ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Υπάρχουν καλοι γιατροι, υπαρχουν και κακοι γιατροι. Υπάρχουν και ΜΗ-γιατροί.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 10:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Για να οριοθετήσω το θέμα ξεκινάω απο τη πιο θαρραλέα κατάθεση που εχω δει στο διαδύκτιο. Κατάθεση επώνυμη, που κατονομάζει, και που παρά τα 3 χρόνια ύπαρξης της σελίδας κανεις δεν εχει τολμήσει να την κατεβάσει.

http://fakellaki.blogspot.com/

Οι (δυστυχώς) πολλοι αδιάφοροι/φιλοχρήματοι/ελλειπώς-καταρτισμένοι γιατροί που έχουμε στην Ελλάδα, ποσο ρόλο παίζουν στο να στρέφεται ο απελπισμένος ασθενής σε Παπατζήδες (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9159) φραπελιές και άλλα μηδενικής τεκμηρίωσης γιατροσόφια ?

Αγγελος.


Αγγελος.

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 13:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>>>

Edited by - hendrix on 22/04/2007 14:01:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 13:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι καπως πιο συνθετο και ευρυτερο το ζητημα της χαμηλης ποιοτητας της ιατρικης στην ελλαδα

η ιδια η (ευρυτερη) κοινωνια που διαμαρτυρεται για τα ιατρικα λαθη και την διαφθορα των γιατρων επιδιωκει παση θυσια να κανει γιατρο τον (εστω και κακιστο μαθητη) κανακαρη της

γιατι υπαρχουν τοσοι πολλοι γιατροι στην ελλαδα?

γιατι μπαινουν 100 στην ιατρικη σχολη, αποφοιτουν 500 και παιρνουν αδεια επαγγελματος 1500?

γιατι το κρατος και τα κομματα εστησαν το παραμαγαζο παραγωγης γιατρων στα πανεπιστημια ευκαιριας του ανατολικου μπλοκ?

ποιοι διδασκουν στις ιατρικες σχολες? με ποια κριτηρια διοριζονται στο ΔΕΠ? με ποια κριτηρια εξελλισονται?

(ασχετη υποσημειωση: πως εγινε καθηγητης ο προαναφερομενος παπατζης και οι συναδελφοι του στα τει?)

τι επιδραση εχει στην εκπαιδευση ο φοιτητικος συνδικαλισμος? αγομενος επισημως και συνειδητα απο τις πολιτικες ηγεσιες?

ποση ειναι η αναμονη για την ιατρικη ειδικοτητα και κατα τη διαρκεια αυτης ποια εκπαιδευση παιρνει ο γιατρος?

ποια εξελιξη θα εχουν οι οποιες δεξιοτητες απεκτησε κατα τις σπουδες του οσο αυτος περιμενει στην ουρα?

(το υπουργειο σχεδιαζει τη μειωση του χρονου ειδικοτητας ωστε να προλαβουν να ειδικευτουν ολοι οι εν αναμονη πριν παρουν συνταξη!!)

γιατι το κρατος δεν βαζει (σοβαρες ομως) εξετασεις για επαγγελματικη αδεια?

κλπ κλπ τετοια και παρομοια!

η φραπελια ειναι τελικα το λιγοτερο!!!

ποιος ομως θα καταρριψει την "αναγκαιοτητα" των τοσων πολλων πχ καισαρικων που γινονται για το χρημα και παρα τις επιστημονικες ενδειξεις?

για την καταχρηση αντιβιοτικων ποιος ακριβως φταιει? ο γιατρος? ο φαρμακοποιος? ο ασθενης δεν εχει ευθυνη που πιεζει εντονοτατα να λαβει οπωσδηποτε αντιβιωση και δεν συναινει αλλοιως?

δυστυχως το συστημα πασχει ευρυτερα και χρειαζεται γενικη επισκευη και πεταμα

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.

Edited by - hendrix on 22/04/2007 14:00:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 05:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ hendrix, υπάρχουν πάρα πολλοί γιατροί στην Ελλάδα όπως υπάρχουν και πάρα πολλοί δικηγόροι, φιλόλογοι, οικονομολόγοι κτλ.
Σ' αυτό οι μεγαλύτερες ευθύνες δεν θα πρέπει να αποδοθούν στην Πολιτεία αλλά στην ελληνική κοινωνία η οποία έχει διαχωρίσει τα επαγγέλματα σε "πρώτης κλάσης" και σε "κατώτερης κλάσης".
Όταν ένα παιδί μεγαλώνει με το όνειρο των γονιών του να γίνει δικηγόρος, γιατρός, φιλόλογος, τότε θα προσπαθήσει να ασκήσει κάποιο από αυτά τα επαγγέλματα.
Οπότε ας δούμε τις ευθύνες για την κατάσταση αυτή στην ελληνική κοινωνία πρωτίστως και μετά - ή και παράλληλα - ας προχωρήσουμε και στο θέμα της Πολιτείας.

quote:
γιατι μπαινουν 100 στην ιατρικη σχολη, αποφοιτουν 500 και παιρνουν αδεια επαγγελματος 1500?

Γιατί συμβαίνει το ίδιο και με άλλους κλάδους?
Γιατί δίνονται τόσο εύκολα άδειες άσκησης επαγγέλματος στην χώρα μας?
Μεγάλο θέμα αυτό...

quote:
για την καταχρηση αντιβιοτικων ποιος ακριβως φταιει? ο γιατρος? ο φαρμακοποιος? ο ασθενης δεν εχει ευθυνη που πιεζει εντονοτατα να λαβει οπωσδηποτε αντιβιωση και δεν συναινει αλλοιως?

Για την κατάχρηση των αντιβιοτικών φταίει κυρίως ο ασθενής ο οποίος πολλές φορές επιθυμεί να πάρει αντιβίωση χωρίς να έχει υπόψιν του τις πιθανές παρενέργειες από την κατάχρηση αυτή.
Εξάλλου, είναι πολύ σύνηθες φαινόμενο να βλέπεις κάποιον άνθρωπο να πηγαίνει στο φαρμακείο για ένα κρύωμα απλό και να ζητάει αντιβίωση.
Χωρίς να ξέρει τι αντιβίωση ακριβώς ζητάει, χωρίς να ξέρει σε ποιές περιπτώσεις χορηγείται το αντιβιοτικό κι έχοντας παρακάμψει τον γιατρό που θα μπορούσε να επισκεφθεί.
Πόσες φορές ακούμε κάποιον συνάνθρωπο μας να λέει σε κάποιον άλλον που αντιμετωπίζει το Χ πρόβλημα υγείας, τι φάρμακο να πάρει και πόσο ωφέλησε τον ίδιο όταν είχε παρόμοια συμπτώματα?
Και πολλές φορές είναι και κάτι που κάνουμε κι εμείς οι ίδιοι...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 05:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι (δυστυχώς) πολλοι αδιάφοροι/φιλοχρήματοι/ελλειπώς-καταρτισμένοι γιατροί που έχουμε στην Ελλάδα, ποσο ρόλο παίζουν στο να στρέφεται ο απελπισμένος ασθενής σε Παπατζήδες (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9159) φραπελιές και άλλα μηδενικής τεκμηρίωσης γιατροσόφια ?

Σιγουρα παιζουν ενα ρολο.

Ομως ο πολυς κοσμος στρεφεται σε φραπελιες και γιατι δεν εχει ιδεα απο αξιολογηση των θεραπευτικων μεθοδων.Ακουει μηδεν παρενεργειες,φυσικο κτλ θεραπευει οσα δεν μπορει η κλασικη ιατρικη και αυτο αρκει σε συνδυασμο με την απελπισια του για να τον κανει θυμα των τσαρλατανων.

Επισης τα ΜΜΕ διατυμπανιζουν την μια περιπτωση που ειχε κακη καταληξη και σιωπουν για τις περιπτωσεις που ειχαν ευτυχη καταληξη.Θα γκαριζουν για μερες για τον ασθενη που πεθανε απο αλλεργια σε ενα αντιβιωτικο και δεν θα πουν τιποτα για τους χιλιαδες που εσωσε το ιδιο ακριβως αντιβιωτικο.

Επιπλεον στα δημοσια νοσοκομεια εξαιτιας του πληθους των ασθενων οι ιατροι και το λοιπο προσωπικο δεν μπορουν να δωσει σε ολους την απαιτουμενη παρηγορια.Οποτε ο ιατρος και το λοιπο προσωπικο φαινεται απροσωπος,απομακρος,συχνα γινεται εριστικος απο την κουραση και την πιεση,ο ασθενης αισθανεται μια αποξενωση.Ο μεσος αγυρτης που δεν εχει να αντιμετωπισει τοσες περιπτωσεις εχει την ανεση χρονου να παρηγορησει,να καθησυχασει,να γλυκομιλησει κτλ και γινεται πιο θελκτικος (μεχρι να παρει,αν παρει χαμπαρι ο ασθενης οτι υποβαλεται σε αχρηστη η/και επιβλαβη θεραπεια).

Επισης ενω οι ατυχιες της επιστημονικης ιατρικης και ιδιαιτερα του δημοσιου γινονται γρηγορα πανελληνια γνωστες,οι ατυχιες των τσαρλατανων (που δρουν υπογεια συνηθως) συνηθως περνουν απαρατηρητες.


Συνυπογραφω την επικεφαλιδα του αρθρου σου:

Υπαρχουν καλοι γιατροι
Υπαρχουν κακοι γιατροι
Υπαρχουν και μη γιατροι...

Δεν πρεπει να συγχεεις το malpractice με την αγυρτεια.To malpractice ειναι η λανθασμενη ή ελλειπης εφαρμογη μιας μεθοδου που λειτουργει και η αγυρτεια ειναι η εφαρμογη μιας μεθοδου που δεν λειτουργει.


Επισης το γεγονος οτι καποιος φακελιζεται δεν σημαινει οτι ειναι επιστημονικα αχρηστος ή αγυρτης.Σημαινει οτι ειναι ψυχρος επιστημονας και εκμεταλευτης.

Στην πορεια μου στον χωρο της υγειας και ως υπηρετης και ως ασθενης συναντησα και τις 2 κατηγοριες:τον ψυχρο φακελιζον καλο επιστημονα και τον αδολο μη φακελιζον καλο επιστημονα.Ευτυχως που στην μεγαλυτερη δοκιμασια της υγειας μου επεσα στην β περιπτωση.

ΥΓ.Διαβαζοντας την ανατριχιαστικη περιγραφη της περιπετειας αυτης της κοπελας,που εμεινε αδιαγνωστη σε ογκο στο ποδι,παρολο που επισκεφτηκε επανειλημενα καθηγηταδες και επιμεληταδες που δεν εβρισκαν τιποτα και διαβαζοντας τι μεθοδολογια εξετασης ακολουθησαν κατα μαρτυρια της ασθενους(του πασαλειματος) ωφειλω να συνταχθω με την αποψη της παθουσας οτι αυτοι οι συγκεκριμενοι ηταν οντως αδιαφοροι και πιθανως και ασχετοι.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 23/04/2007 05:54:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 02:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ.Διαβαζοντας την ανατριχιαστικη περιγραφη της περιπετειας αυτης της κοπελας,που εμεινε αδιαγνωστη σε ογκο στο ποδι,παρολο που επισκεφτηκε επανειλημενα καθηγηταδες και επιμεληταδες που δεν εβρισκαν τιποτα και διαβαζοντας τι μεθοδολογια εξετασης ακολουθησαν κατα μαρτυρια της ασθενους(του πασαλειματος) ωφειλω να συνταχθω με την αποψη της παθουσας οτι αυτοι οι συγκεκριμενοι ηταν οντως αδιαφοροι και πιθανως και ασχετοι.

Εμένα μου έκαναν 1 ½ χρόνια για να διαγνώσουν οι γιατροί για να βρουν όγκο στο πόδι μου(ευτυχώς καλοήθη). Ό πόνος ήταν αβάσταχτος καθώς ο όγκος πίεζε τον μυελό. Ενάμιση χρόνο έπαιρνα καθημερινά mesulid για τον πόνο και στο τελευταίο εξάμηνο έπαιρνα 2 mesulid την ημέρα γιατί το ένα δεν αρκούσε. Σε όποιον γιατρό και να πήγαινα μου ‘λεγαν πως δεν έχω τίποτα «πάρε voltaren και θα περάσει» ή είναι «ψυχολογικό, δεν έχεις τίποτα » (με έβγαζαν και τρελό δηλαδή κι εγώ κατέστρεφα τα σωθικά μου με παυσίπονα). Μάλιστα ένας καθηγητής πανεπιστημίου που με εξέτασε (προς το τέλος της περιπέτειας αυτής) είπε πως έχω οστεοπόρωση (ήμουν 17 χρονών τότε).
Τελικά αφού συνέχιζα να βγάζω ακτινογραφίες και να πηγαίνω σε γιατρούς ένας ειδικευόμενος! ορθοπεδικός έκανε την σωστή διάγνωση και μπήκα στο χειρουργείο.

Έχω την εντύπωση πως οι γιατροί όταν βλέπουν έναν ασθενή νέο, δεν τον εξετάζουν κανονικά, λέγοντας ίσως από μέσα τους «νέο παιδί είναι τι μπορεί να έχει» . Έτσι οι νέοι άνθρωποι "φεύγουν" άδικα, από γελοίες ασθένειες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 07:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ γιατί νόμιζα ότι η οστεοπόρωση είναι κατά κύριο λόγο ασθένεια η οποία πλήττει συνήθως γυναίκες κατά την εμμηνόπαυση?

Αυτό το πράγμα δεν το καταλαβαίνω παρόλα αυτά!
Ένας γιατρός δεν εντοπίζει το πρόβλημα, ο δεύτερος δεν το εντοπίζει, ο τρίτος δεν το εντοπίζει κτλ.
Πως γίνεται κανείς να μην κάνει μια σωστή διάγνωση και να ταλαιπωρείται έτσι ένας άνθρωπος?
Τους κάνεις μετά μια μήνυση ή όχι?

quote:
Έχω την εντύπωση πως οι γιατροί όταν βλέπουν έναν ασθενή νέο, δεν τον εξετάζουν κανονικά, λέγοντας ίσως από μέσα τους «νέο παιδί είναι τι μπορεί να έχει» . Έτσι οι νέοι άνθρωποι "φεύγουν" άδικα, από γελοίες ασθένειες.

Οι ασθένειες όμως - και μάλιστα οι σοβαρές - δυστυχώς δεν γνωρίζουν από ηλικίες τις περισσότερες φορές...
Ευτυχώς, αγαπητέ libero, που ένας ειδικευόμενος γιατρός έκανε σωστά την δουλειά του...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 05:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying Incubus η οστεοπόρωση εμφανίζεται και στους άντρες, αλλά σε μεγάλη ηλικία, σε καμία περίπτωση όμως στα 17 . Αφού όταν το έμαθαν οι άλλοι γιατροί, γελούσαν . Παρόλα αυτα ακολούθησα τη συνταγή του με φάρμακα και ενέσεις, τι στο καλό, κοτζάμ "δόκτωρ" κάτι παραπάνω θα ήξερε. Μετά από μια εβδομάδα σταμάτησα όμως γιατί άρχισα να εχω πόνους στην καρδιά. Έτσι συνέχισα τα παυσίπονα.

Να πονάς και να μην ξέρεις τι φταίει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 13:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ libero, η οστεοπόρωση μπορεί να πλήξει και τους άνδρες, έχεις δίκιο.
Βέβαια οι γυναίκες έχουν πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να αντιμετωπίσουν την ασθένεια αυτή μετά από κάποια ηλικία, για αυτό είπα ότι κατά κύριο λόγο "χτυπάει" εκείνες.

Στην προκειμένη περίπτωση που ο γιατρός αυτός έκανε μια λανθασμένη διάγνωση και σου χορήγησε μια φαρμακευτική αγωγή η οποία ίσως να σου προκαλούσε και κάποιο πρόβλημα, έκανες κάποια μήνυση εναντίον του?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 16:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...έκανες κάποια μήνυση εναντίον του?

Όχι Dying Incubus, γενικώς δεν κάνω μηνήσεις. Εντώ στο Ελλάντα ντεν βρίσκεις άκρη.

Αφού τελικά όλα πήγαν καλά, ας το να πάει. Εξάλλου πήγαινα λύκειο τότε, είχα διάβασμα και δεν ασχολιόμουνα τόσο πολύ με το πόδι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 18:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως ίσως ήδη έχετε ακούσει απο τα ΜΜΕ στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσ/νίκης βρέθηκε μετά απο έρευνα που διεξάγει ο καθηγητής ακτινολογίας κ Δημητριάδης ότι απο τα αρχεία της σχολής λείπουν 184 αριθμοί μητρώων φοιτητών το οποίο συνοπτικά σημαίνει ότι 184 άνθρωποι έχουν στα χέρια τους πτυχίο ιατρικής παράνομα
δηλαδή
1. Ή δεν πάτησαν ποτέ
2. Ή πέρασαν μαθήματα που δεν έδωσαν ή είχαν κοπεί
3. ή ήρθαν με παρανομο τρόπο απο παν/μια του εξωτερικού και δεν έδωσαν τις εξετάσεις για τα μαθήματα της σχολής

Επίσης προχτές το δικαστήριο αποφάσισε την τιμωρία 4 ιατρών που παρανόμως κατείχαν πτυχίο ιατρικής με παρόμοιο τρόπο

Όπως παραδέχτηκε ο πρύτανης Μάνθος στην τηλεόραση (΄καθηγητής στην έδρα ιστολογίας) ο ένας εκ των τεσσάρων ήταν υιός καθηγητή ιατρικής του ΑΠΘ. Κανένας δεν είπε τίποτε για αφαίρεση της άδειας άσκησης επαγγέλματος. (κρίμα είναι τα παιδιά.....)

Άρα εκτός των άλλων πρέπει να γνωρίζετε ότι κυκλοφορούν και ιατροί Μαιμούδες.

Θα επιμείνω και στην αντίληψη του Έλληνα που γουστάρει τρελλά να πηγαίνει σε ιατρό "Καθηγητή"

Όποιος γνωρίζει ελάχιστα πράγματα για το πως γίνονται οι κρίσεις για την κατάληψη πανεπιστημιακών θέσεων μπορεί να αντιληφθεί ότι "καθηγητές" στην πλειοψηφία γίνονται οι πιο άχρηστοι. Στο γεγονός αυτό οφείλεται ασφαλώς το άθλιο επίπεδο της πανεπιστημιακής ιατρικής καθώς και (το κυριότερο κατά την γνώμη μου) η παντελής έλλειψη ερευνητικόύ έργου απο τα πανεπιστημιακά ιδρύματα.

Μην περιμένετε τίποτα καλύτερο. Δεν πρόκειται να συμβεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 19:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geox...
quote:
Θα επιμείνω και στην αντίληψη του Έλληνα που γουστάρει τρελλά να πηγαίνει σε ιατρό "Καθηγητή"

Όποιος γνωρίζει ελάχιστα πράγματα για το πως γίνονται οι κρίσεις για την κατάληψη πανεπιστημιακών θέσεων μπορεί να αντιληφθεί ότι "καθηγητές" στην πλειοψηφία γίνονται οι πιο άχρηστοι.



Έχεις δίκιο geox, τώρα που μεγαλώσαμε, το μάθαμε κι αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 20:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
2. Ή πέρασαν μαθήματα που δεν έδωσαν ή είχαν κοπεί

Ναι,διηγοταν ενας καθηγητης ιατρικης οτι περπατωντας στο διαδρομο ακουσε μια συζητηση μεταξυ 2 φοιτητων οπου συζητουσαν την αποκτηση αδειας εξασκησεως επαγγελματος ενος παλιου φοιτητη του.Κουφαθηκε ο ανθρωπος αφου ηξερε οτι ο συγκεκριμενος φοιτητης ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΟΥ,πως σκτ πηρε πτυχιο?

quote:
Όποιος γνωρίζει ελάχιστα πράγματα για το πως γίνονται οι κρίσεις για την κατάληψη πανεπιστημιακών θέσεων μπορεί να αντιληφθεί ότι "καθηγητές" στην πλειοψηφία γίνονται οι πιο άχρηστοι.

Κοματοκρατια και οικογενειοκρατεια=η μεθοδος κρισεων για την καταληψη πανεπιστημιακων θεσεων.(παθηση απο την οποια πασχουν και τα ΤΕΙ).

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

redmermaid
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2007, 11:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redmermaid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Libero μου έβαλες ιδέες τώρα. Πονάω εδώ και πόσα χρόνια στο δεξί μου γόνατο. Έχω πάει σε δυο γιατρούς του ταμείου μου ο ένας που πήγαινα μου έλεγε ότι δεν είναι τίποτα. Βάλε κομπρέσες και θα περάσει και μετά από πόσες φορές που είχα πάει μου είπε ότι έχω χονδοπάθεια τότε που ξεκίνησαν οι πόνοι ήμουν 17 τώρα είμαι 23 και ακόμα πονάω πριν ένα χρόνο πήγα σε ένα άλλο γιατρό και μου είπε ότι έχω χονδροπάθεια και στα 28 θα σταματήσουν οι πόνοι και για άλλα 5 χρόνια θα πονάω? Θα πάω να βγάλω ακτινογραφία να δω τι συμβαίνει ανησυχώ θα πάω αυτή τη βδομάδα κιόλας. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει δεν γίνεται να πονάω συνέχεια και οι γιατροί να μου λένε δεν είναι τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 02:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω την εντύπωση πως οι γιατροί όταν βλέπουν έναν ασθενή νέο, δεν τον εξετάζουν κανονικά, λέγοντας ίσως από μέσα τους «νέο παιδί είναι τι μπορεί να έχει» . Έτσι οι νέοι άνθρωποι "φεύγουν" άδικα, από γελοίες ασθένειες.


Εγω παλι αρχιζω να σχηματιζω την εντυπωση οτι πολλοι γιατροι δεν ξερουν να διαβαζουν ακτινογραφιες και λοιπες απεικονιστικες εξετασεις.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 20:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
redmermaid...
quote:
Φίλε Libero μου έβαλες ιδέες τώρα. Πονάω εδώ και πόσα χρόνια στο δεξί μου γόνατο. Έχω πάει σε δυο γιατρούς του ταμείου μου ο ένας που πήγαινα μου έλεγε ότι δεν είναι τίποτα. Βάλε κομπρέσες και θα περάσει και μετά από πόσες φορές που είχα πάει μου είπε ότι έχω χονδοπάθεια τότε που ξεκίνησαν οι πόνοι ήμουν 17 τώρα είμαι 23 και ακόμα πονάω πριν ένα χρόνο πήγα σε ένα άλλο γιατρό και μου είπε ότι έχω χονδροπάθεια και στα 28 θα σταματήσουν οι πόνοι και για άλλα 5 χρόνια θα πονάω? Θα πάω να βγάλω ακτινογραφία να δω τι συμβαίνει ανησυχώ θα πάω αυτή τη βδομάδα κιόλας. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει δεν γίνεται να πονάω συνέχεια και οι γιατροί να μου λένε δεν είναι τίποτα.

Δεν ξέρω αν είναι ίδια η περίπτωση αλλά ο πόνος που είχα ήταν συνεχής και αβάσταχτος γι’ αυτό κι έπαιρνα κάθε μέρα παυσίπονα. (δεν θα άντεχα 6 χρόνια) Το οστεοειδές οστέωμα δεν φαινόταν ξεκάθαρα στην ακτινογραφία έτσι έκανα αξονική τομογραφία για να μπω μετά στο χειρουργείο.

Ελπίζω redmermaid, να βρεις τελικά τι είναι αυτό που σου προκαλεί τον πόνο και να βρεις την ‘γειά σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy