ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Περιοδικά - Βιβλία
 Ενδιαφέροντα Βιβλία.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ekati_rea
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 09:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ekati_rea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Exω διαβασει Οργουελ μονο τη "Φαρμα"και μου αρεσε αν και ειναι ενα προπαγανδιστικο βιβλιο(εναντια στο σταλινισμο,οχι πως ειμαι σταλινιστρια αλλα να λεμαι τα πραγματα με το ονομα τους), τωρα για το 1984 ειδα μονο τη ταινια. Ιδιαιτερο βιβλιο που με γοητευσε ηταν και ο Υφαντοκοσμος.Το αγαπημενο μου ομως βιβλιο με εμαθε πως οι λεξεις παιρνουν μορφη και γινονται ηρωες και θεοι.Αναφερομαι στη Μυθολογια Των Ελληνων του Κυρ.Κερενυι.Για οσους θελουν να βρουν το νοημα και το συμβολισμο των αρχαιων ελληνικων μυθων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 13:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Exω διαβασει Οργουελ μονο τη "Φαρμα"και μου αρεσε αν και ειναι ενα προπαγανδιστικο βιβλιο(εναντια στο σταλινισμο,οχι πως ειμαι σταλινιστρια αλλα να λεμαι τα πραγματα με το ονομα τους)

Δεν συμφωνώ μαζί σου. Αυτό που κατα τη γνώμη προσπαθεί να δώσει ο Όργουελ
στη Φαρμα των Ζώων είναι την κατάληξη που έχουν όλα τα ακραία πολιτεύματα.
Τώρα αν θες να το πεις σταλινισμό,φασισμό,χούντα, ακροαριστερό ή ακροδεξιό
καθεστώς, για μένα δεν έχει διαφορά.Πάντως πολύ καλό βιβλίο αν και απαισιόδοξο.


Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ekati_rea
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 11:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ekati_rea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα οι συνειρμοι ηταν πολυ ευκολοι( για εμενα),γουρουνια οι σταλινικοι,κορακι η εκκλησια,το αλογο ο λαος και αλλοι που δε θυμαμαι.Επισης ειχα διαβασει παλιοτερα και τη βιογραφια του και ειχα καταλιξει σε αυτη τη σκεξη.Λυπαμαι δε μπορω να σου δοσω πιο σαφη στοιχεια και δε συνεχιζω γιατι υπηρξε ενα βιβλιο που το διαβασα πριν 4-5χρονια.Παντως σιγουρα το νοημα μπαινει και στο γενικοτερο πλαισιο οπου το τοποθετεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 12:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ekati_rea,

Φαντάζομαι ότι η μόνη ένσταση στα λεγόμενά σου (τουλάχιστον η δική μου) αφορά στον όρο "προπαγανδιστικό βιβλίο" που χρησιμοποίησες, παρά το ότι οι αντιστοιχίες που αναφέρεις κι εσύ είναι απόλυτα σωστές. Ο Όργουελ, που υπήρξε φυσικά ο ίδιος άτομο αριστερών πεποιθήσεων, έδειξε με την ίδια του τη ζωή (πέρα από τα γραπτά του) ότι δεν συμβιβάστηκε ποτέ και ήλθε σε σύγκρουση με τις απόψεις των υπολοίπων αριστερών της Ευρώπης, σύμφωνα με τις οποίες η σταλινική ΕΣΣΔ αποτελούσε κάτι σαν "Παράδεισο επί της Γης". Το βιβλίο-σταθμός (και για τη δική του ζωή) "Η Φάρμα των ζώων" περιέχει αναπόφευκτα έναν τόνο προσωπικής πικρίας για το "σοσιαλιστικό όνειρο που διαστρεβλώθηκε", αλλά αποτελεί κατά την προσωπική μου άποψη ένα συμβολικό και διαχρονικό αριστούργημα, κάτι σαν φάρος για κάθε σκεπτόμενο νου, που είναι τουλάχιστον υποτιμητικό γι' αυτό και για το συγγραφέα του να το χαρακτηρίζουμε "προπαγανδιστικό".

Η παρέμβασή μου φυσικά γίνεται με κάθε καλή διάθεση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ekati_rea
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 09:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ekati_rea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγουρα δεν υποτιμω ουτε φυσικα το εργο του Οργουελ ουτε τους αναγνωστες του(και εγω αλλωστε εχω διαβασει βιβλιο του).Λυπαμαι αν η φραση "προραγανδιστικο βιβλιο"-αν και πως λεγεται ενα βιβλιο με ξεκαθαρη πολιτικη θεση και που επιρεαζει προς μια πολιτικη κατευθινση-εδωσε την εντυπωση οτι μιλαω απαξιωτικα για το εργο του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
RatRogue
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 18:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RatRogue  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους…
Εξαιρετικά ενδιαφέρον το forum, αν και αντιλήφθηκα την ύπαρξή του μάλλον αργά…
Για να δούμε, μπορεί να «αναβιώσει»;

Τα 5 Καλύτερα Βιβλία Φαντασιας (το LotR είναι εκτός συναγωνισμού, έτσι;)
1. Robert Jordan, The Wheel of Time (κυκλοφορεί o 11ος τόμος τον Οκτώβρη)
2. Guy Gavriel Kay, Tigana
3. Margaret Weiss/Tracy Hickman, Dragonlance Chronicles Trilogy
4. Robert Silverberg, Lord Valentine’s Castle
5. Terry Pratchett, The Color of Magic (η «άλλη» πλευρά της φαντασίας)

Τρομερές επίσης: η σειρά της Narnia του C.S. Lewis, η σειρά του Thomas Covenant από τον Donaldson και η σειρά της Earthsea από την Ursula Le Guin. Ακολουθούν ο Pullman, o Brooks και άλλοι…

Τα 5 Καλύτερα Βιβλία/Ιστορίες Τρόμου
1. Howard Philips Lovecraft, The Mountains of Madness
2. Stephen King, It
3. Edgar Allan Poe, The Fall of the House of Usher
4. Dan Simmons, Song of Kali
5. Henry James, The Turn of the Screw

Βασικά, όλα του Η.P.L. και του Poe, τα παλιά (προ 1994) του King (βλ. It), κ.λ.π.

Tα 10 καλύτερα Βιβλία/Ιστορίες Επιστημονικής Φαντασίας
1. Cordwainer Smith, Norstrilia (αριστούργημα…ψάξτε το, βρείτε το, διαβάστε το, κάντε τσιγάρο και ξαναρχίστε το…)
2. Herbert G. Wells, The Time Machine
3. Aldous Huxley, Brave New World
4. William Gibson, Neuromancer
5. Frank Herbert, Dune
6. Arthur C. Clarke, Rendez-vous with Rama
7. Theodor Sturgeon, More Than Human
8. Isaac Asimov, Foundation
9. Harlan Ellison, I Have No Mouth And I Must Scream
10. Roger Zelazny, Lord of Light

Και πολλά πολλά ακόμα… ακούω ιδέες.

Και κλείνοντας:

Τα 5 Καλύτερα Βιβλία Κατηγορίας «Αλλού»
1. Clive Barker, Weaveworld
2. Cliver Barker, Cabal
3. Clive Barker, The Great and Secret Show
4. Cliver Barker, Imajica
5. Clive Barker, Everville

Ο τύπος είναι μια κατηγορία από μόνος του. Η γονιμότερη φαντασία εν ζωή και δράσει στον πλανήτη σήμερα.

Εν ολίγοις, αυτές είναι οι προσωπικές μου προτιμήσεις. Σίγουρα ξέχασα πολλούς, σίγουρα αδίκησα κάποιους. Ακούω τη γνώμη και την κριτική σας και με χαρά θα δω αντίστοιχες λίστες και από άλλους.

Καλο απόγευμα…

Occam's Razor: Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WhitefoX
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 01:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WhitefoX  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ... λόγω έλειψης χρόνου(και βεβαια γνώσεων) δεν προλαβαίνω να φτιάξω τωρα παρόμοια λίστα... Το επόμενο Σάββατο μάλλον ή αύριο... Ευχαριστώ πολύ, θα ψάξω αρκετά απο αυτά τα βιβλία τις επόμενες μέρες!

Όσον αφορά τον H.P. Lovecraft, είναι αυτή τη στιγμή ίσως ο αγαπημένος μου συγγραφέας... Λατρεύω(με την καλή έννοια) σχεδόν κάθε διήγημά του, αν και προσωπική προτίμησή μου είναι το "The White Ship" (απο τα μη τρόμου του) καθώς και τα "The Thing on the Doorstep", "Music of Erich Zann", και άλλο ένα που το βρήκα σε μια ελληνική συλλογή(εκδόσεις κάκτος) που είχα δανειστεί, και που δεν θυμάμαι πώς λέγεται, μόνο οτι λαμβάνει τόπο στην αρχαία Ελλάδα και πάνω κάτω την υπόθεσή της, αν ξέρεις κάτι παραπάνω πες...

Απο την άλλη έχω κάτι πολύ σημαντικό να προσθέσω στα φαντασίας: Michael Moorcock - Elric of Melnibone(Ο Έλρικ του Μελνιμπονέ)
Προτείνεται Α-Ν-Ε-Π-Ι-Φ-Υ-Λ-Α-Κ-Τ-Α... Ειδικά το τέταρτο βιβλίο είναι αρκετά επηρεασμένο στο στύλ απο Lovecraft, αλλά είναι όλα(επτά συνολικά σχετικά λεπτά βιβλία) απίστευτα επικά, όσο για το τέλος... απερίγραπτο.

Γυρνώντας στον Lovecraft, αν έχεις το Κθουλού του Γιαννουλάκη/Καβακόπουλου έχει μια εκπληκτική ιστορία του Γιαννουλάκη - φόρος τιμής στον Philips, το "Και η χλωμή σελήνη...(όνειρα γλυκά μου στήνει)" το οποίο αν δεν έχεις διαβάσει θα σου το γράψω οπωσδήποτε...

Όσο για την κατηγορία "αλλού" διάβασε του Chesterton το "The Man Who was Thursday" (το έχουν μεταφράσει "Ο Άνθρωπος που τον έλεγαν Πέμπτη)

Συγνώμη για την πολυλογία, περιμένω απάντηση! Dream on, fear on, fly on, journey on!

Υ.Γ.: Το Neuromancer το διάβασα πρόσφατα, αλλά δεν με ενθουσίασε, αν και είναι απίστευτο το γεγονός οτι γράφτηκε εν έτει 1984... Πρωτοποριακό.(Επίσης τέλειο με μουσική υπόκρουση Kraftwerk)

---------------------------
I embrace my desire
to swing on the spiral
Of our divinity
and still be a human...
[...]Ride the spiral to the end
and may just go where noone's been
Spiral out! Keep going!
Spiral out! Keep going!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RatRogue
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 15:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RatRogue  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Whitefox.

Συμφωνω εν μερει μαζί σου για τον Moorcock. Όλο το έπος του Eternal Champion (δεν τα εχω διαβάσει όλα ακομα) είναι πολύ καλό. Απλά τον θεωρώ λίγο παραπάνω φλύαρο απ'ότι πρέπει. Δεν παύει όμως να ειναι απο τα μεγαλυτερα ονόματα στη φαντασία και Ε/Φ.

Ο Gibson για μενα ειναι προφητης εφάμιλλος του Βερν ή του Ουελς. Βαριά κουβέντα, το ξέρω, αλλά ήταν πολύ μπροστά απο την εποχή του. Όντως το Neuromancer γράφτηκε το 1984, περιγράφει δε ενα μελλον που εν πολλοις ήδη έχει γινει παρον (βλ. τις αναφορές του στο παγκόσμιο matrix σε σχέση με την εξάπλωση του internet και τα σχέδια για virtul reality διαδίκτυο).

O,τι και να πεις για Lovecraft θα συμφωνήσω. Δυστυχώς από το μύθο του συντηρήθηκαν και συντηρούνται πολλοί με "τιμης ενεκεν" ιστοριουλες και βιβλιαρακια που ουσιαστικά αποτελούν κακέκτυπα. Το συγκεκριμένο διήγημα (του Γιαννουλάκη ) δεν το έχω διαβάσει βέβαια, οπότε δεν μπορώ να το κρίνω. Γενικά όμως δεν έχω διαβασει κάτι από τον κύκλο του Κθουλου εκτος Λαβκραφτ που να με αγγιξει.

Το βιβλίο του Chesterton το έχω ακουστά και μου το εχουν συστήσει πάλι ως πολύ καλό. Θα το ψάξω αμεσα.

Περιμενω τις λιστες σου, καθώς και απο άλλους ενδιαφερομενους.

Occam's Razor: Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 14:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RatRogue ευχαριστώ που έκανες αυτό που ήταν δική μου δουλειά. Δυστυχώς
δεν είχα κατι να πώ και έτσι το καθυστερούσα.
Lovecraft έχω διαβάσει αρκετά διηγήματα και έχω να πώ πολύ λίγα πράγματα,

αρχική μου εντύπωση ήταν με μία λέξη παράνοια.
Μεγάλη φαντασία την οποία χρησιμοποιεί στο έπακρο.
Και όπως έλεγε ένας γνωστός μου, είναι ο συγγραφέας που θα σου περιγράφει
ένα κουτάλι, θα σε πείσει ότι είναι κουτάλι με μόνο αποτέλεσμα στο τέλος
όταν σου πεί ότι στην πραγματικότητα ήταν αυτοκίνητο θα μπορέσεις και
συ να δείς ότι αυτό που περιέγραφε ήταν όντως άυτοκίνητο και όχι κουτάλι.

Έξω από τον κόσμο της φαντασίας, ένα πολύ καλό βιβλίο που έχω διαβάσει
είναι και το Φιλιππος ο Μακεδών. Δυστυχώς δεν θυμάμαι συγγραφέα.
Το βιβλίο περιέγραφε την ζωή του Φιλίππου από την γέννησή του μέχρι τη
στιγμή που ανέβηκε στο θρόνο και γεννήθηκε ο Μέγας Αλέξανδρος. Το βιβλίο
χαρακτηριζόταν ως ιστορικό μυθηστόρημα. Ακολουθούσε την ζωή του Φιλίππου
χρησιμοποιώντας αρκετά φανταστικά στοιχεία.

Πολύ καλή σειρά ιστοριών, αν και αρκετά παιδικά, είναι και το
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events.
Έχω διαβάσει το πρώτο και ελπίζω σύντομα να διαβάσω και τα υπόλοιπα.


Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XPONHS_kal
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 11:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XPONHS_kal  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος XPONHS_kal  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος XPONHS_kal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρία πολύ καλά ιστορικά μυθιστορήματα
θα τα έλεγα...
"Η κάθοδος τών Μυρίων" (The Ten Thousand)του Michael Curtis Ford,από
τα πολύ καλά,

"Η ασπίδα της Σπάρτης" του Valerio Manfredi αρκετά καλό,

Καί το καλίτερο από τα τρία ...
"Οι πύλες της φωτιάς" (Gates Of Fire) του Steven Pressfield.

και απ΄οτι λέγεται θα γυριστεί και σε ταινία με τον Κλούνεί στό ρόλο τού Ξέρξη και τον Μπρούς Γουίλις στο ρόλο τού Λεωνίδα.
σχετικό site....http://www.thefiringline.com/forums/printthread.php?t=56708
Αλλα πού μού έκαναν καλή εντύπωση είναι...
"Η ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ" του Stephen King

πού γυρίστικε και ταινία,

"Οι γέφυρες του Μάντισον" του WALLER ROBERT JAMES

που γυρίστικε
και αυτό σε ταινία με τον Κλίντ Ϊστγουντ

Οσο για το "1984" τού Οργουελ , το έχω διαβάσει πολύ παλιά π.Β.Β.(πρό BIG BROTHER)εποχή καί αυτό είναι από τα καλά.

και αυτό έχει γυριστεί ταινία .
Προφητικά γιά την εποχή τους και τα δύο (το βιβλίο και η ταινία)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
misfit138
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 18:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε εσας που αρεσε το "1984 Ο Μεγαλος Αδελφος" του Οργουελ, προτεινω το "Φαρενάιτ 451" του Ray Bradbury και το "Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος" του Άλντους Χάξλεϋ. Μοιαζουν τοσο πολυ μεταξυ τους αυτα τα τρια βιβλια που ορισμενοι τα χαρακτηριζουν "τριλογιες" .

Προτεινω και εγω με τη σειρα μου (βλεπωντας το post του RatRogue "The house of Usher" του Edgar Allan Poe και μαλιστα, δε θυμαμαι απο ποια εκδοτικη εταιρεια, κυκλοφορει μαζι με τρεις ακομα ιστοριες (εναλλαγες του οικου των Ασερ) των Ray Bradbury και ακομα δυο επισης γνωστων συγγραφεων του "φανταστικου" που δε θυμαμαι ομως :P


edit: υπαρχει καποιο bug εδω που γραφω


Edited by - misfit138 on 06/12/2005 18:13:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Patata_bloom
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2005, 00:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Patata_bloom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λουντβιχ - Leslie Kenton


Of All The Things I've Lost I Miss My Mind The Most...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 13:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EAN ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ,ΤΟΤΕ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΙΤΛΕΡ, Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ του DAVID IRVING,EKΔΟΣΕΙΣ ΓΚΟΒΟΣΤΗ..

ΕΙΝΑΙ 2 ΤΟΜΟΙ ΤΩΝ 500 ΣΕΛ.

ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΣΤΙΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΤΟΥ WEST POINT KAI SANDHURST.

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 16:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕ ΑΝΑΜΕΙΚΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο "ΘΕΙΟΣ ΤΑΚΗΣ" ΥΟΥ ΞΑΝΘΟΥΛΗ. ΘΙΓΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 12:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ,ΑΣ ΠΩ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ... Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΙΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΤΑ ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ,, ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΝΟΧΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ... ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΕΤΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
suspiria
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 16:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους suspiria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά!Το βιβλίο του Καρλ Σαγκαν 'Στοιχειωμένος κόσμος'το έχει διαβάσει κάποιος? θα ήθελα να διαβάσω εντυπώσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimspiro
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 22:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimspiro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΑΝ
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ
ΛΟΙΠΟΝ

Ι ΤΣΙΝΓΚ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ
ΤΣΟΥΑΝΓΚ ΤΣΕ - ΤΑΟ ΤΕ ΚΙΝΓΚ
ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ -ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΑ
ΜΥΣΤΗΣ ΚΑΤΑ ΤΑΞΗ ΜΕΛΧΙΣΕΔΕΚ
ΓΙΟΓΚΑ ΕΛΙΑΝΤΕ
ΓΙΟΓΚΑ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΓΟΥΕΝΤΖ
ΟΣΗΟ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ
ΚΡΙΣΝΑΝΟΥΡΤΙ
GREENE TΕΧΝΗ ΣΑΓΗΝΗΣ -ΔΥΝΑΜΗΣ ΕΣΟΠΤΡΟΝ
ΚΟΕΛΟ -ΑΛΧΗΜΙΣΤΗΣ ΧΕΡΝΑΝ ΕΣΣΕ ΣΙΝΤΑΡΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΑΝΑΤΟΛ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

suspiria
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2006, 21:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους suspiria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΑΝ
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ

Σε περιπτωση που δεν το καταλαβες εισαι σε φορουμ και οχι στην εφορια.
Αν δεν ξερεις τους κανονες,ψαξε λιγο.
Υπαρχουν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
HybrithAngel
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 09:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HybrithAngel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρεται παιδιά.. μιαας και σχολιάζεται βιβλία που έχετε διαβάσει μήπως έχετε να μου προτείνεται κάποια βιβλία για αγγέλους και δαίμονες.. τον σκοπό τους.. την δημιουργία τους.. ψάχνω παντού αλλά δεν βρίσκω και μου ζητάνε αν γνωρίζω κάποια βιβλιογραφία για να έρθει σε παραγγελία τουλάχιστον.. έχετε να προτείνεται κάτι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zefira
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 15:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zefira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα βιβλίο που ξέρω και έχω είναι:

ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΓΓΕΛΟΙ & ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΚΑΘΟΔΗΓΗΤΕΣ
ΤΟΥ RICHARD WEBSTER
ΕΚΔΟΣΕΙΣ: ΔΙΟΠΤΡΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARISTEIDIS17
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 11:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARISTEIDIS17  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mil
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 04:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panagia ton parisionΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mil
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 04:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poios to exei diavasi?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 12:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ "ΧΑΜΕΝΟΣ ΟΡΙΖΩΝ" ΤΟΥ James Hilton, ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 17:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή mil, θα σε παρακαλούσα να έγραφες με ελληνικούς χαρακτήρες, βοηθούν περισσότερο στην ανάγνωση των μηνυμάτων από τους λατινικούς.
Και να σε καλωσορίσω και στο esoterica!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 12:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ειναι φοβερο βιβλιο.

επεισης το απολυτο βαμπιρικο επος που φερει το ονομα ΝΕΚΡΟΣΚΟΠΟΣ.

αλλα και το ΒΑΜΠΙΡ Η ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΗ ειναι πολυ ενδιαφερον.

When the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mil
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 18:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΙΣΙΩΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 22:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ,ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ 2 ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΕΔΩ. ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟΝ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ ΨΙΘΥΡΟ ΤΟΥ ΕΡΜΗ,ΕΝΩ ΜΟΛΙΣ ΧΤΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ.
ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΟΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟ.ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΝΟΣ ΒΙΒΛΙΟΥ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΟΥ,ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙ ΑΝΟΙΚΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕΝΑΡΙΑ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ,Η ΠΛΟΚΗ ΕΜΕΙΝΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ,ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...
Ο ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ,ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ.ΩΡΑΙΑ ΠΛΟΚΗ,ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ",ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΛΙΓΑΚΙ,ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΟΜΩΣ...
ΣΗΜΕΡΑ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΟΚΤΩ,ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΟ,ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΛΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΡΙΝΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 10:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟ "ΟΚΤΩ" ΠΡΙΝ 2-3 ΜΕΡΕΣ.ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ ΤΟ ΒΡΗΚΑ,ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΥΤΗΜΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΙΡΕΪΓ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΞΕΠΕΤΑΞΕΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Η ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ,ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΗΔΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 17:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
HELLOOOO!!!
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΑΚΡΙΔΑ ΕΠΕΣΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ?
ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ?
ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΟΛΙΟ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy