ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ζητιάνοι...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Booboo
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 20:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Booboo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν ξερω για εσάς αλλα εγώ δέν αντέχω να βλέπω τα καημένα τα παιδάκια να πουλάνε διάφορα μικροπράματα στους δρόμους ή τους ηλικιωμένους που έχουν διάφορα προβλήματα κ ζητάνε χρήματα.Τους βλέπω κ όλο κάτι α τους δώσω.Ξέρω πως αυτός δέν είναι ο σωστός τρόπος αλλα δεν ξέρω τι να κάνωΕσείς τι κάνετε όταν έρχεστε στην θέση μου?
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 22:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΙΑ ΠΙΚΡΗ ΕΙΚΟΝΑ.
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ.
ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΟΝΕΙΡΑ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Booboo
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 22:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Booboo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώντως.Τα παιδιά δεν φταίνε σε τίποτα.Αν ψάχνουμε να βρούμε δκαιολογίες για να φανούμε σκληροι απέναντί τους κ να μήν τους δίνουμε χρήματα γιατί πολλές φορές υπάρχουν άλλοι άνθρωποι που τελικά παίνουν τα λεφτά τους.Μόνο για τους ηλικιωμένους βρίσκουμε γιατί στην τελική αυτοί διαμόρφωσαν την ζωή τους με αυτόν το τρόπο!

ΒΟΟΒΟΟ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 10:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι πολλές φορές, θες να πεις όλες τις φορές υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν τα λέφτά τους.
Είναι δίκοπο μαχαίρι και εγώ δεν ξέρω τι να κάνω.

Δίνεις χρήματα στα παιδιά γιατί τα λυπάσαι, τους τα παίρνουν αυτοί οι ελεεινοί που τα βγάζουν μέχρι το πρωϊ να γυρίζουν στους δρόμους και τα μαγαζιά και τα ξαναβγάζουν, ξανά και ξανά γιατί βλέπουν το πρόσφορο έδαφος.

Δεν δίνεις χρήματα τα χτυπάνε γιατί δεν κάναν αρκετά για να μαζέψουν το μεροκάματο.

Ειδοποιείς την αστυνομία να έρθει να μαζέψει αυτούς τους απάνθρωπους τύπους, φωνή βοόντος εν τη ερήμω.

Τι να κάνεις?

Εκεί πάντως που δίνω χωρίς να εξετάζω εάν ο άλλος με κοροϊδεύει ή όχι είναι σε ηλικιωμένους και σε μουσικούς.

Καλά εγώ βέβαια δεν υπολογίζομαι ως παράδειγμα γιατί δίνω σε όποιον με σταματήσει στο δρόμο και μου ζητήσει λεφτά.
Θυμάμαι πριν πολύ καιρό ήταν ακόμη η δραχμή, δούλευα στο Κολωνάκι, πήγαινα στην δουλειά περίπου 9 το πρωϊ, με σταματάει μιά κυρία καλοντυμένη, μίλαγε σπαστά Ελληνικά και μου λέει ότι πρέπει να πάει σε μία Πρεσβεία που ήταν στο Ψυχικό και δεν είχε λεφτά για το ταξί, βγάζω τις δίνω 3.000 χιλιάδες για να πάει.

Όταν πήγα στη δουλειά και το είπα όλοι γέλαγαν, ήταν το ανέκδοτο της ημέρας.

Η πλάκα ήταν ότι μου είχε ζητήσει 2.000 χιλιάδες αλλά θεώρησα καλό να της δώσω παραπάνω μήπως δεν την φτάσουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 11:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ
ΒΟΗΘΕΙΑ .
ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ
ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΚΑΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ
ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ 50 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?
ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΠΑΡΑ
ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΠΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ
ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΗΤΙΑΝΕΥΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 4-5 ΧΡΟΝΩΝ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟΥ
ΔΙΝΩ ΛΕΦΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ ΜΙΑ ΤΥΡΟΠΙΤΑ ΓΙΑΤΙ ΗΞΕΡΑ
ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΠΑΙΡΝΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ.
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΘΛΙΒΕΡΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ
ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΝΑ ΖΗΤΙΑΝΕΥΟΥΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 11:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά εγώ κάνω την εξής ερώτηση όταν μου ζητάνε λεφτά...

Τους απαντάω “όχι δεν θα σου δώσω λεφτά αλλά θα σου αγοράσω μια τυρόπιτα να φας, Θέλεις;”

Η απάντηση είναι “ΟΧΙ”. Αν δεν με πιστεύετε κάντε το και εσείς.

Αν θέλετε βάλετε και την παράμετρο θα σου δώσω κάτι να φας αν μου κάνεις μια δουλεία που θέλω.

Ο ζητιάνος θα τρέχει να ξεφύγει πιο γρήγορα από όταν τον κυνηγάνε οι Μπάτσοι

Ξέρετε γιατί; Γιατί μας κοροϊδεύουν...Γιατί είναι ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ... Ο άνθρωπος που θέλει να δουλέψει θα δουλέψει δεν θα βγάλει ούτε τον ΠΑΠΠΟΥ του ούτε τα ΠΑΙΔΙΑ του να ζητιανέψουν. Όσο δεν δίνουμε τόσο πιο καλό κάνουμε για τα ΠΑΙΔΙΑ και τους ΥΠΕΡΗΛΙΚΕΣ που κάποιοι χρησιμοποιούν.

Ο λόγος αν για μια εβδομάδα δεν βγάλει λεφτά ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ;

ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 11:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρετε γιατί; Γιατί μας κοροϊδεύουν...Γιατί είναι ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ... Ο άνθρωπος που θέλει να δουλέψει θα δουλέψει δεν θα βγάλει ούτε τον ΠΑΠΠΟΥ του ούτε τα ΠΑΙΔΙΑ του να ζητιανέψουν. Όσο δεν δίνουμε τόσο πιο καλό κάνουμε για τα ΠΑΙΔΙΑ και τους ΥΠΕΡΗΛΙΚΕΣ που κάποιοι χρησιμοποιούν.

Ο λόγος αν για μια εβδομάδα δεν βγάλει λεφτά ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ



ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ Η ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΛΗΣΤΕΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΨΕΙ?
ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΖΗΤΙΑΝΕΥΟΥΝ ΚΑΙ
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΞΟΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 12:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Open Mind
Καλύτερα να κλέψουν γιατί την στιγμή που θα βάζουν χέρι στα λεφτάκια μας,τότε θα βρούμε και έναν λόγο που μας ακουμπάει πιο πολύ ωστε να τους κυνηγήσουμε.
Αν θέλουμε να δώσουμε οπωσδήποτε ας δώσουμε στα παιδάκια κάτι που θα μπορέσει να χορτάσει την πείνα του ή να κάνει τα ματάκια του να λάμψουν έστω και για λίγο.
GDS1,στην τυρόπιτα έχω ακούσει οχι,αλλά στο παγωτό ή στις σοκολάτες μόνο ναι,παιδάκια δεν είναι;
Υπάρχει ένα διαφημιστικό σποτ που δίνει ακριβώς για αυτόν τον λόγο ένα τηλέφωνο ώστε να καταγγέλουμε όποια τέτοια περίπτωση συναντάμε,δεν τον θυμάμαι(ναι δεν τον σημείωσα).Αν τον βρω θα τον βάλω.

*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά...*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 12:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλύτερα να κλέψουν γιατί την στιγμή που θα βάζουν χέρι στα λεφτάκια μας,τότε θα βρούμε και έναν λόγο που μας ακουμπάει πιο πολύ ωστε να τους κυνηγήσουμε

ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ? Η ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ
ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΔΕΙΟ?
quote:
Αν θέλουμε να δώσουμε οπωσδήποτε ας δώσουμε στα παιδάκια κάτι που θα μπορέσει να χορτάσει την πείνα του ή να κάνει τα ματάκια του να λάμψουν έστω και για λίγο.


ΣΥΜΦΩΝΩ .
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ
ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗΣ ΩΣΤΕ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΕΜΠΕΛΗΣ ΘΕΛΗΣΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΛΕΨΕΙ
ΝΑ ΣΥΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΖΕΣ ΠΕΡΙΠΟΛΙΕΣ ΣΤΙΣ
ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΑΛΛΑ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 13:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Open Mind
"ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ Η ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΛΗΣΤΕΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΨΕΙ?"

Υπάρχει ένα Αγγλικό ρητό που λέει

"If you want to do the crime then you must be prepared to do the time"

Στα ελληνικά

"Αν θέλεις να κάνεις το έγκλημα τότε να είσαι προετοιμασμένος να κάνεις και Φυλακή"

Πιστεύεις ότι θα προτιμήσουν να γίνουν η ΓΚΟΜΕΝΑ του Ισοβίτη από το να βγούν να δουλέψουν; Αν θέλανε να το κάνουνε δεν θα το είχαν κάνει ήδη;

Τα παιδάκια σκέψου που στα 18 δεν θα έχουν τίποτα ούτε γνώσεις μια και δεν πήγαιναν σχολείο, ούτε ήθος μια και ο πατέρας τους τους βγάζει στην ζητιανά. Αυτά τα παιδιά ξέρεις τι θα γίνουν όταν μεγαλώσουν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 13:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οpen Mind
"... ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗΣ ΩΣΤΕ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΕΜΠΕΛΗΣ ΘΕΛΗΣΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΛΕΨΕΙ ΝΑ ΣΥΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΖΕΣ ΠΕΡΙΠΟΛΙΕΣ ΣΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ..."

ΣυμφωνώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα παιδάκια σκέψου που στα 18 δεν θα έχουν τίποτα ούτε γνώσεις μια και δεν πήγαιναν σχολείο, ούτε ήθος μια και ο πατέρας τους τους βγάζει στην ζητιανά. Αυτά τα παιδιά ξέρεις τι θα γίνουν όταν μεγαλώσουν;


ΣΥΜΦΩΝΩ Η ΚΛΕΦΤΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ Η ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ.
quote:
Αν θέλεις να κάνεις το έγκλημα τότε να είσαι προετοιμασμένος να κάνεις και Φυλακή

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ.
ΒΛΕΠΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ
ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙΑ
ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΑΣΟΥΝ ΠΟΤΕ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα παιδάκια σκέψου που στα 18 δεν θα έχουν τίποτα ούτε γνώσεις μια και δεν πήγαιναν σχολείο, ούτε ήθος μια και ο πατέρας τους τους βγάζει στην ζητιανά. Αυτά τα παιδιά ξέρεις τι θα γίνουν όταν μεγαλώσουν;

Κάτι μου λέει οτι θα γίνουν ερευνητές παραφυσικών φαινομένων και χρονικογράφοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Open Mind
"ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ."

Συμφωνώ αλλά ας πάμε λίγο κοινωνιολογικά. Τα περισσότερα παιδάκια είναι τσιγγάνοι. Δυστυχώς, οι γονείς τους δεν έχουν παιδεία (γνώσεις) και η μεγαλύτερη μερίδα από αυτού είναι ανήλικοι όταν κάνουν παιδιά μια και δεν γνωρίζουν τους πιο απλούς τρόπους αντισύλληψης (πχ, τραβήξου ρεεεεε). Άρα το παιδί δεν το έκαναν επειδή το ήθελαν αλλά γιατί δεν ήξερα. Φυσικά δεν αμφιβάλω ότι υπάρχουν και αυτοί που το κάνουν με την θέληση τους για να τα ρίξουν στην ζητιανιά (που δυστυχώς δεν διώκεται). Αχ αυτή η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ

Vril
"Κάτι μου λεει ότι θα γίνουν ερευνητές παραφυσικών φαινομένων και χρονικογράφοι."

Χα χα καλό ... θα κινηθούν και προς Πεντέλη;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To ζήτημα εδώ είναι να γνωρίζουμε άν τα χρήματα που θα δώσουμε πάνε στην τσέπη των παιδιών ή άν δουλεύουν για λογαριασμό κάποιου νταβαντζή. Εγώ δέν θα δυσανασχετούσα να τους δώσω ότι μου περισσεύει και ότι έχουν ανάγκη αρκεί να ήξερα οτι θα πάνε στην τσέπη τους.
Η κατάσταση έχει γίνει πέρα για πέρα ανυπόφορη. Σε κάθε φανάρι, σε κάθε διασταύρωση, σε κάθε στενό βρίσκεις και απο έναν εκληπαρόντα ζητιάνο. Σε φέρνει σε απόγνωση δέν ξέρεις τί να κάνεις.
Δυστυχώς και η οικονομική κατάσταση του κράτους είναι πολύ κάτω του μετρίου έτσι ώστε δέν μπορούν ούτε ιδρύματα να δημιουργηθούν για την στέγαση τους, ούτε να τους δοθεί κάποια επιδότηση. Η κακή οικονομική κατάσταση είναι και ο λόγος της έλλειψης πεζών περιπολιών ώστε οι κακοποιοί να μπορούν να δρούν ανενόχλητοι.
Η σωστή λύση θα ήταν μιά σκληρότερη φορολόγηση της πλουτοκρατίας ώστε με τα κέρδη και τα πλεονάζοντα έσοδα απο το κράτος να μπορούσαν να συντηριθούν λίγο και αυτοί οι άνθρωποι αλλά τί λέμε τέτοια ώρα τέτοια λόγια να αγαπιόμαστε. Εγώ δέν έχω ικανό το Ελληνικό κράτος όπως δείχνει να ακολουθεί κάποιον σωστό δρόμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 16:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η σωστή λύση θα ήταν μιά σκληρότερη φορολόγηση της πλουτοκρατίας ώστε με τα κέρδη και τα πλεονάζοντα έσοδα απο το κράτος να μπορούσαν να συντηριθούν λίγο και αυτοί οι άνθρωποι αλλά τί λέμε τέτοια ώρα τέτοια λόγια να αγαπιόμαστε. Εγώ δέν έχω ικανό το Ελληνικό κράτος όπως δείχνει να ακολουθεί κάποιον σωστό δρόμο.

Τι λές βρε τρελαμένε ?

Θα φορολογήσουν τους διαπλεκόμενους καναλάρχες, μηντιάρχες, ποδοσφαιρόπρόεδρους?

Σε ποιόν πλανήτη ζείς ????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 16:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Vril
"Κάτι μου λεει ότι θα γίνουν ερευνητές παραφυσικών φαινομένων και χρονικογράφοι."

Χα χα καλό ... θα κινηθούν και προς Πεντέλη;;;


έχει πολύ ψωμί η Πεντέλη.

Είτε σαν οικόπεδα είτε σαν "μυστήρια"

Όσο τα σκάνε τα κορόιδα, τόσο θα τρώνε μερικοί


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Booboo
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 19:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Booboo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά κ τα παιδιά δεν πρέπει να αντιδρούν λίγο?Τις προάλλες είδα σε μία γειτονιά εναν πατέρα που έδερνε το παιδι επειδή δεν πήγε χρήματα κ το παιδί δεν αντιδρούσε.Ηταν περίπου 13 χρονων άρα αρκετά μεγάλο ωστε να αμυνθεί.Εγω στη θέση του θα σηκωνώμουν κ θα έφευγα ή θα του έκανα μύνηση του ...βλάκα!(έχουμε κ την λογοκρσία της αμαλίας!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 21:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι λές βρε τρελαμένε ?
Σε ποιόν πλανήτη ζείς ????

Φίλε Vril οι εκφράσεις που χρησιμοποιείς είναι ανεπίτρεπτες. Και εγώ δέν είπα τίποτε άλλο απο αυτό που λές και εσύ δηλαδή συμφωνούμε απόλυτα. Εγώ είπα τί θα έπρεπε να γίνει και όχι τί μπορεί να γίνει που επαναλαμβάνω είναι ολοκληρωτικά αδύνατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 10:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒοοΒοο δεν νομίζω τα παιδιά αυτά να γνωρίζουν την έννοια της ΜΥΝΗΣΗΣ αλλά ούτε και τα δικαιώματα τους. Δυστυχώ τα 13χρόνα δεν είναι σε θέση να αντιδράσουν είναι πολύ μικρά ιδιαίτερα αν έχουν συνηθίσει σε αυτόν τον τρόπο μεταχείρισηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 11:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Vril οι εκφράσεις που χρησιμοποιείς είναι ανεπίτρεπτες.

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι το είπα χάρην ... χιούμορ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 14:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν πειράζει, σιγά-σιγά θα αρχίσω να τα συνηθίζω και αυτάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Booboo
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 19:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Booboo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To ξέρω οτι τα παιδια δεν ξέρουν κάν τί είναι μύνηση αλλα γυρνώντας στους δρόμους κ βλέποντας τα άλλα παιδιά δεν δισανασχετούν?Δέν νιώθουν την ανάγκη να φύγουν Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 12:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι πραγματικα σωστο να βοηθαμε τους ζητιανους?

Αν αυτος που σου ζηταει λεφτα ειναι πραγματικα ανυμπορος για εργασια, τοτε μπορει ο καθενας να δωσει μια χειρα βοηθειας ωστε αυτος ο ανθρωπος να μπορει να ζησει μια ακομα μερα...

Ομως αυτο δεν ειναι δουλεια των πολιτων αλλα της πολιτειας...Δεν θα δουλευουμε εμεις 8ωρα και 12ωρα για να ταιζουμε ζητιανους.Πρεπει η πολιτεια να ειχε προβλεψει τετοιες καταστασεις, και να ειναι σε θεση να προστατευει και τους ανυμπορους αλλα και τους εργαζομενους.
Τωρα, οποις ζητιανος εχει την ικανοτητα να δουλεψει και δεν το κανει και ζητιανευει...αυτο το ατομο ειναι ενα "παρασιτο" σε μια κοινωνια και αποτελει προσβολη προς ολους τους εργαζομενους πολιτες.
Η αγαπη δεν ειναι δικαιοσυνη.

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 13:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαι λιγο σκληρος και πραγματικα καποιες στιγμες "αφριζω" με τους ζητιανους (εκτος των αναπηρων,που και μερικες φορες ειναι ηθοποιοι)
Γνωριζω ατομα που ειχαν πολυ περισσοτερο ασχημα και καταπιεσμενα παιδικα χρονια και αυτην την στιγμη εχουν οικογενεια με αρχες και σεβασμο!
Γνωριζω ανθρωπο με ακρωτηριασμενα ποδια οπου κανει δυο δουλειες!
Γνωριζω ενα αλβανακι που καποτε ηταν στην πορνεια και τωρα εχει 2 δουλειες,ιδιόκτητη γκαρσονιερα αλλα και αμαξι!
Γνωριζω οικονομικους μεταναστες που σπουδαζουν!
Γνωριζω μεγαλοεπιχειρηματιες οπου ξεκινησαν να πουλανε φυστικια απο τα δωδεκα τους!
Γνωριζω ενα παιδι που ηταν ναρκομανης, απεξαρτηθηκε και περασε τις εξετασεις του ΑΣΕΠ!
και θα μου πειτε να λυπηθω τα γυφτακια?
ΟΧΙ!
ο πατερας μου εφυγε 12 ετων απο το σπιτι και τωρα εχει δικο του εργοστασιο!

Τι διαφορετικο εχουν αυτοι ζητιανοι απο τους παραπάνω?
ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ!

Ηρθαν χθες 2 γυφτισες και μου ζητησαν λεφτα, τις ειπα καθαριστε τα τζαμια του μαγαζιου και θα σας δωσω 30ευρω...
Η απαντηση τους?
"Να παρεις αλβανους!"

γιατι να δωσω λεφτα στα γυφτακια ωστε να παρει ο μπαμπας τους κανα κιλο χορτο και να το πουλησει διπλα απ'οτι το πηρε?

και κατι σημαντικο μην μπερδευουμε γυφτους με τσιγγανους!
Οι τσιγγανοι ειναι αλλη περιπτωση με ηθη και εθιμα και δικο τους τροπο ζωης.


Edited by - Neos on 04/06/2005 13:19:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 22:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειμαι λιγο σκληρος και πραγματικα καποιες στιγμες "αφριζω" με τους ζητιανους (εκτος των αναπηρων,που και μερικες φορες ειναι ηθοποιοι)
Γνωριζω ατομα που ειχαν πολυ περισσοτερο ασχημα και καταπιεσμενα παιδικα χρονια και αυτην την στιγμη εχουν οικογενεια με αρχες και σεβασμο!
Γνωριζω ανθρωπο με ακρωτηριασμενα ποδια οπου κανει δυο δουλειες!
Γνωριζω ενα αλβανακι που καποτε ηταν στην πορνεια και τωρα εχει 2 δουλειες,ιδιόκτητη γκαρσονιερα αλλα και αμαξι!
Γνωριζω οικονομικους μεταναστες που σπουδαζουν!
Γνωριζω μεγαλοεπιχειρηματιες οπου ξεκινησαν να πουλανε φυστικια απο τα δωδεκα τους!
Γνωριζω ενα παιδι που ηταν ναρκομανης, απεξαρτηθηκε και περασε τις εξετασεις του ΑΣΕΠ!
και θα μου πειτε να λυπηθω τα γυφτακια?
ΟΧΙ!
ο πατερας μου εφυγε 12 ετων απο το σπιτι και τωρα εχει δικο του εργοστασιο!

Τι διαφορετικο εχουν αυτοι ζητιανοι απο τους παραπάνω?
ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ!

Ηρθαν χθες 2 γυφτισες και μου ζητησαν λεφτα, τις ειπα καθαριστε τα τζαμια του μαγαζιου και θα σας δωσω 30ευρω...
Η απαντηση τους?
"Να παρεις αλβανους!"

γιατι να δωσω λεφτα στα γυφτακια ωστε να παρει ο μπαμπας τους κανα κιλο χορτο και να το πουλησει διπλα απ'οτι το πηρε?

και κατι σημαντικο μην μπερδευουμε γυφτους με τσιγγανους!
Οι τσιγγανοι ειναι αλλη περιπτωση με ηθη και εθιμα και δικο τους τροπο ζωης.


Edited by - Neos on 04/06/2005 13:19:39


συμφωνω απολυτα με το neos.
νομιζω πως χρειαζεται προσοχη! ΠΟΥ και ΠΩς δινουμε τα χρηματα μας..
μου ετυχε να συναντησω σε ενα παρκο μια κυρια γλυκομιλητη..που με σταματησε και μου ζητησε χρηματα. κοντοσταθηκα, την κυταξα προσεκτικα
και καταλαβα οτι ειχα να κανω με μια (παραξενη ισως και ψυχοπαθη)..
της εδωσα οσα της χρειζοτανε και εφυγα. για καποιους λογους, επεστρεψα μετα απο λιγη ωρα στο σημειο που τη συναντησα. και τι να δω!κομμτακια ψιλα το χαρτονομισμα που της εδωσα..
εμεινα αφωνη παρατηρωντας το φαινομενο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 06:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο φίλος Hermes έδωσε την καλύτερη απάντηση
Για κάθε ζητιάνο είναι δυνατόν να βρεθεί μια κατάλληλη θέση εργασίας. Η Πολιτεία έχει υποχρέωση να βρεί σε αυτούς τόσο την κατάλληλη εργασία ανάλογα με την κατάσταση που βρίσκονται, όσο και την επιδότηση τους άν η εργασία δέν μπορεί να βρεθεί.
Αλλά αδιαφορεί εγκληματικά!!
Όσον αφορά για τους ενοχλητικούς ζητιάνους που συναντώ καθημερινά η πλειοψηφία τους δείχνει οτι είναι κατάλληλοι για εργασία. Αλλά ας μή κολλάμε μόνο εδώ γιατί οι δουλειές είναι δυσεύρετες στις μέρες μας εδώ στην Ελλάδα ακόμα και σε όσους έχουν όλα τα προσόντα πόσο μάλλον για τους ζητιάνους που δέν έχουν κανένα προσόν.

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Booboo
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 00:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Booboo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ θέμα είναι οτι κ να ψάξει κάποιος απο αυτους δεν θα καταφέρει να βρεί εργασία.Εδώ άνθρωποι με πτυχία κ τόσες γλώσσες δεν βρήσκουν, θα βρουν αυτοί?Ποιός θα τους εμπιστευτεί??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 13:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οποιος θέλει να δουλέψει δουλεύει απλά όλοι την έχουμε δει ΔΙΕΥΘΗΝΤΕΣ και ιδιαίτερα οι ΖΗΤΙΑΝΟΙ.

Η οικοδομή τους χαλάει όμως θα πονέσουν τα χεράκια τους... Για ανοίχτε την Χρυσή Ευκαιρία να δείτε πόσες δουλειές υπάρχουν; ΠΟΛΛΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άν θέλουμε να δουλέψουμε μπορούμε. Έστω την πιό σκληρή και υποτημιτική δουλειά με χρήματα ελάχιστα αλλά αναγκαία προς το ζήν.
Είναι πολύ καλύτερη λύση απο την ζητιανιά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 17:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ θέμα είναι οτι κ να ψάξει κάποιος απο αυτους δεν θα καταφέρει να βρεί εργασία.Εδώ άνθρωποι με πτυχία κ τόσες γλώσσες δεν βρήσκουν, θα βρουν αυτοί?Ποιός θα τους εμπιστευτεί??

ΣΥΜΦΩΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΟΥΣ
ΜΕ ΠΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΕ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΛΥ ΑΠΛΕΣ Η ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΠΡΟΣΟΝΤΑ
ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΝ ?
ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΖΗΤΙΑΝΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy