ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Message in a Bottle
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 14:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oλοι κατά καιρούς έχουμε χάσει αγαπημένα μας πρόσωπα...
θέλω αυτό το θέμα να λειτουργήσει σαν μια γέφυρα επικοινωνίας μαζί τους...

σκεφτείτε πως μέσα από χιλιόμετρα καλωδίων, τηλεφωνικών και ηλεκτρικών,
δημιουργείται ένα ενεργειακό πλέγμα που στέλνει το μήνυμα σας στην θάλασσα των ψυχών...

βγάλτε μέσα από την δική σας όλη την αγάπη, την οργή ή την συγχώρεση που θέλετε να
στείλετε στους αγαπημένους σας.... δεν έχουν χαθεί, απλά δεν είναι είναι ορατοί....

γράψτε τους ένα γράμμα και αφήστε το...

απελευθερώστε μαζί με την δική σας ψυχή και την δική τους...


Galadriel


Y.Γ. .... που ξέρετε? μπορεί να σας απαντήσουν

the truth is OUTthere

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 15:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Galadriel .. τι υπέροχο θέμα - να σαι καλά

"Με άφησες σ'έναν ωκεανό να προσπαθώ να προσανατολισθώ βουτώντας το κεφάλι στα κύματα μέσα.

..Να χεις γαλήνη και ευδαιμονία στην αιώνια ζωή σου.."

-/


Ιδανικές φωνές κι αγαπημένες
εκείνων που πέθαναν, ή εκείνων που είναι
για μας χαμένοι σαν τους πεθαμένους.
Κάποτε μες στα όνειρα μας ομιλούνε·
κάποτε μες στην σκέψι τες ακούει το μυαλό.
Και με τον ήχο των για μια στιγμή επιστρέφουν
ήχοι από την πρώτη ποίησι της ζωής μας -
σα μουσική, την νύχτα, μακρυνή, που σβύνει.
K. Καβάφης.

Better to save the mystery than surrender to the secret..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 18:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Στον Αχιλλέα.
Είναι πάντα ορατός.
΄Ομορφος γαλήνιος δυνατός συμπονετικός
οξυδερκής τέλειος συμβουλάτορας.
Συναισθηματικός φιλόδοξος ιδανικός υπερβατικός
σταθερός,
ακόμα και στους θυμούς του ανάσαινε
το χάδι το κρυφό γέλιο.
Είναι πάντα ορατός.
Το φιλί η συμβουλή η φράση η δύναμη
η αγάπη.
Είναι πάντα ορατός.
΄Οχι σε μιά θαμπή φωτογραφία
μέσα μου.
Στο αίμα.
Το είναι
μου.
Τον λέγαν αρχηγό.
Τον φωνάζαν Αχιλλέα.
Εγώ φως.
Μίσησα τον Γενάρη που μου τον πήρε.
Μη φοβάσαι το θάνατο έλεγε.
Περνάς σ΄άλλη διάσταση βρε κουτό...
Κάποτε θα με βρεις.
Κι όσα δεν σου δίδαξα εκεί θα σου τα μάθω.
Γελούσε κι ήταν πιό γλυκός από τον Κυριακάτικο ήλιο.
Ζεστότερος κι απ΄τα Αυγουστιάτικα απομεσήμερα.
Μου έμοιαζε και του έμοιαζα. ΄Ετσι λέγαν όλοι.
Του μοιάζω
και μου μοιάζει...
΄Ετσι λέω εγώ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Morya
Νέο Μέλος

Qatar
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 15:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Morya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Galandiel.

Καθώς διάβαζα παλαιοτέρα θέματα εδώ στην καρδιά του διαδυκτιακου τόπου που μας φιλοξενεί βρήκα ότι υπάρχει αυτό το θέμα που άνοιξες και μάλιστα από σένα στην διεύθυνση:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4892

Σκοπός μου δεν είναι να μονάχα να σου υπενθυμίσω αλλά κυρίως να σε αποτρέψω αν μπορώ ,να δημιουργήσεις έναν σύνδεσμο ανάμεσα σε ζωντανούς και νεκρούς ανθρωπους.Φανταζομαι ότι η πρόθεση σου είναι καλή όμως ειλικρινά εκτός ότι δεν είναι αρεστό σαν ψυχική διάθεση να βλέπουμε post που απευθύνονται σε νεκρούς και ίσως για μερικούς αποτελεί ασέβεια όπως είδα σε μερικά post στο Forum «παράξενο»
και μια επικίνδυνοι στάση σύμφωνα με τα δικά μου πιστεύω όταν έχουμε άγνοια τι μπορεί να προκληθεί μέσα από ποιητική επίκληση νεκρών εδώ και καιρό ανθρώπων όχι μόνο γι αυτούς αλλά κυρίως για την δική μας ψυχική υγεια.Ειμαι της άποψης ότι όλα αυτά θέλουν μεγάλη προσοχη.Ελπιζω να με συγχωρέσεις για την εκτός θέματος τοποθέτηση αλλά όφειλα να καταθέσω την άποψη μου.Ελπιζω να γίνει κατανοητή η πρόθεση μου.

Ευχαριστώ.



"Κύκλου Λήξαι"


Edited by - El Morya on 12/10/2005 15:59:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 17:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχμ.... μάλιστα....

ποιητική επίκληση... μάλιστα... δεν θυμάμαι να υποννόησα τίποτα τέτοιο αγαπητέ....
διαπιστώνω όμως πως μου έχεις μία ιδιαίτερη "συμπάθεια"... κι εδώ και αλλού ψάχνεις έναν λόγο να διαφωνήσεις μαζί μου...

λίγο αταίριαστο το βρίσκω με το στυλ που θες να περάσεις... προσωπικά προσπαθώ να βρω τα σημεία που συγκλίνει κανείς με τους άλλους και όχι αυτά που χωρίζουν τους ανθρώπους...

όσο για την γέφυρα μεταξύ ζωντανών και νεκρών... είναι υπαρκτή είτε σου αρέσει είτε όχι.... κανείς δεν ζήτησε να αλλάξουμε θέσεις.... αλλά προσπαθούμε μέσα απ' αυτό τον τρόπο να σπάσουμε τα δεσμά που κρατάνε κάποιον δεμένο σε ένα πεδίο στο οποίο πλέον δεν ανήκει... κι όσοι είναι ακόμα ενσαρκωμένοι να συνεχίσουν την ζωή τους...

η πρόθεση σου είναι κατανοητή και με το παραπάνω...

σου εύχομαι ειρήνη και συγχώρεση...

μοιάζει να την χρειάζεσαι...


Galadriel

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 18:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γράψτε τους ένα γράμμα και αφήστε το...

Hello...

Nομίζω οτι πολύ σύντομα θα μπορούμε να επικοινωνούμε... και αυτό γιατί το λέω.

quote:
όσο για την γέφυρα μεταξύ ζωντανών και νεκρών... είναι υπαρκτή είτε σου αρέσει είτε όχι....

Απο τη στιγμή που υπάρχει... γέφυρα επικοινωνίας.. σημαίνει οτι θα βρεθεί και ο τρόπος.. πέραν του συνηθισμένου.. μέσω της ύπνωσης, ή της ενόρασης , ή της εκστασης...

Μιλώ για εναν διαμορφωτή .. οπου θα μπορεί να διαμορφώνει κείμενα text στη ανάλογη συχνότητα..

Το πρόβλημα είναι λοιπόν galadriel οτι ναί .. εμείς θα μπορούμε να στείλουμε ενα γράμμα... το πνεύμα ομως.. πως θα εχει τον κατάλληλο διαμορφωτή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 19:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χε χε...


δεν ξέρω βρε allzzaro μας.... που να ξέρω....? ας κάνουν κι αυτοί κάτι τέλος πάντων
υποτίθεται πως από εκεί που είναι ξέρουν κάτι καλύτερο από μας...


Galadriel

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 00:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 09:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην άλλη πλευρά εκεί βρίσκεσαι,
πως να σε φτάσω,
σκοτάδι μέγα,
στο έλεγα όμως
και στην κόλαση μαζί
σου
θα ερχόμουν...
Αλλά δεν ήθελες τίποτα να μολύνει
την αγνότητα που μυστικά αγάπησες...
Κι έφυγες μόνος.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 04:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θέλω αυτό το θέμα να λειτουργήσει σαν μια γέφυρα επικοινωνίας μαζί τους...


quote:

απελευθερώστε μαζί με την δική σας ψυχή και την δική τους...



Καθόλου αστείο,το θέμα..

Δεν θα σχολιάσω την αντίφαση που έχει περιέλθει η "θεματοθέτις"
και επισημαίνω με τα quote πιό πάνω...

Θα πω μονάχα τα εξής..

Για την απελευθέρωση των ψύχων ασχολούνται όλες οι θρήσκειες απ'όσο γνωρίζω (επί το ελληνικότερον:ψυχοσάββατο//επί το βουδιστικότερον:η βίβλος των νεκρών)
Ποια υποκειμένικη σου ανάγκη σ'έφερε έδω να χρησιμοποιείς τους νεκρούς
προς δική σου λύτρωση;

Όταν πεθαίνει κάποιος,λένε πως Δεν πρέπει "ν'αγγιστρωνόμαστε" επάνω του ,και πως αυτό είναι που οφείλουμε να πράξουμε αν "αγαπήσαμε" την ψχ που έφυγε-δύσκολο ναι,άλλα πάνω σε αυτό βασίζεται ολάκερη βουδιστική μέθοδος απελευθέρωσης..-επειδή το μόνο που καταφέρνουμε είναι να κρατάμε την ψχ στο αστρικό..Είναι επίσης γνώστο πως οι ψυχές εγκλωβίζονται επίσης και μέσα στους καθρέφτες.
Ποια ανάγκη σου λοιπόν σ'έφερε έδω να χρησιμοποιείς τον τίτλο του Sting(Message in a Bottle) που αφορά στους ναυαγούς προσπαθώντας να λυτρώσεις τους...νεκρούς;..


Θα ήθελα να μας πεις:Πως αναγνωρίζεις,τις χαμένες ψχς,και την μεθοδολογία που χρησιμοποιείς για να τις οδηγήσεις στη λύτρωση...
Και μια διευκρίνηση:το θέμα το έθεσες ως άνθρωπος,ή ως "ξωτικό"(επι το ελληνικότερον:στοιχειό);

quote:
σκεφτείτε πως μέσα από χιλιόμετρα καλωδίων, τηλεφωνικών και ηλεκτρικών,
δημιουργείται ένα ενεργειακό πλέγμα που στέλνει το μήνυμα σας στην θάλασσα των ψυχών...

Τελικά,αυτή είναι η μέθοδος σου;

Οι νεκροί με τους νεκρούς + οι ζωντανοί με τους ζωντανούς.


ΟΜ


cprtght@tm@2005


Edited by - ΑΤΜΑ on 14/10/2005 04:28:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 16:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέρα από τις όποιες θρησκείες έχουν αναφερθεί στο θέμα της επικοινωνίας με τους νεκρούς
υπάρχει κάτι πολύ πιο απτό και πιο ανθρώπινο αν θέλετε...

ο κόσμος του υποσυνείδητου...

όταν χάνουμε κάποιο αγαπημένο πρόσωπο πολλές φορές η απουσία αυτή δημιουργεί ενοχές ή αισθήματα ανεκπλήρωτου....

ενοχές γιατί θεωρούμε ότι δεν κάναμε ότι ήταν αρκετό για να σώσουμε κάποιον ή γιατί δεν βρεθήκαμε στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη στιγμή ....

αισθήματα ανεκπλήρωτου γιατί πάντα πιστεύουμε πως αν είχαμε λίγο χρόνο ακόμα θα λέγαμε όσα δεν προλάβαμε, ή ακόμα και θα ζούσαμε λίγο ακόμα αυτό που μας ευχαριστούσε....

παρόλο που και τα δύο ανήκουν στην φυσιολογική διαδικασία του πένθους πολλές φορές φορές εγκαθίστανται στο υποσυνείδητο και γίνονται αυτό που αναφέρεται συχνά ως τα "φαντάσματα" του παρελθόντος.....

η θλίψη σ'αυτή την περίπτωση δεν υποχωρεί με τον χρόνο, αλλά αντίθετα γίνεται τρόπος ζωής...

αυτή η θλίψη, είναι που εμποδίζει πολλές φορές αυτούς που έφυγαν να συνεχίσουν την πορεία τους...

αλλά ακόμα και αν δεν δεχόμαστε την συνέχεια της ύπαρξης πέρα απ' τον θάνατο, πρέπει να δεχτούμε ότι δεν είναι καλό να βασανίζονται όσοι παραμένουν στη ζωή μέσα σε ένα φαύλο κύκλο συναισθημάτων...

ένας δόκιμος τρόπος για να απελευθερωθεί κανείς απ' αυτό είναι να εκφράσει, να βγάλει στο συνειδητό με κάποιο τρόπο όλα όσα νιώθει πως βρίσκονται σε εκκρεμότητα με αυτόν έχει χάσει...

η διαδικασία αυτή διευκολύνεται κατά πολύ, όταν γίνεται με την μορφή γραμμάτων, που επιτρέπουν σ'αυτόν που τα έγραψε να οπτικοποιήσει τις σκέψεις του και έτσι να τις συνειδητοποιήσει καλύτερα...

συν το ότι γράφοντας ένα γράμμα είναι ευκολότερο να εκφραστεί κανείς...

καλό είναι όταν περνάει κανείς μέσα από μια εμπειρία να βοηθάει και όλους τους υπόλοιπους που βρίσκονται ή βρέθηκαν στην ίδια θέση... ειδικά ο θάνατος είναι ένα γεγονός που είναι πολύ εύκολο να "αντιμετωπίσουμε" θεωρητικά με συμβουλές και σοφά λόγια όταν δεν έχει χτυπήσει την πόρτα μας... η αλήθεια είναι διαφορετική όμως... και όταν αυτός που ακόμα πονάει ακούει λόγια θεωρητικά ελάχιστα μπορούν να τον βοηθήσουν...

σκοπός αυτής προσέγγισης λοιπόν είναι να παραμείνουν οι ζωντανοί με τους ζωντανούς και οι νεκροί με τους νεκρούς....
όταν μιλάμε για γέφυρα επικοινωνίας, προφανώς και δεν αναφερόμαστε σε κανένα είδος επίκλησης αυτών...
θα ήταν λάθος είτε το δει κανείς εσωτερικά είτε καθαρά γήινα και πρακτικά...

είναι κρίμα όμως, να αλλοιώνουμε το περιεχόμενο των λόγων κάποιου μόνο για να ικανοποιήσουμε προσωπικές μας ανάγκες..

σαφώς και το θέμα δεν είναι αστείο.... η ζωή όμως θέλει να την αντιμετωπίζεις με χαμόγελο και αισιοδοξία ανεξάρτητα από το τι μπορεί να φέρει στον δρόμο σου... το σύμβολο που χρησιμοποιείται διαδικτυακά παγκοσμίως για να αναπαράγει αυτό το χαμόγελο είναι αυτό : ....

το τι είναι ο καθένας από μας, δεν υπάρχει λόγος ούτε να προσδιοριστεί ούτε να αναλυθεί στο παρόν θέμα ... αρκεί να έχει ήσυχη την συνείδηση του...

εχω πει πολλές φορές ότι αν ήμουν κίτρινη και με κεραίες κάποιοι θα με έλεγαν "τρόλλευ", θα ήμουν όμως? και θα περίμενα την δική τους άποψη για να αυτοπροσδιοριστώ?

σαφέστατα όχι

τελικά, όταν κάποιος δημιουργεί κάτι είτε είναι τραγούδι είτε ταινία είτε μυθιστόρημα θα πρέπει να δέχεται πως αυτό θα χρησιμοποιηθεί από πολλούς εφόσον το απευθύνει δημόσια....

τα πνευματικά δικαιώματα αφορούν μόνο τις εισπράξεις και αυτές προστατεύουν...

ζητάω λοιπόν ειλικρινά συγνώμη από τον Sting αν τραγούδησα το τραγούδι του, από τον σκηνοθέτη και τους συντελεστές της ομώνυμης ταινίας που την είδα και την αγάπησα και από όποιον συγγραφέα πιθανότατα ανέφερε την συγκεκριμένη φράση σε έργο του και έτυχε να το διαβάσω...

όμως, ο λόγος μας παραμένει χρωματισμένος απ' ότι έχουμε ζήσει... και σίγουρα δεν διεκδικώ κανενός είδους εισπράξεις γι'αυτό...

οι αντιρρήσεις τέλος, όταν παραμένουν στο επίπεδο της ανταλλαγής ιδεών πάνω σε ένα θέμα δείχνουν ότι έχουμε τόσο την πρόθεση όσο και την ικανότητα να αλληλεπιδρούμε δημιουργικά με τους άλλους....

όταν όμως γίνονται μόνο για να δημιουργήσουν τεχνητές εντάσεις καλό είναι να τις αποφεύγουμε και να ψάχνουμε τι μας οδήγησε να συμπεριφερθούμε έτσι...

τέλος, η λέξη ξωτικό είναι καθαρά ελληνική και προέρχεται από το ε-ξωτικό που σημαίνει κάποιουν έξω από τον κόσμο των ανθρώπων.... η λέξη στοιχειό αναφέρεται περίπου σ'αυτό που ονομάζουμε στοιχειακές δυνάμεις και έχει τεράστια διαφορά από τα ξωτικά...


Galadriel

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 19:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ειδικά ο θάνατος είναι ένα γεγονός που είναι πολύ εύκολο να "αντιμετωπίσουμε" θεωρητικά με συμβουλές και σοφά λόγια όταν δεν έχει χτυπήσει την πόρτα μας... η αλήθεια είναι διαφορετική όμως...

Συμφωνώ galadriel.
Νομίζω.. οτι οποιος εχει βιώσει τέτοιου είδους εμπειρίες.. θα πρέπει να φροντίζει και τα τραύματα του.. για μία ζωή.

εεε.. απο οτι αντιλαμβάνομαι.. μάλλον θα έχεις βιώσει κάτι τέτοιο.
Σου εύχομαι .. κουράγιο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 21:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το ζήτημα αγαπητέ allzzaro είναι το κουράγιο για όσους το έχουν, να μπορούν να το μοιραστούν και με τους άλλους

οι αντοχές του καθενός μας δεν είναι ίδιες και δεν είναι μοιρασμένες εξίσου σε όλες τις καταστάσεις που παρουσιάζονται στην ζωή...

αυτό που για κάποιον μπορεί να είναι ένα ασθενές σημείο για κάποιον άλλο μπορεί να είναι πολύ εύκολο να αντιμετωπιστεί...

μέσα από την αλληλεπίδραση μας οφείλουμε να στηρίζουμε τους αλλους εκεί που το χρειάζονται και όχι να προσπαθούμε να τους εκμεταλλευτούμε πάνω σ'αυτό...

δυστυχώς, όμως αυτό το τελευταίο συμβαίνει συχνότερα απ' ότι θα έπρεπε...

με την ευχή όλα να πάνε καλά για όποιον το έχει ανάγκη απόψε και κάθε μέρα


καλησπέρα
Galadriel

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 10:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Galadriel λυπάμαι, έστω και εάν ακούγεται συνηθισμένο, για τον όποιο πόνο και όποια απώλεια είχες.

Ναι έχεις δίκιο, δύσκολα βρίσκεις ανθρώπους να σε στηρίξουν, υπάρχουν όμως.

Θα πάνε καλά τα πράγματα, δεν γίνεται διαφορετικά...για σένα και για όλους μας. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 14:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Στράτος έφυγε ξαφνικά μα άφησε πίσω τον πολύτιμο πλούτο της ποίησής του.
Θυμάμαι κάτι νύχτες με πιάνο και κιθάρες, στο Καφέ Παράσταση και να είναι βαρυχειμωνιά, όλοι οι ποιητές με τον Νίκο Δεληγιάννη τον εκδότη μας, να πρωτοστατεί,
και να μας μαλώνει που καπνίζαμε επί σκηνής,
κι εμάς να απαγγέλουμε ποιήματα
και διά φωνής του ηθοποιού Δημήτρη Κατσιμάνη. Τρυφερές μυσταγωγίες. Με τον Λέκκα να τραγουδά κι ένα σωρό ανθρώπους του πνεύματος να ομορφαίνουν το χώρο. Ο Στράτος δεν είναι κοντά μας, έτσι λένε κάτι γράμματα σε ένα τάφο, το παιδί που τα πρωινά τότε που έκανα εκπομπές στον Αιγαίο 88,3 συνήθιζε να τηλεφωνεί στις 6 το πρωί γιά μιά ζεστή Καλημέρα. Θυμάμαι τον άντρα που δεν πρόλαβε να μοιραστεί μαζί μου τον καφέ που ζήτησε. Ψηλός λυρικός εκφραστικός γενναίος...
Οι στίχοι του είναι εδώ. Στο αίμα των ζωντανών ποιητών. Κι αυτός ζωντανός είναι απλά πέρασε σε άλλη διάσταση.
Πάντα με γιλέκο και μπερέ. Πάντα με ένα περίεργο χαμόγελο στο στόμα.
Πάντα να μου προσφέρει βαρύ τσιγάρο και επί σκηνής γιά να φύγει το τρακ, λέγοντάς μου: Κάνε ότι αισθάνεσαι και αγνόησε τους πάντες...
΄Οτι γουστάρεις να κάνεις. ΄Ετσι δεν θα φύγεις με απωθημένα Αφροδιτάκι.
Γειά Στράτο...
ΚΟΙΤΑΖΩ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ...

Κοιτάζω στον καθρέφτη
το πρόσωπό μου, τα χέρια μου τους τοίχους
΄Υστερα κοιτάζω τις αφίσες στο δρόμο
το κρυσταλένιο τζάμι τις κουρτίνες στα παράθυρα
το ποτήρι το τασάκι
τις φωτογραφίες στο αναμμένο φως.
Σε θυμάμαι.
Ξανακοιτάζω στον καθρέφτη
περπατάω αμήχανα πάνω κάτω
σαν να περιμένω κάτι.
Ξύπνησα αγκαλιά μ΄ένα όνειρο...


ΤΟ ΜΠΕΡΕ...
Ανοχύρωτες συνοικίες
προάστια ευάλωτα
κάποια στιγμή προσπερνούσα
έχοντας στο κεφάλι ένα μπερέ
ενθύμιο μοναδικό
κάποιου που πήγε φαντάρος.

ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ

΄Ενα ποιήμα θέλω να γράψω
μα δεν τα καταφέρνω
δεν ξέρω το μυστικό των στίχων
των μέτρων των συλλαβών.
Δεν ξέρω γράμματα.
Ας πιώ μιά μπύρα.
Αυτό το καταφέρνω καλά.
Κι αν μεθύσω τότε
ίσως σκαλίσω και μιά πρόταση.
Στράτος. [Το μαχητικό παιδί από την Δράμα]

Εδώ είσαι ανάμεσά μας, και ξέρεις το μυστικό των στίχων...
΄Οταν βρεθούμε θα σου θυμίσω ξανά πόσο καλά ήξερες το μέτρο των συλλαβών και των φωτεινών στιγμών. Κι ίσως μοιραστούμε μιά μπύρα.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Feyruz
Νέο Μέλος

Lebanon
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 21:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Feyruz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το μήνυμα αυτό έχει μεταφερθεί στον ειδικό χώρο:
ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 09:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ!
Λίγο περίεργο το θέμα αυτό, όπως το βλέπω εγώ...
Με κάνει να νιώθω περίεργα.
Λίγο πολύ όλοι έχουμε αναμνήσεις από τον χαμό κάποιου προσφιλούς μας ατόμου.
Όλοι έχουμε πονέσει κι έχουμε βιώσει τον θάνατο, έχουμε βιώσει τα συναισθήματα που επιφέρει, έχουμε πληγωθεί, έχουμε οργιστεί με την απώλεια αυτή, ειδικά αν είναι "άδικη", κι έχουμε ματώσει.
Πιστεύω όμως πως οι σκέψεις αυτές κι οι αναμνήσεις μας είναι κάτι προσωπικό.
Μερικοί διαβάζοντας αυτό το θέμα ίσως να θέλουν να ανοιχτούν και να εκμυστηρευτούν τις ενδόμυχες τους σκέψεις.
Να θέλουν να αφήσουν ένα μήνυμα στο άτομο που έχασαν.
Υπάρχουν όμως κι αυτοί που πληγώνονται από τον θάνατο αυτό και θέλουν να το προσπεράσουν ή και να κρατήσουν αυτές τις σκέψεις για εκείνους και μόνο.
’λλωστε, ο νεκρός δεν ζεί μέσα μας, όσο εμείς του επιτρέπουμε να ζεί?
Κι αν συμβαίνει αυτό, δεν προσλαμβάνει τα όποια μηνύματα μας...?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 01:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλλωστε, ο νεκρός δεν ζεί μέσα μας, όσο εμείς του επιτρέπουμε να ζεί?

Νamaste,Dy.Inc.,
το "ζει" εξαρτάται πως το εννοεί ο καθένας//

..το να ζει μέσα μας θα μπορούσε να σημαίνει πως έχει λάβει τα ηνία της ύπαρξης μας και λειτουργεί μέσα από έμας..επειδή δεν του επιτρέψαμε να φύγει//αυτό βέβαια σημαίνει πως εμείς έχουμε πάψει να ζούμε όπως πριν//
το να ζει μέσα μας μπορεί να σημαίνει πως του επιτρέψαμε να ανέλθει και έχουμε συνειδητοποιήσει το θάνατο του,κρατώντας τη σχέση μαζί του σαν μια ανάμνηση//αυτό σημαίνει πως σίγουρα γνωρίζουμε πως αυτός έχει πια πεθάνει ενώ εμείς σίγουρα συνεχίζουμε να ζούμε.

quote:
Κι αν συμβαίνει αυτό,δεν προσλαμβάνει τα όποια μηνύματα μας...?

κι αυτό απαντάται με δυο τρόπους αντίστοιχα με τα πιο πάνω..

..είτε επιδιώκουμε να είμαστε σ'επαφή μαζί του ,επειδή δεν τον αφήνουμε να λυτρωθεί,κρατώντας τον εγωϊστικά στο αστρικό ,φοβούμενοι τον αποχωρισμό //που έτσι κι αλλιώς η ψχ του επέλεξε//
είτε τον ενθυμούμαστε ως ανάμνηση και έτσι λέμε πως "ζει" αφού ακόμη μας επισκέπτεται ως τέτοια(ανάμνηση)

Θεωρώ "άσχημο" να υπάρχουν φωτογραφίες πεθαμένων μέσα στο χώρο που ζούμε(όπως κατι φώτο που είχαν οι παπούδες μου από τους γονείς τους και κάθε που τους εβλεπα/νεκροί από χρόνια//ένοιωθα λες και ήταν ανάμεσα μας..//Αν θέλουμε να τους λυτρώσουμε και να λυτρωθούμε οφείλουμε να τους τοποθετήσουμε στις αναμνήσεις μας και να συνεχίσουμε τη ζωή που μας χαρίστηκε να συνεχίσουμε..

quote:
Νομίζω.. οτι οποιος εχει βιώσει τέτοιου είδους εμπειρίες.. θα πρέπει να φροντίζει και τα τραύματα του.. για μία ζωή.

δεν ξέρεις φίλε μου τι έχει βοιώσει ο καθένας //πόσες φορές με βρήκε ο χάρος και πόσους αγαπημένους ανρθώπους έχω χάσει//η ζωή /όμως είναι δώρο,όπως και ο θάνατος είναι το άλλο της μισό//το να μιλάμε για "εσωτερισμό" και να μην έχουμε καταλάβει τι σημαίνει ζωη+θάνατος είναι μάλλον μια "τρύπα στο νερό".
Το να βοηθήσω να ξεπεράσει κάποιος κάτι τέτοιο, που κι εγώ έχω ζήσει, ειναι καθαρά θέμα διάθεσης/και αυτή τη φορά όχι δικής μου/και να! λέω "εγώ μπορώ να σε βοηθήσω,αλήθεια",αλλά δεν αρκεί μονάχα αυτό,φίλε μου!
αρκεί να θέλει κάποιος να βοηθηθεί..και εγώ είμαι εδώ//

και όχι δεν μπορεί κάποιος να περάσει ολάκερη ζωή για να ξεπεράσει το θάνατο ενός άλλου,επειδή,όσο σκληρό κιαν ακούγεται,πρέπει να μπορέσει πρωτίστως να έρθει αντιμέτωπος με τον δικό του θάνατο...
μιλώ έτσι επειδή δεν έχω νοιώσει όπως εσύ;//μα πως είναι δυνατόν;//τι να συγκρίνουμε;//
το θέμα είναι να μου απαντήσει κάποιος που πέρασε όσα κι εγώ..//κάποιος που πέθανε και ξαναγύρισε...//τότε ας έρθει κάποιος να μου μιλήσει για έναν έρωτα που πέθανε/στο σώμα ή στην ψχ του μόνο/τότε ας έρθει κάποιος να μου μιλήσει για τη ζωή/ας έρθει κάποιος να μου πει πως είναι να πεθαίνεις ο ίδιος//πως είναι να σε χάνουν, και όχι πως είναι να φοβάσαι μην χάσεις κάποιον που ήδη έχει πεθάνει..

ελάτε,πείτε μου ντε!

μνμ χωρις χρέωση:
Πέθανε πριν να πεθάνεις.(Σωκράτης)


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005


Edited by - ΑΤΜΑ on 18/10/2005 01:46:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 09:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Άλλωστε, ο νεκρός δεν ζεί μέσα μας, όσο εμείς του επιτρέπουμε να ζεί?
--------------------------------------------------------------------------------


Νamaste,Dy.Inc.,
το "ζει" εξαρτάται πως το εννοεί ο καθένας//

..το να ζει μέσα μας θα μπορούσε να σημαίνει πως έχει λάβει τα ηνία της ύπαρξης μας και λειτουργεί μέσα από έμας..επειδή δεν του επιτρέψαμε να φύγει//αυτό βέβαια σημαίνει πως εμείς έχουμε πάψει να ζούμε όπως πριν//
το να ζει μέσα μας μπορεί να σημαίνει πως του επιτρέψαμε να ανέλθει και έχουμε συνειδητοποιήσει το θάνατο του,κρατώντας τη σχέση μαζί του σαν μια ανάμνηση//αυτό σημαίνει πως σίγουρα γνωρίζουμε πως αυτός έχει πια πεθάνει ενώ εμείς σίγουρα συνεχίζουμε να ζούμε.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Κι αν συμβαίνει αυτό,δεν προσλαμβάνει τα όποια μηνύματα μας...?
--------------------------------------------------------------------------------


κι αυτό απαντάται με δυο τρόπους αντίστοιχα με τα πιο πάνω..

..είτε επιδιώκουμε να είμαστε σ'επαφή μαζί του ,επειδή δεν τον αφήνουμε να λυτρωθεί,κρατώντας τον εγωϊστικά στο αστρικό ,φοβούμενοι τον αποχωρισμό //που έτσι κι αλλιώς η ψχ του επέλεξε//
είτε τον ενθυμούμαστε ως ανάμνηση και έτσι λέμε πως "ζει" αφού ακόμη μας επισκέπτεται ως τέτοια(ανάμνηση)

Θεωρώ "άσχημο" να υπάρχουν φωτογραφίες πεθαμένων μέσα στο χώρο που ζούμε(όπως κατι φώτο που είχαν οι παπούδες μου από τους γονείς τους και κάθε που τους εβλεπα/νεκροί από χρόνια//ένοιωθα λες και ήταν ανάμεσα μας..//Αν θέλουμε να τους λυτρώσουμε και να λυτρωθούμε οφείλουμε να τους τοποθετήσουμε στις αναμνήσεις μας και να συνεχίσουμε τη ζωή που μας χαρίστηκε να συνεχίσουμε..


Νομίζω πως δεν χωράει αμφιβολία, φίλτατη, για το ποιούς από τους 2 τρόπους που αναφέρεις πρέπει να ακολουθούμε...
Όσοι θάνατοι ανθρώπων που αγάπησα και με στιγμάτισαν με "βρήκαν" με πλήγωσαν.
Όλους μας πληγώνουν.
Όμως θα το έβρισκα εγωϊστικό, όπως είπες, να τους "κρατάω" εδώ.
Ζούν μέσα μου ως ανάμνηση και θα εξακολουθήσουν να ζούν έτσι όσο το επιτρέψω εγώ.
Και δεν σκοπεύω να τους κάνω να πεθάνουν από μέσα μου...
Αποδέχομαι το γεγονός της απώλειας τους και συμβιβάζομαι με αυτό.
Έχω όμως αρκετές αναμνήσεις από αυτούς, αναμνήσεις που με κάνουν να χαμογελώ, να νιώθω όμορφα και να νιώθω τυχερός που τις βίωσα.
Όσο για τις φωτογραφίες συμφωνώ απόλυτα.
Ούτε εγώ θέλω να έχω φωτογραφίες νεκρών σε διάφορα σημεία του σπιτιού μου.
Τους θυμάμαι και χωρίς να τις βλέπω πχ στο τραπέζι ή σε κάποιο κομοδίνο.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 16:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ pyramid για τα καλά λόγια....

και με την ευκαιρία... για μένα το να ξεπεράσω τον πόνο ήταν αρκετά εύκολο....

ήταν αρκετό να σκεφτώ ότι κάτι τόσο καλό, όσο αυτό που έζησα, δεν μπορεί να δηλητηριάσει την υπόλοιπη ζωή μου...

όσο απλό κι αν ακούγεται αυτό είναι δύσκολο στην πράξη, καθώς μετά την οποιαδήποτε απώλεια ο καθένας καλείται να
ξεπεράσει την δύναμη της συνήθειας του να λειτουργεί "μαζί" με κάποιον άλλο...


ευτυχώς όμως, με το βλέμμα στραμμένο στη ζωή μπροστά ο χρόνος κυλάει γρηγορότερα....

η ζωή είναι πλήρης πέρα από τον ποιον έχουμε κοντά μας...

για να αφήσουμε το παρελθόν πίσω μας, πρέπει να αποδεσμεύσουμε και εκείνα τα κομμάτια του που κατοικούν στο υποσυνείδητο
και δεν είναι πλέον ορατά... αυτό όπως είπαμε εξυπηρετούν και τα γράμματα....

φέρνουν στην επιφάνεια, με έναν τρόπο που θα δημιουργήσει τις λιγότερες δυνατόν αντιστάσεις, το περιεχόμενο εκείνο του υποσυνείδητου
που διαφορετικά θα έμενε καταπιεσμένο μέσα μας...

πολλές φορές η μεταφυσική προσέγγιση ενός ζητήματος δεν είναι αρκετή, όταν δεν έχουμε ξεκαθαρίσει τους λογαριασμούς μας με την
απτή πραγματικότητα ...

πρέπει να μπορούμε να κυριαρχούμε πάνω σ'αυτό που βλέπουν τα μάτια μας για να μπορέσουμε να τα στρέψουμε στους ουρανούς...

σ'αυτό πολύ σωστά η ΑΤΜΑ αναφέρει :

quote:
το να ζει μέσα μας μπορεί να σημαίνει πως του επιτρέψαμε να ανέλθει και έχουμε συνειδητοποιήσει το θάνατο του,κρατώντας τη σχέση μαζί του σαν μια ανάμνηση//αυτό σημαίνει πως σίγουρα γνωρίζουμε πως αυτός έχει πια πεθάνει ενώ εμείς σίγουρα συνεχίζουμε να ζούμε.

Galadriel

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 23:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε ήθελα να σου πω πως χαμογέλασα μετά από πολύ καιρό. Φταίς εσύ, εκείνος...
Κύτταξα μιά φθαρμένη φωτογραφία.
΄Ομορφα μάτια είχες.
Πράσινο καθαρό, σαν τα νερά της Ζακύνθου...
Απόψε ήθελα να τραγουδήσουμε εκείνο το όμορφο ποιήμα που μελοποίησες.
΄Ηταν ωραία η φωνή σου.
Απόψε ήθελα να ανεβούμε ψηλά σε κείνα τα μέρη που η καρδιά άγγιζε τα αστέρια και το αγέρι μύριζε Παράδεισο.
Βάδιζες γρήγορα, ήθελες να προλάβεις τη ζωή;
Απόψε ήθελα να με κάνεις να γελάσω μέχρι δακρύων,να κυλιστώ στο πάτωμα και να είσαι ο γιορτινός μου ήλιος.
Γέλαγες τέλεια. Κι ήσουν τόσο όμορφος που οι πάντες σε αντίκρυζαν δυό και τρεις φορές.
Απόψε φόρεσα τη μπεζ ζακέτα σου.
Χοντρή πολύ. Βρήκα ένα όραμα στις τσέπες. Κακή συνήθεια πάντα έψαχνα, μου κρυβες χρήματα γλυκάκια μικρά καλούδια τα έλεγες. Θυμάσαι πόσο σου πήγαινε εμένα δεν μου ταιριάζει το χρώμα. Είμαι τόσο ξανθή και με χλωμιάζει. Δεν πάλιωσε η ζακέτα σου Αχιλλέα μου...
Απόψε ήθελα να σου πως ποιός είναι αυτός που αγαπώ περισσότερο από τη ζωή μου.
΄Ελα ξέρω την αντίδρασή σου. Θα ζήλευες λίγο. Υπάρχει καλύτερος από εμένα θα έλεγες χαριτολογώντας. Σου μοιάζει ξέρεις Αχιλλέα...
Απόψε ήθελα να φτιάξω το πιό όμορφο φαγητό να το γευτούμε μαζί.
Ξέρω ξέρω
Θα επέλεγες γλυκό Αχιλλέα...
Αμυγδαλόπιτα με καρύδα τριμμένη Ινδική καρύδα και φλούδα πορτοκαλιού.
Αφού πάντα πίκριζε. Εξακολουθείς έτσι να το θες;
Γούστα. Θα τρώγαμε από το ίδιο κουτάλι. ΄Οχι με τα χέρια...Καλά.
Απόψε ήθελα να φτιάξουμε ένα όνειρο μαζί.
Αχ! Τι παραμύθια μου έλεγες!!!
Από τότε που χάθηκες μόνο η αγάπη μου μου διαβάζει παραμύθια. Το τελευταίο μάλιστα μου το άφησε μισό ο γάιδαρος. Μα κι εσύ είχες τόση γραφικότητα και λυρισμό στη διήγηση.
Μου άρεσαν τα μαλλιά σου. Να πέφτουν στο μέτωπο να γελάς σαν μωρό, να καπνίζεις μανιωδώς να πίνεις κρασάκι λευκό κι εγώ εκεί.Πανέμορφο Ροδάκινο, ροδομάγουλο μπουμπουκάκι με έλεγες. Περηφανευόσουν που σου έλεγαν στη γειτονιά πως δεν υπήρχε πιό ωραίο πλάσμα. Υπερβολές.
Απόψε έχω μιά φθαρμένη φωτογραφία να κυττώ. Υγρή. Τι το ήθελα κι ανέβηκα στη σοφίτα...
Κι επειδή φοβάμαι μήπως τα μάτια σου κλάψουν μέσα από δαύτη και κάψουν το χαμόγελό μου, έχω μιά ιδέα Αχιλλέα. Θα κυττάξω στον ουρανό στο μεγαλύτερο άστρο. Εκεί θα σε βρω. Ποιητή της ψυχής μου.
Να σε εντόπισα. Ωπα. ΄Εχεις ένα ζεστό χρώμα.
Είσαι σε μιά αστροφεγγιά λαμπρού προορισμού μπαμπά.
Μπαμπάκα. Πόσο χρονών ήμουν που μου κρύφτηκες. 9. ΄Οχι 8μιση.

Γιατί οι ηλίθιοι μου φόρεσαν μαύρα.
Δεν πένθησα ποτέ. Κλαίνε τους ζωντανούς μπαμπά;
Κράτα μου ένα άστρο. Το καλύτερο...΄Οχι αυτό. Αυτό που έχει το όνομά μου θέλω. ΄Ελεγες πάντα ότι εγώ γεννήθηκα σε εκείνο το αστέρι.Τι λες; ΄Εχει σύννεφα; Πες του Οκτώβρη μπαμπά να μου κάνει τη χάρη. Εγώ τη θέα δεν την χάνω απόψε. Καληνύχτα. Μ΄αγαπάς; Στείλε μου κάποιον να με αγαπήσει σαν εσένα. Ε;

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.[Μου΄μαθες το κρασί να πίνω, ως την τελευταία σταγόνα,γουλιά να μην αφήνω στο ποτήρι,μου ΄μαθες την ψυχή να δίνω στου ορίζοντα τη σκάλα, στα μάτια σου να γίνω ένα χατήρι.Κι εγώ σου έχω μάθει το γιορτάσι, να πίνεις σ΄ένα στόμα, όλη την πλάση].
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZenMan
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 02:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZenMan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"..Σταμάτα να μιλάς..
..Σταμάτα να σκέφτεσαι..
..και δεν θα υπάρχει τίποτα,
που να μην καταλαβαίνεις..."

.....Bodhidharma.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 16:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Βου

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TzaZen
Νέο Μέλος

Myanmar (Burma)
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 19:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TzaZen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Y.Γ. .... που ξέρετε? μπορεί να σας απαντήσουν
...................................................

τι πινεις καλε;
δωσε μας και μας λιγο...

Αν θες αφυπνιση βαλε ξυπνητηρι.
ΤΖΑ!ΖΕΝ@2005Π.Χ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2005, 16:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μην εξαντλούμε το χιούμορ στην ψηφιακή υπογραφή αγαπητέ/ή tzazen...

μερικές φράσεις έχουν ως στόχο να ελαφρύνουν ένα κλίμα που κατά τ'άλλα
θα ήταν βαρύ και μόνο λόγο θέματος...

συν το ότι η σκέψη της ανταπάντησης μας κάνει όλους πιο δεκτικούς στο να
γράψουμε σε αυτούς που σκεφτόμαστε...

η άποψη σου επί του θέματος?


Galadriel

the truth is OUTthere

Edited by - galadriel on 22/10/2005 16:41:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2005, 17:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΤΑΜΑΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΚΗΔΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ
ΜΝΗΜΟΣΗΝΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΚΑΦΕΙΝΗ ΘΑ ΤΟΥ
ΠΩ ΜΠΡΑΒΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2005, 17:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΚΗΔΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ
ΜΝΗΜΟΣΗΝΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΚΑΦΕΙΝΗ ΘΑ ΤΟΥ
ΠΩ ΜΠΡΑΒΟ.

Aυτό είναι το ζητούμενο? να κάνουμε μία ανάλυση πάνω στις διαδικασίες που ακολουθούν τον θάνατο
εκ μέρους των θρησκειών?

μήπως αγαπητέ Σταμάτη να έκανες μία ανάγνωση του θέματος?

αν πράγματι επιθυμείς μία συζήτηση με το περιεχόμενο που αναφέρεις καλό θα ήταν να ανοίξεις ένα νέο
θέμα και να αναπτύξουμε εκεί τα ερωτήματα σου...

όσο για το "μπράβο" που αναφέρεις νομίζω πως κανείς μας δεν είναι καλό να συμμετέχει στην αναζήτηση
πτυχών του εσωτερικού μας κόσμου με σκοπό την αυτο-επιβεβαίωση...

φιλικά
Galadriel


the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oneiro-mou
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 12:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oneiro-mou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλεπω τους πεθαμενους
κοιμουντε χωρις λυπη...(ΗΛΕΚΤΡΑ)

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΥΠΗ
ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΛΥΠΗ ΕΦΥΓΕΣ

ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΜΟΥ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ
ΕΥΧΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΣΥΝΟΔΕΥΟΥΝ
ΣΤΟ ΜΑΚΡΙΝΟ ΤΑΞΙΔΙ
ΤΗΣ ΑΙΩΝΙΑΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 20:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι σίγουρα καλό για όλους , να διευκρινήσουμε :

Τι είναι το υποσυνείδητο .

Μου έκανε εντύπωση galadriel ,ότι το :

χρησημοποίησες αρκετές φορές .

Καλοπροαίρετα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 12:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..το να ζει μέσα μας θα μπορούσε να σημαίνει πως έχει λάβει τα ηνία της ύπαρξης μας και λειτουργεί μέσα από έμας..επειδή δεν του επιτρέψαμε να φύγει//αυτό βέβαια σημαίνει πως εμείς έχουμε πάψει να ζούμε όπως πριν//
το να ζει μέσα μας μπορεί να σημαίνει πως του επιτρέψαμε να ανέλθει και έχουμε συνειδητοποιήσει το θάνατο του,κρατώντας τη σχέση μαζί του σαν μια ανάμνηση//αυτό σημαίνει πως σίγουρα γνωρίζουμε πως αυτός έχει πια πεθάνει ενώ εμείς σίγουρα συνεχίζουμε να ζούμε.


Ουσιαστικό το ερέθισμά σου ,ATMA .

Υποκλείνομαι ταπεινά μπροστά :

Σε τόσο πανέμορφη θεική ψυχή .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 16:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το ζήτημα αγαπητέ allzzaro είναι το κουράγιο για όσους το έχουν, να μπορούν να το μοιραστούν και με τους άλλους

οι αντοχές του καθενός μας δεν είναι ίδιες και δεν είναι μοιρασμένες εξίσου σε όλες τις καταστάσεις που παρουσιάζονται στην ζωή...

αυτό που για κάποιον μπορεί να είναι ένα ασθενές σημείο για κάποιον άλλο μπορεί να είναι πολύ εύκολο να αντιμετωπιστεί...

μέσα από την αλληλεπίδραση μας οφείλουμε να στηρίζουμε τους αλλους εκεί που το χρειάζονται και όχι να προσπαθούμε να τους εκμεταλλευτούμε πάνω σ'αυτό...

δυστυχώς, όμως αυτό το τελευταίο συμβαίνει συχνότερα απ' ότι θα έπρεπε...

με την ευχή όλα να πάνε καλά για όποιον το έχει ανάγκη απόψε και κάθε μέρα


καλησπέρα
Galadriel

the truth is OUTthere



ξέρεις από απώλεια GALANDRIEL ο Θεός πληρώνει.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.[Μου΄μαθες το κρασί να πίνω, ως την τελευταία σταγόνα,γουλιά να μην αφήνω στο ποτήρι,μου ΄μαθες την ψυχή να δίνω στου ορίζοντα τη σκάλα, στα μάτια σου να γίνω ένα χατήρι.Κι εγώ σου έχω μάθει το γιορτάσι, να πίνεις σ΄ένα στόμα, όλη την πλάση].
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy