ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Διαταραχή Γεωμαγνητικού Πεδίου Της Γης
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 10:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος
Αγαπητοί φίλοι,
ανοίγω ένα θέμα το οποίο θεωρώ πολύ σοβαρό και με το οποίο από όσο έχει πέσει στην αντίληψή μου μέσα στο φόρουμ δεν έχει ασχοληθεί κανείς. Όταν ανακοίνωσα σε δικό μου άνθρωπο ότι σκέφτομαι να βάλω αυτό το θέμα μου είπε κατ' αρχήν να ψάξω να βρω πηγές και έπειτα να το ανεβάσω. Όμως θα πω αυτά που έχουν πέσει στην αντίληψή μου και ξέρω ότι υπάρχουν φίλοι εδω οι οποίοι επειδή είναι και αγγλομαθείς μπορούν πολύ πιο εύκολα να εντοπίσουν τα στοιχεία στον παγκόσμιο ιστό.
Τον τελευταίο καιρό όλοι έχουν στρέψει την προσοχή τους στην κατάσταση του κλίματος. Σε αυτό βοηθούν πρωτίστως φωνές που προέρχονται απο τον οικολογικό χώρο, διάφοροι επιστήμονες και όλα αυτά προβάλλονται πολύ συχνά απο τα ΜΜΕ. Οι αναλύσεις που γίνονται πάνω στο θέμα καταλήγουν πάντα στο συμπέρασμα ότι οι κλιματικές μεταβολές οφείλονται κυρίως στο φαινόμενο του θερμοκηπίου και ότι βασικός λόγος για τις αλλαγές αυτές είναι η υπερβολική εκπομπή CO2 στην ατμόσφαιρα. Αυτή είναι η επικρατούσα εκδοχή για την κατάσταση.
Υπάρχει όμως η πληροφορία ότι η πραγματικότητα δεν είναι αυτή. Υπάρχουν επιστημονικοί κύκλοι στους οποίους ο πραγματικός λόγος ανησυχίας δεν έχει να κάνει με την μόλυνση, αλλά για ένα φαινόμενο για το οποίο δεν ευθύνεται ο ανθρώπινος παράγοντας. Εδω και κάποια χρόνια παρατηρήθηκε λοιπόν ότι έχει ξεκινήσει μια μαγνητική διαταραχή στο πεδίο της γης με αποτέλεσμα αυτό να επιφέρει αλλάγές στην ταχύτητα περιστροφής της και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα κάποιες στιγμές να κλυδωνίζεται επικίνδυνα. Για να το δώσω σχηματικά φανταστείτε την κίνηση μιας σβούρας (εκείνο το γνωστό σε όλους μας παιδικό παιχνίδι) και την κίνησή της όταν άρχιζε να πέφτει η ταχύτητα περιστροφής της.
Αυτό ήταν και η πραγματική αιτία του μεγάλου σεισμού που έγινε στην Ινδονησία και προκάλεσε το καταστροφικό τσουνάμι. Μια καλή μου φίλη η οποία δημοσιογραφεί σε έναν δικτυακτό τόπο που έχει σχέση με την οικολογία, μου είπε ότι τις μέρες που έγινε το τσουνάμι για τουλάχιστον πέντε μέρες στην επιστημονική κοινότητα των γεολόγων επικρατούσε πανικός και η επαγρύπνιση ήταν στο κόκκινο, γιατί οι κλυδωνισμοί ήταν τόσο έντονοι που φοβήθηκαν ότι θα γίνει αναστροφή των μαγνητικών πόλων. Όπως καταλαβαίνετε αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό σενάριο και δεν είναι καθόλου φαντασία. Οι ίδιοι οι επιστήμονες έχουν πει ότι πολλές φορές στο παρελθόν έχουν αναστραφεί οι μαγνητικοί πόλοι στην γη. Θεωρούν λοιπόν ότι η διαταραχή του μαγνητικού πεδίου της γης, το οποίο έχει αποτέλεσμα στην διαταραχή της περιστροφής της αναπόφευκτα επιφέρει και τεράστιες διαταραχές στο κλίμα...
Αυτό ήθελα να πω και θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιοι φίλοι έχουν να μας πουν κάτι περισσότερο πάνω σε αυτό...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 21:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Το θέμα αυτό απενεργοποιείται καθώς η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί στο πανομοιότυπο (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Διαταραχή Γεωμαγνητικού Πεδίου Της Γης


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy