ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 06:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
ΞΕΚΙΝΑΩ ΜΕ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙ ΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΧΟΤΑΝ ΜΕΣΑ ΜΟΥ...Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΜΕΣΩ ΠΟΙΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΤΟΥ ΕΚΠΛΗΡΩΘΗΚΕ????ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΤΟ ΣΑΡΚΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ? ΠΟΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΜΥΣΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΣΥΝΕΔΕΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΜΑΘΗΤΗ? ΒΕΒΑΙΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΑΝΑΙΡΕΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙ Η ΓΗΙΝΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΤΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ..
ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΗΡΧΕ ΘΕΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΘΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΟΥ ΕΚΤΕΛΕΣΕ ΤΟ ΛΕΠΤΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ?
ΑΦΗΝΩ ΤΟ ΜΠΑΛΑΚΙ ΣΕ ΣΑΣ ΤΩΡΑ...

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΝΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΑΛΗΘΙΝΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΥ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ...

ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ..

Raphael

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 12:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ ΑΡΧΑΓΓΕΛΕ, πολλές φορές μερικά πράγματα δεν είναι έτσι όπως φαίνονται...
Αυτό που παρουσιάζεται ως καλό μπορεί να μην είναι τόσο καλό πάντα κι αυτό που παρουσιάζεται ως κακό ίσως να μην είναι στην αλήθεια τόσο κακό.

Νομίζω πως μπορείς να εξάγεις λοιπόν την απάντηση μου μέσα από αυτόν τον "γρίφο".

Παρόλα αυτά, αν κατάλαβα κι εγώ σωστά μέσα από τον δικό σου γρίφο υπάρχει ήδη σχετικό topic όπου γίνεται σχετική συζήτηση (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

<< ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΙΟΥΔΑ >>

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 16:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield
Φίλε μου, η ζωή δεν έχει σκοπούς. Η αλήθεια της ζωής είναι πάνω από σκοπούς. Και επειδή ανέφερες αυτήν τη λέξη θα σου αναφέρω κάτι που διάβασα και μου άρεσε σχετικά με τους σκοπούς:

¨Ο σκοπός είναι γνωστό πως φιλάει για να μην φτάσει κανείς
άλλος εκεί και του πάρε τη θέση. Ο αφώτιστος νους
χρειάζεται κάποιο σκοπό για να υπάρξει. Ο φωτισμένος νους
δεν χρειάζεται κανένα σκοπό για να ζήσει. Απλά υπάρχει
απολαμβάνοντας, ρουφώντας το μεγαλείο της ζωής.¨

Οι σκοποί λοιπόν είναι κάτι το ανθρώπινο, ανήκουν σε αυτούς που προυπολογίζουν στο μέλλον τη στάση τους βασιζόμενοι όχι στην αγάπη του Θεού, αλλά στην ισχύ της δύναμής τους για να εκπληρώσουν το σκοπό τους. Ανήκουν όλοι οι σκοποί σε όλους αυτούς που έχουν μελετήσει τις κινήσεις τους, έχουν φτιάξει το σενάριο εσωτερικά, το έχουν προβάρει στο μέσα τους, και σαν καλοί ηθοποιεί το έχουν παίξει εξωτερικά, εκεί, μέσα στα γεγονότα της ζωής τους.

Και όλα αυτά για να επιτύχουν τον προυπολογισμένο σκοπό τους. Αλλά σκέψου λίγο, αυτό δεν ονομάζεται υποκρισία;;;
Γι αυτό λοιπόν ο φωτισμένος νους δεν έχει σκοπούς, αφού έχει πετάξει το πέπλο της υποκρισίας από πάνω του. Δεν χρειάζεται προυπολογισμούς και στησίματα. Μην συγχέεις το σχέδιο του Θεού με τα ανθρώπινα σχέδια. Ο Θεός είναι Θεός και κύριος των πάντων, και όλων των δυνάμεων, και μπορεί να σε έλξει χωρίς να προσβάλει τη θέλησή σου. Με ελεύθερη τη θέλησή σου σε έλκει κοντά του κατά το έλεός του, με μέτρο ακατανόητο για την ανθρώπινη λογική.

Αυτό που έκανε ο Ιούδας ήταν θέλησή του και μόνο. Καμιά πίεση, κανένα σχέδιο, κανένας σκοπός από το διδάσκαλό του. Έκανε το δικό του σκοπό μέσα στην αρμονία της αλήθειας. Το ψεύδος δε μπορεί να κρυφτεί από την αλήθεια. Το περισσότερο που μπορεί να κάνει είναι στο τέλος να υποκήψει και αυτό υπηρετώντας, εκπληρώνοντας την αλήθεια. Έστω κι αν έχει άλλο στόχο και σκοπό.

Είπαμε πως η αλήθεια της ζωής είναι ανώτερη κάθε σκοπού...

Οι άνθρωποι που αδυνατούν να συλλάβουν το ακατανόητο μέτρο της θείας αρμονίας, χρειαζόταν κάποιον που να εκπληρώνει το σκοπό. Το σκοπό που όλοι καταλαβαίνουμε με μέτρο την ανθρώπινη λογική μας. Αυτοί οι άνθρωποι γράψανε το ευαγγέλιο του Ιούδα. Αυτοί οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να δούνε έξω από τη σκηνοθετημένη σειρά των σκοπών στη ζωή τους!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 16:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Θα συμφωνήσω με τον φίλο Tryfield,

quote:
Ο φωτισμένος νους
δεν χρειάζεται κανένα σκοπό για να ζήσει. Απλά υπάρχει
απολαμβάνοντας, ρουφώντας το μεγαλείο της ζωής.¨

Η ύπαρξη Θεού ισοδυναμεί με την ύπαρξη ενός σκοπού για την ζωή μας.

Προφανώς οι φωτισμένοι δεν χρειάζονται Θεούς για να ζήσουν.

Μπράβο tryfield !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 16:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Βέβαια όλα τα υπόλοιπα φίλε tryfield :

quote:
Μην συγχέεις το σχέδιο του Θεού με τα ανθρώπινα σχέδια. Ο Θεός είναι Θεός και κύριος των πάντων, και όλων των δυνάμεων, και μπορεί να σε έλξει χωρίς να προσβάλει τη θέλησή σου. Με ελεύθερη τη θέλησή σου σε έλκει κοντά του κατά το έλεός του, με μέτρο ακατανόητο για την ανθρώπινη λογική.

είναι αλαλαμπάλαλα κούφια καρύδια.

Μας πετάς στα μούτρα έναν Θεό, από που προκύπτει; από τας γραφάς; των ιδίων των Εβραίων - χριστιανών;

Θεό που δεν υπάρχει και τα κάνεις θάλασσα!

Με την λογική σου θα μπορούσα να σου πετάξω και εγώ ένα θεοποιημένο βουνό (σύμφωνα με τις γραφές των ιδίων των βουνήσιων) που είναι κύριο των πάντων (!) και μπορεί να σε έλξει πραγματικά ! (στο κάτω κάτω της γραφής έχει και βαρύτητα !)

Να ελένγουμε τι γράφουμε Tryfield. Προπαντώς άνευ αποδείξεων.


Φιλικά ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 16:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
quote:

Βέβαια όλα τα υπόλοιπα φίλε tryfield :

quote:
Μην συγχέεις το σχέδιο του Θεού με τα ανθρώπινα σχέδια. Ο Θεός είναι Θεός και κύριος των πάντων, και όλων των δυνάμεων, και μπορεί να σε έλξει χωρίς να προσβάλει τη θέλησή σου. Με ελεύθερη τη θέλησή σου σε έλκει κοντά του κατά το έλεός του, με μέτρο ακατανόητο για την ανθρώπινη λογική.

είναι αλαλαμπάλαλα κούφια καρύδια.

Μας πετάς στα μούτρα έναν Θεό, από που προκύπτει; από τας γραφάς; των ιδίων των Εβραίων - χριστιανών;

Θεό που δεν υπάρχει και τα κάνεις θάλασσα!

Με την λογική σου θα μπορούσα να σου πετάξω και εγώ ένα θεοποιημένο βουνό (σύμφωνα με τις γραφές των ιδίων των βουνήσιων) που είναι κύριο των πάντων (!) και μπορεί να σε έλξει πραγματικά ! (στο κάτω κάτω της γραφής έχει και βαρύτητα !)

Να ελένγουμε τι γράφουμε Tryfield. Προπάντων άνευ αποδείξεων.


Φιλικά Βασίλης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 20:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Δεν ξέρω ποιός ήταν ο καλύτερος αλλά ο χειρότερος σύμφωνα με τον Αρκά... εδώ

http://img415.imageshack.us/img415/5941/arkasafterlife6hi7.jpg

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 02:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield
Φίλε Βασίλη,

Η βαρύτητα είναι δύναμη ελκτική, όπως και η πίστη σου. ’υτό που πιστεύεις έλκεις, και εν τέλει αυτό που έλκεις πραγματώνεται στη ζωή σου.

Εσύ, δε πιστεύεις σε Θεό και καλά κάνεις, αφού δε θα τον βρεις πουθενά. Συμφωνώ μαζί σου, όσον αφορά τη λογική σου ο Θεός δεν υφίσταται.

Τώρα άντε να βρεις Θεό... Το σύμπαν όλο να γυρίσεις οι συμπτώσεις σε ανθρώπους, γνωριμίες, βιβλία, γεγονότα, πληροφορίες, θα σε οδηγούν νομοτελειακά στο προφανές συμπέρασμα πως ο Θεός δεν υπάρχει πουθενά.

Κι όσο το φωνάζεις, τόσο θα αυξάνει η ένταση των λόγων σου, τόσο περισσότερο θα έλκεις τις αποδείξεις που ζητάς στο μέσα και στο έξω σου. Συ είπες ό,τι κι αν είπες, κι αυτά που εσύ λες αφορούν εσένα.

Αυτά όμως που εγώ λέω αφορούν εμένα.

Όσον αφορά εσένα φίλε μου ο Θεός δεν υπάρχει, και είναι αυτό για σένα αδιαμφισβήτητο γεγονός. Εγώ δεν αμφιβάλω ό,τι έτσι είναι όσον αφορά εσένα και ό,τι πιστεύοντας πρεσβεύεις. Δεν με αφορά, όχι για λόγους υποτιμητικούς προς το πρόσωπό σου, ίσα-ίσα. Δεν με αφορά γιατί για μένα ο Θεός είναι τόσο ζωντανός και εμφανής που το σύμπαν κάθε μέρα συνωμοτεί και μου το υπενθυμίζει με ατράνταχτες αποδείξεις.

Αλλά αν θέλεις αποδείξεις δεν μπορείς να πάρεις τις δικές μου. Αυτό δε γίνεται. Πρέπει να βρεις τις δικές σου. Ή μάλλον καλύτερα να σου τις δώσει το Υπέρτατο Όν. Μόνο Αυτός μπορεί να σου δώσει τις αποδείξεις που ζητάς.

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αφιερώσεις χρόνο και να τις ζητήσεις. Εμένα με άκουσε και μου τις έδωσε. Ζήτα, και θα σου δωθεί!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 10:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW
quote:

Όσον αφορά εσένα φίλε μου ο Θεός δεν υπάρχει, και είναι αυτό για σένα αδιαμφισβήτητο γεγονός. Εγώ δεν αμφιβάλω ό,τι έτσι είναι όσον αφορά εσένα και ό,τι πιστεύοντας πρεσβεύεις. Δεν με αφορά, όχι για λόγους υποτιμητικούς προς το πρόσωπό σου, ίσα-ίσα. Δεν με αφορά γιατί για μένα ο Θεός είναι τόσο ζωντανός και εμφανής που το σύμπαν κάθε μέρα συνωμοτεί και μου το υπενθυμίζει με ατράνταχτες αποδείξεις.

Αλλά αν θέλεις αποδείξεις δεν μπορείς να πάρεις τις δικές μου. Αυτό δε γίνεται. Πρέπει να βρεις τις δικές σου. Ή μάλλον καλύτερα να σου τις δώσει το Υπέρτατο Όν. Μόνο Αυτός μπορεί να σου δώσει τις αποδείξεις που ζητάς.

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αφιερώσεις χρόνο και να τις ζητήσεις. Εμένα με άκουσε και μου τις έδωσε. Ζήτα, και θα σου δωθεί!


μπραβο ρε συ Tryfield ... για μενα, το πιο αληθινο μηνυμα σε ολοκληρο το forum!! συμφωνω απολυτα..! σε ευχαριστω για αυτη σου την απαντηση..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 11:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Δεν υπήρξε καλύτερος μαθητής του Ιησού, τουλάχιστον όχι με την ερμηνεία που δίνουμε στους όρους "Ιησούς" και "Μαθητές".
Καλύτεροι κοινωνοί και μύστες της διδασκαλίας της ανιδιοτελούς αγάπης και προσφοράς προς τον πλησίον (που ασφαλώς δεν αποτελεί προνόμιο μίας μόνο θρησκείας, αλλά είναι πανανθρώπινη και ΥΠΕΡανθρώπινη ως έννοια) υπήρξαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν... λίγοι, αλλά εμφανίζονται κατά καιρούς και τόπους στον κόσμο. Είναι εκείνοι που απαρνήθηκαν τον Αντίχριστο, το Σατανά (ή όπως αλλιώς προσωποποιείται το Κακό σε κάθε δόγμα), ο οποίος κυκλοφορεί αιώνες ανάμεσά μας. Βασιλεύει στη ζωή μας, γίνεται αυτοσκοπός, είναι πάντα λαμπερός και ελκυστικός και κυρίως αδηφάγος. Αναζητήστε το(ν) Κακό γύρω σας, επάνω σας, μέσα στο μυαλό σας. Θα δείτε ότι είναι εκεί με το σαρδόνιο χαμόγελό του, σας καλεί να το(ν) βιώσετε όλο και περισσότερο, όλο και πιο έντονα, όλο και πιο αστραφτερά. Μόνο αντάλλαγμα που ζητάει; η ψυχή μας.
Εκείνοι που το(ν) αρνήθηκαν, επιβίωσαν δύσκολα σωματικά, αλλά έζησαν πλουσιοπάροχα πνευματικά. Κανείς όμως, εκτός από τους ίδιους δεν το αντελήφθη. Ίσως γι' αυτό και συνήθως θεωρούνται τρελοί ή/και "παρίες" των εκάστοτε κοινωνιών. Αυτοί όμως είναι οι πραγματικοί μαθητές της αγάπης, οι πνευματικοί διδάσκαλοι. Ζουν κι αυτοί ανάμεσά μας, αναζητήστε τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 08:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Το θέμα αυτό απενεργοποιείται εφόσον κι ο ίδιος ο θεματοθέτης επέλεξε να συνεχίσει στο topic: << ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΙΟΥΔΑ >> με το μήνυμα που απέστειλε εδώ.

Οπότε η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί εκεί.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy