ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις
 Γιατί κολλάνε τα forum??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 16:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν επιχειρήσω κάθε φορά να μπώ στην σελίδα του Esoterica συνέχεια η ίδια κατάσταση. Περνάνε γύρω στα 50 λεπτά με μιά ώρα και η σελίδα βρίσκεται ακόμα στην αναμονή και αναγκάζομαι να τα παρατήσω αφού τα forum δέν ανοίγουν σχεδόν ποτέ.
Αλλά ακόμα και άν ανοίξουν περνάει μετά άλλη τόση ώρα για να μπώ σε μιά ενότητα ή σε ένα θέμα, αποτέλεσμα να έχεις όρεξη να ξημεροβραδιάσεις μερικά μερόνυχτα άν θέλεις να στείλεις ένα μήνυμα στα forum του Esoterica.
Γίνεται και στους υπόλοιπους αυτό, ή είναι πρόβλημα μόνο του υπολογιστή μου? Αυτό το κόλλημα μόνο στο Esoterica εμένα τυχαίνει και πουθενά αλλού.
coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 11:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα που αναφέρεις ισχύει.
Προσωπικά με έχει κρατήσει μακριά από το φορουμ εδώ και 2 + χρόνia , παρ' όλα τα ημίμετρα για την αντιμετώπισή του (παράκαμψη της αρχικής σελίδας & λοιπές μπακαλίστικες μεθόδους). Και μιλάμε για DSL 500. Κάθε μήνα επιχειρώ αλλά τρώω πόρτα.
Το μόνο που βοηθάει ΚΑΠΩΣ είναι η χρήση του φορουμ σε εντελώς άκυρες ώρες (καλή ώρα) κάτι που δεν διευκολύνει όμως.
Είναι τελείως παράλογο, ειδικά αν επισκευθείς forums του εξωτερικού, με τα άπειρα preview και δυνατότητες, τα οποία φορτώνουν λες και βρίσκονται στον σκληρό σου.
Πιθανόν να υπάρχει λίστα προτεραιότητας χρηστών, βάση της γεωγραφικής θέσης ή πολιτικών, θρησκευτικών πεποιθήσεων.
Κάντε έναν έρανο για την αγορά νέου εξοπλισμού, ή αλάξτε provider

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 15:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
coperrolo
quote:
Πιθανόν να υπάρχει λίστα προτεραιότητας χρηστών, βάση της γεωγραφικής θέσης ή πολιτικών, θρησκευτικών πεποιθήσεων.
Κάντε έναν έρανο για την αγορά νέου εξοπλισμού, ή αλάξτε provider

Coperrolo δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα, όπως η λίστα προτεραιότητας. Ακόμα και εάν υπήρχε κάποια τέτοια πρόθεση, πες μου εσύ τον τεχνικό τρόπο που θα μπορούσε να γίνει! (φαντάσου πως ελάχιστοι άνθρωποι μπαίνουν στον χώρο αυτό με σταθερή ip)
Το πρόβλημα όντως υπάρχει, οι καθυστερήσεις ιδιαίτερα κάποιες ώρες είναι μεγάλες και για εμάς, όπως και για όλα τα μέλη. Ήδη έχουμε προβεί στην εξασφάλιση νέου εξοπλισμού, αλλά δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία μεταβασής μας εκεί. Θα ολοκληρωθεί σύντομα όμως.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 22:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία,
Ήταν μια προσπάθεια να εκφράσω το παράπονο μου για την "αναγκαστική" αποχή μου από την ανάγνωση θεμάτων που με ενδιαφέρουν.
Τις λίστες τις ανέφερα προσπαθώντας να εξηγήσω κάτι που δεν αντιλαμβάνομαι, τις πολύ μεγάλες καθυστερήσεις σε μια ιστοσελίδα, ουσιαστικά, που περιέχει μόνο κείμενο. Είδικά όταν διαβάζω στο ανάλογο θέμα ότι σε μερικούς χρήστες δεν υπάρχει καθυστέρηση.
Επίσης το ανέφερα σε μία προσπάθεια να πάρω απάντηση, και σε ευχαριστώ γι αυτήν.
Δεν γνωρίζω τον τρόπο που θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο αλλά πιστεύω ότι προτεραιότητα ανάλογα με το nick είναι εύκολο να γίνει.
Τελος πάντων, εύχομαι ό,τι καλύτερο για τα τεχνικά προβλήματα

Edited by - coperrolo on 06/10/2006 22:09:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 23:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τις λίστες τις ανέφερα προσπαθώντας να εξηγήσω κάτι που δεν αντιλαμβάνομαι, τις πολύ μεγάλες καθυστερήσεις σε μια ιστοσελίδα, ουσιαστικά, που περιέχει μόνο κείμενο. Είδικά όταν διαβάζω στο ανάλογο θέμα ότι σε μερικούς χρήστες δεν υπάρχει καθυστέρηση.

coperrolo η καθυστέρηση των forums δε σχετίζεται με τη φύση των μηνυμάτων. Οφείλεται στο γεγονός ότι τα forums είναι μία σύνθετη εφαρμογή με πολλές λειτουργίες που γίνονται ταυτόχρονα και πολλούς ανθρώπους που επισκέπτονται τα forums για να διαβάσουν και να γράψουν (εάν μπεις στην κεντρική σελίδα θα διαπιστώσεις πως ανοιγει σχεδόν αμέσως).
Κάποιες ώρες η ταχύτητα είναι αρκετά γρήγορη. Για παράδειγμα, εγώ μπήκα στα forums πριν από ένα τέταρτο και μου άνοιξαν όλες οι σελίδες αστραπιαία. Το μεσημεράκι όμως, γύρω στις 3, περίμενα 20 με 30 λεπτά για να μου ανοίξουν τα ενεργά θέματα.

Ελπίζουμε να ολοκληρώσουμε τις εργασίες για την αύξηση της ταχύτητας σύντομα. Άλλωστε, κάποιες ώρες η ταλαιπωρία για την αναμονή είναι μεγάλη και για εμάς.

Για προταιρεότητα ανάλογα με το nick που αναφέρεις, δεν πιστεύω πως θα ήταν σωστό να γίνει - άσε που δε γίνεται (απ' όσο τουλάχιστον ξέρω)


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 12:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιθανόν να υπάρχει λίστα προτεραιότητας χρηστών, βάση της γεωγραφικής θέσης ή πολιτικών, θρησκευτικών πεποιθήσεων.

Όσο τη γεωγραφική θέση φίλε coperrolo ακούω οτι σε απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας όπως τα Δωδεκάνησα δέν ανοίγουν καθόλου. Στην Αθήνα κάποια στιγμή παρά την καθυστέρηση θα ανοίξουν.

quote:
Το πρόβλημα όντως υπάρχει, οι καθυστερήσεις ιδιαίτερα κάποιες ώρες είναι μεγάλες και για εμάς, όπως και για όλα τα μέλη. Ήδη έχουμε προβεί στην εξασφάλιση νέου εξοπλισμού, αλλά δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία μεταβασής μας εκεί. Θα ολοκληρωθεί σύντομα όμως.

Αυτό μπορούμε να το πιστέψουμε, μπορούμε και όχι δέν είναι δυνατό να μας το αποδείξτε. Εγώ βλέπω συντονιστές να στέλνουν μηνύματα αστραπιαία, άνετα και σε πολύ μεγάλο αριθμό σε όλη την διάρκεια της ημέρας. Η εξήγηση θα μπορούσε να είναι οτι κάτι λίγοι υπολογιστές έχουν μέσα τους το μαγικό κουτάκι.
Και ο τωρινός εξοπλισμός είναι προπολεμικός δηλαδή?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Drillgr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 19:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Drillgr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οντως παιδια πολυ χαλι το θεμα ταχυτητας, ουτε 14.400 modem να ειχα δηλ!Παντως το 2003 που ειχα πρωτο βρει το site θυμαμαι πηγαινε πολυ καλα. Εκτοτε κολαει αφανταστα, πατας να μπει στο forum και κανει μια ωρα...Μια φορα τον τελευταιο χρονο να μπηκε αμεσως δεν θυμαμαι! Ελπιζω να αναβαθμιστει ο server γρηγορα και οχι μετα απο κανα μηνα...

Edited by - Drillgr on 10/10/2006 19:06:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 01:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ profil και λοιποί προβληματιζόμενοι,
έχω κάποιες φορές και εγώ αντιμετωπίσει σχετικό πρόβλημα με την
ταχύτητα στα forums, και ιδιαίτερα μια που δεν έχω -ακομη- dsl αλλά
απλή σύνδεση, αν και όχι συχνά.

Στο μήνυμά μου αυτό θα ήθελα να σας γράψω τον τρόπο που έχω
υιοθετήσει για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα της ταχύτητας, αφού
κάποιες φορές αυτό συμβαίνει. Εφόσον θέλω να γράψω, εστιάζομαι
σε αυτή μου τη θέληση και δεν εκνευρίζομαι, αλλά προσπαθώ να βρω
έναν λειτουργικό τρόπο.

Έχω τον browser mozilla ο οποίος δίνει τη δυνατότητα να ανοίγεις και
πολλά παράθυρα μαζί, αλλά και πολλές καρτέλες σε κάθε παράθυρο.
Ανοίγω λοιπόν το esoterica στο

http://www.esoterica.gr/forums/active.asp

που είναι τα ενεργά θέματα από την προηγούμενη μου επίσκεψη
και μέχρι να φορτώσουν (αν αργήσουν)
φτιάχνω ένα καφεδάκι,
μιλάω στο τηλέφωνο,
ασχολούμε με άλλα πράγματα,
ή στο ίδιο το pc
ανοίγω σε άλλο παράθυρο να δω τα mail μου,
γενικά διαβάζω κάποια ενδιαφέροντα νέα ή άρθρα από το internet,

ουσιαστικά δεν περιμένω μόνο να ανέβει η συγκεκριμένη σελίδα,
αλλά ασχολούμε και με άλλες εργασίες που γίνονται μέσω υπολογιστή.
(πάντα κάτι θα υπάρχει πιστεύω).

Μόλις ανοίξουν τα "ενεργά" επιλέγω τα θέματα στα οποία θέλω να γράψω
σε καρτέλες στο ίδιο παράθυρο, συνεχίζω τις άλλες εργασίες μου,
(αν και αυτά αργούν να φορτώσουν)
και έπειτα ανοίγω το notebook και γράφω τις απαντήσεις μου
διαβάζοντας ταυτόχρονα τα θέματα.

Έτσι, μοιράζοντας δηλαδή τις δραστηριότητες που έχω να κάνω σε αυτές
που μπορούν να γίνουν, λόγω ταχύτητας, άμεσα και στις άλλες που θα
πρέπει μεν να περιμένουν, αλλά ένα τους τμήμα μπορεί να πραγματοποιηθέι,
δεν εκνευρίζομαι και μπορώ εγώ να ελέγξω την ταχύτητα πριν αυτή
με ελέγξει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Drillgr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 13:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Drillgr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ profil και λοιποί προβληματιζόμενοι,
έχω κάποιες φορές και εγώ αντιμετωπίσει σχετικό πρόβλημα με την
ταχύτητα στα forums, και ιδιαίτερα μια που δεν έχω -ακομη- dsl αλλά
απλή σύνδεση, αν και όχι συχνά.

Στο μήνυμά μου αυτό θα ήθελα να σας γράψω τον τρόπο που έχω
υιοθετήσει για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα της ταχύτητας, αφού
κάποιες φορές αυτό συμβαίνει. Εφόσον θέλω να γράψω, εστιάζομαι
σε αυτή μου τη θέληση και δεν εκνευρίζομαι, αλλά προσπαθώ να βρω
έναν λειτουργικό τρόπο.

Έχω τον browser mozilla ο οποίος δίνει τη δυνατότητα να ανοίγεις και
πολλά παράθυρα μαζί, αλλά και πολλές καρτέλες σε κάθε παράθυρο.
Ανοίγω λοιπόν το esoterica στο

http://www.esoterica.gr/forums/active.asp

που είναι τα ενεργά θέματα από την προηγούμενη μου επίσκεψη
και μέχρι να φορτώσουν (αν αργήσουν)
φτιάχνω ένα καφεδάκι,
μιλάω στο τηλέφωνο,
ασχολούμε με άλλα πράγματα,
ή στο ίδιο το pc
ανοίγω σε άλλο παράθυρο να δω τα mail μου,
γενικά διαβάζω κάποια ενδιαφέροντα νέα ή άρθρα από το internet,

ουσιαστικά δεν περιμένω μόνο να ανέβει η συγκεκριμένη σελίδα,
αλλά ασχολούμε και με άλλες εργασίες που γίνονται μέσω υπολογιστή.
(πάντα κάτι θα υπάρχει πιστεύω).

Μόλις ανοίξουν τα "ενεργά" επιλέγω τα θέματα στα οποία θέλω να γράψω
σε καρτέλες στο ίδιο παράθυρο, συνεχίζω τις άλλες εργασίες μου,
(αν και αυτά αργούν να φορτώσουν)
και έπειτα ανοίγω το notebook και γράφω τις απαντήσεις μου
διαβάζοντας ταυτόχρονα τα θέματα.

Έτσι, μοιράζοντας δηλαδή τις δραστηριότητες που έχω να κάνω σε αυτές
που μπορούν να γίνουν, λόγω ταχύτητας, άμεσα και στις άλλες που θα
πρέπει μεν να περιμένουν, αλλά ένα τους τμήμα μπορεί να πραγματοποιηθέι,
δεν εκνευρίζομαι και μπορώ εγώ να ελέγξω την ταχύτητα πριν αυτή
με ελέγξει.




Ε και γω πανω κατω το ιδιο κανω αλλα το προβλημα δεν παυει να υπαρχει και επιπλεον ποση υπομονη μπορει να εχει καποιος! Σε μενα ειδικα με dsl τραβαει γερο κολλημα το forum, αφου refresh θελω να κανω να δω αν εχει νεες απαντησεις και το σκεφτομαι lol

Τεσπα οπως ειπωθηκε θα επελθει αναβαθμιση του server/bandwidth οποτε και θα δωθει επιτελους μια λυση σε αυτο το χρονιο προβλημα! Αμην και ποτε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kroko
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 14:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kroko  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τεσπα οπως ειπωθηκε θα επελθει αναβαθμιση του server/bandwidth οποτε και θα δωθει επιτελους μια λυση σε αυτο το χρονιο προβλημα! Αμην και ποτε!

Χρόνιο πρόβλημα; Χρόνιο, είπατε;

Περίεργο να το προσέχει αυτό ένα νέο μέλος, με δράση μόλις επτά μήνυμάτων σε αυτο το φόρουμ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Drillgr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 14:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Drillgr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρόνιο πρόβλημα; Χρόνιο, είπατε;

Περίεργο να το προσέχει αυτό ένα νέο μέλος, με δράση μόλις επτά μήνυμάτων σε αυτο το φόρουμ...



Το οτι εχω γραψει μονο 7 μηνυματα δεν λεει τπτ για το ποσο παρακολουθω. Επισης το οτι εκανα εγραφη τον τελευταιο χρονο παλι δε λεει τπτ. Ειναι απο τα λιγα forum που αν δεν κανεις εγραφη δε βλεπεις και καμια διαφορα αν δε θελεις να απαντας reply κλπ. Το θεμα "παρακολουθω" το forum ειναι πολυδιαστατο και σε καμια περιπτωση δε μπορεις να κρινεις με βαση μηνυματα και ετος εγγραφης μη τρελαθουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 16:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kroko

Εισαι πολυ προσβλητικος...Δηλαδη τι σημαινει ρε φιλε 7 μηνυματα?

Δεν εχεις το δικαιωμα να γραψεις και να πεις την γνωμη σου για ενα οντως υπαρκτο προβλημα του Εσωτερικα?

Δηλαδω κατ΄ εσε ΠΟΣΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ??

ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΠΑΣ ΠΙΣΩ...ΕΧΕΙΣ 10 ΜΗΝΥΜΑΤΑ...ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΜΕ ΕΓΩ ΕΧΩ 250...

ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ 2.000 ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

ΑΛΛΑ ΟΧΙ...ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΟ SITE...ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΜΑΓΚΙΕΣ...

ΕΔΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ ΕΝΑΣ ΔΙΑΧΕΡΙΣΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΥΘΕΤΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ...

ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΚΡΟΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΤΙΣΤΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ...


ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ...ΦΤΙΑΞΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ SITE...

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 16:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κατσε ρε φιλε Κροκο...

Ενα μελος μπορει να ειναι χρονια εγγεγραμμενος και να μην απανταει ή επειδη δεν θελει γιατι απλως παρακολουθει ή επειδη αντιμετωπιζει το προβλημα που αντιμετωπιζουμε ολοι μας...

Τωρα αν καποιοι "χαιρονται" με αυτο το κολλημα, δικο τους προβλημα...

Εγω ομως θελω να συμμετεχω ενεργα...αλλα με εμποδιζει και αυτο κατανταει ενοχλητικο...Δηλαδη δεν μπορω να χανω ουσιαστικα ολοκληρη μερα και να γραφω μονο 2 ή 3 απαντησεις την ημερα ή και καθολου καμια φορα...

Επισης, αγαπητη Αμαλια, σκεφτηκατε ποτε να ενεργησετε καπως διαφορετικα?

Υπαρχουν εγγεγραμμενα μελη πανω απο 10.000 πολλα απο τα οποια οχι μονο δεν συμμετεχουν, αλλα απλως και μονο που υπαρχουν οι λογαριασμοι τους, μπλοκαρουν τους υπολοιπους...

Αν μπορειτε να κανετε ενα ξεκαθαρισμα...καποιοι εχουν να συμμετεχουν απο το 2003 και 2004, καποιοι αλλοι εχουν αποχωρησει ΧΩΡΙΣ να εχουν διαγραφει οι λογαριασμοι τους...

Ισως αυτο βοηθουσε ως ενα σημειο την "καλυτερευση" του site

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 19:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τωρα αν καποιοι "χαιρονται" με αυτο το κολλημα, δικο τους προβλημα...

Εδώ που τα λέμε με το να στέλνουμε εμείς όσο λιγότερα μυνήματα γίνεται, αφού δέν μπορούμε με τέτοιο super κόλλημα οι συντονιστές μπορούν καλύτερα να ελέγχουν τα πάντα και όλα τα μέλη που συμμετέχουν ασκώντας ολοκληρωτική εξουσία.

quote:
Αν μπορειτε να κανετε ενα ξεκαθαρισμα...καποιοι εχουν να συμμετεχουν απο το 2003 και 2004, καποιοι αλλοι εχουν αποχωρησει ΧΩΡΙΣ να εχουν διαγραφει οι λογαριασμοι τους...

Πραγματικά το θέμα των νεκρών λογαριασμών είναι πολύ σοβαρό, και μάλλον δημιουργεί και πολλά προβλήματα λειτουργίας στο forum. Υπάρχουν λογαριασμοί που δημιουργήθηκαν εξεπήτηδες για 3-4 μυνήματα πρίν πολλά χρόνια και μετά αφέθηκαν στην τύχη τους.
Γι'αυτό προτείνω στους κυρίους συντονιστές να διαγράφουν τον λογαριασμό μετά απο κάποιο διάστημα νεκρής παρουσίας το καλύτερο θα ήταν ένας χρόνος ώστε να μήν είναι παραφορτωμένο το forum με σκουπίδια. Αλλά δέν έχουν ψάξει καλά την δουλειά τους και εγώ θα ήμουνα ο τελευταίος αρμόδιος να την δείξω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 19:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι ειναι Profil, ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

Αλλα επισης, το πιο ενοχλητικο, ειναι αντι να επιδιορθωνεται το προβλημα, χειροτερευει

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΦΟΡΑ (TO ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ, ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΛΑΤΙΝΙΚΑ), ΠΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΤΙ ΑΠΟΣΚΟΠΕΙ ΑΥΤΟ...ισως στο να αδειασει απο κοσμο...αλλα γιατι...το περιεχομενο του Φορουμ, ειναι να γινεται συζητηση και οχι να μην μπορεις να "δουλεψεις", διαβασεις, συμμετασχεις...

Γιατι, να θυμιζει μια κατασταση Δεκαετιας ενα συγχρονο κατα τα αλλα Φορουμ, οταν καναμε Ωρες ατελειωτες να ανοιξουμε τις σελιδες ??

Ελεος...Πραγματικα...Δεν φταινε σε αυτο οι διαχειριστες-συντονιστες...φταινει στο οτι τοσο καιρο δεν εχουν διορθωσει το προβλημα οπως ειχαν υποσχεθει... Γιατι ??

Δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο ???

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Drillgr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 19:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Drillgr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομιζω η υπαρξη πολλων account να παιζει ρολο μιας και δεν ειναι φορτωμενα μονιμα αλλα οταν χρειαστουν. Οπως και να εχει αν κατι τετοιο διευκολυνει τη λειτουργικοτητα και αμεσοτητα του forum τοτε να το εφαρμοσουμε! Το προβλημα ειναι στον server και θελει αναβαθμιση. Θελω να πιστευω οτι οι mods δεν μας εμπαιζουν και οτι οντως σε λιγο καιρο θα δουμε επιτελους το forum του 2003! Ο λιγος καιρος ας ειναι κανενας μηνας και οχι το πασχα...

edit: Πλακα πλακα αν υπαρχει οικονομικο προβλημα για το κοστος του server μην διστασετε να βαλετε κανενα paypal donate απο το αναβαλεται συνεχως το στησιμο του. Ολο και κατι θα μαζεψετε, υπαρχουν πιστευω πολλα ατομα που θα στηριξουν το forum σε μια δυσκολη στιγμη. Φιλικα παντα.

Edited by - Drillgr on 11/10/2006 20:07:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 20:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Drillgr...κατανοητη η αντιδραση σου...αλλα δεν ειναι λογος αυτος για να σωθει το Φορουμ (μην δινεις δικαιωμα στους "μεγαλους", ισως το κανουν [:-p] [:-p] [:-p])

Oμως το προβλημα ειναι μαλλον αλλου. Και ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΕΝΑ ΡΟΛΟ οι πολλοι accounts γιατι οταν εχεις 10.000+ accounts και πρεπει να φορτωθουνε ολοι αυτοι αλλα και ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ (ειδικα τα απενεργοποιημενα που κακως υπαρχουν ακομα μεσα) τοτε καταλαβαινεις..!

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Drillgr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 20:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Drillgr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε δεν τους ειπα να το κανουν και με πληρωμη το site ηρεμησε! Μια προταση για donate επιλογη ειπα δεν ειναι κατι τραγικο, απλα ειπα μεσω paypal που θα ειναι πιο ευκολο!

Δεν ειναι κακο να πουν οτι κοιταξτε να δειτε εχουμε δυσκολιες στο κοστος συντηρησης κλπ ωστε να βοηθησουμε!! Μονο αν γινει κατι τετιο τα χρηματα να πανε σε λειτουργικα εξοδα και οχι για moddifications στο αμαξι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 20:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι...αλλα δεν νομιζω οτι εχουν αναγκη τα χρηματα για την επιδιορθωση του Φορουμ...

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyo

[http://eu.airliners.net/photos/small/9/6/4/1084469.jpg]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 17:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω πάντως όταν κολλάει το κλείνω και το ανοίγω πάλι μια και δύο φορές, ρίχνω και κανα μπινελίκι και μπαίνω. Πάντα βέβαια στο active.

Ήρθα από το φως και τους θεούς,και να με,εξόριστος,αποκομμένος μακριά τους...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 18:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγω ριχνω πολλα... μεχρι και το πληκτρολογιο εχω σπασει απο τα νευρα μου...και εχω και DSL 1,024 ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΞΙΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΩΣΤΑ !!! Αρα δεν φταιει το ΙΝΤΕΡΝΕΤ...ο SERVER !!!

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 18:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ είπα για το πιθανό πρόβλημα των πολλών νεκρών λογαριασμών άν φταίει και πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί, αλλά απάντηση δέν πήρα απο συντονιστή. Οπότε φίλε Drillgr έχεις δίκιο

Αγαπητοί PREDATOR, Marte δέν φταίνε τα πληκτρολόγια και οι υπολογιστές, η σελίδα του forum του Esoterica φταίει. Άν δέν θέλει αυτή να ανοίξει ότι και άν θέλετε να κάνετε εσείς άσκοπα θα στενοχωρηθείτε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 19:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έχω DSL 768

Τώρα σε περίπτωση που αργεί πάρα πολύ (σύνηθες φαινόμενο) και τα μπινελίκια μετατρέπονται σε κλοτσιές στο τάουερ (οχι οτι φταίει αυτό αλλά κάποιος πρέπει να την πληρώσει στην τελική) το εσωτέρικα καλύπτει μέρος των εξόδων για την αγορά νέου pc

Ήρθα από το φως και τους θεούς,και να με,εξόριστος,αποκομμένος μακριά τους...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 20:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XEXEXE...

Εγω να δειτε τι κλοτσιες εχω ριξει...ΕΣΠΑΣΑ ΚΑ ΙΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ...

Τεμεναδες κανω στην σελιδα για να μπει...

Η ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ...Τα αλλα site-φορουμ, γιατι δεν αντιμετωπιζουν προβλημα?

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 20:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε άλλα φορουμ δεν γίνετε και αυτός ο χαμός απο μήνυματα βλέπεις..
Ε, όπως και να το κάνουμε το esoterica είναι και διάσημο!(για τα δεδομένα του πάντα..)

PREDATOR έχεις msg

Ήρθα από το φως και τους θεούς,και να με,εξόριστος,αποκομμένος μακριά τους...

Edited by - Marte on 12/10/2006 20:55:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

papamixail
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 22:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papamixail  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
krokovril :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 04:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
profil:
quote:
Γι'αυτό προτείνω στους κυρίους συντονιστές να διαγράφουν τον λογαριασμό μετά απο κάποιο διάστημα νεκρής παρουσίας το καλύτερο θα ήταν ένας χρόνος ώστε να μήν είναι παραφορτωμένο το forum με σκουπίδια. Αλλά δέν έχουν ψάξει καλά την δουλειά τους και εγώ θα ήμουνα ο τελευταίος αρμόδιος να την δείξω.

Ο αριθμός των μελών δε σχετίζεται με την ταχύτητα των forums, παρά μόνο όταν επιχειρεί κάποιος να χρησιμοποιήσει τη λειτουργία της αναζήτησης.
Πάντως, δε νομίζω πως θα ήταν σωστό, ούτε να διαγράφεται, αλλά και ούτε να απενεργοποιείται ένας λογαριασμός που είναι για κάποιο χρόνο ανενεργός. Πολλοί άνθρωποι έχουν κάνει κάποιο μεγάλο διάλειμμα στη συμμετοχή τους και μετά ξαναμπαίνουν. Δεν μπορούμε να ξέρουμε για τον καθένα τι ακριβώς συμβαίνει.

Ευχαριστούμε ωστόσο για την διάθεση για προσφορά βοήθειας (ειλικρινά)
Ένα ρεκτιφιέ και μία προσαρμογή νέων αεροτομών και τούρμπο στη τζάγκουαρ θα το χρειαστούμε!! (αυτό ήταν αστείο )


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2006, 18:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eρώτηση προς Amalia : Εντάξει άν ο αριθμός των νεκρών λογαριασμών δέν παίζει ρόλο στην ταχύτητα δέν επιμένω.
Αλλά μήπως στην αργοπορία παίζει ρόλο και ο πολύ μεγάλος αριθμός νεκρών θεμάτων που έχουν ανοιχτεί αχρησιμοποίητα εδώ και χρόνια, όπως και οι πολλές μεγάλες εικόνες?
Γιατί και πολλά μέλη βάζουν μεγάλες εικόνες στην ψηφιακή τους υπογραφή απο την στιγμή που το Esoterica δέν έχει την δυνατότητα του Avatar του χρήστη. Επίσης και η μορφή των θεμάτων είναι τέτοια ωστε να μπαίνουν συνέχεια μεγάλες εικόνες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 12:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε profil γράφεις:
quote:
Εντάξει άν ο αριθμός των νεκρών λογαριασμών δέν παίζει ρόλο στην ταχύτητα δέν επιμένω.
Αλλά μήπως στην αργοπορία παίζει ρόλο και ο πολύ μεγάλος αριθμός νεκρών θεμάτων που έχουν ανοιχτεί αχρησιμοποίητα εδώ και χρόνια, όπως και οι πολλές μεγάλες εικόνες?
Γιατί και πολλά μέλη βάζουν μεγάλες εικόνες στην ψηφιακή τους υπογραφή απο την στιγμή που το Esoterica δέν έχει την δυνατότητα του Avatar του χρήστη. Επίσης και η μορφή των θεμάτων είναι τέτοια ωστε να μπαίνουν συνέχεια μεγάλες εικόνες.

Όπως έχει αναφερθεί στο παρελθόν η μειωμένη ταχύτητα στην εφαρμογή διαχείρισης του forum οφείλεται σε τεχνικούς λόγους (εξοπλισμός). Για την αντιμετώπιση του προβλήματος αρχικά έγινε μία προσπάθεια σε επίπεδο εφαρμογών λογισμικού που αφορούσε την παραμετροποίηση της εφαρμογής καθώς και των συνεργαζόμενων με αυτή (πχ RDBMS). Στο πλαίσιο αυτό εξαντλήθηκαν όλες οι δυνατότητες που προσφέρουν οι υφιστάμενες εφαρμογές. Αλλά όπως φαίνεται (βάσει της επισκεψιμότητας στο Esoterica) και σωστά παρατηρείς, αυτό δεν είναι αρκετό, οπότε έγιναν οι απαραίτητες ενέργειες για την αναβάθμιση του εξοπλισμού.
Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στη φάση μετάβασης στη νέα κατάσταση η οποία σίγουρα θα συνεισφέρει και στην αύξηση της ταχύτητας του forum. Θα πρέπει πάντως να γίνει γνωστό ότι η διαδικασία αυτή δεν είναι τόσο εύκολη όσο ακούγεται, αφού στόχος είναι η υλοποίηση ενός νέου περιβάλλοντος (με χρήση νέων εφαρμογών). Έχουν καθοριστεί τα βήματα της μετάβασης στο νέο περιβάλλον και αυτό το χρονικό διάστημα εκτελούμε κάποιες αρχικές δοκιμές για να διαπιστώσουμε την ποιότητα μετάβασης στο νέο σύστημα (εξοπλισμός και εφαρμογές).
Απαντώντας τώρα στα ερωτήματά σου θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι ο αριθμός των ανενεργών θεμάτων δεν επιδρά στην ταχύτητα του forum, παρά μόνο σε περίπτωση που εκτελείται η διαδικασία της αναζήτησης όπου και η αναζήτηση πρέπει να γίνει σε όλα τα θέματα (ενεργά και ανενεργά). Επίσης, οι ψηφιακές φωτογραφίες και εικόνες επειδή δεν φιλοξενούνται από το Esoterica δεν επιδρούν στην ταχύτητα του "ανοίγματος" της σελίδας. Δηλαδή η σελίδα θα ανοίξει κανονικά (όταν ανοίξει) και θα καθυστερήσει η εμφάνιση της φωτογραφίας. Αυτό εξαρτάται από τις δυνατότητες αυτού που την φιλοξενεί.
Εάν έχεις κάποια άλλη ερώτηση ή θέλεις κάποια διευκρίνηση, ευχαρίστως να σε βοηθήσω.
Φιλικά
--Je^3--
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 15:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως, το κολπακι που μας παρεθεσε το μελος Admin, στις 10.03.2006 Ειναι πολυ καλο και εξυπηρετικοτατο!!! Αυτην την στιγμη δεν αντιμετωπιζω ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και αναμονη τουλαχιστο ενος λεπτου!!! Ουαο...ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΙΝΕ

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 11:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρότεινα σε όλα τα καταταλαιπωρημένα μέλη να μήν μπαίνουν ποτέ στο Esoterica μέσω της κεντρικής σελίδας, αλλά να σώσουν στον υπολογιστή τους τις επιμέρους θεματολογικές σελίδες.
Δέν λέω αργεί και εδώ, αλλά δέν κάνει τόσες ώρες
Μέχρι να μας κάνουν την χάρη να βρεθεί κάποια λύση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy