ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Στοιχειωμενα Σπιτια,Αυτοκινητα,δαση ή αλλα αντικειμενα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 20:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογω του οτι ειναι και πολυ κοντα στον Βολο που μενω το γνωστο στοιχειωμενο σπιτι των Λεχωνιων:

Κάποτε ήταν στρατηγείο γερμανών, και όπως συνηθιζόταν πολλοί άνθρωποι βασανίστηκαν και βρήκαν βίαιο θάνατο κάτω στο κελάρι αυτού του σπιτιού…

από τότε το σπίτι άλλαξε πολλούς ιδιοκτήτες , και όλοι είχαν την ίδια κατάληξη ………..πέθαναν μετά από λίγο καιρό …αφού ακόμα και ένας μηχανικός που είχε αναλάβει την αποκατάσταση του για λογαριασμό κάποιου αλλού, πήγε και έμεινε ένα μικρό διάστημα εκεί …και πέθανε και αυτός !!!! όπως και ο ιδιοκτήτης που δεν πείστηκε από τις δεισιδαιμονίες ειχε και αυτός το ιδιο τέλος …

όταν άρχισαν να παρατηρούνται παράξενα φαινόμενα μέσα σε αυτό το σπίτι πουλήθηκε σε έναν κτηματομεσίτη. αυτός ο κτηματομεσίτης λοιπόν αποφάσισε να το γκρεμίσει για να το μοσχοπουλήσει σαν ωραίο οικοπεδάκι.η κατεδάφηση ήταν να αρχίσει έναν μήνα μετά την αγορά.την πρώτη μέρα της κατεδάφισης μπήκε μέσα ένας κακόμοιρος εργάτης (νέος σε ηλικία γύρω στα 30) με μια μπουλτόζα με σκοπό την απομάκρηνση των χορταριών (τα οποία είναι αρκετά ψηλά γύρω στο ένα μέτρο).πέθανε απο ανακοπή καρδιάς πάνω στην μπουλτόζα και τελικά η κατεδάφιση ματαιώθηκε.

το σπίτι ξαναγοράστηκε απο τον δήμο σε πάρα πολύ χαμηλή τιμή.επισης επάρχει άλλη μία ιστορία ενός απο τούς πολύ πιο παλιούς ιδιοκτήτες του σπιτιού μετά την αγορά του σπιτιού, μέσα σε χρονικό διάστημα 6 μηνών πεθάνανε: η γυναίκα του, τα παιδιά του, οι γονείς του, και τα αδέρφια του.όλη του η οικογένεια με λίγα λόγια.
άνθρωποι που περνάνε έξω απο αυτό το σπίτι λένε πως μερικές φορές ακούνε κλάμματα και παράξενους ήχους.

όπως υποστηρίζουν οι ερευνητές φαντασμάτων και poltergeist, οι ψυχές των ανθρώπων που έχουν βρει βίαιο και βασανιστικό θάνατο, στοιχειώνουν το μέρος που έχουν χάσει την ζωή τους ….με αποτελέσματα αβέβαια για τον μετέπειτα ιδιοκτήτη.

Εχω περασει μερικες φορες απο αυτο το σπιτι απεξω παντα και ειχα σταματησει για κανα δεκαλεπτο απεξω.
Αμεσως βγηκε αυτος που μενει διπλα ακριβως απο το σπιτι αυτο και με κοιτουσε παραξενα,ηταν και περασμενα μεσανυχτα και εφυγα ωστε να μην συμβει κανα μπλεξιμο.

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 20:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια φωτογραφία, μια τοποθεσία, μία επώνυμη μαρτυρία για την εκκίνηση της Κουβέντας, έστω μια διευθυνση ή κάποια έστω ζωγραφιά. Λέγεται το ένα ακούγεται το άλλο καλά πληροφορημένες πηγές, διπλωματικοί κύκλοι
αναφέρουν...Στην εποχή των scanner, των ψηφιακών μηχανών και τόσων άλλων
ευκολιών που μπορούν όλοι να προσφέρουν κάτι για να δούμε να ακούσουμε
να πούμε κάτι έστω απτό για να μιλήσουμε για κάτι παράξενο ακούγεται
μόνο μια ιστορία. Ωραίο θα ήταν ο θεματοθέτης για να μήν υπάρχει
ουσιαστικά αυτοϋπονόμευση του θέματός του να το στηρίζει με κάτι απτό,
ηχητικό ή οπτικό υλικό μιάς και είναι απο τα κοντινά του μέρη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 20:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρτυριες εχω ακουσει απο τους ανθρωπους που ζουνε διπλα οτι οντως πολλες φορες εχουν ακουσει φωνες απο μεσα.
Επιπλεον απο τον τελευταιο ιδιοκτητη ξερω οτι μια περιοδο ηθελε να το ανακαινιση επειδη πραγματικα ειναι φοβερο και μοιαζει με ανακτορο αλλα εχει γινει και πολυ γνωστο.
Οντως το εκανε μια μικρη ανακαινιση οπως να περασει καινουργια τζαμια και πλαισια ξυλινα στα παραθυρα και πορτες την πρωτη μερα.
Το βραδυ ομως αν και δεν ειχε αερα αρχισαν να χτυπανε τα παραθυροφυλλα και οι πορτες με αποτελεσμα να τα βρει το πρωι ολα σπασμενα.

Απο ενα συγγενικο προσωπο που αναφερω και σε ενα αλλο θεμα μου (Ταξιδι με το μυαλο....)οποτε περνουσαμε απο μπροστα επειδη εχει ασχοληθει και με ομαδες διαλογισμου και γενικα μπορει να βλεπει αυρες μου ελεγε οτι συνεχεια μονο εκει ακουγε φωνες να του λενε να φυγει μακρια.Μου εχει πει να μπουμε μεσα αλλα βλεπετε πρωτον ειναι ξενη ιδιοκτησια και δευτερον οτι δεν το διακιδυνευω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 21:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλος ένας αστικό μύθος με ακράδαντες αποδειξεις του στύλ: άκουσα πως ...από τον φίλο του παπού της θειας της γειτόνεισας της μάνας μου....


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 21:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο εγατελειμένο σπίτι της οδού Χ αριθμός Ψ αναφέρεται απο τους γείτονες

(εδώ κοτσάρουμε και μια φωτο απο το κοντινό μας μέρος - απο το κινητό
μας έστω 48kb και μετά imageshak)

εδώ και καιρό οτι το Α,Β,Γ. Ο Αξιωματικός υπηρεσίας μάλιστα της ΤΑΔΕ
νύχτας έκανε επιτόπιο έλεγχο και είπε αρχικά οτι δεν είδε κάτι αξιόλογο.

Παρόλαυτά η ιστορία δείχνει οτι μια μπουλντόζα που κάποτε (ΠΟΤΕ ?)
έκανε αυτο κ εκείνο (γιατί?) - φέρνουμε μιας τοπικής εφημερίδας το
γεγονός (αφού είναι τοπική απλά θα το αναφέρει) οτι πήγε να γίνει το
τάδε και το δείνα.

νομίζω οτι δεν είναι να γραφτεί και βιβλίο αλλα έστω μια εικόνα ένα
στοιχείο όπως είπα βοηθάει να καταλάβουμε το άγνωστο και σε εμάς
αστοιχείωτο - στοιχειωμένο σπίτι.

Αλλιώς αυτοϋπονόμευσηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 22:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν μάντης εβρέθη και η φωτο, της άνοιξα την φωτεινότητα κατα 100%
και το μέγεθος κατα 150% για να μπορούμε να την δούμε. Η πηγή ήταν
η παράθεση όπως είχα πεί απο φωτογραφία κινητού στο metafysiko.gr

Λίγο ψάξιμο δεν βλάπτει ποτέ. Έτσι και το λοιπόν τα παιδιά του
1ου Δημοτικού σχολείου Αρτέμιδας (Άνω Λεχωνιών) τα κατάφεραν να μας
πούν την ιστορία καλύτερα...

quote:

Το αρχοντικό Κοντού βρίσκεται στο δρόμο Άνω Λεχωνίων ­Βόλου στην είσοδο του χωριού και χτίστηκε το 1900 μ.Χ. από την οικογένεια Κοντού.

Ο Κοντός ήταν Πρόξενος της Ρωσίας στην Ελλάδα. Η οικογένεια είχε μεγάλη περιουσία στη Ρωσία, στη Λωζάνη και στην Ελλάδα (Αθήνα και Βόλο). Σπίτι τους στο Βόλο ήταν το νεοκλασικό κτίριο Γαμβέτα με Τ. Οικονομάκη, που αγοράστηκε από το Δημ. Καβούρα και σήμερα ανήκει στο Πανεπιστήμιο -είναι βιβλιοθήκη.

Το ατύχημα για την οικογένεια ήταν ότι τα αγόρια πέθαναν από φυματίωση. Ο οικογενειακός τους τάφος υπάρχει στο νεκροταφείο Βόλου, μαζί και ο θρύλος ότι δηλητηριάστηκαν από σαμιαμήδι που έπεσε στο ρόφημά τους. Το πένθος έπεσε βαρύ στην οικογένεια. Έκτοτε το αρχοντικό εγκαταλείφθηκε.

Το 1920 περίπου η κόρη της οικογένειας, Θελξινόη πούλησε το σπίτι στο Γεώργιο Αλπάκη, που είχε τρεις κόρες κι έναν γιο, τη Σεραϊνα, την Αριστέα, τη Φρόσω και το Νίκο.

Ο Αλπάκης έδωσε το σπίτι προίκα στην κόρη του Φρόσω που παντρεύτηκε το Φ. Φιλιππίδη αγρότη από τις Πινακάτες. Η Φρόσω το έδωσε προίκα στη μεγάλη της κόρη που παντρεύτηκε τον Αντώνη Ασημάκη από τις Μηλιές.

Το 1960 περίπου το σπίτι πουλήθηκε σε κάποιον εργολάβο Κουτσιδάκη, ο οποίος επισκευάζοντάς το δε σεβάστηκε την αξία του ως μνημείο και χρησιμοποίησε τα χειρότερης ποιότητας υλικά. Στο σοβά χρησιμοποίησε υπολείμματα ασετιλίνης αντί για ασβέστη που τα έπαιρνε από το εργοστάσιο «Οξυγόνο» του Βόλου. Οι τοιχογραφίες καταστράφηκαν όλες. Τρία χρόνια μετά αυτός αρρώστησε και πέθανε. Οι κόρες του το πούλησαν στο δικηγόρο Κίμωνα Χατζησταματίου.

Το αρχοντικό χρησιμοποιήθηκε άλλοτε ως ξενοδοχείο και άλλοτε ως πολυκατοικία. Από το 1930 έως το 1940 περίπου κατοικήθηκε από τις οικογένειες: Ολύμπιου, συμβολαιογράφων Δημητριάδη και Ν. Κότζια, οι οποίοι είχαν και τα συμβολαιογραφεία τους εκεί, από το βουλευτή Κ. Σαμαρά και το δάσκαλο Μαυράκη.

Το 1941 καταλήφθηκε από Γερμανούς, που εγκατέστησαν σε αυτό το αρχηγείο τους. Το 1944 εγκαταστάθηκε στο κτίριο η ΕΑΣΑΔ. Στη συνέχεια κατοικήθηκε από ανταρτόπληκτες οικογένειες, που έρχονταν από κοντινά χωριά του Πηλίου.

Σήμερα το αρχοντικό είναι ακατοίκητο και ερειπωμένο. Είναι από τα χαρακτηριστικότερα δείγματα του νεοκλασικισμού. Περιλαμβάνει υπόγειο, ισόγειο, πρώτο όροφο και σοφίτα.

Στο ισόγειο υπάρχει πλατιά είσοδος με σκάλα που οδηγεί στους ορόφους. Ανατολικά της εισόδου υπάρχουν σάλα, κουζίνα, τουαλέτα. Το ίδιο και δυτικά. Στον πρώτο όροφο περιμετρικά της κλίμακας υπάρχουν εννιά δωμάτια και δύο λουτρά. Στη σοφίτα περιμετρικά της κλίμακας υπάρχουν πέντε δωμάτια και λουτρό Στη σοφίτα έμεναν οι τρεις υπηρέτριες, όταν η οικογένεια Κοντού είχε το σπίτι.

Η οικοδομή είναι κτισμένη με πέτρα και πορσελάνη, για αυτό και από τους σεισμούς δεν ρηγματώθηκε.

Το αρχοντικό είχε ωραίο κήπο, βεράντες με κιόσκια, σιντριβάνι και δύο φοίνικες στην είσοδο.

Έχει χαρακτηριστεί διατηρητέο. Πριν τρία χρόνια αποκτήθηκε από το δήμο Αρτέμιδος και τους όμορους δήμους Μηλεών και Αγριάς (διαδημοτική συνεργασία) για να γίνει - αφού αναπαλαιωθεί- διαδημοτικό πολιτιστικό κέντρο.



Τις πληροφορίες όπως και την όλη επιμέλεια των πληροφοριών και της
σελίδας επέβλεψε ο δάσκαλος του χωριού Αριστ. Παπαδόπουλος έχοντας
και άλλες πληροφορίες για παρόμοια αρχοντικά και πυργόσπιτα...

http://1dim-artem.mag.sch.gr/globalsch-autosch/iware/?D=5171117b9bf616c57a5953860018b3db
.
.
.
Ο μύθος παρόλαυτά των φαντασμάτων μου κάνει πιο πολύ για τουριστική
ατραξιόν όπως φαίνεται απο κάτω. Ίσως καλύτερα να μήν τα
απομυθοποιούμε ε ;
http://www.aroundpelion.com/pelion/lehonia-ano/index-gr.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 01:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενταξει βλεπω ασχοληθηκατε με το σχετικο αρθρο.
Μπραβο!
Λοιπον καποιες δικες μου φωτο που δεν μπορεσα πριν να στειλω και με πηραν απο τα μουτρα.



Αλλα και καποια σελιδα με πολυ ωραιες φωτο:
http://www.geocities.com/nikosfotogallery/quest.html?1099530513040

Απλως το νοημα του θεματος δεν ειναι να ασχοληθουμε μεχρι αηδιας με το σπιτι στα λεχωνια αλλα ιστοριες δικες σας απο στοιχειωμενα σπιτια και αλλα αντικειμενα.


__________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ
__________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 02:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μού'φυγε ο τάκος χρειάστηκα δύο διαφορετικά προγράμματα επεξεργασίας.
άλλά ψιλοφαίνεται τώρα (μόνο η μία) καθώς επίσης και ένα resize για να
μπορεί να διαβάζεται η σελίδα απ'όλους...

Eυχαριστούμε τον LordThomas για τις έξτρα φωτογραφίες του.

Edited by - ALOS on 23/08/2006 03:00:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 05:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η γραμμή που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία του LordThomas τι είναι;
Το θέμα του σπιτιού των Λεχωνιών έχει συζητηθεί παλιότερα στο esoterica

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=1843

Είδατε που τα ξέρω αν και νέος;

Θυμήθηκα όμως και μιά ιστορία από ένα "στοίχειωμα" που είχε γίνει χαμός όταν ήμουν μικρός. Ήταν στο χωριό Μπαμπίνι στην Αιτωλοακαρνανία. Θυμάμαι οι Ρεπόρτερ με τον Χαρδαβέλα είχαν κάνει μια εκπομπή και ο Ταχυδρόμος είχε ένα άρθρο.

Από απλή περιέργια, αν κανείς θυμάται ή ξέρει τίποτα γι'αυτό, ας γράψει.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 06:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις διάβασα και τις 4 σελίδες του όμορου topic. Πρέπει να ομολογήσω οτι όσες πληροφορίες διάβασα σε 10 αράδες απο παιδιά του δημοτικού δεν τα διάβασα απο 4 σελίδες ολόκληρου topic. Kαι οτι οι φωτογραφίες ενός και
μόνο ανθρώπου υπερκέρασαν όλες τις άλλες φωτογραφικές προσπάθειες ή μή,
για μια λογική και όχι μόνο προσέγγιση στο θέμα.

Η γραμμή είναι το καλώδιο στήριξης της κολώνας της ΔΕΗ δεξιά

Edited by - ALOS on 23/08/2006 06:46:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chianti
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 07:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A. Kircher πού το θυμήθηκες... Έχω ακούσει πολλά για το περιστατικό αυτό αφού έχω επισκεφτεί πολλές φορές τα τριγύρω χωριά λόγω της καταγωγής μου. Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε... έβλεπα τους "ρεπόρτερς" στην ασπρόμαυρη! Δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες.
Η ιστορία έχει περίπου ως εξής. Δε ξέρω ακριβή χρονιά αλλά πρέπει να ήταν μέσα στην 1η 5ετία του '80. Για όσους ενδιαφέρονται το σπίτι αυτό είναι ένα ισόγειο ακριβώς πάνω στην διασταύρωση του χωριού (σημ. το χωριό είναι όλο κ όλο 2 δρόμοι κάθετοι). Η οικογένεια που ζούσε εκεί (υποθέτω πως ακόμα εκεί ζει) ισχυριζόταν πως στα καλά καθούμενα "πετούσαν" διάφορα αντικείμενα όπως π.χ. βιβλία. Επίσης, στα κεραμμύδια έπεφταν μεγάλα ποταμίσια βότσαλα ενώ εκεί κοντά δεν υπάρχει κάποιο ποτάμι. Θυμάμαι πως ο Χαρδαβέλας είχε κ κάποιες συνεντεύξεις έντρομων κατοίκων που είχαν ζήσει τρελλές εμπειρίες. Ένας νεαρός μάλιστα ισχυριζόταν πως συνάντησε τον διάβολο σε ένα πηγάδι!!!
Η πραγματικότητα όμως είναι εντελώς διαφορετική αφού απ'ότι θυμάμαι κανένας, εκτός των "ρεπόρτερς", δεν είχε πάρει το θέμα στα σοβαρά. Μάλιστα, τα περίεργα αυτά φαινόμενα σταμάτησαν όταν οι γονείς της οικογένειας έδωσαν λίγη περισσότερη προσοχή στον υιό τους κ του πήραν ένα.... παπάκι!

Αυτά έχω ακούσει κ θυμάμαι για το περιστατικό στο Μπαμπίνη. Αν κάποιον το ενδιαφέρουν περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ να ρωτήσω να μάθω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 09:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θυμάμαι εκείνο το ρεπορτάζ (μου είχε κάνε εντύπωση). Πρέπει να ήταν το 1986-87 (δεν είμαι σίγουρος) όμως στο τέλος όλα τα δυσερμήνευτα φαινόμενα της υπόθεσης αποδόθηκαν σε ανθρώπινη δραστηριότητα.

Υ.Γ.
Επίσης ένα από τα πιο γνωστά «στοιχειωμένα» σπίτια στην Αττική ήταν εκείνο στο Πικέρμι, τώρα λέγεται ( ; ; ) ότι τελικά γκρεμίσθηκε και αναγέρθηκε νεόδμητη οικοδομή -άραγε παρατηρούνται ακόμα «υπερφυσικά» φαινόμενα;

2. Η πρώτη φωτογραφία του topic να υποθέσω ότι παρουσιάζει «orbs» (φωτεινές μπάλες);

3. Πέρα από τα παραπάνω, ουσιαστικά η οικία των Άνω Λεχωνιών σχετίζεται (γενικά πάντα) με θανάτους στις αρχές του 20ου αιώνα από φυματίωση (καθόλου πρωτότυπο) ή δηλητηρίαση (κρούσματα ομαδικής δηλητηρίασης έχουμε ως τις μέρες μας). Ύστερα την δεκαετία του 1960 πεθαίνει ο εργολάβος - ιδιοκτήτης του, που χρησιμοποιεί υλικά χαμηλής ποιότητας για την ανασκευή του σπιτιού, τρία χρόνια από την αγορά του. Αν υποθέσουμε ότι ζούσε μέσα σε αυτό, τότε εξέθετε τον εαυτό του συστηματικά επί τριετία σε υπολείμματα ασετιλίνης (bi-products) η οποία από ότι είδα δεν είναι θανατηφόρα μπορεί όμως να οδηγήσει σε ασφυξία αν υπάρξει μεγάλη συγκέντρωση της σε κλειστούς ή ελλιπώς αεριζόμενους χώρους. Τώρα κατά πόσο τα υπολείμματα Ασετιλίνης (πρόκειται από όσο είδα για ανθρακα-σβέστιο με θειούχες και φωσφορικές προσμίξεις) μπορούν να επηρεάσουν τον οργανισμό από συστηματική έκθεση, δεν γνωρίζω (το υποπτεύομαι ως πιθανό -ας μας διαφωτίσει κάποιος ειδικός). Σε γενικές γραμμές όμως αυτοί οι θάνατοι (τουλάχιστον οι καταγεγραμμένοι) μέσα σε ένα διάστημα όπου το οίκημα χρησιμοποιήθηκε από δεκάδες ή εκατοντάδες ανθρώπους, υπάλληλους, στρατιώτες, οικογένειες κτλ. δύσκολα το καθιστούν στοιχειωμένο.

Edited by - XD on 23/08/2006 10:17:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 10:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα βρε LordThomas, πατριώτης είσαι; Και εγώ από Βόλο είμαι
Και η πλάκα είναι ότι για αυτό ακριβώς το θέμα είχα γράψει πρώτη φορά στο esoterica και στο "Παράξενο".
<<Μόλις γράφτηκα στο forum αλλά παρακολουθώ τα όσα γράφετε εδώ και λίγο καιρό.
Κατοικώ στον Βόλο και σε ένα χωριό μερικά χλμ μακριά, τα Άνω Λεχώνια, υπάρχει ένα επιβλητικό, ακατοίκητο σπίτι, το οποίο όταν ήμουν μικρός, μου προκαλούσε αυτό το συναίσθημα. Κάθε φορά που περνούσα από έξω, ανατρίχιαζα και έτρεμα βλέποντάς το, σε σημείο που όταν πηγαίναμε για μπάνιο με τους γονείς μου προς εκείνη την περιοχή, εγώ το μόνο που σκεφτόμουν ήταν αυτό το σπίτι και πώς να μην το κοιτάξω όταν θα περνούσαμε. Δυστυχώς πάντα κοιτούσα και θυμάμαι πως ο τρόμος μου ήταν μην τύχει και περάσω βράδυ και μόνος μου, πράγμα απίθανο μιας και ήταν μακριά από τον Βόλο και το βεληνεκές μου σαν πιτσιρικά (αν και έτυχε).
Από ότι έμαθα, στην κατοχή το είχαν επιτάξει οι Γερμανοί, αλλά δεν ξέρω αν είναι αλήθεια. Άκουσα πως κάποιοι δοκίμασαν να μείνουν μέσα σε αυτό βράδυ, αλλά δεν τα καταφέρανε γιατί άκουγαν θορύβους. Μπορεί βέβαια να λένε και μπούρδες.
Το περίεργο είναι πως όταν αργότερα ανέφερα σε φίλους μου αυτόν τον φόβο για το συγκεκριμένο σπίτι, ανακάλυψα πως δεν χρειαζόταν να τους εξηγήσω για ποιο σπίτι μιλούσα, γιατί την ίδια ανατριχίλα ένιωθαν και αυτοί.
Βέβαια σήμερα, αν και είναι στην ίδια κατάσταση που ήταν και παλιά, δεν νιώθω πλέον τον ίδιο φόβο.>>

Και μου απάντησε πρώτη η Avallon ότι αυτό το θέμα είχε δικό του topic εδώ

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1843Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 19:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειπα κι εγω δεν θα βρεθει κανεις πατριωτης.
Μεσα απο βολο,πολυ μεσα αλλα κι εγω περνουσα απο κι δεν ξερω ενιωθα οπως κι εσυ μια ανατριχιλα.
Διαβασα και το προηγουμενο topic αν και σε αυτο γενικα αναφερομαι σε στοιχειωμενα αντικειμενα και σπιτια.
Αμα διαθετεις τιποτα επιπλεον φωτο ή βιντεο δεκτα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 20:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ μέσα από τον Βόλο είμαι.
Για το σπίτι αυτό no photo. Δεν το φοβάμαι πια, αλλά μου έχει μείνει ψυχολογικό. Από μακριά και αγαπημένοι
Κοίτα να δεις τι μάθαμε όμως. Τον τάφο που είχε το σαμιαμήδι τον έβλεπα πολύ συχνά μικρός και γνώριζα την ιστορία για την δηλητηρίαση των παιδιών, αλλά δεν ήξερα ότι είχανε σχέση με το σπίτι αυτό, ούτε ότι ήταν τόσο παλιός ο τάφος.
Χώρια που στον κατάλογο με τους μετέπειτα ιδιοκτήτες, τυχαίνει το όνομα ενός από αυτούς να είναι το ίδιο με άτομο που δουλεύουμε μαζί και η καταγωγή του να είναι από εκεί. Ε ρε τι έχει να γίνει μόλις γυρίσει από την άδεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 00:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A. Kircher πού το θυμήθηκες...

Έλα μου ντε, ξεχνιώνται αυτά.....

quote:
Μάλιστα, τα περίεργα αυτά φαινόμενα σταμάτησαν όταν οι γονείς της οικογένειας έδωσαν λίγη περισσότερη προσοχή στον υιό τους κ του πήραν ένα.... παπάκι!

quote:
Αν κάποιον το ενδιαφέρουν περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ να ρωτήσω να μάθω.

Μήπως ξέρεις ποιά είναι η διάθεση της κοινότητας απέναντι στο περιστατικό και στην οικογένεια σήμερα; Το συζητούν ακόμα, το έχουν ξεχάσει, πώς αισθάνονται απέναντι στην οικογένεια αν το όλο θέμα αποδείχτηκε απάτη;

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chianti
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 21:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως ξέρεις ποιά είναι η διάθεση της κοινότητας απέναντι στο περιστατικό και στην οικογένεια σήμερα; Το συζητούν ακόμα, το έχουν ξεχάσει, πώς αισθάνονται απέναντι στην οικογένεια αν το όλο θέμα αποδείχτηκε απάτη;



Απ'ό,τι γνωρίζω έγινε πολύ χαβαλές. Καταλαβαίνεις τι σημαίνει ένα χωριό που μπορεί να μην είχε ούτε 100 κατοίκους, στη μέση του πουθενά, να γίνεται ξαφνικά διάσημο. Και όπως πάντα, κάποιοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το γεγονός λέγοντας πως είδαν κ άκουσαν διάφορα περίεργα κ ξέρω κ μία περίπτωση κάποιου (μακρινός μου συγγενής) που έγραψε κ βιβλίο... Γενικά, η εντύπωση που μου είχε δωθεί είναι πως όλοι συμμετείχαν στο νταβαντούρι, άλλοι για την πλάκα κ άλλοι για τα φράγκα. Τώρα, όλα αυτά είναι μια ανάμνηση... χαριτωμένη θα έλεγα. Η διασημότητα βλέπεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 04:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Chianti,
ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 10:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Ιδού μια τεράστια αλήθεια!!!

quote:
...όλοι συμμετείχαν στο νταβαντούρι, άλλοι για την πλάκα κ άλλοι για τα φράγκα...

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chianti
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 12:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Τίποτα. Μακάρι να θυμόμουν περισσότερα...


quote:

Ιδού μια τεράστια αλήθεια!!!

Είναι ανθρώπινο... κ ΝΑΙ, είμαστε όλοι μας κούκλοι! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ghost buster 2
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 20:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ghost buster 2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://i206.photobucket.com/albums/bb24/tsouknidis/DSC01739.jpg

ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΑ ΛΕΧΩΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ ΟΛΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 10:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία φωτογραφία, προσμένω και για τις υπόλοιπες, κρίμα βέβαια που το οίκημα βρίσκεται σε τέτοια χάλια...

Edited by - XD on 15/08/2007 10:05:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 12:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LordThomas,
το σπίτι το ξέρω καλά γιατί πάω πολύ συχνά για μπάνιο είτε στη Γατζέα είτε στην Άφυσσο

ο πατέρας μου είναι από το Βόλο αλλά εγώ μένω στη Λάρισα

αν θέλεις καμιά μέρα πάμε να το δούμε από κοντά

είναι πολύ ωραίο σπίτι,σε ωραία τοποθεσία και δεν θα είχα πρόβλημα να μπω μέσα να δω κάνα φάντασμα

σοβαρά στο λέω,όποτε θέλεις πάμε μία βόλταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 15:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
είναι πολύ ωραίο σπίτι,σε ωραία τοποθεσία και δεν θα είχα πρόβλημα να μπω μέσα να δω κάνα φάντασμα

Κανόνισε μόνο αν δεις κανένα Κάσπερ να σε χαιρετάει μέσα στο σπίτι, να μην μετατραπείς σε νέα κι ανανεωμένη έκδοση του Κεντέρη...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 13:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μακάρι να είναι ο kasper...αυτός είναι φιλικός !

μην είναι κανένα άλλο κακοπροαίρετο και τι κάνουμε μετά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

best_19_man
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 15:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους best_19_man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στοιχειωμένος υπολογιστής αφού κατέβασα αυτό το mp3

http://rapidshare.com/files/47006068/01-kelly_clarkson-sober-_radio_edit_.mp3

ακούγοντας το κομμάτι,με το που τέλειωσε και ενώ το mediaplayer είχε σταματήσει άρχισαν να ακούγονται από το pc μου περίεργοι ήχοι,ανεξήγητοι σαν λειτουργεία...έκλεισα το mediaplayer και όλα τα sites και άφησα το c μου χωρίς να είναι ανοιχτό κάποιο πρόγραμμα,έπειτα ακούστηκαν φωνές στα αγγλικά....δεν κατάλαβα τι έλεγαν γιατί δεν πρόσεχα,είχα τρομάξει...και ύστερα ένα heavy metal κομμάτι πολύ σκληρό (να πω πως στο pc μου δεν έχω δείγμα τέτοιας μουσικής καθώς τη συχαίνομαι)...δεν ήταν ιδέα μου,άκουσα καθαρά....ανέβασα το mp3 μήπως φταίει αυτό!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

John-II
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 19:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους John-II  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με το σπίτι της οδού Άγρας αριθμός 22 στο Καλλιμάρμαρο, το οποίο θεωρείται στοιχειωμένο. Κυρίως για την ιστορία του σπιτιού και για συγκεκριμένα φαινόμενα που έχουν παρατηρηθεί σε αυτό-αν έχουν παρατηρηθεί. Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
John-II
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 01:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους John-II  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σπίτι αυτό βρίσκεται ουσιαστικά πίσω από το Καλλιμάρμαρο. Δεν φτάνεις εύκολα εκεί, καθ'ότι η οδός Άγρας διακόπτεται απότομα και συνεχίζει από ένα άσχετο σημείο. Στα δεξιά όπως ανεβαίνουμε υπάρχει ένας μικρός λόφος, πάνω στον οποίο είναι το σπίτι. Αυτή τη στιγμή είναι κατά το ήμισυ ανακαινισμένο, αλλά ακόμα εγκαταλελειμένο. Την 'παράσταση' μπορεί να κλέψει το σπίτι με τον αριθμό 21, που βρίσκεται απέναντι. Είναι ένα φτωχικό χαμόσπιτο που όμως έχει μια μεταλλική πλακέτα στην εξώπορτα, σαν αυτή που έχουν οι γιατροί και οι δικηγόροι στα γραφεία τους. Στην πλακέτα αυτή είναι γραμμένο ένα ποίημα σε τρεις στίχους και στην αγγλική γλώσσα. "Ι shall not reign, To serve I disdain, The cat I remain". Οι γείτονες μου είπαν ότι ανήκει σε μια γυναίκα η οποία έχει μετατρέψει το σπίτι της σε γατορτοφείο. Έχει μαζέψε όλες τις αδέσποτες γάτες τις περιοχής και τις φιλοξενεί μόνιμα στα δωμάτια του σπιτιού της. Σε συζήτηση για το ίδιο θέμα που ξεκίνησα σε άλλο φόρουμ, ένα μέλος βρήκε φωτογραφία της πόρτας αυτού του σπιτιού σε κάποια σελίδα του διαδικτύου. Στο τέλος σας παραθέτω το σχετικό λινκ. Επίσης όταν ρώτησα δύο γειτόνισες σε ποιον ανήκει το "στοιχειωμένο" σπίτι μου είπαν πως δεν γνωρίζουν τον αρχικό ιδιοκτήτη, ο οποίος είχε ξεκινήσει την ανακαίνιση αλλά την σταμάτησε ξαφνικά. Τώρα, είπαν, το σπίτι ανήκει σε κάποιους Αλβανούς (!) οι οποίοι και συνεχίζουν την ανακαίνιση. Πάρ'όλα αυτά δεν είδα τίποτα εργάτες στο σπίτι, το οποίο αν και κατά το ήμισυ ανακαινισμένο, έδειχνε όπως είπα εγκαταλελειμένο.

http://www.nonfoods.com/helenicats/index.htm

Η σχετική φωτογραφία είναι η πρώτη στην σειρά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cretan_urban
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2010, 21:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cretan_urban  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να ρωτησω οσους ξερουν και θελουν να πουν...Ειναι καπως ασχετο με αυτο που συζητζτε αλλα...Ειπαμε οποιος θελει....Ειμαστε μια παρεα καμενων Κρητικων που ψαχνουν απεγνωσμενα για συγκινησεις....Εχουμε αρχισει να ψαχνουμε για Haunted places εδω κατω αλλα δεν βρηκαμε τιποτα ιδιαιτερο...Αν καποιος απο σας μπορει να μας βοηθησει θα του ημασταν υποχρεοι....Ειμαστε απ'το Ηρακλειο By the way....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pem0oL1n1
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2011, 18:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα...ειδα οτι αναφερθηκατε σε ενα γεγονος που ελαβε χωρα στο χωριο απο το οποιο καταγομαι (Μπαμπινη Αιτωλοακαρνανιας)... οι αναφορες ηταν ψευδης κ πολυ απλα ειχανε "φοθσκωσει" το σκηνικο...ειχα μια τηλεφωνικη συζητηση με την γιαγια πριν κανα χρονο οταν εμαθα για την ολη ιστορια...απλα ολα ηταν ψεμματα απλα τεχνασματα ανθρωπων ηταν ολα αυτα...κ οσο για ενα κομμεντ στο οποιο αναφερονται 100 κατοικοι στο χωριο...τοτε πιστεψε δεν ειχε μονο τοσους...επισησ ενταξει δεν ειν ενα χςριο ποθ αποτελειται μονο απο 2 δρομουσ αλλα ενταξει μπορει να ειν κ 3...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2617188
Maintained by Digital Alchemy