ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Υπαρχει διαφορα μεταξυ Ελληνων και ξενων?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 04:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να ξεκινησω ενα θεμα σχετικα με τη διαφορετικοτητα των ελληνων.Ειναι ενα θεμα με παρα πολλες πλευρες.
Πολλοι μπορει να ειναι υπερμαχοι της πατριδας πολλοι μπορει να πιστευουν οτι η διαφορετικοτητα των λαων υπαρχει εξαιτιας των συνθηκων που ζει ο καθε λαος και αλλοι μπορει να πουν οτι οι ελληνες ειναι απο τον πλανητη Ε του αστερισμου του λαγου,το θεμα μου ειναι σημερα με την υπαρχουσα κατασταση αυτη η διαφορετικοτητα που ξεχωριζει τον καθε λαο υπαρχει?Μηπως η μαζοποιηση δεν ειναι μοναχα εντος των τοιχων αλλα και εκτος?
Υ.Γ. Θα ηθελα παρα πολυ τη γνωμη και παιδιων που ζουν στο εξωτερικο οπως εγω ζω στην Αγγλια σχετικα με το θεμα τι το διαφορετικο βλεπουν(εαν βλεπουν)?


They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 10:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζήσε στην Ελλάδα και θα καταλάβεις πόσο ανώτεροι Είμαστε. Φτύνουμε στο δρόμο για να ποτίζουμε, πετάμε τα σκουπίδια στον δρόμο για φυσική ανακύκλωση, μουντζώνουμε και βρίζουμε για εκτόνωση και καταπολέμηση του άγχους, οι δημόσιες υπηρεσίες σε κερνάνε καφέ και μπορείς να περάσεις όλη σου την μέρα, για να γεμίσεις την άδεια μέρα σου, οι πολίτες είναι υπεύθυνοι και ενημερωμένοι, γνωστές της ιστορία τους και του αρχαίου κλέους για το οποίο βέβαια κομπάζουν , χωρίς βέβαια να έχουν διαβάσει για αυτή εφόσον υπάρχουν πολλοί καλοθελητές και ακαδημαϊκοί που φροντίζουν για αυτό.
Η δε βουλή μας έχει μαζέψει το άνθος της Ελληνικής κοινωνίας, άξιοι αντιπρόσωποι του εξαιρετικού λαού μας, τα δε δημοψηφίσματα λαμβάνουν χώρα πολύ συχνά, εξαιτίας της δημοκρατικής μας παιδείας και παράδοσης…
Βρε μπας και είμαστε κλώνοι εξωγήινων και είμαστε τόσο διαφορετικοί..?

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 15:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρισκομαι στην Γηραια Αλβιονα 2 χρονια τωρα και ναι αγαπητε ΠΛΩΤΙΝΟΣ εχεις δικιο σε πολλα(μην πω ολα) απο τα λεγομενα σου ο Ελληνας πολλες φορες δεν νοιαζεται για τιποτα κοιταζει το αραλικι του αλλα επεισης εχει αποδειξει οτι σε στιγμες που υπαρχει αναγκη ειναι πολλυ εργατικος δεν μιλαω μοναχα για περιοδους πολεμων αλλα και σε στιγμες ανεχειας οι Ελληνες μεταναστες τα καταφερνουν πολυ καλα.
Στην Αγγλια υφισταται μια οργανωση που για εμενα ειναι απιθανη αλλα σε καποια σημεια ανουσια και βαρετη.ολα ειναι ρυθμισμενα απο το κρατος και οι δυνατοτητες του να κανεις κατι το διαφορετικο ειναι μικρες αυτα τουλαχιστον απο τη δικη μου εμπειρια.ολοι μπαινουν σε ενα καλουπι και το τηρουν κατα γραμμα.
Οσον αφορα την ιστορια αυτο που ξερω εγω ειναι οτι στην Ελλαδα τα πραγματα εχουν ξεφυγει και αυτο ειναι ενα θεμα της ελληνικης παιδειας.Στην Αγγλια εχω βαρεθει να βλεπω ιστορικα ντοκυμαντερ στην τηλεοραση σε μια προσπαθεια να μαθουν οι αγγλοι την ιστορια τους μιας και απο οτι εχω καταλαβει τους ενδιαφερει να θεωρουνται υπερανω ολων.Ο καθε λαος με τα κουσουρια του βεβαια...Ενα παραδειγμα που εχω δει ειναι οτι ο αριθμος των "γυναικων" που στα 14 τους εχουν παιδι και ειναι παντρεμενες ειναι τεραστιος....

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 00:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ksanthos,δεν διαφωνήσω μαζί σου ούτε φυσικά και με τον αγαπητό Πλωτίνο,ο οποίος έχει απόλυτο δίκιο.

Έχω ζήσει κι εγώ 3 χρόνια σε Αγλλόφωνες χώρες (και Αγγλία).
Σε αυτο που έχω μία διαφορετική άποψη μαζί σου όσον αφορά την Αγγλία,είναι ότι οι γυναίκες που έχουν παιδί στα 14 τους είναι μεν πολλές αλλά ΔΕΝ είναι παντρεμένες.Απλά συζούν ή ούτε καν κι αυτό.
Θα μου πεις πόσο σημασία έχει ο γάμος τώρα.
Για μένα μεγάλη.
Όταν δεν υπάρχει οικογένεια,έχει ξεφτιλιστεί εντελώς και υπάρχουν μόνο γυναίκες που "απλά θέλουν ένα παιδί",που τις περισότερες φορές ποτέ δεν θα μάθει ποιανού είναι,από κει και πέρα καταλαβαίνεις και το επίπεδο της κοινωνίας.
Ίσως βέβαια φταίει και η περιοχή που ζούσα που ήταν υποβαθμισμένη,αλλά νομίζω κατά βάση έτσι είναι.

Τώρα για τον έλληνα,πιστεύω ότι στο εξωτερικό κάνει πολύ περισότερα από όσα κάνει στη χώρα του και αυτό διότι αναγκάζεται.Άσχετα όμως με αυτό είναι φανερή και η εργατικότητά του και η..."εξυπνάδα" του.

Πάντως κατ' εμέ οι έλληνες του εξωτερικού είναι πιο αυθεντικοί έλληνες από την άποψη ότι παινεύονται που είναι έλληνες και νοσταλγούν την πατρίδα τους και "ξέρουν γιατί".
Επίσης αναγνωρίζουν την άγνοια τους σε πολλά θέματα και δεν παριστάνουν τον "κάποιον".

Στην Ελλάδα,οι περισότεροι νομίζουν ότι είναι Αριστοτέληδες και Πλάτωνες...ΠΟΤΕ τίποτε κατώτερο.
Πέρνουν και μαθήματα από κάτι καιροσκόπους σε κάτι φτηνοκάναλα στην τηλεόραση,καβαλάνε το καλάμι και περιμένουν πότε θα γίνουν αρχηγοί του σύμπαντος.
Το πιο σίγουρο είναι ότι πολύ συντομα θα γίνουμε υπαλληλάκια των ευρωπαίων.

ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ και ευτυχώς !
Αλλά όσο πάει χειροτερεύει το κακό.
Μια ωραία αγγλική λέξη που το περιγράφει είναι "plague".

Εύχομαι να συνειδητοποιηθούμε και τουλάχιστον να μάθουμε να συμπεριφερόμαστε ως ευρωπαίοι του 2005,ΟΧΙ να αφομοιωθούμε,ΟΧΙ να χασουμε την ταυτότητά μας αλλά να εκπολιτιστούμε, αν θέλουμε να μας σεβαστούν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 03:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην Ελλάδα,οι περισότεροι νομίζουν ότι είναι Αριστοτέληδες και Πλάτωνες...ΠΟΤΕ τίποτε κατώτερο.
Πέρνουν και μαθήματα από κάτι καιροσκόπους σε κάτι φτηνοκάναλα στην τηλεόραση,καβαλάνε το καλάμι και περιμένουν πότε θα γίνουν αρχηγοί του σύμπαντος.
Το πιο σίγουρο είναι ότι πολύ συντομα θα γίνουμε υπαλληλάκια των ευρωπαίων.



Βαλτοι ειναι μωρε....
Μην ξεχνατε, πως για τον Καραγκιοζη...Θες και τον καραγκιοζοπαιχτη.

"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 03:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε gothic καλα τα λες
σε ποια περιοχη φοιτησες?Εγω βρισκομαι στο newcastle που δεν ειναι και τοσο υποβαθμισμενο οσο αλλες περιοχες και οι περισσοτερες γυναικες που βλεπω σε τετοια ηλικεια ειναι με ενα αγορακι της ιδιας ηλικειας και κοιτανε το μωρο τους που θα μπορουσε να ειναι αδερφακι τους...Η εννοια της οικογενειας οντως ειναι σε πολυ χαμηλα επιππεδα στην αγγλια κατι το οποιο γινεται φανερο αν παρατηρησει κανεις το ποτε φευγουν τα παιδια απο το σπιτι η απο το σχολειο και την συμπεριφορα του εκαστοτε γονιου απεναντι στο παιδι του.Βλεπω μια τρελη αδιαφορεια εδω και αυτο μου κανει εντυπωση.το οτι στην ελλαδα ο θεσμος της οικογενειας ειναι σε ποιο υψηλα επιπεδα προσωπικα δεν μου λεει κατι μιας και αν παρατηρησουμε προσεκτικα η φθινουσα πορεια των σχεσεων των γονειων με τα παιδια τους στην ελλαδα ειναι τεραστιων διαστασεων.Για να μην μιλαω ετσι ποσα παιδια τρωνε μαζι με την οικογενεια τους μεσημεριανο η δειπνο?πιστευω οτι η ιδια ερωτηση στο παρελθον θα ειχε την απαντηση σχεδον ολα αλλα το σημερα ειναι τραγικα διαφορετικο.

Να αναφερθω και στο θεμα των ελληνων του εξωτερικου πιστευω οτι ο ελληνας για να λειτουργησει θελει πιεση και οτι απο μονος του δεν κανει τιποτα.θελει ενα "αφεντικο" πανω απο το κεφαλι του να τον πιεζει θελει ενα γονιο απο πανω του να του γκρινιαζει και να του ριχνει και καμμια παντοφλια ωστε να παρει μπροστα και για αυτο το λογο πιστευω οι ελληνες του εξωτερικου που βρισκονται σε μια ξενη χωρα μονοι τους χωρις κανενα στηριγμα παλευουν και τα καταφερνουν.
Δεν ειναι μοναχα οι ελληνες σε αυτο το καλουπι ετσι,να μην ξεχναμε οτι οπως ειπε και ενας φιλος μου αν δεν υπηρχαν οι πακιστανοι και οι τουρκοι στην αγγλια οι αγγλοι θα εμεναν νηστικοι και θα συμπληρωσω εγω οτι αν δεν υπηρχαν οι αλβανοι στην ελλαδα ουτε σπιτια θα ειχαμε ουτε τιποτα...οχι οτι εμεις η οτι οι αγγλοι ειναι και ειμαστε ανικανοι απλα ειμαστε λιγακι ωχαδερφιστες.

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 05:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την παρέα..

Κατ' αρχήν επειδή παίζουμε με ρευστές λέξεις, θεωρώ σωστό να θέσουμε στεγανά ώστε να μην βρεθούμε από το ένα σε άλλο δοχείο χωρίς να το έχουμε αντιληφθεί. Διαφορετική η "διαφορετικότητα" από την "ανωτερότητα". Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος φίλε Ksanthos, αλλά με το "διαφορετικότητα των Ελλήνων" υποψιάστηκα ότι εννοείς περισσότερο το 2ο.

Η ετερότητα λοιπόν είναι αντικειμενική. Διαφορετικός είναι ο άνθρωπος από τον συνάθρωπο. Η μία οικογένειά από την άλλη, ο Βύρωνας από τη Φιλοθέη, οι Αθηναίοι από του Θεσσαλονικείς, οι ηπειρωτικοί από τους νησιώτες, οι Ελλαδίτες από τους όμαιμους αδελφούς απανταχού, οι Μεσόγειοι από τους Σκανδιναβούς κ.ο.κ. Όσο μεγαλώνει το μέτρο, τόσο μικραίνουν οι κοινοί δεσμοί.

Η υποκειμενική μου κρίση για την ανωτερότητα βασίζεται στην παιδεία.

Άρχισα να γράφω πολλά.. Τελικά θα καταλήξω με 3 προτάσεις. 4ος χρόνος στη χώρα των fish and chips, της Barclay's Premiership και της Her Majesty the Queen. 4 χρόνια σιγουριάς πλέον ότι με κοιτούν με το γνωστό ύφος απορίας: "What the hell do you have in common with the Greek I was tought about in the school?". 4 χρόνια σιγουριάς ότι για την άποψη που έχουν σχηματίσει για την πατρίδα μου φταίω κι εγώ.

Να 'ναι καλά οι 2ης και 3ης γενιάς, και τα παιδιά που επανδρώνουν θέσεις καθηγητών και ερευνητών σε κάθε σχολή, σε κάθε πανεπηστήμιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 06:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου Ευθυμη (αν μου επιτρεπεις να σε αποκαλω ετσι)
σε ευχαριστω και να σου πω και κατι το παρατηρησα διαβαζοντας το θεμα οτι κατι πηγαινε στραβα.το βρηκες και σε ευχαριστω.ο σκοπος μου ηταν να μιλησω για τη διαφορετικοτητα και οχι με την ανωτεροτητα μιας και δεν πιστευω οτι υπαρχει ανωτερο και κατωτερο ων στον πλανητη μας.καθε φυλη εχει τη διαφορετικοτητα της τα πιστευω της και εχει μεγαλουργησει σε διαφορετικους τομεις(οσο της επετρεπαν οι καταστασεις).Αν με ρωτησεις προσωπικα πιστευω οτι το παρελθον των ελληνων το ξεπερνα η μαγεια της αιγυπτου αλλα να μην ξεφυγουμε απο το θεμα.
Κσι βεβαια υπαρχουν διαφορες απο ανθρωπο σε ανθρωπο απο περιοχη σε περιοχη και απο χωρα σε χωρα δεν θα διαφωνησω σε αυτο,αυτο που λεω ομως ουσιαστικα ειναι, οτι οι διαφορες ειναι πολυ μεγαλες σε μεγαλυτερα επιπεδα οπως αυτα μεταξυ χωρων.απο την δικια μου εμπειρια ειδα οτι οι ομοιοτητες μας με τους βρετανους ειναι παρα πολυ λιγες.ζουμε διαφορετικα.ισως να ειναι θεμα παιδειας.ισως κατι αλλο να φταιει ισως η ιστορια που εχει ο καθε λαος.δεν μιλαω ομως μοναχα για το παρελθον της εκαστοτε χωρας, με ενδιαφερει κυριως το παρον για αυτο ζητησα συνδρομη απο παιδια του εξωτερικου οπως εσυ ωστε να βοηθηθω να καταλαβω αν ειναι λογικο το αισθημα της διαφορετικοτητας που μας διακατεχει(τουλαχιστον εμενα).
Εαν εχεις παρατηρησει διαφορετικες συμπεριφορες εσυ και οποιος αλλος εχει λιγο χρονο να ασχοληθει με το θεμα μου θα ημουν ευγνωμων μιας και αυτο θα με εκανε να νιωθω οτι δεν ειμαι ο μονος που απορω με τη διαφορετικοτητα μας.2χρονια εδω και δεν εχω νιωσει κατι κοινο με αυτους τους ανθρωπους περα απο συναισθηματισμους.Αλλος τροπος ζωης.το ιδιο πιστευω οτι νιωθουν και αυτοι.Αλλωστε εχουν και το ρητο its all greek to me(ειναι ολα ελληνικα για εμενα)αντιστοιχο του ολα μου φαινονται κινεζικα που χρησιμοποιουμε εμεις.
Υ.Γ τι εννοεις οτι φταις "εσυ"??


They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 10:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ksanthos,δεν σπούδασα στην Αγγλία.Σπούδασα Ελλάδα.
Στην Αγγλία έζησα ένα χρονικό διάστημα διότι και η γυναίκα που αυτη τη στιγμή είναι μαζί μου είναι αγγλίδα (τώρα ζω Ελλάδα βέβαια).
Η περιοχή που έμενα ήταν μία μικρή περιοχή του Derbyshire,(Ilkeston),η οποία είναι σχεδόν νεκρή πλέον.Οι περισότεροι που ζουν εκεί είναι άνεργοι,εγκληματικότητα σε μικρές ηλικίες κ.λ.π....τα ξέρεις.

Σε πάρα πολλά πράγματα είμαστε καλύτεροι κατά πολύ και ίσως φαίνεται ότι αντιφάσκω τώρα αλλά όχι.
Δυστυχώς αυτό που μας τρώει αυτό τον καιρό είναι ο κομπασμός μας και η τριτοκοσμική συμπεριφορά μας.
Το ότι θα κάνουμε το παν οι περισότεροι να φάμε του άλλου τη σειρά στην τράπεζα ή το λεωφορείο,το ότι θα σκουντήσεις το διπλανό σου στο σούπερ μάρκετ και δεν θα του ζητήσεις συγγνώμη,(γιατί άλλωστε,δεν τον σκότωσες κι όλας),πράγματα που είναι απλά για τον κλασικό μας ωχαδερφισμό και αδιαφορία και που όμως αν πας να ζήσεις κάπου σε κάποιο άλλο ευρωπαικό κράτος σε κοιτάνε σαν απολίτιστο ζώο,είναι δυστυχώς ακόμη η ταυτότητά μας.
Πήγαινε μετά να τους πεις ότι έχεις σοφούς προγόνους και να σε αναγνωρίσουν.

Σίγουρα πιστεύω κι εγώ στις νέες γενιές που ανέφερες και που συμφωνώ απόλυτα.
Αυτό που και πάλι τονίζω είναι ότι το να μάθουμε να συμπεριφερόμαστε έτσι ώστε να λένε όπως είπε ο φίλος Ευθύμης: "What the hell...",σε καμμία περίπτωση δεν σημαίνει να αφομοιωθούμε και να χάσουμε την εθνική μας ταυτότητα.
Απλά να μην είμαστε όπως μας αποκαλούν ignorant bastards.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 16:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gothic εχεις δικιο οσον αφορα την τριτοκοσμικη συμπεριφορα.
Στην πολη που ειμαι παρατηρω διαφορα οπως:
ουρες για το λεωφορειο που τα εισητηρια τα δινει ο οδηγος και τα αμαξια απο πισω οχι μονο παραπονιουνται αλλα περιμενουν με υπομονη κατι που στην ελλαδα αν γινοταν θα ειχαμε συναυλια απο κορνες.
οταν καποιος βρεθει μπροστα σου ενω περπατας σου ζηταει συγνωμη που σου εκλεισε το δρομο
οι Υπαλληλοι ολων των υπηρεσιων οχι μοναχα ειναι ακρως ευγενικοι αλλα εχουν και ενα τεραστιο χαμογελο στο στομα δεν παν να τους εχει συμβει οτιδηποτε
οποιος ειναι ανθρωπος με ειδικες αναγκες ειτε σε καροτσακι ειτε διανοητικα καθυστεριμενος εχει τρομερη εξυπηρετηση,παντου υπαρχουν ραμπες και αν καποιο μαγαζι δεν εχει το κλεινουν και χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους με τετοια προβληματα να ειναι ενεργοι σε ολα οχι οπως στην ελλαδα που αν εισαι σε καροτσακι δεν βγαινεις ποτε απο το σπιτι σου
Ολα αυτα ειναι μερικα παραδειγματα που δειχνουν τη διαφορα τους στην νοοτροπια.


They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 19:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ksanthos, μια σαφής διαφορά μας από τους Βρεταννούς είναι η παιδεία όπως αναφέρεις. Δεν ξέρω αν στο Newcastle που είναι μεγάλη πόλη ακούς συχνά κόρνες, αλλά εδώ που είμαι εγώ, Essex, Colchester, στους δρόμους επικρατεί ηρεμία, υπομονή και ευγένεια. Στην Ελλάδα δε μας συμφέρει να πληρώνουν όλοι εισιτήρια λεωφορείων στον οδηγό, διότι τα έσοδα από τις παραβάσεις είναι περισσότερα. Συμβάλλει βλέπεις και το κράτος μας στην παιδεία..

Από την άλλη, τα σύννεφα 10 μέτρα πάνω από τα κεφάλια τους κάθε μέρα, τόσες ώρες μέρα και τόσες ώρες νύχτα βαίνοντας προς τις αντίστοιχες ισημερίες και λίγο η διατροφή τους, έχουν επηρρεάσει σημαντικά την ψυχολογία τους. Κοιμούνται όμως σωστά, μιας και τα "ξενυχτάδικα" στην επαρχία είναι ανοιχτά μέχρι τις 2 για συγκεκριμένες μόνο μέρες, και γι' αυτό είναι συνεπείς και παραγωγικοί στην εργασία τους και κατ' επέκταση στην προσωπική τους ζωή.

Προσωπικά με ενοχλεί η πλαστή ευγένεια και προτιμώ την υπάλληλο στα ΕΛΤΑ που 9 στις 10 φορές με κοιτάει με μισό μάτι, αλλά τη 1 που θα μου χαμογελάσει θα το νιώθει. Please, Excuse me, και apologies for any inconvienience caused για πράγματα τόσο περιττά που τελικά δεν τους μένουν λέξεις να αναφέρουν σε μια σοβαρή περίπτωση. Όταν είχα πάει ένα φίλο σηκωτό στα επείγοντα με πόνο στα χαμηλά και περιμέναμε 3 ώρες, έδιναν προταιρεότητες σε εγκαύματα 1ου βαθμού. Εκεί παραδέχτηκα τους γιατρούς του ΚΑΤ.

Άλλη μία διαφορά. Εμείς τώρα εισερχόμαστε στη φάση που αμφισβητούμε. Μετά βίας διακρίναμε μάλιστα ότι υπάρχουν και κάποια παλιά αραχνιασμένα βιβλία. Μέχρι να φθάσουμε να κατανοήσουμε ότι η Αρχαία Ελλάδα είναι το όχημα και όχι ο προορισμός, όπως πολλοί πιστεύουν, έχουμε δρόμο μπροστά μας.

Η γλώσσα είναι υπερόπλο και Αμερικάνοι, Άγγλοι, Αυστραλοί και Καναδοί οφείλουν πολλά σε αυτήν. Holywood, μουσική βιομηχανία, βιβλία, διάφορα προϊόντα, μέχρι και οι γλώσσες προγραμματισμού, όλα αυτά τους έχουν συνεισφέρει πολλά στην ανάπτυξή τους και το οφείλουν αποκλειστικά στην παγκοσμιότητα της γλώσσας τους. Κλείνω λέγοντας ότι είμαστε τυχεροί που για αυτό που λαμβάνει χώρα όταν φανταζόμαστε δεν χρησιμοποιούμε τη λέξη "εικονοποίηση" (imagination).

Υ.Γ. Εννοούσα την τριτοκοσμική συμπεριφορά μου ανέφερε ο Gothic.

Edited by - Ευθύμης on 12/03/2005 20:06:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 19:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα για να τολμήσουμε να τους αποκαλέσουμε βαρβάρους...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 01:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειναι και ευκολο να διαφωνησει κανεις μαζι σου ευθυμη μιας και τα λογια σου στηριζονται σε ενα πολυ καλο υποβαθρο.το θεμα της πλαστης ευγενειας με βρισκει να εχω διαφορετικη γνωμη ομως μιας και πιστευω οτι στο 70%των περιπτωσεων το πιστευουν οταν το λενε.δεν μιλαω για περιπτωσεις οπως στα τηλεφωνικα κεντρα οπου το πλαστικο μυνημα σε κανει να γελας αλλα μιλαω σε σοβαρες καταστασεις που εχουν σημασια.Για να φερω ενα παραδειγμα τον πρωτο μου καιρο που ηρθα στην αγγλια δεν μπορουσα να συνειδητοποιησω οτι οι δρομοι ειναι αντιθετοι ετσι μου ετυχε αρκετες φορες να περναω το δρομο σαν γνησιος ελληναρας με κοκκινο και απλα να κοιταω μιας και κοιταγα ομως απο τη λαθος μερια παραλιγο να με πατησει ενα αυτοκινητο τι περιμενα να ακουσω δεν μπορω να σας πω μιας και το αυτοκινητο ηταν ταξι
προς μεγαλη μου εκπληξη ο οδηγος βγηκε εξω και οχι μονο δεν με εβρισε ηρθε κοντα μου με ρωτησε αν ειμαι καλα αν εχω σοκαριστει αν θελω να με παει στο νοσοκομειο και γενικοτερα τι μπορουσε να κανει για κατι που ηταν καθαρα δικο μου φταιξιμο ολα αυτα στη μεση κεντρικου δρομου με 5 αυτοκινητα πισω του που περιμεναν να περασουν χωρις να ακουστει ουτε κορνα ουτε βρισια για την αναμονη...Εμενα αυτο μου λεει πολλα ποιος θα εκανε κατι τετοιο στην ελλαδα?

σχετικα με τη διατροφη δεν μπορω να την χαρακτηρισω τιποτα αλλο απο απλα ανθυγειηνη και ανοστη.αηδιαζω μονο και μονο οταν τους βλεπω να τρωνε φασολια μαγειρεμενα σε κετσαπ με βραστα λουκανικα που μονο γευση λουκανικων δεν εχουν..
ο ηλιος και ο καιρος εχουν μεγαλη σημασια ομως εδω εμενα και φιλους μου απο ελλαδα και κυπρο επιρρεαζει δεν θα επιρρεασει αυτους που ολη τους τη ζωη την τρωνε στη μαυριλα και στη μελαγχολια?
τελος αυτα που μου λες για τα ξενυχταδικα μου ακουγονται ξενα απο αυτα που βλεπω εδω ισως γιατι μενω σε μεγαλη πολη.Εδω ολοι ειναι εξω μεχρι τις 3 το πρωι και μετα συνεχιζουν στο σπιτι(αν το βρουν με τοσο αλκοολ που πινουν) το ξεφαντωμα.βεβαια οφειλω να ομολογησω οτι αυτο γινεται κυριως παρασκευες σαββατα και τεταρτες και οχι ολες τισ ημερες της εβδομαδας χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχει κοσμος εξω τις αλλες ημερες αλα τοτε γινεται το αδιαχωρητο.

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 01:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχουμε αφοσιωθει κυριως στην αγγλια βλεπω ομως...
δεν υπαρχει καποιος με γνωσεις απο αλλες χωρες να μας πει τι συμβαινει εκει?


They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 16:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ksanthos,εγώ προσωπικά έχω μείνει ένα χρόνο έξω από την Ν. Υόρκη (Long Island),αλλά για μένα ήταν και η χώρα με το λιγότερο ενδιαφέρον μιας και πιο ηλίθιο τρόπο ζωής δεν έχω γνωρίσει στη ζωή μου.Ένα τίποτε.
Αν και μπορούσα να παραμείνω,η επιλογή του να φύγω ήταν καθαρά δική μου και είμαι απόλυτα ευτυχής γι αυτό.Αρκεί να σου πω πως η bussines visa μου είναι ακόμα ενεργή.

Δύο χρόνια επίσης έχω μείνει και στο Johannesburg στην Ν. Αφρική.
Αυτή πραγματικά ήταν μία μαγευτική εμπειρία αν και με πολλά προβλήματα λόγω εγκληματικότητος,μιας και πήγα επί Μαντέλα,οπότε το "Λευκό" καθεστός είχε πέσει και είχε πάψει η χώρα να είναι "παράδεισος",όπως την χαρακτήριζαν οι λευκοί.
Εδώ θα μπορούσα να μιλάω για ώρες,καθώς επίσης και για την...υπέροχη φυλή μας των ελλήνων...(!!!???)
Πάντως όπως και να γίνει και στις δύο παραπάνω χώρες,οι συνθήκες διαβίωσης είναι σαφώς καλύτερες από αυτές της Ελλάδος.
Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ στην Ν.Α.,ήταν ότι είχε χρώμα και προσωπικότητα,κάτι που απουσιάζει παντελώς από την Αμερική.

Τελικά,μπορώ να πω ότι είμαι εραστής της Ευρώπης.
Κάθε χώρα έχει το δικό της χρώμα και προσωπικότητα,τη δική της ιστορία,(όποια κι αν είναι αυτή),τα ήθη και τα έθιμά τους.
Ο κάθε λαός στην Ευρώπη,έχει να δείξει και κάτι διαφορετικό.
Μέσα από τα βάθη της ψυχής μου λέω ότι είμαι περήφανος που είμαι ευρωπαίος και όχι αμερικάνος ή κάτι άλλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 17:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε gothic χαιρομαι πολυ που συμετεχεις σε αυτο το τοπικ μιας και απο οσο φαινεται μπορεις να προσφερεις πολλα.
Θα ηθελα πολυ να ακουσω παραπανω απο τις περιπετειες σου στις 2 αυτες χωρες μιας και τα πραγματα που γνωριζω ειναι σχετικα λιγα(οτι βλεπω δηλαδη απο την τηλεοραση διαβαζω στις εφημεριδες και σε κανα βιβλιο).τι εννοεις οτι η νεα υορκη η τουλαχιστον το long island εχει ηλιθειο τροπο ζωης?τι το διαφορετικο ειδες?μπορεις να μας πεις και αλλα απο το πως ζουν οι αμερικανοι μπας και καταλαβουμε γιατι ειναι οπως ειναι?
οι λεπτομερειες για τη νοτια αφρικη πιστευω οτι ειναι πολυ σπανιες μιας και ο περισσοτερος κοσμος δεν μπορει να εχει εικονες για το τι γινεται εκει κατω οποτε πες μας λιγα για τον τροπο ζωης.
οι μονες εικονες που εχω ειναι ενα ντοκυμαντερ απο τη ζωη του μαντελα που επαθα σοκ οταν ειδα να ειναι να βγει απο τη φυλακη και να μην κανει ρουπι μεχρι να ερθει η γυναικα του να τον παρει και οι σκηνες απο τους φυλακες να τον χαιρεταν με δακρυα στα ματια.μοναχα αυτο ξερω.ολες οι αλλες εικονες ειναι οι εικονες της αφρικης ως χωρας 3ου κοσμου που βλεπουμε ολοι αλλα δεν πρεπει να εχει μεγαλη σχεση με το γιοχανεσμπουργκ.Τι εννοεις για την φυλη των ελληνων στη νοτια αφρικη?γνωρισες ελληνες εκει?μιλα μας πες μας να ξερουμε και εμεις.τι διαφορες ειδες?

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rock Boy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 04:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Rock Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ennoeitai pws exoume diafora emeis eimaste parakmiaka plasmata xeiristou eidous oi xenoi einai ANTHRWPOI (ektos apo tous Amerikanous tous tourkous kai tous alvanous)

Η ψυχή μου είναι μια φυλακή, που έχω μέσα κλειστεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 07:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
rock boy τι σε κανει να μιλας ετσι γιατι πιστευεις αυτο που πιστευεις?πες μου μερικα απο τα επιχειρηματα σου.
τι θεωρεις οτι μα κανει παρακμιακα αντικειμενα και τι κανει τους ξενους ανθρωπους που δεν το εχουν οι ελληνες?
Θελω να ακουσω τη γνωμη σου.Εχεις καποιες εμπειριες και το λες αυτο?

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 15:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ, ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ, ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΝΟΣ ΛΑΟΥ, ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΤΗΣΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΟΥΡΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΟΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΟΥΝ.
ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ, ΤΡΙΑ ΤΙΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ…
1) ΘΑ ΟΡΓΙΣΤΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ
2) ΘΑ ΓΕΛΑΣ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΥΣ
3) ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΥΓΑΔΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΚΑΘΩΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ Η’ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ.

ΕΑΝ ΠΑΣ ΣΕ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ… ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΛΑΧΕΙΟ Η’ ΠΑΙΖΕΙΣ ΣΤΟΙΧΗΜΑ.
ΕΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΙΑΤΡΕΙΟ ΝΙΩΘΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

ΣΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟΥ.

ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΤΩΝ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΤΑΜΕΙΑ, ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙΣ ΠΩΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΟΙΤΑΞΕΙ. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΓΕΝΗΣ, ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΠΑΣ ΓΙΑ ΨΩΜΙ ΣΕ ΑΡΤΟΠΟΙΕΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΑ, ΟΙ ΩΡΙΜΟΙ ΕΝΗΛΙΚΕΣ, ΠΑΡΑΓΚΩΝΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΑ, ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ, ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΟΡΑΤΟ.

ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΤΟΥΣ.

ΟΙ ΓΕΡΟΝΤΟΤΕΡΟΙ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΑΓΕΝΕΙΑ ΔΙΟΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΧΡΩΣΤΑΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΟΥ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΙ… ΣΟΥ ΠΑΡΕΔΩΣΑΝ ΕΝΑΝ ΣΩΣΤΟ ΚΟΣΜΟ!

ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΥΦΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!) ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙΣ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΞΑΦΝΙΚΟ!


"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 15:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΟΟΟΟΟΟΛΑ ΑΥΤΑ………
ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΙΛΟΥΝ.
ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΒΙΤΡΙΝΕΣ (ΑΝ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΟΥΝ ΒΙΑΣΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΓΥΜΝΟΥΣ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑΒΛΙ!

ΑΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΠΡΑΞΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΑΥΤΟΥ ΑΚΟΥΣ ΤΗΝ ΑΞΕΧΑΣΤΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΛΕΝΑΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ ΤΗΣ. ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΔΙΔΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΕΞΕΥΤΕΛΙΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ, ΔΙΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΩΣ Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΛΑ.

ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΠΙΟ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΙ.

ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΕΣΥ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ, ΔΕΝ ΚΟΛΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΕΝΑ ΒΛΑΒΕΡΟ ΡΟΦΗΜΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ,
ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΔΑΝΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ…ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΡΩΓΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑ, ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΤΟ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΟΡΓΑΣΜΟΥΣ, ΔΕΝ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΠΑΧΑΛΟ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ, ΟΣΗ ΔΙΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΤΗΣ ΜΟΝΤΕΛΑΣ!

ΣΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΒΛΑΒΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΠΩΣ ΣΕ ΤΑΪΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΕΣ.

ΑΚΟΥΣ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΑ…ΤΙΜΗΜΕΝΑ ΓΗΡΑΤΕΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΝΑΣ, ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΟΥΣ.

ΑΚΟΥΣ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΕΝΤΡΥΦΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΩΔΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ.

ΣΟΥ ΑΡΠΑΖΟΥΝ… ΚΙ ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ.

ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΙ ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΣΚΥΒΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.

ΣΕ ΠΟΛΕΜΑΝΕ 2000 ΧΡΟΝΙΑ, ΜΑ ΕΣΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΑΝΕΙΣ ΑΝΤΑΞΙΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΣΟΥ.

ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ (ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ) ΩΡΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ, ΜΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ.

ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ, ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΝ ΣΑΝ ΚΙ ΕΣΕΝΑ (ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΣ ΣΕ ΕΚΑΝΕ… «ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ»;) ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΑΘΟΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΔΙΟΤΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΔΙΑΡΚΩΣ ΟΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΡΙΒΟΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΡΙΒΟΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΘΑΨΕΙΣ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΤΗ ΓΗ ΟΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ…ΣΕ ΠΟΙΟΝ;

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ.

ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΝ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ ΔΙΟΤΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΠΟΥ ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΕΜΟΔΑΡΜΕΝΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕ ΜΑΣΤΙΓΩΝΟΥΝ. ΔΙΟΤΙ ΟΤΑΝ ΣΕ ΡΑΠΙΖΟΥΝ ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΓΟΥΛΟ.

ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΠΩΣ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΑΝ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΟΣΟ ΒΑΡΒΑΡΟΣ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΙΚΑ.

ΚΙ ΕΣΥ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΨΗΛΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΚΥΦΤΟ ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΥ ΕΓΙΝΕΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ.

ΝΑΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ……

"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 15:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΠΑΤΕ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΑΥΣΤΡΙΑ-, ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΥΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΥΣ. ΥΠΟΜΟΝΗ ΆΦΘΟΝΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΕΣ ΚΑΛΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ.
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΟΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΙΔΗ ΚΑΤΑΠΙΕΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ Ο ΚΩΔΙΚΑΣ, ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΞΩ ΝΑ ΠΙΟΥΝ ΜΙΑ ΜΠΥΡΙΤΣΑ. ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΒΑΡΒΑΡΟΣ!

ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΚΑΥΓΑΔΕΣ.
ΠΑΝΤΑ ΞΕΧΩΡΙΖΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ.
ΑΥΤΟΣ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. ΕΝΩ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΣΙΩΠΟΥΣΑΝ. ΜΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ. ΔΙΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΓΕΛΗ ΤΟΥΣ.
Ο ΈΛΛΗΝΑΣ ΟΠΟΥ ΠΗΓΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, ΕΣΤΗΣΕ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ.
ΜΠΟΡΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ. ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.
ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ;

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΠΟΝΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ.
ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΝΑΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΡΟΝΤΙΔΑ.
ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΙΣΟΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ.
ΜΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΙ.
ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΗ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ, ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ, ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ.
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ, ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΕΙΡΕΣ ΕΥΘΕΙΕΣ.

"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 20:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AZΩΕΛ, δικαιολογημένο το άχτι σου. Πολλά τα λάθη (και λίγα έγραψες) στη συμπεριφορά μας, και ότι τα διακρίνουμε σημαίνει ότι ευοδούμε. Το επόμενο πρόβλημα που συναντάμε στο διάβα μας όμως είναι το πώς θα ξεπεράσουμε τα ελαττώματά μας. Επί αυτού τι προτείνεις;

Θα σου πω εκ τον προτέρων τη δική μου άποψη. Θα σου αναφέρω 2 σύγχρονους Έλληνες, παγκοσμίως γνωστούς, ικμάδες φωτός και οιωνοί άριστοι για το μέλλον αυτού του τόπου. Άνθρωποι που πραγματικά προσφέρουν Πολιτισμό. "Έλληνες" και στην πράξη. Αυτοί δε βλέπουν Λιακόπουλο, δεν ασχολούνται με τις συνωμοσίες κατά της πατρίδας τους, δε νοιάζονται για το αν η Ελληνική σημαία θα υψωθεί στην Αγιά Σοφιά, ούτε τα έχουν βάλει με τους Εβραίους για τις δυστυχίες αυτού του τόπου. Τον Βαγγέλη Παπαθανασίου και τον Γιάννη Χρυσομμάλλη (Yanni), φαντάζομαι ότι τους γνωρίζεις. Έλληνες που οι συνθέσεις τους κέρδισαν μια θέση στις δισκοθήκες πολλών, όπως τα συγγράμματα του Πλάτωνα σε αμέτρητες βιβλιοθήκε παγκοσμίως. Ο Έλληνας το τελευταίο που νοιάζεται είναι για το "image" του. Προσφέρει Πολιτισμό δίχως να του ζητηθεί, επειδή γουστάρει, επειδή είναι κατ' ουσίαν φιλάνθρωπος. Επειδή αγαπά τη Φύση, όχι μόνο την αντιλαμβάνεται, αλλά έχει μια τάση να την επεξηγεί.

Άνθρωποι σαν το Λιακόπουλο, που "πουλάνε" Ελλάδα, πώς βελτιώνουν την κατάσταση; Γιατί δεν ασχολείται με την επιστήμη του; (Φυσικός νομίζω έχει αποφοιτήσει) Γιατί δεν προσφέρει Πολιτισμό και Παιδεία, αλλά γυρνάει από σταθμό σε σταθμό και υποτιμά τη νοημοσύνη όλων μας παριστάνοντας τον αφυπνισμένο; Μήπως τέτοιοι άνθρωποι κυριολεκτικά πουλάνε την Ελλάδα; Δε γνωρίζω ποιά η άποψή σου περί αυτού του ανθρώπου συγκεκριμένα, τυχαία τον ανέφερα και αναφέρομαι στον οποιοδήποτε Λιακόπουλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 20:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Christian Jacob: Your two albums with Irene Papas have a very peculiar emotion. In your attachment to your greek roots, which are the most essential values that you uphold?

Vangelis: Of what Greece do you want me to talk about? Of the luminous, scientific, philosophical and metaphysical Greece, or of the commercial Greece, of the bouzouki for tourists? Of course, it is the luminous Greece that corresponds to my essential values.

Από http://stephane.vidali.club.fr/article2.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 08:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AZΩΕΛ δεν διαφωνώ με το σκεπτικό σου και την πικρία σου που είναι πολύ λογική και σωστή αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω δύο πράγματα:

1)Έχεις πάει σε άλλες χώρες είπες αλλά "έζησες και δούλεψες" εκεί;

2)Όλα αυτά που πολύ σωστά είπες ότι μας καταπιέζουν και μας φθείρουν,νομίζεις ότι γίνονται μόνον εδώ; Στις άλλες χώρες έχεις την εντύπωση όλα είναι ρόδινα και τίποτε από όλα αυτά δεν συμβαίνει;

Πληροφοριακά από την εμπειρία μου θα σου έλεγα ότι παντού είναι τα ίδια προβλήματα,η ίδια κοροιδία του πολίτη,η ίδια ανεργεία ή και μεγαλύτερη,η ίδια προπαγανδα των πολιτικών,τα ίδια όλα.

ΓΙΑΤΙ αυτοί που όταν εμείς χτίζαμε Πααρθενώνες αυτοί ζούσαν σε σπηλιές,(ωραία καραμέλα ε; δεν μπορείς να πεις),ΤΩΡΑ είναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ πιο πολιτισμένοι από εμάς;

Οι εβραίοι;
Οι μασώνοι;
Οι πολιτικοί;
Η εκκλησία;
Η τούρκοκρατία;

Ποιός φταίει;;;

Μα όλα τα κράτη έχουν από όλα αυτά...

Γιατί στην Νότιο Αφρική μας αποκαλούν λευκά καφούρια; (κάφερ=άπιστος και χρησιμοποιήται κοροιδευτικά για τους μαύρους).

Μάλλον μόνον εμείς ευθυνόμαστε για την κατάντια μας.

Η αδιαφορία,ο εγωκεντρισμός και η ρουφιανιά.
Το τρίπτυχο του Έλληνα.


Edited by - Gothic on 15/03/2005 08:10:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 18:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΕΥΘΥΜΗ……
ΓΝΩΣΗ, ΠΑΙΔΕΙΑ, ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ.
ΚΑΙ Η ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΣΗΜΕΡΑ, ΠΑΣΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ.
ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΥΣΩ ΤΩΡΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΙ.
ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ.
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΝΑ ΤΟ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΟΥΜΕ, ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ!
ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΜΕ, ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ.
ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ;
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΜΑ ΑΛΛΑΞΑ ΕΜΕΝΑ. ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΩ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΨΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΜΑΖΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΩ.
ΘΑ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ, ΠΩΣ ΟΙ ΣΙΩΝΙΣΤΕΣ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΠΩΣ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΦΙΛΙΚΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ, ΠΩΣ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ (ΧΤΙΖΕΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΧΟΛΕΙΑ, ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, ΣΤΕΓΑΖΕΙ ΑΣΤΕΓΟΥΣ ΚΤΛ),
ΠΩΣ, ΠΩΣ, ΠΩΣ…… ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ.
ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ, ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΩ ΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΚΡΙΤΗΣ, ΚΑΤΗΓΟΡΟΣ ΚΤΛ. ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΠΩΣ… ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΞΟΡΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ (ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!). ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΚΗΠΟ ΓΕΜΑΤΟ ΖΙΖΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΙΖΩΣΕΙΣ, ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΛΙΠΑΣΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙΣ ΤΑ ΦΥΤΑ ΣΟΥ. ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΑ ΖΙΖΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.
ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΩ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΧΡΥΣΟΜΜΑΛΗΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ, ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΕΤΣΙ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.
ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΧΡΥΣΟΜΜΑΛΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ, ΚΑΤΑΝΤΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ. ΔΙΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΤΑΛΕΝΤΑ ΜΕ ΦΟΒΕΡΑ ΜΥΑΛΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ, ΑΛΛΑ ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΝ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ.
ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΜΕ ΣΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΜΟΝΟΨΗΦΙΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΨΗΦΙΟΥΣ, ΟΤΑΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΦΥΤΩΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟ, ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΤΟΝ ΧΛΕΥΑΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΣΩ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΤΟΥ. ΑΠΛΑ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΕΣΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΔΙΔΕΙ ΕΝΩ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ.
ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ Η’ ΟΧΙ; ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΗ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΡΩΤΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ…… ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗ ΤΟΥΣ.
ΑΝ ΗΤΑΝ ΟΝΤΩΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΑΙΩΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΘΕΩΡΩ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΠΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΛΑΣΑΡΕΙ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ.
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ! ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΣ, (ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ) ΕΝΤΟΛΕΣ ΈΔΙΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΣΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ, ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΠΙΖΗΤΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ. ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ, ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ.
ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ… Ο ΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ. ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΑΣ ΤΗΝ ΒΡΩΜΙΑ ΜΕ ΒΡΩΜΙΚΟ ΠΑΝΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΡΝΕΙΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΜΕ ΑΔΙΚΑ ΜΕΣΑ.


"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 18:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GOTHIC…
ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ Η’ ΒΟΛΤΑ.
ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΑ, ΗΤΑΝ ΟΙ ΛΟΓΟΙ.
ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΩΣ ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΡΟΔΙΝΑ ΚΑΙ ΕΥΟΙΩΝΑ.
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΘΛΙΑ. ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ, ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΟΡΓΗ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΨΕΙ ΟΛΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΒΗΜΑ… ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ. ΑΥΤΟΙ ΤΡΑΒΟΥΝ ΤΟ ΑΡΜΑ ΤΗΣ ΓΗΣ.
ΑΥΤΟΙ ΟΠΛΙΣΑΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. ΑΥΤΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΠΛΙΣΟΥΝ. ΜΕ ΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥΣ, ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥΣ, ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΕΥΡΕΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΥΑΛΟ.
ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ…… ΠΟΥ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ, ΘΑ ΦΕΡΕΙΣ ΟΥΤΟΣ ΕΙ ΑΛΛΩΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ. ΔΙΟΤΙ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΘΟΛΟ ΤΟΠΙΟ. ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.
ΟΜΩΣ… ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΨΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ.
ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΨΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΛΛΑΓΗ. ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΕ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΤΙΑ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ, ΜΕΛΕΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ.
ΚΑΙ ΕΞΕΓΕΙΡΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΥΤΟΣ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ, ΚΑΠΟΙΟΙ, ΜΥΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΕ ΔΕΚΑΝΙΚΙΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ.

ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ, ΠΩΣ Η ΕΛΛΑΣ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΕΔΩ.
ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΕΤΣΙ… ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΠΙΣΩ.
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΨΕΙΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΣ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΤΕΚΟΥΝ ΨΗΛΑ. ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝ, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΔΙΝΕΣΑΙ.
ΕΓΩ ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΛΛΗΝΙΔΑ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΩΣ ΕΛΛΗΝΙΔΑ.
ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ. ΜΑ ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΖΩ ΟΥΤΕ ΤΟΣΟ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΩΞΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΟΠΛΑ, ΟΠΟΙΟΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ, ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ, ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ.
ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΔΑΧΤΗΚΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝ ΠΟΥ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΣΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ.
ΕΓΩ ΕΠΕΛΕΞΑ.
ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ.
ΚΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ, ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.

"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 20:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΑΖΩΕΛ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ Ο ΕΥΘΥΜΗΣ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ?ΕΜΑΘΑ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΩΣ ΕΛΛΗΝ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ ΨΗΛΑ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΖΩ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΚΡΙΘΩ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΑΤΟΜΙΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΠΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΗ.ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ Η ΚΑΘΕ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ. ΚΑΜΕΡΕΣ ΠΑΝΤΟΥ ΔΟΡΥΦΟΡΟΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΚΑΙΝΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΣΟΥ ΚΙΝΗΣΗ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ 500 ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΣΩΣΤΗ.ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΩ ΣΩΣΤΟΣ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΘΕΩΡΩ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΤΟΣΟΙ ΣΕ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΣΟΥΣ ΘΑ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΕΙΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΣΥ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ.
ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΡΟΜΕΡΑ ΚΑΛΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΤΗΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΑΥΤΟΣ Η ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ?ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ?ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ?ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΤΟΝ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ?ΤΙ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ? ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ.ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ?ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ?ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΑΣ ΣΩΤΗΡΑΣ Η ΚΑΝΑΣ ΑΓΙΟΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΩΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΧΕΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΨΥΧΗ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΤΙ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΑΓΓΛΟΣ ΕΝΑΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΕΝΑΣ ΓΑΛΛΟΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΔΕΣ ΤΟ ΩΣ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΛΑ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΥΑΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ. ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΛΕΣ ΑΞΙΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΟΠΕΝΑΟΥΕΡ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΗΞΗ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΙΣΟΡΟΠΙΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΜΟΝΕΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.


They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 23:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ...
ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ.
ΜΑ ΚΙ ΕΓΩ, ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ... ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.

Η "ΕΛΛΑΣ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΓΩ ΜΙΛΩ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΤΑ.
ΚΑΙ Ο "ΕΛΛΗΝ", ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΚΩΣΤΑΣ, ΕΛΕΝΗ, ΣΟΦΙΑ.
ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ, ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΤΡΑΒΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.
ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ, ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΣΑΣ ΑΔΥΝΑΤΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΤΕ.

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΧΑΘΕΙ, ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΘΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ.

"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 23:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.........ΜΑ ΘΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΑΔΙΑΦΟΡΕΙΤΕ!

"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 02:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή AZΩΕΛ,να σου πω κι εγώ με τη σειρά μου,ότι δεν διαφωνώ με όσα λες.
Έχω μόνο σε ένα πραγμα διαφοροποίηση από εσένα:
Εσύ αποκαλείς τον εαυτό σου "έλληνα" κι εγώ "άνθρωπο".
Έτσι αντιμετωπίζω και όλα τα άλλα πλάσματα στον πλανήτη που είναι σαν κι εμένα.

Αυτό που μετράει για μένα είναι το αποτέλεσμα και όχι η καταγωγή ή η συμβολική έννοια της καταγωγής αν το θες.

Θα ακολουθήσω την αγάπη,τη δικαιοσύνη,την ειρήνη,την ελευθερία,από ΟΠΟΙΟΝ κι αν προσπαθεί να εφαρμόσει.Άσπρο,μαύρο,κόκκινο ή κίτρινο.

Ούτε σε ειρωνεύομαι ούτε σε κατηγορώ αλλά έχουμε αυτή τη διαφορά.
Εσύ βλέπεις έλληνες και Ελλάδα.
Εγώ βλέπω ανθρώπους και τη γη.
Είμαι υπέρ της παγκοσμιοποίησης; ΝΑΙ !
ΟΧΙ όμως υπερ της αφομοίωσης και του χασίματος της ταυτότητός μας.
Εξ άλλου η ομορφιά σε έναν αγρό είναι η εικόνα της ποικιλίας των πολλών διαφορετικών λουλουδιών,που όμως το καθένα κρατά τα χαρακτηριστικά του.
Επίσης αν βάλεις κίτρινες μαργαρίτες μαζί με παπαρούνες,δε θα γίνουν οι μαργαρίτες κόκκινες.
Φαιδρό παραδειγμα θα μου πεις.Συμφωνώ.
Αλλά η Βαβέλ πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή και να καταλάβουμε ότι όλοι είμαστε ίσοι και υπεύθυνοι έναντι όλων.
Δυστυχώς κάποιοι λαοί το έχουν κατανοήσει.
Κάποιοι άλλοι (συμπεριλαμβανομένων και των ελλήνων) απέχουν πολύ ακόμη.
ΕΠΙΜΕΝΩ !
"Εγώ" φταίω,ΟΧΙ ο "άλλος" !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 04:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΖΩΕΛ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΩΡΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ ΚΟΙΤΩ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗ ΦΥΣΙΟΓΝΩΜΙΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟ ΓΕΝΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥΣ...
ΜΑΖΙ ΣΟΥ....
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΨΑΧΝΩ...ΔΕΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ ΠΑΛΕΥΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΛΕΥΩ...
GOTHIC ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ...
Ο ΕΥΘΥΜΗΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΣΩΣΤΑ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΕ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΕΔΩ ΘΑ ΣΤΑΘΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΥΨΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΨΗΛΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ..ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΜΟΝΑΧΑ ΑΥΤΟΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΘΑΥΜΑΖΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΜΙΛΑΩ.ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ ΧΩΡΙΣ ΕΔΑΦΗ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΟΙ ΜΑΡΓΑΡΙΤΕΣ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΑΠΑΡΟΥΝΕΣ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΤΩΝ ΕΠΟΜΕΝΩΝ ΓΕΝΕΩΝ ΓΛΑΔΙΟΛΕΣ...ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ...
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΝΟΜΙΖΩ...

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy