ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενα Ιερογλυφικά
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 21:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτές οι εικόνες είναι από τα τοιχώματα ενός νάου 3000 ετών στην Άβυδο στα νότια του Καϊρου και παρουσιάζουν μεγάλη ομοιότητα με σύγχρονα ιπτάμενα οχήματα και ΑΤΙΑ.
Τι θα μπορούσαν όμως πραγματικά να σημαίνουν;
Πρόκειται για μια ακόμα διαβολική σύμπτωση ή είναι κάτι άλλο;




"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 22:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε σκεπτικ,το οχημα που μας δειχνεις στην τοιχογραφια,στην Αβυδο του Καιρου,είναι ένα ελικόπτερο που χρησιμοποιητε για πυροσβεση,και που διαθέτουμε και εμείς στη βάση Τατοίου. Για του λόγου το αληθές δες εδώ,και θα διαπιστώσεις ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά!


http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/alexanter_the_great/37730/472693Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 10:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως είναι ολόιδια!
Εντυπωσιακή παρατηρητικότητα 22


"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 10:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τώρα που τα βλέπω δίπλα δίπλα όμως παρουσιάζουν κάποιες σημαντικές διαφορές όμως στο γενικό προφίλ μοιάζουν!

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 12:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ διαφορές που βλέπω εγώ είναι ασήμαντες,και αφορούν το σχεδιασμό των ελικοπτέρων.Προφανώς επειδή τα κατασκεύασαν άλλες εταιρίες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 12:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα...

Φίλε skeptic όταν είδα την εικόνα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση...
έστω και με τον κίνδυνο της υπερβολής θα παραθέσω την δική μου οπτική για δύο άλλα σημεία...

το πρώτο είναι αριστερά το οποίο μοιάζει πολύ έντονα με «καρχαριοειδές» και το δεύτερο είναι η μεσαία από τις τρεις σε κάθετη σειρά απεικόνιση που μοιάζει πάρα πολύ με «zeppelin»...
(δυστυχώς δεν ξέρω πως να εισάγω φωτογραφία στο μήνυμα και για αυτό δεν παραθέτω κάποια σύγχρονη φωτογράφηση σε αντιπαραβολή...)

Ίσως ο συλλογισμός μου ειδικότερα σε σχέση με το πρώτο να είναι λίγο «τραβηγμένος»... σίγουρα όμως δεν θα ήταν το μοναδικό «ανεξήγητο» από όλα όσα κατά καιρούς έχουμε δει και δεν έχουμε καταφέρει ακόμη να τοποθετήσουμε χωροχρονικά στο παρελθόν...

Φιλικά
Lady in BlackΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 20:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ skeptic ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ.

ΟΙ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕ ΣΥΝΧΡΟΝΑ ΟΧΗΜΑΤΑ....

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΚΑΙΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΙΧΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ Ο ΕΡΙΧ Φ. ΝΤΑΙΝΙΓΚΕΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ....

ΕΔΩ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ...

ΑΥΤΑ ΤΑ "ΟΧΗΜΑΤΑ" ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΓΗΙΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 12:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας και πάλι.

Φίλε sceptic όπως πάντα δεν μπορώ να αντισταθώ στα πόστ σου! Επείδη με
προβλημάτισε παλιά αυτή η φώτο έκανα λίγη αναζήτηση παλιά για τον απλούστατο
λόγο ότι ήταν πολύ <<εύκολο>> το ελικόπτερο :) Βρήκα μια φώτο που φαίνεται η <<αρχική>> και που δείχνει
σημαντικές αλλαγές αλλά όχι τραγικές.

Όπως και να έχει το πράμα απο τι στιγμή που η πρώτη αλλοιώθηκε τότε χρειαζόμαστε παραπάνω
πληροφορίες για επιβεβαίωση της παρών φώτο του Ιερογλυφικού.

Φυσικά υπάρχουν τόσα πολλά άλλα σημαντικά αρχαία που μαρτυρούν <<περίεργα>> έργα τέχνης κ.τ.λ.
που δεν μπορούμε να αγνοήσουμε.

Είμαι σίγουρος ότι ξέρεις εσύ τα μωρίστικα κόλπα της παραπληροφόρησης που χρησιμοποιούνται
έτσι ώστε να έχουν δικαιολογία μετά να απορρίπτουν τα Πάντα (<<αφού εκείνο ήταν φάρσα τότε όλα είναι φάρσα>>).

Είναι πολλές οι κομπίνες.

Μπορείς αν θέλεις να διαβάσεις την εξήγηση στο λινκ που βάζω στην κάτω φώτο(κάνε κλίκ) του
Richard Hoagland(τον θεωρώ αξιόπιστο προς το παρόν) που τα εξήγά γιατί την θεωρεί αλλοιωμένη.

Πρίν

και μετά


Και πρίν την αλλοίωση(αν είναι μόνο αυτή) πάλι μου φαίνεται φυσικά παράξενη!


**Παρακολουθάς ακόμα τους Βρυκόλακες στην Αμερική ρε sceptic; έχει πολλή φάση τώρα που εξύπνησαν που το λήθαργο οι <<δημοσιογράφοι>>.

Edited by - Sagaviper on 12/09/2005 12:55:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 14:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Sagaviper ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΟΝΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ...

ΑΛΛΑ ΘΑ ΘΕΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ....

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 18:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR συμφωνώ μαζί σου ότι δεν αλλάζουν δραστικά τη φωτογραφία και για αυτό το λόγο χρειαζόμαστε παραπάνω πληροφορίες.


Ένας τρόπος είναι να πάει κάποιος απο εμάς εκεί και να βγάλει κάμποσες φώτο!


Τώρα όσο για το εσκέμμενο στην υπόθεση αυτή φίλε AVATARGR το θεωρώ πολύ πιθανό αν και δεν τους δίνω τόση πολύ πίστωση ικανοτήτων. Μπορούν να αλλάξουν ψιλοπράγματα αλλά τα μεγάλα ψάρια (βλέπε ΝΑΣΑ Transmissions STS) δεν μπορούν να τ'αγγίξουν.


Πρέπει να ομολογήσω όμως ότι δεν συμπαθώ πολύ τους φαύλους κύκλους σε έτσι περιπτώσεις.


Κάπου εδώ κοντά νιώθω τον ΤΗΟΤΗ και πιστέυω μπορεί να βοηθήσει να σπρώξουμε το βάρος της ζυγαριάς, αν του κάνουμε καμιά θυσία μπορεί να εμφανιστεί πιστεύω.


Edited by - Sagaviper on 12/09/2005 19:41:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 19:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι AVATARGR και Sagaviper ευχαριστώ για τα επιπλέον σχόλια και πληροφορίες...

Είναι γεγονός, έχει ακουστεί ότι ο συγκεκριμένος πίνακας με τα ιερογλυφικά είναι αλλοιωμένος.
Αυτή η αλλοίωση έγινε μέσα σε ένα πλαίσιο χρόνου και αλλάχτηκαν τα ιερογλυφικά από τους αρχικούς σχεδιαστές το ένα στο ίδιο επίπεδο με το άλλο με αποτέλεσμα να παρουσιάζουν αυτήν την εικόνα που έχουν σήμερα. Η φωτογραφία δεν είναι πλαστή απ'οσο γνωρίζω, αν πας στο ναό έτσι θα τα δεις, αλλά αυτό που έχει συμβεί (μάλλον) είναι ότι αυτό που βλέπουμε είναι η πατικούρα 2 διαφορετικών σχεδίων 2 επιπέδων δηλαδή, (2 διαφορετικές γενναίες ιερογλυφικών η μια πάνω στην άλλη) που μας δίνουν αυτό το τελευταίο σχέδιο όπου συμπτωματικά φαίνονται αυτά τα περίεργα οχήματα(;).
Κάπου είχα δεί αυτή την ενδιαφέρουσα εξήγηση αναφορά στο ελληνικό skepticsdictionary που το εξηγούσε πολύ καλά απ'ότι θυμάμαι, μόλις το βρω θα το δημοσιεύσω. Δηλαδή αυτοί ισχυρίζονται ότι τα σχέδια που βλέπουμε να σχηματίζονται δεν είναι παρά μία ακόμα διαβολική σύμπτωση που προέκυψε από την σύνθεση των 2 διαφορετικών επιπέδων...
Βέβαια όπως προειπώθηκε και πάλι η εξήγηση των ιερογλυφικών των 2 επίπεδων παραμένει ένα ακόμα μυστήριο και για τα περισσότερα από τα απεικονιζόμενα σύμβολα και εικονοστοιχεία δεν έχει βρεθεί ερμηνεία.

ΥΓ1. Γεία σου φίλε Sagaviper καιρό έχουμε να τα πούμε! Και ναι ακόμα την ψάχνω για τους βρυκόλακες , σύντομα θα δημοσιεύσω και κάτι νέες φώτος που βρήκα απο Bohemian Club!
Για τη φετινή συνάντηση της λέσχης Bilderberg στο Ρόταχ Έγκερν της Γερμανίας φωτογραφίες αλλά και πολλά στοιχεία μπορείς να βρεις στο εξαιρετικό site νοητική αντίσταση, http://www.N-A.gr

ΥΓ2. Για το Richard Hoagland το ήξερες ότι φέρεται να ανοίκει σε μυστική ομάδα της NASA που ήταν υπεύθυνη για τον συντονισμό και την διεύθυνση των αποστολών Cassini στον Κρόνο;;;
Και μένα μου φένεται πάντως αξιόλογος επιστήμονας-ερευνητής αν και πολλά έχουν ακουστεί για το άτομο του, αν δεις πχ το Badastronomy.com τι του σούρει...

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law

Edited by - skeptic on 12/09/2005 19:47:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άσχετο,
Sagaviper τελικά δεν μου είπες, πήγες στη Λεβαν χρησιμοποιώντας αστρική προβολή που έλεγες???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 22:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακάρι ρε sceptic. Μόλις έκλεισα το τηλεσκόπιο μου κατα σύμπτωση. Το φεγγάρι είναι απίστευτο.


Αν και είναι ένας απο τους πιό σημαντικούς μου προορισμούς προς το παρόν βγαίνω και γυρίζω μέσα στο δωμάτιο μου και στο σπίτι.


Είναι πιο δύσκολο απο τι υπολόγιζα και θέλει παραπάνω υπομονή δουλειά και επιμονή απο τι υπολόγιζα ρε sceptic. Πάντως σαν άνθρωπος αλλάζεις δραστικά.

Σταματάς να βλέπεις τις χώρες σαν χώρες καταργείς τα σύνορα και σκέφτεσαι πιο πλανητικά μπορω να πω και πιο κοσμο-ηθικά αν υπάρχει έτσι λέξη. Όντως υπάρχει ρε sceptic αστρικό και είναι πολύ παράξενο αλλά και πολύ φυσικό ταυτόχρονα.

Το πιο δύσκολο μέρος για μένα είναι η διατήρηση της διαύγειας που πρέπει να έχεις έτσι ώστε να μπορείς να μένεις ώρα(5-15 λεπτα το πολύ) έξω απο το σώμα σου και να θυμάσαι φυσικά την εμπειρία σου.

Απο τότε που βγήκα τη πρώτη φορά πρόσεξα ότι το πρώτο και πιο σημαντικό <<στοιχείο>> που κέρδισα απο όλα αυτά είναι για μένα η προσωπική επιβεβαίωση ότι όλα αυτά συμβαίνουν πραγματικά και πιστεψέ με κανένας δεν μπορεί να σε αποτρέψει απο το να πιστεύεις ότι είναι πραγματικό.

Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ ονείρου και Αστρικής Προβολής. Απο τη στιγμή που το επιβεβαιώνεις όλα παίρνουν μια ροή θα έλεγα συνεχής εξέλιξης χώρις να είσαι κολλημένος στο αν θα βγώ ή όχι. Αν τα παρετούσα απο τους πρώτους μήνες θα νόμιζα ακόμα ότι είναι κάτι που γράφουν κάποιοι για να πιάσουν σημασία. Όπως λένε και στο "Galaxy Quest" Never give Up Never surrender.

Να με συγχωρέσουν τα μέλη και δεν θέλω να πολιορκήσω αυτό το θέμα μιας και είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ εκτός θέματος.

Θα είμαι ακόμα εδώ ρε sceptic και όταν έρθει η ώρα με τη Λεβάν θα σε ενημερώσω πρώτον πρώτον. Πράγματι έχει καιρό να τα πούμε αλλά να σου πω την αλήθεια αφιερώθηκα εντελώς στην Αστρική αφου το χώνεψα ότι είναι δουλειά ζωής(μέχρι και την τελευταία και μόνιμη μου προβολή γύρω στα 75 μου)και όχι χόμπυ και έτσι σταμάτησα να μπαίνω πολυ στο νετ, σταμάτησα τα κλάπ, μπαράκια κ.τ.λ επειδή απλώς δεν βλέπω το λόγο πλέον.

Θα σταματήσω εδώ πριν να φάω Αιγυπτιακές τομάτες απο τους αναγνώστες.

Ελπίζω να μην κούρασα και το αγαπητό AVATAGR που έκανε κλίκ για περισσότερες πληροφορίες στο Ελικόπτερο.

Όσο έχω νετ παρακολούθω τα ποστ σου. Όσο για τον Hoagland δεν μου έδωσε ποτέ να καταλάβω ότι είναι πιονάκι αλλά και πάλι ποιός ξέρει.

Και όσο για τις φώτο που λες με ξέρεις εμένα είμαι πάντα μέσα. Αναμένω

Τώρα το badastronomy το θεωρώ πιό πιθανό να είναι πιονάκι απο το Hoagland.


........

Edited by - Sagaviper on 12/09/2005 23:02:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 20:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από το ελληνικό λεξικό του σκεπτικιστή (www.skepdic.gr)

*******************************************************

...Περί Ελικοπτέρου σε Επιγραφή Αιγυπτιακού Ναού (Άβυδος)

Ο κ. Λιακόπουλος αναπαράγει επίσης και μια άλλη ιστορία που κυκλοφορεί ευρύτατα, σχετικά με μια επιγραφή που βρέθηκε σε έναν Αιγυπτιακό Ναό στην Άβυδο. Η επιγραφή αυτή φαίνεται να δείχνει μοντέρνα αεροσκάφη όπως ένα ελικόπτερο ή και κάτι που μοιάζει με δίσκο. Ο ναός αυτός είναι ο ναός του Σεθ Ι (Seti I). Η φωτογραφία φαίνεται εδώ και είναι πλαστή.

Αυτή η φωτογραφία έχει επεξεργαστεί με υπολογιστή για να γίνει πιο αληθοφανής. Εδώ μπορείτε να δείτε την αρχική φωτογραφία χωρίς το ρετουσάρισμα.
Η παρακάτω εικόνα είναι η μη ρετουσαρισμένη γνήσια φωτογραφία.

http://www.enigmas.org/aef/lib/archeo/abydosm.shtml

Η εξήγηση των αιγυπτιολόγων είναι ότι τα ιερογλυφικά που εμφανίζονται εδώ είναι ένα παλίμψηστον (palimpsest). Δηλαδή, δημιουργήθηκε αρχικά μια ταμπλέτα με κάποια ιερογλυφικά. Στη συνέχεια κάποια στιγμή αργότερα η ταμπλέτα καλύφθηκε με κάποιο είδος κονιάματος ώστε να "σβησθεί" και ξαναχαράξανε από πάνω διάφορα άλλα ιερογλυφικά. Λόγω φθοράς, η υποκείμενη γραφή εμφανίστηκε με αποτέλεσμα να βλέπουμε την υπέρθεση των δυο, παράγωντας περίεργα σχήματα. Έχουν αναγνωρισθεί(http://members.fortunecity.com/gaz8/id46.htm) δυο σειρές ιερογλυφικών αν και μερικά είναι άγνωστα. Μπορείτε επίσης να διαβάσετε και τις απαντήσεις ειδικών αιγυπτιολόγων για το θέμα.

www.finart.be/UfocomHq/usabydos.htm+&hl=el" target="_blank">http://216.239.59.104/search?q=cache:58Tu67TmKLIJ:www.finart.be/UfocomHq/usabydos.htm+&hl=el


Η ανάλυση των 2 διαφορετικων τύπων ιερογλυφικών (παλίμψηστον):

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law

Edited by - skeptic on 15/09/2005 20:23:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 00:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως κάτω από το ελικόπτερο βλέπω ένα ραδιοτηλεσκόπιο,με το κάτοπτρο στραμμένο προς το ελικόπτερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 20:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την άλλη εκεί που βλέπεις εσύ ραδιοτηλεσκόπιο εγώ βλέπω ένα πτηνό, που μπορείς να το παρατηρήσεις εύκολα και στην ανάλυση των 2 διαφορετικών τμημάτων ιερογλυφικών που παρουσιάζεται λίγο πιο πάνω...


"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 13:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρεπιπτόντως,το skepdic.gr είναι ένα πολύ καλό σάιτ
κι ένας πολύ καλός αντίλογος σε σάιτ τύπου esoterica,metafysiko,κλπ.
Αλλά δεν εννοώ ότι μόνο αυτό είναι καλό,
άλλωστε εγώ στο esoterica γράφω και καταθέτω τις απόψεις μου.
Καλό όμως είναι να βλέπουμε και την άλλη πλευρά.
skeptic,
τα θέματα που ανοίγεις είναι συνήθως πολύ καλά και με ωραίες φωτό !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 13:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε sceptic
αν επιτρέπαιτε η πηγή πληροφώρισεις τις οποίες πήρες αυτές τις φώτο είναι έγκύρη είναι μια αξιόπιστη πηγή πληροφορίας?
Ζουμε σε μια εποχή που ο κάθε πικραμένος βγαίνει και λέει τα δικά του
αλοίμονο αν δίναμε σημασία στον καθένα

Φιλικά πάντα

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 16:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο εγώ από τους παλιούς θυμάμαι το θέμα αυτό ανοιγμένο ξανά πριν από περίπου 2 χρόνια??

Νομίζω ότι υπήρχαν αρκετά και εκεί στοιχεία, μάλιστα κάποιος είχε πει ότι είναι hoax...

Mήπως να ψάχναμε να το βρούμε?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 20:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι η φωτογραφία που έχω δημοσιεύσει 6 post πιο πάνω είναι η γνήσια μη ρετουσαρισμένη φωτογραφία από τον Αιγυπτιακό ναό του Νέου Βασιλείου στην Άβυδο.

Avallon θα είχε πολύ ενδιαφέρον να δούμε τι ειπώθηκε σε εκείνο το παλιότερο θέμα. Μήπως θυμάσε τον τίτλο του θέματος για να το βρούμε μέσω της αναζήτησης;

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law

Edited by - skeptic on 18/09/2005 20:01:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 21:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ πιθανό να είναι εδώ φίλε skeptic.

ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΣΕ ΝΑΟ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 22:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οk Sagaviper...
Well done!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 04:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ βρήκα και ένα άλλο ιερογλυφικό (κατά τύχη) που όμως δεν ξέρω αν πρόκειται για Hoax ή όχι......

Εδώ απεικόνιζεται ένα ΑΤΙΑ (σημ. το βελάκι είναι από το site) και κάποια σχέδια είναι όμοια με αυτά που παρέθεσε ο skeptic.

Πηγή......http://www.alien-ufo-pictures.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zander
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 10:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zander  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τωρα εξηγουνται ολες αυτες οι ιστοριες-μυθοι περι πολυ ταραγμενου παρελθοντος.Τι ενοω?
Την παρακατω ιστορια την ειχα διαβασει καπου οταν ημουν πιο μικρος.Ελεγε οτι καποτε πριν πολλες πολλες χιλιαδες χρονια,η ανθρωπινη(?) τεχνολογια ηταν στα υψη.Υστερα ακολουθησε ενας τεραστιος πολεμος που αποτελεσμα του ηταν να αφανιστει σχεδον ολο το ειδος και να μας μεταφερει στην γνωστη προιστορικη εποχη...
Ωστε ολα αυτα απο εκει πηγαζανε,απο ενα καλο μονταζ...
Ωραιο post.Δε περιμενα ποτε οτι θα υπηρχε αντιλογος στην παραπανω παραλογη(ελπιζω) ιστορια.

"Δεν είμαι ήρωας.Οι ήρωες είναι ήδη όλοι νεκροί.Εγώ είμαι απλά ένας επιζώντας..."
General Patton(1945)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 18:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπωσδήποτε φίλτατε Zander πολλά στοιχεία από το προιστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας έχουν χαθεί για πάντα ή κρύβονται ασφυχτικά από τις μυστικές υπηρεσίες και τις μυστικές εταιρείες για ευνόητους λόγους.
Έχουμε το μύθο της χαμένης ηπείρου της Ατλαντίδος και της Λεμούρια όπως και τους 3 μεγάλους κατακλυσμούς που έπληξαν σχετικά πρόσφατα την ανθρωπότητα (από το 25000 π.Χ μέχρι και το 5000 π.Χ) με χαρακτηριστικό τον κατακλυσμό του Ογύγου που κατέστρεψε έναν σπουδαίο πολιτισμό που είχαν δημιουργήσει πρωτοπελασγικά φύλα στον ευρύτερο χώρο του Αιγαίου (όταν αυτό ήταν ακόμα πεδιάδα!) και της ανατολικής Μεσογείου.

Φίλε STERM πολύ ενδιαφέρουσα φωτογραφία. Μπορείς να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία όπως πχ που έχει τραβηχτεί η συγκεκριμένη φώτο; Σίγουρα με τις πολλές απάτες (HOAX) που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο πότε κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος...

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 19:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skeptic όπως είπα την βρήκα κατα τύχη, συγκεκριμένα κάνοντας μια αναζήτηση στις εικόνες του Google γράφοντας την λέξη UFO.

Sorry αλλά δεν έχω παραπάνω πληροφορίες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 19:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ακόμα γνήσια φωτογραφία των παράξενων Ιερογλυφικών της Αβύδου από τον φίλο openmind ο οποίος και έχει επισκευτεί τον ναό του Νέου Βασιλείου στην Αίγυπτο! (απ'ότι ανάφερε σε άλλο topic)

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law

Edited by - skeptic on 29/09/2005 19:42:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 00:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αυτή είναι αυτή που εσύ μας είπες ότι...

quote:
Αυτές οι εικόνες είναι από τα τοιχώματα ενός νάου 3000 ετών στην Άβυδο στα νότια του Καϊρου και παρουσιάζουν μεγάλη ομοιότητα με σύγχρονα ιπτάμενα οχήματα και ΑΤΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 06:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία άλλη φωτογραφία που τραβήχτηκε στην πυραμίδα του Ptah-Hotep στην Σαχάρα, απεικονίζει κάτι άλλο αποκαλυπτικό. Το βέλος δείχνει σε μία φιγούρα που μοιάζει με τους γνωστούς γκρίζους εξωγήινους!!!


Παρακάτω σε μεγέθυνση στην ίδια φωτογραφία ο γκρίζος eξωγήινος :

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 16:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδικά αυτό με τον εξωγήϊνο δε νομίζω να είναι καθόλου τυχαίο....
Κάτι ήθελαν να απεικονίσουν οι Αιγύπτιοι, σωστά...?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 17:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ skeptic ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΤΟ ΧΑ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ
ΛΟΓΟ ΛΙΓΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ TOPIC.
ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΑΠ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΕΣ
ΚΑΘΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΣΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΝΑΟΥ .
ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΛΕΩ
ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΣ.
ΤΑ ΣΧΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΠΡΟΗΓΜΕΝΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΟΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ
ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΕΝΟΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ
ΒΛΕΠΑΜΕ ΤΙ ΕΞΗΓΗΣΗ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΑΝ ΕΔΙΝΕ.
ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ Ο Krisnna ΤΗΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΑΠΟΨΗ ΚΑΘΩΣ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy