ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΔΡΟΜΟΣ/ΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 14:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ.
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ ΛΕΓΑΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.
ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΔΡΟΜΟ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΕΞΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.
ΑΛΛΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ ΑΛΛΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΜΙΛΙΕΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ.

ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΙ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΕΒΑΣΤΟΙ.
ΑΛΛΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΠΟΝΗ ΑΛΛΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΦΥΠΝΙΣΗΣ.

ΔΥΣΚΟΛΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΠΑΓΙΔΕΣ....
ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΓΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ .... ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΑ ΜΑΘΑΜΕ ΟΛΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΔΑΞΟΥΜΕ.

Ο ΔΡΟΜΟΣ Η ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΔΥΣΚΟΛΟΙ.
ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΡΟΧΩΡΟΥΝΕ.....

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

EYXAΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 14:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ....

ΠΩΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΘΗΤΕΙΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ....
ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ,ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 15:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΓΕ ΦΙΛΕ AVATARGR!!
ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΝ ΜΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ deja vu.
ΣΥΧΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΣΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.
ΣΥΧΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΡΟΣΣΕΓΙΣΗΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΑΠΟΨΗΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΛΛΥΤΕΡΑ.
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟΣ ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΑΥΤΗ Η ΠΟΙΚΙΛΟΜΟΡΦΙΑ ΤΡΟΠΟΥ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΑΠΟΨΕΩΝ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΜΑΣ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜOΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ME ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ;

ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΜΑΣ;
ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ Η ΚΡΙΤΙΚΗ.
ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ. ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑ.


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 16:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Silverwolf ΣΥΜΦΟΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.
ΠΩΣ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΤΟΠΟΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ...
ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΗΠΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ
ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ ΕΑΝ ΕΙΤΑΝ ΜΟΝΟ ΕΝΑ.

ΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΟΙΝΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ.....

ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΧΗ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 16:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR,

Αν και πολύ καινούργια σ'αυτό το site, διαπίστωσα αυτό που λες ότι λέγονται τα ίδια πράγματα με διαφορετικά λόγια.
Αυτό, να σας πω την αλήθεια και μου άρεσε αλλά και δεν μου άρεσε.

Μου άρεσε γιατί βλέπω το μεγαλείο της μοναδικότητας του κάθε ανθρώπου. Κανείς δεν είναι ίδιος με τον άλλον.

Αλλά και δεν μου άρεσε γιατί διαπιστώνω ότι πολλές φορές πριν σκεφτεί κάποιος αυτά που έχει να πει ο άλλος, βγάζει συμπεράσματα και διατυπώνει κρίσεις. ( Δεν με πειράζει όμως, γιατί έτσι κι αλλιώς αυτός που θέλει να ακούσει θα μάθει κιόλας )

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι για όλες τις μαθητείες χρειάζεται προσπάθεια, ταπεινοφροσύνη, υπομονή και καλή προαίρεση ο ένας για τον άλλον " συμμαθητή " του.

Ας προσπαθήσουμε λοιπόν!!!!
Και εγώ μαζί σας.

ΦΙΛΙΚΑ ΕΥΧΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 19:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΑΡΧΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Αλλά και δεν μου άρεσε γιατί διαπιστώνω ότι πολλές φορές πριν σκεφτεί κάποιος αυτά που έχει να πει ο άλλος, βγάζει συμπεράσματα και διατυπώνει κρίσεις. ( Δεν με πειράζει όμως, γιατί έτσι κι αλλιώς αυτός που θέλει να ακούσει θα μάθει κιόλας )

ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΙΑΣΤΙΚΟΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ..
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ..
ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ ....
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΜΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΘΕΛΗΣΗ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΟΙ ΠΟΡΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

ΟΛΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 23:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλοι μου,
φιλε αβαταρ,

να κανω μια μικρη προσθηκη στο θεμα

ο καρλος καστανεντα αναφερει στα βιβλια του -9 βιβλια- για τη μαθητεια του σε καποιον μαγο του μεξικου.
το πρωτο πραγμα που συζητα ειναι η αναζητηση του δρομου -και πιο συγκεκριμενα η αναζητηση του δασκαλου. λεει λοιπον, οτι οταν η αναγκη της αναζητησης ειναι αληθινη και ωριμη, ο δασκαλος εμφανιζεται στο δρομο του μαθητη. για να καταλαβετε τη σημασια αυτου του γεγονοτος θελω να σας ρωτησω, ποσοι αναζηταμε εναν δρομο, που νομιζουμε οτι θελουμε να ακολουθησουμε, κανενας δασκαλος δε μας βρισκει, μεχρι που ανακαλυπτουμε οτι δεν ειμαστε σιγουροι γι αυτον τον δρομο?
ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΘΑ ΤΟ ΝΙΩΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΘΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ

επισης αναφερει ο καστανεντα οτι ο λογος που η μαθητεια ειναι πολυχρονη ειναι οτι για να μαθεις πρεπει να αποδεσμευτεις απο αυτα που πιστευες μεχρι τωρα ως δεδομενα. η αμφισβοιτηση ειναι μονο η αρχη. η αποδεσμευση απο αυτα που πιστευες μεχρι τωρα και η αναζητηση του αγνωστου ειναι μακρυς δρομος. ειναι η παλη μεταξυ της παλιας και της νεας πραγματικοτητας. η νεα πραγματικοτητα για να αποκτησει βαση μεσα σου πρεπει να εχει χρονο, να σου δωσει εμπειριες, και χρονο για να τις αφομιωσεις.

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 11:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΛΙΛΙΘ.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ
ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΘΕΙ Ο 'ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ'.....

ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΓΟΡΓΟ ΒΗΜΑ ...
ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΡΓΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ ΤΟΥ...

ΝΙΩΣΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ...
ΝΙΩΣΕ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΟΥ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 23:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΜΑ8ΗΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΥΟ ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ;

ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΛΙΓΟ ΓΕΛΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΒΟΗΘΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΥΝΗΔΙΤΟΠΟΙΗΣΑ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΔΑΣΚΩ. (ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΠΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΔΟΥΛΕΨΕΙ, ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ, ΕΝΩ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΟΧΙ).
ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΟΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΟΣΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ ΑΠΑΙΤΕΙ Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ!
ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΑΝΕ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΤΑΝ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4-5 ΦΟΡΕΣ ΣΕΡΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΝΗ ΜΟΥ Ο ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟΣ ΜΟΥ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΒΡΙΣΚΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΕΦΕΥΓΑ ΟΤΑΝ ΕΝΙΩΘΑ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΦΤΑΝΩ ΤΟ ΚΡΙΣΙΜΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΕΤΣΙ.

ΙΣΩΣ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΠΙΟ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΙ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΕΞΑΣΚΗΣΩ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΜΟΥ. ΘΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΟ ΝΟΜΙΖΩ...
ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΒΓΑΙΝΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΣΑΝ ΧΑΜΕΝΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΥ...

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 00:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Silverwolf ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ.

Ο ΜΑΘΗΤΗΣ Ο ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ......
ΔΥΟ ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ ....
ΝΙΩΣΕ ΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ... ΚΑΙ ΔΕΣ ΠΟΙΑ ΜΕΘΟΔΟΣ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ....ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΒΓΑΙΝΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΣΑΝ ΧΑΜΕΝΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΥ...


ΟΧΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΙΣΕ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΕΝΤΟΣ..
ΙΣΩΣ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ.
ΔΙΑΛΕΞΕ ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΑΠΛΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ .....
Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΛΗ ΜΕΘΟΔΟ ΘΑ ΣΟΥ ΔΙΞΕΙ ΠΟΛΛΑ ...
ΑΡΧΙΣΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ...
ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ....

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΚΑΛΕ ΦΙΛΕ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 00:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ ΘΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΙΣΩ ....

ΦΙΛΕ Silverwolf ΣΩΣΤΑ ΝΙΟΘΕΙΣ ΧΑΜΕΝΟΣ ΜΑ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΙΩΣΕΙ ΧΑΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ....
ΟΛΟΙ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ..
ΝΑ ΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ ΜΑΣ ....
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΜΑΣ ΜΑΚΡΗΣ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ...
ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 14:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλη σας ημερα
φιλε Avatargr,πραγματι πολλες φορες μιλαμε για το ιδιο πραγμα αλλα χρησιμοποιωντας την καθε φορα και διαφορετικα λογια.Αυτο,αν και συμβαινει συχνα σε μια συζητηση μεταξυ πολλων ατομων,συμβαινει και σε καθενα μας ατομικα.Μεσα μας υπαρχει η Γνωση,αλλα το πως την αντιλαμβανομαστε ειναι κατι πολυ προσωπικο και εξαρταται απο πολλα.Ως προσωπικοτητες ειμαστε εκτεθειμενοι στην μεταβλητοτητα που μας επιβαλλει ο Χρονος και ο Τοπος και κυριως η εκφραση μας,μιας και ο Χωροχρονος ειναι θεμα προσωπικης αντιληψης.Ομως η Γνωση ειναι περα απο τις δεσμευσεις αυτων των διαστασεων.Οι Κινεζοι λενε "χιλιοι ανθρωποι,χιλιες αληθειες".Η αναζητηση της Αληθειας ειναι μια επιπονη διαδικασια και κατα βαση μοναχικη.Ποιος ο τροπος ομως για να την αναζητησουμε?Και που?Την Απολυτη Αληθεια ειναι αδυνατο να την κατανοησουμε μιας και ειναι το Απολυτο Ειναι,τα παντα εν πασει.Μπορουμε ομως να αρχισουμε με την σχετικη Αληθεια,χρησιμοποιωντας βεβαια τον νου.Αληθεια που καθε φορα αλλαζει.Αληθεια που πολλες φορες μας φερνει συγχιση,που νομιζεις οτι φτανεις στα ορια της σχιζοφρενειας.Κι ομως η βοηθεια ερχεται απο παντου.Ο καθενας μας με το ενα χερι τραβαει καποιον και με το αλλο δεχεται την βοηθεια καποιου αλλου.Διδασκαλοι,Οδηγοι,Αγγελικο βασιλειο...Ο καθενας απο εμας δασκαλος και μαθητης συγχρονως.Silverwoolf λενε οτι αν θες να μαθεις κατι,τοτε θα πρεπει να το διδαξεις ή να το γραψεις...Ο ανθρωπος οσο απλωνεται τοσο πιο κοντα στον θεο φτανει.Ειμαστε πανσυμπατικα οντα...αυτη ειναι η φυση μας...κι οταν την αγγιζουμε απλωνοντας, την καθε μερα ολο και πιο πολυ,την συνειδητοτητα μας με Αγαπη,τοτε ναι αγγιζουμε την πληροτητα...Μια πληροτητα που δεν αφηνει χωρο στον θυμο,τον εγωισμο,την αρνητικοτητα...Η ταπεινοτητα ειναι φυσικη γιατι εμπεριεχει την κατανοηση...και την συγχωρεση...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 15:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν είναι έτοιμα τα αυτιά του μαθητή έρχεται ο δάσκαλος. Και ως εκ θαύματος ο δάσκαλος ανακαλύπτει ότι πάντα ήταν μαθητής. Ότι πάντα έπρεπε να είναι μαθητής για να γίνει καλός δάσκαλος.

Μεταφορά από άλλο θέμα. Νομίζω οτι είναι το κλειδί για μια πνευματική συζήτηση.

ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 23:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΛΑΤΥΣΚΑΛΟ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ ....

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ???????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 12:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλη σας ημερα
φιλε Avatarg το πλατυσκαλο μαλλον θα πρεπει να το ανεβουμε.Γνωριζουμε οτι υπαρχουν πολλες ομαδες αναζητησης.Ο στοχος ειναι κοινος,αλλαζει απλα ο δρομος.Μια ομαδα αποτελειται απο ατομα τα οποια εχουν αποδεχτει εναν συστημα ερευνης της Αληθειας και αυτο απο πρωτη αποψη ειναι ο συνδετικος τους κρικος.Αποδεχονται κοινους ορους,χρησιμοποιουν λεξεις που εχουν την "ιδια" σημασια για ολους.Καποιος που ανηκει σε μια αλλη ομαδα οταν θα συμετασχει σε μια συζητηση τους,θα πρεπει να "μαθει" τον κωδικα επικοινωνιας που εχουν υιοθετησει.Κατα τον ιδιο τροπο και εδω,συνυπαρχουμε ανθρωποι που εχουν διαφορετικα βιωματα,τροπο σκεψης,εκφραση.Ως την στιγμη που θα υιοθετησουμε-αναγνωρισουμε μια "κοινη γλωσσα" θα επαναλαμβανομαστε...
Φιλε-η silverwoolf το οτι καποιος μας ζηταει βοηθεια δεν σημαινει οτι μας οριζει και τον τροπο που θα του την δωσουμε:το μετρο το οριζουμε εμεις.Το οτι αναγνωριζεις σε ποιο σημειο αρχιζει και ξεφευγει η κατασταση ειναι πολυ σημαντικο και πολυ καλα κανεις και σταματας.Ο μονος τροπος,που εγω αντιλαμβανομαι,απ'την στιγμη που πρεπει να συνεχισεις την διδασκαλια,ειναι να εστιαζεσαι με την θετικη πλευρα των πραγματων.Το συναισθημα θα πρεπει να το αφηνεις στην ακρη.Πως?Με τον ορθολογισμο.Λενε οτι οταν νευριαζουμε,τοτε θα πρεπει να ψαχνουμε αν υπαρχει το θηριο του εγωισμου μεσα μας.Κανε μια ασκηση ηρεμιας,βαλε τον εαυτο σου μεσα σε ενα Λευκο νεφελωμα,κλεισε τα κεντρα σου και προχωρα με αγαπη για την προσφορα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 12:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με τον ορθολογισμο

Χμμμμ με τον Ορθολογισμό πιστεύεις ότι μπορείς να ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ τα Εσωτερικά πρβλήματα;;;;
"Μάλλον" όχι (για να μην φανώ κατηγορηματικός λέγοντας ΟΧΙ)...
Ο Ορθολογισμός ΟΠΟΤΕ εμπλέχθηκε στην Εσωτερική Αναζήτηση θα έλεγα εγώ, προέκυψαν τα προβλήματα που αναφέρεις με αποτέλεσμα να ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ την Εσωτερική διεργασία, να αποκοπούμε απο την Ψυχή (λειτουργό των ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ), και να βουλιάξουμε μέσα στον βούρκο της ΛΟΓΙΚΗΣ....

Ας μην λέμε πράγματα που ΔΕΝ ευσταθούν, τουλάχιστον στον Εσωτερισμό...

Ποιό είναι το ζητούμενο;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 14:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ:….αισθανομαι δυστυχισμενος….
ΛΟΓΙΚΗ :….μα γιατί????
ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ:…ποιος ρωταει?
ΛΟΓΙΚΗ :…με λενε λογική και ειμαι υπηρετη σου….Πες μου λοιπόν:γιατί νιωθεις δυστυχια?
ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ:….δεν ξερω….Α! να κοιτα αυτόν που περναει με την φερραρι ποσο ευτυχισμενος δειχνει!!Ετσι θελω να ειμαι!!
ΛΟΓΙΚΗ :……αρα πρεπει να…ΤΟ ΒΡΗΚΑ!.θα παρω μια φερραρι….
ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ:….εισαι υπεροχη!τοσο εξυπνο αυτό που σκεφτηκες!Αν δεν ειχα και σενα…
ΛΟΓΙΚΗ :…...λοιπον:100 απ’την δουλεια+100 αποταμιευμενα=200…δεν φτανουνε…
ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ:….κλαψ!Τι δυστυχια!Ειμαι ένα τιποτα!Μην μου ξαναμιλησεις!εισαι αναξια!
ΛΟΓΙΚΗ :….εχεις δικιο!ειμαι ένα τιποτα!Δεν μπορω να μας προσφερω χαρά…Για στασου όμως!Θα δανειστουμε!
ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ:..
ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ: Ηρεμειστε και οι δυο…Τι συμβαινει?Ποια εισαι εσυ?Εισαι γεννημα μου?
ΛΟΓΙΚΗ :…όχι....με φωναζουν Λογική και ερχομαι όταν με καλει το συναίσθημα!
ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ:Αν θες να μεινεις θα σιωπας και θα με υπακους.Συναισθημα γιατί αισθανεσαι δυστυχια?
ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ:….ζηλεψα την ευτυχια καποιου που ειχε φερραρι…και θελησα να αποκτησω και γω!
ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ:Και ποιος σου ειπε ότι για την ευτυχια αυτου ευθυνεται το αυτοκινητο του?
ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ:..η λογική!
ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ:Εχεις να πεις κάτι?
ΛΟΓΙΚΗ……….:…….ναι! το να αισθανθει καποιος μοναδικος είναι η πηγη της ευτυχίας….το να εισαι το κέντρο του κοσμου είναι ο προορισμος του ανθρωπου…
ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ:…μονη σου εισαι?
ΛΟΓΙΚΗ :…εχω και τις κορες μου:την Ματαιοδοξια και την Αλαζονια…με βοηθουν να σκεφτομαι…
ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ:Εισαι ανοητη:νομιζεις ότι ο Ανθρωπος πρεπει να είναι το κέντρο του κοσμου,ενα σημειο,μια κουκιδα…την στιγμη που μπορεί να είναι ο κοσμος ολοκληρος….
Λυπαμαι που είναι μακροσκελες κειμενο ώστε να το τελειωσω…ωστοσο,νομιζω,δειχνει την δική μου αντιληψη για τα τρια αυτά πράγματα.
Αγαπητε Κελσο ο Ορθολογισμος δεν εχει καμμια σχέση με κανενος ειδους λογική.Αν το Δια-λογιζομαι είναι σημαντικο για τον εσωτερισμο το Ορθο-λογιζομαι νομιζεις ότι δεν εχει καμμια θεση?

με το «ποιο είναι το ζητουμενο???» τι,αληθεια ,εννοεις?

φιλικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 16:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ομολογώ ότι είμαι σχεδόν σύμφωνος με όσα πολύ, μα πάρα πολύ, όμορφα παρουσίασες τον διάλογο σου μετάξύ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΟΣ, ΛΟΓΙΚΗ και ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΥ...

ΟΜΩΣ.... αυτά ΜΟΝΟ ώς προς τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ, φυσικοϋλικά πράγματα και που δεν βρίσκουν ΚΑΜΙΑ απήχηση στα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ...

Θα μου επιτρέψεις να κάνω μια δύο παρατηρήσεις όμως ακόμα ΚΑΙ σε αυτά τα εξωτερικά, στα οποία δηλώνω ότι έτσι είναι πράγματι...

Αναφέρεις ότι η ΛΟΓΙΚΗ αποκαλεί τον εαυτό της ΥΠΗΡΕΤΗ...
Ορθό και πράγματι ΑΥΤΗ είναι η πρέπουσ θέση της.
'Ομως φίλε μου, απο ΠΟΥ λαμβάνει το λόγο να απευθήνεται στον Κύριό Της;;;

'Οσο για τον τρόπο που δίνεις να εκφράζεται ο Ορθολογισμός, μάλλον δέν έχει να κάνει, παρά με ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΗ στην "αποστασία" των Υπηρετών κατά του Κυρίου του Σπιτιού...

'Οσο για την σχέση που έχει ή όχι ο Ορθολογισμός με την Μεταφυσική, είναι αυτή η σχέση που έχει η ΜΕΡΑ με τη ΝΥΧΤΑ...
Ο Δια/Λογισμός στον Εσωτερισμό έχει την ΑΚΡΙΒΗ έννοια της λέξης:
ΔΙΑΙΡΕΙ τη ΛΟΓΙΚΗ, την ΑΠΟΔΥΜΑΜΩΝΕΙ, την κάνει κομμάτια ώστε ο Διαλογιζόμενος ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΣΠΑ την εστία ση της προσοχής του σε αυτό που θέλει να πετύχει...
Είναι μια ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ πρακτική του Γιόγκα, της Ενωσις με το Θείο...

Ο Ορθό/Λογισμός είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ πιό ανώτερος απο την ΑΠΛΗ και ΚΟΙΝΗ Λογική, αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν μπορεί να καταφέρει αυτό που ο Διαλογισμός πετυχαίνει στον ΑΣΚΟΥΜΕΝΟ....

Δεν λέω πώς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ, αλλά με μέσο τον Ορθολογισμό, ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ....

Ως ζητούμενο δε, θεωρώ τον ΣΚΟΠΟ του Εσωτερισμόυ, την ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΤΑΣΗ με απότερο στόχο την 'Ενωση, ΤΑΥΤΙΣΜΗ με το Θείο...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 17:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Δεν υπάρχει δρόμος, το δρόμο τον φτιάχνεις προχωρώντας. Kelsos

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 13:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ morent11 ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΜΦΟΝΩ..

quote:
Μπορουμε ομως να αρχισουμε με την σχετικη Αληθεια,χρησιμοποιωντας βεβαια τον νου.Αληθεια που καθε φορα αλλαζει.Αληθεια που πολλες φορες μας φερνει συγχιση,που νομιζεις οτι φτανεις στα ορια της σχιζοφρενειας.

ΔΟΝΗΤΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ Ο ΝΟΥΣ.
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΣ ΠΩΣ ΕΙΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ...
ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ Η ΤΟΥΣ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΑΛΛΑΖΟΥΝ..
ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ..

ΑΛΛΑΖΕΙ ΕΝΤΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

ΕΚΕΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΟΣ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ...
ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΤΙΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΝ ΝΕΟ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ..


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 12:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Κελσο συμφωνω απολυτα ως προς το ζητουμενο.
Ως προς τα υπολοιπα,θα πρεπει να σου τονισω ότι σε καμμια περιπτωση δεν πιστευω ότι ο ορθολογισμος δυναται να υποκαταστησει τον διαλογισμο και τουμπαλλειν.Κατα την γνωμη μου είναι,σαν μέσα,διαφορετικα και το ίδιο αναγκαια στην προσεγγιση του ζητουμένου.(Σημειωνω ότι όταν ανφερομαι στον ορθολογισμο δεν αναφερομαι στο ρευμα,κινηση όπως αυτό ελαβε χωρα παλαιοτερα στην ευρωπαικη ιστορια).Ας προσεγγισω το θεμα λιγο διαφορετικα(μιας και πολλές φορες με πιανει ο λογοτεχνικος οιστρος και πλατειαζω):
Θα αναφερθω παραδειγματικα στην Διαλεκτικη του Πλατωνος.Η καθαρση της ψυχης μεσω της ψυχικης και ενορατικης λειτουργιας αναπτυσσεται αυτοεξελισσομένη ακολουθωντας 5 βαθμιδες:
1. Αναγνωριση της αγνοιας μεσω της Σωκαρατικης ειρωνιας.<Τον λογον διδόναι> δηλαδη την λογοδοσια ενωπιον του εαυτου μας και την ‘ομολογια’ της αγνοιας μας, η οποια καταληγει στο ‘Απορητικον σταδιον’ μετά την ελεγτικη μεθοδο των ερωτοαποκρισεων.
2.Στην πληρη σύγχυση που οδηγειται ο νους μετά την εξεταση μεσω των αισθησεων εις ότι αφορα το αιτιο της γενεσεως,της φθορας και της εν γενει υπαρξεως του οντος.
Η εντονη συνειδηδιακη κριση που ακολουθεί,εχει ως αποτελεσμα την στροφη από τα ‘πράγματα’ στους ‘λογους’.Απο τον ‘Λογον διδόναι’ στον ‘λογον πορεύσθαι’ αναζηταται η αιτια,η αληθεια των οντων.Απο τα αισθητα στα νοητα.
‘Ο δευτερος πλούς’ είναι η αγωνιωδης προσπαθεια της πορείας προς την ανυποθετον αρχη μεσω του κοσμου των καθαρων Ι δ ε ω ν.(Ανυποθετος Αρχη,κατά Πλατωνα,είναι το ‘Αγαθον’).
3.Το προβλημα της ‘κοινωνιας των ιδεων’ και η αναπτυξη του ‘οντως Οντος’ εν σχέση με το ‘μη ον’.(Παρμενιδης και Σοφιστης.)Αντιπαραθεση επιστημονος και διαλεκτικου.
4.Η ‘διαιρετικη μεθοδος’ επιτρεπει την κατανόηση του αμεταβλητου οντολογικου ορισμου μια εννοιας και την διαταξη των ιεραρχικων της βαθμιδων.Η ερευνα περι της εξευρεσεως του ορισμου των οντων φέρει την μοναδικη σφραγιδα της αναγνωρισης τους και της μεταξυ τους διακρισεως σε ότι αφορα την ‘δυναμη’ αυτων(Σοφ.)
5.Στο τελευταίο σταδιο της διαλεκτικης ,ο Πλατωνας εισερχεται στην αριθμολογικη φαση.Δι’αυτής ο Πλατωνας συλλαμβανει την ενιαια συνθεση της συνολικης πραγματικοτητας ενσωματωνοντας την λογική,την γνωσιοθεωρητικη και την ενορατικη της διασταση,’εις την ενιαιαν ενορατικην θεασιν του Αγαθου’.
«τον δε ερωταν και αποκρινασθαι επισταμενον άλλο τι συ καλεις η διαλεκτικον;»(Κρατ.390Δ).
Δυστυχως λογω ελλειψης χρόνου δεν θα επεκταθω αλλά ας δουμε που μπορεί να μας φανει χρησιμος ο ορθολογισμος πριν τον απορριψουμε.Διοτι δεν ακυρωνει τον διαλογισμο(ταυτιση)…
Καλως ή κακως ζουμε στην παχυλη υλη και από αυτην πρεπει να ξεκινησουμε.Πριν το βρεφος αναγνωρισει την ουσια του ψηλαφιζει το περιβάλλον του…Δεν το ακυρωνει…Είναι και αυτό στην Δημιουργία…
Φιλικα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 21:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΤΗΚΑ.
ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΑ ΣΥΖΗΤΗΘΗΚΑΝ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ.

”ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑΙ ΜΡΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.
SÖREN KIRKEGAARD”

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 00:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΝΑΙ ΜΕΝ" ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΟΧΙ "ΝΑΙ ΜΡΝ".
Ο ΔΑΙΜΩΝ ΤΟΥ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟΥ

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 00:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας φίλοι...
Χμμμμμμ να που βάζουμε μια τάξη στο Χάος....
Φίλε Μόρεντ, απλά ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑ την άποψή μου περί ΔΙΑλογισμού και ΟΡΘΟλογισμού...
Σε καμία περίπτωση δεν τα ΤΑΥΤΙΣΖΩ ούτε και τα ΣΥΝΔΙΑΖΩ όμως...

Χρήσημα είναι ΟΛΑ, αν δεν ήταν δεν θα υπήρχαν!!!

Απλά όμως τονίζω ότι το ΚΑΘΕ εργαλείο, είναι για ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...
Το κατσαβίδι για να βιδώνω...
Το σφυρί για να καρφώνω κλπ κλπ κλπ...

Φυσικά μπορέις να κάνεις ΚΑΙ άλλα πράγματα/δουλειές με τα εργαλεία ΠΕΡΑΝ απο αυτές που ορίζει ΑΥΣΤΗΡΑ ο κατασκευαστής...
Με την πένσα π.χ που σαν κύριο σκοπό έχει τον να ΣΥΓΚΡΑΤΕΙ αντικείμενα, μπορείς ΚΑΙ να κόψεις καλώδια ΚΑΙ να καρφώσεις ένα καρφί ΚΑΙ να βιδώσεις μια βίδα ΚΑΙ να σκάψεις ΚΑΙ... ΚΑΙ... ΚΑΙ...
Το αποτέλεσμα λοιπόν ποιό είναι;
Αφ΄ενός να έχεις κάνει τη δουλειά σου...
Αφ΄ετέρου:
α) να την έχεις κάνει ΠΡΟΧΕΙΡΑ αλλά να νομίζεις ότι την έκανες ΣΩΣΤΑ και ΚΑΛΑ
β) να έχεις καταστρέψει το εργαλείο (την πένσα)...
γ) την επόμενη φορά που θα θελήσεις να το ΞΑΝΑΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ, πιθανά να έχει φθορά, πιθανά να πάθεις ατύχημα απο την φθορά κλπ κλπ
δ) κλπ κλπ κλπ....

Τι θέλω να πώ με αυτό το ίσως χαζό παράδειγμα, ότι απλά το ΚΑΘΕ ΕΡΓΑΛΕΙΟ που μας έχει "χαρίσει" η Μάνα Φύση ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να το ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΜΕ και μάλιστα να το χρησημοποιούμε ΣΥΜΦΩΝΑ με τις οδηγείες του κατασκευαστή και να το συντηρούμε

Ας κάνουμε ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε με τον ΟΡΘΟλογισμό καθώς επίσης και με τον ΔΙΑλογισμό...

Τα ανέφερα όλα αυτά γιατί είπες φίλε μου πώς:

quote:
Κατα την γνωμη μου είναι, σαν μέσα, διαφορετικα και το ίδιο αναγκαια στην προσεγγιση του ζητουμένου.

Το ζητούμενο (με το οποίο και συμφώνησες) θεωρώ ότι με τον ΟΡΘΟλογισμό ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να το πετύχω, ενώ αντιθέτως με τον ΔΙΑλογισμό μπορώ...

Θα χαρώ να δώ ΚΑΙ αυτόν τον τρόπο να το καταφέρνει, αλλά πίστεψέ με φίλε μου, θεωρώ το ΣΥΝΟΛΟ της Ανθρωπότητας ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ απο εκείνη την εποχή που ΙΣΩΣ ΝΑ το καταφέρει ή που το ΕΙΧΕ καταφέρει...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 11:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


”ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑΙ ΜΡΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.
SÖREN KIRKEGAARD”


TO AYTO


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 22:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ ,ΛΟΓΙΚΗ , ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ...
ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.
ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ,ΛΟΓΙΚΗ,ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ...
ΝΑ ΠΕΥΤΟΥΝ ΣΑΝ ΦΘΙΝΟΠΟΡΙΝΑ ΦΥΛΛΑ

ΚΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ........

ΑΛΛΑΖΕΙ ΕΝΤΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΕ ΕΥΤΟ ΤΟΝ ΣΤΟΙΧΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ Η ΠΕΜΤΟΥΣΙΑ
ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ. (ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ)

ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 22:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ ,ΛΟΓΙΚΗ , ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ...
ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.
ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ,ΛΟΓΙΚΗ,ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ...
ΝΑ ΠΕΥΤΟΥΝ ΣΑΝ ΦΘΙΝΟΠΟΡΙΝΑ ΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ
ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ.

ΚΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ........

ΑΛΛΑΖΕΙ ΕΝΤΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΕ ΕΥΤΟ ΤΟΝ ΣΤΟΙΧΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ Η ΠΕΜΤΟΥΣΙΑ
ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ. (ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ)

ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 18:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Αβαταρ εισαι πολύ καλη ψυχή,με δυνατες ποιοτητες που,ακριβως επειδη είναι τετοιες, πρεπει να εκφραστουν ορθα…τετοιας ‘παστας’ υπαρξεις έχουν και τις αναλογες δοκιμασίες…καλο δρόμο…

Φιλικα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 21:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ morent11 ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ.
ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟΙ ΦΙΛΟΙ
ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ....

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ...
ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΑΒΑΖΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ...
ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩΝΤΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΑΜΑΘΕΙΑ ΜΟΥ.....

ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ ...
ΑΛΛΑ ΔΡΟΜΟΙ...
ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ ΤΟΣΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ "ΣΧΟΛΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ" ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΚΛΕΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ.
ΑΠΛΑ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΤAIΡΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ....

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΝΑΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΔΑΧΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Galaxy
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
141 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 05:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galaxy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia sas
Pragmati poly endiaferonta ola auta gia tin mathiteia ala na...den tha eprepe na legame kai gia tous kindinous enos mathiti,oxi vevea pou nomizei oti ta kserei ola, auto den einai pagida agapite Avatargr,auto einai epipoleotis....ala to oti einai etimos.. kai na to
tolmisi......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 08:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ Galaxy ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΗ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ

quote:
Pragmati poly endiaferonta ola auta gia tin mathiteia ala na...den tha eprepe na legame kai gia tous kindinous enos mathiti,oxi vevea pou nomizei oti ta kserei ola, auto den einai pagida agapite Avatargr,auto einai epipoleotis....ala to oti einai etimos.. kai na to
tolmisi......

ΠΟΤΕ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ?????
ΠΟΤΕ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ......
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΩΣ Η ΜΑΘΗΣΗ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΠΟΤΕ.
ΟΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ.
ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ ΕΑΝ ΣΤΑΜΑΤΙΣΟΥΝ....

ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ??????
ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΙΣΗ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΤΩΝ ΝΕΟΣΣΩΝ ???????

ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΧΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ....
ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ...ΥΨΩΝΟΝΤΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....
Η ΕΠΙΠΟΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ Η ΘΕΛΗΣΗ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙ....

ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ....
ΚΑΙ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ...ΜΑΣ ΑΝΑΜΕΝΕΙ....
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΥΧΟΝ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΣΑΣ.
ΜΕ ΧΑΡΑ ΘΑ ΤΗΣ ΔΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy