ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μυθωδία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 21:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΦΤΙΑΧΤΟ ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΕΝΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΥΤΩΝ (ΕΒΡΑΪΚΩΝ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ) ΠΟΥ ΤΑ "ΕΡΑΨΑΝ" ΤΟΤΕ ... ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕ... ? ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ? ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...?

ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΑΣ "ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ"... (ΑΛΗΘΕΙΑ...ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΦΙΛΑΝΕ ΕΙΚΟΝΙΣΜΑΤΑ, ΚΟΜΠΟΣΚΗΝΙΑ, ΧΑΝΤΡΕΣ, ΛΕΙΨΑΝΑ... ΚΛΠ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΩΡΑΚΙ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ "ΛΑΔΩΝΟΝΤΑΣ" ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΤΟΥΣ (ΤΑΜΑ) ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ...ΡΟΥΣΦΕΤΙ !!!... ΑΥΤΟΙ... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ??? ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ??

Ή ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ ΣΕ ΟΛΑ (ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ, ΘΕΑΤΡΟ, ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΛΠ) ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ... ΗΤΑΝ... ΣΤΟΥΡΝΟΙ ????

ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ, ΕΝΩ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ... ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ...ΣΕ ΤΙ ...ΘΕΟ... ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ !!!!

Πάμε πάλι στο θέμα... δηλαδή την ερμηνεία της ανάλυσης των στίχων της ΜΥΘΩΔΙΑΣ ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 21:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακούμε στο προηγούμενο movement: " Ω ΝΥΞ ΕΙ ΠΑΝΤΑ ΖΕΙ " δηλαδή ... ΤΟ "ΣΚΟΤΑΔΙ" ΖΕΙ ΠΑΝΤΟΥ !

Δεν υπονοεί τίποτα άλλο παρά τους "ΣΚΟΤΕΙΝΟΥΣ" ανθρώπους που φυσικά ΔΕΝ προέρχονται από τον ΔΙΑ ... αλλά από τον ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΚΡΟΝΟ και το συνάφι του... και οι οποίοι ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ... έχουν καταλάβει ΚΑΙΡΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ στην ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ καθώς και τον ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ... πιέζοντας την ΕΛΛΑΔΑ πρώτα αλλά... και όλο τον κόσμο και την ανθρωπότητα ... γενικότερα !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 22:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλά nireas... και τι προτείνεις να κάνουμε, εμείς η φωτισμένη ελληνική φυλή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 22:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ καλά nireas... και τι προτείνεις να κάνουμε, εμείς η φωτισμένη ελληνική φυλή;

Tι λες βρε Doc,πάλι?
Σάλεψες τελείως?
Τι ερώτηση είναι αυτη και απο που προκύπτει?

Ωρες-ώρες τα χάνω μαζί σου!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 22:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ εδώ μας λέει ο φίλος Νιρεύς για εκλεκτούς λαούς ιερατία το ένα το άλλο... και δεν έχει κάποιο σχέδιο; Θέλω να πω δηλαδή, γιατί τα λέμε όλα αυτά; Για να 'χουμε κάτι να λέμε;
"Κοίτα τι ωραίες θεωρίες που σκέφτομαι, είμαι πολύ έξυπνος" αυτός είναι ο σκοπός;
Το θέμα φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ είναι η χρησιμότητα των πραγμάτων. Αυτός είναι ο σκοπός τη ερώτησης, να βρω τη χρησιμότητα σε αυτό που ακούω.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/06/2012 22:58:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 23:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Doc με απογοητεύεις.
Αν δεν βλέπεις καμμία χρησιμότητα,τότε προφανώς για σένα δεν υπάρχει.

Και φυσικά μην ρωτήσεις άλλον τι βλέπει,αφου για σένα δεν υπάρχει.

Αν δηλαδή,κάποιος κάνει μια ανάλυση,πέρα απο την βιτρίνα,δεν έχει σημασία?

Δεν σε καταλαβαίνω και προσπαθώ πολύ,να το ξέρεις!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 23:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, οι αναλύσεις δεν έχουν καμια χρησιμότητα. Είμαι τελείως ξεκάθαρος σε αυτό.

Έχουν χρησιμότητα τα λόγια, όταν μεταφράζονται σε πράξεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 23:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Doc με απογοητεύεις.
Αν δεν βλέπεις καμμία χρησιμότητα,τότε προφανώς για σένα δεν υπάρχει.

Και φυσικά μην ρωτήσεις άλλον τι βλέπει,αφου για σένα δεν υπάρχει.

Αν δηλαδή,κάποιος κάνει μια ανάλυση,πέρα απο την βιτρίνα,δεν έχει σημασία?

Δεν σε καταλαβαίνω και προσπαθώ πολύ,να το ξέρεις!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


κανε μια προσπαθεια ακομα Νικ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 00:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Και η ψηλάφηση για την αποκάλυψη μιας πιθανής αλήθειας , που μάλιστα μπορεί να έχει σχέση με το μυστήριο της ύπαρξης μας δεν έχει καμία χρησιμότητα ; Πρέπει να την απαξιώσουμε, επειδή δεν βρίσκεται μέσα στο πεδίο των δικών μας επιλεγμένων ενδιαφερόντων; Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να κατανοήσω τέτοιου είδους αντίληψη για την αναζήτηση της αλήθειας.
-Ο φίλος Νηρέας, με την επιμέλεια με την οποία επεξεργάζεται τα στοιχεία που έχει από το you tube , αλλά και οι συμμετέχοντες στον προβληματισμό του συνδίκτυοι, τουλάχιστον εμένα αλλά πιστεύω και άλλους, βοηθάει να κατανοήσουμε αυτό το πραγματικά αινιγματικό γεγονός της συναυλίας Μυθωδία του Παπαθανασίου και τους σκοπούς για τους οποίους έγινε και μάλιστα με χρηματοδότηση από τη NASA.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 00:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Και η ψηλάφηση για την αποκάλυψη μιας πιθανής αλήθειας , που μάλιστα μπορεί να έχει σχέση με το μυστήριο της ύπαρξης μας δεν έχει καμία χρησιμότητα ; Πρέπει να την απαξιώσουμε, επειδή δεν βρίσκεται μέσα στο πεδίο των δικών μας επιλεγμένων ενδιαφερόντων; Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να κατανοήσω τέτοιου είδους αντίληψη για την αναζήτηση της αλήθειας.
Χρήσιμο, είναι αυτό που κάνει ουσιαστικά τη ζωή σου καλύτερη. Κάτι που ικανοποιεί την περιέργιά σου, είναι απλά κάτι που ικανοποιεί την περιέργιά σου. Προσωπικά, αν ήθελα να βρω το μυστήριο της ύπαρξής μου, θα έψαχνα στην ύπαρξή μου.
Μέχρι στιγμής πάντως δεν έχω απαξιώσει τίποτα. Έκανα απλά μια ερώτηση, δεν καταλαβαίνω γιατί εσείς απαξιώνετε την ερώτησή που έκανα, χωρίς μάλιστα να έχει απαντήσει σε αυτή ο φίλος Νηρέας.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/06/2012 00:39:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 00:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχος

Κατα πόσο όμως μπορεί να αληθεύουν?
Δεν ξέρω φίλοι.
Η λογική μου, αφήνει ένα παράθυρο ανοικτό και για τα πιο τρελά σενάρια.Παρ'όλα τα stops,τις βαλβίδες ασφαλείας και μπάρες,που έχει εγκαταστήσει στο μυαλό μου η επιστημονική γνώση,αυτο πάντα καταφέρνει και υπερπηδά τα εμπόδια με μια απλή,απλούστατη σκέψη:<< Γιατι δεν θα μπορούσε να είναι έτσι?>>
Επειδή δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας σε αυτή την σκέψη,αφήνω ανοικτό το παράθυρο που σας έλεγα!!
..............

Διάβασα προσεχτικα τι εγραψες.

Θα με ενδιέφερε όμως αυτο το γιατι δεν θα μπορουσε να ήταν έτσι, πόσο % του δινεις να είναι έτσι?

Ειλικρινά,

και θα σου γράψω εκείνο στο αστρος...που είχαν δει τα ματια μου και δεν έχω ακόμα δώσει εξήγηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 01:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα ειλικρινά,θα σου δώσω δυο απαντήσεις.

Η μία είναι, δεν ξέρω.

Και η άλλη, 50-50!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 01:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα πες μας για το άστρος.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 01:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Dr Jekyll Mr Hyde

Αγαπητέ φίλε, δεν είμαι εγώ αυτός που θα υποδείξει τι πρέπει να κάνουμε...

Εγώ απλά αναλύω (πάντα με το φτωχό μου μυαλό και φυσικά δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να δεχτεί το οτιδήποτε... αλλά πριν απορίψει ... ας τα εξετάσει πολύ καλά και προσεκτικά...) τι ήθελε να μας πει η NASA διαμέσου των στίχων που φυσικά έχουν ΝΟΗΜΑ !

Και αυτό θα πρέπει να μας προβληματίσει ....

Όταν υπάρχει ΝΟΗΜΑ ... υπάρχει και μια ΛΟΓΙΚΗ από πίσω... αλλιώς... δεν θα είχε λόγο να τους βάλει ... και το ότι τους βάζει κρυφά... χωρίς να παραδέχεται μέχρι σήμερα ... ότι έχει στίχους... αυτό κατ' εμέ τα ΛΕΕΙ ΟΛΑ !!

Αν η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ήθελε να παραπλανήσει (ας πάρουμε την άλλη πλευρά του πράγματος δηλαδή...) τότε πολύ απλά θα το ΔΙΕΔΙΔΕ...

Δηλαδή θα άφηνε πολύ ωμά... να φανεί ότι έγινε μία συναυλία με στίχους - μπορεί να τους είχε π.χ. στο επίσημο DVD της - και να ήθελε πολύ εύκολα να μας πάει στο συμπέρασμα που ΑΥΤΗ (ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ) θα ήθελε... ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΔΕΙΧΝΕ ΧΥΜΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ να το πω πιο απλά...

Όμως κάτι τέτοιο ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ !

Εδώ υπάρχει κόσμος και είναι πολύς κόσμος... πιστέψτε με... που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ότι έχει γίνει αυτή η συναυλία ! Ούτε καν ακόμη και σήμερα πολλοί ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ τον λόγο που έγινε και τι ήθελε να μας πει !!!!

Άρα...

ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η NASA ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΥΡΕΩΣ ΓΝΩΣΤΑ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΑΝΑΤΡΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΜΕ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ... ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΠΑΝΙΚΟ... ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΕΝΝΟΗΘΟΥΝ... ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΙΣΧΥΟΥΝ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 01:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λογική για να αρχίσει κάποιος να καταλαβαίνει ότι κάτι τρέχει είναι η εξής (κατ 'εμέ πάντα) :

1) Η NASA κατεβαίνει Αθήνα και κάνει μια πάρα πολύ ωραία συναυλία και μάλιστα με τον διεθνούς φήμης δικό μας Βαγγέλη ΟΔΥΣΣΕΑ (κρατήστε το όνομα αυτό...) Παπαθανασίου ! Την συνδέει όπως μας λέει με την εξερεύνηση του πλανήτη Άρη και για αυτό δίνει και ελληνικό όνομα ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΤΟΥ ΑΡΗ (MARS ODYSSEY)

Ωραία μέχρι εδώ...

Όμως βλέπεις ότι ενώ αναβλήθηκε...από το αρμόδιο υπουργείο... ΑΥΤΗ (NASA) βλέπεις να ΕΠΙΜΕΝΕΙ πως πρέπει να γίνει...

Χμ... Εδώ είναι το πρώτο χμ...

Πάμ' παρακάτω...

Βλέπουμε ή μοιάζει...τέλος πάντων...μία επίκληση...και μάλιστα σε αρχαίες θεότητες...που στο σχολείο μας δίδαξαν ότι...αυτά...ήταν ... παραμύθια !

Μετά κάποιοι..."υποψιασμένοι" ... δεν μένουν στα "α" και "ου" και "δι" ...που ακούγονται... αλλά...καταλαβαίνουν....ότι μοιάζουν.... σαν κάτι με αρχαία ελληνικά...


Χμ... Εδώ είναι το δεύτερο χμ...


Παρουσιάζεται μετά από αρκετό καιρό κάποιος χρήστης... και δίνει ...τους στίχους...σχεδόν με μεγάλη ακρίβεια....

Και φαίνεται αυτοί... να έχουν κάποιο νόημα... στην αρχαία ελληνική...


Χμ... Εδώ είναι το τρίτο χμ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 02:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού... οι "υποψιασμένοι" κατάλαβαν ότι αφού υπάρχουν στίχοι...με ΝΟΗΜΑ...στα αρχαία ελληνικά... και είναι η NASA από πίσω... και όχι ο μπακάλης της γειτονιάς... όταν ακούνε επισήμως την NASA να μην παραδέχεται κάτι τέτοιο... τότε σίγουρα επιβεβαιώνεται το Never A Straight Answer = NASA !!!

Νάτο και το τέταρτο ... χμ....

Εδώ λοιπόν... κάτι τρέχει...Είναι πασιφανές... (όχι για όλους) για αυτούς που έχουν "μυριστεί" ότι ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΙΠΩΘΕΙ την βραδιά της συναυλίας ... αλλά ... προς σε αυτούς ... που μπορούν να το καταλάβουν ... με τον τρόπο που έγινε... και αυτοί δυστυχώς ή ευτυχώς είναι ... ΛΙΓΟΙ !


Εάν τώρα ακόμη κάποιος ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ να καταλάβει ότι κάτι πολύ σημαντικό είναι από πίσω... όταν βλέπει μια ολόκληρη NASA να κατεβαίνει στην Αθήνα και κάνει κάτι - που από όσο ξέρω δεν το έχει επιχειρήσει ποτέ στην ιστορία της - και αυτό το "κάτι" ακόμη να μην του λέει τίποτα ... τότε ... μην ασχολείται άλλο με την ερμηνεία που προσπαθούμε να δώσουμε... εδώ ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 02:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ θα σας το γράψω, μας παρνει...είμαστε στο παράξενο!

Σορυ για την διακοπή

Αυτο έγινε πριν χρόνια. Ήμουν γύρω στα 32.

Είχα τελειωσει το έξωχικο κοντά στον κάμπο του αστρος. Ήταν μέσα καλοκαιριού, και αναλογιζομουν το πόσο τυχερός ήμουν, όταν ανήγοντας τα Θεμέλια, βρήκε η σκαπάνη ένα αγάλματακι. Ο πατέρας μου μου είπε να το εξαφάησω γιατι το οικόπεδο ήταν απέναντι απο κάτι μεγάλες πέτρες, και όλα έδειχναν πως ίσως κάτι υπήρχε. Να μην σας τα πολύλογω, πηγή στο χωριό και τηλεφώνησα στην αρχαιολογία, και μέσα σε λίγες ώρες έφθασαν απο Άργος και Σπάρτη αρχαιολόγοι. Όταν το εξέτασαν, κουνησαν το κεφάλι τους, και είπαν να σταματήσουμε αμέσως το σκαψημο. Οι γονείς μου, που το όνειρο τους ήταν να φύγουν απο την Αθήνα, ήσαν απάρηγορητοι.

Έχασες όλα τα χρήματα, μου είπε ο πατέρας μου, κρίμα.

Η μεγάλη μας έκπληξη ήταν μετα δυο μέρες καθώς τα μαζεύαμε να γυρίσουμε στην τσιμέντου πόλη, όταν ένα αυτοκίνητο σταμάτησε στο χωράφι, μαζι με δυο αρχαιολόγους. Είπαν να συνεχίσουμε το σκαψημο, μα αν βρεθεί κάτι άλλο, θα σταματάγαμε τελειωτικα. Βεθηκε ένα κλειδί,τίποτα το σπουδαίο, έτσι όι τρύπες γιατι θεμέλια ήσαν έτοιμες, και μετα απο λίγους μήνες τελείωσε ένα όμορφο έξωχικο. Η περιοχή κρίθηκε αρχαιολογικός χώρος, και δίπλα μου η σε απόσταση 500 μέτρων,δεν θα μπορουσε να κτίσθει τίποτα άλλο.

Έτσι μακάριζα την τύχη μου, και τα βραδιά απολάμβανα τον έναστρο ουρανό, άκουγα τα κύματα, τα αιδωνια αργα τη νύχτα (η νωρίς τό πρωι) όπως το δεις, και όταν μαζεύτουσαν αρκετοί, ανεβαίνα τέρμα ταράτσα, είχα μια πολυθρόνα και χαζευα τα αστέρια.

Σας λέω λοιπόν, πως απο πάντα δεν πινω, και ειδικά εκείνα τα χρόνια έκανα συνεχώς μουσιοθεραπεια. Άκουγα Bach, mozart, Vivaldi για ώρες...

Καποια στιγμη ενω κοιταγα προς το αστρος, ξαφνιασθηκα. Ήταν κάτι αλλοκοτο, μάλιστα σηκώθηκα τσιμπηθηκα αρκετές φορές, ήταν 2 μετα τα μεσάνυχτα, και δεν μπορούσα να ξύπνησω κανένα.

Μια κεφαλή αλογου, φωτισμένη, μεγάλη όσο πέντε πολυκατοικίες περιφέρετο πάνω από το αστρος. 

Απο το μέρος που ήμουν, αρκετα μακριά, έβλεπα να στρέφονται γύρω του λωρίδες φωτός, και να πηγαίνει με ταχύτητα απο τη μια άκρη στην άλλη της πόλης, σε δευτερόλεπτα! 

Σαν να καλπάζε!

Δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο, ούτε σε φιλμ, δεν υπήρχε γιορτή, μα θα ήταν αδύνατο (λόγο μεγέθους) να είναι κάτι κατασκευασμένο απο άνθρωπο.

Και το θέμα, δεν είναι πως βιάστηκε δευτερόλεπτα. Τουλάχιστον μισή ώρα, με όλες 
Τις τσιμπιες και τα χαστούκια, αυτο ήταν εκει....

Δεν το ξανά είδα ποτε, αν και πέρασα πολλα βραδιά ακόμα, να ατενίζω τα άστρα και να ακούω μουσική.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 02:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xa xa xa Πλάτωνα,πώς την πάτησες έτσι?

Αυτο πρέπει να έγινε το 1993 αν θυμάμαι καλά.
Ημουν εκεί,επειδή είναι το πατρικό της συντρόφου μου.
Πρίν απο το άλογο,είχε προβληθεί ένα τάνκ.Δυο ή τρείς μέρες πρίν.

Ηταν ο προβολέας μιας disco στο Τολό.Μετα τούς κάηκε το μηχάνημα,άργησαν να το φτιάξουν και φυσικά δεν ξαναπρόβαλαν σλαϊντς.

Αν το θυμάσαι καλά και έτσι υποθέτω επειδή σου έμεινε αποτυπωμένο,οι φωτεινές λωρίδες που σχημάτιζαν την υποτιθέμενη χαίτη της αλογοκεφαλής,όταν αυτο εκινείτο γρήγορα πέρα δώθε,έμεναν στην ίδια πάντα θέση,ενω αν δεν ήταν σλαϊντ,θα εκινούντο και αυτες ανάλογα.

Επομένως...άνθρακες ο θησαυρός.
Δεν σου αποκαλύφθηκε η αλήθεια!!!

Υ.Γ
Εγώ το έβλεπα απο το Λυγουριο και απο εκείνο το σημείο φαινόταν αχνά και η δέσμη του προβολέα καθώς διαχέετο στον ουρανό!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 16/06/2012 02:21:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 02:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να σας ξαναπάω τώρα λίγο πίσω στο 1ο movement....

Είναι σχεδόν βέβαιο πιστεύω από όλους όσους έχουν δει το movement αυτό ότι είναι μία ξεκάθαρη επίκληση στον ΔΙΑ ! Όλο το movement είναι μόνο για Αυτόν...

Έχει αναρωτηθεί κανείς γιατί ενώ είναι μόνον ... για Αυτόν... και ενώ στην αρχή βλέπουμε... την προτομή Του... στην διάρκεια βλέπουμε...και τον Απόλλωνα (ενώ οι στίχοι λένε για τον ΔΙΑ ακόμη...) μετά βλέπουμε...τον Όμηρο... και τον Οδυσσέα ????

Γιατί η NASA μας δείχνει στο background...εκτός από τον ΔΙΑ και τις αρχαίες ελλάνιες "φιγούρες" που ανέφερα πιο πάνω...????

Τι υπονοεί...????

Ότι ο ΔΙΑΣ ήταν και ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (το αναλύσαμε πιστεύω σε προηγούμενο post όταν κατέβηκε επίσης σαν ΥΙΟΣ του Θεού στην ΓΗ) ... ήταν επίσης και ο ΌΜΗΡΟΣ... (μην ξεχνάμε μία ιδιαιτερότητα του Ομήρου...πως ενώ ήταν ΤΥΦΛΟΣ έγραψε αυτά τα φοβερά έπη και μάλιστα περιέγραφε με ακρίβεια το σημείο που ήταν η Τροία όπου αργότερα ο Σλίμαν στηριζόμενος στο ότι έγραφε ο Όμηρος ... πήγε...έσκαψε... και την βρήκε...και μάλιστα όχι μία...αλλά πολλές από κάτω...) Επίσης ... υπονοεί η NASA ότι και ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ήταν... ο ... ΔΙΑΣ ?????

Ξέρουμε σύμφωνα πάντα με την μυθολογία μας ότι ο ΔΙΑΣ μπορούσε να μεταμορφώνεται σε ότι ήθελε...π.χ. σε κύκνο... αετό...ταύρο... κλπ...

Η λογική λοιπόν λέει ότι εφόσον αναφέρεσαι μόνο στον ΔΙΑ σε αυτόν το movement δείχνεις στο background δεδομένα που αφορούν μόνον Αυτόν !

Εκτός αν αυτά είναι ο ... ΙΔΙΟΣ Ο ΔΙΑΣ !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 02:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λες νικομαχε απο το Τολο η δέσμη να έφτανε στο αστρος? Μα το έβλεπα όχι στο παραλιο, μα στο μεσαίο!

Πάντως σαν εξήγηση είναι οκ! Η φάση αν μου το βεβαιώσεις και εσυ, ήταν ακριβώς όπως ο δουρειος ίππος φωτησμενος, μα μονο η κεφαλή του! Τα δε φώτα, δεν ερχοντουσαν απο έξω, μα γύριζαν γύρω του.

Πάντως άμα ήταν προβολεας, ήταν το τέλειο θέαμα! Δυο η ώρα τη νύχτα, όκ και αυτο θέαμα απο την δύσκο θα ήταν.

Λύθηκε αλλος ένας γρίφος!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 03:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάτων
Μα το έβλεπα όχι στο παραλιο, μα στο μεσαίο!

Μα φυσικά και θα είχες αυτη την εντύπωση.Ησουν ακριβώς απέναντι απο το Τολό και μεταξύ σας υπάρχει το νησι Ρέμβη,με τα υψώματά του,τα οποία έκρυβαν την δέσμη.Η δέσμη είναι ισχυρή απο την πηγή της και εξασθενεί όσο απομακρύνεται απο αυτή.

Για Δούρειο Ιππο δεν νομίζω,αλλά η κεφαλή έδειχνε σαν να ήταν κακοτεχνία,επειδή τα σαγώνια του αλόγου είχαν ενα κάπως τετραγωνισμένο σχήμα.


quote:
nireas
Επίσης ... υπονοεί η NASA ότι και ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ήταν... ο ... ΔΙΑΣ ?????

Δεν νομίζω nirea.Ο Οδυσσέας θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν κάποιος έμπιστος του Δια,αξιωματούχος,ημίθεος κάτι τέτοιο.
Και άλλη άποψη:Η ΝΑΣΑ έβαλε και τα πρόσωπα του Ομήρου και του Οδυσσέα,όπως αυτα έχουν φιλοτεχνηθεί σε διάφορα αγάλματα.Κανείς δεν ξέρει πώς ήταν τα πραγματικά τους χαρακτηριστικά.
Και επειδή υπάρχουν αποδείξεις για την ύπαρξη του Ομήρου και του Οδυσσέα,ίσως η ΝΑΣΑ ήθελε να δείξει στον Δία,ότι πράγματι θεωρεί την ύπαρξή του αληθινή.

Εχεις αναρωτηθεί nirea γιατί η Μυθωδία,ενώ απευθύνεται στον Δια,κάνει ουσιαστικά έκκληση στον Απόλλωνα?

Θα τολμήσω μία απάντηση.Κάποιοι λένε ότι ο Διας παράκουσε την εντολή της Γαλαξιακής Συμμαχίας να εγκαταλείψει την Γη κάποια στιγμή,όπως είχε διαταχθεί.Τιμωρήθηκε απο αυτούς με προσωρινή στάση.Αλλοι λένε ότι κάνει παρέα στον κρόνο στα Τάρταρα.
Ανέλαβε την ηγεσία ο Απόλλων με την Αθηνά,την οποία ηγεσία κατέχουν ακόμη.
Αρα η ΝΑΣΑ,ίσως ήξερε σε ποιόν ακριβώς να κάνει την επίκληση,τιμώντας και τον πατέρα του!!

Καλά δεν θα το γλυτώσω το...πετροβόλημα!
Με παρασύρεις nirea!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 03:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν νομίζω nirea.

Δεν νομίζω NIKOMAXE ...

Παιδιά ΔΕΝ είστε παρατηρητικοί ! (προς Θεού δεν το λέω ειρωνικά...)

Πηγαίντε π.χ. στο παρακάτω βίντεο στο χρονικό σημείο 4:07 και ακούστε και δείτε τους στίχους τι λένε την στιγμή που δείχνει τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ...

ΔΙΑ ΕΡΩΤΑ - ΕΣΥ ΠΑΙ ΔΕΙ ...

Μα πως... θα αναρωτηθεί κανείς... Στον ΔΙΑ "μιλάει" η NASA και μας τον δείχνει με την μορφή του ... ΑΠΟΛΛΩΝΑ ????

Δηλαδή μας τον ταυτίζει ? Είναι ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ ????

Νομίζω... ΝΑΙ !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 03:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://youtu.be/hiO_Fic-Ads

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 03:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως και στο 4:34 ...

Εκεί που ακούμε τον χορό (NASA) να λέει προς τον ΔΙΑ :

" ΕΣΥ ΠΑΙ ΘΕΕ - ΕΣΥ ΠΑΙ ΔΕΙ "

... Βλέπουμε τον ΟΜΗΡΟ !!! Λες και απευθύνεται ταυτόχρονα σε αυτόν...

Λες και μας ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΤΑΥΤΙΣΗ !!!

Ο ΟΜΗΡΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ ... Ο ΔΙΑΣ !!!!


Παρακαλώ... ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΤΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 03:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΧΑΙΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ που μας δείχνει η NASA από το επίσημο DVD της στις χρονικές στιγμές των κάθε movements !

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΧΑΙΑ !!!

Προσπαθήστε να ανακαλύψετε τα ΜΗΝΥΜΑΤΑ σε συνάρτηση πάντα με τους στίχους τις συγκεκριμένες χρονικές στιγμές που σας τα ΔΕΙΧΝΕΙ !!

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 07:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους !

nireas, η ενδιαφέρουσα ανάλυση που μας παραθέτεις, βασίζεται σε δικές σου ερμηνείες ή τις έχεις βρει από κάπου ?

Ρωτάω από περιέργεια και μόνο.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 08:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας γράψω κάτι για το Βαγγέλη, που μου είπε ένας συμμαθητης του φίλος μου.

Πήγαινε σε ιδιωτικό Λύκειο, και χρειαζόταν να δώσει εξετάσεις σε επιτροπή, για το απολυτήριο.

Δεν τα πήγαινε καλα, και κινδυνεύε να κοπεί, οπότε μια καθηγήτρια οδήγησε την επιτροπή σε μια αίθουσα με πιάνο, και είπε πως ο μαθητής παπάθανασιου, θα έκανε αλλα πράγματα στη ζωη.

Του είπε λοιπόν να παίξει ένα κόμματι...

Έκανε τέτοια εντυπωση στην επιτροπή,που η συνέχεια ήταν απλα μια τυπικη διαδικασία.

Αυτα έχουν τα genio di musika.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 11:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως και στο 4:34 ...

Εκεί που ακούμε τον χορό (NASA) να λέει προς τον ΔΙΑ :

" ΕΣΥ ΠΑΙ ΘΕΕ - ΕΣΥ ΠΑΙ ΔΕΙ "



nirea
Δεν σκοπεύω να ακυρώσω,την εργασία σου.Απλή παρατήρηση κάνω,όπως την βλέπω απο την πλευρά μου.Το θέμα της Μυθωδίας με απασχόλησε πριν πολλά χρόνια και το έχω μελετήσει,απο όλες τις πλευρές.Αυτο δεν σημαίνει ότι,τα ξέρω όλα.Η άποψή μου για το περιεχόμενο του quote:

Δείχνει τον Απόλλωνα και εν συνεχεία τον Ομηρο ενω λέει << ΕΣΥ ΠΑΙ ΘΕΕ >> δηλ. Εσύ παιδί θεού.
εν συνεχεία λέει, << ΕΣΥ ΠΑΙ ΔΕΙ >> δηλ. Εσυ παιδί πρέπει.

Το παιδί πρέπει να δεχθεί την επίκληση,επειδή προφανώς ο μπαμπάς κωλύεται!Και επειδή ίσως το παιδί να έχει τώρα τα ηνία,της διαστημικής αρμάδας!!

Συζήτηση κάνουμε και είναι κοινή απορία,το όλο θέμα.
Αν έχουμε κάποιες μικρές διαφωνίες,σε καλό θα μας βγεί.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nireas
Μέλος 1ης Βαθμίδας


105 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 11:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλους !

nireas, η ενδιαφέρουσα ανάλυση που μας παραθέτεις, βασίζεται σε δικές σου ερμηνείες ή τις έχεις βρει από κάπου ?

Ρωτάω από περιέργεια και μόνο.....



Είναι δικές μου, τις οποίες έχω παραθέσει και αλλού... αν εννοείς αυτό...

Και όπως είπα και πιο πριν... ΔΕΝ είναι κανείς υποχρεωμένος να τις δεχτεί... ΑΛΛΑ πριν τις απορρίψει ας τις μελετήσει ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 11:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nireas καμμία απόρριψη.
Συνέχισε ακάθεκτος (μπας και ξεκολλήσουμε από τα πολιτικά ρε αδελφέ...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy