ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΟ ΘΙΒΕΤΑΝΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
losar
Νέο Μέλος

France
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 20:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους losar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπερα σε ολους

Θα ηθελα να μαθω εαν καποιος εχει διαβασει το ΘΙΒΕΤΑΝΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ του ΣΟΓΚΥΑΛ ΡΙΝΠΟΤΣΕ

Ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα βιβλια πανω στο Vajrayana και στο Dzogchen και δεν ξερω αν στην ελλαδα υπαρχει καποια ομαδα που συζηταει για αυτα τα θεματα

Φιλικα
losar

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 01:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου losar
εγώ δεν το έχω διαβάσει το βιβλίο.

Αλλά με ενδιαφέρει πολύ ότι έχει να κάνει με το Θιβέτ.
Είχα ανοίξει και ένα θέμα παλιότερα, που πραγματεύεται τον Θιβετανικό Βουδισμό και τις παραδόσεις του (δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να το ολοκληρώσω). Αν θες μπορείς να ρίξεις μια ματιά (κάνε κλικ στον παρακάτω τίτλο):
< Θ Ι Β Ε Τ > Παραδόσεις και Θιβετανικός Βουδισμός (ΣΠΟΝΔΥΛΩΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Όσον αφορά το ΘΙΒΕΤΑΝΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας κάνεις μια παρουσίαση σχετικά με το περιεχόμενό του (υποθέτω ότι το έχεις διαβάσει για να θέλεις να συζητήσεις γι' αυτό)

Να προσθέσω, ότι εάν έχεις στο νου σου να συζητήσεις μόνο για το συγκεκριμένο βιβλίο, τότε το θέμα θα πρέπει να μεταφερθεί στην κατηγορία των Βιβλίων. Επειδή όμως το γενικότερο θέμα του Θιβέτ και του πως αντιμετωπίζουν τη ζωή και το θάνατο, είναι σχετικό με την παρούσα κατηγορία, θα παραμείνει για την ώρα εδώ που το άνοιξες.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

losar
Νέο Μέλος

France
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 17:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους losar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα Aμαλια
Το Θιβετανικο Βιβλιο για τη Ζωη και το Θανατο δεν ειναι μονο ενα βιβλιο πανω στο Βουδισμο στο Θιβετ, ειναι ενα εγχειριδιο, ενας οδηγος πανω στο Dzogchen .

Στην αρχη μας δινετε μια παρουσιαση, με αρκετες λεπτομερειες , της θιβετανικης παραδοσης γυρω απο τη ζωη και το θανατο. Ο συγγραφεας μας εξηγει τα « bardos » δηλαδη την κατασταση της ανθρωπινης συνηδητοτητας μετα απο το θανατο . Το θεμα αυτο εγινε ευρυτερα γνωστο στο δυτικο κοσμο μετα απο την εκδοση το 1927 του Bardo Thödol (το Θιβετανικο Βιβλιο των Νεκρων).

Στη συνεχεια ακολουθει μια αναλυτικη εισαγωγη στο διαλογισμο, στη μετενσαρκωση και στο καρμα.

Αυτα τα θεματα θα μπορουσαν, νομιζω, να συζητηθουν σε αυτην την ενοτητα .

Ασχολουμαι με αυτο το θεμα εδω και τρια χρονια , μελετωντας και κανοντας διαλογισμο καθημερινα.

Φιλικα
losarΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 21:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
losar: Ασχολουμαι με αυτο το θεμα εδω και τρια χρονια , μελετωντας και κανοντας διαλογισμο καθημερινα.

Ετοιμάζεσαι για την μετενσάρκωση?

Ποιο είναι το κάρμα σου?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 23:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε losar και καλωσόρισες στα Forums του ESOTERICA .
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις . Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο του ΣΟΓΚΥΑΛ ΡΙΝΠΟΤΣΕ , όσο για τον βουδισμό γνωρίζω μόνο τις βασικές του αρχές και μερικές γενικότητες .
Πιστεύω πως θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον αν θα μπορούσες να μας παρουσιάσης μέσα από μία σπονδυλωτή παρουσίαση τα σημαντικότερα κατά την γνώμη σου σημεία του βιβλίου αυτού , και λεπτομέρειες από την Θιβετιανή παράδοση του Βουδισμού .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
losar
Νέο Μέλος

France
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 00:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους losar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανενα προβλημα φιλε Sesostris, με μεγαλη μου χαρα.
Ξεκιναω απο αυριο

losarΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 02:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία losar

Είμαστε όλο αυτιά... ή καλύτερα, μάτια!!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 16:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ losar, το όνομα του Ρινποτσέ το είχα ακούσει πριν πολύ καιρό αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι για ποιό λόγο και πότε ακριβώς.

Επειδή δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο - το οποίο ακούγεται πραγματικά ενδιαφέρον - κι επειδή βρίσκω την Θιβετανική παράδοση εξαιρετικά σημαντική, θα περιμένω κι εγώ την εισαγωγή που θα κάνεις και τον διάλογο που πιθανώς να ακολουθήσει.

I 'll be around!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
losar
Νέο Μέλος

France
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 18:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους losar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκιναω λοιπον.

Λιγα λογια για τον Σογκυαλ Ρινποτσε*

Γεννηθηκε στο Θιβετ και μεγαλωσε κοντα στον Jamyang Khyentsé Chökyi Londro, εναν απο τους πιο μεγαλους δασκαλους του προηγοuμενου αιωνα Στην αρχη της κινεζικης κατοχης του Θιβετ κατεφυγε με τον δασκαλο του στο Sikkim στα Himalayas.

Υστερα απο σπουδες στο Πανεπιστημιo του Delhi και του Cambridge συνοδευσε ως μεταφραστης στη Δυση τους πιο σημαντικους δασκαλους του θιβετανικου βοουδισμου. Το 1974 ξεκιναει να διδασκει και ο ιδιος

Το βαθος, η απλοτητα και η αμεσοτητα των ομιλιων του τον εχουν κανει γνωστο στο δυτικο κοσμο.

Ο Σογκυαλ Ρινποτσε ιδρυσε τα κεντρα Rigpa στην Ευρωπη τις ΥΠΑ, την Αυστραλια και την Ασια ( www.rigpa.org)


*Ο τιτλος Ρινποτσε «Πολυτιμος » δινεται στους μεγαλυτερους δασκαλους συμφωνα με τη θιβετανικη παραδοση

Το πρωτο μερος του βιβλιου αναφερεται στη Ζωη
Το δευτερο στο Θανατο (διαδικασια του θανατου)
Το τριτο στο Θανατο και τη Μετενσαρκωση

Θα ηθελα να σας ζητησω συγνωμη για τα "παραξενα" ελληνικα αλλα εχω το βιβλιο στα γαλλικα και μεταφραζω οσο μπορω καλυτερα και οσο γινεται πιο γρηγορα.

losar


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

losar
Νέο Μέλος

France
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 18:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους losar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
HΠΑ ηθελα να πω
Ακου ΥΠΑ !!!!!!(υπηρεσια πολιτικης αεροποριας)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

losar
Νέο Μέλος

France
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 01:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους losar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια εισαγωγη

Συμφωνα με το θιβετανικο βουδισμο η ζωη και ο θανατος απετελουν ενα κυκλο, ενα συνολο
Ο θανατος ειναι η αρχη ενος καινουργιου κεφαλαιου της ζωης

Η ζωη και ο θανατος ειναι μια σειρα απο περαστικες διαδοχικες πραγματικοτητες οι οποιες αλλαζουν συνεχεια

Τα σταδια αυτα ονομαζονται bardos . Ο ορος bardo περιγραφει συνηθως την ενδιαμεση κατασταση αναμεσα στο θανατο και τη μετενσαρκωση

Στην πραγματικοτητα, τα bardos ειναι εναλλασσομενες στιγμες οι οποιες ακολουθουν η μια την αλλη τοσο κατα τη διαρκεια της ζωης οσο και μετα το θανατο.

Συμφωνα λοιπον με τη θιβετανικη παραδοση η ζωη μας χωριζεται σε 4 πραγματικοτητες bardos.

1 Η ζωη, το « φυσικο » bardo αυτης της ζωης
2 Η διαδικασια του θανατου και ο ιδιος ο θανατος, το δυσκολο και επιπονο bardo της στιγμης του θανατου
3 Η περιοδος μετα απο το θανατο, το « φωτεινο » bardo της dharmata
4 Η μετενσαρκωση, το καρμικο bardo του μελλοντος , της μελλοντικης ζωης

losar

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 16:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
3 Η περιοδος μετα απο το θανατο, το « φωτεινο » bardo της dharmata
4 Η μετενσαρκωση, το καρμικο bardo του μελλοντος , της μελλοντικης ζωης

Αγαπητέ losar, η τρίτη πραγματικότητα bardo αναφέρεται στην ψυχή του ανθρώπου μετά τον φυσικό θάνατο και στην πορεία "ανόδου" προς την Πηγή εκπόρευσης της προκειμένου να κρίνει τα όσα συνέλεξε κι η τέταρτη πραγματικότητα ξεκινάει από την στιγμή της επιλογής της επόμενης ενσάρκωσης ή από την γέννηση κι έπειτα?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
losar
Νέο Μέλος

France
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 20:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους losar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε DI

Το τριτο bardo ειναι η εμπειρια , αμεσως μετα το θανατο, της λαμψης της φυσης του πνευματος που εμφανιζεται ως ηχος χρωμα και φως

Το τεταρτο ειναι ενα ενδιαμεσο σταδιο. Φτανει μεχρι τη στιγμη κατα την οποια υπαρχει νεα γεννεση και σταματαει με τη γεννηση

Στο τεταρτο bardo το πνευμα ειναι ευκινητο και ξεκαθαρο. Η πορεια που ακολουθει καθοριζεται απο τις γενικες ροπες του προηγοuμενου καρμα
Σε αυτο το σταδιο συμβαινει ακριβως το αντιθετο απο το προηγουμενο. Ενω δηλαδη μεχρι το τριτο bardo υπαρχει διαλυτοτητα των στοιχειων , στο τεταρτο ξαναεμφανιζονται πνοες και καταστασεις σκεψης που προκαλουνται απο την αγνοια και απο συναισθηματα οπως ο θυμος και η επιθυμια

Αγνοια= αγνοια της πραγματικης φυσης του πνευματος που οδηγει στις μετενσαρκωσεις

Φιλικα
losar
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 09:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους σας,

Είναι η πρώτη φορά που "χώνω" την μύτη μου σε τέτοια θέματα και για να κρίνω (προσωπικά) άμα θα θέλω να παρακολουθήσω παραπάνω, θέλω να μου λύσετε μια απορία.

Όλη αυτή η σχετική φιλοσοφία, οι παρουσιάσεις (ζωή-θάνατος-ενδοιάμεσα) αναλύονται μέσα από προσωπική εμπειρία ή μέσα από κληρονομικές γνώσεις ?

Και για να το κάνω πιο ξεκάθαρο το ερώτημα, αυτά που αναφέρει ο Σογκυαλ Ρινποτσε, βασίζονται στις προσωπικές του εμπειρίες ή στην γνώση που διδάχτηκε ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 12:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλους σας,

Είναι η πρώτη φορά που "χώνω" την μύτη μου σε τέτοια θέματα και για να κρίνω (προσωπικά) άμα θα θέλω να παρακολουθήσω παραπάνω, θέλω να μου λύσετε μια απορία.

Όλη αυτή η σχετική φιλοσοφία, οι παρουσιάσεις (ζωή-θάνατος-ενδοιάμεσα) αναλύονται μέσα από προσωπική εμπειρία ή μέσα από κληρονομικές γνώσεις ?

Και για να το κάνω πιο ξεκάθαρο το ερώτημα, αυτά που αναφέρει ο Σογκυαλ Ρινποτσε, βασίζονται στις προσωπικές του εμπειρίες ή στην γνώση που διδάχτηκε ?


Καλημέρα φίλε!


Είναι απλά το κάρμα του???????!!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 13:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι απλά το κάρμα του???????!!!!!!!

Φίλε μου εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει αυτή η απάντηση.
θέτω ένα ερώτημα και είμαι παντελώς άσχετος από ανατολική φιλοσοφία.

Οπότε περιμένω μια πιο απλοϊκή και συγκεκριμένη απάντηση.

Προσωπική εμπειρία ή διδαχή ????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 13:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Είναι απλά το κάρμα του???????!!!!!!!

Φίλε μου εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει αυτή η απάντηση.
θέτω ένα ερώτημα και είμαι παντελώς άσχετος από ανατολική φιλοσοφία.

Οπότε περιμένω μια πιο απλοϊκή και συγκεκριμένη απάντηση.

Προσωπική εμπειρία ή διδαχή ????


Η μετενσάρκωση και το κάρμα, είναι και προσωπική εμπειρία και διδαχή!!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 16:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε losar, σ' ευχαριστώ για την διευκρίνηση!

Απ' ότι καταλαβαίνω η διαδικασία της ζωής και του θανάτου είναι ένας κύκλος ο οποίος αποτελείται από 4 στάδια.

Έχουμε την Γέννηση όπου ο άνθρωπος περισυλλέγει εμπειρίες, πληροφορίες, διδάσκεται γνώσεις και μαθήματα, έχουμε την στιγμή του Θανάτου, της απόσυρσης από το φυσικό πεδίο, το Φωτεινό bardo όπου συνιστά ένα σημείο ανόδου περιέχει την διαλυτότητα των στοιχείων (σωμάτων ίσως) της σύστασης του ανθρώπου και το καρμικό bardo στο οποίο η Συνείδηση του ατόμου "ενδύεται" με νέα στοιχεία καθώς ακολουθεί την γραμμή καθόδου (που όπως λες κι εσύ, η διαδικασία αυτή έχει άμεση σχέση με την εξέλιξη της συνείδησης κατά την διάρκεια των προηγούμενων ενσαρκώσεων).

Μετά από αυτό έχουμε την αρχή πάλι του κύκλου με την άγνοια των ενσαρκώσεων μας, της λεγόμενης Σαμσάρα.

Επειδή ανέφερες ότι το βιβλίο το μεταφράζεις από τα Γαλλικά, μήπως ξέρεις αν διατίθεται σε κάποιο βιβλιοπωλείο μετεφρασμένο στα Ελληνικά?
Δεν ξέρω Γαλλικά...

Φίλε KERRY KING, η προσωπική μου άποψη επάνω σ' αυτό που ρωτάς είναι πως σε μεγαλύτερο βαθμό ισχύει η μετάδοση κάποιων πληροφοριών/γνώσεων από παλιότερες διδασκαλίες ή μετάδοση μέσω τηλεπάθειας (Μπλαβάτσκυ, Μπέϊλη).
Αυτό φυσικά δεν αποκλείει την βιωματική εμπειρία κάποιων αληθειών, ανάλογα με το σημείο εξέλιξης του κάθε ανθρώπου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
losar
Νέο Μέλος

France
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 21:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους losar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι

Ο ΣΡ αναφερεται στις διδασκαλιες που ελαβε αλλα και στις προσωπικες του εμπειριες
Το θεμα των bardos θα τολμουσα να πω οτι δεν ειναι τοσο σημαντικο απο μονο του Μας βοηθαει να καταλαβουμε τους λογους για τους οποιους αναπτυχθηκε το Dzogchen.

Το Dzogchen ειναι η αρχικη τελεια ουσια απο την οποια αποτελουμαστε ολοι αλλα και ενα συνολο διδασκαλιων. Χρειαζεται ομως να καταλαβουμε οτι οι βουδες (Πεφωτισμενοι) διαλεξαν, πραγματοποιησαν, ενα δρομο ενω εμεις διαλεξαμε εναν αλλο. Οι βουδες αναγνωρησαν και πραγματωσαν την πρωταρχικη φυση και εφτασαν στην κατασταση του Πεφωτισμενου
Συμφωνα λοιπον με το Dzogchen πρεπει να ακολουθησουμε ενα δρομο, τις διδασκαλιες , για να απαλαχθουμε απο τους λογους εκεινους που δεν μας επιτρεπουν να δουμε την πραγματικη μας φυση , να απελευθερωθουμε απο το samsara και να φτασουμε στο σταδιο του Βουδα

Μια απο τιs πιο σημαντικες διδασκαλιες ειναι η κατανοηση της προσωρινοτηταs καθε φαινομενου

Αγαπητε DI
Το βιβλιο υπαρχει στα ελληνικα με το τιτλο ΤΟ ΘΙΒΕΤΑΝΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ απο τις εκδοσεις Πυρινος Κοσμος. Δεν γνωριζω αυτη τη μεταφραση. Εαν μιλαs αγγλικα (ειναι η γλωσσα συγγραφης) ισως θα αξιζε να το διαβασεις στα αγγλικα, ειναι πολυ καλογραμμενο

Φιλικα
losar
losar = νεα χρονια , η ημερα του νεου ετους Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2007, 09:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή θέλω να ψάξω και κάποια άλλα βιβλία από τις συγκεκριμένες εκδόσεις, θα το κοιτάξω με την πρώτη ευκαιρία, αγαπητέ!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2007, 11:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


quote:
losar: Ο ΣΡ αναφερεται στις διδασκαλιες που ελαβε αλλα και στις προσωπικες του εμπειριες

Διδασκαλίες από ποιους???????

Εμπειρίες με ποιους???????

quote:
losar: Το Dzogchen ειναι η αρχικη τελεια ουσια απο την οποια αποτελουμαστε ολοι αλλα και ενα συνολο διδασκαλιων. Χρειαζεται ομως να καταλαβουμε οτι οι βουδες (Πεφωτισμενοι) διαλεξαν, πραγματοποιησαν, ενα δρομο ενω εμεις διαλεξαμε εναν αλλο. Οι βουδες αναγνωρησαν και πραγματωσαν την πρωταρχικη φυση και εφτασαν στην κατασταση του Πεφωτισμενου
Συμφωνα λοιπον με το Dzogchen πρεπει να ακολουθησουμε ενα δρομο, τις διδασκαλιες , για να απαλαχθουμε απο τους λογους εκεινους που δεν μας επιτρεπουν να δουμε την πραγματικη μας φυση , να απελευθερωθουμε απο το samsara και να φτασουμε στο σταδιο του Βουδα

Αφού το Dzogchen είναι η τέλεια ουσία από την οποία αποτελούμαστε όλοι, τότε γιατί διαλέξαμε έναν άλλο δρόμο από αυτό το δρόμο που διάλεξαν οι πεφωτισμένοι?

Πόσοι δρόμοι υπάρχουν?

Πεφωτισμένοι από ποιους?

Μήπως πρέπει να πάμε στο εν αρχή ή δεν έχει αυτό το Dzogchen εν αρχή???????


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2007, 11:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kαλησπερα σε ολους

Θα ηθελα να μαθω εαν καποιος εχει διαβασει το ΘΙΒΕΤΑΝΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ του ΣΟΓΚΥΑΛ ΡΙΝΠΟΤΣΕ

Ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα βιβλια πανω στο Vajrayana και στο Dzogchen και δεν ξερω αν στην ελλαδα υπαρχει καποια ομαδα που συζηταει για αυτα τα θεματα

Φιλικα
losar


Ο μαθητής δεν είναι μαθητής αλλά δάσκαλος!!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2007, 17:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon:
Διδασκαλίες από ποιους???????
Εμπειρίες με ποιους???????
Πόσοι δρόμοι υπάρχουν?
Πεφωτισμένοι από ποιους?
Μήπως πρέπει να πάμε στο εν αρχή ή δεν έχει αυτό το Dzogchen εν αρχή???????

τσκ τσκ el.elyon, νομίζω ότι έχεις χάσει τη φόρμα σου!
Φειδωλό σε βρίσκω στις ερωτήσεις αυτή τη φορά.
Υπάρχουν και άλλα που παρέλειψες να ρωτήσεις. Συμπληρώνω εγώ για σένα (δε χρειάζεται να με ευχαριστήσεις )

1). Διδασκαλίες από ποιους?????
2). Με ποιον τρόπο?????
3). Που έλαβε τις διδασκαλίες???
4). Ήταν μόνος του ή είχε και παρέα????
5). Πότε έλαβε τις διδασκαλίες???
6). Ήταν πρώτες οι διδασκαλίες ή οι εμπειρίες??
7). Οι εμπειρίες και οι διδασκαλίες ήταν με τα ίδια άτομα ή με διαφορετικά?????
8). Συνεχίζει να λαμβάνει διδασκαλίες????
9). Εάν όχι, γιατί σταμάτησε??
10). Εάν ναι, πότε θα σταματήσει?????
11). Οι διδασκαλίες είναι όμοιες με αυτές του βιβλίου του, ή έχουν διαφορές???
12). Εάν έχουν διαφορές, ποιες είναι αυτές???
13). Εάν έχουν διαφορές, γιατί έχουν??
14). Εάν δεν έχουν, γιατί δεν έχουν???
15). Υπάρχει περίπτωση να έχουν και αυτός να νομίζει ότι δεν έχουν?????
...


Είδες πολλές ερωτήσεις που μπορεί να κάνει κανείς el.elyon!!
Εάν κάτσω κι άλλο στο πληκτρολόγιο, μπορώ να φτιάξω καμιά κατοστάρα ακόμα να τις αφήσω να βομβαρδίζουν τον συγγραφέα του θέματος.
Αλλά προτιμώ να διαβάσω πρώτα τι θέλει να μας επικοινωνήσει ο losar.
Δεν είναι κακό να περιμένεις el.elyon...

(Τα παραπάνω αφορούν την χωρίς μέτρο υποβολή ερωτήσεων και όχι τη φυσιολογική χρήση τους)


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2007, 06:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
losar
1 Η ζωη, το « φυσικο » bardo αυτης της ζωης
2 Η διαδικασια του θανατου και ο ιδιος ο θανατος, το δυσκολο και επιπονο bardo της στιγμης του θανατου
3 Η περιοδος μετα απο το θανατο, το « φωτεινο » bardo της dharmata
4 Η μετενσαρκωση, το καρμικο bardo του μελλοντος , της μελλοντικης ζωης
Φίλε losar περιγράφεις την περίοδο μετά τον θάνατο σαν « φωτεινό » bardo .
Έχει αυτό καμία σχέση με το έντονο φως που περιγράφουν ότι βλέπουν αυτοί που είχαν μεταθανάτια εμπειρία ;
Επίσης σύμφωνα με τον Θιβετιανό Βουδισμό υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός μετενσαρκώσεων ; ή ποικίλει ο αριθμός αυτός από άτομο σε άτομο ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2007, 10:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

quote:
amalia: τσκ τσκ el.elyon, νομίζω ότι έχεις χάσει τη φόρμα σου!
Φειδωλό σε βρίσκω στις ερωτήσεις αυτή τη φορά.


Amalia άλλο είναι η προπόνηση και άλλο το παιχνίδι! Στη προπόνηση τα πράγματα είναι λίγο ποιο ΧΑΛΑΡΑ…….

quote:
amalia: Υπάρχουν και άλλα που παρέλειψες να ρωτήσεις. Συμπληρώνω εγώ για σένα (δε χρειάζεται να με ευχαριστήσεις )
1). Διδασκαλίες από ποιους?????
2). Με ποιον τρόπο?????
3). Που έλαβε τις διδασκαλίες???
4). Ήταν μόνος του ή είχε και παρέα????
5). Πότε έλαβε τις διδασκαλίες???
6). Ήταν πρώτες οι διδασκαλίες ή οι εμπειρίες??
7). Οι εμπειρίες και οι διδασκαλίες ήταν με τα ίδια άτομα ή με διαφορετικά?????
8). Συνεχίζει να λαμβάνει διδασκαλίες????
9). Εάν όχι, γιατί σταμάτησε??
10). Εάν ναι, πότε θα σταματήσει?????
11). Οι διδασκαλίες είναι όμοιες με αυτές του βιβλίου του, ή έχουν διαφορές???
12). Εάν έχουν διαφορές, ποιες είναι αυτές???
13). Εάν έχουν διαφορές, γιατί έχουν??
14). Εάν δεν έχουν, γιατί δεν έχουν???
15). Υπάρχει περίπτωση να έχουν και αυτός να νομίζει ότι δεν έχουν?????
...


Είδες πολλές ερωτήσεις που μπορεί να κάνει κανείς el.elyon!!
Εάν κάτσω κι άλλο στο πληκτρολόγιο, μπορώ να φτιάξω καμιά κατοστάρα ακόμα να τις αφήσω να βομβαρδίζουν τον συγγραφέα του θέματος.
Αλλά προτιμώ να διαβάσω πρώτα τι θέλει να μας επικοινωνήσει ο losar.


Όχι μόνο που δεν χρειάζεται να σε ευχαριστήσω Amalia αλλά θα πρέπει να σου πω ότι ήταν λάθος η κίνηση σου!!!!!!!

quote:
amalia: Δεν είναι κακό να περιμένεις el.elyon...


Πάντα περιμένω Amalia, εσύ όχι!

quote:
amalia: (Τα παραπάνω αφορούν την χωρίς μέτρο υποβολή ερωτήσεων και όχι τη φυσιολογική χρήση τους)

Να είσαι καλά Amalia!!!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2007, 12:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon
«Ετοιμάζεσαι για την μετενσάρκωση? »

Δηλαδή μπήκες σε αυτό το πόστ και με το πρώτο σου μήνυμα ειρωνεύτηκες το δημιουργό αυτού του πόστ;;

Και φυσικά μετά που σε αγνόησαν τα μέλη που ενδιαφέρονται πραγματικά να μάθουν κάτι παραπάνω ή ακόμα και να βοηθήσουν το νέο μέλος να βρεί παραπάνω πληροφορίες συνέχισες την παρενόχληση ώσπου να σου απαντήσει κάποιος. Συγνώμη αλλά αυτή η συμπεριφορά μου θυμίζει ένα μωρό που κλαιεί και θέλει σημασία.

Καταλαμβαίνεις πόσο ενοχλητικό είναι για τους αυτούς που προσπαθούν να διαβάσουν ένα πόστ; Εκτός και αν θεωρείς αυτή τη συμπεριφορά σωστή. Ελάχιστος σεβασμός δεν βλάπτει ειδικά σε ανθρώπους που δεν έχεις γνωρίσει ποτέ.

Απολογούμαι στα υπόλοιπα μέλη και στο συγγραφέα του πόστ. Απλώς δεν μπορούμε πλέον να διαβάσουμε ένα πόστ με την 'ησυχία' μας. Όπου μπεις θα βρείς και κάποιον να προσπαθεί είτε να ειρωνευτεί είτε να προκαλέσει με τελικό αποτέλεσμα να ξοδέυουμε το χρόνο μας άσκοπα.


‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2007, 13:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά Sagaviper

losar περιμένω τη συνέχεια της παρουσίασής σου. Μέχρι στιγμής είναι πολύ ενδιαφέροντα όσα γράφεις.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

losar
Νέο Μέλος

France
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2007, 13:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους losar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους

Πεφωτισμενος ειναι ευτος που φτανει στη nirvana
Δηλαδη στην γνωση της πραγματικης φυσης του πνευματος η οποια οδηγει στην εσωτερικη και εξωτερικη ηρεμια και ειρηνη

Δεν υπαρχει μονο ενας τροπος για να το καταφερεις γι αυτο το λογο υπαρχουν και πολλες σχολες με την ενοια της παραδοσης και της μελετης

Σχετικα με τις σχολες αλλα και με τη φυση του βουδα που υπαρχει σε ολους μας υπαρχουν πολλα στοιχεια στην ωραια παρουσιαση της αμαλιας < Θ Ι Β Ε Τ > Παραδόσεις και Θιβετανικός Βουδισμός (ΣΠΟΝΔΥΛΩΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Μια απο τις βασικες αρχικες μεθοδους προσπαθειας επαναφορας του πνευματος στην αρχικη του ηρεμια ειναι ο διαλογισμος Με το διαλογισμο σε πρωτη φαση προσπαθουμε να δουλεψουμε την αυτοσυγγεντρωση για να σταματησει, οσο κραταει ο διαλογισμος, το σκορπισμα του νου σε 5000000 θεματα. Οταν το καταφερουμε πραγμα καθολου ευκολο, αρχιζουμε να βιωνουμε τα πρωτα σταδια επαφης με τη φυση του πνευματος χωρις την επιδραση του samsara της ζωης

Η εμπειρια του διαλογισμου διαφερει στον καθενα μας και ειναι χρησιμο να τη συζητας με τους αλλους εαν σε ενδιαφερει να προχωρησεις

Αγαπητε Sesostris
Ναι οι εμπειριες αυτες θεωρουνται κοντινες και γι αυτο το λογο μελετουνται αρκετα και απο τους βουδιστες

Οι μετενσαρκωσεις σταματουν οταν καποιος φτασει στη nirvana. Ο αριθμος λοιπον εξαρταται απο τον καθενα

Σας ευχαριστω ολους για την υποστηριξη και το δημιουργικο διαλογο

losarΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2007, 14:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sagaviper: el.elyon
«Ετοιμάζεσαι για την μετενσάρκωση? »
Δηλαδή μπήκες σε αυτό το πόστ και με το πρώτο σου μήνυμα ειρωνεύτηκες το δημιουργό αυτού του πόστ;;

Όχι καμία ειρωνεία, μπήκα στο ψητό!!!!!!!

Για την μετενσάρκωση δεν μιλάει???????

Για το κάρμα δεν μιλάει???????

Η μετενσάρκωση δεν θέλει προετοιμασία???????


quote:
Sagaviper: Και φυσικά μετά που σε αγνόησαν τα μέλη που ενδιαφέρονται πραγματικά να μάθουν κάτι παραπάνω ή ακόμα και να βοηθήσουν το νέο μέλος να βρεί παραπάνω πληροφορίες συνέχισες την παρενόχληση ώσπου να σου απαντήσει κάποιος. Συγνώμη αλλά αυτή η συμπεριφορά μου θυμίζει ένα μωρό που κλαιεί και θέλει σημασία.

Δεν υπάρχει καμία παρενόχληση και καμία παράβαση εκ μέρος μου!

Αν τα μέλη αγνόησαν μπράβο τους!!!!!!!

Εγώ δεν μπορώ να αγνοήσω κανέναν!!!!!!!
Αν θέλετε μπορείτε να συνεχίζετε να αγνοήσετε!!!!!!!

Με αυτά που γράφεις μοιάζεις περισσότερο με το μωρό που παραμένει μωρό!!!!!!!

quote:
Sagaviper: Καταλαμβαίνεις πόσο ενοχλητικό είναι για τους αυτούς που προσπαθούν να διαβάσουν ένα πόστ; Εκτός και αν θεωρείς αυτή τη συμπεριφορά σωστή. Ελάχιστος σεβασμός δεν βλάπτει ειδικά σε ανθρώπους που δεν έχεις γνωρίσει ποτέ.

Ενοχλητικό ήταν όταν το νέο μέλος με το καλημέρα έκανε επίθεση στον Αρχιεπίσκοπο!!!!!!!

Όταν είσαι ανίκανος να απαντήσεις σαφώς και οι ερωτήσεις είναι ενοχλητικές!!!!!!!

quote:
Sagaviper: Απολογούμαι στα υπόλοιπα μέλη και στο συγγραφέα του πόστ. Απλώς δεν μπορούμε πλέον να διαβάσουμε ένα πόστ με την 'ησυχία' μας. Όπου μπεις θα βρείς και κάποιον να προσπαθεί είτε να ειρωνευτεί είτε να προκαλέσει με τελικό αποτέλεσμα να ξοδέυουμε το χρόνο μας άσκοπα.

Ποιοι δεν μπορείτε να διαβάζετε? Πόσοι είσαστε? Δεν είσαι μόνος όταν γράφεις και διαβάζεις?

Γιατί δεν υπάρχει τέτοια αντίδραση όταν πρόκειται για τους χριστιανούς, για τους Εβραίους?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2007, 14:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia: Σωστά Sagaviper

Sagaviper: «Και φυσικά μετά που σε αγνόησαν τα μέλη»

Ναι Amalia μου πολύ σωστά!!!!!!!
Συγχαρητήρια!!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2007, 16:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon, σου έχω κάνει αμέτρητες παρατηρήσεις να προσπαθείς να παραμείνεις στα πλαίσια του αρχικού σκοπού ενός θέματος.
Ειλικρινά δεν ξέρω αν η τάση που επιδεικνύεις να μπαίνεις σε ένα θέμα και να βομβαρδίζεις με συνεχόμενες ερωτήσεις - άσχετες με το αρχικό θέμα - τον θεματοθέτη ή κάποιον από τους συμμετέχοντες είναι εσκεμμένη από την πλευρά σου ή όχι.
Ο παρών Χώρος δεν είναι ούτε ρινγκ για παιχνίδι, ούτε χώρος προπονήσεων, ούτε σκακιέρα.
Είναι ένας χώρος διαλόγου επί εσωτερικών θεμάτων, μεταφυσικής, εξέτασης επιστημονικών επιτευγμάτων, φιλοσοφικού στοχασμού κλπ.
Πέραν τούτου αποτελεί μεταξύ άλλων μια ευκαιρία ανθρώπινης επαφής των συμμετεχόντων, ενός ανοίγματος ψυχής που επιχειρεί ο ένας προς τον άλλον - και μερικές φορές ακόμη και προς τον ίδιο του τον εαυτό - αλλά και της κατάκτησης της ελευθερίας του νου, σε όποιον βαθμό κι αν μπορεί να επιτευχθεί από τον καθένα μας.

Εάν έχεις οποιεσδήποτε απορίες για τα Θεϊκά Όντα, την Θεοσοφία, το Κάρμα, το Ντάρμα, τη Μετενσάρκωση κλπ κλπ μπορείς να ψάξεις και να διαβάσεις από όλες τις πολυάριθμες πηγές που μπορούν να δώσουν απαντήσεις στα ερωτήματα σου.
Υπάρχουν εκατοντάδες βιβλία, εσωτερικές διδασκαλίες που μπορούν να σε κατατοπίσουν κι αρκετά θέματα στις Συζητήσεις του Esoterica που μπορούν να σου δώσουν κάποιες πληροφορίες.

Το να μπαίνεις σε ένα θέμα - το οποίο μάλιστα ο θεματοθέτης ακόμη παρουσιάζει - και να θέτεις σωρηδόν ερωτήσεις είναι και πάρα πολύ διασπαστικό για την συνοχή των πληροφοριών που παρατίθενται κι αποτελεί έλλειψη σεβασμού τόσο στον θεματοθέτη, τόσο στα μέλη που επιθυμούν να κάνουν ένα διάλογο επάνω στο θέμα, στους αναγνώστες - μη εγγεγραμμένα μέλη ακόμα που είναι πάρα πολλοί σε σύγκριση με τους εγγεγραμμένους χρήστες - που θέλουν να λάβουν πληροφορίες για το θέμα αλλά κι απέναντι στον Χώρο που σε φιλοξενεί και σου δίνει το βήμα για να εκφράσεις τις απόψεις σου και να μοιραστείς τις ανησυχίες σου μαζί με τους υπόλοιπους συνομιλητές σου.




=======================================================



Το θέμα είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον κι οι πληροφορίες πολύ χρήσιμες, οπότε ας επιστρέψουμε όλοι σ' αυτό κι ας ακούσουμε τα όσα έχει να μοιραστεί μαζί μας ο losar σχετικά με το Θιβετανικό βιβλίο για την Ζωή και τον Θάνατο.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy