ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Περιοδικά - Βιβλία
 Ενδιαφέροντα Βιβλία.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 10:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι θα λεγατε να σχολιάζαμε τα βιβλία που έχουμε διαβάσει κατα καιρούς
και μας έχουν κάνει εντύπωση;

Edited by - Lord_Asriel on 13/07/2005 10:40:25

Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 14:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τους οπαδούς και μη υπάρχει η πιο κατω σελλίδα για την Τριλογία του
Κοσμου του Φίλιπ Πούλμαν.

Για όσους δεν το έχουν διαβάσει είναι η ιστορία της Λύρας, μιας νεαρής
έγκληστης στο κολλέγιο Τζόρνταν, της οποίας η περιέργεια θα την οδηγήσει
σε μία απίθανη περιπέτεια.

Καλό Site για την τριλογία είναι και αυτό : http://www.darkmaterials.com.
Από κει βρήκα και αυτό :

"Lyra Belacqua is content to run wild among the scholars of Jordan College, with her daemon familiar, Pantalaimon, always by her side. When her uncle, Lord Asriel, returns from the North with tales of mystery and danger, it seems to have little to do with her - even the rumor of the severed child. But his visit sets off a chain of events that draws Lyra into the heart of a terrible struggle..."

Πολλοί έχουν χαρακτηρίσει τον Φίλιπ Πούλμαν ως άξιο συνεχιστεί του
J.R.R. Tolkien. Αυτό είναι στην δική σας κρίση.

Καλή ανάγνωση.


Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.

Edited by - Lord_Asriel on 13/07/2005 15:32:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bast
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 15:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bast  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Bast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λορδε ,
απ οτι καταλαβα εισαι μεγαλος φαν της τριλογιας...και εγω μπορω να πω οτι ενθουσιαστικα απο αυτα τα βιβλια!ιδιαιτερα μου αρεσε το δευτερο..αν θες να σχολιασουμε καποιο μερος του βιβλιου γραψε για αυτο... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 16:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά μεγάλος Fan του συγκεκριμένου βιβλίου δεν μπορώ να πώ ότι είμαι.
Παρόλα αυτά μου άρεσε πολύ, όταν βρω την ευκαιρία θα το ξαναδιαβάσω σίγουρα
και μ'αρέσει να ψάχνω πληροφορίες πάνω σε αυτά που έχω διαβάσει γιατί
συνήθως βρίσκω παραπομπές για παρόμοια βιβλία.

Μπορείς να πεις πάντως ότι είμαι fan του φανταστικού μυθηστορήματος.

Για να επανέλθω στην σημείωσή σου,
το τέλος του βιβλίου πως σου φάνηκε;
Περίμενα κάτι ποιό φασαριόζικο να το πώ καλύτερα.
Παρόλα αυτά, αυτό μου μου άρεσε πολύ ήταν ο κόσμος που δημιούργησε,
ο οποίος σε έλκει να ζήσεις μέσα του ξεροντας ότι ποτέ δεν θα νιώσεις
μόνος, έχεις παντα το δαιμόνιο σου.

Η γνώμη σου Bast πάνω στο βιβλίο;


Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady Croft
Μέλος 1ης Βαθμίδας


100 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 17:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady Croft  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κ εμενα μου αρεσε ιδιαιτερα η τριλογια κ πιο πολυ εξαιτιας των τοσων διαφορετικων κοσμων που δημιουργησε ο πουλμαν.καθε φορα που το θυμαμαι το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι εκεινα τα ζωα(πωσ τα ελεγαν,κατι με μαλφε νομιζω...)κ αυτο το φοβερο υγρο που εκανε τα ποδια τους απιστευτα απαλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 17:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω μπορω να πω οτι τα ερωτευτηκα τα βιβλια.

η υπαρξη της ορατης συνειδησης, ο αλλος κοσμος, ο θανατος του θεου, η σκονη, οι παραλληλοι κοσμοι ηταν ενα μειγμα που με εντυπωσιασε.

δυστυχως κατι τοσο ανατρεπτικο, δεν βλεπω να γινεται ποτε ταινια.
ειδικα απο την στιγμη που ειναι τοσο εναντιον της εκκλησιας....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bast
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 21:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bast  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Bast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε λορδε ,
εγω το τελος το βρηκα (μη γελασεις)συγκινιτικο ομως δεν καταλαβα και πολυ καλα τι ειναι τελος παντων αυτη η σκονη και γιατι οι παπαδες τρελενονταν τοσο πολυ να την καταστρεψουν...αν κταλαβα καλα η σκονη συμφωνα με τους παπαδες ηταν ουσιαστικα αυτη που εφτεγε για το προπατορικο αμαρτημα και συμφωνα με το βιβλιο οδηγησε στο να εχουν οι ενηλικες σταθερα δαιμονια σε αντιθεση με τα παιδια που εχουν μεταλασομενα επειδη ειναι αγνα σε ολους τους τομεις απο τη στιγμη που η λυρα και ο γουιλ εζησαν την αγαπη αποκτησαν δαιμονια με μια σταθερη μορφη...μπορεις να μου εξηγησεις πανω στο θεμα λυρα-ευα?και γιατι κατα τη γνωμη σου οταν η λυρα ενηλικιωθηκε εχασε τη δυνατοτητα να διαβαζει το κρυπτοσκοπιο(ετσι νομιζω λεγοταν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 10:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν βλεπω να γινεται ποτε ταινια.


Για δες εδώ : http://www.geocities.com/kasparof_str/PICT0021.jpg


Αν το καταλαβα καλά Bast, έχασε με την ενηλικίωση την αφέλια που είχε
και ωριμάζοντας το μυαλό της "έκλεισε" και δεν είχε ρην δυνατότητα να
βλέπει χωρίς βοήθεια τη σκόνη.
Μπορεί και να με λάθος.



Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.

Edited by - Lord_Asriel on 14/07/2005 10:04:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lilith N.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 11:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lilith N.  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Lilith N.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΣΚΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.
ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝΝΝ....'Η ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ'!!!!
ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΗΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΣΤ ΣΤΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ........
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ 1984 ΤΟ ΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 13:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1984;

Ποιός το έχει γράψει αυτό;
Σε τί αναφέρετε;


Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lilith N.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 14:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lilith N.  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Lilith N.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΤΖΟΡΤΖ ΟΡΓΟΥΕΛ.
ΕΓΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΟΥ 'ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ' ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΟΠΟΥ ΠΑΝΤΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΒΟΥΛΗΣΗ. ΕΞΑΓΑΝΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΑΛΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ Κ.Λ.Π.
Ο 'ΠΡΩΤΑΓΟΝΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ
ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΥΠΟΛΙΠΟΙ. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 15:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι κατάλαβα σε πιο βιβλιο αναφερεσαι. Αν δεν κάνω λάθος το είχε γράψει το 1948.
Παρόμοιω βιβλίο, ίσως πιό κοντά στην εποχή μας όπως και ο συγγραφέας του,
είναι και το "Ο δρομέας" (The Running Man) του Stephen King. Το έχεις διαβάσει;

Είναι η τελευταία προσπάθεια ενώς να βοηθήσει την οικογένεια του παίζοντας σε ένα
τηλεπαιχνίδη. Η τύχη θα τον φέρει να παίξει στο πιό κερδοφόρο και συνάμα στο πιό
δύσκολο που υπήρχε.

Όσο για το 1984 θα ήθελα κάποια στιγμή να το διαβάσω.


Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κρου Ασάν
Νέο Μέλος

France
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 03:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κρου Ασάν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΕΜΟΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ MATRIX-METAEKDOTIKH

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bast
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 10:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bast  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Bast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

είναι και το "Ο δρομέας" (The Running Man) του Stephen King. Το έχεις διαβάσει;


TO ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bast
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 10:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bast  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Bast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΤΟΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 20:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νομιζω οτι το πλεον προφητικο βιβλιο του κινγκ, ειναι το οχυρο the studt.

εχει βγει και ταινια, για οσους βαριουνται να διαβασουν το βιβλιο - τερας.

εξαωρη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 11:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

νομιζω οτι το πλεον προφητικο βιβλιο του κινγκ, ειναι το οχυρο the studt.

εχει βγει και ταινια, για οσους βαριουνται να διαβασουν το βιβλιο - τερας.

εξαωρη.



Την έχω ακούση την ταινία αλλά το βιβλίο μου διαφεύγει.

Πάντως από τα καλύτερα βιβλία του Stephen King που έχω διαβάσει ήταν αυτά
που έγραφε ως Richard Bachman. Η Μακριά Πορεία και ο Δρομέας , 2 απο τα 5 αν
δεν κάνω λάθος τα οποία έγραψε με το ψευδώνυμο, είναι από τα αγαπημένα μου
βιβλία. Τα άλλα τρία αν δεν κάνω λάθος είναι τα Έργα οδοποιίας, Οργή και Ο αδύνατος
(Roadworks,Rage,Thinner).

Υ.Γ. Συγνώμη για τα λάθη.


Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.


Edited by - Lord_Asriel on 18/07/2005 11:21:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 00:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Lilith N.
Το 1984 του Όργουελ είναι πράγματι σπουδαίο βιβλίο.
Δύσκολα μπορείς να βρεις ένα τόσο διαχρονικό βιβλίο.
Για τον Όργουελ το 1984 ήταν μέλλον.
Για μας είναι παρελθόν άλλα το περιεχόμενο του βιβλίου θα μείνει για πάντα μέλλον ώσπου γίνει πραγματικότητα η ουτοπία της παγκοσμιποίησης....
Πράγματι η τελευταία σκηνή που τελικά ενδίδει ο ήρως του βιβλίου είναι εντυπωσιακή και συγκινητική....
Δείχνει ακριβώς πως δεν υπάρχει ελπίδα......
Όχι όμως και πως θα τα παρατήσουμε............
Με κανέναν τρόπο και για κανέναν Θεό.............


Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WhitefoX
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 00:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WhitefoX  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν πραγματικά είναι ελάχιστες οι φορές που με έχει συγκινήσει κάτι τόσο βαθιά όσο το τέλος αυτής της τριλογίας... Παίζει να το διαβασα... 50 φορές? Λίγες είναι? Εν πάσει περιπτώσει το διάβαζα μόλις σηκωνόμουν το πρωί, στην διάρκεια της ημέρας, αλλά και όταν ξαναξάπλωνα! Το μόνο πράγμα που μου την έσπασε μάλλον πολύ ήταν οι δύο άγγελοι... Που το πάει απο δώ, το πάει απο κεί συγχωρέστε με αν κάνω λάθος αλλά ήταν επιεικώς gay, με όλη την σοβαρότητα με την οποία μπορώ να το πώ... Πραγματικά δεν βρίσκω λόγο για την ύπαρξη αυτών των χαρακτήρων πέρα απο την πρόκληση! Τεσπά, όσο για το 1984 είναι ένα απο τα πιο εκπληκτικά βιβλία που έχω διαβάσει, συστύνεται στους πάντες και ανεπιφύλακτα. Συγγραφέας George Orwell.

Όσο για άλλο βιβλίο το οποίο να μου έκανε εντύπωση... Χαλαρά και χωρίς σκέψη το Megapolisomancy: Η μαγεία των μεγαλουπόλεων του Παντελή Γιαννουλάκη... Το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω και το ξαναδιαβάζω και το..... και δεν το χορταίνω! Πωρώνομαι κάθε φορά με τις απίστευτες προοπτικές και πράγματα που ίσα που τολμά να πεί. Όσο για τους πειραματισμούς μου πάνω σε αυτό... Βγήκαν πλήρως θετικοί. Ζητάω απεγνωσμένα κάποιον που να το έχει διαβασει να ανταλάξουμε εμπειρίες...

Υ.Γ.:Ρε παιδιά, δεν μιλάω τόσο για αυτό το topic, αλλά έχετε προσέξει οτι τουλάχιστον οι 7/10 σε αυτό το forum γράφουν ανορθόγραφα?? Βιασύνη? Ίσως...
Υ.Γ.2:ΑΣΧΕΤΟ, αλλά πώς διάτανο μπαίνουν διαλυτικά με τόνο μαζί?

I embrace my desire
to swing on the spiral
Of our divinity
and still be a human...
[...]Ride the spiral to the end
and may just go where noone's been
Spiral out! Keep going!
Spiral out! Keep going!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lilith N.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 08:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lilith N.  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Lilith N.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δείχνει ακριβώς πως δεν υπάρχει ελπίδα......
Όχι όμως και πως θα τα παρατήσουμε............
Με κανέναν τρόπο και για κανέναν Θεό.............



ΑΓΑΠΗΤΕ Laryp ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΡΩΙΑ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ 'ΣΥΣΤΗΜΑ'. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ Ο ΟΡΓΟΥΕΛ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΚΩΡΥΦΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ. ΤΟ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΛΕΝΓΧΟΥΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ, ΑΣΥΝΗΔΕΙΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WhitefoX
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 19:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WhitefoX  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο 'ΠΡΩΤΑΓΟΝΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ
ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΥΠΟΛΙΠΟΙ

1ον: Δεν γίνεται έτσι, η περιγραφή είναι υπερβολικά ξερή. Είναι σαν να λες οτι στο Lord of the Rings "Κάτι τύποι τρέχουν απο δώ και απο κεί, γίνεται λίγος χαμός και τελικά ο Frodo ρίχνει το δαχτυλίδι στο Mount of Doom". Ξαναδιάβασε το βιβλίο.

2ον: Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έπρεπε να συμπεριλάβεις και το τέλος του βιβλίου. Ένα άτομο που δεν το έχει διαβάσει, με τον τρόπο που το περιγράφεις, αλλά και απο το γεγονός οτι είπες το "τέλος" πιθανόν ούτε που θα κάτσει να το διαβάσει.

I embrace my desire
to swing on the spiral
Of our divinity
and still be a human...
[...]Ride the spiral to the end
and may just go where noone's been
Spiral out! Keep going!
Spiral out! Keep going!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α-d-m-i-n
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 05:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α-d-m-i-n  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

O καραγκιόζης admin του esotericaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lilith N.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 09:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lilith N.  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Lilith N.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1ον: Δεν γίνεται έτσι, η περιγραφή είναι υπερβολικά ξερή. Είναι σαν να λες οτι στο Lord of the Rings "Κάτι τύποι τρέχουν απο δώ και απο κεί, γίνεται λίγος χαμός και τελικά ο Frodo ρίχνει το δαχτυλίδι στο Mount of Doom". Ξαναδιάβασε το βιβλίο.

2ον: Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έπρεπε να συμπεριλάβεις και το τέλος του βιβλίου. Ένα άτομο που δεν το έχει διαβάσει, με τον τρόπο που το περιγράφεις, αλλά και απο το γεγονός οτι είπες το "τέλος" πιθανόν ούτε που θα κάτσει να το διαβάσει.


ΣΟΡΡΥ ΠΟΥ ΔΕ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕ!!!!! ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ. ΤΩΡΑ, ΑΝ ΕΣΕΝΑ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ, ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 10:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα πάντως μου κινάσατε το ενδιαφέρον. Μόλις τελειώσω με το "The HitchHikers
Guide To The Galaxy" θα είναι τις πρώτες επιλογές μου το "1984".

Όσο για την τριλογία του κόσμου και τους αγγέλους μεσα σε αυτή, ίσως απλά ο
Πούλμαν να ιοθέτησε την άποψη του Χριστιανισμού ότι οι άγγελοι δεν έχουν
φύλο, οπότε και μπορούν να φερθούν απλά "περίεργα". Από τη φύση και μόνο αυτή
μπορείς να τους πεις Gay.
Εμένα πάντως λίγο μ'ασχόλησε αυτο. Λύθηκα στα γέλια όμως όταν διάβασα το όνομα
του ενώς απο τους αγγέλους που αναφέρει μέσα. Μιλάω για τον Μέτατρον και αν έχετε δει
το "Δογμα" θα καταλάβετε τι εννοώ.


Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steliopergammon
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 00:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steliopergammon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν μου επιτρεπετε θελω να σας συστησω το βιβλιο μου EYE JOURNEY που βρισκετε στο www.esotericphotography.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 08:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αν μου επιτρεπετε θελω να σας συστησω το βιβλιο μου EYE JOURNEY που βρισκετε στο www.esotericphotography.com

Φυσικά. Αυτός ήταν ο λόγος που άνοιξα αυτό το Topic. Για να συζητήσουμε και
να προτίνουμε καινούργια και παλαιότερα βιβλία που μας αφήσαν κάτι το
ιδιαίτερο, ότι και αν ήταν αυτό.


Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 15:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αφου σου αρεσουν αυτα τα βιβλια, πρεπει οπωσδηποτε να διαβασεις κλαιβ μπαρκερ.

ο υφαντοκοσμος, η αειπολις, η ιματζικα ειναι η κορυφη της τουρτας....

το αρχαιο μυστηριο, το αλλο με τα παιδακια δεν θυμαμαι πως το λενε....


ο barker θεωρω οτι ειναι κορυφαιος συγγραφεας οσον αφορα τους αλλους κοσμους.


καλο ειναι επισης και το φυλακτο του κινγκ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lilith N.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2005, 10:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lilith N.  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Lilith N.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ...
ΛΕΓΕΤΑΙ 'ΑΡΧΗΓΟΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ'.
ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΒΑΡΙΕΜΑΙ.
ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΧΕΙ ΠΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΙΑ. ΑΥΤΗ ΕΙΧΕ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ.
ΤΕΣΠΑ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ, ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ...ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ....ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΟ ΤΟ 'ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ' ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ.
Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΨΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑΤΙ 'ΕΘΙΓΕ' ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟΤΑ ΜΕΣΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΦΤΑΝΑΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WhitefoX
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2005, 12:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WhitefoX  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΟΡΡΥ ΠΟΥ ΔΕ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕ!!!!! ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ. ΤΩΡΑ, ΑΝ ΕΣΕΝΑ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ, ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ.


Εμμμ η αλήθεια είναι πως τώρα που ξαναδιαβάζω το μήνυμά μου βλέπω πως το έγραψα υπερβολικά επιθετικά! Συγνώμη για τον τόνο μου! Δεν ήθελα να σε θίξω, απλά με ενοχλεί όταν λένε το τέλος ενός βιβλίου, μιας ταινίας κτλ. αλλά και πάλι δεν δικαιολογούμαι! Τεσπά, cheers and peace!

quote:
Μόλις τελειώσω με το "The HitchHikers
Guide To The Galaxy" θα είναι τις πρώτες επιλογές μου το "1984".

Καλά, παίζει το "The HitchHikers
Guide To The Galaxy" να είναι το βιβλίο που με έχει κάνει να γελάσω περισσότερο απο οποιοδήποτε άλλο! Το χιούμορ του είναι απίστευτα παρανοϊκό! Εννοείται όποιος έχει την δυνατότητα πρέπει να το διαβάσει στα Αγγλικά, αν και να πώ την αλήθεια η ελληνική μετάφραση δεν είναι διόλου άσχημη και μεταφέρει πολύ καλα το κλίμα - πράγμα σπάνιο μπορώ να πώ -. Το συνιστώ και αυτό ανεπιφύλακτα για τόνους γέλιο!

---------------------------
I embrace my desire
to swing on the spiral
Of our divinity
and still be a human...
[...]Ride the spiral to the end
and may just go where noone's been
Spiral out! Keep going!
Spiral out! Keep going!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lilith N.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 08:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lilith N.  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Lilith N.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ! ΛΥΘΗΚΕ Η ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ!
ΕΓΩ ΚΑΚΙΑ, ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΩ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Puriom
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 21:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Puriom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω και γω για τα βιβλία του Barker, αρκεί να έχει κανείς υπομονή όταν τα διαβάζει. Ενώ η ιστορία και η σύλληψη είναι τέλειες, έχει προσθέσει αρκετή σάλτσα που πρέπει να κάνει κανείς υπομονή και να φτάσει στην ουσία.

Ένα άλλο βιβλίο που μου άρεσε είναι "Ο Μάγος" του Τζον Φόουλς. Χρησιμοποιεί και μαγικά στοιχεία, αλλά δεν είναι βιβλίο μαγείας. Είναι όμως μαγευτικό και εκτυλίσσεται στην Ελλάδα. Πολύ καλό, και ιδίως για τώρα το καλοκαίρι.

Λευτεριά στους εξωγήινους αγωνιστές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy