ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Περιοδικά - Βιβλία
 Ενδιαφέροντα Βιβλία.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 18:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ?
ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΟΛΙΟ?

Το Ευαγγέλιο του Ιούδα.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 15:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας προτείνω να διαβάσετε το Ο λόφος των Ονείρων του
Άρθουρ Μάχεν. Λέγεται ότι είναι το καλύτερο έργο που έχει γραφτεί στην αγγλική γλώσσα...
Ακόμη προτείνω τον Υφαντόκοσμο του Μπάρκερ. Από τα καλύτερα συγχρονα της φαντασίας. Ειλικρινά με εντυπωσίασε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 16:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο λόφος των ονείρων, έ?
Νομίζω μου το είχαν συστήσει ξανά αλλά δεν θυμάμαι γιατί δεν το αγόρασα.
Να 'σαι καλά, φίλε μου, που μου το θύμισες πάλι!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 14:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προτεινω την τριλογια των πεντε βιβλιων(οχι,δεν το εγραψα λαθος),του "Γυριστε το γαλαξια με ωτο-στοπ".Η ταινεια ήταν πολυ μετρια για να συγκριθει με το απαραμιλλο χιουμορ και το σαρκαστικη διαθεση που ειναι ξεχειλιζει στα βιβλια του Douglas Adams.Δεν ειναι τυχαιο που το στο altavista η μεταφραση γινεται απο το βαβελοψαρο..
Επισης ο,τι αγοραστε οτι βρειτε απο Terry Prachett και τις περιπετειες στο δισκοκοσμο.Η συζητηση του Μεγαλου Ηρωα με τους αρχηγους των νομαδικων φυλων,γυρω απο τι θα επρεπε να επιθυμει ενας αντρας καθως οταν ο ιδιος αποφασιζει να παντρευετει την παρθενα που εσωσε ειναι σπαρπαριστες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 15:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι έχει διαβάσει το Ιστορίες που δεν διηγήθηκε ποτέ κανείς;
Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Αναφίμβολα σουρεαλιστικό αλλά και πολύ ψυχεδελικό έργο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 18:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμμ...
αρκετα καλο βιβλιο...
ξερεις τι ειχε γινει πιο παλια με την οδο μαυρη πετρα?
ασε...

μου αρεσει πολυ η ιστορια "ο Τζακ μεσα απ το κουτι"...


When the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 14:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Starflower, ιδιαίτερα με γοήτευσε ο ταξιδευτής, η αδελφότητα της θλίψης ( υπήρχε στα αλήθεια;) και ο φεγγαροπαρμένος.
Όσο για την οδό της μαύρης πέτρας είχα ακούσει μόνο κάποιες πολύ αδιόρατες φήμες και τίποτα περισσότερο.
Με ενδιαφέρει, αλήθεια τι έγινε πραγματικά;

Είδα το σπίτι που μένει ο Θεός.
Ταξίδευα με το τραίνο και το είδα να περνά μες τη νύχτα.
Είχε φως στο παράθυρο, και μια μικρή αυλή.
Καθόταν εκεί και διάβαζε,ανάμεσα στα βιβλία του,
και σήκωσε το βλέμμα του, και κοίταξε από το παράθυρο
το τραίνο μου να περνά μες στη νύχτα.
Ήμουν μόνος στο βαγόνι, και μου χαμογέλασε...

Με φιλικούς χαιρετισμούς,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 20:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε μου δεν γνωριζω αν υπαρχει η αδελφοτητα της θλιψης...
γνωριζω ομως οτι η οδος μαυρη πετρα υπαρχει.
οταν ειχε βγει το βιβλιο,στην Θεσ/νικη ειχε γινει σαλος...
ειχαν βγει ολοι στον δρομο με το βιβλιο στα χερια και ψαχνανε για την οδο!
αυτα...
αμα θες μπορεις να επικοινονησεις με τον κυριο Σταμκο και με καποιο τροπο να σε "συνδεσει" με τον κυριο Γιαννουλακη για περισσοτερες πληροφοριες...

when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 03:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Το ελιξήριο της Αθανασίας"
Χατζηνικολάου
Εκδόσεις: den thimamai

Μου άρεσε πιο πολύ από τον DaVinci, και έχει να κάνει και με Ιούδα.

Check it out!


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 15:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ σταρφλόουερ για τις πληροφορίες και πιο πολύ ευχαριστώ
που μου θύμισες τον Τζακ μέσα απ' το κουτί που είχα πολύ καιρό να διαβάσω. Καλά, έπαθα...

Προτείνω ακόμη στον καθένα δυο βιβλία του Χέρμαν Έσσε, τον λύκο της Στέππας και το Σιντάρτα. Αριστουργήματα και τα δυο.

Εφόσον υπάρχει φως στην ψυχή,
Θα υπάρχει ομορφιά στο άτομο.
Εφόσον υπάρχει ομορφιά στο άτομο,
Θα υπάρχει αρμονία στο σπίτι.
Εφόσον υπάρχει αρμονία στο σπίτι,
Θα υπάρχει τάξη στο έθνος.
Εφόσον υπάρχει τάξη στο έθνος,
Θα υπάρχει ειρήνη στον κόσμο.

Κινέζικη παροιμία
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimspiro
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 16:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimspiro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΚΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ
ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΟΛΑ ΤΟΥ ΠΙΝΤΕΡΗ
ΑΠΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ -ΟΣΗΟ
ΘΙΒΕΤΙΑΝΗ ΓΙΟΓΚΑ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ
ELIADE -ΓΙΟΓΚΑ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ
ΓΙΟΓΚΑ ΕΚΔΟΣΕΣ ΑΓΝΩΣΤΟ
ΓΙΟΓΚΑ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΔΥΜΟΙ
ΤΑΝΤΡΙΚΗ ΓΙΟΓΚΑ ΕΚΔ ΚΕΔΡΟΣ
ΘΙΒΕΤΙΑΝΗ ΒΙΒΛΟΣ ΝΕΚΡΩΝ ΕΣΟΠΤΡΟΝ
ΣΟΥΤΡΕΣ ΒΟΥΔΑ -ΒΕΔΕΣ -ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΒΟΥΔΑ
ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΩΝ ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ ΕΑΝ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ
mplabasky ΙΣΙΣ -ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΟΞΑΣΙΑ
ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΑΠΥΣ -ΕΛΙΦΑΣ ΛΕΥΙ-LEADBETER-ΣΥΡΕ
OI TOMOI TOY ΑΝΕΞΗΓΗΤΟΥ
ΜΑΓΕΙΑ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΟΝΙΔΙΑΡΗ -ΔΙΔΥΜΟΙ
ΕΣΣΕ ΣΙΝΤΑΡΤΑ -ΝΑΡΚΙΣΟΣ ΓΚΟΛΝΤΜΟΥΝΤ
ΚΟΕΛΟ -ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ
dimspiro@mail.gr
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΝΤΡΥΦΥΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 15:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ ΠΟΛΛΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ Μπράιαν Βάις
ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΦΟΒΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ
ΚΑΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katakalwn
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 20:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΡΟΝΟ ΤΗΣ ΘΕΡΙΝΙΑ ΤΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ ΚΙΛΗΜΑΝΤΖΟΥ

UNDER HEAVEN GAVRIEL KAY

WEIS & HICKMAN THE DRAGONLANCE CHRONICLES

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 21:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, αν ενδιαφέρεστε για μια τριλογία που να έχει ίσες δόσεις μαγείας, χιούμορ,δράσης και πολιτικής ίντριγκας, διαβάστε ανεπιφύλακτα την "Τριλογία του Πτολεμαίου" του Τζόναθαν Στράουντ. Εγγυώμαι ότι θα σας αρέσει πολύ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 21:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς, συγνώμμη! Την Τριλογία του Βαρτιμαίου ήθελα να πω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2011, 13:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΔΩΘΗΚΕ ΝΕΑ ΠΝΟΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ.

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΜΙΑ ΤΡΙΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΝΑΛΑΦΡΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΤΑΣΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΙΚΗ/ΝΕΑΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 30 ΠΛΕΟΝ, ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ.

UNGLIES
PRETTIES
SPECIALS

ΤΟΥ SCOTT WESTERFELD ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ.

ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ, Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΑΚΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΣΤΡΕΦΕ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΖΟΥΝ ΣΕ ΑΠΟΜΩΝΟΜΕΝΕΣ ΠΟΛΕΙΣ-ΚΡΑΤΗ, ΑΥΣΤΗΡΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΝΟΙΚΙΕΣ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ. ΜΟΛΙΣ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΑ 16 ΥΠΟΒΑΛΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΙΔΙΚΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ. Η ΗΡΩΙΔΑ, ΤΑΛΥ ΓΙΑΝΓΚΜΠΛΑΝΤ ΑΝΥΠΟΜΟΝΕΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ 16Α ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΗΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΟΙΚΙΑ ΤΩΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΩΝ ΩΡΑΙΩΝ. ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΣΕΫ, ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΦΥΣΗ, ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΗΣ ΟΙΚΕΙΑΣ ΠΟΛΗΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ?

ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΚΛΙΣΕ,ΑΛΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΤΑΛΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΗΣ, ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ, ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΙΑ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΤΡΙΛΟΓΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ.

ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ, ΛΕΓΕΤΑΙ EXTRAS ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ ΩΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΤΡΙΛΟΓΙΑΣ,ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ (ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ), ΦΣΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΗΡΩΕΣ. ΕΨΑΞΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΠΡΙΝ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΡΘΕΙ ΑΤΤΙΚΗ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ. ΚΑΛΑ, ΕΔΩ ΕΠΑΡΧΙΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΙ ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kirki_111
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 16:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προτείνω το Μάργκινους Μόριους του Στέλιου Χαλκίτη.
Μυθιστόρημα με θέμα την εσωτερική αναζήτηση του κεντρικού ήρωα, του Οδυσσέα.
Διαβάζοντας αρκετά από τα θέματα του φόρουμ μου φάνηκε ότι το βιβλίο είναι πολύ σχετικό με τα ενδιαφέροντα και τις αναζητήσεις των μελών, γι' αυτό και το αναφέρω.

when there's nothing left to say, you'd better start actingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2014, 05:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσφατα διάβασα την "Φάρμα των Ζώων" του Όργουελ, ένα κλασικό πλέον βιβλίο που έλεγα εδώ και καιρό να διαβάσω αλλά συνεχώς ανέβαλα για διάφορους λόγους.

Ok, οι περισσότεροι μάλλον θα ξέρουν περί τίνος πρόκειται, οπότε ας πω απλά τις εντυπώσεις μου. Ήταν μια ενδιαφέρουσα και ξεκαρδιστική πολιτική σάτιρα που δείχνει με έξυπνο τρόπο το πως μια αρχικά φιλόδοξη επανάσταση με ευγενείς σκοπούς εκφυλίζεται κάτω από το βάρος των προσωπικών συμφερόντων και την εκμετάλλευση της δύναμης της εξουσίας.

Ήταν έξυπνη και η χρήση των διάφορων ζώων που έπαιζαν διάφορους όχι τυχαίους ρόλους. Π.χ. τα υπερβολικά πειθήνια πρόβατα που συνεχώς φώναζαν το σύνθημα της άρχουσας ελίτ όπως κι αν αυτό διαμορφωνόταν έκαναν έναν έξυπνο παραλληλισμό με τύπους ανθρώπων που συχνά αποκαλούμε με το όνομα αυτού του ζώου όταν τους θεωρούμε υπερβολικά ευκολόπιστους και κατευθυνόμενους.

Το απολυταρχικό καθεστώς που σταδιακά αναπτυσσόταν μέσω της ολοένα και πιο σκληρής εξουσίας των γουρουνιών προσομοιάζει περισσότερο με ακροαριστερά, σταλινικού τύπου καθεστώτα αν και οι ομοιότητες και με ακροδεξιά καθεστώτα είναι πάντα παρούσες.

Περαιτέρω εντυπώσεις και σχόλια καλοδεχούμενα

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2014, 13:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο λόφος των ονείρων
Άρθουρ Μάχεν

Eχει προταθεί και παλαιότερα αλλά επαναφέρω την πρόταση
Κταπληκτικό βιβλίο

επίσης


Ουτοπία
Sir Thomas More

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2015, 08:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο άνθρωπος που τον έλεγαν Πέμπτη
Πολύ διδακτικό για τις μέρες μας.
Οι "τρομοκράτες" δημιουργούνται από εκείνους που τους διώκουν και οι αναρχικοί είναι το κεφάλαιο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy