ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 περιστατικό φανατισμού - 29/1/2007
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Attilas
Νέο Μέλος

Mongolia
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 00:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Attilas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρετε, τώρα το πόσο θα χαρείτε αυτό είναι ένα άλλο θέμα...

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ιδεολογία που προβάλει το esoterica στους αναγνώστες του.

ΘΕΟΣΟΦΙΑ: "Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ".
Τι θέλετε να πείτε άραγε με αυτό?
Οτι εσείς είστε οι αληθινοί ενώ οι άλλες θρησκείες είναι ψέμα?

ΣΥΜΒΟΛΑ: "ΣΒΑΣΤΙΓΚΑ"
Βλέποντας το σύμβολό σας συναντάει κανείς το άστρο του Δαυίδ, το Ahnk των Αιγυπτίων κ.λ.π. κ.λ.π.
Μέσα σε αυτά τα λοιπά βλέπουμε και τον αγκιλωτό σταυρό, έστω το κλεμένο σύμβολο της Θεάς Άρτεμις απο την Χιτλερική Γερμανία.
Γιατί έχετε συμπεριλάβει αυτό το πασίγνωστο σύμβολο? Κίνηση εντυπωσιασμού να υποθέσω???
Απ' ότι γνωρίζω δεν υπάρχει καμιά θρησκεία που να φέρει ως σύμβολό της τον αγκιλωτό σταυρό, (ίσσως κάποια αίρεση ευρέως άγνωστη).

ΘΕΟΣΟΦΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ: "Η ΧΡΥΣΗ ΣΥΝΤΑΓΗ".
Αγαπητοί κυρίες και κύριοι, είμαστε σε θέση να σας δώσουμε την χρυσή συνταγή για την παρασκευή θεοσοφικού κινήματος. (ΒΕΦΑ)

Συστατικά:
1 δόση Χριστιανισμός
1 δόση Δωδεκαθεϊσμός
1 δόση Εβραϊσμός
1 δόση Φαραώ (σε σκόνη)
1 δόση Ινδουισμός
1 δόση Κουμφουκισμός
1 δόση Βουδισμός
1 δόση Μασωνισμός (με 0% λιπαρά)

*Προ-αιρετικά μπορείτε να προσθέσετε και απο 1 δόση όποιας θρησκείας σας αρέσει.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Ανακατεύουμε σιγά-σιγά τις θρησκείες σε δόσεις! (Αααααα).
Τα κάνουμε έναν αχταρμά και βάζουμε και ένα σύμβολο όλα σε 1, (νοικοκυρεμένα).
Κατόπιν ανοίγουμε και μια σελλίδα στο Internet, εκδίδουμε και μερικά περιοδικά ό,τι να 'ναι και μοστράρουμε στον κόσμο για επαναστατική πατέντα.

Σαν να λέμε οτι παίρνουμε το τιμόνι απο Ferrari, το σαλόνι απο Merchedes, τον κινητήρα απο Fiat, τις ρόδες απο Porche και τα βάζουμε όλα στο περίβλημα απο LADA.
ΟΥΑΟΥ, φτιάξαμε μια επαναστατική αυτοκινητάρα με σλόγκαν:
Το καλύτερο αυτοκίνητο είναι αυτό της πολυμορφίας.
--------------------------------------------------
Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να πάρει στα σοβαρά αυτές τις μπαρούφες!!!

ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ ΚΑΙ ΣΙΑ Ο.Ε.: "ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΙΑ"
Ως γνωστόν οι γυναίκες λόγω εμηνόροιας θεωρούνται απο τους Σιωνιστές (και απο τις αδελφικές προς αυτούς θρησκείες), ακάθαρτες.
Αυτή είναι και η αιτία που οι γυναίκες απαγορεύονται να εισέλθουν στην στοά.
Στα Highlands της Αγγλίας όμως υπάρχουν αιρέσεις Μασωνίας δήθεν Druids όπου είναι καθαρά γυναικείες.
Εκεί ακριβώς που ξεπήδησε και η κα Μπλαβάτσκυ γράφοντας το πρώτο της βιβλίο με τίτλο "Απόκρυφα Διηγήματα".
Είναι αξιοσημείωτο το πόσο η κα Μπλαβάτσκυ υμνεί την Μασωνία και γενικά τον Σιωνισμό σε αυτό το βδέλυγμα που έγραψε.
Στην συνέχεια η Μπλαβάτσκυ έγινε το διάσημο μέντιουμ της Αμερικής που καλούσε πνεύματα απο τον άλλο κόσμο.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: "Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ".
Και η πραγματική αλήθεια είναι οτι η κα Μπλαβάτσκυ πήγε στην ψιρού για απάτη.
Το μπατσαριό της Αμερικής ανακάλυψε όλα τα φτηνιάρικα κόλπα που χρισημοποιούσε η μεγάλη Μπλαβάτσκυ για να καλέσει τα πνεύματα.
Μεταξύ αυτών σχοινιά, αφρούς διόγκωσης και "ιπτάμενα" σεντόνια.

Αυτή είναι η μεγάλη αλήθεια που πασάρετε στον κόσμο, οι απατεωνιές μιας κρυφο Σιωνίστριας?
Αλήθεια τα μυστήρια της Σιών εκτός απο σεντόνια συμπεριλαμβάνουν και μανταλάκια για το άπλωμα?

Και έχετε και το θράσος να λέτε σαφώς πλην εμέσως οτι εσείς είστε η αλήθεια ενώ οι άλλοι είναι το ψέμα Ε?

ΑΣΦΑΛΗΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗ: "ΚΑΛΥΨΗ - ΑΠΟΚΡΥΨΗ".
Στην ταμπέλα σου κάτω απο την είσοδο της πολυκατοικίας, φρόντισε το σύμβολό σου να μην έχει την Σβάστιγκα για να μην δίνεις στόχο,
ρε κακομοίρηδες και που την κρύψατε την Σβάστιγκα θα σας την κρεμάσω εγώ φαρδυά πλατυά).

ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ: "ΠΡΟΣΕΧΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΨΩΝΙΖΕΙΣ ΤΣΙΓΑΡΑ".
Που ξέρεις μπορεί να στουκάρουμε στο απέναντι ψιλικατζίδικο και να γίνει η νύχτα - μέρα.

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ
ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ
ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΚΕΨΗΣ.

amalia
_____________________________________

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 00:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

θα ελεγα δεν καταλαβα χριστο απο αυτα που θες να πεις αλλα ειμαι αθεος ετσι βαζω ερωτηματικα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 01:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΕΟΣΟΦΙΑ: "Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ".
Τι θέλετε να πείτε άραγε με αυτό?
Οτι εσείς είστε οι αληθινοί ενώ οι άλλες θρησκείες είναι ψέμα?

Κανένας εδώ μέσα δεν γύρισε να πει ότι αυτό που πιστεύει είναι η μια και μοναδική αλήθεια .(τουλάχιστον αυτοί που δεν κρύβονται πίσω από ένα δόγμα ) Το ότι ψάχνουμε και αναρωτιόμαστε , πάει να πει ότι είμαστε άτομα με ειλικρίνεια ,αμφιβολίες , και πάνω από όλα νοημοσύνη και όχι κάποιοι με κενό νου ,που απλά γράφουν για να περνάνε την ώρα τους , μην έχοντας τίποτε άλλο να κάνουν .

quote:
ΘΕΟΣΟΦΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ: "Η ΧΡΥΣΗ ΣΥΝΤΑΓΗ".
Αγαπητοί κυρίες και κύριοι, είμαστε σε θέση να σας δώσουμε την χρυσή συνταγή για την παρασκευή θεοσοφικού κινήματος. (ΒΕΦΑ)
Συστατικά:
1 δόση Χριστιανισμός
1 δόση Δωδεκαθεϊσμός
1 δόση Εβραϊσμός
1 δόση Φαραώ (σε σκόνη)
1 δόση Ινδουισμός
1 δόση Κουμφουκισμός
1 δόση Βουδισμός
1 δόση Μασωνισμός (με 0% λιπαρά)
*Προ-αιρετικά μπορείτε να προσθέσετε και απο 1 δόση όποιας θρησκείας σας αρέσει

Γιατί μου δίνεις την εντύπωση ότι αυτή η συνταγή που γράφεις , στην πραγματικότητα είναι αυτό που συμβαίνει αυτήν την στιγμή μέσα στο μυαλό σου και το είναι σου .

quote:
Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να πάρει στα σοβαρά αυτές τις μπαρούφες!!!

Όταν κάποιος περνάει τις τόσο πολύτιμες και λιγοστές ελεύθερες ώρες της ζωής του διαβάζοντας κάτι που για αυτόν είναι αστεία , αντί να ασχοληθεί με κάτι άλλο χρήσιμο , τότε εδώ και εγώ πρέπει να αναρωτηθώ , ποιος σοβαρός άνθρωπος μπορεί να κάθετε και διαβάζει τις μπαρούφες τον άλλων , και να μην ανήκει και αυτός σε αυτό που χαρακτηρίζει ;

Εδώ κολλάει αυτό που λένε το ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΕΝΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Attilas
Νέο Μέλος

Mongolia
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 10:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Attilas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μου λες ρε φίλε με την super φωτογραφία και τα "περίτεχνα" λόγια....
Εσύ θα με βγάλεις στραβό?

Αυτή εδώ η σελίδα είναι ή δεν είναι του esoterica?

http://www.esoterica.gr/prom_camp/ultathens/theostuds.htm

Τι μου λες τώρα δηλαδή, οτι δεν βλέπω καλά?


Και σε αυτήν την σελίδα τι λέει το logo?
"Δεν υπάρχει θρησκεία μεγαλύτερη απ' αυτήν της αλήθειας".
http://www.ultathens.gr/
Για δες το!
Πριν απο 1 μήνα έλεγε "Η μεγαλύτερη θρησκεία είναι αυτή της αλήθειας".

Ποιά αλήθεια ρε μεγάλε, τις απάτες που έκανε η Μπλαβάτσκυ για να βγάλει λεφτά? Με τα σκοινιά και τα ιπτάμενα σεντόνια?
Αυτή είναι η μεγάλη αλήθεια που θα επισκιάσει τις άλλες θρησκείες?

Λες οτι ψάχνετε και αναρωτιόσαστε.
Εγώ άλλα βλέπω στο γραπτό σου, οτι ψάχνεστε για να μειώσετε ο ένας τον άλλο για να αυτοπροβληθείτε.
Ποιό πολύ αναλώνεστε στο να βρείτε έναν πνευματώση τρόπο να προσβάλετε τον άλλο παρά για να ανεβείτε σε επίπεδο.

Αλήθεια νομίζεις οτι μια κάστα ανθρώπων που ανήκει σε μια παραθρησκευτική οργάνωση, είναι και η μοναδική που έχει το πλεονέκτημα να ψάχνει και να αναρωτιέται?
Σαν να λέμε δηλαδή οτι όποιος έχει εσωτερικές ανησυχίες πρέπει να καταφύγει στα Σιωνιοστόμουτρα της οργάνωσης της Μπλαβάτσκυ?

Γιατί μου δίνεις την εντύπωση ότι αυτή η συνταγή που γράφεις , στην πραγματικότητα είναι αυτό που συμβαίνει αυτήν την στιγμή μέσα στο μυαλό σου και το είναι σου .

Έτσι σε βολεύει να πιστεύεις για να δικαιολογήσεις την στάση σου, κατα τα άλλα εσύ είσαι ένας ανοικτός νους με φοβερές ανησυχίες που δεν καταδέχεται να συνομιλεί με ανεγκέφαλους, γιατί όποιος σου πάει κόντρα είναι και ανεγκέφαλος.

Αυτά που λες σε εμένα δεν πιάνουν φίλε, σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που θα τσιμπίσουν το δόλωμα, αλλά όχι εγώ.

Το απόλυτο κενό μπορεί να χαρακτηρίζει εσένα αλλά όχι εμένα.

Κι αν κάποιος θέλει να δει την κατάληξη της Μπλαβάτσκυ, υπάρχουν και τα αρχεία του FBI.

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ
ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ ΠΟΥ
ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ
ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΚΕΨΗΣ.
(ΒΕΒΑΙΑ, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΥΚΟΛΟ
ΝΑ ΣΥΝΑΓΟΥΜΕ, ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΤΟΥ
ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ, ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ "ΣΙΩΝΟΣΤΟΜΟΥΤΡΑ"...)

amalia
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 11:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα δεν ειναι ολα τα μελη του forum Θεοσοφιστες εδω μεσα.

Τεσπα...Καλη τυχη με τον διαφωτισμο.Αλλα νομιζω οτι αδικα κουραζεσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 12:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Attilas , Μπλαβάτσκυ και κάθε λογής Μπλαβάτσκυ θα βρεις αρκετούς αν ψαχτείς σε ένα κομμάτι τόσο μεγάλο όπως είναι αυτό του εσωτερισμού , αυτό δεν πάει να πει το ότι διαβάζουμε είναι πάντα και το σωστό , πολλές φορές στην πορεία μας τυχαίνει να αλλάζουμε ιδέες και πιστεύω , γιατί βλέπουμε δυστυχώς την πλάνη που μας είχε δημιουργηθεί πάνω σε ένα θέμα που είχαμε καταπιαστεί . Όποιος σου πει ότι εγώ ξέρω την μια και μοναδική αλήθεια , τότε αυτός ο ίδιος είναι ο ποιο πλανεμένος από όλους .
Από την άλλη όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχεις κολλήσει μόνο σε μια Μπλαβάτσκυ , και δεν κοιτάς και ποιο πέρα , γιατί μας έχεις βάλει όλους σε μια κάστα ανθρώπων ( Θεοσοφιστές ) χωρίς αυτό να ισχύει ;

Το ότι βλέπεις και διαβάζεις εδώ μέσα , δεν είναι παρά μικρογραφία το τι συμβαίνει στο έξω κόσμο . Όλοι μας έχουμε τις ανασφάλειες μας , όλοι μας έχουμε τις ανησυχίες μας , και όλοι μας τις προβάλουμε σε αυτό το φόρουμ .Τώρα ο τρόπος που το προβάλει ο καθένας , σωστός η άσχημος , είναι ανοιχτός προς κριτική ,και αυτή είναι η μαγκιά εδώ μέσα , το να μπορείς να δώσεις στον άλλον να καταλάβει κάποια πράγματα χωρίς να υποβιβάσεις την νοημοσύνη του , αλλά ακόμα και εάν πέσεις σε αυτήν την παγίδα να έχεις το θάρρος να το παραδεχτείς , πρώτα στον εαυτό σου , και μετά προς τα έξω .

Τώρα τι με βολεύει και τι όχι , για να δικαιολογήσω την(στάση !!! )μου όπως γράφεις , θα σου πω απλά το ότι συνομιλώ μαζί σου πάει να πει ότι δεν σε έχω για ανεγκέφαλο , αλλά προσπαθώ να μάθω από εσένα , από τα πιστεύω που καταθέτεις , και πάνω από όλα να μάθω για τον ΕΑΥΤΟ μου από τα αισθήματα που μου βγάζεις .
Όπως και το ότι ,και εσύ παίρνεις μέρος σε αυτό το φόρουμ πάει να πει ότι έχεις αμφιβολίες και ανησυχίες , για πολλά πράγματα που βλέπεις και ακούς .
Τώρα αν σε πρόσβαλα ,ΛΑΘΟΣ μου , αλλά βλέπεις δεν είμαι τίποτα περισσότερο από άνθρωπος ,που πέφτει σε παγίδες αδυναμίας !!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 18:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ είμαι με τον gigeni και την medtech...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 20:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω καταλάβει ακόμη ούτε το θέμα της συζήτησης ούτε την τοποθέτηση του Attila.

Τώρα ο elo καλά τα λέει (τουλάχιστον καταλαβαίνουμε τι λέει ο άνθρωπος) αλλά θα συμφωνήσω με την Ostria

quote:
Εγώ είμαι με τον gigeni και την medtech...

Με κάλυψε απολύτως...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 22:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 05:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Εγώ είμαι με τον gigeni και την medtech...

ΚΑΙ ΕΓΩ !!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 13:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ΑΤΤΙΛΑ θα σε ξαναρωτησω και εγω αυτο που ρωτησαν και οι αλλοι φιλοι.Ποιος ο σκοπος των οσων εγραψες και τι εννοεις.Εγω για παραδειγμα ειμαι αθρησκος και αθεος αν δεχτουμε τον θεο με την μορφη που του δινουν οι μονοθειστικες θρησκειες.Αρα δεν ειμαι θεοσοφιστης ουτε εχω καμια σχεση με την κυρια που αναφερεις.Επισης οι αποψεις μου ισως εκφραζουν και καποιους αλλους εδω μεσα.Δεν μπορεις να κατηγορεις οτι ειμαστε κατι το οποιο μια μεριδα δεν την απασχολει αν υπαρχει καν και αν καποιοι αλλοι φιλοι ασχολουνται με το ζητημα αυτο δεν ειδα καμια προσπαθεια προσυλητισμου.Κανεις δεν κοιτα να μειωνει τον αλλο εδω μιλαμε ελευθερα και δημοκρατικα.Και τα αλλα που λες για καλυψη αποκρυψη κ.τ.λ τι ειναι?Ειναι απειλες προς τα μελη του φορουμ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 13:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ, πάλι, είμαι με A.Kircher (δαγκωτό! Μεγάλα παιδιά είμαστε, κάποια πράγματα πρέπει να αρχίσουμε να τα καταλαβαίνουμε).
---------------------------------------------------
Να τονίσω πως gigenis και medtech δε λένε το ίδιο πράγμα:
quote:
Καλη τυχη με τον διαφωτισμο.Αλλα νομιζω οτι αδικα κουραζεσαι.

Κατά τη medtech ο νέος μας φίλος κάνει "διαφωτισμό", στον οποίο του εύχεται "καλή τύχη", αλλά η "κούρασή" του πάει "άδικα" (μάλλον γιατί δεν είμαστε σε θέση να "διαφωτιστούμε": μετά από λίγες ώρες βασανιστήρια θα "διαφωτιζόμασταν" φαντάζομαι...)

[Wake up, boys and girls. I'm outta here]

ΥΓ: Μού'ρχονται κι άλλα:
"Σήκωσέ το το διαφωτισμένο", "άμα σε δω μπροστά μου θα σε διαφωτίσω" κλπ, αλλά πολύ χρόνο σπατάλησα.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 15:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lousipan:
Φιλε ΑΤΤΙΛΑ θα σε ξαναρωτησω και εγω αυτο που ρωτησαν και οι αλλοι φιλοι.Ποιος ο σκοπος των οσων εγραψες και τι εννοεις.Εγω για παραδειγμα ειμαι αθρησκος και αθεος αν δεχτουμε τον θεο με την μορφη που του δινουν οι μονοθειστικες θρησκειες.Αρα δεν ειμαι θεοσοφιστης ουτε εχω καμια σχεση με την κυρια που αναφερεις.Επισης οι αποψεις μου ισως εκφραζουν και καποιους αλλους εδω μεσα.

Ο Αττίλας απο ότι κατάλαβα εννοεί διαφορετικά πράγματα απο αυτά που εσύ νομίζεις. Εννοεί μερικούς νεόπλουτους που εμφανίζονται στο Esoterica έχουν διαβάσει κανα δυό βιβλία ανθρώπων ... ή κάποιες ιστοσελίδες όπως το odal.gr ... που κατηγορούν τον χριστιανισμό και σταμπάρουν τις απόψεις αυτές για να πουλήσουν πνεύμα παρουσιάζοντας τες δικές τους.
ΔΕΝ ΕΝΝΟΕΙ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ.
ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΩΝΥΜΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ESOTERICA NA ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΚΑΙ NA ΤΟΝ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 16:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:


δαγκωτο και εγω!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 17:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεοσοφιστές ;;;;;;;;;

Και εγώ νόμιζα ότι ήταν Ολυμπιακοί.

Κρίμα !!!!


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Attilas
Νέο Μέλος

Mongolia
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 18:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Attilas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί καλή μου δεν ανοίγεις την πόρτα? Γιατί?

Γιατί δεν απαντάς στα κουδούνια σου? Γιατί?

Γιατί δεν απαντάς στο τηλεφωνάκι σου? Γιατί?

Γιατί όσο με τσαντίζεις εγώ επιμένω περισότερο? Γιατί?

Μήπως γιατί ήρθε η ώρα τις κόκκινες γραμές σου να τις κάνεις πράσσινες?

Μήπως ήρθε η ώρα να πληρώσεις την αυθάδεια σου?

Αύριο το πρωί θα το μάθεις, κρύψου όσο θέλεις, εγώ θα σε ξετρυπώσω.

Μπορεί απόψε να την γλίτωσες κρυμένη πίσω απο την πορτούλα σου, σε άκουγα που έπαιζες με τα μπατζούρια, δεν είναι η φυγή όμως η λύση στο πρόβλημά σου.

Τώρα εσύ και η παρέα σου είστε οι κυνηγημένοι και εγώ είμαι ο κυνηγός.

Αύριο κα Ασπασία, αύριο, ένα αύριο που θα φοβάσαι απόψε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 22:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός ο ζεστός χειμώνας τελικά κάνει μεγάλη ζημιά...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 23:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ...

Εμένα με έχει φάει η αγωνία...
Δεν γίνεται ρε Αττίλα να ξεμπερδέψουμε απόψε..;
Μην παρατείνεις την αγωνία μου.Μαζί με την Μπλαβάτσκυ,δεν θα κοιμηθώ ούτε εγώ απόψε.Ότι είναι να γίνει,ας γίνει απόψε...
Πάντως παιδιά δεν έχω καλό προαίσθημα,μεγάλο κακό θα γίνει.Βλέπω αποφασισμένο τον Αττίλα,να κλείσει τους ανοιχτούς λογαριασμούς του με την Μπλαβάτσκυ.Είναι πολύ θυμωμένος με την Μπλαβάτσκυ και με αυτούς που τραβάνε κόκκινες γραμμούλες και δεν ξέρω ποιόν άλλον θα πάρει ο Χάρος.Πάντως κι εγώ την άκουσα την Ασπασία που έπαιζε με τα Μπατζούρια.Μετά,άκουσε τα νευρικά βήματα του Αττίλα,να περιφέρονται έξω από την κλειδωμένη πόρτα και εξαφανίστηκε.Άγνωστο για πού.Δεν τόλμησα να πάω να κοιτάξω.Μην με περάσει ο Αττίλας για την Ασπασία ή την Μπλαβάτσκυ και βρεθώ προ εκπλήξεων.Σταμάτησα να αναπνέω για λίγα λεπτά και με προσεχτικά βήματα απομακρύνθηκα στο μεγάλο δάσος που απλωνόταν πίσω μου.

Edited by - Συνοδινός on 30/01/2007 23:30:43

Edited by - Συνοδινός on 31/01/2007 00:36:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 23:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί καλή μου δεν ανοίγεις την πόρτα? Γιατί?

γιατι η μαμα της της εχει πει να μην ανοιγει σε κλωνους

Γιατί δεν απαντάς στα κουδούνια σου? Γιατί?

γιατι μονο οι τρελοι συνομιλουν με κουδουνια

Γιατί δεν απαντάς στο τηλεφωνάκι σου? Γιατί?

γιατι εχει αναγνωρηση κλισης και δεν θελει να μιλησει

Γιατί όσο με τσαντίζεις εγώ επιμένω περισότερο? Γιατί?

αν δεν ειχα τροπους θα ελεγα γιατι εισαι μ@λ@κ@ς
αλλα εχω και δεν το λεω

Μήπως γιατί ήρθε η ώρα τις κόκκινες γραμές σου να τις κάνεις πράσσινες?

η λεπτη κοκκινη γραμη που εγινε το πρασσινο μιλι

Μήπως ήρθε η ώρα να πληρώσεις την αυθάδεια σου?

καρτα η μετρητα;

Αύριο το πρωί θα το μάθεις, κρύψου όσο θέλεις, εγώ θα σε ξετρυπώσω.

οταν τελιωσεις με την κοπελια ελα και απο το σπιτι μου γιατι ακουω κατι χρατς χρουτς στην αποθηκη και νομηζω οτι ειναι ποντικι

Μπορεί απόψε να την γλίτωσες κρυμένη πίσω απο την πορτούλα σου, σε άκουγα που έπαιζες με τα μπατζούρια, δεν είναι η φυγή όμως η λύση στο πρόβλημά σου.

για να κρυβετε πισω απο την πορτα και να παιζει συχρονως με τα μπατζουρια η μενει σε πολυ μικρο σπιτι η ειναι τεραστιων διαστασεων

Τώρα εσύ και η παρέα σου είστε οι κυνηγημένοι και εγώ είμαι ο κυνηγός.

εχω βασιμες υποψιες οτι ξερει τον σβαρτζ γι αυτο κυνηγε προσεχε

Αύριο κα Ασπασία, αύριο, ένα αύριο που θα φοβάσαι απόψε.

νυχτα ειναι και θα περασει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 30/01/2007 23:47:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 23:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω να κάνω μια παρέμβαση επί της ουσίας και όχι επί της διαδικασίας.

Δεν είναι Ασπασία ρε παιδιά. ΑΜΑΛΙΑ είναι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 00:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχω να κάνω μια παρέμβαση επί της ουσίας και όχι επί της διαδικασίας.

Δεν είναι Ασπασία ρε παιδιά. ΑΜΑΛΙΑ είναι...


για δες καλυτερα

quote:
Χαρ.Τρικούπη 60, 3ος όροφος, Αθήνα 10680
Τηλ. 210 9334841, Κιν. 6973318487
Email: aspasia@theosophy.gr
Web sites: www.theosophy.gr & ultathens.gr


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 03:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

HELENA PETROVNA BLAVATSKY TO 1875 ΣΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΜΕ 2007 ΦΙΛΕ Attilas.....

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 03:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΑΜΑΛΙΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΕΙΑ, Η ΝΕΑ HELEN.....;


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 04:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

_______________________________________________________________________________________________________

Κάποια λίγα και πολύ συγκεκριμένα λόγια που απευθύνονται από την ομάδα υπευθύνων του ESOTERICA προς τον κο "Attila" από την… «Mongolia», με τη διεύθυνση επικοινωνίας "Μπομπ ο Σφουγγαράκης"_gr…

α). Αγαπητέ μας «κύριε», λάβετε υπόψη πως οι έως τώρα παρεμβάσεις στα μηνύματά σας, υπήρξαν οι ελάχιστες δυνατές – δεδομένης της έλλειψης ευχέρειας απαραίτητου χρόνου – απλά για να καταδειχτεί πρωταρχικά το μη αποδεκτό μιας τέτοια συμπεριφοράς στις Συζητήσεις του χώρου. Το τελευταίο, σαφώς και σας έγινε γνωστό εκ των προτέρων και ο ίδιος το κουμπί «Συμφωνώ», εφόσον διαβάσατε και συμφωνήσατε με τους κανονισμούς συμμετοχής στην παρούσα Υπηρεσία – χώρο.
Επιφυλασσόμεθα για επιπλέον επεμβάσεις σε φράσεις οι οποίες υποδεικνύουν συμπεριφορές μη σύμφωνες με τους κανονισμούς των Συζητήσεων – και εν γένει με κάθε κανόνα, γραφτό ή άγραφτο, της ευγενούς και δημιουργικής συνδιαλλαγής μεταξύ ατόμων–πολιτών.

β). Το παρόν θέμα μετονομάζεται σε «περιστατικό φανατισμού - 29/1/2007» από "esoterica.gr" και θα παραμείνει ενεργό για μικρό ακόμα χρονικό διάστημα κατά το δοκούν και το πρέπον.
Ο ίδιος ο λογαριασμός συμμετοχής σας επίσης θα παραμείνει ενεργός για διάστημα όχι μεγαλύτερο από του θέματος που ανοίξατε στο χώρο αυτό. Κρίνεται πως ήδη έχει απωλεσθεί η δυνατότητα συμμετοχής για το παρόν διάστημα.

γ). καθώς ενημερωθήκαμε πως έχουν ήδη οχληθεί – γενομένης κατάχρησης των προσωπικών στοιχείων τους – χορηγοί της διαδικτυακής μας παρουσίας (καθώς και συνεργάτες της προσπάθειας του ESOTERICA) κάνουμε σαφές πως η υπευθυνότητα για τις παρεμβάσεις στα μηνύματα αυτά, φυσικά ανήκει στους υπεύθυνους του χώρου και όχι σε οποιονδήποτε συνεργαζόμενο φορέα.
Εννοείται πως γι’ αυτές αναλαμβάνουμε την πλήρη ευθύνη και καθώς, επίσης, πληροφορηθήκαμε πως αναζητάτε επιμόνως τα στοιχεία των υπευθύνων (όποια δυσκολία!!!) σας δίνουμε παρακάτω αυτά που χρειάζεστε για να ασκήσετε τα νόμιμα δικαιώματά σας, ως πολίτης αυτού του κράτους – και μάλιστα σας συμβουλεύουμε να το κάνετε το συντομότερο δυνατόν.

Συνολικά Υπεύθυνος του ESOTERICA:
Μιχάλης Βίνος
Τηλ: 6973569610

Στοιχεία νομικού και φυσικού προσώπου:
"Digital Alchemy" – Υπηρεσίες Διαδικτυακών εφαρμογών
ΑΦΜ: 037715387 Γ’ ΔΟΥ Πειραιώς
Email: mvinos@esoterica.gr

δ). προτείνουμε πριν επιχειρήσετε να κατακρίνετε το οτιδήποτε, άτομα, ομάδες ανθρώπων, συστήματα σκέψης, κ.ο.κ. να κάνετε έναν κόπο να ενημερωθείτε – για – ή να αναγνώσετε τουλάχιστον τα κύρια κείμενα και στοιχεία που αφορούν το αντικείμενο της αντίθεσής σας, πράγμα που για τη «θεοσοφική γραμμή» και για την ιδρύτριά της Ε.Π. Μπλαβάτσκυ, όπως φαίνεται από τα γραφόμενά σας, δεν έχετε κάνει στο ελάχιστο…

ε). πιθανώς και να είναι σε γνώση σας, παρολαυτά σας ενημερώνουμε επιπλέον, πως όλα τα τεχνικά στοιχεία σε σχέση με τη συμμετοχή σας έχουν καταγραφεί, όπως η συγκεκριμένη σύνδεση και προέλευσή της, στοιχεία του υπολογιστή/ων απ’ όπου έχει γίνει αυτή, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, είτε μέσω των νόμιμων δικαιωμάτων που ανήκουν στον οποιοδήποτε χώρο διαδικτυακών υπηρεσιών – όπως ο παρόντας – είτε/και από τον παροχέα επικοινωνιακών/τηλεφωνικών υπηρεσιών. Επίσης είναι φυσικό πως βρίσκονται καταγεγραμμένες στον παρόντα χώρο οι οποιεσδήποτε απειλές, άμεσες ή έμμεσες, προς οποιονδήποτε και οι οποίες εμπίπτουν τουλάχιστον στους κανονισμούς του Αστικού Δικαίου.

στ). ελπίζουμε να πρόκειται απλά για ένα συναισθηματικού τύπου «ξέσπασμα», το οποίο μπορούμε και να δικαιολογήσουμε έως ενός ορίου. Ευχόμαστε δε να δείτε την κατάσταση πιο λογικά και «ρεαλιστικά», καθώς δεν υπάρχει βέβαια κάποιος λόγος να «χωρίσουμε» τίποτα, ούτε να «χαλάσουμε τις καρδιές μας».

Άλλωστε ο παρών χώρος – πάνω απ’ όλα – είναι ένας χώρος που προωθεί τον Φιλοσοφικό, Δημιουργικό Διάλογο…
Τίποτε παραπάνω αλλά σαφώς Τίποτε λιγότερο!
Παρακαλούμε κάντε μια προσπάθεια. Σίγουρα την αξίζετε…

Καλημέρα σε όλους του συμμετέχοντες!

_______________________________________________________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 07:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O συγχωρεμένος ο παππούς μου ήταν μεγάλος λάτρης των ζώων...Τα υπεραγαπούσε και τα προστάτευε...

Θυμάμαι μια εποχή είχε μαζέψει απο το δρόμο έναν συμπαθέστατο κοπριτάκο...Το καημένο το σκυλάκι είχε φάει τόσες κλωτσιές και είχε υποστεί τέτοια κακομεταχείριση που φοβόταν ακόμα και τη σκιά του...Κυριολεκτικά,όχι μεταφορικά...Είναι χαρακτηριστικό ότι έτρεμε ακόμα και τις κότες που ο παππούς μου άφηνε ελευθερες να τριγυρνάνε στην αυλή του σπιτιού του,στο χωριό...Όταν μια κοτούλα τον πλησίαζε στα 5 μέτρα τον έβλεπες να αναπηδάει γουρλώνοντας τα ματάκια του και να τρέχει πανικόβλητος προς το σπιτάκι του, λουφάζοντας εκεί μέχρι ο κίνδυνος (η κότα) να απομακρυνθεί...Άτυχο ζώο,με το που άρχισε να ξεθαρρευει βγαίνοντας λίγο πιο έξω έφαγε μια φόλα από κάποιον κακό γείτονα και ψόφησε...Αυτή ήταν η σύντομη ζωή του Αττίλα του τρομερού...Ο παππούς μου ήταν μέγας χιουμορίστας και του είχε δώσει αυτό το όνομα...Αττίλας...

Φυσικά αυτό δεν το είπα για να κάνω κάποια αντιπαραβολή με τον άνδρακλα που κρυμμένος πίσω απο την οθόνη κάποιου υπολογιστή σε κάποιο σκοτεινό ίντερνετ καφέ απειλεί μια γυναίκα...

Σέβομαι τη μνήμη του φτωχού ζώου και δεν θέλω να την προσβάλλω με μια τέτοια σύγκριση...



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 08:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτός ο ζεστός χειμώνας τελικά κάνει μεγάλη ζημιά...

Έχεις δίκο αγαπητέ μου Μακεδόνα.Ο χειμώνας φταίει για όλα,δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για αυτή την παράκρουση.

Αττίλα,μπορείς να πιείς μια "φραπελιά",ίσως και να συνέλθεις...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Attilas
Νέο Μέλος

Mongolia
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 13:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Attilas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kα Αμαλία και λοιποί νομικοί εκπρόσωποι.

Ο όρος "απειλή" είναι αβάσιμος εφ' όσον η χρήση του νόμου δεν συνιστά απειλή, (βρείτε μου ένα γραπτό μου που να αποδυκνύει απειλή και όχι νόμο).

Περιστατικό φανατισμού = Καθαρή προσβολή στο πρόσωπό μου.
Μπορείτε να όμως να μου πείτε πως και απο που βγάλατε αυτό το αυθαίρετο συμπέρασμα?
Σε ποιό σημείο του γραπτού λόγου μου διακρίνεται ο φανατισμός?
Μήπως πίσω απο την φοβερή και επαναστατική ιδεολογία σας, υποβόσκει η ανάγκη να κολάτε ταμπέλες στους αντίθετους προς τα πιστεύω σας?
Έτσι σας δασκάλεψε η κα κα Μπλαβάτσκυ?
Τα συγχαρητήριά μου.

Κατάχρηση προσωπικών στοιχείων δεν υπάρχει απο την πλευρά μου.
Τα στοιχεία σας τα έχετε δημοσιεύσει απο μόνοι σας.

Το πως εγώ έφτασα στο συμπέρασμα οτι οι διαφημιζόμενοι και το esoterica είναι ένα και το αυτό, μπορείτε να το καταλάβετε λαμβάνοντας υπ' όψιν οτι δεν είναι όλοι οι χρήστες ανεγκέφαλοι, όπως μερικά φανατικά μέλη σας προσπαθούν να αποδείξουν.

Φυσικά η σελλίδα αυτή είναι το σπίτι σας, που σημαίνει όποιον θέλεις βάζεις όποιον θέλεις βγάζεις.

Έλα τώρα να σου δείξω ποιά είσαι, κοίτα εδώ τι έγραψες:

quote:
_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ
ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ
ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΚΕΨΗΣ.

amalia
_____________________________________



Κοίτα τώρα και αυτό εδώ:

quote:
Σέβομαι τη μνήμη του φτωχού ζώου και δεν θέλω να την προσβάλλω με μια τέτοια σύγκριση...

Για πες μου τώρα, τι παραπάνω έχει ο υδράργυρος απο ένα άλλο μέλος και χρίζει διαφορετικής μεταχείρησης?

Υπακοή στην οργάνωσή σας?

Έτσι θα αλλάξετε τον κόσμο???

Τις καρδιές μας δεν χρειάζεται να τις χαλάσουμε, είναι ήδη χαλασμένες, όσο χαλασμένη είναι και η νοοτροποία που πραγματεύεστε.

Στα λόγια είστε πρώτοι και καλύτεροι, στην πράξη είστε χειρότεροι απο αυτούς που επικρίνετε.

quote:
Άλλωστε ο παρόντας χώρος – πάνω απ’ όλα – είναι ένας χώρος που προωθεί τον Φιλοσοφικό, Δημιουργικό Διάλογο…

Το είδα ψάχνοντας τα διάφορα, ο ένας προσπαθεί να βγάλει το μάτι του άλλου.

Περί λογαριασμού συμετοχής λίγο με νοιάζει μιας και οι νοοτροποία μου δεν ταιριάζει ούτε στο ελάχιστο με τον παροξυσμό των "θεοφώτιστων" μελλών σας.

Επειδή έχω και πολλές άλλες δουλειές να κάνω θα τα πούμε εν καιρώ, ίσσως τελικά η επίθεσή μου να βοηθήσει εσάς να γίνετε ποιό αντικειμενικοί και εμένα να γίνω λιγότερο εύθικτος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 17:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί καλή μου δεν ανοίγεις την πόρτα? Γιατί?

Γιατί δεν απαντάς στα κουδούνια σου? Γιατί?

Γιατί δεν απαντάς στο τηλεφωνάκι σου? Γιατί?

Γιατί όσο με τσαντίζεις εγώ επιμένω περισότερο? Γιατί?

Μήπως γιατί ήρθε η ώρα τις κόκκινες γραμές σου να τις κάνεις πράσσινες?

Μήπως ήρθε η ώρα να πληρώσεις την αυθάδεια σου?

Αύριο το πρωί θα το μάθεις, κρύψου όσο θέλεις, εγώ θα σε ξετρυπώσω.

Μπορεί απόψε να την γλίτωσες κρυμένη πίσω απο την πορτούλα σου, σε άκουγα που έπαιζες με τα μπατζούρια, δεν είναι η φυγή όμως η λύση στο πρόβλημά σου.

Τώρα εσύ και η παρέα σου είστε οι κυνηγημένοι και εγώ είμαι ο κυνηγός.

Αύριο κα Ασπασία, αύριο, ένα αύριο που θα φοβάσαι απόψε.



Attillako ή μήπως σου πάει καλύτερα το Αllitakos?

Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις το παραπάνω κειμενάκι σου?

Γιατί αν αυτό δεν είναι το παραλήρημα ενός δειλού που κρυμμενος πίσω από μια οθόνη και την ανωνυμία του ιντερνετ απειλεί τη ζωή μιας γυναίκας,τότε τι είναι?

Σουρεαλιστικό ποιηματάκι?

Κόψε λοιπόν το παραμύθι του δήθεν "θιγμένου μέλους" γιατί ούτε "θιγμένο" είσαι,ούτε μέλος είσαι.

Α,και κάτι άλλο.Αν ήμουνα μέλος της θεοσοφίας ή οπαδός της Μπλαβάτσκι ή οπαδός της οποιασδήποτε άλλης θρησκείας ή δοξασίας, θα έβγαινα και θα το έλεγα σε όλο τον κόσμο,χωρίς κανένα πρόβλημα...Προς το παρόν πάντως,και για να σου φύγει η περιεργεια,είμαι οπαδός μόνο της ΑΕΚ...χχαχαχαχααχα



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 19:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατά τη medtech ο νέος μας φίλος κάνει "διαφωτισμό", στον οποίο του εύχεται "καλή τύχη", αλλά η "κούρασή" του πάει "άδικα" (μάλλον γιατί δεν είμαστε σε θέση να "διαφωτιστούμε": μετά από λίγες ώρες βασανιστήρια θα "διαφωτιζόμασταν" φαντάζομαι...)

[Wake up, boys and girls. I'm outta here]

ΥΓ: Μού'ρχονται κι άλλα:
"Σήκωσέ το το διαφωτισμένο", "άμα σε δω μπροστά μου θα σε διαφωτίσω" κλπ, αλλά πολύ χρόνο σπατάλησα.


Ακου να δεις φιλαρακι:

Αν εσυ γουσταρεις να πιστευεις τυφλα στο οτιδηποτε δικαιωμα σου.

Αν ενοχλεισαι που εγω δεν πιστευω τυφλα,κανε μια γαργαρα με ξιδι.

Τον βιο και την πολιτεια της Μανταμ Μπλατασκυ τον εχω διαβασει.Περιττο να σου πω οτι δεν σχηματισα και την καλυτερη γνωμη για την αξιοπιστια της.Αλλα και γενικα για οσα πρεσβευει ο Θεοσοφισμος.

Δεν επιτιθεμαι στον Θεοσοφισμο ομως για τους ιδιους λογους που δεν επιτιθομαι και στον χριστιανισμο,τον Ισλαμισμο και αλλα συστηματα πιστης.Απο που να πιασεις και απο που να τελειωσεις για να τους πεισεις οτι οσα τους διδαξαν ελαχιστη βαση εχουν...

Ετσι ασχολουμαι με δοξασιες κατα περιπτωση.

Φυσικα δεν ξερω αν ο Atillas ειναι σκεπτικιστης ή οπαδος αλλου θρσηκευτικου συστηματος και για ποιους ακριβως λογους εχει στραβωσει τοσο ασχημα και ειναι τοσο επιθετικος με τους Θεοσοφιστες.Και δεν με ενδιαφερει.Το καλη τυχη ειχε την εννοια του "σιγα μην τους κανεις να αλλαξουν γνωμη".

Για μενα αξια εχουν οι επιστημονικες αποδειξεις και οχι οι σκετες ιδεες οσο ωραια και εαν ακουγονται,οσο και εαν χαιδευουν τα αυτια μας.


The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 20:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
medtech προς wendigo:

Ακου να δεις φιλαρακι:

Αν εσυ γουσταρεις να πιστευεις τυφλα στο οτιδηποτε δικαιωμα σου.

Αν ενοχλεισαι που εγω δεν πιστευω τυφλα,κανε μια γαργαρα με ξιδι.



medtech δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνεις: βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα και δημιουργείς ψευδείς εντυπώσεις. Δεν ξέρω πως συνήγαγες από τα λόγια του wendigo ότι πιστεύει τυφλά σε οτιδήποτε.
Η ταμπελοποίηση ανθρώπων, καταστάσεων, φαινομένων, κ.λπ. δεν είναι ασφαλής και αντικειμενική μέθοδος για οποιουδήποτε είδους έρευνα και ούτε αποτελεί αξιόπιστη θέση σε μία συζήτηση.
Στα γράφω τα παραπάνω με συμβουλευτικό τρόπο, διότι γνωρίζω την προσπάθειά σου να είσαι εντός της επιστημονικής μεθοδολογίας. Ίσως όμως να σου ξεφεύγει κάτι στην πορεία.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 00:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Ίσως όμως να σου ξεφεύγει κάτι στην πορεία.


της ξεφυγε το γουεντιγκο


ΥΓ. αυτη η Μπλαβατσκι τι ειναι?

διαβαζει τα φυλλα απ τους ντολμαδες?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy