ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Θα μπορούσε το τραγούδι της Έλενας να αναφέρεται στον Σατανά;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 21:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι.
Οι περισσότεροι Έλληνες όπως κι εγω το Σαββάτο το βράδυ στηθήκαμε μπροστά στις τηλεοράσεις μας και αγωνιούσαμε για το πως θα πάει το ελληνικό τραγούδι. Όλοι, όπως κι εγω χαρήκαμε και πανηγυρίσαμε την νίκη μας και νοιώσαμε και εθνικά υπερήφανοι.
Όταν καταλάγιασε ο αρχικός ενθουσιασμός παράτήρησα πιο προσεκτικά τους στίχους. Φτάσαμε στο σημείο να δεχόμαστε ότι για παράδειγμα το
"Hotel California" αναφερόταν στην εκκλησία του Σατανά. Κατά την ίδια έννοια θα μπορούσαμε προσέχοντας τους στίχους του τραγουδιού να τους ερμηνεύσουμε σαν ένα ύμνο στον Σατανά. Φαίνεται τρελό αλλά για δέστε το με αυτό το "μάτι" και πείτε μου αν είναι και τόσο τρελό. Επίσης δεν ξέρω πόσοι παρατήρησαν κατά την διάρκεια των πανηγυρισμών κάποιες περίεργες χειρονομίες οι οποίες μάλιστα σχολιάστηκαν αρνητικά κάποια στιγμή.
Δεν λέω ότι ντε και καλά το τραγούδι έχει μια τέτοια σημασία. Ρωτάω και θα ήθελα και άλλων την άποψη αν θα μπορούσε να έχει...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 21:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Απέρριτε δεν νομίζω το τραγούδι να έχει οποιαδήποτε σχέση με τον Σατανά. Είναι ένα απλό χαζό-pop-τραγουδάκι, με εξίσου απλούς στίχους. Σε ποιο σημείο δηλαδή θα μπορούσε να αναφέρεται στον Σατανά;

Οι στίχοι του τραγουδιού δίνουν την εντύπωση ότι μάλλον στον γκόμενό της αναφέρεται παρά στον Σατανά. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 22:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάει ξεφτυλίστηκε και ο Σατανάς.
Οι μεταφυσικό-σατανιστικές προεκτάσεις του στίχου της Ναταλίας Γερμανού (!!!) είναι προφανείς. Χα..Χα..Χα..

sorry δεν μπόρεσα να κρατηθώ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 22:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα στο επίπεδο που το λες έτσι είναι. Αν δεν σου κάνει κόπο βάλε μου ακριβώς τους στίχους να τους αναλύσουμε. Ίσως να μου έχει διαφύγει και κάτι. Όχι τίποτε άλλο, απλά για να μην κάνω και λάθος στην ελεύθερη μετάφραση που μόνος μου έκανα....

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 22:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Απέριττε...
Εξεπλάγην...
Το τραγούδι που μας έκανε Εθνικά υπερήφανους μόνο στον Σατανά δεν αναφέρεται.(είναι προφανές)
Μη γίνει κάτι καλό... τέλος πάντων...
Φιλικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 22:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Το τραγούδι που μας έκανε Εθνικά υπερήφανους ...
Μη γίνει κάτι καλό...

Προσωπικά θα διαφωνήσω μαζί σου ιαιρα.δεν ένιωσα ούτε εθνικά υπερήφανος για αυτή την αηδία, ούτε το θεωρώ καλή προσπάθεια-τουναντίον.

Φιλικά
Λαϊμπρέριαν

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 22:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, ας του ρίξω και εγώ μια πρόχειρη μεταφρασούλα να δούμε τι παίζει. Τώρα θα πέσει γέλιο στη μετάφραση (πρόχειρα)!

You’re my lover
undercover
You’re my sacred passion and I have no other

Είσαι ο εραστής μου,
στα κρυφά
Είσαι το ιερό μου πάθος και δεν έχω άλλο.

You’re Delicious
So Capricious
If I find out you don’t want me I’ll be vicious

Είσαι νόστιμος
τόσο καπριτσιόζος
Αν καταλάβω ότι δεν με θες θα γίνω κακιά

Say you love me
and you’ll have me
In your arms forever and I won’t forget it

Πες ότι με αγαπάς
και θα με έχεις
στα χέρια σου για πάντα και δεν θα το ξεχάσω

Say you miss me
Come and kiss me
Take me up to heaven and you won’t regret it

Πες ότι σου λείπω
έλα φίλα με
Πήγαινε με στον ουρανό και δεν θα το μετανιώσεις

You are the one
You’re my number one
The only treasure I’ll ever have
You are the one
You’re my number one
Anything for you ’cause you’re the one I love

Εσύ είσαι ο ένας
Εσύ είσαι το νούμερο ένα μου
Ο μόνος θησαυρός που θα έχω ποτέ
Εσύ είσαι ο ένας
Εσύ είσαι το νούμερο ένα μου
Τα πάντα για σένα γιατί είσαι αυτός που αγαπάω

You re my lover
undercover
You’re my sacred passion and I have no other

Είσαι ο εραστής μου
στα κρυφά
Είσαι το ιερό μου πάθος και δεν έχω άλλο

You’re a fire
and desire
When I kiss your lips, you know, you take me higher

Είσαι μια φωτιά
και επιθυμία
Όταν φιλάω τα χείλη σου, ξέρεις, με ανεβάζεις

You’re addiction
my conviction
You’re my passion, my relief, my crucifixion

Είσαι εθισμός
Η καταδίκη μου
Είσαι το πάθος μου, η παρηγοριά μου, η σταύρωσή μου

Never leave me
And believe me
You will be the sun into my raining season

Ποτέ μην με αφήσεις
και πίστεψέ με
Θα είσαι ο ήλιος στην βροχερή μου περίοδο


Never leave me
And believe me
In my empty life you’ll be the only reason

Ποτέ μην με αφήσεις
Και πίστεψέ με
Στην άδεια μου ζωή θα είσαι ο μόνος λόγος.

______________________________________________________________________


Εμένα μια χαρά μου φαίνεται. Συγνώμη που δεν παραπήρα τη μετάφραση στα σοβαρά και την ψιλογελοιοποίησα σε ορισμένα σημεία, αλλά κατά τα άλλα θα επιμείνω ότι μάλλον για τον Mr Παπαρίζος (πως λέμε ο Ντέμης ο Βανδής ένα πράμμα;) λέει.
Ε τώρα να λέει στο διάολο ότι είναι νόστιμος και καπριτσιόζος παρατραβηγμένο δεν είναι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 22:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαρτάται σε αυτό που λες, αν η λέξη που χρησιμοποιεί θα μπορούσε να έχει και λίγο πιο διαφοροποιημένη έννοια στην αγγλική. Όμως δεν βρίσκεις οτι υπάρχουν σημεία που είναι ύποπτα;
Εγω θα έλεγα πως έχει και αρκετά... Τέλος πάντων.. θα δείξει...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 22:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
windwalker γιατι δε ανοιγεις κανενα site με lyrics? τωρα οσο για αυτο φανταζομαι τον σατανα να χορευει στους ρυθμους της γιουροβιζιον.......

[img]http://www.wfu.edu/~matthetl/sunrise/angels/Mihaly.Zichy.lucifer.jpg[img]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 22:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες που σου λεω.. μόλις κοίταξα στο παλιό αγγλικό μου λεξικό του Διβρή. Την λέξη που αναφέρεις την ερμηνεύει ως "ιδιότροπος" και όχι καπριτσιόζος. Την λέξη ιδιότροπος στα ελληνικά την χρησιμοποιούμε με αρνητική διάθεση. Ενώ το καπριτσιόζος με παιχνιδιάρικη... Επίσης για το ντελισιους θα μπορούσα να πω το εξής. Όταν αυτήν την οντότητα όλοι οι άνθρωποι την θεωρούν κακή και απωθητική και συνήθως την αποτυπώνουν με χαρακτηριστικά που προκαλούν αποστροφή, δεν θα ήταν λογικό ένας που λατρεύει αυτήν την οντότητα να την κολακεύει, με το να την προσφωνεί το αντίθετο απο ότι την θεωρούν οι άλλοι άνθρωποι; Μια εκδοχή μου πάνω σε αυτό που λες...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 23:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είδες που σου λεω.. μόλις κοίταξα στο παλιό αγγλικό μου λεξικό του Διβρή. Την λέξη που αναφέρεις την ερμηνεύει ως "ιδιότροπος" και όχι καπριτσιόζος. Την λέξη ιδιότροπος στα ελληνικά την χρησιμοποιούμε με αρνητική διάθεση. Ενώ το καπριτσιόζος με παιχνιδιάρικη... Επίσης για το ντελισιους θα μπορούσα να πω το εξής. Όταν αυτήν την οντότητα όλοι οι άνθρωποι την θεωρούν κακή και απωθητική και συνήθως την αποτυπώνουν με χαρακτηριστικά που προκαλούν αποστροφή, δεν θα ήταν λογικό ένας που λατρεύει αυτήν την οντότητα να την κολακεύει, με το να την προσφωνεί το αντίθετο απο ότι την θεωρούν οι άλλοι άνθρωποι; Μια εκδοχή μου πάνω σε αυτό που λες...

ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ;


http://dictionary.reference.com/search?q=capricious (κοίτα εκεί που λέει για whim)

Και τώρα μη μου πεις ότι το delicious δεν μεταφράζεται 'νοστιμούλης' γιατί θα σκίσω τα Proficiency.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sanomiK
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 23:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sanomiK  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Απέριττος,
Επειδη εχω μαθε να εκφραζω αυτο που αισθανομαι και παρακαλω να μην παρεξηγηθω,αλλα το θεμα που ανοιξες νομιζω,ταπεινα,οτι ειναι τελειως ακυρο και φθηνο,και δεν δυσταζω να σου πω οτι με εξοργισε οταν το διαβασα.Θα ηταν λοιπων σκοπειμο να παραθεσεις συγκεκρημενα στοιχεια απ΄τα οποια πηγαζει αυτη η αβασημη,τουλαχειστον απ΄την αρχικη σου τοποθετηση,θεση.Κατα την ταπεινη μου αποψη,ο,τι προανεφερες δεν πειθει.

Φιλικα παντα,
ΣανωμικΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 00:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τη μύγα να βγάλουμε ξύγκι...
do u know?
το άλλο ύποπτο το ξέρεις?
''το w το w τo w άπιστη .com ''
εκεί έχει πολύ ''ξύγκι''...

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pasxalis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 01:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pasxalis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελάτε ρε παιδιά αν είναι δυνατόν να γίνονται τέτοιες συζητήσεις, προσωπικά πιστεύω ότι το τραγουδάκι είναι πολύ αθώο και σε καμία περίπτωση δεν έχει τέτοιες προθέσεις.
Θα ήταν καλύτερο η συζητήσει να σταματήσει εδώ γιατί έχω την εντύπωση ότι το topic θα το καταντήσουμε μεσημεριανή εκπομπή και το μόνο που θα καταφέρομε είναι να βγάλουμε κακία.


Εκ δίων κακών το μη χείρον βέλτιστον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 01:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΡΑΒΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΤΕΙ ΣΑΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΥΜΝΟΣ ΣΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 08:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συγκεκριμένη συζήτηση μου θυμίζει τους μύδρους που εξαπέλυαν διάφοροι υπερσυντηρητικοί Ορθόδοξοι κύκλοι εναντίον της Σερντάμπ εκνευρισμένοι από την επιτυχία της τόσο στην Ευρώπη όσο και στην χώρα μας.

Τώρα ακούσανε κάτι για “sacred passion”, “crucifixion”, “heaven” κτλ. και «έδεσε το γλυκό»

Επί του θέματος μας, από όποια οπτική γωνία και να το δω, δεν θεωρώ ότι αναφέρεται σώνει και καλά στον Σατανά, εάν τώρα κάποιος θέλει να το δει έτσι, καθώς το τραγούδι μιλά για την αγάπη μιας γυναίκας προς τον εραστή της, ουδέν πρόβλημα, είναι τι ζητά ο κάθε άνθρωπος να δει ανάμεσα στους ομοιοκατάληκτους αυτούς και λίαν επιτυχημένους (ειδικά αν έχεις ερωτευθεί ποτέ) στοίχους

Υ.Γ.
Το Hotel California πέραν του ότι είναι το αγαπημένο μου τραγούδι, είναι συνάμα μια εντελώς διαφορετική ιστορία (δίχως να λείπουν διάφορες ερμηνείες) που ούτε κατά διάνοια μπορεί να συγκριθεί με τον #1.

Φυσικά η παρούσα συζήτηση θεωρώ πως σύντομα θα διαρρεύσει σε γνωστά - άγνωστα περιοδικά του χώρου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 11:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προτεινω να ανοιξουμε τοπικ που να λεει

" το τραγουδι dance with the devil αναφερεται στον θεο"

[img]http://www.wfu.edu/~matthetl/sunrise/angels/Mihaly.Zichy.lucifer.jpg[img]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 12:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Μετά από ενδελεχή μελέτη κατέληξα στο βαρυσήμαντο συμπέρασμα ότι τραγούδι δεν αναφέρεται στον Σατανά, αλλά στο Κύριο ημών Ιησού Χριστό. Και παραθέτω την δική μου μετάφραση:

quote:
You’re my lover
undercover
You’re my sacred passion and I have no other

(Ιησού)
Είσαι ο εραστής μου,
στα κρυφά
Είσαι το ιερό μου πάθος και δεν έχω άλλο.

quote:
You’re Delicious
So Capricious
If I find out you don’t want me I’ll be vicious

Είσαι νόστιμος (εξήγηση: "Λάβετε, φάγετε τούτο εστί το άιμα μου..." κλπ κλπ), άρα είναι νόστιμος
τόσο άστατος (σύμφωνα με το Oxford Dictionary - και ο Πατήρ δεν είναι και τόσο σταθερός στις απόψεις του (μια μας αγαπάει, μια μας τιμωρεί, μια μας κατακεραυνώνει... )
Αν καταλάβω ότι δεν με θες θα γίνω κακιά (ποιος έχει δει γυναίκα μαινόμενη και δεν φοβήθηκε, ακόμη κι αν είναι θεός...)

quote:
Say you love me
and you’ll have me
In your arms forever and I won’t forget it

(Ιησού)
Πες ότι με αγαπάς
και θα με έχεις
στα χέρια σου για πάντα και δεν θα το ξεχάσω.

(άνευ σχολίων: η Έλενα προφανώς προσεύχεται...)

quote:
Say you miss me
Come and kiss me
Take me up to heaven and you won’t regret it

Πες ότι σου λείπω
έλα φίλα με
Πήγαινε με στον ουρανό και δεν θα το μετανιώσεις

(Η προσευχή συνεχίζεται: η Έλενα ως άλλη Μαγδαληνή υπόσχεται στον Ιησού αξέχαστες εμπειρίες στον Ουρανό... Και ξέρετε τι ήταν η Μαγδαληνή για τον Ιησού...)

quote:
You are the one
You’re my number one
The only treasure I’ll ever have
You are the one
You’re my number one
Anything for you ’cause you’re the one I love

(Ιησού)
Εσύ είσαι ο ένας
Εσύ είσαι το νούμερο ένα μου
Ο μόνος θησαυρός που θα έχω ποτέ
Εσύ είσαι ο ένας
Εσύ είσαι το νούμερο ένα μου
Τα πάντα για σένα γιατί είσαι αυτός που αγαπάω

(Η προσευχή συνεχίζεται! Δόξα τον Κύριο!)

quote:
You re my lover
undercover
You’re my sacred passion and I have no other

(Ιησού)
Είσαι ο εραστής μου
στα κρυφά
Είσαι το ιερό μου πάθος και δεν έχω άλλο

(Η Έλενα φοβάται την κοινωνική καταδίκη και δίνει κρυφή ομολογία Πίστης!)

quote:
You’re a fire
and desire
When I kiss your lips, you know, you take me higher

(Ιησού)
Είσαι μια φωτιά
και επιθυμία
Όταν φιλάω τα χείλη σου, ξέρεις, με ανεβάζεις

(στον Ουρανό φυσικά... Άλλωστε ο Κύριος είναι: πυρά αναμμένη, που δεν σώζεται... ("βάτος καιομένη, μηδέ καταναλισκομένη..." (ή καπως έτσι)

quote:
You’re addiction
my conviction
You’re my passion, my relief, my crucifixion

(Ιησού)
Είσαι εθισμός
Η καταδίκη μου
Είσαι το πάθος μου, η παρηγοριά μου, η σταύρωσή μου

(Η Έλενα ομολογεί πως είναι έτοιμη ως άλλος Άγιος Πέτρος να σταυρωθεί για το Ιησού)

quote:
Never leave me
And believe me
You will be the sun into my raining season


(Ιησού)
Ποτέ μην με αφήσεις
και πίστεψέ με
Θα είσαι ο ήλιος στην βροχερή μου περίοδο

(Ο Κύριος είναι ο "Ηλιος της Δικαιοσύνης" με την Κ.Δ. Η Έλενα επιδεικνύει εκτός από τα κάλλη της και τις χριστολογικές της γνώσεις...)


quote:
Never leave me
And believe me
In my empty life you’ll be the only reason[

(Ιησού)
Ποτέ μην με αφήσεις
Και πίστεψέ με
Στην άδεια μου ζωή θα είσαι ο μόνος λόγος

(Άνευ σχολίων. Η Έλενα προαναγγέλει την είσοδο της σε μοναστήρι...)

Παρακαλώ όλους τους άντρες που ξαφνικά αποφάσισαν να γίνουν παπάδες για να αναλάβουν πνευματικοί στο μοναστήρι της Έλενας να μην συνωστίζονται! Θα κρατηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας!

Στα σοβαρά τώρα, πάμε καλά; Είμαστε σοβαροί; Μήπως παίρνουμε τίποτε ληγμένα; Μήπως όντως μας ψεκάζουν και έχουμε παρανοήσει; Μήπως μας βλάπτει το οξυγόνο των βουνών στα οποία εκδράμουμε τα Σ.Κ. και εκτοξεύουμε τέτοια παραληρήματα;
ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΙ;

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 12:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν, ας του ρίξω και εγώ μια πρόχειρη μεταφρασούλα να δούμε τι παίζει. Τώρα θα πέσει γέλιο στη μετάφραση (πρόχειρα)!


Είσαι ο εραστής μου,
στα κρυφά
Είσαι το ιερό μου πάθος και δεν έχω άλλο.

Είσαι νόστιμος
τόσο καπριτσιόζος
Αν καταλάβω ότι δεν με θες θα γίνω κακιά


Πες ότι με αγαπάς
και θα με έχεις
στα χέρια σου για πάντα και δεν θα το ξεχάσω

Say you miss me
Come and kiss me
Take me up to heaven and you won’t regret it

Πες ότι σου λείπω
έλα φίλα με
Πήγαινε με στον ουρανό και δεν θα το μετανιώσεις


Εσύ είσαι ο έναςΕσύ είσαι το νούμερο ένα μου
Ο μόνος θησαυρός που θα έχω ποτέ
Εσύ είσαι ο ένας
Εσύ είσαι το νούμερο ένα μου
Τα πάντα για σένα γιατί είσαι αυτός που αγαπάω

Είσαι ο εραστής μου
στα κρυφά
Είσαι το ιερό μου πάθος και δεν έχω άλλο

Είσαι μια φωτιά
και επιθυμία
Όταν φιλάω τα χείλη σου, ξέρεις, με ανεβάζεις

Είσαι εθισμός
Η καταδίκη μου
Είσαι το πάθος μου, η παρηγοριά μου, η σταύρωσή μου

Ποτέ μην με αφήσεις
και πίστεψέ με
Θα είσαι ο ήλιος στην βροχερή μου περίοδο

Ποτέ μην με αφήσεις
Και πίστεψέ με
Στην άδεια μου ζωή θα είσαι ο μόνος λόγος.

______________________________________________________________________


Απαιχτη η μετάφραση συμπέρασμα ο στίχος μιλάει για γυναίκα που τάχει με παντρεμένο, ή ο διάολος παντρεύτηκε και αν δεν δώσει προσοχή στην κυρία Νο1 θα βρεί τον διάολό του.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 12:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω φίλε Απέριττε. Ο dim.kar παραπάνω, αποδεικνύει ότι με λίγη φαντασία μπορούμε να ερμηνεύσουμε οτιδήποτε, ανάλογα με το τι έχουμε στο μυαλό μας. Και τους στοίχους των παπαροκάδων, σατανικούς μπορούμε να τους βγάλουμε αν θέλουμε (ε, να μην υπερβάλλω και εγώ λιγάκι;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 12:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σίγουρα στο επίπεδο που το λες έτσι είναι. Αν δεν σου κάνει κόπο βάλε μου ακριβώς τους στίχους να τους αναλύσουμε. Ίσως να μου έχει διαφύγει και κάτι. Όχι τίποτε άλλο, απλά για να μην κάνω και λάθος στην ελεύθερη μετάφραση που μόνος μου έκανα....

Τι;
Είχε τελικά και στίχους το τραγούδι;
(κακιούλα ήταν αυτή )

Μα...
Δηλαδή Έλεος πια!
Πέρισυ, λύσσαξαν οι παπάδες με το τραγούδι του Σάκη, πως οι στίχοι ήταν άσεμνοι.
Τα ίδια και φέτος;

Εγώ ένα έχω να πω:
"Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ"

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 14:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να συνηγορήσω στην παραπάνω άποψη του dim kar με την εξής παρατήρηση.

Το ονομα της Έλενας στα αγγλικά είναι hel-ena
Σαν να λέμε κόλαση και ένα,
Άρα κόλαση ίσον number 1.

Συνεχίζω την σκέψη μου τώρα και λέω ότι το όνομα που αυτοαποκαλούμαστε πλέον είναι hell-as .
Εδώ τα πράγματα είναι πλέον ξεκάθαρα.
Ζούμε στην κόλαση ,και εμείς είμαστε πλέον οι κάτοικοι της κολασης,οι κολασμένοι.

Για να μην μακρηγορώ άλλο ,και η Έλενα είναι σκέτη κόλαση

----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 24/05/2005 14:15:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 15:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
… δουλειά δεν είχε ο διάολος….


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σπαρτιάτης
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 15:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σπαρτιάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...........................................
Συνεχίζω την σκέψη μου τώρα και λέω ότι το όνομα που αυτοαποκαλούμαστε πλέον είναι hell-as .
Εδώ τα πράγματα είναι πλέον ξεκάθαρα.
Ζούμε στην κόλαση ,και εμείς είμαστε πλέον οι κάτοικοι της κολασης,οι κολασμένοι.

Οχι μόνο αυτό, αλλα ηχητικά (Hell-as),είμαστε και "ΚΟΛΑΣΗ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ"...

quote:

Για να μην μακρηγορώ άλλο ,και η Έλενα είναι σκέτη κόλαση


....κι ο Παράδεισος μαζί....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 16:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη που σας διακόπτω αλλά υπάρχει λέξη "καπριτσιόζος" στα ελληνικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 16:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν υπαρχει Σατανας...τοτε σε ποιον αναφερεται?

Ελα...μηπως λεει για αυτον που το ονομα του αρχιζει απο "Ο"...

Τα ειχε πει ο Λιακο


Y.Γ.
Ανοιξτε ενα τσιρκο ρε παιδια σας παρακαλω...!

"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 17:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συγγνώμη που σας διακόπτω αλλά υπάρχει λέξη "καπριτσιόζος" στα ελληνικά;

Βασικά δεν ξέρω αν υπάρχει, αλλά είχε πολύ γέλιο να μεταφράσω το capricious έτσι!!!

Πως να το μεταφράσω αλλιώς; Προτάσεις κανείς;

Η λέξη καπρίτσιο πάντως υπάρχει.

quote:
Αν δεν υπαρχει Σατανας...τοτε σε ποιον αναφερεται?

Ελα...μηπως λεει για αυτον που το ονομα του αρχιζει απο "Ο"...

Τα ειχε πει ο Λιακο


ΟΤΙ ΤΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΑΚΟΥΓΕ

Βρε, ποιανού το όνομα αρχίζει από "Ο"; Μπα και είναι του Οτσαλάν ή του Οσάμα; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 17:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εεε.. ούτε το καπρίτσιο είναι ελληνική λέξη..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 17:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνεχίζω την σκέψη μου τώρα και λέω ότι το όνομα που αυτοαποκαλούμαστε πλέον είναι hell-as .
Εδώ τα πράγματα είναι πλέον ξεκάθαρα.
Ζούμε στην κόλαση ,και εμείς είμαστε πλέον οι κάτοικοι της κολασης,οι κολασμένοι.

τυχερούλη, το "-as" ξέχασες. Και ας έχει μόνο ένα "s".

Γαμώτο, με πρόλαβε άλλος . Ρε Σπαρτιάτηηηηηηη.....

Edited by - stemix on 24/05/2005 18:02:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 18:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τς τς τς....

της κόλασης γίνεται εδώ μέσα!

πράγμα που αποδεικνύει πέραν κάθε αμφιβολίας πως ναι πράγματι οι
στίχοι του συγκεκριμένου άσματος (μη λέτε ποιο, είναι κάτι σαν επίκληση...),
οδηγούν κατευθείαν στην διαφθορά και την ακολασία..


Galadriel


πολλές φορές το Φως είναι
πιο απειλητικό απ' το σκοτάδι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 03:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συγγνώμη που σας διακόπτω αλλά υπάρχει λέξη "καπριτσιόζος" στα ελληνικά;

---που ησουν εσυ καλο'μ τοσο καιρο;))welcomebackthen.)--

(αν θυμασαι το τραγουδι δεν ειναι στα ελληνικα.Ρ)

dim.kar
ανκ αι στο αλλο ακρο...θαρρω πως εδωσες ενα μεταφυσικο εσσενς στην ερμηνεια/μεταφραση--cool---


"σ'ενα γενικο" ομως θα συμφωνησω με το "απο τη μυγα...ξιγκι"--νεοελληνικοχομπι--



cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy