ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΝΕΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2002, 11:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΩΝ ΝΕΩΝ

X-Files - UFO

Ανεργία; Μύθος! Το Esoterica σας βρήκε... δουλειά.

Φαντάσματα και Διαφημίσεις

Βαμπίρ - Σατανιστές; Ή απλά κακούργοι;

2001: Ίσως το πιο περίεργο έτος που πέρασε

Η κατάρα του Φαραώ χτυπάει ξανά στο Τορίνο;;;


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 13:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo
Τι σημαίνει το όνομά σου;

Λένε πως το όνομα που μας έχουν δώσει, μας προκαλεί κάποιες δονήσεις. Δεν γνωρίζω - Δεν απαντώ. Όμως τα ονόματα που χρησιμοποιούμε στο Esoterica τα διαλέξαμε μόνοι μας... και ρωτώ, από ποια εσωτερική παρόρμηση; Μετά από σκέψη, ή από έμπνευση της στιγμής; Και πάλι, τι μπορεί να σημαίνει κάτι τέτοιο;

Σας προσκαλώ λοιπόν σε εκμυστηρεύσεις... έτσι, για να γνωριστούμε καλύτερα μεταξύ μας και ίσως για να γνωρίσει και ο καθένας καλύτερα τον εαυτό του. :)

Υποθέτω ότι θα πρέπει να κάνω την αρχή. Reo, λοιπόν, πέραν του ότι μου θυμίζει -στην... παγκοσμιοποιημένη του γραφή- το ρήμα «ρέω» που σχετίζεται με το αγαπημένο μου «Τα πάντα ρει», έχει και μια άλλη, πολύ πιο γήινη έννοια κίνησης (την έχω αναφέρει σε ένα άλλο φόρουμ, δεν την αναφέρω ακόμα εδώ).

Πάντως μου αρέσει η ροή, η κίνηση των ιδεών, η ανατροπή της στατικότητας... Κατόπιν τούτου, προτίμησα να χρησιμοποιήσω ένα τόπικ από τη λήθη, να φέρω -αν τα κατάφερα- το απροσδόκητο και να δω πώς θα λειτουργήσει!

Ελάτε να το δούμε μαζί. Καλή συνέχεια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 13:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius
Φίλε Reo, βρίσκω εξαιρετική την ιδέα σου σχετικά με το όνομα. Μoebius λοιπόν είναι ένας φημισμένος μαθηματικός -μακαρίτης τώρα- ο οποίος ένωσε τις δύο άκρες μιας κορδέλας με τέτοιο τρόπο ώστε οι δύο όψεις της γίνανε μία.
Όμως εγώ διάλεξα αυτό το όνομα γιατί Moebius λέγεται ο αγαπημένος μου σχεδιαστής κόμιξ και γιατί έχω στενή σχέση με την εικονογράφηση βιβλίων.
Και για να συμπληρώσω το πορτραίτο μου να πω ότι ασχολούμαι εδώ και...αρκετά χρόνια με τη μελέτη των παράξενων και των μυστηρίων και διαθέτω ένα αρκετά πλούσιο αρχείο με σχετικά βιβλία και περιοδικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 14:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Αχχχχ... Αχχχ!
Έχετε χάρη που ο Σκοτεινός Άγγελος δεν μπορεί να γράψει με το ασθενές χέρι και το γλυτώνετε το κατσάδιασμα...!
Δείτε εδώ βρε:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1118&whichpage=4&ARCHIVE=

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 14:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius
Εγώ δεν φταίω,
με παρέσυρε ο Reo!

Καλό το στιχάκι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 14:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Καλά που ήταν "ο" και όχι "το"!

"Εγώ δεν φταίω
με παρέσυρε ΤΟ REO"

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 14:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Ευχαριστώ πολυ ananasss!

Τώρα εγώ, επειδή έχω μπερδευτεί ιδιαιτέρως με το συγκεκριμένο, μπορώ να ρωτήσω, γιατί ανοίχτηκε θέμα - και μάλιστα με τίτλο (!!) - μέσα σε άλλο θέμα;

Πάντως, όπως πολύ σωστά προτείνει και ο ananasss, υπάρχει ήδη Συζήτηση σχετικά με αυτό... και μάλιστα πολύ ενεργή!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 14:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo
Ananas, Moebius, ήμαρτον! Το συγκεκριμένο φόρουμ δεν το είχα επισκεφθεί. Και κοίτα συγχρονισμός, με πρόλαβε ο Εχέμβροτος λίγες ημέρες πριν.
Πάντως, το θέμα δεν το βλέπω τόσο ως χιουμοράκι, αλλά -όπως εξηγώ και στην αρχή- ως σοβαρή τοποθέτηση.
Admin μας, το γιατί το γράφω παραπάνω. Είδα το θέμα πολύ... "εσωτερικό"!
Αν θέλει κάποιος λοιπόν ας απαντήσει σ' αυτό το πνεύμα, σοβαρά, αλλιώς ας αφήσουμε το τόπικ να επιστρέψει στα "αζήτητα" από όπου το ανέσυρα. :)

Edited by - Reo on 04/04/2003 14:33:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 14:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius
Φίλε μου Reo, συμφωνώ (για μια φορά ακόμη) μαζί σου. Πιστεύω πως είναι πολύ ωραίο να ξέρουμε λίγο περισσότερα πράγματα για τους ανθρώπους με τους οποίους συζητάμε κάθε μέρα. Πιστεύω πως ούτε με τους φίλους μας δεν συζητάμε τόσο πολύ!
Κι αν υπάρχει άλλο topic με το ίδιο θέμα πιστεύω πως είναι μικρό το κακό. Το θέμα είναι να ανοίγονται ωραίες συζητήσεις και να υπάρχει συμμετοχή.
Αν πάλι κάνω λάθος, συγχωρείστε με!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 15:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Μάλιστα...

Πιστεύω πάντως, ότι σιγά-σιγά θα καταλαβαίνουμε όλοι μας την σκοπιμότητα ύπαρξης των διαφόρων μορφών θεμάτων που υπάρχουν στις Ομάδες Συζήτησεις καθώς και των λογικών κανόνων που πρέπει να διέπουν το άνοιγμα καινούργιων συζητήσεων.

Θα ήθελα πάντως να παρακαλέσω να αποφεύγουμε να προσβάλλουμε άλλα Μέλη άθελά μας... είτε λέγοντας "α, αυτό δεν είναι και πολύ εσωτερικό", "θα φτιάξουμε κάτι άλλο... πιο σοβαρό" (συγκεκριμένα, επειδή παρακολουθώ στενά την Σχετική συζήτηση, βλέπω πως έχουν γραφτεί πολύ σοβαρά πράγματα εκεί), είτε καταδικάζοντας τις καλοπροαίρετες προσπάθειες άλλων Μελών να ενημερώσουν-επαναφέρουν διάφορα Θέματα (ο thoth απλά ενημέρωσε με μήνυμά του στο Forum ".-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.", ότι υπάρχουν σε κάποιο άλλο Forum σχετικά Θέματα με τη θεματολογία του, δεν ήθελε προφανώς να γίνει Συζήτηση πάνω σε αυτήν την ανακοίνωση, αλλά να τη διαβάσουν τα Μέλη ή οι επισκέπτες).

Για το Θέμα της προσπάθειας κατανόησης της δουλειάς των Διαχειριστών κυρίως αλλά και των Συντονιστών, της σκοπιμότητας των μηνυμάτων τους και της ανάγκης μη ανάγνωσης των γραφομένων τους ως προσωπικές δηλώσεις, πρωταρχικά, έχω γράψει κατά καιρούς σε διάφορα άλλα σημεία...


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 15:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo
Ελάτε τώρα, Admin μας, σε κανένα μήνυμά μου δεν έχω προσβάλει κανέναν και δεν με έπιασε κρίση να το κάνω ξαφνικά. Μήπως προσβάλλετε εσείς εμένα; Εξήγησα παραπάνω ότι δεν είχα επισκεφθεί το άλλο φόρουμ (όπως και άλλα, γιατί πού να τα προλαβαίνω και όλα!) και με το χαρακτηρισμό «εσωτερικό» κάνω λογοπαίγνιο για το ότι άνοιξα τόπικ μέσα σε άλλο τόπικ.
Ε, ας το αφήσουμε λοιπόν και ας πορευθούμε «Μεταξύ τυρού και αχλαδίου» του οποίου το τόπικ φυσικά προηγείται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 19:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Βρε Reo, κανείς δεν κατακρίνει την καλή σου πρόθεση γι' αυτό που έκανες. Απλά, πολλοί εδώ μέσα, εδώ και πολύ καιρό και με κάθε ευκαιρία προσπαθούν για την όσο το δυνατόν καλύτερη διευθέτηση των θεμάτων...
Σκέψου να μπει κάποιος να δει τα ΝΕΑ και να αντικρύζει συζήτηση για τα nicknames, όπως πολλές φορές ήδη συνέβη σε τόσα άλλα θέματα που αλλιώς ξεκινούν κι αλλιώς καταλήγουν.
Αυτό είναι ο μόνος απλός λόγος που έστειλα εγώ το post μου και που το προχώρησε λίγο παραπάνω ο Admin, ώστε να κατανοήσει και ο ίδιος τον λόγο που θα ωθούσε κάποιον να ανοίξει ένα ΝΕΟ θέμα μέσα σε ένα ΠΑΛΙΟ και ΑΣΧΕΤΟ...
Τώρα όσο για τα περί "προσβολής"... ας πάρουμε όλοι μια βαθειά ανάσα κι ας το ξεχάσουμε (τουλάχιστον εδώ. Εκτός αν θέλετε να πάμε στην γνωστή και οικεία "αρένα" αντιπαράθεσης και εκτόνωσης που άνοιξε ο Πλωτίνος, επίσης ανάμεσα στα τυριά και τα αχλάδια...!).
Πάντως, είναι αλήθεια πως και εγώ δεν κατάλαβα τι σε έκανε να ανοίξεις το θέμα "Τι σημαίνει το όνομά σου;", μέσα στο συγκεκριμένο topic που τίποτα εσωτερικό δεν είχε (αν και μου άρεσε το λογοπαίγνιο "εσωτερικό" θέμα - δηλ. μέσα σε ένα άλλο!), παρά μια απλή παράθεση άλλων θεμάτων! Εκτός κι αν επρόκειτο κι εδώ για ένα απλό κι αθώο τεχνικό λαθάκι (αντί να κάνεις εισαγωγή νέου θέματος, πάτησες απάντηση στο θέμα......
Τέσπα, όπως και νά'χει, ας μη δώσουμε συνέχεια, γιατί Α!

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALvaNoS
Νέο Μέλος

Turkey
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 20:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALvaNoS
Καταρχήν σας χαιρετώ όλους, και θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια σε ολόκληρο το esoterica.gr για την πολύ καλή δουλειά του όσο και για την ώθηση που δίνει στους έλληνες (και μη) στο να σταματήσουν να περιορίζονται μόνο στα κηρύγματα της “γιαγιάκας” τους και να μαθαίνουν περισσότερα για το τι γίνεται στον κόσμο μας.

Ύστερα θα ήθελα να σας ενημερώσω όσο αφορά εμένα, Ονομάζομε Μάριο, και μένω Θεσσαλονίκη, όπως και καταλάβατε είμαι νέο μέλος στον ηλεκτρονικό όσο και στον “Αστρικό” χώρο σας, οπότε μην περιμένετε να συμμετέχω και πολύ, για να είμαι ειλικρινής βασικά είμαι λίγο επιφυλακτικός, και προσπαθώ να κατατάζω τα πράγματα πάντα σε δυο κατηγορίες, 1) Τα σοβαρά, και 2) Τα ανώριμα, (πολλές φορές σφάλω) ωστόσο οι προσωπικές μου αναζητήσεις, ανησυχίες όσο και προβληματισμοί δεν στέκονται ποτέ εμπόδιο στο να σεβαστώ την γνώμη – πίστη κάποιου αλλού, όποια και να είναι αυτή, αλλιώς δεν θα έμπαινα καν στο κόπο να γίνω μέλος σε ομάδες συζητήσεων.

Ίσως σε μερικούς να σας έκανε εντύπωση το nickname, Όσοι έχουν πρόβλημα μαζί μου για αυτόν τον λόγο, νομίζουν ότι ξέρουν να κάνουν διακρίσεις, στην πραγματικότητα αυτό ακριβώς τους λυπεί να μάθουν, επειδή κατασταλάζουν τα χλωρά μαζί με τα ξερά, άμα είναι να κάνεις διάκριση, κάνε την σωστά, εξάλλου τα πράγματα δεν είναι ποτέ έτσι όπως φαίνονται! Και στην συγκεκριμένη περίπτωση για αυτά τα άτομα ας με αγνοήσουν.

Αχμμμμμ!!! Τώρα οι διαχειριστές θα αναρωτιούνται γιατί “πόσταρα” εδώ αυτό το θέμα, θα ήταν το τελευταίο ενεργό μήνυμα την ώρα που μπήκα I guess, και δεν μπορούσα να πω την γνώμη μου χωρίς να χαιρετήσω. :p

Τώρα η γνώμη μου, Φίλε μου admin φαίνεσαι πειθαρχημένο άτομο, αλλά πιστεύω ότι ίσως να υπερβάλεις λίγο, δεν χάθηκε και ο κόσμος άμα γίνεις λίγο ποιο ελαστικός, το πολύ (όχι εδώ όχι εκεί) ίσως να τους καταπιέζει λίγο, χωρίς να είναι εμφανές, εγώ πάντως τα θέματα τα βρίσκω όπου και νανε, μάλλον και άλλοι. (έλεος, δεν λέω να αφήσουμε να γίνει και της “Καλλιόπης” εδώ μέσα, καλή και η πειθαρχεία, αλλά τα πάντα έχουν μια λεπτή κόκκινη γραμμή) Αυτό το λέω γιατί έχω την εντύπωση ότι όσο παρακολουθούσα μερικές από τις συζητήσεις σε είδα πολλές φορές να αναφέρεσαι σε αυτό, ίσως και να είναι συνολικά 2-3 και να μου φάνηκε εμένα και να σε παρεξήγησα, η ίσως να φταίνε οι πολλοί ταραξίες που εισέρχονται και επίσης να σε παρεξήγησα, στην συγκεκριμένη περίπτωση με συγχωρείς.
Αλλά καλύτερα θα ήταν να βαριόμουν να σε βλέπω να λες αφάνταστες ιστορίες παρά απ το άλλο.


Φιλικά Μάριος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 20:40:20  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ ALvaNe μπορείς να μας εξηγήσεις τι σημαίνει η φράση απόφθεγμα που μας παραθέτεις στο Προφίλ σου
-ti koitaaa re? tskifa moto- ;

Edited by - Wolffaced on 05/04/2003 00:16:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 21:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Να καλοσωρίσω τον Μάριο και να εξηγήσω κάποια πράγματα που ίσως δεν γνωρίζει.

Ο Admin δεν είναι ένα απλό μέλος που συμμετέχει στο forum. Είναι ο γενικός Διαχειριστής του Forum και έχει ως ρόλο να ρυθμίζει την καλή λειτουργία του forum, να φροντίζει ώστε να τηρούνται οι κανόνες και η γενικότερη θεματολογική κατεύθυνση του.

Δεν έχει ως σκοπό να προσβάλλει κανέναν αλλά πρέπει να είναι και λίγο αυστηρός στα πλαίσια του ρόλου του. Έτσι αν τα μηνύματά του σου φαίνονται λίγο αυστηρά είναι γιατί λειτουργεί μέσα στα πλαίσια κάποιας ευθύνης και όπως είπες κι εσύ για να μην γίνει... της Καλλιόπης.

Οι υπόλοιποι Διαχειριστές και οι Συντονιστές έχουν αρκετές
φορές αυτόν τον άχαρο ρόλο οπότε μην τους παρεξηγείς.

Σου εύχομαι καλή περιήγηση και συμμετοχή. Το ότι έχεις άλλη εθνικότητα (η οποία πέφτει θύμα διακρίσεων) δεν αποτελεί εμπόδιο για εμάς που έχουμε δημιουργήσει αυτό το site αντίθετα θα είναι κατάκτησή δική σου και δική μας να μπορείς να προσφέρεις και να πάρεις από εδώ βάζοντας στην άκρη τα εξωτερικά και αναζητώντας τα εσωτερικά.

Αν κάποιες φορές πικραθείς με κάποιες στάσεις και συμπεριφορές κάποιων άλλων μελών θα σε παρακαλέσω να τους αγνοήσεις. Στα εσωτερικά σύμφωνα με την άποψη των δημιουργών του site η αναζήτηση είναι χωρίς χρώμα, φυλή και εθνικότητα.

Καλή συνέχεια

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 21:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Και μιας και το καλωσόρισμα του ALbaNoS γίνεται εδώ μέσα, φίλε καλωσόρισες κι από μένα!
"Έγραψες" με το παρακάτω, στο προφίλ σου
quote:
AIM: colgate

Σε "είδα" από χθες, όταν μπήκες, και ήθελα εντωμεταξύ να σου πω πως θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον φαντάζομαι η γνώμη σου στο
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1034&whichpage=4&ARCHIVE=

Καλή συνέχεια φίλε!

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALvaNoS
Νέο Μέλος

Turkey
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 00:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALvaNoS
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, πιστεύω ότι θα έχουμε ενδιαφέροντες συζητήσεις και θα τα πάμε καλά μεταξύ μας.. :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 00:38:54  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν μας είπες όμως τι σημαίνει - ti koitaaa re? tskifa moto.-
πες μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 04:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Γεια σας,

Με κάτι τέτοια πράγματα τελικά χαίρομαι που είμαι Εσωτεριστής!!

Γιατί μπορείς να ανακαλύπτεις την αλήθεια, την ομορφιά, το δίκαιο και το καλό εκεί που φαινομενικά υπάρχουν λίγες πιθανότητες να βρίσκονται...

Καταγράφω λοιπόν τα κέρδη από αυτή την Συζήτηση:

- Επαναφέρθηκε ένα θέμα-ανακοίνωση (άρα κάποιοι που θα βαριούνταν - μα γιατί βρε παιδιά;; - να δουν όλες τις σελίδες θεμάτων του συγκεκριμένου Forum ενημερώθηκαν τελικά. Κάποιοι άλλοι ίσως κατάλαβαν ότι είναι καλό να κοιτάνε και τις... "πίσω" σελίδες)

- Προσπαθήσαμε, και πιστεύω ότι κάτι καταφέραμε, να διασαφηνίσουμε, έστω και έτσι, έστω και εδώ, κάποια σημεία όσον αφορά το άνοιγμα θεμάτων, τον ρόλο των Διαχειριστών & Συντονιστών, τη συμπεριφορά μας απέναντι στους υπόλοιπους συνοδοιπόρους σε αυτό το Ταξίδι της Αναζήτησης.

- Κερδίσαμε ένα καινούργιο Φίλο, και απ'ότι φαίνεται αξιόλογο και ενθουσιώδη "Ταξιδευτή"! Άλλωστε, τι άλλο θα μπορούσε να είναι ένα αυθεντικό τέκνο της χώρας των Αετών. (αγαπητέ ALvaNoS, όλα χρειάζονται, και ο Μύθος και ο Νόμος... όταν συμμετέχεις περισσότερο, ελπίζω ότι θα καταλάβεις ότι δεν μου αρέσει καθόλου η αυστηρή και ανελαστική πειθαρχεία )

- Είδαμε, και θαυμάσαμε, για μία ακόμη φορά την ισορροπιστική δεινότητα και την εξαιρετική διάθεση αλληλοβοήθειας του φίλου ananasss

- Α, νομίζω πως γίναμε και φίλοι με τον Reo...
... στον οποίο και κατοχυρώνεται η πατέντα του "εσωτερι-διπλού" θέματος! Νομίζω δε, πως θα βρει και κάποια, άλλη, χρησιμότητα σε σχέση με κάποιες ιδέες που υπάρχουν!

Καλή μας συνέχεια!!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 05:50:39  Εμφάνιση Προφίλ
EAN O MARIO EINAI ALVANOS,EGW EIMAI APO THN GOUADELOUPH....

Α=Ω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 14:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo
ω, Reo!
Πολύ γέλιο. Το πιο γκαγκάν τόπικ.
Ξεκινάει από δύο σημεία:
Το ένα είναι ότι πήγα να δημιουργήσω ένα τόπικ με θέμα που ήδη υπήρχε αλλού. Γράψτε λάθος, δεν το είχα καταλάβει.
Το άλλο είναι ότι άνοιξα -συνειδητά- το τόπικ μέσα σε ένα άλλο τόπικ (και μάλιστα ενημερωτικό!) που και βέβαια ήταν άσχετο και μάλιστα ήταν το πιο παλιό σχεδόν που υπήρχε.
Εδώ ήταν η ουσία...
Ήθελα με αυτό να δείξω ότι τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως τα βλέπουμε, αλλά μπορεί να έχουν και μια άλλη διάσταση. Φαινομενικά λοιπόν, υπάρχει ένα τόπικ που λέγεται "Νέα", τίτλος σαφής αλλά και μη συγκεκριμένος (για το τι νέα είναι αυτά) που το έχει ανοίξει ο Thoth... Όποιος όμως μπει να διαβάσει, συναντάει ένα διαφορετικό περιεχόμενο που πάει αλλού...
Ένα συμβολιστικό παιχνίδι με στοιχειώδη "κρυφά νοήματα" που, αν και το δήλωσα ευθύς εξαρχής, δεν έγινε κατανοητό.
(Δεν δηλώνω όμως "εσωτεριστής" γιατί με το να αγγίζω κάποια πράγματα δεν σημαίνει και ότι τα κατέχω.)
Για περισσότερες πληροφορίες δείτε "Et in Arcadia Ego":
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1074
Πάντως έστω και μέσω εμποδίων, το επιχείρημα λειτούργησε αρκετά καλά: Κάτι επανήλθε από τα βάθη του χρόνου, κινήθηκε, από όσο δείχνουν οι μετρήσεις διαβάζεται- δεν ξέρω αυτή τη στιγμή αν και πόσο και πώς θα εξελιχθεί, και μεταξύ των άλλων ο Ananasss άθελά του ανακάλυψε τη σημασία του ονόματος Reo. :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALvaNoS
Νέο Μέλος

Turkey
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 15:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALvaNoS
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ Φυσικά και δεν θέλω να σου αποδείξω τίποτα, επειδή δεν δίνω δεκάρα για το τι πιστεύει ο καθένας, αυτό είναι κάτι που δε με αφορά, σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε μεταπείσω από την γνώμη σου, δεν έχω λόγο εξάλλου.
(Βέβαια αν πρόκειται για κανένα στιχιματακι με λεφτουλια τότε αλλάζω γνώμη και είμαι μέσα 100% χεχε)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 15:52:39  Εμφάνιση Προφίλ
poli aera exeis parei ''alvane''gia neo melos.les kai mas gnorizeis
olous!!!!RE KATI PARAKSENA PRAGMATA POU SIMVENOUN.
ENTELOS METAFISIKO........
POU THA MOU PAS OMOS,THA SE XETRIPOSW PONIROULI......
PANTOTE YPARXEI TROPOS.........THA MATHW PIOS EISAI DEN THA MOU GLITOSEIS (XIXIXIXIXIXIXIXI)

Α=Ω


Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 05/04/2003 15:55:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 15:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Ωραία, αγαπητό Reo... συγγνώμη, αγαπητέ Reo ήθελα να πω!
To Θέμα αυτό εξελίχθηκε τελικά σε... ορισμό της "Σημειωτικής" και του Συμβολισμού!!

Τώρα σχετικά με την έννοια της λέξης "Εσωτεριστής", κατ'εμέ (και νομίζω πως είναι και η γενικότερη άποψη) υποδεικνύει τον άνθρωπο που αναζητά το Εσωτερικό, την ουσία των πραγμάτων και του εαυτού του και όχι αυτόν που έχει ταυτιστεί απαραίτητα μαζί του. Βρίσκεται σε συνεχή διαδικασία εξελικτικού "γίγνεσθαι" και υπ'αυτή την έννοια θεωρώ ότι οι περισσότεροι άνθρωποι που γράφουν σε αυτόν τον χώρο είναι πραγματικά Εσωτεριστές ή τείνουν να γίνουν. Λεπτή και αδιόρατη γραμμή (χρησιμοποιώντας την ορολογία του ALvaNoS) υπάρχει και εκεί: στην ουσία μόνο το ίδιο το άτομο μπορεί να γνωρίζει πότε η ζωή του αποκτά ως κύριο σκοπό την Αναζήτηση, ξεπερνώντας την απλή νοητική περιέργεια και τα παιγνιδίσματα της ματαιοδοξίας...

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALvaNoS
Νέο Μέλος

Turkey
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2003, 23:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALvaNoS
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ Συγνώμη παιδάκι, μπορείς να μου πεις πόσο χρονών είσαι? (περιέργεια)
-------------------------------------------------------------------


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 01:52:47  Εμφάνιση Προφίλ
25


Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 08/04/2003 01:57:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy