ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ποιό είναι το ΕΛΑΤΤΩΜΑ μου!!!...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 23:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε, σε κάποιο μακρυνό χωριό, ποιός ξέρει που, ζούσανε άνθρωποι
πολύ δυστυχισμένοι. Όλο κλαίγανε και κλαίγανε, καθένας για το
κακό της μοίρας του. Ο ένας ήτανε κουτσός, ο άλλος μουγκός,
ο τρίτος τυφλός, ο τέταρτος τραυλός, ο πέμπτος κοντός, ο έκτος
χοντρός και πάει λέγοντας...

Καθένας από αυτούς έκλαιγε και αλοιμονούσε το Θεό για την τρομερή
τη μοίρα και τη συφορά του και μέσα στη μιζέρια και τη δυστυχία του
έβλεπε όλους τους γύρω του ως ανθρώπους ευτυχισμένους και τον
εαυτό του ως άνθρωπο κακόμοιρο...

Οι προσευχές και τα παρακάλια σε Θεόυς και δαίμονες δεν είχαν τέλος!
Ακόμη κι ο παπάς, τραυλός ο καημένος, προσευχότανε για τον εαυτό του
και για τους συχωριανούς του να βρεί το χωρίο τους γαλήνη και
ευτυχία...

Κάποτε, εισακούστηκαν φαίνεται οι προσευχές των χωριανών και
εμφανίστηκε στο χωριό ένας πολύ παράξενος επισκέπτης, που τους
έταζε να τους κάνει όλους καλά και ευτυχισμένους. Οι άνθρωποι τον
πιστέψανε και δώσανε χρήματα και γη για να γιατρευτούν...

Τους μάζεψε λοιπόν την συμφωνημένη μέρα στην πλατεία του χωριού
και τους ζήτησε να γράψουν σε ένα χαρτί ο καθένας το κουσούρι που
τον δυστυχούσε πιό πολύ και να το ρίξουν μέσα σε ένα σακκούλι...

Αφού λοιπόν μάζεψε αυτός ολονών τα κουσούρια μέσα στο σακκούλι,
έβαλε τον καθένα να διαλέξει στην τύχη ένα από αυτά. Ο τυφλός
διάλεξε την αλλαλία, ο κουτσός τη χαζομάρα, ο τραυλός την
κουφαμάρα και πάει λέγοντας...

"Φύγετε τώρα άνθρωποι", είπε ο ξένος, "σας απάλλαξα από τα
κουσούρια που τόσο πολύ σας τυρρανούσαν. Από τώρα και στο εξής
αυτά έχουν αντικατασταθεί με αυτό που διαβάζετε στο χαρτάκι που
πήρατε!"

Πράγματι, αν και ο κάθε χωριανός απέκτησε έτσι ένα καινούργιο
κουσούρι, τόσο πολύ είχε χαρεί που απαλλάχτηκε από το παλιό του
το κουσούρι, που ήταν όλοι στο χωριό πλέον ευτυχισμένοι!
-----------------------------------------------------------

Είμαστε όλοι άνθρωποι και έχουμε τα ελλατώματά μας. Δύσκολο να
δεχτεί κάποιος το ελλάτωμά του, όλοι νομίζουμε ότι το δικό μας
το ελλάτωμα είναι το χειρότερο από όλα! Αυτό είναι υπεύθυνο για
την αποτυχία και τη δυστυχία μας!
Δεν μπορούμε να δούμε το γεγονός ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν
ελλατώματα, ότι αυτά είναι μεταξύ τους διαφορετικά, όπως και οι
άνθρωποι μεταξύ μας διαφέρουμε, αλλά όλοι μας δυστυχούμε τελικά
για τον ίδιο λόγο: το ελλάτωμά μας, που μέσα από τον εγωισμό μας
το βλέπουμε σαν ένα βάρος που βαραίνει μόνο εμάς.
Από την άλλη πλευρά, υπάρχουν κάποια ελλατώματα που σε μικρό ή
μεγαλύτερο βαθμό τα έχουμε όλοι μας. Αυτό δεν μπορούμε εύκολα να
το δούμε και πιστεύουμε ότι εμείς το έχουμε μόνο στο μέγιστο
βαθμό.
Πολλά από τα ελλατώματα που αναγνωρίζουμε στον εαυτό μας όμως,
είναι οι αντίθετες όψεις κάποιων προτερημάτων και αρετών. ’μα
μπορέσουμε να βγάλουμε από τα ελλατώματα, που είναι στοιχεία
του χαρακτήρα μας το θετικό, τότε θα μπορέσουμε να εξελιχθούμε.
--------------------------------------------------------------

Αυτό το θέμα ξεκινά σήμερα και τηρώντας την παράδοση του
προηγούμενου θέματός μου, σχετικά με τη ζήλια, την ανασφάλεια,
την αυτοπεποίθηση και την ωριμότητα, του δίνω μια επίσημη διάρκεια
επεξεργασίας 21 ημερών, και μια ανεπίσημη, όσο πάρει.

Θα ήθελα εδώ, ο καθένας από εμάς που το επιθυμεί, να μας
εκμυστηρευτεί αυτό ή αυτά που θεωρεί ως βασικά του ελλατώματα, να τα
συζητήσουμε, να ανακαλύψουμε κοινά ελλατώματα, να τα απομυθοποιήσουμε,
να βγάλουμε το θετικό από κάθε ένα από αυτά!

Θέλω να στοχαστούμε ελεύθερα, χωρίς ντροπή, να φέρουμε το φως
στις σκιές που μας βασανίζουν...

Βέβαια, αυτό το θέμα ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ. Αφορά ΜΟΝΟ αυτούς που
ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ!

Σας προσκαλώ λοιπόν σε ετούτη τη συζήτηση και εύχομαι το τέλος αυτού
του θέματος να βρεί όλους μας κατά κάτι σοφότερους, ελαφρότερους,
πιό χαρούμενους και με λίγο περισσότερη αυτογνωσία!

ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΟΡΙΣΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ !!!

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 07:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ!
Λιλιθάκι, μου αρέσει κι αυτό το θέμα σου, ομολογώ!
Καταρχάς, έχω αρκετά ελαττώματα και τα αναγνωρίζω.
’λλα είναι πιο εμφανή κι άλλα όχι και τόσο.
Μερικά προσπαθώ να τα καταπολεμήσω και τα καταφέρνω πιο εύκολα ενώ με κάποια άλλα η προσπάθεια είναι μεγαλύτερη.
Ως βασικό μου ελάττωμα θεωρώ πως είμαι αρκετά περήφανος.
Αν και θεωρείται πλεονέκτημα, όταν ισχύει σε μεγάλο βαθμό το θεωρώ ως ελάττωμα.
Και δυστυχώς έχω φερθεί σκληρά σε όσους/ες πλήγωσαν την περηφάνια μου...
Ένα άλλο ελάττωμα μου είναι οτι είμαι αρκετά ψύχραιμος με αποτέλεσμα πολλές φορές να δείχνω ψυχρός ως άνθρωπος.
Ένα άλλο είναι οτι είμαι αρκετά ξεροκέφαλος.
Θέλω να κάνω αυτό που θέλω κι ας μου λένε όλοι οτι είναι λάθος.
Θα το κάνω κι ας "φάω" το κεφάλι μου.
Τέλος, πιστεύω πως πολλές φορές είμαι στον δικό μου κόσμο, χαμένος στις δικές μου σκέψεις, με αποτέλεσμα να δείχνω απαθής σε όσα συμβαίνουν γύρω μου ή αδιάφορος.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 09:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Ευχαριστώ για την επιδοκιμασία της πρόσκλησης Dying_Incubus!

Ξέρεις, θα ήθελα να επεκταθείς λίγο περισσότερο σε αυτό που
γράφεις σχετικά με την περιφάνεια. Δεν καταλαβαίνω πώς μπορείς
να θεωρείς την περιφάνεια ένα τόσο μεγάλο ελλάτωμα!
Καταλαβαίνω την έπαρση, το σνομπισμό ή τη ματαιοδοξία ως τέτοια,
αλλά όχι την περιφάνεια. Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

Θέλεις να δώσεις ένα παράδειγμα;

Φιλικά, θα επανέλθω με δικά μου ελλατώματα αργότερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 09:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Λίλιθ!
Η ανόητη και ηλίθια δοτικότητά μου. Χρόνια μου το ψιθυρίζω και μου το λένε. Το έχω πληρώσει ακριβά τούτο το χάδι της προσφοράς. Λαβαίνω χαστούκια.
Και κάποιος πρόσφατα μου είπε πως το μεγαλύτερο ελάττωμά μου είναι η καλωσύνη μου.
Με αποκάλεσε και αγαθή.
Αστείο; Μάλλον όχι και τόσο.
Ωστόσο λυπάμαι που τα αλλοτινά προτερήματα σήμερα καταντούν ειρωνικές φρασούλες στα χείλη κάποιων τέλειων άραγε; Ανθρώπων...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 10:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλιθ μου, εννοούσα αυτό που έλεγε η αγαπητή μας Αφροδίτη.
Πολλές φορές κάποιο στοιχείο μας που θεωρείται γενικά προτέρημα παρερμηνεύεται από τον κόσμο ως μειονέκτημα.
Στην προκειμένη περίπτωση η περηφάνεια πολύ συχνά θεωρείται έπαρση, σνομπισμός κι υπεροψία ακόμα.
Να σου φέρω ένα παράδειγμα.
Πρίν κάμποσο καιρό δίενυα μία πολύ άσχημη περίοδο της ζωής μου.
Ένας "φίλος" μου είπε χαρακτηριστικά "σε λυπάμαι".
Αυτό με σκότωσε και με εξαγρίωσε επίσης.
Δε μπορώ να ανεχθώ τον οίκτο κανενός, το θεωρώ προσβολή.
Ειδικά από ένα άτομο που γνώριζα οτι δε λυπόταν πραγματικά...

Αφροδίτη μου, πιστεύω πως σε διακατέχει μία τάση δοτικότητας και μία καλοσύνη απέναντι στους συνανθρώπους σου.
Δεν ξέρω, απλά έτσι πιστεύω.
Κι αυτό κάθε άλλο παρά άσχημο είναι.
Μακάρι όλοι μας να δίναμε μία τόσο ευχάριστη νότα στον σημερινό κόσμο.
Ελπίζω να μην το αλλάξεις ποτέ σου αυτό, αγαπητή μου!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 10:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αφροδίτη μου, πιστεύω πως σε διακατέχει μία τάση δοτικότητας και μία καλοσύνη απέναντι στους συνανθρώπους σου.
Δεν ξέρω, απλά έτσι πιστεύω.
Κι αυτό κάθε άλλο παρά άσχημο είναι.
Μακάρι όλοι μας να δίναμε μία τόσο ευχάριστη νότα στον σημερινό κόσμο.
Ελπίζω να μην το αλλάξεις ποτέ σου αυτό, αγαπητή μου!

Προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα. Θα ήταν όλα τόσο ανώδυνα, αν δεν ήμουν τόσο τρυφερή και προστατευτική ακόμα και σε άτομα που δεν άξιζαν. Και δεν το αξίζουν.
Η ελπίδα αυτή του να μην το αλλάξω πραγματοποιήθηκε. Κάθε μέρα πραγματοποιείται. Είμαι η ίδια. Προτιμώ να κοιμάμαι με ένα παράπονο, παρά να ξυπνάω με μία τύψη. Πίστεψέ με!

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 11:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προτιμώ να κοιμάμαι με ένα παράπονο, παρά να ξυπνάω με μία τύψη. Πίστεψέ με!

Αυτό δείχνει το μεγαλείο ενός ανθρώπου!
Πιστεύω οτι οι φορές που έχεις πληγωθεί επειδή έδωσες πράγματα σε ανθρώπους που δεν άξιζαν πρέπει απλά να σου γίνει μάθημα και να προσέχεις τι δίνεις και πού.
Μόνο αυτό μπορώ να προτείνω, αγαπητή μου!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 11:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλιθ, επειδή ένα μόνο προτέρημα έχω, αυτό της ειλικρίνειας, θα σου μιλήσω ειλικρινά, άλλωστε δεν φαντάζομαι να άνοιξες το θέμα για να χαϊδέψουμε ο ένας τα αυτιά του άλλου, ούτε για να καταγράψεις τα ελαττώματα του καθενός... Ξεκινώντας λοιπόν απο αυτή την βάση σου παραθέτω ΜΟΝΟ αυτά που αντέχει το ευαίσθητο αυτί και μάτι κάποιων μελών να διαβάσει και να 'ακούσει' (δεν μου φταίνε και σε τίποτα τόσοι αθώοι και αγνοί άνθρωποι). Μου φαίνεται βέβαια περίεργο το πώς ξεκινάς το θέμα, και σαν μπερδεμένα να τα έχεις. Και εξηγούμαι: δεν έχω δεί ποτέ άνθρωπο να δυστυχεί επειδή αναγνωρίζει τα ελαττώματά του. Οταν δυστυχούμε απο την αναγνώρισε ενός ελαττώματός μας τότε ανοίγει ο δρόμος για το αντίθετο προτέρημα (όπως το ονομάζεις). Επίσης δεν μου φαίνεται και πολυ φυσιολογικό να λέμε οτι ο εγωισμός μας δεν μας αφήνει να δούμε οτι και οι άλλοι έχουν ελαττώματα. Μάλλον αυτός ακριβώς είναι που μας κάνει να βλέπουμε ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ. Τέλος πάντων ιδού η λίστα:

1. Εχω δολοφονικά ένστικτα τα οποία εκδηλώνονται με εικόνες αλλά και χειρονομίες πολύ επικίνδυνες. Αυτά τα ένστικα χρησιμοποιούν με άριστο τρόπο ένα άλλο μου ελάττωμα, αυτό του θυμού, που κάποτε θα με καταστρέψει φοβάμαι...
2. Είμαι (τελικά) πολύ λάγνα, αλλά με τους πλέον ανώμαλους τρόπους (αυτό το ανακάλυψα τελευταία, αλλά δεν είναι καινούργιο βέβαια)
3. Εχω μία απίστευτη υπερηφάνεια που εκφράζεται μέσα απο πολλές διαφορετικές δραστηριότητές μου, και χαζές και σημαντικές για μένα. Θα σε στεναχωρήσω καλέ μου incubus, αλλά η υπερηφάνεια ποτέ και για κανέναν λόγο δεν είναι προτέρημα.
4. Η λαιμαργία μου έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο μετά την γέννα της κορούλας μου.
5. Πολύ συχνά χαίρομαι με τον πόνο των άλλων και στεναχωριέμαι (λόγω ζήλειας) όταν τους συμβαίνει κάτι καλό. Πολύ σπάνια συμβαίνει το αντίθετο, και βέβαια εννοώ να συμβαίνει πραγματικά, όχι να προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου οτι συμβαίνει, όπως κάνουμε οι περισσότεροι μου φαίνεται!!!
Αυτά θυμάμαι προς το παρόν, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα κάνω update στην λίστα.
Χαίρομαι που μιλάμε ΑΝΟΙΧΤΑ!
Την αγάπη μου (αυτή που παλεύω να φτάσω δηλαδή) σε όλους,
Πέγκυ


Edited by - Pagwna on 27/09/2005 11:58:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 11:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ!

ΩΡΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ!

ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ.. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ, ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ! ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΦΕΡΝΩ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ. ΣΕΡΒΙΡΩ ΣΕ ΠΙΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΦΕ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΑ ΦΥΛΑΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...
ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΑ! ΕΧΩ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ!
ΑΛΛΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΑ ΜΕ ΝΙΩΣΕΙ Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΗΣ. ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ "ΑΓΑΘΗ" ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ "ΧΑΖΟΦΙΛΟΤΙΜΗ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΒΛΑΚΕΙΑΣ".. ΙΣΧΥΕΙ, ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΘΕΛΩ ΜΟΥ, ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΙΠΟΙΗΣΩ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΑΛΛΩΝ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΦΙΛΟΙ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ. ΕΠΑΘΛΟ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ? Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ "ΠΑΡΑΣΗΜΟ ΤΗΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΠΑΛΑΜΗΣ" ΑΠ’ΥΤΑ ΕΧΩ ΣΥΛΟΓΗ ΟΛΟΚΛΗΡΗ!!!!

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ. ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΤΑΚΤ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΠΛΑΤΗ ΚΑΙ ΤΟ "ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ ΤΟΥ ΚΟΡΟΪΔΟΥ" ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ!!!!

ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΩΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ (ΣΠΑΝΙΑ) ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΒΓΑ ΒΓΑΙΝΩ ΕΚΤΟΣ ΕΑΥΤΟΥ... ΧΑΛΙΑ ΟΜΩΣ... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΕΓΑΙΡΑ....
ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΛΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 12:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΕ...!

ΚΑΛΕΕΕΕΕ....!

ΠΟΥ ΠΑΤΕ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 13:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα! Δεν μπορείς βρε κορίτσι, έτσι, για αλλαγή, να ανοίξεις κανα θέμα "ανώδυνο"; Πρέπει να μας φέρνεις αντιμέτωπους με τα "τέρατα" κάθε φόρα;--όπου "τέρατα" όχι το θέμα σου/για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις
--τα τέρατα του καθενός, δηλ. τα χειρότερα, γιατί το τέρας του Λοχ Νες πχ. χαλαρά το αντιμετωπίζω ως θέμα/αλλά τα ελαττώματα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο (για να πιάσω κ το ορθόδοξο target group)

Λοιπόν, ταράχτηκα πρωί πρωί, κ με έβγαλες έξω από το πρόγραμμα μου σχετικά με το πόσο θα πρέπει να καπνίζω.--που με φέρνει στο πρώτο ελάττωμα
*Την παντελή έλλειψη αυτοσυγκράτησης.

Θα αποφύγω να απαντήσω ως ηθοποιός σε συνέντευξη (βλ. το μεγαλύτερο ελάττωμά μου είναι ότι αγαπάω πολύ τους ανθρώπους κτλ κτλ.)--αν κ είναι μεγάλος ο πειρασμός κ θα καταλήξω ότι εκτός από την τσιγκουνιά οτιδήποτε άλλο κ αν σκεφτείς, σε κάποιο βαθμό το κατέχω το άθλημα. ’λλα περισσότερο κ άλλα λιγότερο, αλλά κ λαίμαργη είμαι, κ απότομη πολύ, κ ψιλοβίαια, κ ζηλιάρα, κ απίστευτη εγωίστρια κ άλλα πολλά, αλλά αρκετά με μένα.

quote:
Είμαστε όλοι άνθρωποι και έχουμε τα ελλατώματά μας. Δύσκολο να
δεχτεί κάποιος το ελλάτωμά του, όλοι νομίζουμε ότι το δικό μας
το ελλάτωμα είναι το χειρότερο από όλα! Αυτό είναι υπεύθυνο για
την αποτυχία και τη δυστυχία μας!

Τώρα το ότι δεν πιστεύω ότι τα δικά μου είναι τα χειρότερα απ'όλα, είναι σίγουρα ελάττωμα, έτσι δεν είναι;

Προσπαθώ συχνά να με "τιθασσεύσω" κ να γίνω καλύτερος άνθρωπος/κάποιες φορές. Κάποιες άλλες, όλο αυτό το συνονθύλευμα είμαι ΕΓΩ (είδες οι εγωιστές πως το γράφουν το εγώ,ε;) κ δεν είμαι πρόθυμη να με αποχωριστώ.
Για κάποια προσπαθώ λίγο, για άλλα περισσότερο, κάπου κάπου απλά αφήνομαι κ όποιον πάρει ο χάρος. Είμαι αυτή που είμαι κ όχι ο Δαλάι Λάμα (δυστυχώς για μένα κ ευτυχώς για τον Δαλάι Λάμα), αλλά τι να κάνουμε....

Όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι, ξέρεις..
Ο καθένας κάνει το καλύτερο που μπορεί...
Τώρα έτσι τραβιέμαι, στο μέλλον ίσως τα καταφέρω καλύτερα..

αφροδίτη... καλλιτέχνης κ συ;*

*είπαμε...τα'χω όλαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofi-k
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 13:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofi-k  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ένα άλλο ελάττωμα μου είναι οτι είμαι αρκετά ψύχραιμος με αποτέλεσμα πολλές φορές να δείχνω ψυχρός ως άνθρωπος.
Τέλος, πιστεύω πως πολλές φορές είμαι στον δικό μου κόσμο, χαμένος στις δικές μου σκέψεις, με αποτέλεσμα να δείχνω απαθής σε όσα συμβαίνουν γύρω μου ή αδιάφορος.

quote:
ΟΤΑΝ (ΣΠΑΝΙΑ) ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΒΓΑ ΒΓΑΙΝΩ ΕΚΤΟΣ ΕΑΥΤΟΥ... ΧΑΛΙΑ ΟΜΩΣ... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΕΓΑΙΡΑ....

Αχ αυτα ειναι και τα δικα μου κυρια ελλατωματα...Συν το γεγονος οτι αποφευγω συχνα να αναλαμβανω ευθυνες με τον φοβο οτι δεν θα μπορεσω να ανταπεξελθω...Επισης ειμαι ασυνεπης, αργω μονιμως...(Αρκετα σημαντικο ελαττωμα οσο κι αν ακουγεται χαζο,μου δημιουργει συνεχεια προβληματα)...


Endless climb
I am blind
why can`t i leave?
color blind
speaking a phrase
instantly grown
i am blind
waiting in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nightingail
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 14:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nightingail  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι εγωκεντρική με όλα τα συμπαραμαρτούντα.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 19:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολλες φορες λεω πραγματα.....που δεν επρεπε να τα πω.
δεν εννοω οτι δεν μπορω να κρατησω μυστικο.κραταω και πολυ καλα μαλιστα.
αλλα καποιες φορες που εχω νευρα...την λεω σε μερικους που δεν επρεπε να το κανω.
με εχει καψει....και συνεχιζει να το κανει!!
καιγομαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


santaclaws is coming tonightΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 20:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Προτιμώ να κοιμάμαι με ένα παράπονο, παρά να ξυπνάω με μία τύψη. Πίστεψέ με!

Αυτό δείχνει το μεγαλείο ενός ανθρώπου!
Πιστεύω οτι οι φορές που έχεις πληγωθεί επειδή έδωσες πράγματα σε ανθρώπους που δεν άξιζαν πρέπει απλά να σου γίνει μάθημα και να προσέχεις τι δίνεις και πού.
Μόνο αυτό μπορώ να προτείνω, αγαπητή μου!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...


Και δεν αλλάζω, είμαι η ίδια. Με κείνα τα βήματα της ειλικρίνειας να μην στερεύουν με τίποτα. Δεν τον χάνω το δρόμο. Σε πείσμα πολλών.
΄Εμφυτος χαρακτήρας και προσωπικότητα είναι ένα νόμισμα με δύο όψεις, που το ένα προσανατολίζει και κατευθύνει το άλλο.

Ο συνειδητός ανοίγει το δρόμο μονάχος του, στηριζόμενος στον εαυτό του και στις αρετές που πηγάζουν από τον έμφυτο χαρακτήρα του.

Γι΄αυτό προτιμώ να κοιμάμαι με ένα παράπονο τόσο δα, παρά να ξυπνάω με μιά απέραντη τύψη.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 21:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΛΛΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΑ ΜΕ ΝΙΩΣΕΙ Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΗΣ. ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ "ΑΓΑΘΗ" ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ "ΧΑΖΟΦΙΛΟΤΙΜΗ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΒΛΑΚΕΙΑΣ".. ΙΣΧΥΕΙ, ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΘΕΛΩ ΜΟΥ, ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΙΠΟΙΗΣΩ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΑΛΛΩΝ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΦΙΛΟΙ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ. ΕΠΑΘΛΟ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ? Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ "ΠΑΡΑΣΗΜΟ ΤΗΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΠΑΛΑΜΗΣ" ΑΠ’ΥΤΑ ΕΧΩ ΣΥΛΟΓΗ ΟΛΟΚΛΗΡΗ!!!!

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ. ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΤΑΚΤ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΠΛΑΤΗ ΚΑΙ ΤΟ "ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ ΤΟΥ ΚΟΡΟΪΔΟΥ" ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ!!!!


3ADA μου η Αφροδίτη σε νοιώθει καλή μου. Δυστυχώς το φιλότιμο πληρώνεται ακριβά και δεν αναγνωρίζεται πάντα.
ΔΕΝ ΠΤΟΟΥΜΑΙ ΠΙΑ.
Ο αληθινός αυτοσεβασμός δεν μου επιτρέπει να υποβιβάζω με σκέψεις λόγια και πράξεις τον εαυτό μου στον εαυτό μου.
Βαδίζεις πάντως καλή μου σε σωστό δρόμο. ΄Οσο περισσότερο διευρύνεται η συνείδησή μας τόσο οι κρίσεις μας είναι αρτιότερες.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 21:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αφροδίτη... καλλιτέχνης κ συ;*

Valnda μου γιατί χάνεσαι είσαι μιά όαση φωτός εδώ μέσα...

Καλλιτέχνης. Μπορεί. Σχεδιάζω καθημερινά χαμόγελα ανθρωπιάς, γράφω γιά τη ζωή την αγάπη και τον πόνο. Και προσπαθώ όταν εντοπίζω ένα ελάττωμά μου να κάνω τα πάντα να το διορθώσω γιατί έτσι κάνω μεγάλα βήματα προόδου στην ταλαίπωρη εξέλιξή μου. ΄Η έστω μικρά.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 21:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ λίλιθ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ......

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΛΛΑΤΩΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
ΘΥΜΩΝΩ ΕΥΚΟΛΑ...
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΣΥΝΧΩΡΕΣΤΕΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΝΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OSIRIS_A_K
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 23:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_A_K  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λιπών.....

Έχω ασυγκράτητα νεύρα αλλά μόνο με τους γονείς μου με πιάνει αυτό και με στεναχωρεί αρκετά.
Όταν θέλω κάτι υλικό θέλω να το αποκτήσω.
Ένα άλλο σημαντικό πιστεύω διότι μου το έχουν αναφέρει πολλοί είναι ότι δεν έχω ισχυρό εγώ, δηλαδή ποτέ δεν λέω την γνώμη μου, ότι πουν οι άλλοι εγώ λέω ναι (δεν εννοώ σε συζητήσεις)
Eίμαι πολύ φιλότιμος σε άτομα που ξέρω ότι το εκμεταλλεύονται αλλά και πάλι δεν κάνω τίποτα.
Eίμαι πολύ καταθλιπτικός τύπος όχι με την παρέα αλλά όταν είμαι μόνος.
Eίμαι πάρα πολύ ντροπαλός
Επηρεάζομαι εύκολα
Δεν κάνω αυτά που πραγματικά επιθυμώ.

Αυτά προς το παρών....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 00:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
’ηντε! με τόσες απαντήσεις, λέω να γράψω και τα δικά μου ελλατώματα!
Αλήθεια, η Galadriel πού βρίσκεται άραγε να μας τα ψάλλει;

quote:
Λίλιθ, επειδή ένα μόνο προτέρημα έχω, αυτό της ειλικρίνειας, θα σου μιλήσω ειλικρινά, άλλωστε δεν φαντάζομαι να άνοιξες το θέμα για να χαϊδέψουμε ο ένας τα αυτιά του άλλου, ούτε για να καταγράψεις τα ελαττώματα του καθενός...

για να μη νομίζουν μερικοί και μερικές ότι ανοίγω φακέλλους για
τους συνομιλητές μου, αποφάσισα να ξεσκεπάσω την αφεντομουτσουνάρα μου!

Λοιπόν, ένα βασικό μου ελλάτωμα, όπως φαντάζομαι θα γνωρίζετε κάποιοι
από εδώ μέσα, είναι ότι έχω κάπως παράδοξη εμπιστοσύνη στον εαυτό μου,
κυμαινόμενη θα έλεγα και εξαρτώμενη κατά πολύ από τις εξωτερικές
συνθήκες.
Νομίζω αυτό λέγεται ανασφάλεια, έτσι δεν είναι; ή έλλειψη
αυτοπεποίθησης.
Αυτό δε, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο εγωισμός μου δύσκολα με
αφήνει να δεχτώ τις καταστάσεις να συμβαίνουν με διαφορετικό τρόπο
από τον δικό μου, από αυτόν που αντιλαμβάνομαι ως το ενδεδειγμένο,
με κάνουν συχνά έρμαιο των εξωτερικών συνθηκών...
Μέσα σε ετούτο το οδυνηρά ελλατωματικό σύνδρομο, έρχεται να συνδράμει
με τη μιζέρια της και μια τάση δειλίας και στρουθοκαμηλισμού, που
με κάνει να αποφεύγω τα ρίσκα και τα ξεκαθαρίσματα. Αυτό κάποιοι
βέβαια το αποκαλούν υπομονή, ψυχραιμία, σύνεση, αλλά νομίζω ότι
στην περίπτωσή μου ξεπερνώ κάποια όρια...
Ακόμη, ελλάτωμά μου θεωρώ το γεγονός ότι λόγω πάλι αυτής της άτιμης
της ανασφάλειάς μου θέλω να κάνω πολλά πράγματα τέλεια και δε μου
επιτρέπω λάθη, αρνούμενη να διανοηθώ, ότι μπορεί να γίνω αποδεκτή και
παρά τα λάθη μου.
Στον τορβά και τα κακά της μοίρας μου έρχεται να τρυπώσει και το
πείσμα, σε πείσμα όλων να επιμένει να χωρέσει στον τορβά, κι ας
αυτός ξεχειλιζει...
Ξέχασα ακόμη να αναφέρω ότι είμαι ανυπόμονη και βιαστική, αλλά
ταυτόχρονα υποχωρητική και κάποιες στιγμές λίγο υπολογίστρια.
Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω ότι δεν είμαι σταθερή στην ιδεολογία μου
και αυτό με κάνει λίγο συμφεροντολόγα.

Υ.Γ. Αν μετά από αυτό το μήνυμα δε δω καμμία απάντηση, δε θα σας
παρεξηγήσω, αν και -ξέχασα να το πω- είμαι και κάπως παρεξηγησιάρα.

Τώρα που έκανα και μια προεπισκόπηση και ξαναδιάβασα το μήνυμά μου,
ανακάλυψα άλλο ένα ελλάτωμά μου: Με πιάνει η απελπισία και η
αυτοκαταστροφή...

Δε θα το σκεφτώ ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω! Θα στείλω το μήνυμα,
γρήγορα πριν μπω στον πειρασμό να το σβ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 01:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το ελάττωμα μου;
Είμαι υπερβολικά έξυπνος.


They know my weaknesses
I never tried to hide them
They know my weaknesses
You tried them.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 01:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αφού λοιπόν μάζεψε αυτός ολονών τα κουσούρια μέσα στο σακκούλι,
έβαλε τον καθένα να διαλέξει στην τύχη ένα από αυτά. Ο τυφλός
διάλεξε την αλλαλία, ο κουτσός τη χαζομάρα, ο τραυλός την
κουφαμάρα και πάει λέγοντας...

"Φύγετε τώρα άνθρωποι", είπε ο ξένος, "σας απάλλαξα από τα
κουσούρια που τόσο πολύ σας τυρρανούσαν. Από τώρα και στο εξής
αυτά έχουν αντικατασταθεί με αυτό που διαβάζετε στο χαρτάκι που
πήρατε!"

Πράγματι, αν και ο κάθε χωριανός απέκτησε έτσι ένα καινούργιο
κουσούρι, τόσο πολύ είχε χαρεί που απαλλάχτηκε από το παλιό του
το κουσούρι, που ήταν όλοι στο χωριό πλέον ευτυχισμένοι!


Θα προτιμούσα να έλεγε η ιστορία...

quote:

Και ήρθε τότε στο χωριό ένας παράξενος άνθρωπος φορώντας μία
παράξενη γκρίζα ρόμπα σαν αυτή των καπουτσίνων μοναχών με
κόκκινες κάθετες ρίγες. Φόραγε παπούτσια σάν αρβύλες και απο
μέσα εσωτερικώς φορούσε μία κάτασπρη λινή μπλούζα...

Ήταν πάντα χαμογελαστός και με ένα χωνί κάλεσε όλο το χωριό
για να τους πεί κάτι πολύ σημαντικό.

Η γιαγιά Γαβριέλα και η γιαγά Τζορζέτα δεν μπορούσaν να πάνε
και έτσι τα τρία εγγόνια τους τις κουβαλήσαν με καλάμια
σκληρά μαζί με τις καρέκλες.

Έτσι λοιπόν ο παράξενος άνθρωπος αφού τους μέτρησε και τους
ρώτησε έναν έναν το κουσούρι του - το ελλάτωμά του πήρε απο
ένα βότσαλο και το έγραψε ρίχνωντάς το στο πηγάδι.

Στο τέλος είπε μια ευχή και μία λάμψη ήρθε απο τον πάτο του
πηγαδιού. Κάθε βότσαλο έμοιαζε πλέον γυάλινο σάν διαμάντι.

Ήρθε λοιπόν ο παράξενος αυτός άνθρωπος και είπε πως αυτή
ήταν η ευκαιρία της ζωής τους. Να πάρουν ένα άλλο βότσαλο
και να απαλαχτούνε απο το ελλάτωμά τους...

Έτσι ο κουλός βρήκε τα χέρια του και χαρούμενος έφυγε
κουτσαίνοντας, ο μουγγός έφυγε χαρούμενος με μια καμπούρα
φωνάζοντας ΖΗΗΗΗΗΗΗΗΤΩ, κ.ο.κ.

Απο τότε αυτό το χωριό έχει όλους τους ανθρώπους του
παράξενα ελλατωματικούς μα επίσης πιο παράξενα χαρούμενους.

’ν μια μέρα το συναντήσετε πείτε μας τί έγραφε η πινακίδα.
Γιατί την έφτιαξαν ο κουλός και ο τυφλός...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 08:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ!
Τείνω κι εγώ να γίνομαι καταθλιπτικός όταν είμαι μόνος μου...
Δεν ξέρω γιατί αλλά σκέφτομαι διάφορα και πέφτω πολύ εύκολα.
Όμως δεν ξέρω αν αυτό είναι ελάττωμα κι αν είναι, αν έχει απήχηση στους γύρω μου.
Σχετικά με τα νεύρα μου, δε νευριάζω εύκολα.
Ίσως κάνω και χρόνια να ξεσπάσω.
Απλά έχω πολύ άσχημο ξέσπασμα.
Αυτό έχει συμβεί 2 φορές στη ζωή μου ως τώρα και δεν θέλω να το θυμάμαι καν...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 09:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλιθ, είσαι η καλύτερη του...χωριού :))))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 10:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε φαντάζομαι η Τατιάνα και η Λαμπίρη να είναι μέλη του εσοτέρικα..!!!!?

Better to save the mystery than surrender to the secret..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 13:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το ελάττωμα μου;
Είμαι υπερβολικά έξυπνος.


They know my weaknesses
I never tried to hide them
They know my weaknesses
You tried them.

..


Ωπα! Να ταραχτώ; ΄Οχι βέβαια διότι αγαπητέ μου εδώ τι ισχύει; ΄Ενα πράγμα: ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΗ ΜΙΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΥΠΕΡΟΨΙΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΨΕΥΤΙΚΗ ΜΕΤΡΙΟΦΡΟΣΥΝΗ. Σωστός!!!

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 13:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα που έκανα και μια προεπισκόπηση και ξαναδιάβασα το μήνυμά μου,
ανακάλυψα άλλο ένα ελλάτωμά μου: Με πιάνει η απελπισία και η
αυτοκαταστροφή...

Κάτι φορές με πιάνει και μένα η απελπισία και με τραβάει απ΄τα μαλλιά η άτιμη. Κι έχει κάτι βαρβάτες λαβές...
΄Οσο γιά την αυτοκαταστροφή, άστο...
Μπορεί να έχω εισέλθει σε μία σχέση που μου κάνει το βίο - αβίωτο και να παραμένω πιστή ως Πηνελόπη, κι ακλόνητη ελπίζοντας να κάνω τον άλλον να κατανοήσει πως η ανεκτικότητα και η γλύκα μου δεν είναι βλακεία, μήτε έλλειψη ισορροπίας.

* ΄Οταν λέτε τη λέξη αγάπη, μπορεί να συλλαμβάνετε την αίσθηση, η ουσία της όμως είναι αδύνατον να περιγραφεί.

* Η πιό αμιγής αγάπη βρίσκεται εκεί που κανείς δεν την περιμένει: Στην ελευθερία.

*Η αγάπη δεν είναι απλώς ένα συναίσθημα αλλά μιά κοσμική δύναμη και ως τέτοια θα πρέπει να περικλείει την αλήθεια.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 16:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελατώματα? Χμμμμ πάρα πολλά, κακιά, εγωίστρια, ζηλιάρα, απαιτητική, σκληρή κλπ. κλπ. Ας σοβαρευτώ τώρα Ναι Αφροδίτη μου, η καλοσύνη είναι ελάτωμα, δυστυχώς αυτό το έμαθα πάρα πολύ καλά, αλλά από την άλλη μεριά, έχω να σου πω, μην αλλάξεις (είσαι πραγματικά πολύ όμορφος και ζεστός άνθρωπος), γιατί και να θες δεν μπορείς να αλλάξεις (το έχω προσπαθήσει και δεν αλλάζει με τίποτα αυτό το... ελάτωμα )

Δυστυχώς κι εγώ ακολουθώ τα βήματά σου (ελατώματά σου) Αφροδίτη μου, και μυαλό δεν βάζω.

Αλλά έχω και κάποια παραπάνω, είμαι ανυπόμονη και λέω την αλήθεια (αν και τώρα τελευταία προσπαθώ να μην το κάνω πάντα)

NemesiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 19:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν και τι? Όλοι μας έχουμε ελατώματα, πολλά απο τα δικά σας αναγνώρισα ως δικά μου.Το θέμα είναι όμως να έχουμε εις γνώση την λίστα μας και να την μειώνουμε όσο μπορούμε και όσο δεν μπορούμε να μάθουμε να ζούμε, αν ειναι δυνατόν, ακόμα και θετικά μαζί της.
θα μοιραστώ μαζί σας κάποια απο αυτά που θέλω να ξεχάσω.
Περήφανη και εγω, πρίν πολά χρόνια μου είπανε το σε λυπάμαι Dying _Incubus και ακόμα θυμάμαι τον θυμό μου αυτή να λυπάτε εμένα! με τη μανία έπρεπε να αποδείξω οτι δεν είμαι εγώ για λύπηση αντίθετα..
Ομως δεν είναι κακό για εμένα η περηφανια, προτέρημα και δη Ελληνικό είναι, αρκεί να μην ξεχνιόμαστε πρέπει και ταπεινοι να είμαστε ταυτόχρονα.΄Εφαγα λοιπόν τα χαστουκάκια μου και συνήλθα λίγο.
Είμαι ανυπόμονος άνθρωπος ευτηχός βρήκα άντρα αργό και κάπως σουλουπώνομαι.
Είμαι πολύ νευρικός άνθρωπος, βάλε με να τρέχω ένα πράγμα, ευτυχώς στην δουλειά μου βγήκε σε καλό είναι όμως εξαντλητικό πολές φορές.
Είμαι αγαθή με τους ανθρώπους μερικές φορές σκάω ενα χαμόγελο χωρίς ιδιαίτερο λόγο πχ στον ταμία της τράπεζας και με κοιταέι ο απέναντι μου με ένα μηδίασμα με ενα τουπέ αφ'υψηλού που με κάνει να νιώθω ηλίθια όμως δεν είμαι, καλή ήμουνα που του χαμογέλασα και αυτός κρυος εγώ θα συνεχίσω να χαμογελώ.
θυμάμαι τους φίλους του άντρα μου, όταν με προτογνωρήσανε, δεν τηρούσα ιδιέτερα τότε τους τύπους, πάντα φιλική και έξω καρδιά με κοιτάζανε σαν UFO τώρα πια με αγαπάνε.
Ψύχραιμη μέχρι αιδίας σε μια κηδία της μαμάς ενός σημαθητή μου με ρωτήσανε "καλά πως και δεν κλαίς, δεν λυπάσε?" Σε καλό μου βγήκε αργότερα η ψηχραιμία όμως, στο να να αντιμετωπίσω καταστάσεις που οι άλλοι παθέναν πανικό.
Δεν λέω ευκολά όχι με αυτό ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα παρόλο που με ταλαιπωρεί δεν σας λέω άλλα γιατι θα σας κουράσω

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 19:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιό είναι το ελλάτωμά μου;
Οτι γνωρίζω οτι τα έχω και υπάρχω σε αυτά μέσα στην τελειότητα μου.
Οτι σε μια δεδομένη στιγμή μπορώ να κάνω κάτι πολύ συγκεκριμένο
στα όρια των δυνατοτήτων μου άρα σπανίζει να έχω και τύψεις για αυτό.

Κατατάλλα χουζούρης,τίμιος,μερικώς υπερόπτης,και ξεχασιάρης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 19:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ελατώματα? Χμμμμ πάρα πολλά, κακιά, εγωίστρια, ζηλιάρα, απαιτητική, σκληρή κλπ. κλπ. Ας σοβαρευτώ τώρα Ναι Αφροδίτη μου, η καλοσύνη είναι ελάτωμα, δυστυχώς αυτό το έμαθα πάρα πολύ καλά, αλλά από την άλλη μεριά, έχω να σου πω, μην αλλάξεις (είσαι πραγματικά πολύ όμορφος και ζεστός άνθρωπος), γιατί και να θες δεν μπορείς να αλλάξεις (το έχω προσπαθήσει και δεν αλλάζει με τίποτα αυτό το... ελάτωμα )

Δυστυχώς κι εγώ ακολουθώ τα βήματά σου (ελατώματά σου) Αφροδίτη μου, και μυαλό δεν βάζω.

Αλλά έχω και κάποια παραπάνω, είμαι ανυπόμονη και λέω την αλήθεια (αν και τώρα τελευταία προσπαθώ να μην το κάνω πάντα)

Nemesi


Nemesi μου, έχω μιά ιδέα λαμπερή!!! Να μείνουμε έτσι όπως είμαστε ακριβώς, και σε όποιους-όποιες αρέσουμε. Είναι υπέροχο να είμαστε ο εαυτός μας. Τουλάχιστον έχω κερδίσει σταθερές φιλίες που με σέβονται και φυσικά το ανταποδίδω.
Αυτή τη ζεστασιά αν την χάσουμε [χειμώνας έρχεται άλλωστε] κάποιες ψυχές θα πληγωθούν που θα την στερηθούν. Ας έχουμε περίσσευμα ψυχής καλή μου. Εκεί είναι το δύσκολο. Κι ας γελάνε κάποιοι τονίζοντας τα γνωστά. Ο καλός καλό δεν έχει... Ο καλός είναι αγαθός... κλπ. Πάντως αν ποτέ μου βγει κακία θα ήθελα να με δω, πως θα είμαι. Και πόσο θα κρατήσει αυτό το [άλλο πρόσωπο]...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy