ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 μυήση και σχολές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lefteris
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 18:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lefteris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι αναζητάμε κάτι προφανώς (για να είμαστε εδώ) την αλήθεια,σοφία κτλ.
γιατί λοιπόν δεν κάνουμε κάτι για να τα βρούμε όλα αυτα; Πρόβλημα κατά τη γνώμη μου βρίσκεται στο ότι κάθε θρησκεία ,αίρεση, οργάνωση λέει τα δικά της και παρόλο που μπορεί να υπάρχουν κοινά στοιχεία στις θεωρίες και πρακτικές τους ο δογματισμός και οι αντιθέσεις επικρατούν τελικά.
Βασικό στοιχείο τέτοιων οργανώσεων και σχολών, είναι οι μυήσεις μέσω των οποίων υπόσχονται ότι προσφέρουν σταδιακά γνώση και ικανότητες στον μυούμενο (κλασσικό παράδειγμα η μασονία ή το ΟΤΟ πού λειτουργεί σήμερα στην αμερική κυρίως)
Άρα λοιπόν αυτό που αναζητούμε κι εμείς είναι η μύηση , αφού προσφέρει όλα αυτά που ψάχνουμε! Τότε όμως πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει μια τέτοια αξιόπιστη οργάνωση,ιδίως στην ελλάδα(πιστέυω οι μασονία και άλλες οργανώσεις στην ελλάδα είτε δεν είναι αξιόπιστες είτε δίνουν απλώς μια σείρά μαθημάτων χωρίς να προσφέρουν τίποτα ολοκληρωμένο)Δεν είναι αυτό ένα σημαντικό ερώτημα και δεν θα μπορούσε να αλλάξει η κατάσταση;

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 20:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΛΕΥΤΕΡΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΑΝΟΙΧΕΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ) ΑΡΧΙΣΕΣ ΛΑΘΟΣ.

ΕΒΑΛΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΑΘΙ ΟΛΑ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ..
ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
ΜΕΤΑ ΜΥΗΣΕΩΝ.............

ΤΟ ΜΕΓΑ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ Η ΠΟΙΟΙ ΣΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΑΓΜΑΤΑ Η ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ??????
(ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΤΟ )...

ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ????

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΩ ΦΙΛΩΝ ΕΔΩ ΣΤΟ ESOTERICA.gr .
ΑΛΛΑ ΑΣΦΑΛΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΝΑΦΟΡΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lefteris
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 21:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lefteris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλλον έκανα λάθος, θα έπρεπε να αναφερθώ συγκεκριμένα σε οργανώσεις πού υπόσχονται μυήσεις ,είτε εδώ είτε σε άλλες διαστάσεις και αυτές είναι πάρα πολλές τουλάχιστον στον δυτικό εσωτερισμό.Σχολές τέτοιες υπάρχουν και στην ελλάδα και θα ήθελα αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία να αναφέρει τη γνώμη του.Από προσωπική εμπειρία μιλάω για δογματισμό αλλά και από συνεντέυξεις , βιβλία και συζητήσεις με άτομα εσωτεριστικών οργανώσεων.Έπίσης διευκρινίζω ότι για το ΟΤΟ δεν έχω ιδέα αν είναι αναξιόπιστο ή όχι.Ξέρει μήπως κανέις άλλος ;;Αν δεν είναι τελικά γιατί να μην υπάρχει παρατημά του στην ελλάδα; Εννοώ αν είναι σημαντικό θα ήταν πολύ ωφέλιμο να υπάρχει κι εδώ.Αν κάποιος ξέρει περισότερρα πολύ θα με ενδιέφερε η γνώμη του.
(Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μερικές σχολές ασχολούνται μόνο με ένα θέμα πχ γιόγκα και παραμελούν όλα τα άλλα σαν να μην τους αφορά καθόλου και αυτό με κάνει να τις θεωρώ αναξιόπιστες)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 23:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΛΕΥΤΕΡΗ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΜΥΗΣΕΙΣ
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ

*******ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ*******

ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 2 ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ / ΣΧΟΛΕΣ Η ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ.

ΣΕ ΕΝΑΝ ΛΕΙΒΑΔΙ ΔΕΝ ΦΥΤΡΩΝΟΥΝ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΑΠΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ .....
ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΡΙΑ...........

ΚΑΙ ΠΑΛI ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 00:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Το πρώτο ευρωπαϊκό σχολείο για την εκπαίδευση μάγων και μαγισσών ιδρύθηκε στην Αυστρία!!!
Το σχολείο βρίσκεται στα βουνά του Klagenfurt στη νότια Αυστρία.
Οι μαθητές μπορούν να παρακολουθήσουν τα εξάμηνα μαθαίνοντας διάφορες
τεχνικές όπως τα μαγικά φίλτρα, τα ξόρκια και να πάρουν το δίπλωμα του
μάγου η της μάγισσας.
Σύμφωνα με το διευθυντή του σχολείου κύριο Andreas Starchel "η μαγεία
είναι πολύ κοντά στη φύση και δεν αποτελεί είδος θρησκείας."
Πρόσθεσε ότι ο στόχος του σχολείου είναι να περάσει στους μελλοντικούς
"μάγους" και "μάγισσες" την αρχαία γνώση που έχει σχεδόν, με την πάροδο
του χρόνου, ξεχαστεί.
Το σχολείο έχει σύνολο 15 μαθητές που θα διδαχθούν τα μαθήματα της
αστρολογίας, μαγείας, ιστορία της μαγείας, διαλογισμού και προφητείας.
Αργότερα οι μαθητές θα βάλουν την θεωρητική αυτή τη γνώση σε πρακτική,
δηλαδή θα μάθουν να φτιάχνουν φίλτρα, φυλαχτά και να κάνουν τελετουργικά.
Αφού περάσουν και τις τελικές εξετάσεις αποφοιτούν και λαμβάνουν το
πιστοποιητικό αυθεντίας ενός μάγου η μάγισσας"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 00:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
fili amalia ena link 8a boi8age gia na broume perisoteres plirofories, esto to onoma tis sxolis kai pos mporei kapoios na graftei.

Close your eyes while you listening a chill out song,think the never ending space,think that you falling into this,think that your journay has already begin,feel like the conquerors of the new world,think that everything is true,feel the absolut nirvana.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 02:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Lefteri,
σχετικά με τις πληροφορίες που ζητάς για το O.T.O. (ORDO TEMPLI ORIENTIS-Τάγμα των Ναιτών της Ανατολής).
Το Ο.Τ.Ο. έχει συσχετισθεί πολύ στενά με τον περιβόητο μάγο Aleister Crowley, με πύλες σε άλλους κόσμους, με την μυθολογία Κθούλου, με σεξουαλική μαγεία, με τους ιδρυτές του Ναζιστικού αποκρυφισμού, με την Χρυσή Αυγή κλπ. όπως βλέπεις ιδιαίτερα βεβαρυμένο παρελθόν...
Στην δεκαετία του 1920 το σημερινό ροδοσταυρικό τάγμα AMORC (ιδρύθηκε από τον H.S.Lewis), ξεπήδησε ως παραφυάδα του Ο.Τ.Ο. (από στοά που είχε ιδρύσει ο Crowley).
Στην αρχή τουλάχιστον της λειτουργίας του (επίσημα αρχές του 20ου αιώνα) στρατολογούσε μέλη κυρίως από τεκτονικές στοές.
Σήμερα λειτουργούν δύο αδελφότητες που ισχυρίζονται ότι είναι οι γνήσιοι κληρονόμοι των μυστικών του Ο.Τ.Ο. Η μία είναι στην Αμερική υπό την ηγεμονία του Frater Hymenaeus Beta και η άλλη στην Αγγλία υπό την ηγεμονία του Κ.Grant.
Γενικά είναι μάλλον πολύ σκοτεινή ιστορία και γενικά ο καθένας που ενδιαφέρεται να εμπλακεί σε τέτοιες αδελφότητες κινδυνεύει βασικά από 2 πράγματα.
α)Να πέσει σε original έκδοση, οπότε μπορεί να μπλέξει πολύ άσχημα αν τα μέλη της αδελφότητας δεν έχουν και την καλύτερη ηθική και
β)να πέσει σε imitation έκδοση και απλά να σε εκμεταλλευτούν οικονομικά.
Χρειάζεται προσοχή και αρκετό ψάξιμο πριν κάνεις οτιδήποτε.
Ενα βιβλίο που θα σε βοηθήσει να βρεις αρκετά πράγματα είναι το "ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ" , Εκδόσεις Αρχέτυπο ή το Αγγλικό "HISTORY OF SECRET SOCIETIES" του Arkon Daraul
Καλό ψάξιμο
Υ.Γ. Τα περιβόητα μυστικά που διδασκόντουσαν στις παραπάνω αδελφότητες δεν είναι και τόσο μυστικά, καθώς είναι δημοσιευμένα (από το 1937 μέχρι το 1940) όλα τα κείμενα και οι τελετουργίες τους από τον Israel Regardie (ανήκε στην Stella Matutina-συνέχεια της Golden Dawn-μαζί με τον Crowley και την Dion Fortune). Το πρόβλημα βέβαια είναι να τα κατανοήσεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 10:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ old tiger ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΤΟ.
ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ Μ.Κ. ΜΑΔΕΡΣ ΤΗΝ Dion Fortune ΚΑΙ ΤΟΝ Israel Regardie ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΗ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ
ΤΟΥ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΥ ME ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ.

ΕΓΙΝΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΛΟΓΟ ΟΝΟΜΑΤΟΣ (ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ) ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ. (ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΑΝΘΡΩΠΩΝ-ΘΕΜΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 11:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR,
ΓΙΑ τον Regardie δεν ξέρω εάν ήταν "μπλεγμένος" και "αιματοβαμένος".
Για τον δε Mc.Mathers που αναφέρεις (εκ των ιδρυτών της Golden Dawn και αρχηγός του Τάγματος για αρκετά χρόνια) έχουν μείνει στην ιστορία οι μαγικοί πόλεμοι που είχε διεξάγει με τον πρώην αδελφό του Α.Crowley (αυτός τον είχε βάλει στην αδελφότητα).
Η δε γυναίκα του Mathers είχε φοβερές μονομαχίες στο αστρικό με την D.Fortune, η οποία και ήταν σαφέστατα αναμεμειγμένη σε σεξουαλική μαγεία (ήταν άλλωστε το πουλέν του Crowley, οπότε κάτι τέτοιο ήταν λογικό).
Σίγουρα προσέφεραν όλοι τους στην κατανόηση του μυστικισμού, το αν αυτό έγινε με καλά ή κακά μέσα δεν νομίζω ότι έχει σημασία καθώς ..."τα όπλα της άμυνας και της επίθεσης είναι τα ίδια"...Από την άλλη όμως δεν μπορώ να αγνοήσω ότι κυριολεκτικά τα χέρια τους ήταν αιματοβαμένα.
Θα σου ήταν μήπως εύκολο να μου έδινες κάποια περισσότερα στοιχεία για την προσπάθεια δημιουργίας που αναφέρεις στην Ελλάδα της Golden Dawn;
Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 13:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΗ.

ΦΙΛΕ old tiger ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΚΑΙ Golden Dawn
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΜΑΧΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΦΙΛΑΚΤΙΚΟΙ.
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΣΕΣΑΙ ΣΕ ΑΙΜΑΤΟΒΑΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ/ΠΟΛΥ ΥΠΕΒΟΛΙΚΑ.

ΠΑΝΤΩΣ Η ΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΓΙΑ Μ.Κ. ΜΑΔΕΡΣ ΤΗΝ Dion Fortune ΚΑΙ ΤΟΝ Israel Regardie ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ.
ΤΟΡΑ ΤΟ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ Ε ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΗΜΑΙΑ ΜΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 22:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR καλησπέρα σου,
μάλλον έχουμε διάσταση απόψεων επί του θέματος, οπότε προσωπικά δεν δίνω συνέχεια...πάμε για άλλα
Θα συμφωνήσω μαζί σου (το αναφέρω σε κάποιο άλλο topic του forum) ότι δεν πρέπει να συγχέουμε τον Τεκτονισμό με αυτές τις αδελφότητες.
Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 01:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

fili amalia ena link 8a boi8age gia na broume perisoteres plirofories, esto to onoma tis sxolis kai pos mporei kapoios na graftei.


καλησπέρα.
δυστυχώς δεν ξέρω άλλα στοιχεία, γιατί κι εγώ το ξεσήκωσα από κάποιον άλλο που έγραφε σε κάποια άλλη ιστοσελίδα με φόρουμ. Θα προσπαθήσω όμως να μπω να τον ρωτήσω και αν υπάρχουν στοιχεία θα ενημερώσω.

Πάντως, κι εμένα η πρώτη μου σκέψη ήταν, πως μπορεί κανείς να γραφτεί. (θέλω κι εγώ!!! να γραφτώ!!! )
Ισως να φταίει και ο Χαρυ Πότερ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 02:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αααα!!! Θα σας τραβήξω το αυτί.

Σας έπιασα αδιάβαστους. Από τον Νοέμβριο έχουμε παρουσιάσει στο Esoterica.gr αυτήν την είδηση.

http://www.esoterica.gr/news/november_02/magischl/magischl.htm

Περισσότερα στοιχεία για την λειτουργία και τοποθεσία της Σχολής:
http://www.cbsnews.com/stories/2002/10/29/hallowen/main527379.shtml

Αν σας ξαναπιάσω αδιάβαστους θα σας μηδενίσω τον αριθμό μηνυμάτων

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 03:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
exeis dikio re si!kai anarotiomoun giati den mou fanike entelos nea pliroforia auti i sxoli. exo tin entiposi oti kapou eixe parei to mati mou mia anafora sto esoterica.

Close your eyes while you listening a chill out song,think the never ending space,think that you falling into this,think that your journay has already begin,feel like the conquerors of the new world,think that everything is true,feel the absolut nirvana.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 15:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

Θα συμφωνήσω ότι είναι δύσκολο να επιλέξει κάποιος μυητικό Τάγμα (ας μου επιτραπεί ο όρος), αλλά νομίζω ότι χωρίς προσωπική εμπειρία, δεν μπορεί κανείς να ξέρει τί του "πηγαίνει". Κι αυτό είναι βασικό, γιατί στα περισσότερα απ' αυτά ακολουθείται μία συγκεκριμένη μέθοδος και πρακτική, η οποία δεν είναι καθολική και δεν γίνεται να είναι.

Προσωπικά έχω ακολουθήσει αυτές τις πρακτικές και οργανώσεις, που θεώρησα μετά από έρευνα, ότι μάλλον θα μου ταίριαζαν καλύτερα. Στην πορεία έχω καταλήξει σ' εκείνην, η οποία θεωρώ πλέον ότι με εκφράζει περισσότερο και βοηθά στην προσέγγιση της "μύησης" μου. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι έχω απορρίψει τις άλλες. Επειδή σ' εμένα μπορεί κάποια μέθοδος να μην ήταν αποτελεσματική, δε θεωρώ ότι φταίει η μέθοδος, είναι θέμα συντονισμού.

Μία βασική πχ επιλογή είναι μεταξύ ανατολικού και δυτικού εσωτερισμού. Τα βιβλία της Φόρτσιουν, μια και την αναφέρατε, είναι πολύ αναλυτικά επ' αυτού. Αγαπητέ lefteris, αν δεν τα έχεις μελετήσει, καλό θα ήταν να το κάνεις. Αν δε με απατά η μνήμη μου, ειδικά το "Εσωτερικά Τάγματα και το έργο τους" αφιερώνει ένα ολόκληρο κεφάλαιο συμβουλεύοντας τους υποψήφιους εσωτεριστές.

Αφού καθορίσει κάποιος ποιά είναι η πρακτική εκείνη η οποία θα τον βοηθήσει, σημαντικό είναι να γνωρίσει τους κατάλληλους ανθρώπους, γιατί όπως είπε κι ο old tiger, κινδυνεύει από ψευδαισθήσεις τις οποίες εσκεμμένως κάποιοι καιροσκόποι δημιουργούν.

Πάντως, η ουσία είναι ότι η μύηση επιτυγχάνεται μόνο μέσα από το προσωπικό ψάξιμο και την προσπάθεια του ατόμου και οι μυητικές σχολές απλά τοποθετούν τους οδοδείκτες στην πορεία του. Είναι σημαντικό όμως, γιατί διαφορετικά ο κάθε αναζητητής κινδυνεύει να απομακρυνθεί από τον στόχο και τον δρόμο του χωρίς καν να το αντιληφθεί...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 02/01/2004 20:17:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 09:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

ΦΙΛΗ Zadok ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.
ΣΕ ΑΛΛΑ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ
ΘΕ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ.

ΑΝΑΦΕΡΩ ΛΟΙΠΟΝ...
ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΣΕ ΜΥΗΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ????
ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ ????
ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ???
ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑ ????

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΚΑΤ'ΕΜΕ ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΑΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟ.

Ο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΑΛΛΟ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΔΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ.

ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ...

quote:
ΦΙΛΕ ΛΕΥΤΕΡΗ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΜΥΗΣΕΙΣ
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ

*******ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ*******

ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 2 ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ.


ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ Η ΤΑΓΜΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 14:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατσε για να το ξεκαθαρισουμε αυτο.
αλλο σχολες και αλλο ταγματα? εγω νομιζα οτι οι σχολες ειναι παρακλαδι των ταγματων για την προσαρτηση νεων ατομων στο ταγμα.



I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 14:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ .....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ nitro912gr ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΣ.

ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΠΡΟΟΘΟΥΝ ΣΕ ΤΑΓΜΑΤΑ.

ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.

quote:
ΕΒΑΛΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΑΘΙ ΟΛΑ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ..
ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
ΜΕΤΑ ΜΥΗΣΕΩΝ.............
quote:
ΦΙΛΕ ΛΕΥΤΕΡΗ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΜΥΗΣΕΙΣ
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ

*******ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ*******


ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΙΔΟΥΝ (ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ *** πιστοποιητικό αυθεντίας ενός μάγου η μάγισσας *** ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΚΑΙ ΓΚΟΥΡΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 15:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εγω νομιζα οτι οι σχολες ειναι παρακλαδι των ταγματων για την προσαρτηση νεων ατομων στο ταγμα.

Δηλαδή αυτό πώς σου προέκυψε; Είχες κάποιο παράδειγμα στο μυαλό σου;

Οι ίδιες οι λέξεις ετυμολογικά είναι ασύνδετες.



"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 13:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το ειδα ποιο φιλοσοφικα το ζητημα και λεω γιατι να μην ειναι οι σχολες το "παραρτημα" του ταγματος που αξιολογει και "εκπαιδευει" τα νεα μελη του?
μου αρεσε και λογο αγνοιας μου καθησε στο μυαλο.



I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 14:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ nitro912gr ΣΩΣΤΗ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΕΡΙ **ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ** ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ (ΣΧΟΛΕΣ) ΓΙΑ ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ **ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ**
ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚOΣ ΜΕ ΑΥΤΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariline
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 17:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariline  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ!!!!!!!!


MARILINE

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 17:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...που αξιολογει και "εκπαιδευει" τα νεα μελη του?


Δε νομίζω ότι τα τάγματα εμπλέκονται σε τέτοιες διαδικασίες, γιατί είναι τελείως αντίθετο με τη φιλοσοφία και πρακτική τους.

Θα συμφωνήσω με τον AVATARGR: αν ισχυρίζεται οποιοσδήποτε κάτι τέτοιο, μακριά κι αλάργα...

Ας μη συγχέουμε τη μαθητεία με την "αξιολόγηση κι εκπαίδευση".
Το Τάγμα, παρά τη λέξη, δεν είναι στρατός μ' αυτή την έννοια.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 02:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
...που αξιολογει και "εκπαιδευει" τα νεα μελη του?


Δε νομίζω ότι τα τάγματα εμπλέκονται σε τέτοιες διαδικασίες, γιατί είναι τελείως αντίθετο με τη φιλοσοφία και πρακτική τους.

Θα συμφωνήσω με τον AVATARGR: αν ισχυρίζεται οποιοσδήποτε κάτι τέτοιο, μακριά κι αλάργα...

Ας μη συγχέουμε τη μαθητεία με την "αξιολόγηση κι εκπαίδευση".
Το Τάγμα, παρά τη λέξη, δεν είναι στρατός μ' αυτή την έννοια.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)


kai oi illuminatoi? itan toso telio organomeno tagma me tetious stoxous pou i isodos la8os an8ropon 8a to katestrefe




I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 12:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ nitro912gr,

αυτή η πρόταση υποθέτω ότι είναι διατυπωμένη από εσένα ως το συμπέρασμα κάποιου κειμένου που διάβασες, σωστά;

Αν έχεις μυηθεί στους Ιλλουμινάτι θα πρέπει να ξέρεις αν ισχύει ή όχι κάτι τέτοιο και κάτω από ποιές προϋποθέσεις. Αν πάλι όχι, δεν ξέρω πόσο φερέγγυα είναι η όποια πηγή πληροφόρησης. Θα ήθελες να μας πεις κάτι παραπάνω;

Αλλά για να το συνδέσουμε και με τα προηγούμενα: θέλεις να πεις ότι οι Ιλλουμινάτι εκτός από το κυρίως Τάγμα είχαν και Σχολές για προετοιμασία των μελών;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 19:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν λεω οτι ειχαν σχολες προετημασιας αλλα δεν θα ειχαν κατι αναλογο για την αξιολογηση? αν και τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα ισως κανω λαθος, γιατι νομιζω οτι ηταν ετσι δωμημενη η ιεραρχια και οι βαθμηδες που οτι μαθενες στη μια βαθμηδα το διεψευδε η αλλη, δεν ειμαι σιγουρος αν το εχω διαβασει για αυτο το ταγμα παντως



I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 23:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδαμε το φως...!!! Να 'σαι καλά nitro912gr, που μας έγραψες ελληνικά!


Καλέ μου, μου φαίνεται ότι πολύ συνομωσιολογικές ιστοσελίδες μελετάς.
Πάντως σε όσα εσωτερικά Τάγματα κι αν έχω ενταχθεί, δεν έχω δει κάτι τέτοιο

quote:
γιατι νομιζω οτι ηταν ετσι δωμημενη η ιεραρχια και οι βαθμηδες που οτι μαθενες στη μια βαθμηδα το διεψευδε η αλλη


Υπάρχει εξελικτική πρόοδος στη μαθητεία ούτως ή άλλως εν γένει. Αυτό δε σημαίνει ότι προετοιμάζεσαι για "Πανελλήνιες"! Απλά, εδώ δε μιλάμε για τάξη του σχολείου που, δε βαριέσαι, δεν τα πας καλά στα Μαθηματικά, διαλέγεις Φιλολογία.

Αν δεν έχεις προοδεύσει ικανοποιητικά στον εσωτερισμό, δεν έχει νόημα να πας παρακάτω. Κανένας βαθμός δεν αναιρεί κάτι. Απλά προσθέτει κάτι το οποίο κάποιες φορές είναι ιδιαίτερα καθοριστικό και κάποιες άλλες ίσως όχι. Η πορεία αυτή είναι πολύ προσωπική και ο καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά.

Θα δώσω ένα απλοϊκό παράδειγμα:

Αν σε κάποιο βαθμό αντιληφθείς ότι: "Ο αστυνομικός είναι όργανο",
Σε κάποιον επόμενο ότι: "Το μπουζούκι είναι όργανο"
Κάποιος πρέπει να σου πει ότι η μεταβατική ιδιότητα δεν ισχύει.
Γιατί αν έχεις εξάγει το συμπέρασμα ότι "Ο αστυνομικός είναι μπουζούκι", ζήτω που καήκαμε!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 05/01/2004 23:40:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 03:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον ανετρεξα τις πηγες μου (βιβλιο παρακαλω οχι site) συγκεκριμενα το βιβλιο μυστικες εταιριες εκδοσεις αρχετυπο και ναι οπως το ειπα ποιο πανο ειναι

οι ιλλυμινατοι ειχαν υιοθετησει τετειο συστημα μυησης χαρι στο οποιο αν κατι εβγενε προς τα εξω κανεις δεν ηταν σιγουρος οτι ιταν αληθεια.

συγκεκριμενᨨ

Ο Βαισχαουπτ μιμειτε τις μεθοδους των ισουητων διαδιδοντας θεωριες αντιφατικες μεταξυ τους ...
Στους προσυλητους δεν γινονταν γνωστοι οι μυστικοιι στοχοι του ιλλουμινησμου αλλα ισερχονταν στα ανοτερα στροματα βημα βημα, η διαδασκαλια που επερναν απο την καθε βαθμηδα καταριπτοταν απο την διδασκαλια τις επομενης βαθμηδας,(δηλαδη ψεματα επι ψεματων μεχρι να κρινουν οτι επρεπε να μαθουν την πραγματικη αληθεια)

η δομη αυτη ηταν εξερετικα ασφαλης μιας και αν "σαπισει" ενα κλαδι αποκοπτετε χωρις να συμπαρασηρει και το "δεντρο"

ακομα και αυτες οι πληροφοριες μπορει να ειναι ανακριβεις ακριβος λογο του συστηματος αυτου...

(το παραπανω ειναι περιλητικο αποσπασμα απο το βιβλιο)



I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 11:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ' ευχαριστώ, αγαπητέ nitro912gr, για την παράθεση του κειμένου. Έχω διαβάσει κι εγώ το συγκεκριμένο βιβλίο.

quote:
οι ιλλυμινατοι ειχαν υιοθετησει τετειο συστημα μυησης χαρι στο οποιο αν κατι εβγενε προς τα εξω κανεις δεν ηταν σιγουρος οτι ιταν αληθεια

Αυτό ισχύει για τα περισσότερα Τάγματα και δεν είναι θέμα συστήματος. Είναι πάρα πολύ απλό: αν εγώ ισχυριστώ τώρα ότι ανήκω στους Ιλλουμινάτι, μπορώ να τ' αποδείξω; Αν αρχίσω να λέω διάφορα, μπορείς να είσαι σίγουρος ότι λαμβάνεις σωστή πληροφόρηση;


quote:
η διαδασκαλια που επερναν απο την καθε βαθμηδα καταριπτοταν απο την διδασκαλια τις επομενης βαθμηδας,(δηλαδη ψεματα επι ψεματων μεχρι να κρινουν οτι επρεπε να μαθουν την πραγματικη αληθεια)

Αγαπητέ φίλε, δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ κάτι, αλλά ας δούμε και τα πράγματα από μία άλλη όψη:

μήπως έδειχνε να καταρριπτόταν;
Η μύηση είναι μία διαδικασία που σε πολλά στάδια σε περνάει από το άσπρο στο μαύρο και τ' ανάποδο. Αυτό δεν είναι αντιφατικό. Είναι η φύση των πραγμάτων.

Για μένα αυτό που έχει σημασία είναι το γιατί κάποιος εισέρχεται σ' ένα χώρο, ορκίζεται και μετά αποφασίζει ν' αποχωρίσει θεωρώντας λογικό ν' αρχίσει να διαδίδει διάφορα και "ν' ανοίξει τα μάτια" της κοινωνίας. Πολύ ύποπτο! Όσες φορές έχει γίνει μέχρι τώρα, κρυβόντουσαν άλλες καταστάσεις από πίσω (οι οποίες παρέμεναν κρυφές στον πολύ κόσμο).

Έχω δει ανθρώπους ν' αποχωρούν από Τάγματα αξιοπρεπώς. Είναι δικαίωμα του καθενός και σημαίνει κάποια πράγματα για την ψυχή του, τα οποία δεν μπορούμε να κρίνουμε επί του παρόντος. Δε συμβαίνει το ίδιο όμως με τους αυτόκλητους σωτήρες της κοινωνίας, οι οποίοι με ιδιαίτερη ευκολία διαδίδουν πληροφορίες... Εν πάσει περιπτώσει, όλα μέσ' στο παιγνίδι είναι. Ένα μεγάλο στάδιο της μυητικής διαδικασίας κάποιου είναι η πορεία του λίγο πριν κάνει το "μεγάλο βήμα".

Ας μην ξεχνούμε ποτέ ότι η πραγματική μύηση δεν είναι τίτλος τιμής, τον οποίο μπορείς κάποια στιγμή ν' απαρνηθείς. Ή την έχεις λάβει ή δεν την έχεις λάβει.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy