ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΟΣΟΦΙΑ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 13:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να συζητήσουμε για την Θεοσοφία. Θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει καλά την θεοσοφία να μας κάνει και μια παρουσιάσει για αυτήν ώστε να έχουμε μια βάση για την συζήτηση. Προτιμώ αυτό να μη το κάνω εγώ καθώς θεωρώ ότι δεν είμαι και πολύ καλός γνωστής της Θεοσοφίας.
Ευχαριστώ!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 18:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε el.elyon,

τι ακριβώς εννοείς με τον όρο θεοσοφία; Αναφέρεσαι στην θεοσοφία ως γενική φιλοσοφική προσέγγιση, στην θεοσοφία του νεο-Πλατωνισμού, στην θεοσοφία του Swedenborg και του Boehme, ή στην Θεοσοφική Εταιρία της Έλενας Μπλαβάτσκυ;

Νομίζω ότι αν δώσουμε ένα πιο συγκεκριμένο ζητούμενο, αυτό θα κάνει πιο εύκολη την συζήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 20:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon
μπορείς να διαβάσεις πολλά πράγματα σχετικά με τη Θεοσοφία, στα θέματα που θα σου παραθέσω πιο κάτω.


ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΘΕΟΣΟΦΙΑΣ (Σειρά Γνώσης)

Θεοσοφικα κειμενα

Ελένη Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ (1831 - 1891)

ΘΕΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΘΕΟΣΟΦΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 20:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει καλά την θεοσοφία να μας κάνει και μια παρουσιάσει για αυτήν ώστε να έχουμε μια βάση για την συζήτηση.

Προσωπική μου άποψη, η καλύτερη παρουσίαση στους κάτωθι συνδέσμους:

http://www.theosophy.gr/articles.cfm?lang=EL&articleID=98

http://www.theosophy.gr/articles.cfm?lang=EL&articleID=138

ΣΥΝΟΛΟ ΑΡΘΡΩΝ

http://www.theosophy.gr/articles.cfm?lang=EL

:)


img]http://img503.imageshack.us/img503/9792/acaduceusflyhgwhttr9.gif[/img][/URL]
«Πάντα είσω»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 14:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!

Αγαπητή μου Amalia ευχαριστώ για το «κλειδί» για την πόρτα της Θεοσοφίας. Ο Θεοσοφιστής και ιδρυτικός μέλος του Esoterika, ο thoth λέει το έξις για το τι είναι Θεοσοφία:

quote:
thoth: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΘΕΟΣΟΦΙΑ
Ερ. Ποια είναι η πραγματική έννοια αυτού του όρου;
Απ. Λέγοντας Θεοσοφία εννοούμε θεία σοφία, ή σοφία των θεών, ακριβώς όπως λέγοντας θεογονία εννοούμε γενεαλογία των θεών. Η ελληνική λέξη Θεός σημαίνει θείο ον κι όχι θεός με τη σημερινή της σημασία. Θεοσοφία λοιπόν δεν είναι η σοφία του Θεού, αλλά η θεία γνώση που κατέχουνε τα θεία όντα. Είναι ένας παμπάλαιος όρος, που τον χρησιμοποιούνε χιλιάδες χρόνια τώρα. (σελ. 15)

Ας μπούμε στο ψητό Amalia μου, ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΙΑ ΟΝΤΑ?


quote:
thoth: ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Το ιδρυτικό σας μέλος είδα ότι είχε μεγάλη αδυναμία στον Ιησού Χριστό και στους Χριστιανούς αλλά και στον Βούδα και τους Βουδιστές!

Στα πολλά που λέει μάλλον ξέχασε να πει δυο μεγάλες αλήθειες που είπαν ο Ιησούς Χριστός και ο Βούδας.
Ο Ιησούς Χριστός είπε ότι είναι η αλήθεια!
Ο Βούδας είπε ότι όλα είναι ψευδαίσθηση!

Και να ρωτήσω κάτι ακόμα τον Θεοσοφιστή και όχι Σοφιστή, αυτός με ποια Θεϊκά όντα επικοινωνεί και πως? Εσύ Amalia μου έχεις επικοινωνία?

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΙΑ ΟΝΤΑ???


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 03/04/2007 14:29:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 14:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A. Kircher: Φίλε el.elyon,
τι ακριβώς εννοείς με τον όρο θεοσοφία; Αναφέρεσαι στην θεοσοφία ως γενική φιλοσοφική προσέγγιση, στην θεοσοφία του νεο-Πλατωνισμού, στην θεοσοφία του Swedenborg και του Boehme, ή στην Θεοσοφική Εταιρία της Έλενας Μπλαβάτσκυ;
Νομίζω ότι αν δώσουμε ένα πιο συγκεκριμένο ζητούμενο, αυτό θα κάνει πιο εύκολη την συζήτηση.

Φίλε μου A. Kircher καλησπέρα. Η Αγαπητή Amalia μου έδωσε το κλειδί για το θέμα.
« ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΙΑ ΟΝΤΑ???»
Αυτό είναι το συγκεκριμένο ζητούμενο φίλε μου A. Kircher.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πάνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 03:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πάνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
« ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΙΑ ΟΝΤΑ???»

Οι Ανθρωποι μήπως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 23:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
« ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΙΑ ΟΝΤΑ???»
el.elyon
Τα περί αοράτων όπως και τα περί των θνητών μόνο οι θεοί τα αντιλαμβάνονται με σαφήνεια, οι άνθρωποι μπορούν μόνο να κάνουν υποθέσεις .
ΑΛΚΜΑΙΩΝ Ο ΚΡΟΤΩΝΙΑΤΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 15:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon,
έχεις ανοίξει κάποια θέματα τις τελευταίες ημέρες, που αποσκοπούν να εξετάσουν κάποια θεολογικά και φιλοσοφικά συστήματα. Παρατηρώ ότι στο παρόν θέμα, από την αρχή κιόλας ξεκινάς με μία τάση ταμπελοποίησης (βλέπε "θεοσοφιστής Thoth").
Από μόνο του το επιχείρημά σου να ξεκινήσεις τρεις συζητήσεις παρόμοιας φύσεως, η μία εκ των οποίων (εννοώ η συζήτηση που αναφέρεται στον τεκτονισμό) έχει αποτελέσει στο παρελθόν πεδίο αντιπαραθέσεων, απαιτεί από εσένα την αντίληψη της ευθύνης που αναλαμβάνεις για το συντονισμό των συζητήσεων αυτών. Καθώς επίσης και μία στάση αμερόληπτης έρευνας με ανοιχτό μυαλό και χωρίς προκαταλήψεις.
Εάν ο σκοπός που άνοιξες τα θέματα αυτά είναι η αμερόληπτη έρευνα, μπορούν να παραμείνουν ενεργά. Μην ξεχνάς, ότι για τα δύο από αυτά υπάρχουν κι άλλες ενεργές συζητήσεις, οπότε η επιλογή σου να ξεκινήσεις εκ νέου την εξέτασή τους, φέρει τις ανάλογες ευθύνες.

Σου εύχομαι καλή Ανάσταση, μιας και δεν ξέρω εάν προλάβω να ξαναγράψω στο θέμα πριν από την κορύφωση των πασχαλινών εορτών.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 15:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δευτερολογώ, για να συμφωνήσω με την παράθεση του Sesostris:

"Τα περί αοράτων όπως και τα περί των θνητών μόνο οι θεοί τα αντιλαμβάνονται με σαφήνεια, οι άνθρωποι μπορούν μόνο να κάνουν υποθέσεις."
ΑΛΚΜΑΙΩΝ Ο ΚΡΟΤΩΝΙΑΤΗΣ


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2007, 12:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Amalia καλημέρα.

quote:
Amalia: Αγαπητέ el.elyon,
έχεις ανοίξει κάποια θέματα τις τελευταίες ημέρες, που αποσκοπούν να εξετάσουν κάποια θεολογικά και φιλοσοφικά συστήματα. Παρατηρώ ότι στο παρόν θέμα, από την αρχή κιόλας ξεκινάς με μία τάση ταμπελοποίησης (βλέπε "θεοσοφιστής Thoth").

Οι ταμπέλες μερικές φορές λένε τη αλήθεια, εκτός αν δεν θέλετε να ακουστεί η αλήθεια! Αλλά ποια αλήθεια? Η αλήθεια της Θεοσοφίας και των Θεοσοφιστών! Τα Θεϊκά οντα! Αυτό είναι το θέμα μας Amalia μου!

quote:
Amalia: Από μόνο του το επιχείρημά σου να ξεκινήσεις τρεις συζητήσεις παρόμοιας φύσεως, η μία εκ των οποίων (εννοώ η συζήτηση που αναφέρεται στον τεκτονισμό) έχει αποτελέσει στο παρελθόν πεδίο αντιπαραθέσεων, απαιτεί από εσένα την αντίληψη της ευθύνης που αναλαμβάνεις για το συντονισμό των συζητήσεων αυτών. Καθώς επίσης και μία στάση αμερόληπτης έρευνας με ανοιχτό μυαλό και χωρίς προκαταλήψεις.
Εάν ο σκοπός που άνοιξες τα θέματα αυτά είναι η αμερόληπτη έρευνα, μπορούν να παραμείνουν ενεργά. Μην ξεχνάς, ότι για τα δύο από αυτά υπάρχουν κι άλλες ενεργές συζητήσεις, οπότε η επιλογή σου να ξεκινήσεις εκ νέου την εξέτασή τους, φέρει τις ανάλογες ευθύνες.

Amalia μου ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου. Οι παρατηρήσεις , οι προσβολές (σαφώς όχι από σένα Amalia) και η διαστρέβλωση της αληθείας μου, το χάος και το αόριστο είναι οι σύμμαχοι μου. Για αυτό θα ήθελα να συνεχίζεις το έργο σου και να παίζεις το ρολο σου. Μπορώ να πω ότι σε ένα βαθμό σε θαυμάζω Amalia μου και ο θαυμασμός αυτός, μου προσφέρει πολλά. Amalia μου, εσύ δεν είσαι απλά ένα μέλος αλλά είσαι αυτή που κρατάει το κλειδί και αυτό δεν είναι τυχαίο. Δεν είναι τυχαία αυτά που μου γράφεις και δεν είναι τυχαίο ότι στο νέο θέμα «Η Μπαχάι» δεν υπάρχει κανένα μήνυμα. Ούτε είναι τυχαίο ότι τα Θεϊκά οντα και οι εκπρόσωποι τους δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα! Δεν είναι τυχαίο ότι οι άθεοι – αντί χριστιανοί δεν γνωρίζουν αυτά τα Θεϊκά οντα! Amalia μου μερικές φορες η σιωπή δεν είναι απλά σιωπή!

Δεν ξερω αν τα Θεϊκά οντα ενοχληθήκαν ή οι άρχοντες της κοινωνίας και οι πρόδρομοι της παγκοσμιοποίησης και δεν ξερω αν είναι αυτοί που σου έχουν δώσει το «κλειδί» απλά να τους πεις ότι δεν έχουν να ανησυχούν για τίποτα. Σπίτι τους είναι και ότι θέλουν κάνουν.

Amalia μου το κλειδί είναι στα χερια σου και η σιωπή των πάντων μίλησε!


quote:
Amalia: Σου εύχομαι καλή Ανάσταση, μιας και δεν ξέρω εάν προλάβω να ξαναγράψω στο θέμα πριν από την κορύφωση των πασχαλινών εορτών.

Amalia μου ο Κυριος μου και Θεός μου ο Ιησούς Χριστός είναι αναστημένος εδώ και 2000 χρονια. Και πριν από πολλά χρονια ανέστησε και μένα! Μια φορα σταυρώθηκε μια φορα πέθανε και μια φορα αναστήθηκε, μια φορα Amalia μου!

Κάποιος είπε, τι κάνουν τόσοι νεκροί γύρο από τον Αναστημένο!!!

Amalia μου σου εύχομαι την Ανάσταση!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2007, 15:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι ταμπέλες μερικές φορές λένε τη αλήθεια, εκτός αν δεν θέλετε να ακουστεί η αλήθεια!

Και πόσες άλλες φορές δεν τη λένε...

Αγαπητέ μου el.elyon, νομίζω πως παρανόησες το μήνυμα της amalias.
Θα σε παρακαλούσα με κάθε καλή διάθεση να το διαβάσεις και πάλι, κάνοντας όμως μια πολύ απλή προσπάθεια όταν επιχειρήσεις να το ερμηνεύσεις.
Δες το μέσα από μια άλλη οπτική θέασης και προσπάθησε να κατανοήσεις τι είναι αυτό που έχει να σου πει.
Προσπάθησε απλά να το δεις μέσα από ένα πρίσμα διαφορετικό από το δικό σου αυτή την φορά.

Μερικές φορές τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά από τον τρόπο που εμείς τα βλέπουμε...

quote:
Δεν είναι τυχαία αυτά που μου γράφεις και δεν είναι τυχαίο ότι στο νέο θέμα «Η Μπαχάι» δεν υπάρχει κανένα μήνυμα.

Όχι, δεν είναι τυχαίο.
Προσπάθησες όμως να καταλάβεις τους λόγους που συμβαίνει κάτι τέτοιο?
Προσωπικά βλέποντας το θέμα σου θα ήθελα να δω την προσωπική σου άποψη, τους προβληματισμούς σου γύρω από τη Μπαχάϊ, μια παρουσίαση του τι είναι αυτή, τις απορίες που σου δημιουργεί.
Πως αλλιώς θα ξεκινήσει ένα θέμα όταν το εισαγωγικό μήνυμα δεν δίνει μερικές κατευθυντήριες γραμμές?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2007, 11:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Dying_Incubus καλημέρα.

quote:
Dying_Incubus: quote:
________________________________________
Οι ταμπέλες μερικές φορές λένε τη αλήθεια, εκτός αν δεν θέλετε να ακουστεί η αλήθεια!
________________________________________
Και πόσες άλλες φορές δεν τη λένε...

Σαφώς φίλε μου για αυτό και είπα μερικές φορές. Και στην περίπτωση μας νομίζω ότι λέει την αλήθεια, εκτός εάν ο φίλος Thoth, δεν είναι Θεοσοφιστής!

quote:
Dying_Incubus: Αγαπητέ μου el.elyon, νομίζω πως παρανόησες το μήνυμα της amalias.


Αγαπητέ μου Dying_Incubus μπορεί αλλά δεν το νομίζω!


quote:
Dying_Incubus: Θα σε παρακαλούσα με κάθε καλή διάθεση να το διαβάσεις και πάλι, κάνοντας όμως μια πολύ απλή προσπάθεια όταν επιχειρήσεις να το ερμηνεύσεις.


Αγαπητέ μου το διάβασα και πάλι με όση καλή διάθεση που έχω και πάλι θα έλεγα τα ιδία. «Μπορώ να πω ότι σε ένα βαθμό σε θαυμάζω Amalia μου και ο θαυμασμός αυτός, μου προσφέρει πολλά.»


quote:
Dying_Incubus: Δες το μέσα από μια άλλη οπτική θέασης και προσπάθησε να κατανοήσεις τι είναι αυτό που έχει να σου πει.
Προσπάθησε απλά να το δεις μέσα από ένα πρίσμα διαφορετικό από το δικό σου αυτή την φορά.


Αγαπητέ μου σε ευχαριστώ αλλά το θέμα δεν είμαι εγώ αλλά τα Θεϊκά οντα, ή Θεοσοφία, οι Θεοσοφιστές! Ο καθένας μιλάει για τον εαυτό του και βάζει την ταμπέλα που θέλει! Προς το παρόν στο φόρουμ φαίνεται ότι υπάρχουν μονο οι Χριστιανοί, οι μη – χριστιανοί και οι αντί – χριστιανοί! Που είναι οι Θεοσοφιστές? Που είναι οι Μασόνοι? Που είναι οι Μπαχαοι? Που είναι οι Βουδιστές? Που είναι όλοι οι άλλοι?
Μονο ο Ιησούς Χριστός φαίνεται να υπάρχει στο φόρουμ! Που και ποιοι είναι τα Θεϊκά Οντα? Που και ποιοι είναι οι Σοφοί των Μασόνων? Που και ποιοι είναι οι προφήτες των Μπαχαοι? Που και ποιος είναι ο Βούδας?
Σαφώς αγαπητέ μου αναφέρομαι στο .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.!

Αγαπητέ μου την αλήθεια την ψάχνει αυτός που δεν την έχει βρει! Την αλήθεια του την κρύβει αυτός που φοβάται μια άλλη αλήθεια! Η αλήθεια μου είναι ο Ιησούς Χριστός ο Αληθινός Θεός ! Και είναι η μονη φανερή αλήθεια εδώ στο φόρουμ. Σαφώς όχι για όλους αλλά όσοι δεν τον δέχονται δεν έχουν παρουσιάσει καμια μα καμια άλλη αλήθεια! Και αυτό ή επειδή δεν την έχουνε βρει ή την κρύβουν! Άρα αγαπητέ μου τα θέματα αυτά είναι να βοηθήσουν τους ερευνητές της αληθείας αλλά και αυτούς που κρύβονται!
Άρα ο λόγος στα Θεϊκά Οντα, στους Σοφούς της Μασονίας, στους προφήτες της Μπαχάι, στους Βουδιστές, στους Μουσουλμάνους, στους ……..

Μερικές φορες η Σιωπή λέει την αλήθεια για την Αλήθεια!
Προσπάθησα αγαπητέ μου Dying_Incubus να σου δώσω μια άλλη οπτική θέασης, για αυτό προσπάθησε να τα δεις μέσα από αυτό το διαφορετικό πρίσμα από το δικό σου!

quote:
Dying_Incubus: Όχι, δεν είναι τυχαίο.
Προσπάθησες όμως να καταλάβεις τους λόγους που συμβαίνει κάτι τέτοιο?
Προσωπικά βλέποντας το θέμα σου θα ήθελα να δω την προσωπική σου άποψη, τους προβληματισμούς σου γύρω από τη Μπαχάϊ, μια παρουσίαση του τι είναι αυτή, τις απορίες που σου δημιουργεί.
Πως αλλιώς θα ξεκινήσει ένα θέμα όταν το εισαγωγικό μήνυμα δεν δίνει μερικές κατευθυντήριες γραμμές?

Φίλε μου θεώρησα καλυτερα στην αρχή να μιλήσει η Μπαχάι για την Μπαχάι.
Στην συνεχεια θα πω και την άποψη μου.


Αγαπητέ μου Dying_Incubus ευχαριστώ.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2007, 19:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σαφώς φίλε μου για αυτό και είπα μερικές φορές. Και στην περίπτωση μας νομίζω ότι λέει την αλήθεια, εκτός εάν ο φίλος Thoth, δεν είναι Θεοσοφιστής!

Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω πως εξήγαγες αυτό το συμπέρασμα!
Εκτός κι αν αυτός που ανοίγει ένα θέμα για την Θεοσοφία είναι Θεοσοφιστής, αυτός που ανοίγει θέμα για τη Μασονία είναι Μασόνος κι αυτός που ανοίγει θέμα για την Κίνα είναι Κινέζος!

Δεν ξέρω κατά πόσο θα ωφελούσε την βαθύτερη κι αμερόληπτη έρευνα αυτού του θέματος μια τάση ταμπελοποίησης αλλά και δεν ξέρω κατά πόσο θα ωφελήσει την συνέχιση του...

quote:
Αγαπητέ μου την αλήθεια την ψάχνει αυτός που δεν την έχει βρει! Την αλήθεια του την κρύβει αυτός που φοβάται μια άλλη αλήθεια! Η αλήθεια μου είναι ο Ιησούς Χριστός ο Αληθινός Θεός ! Και είναι η μονη φανερή αλήθεια εδώ στο φόρουμ. Σαφώς όχι για όλους αλλά όσοι δεν τον δέχονται δεν έχουν παρουσιάσει καμια μα καμια άλλη αλήθεια! Και αυτό ή επειδή δεν την έχουνε βρει ή την κρύβουν! Άρα αγαπητέ μου τα θέματα αυτά είναι να βοηθήσουν τους ερευνητές της αληθείας αλλά και αυτούς που κρύβονται!

Είσαι σίγουρος καταρχάς ότι η Μασονία, η Θεοσοφία αποτελούν θρησκεία?
Αν ναι, θα σου πρότεινα να επανεξετάσεις λίγο τα πράγματα γιατί κάνεις κάποιο λάθος...
Κατά το παρελθόν έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις για τη Μασονία, αν χρησιμοποιούσες την Αναζήτηση, έβαζες ως λέξη - κλειδί τη λέξη "Μασονία" ή "Τεκτονισμός" κι επέλεγες να σου εμφανιστούν τα αποτελέσματα μόνο για τίτλους θεμάτων, θα έβρισκες αρκετά θέματα.

Σχετικά με την αλήθεια κάποιου ανθρώπου, ακόμη κι όταν καταθέσει ότι δεν είναι Χριστιανός έχει καταθέσει μια αλήθεια του.
Ακόμη κι όταν αναφέρει πως είναι άθεος, καταθέτει μια προσωπική του αλήθεια.
Γιατί θα πρέπει να κρύβει κάτι άλλο αυτό?
Άλλωστε, το μοναδικό που θα εξετάσουμε σ' έναν άνθρωπο θα είναι οι θρησκευτικές του πεποιθήσεις ή οι αξίες που κουβαλάει και μεταδίδει αυτός ο άνθρωπος?

Ειλικρινά όμως, δεν καταλαβαίνω ποιός είναι ο λόγος που σε ώθησε στο να ανοίξεις τα 3 αυτά θέματα.
Είναι η επιθυμία σου για μια κατανόηση τους μέσα από ένα πιο εσωτερικό και φιλοσοφικό πρίσμα ή είναι για να ταυτιστούν κάποιοι άνθρωποι με τα συστήματα αυτά προκειμένου να κρίνουμε αν υπερτερούν οι Χριστιανοί ή εκείνοι?

Σχετικά με τη Μπαχάϊ, το ζητούμενο είναι να μιλήσουν οι άνθρωποι που την ασπάζονται και μόνο?
Γιατί είχα την εντύπωση πως ο λόγος που άνοιξες το συγκεκριμένο θέμα ήταν να την εξετάσουμε ως θρησκεία - μιας και δε νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα γνωστή και προσωπικά δεν την γνώριζα - και να συζητήσουμε για αυτήν?
Ο λόγος δηλαδή ήταν για να αφήσεις να μιλήσουν οι οπαδοί της - αν υπάρχουν?

Αγαπητέ μου, το μόνο που έχω να σου ευχηθώ από καρδιάς είναι Καλή ΑΝΑΣΤΑΣΗ...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
psytekk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 18:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους psytekk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΕΟΣΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΝΟΙΑ ΤΟΥ ΟΡΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΕΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΑΝ ΑΝΑΛΥΣΕΤΕ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΦΑΝΕΡΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΘΕΙΟ" ΤΙ "ΣΟΦΙΑ" ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙ "ΟΡΘΟΣ ΛΟΓΟΣ".
ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΟΣΟΦΟΣ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΥΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ.
ΘΕΟ-ΣΟΦΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΓΝΗ ΕΝΟΙΑ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΚΑΡΦΙΖΟΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ-ΣΟΦΙΣΜΑΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΣΧΕΤΙΖΟΥΜΕ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΣΥΣΧΕΤΙΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΘΡΗΣΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ Η ΒΟΥΔΙΣΜΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΜΥΣΤΗΚΙΣΜΟΥ!!
ΕΝΑΣ ΘΕΟΣΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΘΡΗΣΚΟΣ, ΟΧΙ ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΟΝ ΟΡΘΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΛΟΓΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΦΘΟΡΟΠΟΙΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝΕΜΕΙΓΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ.
Ο ΠΥΘΑΓΩΡΑΣ, ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ, Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ Ο ΤΥΑΝΝΕΑΣ ΠΧ ΚΑΤ΄ΕΜΕ ΗΤΑΝ ΘΕΟΣΟΦΟΙ ΣΙΓΟΥΡΑ .........Ο ΠΥΘΑΓΩΡΑΣ ΤΟ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΚΙΟΛΑΣ.
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΔΙΓΛΛΩΣΟΣ ΙΣΩΣ ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΟΣ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗ ΑΚΡΙΒΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΤΟΝ ΟΛΕΘΡΟ ΔΙΟΤΙ Η ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ, ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΗΣ.
Ο ΘΕΟΣΟΦΟΣ ΚΑΙ ΣΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΦΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΚΑΙ ΣΟΦΙΑ ΘΕΪΚΗ, Η ΣΟΦΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΤΟ "ΣΟΦΙΣΜΑ" ΤΩΝ ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΗΡΟ.
ΤΩΡΑ O THOTH ΛΟΓΙΚΑ ΑΝΑΖΗΤΑ(ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ) ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ Η ΓΝΩΣΗ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΘΙΣΤΑ ΦΙΛΟ-ΣΟΦΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΕΟΣΟΦΙΣΤΗ.
ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ "ΘΕΟΣΟΦΙΣΤΗΣ" ΜΑΛΛΟΝ ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΙΚΗ.

............ΑΠΟΛΛΩΝ

Edited by - psytekk on 09/04/2007 18:52:45

Edited by - psytekk on 09/04/2007 18:56:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 22:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα αλλά γνωρίζω πολύ καλά ότι η λέξη θεόσοφος ή θεοσοφιστής Δεν υπάρχει στα αρχαία λεξικά.
Υπάρχουν ελάχιστες αναφορές στη βυζαντινή εποχή οι οποίες έχουν εντελώς διαφορετικό νόημα από τα όσα γράφτηκαν παραπάνω.
Αρα ο Πυθαγόρα και οι λοιποί δεν ήσαν θεόσοφοι ή κάτι τέτοιο γιατί κάτι θα είχε γραφτεί.
Μάλλον είναι μόδα της εποχής που πουλάει όπως πουλάνε όλα τα παραμύθια με πελατεία τους αφελής και συγγραφέα την Μπλαβάνσκυ και τους μετέπειτα εμπόρους της "αλήθειας" .
Φυσικά δεν θα αποδείξω ότι ο Χριστός δεν ήταν κοινωνιολόγος. Ούτε ότι δεν συναντάμε ουροβώρο όφι στην αρχαία ελλάδα και το βυζάντιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LOCKHEART
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 11:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOCKHEART  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος LOCKHEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.nea-acropoli.gr/

εδώ μπορείται να βρείτε πολλά κείμενα και άρθρα περι θεοσοφίας και εσωτερισμούς.

"I PREFER NOTHING THAN A BAD SOMETHING"
"Truth is never clear"

[url=http://www.hsb.gr/portal][/url]
"H Καλύτερη περίοδος ειρήνης είναι η προετοιμασία για πόλεμο"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 13:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε Dying_Incubus!


quote:
Dying_Incubus: quote:
________________________________________
Σαφώς φίλε μου για αυτό και είπα μερικές φορές. Και στην περίπτωση μας νομίζω ότι λέει την αλήθεια, εκτός εάν ο φίλος Thoth, δεν είναι Θεοσοφιστής!
________________________________________
Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω πως εξήγαγες αυτό το συμπέρασμα!
Εκτός κι αν αυτός που ανοίγει ένα θέμα για την Θεοσοφία είναι Θεοσοφιστής, αυτός που ανοίγει θέμα για τη Μασονία είναι Μασόνος κι αυτός που ανοίγει θέμα για την Κίνα είναι Κινέζος!

Αγαπητέ μου άραγε ο Thoth είναι Θεοσοφιστής? Απλά είναι τα πράγματα και δεν χρειάζονται τόσα «εκτός κι αν» ! Δυο περιπτώσεις υπάρχουν: 1) είναι θεοσοφιστής 2) δεν είναι θεοσοφιστής. Αν δεν είναι τότε ζητω συγνώμη εκ το προτερον!


quote:
Dying_Incubus: Είσαι σίγουρος καταρχάς ότι η Μασονία, η Θεοσοφία αποτελούν θρησκεία?
Αν ναι, θα σου πρότεινα να επανεξετάσεις λίγο τα πράγματα γιατί κάνεις κάποιο λάθος...Κατά το παρελθόν έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις για τη Μασονία, αν χρησιμοποιούσες την Αναζήτηση, έβαζες ως λέξη - κλειδί τη λέξη "Μασονία" ή "Τεκτονισμός" κι επέλεγες να σου εμφανιστούν τα αποτελέσματα μόνο για τίτλους θεμάτων, θα έβρισκες αρκετά θέματα.

Έχω δει το παρελθόν της Μασονίας αλλα αυτό που δεν είδα ήταν οι απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, αυτό που δεν είδα ήταν η ουσία!


quote:
Dying_Incubus: Σχετικά με την αλήθεια κάποιου ανθρώπου, ακόμη κι όταν καταθέσει ότι δεν είναι Χριστιανός έχει καταθέσει μια αλήθεια του.
Ακόμη κι όταν αναφέρει πως είναι άθεος, καταθέτει μια προσωπική του αλήθεια.
Γιατί θα πρέπει να κρύβει κάτι άλλο αυτό?
Άλλωστε, το μοναδικό που θα εξετάσουμε σ' έναν άνθρωπο θα είναι οι θρησκευτικές του πεποιθήσεις ή οι αξίες που κουβαλάει και μεταδίδει αυτός ο άνθρωπος?

Ο άθεος είναι άθεος και δεν έχει να κρύψει τίποτα για Θεό και θρησκεία. Αυτοί που κρύβονται είναι αυτοί που δεν είναι ούτε χριστιανοί και ούτε άθεοι. Σαφώς και αυτό δεν αντιπροσωπεύει όλους γιατί υπάρχουν και αυτοί που ψάχνουν την αλήθεια. Το γεγονός είναι γεγονός αγαπητέ μου. Γιατί κρύβονται οι Μασόνοι, οι Θεοσοφιστές, και όλοι άλλοι? Εκτός και αν δεν υπάρχουν στο φόρουμ και όλοι οι μη χριστιανοί - εκτός από τους άθεους - είναι ερευνητές της αληθειας και δεν ανήκουν ούτε στην Μασονία, ούτε στην Θεοσοφία δεν ανήκουν πουθενά και δεν δέχονται τίποτα από όλα αυτά!


quote:
Dying_Incubus: Ειλικρινά όμως, δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο λόγος που σε ώθησε στο να ανοίξεις τα 3 αυτά θέματα.
Είναι η επιθυμία σου για μια κατανόηση τους μέσα από ένα πιο εσωτερικό και φιλοσοφικό πρίσμα ή είναι για να ταυτιστούν κάποιοι άνθρωποι με τα συστήματα αυτά προκειμένου να κρίνουμε αν υπερτερούν οι Χριστιανοί ή εκείνοι?

Έχω απαντήσει σ’ αυτό που ρωτάς. «Άρα αγαπητέ μου τα θέματα αυτά είναι να βοηθήσουν τους ερευνητές της αληθειας αλλά και αυτούς που κρύβονται!
Άρα ο λόγος στα Θεϊκά Οντα, στους Σοφούς της Μασονίας, στους προφήτες της Μπαχάι, στους Βουδιστές, στους Μουσουλμάνους, στους ……..»


quote:
Dying_Incubus: Σχετικά με τη Μπαχάϊ, το ζητούμενο είναι να μιλήσουν οι άνθρωποι που την ασπάζονται και μόνο?
Γιατί είχα την εντύπωση πως ο λόγος που άνοιξες το συγκεκριμένο θέμα ήταν να την εξετάσουμε ως θρησκεία - μιας και δε νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα γνωστή και προσωπικά δεν την γνώριζα - και να συζητήσουμε για αυτήν?
Ο λόγος δηλαδή ήταν για να αφήσεις να μιλήσουν οι οπαδοί της - αν υπάρχουν?

Αγαπητέ μου δεν θα έπρεπε πρώτα να μιλήσουν οι Μπαχαοι – αν υπάρχουν?
Ένας λόγος ήταν και να μάθουν μερικοί ότι υπάρχει και η Μπαχάι. Εγώ μάλλον θα περίμενα ένα ευχαριστώ αφού έμαθες κάτι που δεν ήξερες αλλα δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Το ζητούμενο είναι να μάθετε γιατί αυτά τα 3 παρόμοια θέματα. Το ζητούμενο για σας είμαι εγώ και όχι τα θέματα. Αλλα για μένα το ζητούμενο είναι τα Θεϊκά Οντα! Αυτό είναι το θέμα: η Θεοσοφία που έχουν τα Θεϊκά Οντα και αυτήν την Θεοσοφία την έχουν δώσει στους Θεοσοφιστές. Τώρα αν οι Θεοσοφιστές και τα Θεϊκά Οντα δεν θέλουν να πούνε τίποτα ούτε τα ονόματα τους, δικαίωμα τους!

Άρα ποια είναι αυτά τα Θεϊκά Οντα?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 14:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ μου άραγε ο Thoth είναι Θεοσοφιστής? Απλά είναι τα πράγματα και δεν χρειάζονται τόσα «εκτός κι αν» ! Δυο περιπτώσεις υπάρχουν: 1) είναι θεοσοφιστής 2) δεν είναι θεοσοφιστής. Αν δεν είναι τότε ζητω συγνώμη εκ το προτερον!

Αγαπητέ el.elyon, αυτές τις 2 παραμέτρους θα μπορούσες να τις είχες λάβει υπόψιν σου προτού αποφανθείς μετά βεβαιότητας για το ότι είναι Θεοσοφιστής ο άνθρωπος.
Αντιθέτως όμως, δεν το έπραξες...

Το ότι μερικοί άνθρωποι μπορεί να κρύβονται, αποτελεί ένα προσωπικό σου συμπέρασμα το οποίο μπορεί και να απέχει μακρά από την πραγματικότητα.
Όπως σου είπα και πάλι, δεν βρίσκω το λόγο να υπάρχει ένα θέμα για να "φανερώσουν" κάποιοι άνθρωποι τα προσωπικά τους πιστεύω.
Εάν επιθυμούν να το κάνουν, θα το κάνουν.
Εάν δεν επιθυμούν, δεν θα το κάνουν.
Σε αυτή τους την επιλογή δε μπορώ να παρέμβω ούτε εγώ, ούτε εσύ ούτε κάποιος τρίτος γενικότερα.

quote:
Αγαπητέ μου δεν θα έπρεπε πρώτα να μιλήσουν οι Μπαχαοι – αν υπάρχουν?
Ένας λόγος ήταν και να μάθουν μερικοί ότι υπάρχει και η Μπαχάι. Εγώ μάλλον θα περίμενα ένα ευχαριστώ αφού έμαθες κάτι που δεν ήξερες αλλα δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Το ζητούμενο είναι να μάθετε γιατί αυτά τα 3 παρόμοια θέματα. Το ζητούμενο για σας είμαι εγώ και όχι τα θέματα. Αλλα για μένα το ζητούμενο είναι τα Θεϊκά Οντα! Αυτό είναι το θέμα: η Θεοσοφία που έχουν τα Θεϊκά Οντα και αυτήν την Θεοσοφία την έχουν δώσει στους Θεοσοφιστές. Τώρα αν οι Θεοσοφιστές και τα Θεϊκά Οντα δεν θέλουν να πούνε τίποτα ούτε τα ονόματα τους, δικαίωμα τους!

Για να ανοίξεις ένα θέμα για τη Μπαχάϊ θα πρέπει να παραθέσεις και κάποια στοιχεία για αυτήν.
Αν υπάρχει ανάμεσα μας κάποιος πιστός της εν λόγω θρησκείας κι επιθυμεί να μας μιλήσει για αυτήν, θα μπορούσε να ανοίξει ο ίδιος ένα θέμα.
Αν όμως ανοίξω εγώ ένα θέμα σχετικά μ' αυτήν που δεν είμαι πιστός, τότε θα πρέπει να παραθέσω κάποια στοιχεία σχετικά με αυτήν ή να θέσω τις απορίες που μου έχουν δημιουργηθεί.


Καλή σου μέρα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 14:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητέ μου Dying_Incubus.


quote:
Dying_Incubus: Αγαπητέ el.elyon, αυτές τις 2 παραμέτρους θα μπορούσες να τις είχες λάβει υπόψιν σου προτού αποφανθείς μετά βεβαιότητας για το ότι είναι Θεοσοφιστής ο άνθρωπος.
Αντιθέτως όμως, δεν το έπραξες...

Αγαπητέ μου συμφωνα με αυτά που διάβαζα θεώρησα και θεωρώ ότι ο Thoth είναι Θεοσοφιστής. Προς το παρόν κανένας δεν έχει πει το αντίθετο, ούτε εσύ αγαπητέ μου απάντησες αν είναι ή δεν είναι. Άρα λογικό είναι το συμπέρασμα μου ότι ο Thoth είναι Θεοσοφιστής ! Αν δεν είναι ας το μάθουμε αλλά αν είναι τότε καλά κάνω και το λέω!

quote:
Dying_Incubus: ότι μερικοί άνθρωποι μπορεί να κρύβονται, αποτελεί ένα προσωπικό σου συμπέρασμα το οποίο μπορεί και να απέχει μακρά από την πραγματικότητα.
Όπως σου είπα και πάλι, δεν βρίσκω το λόγο να υπάρχει ένα θέμα για να "φανερώσουν" κάποιοι άνθρωποι τα προσωπικά τους πιστεύω.
Εάν επιθυμούν να το κάνουν, θα το κάνουν.
Εάν δεν επιθυμούν, δεν θα το κάνουν.
Σε αυτή τους την επιλογή δε μπορώ να παρέμβω ούτε εγώ, ούτε εσύ ούτε κάποιος τρίτος γενικότερα.

Αγαπητέ μου σαφώς είναι συμπέρασμα μου και όχι μονο που δεν απέχει από την πραγματικότητα αλλά είναι η πραγματικότητα! Το αν εσύ δεν βρίσκεις το λόγο να υπάρχει ένα θέμα για αυτούς δεν θα πει ότι δεν πρέπει και εγώ να έχω λόγο. Αν τα Θεϊκά Οντα επιλεγούν τη Σιωπή ούτε και εσύ αλλά ούτε και εγώ μπορούμε να κάνουμε κάτι. Δεν πειράζει απολαμβάνω το μεγαλείο της Σιωπής!!! Απόλαυσε το και εσύ αγαπητέ μου!

quote:
Dying_Incubus: Για να ανοίξεις ένα θέμα για τη Μπαχάϊ θα πρέπει να παραθέσεις και κάποια στοιχεία για αυτήν.
Αν υπάρχει ανάμεσα μας κάποιος πιστός της εν λόγω θρησκείας κι επιθυμεί να μας μιλήσει για αυτήν, θα μπορούσε να ανοίξει ο ίδιος ένα θέμα.
Αν όμως ανοίξω εγώ ένα θέμα σχετικά μ' αυτήν που δεν είμαι πιστός, τότε θα πρέπει να παραθέσω κάποια στοιχεία σχετικά με αυτήν ή να θέσω τις απορίες που μου έχουν δημιουργηθεί.

Αγαπητέ μου όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 12:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ, επειδή μάλλον είναι δύσκολο να συνεννοηθούμε επί του συγκεκριμένου θέματος, θα περιμένω να δω τις τοποθετήσεις σου και τα στοιχεία που θα προσκομίσεις στα θέματα που άνοιξες πρόσφατα (Θεοσοφία, Μασονία, Μπαχάϊ).

Ελπίζω η διάθεση σου να είναι ερευνητική επάνω σ' αυτά τα 3 θέματα και να μην υπάρξουν άλλες ταμπελοποιήσεις από την πλευρά σου.

Καλή σου μέρα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 13:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητέ Dying_Incubus.


quote:
Dying_Incubus: Αγαπητέ, επειδή μάλλον είναι δύσκολο να συνεννοηθούμε επί του συγκεκριμένου θέματος,


Ποιο είναι το συγκεκριμένο θέμα αγαπητέ μου?

quote:
Dying_Incubus: θα περιμένω να δω τις τοποθετήσεις σου και τα στοιχεία που θα προσκομίσεις στα θέματα που άνοιξες πρόσφατα (Θεοσοφία, Μασονία, Μπαχάϊ).Ελπίζω η διάθεση σου να είναι ερευνητική επάνω σ' αυτά τα 3 θέματα και να μην υπάρξουν άλλες ταμπελοποιήσεις από την πλευρά σου.

Η διάθεση μου είναι ερευνητική και η απόδειξη είναι τα 3 θέματα. Δεν κατάλαβα το μήνυμα σου είναι μια προειδοποίηση, απειλή, τι? Τι είναι αυτό που ενοχλεί και ποιους ενοχλεί?


Ωραία λοιπόν πάμε στην ερευνά.

Αγαπητέ μου σου είχα πει να απολαύσεις το μεγαλείο της Σιωπής και τώρα θα σου πω για τον Θεό της Σιωπής! Ο Χουρ-Πααρ-Κραατ είναι ο Θεός της Σιωπής. Αυτός ο Θεός της Σιωπής έστειλε μια Θεϊκή Οντότητα με το όνομα Αιβάς στον Κρόουλι Άλιστερ και έτσι ο Κρόουλι έγραψε ένα βιβλίο. Αιβάς η πρώτη θεϊκή οντότητα στο θέμα μας, για να δούμε θα μας πει τίποτα ή τα είπε όλα στον Κρόουλι?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 14:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia καλημέρα!

Αγαπητή amalia θα μπορούσε το Esoterika να ζητήσει από την theosophy να χρησιμοποιούμε τα άρθρα που παρουσίαζες για την Θεοσοφία? Αυτό θα βοηθούσε παρα πολύ το θέμα μας!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2007, 03:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειασου el.elyon
Επειδή με μπέρδεψες λίγο, πες μου τι ακριβώς εννοείς για να δω εάν μπορέσουμε να το κάνουμε.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2007, 10:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia καλημέρα.

Amalia μου περίπου όλα τα θέματα οδηγούν στην σελίδα www.theosophy.gr
Μάλιστα ο Kelsos ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA" λέει για την σελίδα αυτή: «Μια μικρή διώρθωση...
Το site, theosophy.gr, ΔΕΝ είναι το site της Θεοσοφικής Εταιρίας Ελλάδος...
Φυσικά αυτό δεν ΑΦΑΙΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ απο τη καταπληκτική δουλειά που έχει κάνει η ΑΣΠΑΣΙΑ ΠΑΠΑΔΟΜΙΧΕΛΑΚΗ μαζί με την ομάδα της και με την ευκαιρία να πώ, ΠΟΛΛΑ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΙΡΙΑ!!!
Κέλσος»
Θα μπορούσε το ESOTERICA να ζητήσει από την theosophy την δυνατότητα να μπορέσουμε να χρησιμοποιούμε τα άρθρα της?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2007, 01:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon επικοινωνήσαμε με το Θεοσοφικό Κίνημα Ελλάδος με το οποίο συνεργαζόμαστε και δεν υπάρχει πρόβλημα στη χρήση του υλικού αυτού. Φτάνει να είναι καλοπροαίρετη.
Πες μας όμως τι έχεις κατά νου, γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει τι εννοείς με τη φράση "να χρησιμοποιούμε τα άρθρα".


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2007, 14:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia καλησπέρα.


quote:
Amalia: el.elyon επικοινωνήσαμε με το Θεοσοφικό Κίνημα Ελλάδος με το οποίο συνεργαζόμαστε και δεν υπάρχει πρόβλημα στη χρήση του υλικού αυτού. Φτάνει να είναι καλοπροαίρετη.
Πες μας όμως τι έχεις κατά νου, γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει τι εννοείς με τη φράση "να χρησιμοποιούμε τα άρθρα".


Αν νομίζεται ότι η πρόθεση μου δεν είναι καλοπροαίρετη τότε δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζω να είμαι στο φόρουμ. Αυτό που έχω στο νου, αγαπητή μου Amalia, είναι να βρω τρόπους και δρόμους για το παρόν θέμα. Αλλά το λέω για άλλη μια φορα ότι αν νομίζεται ότι η πρόθεση μου δεν είναι καλοπροαίρετη δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζω στο φόρουμ. Θα ήθελα να το ξερω αυτό, Amalia μου!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2007, 17:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon θεωρώ καλοπροαίρετη μια στάση, που δεν κινείται με στόχο να αποδείξει ότι "η δική μου αλήθεια είναι καλύτερη από τη δική σου αλήθεια", αλλά που συμβάλλει από κοινού σε μία συνθετική οπτική για την αναζήτησή της. Εύχομαι λοιπόν να είναι αυτός ο στόχος των συζητήσεων που άνοιξες.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 12:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia μου καλημέρα!


quote:
Amalia: Αγαπητέ el.elyon θεωρώ καλοπροαίρετη μια στάση, που δεν κινείται με στόχο να αποδείξει ότι "η δική μου αλήθεια είναι καλύτερη από τη δική σου αλήθεια", αλλά που συμβάλλει από κοινού σε μία συνθετική οπτική για την αναζήτησή της. Εύχομαι λοιπόν να είναι αυτός ο στόχος των συζητήσεων που άνοιξες.


Ο στόχος μου είναι ο διάλογος! Όσο για την αλήθεια δεν πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερη ή χειρότερη! Η αλήθεια είναι μια!

Για τα θέματα που άνοιξα ο στόχος μου είναι ο διάλογος! Διάλογο με έναν Μασόνο, με έναν Θεοσοφιστή, με σένα, με όλους !


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 16:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας!

Και αφού το Θεοσοφικό Κίνημα Ελλάδος μας επιτρέπει την χρήση του υλικού της σελίδας της ας προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε τι είναι η Θεοσοφία. Τα παρακάτω είναι κομμάτια από ένα άρθρο της κ. Ασπασία Παπαδομιχελάκη
Θα ήθελα να πω ένα ευχαριστώ μέσο του ESOTERIKA στην κ. Παπαδομιχελάκη και στο Θεοσοφικό Κίνημα Ελλάδος και επίσης να πω για άλλη μια φορα ότι ο στόχος μου είναι ο διάλογος! Θα ήθελα να καλέσω και την κ. Παπαδομιχελάκη αλλα και το Θεοσοφικό Κίνημα Ελλάδος να συμμετάσχουν άμεσα στο διάλογο. Ευχαριστώ!

quote:
Ο όρος «Θεοσοφία» ερμηνεύεται ως η Σοφία των Θείων Όντων. Πρόκειται για έναν όρο αρχαιότατο που χρησιμοποιήθηκε αρχικά από τον Αιγύπτιο ιεροφάντη Ποταμών, στη συνέχεια από τον Αλεξανδρινό Αμμώνιο Σακκά και τελικά από την Έλενα Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ, την παρουσιάστρια της Σύγχρονης Θεοσοφίας και την ιδρύτρια της Θεοσοφικής Εταιρείας. Είναι γνωστή επίσης με διάφορα ονόματα όπως 'Σοφία-Θρησκεία', 'Αρχαία Σοφία', 'Αιώνια Σοφία', 'Αποκρυφισμός', 'Εσωτερισμός', 'Μεταφυσική'.


Τα Θεϊκά Όντα, η Σοφία τους είναι η Θεοσοφία. Άρα υπάρχουν τα Θεϊκά Όντα!


quote:
Η μυστική αυτή παράδοση φθάνει στη γη μέσω μιας σειράς προφητών, μυστών και ιεροφαντών, οι οποίοι εμφανίζουν στην ανθρωπότητα μέσω μιας θρησκείας ή απόκρυφης διδασκαλίας, όλα όσα πρέπει να γνωρίζει ο άνθρωπος για να γίνεται ηθικότερος και πνευματικότερος. Ο φύλακας αυτής της μυστικής Σοφίας είναι η Πνευματική Ιεραρχία.

Μυστική Σοφία και φύλακας αυτής είναι η Πνευματική Ιεραρχία. Γιατί να είναι μυστική? Γιατί να υπάρχει Φύλακας ? Ποιοι είναι οι Προφήτες και ποιανού?


quote:
Πρόκειται για Πνευματικές Οντότητες, οι οποίες από άπειρη συμπόνοια για την ανθρωπότητα απαρνούνται περιοχές απείρου πνευματικότητας και μεγίστου κάλλους και παραμένουν στην περιοχή των σκοτεινών μορφών για να τη βοηθήσουν στην πνευματική της ανάπτυξη. Είναι η Ιεραρχία της Συμπόνοιας και είναι γνωστή σε κάθε θρησκεία και εθνική παράδοση ως Αρχάγγελοι, Ελοϊμ, Αμσασπέντ, Ντυάνι Τσοχάν, Γιοί του Ήλιου, Γιοί του Φωτός, Διδάσκαλοι της Σοφίας και Μαχάτμας. Πρόκειται για τους Εκπαιδευτές της νηπιακής σε εξέλιξη ανθρωπότητας,, οι οποίοι μας θεωρούν νεώτερα αδέλφια τους.


Αν αυτό το «σε κάθε θρησκεία» εννοεί και τον Χριστιανισμό θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Στον χριστιανισμό δεν υπάρχει καμια Πνευματική Ιεραρχία . Είναι ενδιαφέρον να μάθουμε πως η Θεοσοφία έχει καταλήξει στο συμπέρασμα αυτό! Επίσης ενδιαφέρον είναι να μάθουμε ποιο είναι το σκοτάδι?


quote:
Μία ακτίνα-όψη από τη Θεοσοφία, ή τη Σοφία-Θρησκεία, είναι η Σύγχρονη Θεοσοφία. Ονομάζεται επίσης Σύγχρονο Θεοσοφικό Κίνημα. Εμφανίστηκε προς το τελευταίο τέταρτο του προηγούμενου αιώνα από την επιφανή αποκρυφίστρια, την Έλενα Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ, στον Δυτικό κόσμο. Η ίδια δήλωνε ότι ήταν ένας κρίκος ανάμεσα στην Ιεραρχία της Συμπόνοιας και την ανθρωπότητα και ότι πίσω από την ίδια βρίσκονταν οι δύο Διδάσκαλοι της Σοφίας, Μορύα και Κουτχούμι. Ομολογεί δε ότι πίσω από κάθε πτυχή του Σύγχρονου Θεοσοφικού Κινήματος, υπήρχαν συνέχεια οι δύο αόρατοι Εμπνευστές του και διαβεβαιώνει ότι τα κείμενά της εξέφραζαν τις διδασκαλίες της Πνευματικής Αδελφότητας.
«… χρησιμοποιούμε αντιπροσώπους – τους πλέον κατάλληλους. Εξ αυτών, τα τελευταία τριάντα χρόνια, ο καταλληλότερος υπήρξε η προσωπικότητα γνωστή ως Ε.Π.Μ. (Έλενα Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ) στον κόσμο (αλλά σε μας είναι γνωστή διαφορετικά). Αν και για κάποιους θεωρείται ενοχλητική και με ελαττώματα, εντούτοις, δεν υπάρχει πιθανότητα για μας να βρεθεί καλύτερη στα επόμενα χρόνια – και θα έπρεπε οι Θεόσοφοι να το καταλάβουν. Από το 1885 δεν έγραψα ούτε προκάλεσα να γραφεί κάτι εκτός μόνο διαμέσου αυτής, άμεσα ή έμμεσα, μια επιστολή ή γραμμή σε κανένα στην Ευρώπη ή Αμερική, ούτε υπήρξε προφορική επικοινωνία ούτε διαμέσου τρίτου. Οι Θεόσοφοι θα πρέπει να το μάθουν. Θα καταλάβετε αργότερα το μήνυμα αυτής της δήλωσης, για τούτο κρατείστε το στη μνήμη σας. Η πίστη της στο έργο μας είναι σταθερή και επειδή οι δοκιμασίες της οφείλονται σε αυτό, ούτε εγώ ούτε άλλος από την Αδελφότητα θα την εγκαταλείψει ή θα την παραγκωνίσει…. Αυτό πρέπει να το πείτε σε όλους:- Είναι υπεύθυνη για τα πράγματα του Αποκρυφισμού…Είναι η άμεση αντιπρόσωπός μας… (Επιστολές των Διδασκάλων της Σοφίας, Σειρά 1, Επιστολή 19)

Ποιοι είναι αυτοί οι Διδάσκαλοι? Από πόσες Θεϊκές Οντότητες αποτελείται η Πνευματική Ιεραρχία?


quote:
«Η Θεοσοφία είναι η ζωντανή πληροφορία για όλες τις θρησκείες του κόσμου», λέει ο Χ.Όλκοττ, ο συνιδρυτής της Θεοσοφικής Εταιρείας.

Όχι για τον Χριστιανισμό! Στον χριστιανισμό ο Ιησούς Χριστός είναι η Αλήθεια! Άρα πως ο συνιδρυτής της Θεοσοφικής Εταιρείας έφτασε στο συμπέρασμα αυτό?

quote:
Μέσω της Θεοσοφικής διδασκαλίας, ανασύρθηκαν από τη σιωπή οι νόμοι του Κάρμα και της Μετενσάρκωσης,

Ποιο είχανε το Κάρμα και την Μετενσάρκωση ως νόμοι?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

_______________________________________________________________
Ολόκληρο το κείμενο μπορείτε να το βρείτε εδώ:
http://www.theosophy.gr/articles.cfm?lang=EL&articleID=98

συμπλήρωση του link στο μήνυμα - 26/4/2007
_______________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 16:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon θεωρώ πως πέρα από την παράθεση των παραπάνω αποσπασμάτων, θα έπρεπε να γράψεις και το link από όπου τα πήρες, ώστε όποιος ενδιαφέρεται να διαβάσει ολόκληρο το κείμενο στο οποίο περιέχονται. (Αλλά και επειδή αυτό πρέπει να γίνεται για οποιοδήποτε κείμενο παραθέτουμε: να γράφουμε όσο πιο ακριβέστερα γίνεται την προέλευσή του)
Επειδή ο χρόνος που θα μπορούσες να κάνεις edit στο μήνυμά σου έχει λήξει, μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεία μέσω email, ή και να τα γράψεις εδώ και εγώ θα τα προσθέσω στο μήνυμά σου.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy