ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΓΟΡΓΟΝΕΣ ΚΑΙ...(ΑΝ)ΑΛΗΘΕΙΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Amazona
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 18:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amazona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σας φίλοι μου,

μπορεί να σας φανεί τρελλό ή κουφό ή παρανοικό ή τέλος πάντων αλλα εγω αυτό είδα και διάβασα!!


περνούσα τις προάλλες έξω απο ένα περιπτερο και είδα στο εξωφυλλο μια εφημερίδας να δεσπόζει μια εικόνα ενος κουφαριού...μιας ΓΟΡΓΟΝΑΣ!
Εμεινα με το στόμα ανοιχτό γιατί το..πραγμα φαινόταν όντως γοργόνα κανονικά με το σώμα ανθρώπου και ουρά ψαριού,όπως ακριβώς τους περιέγραφαν οι μύθοι.Δηλαδη δεν φαινοταν να ήταν η εικόνα από φωτομοντάζ!Η γοργόνα αυτή έλεγε η εφημερίδα οτί ξεβράστηκε στις ακτές της Ινδίας και έγινε αντικείμενο περιέργειας των παραθεριστών!
Δυστυχώς δεν αγόρασα την εφημερίδα εκείνη τη στιγμή κι όταν πήγα αργότερα να την πάρω είχε πουληθεί!
Την έψαξα αλλά δεν μπόρεσα να τη βρω γιατί δεν θυμάμαι το όνομά της καθώς με...έλκυσε το περίεργο γεγονός και δεν είδα το όνομα της εφημερίδας!

Μου φαίνεται λίγο περίεργο και απίστευτο αλλα η εικόνα που φαινόταν 100%`αληθινή με έχει παραξενέψει πολύ και με έχει βάλλει σε σκέψεις!

Βεβαια μπορεί να το έκανε (ξ)επίτηδες το περιοδικό για να αυξήσει τις πωλήσεις αλλά...

Γιατι αν πραγματικά υπάρχουν γοργόνες,τότε δεν αποκλείεται να υπάρχουν και άλλα..είδη πάνω στο πλανήτη εκτός απ΄ο εμάς!Ξέρω είναι τρελλό γιατι δεν έχει αναφερθει ξανα τέτοιο περιστατικο απ΄όσο ξέρω αλλά δεν είναι τόσο παράλογο αν αναλογιστούμε πόσα..γεγονότα παραμένουν στα σκοτεινά από κυβερνήσεις και χώρες λόγω συμφερόντων και άλλων αιτίων.

Ξέρετε κάποιο παρόμοιο γεγονός ή έχετε κάποια γνώμη πάνω σε αυτό το θέμα??εγώ δεν ξέρω ποια τι να πιστέψω...γιατί το είδα με τα μάτια μου!

¨"ΜΑΤΑΙΟΤΗς,ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΩ,ΤΑ ΠΑΝΤΑ...ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ"





ΨΑΓΜΕΝΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 19:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΑΓΜΕΝΟΣ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος ΨΑΓΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με μια λέξη φίλη Αμαζόνα χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω!

ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!!!

"θΥΜΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΛΛΆΔΑ..."

[:(!][:(][:(]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 01:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Κρυπτοζωολογία είναι ο αιρετικός κλάδος της επιστήμης της Ζωολογίας. Η ονομασία της προέρχεται προφανώς από τα ελληνικά και ως περιεχόμενο έχει την έρευνα και ανακάλυψη μορφών ζωής που μέχρι τώρα θεωρούνταν εξαφανισμένες ή ζώων που η - επίσημη - επιστήμη αμφισβητεί την ύπαρξη τους. Οι επιστήμονες της, οι Κρυπτοζωολόγοι, σνομπάρονται βέβαια από τους θιασώτες της επίσημης επιστήμης αλλά το πάθος τους αρκεί για να συνεχίσουν την καλή δουλειά και να φέρνουν στο φως καινούργια είδη ή παλιά που είχε εικαστεί ότι είχαν εξαφανιστεί. Το αντικείμενο της Κρυπτοζωολογίας δεν είναι καινούργιο. Υπάρχουν αναφορές για παράξενα τέρατα και άγνωστα ζώα σε περιοχές ανεξερεύνητες από αρχαιοτάτων χρόνων. Στα πρώτα ιστορικά χρόνια ήδη έχουμε αναφορές για παράξενα ζώα με περίεργες ιδιότητες που βασάνιζαν τους απλούς θνητούς για πολλά χρόνια μέχρι να βρεθεί ένας ήρωας και να τα εξοντώσει. Βλέπουμε παραδείγματος χάριν αναφορές για τέτοια ζώα στα Ομηρικά έπη (Σκύλα, Χάρυβδη) ενώ στους άθλους του Ηρακλή συναντάμε τις Στυμφαλίδες όρνιθες και η Λερναία Ύδρα. Έχουμε ακόμα και άλλες μυθικές αναφορές για περίεργα ζώα όπως ο Μονόκερος, ο Πήγασος, η γοργόνα Ευρυαλώς, οι Κένταυροι και ο φύλακας του ʼδη, Κέρβερος. Ιδιαίτερα γνωστό μυθικό ζώο είναι και η Μέδουσα η οποία φονεύτηκε από τον Περσέα. Η γοργόνα Μέδουσα είχε μαγικές ιδιότητες καθώς το βλέμμα της πάγωνε κάθε ζωντανό. Μετά τον αποκεφαλισμό της λοιπόν από τον Περσέα συναντάμε το κεφάλι της Μέδουσας στην ασπίδα της Αθηνάς. Τέτοιες αναφορές εμφανίζονται επίσης και στα χρόνια των εξερευνήσεων του πλανήτη μας. Σ' αυτά τα χρόνια βλέπουμε χάρτες με λευκές περιοχές, ανεξερεύνητες που είχαν επάνω γραμμένες τις λέξεις "TERRA INCOGNITA" (ʼγνωστη Γη). Οι τολμηροί λοιπόν εξερευνητές που είχαν το θάρρος και το θράσος να τις εξερευνήσουν και δεν γύριζαν ποτέ, λεγόταν ότι είχαν θανατωθεί από μυστηριώδη τέρατα, ενώ όσοι γυρίζανε αφηγούνταν ιστορίες για τεράστια φίδια, σκυλοπρόσωπους ανθρώπους και παράξενα και τρομερά τέρατα. Αναφορές για τεράστια θαλάσσια τέρατα και κήτη έχουμε και από ναυτικούς οι οποίοι αφηγούνταν ιστορίες για τεράστια καλαμάρια και χταπόδια, για τιτάνιες μάχες ανάμεσα σε γιγαντιαία χταπόδια και κήτη, και για επιθέσεις γιγαντιαίων πλασμάτων σε πλοία. Τέτοιες σκηνές έχουν αποτυπωθεί σε γκραβούρες της εποχής, σε παραδόσεις ναυτικών χωρών και σε λαϊκούς μύθους. Ας θυμηθούμε επίσης τον Ιούλιο Βερν στο '20.000 Λεύγες κάτω από τη θάλασσα'. Όταν το υποβρύχιο Ναυτίλος έκανε την εμφάνιση του στην αρχή θεωρήθηκε θαλάσσιο τέρας. Όσο αυτές οι περιοχές μίκραιναν και οι χάρτες γίνονταν πιο αναλυτικοί και σαφείς, τόσο πιο σπάνιες ήταν και οι αναφορές για τέτοια ζώα. Τι έγινε λοιπόν; Εξαφανίστηκαν αυτά τα ζώα; Δεν υπήρξαν ποτέ ή μάθανε να κρύβονται; Πόσο καλά ξέρουμε άραγε τον πλανήτη μας και τα μυστικά του;

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amazona
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 16:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amazona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ.
ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΕΙ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ' ΤΑΝ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΞΩΓΗΙΝΑ ΟΝΤΑ ΣΤΟ ΑΧΑΝΕΣ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΦΙΛΕ ΨΑΓΜΕΝΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΣΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ!!
"ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ,ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΩ,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 17:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Robert Ripley with one of the Feejee mermaids

xexe


..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vlad255
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 17:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vlad255  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η τελευταια ηταν και η καλυτερη. Σοβαρα τωρα πιστευω πως δυσκολα θα μπορουσε να υπαρξει γοργονα τουλαχιστον στη μορφη που ξερουμε μεχρι σημερα. τωρα τι να πω αν ποτε δουμε ζωντανη τοτε σιγουρα θα παθω πλακα.

Υπαρχουν πολλα που δεν ξερουμε!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 19:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλη αμαζονα, οταν λες τις προαλλες, μηπως μπορεις να θυμηθεις ακριβη ημερομηνια;;; και ηταν εφημεριδα η περιοδικο; αν ηταν περιοδικο μπορουμε να το βρουμε πολυ ευκολα, εφημεριδα... λιγο δυσκολα...

quote:
"ΜΑΤΑΙΟΤΗς,ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΩ,ΤΑ ΠΑΝΤΑ...ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ"

εχω την εντυπωση οτι γραφετα "ματαιοτις"
επεισης προσεχε το σιγμα στο ΜΑΤΑΙΟΤΗς!!!

και κατι ασχετο:
Robert Ripley with one of the Feejee mermaids
αυτος ειναι ο τυπος του οποιου η συλλογη παρουσιαζοταν στη σειρα ripley's believe it or not με τον dean cain [την προβαλε καποτε και η μακεδονια]

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 20:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως και το <επείσης>,γράφετε πλέον <επίσης>Όσο για το ματαιότης η αμαζόνα το έγραψε σωστά!!
Με χιουμοριστική διάθεση πάντα,αφού δεν με απασχολούν τα
ορθογραφικά λάθη.
Αυτό ήταν μια ( ).
Στο θέμα μας τώρα.
Καλή μου Αμαζόνα(ευτές υπήρξαν στα σίγουρα.Δεν ήταν μυθολογικά τέρατα),όταν λες έμοιαζε με γοργόνα τι εννοείς?
Έμοιαζε με γοργόνα όπως την έχουμε στο μυαλό μας συνήθως ή
περισσότερο με τις δυο πρώτες φωτογραφίες(που εμένα μου φαίνονται τόσο ψευτικες,,,)που παρέθεσε ο Conqueror?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>

Edited by - Ελευθερία on 31/07/2005 20:03:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 21:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, τι να πώ?
Τώρα είδα αυτό το θέμα και προβληματίστηκα.
Από τη μία έχω μάθει να πιστεύω αυτό που βλέπω κι αποδεικνύεται, από την άλλη όμως έχω ακούσει αρκετά για το θέμα.
Αν υπάρχουν οι γοργόνες, σίγουρα δεν θα είναι όπως νομίζουμε (όμορφες γυναίκες, με μακρυά μαλλιά και σαγηνευτικές).
Αν δεχθούμε την άποψη μερικών επιστημόνων οτι προήλθαμε από τα ψάρια, είναι πιθανό και βάσιμο να υπάρχουν οι γοργόνες.
Έχω ακούσει περιπτώσεις ναυτικών που λένε πως είδαν με τα ίδια τους τα μάτια γοργόνες. Και δεν είχαν λόγο να πούν ψέμματα, ούτε τις είδαν όντες μεθυσμένοι...
Τίποτα δεν αποκλείεται λοιπόν.
Έχω όμως μία απορία: Όταν μιλάμε για γοργόνες, σκεφτόμαστε όλοι ένα πλάσμα μισό γυναίκα-μισό ψάρι.
Γιατί δεν μιλάμε ποτέ για αρσενική γοργόνα...?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 01:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ...Γοργόνο θέλετε?
Γοργόνο έχουμε.
Και μάλιστα σε ένα θέμα εδώ στο esoterica,πρόσφατο:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6206&ARCHIVE=

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amazona
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 01:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amazona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον,

ΦΙΊΛΕ crucifire ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ(28/07)ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΛΗΡΟΦΗΚΑ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΜΑ
ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ Η ΝΑ ΒΡΩ Η ΙΔΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ

οΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΦΙΛΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟ ...ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΓΟΡΓΟΝΙΚΟ ΕΙΔΟΣ ΕΜΟΙΑΖΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗ 3 ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΠΛΑΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΜΑΚΡΙΑ ΟΥΡΑ,ΨΗΛΟΣ ΚΟΡΜΟΣ) ΚΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΟΜΟΡΦΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΙΧΝΟΣ ΤΗΣ.ΤΟ ΚΟΥΦΑΡΙ ΗΤΑΝ ΒΡΩΜΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ.ΑΥΤΑ.

ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ ΑΠΛΩΣ ΓΡΑΦΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΟΡΘΠΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ.ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ Ι ΣΤΟ..ΤΗΣ ΠΑΛΙΑ ΤΟ ΕΓΡΑΦΑ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΑΝ!ΤΕΣΠΑ.

ΓΙΑ ΟΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ...

"ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ,ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΩ,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ"
""""""""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 04:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερία :

quote:
Χμ...Γοργόνο θέλετε?
Γοργόνο έχουμε.
Και μάλιστα σε ένα θέμα εδώ στο esoterica,πρόσφατο:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6206&ARCHIVE=


DO YOU KNOW
ANAZHTHΣH?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 08:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ρώτησα σαν απορία...
Μη βαράτε!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 10:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν αρκετό καιρό είχα ψάξει το ζήτημα εξ’ αφορμής κάποιου παρόμοιου ερωτήματος.
Το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξα ήταν πως εδώ και πολλά, πολλά χρόνια κυκλοφορούν διάφορες κατασκευασμένες γοργόνες από κουφάρια μαϊμούδων και ψαριών προς πώλησε σε διάφορους ευκολόπιστους αδαείς, η δε ποιότητα τους διαφέρει από ανεκτή ως αποκρουστική.
Αξίζει δε να σημειώσω πως παρόμοια φαινόμενα παρατηρούνται και με τους περίφημους Τελχίνες, δηλαδή διάφορα σελάχια που ορισμένοι επιτήδειοι κόβουν κατά τρόπο τέτοιο ώστε να θυμίζουν ανθρώπινες φιγούρες με μερικά εξ’ αυτών καμία φορά αποτελούν και εκθέματα ιδιωτικών συλλογών.

Υ.Γ.
Σύμφωνα με μελέτη του καθηγητή της Μηχανικής & Αεροδυναμικής του πανεπιστημίου Πατρών, κ. Παϊπέτη η Χάρυβδη φαίνεται πως μοιράζεται τις ιδιότητες των θαλάσσιων στροβίλων οπότε μάλλον προσδιόριζε φυσικό φαινόμενο και όχι απτό βιολογικό οργανισμό.

Edited by - XD on 01/08/2005 10:36:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 11:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε εγώ νομίζω πως όλα τα μυθολογικά τέρατα υπύρχαν.
Βασικά, δε νομίζω να υπήρξε κανένα.
Σχετικά με τις γοργόνες, είπα πως αφήνω ένα ενδεχόμενο ανοιχτό για την ύπαρξη τους λόγω των διαφόρων μαρτυριών που έχουν ακουστεί από διάφορους ναυτικούς.
Σίγουρα όμως υπάρχουν κι οι επιτήδειοι που μας παραμυθιάζουν...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 15:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πώ στην Αμαζόνα να μη νιώθει άσχημα για την ορθογραφία της.
Και το <ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ> μην το ξανα-αλλάξεις..
Αφού σωστά το γράφεις.
quote:
Το ρώτησα σαν απορία...
Μη βαράτε!

Καλά,δεν βγάλαμε και τα ρόπαλα
Την απορία όμως???
ΤΗ ΛΥΣΑΜΕΕΕ!!!

Καλή μου αμαζόνα θα βρεις αν ψάξεις παλιότερα θέματα για τις γοργόνες.
Χρησιμοποίησε την ''αναζήτηση''.
Θα βρεις από μυθολογικά στοιχεία,έως το σύντροφο της γοργόνας.
Τον αξιολάτρευτο και ...γυμνασμένο Γοργόνο μας!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 22:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να πώ την αλήθεια, μου τη λύσατε...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 15:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΛΕΓΟΜΕΝΕΣ ΓΟΡΓΟΝΕΣ...ΠΑΙΔΙΑ,Η ΘΑΛΛΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΧΑΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΞΕΡΕΥΝΗΘΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΟΤΑΝ ΣΤΕΙΛΑΝ ΚΑΜΕΡΕΣ ΣΤΟΝ ΒΥΘΟ ΤΑ ΕΧΑΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΓΡΑΨΑΝ.ΕΙΔΑΝ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΙΧΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ...........ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΟΡΓΟΝΕΣ.ΑΛΗΘΕΙΑ,ΑΠΟ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΟΡΓΟΝΑ?

IA!IA!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 18:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΛΕΓΟΜΕΝΕΣ ΓΟΡΓΟΝΕΣ...ΠΑΙΔΙΑ,Η ΘΑΛΛΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΧΑΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΞΕΡΕΥΝΗΘΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΟΤΑΝ ΣΤΕΙΛΑΝ ΚΑΜΕΡΕΣ ΣΤΟΝ ΒΥΘΟ ΤΑ ΕΧΑΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΓΡΑΨΑΝ.ΕΙΔΑΝ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΙΧΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ...........ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΟΡΓΟΝΕΣ.ΑΛΗΘΕΙΑ,ΑΠΟ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΟΡΓΟΝΑ?

elfeye, αυτό το τηλεοπτικό υλικό το έδειξαν ποτέ?
Σχετικά με το όνομα, δεν έχω ιδέα γιατί.
Μήπως έχει σχέση με το αρχαιοελληνικό μυθολογικό τέρας Γοργώ?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 19:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΝΑ ΠΩ,ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΝΑ ΒΓΕΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ...ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙΞΕΙ ΠΟΤΕ.ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΝΤΩΣ...ΑΣΧΕΤΟ,ΤΟ ΨΕΥΔΟΝΙΜΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ?ΑΝ ΝΑΙ,ΠΟΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ...

IA!IA!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 22:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, elfeye.
Δεν είναι κάποιο τραγούδι απλά εμπνεύστηκα από το μεσαιωνικό μύθο του ίνκουμπου και το έβαλα.
Αν δεν ξέρεις τι εστί Incubus (αρσενικό) και Succubus (θηλυκό), πές μου να στο εξηγήσω...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 22:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΣΤΙ ΙΝΚΟΥΜΠΙ ΚΑΙ ΣΟΥΚΟΥΜΠΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΟΝΕΙΡΟΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ!...ΑΣΕ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΦΑΤΣΑ ΚΑΡΤΑ ΜΕ ΕΝΑ...ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ(ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΒΑΜΠΙΡ)ΓΙ'ΑΥΤΟ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ.ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΑΠΟ ΙΝΚΟΥΜΠΟΥΣ ΣΟΥΚΟΥΜΠΟΥΣ.ΘΑ ΤΟΥΣ ΞΕΡΕΙΣ ΦΑΝΤΑΖΩΜΑΙ...

IA!IA!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 23:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εμένα με γοητεύουν τα βαμπίρ αλλά ως εκεί.
Inkubus Sukkubus!!!!!!!!!!!!!!!
Φυσικά και τους ξέρω!!!
Σε άλλο post είπα πως οι Sopor Aeternus είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα, οι IS είναι το αγαπημένο μου!!
Αλλά δεν το ανέφερα γιατί δεν ήξερα αν θα τους γνώριζε κανείς....

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 23:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CRADLE OF FILTH ΑΚΟΥΣ ΚΑΘΟΛΟΥ?ΒΑΣΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΝΑ ΒΑΡΝΕΥ...ΕΧΩ ΕΝΑ E-MAIL ΤΗΣ ΑΛΛΑ...ΦΟΒΑΜΑΙ!!!ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ.ΤΩΡΑ ΑΚΟΥΩ ΤΟ NO-ONE IS THERE ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΟΙΑΣΕΙ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΟΜΑ ΜΙΛΑΜΕ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ SOPOR...

IA!IA!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 00:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι πολύ!
Αρκετά άγριοι για εμένα...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 01:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Στην αρχαιότητα υπήρχαν τρεις Γοργόνες, η Ευρυάλη, η Σθενούσα και η Μέδουσα.
Η τελευταία ήταν θνητή, ενώ οι άλλες δύο ήταν αθάνατες.
Είχαν γεννηθεί από τον Φόρκυ και την Κητώ.
Ήταν πολύ άσχημες, με στρογγυλό πρόσωπο και πλατιά μύτη, με δόντια που έμοιαζαν με χαυλιόδοντες, με χάλκινα χέρια, ενώ στα μαλλιά τους και τη μέση είχαν φίδια. Κατάμαυρες στο σώμα και με φτερά, είχαν την ιδιότητα να απολιθώνουν όποιον τις κοιτούσε.
Την Μέδουσα, με τη βοήθεια της Αθηνάς τη σκότωσε ο Περσέας.
Υπήρχε επίσης και ένα ακόμη θαλάσσιο τέρας, η Γοργώ, παιδί του Ουρανού και της Γης, που κατά τη Γιγαντομαχία τη σκότωσε η Αθηνά.
Από αυτό το τέρας προέρχεται η σύγχρονη Γοργόνα.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 09:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς, Ελευθερία!
Δε νομίζετε πως η Ελληνική Μυθολογία είναι τόσο ωραία...?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 23:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα προσωπικά με μαγεύει!!
Τί άρχοντας των δαχτυλιδιών και Σκανδιναβική μυθολογία.
Η ελληνική μυθολογία είναι ανεξάντλητη.
Αλήθεια το έχετε προσέξει?
Εκεί που λέμε πως την ξέρουμε καλά,διαβάζουμε κάτι ακόμα που μας εκπλήσει!!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rhein
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 14:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rhein  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα,

το σκηνικο με την εφημεριδα δε νομιζο να ειναι ψεμα πριν κανενα μηνα πηρε κατι το αυτη μου στη τηλεοραση αν και δε ποληπαρακολουθο κατι ψαραδες στην ιαπωνια αν θυμαμαι καλα (απο εκει μερια παντος ) ισχυριστηκαν οτι ιδαν ενα πλασμα με μακρυα μαυρα μαλλια να κολυμπα διπλα στο καικι του με ανθροπινο σωμα και ουρα ψαριου.. μπορει να τανε και μουφα αλα δεν εδοσα συμασιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 15:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Rhein, επειδή κατάγομαι από νησί (συγκεκριμένα την Κρήτη), έχω ακούσει κι εγώ παρόμοιες αναφορές από ηλικιωμένους ναυτικούς ή ψαράδες για γοργόνες κτλ.
Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή όχι αλλά δε νομίζω να είχαν λόγο να μου πούνε ψέμματα.
Το μόνο που μπορώ να απαντήσω ώς ανταπάντηση είναι πως μπορεί να είδαν κάτι άλλο και να το μπέρδεψαν...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 04:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΙ ΕΝΑ (ΠΟΛΥΥΥΥ) ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ?
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΛΟΓΙΚΑ ΟΣΟΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΝΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...

www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1455Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1719971
Maintained by Digital Alchemy