ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 14:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

Διαβάζοντας τις βιογραφίες πολλών «δασκάλων» , «μάγων», «γκουρου» και γενικά ανθρώπων που κάναν την διαφορά στον συνγχρονο δυτικό αποκρυφισμό ....
παρατήρισα την ευκολία με την οποια αναφέρονται στα «διάφορα» ταξίδια τους ανα τον κόσμο , τις «συναντησεις» τους με συμαντικά ατομα, το φευγιό τους απο την «βαρετή» συμβατική ζωή τους – ακόμα και τον παρολίγο γάμο τους .... και παρατήρισα την εξής ακολουθία...
- αρκετά μεγάλη οικονομική επιφάνεια (συνηθως μεσο κληρονομιάς)
- ροπή προς την περιπετεια, την γνωση και το καινούργιο
- και ροπή στο γραψιμο με πλουσιο εκδοτικό υλικό

Το Ερώτημα μου οσο και πρόβλημα μου (το τωρινό) ... ειναι πως θα τα καταφέρω και εγώ να βρώ τα έσοδα και την οικονομική άνεση ωστε να μπορέσω να ξεφύγω απο το 9-5 ωράριο μου - και τον προιστάμενο... που μου συμπεριφέρεται σαν σκουπίδι – γιατί ξέρει οτι υπαρχουν αλλοι δέκα που θέλουν την δουλειά μου (ανεργεία βλέπεις)... και αφιερωθώ στην αναζήτηση τις γνώσης , τα μακρινα ταξίδια και το καινούργιο.... (τωρα για το εκδοτικό μερος δεν ξέρω....)

Η τωρινή μου ζωη ειναι κουραστική , με «ξερένει» και εχει βαλει σκοπό να με αποβλακώσει (χωρις επιτυχια προς το παρόν) και δέν μου αρέσει .. αλλα
πάντα εχω την πεποιθηση (και το πιστέυω) οτι μπορω να γίνω και να δώσω πολλη περισσότερα απο τους λεγόμενους «δασκαλους» «μυστες» ...κλπ..κλπ ..ιδίος των δύο περασμένων αιώνων (19ου -20ου) οπου η κατάνοηση τους της Νευτονιας φυσικής /κοσμοθεωρίας εχει να κανει με ενα σύμπαν/πραγματικότητα γεμάτο αίτια και αποτελέσματα και ιεραρχικές δομές με τον καλό θεούλη/αρχιτεκτονα /... στην κορυφή....

Καμμία πρόταση?

Γιώργος ( Ο υπάλληλος)

Υ.Γ Αλήθεια εσεί τι δουλεια κάνεις...?
Υ.Γ ξέρω ξέρω ...πολλά ορθογραφικά ...αλλα δεν με ενδιαφέρει...

«Ειναι ωραίο να εισαι πλούσιος όμορφος και μυημένος» - Γιώργος

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 14:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν μπορώ να ανακουφίσω, τον πόνο της δουλείας του Γιώργου…. μια από τα ίδια...

Κάθε λίγα χρόνια την κοπάναγα….και ζούσα έστω για λίγο όπως ήθελα!

Τώρα είμαι σε ρελαχ….μα δεν τελείωσα...
Έχει κουπί….ακόμα!

Συνάντησα αρκετούς γκουρου μυημένους, μύστες, και τέτοια…. μετά από 20 λεπτά … φόραγαν άλλο κοστούμι….. του δεν ξέρω!


quote:
«Ειναι ωραίο να εισαι πλούσιος όμορφος και μυημένος» - Γιώργος


Βρήκα τον πλούσιο.. λίγο Δειλό,
Τον όμορφο... στον καθρέπτη,
Τον μυημένο…. σε αναβρασμό,
Το Γιώργο…. Nτερμπεντέρη!!!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 19/02/2003 14:42:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 14:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XM!
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΗ+ΕΚ ΘΕΟΥ...ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ...
ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ +ΠΩΣ ΘΑ ΤΙ ΔΩΣΕΙΣ...ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ...
ΕΧΩ ...ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΠΩΣ ΟΙ 'ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ' ...ΜΕΤΑΔΙΔΟΥΝ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΜΥΗΣΗΣ...ΜΕ ΚΑΘΟΛΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΤΡΟΠΟ...
ΤΟ ...ΣΕΞ...
ΚΑΘΟΛΟΥ...ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ...ΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ...
ΣΕ ...ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ...ΑΚΡΙΒΟΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΜΑ ΤΟΣΟ ΦΘΗΝΕΣ...

ΣΥΜΦΩΝΩ....ΜΑΖΙ ΣΑΣ...ΑΛΛΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΣΗ ΤΟΥ ΔΗΘΕΝ...ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΣΤΑΥΡΩΝΕΙ...ΣΤΗΝ ΥΛΗ...+ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ----ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ...ΜΕ ΤΙΤΛΟ!



"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 19/02/2003 15:00:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

saman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 16:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Γιώργο το πρόβλημα ,όπως καταλαβαίνεις , δεν ειναι μονο δικό σου ,αλλά πρόβλημα των περισσότερων ανθρώπων .
Η πνευματική ανάπτυξη μοιάζει να ειναι πολύ δύσκολη για όλους εμάς που είμαστε υποχρεωμένοι να "ξεραινόμαστε" στη δουλεία καθημερινά .Το πνεύμα θέλει αλλά το κορμί αρνείται να υπακούσει . Δεν υπάρχει η απαιτούμενη ενέργεια ...
Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω κάτι.
Είσαι σίγουρος οτι αν είχες πολλά λεφτα θα είχες το ίδιο ενδιαφέρων για πνευματική ανάπτυξη που έχεις τώρα ;
Μήπως η ελευθέρια που μας δίνουν τα λεφτά ειναι πιθανόν να μας οδηγήσουν μακριά απο το στόχο μας;
Για θυμήσου τι είπε ο Χριστός για τους πλούσιους και για τη βασιλεία των ουρανών. Δεν νομίζω να το είπε απο μίσος αλλά κάτι εννοούσε .
Eγω πάντως πιστεύω ότι καθένας πρέπει να ξεκινάει από εδώ που βρίσκετε τώρα , παρολες τις δυσκολίες. Αν κάποιος βάζει τέτοιες προϋπόθεσεις για να ξεκινήσει το ταξίδι τότε μάλλον δεν θα ξεκινήσει ποτέ.
Άλλωστε το ταξίδι προς τη γνώση είναι ταξίδι εσωτερικό.


.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 17:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalos ir8es stin parea mas file Giorgo.


8a simfoniso me ton saman.


me skepsi egines sofos
me dulia kalitexnis
xasapis giatros
ma ego "egina" tin mera pu geni8ika.

filika

agapa gia na min misis.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 17:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους, ιδιαίτερα στο νέο φίλο μας τον Γιώργο (τον υπάληλο...)
Καλή και γόνιμη παραμονή σου εύχομαι ολόψυχα νέε φίλε...

Λοιπόν, καλά όσα λέτε, αλλά εμένα θα με βρείτε "απέναντι"!!!
Για το ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ εενοώ, θα σας παραπέμψω σε ένα ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ και ΛΑΤΡΕΜΕΝΟ βιβλίο που έχει δεί το φώς πάρα πολλών ΕΠΑΝΕΚΔΩΣΕΩΝ τόσο στην Ελάδα ΜΑΣ όσο και στα υπόλοιπα μέρη του κόσμου...

"Η Αυτοβιογραφία ενός Γιόγκι", ένα έργο του ΜΕΓΑΛΟΥ πραγματικά Παραμχάνσα Γιογκανάντα...
Κεφάλαιο 32 "Ο Ράμα απο νεκρός Ανασταίνεται"
Σελίδα 386 έως 389...

Στο απόσπασμα αυτό, ΦΑΝΕΡΩΝΟΝΤΑΙ οι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΑΣΧΟΛΙΕΣ ένός ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ του Κρίγια Γίογκα, τέχνη που μαθήτευσε ΔΙΠΛΑ στον Ζωντανό Αβάταρ των Ινδιών, ΒΑΒΑΖΙ, ο Ταπεινός και Αιώνιος Μαθητής Του ο Συάμα Χαράν Λαχίρι, γνωστότερος ίσως στους περισότερους ώς Λαχίρι Μαχασάγια...

Ρίξτε μια ματιά και μετά ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ να αφιερώσουμε ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ επάνω στο τόσο μεγάλο θέμα που έθιξες φίλε μου Γιώργο...

Παρεπιπτώντος, ΑΝ κάποιος δεν το έχει το βιβλίο και ΘΑ ΗΘΕΛΕ να το αποκτήσει, με ένα e-mail σε μένα μπορώ να του το αποστείλλω ΟΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΠΙΘΥΜΗ...

Καλώς όρισες φίλε Γιώργο...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 17:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΤΟ ΕΧΕΙ....


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 18:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ 'ΜΕΓΑΛΟΙ' ΕΙΧΑΝ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΑΠΟΡΕΙΣ?
ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΑ Η ΜΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ?
ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ..........
ΑΤΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΥΗΘΕΙΣ ΑΝ ΤΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΥΗΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΔΩΡΕΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ?ΕΓΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΜΥΗΘΩ Η ΜΥΗΣΗ ΗΡΘΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ.{ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ?)ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΗΣ ΜΥΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΥΗΣΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΑΠΛΩΣ ΕΣΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ
ΦΙΛΙΚΑ


Υ.Γ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

saman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 18:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Κelso
Μπορείς να μας πεις τη γνώμη τη δική σου;
Αν ο καθένας παραπέμπει τους υπόλοιπους σε βιβλία που εχει διαβάσει
δεν πρόκειται να γίνει συζήτηση...


.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 23:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προσωπικα, δεν πιστευω οτι το να εχεις χρηματα αρκετα η οχι επηρεαζει το αν μπορεις να γινεις μυστης, να ταξιδευεις κλπ.
αντιθετα, ειναι θεμα πρωτερεοτητων.

οταν ημουνα μαθητρια και φοιτητρια, τα χρηματα που ειχα ηταν παντα πολυ μετρημενα, δε μου περισευανε.
ενω οι φιλες μου λοιπον, χρησιμοποιουσαν τα χρηματα που ειχαν για να αγορασουν καινουργια ρουχα, στολιδια, τσαντες, παπουτσια, και ο,τι αλλο τους ηταν απαραιτητο... εγω τα ελαχιστα χρηματα που ειχα και που μαζευα απο πραγματικα δυσαρεστες δουλειες, τα μαζευα για να παω την μια και μοναδικη εκδρομη καθε χρονο, στην αιγυπτο, στο μεξικο, στην ινδια κ.α.
δεν εγινα μυστης, αλλα απο αυτη μου τη συνηθεια, στερηθηκα καποια αλλα πραγματα, που απεκτησαν οι φιλες μου -πλουσιες γκαρνταρομπες και νυχτερινες εξοδους- αλλα απεκτησα εμπειριες, που μου ειναι πολυτιμες.


λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 00:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον δεν με καταλάβατε ας γινω ποιο σαφής...

Δεν μίλησα οτι θέλω τους πόρους για να αποκτύσω πνευματική αναπτυξη η για να βρώ τον δάσκαλο και τους μυστικούς... κλπ..κλπ

Εχω πνευματικη αναπτυξη και δεν με ενδιαφέρει να βρω καμμια μυηση και διδασκαλους γιατι δεν υπηρξα ποτε «καλος» μαθητης ..αλλα ποιο πολυ ερευνητης, φιλοσοφος , και φυσικός «τζογαδόρος»

Αυτο που θέλω ειναι «χρήματα» για να βάλω ενα στοιχημα με το συμπαν....
Να παιξω , να κάνω καλα/κακα πραγματα , μαγεια/προσευχη , ναρκωτικά/νηστεία,
Σέξ/ μοναχισμός και ότι αλλο μου αρέσει....
Να ζήσω/παιξω συμφωνα μετα δικα μου πιστευω.... και γιατι οχι με των αλλων..

Και αν τα «σκατώσω» τι έγινε ? ...να μου πείτε....

Δεν φοβάμαι !!! γιατί ξέρω/πιστέυω οτι τίποτα δεν ειναι αληθινο και οτι όλα επιτρεπονται..

Βλεπεις Saman η ενέργεια υπάρχει .... και υπάρχει σε όλους μας..
Δυστυχος ειναι πλέον ( απο οτι βλέπω) διοχετευμενη σε
« ο καθένας ξεκινάει απο εδώ που βρίσκεται....» , «θυμήσου τι είπε ο χριστός.....»,
«ο δάσκαλος θα έρθει οταν εισαι ετοιμος..», «αγάπα να μην μισησεις...» «ο τάδε ο γιόγκι ειπε/εγραψε αυτο....» «το ιδιο ευκολα που μπορεις να κερδισεις .....»

Το ταξίδι προς στην γνώση μπορει πραγματι ενα ταξίδι προς το εσωτερικό...αλλα ξεκινάει σχεδον πάντα απο τα ερεθήσματα και τις γνώσεις καποιου που εχει προχωρισει ποιο μακριά απο μάς ... οχι γιατι ηταν γραφτο τους απο κάποια μεγαλήτερη διάνοια ...αλλα απλα γιατί ετυχε και άρπαξαν την ευκαιρία....

Ποιος μπορει να μου απαντήσει γιατι ο Παυλος και οχι καποιος αλλος ρωμαίος διώκτης...η γιατι ο κανστανέτα και οχι καποιος αλλος καθήγητης ανθρωπολογίας....?


«Εν αρχη το χάος μετά..μπλα..μπλα...μπλα.....» Γιώργος

Υ.Γ αγαπητή μου λίλιθ σε καταλαβαινω απολυτα ....αλλα δυστυχος κανενας μεχρι στιγμης δεν εχει απαντηση το αρχικο μου ερωτημα σχετικα με την οικονομική ανεση..οποτε προς το παρόν για μένα εχει μαλλον 9-5 ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

saman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 01:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιώργο ομολογώ οτι με μπερδεψες.
Δεν κατάλαβα τι ακριβός ζητάς.
Το σίγουρο ειναι οτι θέλεις λεφτά .Μάλλον για ζήσης τη μεγάλη μεταφυσική περιπέτεια ,να παίξεις και να αρπάξεις τη μεγάλη ευκαιρία όπως λες .
Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω


.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 11:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ (ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΕ) ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΤΟ ESOTERICA.gr
ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΚΡΥΒΩΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ 9-5 ΕΓΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ 6 ΠΜ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΩΜΑΙ (ΔΟΥΛΕΥΩ) 65 ΚΛ ΧΙΛΟΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΣΤΙΣ 4,30 ΜΕ 5 ΜΜ.
ΑΣ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΕΓΡΑΖΟΜΕΝΟΣ.
ΤΟΥΣ ΕΓΡΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΙΜΩ ..
ΤΟΥΣ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΟΧΙ.


ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ/ΜΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΥΣ ΠΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ/ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΩΡΕΕΣ ΤΩΝ ΑΦΕΛΩΝ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΜΗΜΥΣΗ.

ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 14:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην σας παραξενεύει που πολλοί <<σοφοί>> είναι πλούσιοι. Πολλοί από αυτούς είναι λαμόγια που παριστάνουν τους δασκάλους, έχουν στείσει ένα ολόκληρο κύκλωμα από κράχτες για την επιχείρηση και ξεγελάνε τους αυτούς που ασχολούνται με την εσωτερική αναζήτηση. Αλήθεια γιατί νομίζεται πως ένας που το παίζει γκουρού από την Ινδία, άγαμος και χωρίς να έχει δουλέψει ποτέ, που απλά λέει αμπελοφιλοσοφίες ξέρει περισσότερα για την ζωή από έναν σκληρά εργαζόμενο οικογενειάρχη που ζει στην Ελλάδα?

Inside the Box we came, to tear your soul apart.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 14:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχής ας αφήσουμε στην άκρη τα καλός/κακός , εργαζόμενος/τεμπέλης , αξιος / ανάξιος
Ποτε μου δεν πιστεψα σε αυτα και ουτε ποτε τα υοθέτησα.... και ποτε δεν με τρομαξε να
με φωνάζουν τεμπέλη/ανάξιος/..και οτι αλλο θε’ς

Το μηνημα μου ειχε να κανει περισσότερο με την ενοια οτι οι «μεγάλοι» δεν ειναι
τιποτα παραπάνω απο μια τυχαία περιπτωση στο οποιο το μεγαλήτερο ατου που ειχαν (στην σημερινη κυριως εποχη» ηταν οτι κληρονόμισαν μια τεράστια περιουσια ... η οτι ενα τυχαίο γεγονος τους αποκάληψε κατι... η απλα γενηθήκαν ετσι....
και φυσικα το απαραιτητο της περισσοτερες φορες εκδοτικο υλικο...


υποθέτο οτι ολοι μας σε αυτο το forum εχουμε την διψα για μάθηση, την τάση για το άγνωστο, και την περιπετια ....αλλα αυτο που δεν μπορω να δεχτω φιλε γιώργο ειναι αυτη ας την που με «υπαλληλικη/δουλική» νοοτροποια (αλήθεια ποιος μας την πλάσαρε άραγε?)
του «θα τα καταφέρουμε μωρε...εστω και αν δουλευεις 100 χιλ μακρια και υπερωρίες και μεγαλωνεις και παιδιά...και..και...» και μάλιστα θα αξιζουμε ποιο πολλη γιατί κουραστηκαμε ποιο πολλη...
Οχι Γιώργο δεν νομίζω οτι θα τα καταφέρεις.

Η αξία φιλοι μου δεν βρισκεται στην ποσοτητα της εργασίας (ισως να μην βρισκεται στην ιδια την
Εργασία) αλλα στην ποιοτητα του φορεα.. (που μπορει να ειναι απλα τυχαια – κατα την γνωμη μου)
μπορει ισως να απλα γεννηθηκε – η να βελτιώθηκε απο μια άνετη ζωη χωρις «υπαλληλίκη» νοοτροπία

Εγω απλα μπηκα στον κοπο να ρωτήσω μηπως κανεις εχει καμμια πρόταση πως μπορω να πάψω να ειμαι υπάλληλος.... (το λότο παντως το δοκίμασα)

Καμμια αλλη πρόταση..?


Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 14:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα παράδειγμα για τους απατεώνες γκουρού είναι ο Σουάμι Πραμπουπάντα, έφτασε στην Αμερκή με μία βαλίτσα και εφτάδολλάρια και σε λίγα χρόνια απίκτησε κολοσσιαία περιουσία, ενώ αυτοαποκαλείτο ''η αυτού θεία Χάρις''. Μέσα στην δεκαετία του 70 η οργάνωση αποκόμισε από τους οπαδούς 75.000.000 δολ.

From inside the Box we came, to tear your soul apart.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 15:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διευκρινηση..
Δεν αναφέρομε στους "μαγους","γκουρου", κλπ..κλπ που ειναι μικρο
απατεώνες και περνουν τα λεφτα του κοσμακη (απο τους οποιους πολλοι μπορει να εχουν διαφημησεις και σε αυτη την ιστοσελίδα..)

αλλα μιλαω για μεγαλητερα "ψάρια".. ατομα που αλλαξαν τον τροπο που σκεφτομαστε για το Συμπαν και τον αποκρυφισμο βλεπε Κροουλει, Μπειηλη,
Μπλαβασκι... κλπ (απο τους οποιους πολλοι χρηστες σε αυτη παλι την ιστοσελίδα τους χρησιμοποιουνε σαν quote)

(αληθεια διαβασει κανεις προσεκτικα τα μηνηματα των αλλων η ειναι απασχολημενη με το να "πουνε" κατι....)

Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 17:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(αληθεια διαβασει κανεις προσεκτικα τα μηνηματα των αλλων η ειναι απασχολημενη με το να "πουνε" κατι....)

Εσύ φίλε μου τι λές;;;
Ακριβώς επειδή ΔΙΑΜΑΖΟΥΜΕ τα μυνήματα των άλλων, ΑΠΑΝΤΑΜΕ...
Τώρα ΑΝ οι "άλλοι" ΑΛΛΟ σκέφτονται, ΑΛΛΟ γράφουνε και ΑΛΛΟ εννοούν, δεν είμαστε και πυθίες για να βρίσκουμε με Πυθόχριστα Μαντεύματα τι θέλει να παέι ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΑΣ...

Γράψε λοιπόν ΞΕΛΚΑΘΑΡΑ τη σκέψη σου και ανέμενε...

Φίλε Σαμένε, ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΟ...
Εκανα μια παραπομπή για ΟΣΟΥΣ το έχουν διαβάσει...
Αν ΔΕΝ το έχεις διαβάσει πές το μας... Δεν είναι ΟΥΤΕ κακό ΟΥΤΕ καλό...
Απλά επειδή παρατηρήτε το φαινόμενο να ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ πράγμα που το θεωρώ φοβερά κουραστικό, έκανα παραπομπή...

Η μόνη που το έχει διαβάσει, φαίνεται να είναι η 'Ατμα και αν κρίνω απο το χαμόγελό της, συμφωνεί με αυτό που έγραψα....

Το κείμενο φίλοι μου ΔΕΝ έχει να κάνει με μαγικούς τρόπους (όπως ίσως να ΝΟΜΙΖΕΙ ο Γιώργος) αλλά παρουσιάζει τον ΣΚΛΗΡΟ ΜΟΧΘΟ στο φυσικό κόσμο ενός Δασκάλου...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 18:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Γιωργο…

Πιστεύω σε μια αρχή….. Τουλάχιστο σε κάτι πιστεύω!

Το χώρισμα που κάνουμε οι άνθρωποι, πρώτα θα ανακαλύψω το Θεό και μετά θα τον βιώσω…η πρώτα τα πλούτη και μετά σας κάνω ότι θέλετε….κατά τη γνώμη μου είναι εσφαλμένη.

Ούτε αποκαρδιωτικός θα γινόμουν με κάποιον, επειδή δουλεύει 8 ώρες… και γυρνάει κουρασμένος…η έχει οικογένεια, και τέτοια. Σε διάστημα 10 χρόνων κάποιος μπορεί να κάνει πολλά…άρα και εσύ και οποίος, τελειώνοντας στα 60 ας πούμε….αν έχει διατηρήσει λίγο την ευαισθησία του, το σώμα του, και τον εγκέφαλο σε εγρήγορση…. πιστεύω πως μπορεί να φύγει ….χωρίς να γίνει κομμάτια.

Τώρα για το αν γίνεις στη ΖΩΗ τρανός, γνωστός… και αυτό δεν με ενδιαφέρει, μιας και είναι μέσα στην κίνηση της επιθυμίας…

Με ενδιαφέρει η ΑΓΑΠΗ και όχι τα αποτελέσματα της ΑΓΑΠΗΣ, και προπαντός μην φτάσω στα γεράματα και ανακαλύψω πως κορόιδευα τον εαυτό μου…..η ακόμα χειρότερα, το πώς δεν έζησα ποτέ στη ζωή μου!

Ο Σωκράτης φτωχός ήτανε…ο Χριστός τι είχε?... ο Βούδας και ο Ηράκλειτος είχανε και τα απαρνήθηκαν (Πήραν τα δάση και τα βουνά) ….και όμως, επηρέασαν τόσο κόσμο!

Το πιστεύω μου είναι πως το ΘΕΟ τον βρίσκομαι στην κατανόηση της κίνησης που ονομάζομαι ΖΩΗ!

Επομένως και στις καθημερινές μας ασχολίες…αρκεί να μην γίνονται… συνήθεια!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 18:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την απαντηση σου Πλάτωνα..

Μαλλον ανοικουμε σε πολλυ διαφορετικές κάστες ανθρώπων.
Σεβαστή η γνώμη σου ...αλλα για μένα το πιστεύω ειναι το εργαλειο
και οχι ο αυτοσκοπος ουτε ο τροπος ζωης /πραγματωσης ...
Για μένα δεν υπαρχει σωστο και λάθος ουτε εσφαλμένη άποψη ούτε αρχη και τέλος...

Ξερω πως μπορω να ανακαληψω οποιον θεο θέλω (αγάπης,πολεμου,φανατισμου,σοφίας) ..επενδυοντας το πιστευω μου
και την ζωη μου σε αυτον ... αλλα εχω αισθηση οτι δεν ειναι πλεον αρκετο.

Απλα εχω βαρεθεί να ειμαι "υπάλληλος" "μαθητης" οποιαδηποτε θεού και πιστευω ... και στα γεράματα μου θέλω να ξέρω οτι τουλαχιστον "επαιξα".
μαλλον γενηθηκα "τζογαδορος".


Γιώργος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 19:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίξε τότε φίλε μου, κατανόηση της ζωής αυτό είναι!

Δεν είμαστε και τόσο διαφορετικοί… Είμαστε αυτό που είμαστε!

Αυτό είναι όλο!

Και μιας και σου αρέσουν τα παιχνίδια και δεν σου φτάνουν τα κλασσικά…φίλε ΓΙΩΡΓΗ,….Σκέψου και τα ακόλουθα…

Α. Αν είσαι φίλαθλος και σου αρέσει το ποδόσφαιρο η το μπάσκετ…λέμε…... αν ήξερες το αποτέλεσμα από πριν….θα πήγαινες ποτέ στο γήπεδο?

Β. Αν ήσουν παντοδύναμος και δημιουργούσες ένα σύμπαν, έστω για να διασκεδάζεις…αν ήξερες το αποτέλεσμα….που είναι η διασκέδαση?

Γ. Αν ο δυϊσμός, δηλώνει πάντα μια κατεύθυνση…δηλώνει επίσης και άπειρες πιθανότητες. Για τον παρατηρητή, ποτέ δεν είναι σίγουρο τι είναι το καλλίτερο, γιατί υπάρχει πάντα κάτι άλλο…μια διαφορετική προοπτική! Φτάνει να σκεφτείς το πως γνώρισες μιας όμορφη σου περιπέτεια… που αν τυχόν πριν έκανες κάτι άλλο….δεν θα την είχες ποτέ γνωρίσει.... η θα είχες γνωρίσει κάτι άλλο…

Δ. Για να μπορέσει ο παρατηρητής να εξελιχτεί, πρέπει να κατανοήσει το ίδιο το παιχνίδι. Αναγκαία λοιπόν η ίδια η ουσία της δημιουργίας, να είναι μέσα στις δυνατότητες του ΚΑΙ,… να κρατάει… με απρόβλεπτες κινήσεις, ….του ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ το ενδιαφέρον.

Ε. Για μένα ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ….μαθαίνει….από το ΓΙΩΡΓΟ… Τι μπορεί ο ΓΙΩΡΓΟΣ να κάνει καλλίτερα!

Καλό σου παιχνίδι ΓΙΩΡΓΗ ΜΟΥ.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 20/02/2003 19:02:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 20:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α.. ρε πλάτωνα το παιχνίδι παιζεται και θα παίζεται για πάντα. Το μονο σταθερο
η μοναδικοτητα μας... το μονο σιγουρο οτι το αποτελεσμα ειναι αβεβαιο και χαοτικό και παντα ευκολοπλαστο.

Το ξέρουν οι ιερεις που ειναι υπευθηνοι για τους χιλιάδες νεκρους απο τους πολεμους για τα υψηλα «δόγματα»

Το ξέρουν αυτοι που πέρασαν την αβυσσο και γύρισαν.

Το νιώθω και εγω γιατι ειμαι καθην εικονα και ομοιωση του....


Μην φοβάσαι θα ειμαι φρόνιμος.. και δεν θα μαζεψω κανεναν στρατο ουτε οπαδούς θέλω.. απλα λιγα φραγκάκια για να περάσω ποιο ευκολα

Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 22:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που παίζομαι μαζί…. φίλε Γιώργη.

Άρα ο διαβολάκος μπορεί και να μην έπεσε… όπως μας λένε….απλά με της άνευ όρου καλοσύνης του δημιουργού…..να επέτρεψε στο παιχνίδι την οποία εξέλιξη...

Βρε μπας και ο δημιουργός είναι το ΚΑΛΟ με κεφαλαία... και το καλό και το κακό που γνωρίζουμε εδώ στη γη….δεν έχει να κάνει τίποτα με εκεινο το ΚΑΛΟ?


Λοιπόν σαν παιχνιδιάρης που είσαι, θα σου αρέσουν και τα ανέκδοτα! Μάλλον έχει ξαναγραφτεί,…το ίδιο κάνει…


Έκανε μια βόλτα στους δρόμους ο διάβολος με ένα φιλαράκο του, όποτε μπροστά τους, είδαν έναν που έσκυβε και μάζεψε κάτι από τη γη!

Τι βρήκε? Ρώτησε ο φίλος το διάβολο.

Βρήκε την Αλήθεια….απάντησε ο διάβολος.

Χμμ, άσχημα μαντάτα για σένα, είπε ο φιλαράκος.

Καθόλου! Απάντησε ο διάβολος. Τώρα θα τον βοηθήσω να την οργανώσει!

Να περνάς καλά Γιώργη, και άμα βρεις πολλά φράγκα...εύχομαι να παίξεις και με το δημιουργό ΤΑΒΛΙ!!!

Τρελαίνεται για ΠΟΡΤΕΣ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 00:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ποιός ? λυπάμε πλατωνα με πιάνεις αδιάβαστο...
μηπως ενοοεις το σαθρο κατασκέυασμα που διμηουργήσε το συλογικό υποσηνειδητο των χριστιανών (με την μορφη του διόνυσου) για να τους κρατάει φρονιμους...
Ο τύπος δεν ποιάνει μια στην απλη , αγνη , καθημερινή ,"βλακεία" μερικών πλανηταρχων..... (πανήσχηρη πλέον ουτε το καλο ουτε το κακο πιάνει μια μπροστα της)

οσο για την ιστοριούλα σου
κοιτα να δεις φιλε μου ουτε ενα Ευρω δεν βρισκεις στον δρομο πλεον.. μονο αλήθειες .. αλλα να μου πεις βρισκονται σε τοσο αφθονια πλεον...
και κατηγορητε τον εμενα τον φτοχούλη που ζηταω λίγα φραγκάκια.....

Γιώργος (δεχομαστε και πιστωτικες)

Edited by - Γιώργος on 21/02/2003 00:28:56

Edited by - Γιώργος on 21/02/2003 06:35:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jason
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 17:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jason  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεχθούμε πως ένας άνθρωπος που καλλιεργεί τον εσωτερικό του κόσμο γίνεται περισσότερο υπεύθυνος, περισσότερο πειθαρχημένος, περισσότερο οργανωτικός, γιατί να αποκλείσουμε πως αυτός ο άνθρωπος θα έχει και περισσότερα χρήματα ή έστω θα διαχειρίζεται καλύτερα αυτά που έχει; Χρήματα όχι σαν αυτοσκοπό αλλά σαν φυσική συνέπεια του τρόπου ζωής του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 19:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Υποθεση ειναι οτι εχεις μια ανετη ευκατάστατη ζωη = περισσότερος ελευθερος χρονος =
περισσοτερος (διαθέσιμος χρονος για ελεγχο στην ζωη σου = μια καλη πλατφορμα για να ξεκινησεις την αναζητηση η οτι αλλο θές....

Σκεψου ομως ποσοι δεν εχουν τον χρονο (και μερικοι τα λεφτα) να διαβασουν εναν Κροουλευ, Καστανεντα, Μπλαβατσκι... γιατι τρεχουν να καληψουν βασικές ανάγκες..

Οσο για την πειθαρχεία την οργάνωση, και υπεθηνοτητα δεν εχει να κάνει παρα με την διατήρηση
της καταστασης/ελευθεριας του χρονου αλλα δεν ειναι παντα απαραιτητη... Δες τον Κροουλευ
που πέθανε απένταρος.... αλλα προλαβε να κανει οτι ηθελε...

Ακομα δεν εχω παρει απαντηση στο τι δουλεια κανουν μερικοι εδω μέσα (ενδιαφερωμε ιδιος
για τους υψηλοβαθμους....

Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 21:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Γιώργος λέει:
quote:
Ακομα δεν εχω παρει απαντηση στο τι δουλεια κανουν μερικοι εδω μέσα (ενδιαφερωμε ιδιος
για τους υψηλοβαθμους....

Εσένα Γιώργο σε ρωτήσαμε τι δουλειά κάνεις πριν γραφτείς; Σε περάσαμε κανένα τεστ; Σου κάναμε κανένα ορό αλήθειας, αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι να συμμετέχεις και να προσφέρεις μέσα από αυτό το forum;

Πως παίρνεις το θάρρος και υπονοείς ότι αυτοί που έχουν δημιουργήσει το forum είναι λεφτάδες; Ποιος είσαι; Η εφορία; Έχεις μάθει τι σημαίνει ευγένεια; Έχεις μάθει τους απλούς κανόνες πολιτισμού;

Θα σε παρακαλέσω να είσαι πιο ευγενικός και να μην μας προσβάλλεις με υπαινιγμούς και παλικαρισμούς. Μπήκες στο forum μας; Πρόσφερε, πάρε, συζήτησε. Κανένας δεν σε ξέρει και κανέναν δεν ξέρεις. Δείξε σεβασμό λοιπόν, τουλάχιστον σε αυτούς που σε "φιλοξενούν".

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 00:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην δεν με απασχολει τι νομιζεις οτι υπονοω ....και συνηθως δεν με ενδιαφέρει τοσο να ειμαι ευγενικός οσο καυστικος (φυσικα ποτε δεν θα γινω αισχρος,η υβριστικος)

Η Θεωρια μου ειναι οτι η εξελιξη/ προοδο μας σε εσωτερικα θέματα εξαρταται (την σημερον) περισσότερο απο την οικονομικη μας ανεση
παρα απο την εμφυτη ταση προς το αγνωστο που ολοι μας εχουμε λιγο η πολλη...


Βλεπεις δεν μπορω να κάθομαι να χτυπάω πορτες στις διαφορες Στοες /ιδριματα/ταγματα και να ρωταω για το ποσο ευκαταστατα ειναι τα μέλη τους για να βεβαιωθω για την θεωρία μου και σκεφτικα να την δημοσιευσω/συζητησω στο διαδυκτιο... στο συγκεκριμενο φορουμ... να κανω ενα σχετικο γκαλοπ...

απλα ρωτησα τι δουλεια κανεις... και θα ηθελα φυσικα την εισφορα σου στην ολη σηζητηση και οχι τις υπονοιες σου για μένα ...και τους "κανονες" του πολιτισμου σου.....

αν δεν σου αρέσει μην απαντας η απλα αγνοησε με...
Γιώργος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 02:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη ρε Γιώργο.

Και επειδή βαριέσαι να χτυπάς τις πόρτες από τις σχολές και τις ομάδες για να βρεις πόσο ευκατάστατα άτομα υπάρχουν εκεί μέσα, λες: "βρεεε δεν μπαίνω στο forum του Esoterica να ζητήσω το εκκαθαριστικό εφορίας από τους Διαχειριστές και του Συντονιστές;"

Είναι δυνατόν;

Ποιοι είναι για σένα οι εσωτεριστές;

Είναι φυσικό στην αρχαία Ελλάδα να είναι εσωτεριστές αυτοί που μπορούσαν να μορφωθούν και τέτοιοι ήταν αυτοί που κατάγονταν από αριστοκρατική γενιά. Αλλά αργότερα δεν ήταν έτσι.

Ο Κλεάνθης, ένας από τους μεγάλους Στωικούς δασκάλους, εργαζόταν κρυφά το βράδυ, μεταφέροντας νερό από πηγάδια σε χωράφια για να μπορεί να ζήσει και να ασχοληθεί όλη την ημέρα με την Στοά.

Ο Μάρκος Αυρήλιος, ένας φιλόσοφος - αυτοκράτορας που είχε όλον τον κόσμο στα πόδια του, διάβαζε και θαύμαζε τον δούλο και κουτσό Στωικό φιλόσοφο Επίκτητο, ο οποίος αν και δούλος, σε προχωρημένη ηλικία διδάχτηκε την φιλοσοφία των Στωικών και ήταν ένας από τους μεγάλους σοφούς. Ο Χριστός τι ήταν; Ο Βούδας αν και πρίγκιππας, παράτησε τα πλούτη του και ζητιάνευε μέχρι να βρει την φώτιση.

Η Μπλαβάτσκυ, ξέρεις σε τι κατάσταση πέθανε; Πάμπφτωχη. Αν δεν την βοηθούσαν κάτι παλιές της φίλες θα είχε πεθάνει σαν το σκυλί στο Λονδίνο; Κι αυτό γιατί είχε δώσει όλα τα δικαιώματα από την πώληση βιβλίων της στην θεοσοφική εταιρία.

Μην κρίνεις από τους ψεύτες και κλέφτες που υπήρχαν πάντοτε σε κάθε εποχή.

Πριν κάνεις γκάλοπ, ασχολήσου προσωπικά, μελέτησε, ερεύνησε. Και προ παντώς μην κάνεις χαρακτηρισμούς για τους άλλους, ειδικά αν δεν τους γνωρίζεις.

Πόσο καιρό θα ψάχνεις άλλοθι για να μην ασχοληθείς με την δική σου ψυχή; Αν νομίζεις ότι υπάρχει κάποια αλήθεια πέρα από τα φαινόμενα, βρες την. Μην ψάχνεις αφορμές για να αδρανήσεις. Και η εμμονή σου να περιμένεις το... Λόττο για να γίνεις... σοφός, μια τέτοια αφορμή μου φαίνεται εμένα.

Αυτά.

quote:
αν δεν σου αρέσει μην απαντάς η απλα αγνοησε με...

Πάλι κόντρα σου πήγα. Και σου απάντησα και δεν σε αγνόησα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 19:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και καλό είναι να σκεφτούμε και ότι με όλο το χρήμα του κόσμου δεν αγοράζεις ούτε μια ανάσα.

Ότι έχει πραγματική αξία στη ζωή δίδεται δωρεάν, το φως του ήλιου, ο ζωογόνος αέρας, το καθαρό νερό. Αν λείψουν αυτά...

Η γνώση είναι έμφυτη στον καθένα και περιμένει να ανακαλυφθεί. Κανείς δεν μπορεί να την κλέψει.

Ευτυχής μισθωτός μέσου εισοδήματος.

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 10:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΩΡΓΙΕ ΚΑΤΑΝΟΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ..ΜΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ? ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ Η ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΣΕ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΣΤΟΕΣ..
ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΑΝ ΣΚΛΑΒΟΣ ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ?
ΟΜΩΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΚΟΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΤΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ,π.χ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΘΕΛΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΡΟΜΠΟΤΑΚΙΑ..
Η ΠΑΛΙ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΒΑΛΒΙΔΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΡΓΑ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy