ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ταμπού και αναζήτηση...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 01:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.


φιλοι του φορουμ, (και ιδιαιτερα οι αναζητητες), εχω να θεσω εναν προβληματισμο μου υπο συζητησιν: συναδουν τα ταμπου με την αναζητηση?

θα παραθεσω τις δικες μου σκεψεις και παρακαλω σχολιαστε ελευθερα.

οι περισσοτεροι ανθρωποι που ανηκουν σε μια οργανωμενη θρησκεια εχουν τα ταμπου της θρησκειας τους (οπως το χοιρινο για τους μουσουλμανους και το αιμα για τους εβραιους), και οι περισσοτεροι ανθρωποι που ανηκουν σε μια οργανωμενη κοινωνια εχουν τα ταμπου της εποχης τους.


αυτο φυσικα δεν τους στερει την πιθανοτητα αυτοβελτιωσης, αφου μπορουν μεσω διαλογισμου να φτασουν στην φωτιση (οι χριστιανοι πχ επαναλαμβανουν το αλληλουια και οι μουσουλμανοι το ιλ αλαχ, οπως οι ινδουιστες και οι βουδιστες τα μαντραμ).


αλλα οταν γνωρισουν την φωτιση, καταργουνται ως φυσικο επομενο ολα τα ταμπου, αφου ο φωτισμενος αντιλαμβανεται πλεον την ολοτητα!

.

οι συγχρονοι αναζητητες της γνωσης ομως γινεται να εχουν ταμπου?

συναδει με την φυση του αναζητητη το όποιο ταμπου?


αν πχ ανακαλυψει μιαν αληθεια που ερχεται σε συγκρουση με τα ταμπου του (θρησκευτικα ή κοινωνικα) τι κανει?


την αποσιωπει?


.

απευθυνομενος σε ατομα που οντως αναζητουν (κατι) απο καρδιας, ομολογω πως κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν συναδει η ειλικρινης αναζητηση με τα (όποια) ταμπου και παρωπιδες!

ο αναζητητης πρεπει να ειναι ευελικτος και ανοικτος στο να δεχτει την γνωση σαν συνολο και οχι επιλεκτικα.

αν και αυτο ειναι μια παναρχαιη αληθεια, ας συνυπολογισουμε (οντες συγχρονοι της εποχης μας) και το οτι αλλαξαμε αιωνα - ειμαστε ηδη στον 21ο...

δεν ειναι καιρος να ξεριζωσουμε τον μεσαιωνα απο μεσα μας?

.


ναστε καλα!

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 02:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood
quote:
δεν ειναι καιρος να ξεριζωσουμε τον μεσαιωνα απο μεσα μας?

ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ...ΟΜΩΣ...ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΤΩΡΑ...ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΤΑΔΕ ΑΙΩΝΑ...ΟΜΩΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ...ΠΑΛΙΟΤΕΡΟΥΣ...ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΛΛΑ "ΠΑΡΑΣΙΤΑ" ΕΚΑΤΣΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ...ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ...ΚΑΠΟΙΟΙ "ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΟΙ" ΤΡΟΠΟΙ ΣΚΕΨΗΣ..."ΜΕΣΑΙΩΝΑ" ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ...ΟΠΩΣ ΕΙΧΑΜΕ "ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ" ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ.

ΟΤΑΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ...ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΑΡΩΠΙΔΙΣΜΟΥ.

ΜΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ;...

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 02:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

pixeldream

ΜΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ;...[/b]



εσυ κι εγω, που συζηταμε αυτη την ωρα, σου κανουμε?

πχ, αυτα που ανεφερες (και συμφωνω) ειναι αποτελεσμα αναζητησης!


.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 04:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood
quote:
εσυ κι εγω, που συζηταμε αυτη την ωρα, σου κανουμε?

MOY...KANOYME.

ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Ή ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ...ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ;...ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ;...ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΦΕΔΕΣ.

ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ...ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ...ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΗΘΕΙΑ...ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ/ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ;...ΕΜΕΙΣ;...Ή...ΟΙ ΑΛΛΟΙ;

quote:
ο αναζητητης πρεπει να ειναι ευελικτος και ανοικτος στο να δεχτει την γνωση σαν συνολο και οχι επιλεκτικα.

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 08:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν ειναι καιρος να ξεριζωσουμε τον μεσαιωνα απο μεσα μας?


αν είναι λέει....?

μόνο που τα ταμπού ξεριζώνονται όταν πράγματι συναντήσεις την Αλήθεια...
και εμείς στην αναζήτηση μας συναντάμε μόνο ψήγματα της, που πολλές φορές είναι αμφισβητούμενα από κάποιους άλλους...

αυτό που είναι αλήθεια στο τώρα για κάποιους, είναι ταμπού παλαιότερα για άλλους...
το σίγουρο είναι ένα... όταν έρχεται η ώρα, αυτοί οι λίγοι που κάνουν την "υπέρβαση" του Εδώ και του Τώρα, δεν έχουν να φοβούνται τίποτα από δεσμεύσεις μεσαιωνικού τύπου...


την καλημέρα μου

Galadriel

πολλές φορές το Φως είναι
πιο απειλητικό απ' το σκοτάδι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 12:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

pixeldream

ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Ή ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ



εγω εβαλα το "κατι" σε παρενθεση...

σκοπος του τοπικ δεν ειναι να βρουμε το τι αναζητα ο καθενας μας, αλλα αν πρεπει να υπαρχουν ταμπου στην αναζητηση οποιασδηποτε αληθειας.

και φυσικα αν βοηθουν στην ανταλλαγη πληροφοριων και γνωσεων μεταξυ μας!


quote:

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ;...ΕΜΕΙΣ;...Ή...ΟΙ ΑΛΛΟΙ;


παντως δεν χτυπαει για οσους εγραψαν μεχρι στιγμης η καμπανα...


quote:

quote:
ο αναζητητης πρεπει να ειναι ευελικτος και ανοικτος στο να δεχτει την γνωση σαν συνολο και οχι επιλεκτικα.

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.



το ευκολο ειναι να παραμεινει κανεις στην κοινωνικη τεχνητη πραγματικοτητα, κοιτωντας με "ασφαλεια" μεσα απο τις παρωπιδες του!

στα αλογα τις φορανε για να μην τρομαζουν και για να μην παρασυρονται απο τα γυρω τους ερεθισματα...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 12:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

galadriel

αν είναι λέει....?

μόνο που τα ταμπού ξεριζώνονται όταν πράγματι συναντήσεις την Αλήθεια...



η ιστορια μας δειχνει οτι οι αναζητητες πρωτα ψαχνουν μεσα τους και φυσικα τα πρωτα πραγματα που συναντουν και ξεπερνουν, ειναι οι φοβιες και τα ταμπου.

quote:

και εμείς στην αναζήτηση μας συναντάμε μόνο ψήγματα της, που πολλές φορές είναι αμφισβητούμενα από κάποιους άλλους...


ενα εσωτεριστικο ταμπου ειναι το να μην αποδεχεσαι τα ψηγματα των αλλων...

quote:

αυτό που είναι αλήθεια στο τώρα για κάποιους, είναι ταμπού παλαιότερα για άλλους...



και πολλα που ειναι ταμπου σημερα, δεν υπηρχαν καποτε!

quote:

το σίγουρο είναι ένα... όταν έρχεται η ώρα, αυτοί οι λίγοι που κάνουν την "υπέρβαση" του Εδώ και του Τώρα, δεν έχουν να φοβούνται τίποτα από δεσμεύσεις μεσαιωνικού τύπου...


αυτοι νομιζω πως δεν ειχαν να φοβουνται τιποτα εξ αρχης...

quote:

την καλημέρα μου

Galadriel


καλημερα σε ολους.

απο μια δροσερη, με ανοιξιατικο ψιλοβροχο Αθηνα!

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 14:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood
quote:
στα αλογα τις φορανε για να μην τρομαζουν και για να μην παρασυρονται απο τα γυρω τους ερεθισματα...

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΤΟ ΑΛΟΓΟ;...ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ...ΑΦΗΝΙΑΖΕΙ...ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΤΩ ΤΟΝ ΚΑΒΑΛΑΡΗ...ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΚΑΡΟ ΠΟΥ ΣΕΡΝΕΙ...ΣΚΟΡΠΑΕΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ/ΦΟΡΤΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ...ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΒΡΕΘΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ...ΠΗΔΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΠΟΔΙΑ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΥΚΟΛΙΑ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 15:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ του αγαπητούς συνφορουμίτες!

Φίλε Jonnie...

quote:

φιλοι του φορουμ, (και ιδιαιτερα οι αναζητητες), εχω να θεσω εναν προβληματισμο μου υπο συζητησιν: συναδουν τα ταμπου με την αναζητηση?

Κατά τη γνώμη μου για να μπορέσει ο ανθρώπινος νους να δει κάτι όπως πραγματικά είναι, πρέπει να είναι ελεύθερος από κάθε προκατάληψη, από κάθε διαμόρφωση.

Αν είναι κανείς προσκολλημένος στις εμπειρίες του, τις κρίσεις και προκαταλήψεις του δεν είναι δυνατό να δει καθαρά, πάντα θα βλέπει τα πράγματα μέσα από τα δικά του φίλτρα.


quote:
αυτο φυσικα δεν τους στερει την πιθανοτητα αυτοβελτιωσης, αφου μπορουν μεσω διαλογισμου να φτασουν στην φωτιση (οι χριστιανοι πχ επαναλαμβανουν το αλληλουια και οι μουσουλμανοι το ιλ αλαχ, οπως οι ινδουιστες και οι βουδιστες τα μαντραμ).
αλλα οταν γνωρισουν την φωτιση, καταργουνται ως φυσικο επομενο ολα τα ταμπου, αφου ο φωτισμενος αντιλαμβανεται πλεον την ολοτητα!

Πιστεύεις πως κάποιος που έχει ταμπού και προκαταλήψεις μπορεί να φτάσει στη φώτιση μέσω διαλογισμού?


quote:

ο αναζητητης πρεπει να ειναι ευελικτος και ανοικτος στο να δεχτει την γνωση σαν συνολο και οχι επιλεκτικα.

Συμφωνώ απολύτως με αυτό!

Τώρα το αν η γνώση μπορεί να οδηγήσει στην αλήθεια είναι ένα άλλο ερώτημα που ίσως χρειάζεται άλλο topic για να αναλυθεί...

Καλό φθινοπωρινό απόγευμα!!!

If the truth hurts prepare for pain.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 23:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας, εγώ πιστεύω οτι τα ταμπού που υπάρχουν σε πολλές θρησκείες του κόσμου είναι αποτέλεσμα αναζήτησης, τα περισσότερα βέβαια τέθηκαν για λόγους πολιτικοκοινωνικούς της κάθε εποχής.
Ωστόσο για παράδειγμα στο Ισλάμ απαγορεύεται το χοιρινό, πολύ απλά το χοιρινό έχει υπερβολικές θερμίδες και έτσι μιας και το Ισλάμ διαδώθηκε κυρίως στις αραβικές χώρες όπου επικρατεί αρκετά ζεστό κλίμα, αυτό το ταμπού τέθηκε για την υγεία των ανθρώπων.
Θα ήθελα επίσης να κάνω έναν διαχωρισμό, αυτό που λέμε ταμπού είναι κάτι που συνήθως απλά μας το μετέφεραν με αυτόν τον τρόπο και εμείς ποτέ δεν αναρωτηθήκαμε γιατί.
Για παράδειγμα οι "καλοί", "άγιοι" πατέρες της χριστιανικής ορθόδοξης εκκλησίας μας μετέφεραν μέσα στους αιώνες το ταμπού της ομοφυλοφιλίας (άσχετα που για τους περισσότερους άγιους πατέρες μόνο ταμπού δεν είναι αλλά εν πας η περιπτώσει). Σήμερα αυτό το ταμπού καταρρέει πολύ απλά γιατί ο κόσμος το βλέπει παντού γύρω του, ακόμα και στον βωμό της εκκλησίας...
Πιστεύω όμως οτι ένας άνθρωπος όσο εξελίσσεται δεν έχει ταμπού κα "πρέπει", αλλά κάνει απλά αυτό που θεωρεί σωστό γιατί ο ίδιος το πιστεύει και όχι επειδή του το μετέφεραν έτσι

Ευχαριστώ

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

agathiroblot
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 00:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους agathiroblot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταμπού είναι η ισορροπία της αδυναμίας μας και της επιθυμίας μας

a. roblΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 03:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή νιώθω κάπως επιεικής σήμερα:
Είναι αναμενόμενο οι αναζητητές να έχουν ταμπού. Με την αργή, επίπονη κατάργηση του καθενός απ'αυτά σημαδεύονται τα βήματα. Το να αναζητάς σημαίνει πως έχεις ακόμα όρια να ξεπεράσεις.
Οπότε λέω πως
quote:
συναδει με την φυση του αναζητητη το όποιο ταμπου?

Ναι, συνάδει. Επειδή είναι άνθρωπος. Επειδή είναι κι αυτό μέσα στο έργο που έχει μπροστά του. Επειδή η απελευθέρωση προϋποθέτει δεσμά προς σπάσιμο. Να έχει και η αναζήτηση κάτι να κάνει βρε αδερφέ!

quote:
αλλα οταν γνωρισουν την φωτιση, καταργουνται ως φυσικο επομενο ολα τα ταμπου, αφου ο φωτισμενος αντιλαμβανεται πλεον την ολοτητα!

Μπράβο του φωτισμένου. Αλλά έχει δουλειά μέχρι εκεί. Και δεν έχει νόημα να πήξουμε και στις ενοχές αν είμαστε ακόμα στο δρόμο.

εκτός κι αν...

quote:
αν πχ ανακαλυψει μιαν αληθεια που ερχεται σε συγκρουση με τα ταμπου του (θρησκευτικα ή κοινωνικα) τι κανει?
την αποσιωπει?

...κάνει τέτοιες φτήνιες και απατεωνιές, οπότε δεν είναι αναζητητής αλλά τζάμπα μάγκας και θα πέσει οθωμανικό φάσγανο!

Αύριο που θα έχω περισσότερη ενέργεια θα αυστηρέψω πάλι.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 03:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

wendigo:


εκτός κι αν...

quote:
αν πχ ανακαλυψει μιαν αληθεια που ερχεται σε συγκρουση με τα ταμπου του (θρησκευτικα ή κοινωνικα) τι κανει?
την αποσιωπει?

...κάνει τέτοιες φτήνιες και απατεωνιές, οπότε δεν είναι αναζητητής αλλά τζάμπα μάγκας και θα πέσει οθωμανικό φάσγανο!



μ αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι!

.


να γραψω ενα συνθημα στον τοιχο του τοπικ τωρα που ειναι αργα και δεν μας βλεπουν?


ΟΙ ΤΟΙΧΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΙΧΟΥΣ...

.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 12:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To χαρακτηριστικό στοιχείο του "ταμπού" είναι η ιδιότητα του "μεταδοτικού" δια τον λόγο αυτό το έδαφος επι του οποίου το πρόσωπο ταμπού (βασιλεύς, ιερέας, ασθενής, μάγος) θα εγγίση το πόδι του καθίσταται ταμπού. Η έννοια της λέξης είναι θρησκευτικής προέλευσης και αποδεικνύει τον ανάμεικτο μετά φόβου σεβασμό τον οποίο ενέπνεαν στους πρωτόγονους λαούς οι βασικές εκδηλώσεις της ζωής, τα περιβεβλημένα με υπερφυσικές δυνάμεις άτομα τα παράξενα φαινόμενα και οι ανεξήγητες εκδηλώσεις. Ο ρόλος τους είναι κατα συνέπεια προστατευτικός. Η παραβίαση τους προκαλεί "τιμωρία φοβερή εξ'ουρανού" τόσο στον ίδιο τον ένοχο, όσο και στο στενότερο περιβάλλον του.Αποτελεί αμάρτημα που προκαλεί συχνά ολόκληρη σειρά ιεροτελεστειών εξαγνισμού προοριζόμενων να προλάβουν την θεία τιμωρία.Τα ταμπού θρησκευτικά στοιχεία όλων των πρωτόγονων κοινωνιών τα οποία διαδόθηκαν και στον πολιτισμένο κόσμο αποτελούν τον αυθεντικότερο ορισμό της θρησκείας.
Φίλοι μου είναι πολύ εύκολο να καταλάβουμε τις συνέπειες που έχουν τα ταμπού στην ζωή μας.
Είναι πολύ εύκολο να καταλάβουμε την προέλευση των ταμπού που δέν είναι άλλη απο την θρησκεία καθώς και την οπισθοδρόμηση που επέφεραν αιώνες ατελείωτους οι μονοθειστικές θρησκείες και πιόσυγκεκριμένα ο Χριστιανισμός και ο Ισλαμισμός. Όσο είμαστε προσκολλημένοι σε αυτές δέν τολμάμε να κάνουμε βήμα περισσότερο μπροστά πολύ σπάνια θα το τολμήσουμε. Οι δοξασίες οτι η γή είναι επίπεδη και ακίνητη και όλο το σύμπαν περιστρέφεται γύρω της είναι γνωστές, και οι τρόποι επιβολής τους με σκληρές μέθοδους τιμωρίας των παραμικρών αμφισβητιών είναι ακόμα γνωστές.
Οι καιροί περνάνε και κάποτε θα εμφανιζόταν μπροστά μας η "μεγάλη πλάνη", το "μεγάλο ψέμα".
Ας διδαχθούμε απο τα λάθη του παρελθόντος και ας προχωρήσουμε μπροστά είναι έγκλημα να τα επαναλαμβάνουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 15:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ jonniebegood ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ....

ΤΑΜΠΟΥ ΛΟΙΠΟΝ....

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
φιλοι του φορουμ, (και ιδιαιτερα οι αναζητητες), εχω να θεσω εναν προβληματισμο μου υπο συζητησιν: συναδουν τα ταμπου με την αναζητηση?

ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΥΤΗΝ ΛΕΩ ΟΧΙ..
ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΠΟΡΕΥΣΟΥΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑΜΠΟΥ...

ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΟΡΕΥΣΟΥΝ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΙΑ ΤΗΝ ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΘΩΣ ΤΗΝ ΕΓΩ-ΠΑΘΕΙΑ ΠΕΡΙ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΙΑΣ....

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ...

ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΡΧΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 17:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.

καλε μου AVATARGR, σαφως και συμφωνουμε!


δεν ειχα εξαλλου αμφιβολια για την αποψη σου!!!


δεν σε εκτιμω "τυχαια"!


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 23:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ jonniebegood ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.....

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ...

ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ ΕΙΜΑΣΤΕ....
ΠΑΝΙΑ ΜΑΣ Η ΚΑΘΑΡΗ ΣΚΕΨΗ
ΠΥΞΙΔΑ ΜΑΣ Η ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ...

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 10:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οι συγχρονοι αναζητητες της γνωσης ομως γινεται να εχουν ταμπου?

Όχι. Διαφορετικά δεν αναζητούν, βόσκουν.
quote:
συναδει με την φυση του αναζητητη το όποιο ταμπου?

Εάν έχεις ανακαλύψει την φύση του αναζητητή, βαδίζεις ελεύθερα και χωρίς φόβο, στα μονοπάτια που ανοίγονται μπροστά σου.
quote:
αν πχ ανακαλυψει μιαν αληθεια που ερχεται σε συγκρουση με τα ταμπου του (θρησκευτικα ή κοινωνικα) τι κανει?

Στέκεται όρθιος και αντιμετωπίζει τους φόβους του.
quote:
την αποσιωπει?

Τότε μηρυκάζει.

'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 13:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους Πως μπορει καποιος να χαρακτηρισθει αναζητητης αν συμβαδιζει με <<ταμπου>>? τοτε απλως ακολουθαει δεν αναζητα.
Για να μην δεχθεις τα ταμπου ομως πρεπει να εισαι μοναχικος καβαλαρης,η αναζητηση να γινεται μονο για την αναζητηση και οχι για να καλυψει πιθανες ανασφαλειες.
Σχετικα με το δευτερο σκελος της ερωτησης νομιζω οτι απο την στιγμη που ψαχνουμε μαλλον πρεπει να ειμαστε καπως προετοιμασμενοι για εκπληξεις,αλλιως καθομαστε στην τηλεοραση και βλεπουμε τις ειδησεις στο σταρ. Καποια στιγμη αναρρωτηθηκα τι εβλεπα χθες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 21:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κοινωνία μας είναι δομημένη με τρόπο ώστε τα ταμπού να είναι αναπόφευκτα καθώς και η συμμόρφωση με νόμους και κανόνες του κοινωνικού συνόλου. Όταν τα εφαρμόζουμε στην έρευνα μας σωστά είπες φίλε nst ακολουθούμε δέν αναζητάμε. Σημασία έχει στην αναζήτηση της αλήθειας να τα αφήνουμε όσο γίνεται απ'έξω χωρίς φυσικά να περιθωριοποιείσουμε τον εαυτό μας και να στρέψουμε την κοινωνία εναντίον του. Στην ανάγκη ας φτάσουμε σε αυτό το σημείο αφού πολλές φορές το κέρδος απο την αναζήτηση και το θετικό αποτέλεσμα υπερπηδάει όλα τα εμπόδια. Το αποτέλεσμα μετράει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 00:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δικιο εχεις φιλε ΜΗΔΕΝΙΣΤΗ. Η συγκρουση με τα κοινωνικα δεδομενα οδηγει εξ΄αρχης σε σιγουρη ηττα. Στο περιθωριο απομονωνεσαι ,δεν υπαρχει καμμια εξελιξη μονο αντιδραση.
Το να συμπεριφερομεθα ομως τυπικα στο περιβαλλον μας δεν εμποδιζει την αναζητηση.Εξ'αλλου ωρισμενες ιδεες δεν μπορουν να διατυμπανιζονται παντου,γί'αυτο ψαχνουμε διακριτικα ατομα με κοινες πεποιθησεις για να ανταλασσουμε αποψεις.Αυτο δηλαδη που κανουμε εδω.
Σχετικα με το αποτελεσμα νομιζω οτι μπορουμε να φτασουμε εκει που θελουμε σιωπηλα και αθορυβα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keramidogata
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 01:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keramidogata  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ζωή χρειάζεται μετασχηματισμό και ο μετασχηματισμός είναι από τις πιο σημαντικές "δουλειές" που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος, με τον ευατό του. Τα ταμπού σταματούν αυτή την ουσιαστική διαδικασία που μπορεί να μας φέρει πιο κοντά στην αλήθεια. Στην προσωπική αλήθεια του καθενός μας.
Μιας και αναφέρθηκε, ως παράδειγμα, η θρησκεία θέλω να πω ότι οι θρησκείες του κόσμου καταδίκασαν το σεξ, καταδίκασαν το τραγούδι, το χορό, την αγάπη για την τροφή, καταδίκασαν το κάθε τι που μπορεί να δώσει απόλαυση στον άνθρωπο...
Μαζέψτε τις καταδίκες από όλες τις θρησκείες και δείτε πως έχουν καταδικάσει το σύνολο του ανθρώπου.
Κάθε θρησκεία έκανε το δικό της κύκλο απαγορεύσεων, γιατί αν καταδίκαζε το σύνολο, τότε θα τρελαινόταν το ον, θα ένιωθε ενοχές, θα ήθελε απελευθέρωση...Άρα;
Άρα, καταδικάζουν, τόσο όσο δε θα οδηγήσουν τον άνθρωπο στο να πηδήξει από το τραίνο.
Αν μέσα μας, αν στο μυαλό μας, αν στη ζωή μας, έχουμε ταμπού που λειτουργούν σα μικροί Χίτλερ, τότε για ποια αναζήτηση μιλάμε; Για ποια ελευθερία; Σκλαβιά και αντίο αναζήτηση. Αναζήτηση, οποιασδήποτε μορφής και υφής...
Καλή η στάση, του να συμπεριφέρεσαι τυπικά, nst.
Απόσταση και με όποιον "κοιτάς" την ίδια όχθη...μοιράζεσαι σκέψεις.
Πάντως, για εμένα, ΜΗΔΕΝΙΣΤΗ άλλο τα ταμπού και άλλο οι κανόνες του κοινωνικού συνόλου. Τα πιο βάρβαρα ταμπού είναι εκείνα που εμείς οι ίδιοι βάζουμε στη ζωή μας.
Για εμένα, άλλο ήθος και άλλο ηθική.
Την ηθική, την προσπερνώ, από αδιάφορα έως κυνικά.
Το ήθος με αφορά στους ανθρώπους και όχι η ηθική...
Για το τέλος, θέλω να πω, ότι η γνώση δεν έρχεται μέσα από τα βιβλία. Στην ουσία τίποτα δε γνωρίζουμε. Λέξεις μόνο, λέξεις που δεν έχουν εμπειρία. Μπορούμε να αρχίσουμε να επαναλαμβάνουμε τη λέξη "αλήθεια" εκατομμύρια φορές...Αυτό δε σημαίνει ότι γνωρίζουμε την αλήθεια. Ούτε θα μπορέσουμε να γευτούμε την αλήθεια. Μόνο η εμπειρία οδηγεί στην πραγματική γνώση και η γνώση στη σοφία. Και η εμπειρία δε θέλει ταμπού. Η γνώση θέλει γύμνια.
Μπορούμε να πάμε στην εμπειρία γυμνοί; Χωρίς ταμπού...
Μπορούμε;

Με το ένα πόδι στο παραμύθι και το άλλο στην άβυσσο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 11:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη keramidogata γράφεις:
quote:
Πάντως, για εμένα, ΜΗΔΕΝΙΣΤΗ άλλο τα ταμπού και άλλο οι κανόνες του κοινωνικού συνόλου. Τα πιο βάρβαρα ταμπού είναι εκείνα που εμείς οι ίδιοι βάζουμε στη ζωή μας.
Για εμένα, άλλο ήθος και άλλο ηθική.

Πολλές φορές τα ταμπού που βάζουμε οι ίδιοι στην ζωή μας τα μεταδίδουμε και στους διπλανούς συνανθρώπους μας. Και με την αλληλομετάδοση και αλληλοσυμφωνία δημιουργούνται παράλογοι κοινωνικοί κανόνες. Τους κανόνες αυτούς τους ακολουθούμε χωρίς να είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε και χωρίς να μας επιβάλλει η νομοθεσία να τους ακολουθήσουμε. Τους ακολουθούμε αποκλειστικά για να υπάρχει ένα βελτιωμένο image του εαυτού μας απέναντι στον διπλανό που ερχόμαστε σε επαφή. Και με τον καιρό το επόμενο στάδιο είναι να πιστέψουμε οτι αυτός είναι ο σωστός δρόμος που πρέπει να ακολουθήσουμε και να τον μεταβάλλουμε σε μιά άλλη μορφή νομικού κανόνα που πιθανώς να μας δυσκολέψει και την ίδια την ζωή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 14:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδιά,
Η αναζήτηση υπάρχει για να καταρρίπτονται μύθοι και δόγματα και προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες ή αν θέλετε ταμπού...
Αλλιώς δεν υπάρχει αποχρών λόγος για την αναζήτηση...
Τα ταμπού μπαίνουν σαν εμπόδια σαν φραγμοί σαν σύνορα
Βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτο...
Άλλες φορές πάλι είναι αναγκαία τα ταμπού...
Γιατί πως αλλιώς θα είχαν καταχτήσει τον κόσμο ηθικές και ανήθικες φιλοσοφίες βλέπε θρησκείες...
Πως αλλιώς θα επιβίωναν τα πολιτικά δόγματα-οι αλήθειες του κόμματος;;;
Με την αναζήτηση σπάμε τα όρια, ξεπερνάμε τον εαυτό μας, γινόμαστε ελεύθεροι....
Τα ταμπού υπάρχουν επίτηδες για να μας στερούν το δικαίωμα της αναζήτησης....
Μας στερούν την ελευθερίας μας.....
Αφού μας τα εδραιωθούν καλά στη συνείδηση μας δεν έχουν νόημα μετά τα αποτελέσματα της αναζήτησης...
Αν συμφωνούν με τα ταμπού είναι σωστά διαφορετικά ρίπτονται στην πυρά...
Έχω άδικο;;;

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keramidogata
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 13:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keramidogata  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΜΗΔΕΝΙΣΤΗ , πριν πάμε στη μετάδοση των δικών μας ταμπού στους άλλους τί θα έλεγες να ρίχναμε μια ματιά στο πως βάζουμε στον ίδιο μας τον εαυτό ταμπού;
Τί είναι τα ταμπού;
Ανασφάλειες και φόβοι σε υπολανθάνουσα κατάσταση.
Θα σου φέρω ένα ακραίο παράδειγμα. Μέσα από μια φοβία μου, για τις ελεύθερες σχέσεις, μεταξύ ανδρών και γυναικών, μπλοκάρω τον εαυτό μου, λέω "εγώ τα θέλω όλα ή τίποτα", λέω "εγώ τον άντρα τον θέλω αποκλειστικά για εμένα" και βάζω ως ταμπού τη σύναψη ερωτικής σχέσης με έναν παντρεμένο.
Ακραίο, επαναλαμβάνω το παράδειγμα, αλλά εσύ προσαρμόζεις την άποψή μου, όπου θέλεις και βλέπεις εαν αυτό που ισχυρίζομαι ισχύει.
Εαν ισχύει, πολύ δύσκολα μπορούμε να μεταδόσουμε, στους διπλανούς μας τα "νεα" ταμπού και αυτό γιατί αφορούν αποκλειστικά τις δικές μας ανασφάλειες και φόβους, όπερ σημαίνει δεν αγγίζουν τους άλλους. Κατασκευάζουμε ταμπού στα μέτρα μας, με λίγα λόγια.
Ακόμα, κι αν ακολουθούμε τους κανόνες για να υπάρχει ένα βελτιωμένο image του εαυτού μας, αυτό αφορά εμάς και μόνο εμάς.
Ο άλλος έχει στο μυαλό του άλλου είδους image για να πλασάρει...
Ξέρεις πόσο χρόνο χρειάζεται ένα προσωπικό μας ταμπού για να γίνει κοινωνικό; Αιώνες!
Εκτός, πρόσεξε, εκτός κι αν αφορά το κοινωνικό σύνολο και θεσπιστεί ως γραπτός ή άγγραφος νόμος...π.χ. αδέλφια με αδέλφια γιοκ...άντρες με άντρες γιοκ...πολυγαμία γιοκ...
Συμφωνώ απόλυτα με τον laryp που λέει ότι ο ρόλος των ταμπού βρίσκεται στη στέρηση του δικαιώματος αναζήτησης. Είναι ένας περίφημος κοινωνικός φραγμός απέναντι στην ελευθερία του ατόμου, όπως κι αν θέλει εκείνη να εκφραστεί.
Είναι ταμπού, το καλοκαίρι, οι γυναίκες να κυκλοφορούν χωρίς μπλουζάκια...Δεν είναι ταμπού όμως ο άντρας να κυκλοφορεί μόνο με το σορτς. Σωστά;
Το παράδειγμα αυτό το έφερα, για να καταλάβουμε ότι τελικά, ταμπού δε μπαίνουν μόνο στο θέμα της γνώσης και της αναζήτησης αλλά και στο κοινωνικό status.
Στην πυρά, οτιδήποτε μπορεί να ταράξει τα καλά δομημένα υλικά του κοινωνικού συνόλου.
Στην πυρά, οτιδήποτε μπορεί να οδηγήσει στο μη έλεγχο του ανθρώπου από τις ομάδες (πολιτικές, θρησκευτικές, συντεχνιακές κ.α) που ο ίδιος έχει δημιουργήσει απέναντι στο φόβο του για το διπλανό του. Προφυλάσσω τον εαυτό μου, γιατί φοβάμαι ότι θα έρθει κάποια στιγμή που δε θα μπορώ να ελέγξω.
Όλα υπό έλεγχο...Αυτό είναι το νόημα.
Όλα στα κουτάκια τους για να μπορούμε να τα ελέγχουμε, να τα καθοδηγούμε, να τα απλώνουμε και να τα μαζευουμε ανάλογα με την περίσταση.

Με το ένα πόδι στο παραμύθι και το άλλο στην άβυσσο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 19:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αν δεν ήταν όλα υπό έλεγχο από τους κοσμοεξουσιαστές τότε τι κάνουμε για.........
Μα τα ταμπού υπάρχουν ακριβώς για νας στερούν το δικαίωμα επιλογής...
Σύμφωνα με τον Σαρτρ ο άνθρωπος είναι ελεύθερος όταν μπορεί να επιλέγει......
Από τη μια έχουμε την ελευθερία του λόγου, την ελευθερία του τύπου και δε συμμαζεύεται και από την τα ταμπού......
Είναι δηλαδή σαν αυτό που λέει ο Paul Valery
"Η κοινωνία μας αφήνει να εκφράζεται και να ενεργεί ελεύθερα αφού προηγουμένως του έχει αφαιρέσει το δικαίωμα να σκέφτεται....
Κι όπως λέει ο μεγάλος Σαράντος Καργάκος αν όχι το δικαίωμα τη δυαντότητα.......
Κι αυτό είναι χειρότερο....
Σήμερα ζούμε σε απόλυτο βαθμό αυτό που καυστικά είχε δηλώσει ο Ντίνος Χριστιανόπουλος "Τα πρόβατα απείργησαν και ζήτησαν καλύτερες συνθήκες σφαγής"
Ε ρε γλέντια......


Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keramidogata
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keramidogata  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε θέλω δυνατότητα. Θέλω δικαίωμα. Δικαίωμα στην ελεύθερη έκφραση. Δικαίωμα στο πράττω που αφορά αποκλειστικά εμένα.
Αποδέχομαι, εκείνο που λέει περί οριοθέτησης ο Τζων Στούαρτ Μίλ "Η ατομική ελευθερία σταματά, εκεί που περιορίζει την ελευθερία ενός άλλου". Ναι σωστό...Αλλά με τη δική μου ελευθερία τί γίνεται;
Τα ταμπού, οι συμβατότητες και η "κοινή" γνώμη παρεμποδίζουν την ελεύθερη ανάπτυξη του ατόμου. Τί είπα; Την παρεμποδίζουν; Λάθος!
Τα ταμπού, οι συμβατότητες και η "κοινή" γνώμη βλάπτουν ανεπανόρθωτα την ελεύθερη ανάπτυξη του ατόμου.
Οι συμβατότητες της κοινωνίας και τα ταμπού μπορούν να μεταμορφωθούν σε χείριστη τυραννία και αυτό γιατί διαθέτουν το ύπουλο του πράγματος...
Πάσχουμε σοβαρά από κηδεμόνευση μετά μηχανών ηθικής καταπίεσης...
Ευτυχώς δεν έχω κάνει πολλά πράγματα για το καλό μου. Ευτυχώς!
Ωστόσο, όταν αναζητώ έχω ανάγκη από ελευθερία όλων των μορφών.
Ταμπού και αναζήτηση;
Δεξιά ή αριστερά;
Ή δεξιά ή αριστερά...και τα δυο μαζί δεν...

Με το ένα πόδι στο παραμύθι και το άλλο στην άβυσσο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 12:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου

Καμιά φορά αναρωτιέμαι ποια άραγε είναι η αλήθεια που ψάχνουμε? Πράγματι θέλουμε να βρούμε την αλήθεια των πραγμάτων ή μας «βολεύει» ακόμα και η αλήθεια κάποιου άλλου. Επίσης συχνά αναρωτιέμαι «μια αλήθεια, δύο αλήθειες» είναι δυνατόν...? Ο καθένας δεν πιστεύει στην αλήθεια του?

Είναι ξεκάθαρο για μένα ότι αναζήτηση και ταμπού δεν συμπορεύονται αλλά δυστυχώς το μυαλό του ανθρώπου δεν μπορεί να μείνει παντελώς ελεύθερο από προκαταλήψεις. Το να προσπαθούμε ν’ απαλλαγούμε είναι σημαντικό αλλά φτάνει?


* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 13:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απευθυνομενος σε ατομα που οντως αναζητουν (κατι) απο καρδιας, ομολογω πως κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν συναδει η ειλικρινης αναζητηση με τα (όποια) ταμπου και παρωπιδες!


Jonniebegood διαβαζα την συζητηση και με μπερδευει η τροπη που εχει παρει.Σε ποιο ειδος ταμπου τελικα αναφερεσαι?
Θα μπορουσες να μου δωσεις ενα σταθερο παραδειγμα? Προσπαθω να καταλαβω αν αναφερεσαι στα θρησκευτικα στατους η στα κοινωνικα ταμπου .
Φιλικα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrysa21
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 13:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysa21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΤΑΜΠΟΥ?

xrysa21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 18:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΤΑΜΠΟΥ?

xrysa21


εγω Χρυσα μου?

ταμπου ειναι, οπως αναλυθηκε και απο αλλους παραπανω, το απαγορευμενο (εστω και να αναφερεται) κοινωνικα, ή επιστημονικα, με την παρεμβαση και την επιβολη του απο καποιο κεντρο εξουσιας, θρησκευτικο ή πολιτικο.

καλως ηρθες στο φορουμ!

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy