ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΗΣ -ΕΚΛΟΓΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 13:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΙΣ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΙΝΗΤΡΟ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM TΟ ΟΠΟΙΟ ΤΥΧΑΙΑ ΑΝΑΚΑΛΗΨΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΞΙΛΟΓΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΟΥΝ ΜΕ ΑΝΥΣΥΧΕΙΕΣ & ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ.
ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΝΑΝΕ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΠΑΙΔΕΙΑ, ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ!. ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ? ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΟΜΩΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ? ΠΟΙΟΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ? ΤΙ ΛΥΣΕΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ?
ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ!!!! ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ Η ΟΧΙ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ?
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 17:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου europaios2

Και βέβαια είναι ενδιαφέρον να συζητήσουμε αυτό το θέμα, ιδιαίτερα εάν προσπαθήσουμε να το πραγματευτούμε με τρόπο ευρύ και φιλοσοφικό. Φαντάζομαι ότι γι' αυτόν τον λόγο το τοποθέτησες και στην ενότητα .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.

Θέλει πραγματική ΣΟΦΙΑ για να μπορέσει κανείς να δει τι δεν πάει καλά με την πολιτική και να προτείνει λύσεις για έναν κόσμο καλύτερο και πιο δίκαιο. Ξέρεις, συνήθως οι άνθρωποι αρεσκόμαστε να κρίνουμε τις διάφορες πολιτικές απόφάσεις, να λέμε ότι τα πράγματα δεν είναι καλά, δεν είμαστε ευχαριστημένοι, φοβόμαστε για το μέλλον μας, νιώθουμε ανασφάλεια, νιώθουμε εκτός της πολιτικής (αν και ψηφίζουμε) και άλλα τόσα. Δυστυχώς, όσο δίκιο κι αν έχουμε που παραπονιόμαστε για όλα αυτά, άλλο τόσο άδικο κουβαλάμε μαζί με την άγνοιά μας, που στη συγκεκριμένη περίπτωση μεταφράζεται σε αδυναμία να μπορέσουμε να συμμετάσχουμε ενεργά στο πολιτικό έργο.

Και πολιτικό έργο δεν είναι κατά τη γνώμη μου να γίνει κάποιος βουλευτής, ή να υπηρετήσει σε ένα γραφείο που υποστηρίζει κάποιο συγκεκριμένο κόμμα. Πολιτικό έργο είναι να συνειδητοποιήσουμε ο καθένας από εμάς την ευθύνη που μας αναλογεί σε μία πόλη, σε ένα κράτος, σε μια κοινωνία. Και να προσπαθήσουμε να μειώσουμε την άγνοιά μας, γιατί χωρίς να γνωρίζουμε τα πράγματα δεν μπορούμε να βοηθήσουμε πραγματικά, παρά μόνο να γκρινιάζουμε.

Λέμε για παράδειγμα ότι μας ενοχλεί το τάδε νομοσχέδιο της Παιδείας. Βγάζουμε πανώ στους δρόμους με συνθήματα "ΚΑΤΩ ΤΟ ΤΑΔΕ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ" και οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι λέει. Μα κι αν ακόμα ξέρουμε, μπορεί να μας διαφεύγουν άλλα σημαντικά στοιχεία, όπως το γενικότερο πλαίσιο μέσα στο οποίο τοποθετείται το νομοσχέδιο, οι αλληλεπιδράσεις μεταξύ διάφορων αποφάσεων, το τι δεν πήγε καλά με το προηγούμενο νομοσχέδιο και πάει λέγοντας.

Φτάνουμε μετά στις κάλπες, έχοντας ακούσει τις προεκλογικές ομιλίες των πιο μεγάλων κομμάτων, που μας υπόσχονται με γενικόλογα αυτό που έχουμε ανάγκη: οικονομική ασφάλεια, περισσότερο πράσινο, καλύτερη αστυνομία, καλύτερα σχολεία, κ.λπ.

Εγώ τα έχω βαρεθεί όλα αυτά. Το ίδιο συμβαίνει και με πολύ κόσμο, που δηλώνει την απογοήτευσή του με το να μην πηγαίνει καν να ψηφίσει στις εκλογές. Στην Α' Αθηνών στις προηγούμενες (δημοτικές) εκλογές η αποχή κόντεψε να φτάσει στο 50%. Αδιαφορία; Ή μήπως συνειδητοποίηση ότι οι εκλογές είναι μόνο ένα θέατρο, μια ψευδαίσθηση ότι συμμετέχουμε ενεργά στις αποφάσεις που παίρνονται για μας;

Και μία ερώτηση: εάν είχαμε πραγματικά το δικαίωμα να συμμετέχουμε ενεργά στις πολιτικές αποφάσεις, θα είμασταν και ικανοί να το κάνουμε;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 20:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον θέμα και ορθώς ανοίχτηκε κατά τη γνώμη μου στην κατηγορία - Η ΣΟΦΙΑ - αφού αναγκαστικά χρειάζεται να το "φιλοσοφήσουμε" λίγο εως πολύ

Στην σύγχρονη ελληνική κοινωνία παρατηρούμε το εξής αντιφατικό φαινόμενο: οι απλοί πολίτες, στις δουλειές τους, στα σπίτια τους, στα καφενεία, όπου βρεθούν κι όπου σταθούν τελος πάντων, διαμαρτύρονται (δικαιολογημένα)συχνά για την πολιτική και οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα, με όλα τα προβλήματα που απορρέουν από αυτήν. Ανεργία, χαμηλοί μισθοί, εξεφτελιστικές συντάξεις,προβληματική παιδεία, προβληματικές συγκοινωνίες,εγκατάλειψη της επαρχίας και έξαρση της αστυφιλίας, διαπλοκές, αναξιοκρατία και διαιώνιση της "αξίας του βύσματος" σε εργασιακές θέσεις, αύξηση της βίας και της εγκληματικότητας, κοινωνική ανισότητα, αντιλαϊκά μέτρα με πρόσχημα την εθνική ή άλλου είδους ασφάλεια, το δύσκολο και πολύπλοκο ζήτημα των μεταναστών κτλ....

Ωστόσο, παρά την οφθαλμοφανέστατη απογοητευση των Ελλήνων για τα κοινωνικά,πολιτικά και οικονομικά δρώμενα της χώρας, διαπιστώνουμε πως κάθε τετραετία οι "πράσινοι" και οι "γαλάζιοι" εναλλάσονται με ευκολία στην εξουσία αφήνοντας πολύ πίσω τα μικρότερα κόμματα, που είναι μικρά ακριβώς λόγω της χρόνιας έλλειψης μεγάλης μάζας ψηφοφόρων στους κόλπους τους. Και απορεί εύλογα κάποιος: πώς είναι δυνατόν ο λαός να δυσφορεί για τα μέχρι τώρα αποτελέσματα του δικομματισμού και οι ίδιες πολιτικές παρατάξεις να κάνουν κουμάντο δεκαετίες ολόκληρες στον τόπο?

Πιστεύω ότι η απάντηση βρίσκεται στις παρακάτω αιτίες:

- oι ανασφάλειες και oι στιγμιαίες αδυναμίες των πολιτών την κρίσιμη εκείνη ώρα των εκλογών. Σκέφτεται δηλαδή ο ψηφοφόρος: "εντάξει μωρέ,ο κόσμος φωνάζει τόσο καιρό, μπορεί τώρα να αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο, ας δώσω άλλη μια ευκαιρία στον Γιωργάκη ή στον Κωστάκη". Αν δίπλα σε αυτό προσθέσουμε και την αδιαμφησβήτητη επιτυχία και των δύο μεγάλων κομμάτων να έχουν εξασφαλίσει μακροχρόνια ειρήνη για τη χώρα (ένα από τα λίγα καλά που τους αναγνωρίζω), ο ψηφοφόρος αισθάνεται μια ασφάλεια και προτιμάει να τους χαρίσει ακόμη μια φορά την ψήφο του. Και μην υποτιμάτε αυτό το τελευταίο για την διασφάλιση ειρήνης εδώ και δεκαετίες. Απλά σκεφτείτε πόσο φρικιαστικό είναι να μην ξέρει η μάνα αν αύριο το παιδί της που πολεμάει στο μέτωπο θα ζεί, θα αγνοείται ή αν θα έχει γίνει μακαρίτης. Αντε μετά ο ψηφοφόρος να εμπιστευετεί την ψήφο του αλλού...

- η αδιαφορία για το κοινό καλό και η συμφεροντολογική ψήφος ή αυτή που εξασφαλίζει το προσωπικό όφελος. Νομίζω δεν χρειάζεται ανάλυση αυτό. Είναι γνωστή η "λογική" του "ψηφίζω αυτόν που μπορεί να βάλει το παιδί μου στο δημόσιο, αυτόν με τον οποίο έχω γνωριμίες και θα με καβατζώσει" κτλ...Αυτή η αξιολύπητη και αντικοινωνική συμπεριφορά δεν πρόκειται να βελτιώσει την εικόνα του τόπου. Οταν δεν αναλύουμε, δεν εξετάζουμε σε βάθος όλα εκείνα τα στοιχεία(π.χ. προγραμματα κομμάτων, το βαθμό αξιοπιστίας και δυνατότητας υλοποίησης των προεκλογικών υποσχέσεων κ.α.) που αφορούν σε ένα καλύτερο και δικαιότερο μέλλον για την ελληνική κοινωνία, όταν βάζουμε συχνά το ατομικό συμφέρον πάνω από το συλλογικό, η κοινωνία μας αναπόφευκτα θα οδηγηθεί σε κατρακύλα και ηθικό μαρασμό.

- Ισως και το ίδιο το εκλογικό σύστημα να παίζει ρόλο, αφού η ενισχυμένη αναλογική ευνοεί τα δύο μεγάλα κόμματα στον σχηματισμό αυτοδύναμης κυβέρνησης με λιγότερους ψηφοφόρους απ'ότι θα χρειάζοταν στο σύστημα της απλής. Νομίζω πως είναι καλύτερα να βρίσκονται περισσότερα άτομα από διαφορετικές παρατάξεις στην εξουσία, διότι έτσι υπάρχει καλύτερος έλεγχος και περισσότερη δημοκρατικότητα στις αποφάσεις. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι ετοιμοι οι δικοί μας πολιτικοί να συνεργαστούν με γνώμονα το γενικότερο συμφέρον και όχι το κομματικό, αλλά, αν δεν κάνω λάθος, το σύστημα πετυχαίνει σε άλλες χώρες που το εφαρμόζουν. Γιατί να μη μπορέσουμε κι εμείς λοιπόν?

quote:

europaios2

ΠΟΙΟΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ?


Η απάντηση είναι απλή:Ολοι έχουμε ευθύνη για τα κακώς κείμενα στην Ελλάδα. Στον καθέναν μας αναλογεί ένα μερίδιο ευθύνης. Στον πολιτικό που αποφασίζει τσαπατσούλικα ή αδιαφορεί για σημαντικά ζητηματα. Εμείς που εμπιστευόμαστε εύκολα την ψήφο μας σε αυτούς που συνεχως υπόσχονται αλλά δεν εκπληρώνουν τις υποσχέσεις αυτές ή το κάνουν ελλειπώς. Εγώ ο Agnostic που θα εκμεταλλευτώ τον συμπολίτη μου επειδή έχω τις καβάτζες, τις "γνωριμίες" και το κεφάλαιο, εγώ που θα σπάσω το αμάξι του συμπολίτη μου επειδή έχασε ο Παναθηναϊκός και δεν μπορώ να συγκρατησω τη συσσωρευμένη αγανάκτησή μου, εγώ που μεταχειρίζομαι τον φτωχό - πλην τίμιο - ημεδαπό ή αλλοδαπό εργάτη σαν ζώο και του δίνω ψίχουλα ενώ αυτός δουλεύει σαν σκυλί πολλές ώρες στην οικοδομή μου, εγώ που θα λερώσω τους δρόμους αφού "δεν βαρίεσαι μωρέ, θα τα καθαρίσει το θύμα ο οδοκαθαριστής", εγώ που σαν ζώο βαριέμαι να περπατήσω λίγα μέτρα να παρω ψωμί από το φούρναρη και αφήνω σαν πορδή τα καυσαέρια του αυτοκινήτου μου στη μάπα των γειτόνων(έχουν και μια ευωδιά άλλο πράγμα, BP μιλάμε!!), εγώ ο κρετίνος που καίω το δάσος για να χτίσω εξοχικό με θέα...

Οποιος βγάζει τον εαυτό του έξω από τις κοινωνικές ευθύνες μάλλον ζει σε μια πλάνη, την οποία πρέπει να ξεπεράσει σύντομα.

quote:

europaios2

ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΟΜΩΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ? ΤΙ ΛΥΣΕΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ?


Μπορούμε να ξεκινήσουμε από τα πιο απλά ζητήματα εντός των άμεσων δυνατοτήτων μας, κι έπειτα να προχωρήσουμε στα πιο πολύπλοκα και πολυδιάστατα. Ας δείχνουμε έκδηλο ενδιαφέρον για το κοινό καλό, ας σεβόμαστε τον διπλανό μας, όταν φωνάζουμε στο δρόμο να ξέρουμε γιατί φωνάζουμε και τι πραγματικά θέλουμε, να εγκαταλείψουμε την οπαδική ποδοσφαιρική νοοτροπία της μιζέριας στις εκλογές, ας αποκτούμε όλο και περισσότερες γνωσεις σε πολλούς τομείς ώστε να μπορούμε να κρίνουμε ανεπηρέαστα από κάθε προπαγάνδα, ας μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να μην τα επαναλμαβάνουμε.
Ισως μια γενικότερη απομάκρυνση από τα δύο μεγάλα κόμματα στις επόμενες εκλογές, να δώσει ένα ηχηρό μήνυμα-ράπισμα στους ηγέτες και βουλευτές τους.

Πείτε με ονειροπαρμένο, αλλά θεωρώ ότι ακόμα και μια διαδικτυακή συζήτηση για τέτοια θέματα, έστω κι αν προβληματίσει 1 μόνο άτομο, είναι επιτυχία. Κάθε πολίτης που αφυπνίζεται με τον οποιονδήποτε τρόπο(μπροσούρες, συζητήσεις, προσωπικές εμπειρίες κτλ) είναι μια μικρή γροθιά στην κοινωνική παρακμή. Και μια μικρή φλόγα μπορεί με την ανάλογη ώθηση να γίνει πυρκαγιά

Για τους πιο απαισιόδοξους που θεωρούν ότι η κατάσταση δεν μπορεί να αλλάξει, απλά θα τους παραπέμψω σε μεγάλες κατακτήσεις του ανθρώπου ανά τους αιώνες. Η κατάργηση της δουλείας και των απάνθρωπων τιμωριών, η υποχώρηση της τυρρανίας και της αυστηρής μοναρχίας η καθιέρωση του 8-ωρου εργασίας, η κοινωνική ανύψωση της γυναίκας, το δικαίωμα ψήφου σε όλους τους πολίτες ανεξαρτήτως φύλου, τα ανθρώπινα δικαιώματα, η εξάλλειψη της έχθρας των Ευρωπαϊκών κρατών και η οικοδόμηση φιλικών μεταξύ τους σχεσεων και πολλές άλλες κατακτήσεις των ανθρώπινων κοινωνιών, φάνταζαν ουτοπίες στο παρελθόν.
Ομως με διαρκείς και αποφασιστικούς αγώνες (πολλες φορές βέβαια αιματηρούς) η ανθρωπότητα έχει πετύχει σπουδαίες ανατροπές. Ας είμαστε λοιπόν αισιόδοξοι, εστω και συγκρατημένα. Η ελπίδα βγήκε τελευταία από το κουτί της Πανδώρας...όμως βγήκε

quote:

amalia

Λέμε για παράδειγμα ότι μας ενοχλεί το τάδε νομοσχέδιο της Παιδείας. Βγάζουμε πανώ στους δρόμους με συνθήματα "ΚΑΤΩ ΤΟ ΤΑΔΕ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ" και οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι λέει. Μα κι αν ακόμα ξέρουμε, μπορεί να μας διαφεύγουν άλλα σημαντικά στοιχεία, όπως το γενικότερο πλαίσιο μέσα στο οποίο τοποθετείται το νομοσχέδιο, οι αλληλεπιδράσεις μεταξύ διάφορων αποφάσεων, το τι δεν πήγε καλά με το προηγούμενο νομοσχέδιο και πάει λέγοντας.


Αυτό είναι σωστο μερικές φορές. Γενικότερα κάποιες αποφάσεις των πολιτικών ενδέχεται να περικλείουν αλληλεπιδράσεις και παραμέτρους δυσδιάκριτες για έναν πολίτη που ενεργεί και σκέφτεται παρορμητικά λόγω στιγμιαίου φανατισμού, χωρίς καθαρή σκέψη. Θα δώσω ένα παράδειγμα πολύ σημαντικότερο. Τα Ιμια. Παρότι αποφύγαμε έναν πόλεμο που θα απέφερε εκατοντάδες ίσως και χιλιάδες απώλειες σε ανθρώπινες ζωές καθώς και μεγάλη οικονομική ζημιά στην χώρα, κι όμως μερικοί κατηγορούσαν τον τότε Πρωθυπουργό(με όλα τα στραβά του, δεν λέω) για προδοσία, έλλειψη τόλμης και πατριωτισμού και άλλους γνωστούς αφορισμούς...
Εύκολο είναι από τον καναπέ να εξαπολύουμε κατηγορίες του καφενείου. Ας έρθει όμως κάποιος στη θέση του συγκεκριμένου ανθρώπου ο οποίος κρατούσε στα χέρια τους τις ζωές χιλιάδων νέων παιδιών και ας αναλογιστεί...αξίζει να χάνονται χιλιάδες ζωές για 1-2 ακατοίκητες βραχονησίδες?? Μάλλον όχι...
Δηλαδή υπάρχουν και περιπτώσεις όπου πάνω στις γενικότερες αντιδραστικές μας τάσεις, μπορεί να γίνουμε υπερβολικοί και παράλογοι.

quote:

amalia

Στην Α' Αθηνών στις προηγούμενες (δημοτικές) εκλογές η αποχή κόντεψε να φτάσει στο 50%. Αδιαφορία; Ή μήπως συνειδητοποίηση ότι οι εκλογές είναι μόνο ένα θέατρο, μια ψευδαίσθηση ότι συμμετέχουμε ενεργά στις αποφάσεις που παίρνονται για μας;

Και μία ερώτηση: εάν είχαμε πραγματικά το δικαίωμα να συμμετέχουμε ενεργά στις πολιτικές αποφάσεις, θα είμασταν και ικανοί να το κάνουμε;


Η άμεση συμμετοχή του πολίτη στα κοινά και σε αποφάσεις για διάφορα θέματα, είναι για μένα το ιδανικό. Τι πιο δίκαιο από το να ακούγεται η φωνή σου και να συμμετέχεις ενεργά με αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες σε κοινωνικά ζητήματα.Αυτή είναι πραγματική δημοκρατία και όχι η δημοκρατικοφάνεια που έχουμε σήμερα. Αυτό βέβαια προϋποθέτει αφύπνιση του πολίτη και τόνωση του ενδιαφέροντος του να ασχοληθεί πρακτικά με τα του τόπου του....κάτι δύσκολο προς το παρόν, όχι όμως ακατόρθωτο....

Το έκαναν οι αρχαίοι Αθηναίοι στην Εκκλησία του Δήμου, όπου 40.000 και βάλε νοματέοι συμμετείχαν ενεργά σε αποφάσεις πάνω από μια φορά το μήνα, ψηφίζοντας, εκφράζοντας την άποψή τους κτλ. Μαγκιά! Γιατί να μη μπορούν να το πράξουν και σύγχρονες κοινωνίες αυτό? Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο λοιπόν...


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 20/07/2007 21:06:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2007, 17:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά πιστεύω πως η πολιτική ηγεσία σε μια χώρα και γενικά η πολιτική έχουν άμεση σχέση με την συνειδητοποίηση του λαού των πολιτικών τους δικαιωμάτων κι υποχρεώσεων.
Το θέμα φυσικά δεν έχει να κάνει με τα πολιτικά κόμματα και μόνο, εκτείνεται πολύ παραπέρα.
Υπάρχουν πολίτες οι οποίοι πιστεύουν ότι θα ψηφίσουν κάθε 4 χρόνια κι από κει και πέρα έχουν εκτελέσει το "καθήκον" τους.
Υπάρχουν πολίτες επίσης που διαμαρτύρονται συχνά για ένα συγκεκριμένο νομοσχέδιο κι απαιτούν την κατάργση του ενώ δεν γνωρίζουν ποιό είναι αυτό το νομοσχέδιο και σε τι συνίσταται.
Υπάρχουν επίσης πολίτες οι οποίοι δηλώνουν ανικανοποίητοι με αρκετά πράγματα της πολιτικής ζωής στην χώρα μας αλλά παρόλα αυτά δεν έχουν να αντιπροτείνουν άλλες λύσεις.
Υπάρχουν επίσης πολίτες οι οποίοι συμμετέχουν σε πλήθος διαδηλώσεων αλλά κάθε 4 χρόνια τρέχουν εναγωνίως για να ψηφίσουν, διαιωνίζοντας έτσι τα όποια προβλήματα έχουν εντοπίσει.
Για καιρό υπήρχαν μεγάλες αντιδράσεις για το λεγόμενο άρθρο 16 και τις αλλαγές που θα έφερνε στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Πέραν της άγνοιας ενός πολύ μεγάλου ποσοστού το οποίο δεν ήθελε να το αποδεχθεί, μήπως θα έπρεπε να γνωρίζαμε και το γενικότερο πλαίσιο μέσα στο οποίο ψηφίστηκε?

Η έννοια του πολίτη για μένα θα πρέπει να είναι συνυφασμένη με την συμμετοχή στα κοινά και κυρίως με την ενημέρωση για αυτά.
Αν δεν συμβεί αυτό πως ο κάθε πολίτης θα μπορεί να επιλέξει εκπροσώπους, να συμμετάσχει πιο ενεργά στη λήψη αποφάσεων αλλά και να υπερασπιστεί τα όποια δικαιώματα του?

quote:
Και μία ερώτηση: εάν είχαμε πραγματικά το δικαίωμα να συμμετέχουμε ενεργά στις πολιτικές αποφάσεις, θα είμασταν και ικανοί να το κάνουμε;

Όσο δεν γνωρίζαμε όλες τις παραμέτρους, αμφιβάλλω.
Το θέμα όμως - σε πρώτο επίπεδο τουλάχιστον - είναι αν θα θέλαμε να συμμετέχουμε.
Έχουμε δικαίωμα να δηλώνουμε δυσαρεστημένοι, να γκρινιάζουμε, να απογοητευόμαστε κτλ.
Πέρα από αυτό όμως έχουμε το θάρρος να αναλάβουμε πρωτοβουλίες επί του θέματος αυτού και να συμμετάσχουμε ενεργά?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2007, 09:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΟΥ (ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ, ΩΡΑΙΑ ΗΤΑΝ, ΚΑΛΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ!!!!)ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΧΑΡΑ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ.
ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΣΤΟ ΣΟΦΙΑ!
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΟΦΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΟΝΟ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΕΤΡΑΕΤΙΑ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Ο ΠΟΛΥΚΟΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
ΜΕ ΤΑ ΜΟΝΟ 2 ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΑΤΑ ΝΑ ΕΝΑΛΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΣΟΚ & ΑΠ' ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΤΟΝ ΓΙΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ Ν.Δ. ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ, ΜΑΛΟΝ ΔΕ ΦΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ. ΑΚΟΜΗ ΕΚΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.
ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑ, ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΠΗΓΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΑΜΜΑΤΩΝ.
ΜΕ ΤΗ 'ΜΗ' ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ 'AMALIA' ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΝΙΣΧΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΑ. Π.Χ. ΑΝ ΨΗΦΙΖΟΥΝ 10 ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ 4 ΤΟ ΠΑΣΟΚ 3 Η Ν.Δ. 2 ΤΟ ΚΚΕ ΚΑΙ 1 Ο ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ, ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΑΝ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΕΛΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ 6, ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ 4 ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ 2 Η Ν.Δ. ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ.
ΤΑ 2 ΑΥΤΑ ΚΟΜΑΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ, ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΙΣ ΗΠΑ ΟΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ 40%.
ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ Μ.Μ.Ε. ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥΝ Η' ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ Η' ΠΑΣΟΚ Η' Ν.Δ. Η ΤΙΠΟΤΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟΧΗ, ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΑ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΓΙΔΑ!!!!!!!!!!
ΔΕ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΠΙΟ ΚΑΜΜΑ ΝΑ ΨΙΦΕΙΣΕΤΕ. ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΙ ΝΑ ΜΗ ΨΗΦΙΣΤΕΤΕ!!
ΜΗ ΨΙΦΗΣΤΕ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ Ν.Δ. ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΗΝΟΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ. ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΛΑΓΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ. ΑΠΛΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΣΙΜΗΤΗΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΑΥΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.
[size=4]ΤΑΠΡΟΩΣΩΠΑ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑΖΟΥΝ. ΤΙ ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑΝ. ΤΗ ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΗΛΕΩΡΑΣΗ ΑΤΥΤΟΙ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΟΙΜΗΣΜΕΝΟ & ΜΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟ!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2007, 16:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2, καλώς ήλθες και πάλι και καλό υπόλοιπο του καλοκαιριού!

Για να είμαι ειλικρινής, προσωπικά δεν θα αναλωνόμουν σε μεγάλο βαθμό στο ποιό από τα πολιτικά κόμματα της Ελλάδας θα ήταν σε θέση να βγει και ποιό δεν θα έπρεπε να ψηφιστεί.
Τουλάχιστον όχι σε πρώτη φάση.
Θα το ανέλυα αυτό σε μεγαλύτερο βαθμό εάν αντιλαμβανόμουν ότι σαν πολίτες - τουλάχιστον ως πλειοψηφία - είμαστε πολιτικά συνειδητοποιημένοι και γνώστες της πολιτικής κατάστασης στην χώρα μας.
Όσο αυτό δεν συμβαίνει, νομίζω πως δεν θα αλλάξουν πολλά πράγματα.
Θα συνεχίσουμε να βλέπουμε νομοσχέδια να ψηφίζονται σε βάρος μας, θα συνεχίσουμε να κάνουμε λανθασμένες επιλογές και θα συνεχιστεί η όποια άγνοια μας σε ζητήματα που μας αφορούν ως πολίτες.

Αυτή η πιο ενεργή συμμετοχή μας μπορεί να γίνει με την - όσο τον δυνατόν περισσότερο - αχρωμάτιστη ενημέρωση μας, με το να σκεφτούμε ποιές άλλες λύσεις θα ήταν καλύτερες για κάτι που προτείνεται και τι είναι αυτό που θα ωφελούσε όχι μόνο εμάς αλλά την χώρα μας.
Παρόλα αυτά ακούω συνεχώς αντιδράσεις για νομοσχέδια, αποφάσεις και προτάσεις της εκάστοτε κυβέρνησης.
Σε τι βαθμό είμαστε διατεθειμένοι να αναλάβουμε ενεργό δράση ώστε να δώσουμε εναλλακτικές και να ανταπαντήσουμε με επιχειρήματα?
Κι εννοώ σε πρώτη φάση ως ατομικές μονάδες κι ύστερα ως σύνολα ομάδων.

quote:
ΜΕ ΤΗ 'ΜΗ' ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ 'AMALIA' ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΝΙΣΧΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΑ. Π.Χ. ΑΝ ΨΗΦΙΖΟΥΝ 10 ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ 4 ΤΟ ΠΑΣΟΚ 3 Η Ν.Δ. 2 ΤΟ ΚΚΕ ΚΑΙ 1 Ο ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ, ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΑΝ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΕΛΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ 6, ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ 4 ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ 2 Η Ν.Δ. ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Η αίσθηση που αποκόμισα εγώ διαβάζοντας το μήνυμα της amalia ήταν ότι με τη μη συμμετοχή του λαού στις εκλογές ίσως να θορυβηθούν οι πολιτικοί ώστε να αλλάξουν την κατάσταση και να πάμε λίγο προς το καλύτερο.

quote:
[size=4]ΤΑΠΡΟΩΣΩΠΑ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑΖΟΥΝ. ΤΙ ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑΝ. ΤΗ ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΗΛΕΩΡΑΣΗ ΑΤΥΤΟΙ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΟΙΜΗΣΜΕΝΟ & ΜΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟ!!!!!!!!!

Φίλε μου, κατανοώ την αγανάκτηση σου!
Ποιός ευθύνεται όμως για αυτή την κατάσταση?
Μόνο τα πολιτικά πρόσωπα που κάνουν ό,τι θέλουν?
Μόνο οι κοιμισμένοι πολίτες?
Μήπως κι οι 2 μαζί?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 08:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!!
ΑΠΛΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΣ, ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ & ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ. ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΨΑΡΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ!!!!ΚΟΠΡΙΤΕΣ!!!! ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΛΕΝΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝΕ, ΑΦΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΟΥΜΕ.
- ΚΑΙ ΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η AMALIA ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΓΙΑ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΘΟΡΥΒΗΘΟΥΝΕ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ!!!! ΛΑΘΟΣ ΟΜΩΣ ΤΑ ΓΑΪΔΟΥΡΙΑ ΔΕ ΘΟΡΥΒΟΥΝΤΑΙ!!! ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ. ΟΣΟ ΠΙΟ ΛΙΓΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΥΣΗΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΙΣ ΒΡΩΜΟΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ.
- ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΜΑΛΟΝ ΑΠΟΧΡΩΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙ ΚΑΠΙΟΣ.
ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΜΗ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Η Ν.Δ. Η ΤΟ ΠΑΣΟΚ, ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΙ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ ΑΡΑ.... ΑΥΤΟΙ ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ.
----ΤΟ ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ Η Ο ΩΧΑΔΕΡΦΙΣΜΟΣ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΝΘΑΡΥΝΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΔΟΣΗΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΗΣΥΧΑ ΤΙΣ ΒΡΩΜΟΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ///!!!!!
ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ!! ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΟΣΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΧΩ
ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ!! ΟΜΩΣ....?
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΚΑΙ Η ΑΡΧΗ ΟΛΩΝ!!! ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ, ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ, π.χ. ΟΤΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΟ ΑΝΑΚΤΟΡΟ ΤΟΥ ΜΕΝΕΛΑΟΥ ΑΛΛΑ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ (ΤΙ ΠΡΟΤΟΤΥΠΟ ΑΛΗΘΕΙΑ? ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ), ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ? ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ?
ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ ΤΩΡΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΘΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣ ΜΠΟΥΝΕ 500 ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ? ΤΟΣΟ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ? ΑΝ ΣΧΗΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ Ν.Δ. Η ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΕΡΝΑΕΙ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΙΝΕΙ, ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ?

ΚΑΙ ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΔΩΣΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΛΙ!!!
ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΔΟΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ....................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 17:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2, πρώτα απ' όλα θα συνιστούσα ψυχραιμία.
Δε νομίζω να ωφελεί σε κάτι η έλλειψη της, αντιθέτως ίσως να μας ζημιώνει αφού όταν είμαστε σε κάποιο ξέσπασμα ενδέχεται να μη μπορούμε να προσεγγίσουμε τα πράγματα αντικειμενικά και σφαιρικά.

quote:
ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΜΗ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Η Ν.Δ. Η ΤΟ ΠΑΣΟΚ, ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΙ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ ΑΡΑ.... ΑΥΤΟΙ ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ.

Δυστυχώς τις ευθύνες τις χρεωνόμαστε όλοι εμείς.
Δεν είναι υπεύθυνο κάποιο συγκεκριμένο πολιτικό κόμμα όσο εμείς ως πολίτες δεν έχουμε κατανοήσει τι είναι αυτό που αποζητάμε και με ποιό τρόπο αυτό θα εκφραζόταν καλύτερα.
Όσο λοιπόν δεν το έχουμε ανακαλύψει αυτό, όποιο κόμμα κι αν ανέβαινε στην εξουσία θα είχαμε το ίδιο πρόβλημα.

Ο ωχαδερφισμός που αναφέρεις κι εσύ είναι μια από τις βασικές αιτίες που η κοινωνία μας "βαλτώνει" και συνεχίζει να αντιμετωπίζει συγκεκριμένα προβλήματα για μεγάλα χρονικά διαστήματα.
Είναι πολύ εύκολο να εντοπίζουμε προβλήματα, να φωνάζουμε διαρκώς για αυτά και να παραπονιόμαστε αλλά όταν παρουσιαστεί κάποια ευκαιρία για δράση - συλλογική ή ατομική - τότε ένα μέρος των παραπονούμενων είναι πολύ πιθανόν να θέλει να μείνει στην βολή του και να περιμένει από τους υπόλοιπους να διορθώσουν τα πράγματα.
Οπότε λείπει η δράση κι οδηγούμαστε σε μια αδράνεια.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 17:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
________________________________________________________________
ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΒΗΣΤΗΚΕ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ
ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΔΙΠΛΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ.
15/08/2007
Dying_Incubus
________________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 10:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ DYING INCUBUS, ΨΥΧΡΑΙΜΟΣ ΕΙΜΑΙ. ΜΕΤΟΧΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΥΣΥΧΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝ ΘΑ ΒΓΕΙ Η ΟΧΙ! ΕΧΩΣ ΟΜΩΣ ΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΗ ΑΥΤΗ ΕΛΑΔΑ.
--ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΝΤΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΗΜΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ...ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΣΟΙ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ!!!!!
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ πχ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΕΙΧΑΝΕ ΒΓΕΙ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ Η' ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΤΩΡΑ, ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ, ΟΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΣΤΟ ΦΟΥΛ, Η ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ, ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΑΔΕΙΑ, Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΟ......ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΟΥΣΑΝ ΛΕΕΙΙΙΙΙ, ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΣΤΗΝ ΙΕΡΗ ΠΕΤΡΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝΕ ΤΟΝ ΠΥΡΙΝΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑΚΗ ΠΟΥ ΕΓΕΙΝΕ ΚΩΣΤΑΣ Η' ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΠΟΥ ΕΓΕΙΝΕ ΓΙΩΡΓΟΣ!!!
ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΡΙΞΕΙ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΑΤΙΑΖΩ..ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ, ΑΠΟ 24 ΕΤΩΝ ΞΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΤΕΡΟΥΓΕΣ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΤΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ!!!!
ΣΩΣΤΑ ΛΕΣ ΛΕΙΠΕΙ Η ΔΡΑΣΗ, ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΟΜΩΣ, Η ΔΡΑΣΗ ΛΕΙΠΕΙ ΟΝΤΩΣ ΓΙΑ 4 ΕΤΗ, ΕΡΧΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ,
ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΔΡΑΣΗ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΣΦΥΡΟΔΡΕΠΑΝΑ ΚΑΙ ΩΣ ΝΕΟΙ ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΔΕΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΑΝΗ ΤΩΝ 300 ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΦΑΞΟΥΜΕ.
ΤΙ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΟΙ 300 ΤΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑ ΜΕ ΤΟΥΣ 300 ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ. ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΑΝ ΗΞΕΡΕ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΓΩΝΩΝ ΤΟΥ, (ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΕ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝΕ ΑΜΕΣΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ), ΝΑ ΕΙΧΕ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙ ΣΤΟ ΞΕΡΞΗ.
----ΛΟΙΠΟΝ.........?
[size=5]ΖΗΤΩ Η Ν.Δ. ΖΗΤΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ! ΘΕΛΩ ΚΙ΄ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΦΥΞΩ ΤΟ ΖΩΝΑΡΙ!!
ΘΕΛΩ ΚΙ' ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ, ΘΕΛΩ ΚΙ' ΑΛΛΟ ΜΙΖΕΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΟΙ ΚΟΠΡΙΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΖΗΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΪΔΟΛΑΟ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟ ΕΛΕΙΜΜΑ, ΖΗΤΩ ΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΣΤΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΕΣΥ, ΖΗΤΩ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΜΑΣ ΟΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΖΗΤΩ Ο ΣΥΝΟΣΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΛΗΜΑΝΙ ΤΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΖΗΤΩ Ο ΚΟΚΚΑΛΗΣ ΖΗΤΩ Ο ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ ΚΑΙ Ο ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ ΚΑΙ ΓΩ!!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΧΩ ΕΞΑΛΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ, ΖΗΤΩ Ο ΚΥΡΙΑΚΟΥ, ΖΗΤΩ Ο ΛΑΤΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΘΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ Ν.Δ. ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ ΚΑΙ ΓΩ!!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΧΩ ΕΞΑΛΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ. ΖΗΤΩ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΛΕΕΙ ΠΑΣΟΚ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗ Ν.Δ. ΣΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΦΘΟΡΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ Η ΔΕΞΙΑ (???) ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΣΚΩΤΟΣΑΝΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ, ΖΗΤΩ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ Η ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ ΨΗΦΙΖΕΙ Ν.Δ. ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΟΥΜΟΥΝΣΤΕΣ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟ ΠΑΠΠΟΥ ΤΗΣ, ΖΗΤΩ!!!!!!!!!! ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΧΡΟΝΟ, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΕ ΤΗ ΜΑΡΙΑ ΤΗΝ ΑΣΧΗΜΗ.... ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...ΤΑ ΡΕΙΒ ΠΑΡΤΥ...ΚΑΙ ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ....ΖΗΤΩ ΣΤΟΥΣ ΜΠΡΑΒΟΥΣ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΡΟΥΒΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΒΓΑΖΕΙ ΟΣΑ ΒΓΑΖΕΙ Ο ΒΛΑΚΑΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΠΡΩΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΠΙΣΤΑ ΣΕ 1 ΧΡΟΝΟ! ΖΗΤΩ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΑ ΜΑΣ ΤΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΜΑΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ!!!!!! ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ? ΟΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΕΙΠΣΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΛΥΞΜΠΟΥΡΓΚ! (ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!), ΖΗΤΩ ΤΩΝ ΚΟΠΡΙΤΩΝ (ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑΣ) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ! ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ, ΣΤΗ ΚΟΡΙΝΘΟ ΕΙΣΑΙ ΠΑΠΑΛΗΓΟΥΡΑΣ?? ΔΙΟΡΙΖΕΣΑΙ. ΖΗΤΩ ΤΟΥ ΣΥΓΧΩΡΕΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝ ΖΟΥΣΕ ΘΑ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΙΣΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ!!! ΖΗΤΩ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΦΕΡΕ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ!!! ΖΗΤΩ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ... ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ!!
ΖΗΤΩ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΕΓΕΙΝΕ ΓΙΩΡΓΟΣ...ΖΗΤΩ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑΚΗ ΕΓΕΙΝΕ ΚΩΣΤΑΣ!! ΖΗΤΩ ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, ΖΗΤΩ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΡΧΙΚΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑΚΗ!!! ΖΗΤΩ ΣΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ΝΑΡΚΩΤΚΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ!! ΖΗΤΩ!!ΖΗΤΩ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ!!! ΖΗΤΩ ΣΤΗ ΡΩΣΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ, ΖΗΤΩ ΣΤΗΝ ΕΦΗ ΣΑΡΗ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΖΗΤΩ ΣΤΗΝ ΑΝΙΤΑ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ, ΖΗΤΩ ΣΤΟ ΛΑΛΙΩΤΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ ΕΥΡΩ ΣΤΗ Λ.ΝΑΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΟΑΣΗ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΕΚΕΙ!!! ΚΑΙ ΑΣ ΜΗ ΤΗ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΕΓΚΑΘΕΤΟΙ!! ΖΗΤΩ Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΠΡΩΣΟΠΟΣ ΤΟΥ ΚΥΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΑΤΖΕΛΑ ΓΚΕΕΕΕΕΡΕΕΕΕΕΚΟΥ. [size=5]
ΤΕΤΙΟΣ ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΤΕΤΟΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΟΥΝ!!!!!

Edited by - europaios2 on 16/08/2007 10:44:13

Edited by - europaios2 on 16/08/2007 10:53:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 15:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ πχ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΕΙΧΑΝΕ ΒΓΕΙ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ Η' ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΤΩΡΑ, ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ, ΟΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΣΤΟ ΦΟΥΛ, Η ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ, ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΑΔΕΙΑ, Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΟ......

Μη νομίζεις, αγαπητέ europaios2!
Και τότε τα πράγματα δεν ήταν ιδανικά...

Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να σε παρακαλέσω και πάλι να επιδείξεις την απαιτούμενη αυτοσυγκράτηση καθώς φαίνεται ότι το συγκεκριμένο θέμα σου προκαλεί μια δυσφορία και μια αναστάτωση.
Άλλωστε το συγκεκριμένο θέμα δεν ανοίχτηκε με σκοπό να αναλωθούμε σε μια κομματική συζήτηση αλλά να προσεγγίσουμε την έννοια της Πολιτικής μέσα από μια πιο βαθιά και φιλοσοφική σκοπιά, σωστά?

Το θέμα, αγαπητέ, δεν είναι το τι θα κάνει το ένα πολιτικό κόμμα ή το άλλο, ποιός το εκπροσωπεί κλπ.
Το θέμα είναι να αποκτήσουμε πολιτική συνείδηση όλοι εμείς οι απλοί πολίτες ώστε να είμαστε σε θέση να αποφασίζουμε ορθά για τα πολιτικά ζητήματα της χώρας μας, να επισημαίνουμε τις λανθασμένες κινήσεις μιας κυβέρνησης έχοντας όμως να προτείνουμε και κάποιες εναλλακτικές λύσεις και προτάσεις.
Να ενεργοποιηθεί η βούληση μας ώστε να περάσουμε στην δράση και να αναλάβουμε τις υποχρεώσεις που έχουμε λαμβάνοντας υπόψιν μας ποιές ακριβώς είναι αυτές οι υποχρεώσεις μας αλλά και τα δικαιώματα μας.

Όσο δεν συμβαίνει αυτό απλά δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.
Όσο δεν αποδεχθούμε την πραγματική διάσταση του προβλήματος δεν θα μπορέσουμε να κάνουμε κάτι ουσιαστικό για να το διορθώσουμε.

Οπότε δεν έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία στο να αναφερόμαστε - υποτιμητικά σε κάποιον βαθμό - σε συγκεκριμένα πολιτικά πρόσωπα καθώς είναι σα να κοιτάμε την κορυφή ενός παγόβουνου αγνοώντας το μέγεθος του που είναι κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας.
Κι αυτή η ουσία που βρίσκεται κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας παραμένει εκεί έτοιμη να την αντικρύσουμε για να λάβουμε τις απαντήσεις μας.
Άλλωστε, στις Συζητήσεις του Esoterica δίνεται μεγαλύτερη βαρύτητα στην βαθύτερη ουσία των πραγμάτων μέσω μιας φιλοσοφικής κι ερευνητικής προσέγγισης της κι όχι τόσο στην επιφάνεια...

Δεδομένου ότι το περιεχόμενο του συγκεκριμένου θέματος έχει αρχίσει να ξεφεύγει από το πλαίσιο των θεμάτων που φιλοξενούνται στην Κατηγορία .-= Η ΣΟΦΙΑ =-., ίσως το θέμα να χρειαστεί να μεταβεί σε κάποια άλλη Κατηγορία Συζητήσεων, κάνοντας και μια μετατροπή στον τίτλο του ώστε να είναι ενδεικτικό του περιεχομένου...

Οψώμεθα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 09:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok! ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΘΕΜΑ ΣΤΟ: ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, ΣΤΟ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ κ.α.

Edited by - europaios2 on 20/08/2007 09:35:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 17:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου europaios2
Η μεταφορά ενός θέματος σε άλλη κατηγορία γίνεται από εμάς μέσω της εφαρμογής των forums - δε χρειαζόταν να κάνεις τόσο κόπο να μεταφέρεις όλα τα μηνύματα σε νέο θέμα.

Εάν τελικά υπάρξει λόγος να μεταφερθεί το θέμα σε άλλη κατηγορία, θα το μεταφέρουμε εμείς.

(το νέο θέμα που άνοιξες στις ΑΠΟΨΕΙΣ-ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ θα απενεργοποιηθεί)



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 08:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑMALIA!
-ΑΠΛΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΝΟΧΛΩ! ΚΑΙ ΜΕTA THN ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ DYING INCUBUS, ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣ..
-ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ, ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΤΩΝ FORUMS, KAI ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΙΚΟΛΗΣΗ! ΣΤΟ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.
ΟΠΟΤΕ ΣΥΝΕΧΙΖΩ...

Edited by - europaios2 on 21/08/2007 08:27:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 11:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2, η παρουσία σου δεν είναι ενοχλητική!

Η παρέμβαση μου φυσικά δεν είχε ως σκοπό να σου "πει" κάτι τέτοιο αλλά να σου δώσει μια πληρέστερη εικόνα και της θεματολογίας των Συζητήσεων όσο και του πνεύματος που τις διέπει.

Don't worry!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2007, 14:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα το πρωί, συνάδελφος συγκλονισμένος από τις πυρκαγιές μπαίνοντας στο γραφείο έκανε την ακόλουθη δήλωση :

Να μην ψηφίσουμε τίποτα στις εκλογές - ΟΛΟΙ ΑΚΥΡΟ !!!

Το προφιλ του συναδέλφου τώρα : Λίγο πριν τα 35, αριστερών απόψεων, φανατικός γαύρος, λάτρης του "Παραπέντε"... Όταν ζήτησα την γνώμη του για τις απόψεις του Σαρκοζί για την Τουρκία (κατά την προεκλογική περίοδο στην Γαλλία) δεν είχε ιδέα για ποιόν μιλούσα...

Σύμφωνα με μελέτες, η πλειοψηφία των ελλήνων ηλικίας 25-35 επιλέγει το δελτίο του STAR CHANNEL για την ενημέρωσή του....

Και μετά αναρωτιώμαστε γιατί μας κυβερνάνε τέτοιοι πολιτικοί....

Φίλε europaios2 οδηγηθήκαμε στον δικοματισμό γιατί έχουμε να επιλέξουμε ποιός είναι ο στραβός και ποιός ο τελείος τυφλός. Ψηφίζουμε με βάση "το μή χείρον βέλτιστον", αναρωτήθικες όμως γιατί ?

Για να αλλάξει κάτι σε αυτή την χώρα πρέπει να αποκτήσουμε πολιτική συνείδηση (όπως λέει και ο φίλος Dying_Incubus) η οποία όμως όσοι περνάει ο καιρός χάνεται σε αυτή την χώρα. Και πως να μην χάνεται όταν η πλειοψηφία των νέων αγνοεί τα θέματα πολιτικής (οικονομικής, εξωτερικής, κοινωνικής κλπ) αφού έχει σημαντικότερες ανησυχίες.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2007, 14:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τελικά η επιλογή κόμματος έχει καταντήσει και αυτή οικογενειακή κληρονομιά (όπως χαρακτηριστικά περιέγραψες φίλε europaios2).

Προτείνεις να μην ψηφίσουμε τα 2 μεγάλα κόμματα... Και τι να ψηφίσουμε λοιπόν ? Το κόμμα που θα γίνει δεκανίκι στο ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα ? Το άλλο κόμμα που απλά αντιδρά σε ότι και να πάει να γίνει σε αυτό τον τόπο ? Τους "ελληνάρες" μήπως ?????

Ο τόπος χρειάζεται νέες ιδέες, νέα κόμματα, νομίζω πως όλοι συμφωνούμε σε αυτό. Από που όμως, από ποιόν... Όλες οι απόπειρες πήγανε στράφι (Τσοβόλας, Σαμαράς, Αβραμόπουλος....). Με τι σημαία να βγεις, με τι πιστεύω..... Τους θυμάστε τους οικολόγους στην ελληνική βουλή ? Μεγάλο ανέκδοτο....

Όσο και να το φιλοσοφίσουμε δεν νομίζω πως θα βγάλουμε ποτέ άκρη. Ίσως κάποτε καταργηθέι η ελληνική βουλή και υπάρξει κεντρική εξουσία από την ευρωβουλή. Εγώ προσωπικά δεν βλέπω άλλη καλύτερη λύση, δεν με πείθει ο έλληνας ότι είναι ικανός να κυβερνήσει το ίδιο του τον τόπο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2007, 09:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ KERRY KING, Ο ΣΤΟΧΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΛΥΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ. Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΠΟ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟ ΚΟΜΜΑΤΩΝ.
-ΛΕΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΤΙ ΤΑ 2 ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΑ, Ε ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΡΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΝ ΤΕΛΗ ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ....ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΣΑΠΙΟΙ?
-ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Ο ΕΝΑΣ ΘΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΟΝ ΘΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ.
-ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗ ΜΠΕΙ π.χ. ΤΟ ΛΑΟΣ, Η Η ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΟΩΝ, Η ΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ.
Η ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΗΝΗΓΩΝ (ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΠΥΡΚΑΓΙΩΝ).
ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ:
1)ΔΕΝ ΠΡΟΑΓΕΤΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ,
2)ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ,
3)ΤΑ ΝΤΟΠΙΑ ΚΑΙ ΞΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΖΕΣ ΤΟΥΣ. ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ΤΗΝ ΥΠΟΚΛΙΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΦΑΚΟ Ο ΜΑΝΤΕΛΗΣ ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΕΠΙ ΠΑΣΟΚ ΣΤΟ ΚΟΚΚΑΛΗ, (ΚΟΝΤΕΨΕ ΝΑ ΒΡΕΙ Η ΜΥΤΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΑΧΑ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙ....ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΡΑΒΟΙ ΤΟΝ ΠΗΡΑΝ ΧΑΜΠΑΡΙ)
4)ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ.
5)ΟΣΟ ΠΙΟΠΟΛΟΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΚΑΠΙΟΣ ΘΑ ΦΩΝΑΞΕΙ ΚΛΕΕΕΕΕΕΦΤΕΕΕΕΕΣ!!!!
ΑΝ ΤΟΥΣ ΔΕΙ!!!!!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2007, 12:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε europaios2 δεν με έχει πείσει κάποιο από τα μικρά κόμματα ότι θα μπορούσε να αλλάξει κάτι στο πολιτικό σκηνικό της χώρας.

Καταρχήν το εκλογικό σύστημα της χώρας μας δεν επιτρέπει να δημιουργηθεί πολυκομματική βουλή. Και να σου πω την αλήθεια, με την μαλακία που δέρνει τον έλληνα, δεν είμαστε για πολυκομματική βουλή.

Άντε και μπαίνει το ΛΑΟΣ στην βουλή, τι νομίζεις πως θα αλλάξει. Αντε να μπούνε και οι κυνηγοί, να μπει και ο Λεβέντης μπας και σπάσουμε λίγη πλάκα... Δεν θα βγει κάτι κατά την γνώμη μου, άμα πρόσεξες το εκλογικό σύστημα οι έδρες κατανέμονται με απλή αναλογική, εκτός από 40 έδρες που θα πάνε μονοκούκι στο κόμμα που θα έχει το μεγαλύτερο ποσοστό (ανεξάρτητα της διαφοράς του από το δεύτερο κόμμα)*. Οπότε μάλλον πάλι δεν υπάρχει ώφελος για ψήφο σε μικρό κόμμα.

Πιστεύω πως είναι προς ώφελος της χώρας να υπάρξει αυτοδύναμη κυβέρνηση ικανή να βγάλει την τετραετία. Φαντάζεσαι να μην υπάρξει αυτοδυναμία και να πηγαίνουμε σε επαναλληπτικές εκλογές ? Ξέρεις για πόσα εκατομμύρια χαμένα ευρώ μιλάμε ?

Φαντάζεσαι κυβέρνηση συνασπισμού και να έχεις το κάθε κόμμα να απειλεί κάθε λίγο και λιγάκι άρση της στήριξης ? Θυμάσαι την πολιτική κατάσταση της Ιταλίας την δεκαετία του '80 ? Τέτοια Ελλάδα θέλεις ???

Να σου πω εγώ ποιά είναι η λύση ? Να φύγει η σαπίλα από την πολιτική ζωή μας. Για να γίνει αυτό, ή που θα πρέπει να γίνει ένα νέο κόμμα που θα αποτελείται από ότι υγιές υπάρχει σήμερα στην πολιτική σκηνή (το ξέρουμε και οι δυό πως δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αυτό), ή να αρχίσουνε πλέον υγιείς άνθρωποι να εισχωρούνε στα μεγάλα (και όχο μόνο) κόμματα. Ρίξε μια ματιά και δες ποιοί μας κυβερνάνε (ας μην ασχοληθούμε με αυτούς που μας κυβερνούσανε...). Ανθρωποι που δεν έχουνε δουλέψει ποτέ στην ζωή τους, άνθρωποι μιας ηλικίας που δεν έχει καμμία σχέση με την εποχή μας, άνθρωποι που κάνουνε πάρτυ πάνω στην αδιαφορία μας για την πολιτικοί μιας και έχουμε γαλουχηθεί με την άποψη ότι πολιτεύονται μόνο οι κλέφτες και οι τεμπέληδες...

Για το τέλος θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην μπούμε σε διαδικασία "χειραφέτησης" των συνομιλητών μας λέγοντας πχ "ψήφο στα μικρά κόμματα ως αντίδραση" (την Παπαρήγα μου θυμίζεις ) και ας περιοριστούμε στην ανταλλάγή απόψεων. Φοβάμαι μην ξεφύγει το θέμα μας και δικαίως μας κλειδώσουνε...

(* Παρακαλώ άμα κάνω λάθος να με διορθώσετε)

Edited by - KERRY KING on 29/08/2007 12:55:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2007, 14:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε europaios2 δεν με έχει πείσει κάποιο από τα μικρά κόμματα ότι θα μπορούσε να αλλάξει κάτι στο πολιτικό σκηνικό της χώρας.

Καταρχήν το εκλογικό σύστημα της χώρας μας δεν επιτρέπει να δημιουργηθεί πολυκομματική βουλή. Και να σου πω την αλήθεια, με την μαλακία που δέρνει τον έλληνα, δεν είμαστε για πολυκομματική βουλή.

Άντε και μπαίνει το ΛΑΟΣ στην βουλή, τι νομίζεις πως θα αλλάξει. Αντε να μπούνε και οι κυνηγοί, να μπει και ο Λεβέντης μπας και σπάσουμε λίγη πλάκα... Δεν θα βγει κάτι κατά την γνώμη μου, άμα πρόσεξες το εκλογικό σύστημα οι έδρες κατανέμονται με απλή αναλογική, εκτός από 40 έδρες που θα πάνε μονοκούκι στο κόμμα που θα έχει το μεγαλύτερο ποσοστό (ανεξάρτητα της διαφοράς του από το δεύτερο κόμμα)*. Οπότε μάλλον πάλι δεν υπάρχει ώφελος για ψήφο σε μικρό κόμμα.

Πιστεύω πως είναι προς ώφελος της χώρας να υπάρξει αυτοδύναμη κυβέρνηση ικανή να βγάλει την τετραετία. Φαντάζεσαι να μην υπάρξει αυτοδυναμία και να πηγαίνουμε σε επαναλληπτικές εκλογές ? Ξέρεις για πόσα εκατομμύρια χαμένα ευρώ μιλάμε ?

Φαντάζεσαι κυβέρνηση συνασπισμού και να έχεις το κάθε κόμμα να απειλεί κάθε λίγο και λιγάκι άρση της στήριξης ? Θυμάσαι την πολιτική κατάσταση της Ιταλίας την δεκαετία του '80 ? Τέτοια Ελλάδα θέλεις ???

Να σου πω εγώ ποιά είναι η λύση ? Να φύγει η σαπίλα από την πολιτική ζωή μας. Για να γίνει αυτό, ή που θα πρέπει να γίνει ένα νέο κόμμα που θα αποτελείται από ότι υγιές υπάρχει σήμερα στην πολιτική σκηνή (το ξέρουμε και οι δυό πως δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αυτό), ή να αρχίσουνε πλέον υγιείς άνθρωποι να εισχωρούνε στα μεγάλα (και όχο μόνο) κόμματα. Ρίξε μια ματιά και δες ποιοί μας κυβερνάνε (ας μην ασχοληθούμε με αυτούς που μας κυβερνούσανε...). Ανθρωποι που δεν έχουνε δουλέψει ποτέ στην ζωή τους, άνθρωποι μιας ηλικίας που δεν έχει καμμία σχέση με την εποχή μας, άνθρωποι που κάνουνε πάρτυ πάνω στην αδιαφορία μας για την πολιτικοί μιας και έχουμε γαλουχηθεί με την άποψη ότι πολιτεύονται μόνο οι κλέφτες και οι τεμπέληδες...

Για το τέλος θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην μπούμε σε διαδικασία "χειραφέτησης" των συνομιλητών μας λέγοντας πχ "ψήφο στα μικρά κόμματα ως αντίδραση" (την Παπαρήγα μου θυμίζεις ) και ας περιοριστούμε στην ανταλλάγή απόψεων. Φοβάμαι μην ξεφύγει το θέμα μας και δικαίως μας κλειδώσουνε...

(* Παρακαλώ άμα κάνω λάθος να με διορθώσετε)

Edited by - KERRY KING on 29/08/2007 12:55:14


ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ.!!!!
-ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΒΓΑΛΑΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΙΤΣΙΟΛΙΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΒΟΙΩΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΛΑΣΗΣ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ. ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΛΙΒΙΟ ΜΛΕΡΛΟΥΣΚΟΝΙ ΤΟ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟ, ΠΑΡΕΠΕΜΨΑΝ ΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ.ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΑΝ ΤΑ ΠΟΥΚΑΜΙΣΑ ΑΛΛΑ Η ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ.
-ΕΓΩ ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΥΔΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ, ΜΕ ΤΟ ΚΩΣΤΑΚΗ ΠΟΥ ΕΠΑΝΥΔΡΕΙΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ. ΕΞΑΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΟΥΝ ΟΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ! ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΠΑΝΥΔΡΗΣΗ?
-ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΤΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΠΟΥ ΩΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΕΙΧΕ ΔΗΛΩΣΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΟΙ ΝΑΡΚΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΒΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΟ ΣΑΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΟΙ ΝΕΟΙ ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΑΝΕΡΓΙΑ.
-ΜΕ ΤΟ ΛΑΟΣ ΔΕ ΓΕΛΑΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΗΤΑΝ Ο ΜΟΝΟΣ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΕΙΠΕ ΣΤΗ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΥ ΕΥΡΟΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΙΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΥΡΟΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΘΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΟΥΝ. ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ (ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ) ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Η ΝΑ ΚΟΥΤΟΥΛΑΕΙ ΣΤΑ ΕΔΡΑΝΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ Η ΤΟΥ ΕΥΡΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ.
-ΜΕ ΤΟ ΛΕΒΕΝΤΗ ΔΕ ΓΕΛΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΟΝΑΜΖΕΙ ΤΑ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΑ (ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΤΣΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ, ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΣ.....) ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΠΙΟ ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΟΝΟΜΑΖΕΙ? ΟΧΙ
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΞΑΛΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΣΑΦΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΣΤΑ ΜΜΕ. ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ Η ΓΕΛΟΪΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΑΙΡΟ ΝΟΜΙΖΑ ΤΥΦΛΩΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ.ΕΞΑΛΟΥ ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΚΑΖΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΕ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΤΟΤΕ ΣΤΟΝ ΑΝΤΕΝΑ ΠΟΥ ΚΑΛΕΣΕ ΤΟ ΛΕΒΕΝΤΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΔΗΘΕΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ. ΑΚΟΥΕΙ ΛΕΒΕΝΤΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΤΡΕΧΕΙ.......ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΥΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ κ. ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΛΑΜΙΤΣΗ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΤΗΣ ΝΕΤ ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΚΡΟΑΤΩΝ Η κ. ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΥΜΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΡΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ Ο ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΔΕ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΕΝΩ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ. ΤΟ ΠΡΩΪ ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.
-ΜΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΔΕ ΓΕΛΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΗΣ Ν.Δ. ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΘΑ ΗΣΑΝ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ. ΟΠΩΣ π.χ. ΕΙΧΑΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΚΡΟΥΝΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΔΑΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΥΠΙΡΙΝΙΚΕΣ ΖΩΝΕΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ. ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΠΟΥ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟ 80% ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΓΝΟΗΣΑΝ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΑΝ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΤΙΣ ΖΩΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ ΜΕ ΤΑ 4*4! ΑΜΑΞΙΑ ΤΟΥΣ.
-ΜΕ ΤΟ ΒΕΡΓΗ ΔΕ ΓΕΛΑΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣΧΕΤΩΣ ΕΑΝ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕ Η ΘΕΑ ΤΥΧΗ, ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΠΑΡΚΟ ΜΕ ΖΩΑ ΚΑΙ ΞΕΝΩΝΝΕΣ ΦΙΛΟΞΕΝΩΝΤΑΣ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΑΣΤΕΓΟΥΣ ΚΑΙ ΦΤΩΧΟΥΣ. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΡΕΜΑΛΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ. ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΖΩΑ!!!
-ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΛΑΙΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΛΗΝΕΣ ΔΕ ΞΥΠΝΑΝΕ!!!! ΚΛΑΙΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΧΩΘΗΚΑΝ ΣΤΗ ΚΡΑΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΤΖΗΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΡΑΜΑΝ-ΑΛΗΔΕΣ!!!!!!!ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΑΘΕΙ Ο ΔΥΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΜΟΥΧΡΟΥΤΑ!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2007, 15:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου απαντήσω φίλε μου, αν και το θέμα έχει πλέον ξεφύγει τελείως από την κατηγορία της ΣΟΦΙΑΣ....

Μην μπερδεύεις το βιοτικό επίπεδο των ιταλών με την πολιτική τους. Η Τσιτσιολίνα ήτανε η αφορμή για τους ιταλούς να σκεφτουν πως ο εκλογικός νόμος που είχανε πήγαινε την πολιτική τους όλο και χαμηλότερα, γι'αυτο και τον αλλάξανε και πλέον υπάρχει κάποια άλλης μορφής σταθερότητα. Το ότι πήγανε τους πρωθυπουργούς τους στα δικαστήρια, αυτό έχει να κάνει με το πόσο μάγκες είναι οι δικαστές τους, οι οποίοι έχουνε τα αυγά να τα βάλουνε με ολόκληρη μαφία - στους πολιτικούς θα κωλώνανε ??? Είναι και θέμα λαού, εμείς τους πάμε στα δικαστήρια και τους βάζουμε να μας ξανακυβερνανε

Το ΛΑΟΣ έχει στους συνδοιασμούς του χρυσαυγήτες, βασιλόφρονες και την Εφη Σαρρή... Θέλεις να σχολιάσουμε τώρα ???

Ο Λεβέντης έστελνε "καρκίνο στην οικογένεια Παπανδρέου και Μητσοτάκη" και μόλις τον κάλεσε η ΝΔ στο ψηφοδέλτιό της πήγε με τα τέσσερα...

Οι κυνηγοί μπορεί να έχουνε καλές ιδέες για αντιπυρικές ζώνες, αλλά αυτό δεν μου αρκεί για να τους εμπιστευτώ να αποφασίζουνε (ή να επιρρεάζουνε αποφάσεις) σχετικά με κοινοτικά κονδύλια, εξωτερική πολιτική κλπ...

Για τον Βεργή φαντάζομαι πως πάνω στα νεύρα σου ελπίζεις να τον δεις στην Βουλή. Μην ξεφτιλίζουμε την συζήτηση...

Γι'αυτά που κλαις, τα κλαίμε και τα αναθεματίζουμε όλοι μας τόσα χρόνια πια... Αυτό λέω, ΤΕΡΜΑ Η ΓΚΡΙΝΙΑ, ΔΡΑΣΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!

Λέμε τό ίδιο πράγμα, απλά το βλέπουμε από διαφορετική προσέγγιση. Εσύ ως πιο ρομαντικός πιστεύεις στους ανένδοτους αγώνες. Επιζητάς την ρίξη με το κατεστημένο μέσω της ισοπέδωσης. Έγώ ίσως είμαι πιο ρεαλιστής από εσένα, πιο "πούστης" για να το πούμε με ξεκάθαρα λόγια. Πάω με το κατεστημένο και προσπαθώ να εισχωρήσω μέσα του για να το αλλάξω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2007, 17:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα σου απαντήσω φίλε μου, αν και το θέμα έχει πλέον ξεφύγει τελείως από την κατηγορία της ΣΟΦΙΑΣ....

Μην μπερδεύεις το βιοτικό επίπεδο των ιταλών με την πολιτική τους. Η Τσιτσιολίνα ήτανε η αφορμή για τους ιταλούς να σκεφτουν πως ο εκλογικός νόμος που είχανε πήγαινε την πολιτική τους όλο και χαμηλότερα, γι'αυτο και τον αλλάξανε και πλέον υπάρχει κάποια άλλης μορφής σταθερότητα. Το ότι πήγανε τους πρωθυπουργούς τους στα δικαστήρια, αυτό έχει να κάνει με το πόσο μάγκες είναι οι δικαστές τους, οι οποίοι έχουνε τα αυγά να τα βάλουνε με ολόκληρη μαφία - στους πολιτικούς θα κωλώνανε ??? Είναι και θέμα λαού, εμείς τους πάμε στα δικαστήρια και τους βάζουμε να μας ξανακυβερνανε

Το ΛΑΟΣ έχει στους συνδοιασμούς του χρυσαυγήτες, βασιλόφρονες και την Εφη Σαρρή... Θέλεις να σχολιάσουμε τώρα ???

Ο Λεβέντης έστελνε "καρκίνο στην οικογένεια Παπανδρέου και Μητσοτάκη" και μόλις τον κάλεσε η ΝΔ στο ψηφοδέλτιό της πήγε με τα τέσσερα...

Οι κυνηγοί μπορεί να έχουνε καλές ιδέες για αντιπυρικές ζώνες, αλλά αυτό δεν μου αρκεί για να τους εμπιστευτώ να αποφασίζουνε (ή να επιρρεάζουνε αποφάσεις) σχετικά με κοινοτικά κονδύλια, εξωτερική πολιτική κλπ...

Για τον Βεργή φαντάζομαι πως πάνω στα νεύρα σου ελπίζεις να τον δεις στην Βουλή. Μην ξεφτιλίζουμε την συζήτηση...

Γι'αυτά που κλαις, τα κλαίμε και τα αναθεματίζουμε όλοι μας τόσα χρόνια πια... Αυτό λέω,


ΤΕΡΜΑ Η ΓΚΡΙΝΙΑ, ΔΡΑΣΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!


Λέμε τό ίδιο πράγμα, απλά το βλέπουμε από διαφορετική προσέγγιση. Εσύ ως πιο ρομαντικός πιστεύεις στους ανένδοτους αγώνες. Επιζητάς την ρίξη με το κατεστημένο μέσω της ισοπέδωσης. Έγώ ίσως είμαι πιο ρεαλιστής από εσένα, πιο "πούστης" για να το πούμε με ξεκάθαρα λόγια. Πάω με το κατεστημένο και προσπαθώ να εισχωρήσω μέσα του για να το αλλάξω....



ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 29/08/2007 17:23:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2007, 15:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη σχετικά με την πολιτική ηγεσία και συνέπεια
στις εκλογές εκφράζεται μέσα από το παρακάτω κείμενο:


Μια καλύτερη χώρα, μια καταλληλότερη κυβέρνηση...

Στη χώρα μας τις τελευταίες 3 τουλάχιστον δεκαετίες
κυριαρχούν δύο μεγάλα κόμματα, στων οποίων τα χέρια
εναλλασσόμενα τοποθετείται το σκήπτρο της εξουσίας.
Τα εθνικά προβλήματα, που παρέμειναν άλυτα όλα αυτά
τα χρόνια αποδεικνύουν ότι κανένα από αυτά τα δύο
κόμματα δεν υπερισχύει του άλλου. Περιέργως, κάθε
ένα από τα δύο κόμματα μόλις αναλαμβάνει την εξουσία
κατηγορεί το προηγούμενο κόμμα για ό,τι κακό προηγήθηκε,
χωρίς ωστόσο να κατορθώνει να επιλύσει τα προβλήματα
το ίδιο. Καταντά αστείο τελικά να παρατηρούμε τη
χώρα μας κάθε τέσσερα χρόνια να συσπειρώνεται γύρω
από το ένα ή το άλλο από τα δύο κόμματα, ονομάζοντας
το ένα καλό και το άλλο κακό, αρνούμενη να δει την
πραγματικότητα πίσω από αυτό τον διπολισμό, που είναι
η ανικανότητά και των δύο να επιλύσουν τα προβλήματα
αυτά. Το ερώτημα, που φυσιολογικά προκύπτει είναι το
αν αυτά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε είναι όντως
άλυτα, ή αν υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπιστούν.

Αυτό το ερώτημα δεν θα μπορέσουμε να το απαντήσουμε
όμως αν κάθε φορά το τοποθετούμε μέσα σε αυτό το
δίπολο, που έχει αποδείξει ότι δεν το χειρίζεται με
τον τρόπο, που εμείς θα αναμέναμε, ή θα ελπίζαμε.
Με άλλα λόγια και τα δύο κόμματα έχουν σε κάποιο
βαθμό αποδείξει μια σχετική αδυναμία να κυβερνήσουν
κατάλληλα τη χώρα μας.

Ποία είναι η στάση μας απέναντι σε αυτή
την κατάσταση; Μέσα από την ανασφάλεια και το φόβο,
έχοντας στη μνήμη μας τα πιο πρόσφατα σφάλματα και
ασφαλώς ξεχνώντας τα παλαιότερα, καταδικάζουμε το
κυβερνών κόμμα και εναποθέτουμε τις ελπίδες μας στο
δεύτερο κόμμα. Και την επόμενη φορά, η διαδικασία
αυτή αντιστρέφεται, αφού το δεύτερο κόμμα γίνεται το
κυβερνών. Είναι δε τόσο απελπισμένη η ανάγκη μας
να εμποδίσουμε τα "κακώς κείμενα του κυβερνώντος κόμματος",
που το μόνο που μας ενδιαφέρει στις επόμενες εκλογές είναι
να μη βγει ξανά, οπότε στηρίζουμε το δεύτερο κόμμα.

Πέρα από αυτά τα δύο κόμματα όμως, υπάρχουν άτομα
και ομάδες, που θα έπρεπε να τους δώσουμε το δικαίωμα
να αγωνιστούν για τις ιδέες, που και εμείς μαζί τους
συμφωνούμε. Μέσα μας, θα θέλαμε πολύ να στηρίξουμε
αυτούς τους ανθρώπους, αυτές τις ομάδες, αλλά την
κρίσιμη στιγμή δεν το κάνουμε, αφού μας μπλοκάρει
η σκέψη "για να μη βγει το ίδιο κόμμα, άρα ας ψηφίσω
το άλλο". Βρισκόμαστε λοιπόν εγκλωβισμένοι σε ένα
φαύλο κύκλο, τον οποίο ίσως γνωρίζουν τα δύο μεγάλα
κόμματα και έτσι μας χρησιμοποιούν εύκολα ώστε να
εξυπηρετήσουν τα δικά τους συμφέροντα.

Οι φετινές εκλογές είναι πολύ σημαντικές. Μετά από
τα τραγικά γεγονότα, που ζήσαμε όλοι τις προηγούμενες
ημέρες συνειδητοποιούμε πλέον αναμφίβολα την ανικανότητα
της χώρας μας να χειριστεί ένα τόσο σημαντικό πρόβλημα.
Πίσω από αυτό το πρόβλημα κρύβεται η έλλειψη πρόνοιας
για σημαντικά ζητήματα, όπως η οικολογική συνείδηση,
η έλλειψη οργάνωσης και στρατηγικής επίλυσης κρίσεων,
η αναισθησία, η οικονομική διαφθορά και τόσα άλλα.

Μήπως θα έπρεπε αυτή τη φορά να σκεφτούμε με διαφορετικό
τρόπο, την ώρα που θα μας καλέσουν να εκφράσουμε τη
γνώμη μας, να δώσουμε την ψήφο μας για το μέλλον μας;

Μήπως θα έπρεπε αυτή τη φορά να κλείσουμε για λίγο
τις τηλεοράσεις, που μας βομβαρδίζουν με εμμονές,
φανατισμούς, ψεύτικες αντιπαραθέσεις, στημένα σενάρια;
Να συλλογιστούμε εμείς, με τον εαυτό μας, το τι
πραγματικά θα θέλαμε για το μέλλον μας και ξεφεύγοντας
από αυτόν τον δικομματικό φαύλο κύκλο να κοιτάξουμε
γύρω μας και να ακούσουμε τις φωνές των ανθρώπων και
των ομάδων, που μας μιλάνε στην καρδιά μας, που μας
κάνουν να ελπίζουμε σε ένα καλύτερο μέλλον και να
τους εμπιστευτούμε; Και τότε, χωρίς το φόβο, την
ανασφάλεια και την διπολική προπαγάνδα που μας επηρεάζει
να στηρίξουμε την Ιδέα, που περισσότερο μας εκφράζει;

Θα είναι πραγματικά κρίμα, για μια ακόμη φορά να
πέσουμε στην ίδια διπολική παγίδα, σπρωγμένοι από το φόβο
μας. Να πέσουμε στην παγίδα, που μέσα μας όλοι γνωρίζουμε
και που πλέον έχει περίτρανα αποδειχτεί ως τέτοια,
διαιωνίζοντας την ίδια αδιέξοδη κατάσταση που ζούμε
τώρα.

Αν πραγματικά πιστεύουμε στη δημοκρατία, στην
ελευθερία της προσωπικής άποψης, στο δικαίωμα κάθε
ανθρώπου να επιλέγει τους ανθρώπους, που θα τον
εκπροσωπήσουν, τότε ας κάνουμε αυτή την πίστη μας
αυτή τη φορά δράση μας. Ας στηρίξουμε τους ανθρώπους
και τις ομάδες, που εκφράζουν τη δική μας ιδεολογία
και ας μη παρασυρθούμε από τα ανούσια παιχνίδια αυτών,
που μας χειρίζονται και μας κρατούν δεμένους και
ανίκανους να υπάρξουμε ως άτομα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2007, 16:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή λίλιθ είναι σωστοί οι προβληματισμοί σου. Είναι πολλά όμως τα ερωτήματα που πρέπει να απαντηθούν πρωτού πάρεις την απόφαση για να ψηφίσεις. Μακάρι να υπήρχε ένα σοβαρό κόμμα ρυθμιστής που να μπορούσε να είναι απαρίτητο για να κυβερνήσει κάποιο από τα δυο μεγάλα κομμάτα (που στην ουσία είναι το ίδο πράγμα μιας και η πολιτική που ακολουθήται από τις αρχές του '90 και πλέον είναι η ίδια και πάντα σε συνάρτηση με τις απαιτήσεις της Ε.Ε.). Δεν είμαστε μόνοι σαν χώρα να κάνουμε ότι πολιτική γουστάρουμε, όσο είμαστε στην Ε.Ε. είμαστε αναγκασμένοι να ακολουθούμε συγκεκριμένη πολιτική, συγκεκριμένα οικονομικά μέτρα, συγκεκριμένες αποφάσεις.

Είναι αστείο να ακούω εξαγγελίες κόμματος να λέει σύνταξη στις γυναίκες στα 35 και στους άντρες στα 60 !!! Μα δεν γίνονται αυτά ρε παιδιά, ωραία είναι αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε. Ζούμε με δανεικά, ας το πάρουμε επιτέλους απόφαση.

Αυτό που χρειάζεται η πολιτική ζωή του τόπου μας είναι ποιότητα. Αλλά ξέρεις καλά πως υπάρχει απαξίωση για την πολιτική της χώρας μας, οπότε πως να πείσεις έναν ποιοτικό άνθρωπο να ασχοληθεί με την πολιτική ??? Πως ένας σοβαρός επιστήμονας να ασχοληθεί με αυτό τον τόπο όταν θα συνδοιάσει το όνομά του με καταστάσεις ρεμούλας και λαμογιάς ???

Ποιό κόμμα θα μπορούσε να παίξει τον ρυθμιστή στην σημερινή πολιτική της χώρας μας ? Ο ΣΥΡΙΖΑ ? Κάτι σαν Μπαρτσελόνα Β' μου δείχνει εμένα (τα καλά στελέχη κάνουνε το "αγροτικό τους" για να πάνε μετά στο ΠΑΣΟΚ). Το ΚΚΕ ? Έχει συγκεκριμένη ιδεολογία, εκφράζει συγκεκριμένο χώρο και αντιπροσωπεύει κάτι κατά την προσωπική μου γνώμη ξεπερασμένο. Ο ΛΑΟΣ ? Σχολίασα παραπάνω, δεν είδα κανέναν να διαφωνεί...

Τι να λέμε τότε ?

Οι εκλογές αυτές όντως είναι κρίσιμες γιατί η χώρα μας δεν αντέχει άλλη λιτότητα. Χρειάζεται σταθερή οικονομική πολιτική, συγκεκριμένη εξωτερική πολιτική και πάνω απ'ολα νοικοκύρεμα. Με βάση την εικόνα των κομμάτων, κανένας συνασπισμός δεν πρόκειται να το εγγυηθεί αυτό, ίσως μια συγκυβέρνηση των δυο μεγάλων κομμάτων, αλλά είναι τόσο μαλάκες που θα φαγώνονται για το ποιος θα ελέγχει την εξουσία.

Φίλοι μου εγώ να σας θέσω ένα άλλο ερώτημα / δίλλημα.

Πιστεύετε ότι οι νεοέλληνες είναι ικανοί να κυβενήσουνε τον ίδιο τους τον τόπο ????

Edited by - KERRY KING on 30/08/2007 16:53:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίθων
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2007, 18:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αίθων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΟΜΩΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ? ΠΟΙΟΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ? ΤΙ ΛΥΣΕΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ?

Χαιρετε. Και καλως σας βρηκα.
Δυσκολο, βεβαια, να χαιρεται κανεις με τα χαλια που βλεπει γυρω του, αλλα τελος παντων.

Λοιπον αποψη μου ειναι η εξης.
Η συντριπτικη πλειοψηφια των πολιτων ειναι απαιδευτοι, ανικανοι να κρινουν τι ειναι καλο για τον ιδιο τους τον εαυτο, ποσο μαλλον τι ειναι καλο για το συνολο. Το τσιρκο αυτο, λοιπον, εχει να επιλεξει αναμεσα σε συγκεκριμενους αναξιους που εχρισε το "συστημα" ως υποψηφιους. Αφου λοιπον οι αναξιοι αυτοι παρουν την εξουσια, λογω της αναξιοτητας και της ιδιοτέλειας τους, συντηρουν και αυξανουν την ασχετοσυνη αυτη των πολλων και συνεχιζεται αυτος ο φαυλος κυκλος της αναξιοκρατιας. Αυτο ειναι το συγχρονο δημοκρατικο πολιτευμα.

Ποια ειναι η διεξοδος απο αυτο το προβλημα;;;. Απλουστατα δεν υπαρχει. Οχι οπως τουλαχιστον εκφραζεται απο πολλους οι οποιοι με καλη προθεση οραματιζονται ενεργους πολιτες με παιδεια και κριση. Γιατι αυτο το οραμα ειναι πραγματικα απιθανο.
Κατά τη γνωμη μου το προβλημα ειναι θεμελιωδες. Το προβλημα ειναι το πολιτευμα.
Απο μικρα παιδια μας μαθαινουν οτι η δημοκρατια ειναι το καλυτερο πολιτευμα. Μας δημιουργουν μια τετοια φλογερη πιστη στη δημοκρατια παρομοια με θρησκευτικη δογματικη.

Ειναι ομως ετσι;;
Και εκφραζω λοιπον τις αμφιβολιες μου.

Παραδειγμα.
Αρρωσταινει πχ το παιδι μου.
Επιλογη #1
Κατεβαινω στο δρομο και ρωταω 100 περαστικους για τη θεραπεια που θα επρεπε να ακολουθησει. Βλεπω τι θα προτεινει η πλειοψηφια και το πραττω.
Επιλογη #2
Πηγαινω σε καποιον που γνωριζει , δηλαδη γιατρο.
Είναι προφανης η σωστη επιλογη.

Το ιδιο συμβαινει σε κάθε τομεα ανθρωπινης δραστηριοτητας. Σε σχεση με το συνολο, λιγοι είναι οι αξιοι, αυτοι που γνωριζουν και μαλιστα σε αυτους καταφευγουν οι υπολοιποι οταν συναντησουν καποιο σχετικο προβλημα.

Πως λοιπον στο σπουδαιοτερο ζητημα που είναι η διοικηση μιας χωρας και των ανθρωπων της, παιρνει την αποφαση το πληθος το οποιο καθημερινα αποδεικνυεται αναξιο να κρινει το παραμικρο;;;;

Επισης πως είναι δυνατον η γνωμη ανθρωπων τοσο διαφορετικων, τοσο σε φυσικες ικανοτητες οσο και σε παιδεια και εμπειριες να θεωρειται ισοτιμη;;;; Εντελως αυθαιρετο λογικα.

Θεωρω, λοιπον, οτι δημοκρατια = αναξιοκρατια.
Κατι που νομιζω εχει αποδειχθει και από την ιστορια.

Στη δημοκρατια για να διοικησει κανεις πρεπει να ειναι "αξιος" δημαγωγος και οχι αξιος διοικητης. Και βεβαια στο Γιουνανισταν ανθρωπος δεν παει μπροστα αν δεν εχει το πολυποθητο, πολυθρυλητο "μεσον".
Ειναι, λοιπον, ικανοι στα λογια και την εξαπατηση αλλα, οπως φαινεται εκ του αποτελεσματος, ανικανοι στα εργα.

Απο εμενα θα εισπραξουν και αυτη την φορα μια συνειδητη αποχη, αρνηση για αναγνωριση απο μερους μου. Μονο αποχη αξιζει αυτο το συστημα.

quote:
KERRY KING...

Πιστεύετε ότι οι νεοέλληνες είναι ικανοί να κυβενήσουνε τον ίδιο τους τον τόπο ????


OXI.
Πιστευω οτι κανεις οχλος δεν μπορει και δεν πρεπει να παρει καμια σημαντικη αποφαση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2007, 22:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλοι μου εγώ να σας θέσω ένα άλλο ερώτημα / δίλλημα.

Πιστεύετε ότι οι νεοέλληνες είναι ικανοί να κυβενήσουνε τον ίδιο τους τον τόπο ????


Καλό ερώτημα. Λέγαμε προχθές με μια φίλη μου ότι χρειαζόμαστε μια φορετή κυβέρνηση απ εξω (γερμανούς κατά προτίμηση). Μια κυβέρνηση που θα βάλει τις βάσεις τρεις/τέσσερεις τετραετίες και μετά ας μας δώσουν πίσω την διακυβέρνηση της χώρας. Μόνο έτσι θα άλλαζε κάτι εδώ πέρα. Απογοητευτικό αλλά άκρως ρεαλιστικό νομίζω.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 10:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΙΘΩΝ,
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ! ΟΜΩΣ....ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΗΜΑΓΩΓΟΙ. ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΛΛΑ ΑΣΥΔΟΣΙΑ!
- ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.... ΚΛΑΣΗΣ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΜΟΣ! ΕΝΑΣ ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΞΕ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΗΣ (Ο ΧΡΗΣΤΟΣ! ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΣΑΝ!)
-Η ΡΩΣΙΑ, Η ΚΙΝΑ, Η ΡΟΥΜΑΝΙΑ, Η ΑΛΒΑΝΙΑ....ΜΟΝΟ ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΜΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ. ΑΠΛΑ ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΚΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΤΣΙΘΕΛΙΚΑ ΤΑ ΒΑΠΤΙΣΑΝ ΚΟΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ!
-ΤΙ ΝΑ ΠΩ?!!!!!! ΟΝΤΩΣ ΚΑΙ ΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.
-ΚΙ ΑΥΤΟ..ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΟΙ ΛΙΓΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ π.χ. Η ΛΙΛΙΘ.
-ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΛΗΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ, ΕΧΕΙ ΣΤΗΘΕΙ ΤΟΣΟ ΕΞΥΠΝΑ ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΤΟΠΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ ΤΑ Μ.Μ.Ε. ΠΟΥ ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΩΝΗ ΒΟΟΝΤΩΝ ΕΝ ΤΗ ΕΡΗΜΩ.
-ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ (ΒΛΕΠΕΙΣ ΗΛΙΚΙΟΜΕΝΟΙ), ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΜΑ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΤΟΝ ΠΟΛΥΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΜΗ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 11:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Ostria την ίδια ακριβώς σκέψη έκανα κι εγώ όταν έθεσα αυτό το ερώτημα. Γιατί πραγματικά διαπιστώνω ότι είμαστε ένας εντελώς ανώριμος και αστοιχείωτος λαός για να κρατάμε και τις τύχες μας. Είμαστε κωλοέλληνες τελικά όπως και να το κάνουμε. Γιατί μας διακρίνει μόνο η κακοπιστία και η πουστιά. Γιατί ποτέ δεν πρόκειται να επαινέσουμε ή έστω να συναινέσουμε στην καλή κίνηση του πολιτικού αντιπάλου αλλά θα επικεντρωθούμε πάντα στο μελάνο σημείο (δείτε για παράδειγμα την αντιμετώπιση στο θέμα των αποζημιώσεων). Έχω σιχαθεί ποιά και αρχίζω να σκέφτομαι πως για να υπάρξει σωτηρία σε αυτή την χώρα θα χρειαστεί ή κάποιος αδίστακτος στρατιωτικός που με την βία θα τα βάλει με όλα τα κακώς κείμενα της χώρας (μεγάλα κεφάλαια - συνδικάτα - εκκλησία) ή μια κυβέρνση από κάποια προηγμένη ευρωπαϊκή χώρα που θα μας νοικοκυρέψει με το ζόρι αλλιώς θα μας ξαποστείλουν από την Ε.Ε. και μετά ας πάμε να γίνουμε Αλβανία....

Edited by - KERRY KING on 31/08/2007 11:10:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίθων
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 13:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αίθων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2...

ΦΙΛΕ ΑΙΘΩΝ,
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ! ΟΜΩΣ....ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΗΜΑΓΩΓΟΙ. ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΛΛΑ ΑΣΥΔΟΣΙΑ!


Δυστυχως φιλε, σε καθε δημοκρατια παντα πρωταγωνιστουσαν οι δημαγωγοι. Αυτη η ισοπεδωση των φωνων και η "αυθεντια" του οχλου δεν μπορει να οδηγησει σε τιποτε καλο.

Για μενα το καλυτερο πολιτευμα ειναι αυτο στο οποιο κυβερνουν οι αξιοι κυβερνητες. Δηλαδη αυτοι που 1) εχουν προτεραιοτητα το συνολο και οχι τον εαυτουλη τους, 2)γνωριζουν ποιο ειναι το καλο του συνολου, 3) ειναι ικανοι να το κανουν πραξη.

Προσωπικα πιστευω οτι απο δημοκρατικο πολιτευμα ειναι αδυνατον να λαβουν τις θεσεις που πρεπει αυτοι οι αξιοι κυβερνητες. Απλα αδυνατον.

quote:
KERRY KING...

Γιατί πραγματικά διαπιστώνω ότι είμαστε ένας εντελώς ανώριμος και αστοιχείωτος λαός για να κρατάμε και τις τύχες μας. Είμαστε κωλοέλληνες τελικά όπως και να το κάνουμε. Γιατί μας διακρίνει μόνο η κακοπιστία και η πουστιά.


Θλιβερο αλλα 100% αληθινο. Ο νεοελληνας ολη την ενεργεια του την αφιερωνει στο πως θα εξαπατησει τον διπλανο να βγαλει 20 ευρω παραπανω. Απατεωνια, ιδιοτελεια, και υποκρισια.

Αυτη η κοινωνια εχει καταντησει να ειναι μονο για χρημα και σεξ. Γιναμε πολυ προχωρημενοι φαινεται. Γιατι οι αξιες και τα ιδανικα τωρα πια λοιδορουνται και χλευαζονται. Ο ιδεαλισμος πεθανε, ζητω ο ρεαλισμος. Ζητω...

quote:
KERRY KING...

Έχω σιχαθεί ποιά και αρχίζω να σκέφτομαι πως για να υπάρξει σωτηρία σε αυτή την χώρα θα χρειαστεί ή κάποιος αδίστακτος στρατιωτικός που με την βία θα τα βάλει με όλα τα κακώς κείμενα της χώρας (μεγάλα κεφάλαια - συνδικάτα - εκκλησία) ή μια κυβέρνση από κάποια προηγμένη ευρωπαϊκή χώρα που θα μας νοικοκυρέψει με το ζόρι


Με απολυτη ειλικρινεια λεω οτι και εγω εχω σκεφτει το ιδιο.
Νομιζω οτι πια ειναι φανερο στον καθενα οτι τιποτε δεν προκειται να αλλαξει απο μονο του. Ουτε ο οχλος ξαφνικα θα γινει σοφος, ουτε οι ανικανοι θα γινουν ξαφνικα ικανοι.
Η μονη διεξοδος ειναι μια μεγαλη ανατροπη. Καποιος ή καποιοι ικανοι να παρουν την κατασταση στα χερια τους και να διορθωσουν τα κακως κειμενα. Βεβαια μπορει να φανταζει πολυ δυσκολο ομως δεν βλεπω αλλη διεξοδο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 15:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας είμαστε ρεαλιστές φίλε Αίθων, αυτή η λύση που σκεφτόμαστε ανήκει στην σφαίρα της φαντασίας μας.

Αυτό που με ξενερώνει αφάνταστα είναι οι γενιές που ακολουθούν. Δεν βλέπω κανένα φως από εκεί, με τι αισιοδοξία να ατενήσεις το μέλλον ?

Χρειάστηκε να καεί η μισή Ελλάδα για να διαπιστώσουμε πως δεν πάει άλλο. Και πάλι όμως, τα μικροκομματικά συμφέροντα και η αθάνατη ελληνική πουστιά (βλέπε επιτήδειοι που πάνε να κλέψουνε το βοήθημα) μας κρατά κάτω στον βούρκο.

Τι πρέπει δηλάδή να γίνει για να ξεκολλήσουμε ???
Να μας την πέσουνε οι Τούρκοι ?
Κανένας ισοπεδωτικός σεισμος ?

..........

Κάποιοι λένε για την λύση της πολθκομματικής βουλής και εγώ σαν μαλάκας γράφβω τόσα ποστ υποστηρίζοντας αυτοδύναμες κυβερνήσεις.

Πείστε με ρε παιδιά, πως την φαντάζεστε αυτή την πολυκομματική Βουλή ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίθων
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 17:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αίθων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING...

Ας είμαστε ρεαλιστές φίλε Αίθων, αυτή η λύση που σκεφτόμαστε ανήκει στην σφαίρα της φαντασίας μας.


Επετρεψε μου φιλε KERRY KING να μην ειμαι ρεαλιστης. Γιατι ο "ρεαλισμος" εμενα μου φαινεται συμβιβασμος στα χαλια αυτα. Εγω δεν θελω τετοιους συμβιβασμους. Προτιμω να ονειρευομαι και να αγωνιζομαι για να αλλαξει κατι, να γινει το ονειρο πραγματικοτητα. Ακομη και να μη γινει ποτε εγω τουλαχιστον θα προσπαθησω. Ιδεαλιστης ημουν απο μικρος, μη με παρεξηγησετε κιολας.

quote:
KERRY KING...

Αυτό που με ξενερώνει αφάνταστα είναι οι γενιές που ακολουθούν. Δεν βλέπω κανένα φως από εκεί, με τι αισιοδοξία να ατενήσεις το μέλλον ?


Εχεις απολυτο δικιο. Και εγω απογοητευομαι καθημερινα. Αλλα δεν μου μενει και τιποτε αλλο απο το να προσπαθω να γινομαι καλυτερος και να κανω την οποια διαφορα μπορω. Οτι μπορουμε ας κανουμε. Δεν μας μενει και τιποτε αλλο.

quote:
KERRY KING...

Τι πρέπει δηλάδή να γίνει για να ξεκολλήσουμε ???



Μαλλον ενα θαυμαστο γεγονος (πεστο θαυμα αμα θες) μας χρειαζεται.

quote:
KERRY KING...

Κάποιοι λένε για την λύση της πολθκομματικής βουλής και εγώ σαν μαλάκας γράφβω τόσα ποστ υποστηρίζοντας αυτοδύναμες κυβερνήσεις.

Πείστε με ρε παιδιά, πως την φαντάζεστε αυτή την πολυκομματική Βουλή ?


Εγω δεν νομιζω οτι θα αλλαξει κατι αν η βουλη γινει πεντακομματικη ή πολυκομματικη.
Ο βοθρος ειτε εχει 4 σκατα, ειτε 5, ειτε 15, παλι βοθρος θα ειναι. Λιγο "βρωμικο" το παραδειγμα αλλα δυστυχως ετσι νιωθω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy