ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 μετρωντας τα αστρα
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 23:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
Στο χωριο μου αλλα και γενικα σε ολη την πελοπονησο υπαρχει η γνωμη οτι οποιος μετραει τα αστρα βγαζει σπυθουρακια, υπαρχει και αλλου αυτη η γνωμη;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

______________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ,
ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΑΡΑΦΡΑΣΗ ΜΕ
ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΟ ΣΤΟΧΟ, ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ
ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΜΕΛΟΣ.

amalia

______________________________________

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 23:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Πως την τεκμηριώνεις αυτήν την άποψη;
Τι αισθήματα σου δημιουργεί;
Κάποια αναφορά από άλλο χωριό, μακρυα από το δικό σου, ώστε να είμαστε αντικειμενικοί, έχει την ίδια γνώμη;
Να το συζητήσουμε το θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 23:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
Πως την τεκμηριώνεις αυτήν την άποψη;
ειχα μετρησει μια φορα και ειχα βγαλει

Τι αισθήματα σου δημιουργεί;
φαγουρας

Κάποια αναφορά από άλλο χωριό, μακρυα από το δικό σου, ώστε να είμαστε αντικειμενικοί, έχει την ίδια γνώμη;
οι περισοτεροι αστονομοι καταγονται απο το σπυθουροχωρι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 00:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΜΟΙΑΖΟΥΝ.........

ΟΙ ΑΣΤΡΟΛΟΓΟΙ;;;; ΔΕΝ ΞΕΡΩ.....!


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 10:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW
quote:

Στο χωριο μου αλλα και γενικα σε ολη την πελοπονησο υπαρχει η γνωμη οτι οποιος μετραει τα αστρα βγαζει σπυθουρακια, υπαρχει και αλλου αυτη η γνωμη;

ναι γιγενη..υπαρχει..

και μενα μου το ελεγαν μικρη οπως και πολλα αλλα.. να μη μασαω μαστιχα το βραδι, γιατι ειναι σα να μασαω τα κοκκαλα των πεθαμενων (μπλιαχ..)
και αλλα πολλα..

παντως μαστιχα μασαω ακομη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 10:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:

Πως την τεκμηριώνεις αυτήν την άποψη;
ειχα μετρησει μια φορα και ειχα βγαλει
Τι αισθήματα σου δημιουργεί;
φαγουρας
Κάποια αναφορά από άλλο χωριό, μακρυα από το δικό σου, ώστε να είμαστε αντικειμενικοί, έχει την ίδια γνώμη;
οι περισοτεροι αστονομοι καταγονται απο το σπυθουροχωρι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 11:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
γωγω σου ελεγαν για μαστιχα χιου μονο
η και για τσιχλες;
ξερεις τσιχλοφουσκες,τσιχλες χωρις ζαχαρη κλπ κλπ κλπ

AZAΧ_ΧΑΖΑ ο κυριος που εχεις μοστραρει ειναι ο γνωστος αστρονομος της νασα
σπυρος σπυρου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 12:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:


AZAΧ_ΧΑΖΑ ο κυριος που εχεις μοστραρει ειναι ο γνωστος αστρονομος της νασα
σπυρος σπυρου




Ναι Ναι .... Της γνωστής οικογένειας Σπυροπουλέων....


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 09:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW
quote:

γωγω σου ελεγαν για μαστιχα χιου μονο
η και για τσιχλες;
ξερεις τσιχλοφουσκες,τσιχλες χωρις ζαχαρη κλπ κλπ κλπ

μπα..δεν εκαναν διακριση..
μαλλον η μαμα μου δεν ηθελε να μασαω τσιχλα γενικα και βρηκε αυτο να μου πει (τι εμπνευση ε?)
αν και η γιαγια μου το ελεγε..

εσας δε σας το ελεγαν ?
παντως αυτο με τα αστερια μου το ελεγαν και μενα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 13:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas
Εμενα στο χωριο μου αλλα και γενικα σε ολλη την Ηπειρο λενε οτι το πολυ το τικι τακα κανει το παιδι μ....α μηπως το λενε και στο χωριο σου Gigenis;Και κατι ακομα... μηπως την εχεις κανει λαστιχο;

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 14:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos


ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 18:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

navas λέει...
Εμενα στο χωριο μου αλλα και γενικα σε ολλη την Ηπειρο λενε οτι το πολυ το τικι τακα κανει το παιδι μ....α μηπως το λενε και στο χωριο σου Gigenis;Και κατι ακομα... μηπως την εχεις κανει λαστιχο;

...


Εμένα στο χωριό μου λένε οτι πάνω από τρία τινάγματα είναι μ.... τώρα τί ενοούσαν δεν ξέρω....


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 18:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas
Aπλα ετσι το ειπα οπως το ξερω. Οσο για το τριτο τιναγμα πραγματικα ισχυει.

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 18:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
γωγω εμενα μου ελεγαν να μην την καταπιω γιατι θα κολησει στα εντερα
και σαν απαντηση τους ελεγα
<<γιατι θα κολησει,γραναζια εχω;>>

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 19:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Εμενα στο χωριο μου αλλα και γενικα σε ολλη την Ηπειρο λενε οτι το πολυ το τικι τακα κανει το παιδι μ....α μηπως το λενε και στο χωριο σου Gigenis;Και κατι ακομα... μηπως την εχεις κανει λαστιχο;

για να το λενε στο χωριο σου κατι θα ξερουν
τωρα για το αν την εχω κανει λαστιχο
ενας αδωνης με απολωνιο κορμι και ηρακλειες αντοχες στο σεχ (εγω)
δεν προλαβενει να ασχοληθει με το σπορ που κανεις(λαστιχοπιοια)

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 19:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas
Αυτο σημαινει οτι δεν το ηξερες;

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 21:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
απο ποιο χωριο εισαι navas;
απο το αργοστοφοχωρι;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 23:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
απο ποιο χωριο εισαι navas;
απο το αργοστοφοχωρι;

Για να δουμε ποσοι ακομα ΔΕΝ θα καταλαβουν οτι αυτο το θεμα καθως και το θεμα με τους λυκανθρωπους ειναι σατιρα καποιων αλλων θεματων και θεσματοθετων....Ποσοι ακομα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 00:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

quote:
απο ποιο χωριο εισαι navas;
απο το αργοστοφοχωρι;

Για να δουμε ποσοι ακομα ΔΕΝ θα καταλαβουν οτι αυτο το θεμα καθως και το θεμα με τους λυκανθρωπους ειναι σατιρα καποιων αλλων θεματων και θεσματοθετων....Ποσοι ακομα!



MHN ΜΑΣ ΤΟ ΧΑΛΑΣ .....ΕΙΣΑΙ ΚΑΚΙΑ...ΠΟΛΥ ΚΑΚΙΑ.....


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 09:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Τι τό΄θελες ρε Medtech ????????

Πως θα γίνει αποσυμβολισμός απαντήσεων τώρα ????????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 09:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
MHN ΜΑΣ ΤΟ ΧΑΛΑΣ .....ΕΙΣΑΙ ΚΑΚΙΑ...ΠΟΛΥ ΚΑΚΙΑ.....

quote:
Τι τό΄θελες ρε Medtech ????????

Πως θα γίνει αποσυμβολισμός απαντήσεων τώρα ????????


συνειδητοποιοντας την καταστροφικη διαταραχη στην δυναμη (THE FORCE) που προκαλεσε η παρεμβαση μου αποχωρω για να αυτομαστιγωθω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 10:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Kαλημέρα!

Προφανώς και υπάρχει σε άλλα μέρη... Π.χ. στα Δωδεκάνησα από όπου κατάγομαι εγώ...

Και προφανώς είναι ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΔΙΟΤΙ πάντα πίσω από παράδοση κρύβεται ΠΑΝΤΑ η αλήθεια!!!

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 10:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Α, και μια και το θυμήθηκα!

Οι γιαγιάδες κι οι παππούδες μας έλεγαν λοιπόν πως δεν πρέπει να μασάμε "μαστίχα" (για κείνους όλες οι τσίκλες ήταν "μαστίχες") γιατί δεν θα βγάζαμε "μουστάκι"...

Βέβαια αυτό θα ήταν καλό αν είμασταν κορίτσια...

(λέτε γι' αυτό οι αμερικάνες να μασάνε συνέχεια;)

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 10:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Ρε γμτ πώς το ένα φέρνει το άλλο...

Εφηβική αγοροπαρέα συζητά για τι άλλο; το SEX!!!

(στην υπέροχη εκείνη ηλικία εκείνη που πέντε μλκ/ημέρα είναι μέτρια επίδοση... χωρίς κανένας να το παραδέχεται καθότι οι άλλοι θα τον αποκαλούν μλκ και επίσημα... είναι από τα πράγματα που όλοι τα κάνουν αλλά ...κρυφίως)

Οπότε ο πονηρός λέει:

"όταν τραβάς μλκ βγάζεις τρίχες στη χούφτα..."

Και όλοι οι υπόλοιποι κυττούν έντρομοι τις χούφτες τους!!!

Ε ρε γέλια!!!

Δημήτρης

ΥΓ Να 'σαι καλά ρε gigeni... Θυμήθηκα πολλά... Τώρα Αύγουστο θα ήμουν με τους παππούδες και τις γιαγιάδες στο νησί...

Η τελευταία τους πέθανε πριν δέκα σχεδόν χρόνια...

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τους σκεπάζει...

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 17:27:49  Εμφάνιση Προφίλ
Φαντάζομαι ότι ο Μέλιος, ο ήρωας του μυθιστορήματος του Λουντέμη "Ένα παιδί μετράει τ'άστρα" πρέπει να ήταν πολύ σπυριάρης.
Ένας φίλος μου πάλι που δουλεύει στην Opel, επειδή λόγω καλοκαιριού δεν είχε πολλή δουλειά, μετρούσε τα Astra που είχε το μαγαζί και γέμισε spyria.
Μετά άρχισε να μετράει Corsa (πλακώθηκε και στα Clearasil) και τώρα είναι μιά χαρά. Άρα πρέπει να ισχύει.

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 12:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Το χαλάτε το θέμα. Το χαλάτε και δεν κάνει.
quote:
Για να δουμε ποσοι ακομα ΔΕΝ θα καταλαβουν οτι αυτο το θεμα καθως και το θεμα με τους λυκανθρωπους ειναι σατιρα καποιων αλλων θεματων και θεσματοθετων....

Ήμουν σίγουρος ότι κάποιος δεν θα άντεχε και θα άνοιγε τέτοια θεματάκια, αλλά είχα ποντάρει όλα τα λεφτά στον βριλ. Αουτσάιντερ είχα τον jbg. Έχασα.

Edited by - stemix on 10/08/2006 12:41:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 20:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Ήμουν σίγουρος ότι κάποιος δεν θα άντεχε και θα άνοιγε τέτοια θεματάκια, αλλά είχα ποντάρει όλα τα λεφτά στον βριλ. Αουτσάιντερ είχα τον jbg. Έχασα.

σε εμενα τι ποσοστο εδινες;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 23:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph
quote:

Στο χωριο μου αλλα και γενικα σε ολη την πελοπονησο υπαρχει η γνωμη οτι οποιος μετραει τα αστρα βγαζει σπυθουρακια, υπαρχει και αλλου αυτη η γνωμη;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του



Στην Δυτική Μακεδονία, όποιος μετράει τα άστρα... κατουρώντας όμως, βγάζει σπυθουράκια η μπαστραβίτσες όπως τα λέμε εμείς.
Και λέω για κάτι σαν μικρές κρεατοελιές στο χρώμα του δέρματος όμως - όχι σπυράκια η ελιές τα οποία φεύγουν η με καυτηριασμό η με... κεράλειμα (κεραλοιφή).
Τώρα, για επιστημονική εξήγηση, τι να πω, δεν υπάρχει. Είναι όμως μία από τις θαυμαστές αναφορές της παράδοσης όλης της Ελλάδας, που σίγουρα κάποιοι πρωτοποριακοί θα κοροϊδέψουν και θα χλευάσουν, πράγματα τα οποία όμως πίστευαν αυτοί που τους γέννησαν και οι ακόμη παλιότεροι, ηλίθιοι κατ΄αυτούς πρόγονοί τους!!!

Edited by - valgraph on 10/08/2006 23:28:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 05:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
gigenis.
Στις 6 Αυγούστου άνοιξες τρία νέα θέματα:
λυκανθρωποι
δυναμη
μετρωντας τα αστρα
με παρόμοια εισαγωγική τοποθέτηση μεταξύ τους, η οποία αποτελεί μία ειρωνικής και υποτιμητικής στόχευσης παράφραση, του εισαγωγικού μηνύματος που στάλθηκε από το μέλος navas στο θέμα που άνοιξε με τίτλο Ισκιος δεντρων:
quote:
Στο χωριο μου αλλα και γενικα σε ολλη την Ηπειρο υπαρχει η γνωμη οτι δεν ειναι καλο να κοιμαται καποιος κατω απο τον ισκιο της συκιας γιατι θα πεθανει απο πλακωμα καποιου ισκιου λενε,και αυτο γιατι η συκια ειναι καταραμενη επειδη κρεμαστηκε ο Ιουδας, υπαρχει και αλλου αυτη η γνωμη;

Υποθέτω, πως είσαι σε θέση να καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ:
της διαφωνίας στις απόψεις κάποιου ανθρώπου, ή ακόμα και της διάθεσης να βρίσκεις "αστεία" αυτά τα οποία για κάποιους άλλους, αποτελούν τουλάχιστον ένα ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση,
και του να παραφράζεις τα λόγια του ανθρώπου αυτού επαναλαμβάνοντας το "αστειάκι" (για να χρησιμοποιήσω μία επιεική έκφραση) αυτό, 3 φορές σε έναν χώρο, ο οποίος έχει ως σκοπό να φιλοξενεί ουσιαστικές συζητήσεις κι όχι την ειρωνική και περιπαιχτική διάθεση, που εκφράζει και τα τρία αυτά θέματα που άνοιξες.

Πιστεύω πως μέσα στη επόμενη βδομάδα, κατά τη διάρκεια της οποίας ο λογαριασμός σου θα είναι απενεργοποιημένος (η απενεργοποίηση αυτή είναι προειδοποιητικής φύσεως για αυτού του είδους τη συμπεριφορά, που στη συγκεκριμένη περίπτωση προήλθε από εσένα, αλλά και για οποιονδήποτε άλλο επαναλάβει κάτι παρόμοιο με οποιονδήποτε άλλο τρόπο)
θα σου δοθεί η ευκαιρία να σκεφτείς πραγματικά την πράξη αυτή και το πόσο μπορείς να έχεις προσβάλλει κάποιον άνθρωπο, που στην προκειμένη περίπτωση, δε σου έκανε και τίποτα!

Το παρόν θέμα θα απενεργοποιηθεί σε 2 ημέρες, μέχρις ότου όσα μέλη είχαν τη διάθεση για ουσιαστική συμμετοχή στη συζήτηση αυτή, να κλείσουν τις τοποθετήσεις τους, ή να συνεχίσουν στο γενικότερο παλιότερο θέμα:

Λαογραφία, Ψυχή και……


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 10:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Και λέω για κάτι σαν μικρές κρεατοελιές στο χρώμα του δέρματος όμως - όχι σπυράκια η ελιές τα οποία φεύγουν η με καυτηριασμό η με... κεράλειμα (κεραλοιφή).
Τώρα, για επιστημονική εξήγηση, τι να πω, δεν υπάρχει. Είναι όμως μία από τις θαυμαστές αναφορές της παράδοσης όλης της Ελλάδας, που σίγουρα κάποιοι πρωτοποριακοί θα κοροϊδέψουν και θα χλευάσουν, πράγματα τα οποία όμως πίστευαν αυτοί που τους γέννησαν και οι ακόμη παλιότεροι, ηλίθιοι κατ΄αυτούς πρόγονοί τους!!!


Aπο τη περιγραφη της μορφολογιας τους και της εφαρμοζομενης θεραπειας καταληγω οτι αναφερεσαι στις γνωστες ΜΥΡΜΗΓΚΙΕΣ που ειναι αποτελεσμα της δρασης μιας ποικιλιας ιων απο την οικογενεια των HPV (human papiloma virus).Στελεχη ιων της ιδιας οικογενειας προκαλουν και τα κονδυλωματα των γεννητικων οργανων.Μεταδιδονται με απλη επαφη (αν πχ. αγγιξεις την μυρμηκια που εχει φυτρωσει σε ενα σημειο κινδυνευεις να μεταδοθει και στο σημειο που ηρθε σε επαφη με αυτην),μεταδιδονται πολυ ευκολα και ατομα που αγνοουν αυτη την πληροφορια (και/ή δινουν σημασια στις λαικες παραδοσεις αντι στην επιστημη),μπορουν με μεγαλη επιτυχια να τις διασπειρουν σε ολα τα σημεια του σωματος τους.

Οι προγονοι μας,κυριως ο απλος λαος δεν ηταν ηλιθιοι (=μειωμενης ευφυιας) αλλα σαφεστατα δεν ειχαν τα μεσα ουτε ηξεραν και πολλα απο επιστημονικη μεθοδολογια.

Δεν θα τους χλευασω λοιπον,θα χλευασω αυτους που παρολο που η επιστημονικη εξηγηση σημερα υπαρχει,ακομα δινουν σημασια στις δεισιδαιμονιες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 14:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

Amalia λέει...

........σε έναν χώρο, ο οποίος έχει ως σκοπό να φιλοξενεί ουσιαστικές συζητήσεις κι όχι την ειρωνική και περιπαιχτική διάθεση, που εκφράζει και τα τρία αυτά θέματα που άνοιξες.

Πιστεύω πως μέσα στη επόμενη βδομάδα, κατά τη διάρκεια της οποίας ο λογαριασμός σου θα είναι απενεργοποιημένος (η απενεργοποίηση αυτή είναι προειδοποιητικής φύσεως για αυτού του είδους τη συμπεριφορά, που στη συγκεκριμένη περίπτωση προήλθε από εσένα, αλλά και για οποιονδήποτε άλλο επαναλάβει κάτι παρόμοιο με οποιονδήποτε άλλο τρόπο)


Μάλιστα... ο τύπος που τον βιάσανε εξωγήινες βζίν βζούν δεν σε πέιραξε.... ο τύπος που μας λέει βάλτε το χερι σε βραστό νερο και δεν θα καήτε δεν σε πείραξε.... ο τύπος που ισχυρίζεται πως έιναι βρυκόλακας δεν σε πείραξε... ο τύπος που μπήκε στην σπηλια του Νταβέλη και παραλίγο να τον χιλιοδαγκώσουν τα βρίλ δεν σε πείραξε...

ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΟΜΩΣ Ο GIGENIS ΠΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΤ ΤΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΝΕ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΘΕΜΕΤΑ ΜΕ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΗ.....

ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΣΕ ΕΙΧΕ ΠΕΙΡΑΞΕΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ ΣΕ ΕΙΧΕ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΙΣΩΣ Η ΤΡΙΤΗ ΓΡΑΜΜΗΣ ΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ;;;;;


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy