ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΘΕΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 20:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να αναφερθούν σε αυτό το τόπικ οποιεσδήποτε αποδείξεις υπάρχουν και έχετε στα χέρια σας για την ύπαρξη του Χ.Ο. Θεού.

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΧΙ ΘΕΩΡΙΕΣ.

Ευχαριστώ Πολύ


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 20:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GDS1, καλώς μας ξανάρθες φίλε.
Να διευκρινίσουμε μερικά πράγματα: Επιστημονική απόδειξη, με την έννοια της μαθηματικής απόδειξης (να βάλεις κάτω τύπους και τέτοια) δεν υπάρχει και καταλαβαίνεις το γιατί (πείραμα + προσωπικότητα θεού δεν τίθεται θέμα να αποδειχτεί).

Απόδειξη πιστεύω δεν θα βρεις, γιατί έτσι είναι δομημένο το σύστημα σχετικά με τον Θεό. Όπως δεν μπορείς να βρεις απόδειξη πως το σύμπαν το σχεδίασε κάποια μεγάλη δύναμη, αλλά ενδείξεις (πχ πολύπλοκα συστήματα που διέπονται από πολύπλοκους μαθηματικούς νόμους τα οποία δύσκολα θα γινόταν στην τύχη και τέτοια άλλα) μπορείς να βρεις, αλλά αυτά δεν δικαιολογούν έναν προσωπικό Θεό, για την ακρίβεια δεν δικαιολογούν κανέναν Θεό.

Από την άλλη, απόδειξη πως δεν υπάρχει ο Χριστιανικός Θεός δεν μπορείς να βρεις εξίσου.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 20:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε WWALKER ευχαριστώ πολύ για την συμβολή σου που όλοι ξέρουμε ότι αληθεύει.

Το θέμα είναι ότι κάποια μέλη είναι όχι απλά σίγουρα αλλά κατηγορούν και άλλα μέλη για συκοφάντες, εγκάθετους, κοκ μόνο και μόνο επειδεί τολμούν να ρωτήσουν ή να τοποθετηθούν με μια απόκλιση από αυτή της ΧΟ Θρησκείας.

Για να είναι τόσο σίγουροι πρέπει να έχουν απτές αποδείξεισ της ύπαρξεις του Θεού....και όχι μόνο του απλού Θεϊκού αλλά του Χριστιανικού Ορθόδοξου Θεού....

Συνεπώς αυτό το θέμα το άνοιξα ως ένα βήμα προς αυτά τα μέλη να μας φανερώσουν όποιες αποδείξεις έχουν....


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 22:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως μπορείς να αναζητάς αποδείξεις σε ένα καθαρό ζήτημα πίστης

Δεν υπάρχουν ούτε αποδείξεις, ούτε καν ενδείξεις!

Όταν όμως ο άνθρωπος προσπαθεί να πιστέψει σε κάτι με πάθος (ακόμα και αν αυτό λέγεται αθεισμός) δηλαδή για παράδειγμα μια θρησκευτική μεταφυσική αντίληψη, τότε κατασκευάζει τις αποδείξεις κατα το δοκούν μέσα στο μυαλό του και σύμφωνα με τις γνώσεις που έχει, στην απεγνωσμένη προσπάθειά του να εξηγήσει τα ανεξήγητα!

Π.χ για αυτό που είπε ο WWalker ότι ορισμένα συστήματα στην φύση αποκλείεται να δημιουργήθηκαν τυχαία έχω να του αντιτάξω τα απολύτως αυτοοργανούμενα συστήματα που παρατηρούνται στη φύση όπως για παράδειγμα οι υπερπολύπλοκοι αυτοοργανούμενοι σχηματισμοί μαθηματικών fractal και τα πολύπλοκα νέφη του Δία.

Ας ακούσουμε λοιπόν τις όποιες υποκειμενικές "αποδείξεις" των χριστιανών του φόρουμ... Θα έχει ενδιαφέρον να τις αναλύσουμε ψυχολογικώς και επιστημονικώς!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 01:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω την εντυπωση οτι το θεμα αυτο υπαρχει στο : Ιησούς. Υπήρξε ή όχι?
Δεν καταλαβαινω γιατι ανοιγεται τα ιδια και τα ιδια θεματα πολλες φορες..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 02:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα αποδείξεις για την ύπαρξη μιας ανώτερης νόησης (θεού) δεν μπορούν να υπάρξουν διότι η έννοια του θεού είναι κάτι υπερβατικό και υπάρχει στα μυαλά των ανθρώπων.

Ομως...θεωρώ ψεύτικους και ανύπαρκτους τους θεούς που παρουσιάζονται στις γνωστές και μη θρησκείες. Και οι λόγοι που τους θεωρω ανύπαρκτους είναι 1)Οι φόβοι του ανθρώπου για το θάνατο και η θέληση του για αιωνιότητα, δηλαδή συνέχιση της ζωής του σαν ψυχή και μετα θάνατον οδήγησαν τον άνθρωπο να πλάσει θεούς ακριβώς για να καλύψει την ελπίδα ότι θα συνεχίσει να υπάρχει αφού πεθάνει
2)Τα όνειρα. Ολοι μας έχουμε δει νεκρούς του συγγενικού/κοντινού μας περιβάλλοντος στον ύπνο μας. Ετσι και οι πρωτόγονοι άνθρωποι έβλεπαν κάποιον νεκρό στον ύπνο τους και πίστευαν ότι αυτό το πρόσωπο παρά το θάνατό του υπάρχει σε κάποιο άλλο κόσμο. Ενας τέτοιος άλλος κόσμος όμως μπορούσε να εξηγηθεί μόνο με θεούς/θεό που τον συντηρεί. Αναλογιζόμενοι ότι οι πρωτόγονοι άνθρωποι δεν είχαν την επαρκή μορφωση για να γνωρίζουν ότι τα όνειρα είναι μια φυσική λειτουργία του εγκεφάλου όταν κοιμάται, εσφαλμένα αλλα φυσιολογικά κατέφευγαν σε συμπεράσματα για θεούς που υπάρχουν κάπου στο υπερπέραν
3)Η ανάγκη του ανθρώπου να εξηγήσει την φύση, τα φαινόμενα, τη ζωή,εν τέλει την ίδια του την ύπαρξη οδήγησε στο μεταφυσικό αίσθημα και αργότερα στην δημιουργία/διάδοση θρησκειών εφόσον ο άνθρωπος ως κοινωνικό ον δρα ομαδικά και μεταδίδει στους απογόνους τα πνευματικά κεκτημένα και τα πιστεύω του.
4)Ειδικά για την χριστιανική θρησκεία, ένας θεός τέλοιος και πανάγαθος δεν κολάει με :τα ζώα που αλληλοκατασπαράζονται για να επιβιώσουν(που είναι το αγαθό?),τον ίδιο τον άνθρωπο ο οποίος...γεννιέται,είναι γεμάτος ζωη,έχει ένστικτο αυτοσυντήρησης, θέληση για ζωη και βελτίωσή της...αλλά το μέλλον του είναι να γεράσει,να φθείρεται, να ταλαιπωρείται απο διάφορες αρρώστιες και εν τέλη να πάψει να υφίσταται(που είναι το αγαθο?)
5)Πάλι για τον χριστιανισμό θα πω ότι ένας παναγαθος και τέλοιος θεός δεν διακαιολογείται να θυμώνει και να πνίγει με κατακλυσμούς τα πλάσματά του. Ο θυμός είναι ατέλεια κύριοι.
6)Γενικά οι θρησκείες αποτελούν μέσο για πνευματική χειραγώγηση. Στην ιστορία δεν είναι τυχαίο ότι οι θρησκευτικοί άρχοντες ήταν πάντα κώλος και βρακί με τους πολιτικούς άρχοντες. Με την πνευματική αποχαύνωση,τους εκφοβισμούς και τα αισθήματα ενοχής και ταπεινότητας που μετέδιδαν στον λαό ήταν πιο εύκολη η χαλιναγωγησή του. Επομένως και οι θεοί των θρησκειών είνσι κατασκευάσματα κάποιων πιο πονηρούληδων που ακριβώς εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες των ανθρώπων και πάτησαν πάνω σε αυτές για να χτίσουν τα θρησκευτικά τους οικοδομήματα.

Τώρα για την πολυπλοκότητα τω φυσικών συστημάτων που ανέφερε πιο πάνω ένας φίλος θα απαντήσω ότι μας φαίνονται πολύπλοκα επειδή εμεις είμαστε πολυ μικροί μπροστα στη φύση και το σύμπαν. Ακόμα δεν έχουμε κατανοήσει τα πάντα γύρω απο το σύμπαν και τους μηχανισμούς που το διέπουν οπότε ας μην βιαζόμαστε να τα αποδίδουμε όλα σε Θεούς. Συνεχίζοντας θα πω ότι πέρα απο τους θεούς των θρησκειών που για τους λόγους που εξήγησα τους θεωρώ ανύπαρκτους, θεωρώ ότι μάλλον δεν υπάρχει ούτε κάποια "ανώτερη δύναμη" έτσι γενικά, επειδή διάφορα άρθρα και έρευνες που διαβάζω με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι πιθανότερο είναι όλα να δημιουργήθηκαν απο φυσικά αίτια και τυχαίους συνδυασμούς γεγονότων και καταστάσεων παρά απο "ανώτερη νόηση".

Και ας δώσω και κάποιες πηγές που στηρίζουν τις απόψεις μου.

για το σύμπαν
http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=3114

http://www.skepdic.gr/Articles/nanopoulosCosmogony.htm

για την προέλευση της ζωής εξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα παρακάτω άρθρα που υποστηρίζουν ότι ένα πολύ πιθανό σενάριο είναι η ζωή να προέρχεται από ουσίες που υπάρχουν στο διάστημα και μεταφέρθηκαν σε αυτήν απο μετεωρίτες που την χτύπησαν και βρήκαν το τέλειο περιβάλλον στην γήινη σούπα ξηράς,θάλασσας,αέρα για να αναπτυχθούν σε ζωή.
http://www.physics4u.gr/articles/2003/originoflife.html
http://www.physics4u.gr/news/2001/scnews186.html

Γενικά πιστεύω ότι δεν χρειαζόμαστε θεούς για να ερμηνεύσουμε τον κόσμο. Ασ μην ξεχνάμε ότι στην ιστορία για ένα σωρό πράγματα πιστεύαμε ότι κρύβεται κάποιος θεος απο πίσω αλλά όσο η επιστήμη προόδευε τόσο μειώνονταν οι υποψήφιοι θεοί.
Τελος θα αναφέρω και ένα επιχείρημα που είχα διαβάσει απο έναν άλλο χρήστη σε κάποιο άλλο φορουμ που αναρωτιώταν: Αφου ο θεός είναι τέλειος,τότε για ποιο λόγο να δημιουργήσει οτιδήποτε..αφού το να είσαι τέλειος σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να κανεις ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ. Η αλλαγή γίνεται για ένα σκοπό, και για να έχεις σκοπό σημαίνει ότι δεν έχεις φτάσει στο τέλειο...

Αυτά και συγγνώμη αν κούρασα. Λέτε να μου την πέσει κανένας ιερέας ότι με αυτά που έγραψα παρακινώ τους νέους στην ...αθεϊαν??

Να'στε όλοι καλά


God is dead and can't help your soul...so long live the freedom that lives in us all

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 03:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ομως...θεωρώ ψεύτικους και ανύπαρκτους τους θεούς που παρουσιάζονται στις γνωστές και μη θρησκείες. Και οι λόγοι που τους θεωρω ανύπαρκτους είναι 1)Οι φόβοι του ανθρώπου για το θάνατο και η θέληση του για αιωνιότητα, δηλαδή συνέχιση της ζωής του σαν ψυχή και μετα θάνατον οδήγησαν τον άνθρωπο να πλάσει θεούς ακριβώς για να καλύψει την ελπίδα ότι θα συνεχίσει να υπάρχει αφού πεθάνει

Κοίτα όμως, για να ισχυριστείς ότι ο Θεός είναι ένα δημιούργημα του ανθρώπου στην προσπάθειά του να εξηγήσει το μυστήριο του θανάτου και να πιστέψει στην αιωνιότητα, θα πρέπει να υπάρχει αποδεδειγμένο το γεγονός ότι κάπου είναι καταγεγραμμένη αυτή η τάση του ανθρώπου, ως φυσικό του γνώρισμα. Βρίσκεται κάπου στο σώμα του η πληροφορία αυτής της αναζήτησης-ανησυχίας του;;

Εγώ θα σε ερωτούσα, γιατί ντε και καλά ο άνθρωπος έπρεπε να έχει τέτοιες ανησυχίες και να μην συμβαίνει το αντίθετο, να διαφορεί εντελώς;;

Σου φαίνεται ποιο λογικό να είναι ο άνθρωπος προορισμένος για την αφάνεια και όχι για την αιωνιότητα;;
Θα μπορούσα να σου θέσω πολλά ερωτήματα που είμαι σίγουρος ότι δεν θα είχες κάποιες εμπεριστατωμένες απαντήσεις να μου δώσεις, πέραν βέβαια από τις γνωστές τοποθετήσεις και επιστημονικές θεωρίες, αλλά αυτό θα ήταν όλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 09:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ GDS1, πιστεύω πως η ύπαρξη ενός Θεού ή όχι δεν αποδεικνύεται κι ούτε πρόκειται να αποδειχθεί ποτέ.
Οπότε μιλάμε για μια προσωπική πίστη του καθενός μας.
Άλλοι πιστεύουμε κι άλλοι όχι επειδή αυτό εξυπηρετεί δικές μας πεποιθήσεις κι ενδεχομένως δικές μας ανάγκες.
Θα ήθελα όμως να αναλογιστείς κάτι.
Χωρίς να θέλω να γίνω μάντης κακών, πιστεύεις οτι αυτό το topic μπορεί να γίνει τόπος ανταλλαγής απόψεων των συνομιλητών?
Γιατί το λέω αυτό?
Για 3 απλούστατους λόγους:

1) Όπως προείπα η ύπαρξη του Θεού, είτε των Χριστιανών είτε των οπαδών οποιασδήποτε θρησκείας δεν αποδεικνύεται, άρα στερούται αποδείξεων.

2) Παρόμοια θέματα έχουν ανοιχθεί κατά το παρελθόν και δε νομίζω να βγήκε κάποιο αποτέλεσμα.

3) Το topic αυτό μπορεί να γίνει πόλος έλξης ατόμων με διαφορετικές ιδεολογίες που μπορεί να συγκρουστούν, όπως έχει συμβεί τόσες φορές.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 11:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διότι φίλε Ψηλέ ο άνθρωπος νομίζω ότι είναι το μόνο ον που έχει συνείδηση του θανάτου ακριβώς επειδή έχει και αναπτυγμένη συνείδηση. Πολλοί φίλοι που πιστεύουν μου λένε ότι ακριβώς επειδή ο άνθρωπος έχει αναπτυγμένη συνέιδηση αυτό συνεπάγεται απόδειξη της ύπαρξης του Θεού...όμως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό τους. Γιατί ο Θεός ας πούμε να δώσει μόνο στον άνθρωπο αυτή την αναπτυγμένη συνείδηση και όχι και στα ζώα? Αυτό δεν τον κάνει ρατσιστή?Αλλοι μου έχουν πει ότι επειδή χρησιμοποιούμε το 10% του εγκεφάλου μας αυτό συνεπάγεται απόδειξη ύπαρξης θεού..όμως ούτε αυτό ισχύει αφού είναι απλά άλλος ένας μύθος και έχω παραθέσει τα links στο topic με τα θαύματα. Και δεν σε προβληματίζει ή δεν σε πονηρεύει το ότι τουλάχιστον οι 2 μεγαλύτερες θρησκείες (Χριστιανισμός, Μουσουλμανισμός) τάζουν/υπόσχονται ζωή μετα θάνατον αν ακολουθήσεις τις επιταγές τους? Δεν σου μυρίζει στημένη κατάσταση αυτό? Δεν σου φαίνεται ρατσιστικό να επιλέγει ο Θεός συγκεκριμένα πρόσωπα για να τους αποκαλύφθεί και να τους ζητήσει να διαδόσουν την ύπαρξή του? Γιατί ας πούμε να επιλέξει τον Αβραάμ,τον Μωυσή και όχι εσένα ή εμένα? Δεν σε προβληματίζει ότι πλέον οι λεγόμενοι "αγιοι" που θα κάνουν θαύματα έχουν εκλείψει?

Μου φαίνεται επίσης λογικό όταν ο άνθρωπος γνωρίζει ότι θα πεθάνει να απογοητεύεται και να απελπίζεται αφού όλα όσα πράτει θα λάβουν τέλος...ε και κάπου μέσα στην απελπισία του καλλιεργεί αυταπάτες για μετέπειτα ζωη και τα σχετικά. Και γιατί θα πρέπει να πιστεύουμε ότι υπάρχει ανώτερος σκοπός/νόημα για τη ζωή? Η ζωή λαμβάνει τα νοήματα και τους σκοπούς που εμείς τις δίνουμε.
Αλλά ακόμα κι αν υπάρχει βρε Ψηλέ αυτός ο Πανάγαθος, ακόμα και όσους τον αμφισβητούμε δεν θα πρέπει να μας αγκαλιάσει?Δεν θα χαιρόταν που χρησιμοποιούμε τον εγκέφαλο που μας έδωσε(αν δεχτούμε ότι αυτός μας έπλασε)ακόμα και για να τον αμφισβητίσουμε? Επομένως δεν υπάρχει και νόημα να εκκλησιαζόμαστε, να ακολουθούμε τις επιταγές της θρησκείας και γενικά να βάζουμε την οποιαδήποτε πιστη μας σε κατι ανώτερο σε θρησκευτικά καλούπια αφού αυτά οριοθετούνται απο ανθρώπους.
Και άλλο ένα ωραίο αρθράκι που διάβασα για το πως η κοσμική χημεία μπορεί να δημιουργήσει ζωη
http://www.physics4u.gr/articles/cosmichemie.html

βέβαια οποιαδήποτε φυσική εξήγηση και να δώσουμε για την ζωή και την προέλευσή της η έννοια του Θεού είναι τόσο ασαφής και αόριστη που μπορεί κάποιος να την κολλήσει παντού. Οπότε μάλλον μάταια ψάχνουμε για αποδείξεις. Εγω απλά λέω πως βλέπω την όλη κατάσταση με τις θρησκείες. Και αφορμή για όσα γράφω παραπάνω δεν είναι να θίξω τα πιστεύω κανενός. Απλά εκνευρίζομαι να διαβάζω απο το επίσημο site της εκκλησίας ότι η πολιτεία προωθεί την αθεϊαν...χωρίς να μας εξηγεί τεκμηριωμένα γιατι είναι αρνητικό,επικίνδυνο και κακό να είναι άθρησκος ή άθεος κάποιος. Ας καταλάβει η εκκλησία ότι οι νέοι δεν κινδυνεύουν απο την ελεύθερη και κριτική σκέψη και έκφραση. Κινδυνεύουν μόνο απο τον σκοταδισμό,τον θρησκευτικό φανατισμό, την μισαλλοδοξία,τα αισθήματα ενοχής που τους δημιουργεί η ψευτοέννοια της αμαρτίας, και την έλλειψη γνώσης και μόρφωσης.


God is dead and can't help your soul...so long live the freedom that lives in us all

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 11:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια άλλη ερώτηση που θα ήθελα να θέσω είναι...πως μπορούν να συμβιβαστούν οι τερατογεννέσεις με την ύπαρξη ενός τέλειου ζωοδότη Θεού?

God is dead and can't help your soul...so long live the freedom that lives in us all

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 12:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα σου δώσω μια απάντηση για την συμπεριφορά του θεού και μπορείς να την εκλάβεις όπως νομίζεις, αλλώστε αποτελεί άποψή μου:
Ο Θεός δεν είναι άνθρωπος και δεν μπορεί να του αποδοθεί ανθρώπινη συμπεριφορά. Αυτά που λέει η θρησκεία μπορεί κάλλιστα να ισχύουν. Στο κάτω κάτω ο θεός υποτίθεται ότι είναι πέραν της ανθρώπινης κατανόησης και δεν μπορούν να του αποδοθούν ανθρώπινες αδυναμίες. Τώρα αν έχει αδυναμίες είναι άλλο θέμα που είναι αδύνατο να διαπιστωθεί. Εδώ δεν μπορείς να κρίνεις, εξ' ίδιων τα αλλότρια στους ανθρώπους, θα τα κρίνεις σε έναν Θεό

Όσον αφορά για την ύπαρξή του: λογικά μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη του Θεού χρησιμοποιώντας μόνο την εις άτοπο απαγωγή: δηλαδή αποκλείοντας την παρέμβαση όλων των άλλων εξωτερικών δυνάμεων σε ένα φαινόμενο. Επειδή όμως δεν είμαστε σε θέση να κατανοούμε τις διεργασίες που γίνονται στο σύμπαν πλήρως, δεν μπορούμε με βεβαιότητα να πούμε ότι υπάρχει ή δεν υπάρχει...

Από την άλλη το ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη του θεού δεν μπορεί κανείς να αποκλείσει ότι δεν υπάρχει. Αναφορικά σας λέω ότι πρίν από καμμιά 20αριά χρόνια δεν υπήρχαν αποδείξεις για την ύπαρξη μαύρων οπών στο σύμπαν, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν, ούτε ότι δεν θα μπορούσε να αποδειχθεί ποτέ η ύπαρξή τους. Αναγνωρίζω ότι το θέμα ύπαρξης θεού είναι πολύ πιο πολύπλοκο αλλα πιστεύω ότι η αναλογία ισχύει.
Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει θεός και ότι θα αποδειχθεί η ύπαρξή του, αλλά η μή ύπαρξη αποδείξεων δεν μπορεί να οδηγήσει σε κάποιο ασφαλές συμπέρασμα.

Φιλικά και με διάθεση διαλόγου
Περονοτέτοιος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 13:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διότι φίλε Ψηλέ ο άνθρωπος νομίζω ότι είναι το μόνο ον που έχει συνείδηση του θανάτου ακριβώς επειδή έχει και αναπτυγμένη συνείδηση.

Ναι σωστά, αλλά γιατί όμως ο άνθρωπος έχει αναπτυγμένη συνείδηση;; Αυτό ακριβώς είναι το ερώτημα. Από πού την κληρονόμησε;; Γιατί να είναι αυτός το μόνο έμβιο είδος, μεταξύ εκατομμυρίων αν όχι δισεκατομμυρίων, που έχει αυτό το χαρακτηριστικό;;
Βέβαια, αν το πάρουμε αυτό ως αξίωμα, χωρίς ωστόσο να μας νοιάξει να βρούμε την απάντηση, τότε εύκολα φτάνουμε στο δικό σου συμπέρασμα.

quote:
Πολλοί φίλοι που πιστεύουν μου λένε ότι ακριβώς επειδή ο άνθρωπος έχει αναπτυγμένη συνέιδηση αυτό συνεπάγεται απόδειξη της ύπαρξης του Θεού...όμως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό τους. Γιατί ο Θεός ας πούμε να δώσει μόνο στον άνθρωπο αυτή την αναπτυγμένη συνείδηση και όχι και στα ζώα? Αυτό δεν τον κάνει ρατσιστή?

Για να μπορέσεις να αποδώσεις αυτή την κατηγορία στο Θεό, πάει να πει πως Τον έχεις καταλάβει, παραδέχεσαι την ύπαρξή Του, έχεις καταλάβει το σχέδιό του, δηλαδή είσαι στο ίδιο επίπεδο με αυτόν, κατέχοντας τις ίδιες γνώσεις και σοφία, έτσι ώστε να μπορείς να κρίνεις το έργο του. Έτσι δεν είναι;; Πώς είναι δυνατόν να κρίνω εγώ το έργο κάποιου όταν δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις και παρόμοιες εμπειρίες πάνω στις οποίες θα βασιστώ για να κάνω τι σύγκριση;;
Πιστεύεις, λοιπόν, ότι είσαι σε θέση να συλλάβεις το σχέδιο του Θεού;;

quote:
Αλλοι μου έχουν πει ότι επειδή χρησιμοποιούμε το 10% του εγκεφάλου μας αυτό συνεπάγεται απόδειξη ύπαρξης θεού..όμως ούτε αυτό ισχύει αφού είναι απλά άλλος ένας μύθος και έχω παραθέσει τα links στο topic με τα θαύματα.

Αυτό περί 10% του εγκεφάλου μας απ’ ό,τι ξέρω, είναι μόνο υποθέσεις και τίποτα άλλο.

quote:
Και δεν σε προβληματίζει ή δεν σε πονηρεύει το ότι τουλάχιστον οι 2 μεγαλύτερες θρησκείες (Χριστιανισμός, Μουσουλμανισμός) τάζουν/υπόσχονται ζωή μετα θάνατον αν ακολουθήσεις τις επιταγές τους? Δεν σου μυρίζει στημένη κατάσταση αυτό? Δεν σου φαίνεται ρατσιστικό να επιλέγει ο Θεός συγκεκριμένα πρόσωπα για να τους αποκαλύφθεί και να τους ζητήσει να διαδόσουν την ύπαρξή του? Γιατί ας πούμε να επιλέξει τον Αβραάμ,τον Μωυσή και όχι εσένα ή εμένα? Δεν σε προβληματίζει ότι πλέον οι λεγόμενοι "αγιοι" που θα κάνουν θαύματα έχουν εκλείψει?

Νομίζω πως όλες οι θρησκείες «τάζουν» ζωή μετά το θάνατο με διάφορους τρόπους και σε διάφορες καταστάσεις.
Τουλάχιστον για τη δική μας, δεν είναι απαραίτητο να ακολουθήσεις τις επιταγές της για να έχεις δικαίωμα στην αιώνιο ζωή. Όλοι θα μετέχουμε της αιωνίου ζωής. Το θέμα είναι το πώς θα «βιώνει» ο καθένας μας αυτή. Αν σε ενδιαφέρει, υπάρχουν εξαιρετικά βιβλία πνευματικών ανθρώπων που μιλάν για το ζήτημα της αιωνίου ζωής.
Το ότι επιλέγει ο Θεός ανθρώπους στους οποίους και αποκαλύπτεται είναι δείγμα της ελευθερίας που έχει δώσει στον άνθρωπο. Ο Θεός, στις περισσότερες περιπτώσεις, δεν αποκαλύπτεται με το έτσι θέλω, αν δεν έχει, κατά κάποιο τρόπο, τη συγκατάθεση του ανθρώπου.
Αντιθέτως, αν «αποκαλυπτόταν» αυθαίρετα στον καθένα, θα δημιουργούταν θέμα καταπάτησης της ελεύθερης επιλογής και αυτοδιάθεσης του ανθρώπου.
Ποιος σου είπε φίλε μου ότι οι Άγιοι έχουν εκλείψει σήμερα;;; Που περιμένεις να τους δεις;; Ποιοι περιμένεις να μιλήσουν γι’ αυτούς;; Ο Άγιος άνθρωπος είναι ταπεινός. Δεν είναι ο άνθρωπος των καναλιών και των μέσων μαζικής παραπληροφόρησης. Πρέπει εσύ να ψάξεις να τον βρεις.
Υπάρχουν φίλε μου, και μάλιστα νέφος αγίων ανθρώπων, όπως είχε πει και κάποιος μοναχός μια φορά όταν είχα επισκεφτεί το Άγιο Όρος.
Και για να σου φέρω κάποια παραδείγματα σύγχρονων γνωστών Αγίων, της εποχής μας, τα ονόματα Πατέρας Παΐσιος, Πατέρας Ιάκωβος Τσαλίκης, Πατέρας Πορφύριος, σου λένε τίποτα;;;


quote:
Μου φαίνεται επίσης λογικό όταν ο άνθρωπος γνωρίζει ότι θα πεθάνει να απογοητεύεται και να απελπίζεται αφού όλα όσα πράτει θα λάβουν τέλος...ε και κάπου μέσα στην απελπισία του καλλιεργεί αυταπάτες για μετέπειτα ζωη και τα σχετικά. Και γιατί θα πρέπει να πιστεύουμε ότι υπάρχει ανώτερος σκοπός/νόημα για τη ζωή? Η ζωή λαμβάνει τα νοήματα και τους σκοπούς που εμείς τις δίνουμε.

Είπες αυτό ακριβώς που λένε οι πιο πολλοί που δεν θέλουν να δεχτούν την ύπαρξη του Θεού στη ζωή τους. Σκοντάφτεις και εσύ στο μεγαλύτερο λίθο που έθεσε ο άνθρωπος στο δρόμο προς τη θέωση. Είπες «μου φαίνεται λογικό».
Ο άνθρωπος, τα περισσότερα επιτεύγματα που κατάφερε σήμερα, τα οφείλει στην πίστη του και όχι στη λογική του. Αν περιοριζόμασταν στη ψυχρή λογική δεν θα είχαμε καταφέρει και πολλά πράγματα.
Η λογική λέει ότι μόνο τα πουλιά που έχουν φτερά μπορούν να πετάνε, ενώ ο άνθρωπος που έχει μόνο πόδια μπορεί μόνο να περπατάει. Και όμως, ο άνθρωπος σήμερα μπορεί και πετάει και αυτό χάρη στην πίστη του και στην θέλησή του και τον αγώνα του για να επιτύχει το ανώτερο.
Αν δεν πιστέψουμε ότι υπάρχει ανώτερος σκοπός/νόημα για τη ζωή, όπως λες, τότε αυτομάτως κατατάσσεις την ύπαρξη της ζωής και την όλη εξέλιξή της, υλική και πνευματική, στη σφαίρα του τυχαίου και των συμπτώσεων. Αν όντως, είναι έτσι, γεννώνται πάρα πολλά ερωτήματα και υπάρχουν πολλές ενστάσεις, στο χώρο των επιστημόνων, σχετικά με την τυχαία δημιουργία της ζωής.
Η αρμονία στη φύση και οι τόσο λεπτοί και τέλειοι φυσικοί νόμοι, όμως, μαρτυρούν το αντίθετο.


quote:
Αλλά ακόμα κι αν υπάρχει βρε Ψηλέ αυτός ο Πανάγαθος, ακόμα και όσους τον αμφισβητούμε δεν θα πρέπει να μας αγκαλιάσει?Δεν θα χαιρόταν που χρησιμοποιούμε τον εγκέφαλο που μας έδωσε(αν δεχτούμε ότι αυτός μας έπλασε)ακόμα και για να τον αμφισβητίσουμε? Επομένως δεν υπάρχει και νόημα να εκκλησιαζόμαστε, να ακολουθούμε τις επιταγές της θρησκείας και γενικά να βάζουμε την οποιαδήποτε πιστη μας σε κατι ανώτερο σε θρησκευτικά καλούπια αφού αυτά οριοθετούνται απο ανθρώπους.

Μα ποιος σου είπε ότι ο Θεός δεν αγκαλιάζει τον κόσμο όλο;; Πώς είναι δυνατόν να υπήρχε ο κόσμος αν δεν τον αγκάλιαζε, όπως λες, ο Θεός;;
Για όσους πιστεύουν στο Θεό, ξέρουν πως το ότι έχουν εγκέφαλο και μπορούν και τον χρησιμοποιούν, το οφείλουν σε Αυτόν. Μα βέβαια μπορείς και τον αμφισβητείς. Αυτό δεν κάνεις άλλωστε;; Πώς θα ήσουν ελεύθερος αν δεν μπορούσες να κάνεις και αυτό;; Ο Θεός σε θέλει να είσαι συνειδητά μαζί Του και όχι όπως το πρόβατο που ακολουθεί αυτόν που του παρέχει τροφή.
Στη δική μας πίστη, άλλωστε, και εδώ ίσως βρίσκεται η διαφορά και πλούτος της Χριστιανικής πίστης έναντι των άλλων θρησκειών, υπάρχει και το μοναδικό «καθ’ εικόνα και ομοίωση».


quote:
Και άλλο ένα ωραίο αρθράκι που διάβασα για το πως η κοσμική χημεία μπορεί να δημιουργήσει ζωη
http://www.physics4u.gr/articles/cosmichemie.html
βέβαια οποιαδήποτε φυσική εξήγηση και να δώσουμε για την ζωή και την προέλευσή της η έννοια του Θεού είναι τόσο ασαφής και αόριστη που μπορεί κάποιος να την κολλήσει παντού. Οπότε μάλλον μάταια ψάχνουμε για αποδείξεις. Εγω απλά λέω πως βλέπω την όλη κατάσταση με τις θρησκείες. Και αφορμή για όσα γράφω παραπάνω δεν είναι να θίξω τα πιστεύω κανενός. Απλά εκνευρίζομαι να διαβάζω απο το επίσημο site της εκκλησίας ότι η πολιτεία προωθεί την αθεϊαν...χωρίς να μας εξηγεί τεκμηριωμένα γιατι είναι αρνητικό,επικίνδυνο και κακό να είναι άθρησκος ή άθεος κάποιος. Ας καταλάβει η εκκλησία ότι οι νέοι δεν κινδυνεύουν απο την ελεύθερη και κριτική σκέψη και έκφραση. Κινδυνεύουν μόνο απο τον σκοταδισμό,τον θρησκευτικό φανατισμό, την μισαλλοδοξία,τα αισθήματα ενοχής που τους δημιουργεί η ψευτοέννοια της αμαρτίας, και την έλλειψη γνώσης και μόρφωσης.

Κοίτα να δεις, πιστεύω πως κάπου έχεις μπερδεμένες κάποιες έννοιες.
Θεωρώ ότι δεν γνωρίζεις ούτε το τι λέει η Χριστιανική πίστη αλλά ούτε και τη θέση της επίσημης Εκκλησίας για τα θέματα για τα οποία και τους κατηγορείς (θέματα όπως αμαρτία, αθεΐα, ζωή, θαύμα, θρησκευτικός φανατισμός, …).
Αν διαβάσεις κάποια βιβλία πνευματικών πατέρων της εκκλησία μας, θα δεις ότι οι απόψεις τους και η θεώρησή τους είναι διαφορετική από την εντύπωση που εσύ έχεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 13:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Αριστοτέλης στο θέμα της πίστης-θεού μας δίνει μια ξεκάθαρη εικόνα: «Η πίστις απόδειξεις τις εστί. Τότε γαρ πιστεύομεν μάλιστα, όταν αποδεδείχθαι υπολάβωμεν». Όταν ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ πως υπάρχει απόδειξη λοιπόν, τότε πιστεύουμε.

Και τούτο διότι, όσο παράξενο και εάν ακούγεται, ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ.

Αν ανατρέξουμε π.χ. στον Πρωταγόρα τότε θα δούμε ότι ετούτο το ακανθώδες ζήτημα το είχε επισημάνει, λέγοντας ότι για κάθε ζήτημα μπορούν να διατυπωθούν δυο αντίθετες γνώμες, στηριζόμενες σε ισχυρά επιχειρήματα, ώστε να γίνονται εξίσου πιστευτές.

Αυτό το φαινόμενο το συναντάμε ιδιαιτέρως στον θεωρητικό λόγο και διάλογο που αφορά ηθικά θέματα, όπως θρησκεία, θέματα ερμηνείας του τι εστί Θεός καθώς και παιδεία, όπου Η ΛΟΓΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΟΡΓΑΝΟ ΠΕΙΘΟΥΣ, ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΣΤΙΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.

Με άλλα λόγια δηλαδή, καθίσταται η λογική ένα είδος ικανού δικηγόρου. Σημεία που δεν θα πρέπει να περάσουνε απαρατήρητα από τη κριτική μας διάθεση.

Στον αντίποδα μιας αληθοφάνειας που πραγματεύεται η εκάστοτε κάστα των εκπροσώπων του θεού βρίσκεται Η ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ των φυσικών, βιολογικών και μαθηματικών φαινομένων, όπου και μπορούμε να αναπαράγουμε «του λόγου το αληθές».

Πέρα από αυτό το χώρο, το τοπίο και το μυαλό θαμπώνεται από την επικίνδυνη ομίχλη της ΑΛΗΘΟΦΑΝΕΙΑΣ των επιχειρημάτων και των διλλημάτων, που όσο και εάν πείθουν τις ανησυχίες των θρησκευόμενων, ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΑ.

Προσωπικά, νομίζω ότι η οδός που δίνει ο Ηράκλειτος με τα λόγια του μπορούνε και να αποτελέσουνε βάση για κάθε άνθρωπο, πέρα και ξέχωρα από προκαταλήψεις και θρησκευτικές μισαλλοδοξίες.

ΚΟΣΜΟΝ ΤΟΝΔΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΝ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΘΕΩΝ ΟΥΤΕ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΠΟΙΗΣΕΝ ΑΛΛΑ ΗΝ ΑΕΙ ΚΑΙ ΕΣΤΙΝ ΚΑΙ ΕΣΤΑΙ ΠΥΡ ΑΕΙΖΩΟΝ ΑΠΤΟΜΕΝΟΝ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΒΕΝΝΥΜΕΝΟΝ ΜΕΤΡΑ.

Η ιδέα ενός αδιαφοροποίητου Απείρου, που εμπεριέχει το αιώνιο Γίγνεσθαι, είναι η βάση ετούτης της τοποθέτησης.

Το Σύμπαν, ως ζωντανός οργανισμός που παράγει, εμπεριέχει την αέναη κίνηση των στοιχείων που με τη σειρά τους αποτελούν πηγή Κόσμων και ζωής. Το Άπειρο είναι παραγωγός και διαμορφωτής τους.

Η έννοια του Απείρου είναι αυτή του απόλυτου και αδιαφοροποίητου, από το οποίο προέρχονται όλα τα αντίθετα και στο οποίο συγχωνεύονται όλα τα αντίθετα. Είναι ουσιαστικά ένα σύστημα ισορροπίας αντίρροπων στοιχείων.

Το Άπειρο λοιπόν είναι αυθύπαρκτο και άχρονο (σε αντίθεση με έναν «Αρχιτέκτονα» που εκ ορισμού υπόκειται σε περιορισμούς), είναι η αρχή πάντων των κοσμικών μεταβολών που ενυπάρχουνε μέσα του. Είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ, το όλον, σε σχέση με τον Κόσμο που είναι το ελλιπές και ελάχιστο.

Είναι το Χωροχρονικά Άπειρο σε σχέση με τον Κόσμο που είναι πεπερασμένος.

Η Άπειρη ουσία του Σύμπαντος ( σε χώρο και σε χρόνο) είναι και η έννοια που δίνουμε στο «Θεό» ή στον «Αρχιτέκτονα» καθώς και στο "Θείον". Η ταυτότητα είναι προφανής λοιπόν.

Με άλλα λόγια, εάν ταυτίσουμε την Κοσμολογία με τη Θεολογία, και δεν εκφέρουμε τον θεό ως προσωποποιημένη ιδέα (ουσιαστικό-υποκείμενο), αλλά απλά ως επίθετο του Απείρου (=Θείον) τότε έχουμε την συγκεκριμένη ερμηνεία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 14:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι σωστά, αλλά γιατί όμως ο άνθρωπος έχει αναπτυγμένη συνείδηση;; Αυτό ακριβώς είναι το ερώτημα. Από πού την κληρονόμησε;; Γιατί να είναι αυτός το μόνο έμβιο είδος, μεταξύ εκατομμυρίων αν όχι δισεκατομμυρίων, που έχει αυτό το χαρακτηριστικό;;
Βέβαια, αν το πάρουμε αυτό ως αξίωμα, χωρίς ωστόσο να μας νοιάξει να βρούμε την απάντηση, τότε εύκολα φτάνουμε στο δικό σου συμπέρασμα

εξελιξη ψηλε εξελιξη

quote:
Για να μπορέσεις να αποδώσεις αυτή την κατηγορία στο Θεό, πάει να πει πως Τον έχεις καταλάβει, παραδέχεσαι την ύπαρξή Του, έχεις καταλάβει το σχέδιό του, δηλαδή είσαι στο ίδιο επίπεδο με αυτόν, κατέχοντας τις ίδιες γνώσεις και σοφία, έτσι ώστε να μπορείς να κρίνεις το έργο του. Έτσι δεν είναι;; Πώς είναι δυνατόν να κρίνω εγώ το έργο κάποιου όταν δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις και παρόμοιες εμπειρίες πάνω στις οποίες θα βασιστώ για να κάνω τι σύγκριση;;
Πιστεύεις, λοιπόν, ότι είσαι σε θέση να συλλάβεις το σχέδιο του Θεού;;

το σχεδιο του θεου της καθε θρησκειας ναι
ο καθε ενας που φιλτραρει οτι του λενε ειναι σε θεση να συλαβει το σχεδιο του καθε<<θεου>>

quote:
Νομίζω πως όλες οι θρησκείες «τάζουν» ζωή μετά το θάνατο με διάφορους τρόπους και σε διάφορες καταστάσεις.
Τουλάχιστον για τη δική μας, δεν είναι απαραίτητο να ακολουθήσεις τις επιταγές της για να έχεις δικαίωμα στην αιώνιο ζωή. Όλοι θα μετέχουμε της αιωνίου ζωής. Το θέμα είναι το πώς θα «βιώνει» ο καθένας μας αυτή. Αν σε ενδιαφέρει, υπάρχουν εξαιρετικά βιβλία πνευματικών ανθρώπων που μιλάν για το ζήτημα της αιωνίου ζωής.


και εδω ερχετε σε συγκρουση η ελευθερια των επιλογων που εχουμε
απο την στιγμη που η αιωνια ζωη ειναι για ολους αλλα οι πιστοι θα περνανε καλα αλλα οι απιστοι ασχετα με τις πραξεις τους πανε στην κολαση τοτε δεν εχουμε ελευθερια


quote:
Είπες αυτό ακριβώς που λένε οι πιο πολλοί που δεν θέλουν να δεχτούν την ύπαρξη του Θεού στη ζωή τους. Σκοντάφτεις και εσύ στο μεγαλύτερο λίθο που έθεσε ο άνθρωπος στο δρόμο προς τη θέωση. Είπες «μου φαίνεται λογικό».
Ο άνθρωπος, τα περισσότερα επιτεύγματα που κατάφερε σήμερα, τα οφείλει στην πίστη του και όχι στη λογική του. Αν περιοριζόμασταν στη ψυχρή λογική δεν θα είχαμε καταφέρει και πολλά πράγματα.
Η λογική λέει ότι μόνο τα πουλιά που έχουν φτερά μπορούν να πετάνε, ενώ ο άνθρωπος που έχει μόνο πόδια μπορεί μόνο να περπατάει. Και όμως, ο άνθρωπος σήμερα μπορεί και πετάει και αυτό χάρη στην πίστη του και στην θέλησή του και τον αγώνα του για να επιτύχει το ανώτερο.
Αν δεν πιστέψουμε ότι υπάρχει ανώτερος σκοπός/νόημα για τη ζωή, όπως λες, τότε αυτομάτως κατατάσσεις την ύπαρξη της ζωής και την όλη εξέλιξή της, υλική και πνευματική, στη σφαίρα του τυχαίου και των συμπτώσεων. Αν όντως, είναι έτσι, γεννώνται πάρα πολλά ερωτήματα και υπάρχουν πολλές ενστάσεις, στο χώρο των επιστημόνων, σχετικά με την τυχαία δημιουργία της ζωής.
Η αρμονία στη φύση και οι τόσο λεπτοί και τέλειοι φυσικοί νόμοι, όμως, μαρτυρούν το αντίθετο.

δεν οφειλει καποιο απο τα επιτεγματα στην πιστη αλλα στην διψα για κατανοηση του κοσμου

τα ερωτηματα που γεννωνται ειναι γιατι ο ανθρωπος ψαχνει και δεν πιστευει οτι του λενε αν πιστευε οτι του λενε θα ημασταν ακομα σε σπηλιες και θα πιστευαμε στον τυπο με το τομαρι αρκουδας που φοραει
η φυση δεν εχει αρμονια γιατι καποιος θεος την εφτιαξε εχει αρμονια γιατι σε αλλη περιπτωση δεν θα στεκοταν η φυση
σαν παραδειγμα δες τι εγινε στην αυστραλια
οταν εφτασαν οι αποικοι εφεραν μαζι τους και αλεπουδες γιατι ηταν της μοδας το κυνηγι της τις αφησαν ελευθερες και αποφασισαν να φερουν κουνελια να τα αφησουν ελευθερα και αυτα για να εχουν τροφη
οι αλεπουδες
οι αλεπουδες βρηκαν ποιο ευκολη τροφη απο τα κουνελια και τα κουνελια
αναπτυχιθηκαν σε τρελους ρυθμους

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 15:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Μα ποιος σου είπε ότι ο Θεός δεν αγκαλιάζει τον κόσμο όλο;; Πώς είναι δυνατόν να υπήρχε ο κόσμος αν δεν τον αγκάλιαζε, όπως λες, ο Θεός;;»

Είναι γνωστό ότι ο πλανήτης γη είναι έρμαιο της Συμπαντικής αταξίας. Όπως πολύ παλαιότερα άλλαξε ολάκερο το οικοσύστημα από πρόσκρουση κάποιου μετεωρίτη, έτσι μια μέρα θα δοθεί ένα τέλος είτε στο σύνολο είτε στο μεγαλύτερο τμήμα της ανθρωπότητας.

Αυτά, είναι αποδεκτά επιστημονικά δεδομένα και παρατηρήσεις.

Κατά τον ίδιο τρόπο, είτε χιλιάδες χρόνια πίσω είτε στο τώρα, είναι προφανές ότι κανείς Θεός δεν «αγκάλισε» τον κόσμο, όχι τουλάχιστον με τα πρότυπα που θέτουνε οι ανάγκες επιβίωσης του ανθρώπου. Οι αρρώστιες, η πείνα, οι τεράστιες φυσικές καταστροφές, είναι μόνο ένα μέρος της καταφανούς έλλειψης μιας «Θεϊκής πρόνοιας».

Ωστόσο, προσερχόμενοι στην λογική σχολιασμού ενός Θεού που θέλει να νοιάζεται για τον άνθρωπο, γεννιούνται τα εξής απλά ερωτήματα:

A) Θέλει ο Παντοδύναμος Θεός να εμποδίσει το κακό αλλά δεν είναι ικανός? Τότε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ.

B) Μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο αλλά δε θέλει?
Τότε μάλλον ΕΙΝΑΙ ΜΟΧΘΗΡΟΣ.

Γ) Και θέλει και μπορεί άραγε ο Θεός?
Τότε από ΠΟΥ προέρχεται τελικά το κακό?

Δ) Μήπως δεν είναι ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ?
Τότε ΓΙΑΤΙ λέμε ότι είναι Θεός με τόσα επίθετα?

Ποιες είναι άραγε οι πρακτικές απαντήσεις?

Ψηλός:
«Για όσους πιστεύουν στο Θεό, ξέρουν πως το ότι έχουν εγκέφαλο και μπορούν και τον χρησιμοποιούν, το οφείλουν σε Αυτόν.»

Σωστά το τοποθετείς. Για όσους πιστεύουν στο Θεό.

Καθώς η πίστη είναι μια υπόθεση για αυτό το οποίο δεν γνωρίζουμε, με άλλα λόγια ένα υποκατάστατο, είναι προφανές ότι αυτό το συμπέρασμα είναι προϊόν αυθυποβολής.

Ψηλός:
«Στη δική μας πίστη, άλλωστε, και εδώ ίσως βρίσκεται η διαφορά και πλούτος της Χριστιανικής πίστης έναντι των άλλων θρησκειών, υπάρχει και το μοναδικό «καθ’ εικόνα και ομοίωση».»

Δεν είναι «μοναδικό», καθώς αυτή η πίστη προϋπήρξε στον Ιουδαϊσμό με το γνωστό: «Και είπεν ο Θεός: Ας κάμωμεν άνθρωπον κατ' εικόνα ημών και καθ' ομοίωσιν ημών.....Και εποίησεν ο Θεός τον άνθρωπον κατ' εικόνα εαυτού. Κατ' εικόνα Θεού εποίησεν αυτόν.» (Γένεση 1/α΄ 26,27)

Ο Χριστιανισμός ακολούθησε αιώνες αργότερα.

Ωστόσο, και μιας γίνεται αυτή η αναφορά, μπορεί άραγε να απαντηθεί κάτι? ΓΙΑΤΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΘΕΟΤΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ??

Επίσης, αν και είδαμε ότι η Χριστιανική πίστη δεν κατέχει σε αυτό το θέμα κάποια μοναδικότητα, λογικό θα έλεγα ως πολύ νεότερη θρησκεία, μπορούμε να υπενθυμίσουμε ότι πολλοί Θεοί της αρχαιότητας ασχολήθηκαν με «κατ’εικόνα και καθ’ομοίωσιν» δημιουργίες.

Εντολή έδωσε ο Δίας, ο Προμηθέας έπλασε τον άνδρα, ενώ ο Ήφαιστος τη γυναίκα. Όσον αφορά δε το κα’εικόνα και ομοίωση ημών, δηλαδή τον ανθρωπομορφισμό των Θεών, θαρρώ ότι δεν θα πρέπει να υπάρχει ίχνος διαφωνίας μιας και οι Έλληνες κυριολεκτούσαν με τα πανέμορφα αγάλματα τους.

Και λέω συνειδητά ανθρωπομορφισμό, διότι ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΞΑΝΘΡΩΠΙΣΤΗΚΕ ο Λόγος ή Χριστός, δεν κατέστη ένας απόλυτα ανθρωπόμορφος Θεός??

ΠΟΥ είναι άραγε η διαφορά που θέλουνε να βλέπουνε οι Χριστιανοί?

Αυτά τα λίγα….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 16:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ναι σωστά, αλλά γιατί όμως ο άνθρωπος έχει αναπτυγμένη συνείδηση;; Αυτό ακριβώς είναι το ερώτημα. Από πού την κληρονόμησε;; Γιατί να είναι αυτός το μόνο έμβιο είδος, μεταξύ εκατομμυρίων αν όχι δισεκατομμυρίων, που έχει αυτό το χαρακτηριστικό;;
Βέβαια, αν το πάρουμε αυτό ως αξίωμα, χωρίς ωστόσο να μας νοιάξει να βρούμε την απάντηση, τότε εύκολα φτάνουμε στο δικό σου συμπέρασμα

εξελιξη ψηλε εξελιξη

εξελιξη ψηλε εξελιξη= τίποτα με λίγα λόγια φίλε Γηγενή.


quote:

quote:
Για να μπορέσεις να αποδώσεις αυτή την κατηγορία στο Θεό, πάει να πει πως Τον έχεις καταλάβει, παραδέχεσαι την ύπαρξή Του, έχεις καταλάβει το σχέδιό του, δηλαδή είσαι στο ίδιο επίπεδο με αυτόν, κατέχοντας τις ίδιες γνώσεις και σοφία, έτσι ώστε να μπορείς να κρίνεις το έργο του. Έτσι δεν είναι;; Πώς είναι δυνατόν να κρίνω εγώ το έργο κάποιου όταν δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις και παρόμοιες εμπειρίες πάνω στις οποίες θα βασιστώ για να κάνω τι σύγκριση;;
Πιστεύεις, λοιπόν, ότι είσαι σε θέση να συλλάβεις το σχέδιο του Θεού;;

το σχεδιο του θεου της καθε θρησκειας ναι
ο καθε ενας που φιλτραρει οτι του λενε ειναι σε θεση να συλαβει το σχεδιο του καθε<<θεου>>

Μάλιστα, 2000 χρόνια μοναχισμού, αφοσίωσης και θυσίας και μόλις μετά βίας κάποιοι καταφέρνουν να πάρουν κάποια γεύση από το θείο, και νάσου που έρχεται ο Γηγενής, φρέσκος φρέσκος και μας λέει ότι έχει δυνατό φίλτρο και έχει καταλάβει το σχέδιο του κάθε Θεού.
Πόσων χρονών είσαι βρε Γηγενή;; Πόσα χρόνια έχεις αφιερώσει στη μελέτη των διάφορων θρησκειών έτσι ώστε να εκφράζεσαι με τόση σιγουριά;;

quote:
quote:
Νομίζω πως όλες οι θρησκείες «τάζουν» ζωή μετά το θάνατο με διάφορους τρόπους και σε διάφορες καταστάσεις.
Τουλάχιστον για τη δική μας, δεν είναι απαραίτητο να ακολουθήσεις τις επιταγές της για να έχεις δικαίωμα στην αιώνιο ζωή. Όλοι θα μετέχουμε της αιωνίου ζωής. Το θέμα είναι το πώς θα «βιώνει» ο καθένας μας αυτή. Αν σε ενδιαφέρει, υπάρχουν εξαιρετικά βιβλία πνευματικών ανθρώπων που μιλάν για το ζήτημα της αιωνίου ζωής.


και εδω ερχετε σε συγκρουση η ελευθερια των επιλογων που εχουμε
απο την στιγμη που η αιωνια ζωη ειναι για ολους αλλα οι πιστοι θα περνανε καλα αλλα οι απιστοι ασχετα με τις πραξεις τους πανε στην κολαση τοτε δεν εχουμε ελευθερια

Ποιοι είναι οι άπιστοι που δεν θα περνάνε καλά;; Άπιστοι ως προς τι βρε Γηγενή;;
Που υπάρχει διατυπωμένο στην Ορθόδοξη πίστη αυτό που λες: "οι απιστοι ασχετα με τις πραξεις τους πανε στην κολαση";;;

quote:

quote:
Είπες αυτό ακριβώς που λένε οι πιο πολλοί που δεν θέλουν να δεχτούν την ύπαρξη του Θεού στη ζωή τους. Σκοντάφτεις και εσύ στο μεγαλύτερο λίθο που έθεσε ο άνθρωπος στο δρόμο προς τη θέωση. Είπες «μου φαίνεται λογικό».
Ο άνθρωπος, τα περισσότερα επιτεύγματα που κατάφερε σήμερα, τα οφείλει στην πίστη του και όχι στη λογική του. Αν περιοριζόμασταν στη ψυχρή λογική δεν θα είχαμε καταφέρει και πολλά πράγματα.
Η λογική λέει ότι μόνο τα πουλιά που έχουν φτερά μπορούν να πετάνε, ενώ ο άνθρωπος που έχει μόνο πόδια μπορεί μόνο να περπατάει. Και όμως, ο άνθρωπος σήμερα μπορεί και πετάει και αυτό χάρη στην πίστη του και στην θέλησή του και τον αγώνα του για να επιτύχει το ανώτερο.
Αν δεν πιστέψουμε ότι υπάρχει ανώτερος σκοπός/νόημα για τη ζωή, όπως λες, τότε αυτομάτως κατατάσσεις την ύπαρξη της ζωής και την όλη εξέλιξή της, υλική και πνευματική, στη σφαίρα του τυχαίου και των συμπτώσεων. Αν όντως, είναι έτσι, γεννώνται πάρα πολλά ερωτήματα και υπάρχουν πολλές ενστάσεις, στο χώρο των επιστημόνων, σχετικά με την τυχαία δημιουργία της ζωής.
Η αρμονία στη φύση και οι τόσο λεπτοί και τέλειοι φυσικοί νόμοι, όμως, μαρτυρούν το αντίθετο.

δεν οφειλει καποιο απο τα επιτεγματα στην πιστη αλλα στην διψα για κατανοηση του κοσμου

τα ερωτηματα που γεννωνται ειναι γιατι ο ανθρωπος ψαχνει και δεν πιστευει οτι του λενε αν πιστευε οτι του λενε θα ημασταν ακομα σε σπηλιες και θα πιστευαμε στον τυπο με το τομαρι αρκουδας που φοραει
η φυση δεν εχει αρμονια γιατι καποιος θεος την εφτιαξε εχει αρμονια γιατι σε αλλη περιπτωση δεν θα στεκοταν η φυση
σαν παραδειγμα δες τι εγινε στην αυστραλια
οταν εφτασαν οι αποικοι εφεραν μαζι τους και αλεπουδες γιατι ηταν της μοδας το κυνηγι της τις αφησαν ελευθερες και αποφασισαν να φερουν κουνελια να τα αφησουν ελευθερα και αυτα για να εχουν τροφη
οι αλεπουδες
οι αλεπουδες βρηκαν ποιο ευκολη τροφη απο τα κουνελια και τα κουνελια
αναπτυχιθηκαν σε τρελους ρυθμους



Γιατί να διψά να κατανοήσει τον κόσμο;; Πώς ΠΙΣΤΕΨΕ και ΠΙΣΤΕΥΕΙ ότι θα κατανοήσει τον κόσμο;; με τί εφόδια;;
Σε ότι περιτύλιγμα και να το τυλίξεις φίλε Γηγενή, πάλι εκεί καταλήγουμε. Η πίστη έχει και πιο ευρεία έννοια πέρα από θέματα θρησκευτικών αντιλήψεων.
Μιλάμε όλοι για φυσικούς νόμους, ο Νομοθέτης όμως ποιος είναι;; Πολύ σωστά λες, πως αν δεν υπήρχε η αρμονία και οι φυσικοί νόμοι η φύση θα έπεφτε. Ποιός είναι λοιπόν ο εν-αρμονιστής της φύσης, ο Νομοθέτης της φύσης;; Το τυχαίο;; Ωραίο αλλά φτηνό και αίωλο σαν επιχείρημα και δεν μπορεί να σταθεί απέναντι στην τόσο τρανταχτή απόδειξη που προσφέρει η φύση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 16:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ Χ.Ο ΘΕΟΥ, ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥ.
Η μέριμνα και η πρόνοιά του δεν κάνει διακρίσεις ανάμεσα σε φυλές ή έθνη. Δημιούργησε, συντηρεί και διατηρεί τα πάντα, όμως προϋποθέσεις για να λάβης κάτι είναι να δεχθής ότι υπάρχει ο δότης, να του το ζητήσης, ν'απλώσης το χέρι σου, να το πάρης και στη συνέχεια να το κρατήσεις.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΘΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΣΕΝΑ. ΑΝ ΤΟΝ ΕΠΙΖΗΤΗΣΕΙΣ, ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ, ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ Η ΦΥΣΗ, ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ, ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΥΧΑΙΟ, ΣΤΟ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΛΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ, ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ, ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΜΕ ΕΜΑΣ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΚΕ, ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 16:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μέχρι τώρα ούτε μια απόδειξη δεν έχετε φέρει.....κάτι διάβασα για συνείδηση, για θαύματα και αγάπη....

ωραία ας υποθέσουμε ότι αυτά είναι Θεϊκά....πως ξέρουμε ότι είναι εκπόρευση του Χ.Ο. Θεού και όχι του Αλλάχ΄, του καθολικού Θεού, του Θεού των προτεσταντών, του Βούδα, του Δια κάποιου ρε παιδί μου;;;;;;

Περιμένω αποδείξεις παιδιά όχι υποθέσεις όπως όλα τα παραπάνω....


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 16:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy:
«Η μέριμνα και η πρόνοιά του δεν κάνει διακρίσεις ανάμεσα σε φυλές ή έθνη. Δημιούργησε, συντηρεί και διατηρεί τα πάντα, όμως προϋποθέσεις για να λάβης κάτι είναι να δεχθής ότι υπάρχει ο δότης, να του το ζητήσης, ν'απλώσης το χέρι σου, να το πάρης και στη συνέχεια να το κρατήσεις.»

Εάν δεχθούμε ότι η άθλια και δυσώδη εικόνα που είχε και έχει ο κόσμος μας, εάν δεχθούμε ότι η αιώνια εξαθλίωση που υπόκεινται διάφορες φυλές και περιοχές ολάκερες, εάν δεχθούμε ότι οι φυσικές καταστροφές και οι αρρώστιες, είναι έργο «πρόνοιας» ενός Θεού, ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΨΕΙ ΑΠΟ ΧΕΡΙ!!

Διότι αυτός ο Θεός, μάλλον με τον πόνο και την αδικία δικαιώνεται……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 16:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άποψή μου είναι πως όταν λέμε "φυσικός νόμος" εννούμε ουσιαστικά μια ιδιότητα της φύσης. Η λέξη "νόμος" που χρησιμοποιούμε για οτιδήποτε στη φύση έχει συμβατική χρήση. Είναι λέξη ανθρώπινου λεξιλογιου που την χρησιμοποιούμε για να περιγράψουμε μια κατάσταση στη φύση, οπότε ας μην την παίρνουμε τις μετρητοίς και βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα τύπου "αφού υπάρχουν νόμοι στη φύση, άρα υπάρχει και νομοθέτης". Εγώ πάντως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατι, ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι υπάρχει ανώτερο ον, να θέλει να ζήσουμε αιώνια και γιατί να είναι η ορθοδοξία η μόνη ορθή περιγραφή του υποτιθέμενου αυτού ώντος, και γιατί εφόσον το υποθετικό ον αυτό έφτιαξε τον κόσμο, το σύμπαν και τις ιδότητες που το διέπουν με λεπτομέρειες, η υποτιθέμενη παρουσία του στους ανθρώπους είναι τόσο ασαφής στη Βίβλό? Εννοώ ότι εφόσον θεωρείτε τις "θαυμαστές" λεπτομέρειες στη φύση αποτέλεσμα των ενεργειών του Θεού, τότε γιατί μας παρουσιάστηκε τόσο πρόχειρα στη Βίβλο και όχι λεπτομερώς όπως λεπτομερώς και με σοφία υποτίθεται ότι εποίησε τον κόσμο? Είδα στην Βίβλο ότι στην αρχη γράφει " Εν αρχή ο Θεός εποίησεν ουρανο και γη". Δεν κάνει μπαμ ότι αυτοί που γράψανε την Βίβλο αναγκαστηκά αναφέρανε τον ουρανό και τη γη σαν πρώτες δημιουργίες αφού αυτά μπορούσαν να δουν και να καταλάβουν σύμφωνα με τις γνώσεις που είχαν οι άνθρωποι τότε? Και γιατί σας φαίνεται απίθανο οι φόβοι, οι αμφιβολίες και οι ανυσηχίες/ αδυναμίες του ανθρώπου ουσιαστικά να έχουν δημιουργήσει τις θρησκείες? Νομίζω είναι η πιο λογική εξήγηση.

Επίσης ψάρεψα και ενα ενδιαφέρον αρθράκι στο νετ το οποίο λεει ότι "παίζει" η θρησκευτικότητα των ανθρώπων να βρίσκεται στα γονίδιά τους. Βέβαια ακόμα και αυτό μπορούμε να το δούμε σαν ένδειξη υπαρξης αλλά και μη υπαρξης του Θεού. Ανάλογα πως θα το εξετάσει κανείς.
http://www.physics4u.gr/articles/2005/godingenes.html


God is dead and can't help your soul...so long live the freedom that lives in us all

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 16:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe : Εάν δεχθούμε ότι η άθλια και δυσώδη εικόνα που είχε και έχει ο κόσμος μας, εάν δεχθούμε ότι η αιώνια εξαθλίωση που υπόκεινται διάφορες φυλές και περιοχές ολάκερες, εάν δεχθούμε ότι οι φυσικές καταστροφές και οι αρρώστιες, είναι έργο «πρόνοιας» ενός Θεού, ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΨΕΙ ΑΠΟ ΧΕΡΙ!!

Ο Θεός μας αφήνει να ακολουθήσουμε τον δρόμο μας όπως μόνοι μας θέλουμε. Ποτέ του δέν θα μας κατευθύνει όπως θέλει αυτός, ποτέ δέν θα μας αφήνει να γίνουμε τα άβουλα πιόνια του.
Μας δίνει το αυτεξούσιο των λόγων και των έργων μας αλλά κάποτε θα μας κρίνει για την άσχημη συμπεριφορά μας. Τα πάντα ακολουθούν την φυσική ροή, τους φυσικούς νόμους.
ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΒΑΘΥΤΑΤΗ ΠΙΣΤΗ, ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ. ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΕΠΑΝΝΕΙΛΗΜΕΝΑ.
ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΗ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΣΥΔΟΤΟΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 16:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιοι είναι οι άπιστοι που δεν θα περνάνε καλά;; Άπιστοι ως προς τι βρε Γηγενή;;
Που υπάρχει διατυπωμένο στην Ορθόδοξη πίστη αυτό που λες: "οι απιστοι ασχετα με τις πραξεις τους πανε στην κολαση";;;

βρε ψηλε ανοιξε την βιβλο διαβασε την μην λες μπαρουφες
http://www.myriobiblos.gr/bible/nt2/luke/10.asp
ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ

10

8 καὶ εἰς ἣν ἂν πόλιν εἰσέρχησθε καὶ δέχωνται ὑμᾶς, ἐσθίετε τὰ παρατιθέμενα ὑμῖν, 9 καὶ θεραπεύετε τοὺς ἐν αὐτῇ ἀσθενεῖς, καὶ λέγετε αὐτοῖς· ἤγγικεν ἐφ' ὑμᾶς ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ. 10 εἰς ἣν δ' ἂν πόλιν εἰσέρχησθε καὶ μὴ δέχωνται ὑμᾶς, ἐξελθόντες εἰς τὰς πλατείας αὐτῆς εἴπατε· 11 καὶ τὸν κονιορτὸν τὸν κολληθέντα ἡμῖν ἀπὸ τῆς πόλεως ὑμῶν εἰς τοὺς πόδας ἡμῶν ἀπομασσόμεθα ὑμῖν· πλὴν τοῦτο γινώσκετε, ὅτι ἤγγικεν ἐφ' ὑμᾶς ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ. 12 λέγω δὲ ὑμῖν ὅτι Σοδόμοις ἐν τῇ ἡμέρᾳ ἐκείνῃ ἀνεκτότερον ἔσται ἢ τῇ πόλει ἐκείνῃ.

τι γραφει εδω ψηλε;
αν πανε σε καποια πολη οι αποστολοι και δεν τους δεχτουνε να τους πουν οτι την μερα της κρισης θα υποστει η πολη τους χειροτερα κακα απο τα σοδομα και τα γομορα

βλεπεις ψηλε οτι θα την πατησουν μονο και μονο γιατι δεν δεχτηκαν τον λογο του χριστου
με αυτη την λογικη καποιος που ειναι αλλου θρησκευματος η αθεος και δεν εχει κανει κακες πραξεις παει στην κολαση
καιμην μου πεις οτι ο λογος του χριστου ειναι η αγαπη και τα λοιπα και τα λοιπα
γιατι ολες οι θρησκειες αυτα λενε

quote:
εξελιξη ψηλε εξελιξη= τίποτα με λίγα λόγια φίλε Γηγενή.

τιποτα για σενα ψηλε για οσους βαζουν το μυαλο τους σε λειτουργια παρα πολλα

quote:
Μάλιστα, 2000 χρόνια μοναχισμού, αφοσίωσης και θυσίας και μόλις μετά βίας κάποιοι καταφέρνουν να πάρουν κάποια γεύση από το θείο,

2000 χρονια οι χριστιανοι 2500 οι θιβετιανοι 5000 οι ινδιανοι της αμερικης αρα κερδιζουν οι ινδιανοι μα τον μανιτου

quote:
και νάσου που έρχεται ο Γηγενής, φρέσκος φρέσκος και μας λέει ότι έχει δυνατό φίλτρο και έχει καταλάβει το σχέδιο του κάθε Θεού.
Πόσων χρονών είσαι βρε Γηγενή;; Πόσα χρόνια έχεις αφιερώσει στη μελέτη των διάφορων θρησκειών έτσι ώστε να εκφράζεσαι με τόση σιγουριά;;

το φιλτρο μου ειναι αρκετα δυνατο για να καταλαβω οτι

ειναι μπουρδα η γεννηση με δωρο το προπαρτορικο αμαρτιμα

ειναι μπουρδα το αν εισαι κακος σε αυτη την ζωη θα ξανα ερθεις στην γη σαν κατσαριδα

ειναι μπουρδα το ο θεος ειναι παντοδυναμος και παναγαθος και παντογνωστης αλλα αφηνει τον διαολο να κανει οτι κανει για να δει ποιος ειναι σωστος αν και ξερει απο την αρχη ποιος ειναι σωστος

ειναι μπουρδα το οι θεοι τρωγοπινουν ερωτοτροπουν με τους ανθρωπους

ειναι μπουρδα το οτι το σεξ ειναι αμαρτια

ειναιμπουρδα το οτι τα αστρα ειναι σημεια στον ουρανιο θολο

ειναι μπουρδα οτι η γη ειναι επιπεδη

και αλλα πολλα

quote:
Γιατί να διψά να κατανοήσει τον κόσμο;; Πώς ΠΙΣΤΕΨΕ και ΠΙΣΤΕΥΕΙ ότι θα κατανοήσει τον κόσμο;; με τί εφόδια;;
Σε ότι περιτύλιγμα και να το τυλίξεις φίλε Γηγενή, πάλι εκεί καταλήγουμε. Η πίστη έχει και πιο ευρεία έννοια πέρα από θέματα θρησκευτικών αντιλήψεων.
Μιλάμε όλοι για φυσικούς νόμους, ο Νομοθέτης όμως ποιος είναι;; Πολύ σωστά λες, πως αν δεν υπήρχε η αρμονία και οι φυσικοί νόμοι η φύση θα έπεφτε. Ποιός είναι λοιπόν ο εν-αρμονιστής της φύσης, ο Νομοθέτης της φύσης;; Το τυχαίο;; Ωραίο αλλά φτηνό και αίωλο σαν επιχείρημα και δεν μπορεί να σταθεί απέναντι στην τόσο τρανταχτή απόδειξη που προσφέρει η φύση.

γιατι να διψα καποιος να κατανοησει τον κοσμο;
γιατι ψηλε αν δεν κατανοησεις τον κοσμο που ειναι γυρο σου θα πεθανεις
αν δεν κατανοησεις οτι αυτο το πλασμα που εχει γαμψα νυχια εχει παραγγιλει ψηλο στα καρβουνα θα καταλιξεις στο στομαχι του
αν δεν κατανοησεις οτι φευγει οταν το χτυπησεις με ενα ξυλο εκει
θα καταλιξεις
αν δεν κατανοησεις οτι το ξυλο που κρατας κανει περισοτερη ζημια οταν ειναι μυτερο εκει θα καταληξεις

το τυχαιο ψηλε κατεστρεψε τους δεινοσαυρους το τυχαιο ψηλε
εχει φερει τους παγετωνες και το τυχαιο τους εχει παψει
εκτος και αν πιστευεις οτι ο θεος εριξε τον μετεωριτη και εξαφανιστικαν οι δεινοσαυροι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 17:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy
" ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΕΠΑΝΝΕΙΛΗΜΕΝΑ."

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Που και Ποτε.....παρακαλώ αποδείξεις ΟΧΙ ΛΟΓΙΑ

και αποδείξεις ότι είναι ο ΧΟ Θεός όχι άλλος...tnx


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 17:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μέχρι τώρα ούτε μια απόδειξη δεν έχετε φέρει.....κάτι διάβασα για συνείδηση, για θαύματα και αγάπη....

ωραία ας υποθέσουμε ότι αυτά είναι Θεϊκά....πως ξέρουμε ότι είναι εκπόρευση του Χ.Ο. Θεού και όχι του Αλλάχ΄, του καθολικού Θεού, του Θεού των προτεσταντών, του Βούδα, του Δια κάποιου ρε παιδί μου;;;;;;

Περιμένω αποδείξεις παιδιά όχι υποθέσεις όπως όλα τα παραπάνω....


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα


Θα σου έλεγα τώρα τι περιμένεις αλλά άστο καλύτερα.

Τίποτα δεν περιμένεις, απλά άνοιξες ακόμη ένα θέμα για να δημιουργήσεις ακόμη μια κόντρα βρε φίλε και τίποτα άλλο.
Θα πουλήσεις λίγη εξυπνάδα, θα σε σιγοντάρουν οι γνωστοί και η κόντρα καλά κρατεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 18:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Θα σου έλεγα τώρα τι περιμένεις αλλά άστο καλύτερα.

Τίποτα δεν περιμένεις, απλά άνοιξες ακόμη ένα θέμα για να δημιουργήσεις ακόμη μια κόντρα βρε φίλε και τίποτα άλλο.
Θα πουλήσεις λίγη εξυπνάδα, θα σε σιγοντάρουν οι γνωστοί και η κόντρα καλά κρατεί."

κάνεις λάθος Ψηλέ...άνοιξα ένα θέμα για εσένα .... είμαι έτοιμος να ακούσω....

φέρε λοιπόν ότι αποδείξεις έχεις;;;;

ΕΧΕΙΣ;;;;;


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 18:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ποιοι είναι οι άπιστοι που δεν θα περνάνε καλά;; Άπιστοι ως προς τι βρε Γηγενή;;
Που υπάρχει διατυπωμένο στην Ορθόδοξη πίστη αυτό που λες: "οι απιστοι ασχετα με τις πραξεις τους πανε στην κολαση";;;

βρε ψηλε ανοιξε την βιβλο διαβασε την μην λες μπαρουφες
http://www.myriobiblos.gr/bible/nt2/luke/10.asp
ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ

10

8 καὶ εἰς ἣν ἂν πόλιν εἰσέρχησθε καὶ δέχωνται ὑμᾶς, ἐσθίετε τὰ παρατιθέμενα ὑμῖν, 9 καὶ θεραπεύετε τοὺς ἐν αὐτῇ ἀσθενεῖς, καὶ λέγετε αὐτοῖς· ἤγγικεν ἐφ' ὑμᾶς ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ. 10 εἰς ἣν δ' ἂν πόλιν εἰσέρχησθε καὶ μὴ δέχωνται ὑμᾶς, ἐξελθόντες εἰς τὰς πλατείας αὐτῆς εἴπατε· 11 καὶ τὸν κονιορτὸν τὸν κολληθέντα ἡμῖν ἀπὸ τῆς πόλεως ὑμῶν εἰς τοὺς πόδας ἡμῶν ἀπομασσόμεθα ὑμῖν· πλὴν τοῦτο γινώσκετε, ὅτι ἤγγικεν ἐφ' ὑμᾶς ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ. 12 λέγω δὲ ὑμῖν ὅτι Σοδόμοις ἐν τῇ ἡμέρᾳ ἐκείνῃ ἀνεκτότερον ἔσται ἢ τῇ πόλει ἐκείνῃ.

τι γραφει εδω ψηλε;
αν πανε σε καποια πολη οι αποστολοι και δεν τους δεχτουνε να τους πουν οτι την μερα της κρισης θα υποστει η πολη τους χειροτερα κακα απο τα σοδομα και τα γομορα

βλεπεις ψηλε οτι θα την πατησουν μονο και μονο γιατι δεν δεχτηκαν τον λογο του χριστου
με αυτη την λογικη καποιος που ειναι αλλου θρησκευματος η αθεος και δεν εχει κανει κακες πραξεις παει στην κολαση
καιμην μου πεις οτι ο λογος του χριστου ειναι η αγαπη και τα λοιπα και τα λοιπα
γιατι ολες οι θρησκειες αυτα λενε



Γιατί κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις το γραπτό λόγο;;
Όχι, όλες οι θρησκείες δεν λένε τα ίδια φίλε μου. Ένα μικρό παράδειγμα θα σου φέρω μόνο.
Σύμφωνα με τα γραφόμενα του ΥΣΕΕ, η «πατρώα» θρησκεία, όπως την αποκαλούν, θεωρεί τον άνθρωπο ΚΑΤΩΤΑΤΟ ον. Βλέπεις λοιπόν ότι δεν λένε όλες οι θρησκείες τα ίδια πράγματα. Έχουν κοινά σημεία, συνήθως ηθικής τάξης, αλλά διαφέρουν και κατά πολύ μάλιστα!!

Ένα άλλο παράδειγμα, που πρόσφατα έμαθα γι’ αυτό, είναι η Ινδουιστική θρησκεία. Χωρίζει τους ανθρώπους σε 4 κάστες. Την κατώτατη κάστα, τους επονομαζόμενους ΝΤΑΛΙ, τους θεωρεί και αυτούς κατώτατα όντα και τους θέλει υπηρέτες στις ανώτερες κάστες. Στην Ινδία σήμερα, 340 εκατομμύρια άνθρωποι υποφέρουν από αυτό (έως και τι ζωή τους χάνουν από επιθέσεις αυτών που θεωρούνται των ανώτερων καστών) που προωθεί η εκεί θρησκεία.

Έχουν καμιά σχέση τα παραπάνω με το φίλος και αδελφός που μας αποκαλεί ο Κύριος;;
Ο Κύριος είπε πως οι πράξεις σου θα σε κρίνουν, καταλαβαίνεις τι θα πει αυτό;;
Τα παραδείγματά σου σφύζουν από αυθαίρετα συμπεράσματα που καμιά σχέση απολύτως δεν έχουν με το Λόγο του Ιησού.

quote:
εξελιξη ψηλε εξελιξη= τίποτα με λίγα λόγια φίλε Γηγενή.

τιποτα για σενα ψηλε για οσους βαζουν το μυαλο τους σε λειτουργια παρα πολλα

quote:
Μάλιστα, 2000 χρόνια μοναχισμού, αφοσίωσης και θυσίας και μόλις μετά βίας κάποιοι καταφέρνουν να πάρουν κάποια γεύση από το θείο,

2000 χρονια οι χριστιανοι 2500 οι θιβετιανοι 5000 οι ινδιανοι της αμερικης αρα κερδιζουν οι ινδιανοι μα τον μανιτου


Τώρα τι σχέση έχει η απάντησή σου με το αν κάποιος έχει συναίσθηση του θείου, …… αδυνατώ να σε καταλάβω.

quote:

quote:
και νάσου που έρχεται ο Γηγενής, φρέσκος φρέσκος και μας λέει ότι έχει δυνατό φίλτρο και έχει καταλάβει το σχέδιο του κάθε Θεού.
Πόσων χρονών είσαι βρε Γηγενή;; Πόσα χρόνια έχεις αφιερώσει στη μελέτη των διάφορων θρησκειών έτσι ώστε να εκφράζεσαι με τόση σιγουριά;;

το φιλτρο μου ειναι αρκετα δυνατο για να καταλαβω οτι

ειναι μπουρδα η γεννηση με δωρο το προπαρτορικο αμαρτιμα

ειναι μπουρδα το αν εισαι κακος σε αυτη την ζωη θα ξανα ερθεις στην γη σαν κατσαριδα

ειναι μπουρδα το ο θεος ειναι παντοδυναμος και παναγαθος και παντογνωστης αλλα αφηνει τον διαολο να κανει οτι κανει για να δει ποιος ειναι σωστος αν και ξερει απο την αρχη ποιος ειναι σωστος

ειναι μπουρδα το οι θεοι τρωγοπινουν ερωτοτροπουν με τους ανθρωπους

ειναι μπουρδα το οτι το σεξ ειναι αμαρτια

ειναιμπουρδα το οτι τα αστρα ειναι σημεια στον ουρανιο θολο

ειναι μπουρδα οτι η γη ειναι επιπεδη

και αλλα πολλα


Αφού το είπα ότι είσαι ατσίδας και πιάνεις πουλιά στον αέρα ….. δεν χρειάζεται να κάνω κανένα άλλο σχόλιο.


quote:

quote:
Γιατί να διψά να κατανοήσει τον κόσμο;; Πώς ΠΙΣΤΕΨΕ και ΠΙΣΤΕΥΕΙ ότι θα κατανοήσει τον κόσμο;; με τί εφόδια;;
Σε ότι περιτύλιγμα και να το τυλίξεις φίλε Γηγενή, πάλι εκεί καταλήγουμε. Η πίστη έχει και πιο ευρεία έννοια πέρα από θέματα θρησκευτικών αντιλήψεων.
Μιλάμε όλοι για φυσικούς νόμους, ο Νομοθέτης όμως ποιος είναι;; Πολύ σωστά λες, πως αν δεν υπήρχε η αρμονία και οι φυσικοί νόμοι η φύση θα έπεφτε. Ποιός είναι λοιπόν ο εν-αρμονιστής της φύσης, ο Νομοθέτης της φύσης;; Το τυχαίο;; Ωραίο αλλά φτηνό και αίωλο σαν επιχείρημα και δεν μπορεί να σταθεί απέναντι στην τόσο τρανταχτή απόδειξη που προσφέρει η φύση.

quote:

γιατι να διψα καποιος να κατανοησει τον κοσμο;
γιατι ψηλε αν δεν κατανοησεις τον κοσμο που ειναι γυρο σου θα πεθανεις
αν δεν κατανοησεις οτι αυτο το πλασμα που εχει γαμψα νυχια εχει παραγγιλει ψηλο στα καρβουνα θα καταλιξεις στο στομαχι του
αν δεν κατανοησεις οτι φευγει οταν το χτυπησεις με ενα ξυλο εκει
θα καταλιξεις
αν δεν κατανοησεις οτι το ξυλο που κρατας κανει περισοτερη ζημια οταν ειναι μυτερο εκει θα καταληξεις

το τυχαιο ψηλε κατεστρεψε τους δεινοσαυρους το τυχαιο ψηλε
εχει φερει τους παγετωνες και το τυχαιο τους εχει παψει
εκτος και αν πιστευεις οτι ο θεος εριξε τον μετεωριτη και εξαφανιστικαν οι δεινοσαυροι.



Και δεν μου λες βρε μεγάλε, ο ελέφαντας, ο κροκόδειλος, ο ιπποπόταμος, ……….. και τα χιλιάδες ή εκατομμύρια άλλα έμβια όντα, που υπήρχαν πριν από εσένα, αλλά και συνεχίζουν να υπάρχουν, και δεν κατανόησαν τον κόσμο (όπως τουλάχιστον προσπαθεί να το κάνει ο άνθρωπος), ΠΕΘΑΝΑΝ;;;

Μωρέ, τι είναι αυτά που μας λες τώρα;;;; Συνεχίζεις να με εκπλήσσεις με τους συλλογισμούς σου που σπάνε κόκαλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 18:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Θα σου έλεγα τώρα τι περιμένεις αλλά άστο καλύτερα.

Τίποτα δεν περιμένεις, απλά άνοιξες ακόμη ένα θέμα για να δημιουργήσεις ακόμη μια κόντρα βρε φίλε και τίποτα άλλο.
Θα πουλήσεις λίγη εξυπνάδα, θα σε σιγοντάρουν οι γνωστοί και η κόντρα καλά κρατεί."

κάνεις λάθος Ψηλέ...άνοιξα ένα θέμα για εσένα .... είμαι έτοιμος να ακούσω....

φέρε λοιπόν ότι αποδείξεις έχεις;;;;

ΕΧΕΙΣ;;;;;


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα


Τι να ακούσεις;; Τά κάλαντα;;
Πέρασαν οι γιορτές!

*****Αν ήσουν, έστω και στο ελάχιστο ειλικρινής ..........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 18:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις το γραπτό λόγο;;
Όχι, όλες οι θρησκείες δεν λένε τα ίδια φίλε μου. Ένα μικρό παράδειγμα θα σου φέρω μόνο.
Σύμφωνα με τα γραφόμενα του ΥΣΕΕ, η «πατρώα» θρησκεία, όπως την αποκαλούν, θεωρεί τον άνθρωπο ΚΑΤΩΤΑΤΟ ον. Βλέπεις λοιπόν ότι δεν λένε όλες οι θρησκείες τα ίδια πράγματα. Έχουν κοινά σημεία, συνήθως ηθικής τάξης, αλλά διαφέρουν και κατά πολύ μάλιστα!!

το ιδιο λεει και η δικια σου θρησκεια οτι ο ανθρωπος ειναι δουλος του θεου
οτι ο ανθρωπος με το που γεννιετε εχει δωρο απο τον θεο το προπαρτορικο αμαρτιμα ο θεος ειναι αναμαρτητος

quote:
Ένα άλλο παράδειγμα, που πρόσφατα έμαθα γι’ αυτό, είναι η Ινδουιστική θρησκεία. Χωρίζει τους ανθρώπους σε 4 κάστες. Την κατώτατη κάστα, τους επονομαζόμενους ΝΤΑΛΙ, τους θεωρεί και αυτούς κατώτατα όντα και τους θέλει υπηρέτες στις ανώτερες κάστες. Στην Ινδία σήμερα, 340 εκατομμύρια άνθρωποι υποφέρουν από αυτό (έως και τι ζωή τους χάνουν από επιθέσεις αυτών που θεωρούνται των ανώτερων καστών) που προωθεί η εκεί θρησκεία.


εσυμφωνα με τηνινδουιστικη θρησκεια τημωρουνται γιατι στην προηγουμενη τους ζωη ηταν κακοι ανθρωποι απλα ο θεος τους δινει την ευκαιρια να γινουν καλυτεροι και δεν τους στελνει στην κολαση


quote:
Έχουν καμιά σχέση τα παραπάνω με το φίλος και αδελφός που μας αποκαλεί ο Κύριος;;

ολες οι θρησκειες λενε οτι αν εισαι καλος ο θεος σε τοποθετει στα δεξια του

quote:
Ο Κύριος είπε πως οι πράξεις σου θα σε κρίνουν, καταλαβαίνεις τι θα πει αυτό;;

σου δινω αποσπασμα με το τι ειπε ο κυριος σου γιατι δεν απαντας σε αυτο;
δεν το ειδες;
οποια πολη δεν δεχτει τους απεσταλμενους του κυριου σου τοτε ειναι καταδικασμενη
οποιος δεν αποκαλει κυριο του τον κυριο σου ασχετα με τις πραξεις του ειναι καταδικασμενος

quote:
Τα παραδείγματά σου σφύζουν από αυθαίρετα συμπεράσματα που καμιά σχέση απολύτως δεν έχουν με το Λόγο του Ιησού.

τα παραδειγματα μου ειναι απο το ιερο σου βιβλιο

quote:
Τώρα τι σχέση έχει η απάντησή σου με το αν κάποιος έχει συναίσθηση του θείου, …… αδυνατώ να σε καταλάβω.

ο εχων νοηση κατανοει

quote:
Αφού το είπα ότι είσαι ατσίδας και πιάνεις πουλιά στον αέρα ….. δεν χρειάζεται να κάνω κανένα άλλο σχόλιο.


χαιρομαι που παραδεχεσε οτι εχω δικιο

quote:
Και δεν μου λες βρε μεγάλε, ο ελέφαντας, ο κροκόδειλος, ο ιπποπόταμος, ……….. και τα χιλιάδες ή εκατομμύρια άλλα έμβια όντα, που υπήρχαν πριν από εσένα, αλλά και συνεχίζουν να υπάρχουν, και δεν κατανόησαν τον κόσμο (όπως τουλάχιστον προσπαθεί να το κάνει ο άνθρωπος), ΠΕΘΑΝΑΝ;;;

κυριαρχοζωο αυτη την στιγμη στον πλανητη ειναι ο ανθρωπος γιατι εχει κατανοησει τι συμβενει γυρο του
ο ελεφαντας κυνδινευει να εξαφανιστει γιατι ο ανθρωπος εχει παρει τα βοσκοτοποια του ελεφαντα για δικη του χρηση
το ιδιο συμβενει με ολα τα αλλα ζωα
ο ανθρωπος τα εκτοπιζει

quote:
Μωρέ, τι είναι αυτά που μας λες τώρα;;;; Συνεχίζεις να με εκπλήσσεις με τους συλλογισμούς σου που σπάνε κόκαλα.


τον καλο στον εγγεφαλο μερικων προσπαθω να σπασω αλλα δεν το βλεπω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 18:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψΗΛΌΣ
"Τι να ακούσεις;; Τά κάλαντα;;
Πέρασαν οι γιορτές!"

ΦΟΒΕΡΕΣ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ....ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΨΗΛΟΣ
"*****Αν ήσουν, έστω και στο ελάχιστο ειλικρινής .........."

ΜΙΑ ΖΩΗ ΝΑ ΘΙΓΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ...ΤΣΚ ΤΣΚ...ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΜΟΝΟ ΛΑΣΠΕΣ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα

Edited by - GDS1 on 04/01/2006 18:49:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 18:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ανώφελη η συζήτηση μαζί σου γιατί λες ότι θες και πηδάς από εδώ και εκεί χωρίς να έχει κάποια συνέχεια και συνέπεια ο λόγος σου. Και νομίζεις από πάνω ότι οι μπούρδες σου έχουν συνάφεια με τη συζήτηση.

Σου λέω κάτι συγκεκριμένο και εσύ μου λες ....... άλλα αντί άλλων.

Όταν θελήσεις να κάνεις διάλογο και όχι να το παίζεις τζάμπα έξυπνος, ίσως καταφέρουμε να συζητήσουμε.

Και που είσαι, πάρε καλύτερα κανένα τσελεμεντέ να μάθεις να μαγειρεύεις τουλάχιστον (αν δεν ξέρεις ήδη), περισσότερο χρήσιμο θα σου φανεί, και άσε το Ιερό μου βιβλίο γιατί δεν είναι για ανθρώπους με τόσο οξύ πνεύμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 18:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
GDS1:
και αποδείξεις ότι είναι ο ΧΟ Θεός όχι άλλος...tnx

ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΘΕΟ.
ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ, ΠΟΥ ΔΙΔΑΞΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.
ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ, ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΚΑΙ ΑΠΑΡΝΕΙΤΑΙ ΟΙΑΝΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗ ΘΥΣΙΑΣ.


quote:
GDS1:
ΦΟΒΕΡΕΣ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ....ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΤΕ ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΝΑ ΜΑΣ ΦΩΤΙΣΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΑΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2304688
Maintained by Digital Alchemy