ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Απόψεις για το σύμπαν από σημαντικές προσωπικότητες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
yperiwn
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 12:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yperiwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγόρειοι, Λεωνίδας, Χριστός, Γκέντελ 1931, Πέρελμαν 2006.
Έχουν άραγε όλοι κάποια σχέση?


____________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΕ
Απόψεις για το σύμπαν από σημαντικές
προσωπικότητες

14/02/2007
____________________________________________________

yperiwn
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 13:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yperiwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...

Θεέ μου κι ας ήξερα ποιά μέρα θα πεθάνω και του θανάτου μου γενέθλια να κάνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yperiwn
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 15:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yperiwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://img6.picsplace.to/img.php?file=img6/25/2_434.jpg
Θεέ μου κι ας ήξερα ποιά μέρα θα πεθάνω και του θανάτου μου γενέθλια να κάνω...


Edited by - yperiwn on 08/02/2007 15:46:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 10:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ yperiwn, καλώς ήλθες στα Forums του Esoterica!

Θα ήταν καλό να έλεγες μερικά πράγματα παραπάνω στο εισαγωγικό σου μήνυμα ώστε να καταλάβουν τα υπόλοιπα μέλη ποιό είναι ακριβώς το θέμα που θα συζητηθεί.
Ποιά σχέση δηλαδή μπορεί να έχουν τα πρόσωπα που αναφέρεις?
Ρωτάω ώστε να δούμε μήπως υπάρχει κάποιο παλιότερο θέμα που μπορεί να σε καλύψει καθώς και για να δούμε μήπως πρέπει να μετονομαστεί ο τίτλος ώστε να είναι πιο ενδεικτικός του περιεχομένου του topic.

Επίσης, αν επιθυμείς να ρωτήσεις ή να δοκιμάσεις για να μάθεις τον τρόπο που ανεβάζουμε μια φωτογραφία σε κάποια απάντηση μας ή βάζουμε μια ψηφιακή υπογραφή στα μηνύματα μας, μπορείς να επισκεφθείς το θέμα (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Test "Area51" -- Δοκιμές για υπογραφές, εικόνες κ.λπ.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
yperiwn
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 11:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yperiwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dying_Incubus, ευχαριστώ κατ αρχήν για τη βοήθειά σου και για την προτροπή σου.
Έχω την πεποίθηση ότι μια σχέση συνδέει όλους τους παραπάνω με το ΣΥΜΠΑΝ. Δε θέλω να τη διατυπώσω προς το παρόν. Θα προτιμούσα να ακούσω πρώτα τους φίλους που έχουν τη διάθεση να πουν κάτι.
Με εκτίμηση.

Θεέ μου κι ας ήξερα ποιά μέρα θα πεθάνω και του θανάτου μου γενέθλια να κάνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 18:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως, φίλε μου, θα πρέπει να δοθεί ένα στίγμα για τον διάλογο που θα μπορούσε να ξεκινήσει, να αναφέρεις κάποια πράγματα και να διατυπώσεις την θεωρία την οποία σκέφτεσαι.

Προς το παρόν ο τίτλος του θέματος είναι αρκετά γενικός, ενώ το εισαγωγικό μήνυμα περιλαλμάνει μόνο μια ερώτηση.
Δεν θα πρέπει όμως να δοθεί ένα έναυσμα προκειμένου να σκεφτούμε επάνω στην θεωρία που θα ήθελες να συζητήσουμε?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2007, 10:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά φίλε yperiwn χρειαζόμαστε περισσότερα στοιχεία.

Καλωσήλθες στο forum!

Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 09:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω την πεποίθηση ότι μια σχέση συνδέει όλους τους παραπάνω με το ΣΥΜΠΑΝ. Δε θέλω να τη διατυπώσω προς το παρόν. Θα προτιμούσα να ακούσω πρώτα τους φίλους που έχουν τη διάθεση να πουν κάτι.
Με εκτίμηση.

Το μόνο που θα μπορούσε να τους συνδέσει είναι η σοφία.
Ήταν όλοι άνθρωποι που οι γνώσεις τους ήταν υπεράνω των γνώσεων ενός συνηθισμένου ανθρώπου, άνθρωποι με συνεχή ενσυνείδητη επαφή με το συλλογικό τους ασυνείδητο.
Ο καθένας τους επικεντώνεται σε ατομικό επίπεδο σε μιά ευαίσθητη ανθρώπινη χορδή, σε ένα πρόβλημα απο αιώνες ανεπίλυτο στον άνθρωπο που του δημιουργεί προβληματισμούς. Η συμβολή τους οδηγεί στην πρόοδο προς την κατεύθυνση επίλυσης του προβλήματος αλλά σχεδόν ποτέ στην λύση.
Η σημαντική τους βοήθεια σε αυτό τον τομέα τους εξιψώνει απέναντι στα μάτια της υπόλοιπης ανθρωπότητας.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yperiwn
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 10:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yperiwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλή εβδομάδα στους αγαπητούς συνομιλητές.
Ας ξεκινήσω με πληροφορίες για τον τελευταίο (και με κάποια δικά μου σχόλια), ο οποίος ακόμη φίλε bob cat ζει και βασιλεύει. Σε όσα άλλα γράφεις έχεις απόλυτο δίκιο.
Αντιγράφω πρώτα τους τίτλους του: «ΙΔΙΟΦΥΪΑ ΕΙΔΕ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ», «ΟΧΙ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΔΟΛΑΡΙΑ», «ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΟΥΣΙΟ ΒΡΑΒΕΙΟ. ΠΡΟΤΙΜΑ ΤΙΣ ΑΡΚΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ», «ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ. ΤΗΝ ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΤΟ 2006 ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ», κ.α.

Τελευταία ενημέρωση, 23/08/06
Ο Γριγκόρι «Γκρίσα» Πέρελμαν δεν ενδιαφέρεται για τίτλους και χρήματα.

Associated Press, Λονδίνο
Μια αινιγματική και ιδιότροπη (ΜΕ ΠΟΙΑ ΕΝΝΟΙΑ?) ιδιοφυΐα των Μαθηματικών, που κατάφερε προ ετών να αποδείξει μια υπόθεση για το σχήμα του Σύμπαντος στην οποία πολλοί μαθηματικοί σηκώνουν τα χέρια, αρνήθηκε να παραλάβει το Μετάλλιο Φιλντς, γνωστό ως «Νόμπελ των Μαθηματικών». Ο 40χρονος Γριγκόρι Πέρελμαν ίσως μάλιστα αρνηθεί και ξεχωριστό χρηματικό βραβείο για τον ίδιο άθλο, ύψους ενός εκατ. δολαρίων. «Με λύπη ανακοινώνουμε ότι ο Γριγκόρι Πέρελμαν αρνήθηκε να αποδεχθεί το μετάλλιο» δήλωσε χωρίς περισσότερες διευκρινίσεις ο πρόεδρος της Διεθνούς Ένωσης Μαθηματικών, ενώ ο Ισπανός βασιλιάς Χουάν Κάρλος περίμενε όρθιος για να παραδώσει τα Μετάλλια Φιλντς, στο άνοιγμα διεθνούς συνεδρίου στη Μαδρίτη το απόγευμα της Τρίτης. Ο Ρώσος Πέρελμαν -γνωστός και ως «Γκρίσα»- απέδειξε την Εικασία του Πουανκαρέ, μια μαθηματική υπόθεση που διατύπωσε το 1904 ο Γάλλος μαθηματικός, φυσικός και φιλόσοφος Ζιλ Ανρί Πουανκαρέ σχετικά με τα σχήματα που είναι δυνατόν να έχει το Σύμπαν. Ο Πέρελμαν θεωρητικά δικαιούται και το έπαθλο του ενός εκατ. δολαρίων που προσφέρει για την απόδειξη της Εικασίας το Ινστιτούτο Μαθηματικών Κλέι, ως έπαθλο για μια ένα από τα επτά σημαντικότερα προβλήματα των Μαθηματικών που παραμένουν άλυτα. Η απόφαση για το έπαθλο θα ληφθεί σε δύο χρόνια, όμως θεωρείται σχεδόν βέβαιο ότι ο Πέρελμαν θα αρνηθεί το ποσό. Όλες οι αποδείξεις που είχαν προταθεί ως σήμερα είχαν αποδειχθεί ψευδείς. Έπειτα από οκτώ χρόνια προσπαθειών, ο Πέρελμαν κατέληξε το 2002 σε μια απόδειξη 473 σελίδων στην οποία οι συνάδελφοί του δεν κατάφεραν να εντοπίσουν λάθος. Η απόδειξη δεν δημοσιεύτηκε σε επιστημονική έκδοση, αλλά στο Διαδίκτυο. Ο ιδιότροπος Γκρίσα είχε και στο παρελθόν αρνηθεί να παραλάβει μεγάλο ευρωπαϊκό βραβείο Μαθηματικών, από ό,τι φαίνεται επειδή δεν θεωρούσε τους κριτές άξιους να κρίνουν τον ίδιο (ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΑΔΙΚΟ?). Ελάχιστα είναι γνωστά για τον αινιγματικό Γκριγκόρι Πέρελμαν. Φοίτησε σε σχολείο της Αγίας Πετρούπολης με ειδίκευση στα Μαθηματικά και τη Φυσική και σε ηλικία 16 ετών κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στην Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα το 1982. Αφότου ολοκλήρωσε το διδακτορικό στο Πανεπιστήμιο της Αγίας Πετρούπολης και εργάστηκε για λίγο στη Ρωσία, μετακόμισε στις ΗΠΑ. Επέστρεψε στη Ρωσία πριν από περίπου δέκα χρόνια, για να εργαστεί στην απόδειξή του για το σχήμα του Σύμπαντος. Καταδέχτηκε πάντως να περιγράψει την απόδειξη το 2003 στο Πανεπιστήμιο Πρίνστον. Σήμερα ζει στην Αγία Πετρούπολη μαζί με τη μητέρα του (ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΗΣ, ΤΩΝ 70 ΔΟΛΑΡΙΩΝ ΤΟ ΜΗΝΑ). Η υπόθεση του Πουανκαρέ «είναι κεντρικό πρόβλημα τόσο στα Μαθηματικά όσο και στη Φυσική επειδή επιζητεί να καταλάβει ποιο μπορεί να είναι το σχήμα του Σύμπαντος» αναφέρει ο Μάρκους Ντου Σότοι, καθηγητής Μαθηματικών στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης. Η Εικασία αφορά τη γεωμετρία των πολυδιάστατων χώρων και αποτελεί στοιχείο-κλειδί για την Τοπολογία. Η Εικασία ουσιαστικά προβλέπει ότι σε έναν τρισδιάστατο χώρο ένα σχήμα «ντόνατ» ( = ΚΟΥΛΟΥΡΙ ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗΣ)δεν μπορεί να μετατραπεί σε σφαίρα χωρίς να σπάσει, ενώ οποιοδήποτε σχήμα που δεν περιέχει τρύπα (ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΟΥΛΗΚΟΤΡΥΠΕΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟΥ???) μπορεί να τεντωθεί ή να συρρικνωθεί (ΑΥΤΟ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ!) σε σφαίρα. Το να αντεπεξέλθει στην πρόκληση ήταν προφανώς αρκετό για τον Πέρελμαν, ο οποίος βρίσκεται εδώ και χρόνια σε «διάσταση» με την κοινότητα των συναδέλφων του. «Δεν ενδιαφέρεται για χρήματα. Το μεγάλο βραβείο για αυτόν ήταν να αποδείξει το θεώρημα» σχολιάζει ο Δρ Ντου Σότοι. Το συνέδριο άνοιξε με την τελετή απονομής των μεταλλίων από τον Ισπανό βασιλιά Χουάν Κάρλος στους υπόλοιπους τρεις επιστήμονες που τιμήθηκαν, τον Ρώσο Αντρέι Οκούνκοφ, τον Αυστραλό Τέρενς Τάο και τον Γάλλο Βεντελέν Βερνέρ, για τη συμβολή τους σε διάφορους τομείς των Μαθηματικών, από τη στατιστική μηχανική έως τον εντοπισμό μοτίβων στους πρώτους αριθμούς. (ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ Ή ΣΤΙΣ ΚΛΙΚΕΣ?)

Θεέ μου κι ας ήξερα ποιά μέρα θα πεθάνω και του θανάτου μου γενέθλια να κάνω...

Edited by - yperiwn on 12/02/2007 10:22:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yperiwn
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 10:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yperiwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://img6.picsplace.to/img.php?file=img6/25/2_434.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 22:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ yperiwn, καλή εβδομάδα και σε σένα!

Νομίζω πως θα εξεταστούν αρκετά σπουδαία πράγματα στο θέμα αυτό, βλέποντας οτι έχεις κάνει ήδη μια αρχή με το άρθρο σχετικά με τον Πέρελμαν.
Μήπως θα μπορούσες να προτείνεις έναν τίτλο για το θέμα ώστε να είναι πιο ενδεικτικός για τους υπόλοιπους συμμετέχοντες?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
yperiwn
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 10:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yperiwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Μάλλον έχεις δίκιο Dying_Incubus. Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να απομονώσω το θέμα σε κάτι πιο αντιπροσωπευτικό. Ίσως, να το κάναμε σχόλια σε μια ζωγραφιά: http://img6.picsplace.to/img.php?file=img6/25/2_434.jpg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 21:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, μερικές φορές ίσως να είναι όντως δύσκολο να αποφασίσουμε για έναν τίτλο.
Έλα όμως που είναι απαραίτητο!

Θα μπορούσε να μετονομαστεί πχ το θέμα σε κάτι που να φέρει ως τίτλο "Η προσπάθεια εξέτασης του σύμπαντος από διάφορες προσωπικότητες".
Ή κάτι παρόμοιο.

Πως σου φαίνεται?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
yperiwn
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2007, 10:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yperiwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ Φίλε.
Μπορεί να γίνει όπως το θέτεις ή καλύτερα: "ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΑΠΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ". Νομίζω ότι έτσι μπορούν οι συμμετέχοντες στην συζήτηση να εμπλουτίσουν την παραπάνω λίστα με τα πρόσωπα.

Ψάχνοντας στο esoterica ανακάλυψα τα ξημερώματα ένα θαυμάσιο, παρεμφερές topic με τίτλο: 0+@=1. http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=655 (Σχόλιο: Μάλλον το username του συγγραφέα δεν είναι καθόλου τυχαίο.)

ΥΓ: Περιμένω κάποια απάντηση σε προσωπική παράκληση που έχω στείλει στο email σου.


Θεέ μου κι ας ήξερα ποιά μέρα θα πεθάνω και του θανάτου μου γενέθλια να κάνω...

Edited by - yperiwn on 14/02/2007 10:03:46

Edited by - yperiwn on 14/02/2007 10:08:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2007, 16:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΕ Απόψεις για το σύμπαν από σημαντικές προσωπικότητες



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2007, 21:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω απλά να θυμίσω την πασίγνωστη ρήση του Arthur C. Clarke, ο οποίος είπε: είτε είμαστε μόνοι μας στο σύμπαν, είτε όχι, και οι δύο απόψεις είναι απίστευτα συναρπαστικές!

Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy