ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Warning: Kρυφό forum mystica!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Just do it
Διεγραμμένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2007, 02:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just do it  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κρυφά forum!!!


________________________________________________
Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ
FORUM ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ
ΤΟΥ MYSTICA ΕΧΕΙ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ.

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΤΟ LINK
ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΠΡΟΦΑΝΩΣ
ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ

Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ 'Just do it' ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ

10/8/2007
________________________________________________

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2007, 18:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΕΝΕΡΓΟ ΓΙΑ 2 ΗΜΕΡΕΣ.
ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2007, 19:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρντόν; Γιατί, υπάρχει κάποιο ζήτημα ωστε το τόπικ να πρέπει να κλείσει;; Αν έβγαιναν στη φόρα τα μυστικά φόρουμ της εκκλησίας του Μουν, θα είχατε την ίδια αντίδραση;;;

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

666666
Διεγραμμένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2007, 19:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 666666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σας,

quote:
Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ
FORUM ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ
ΤΟΥ MYSTICA ΕΧΕΙ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ.

Διόρθωση: Η εικόνα δεν αναφερόταν σε ιδιωτικά forum συζήτησης συντονιστών του mystica αλλά σε κρυφό forum που έπαιρναν μέρος διάφορα μέλη και όχι μόνο συντονιστές.

quote:
ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΤΟ LINK
ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΠΡΟΦΑΝΩΣ
ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ

Πως βγαίνει το συμπέρασμα "προφανώς κλεμμένα κείμενα";
Tα κείμενα δεν είναι κλεμμένα! Λίγη προσοχή στην επιλογή των λέξεων παρακαλώ.

Καλό σας απόγευμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2007, 13:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_______________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.
12/08/2007
_______________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 22:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα σε όλους.

θα πω την άποψη μου για αυτό το τόπικ
έχοντας αυτό το δικαίωμα απο την στιγμή που είμαι ενεργό μέλος του esoterica .gr αλλά και μέλος του mystica .gr με το ψευδώνυμο rizitis.

το να υπάρχει ένα κρυφό φόρουμ μέσα στο επίσημο φόρουμ δεν είναι αντιδεοντολογικό διότι έτσι και αλλιώς το μαγαζί δικό τους είναι και ότι γουστάρουν κάνουν. δεν με ενδιαφέρει αν σε αυτό το κρυφό φόρουμ βρίζονται , βλέπουν τσόντα , ή ακόμα και αν συζητάν για τα παιδικά τους τραύματα...

αν κάτι απο όλα αυτά με πειράζει δεν θα το έγραφα στο esoterica .gr αλλά κατευθείαν στο mystica.gr . αυτό μου λέει η συνείδηση μου ότι θα έπρεπε να κάνω.
όμως εξ αρχής γνὠριζα και συνεχίζω να γνωρίζω ότι είμαι φιλοξενούμενος σε ένα φόρουμ (mystica) , το οποίο ξεκίνησε όταν έγινε διάσπαση στο esoterica.gr.
οι λόγοι της διάσπασης πάλι δεν με απασχόλησαν ούτε με απασχολούν διότι όποιοι και να είναι, η ουσία είναι ότι δεν υπήρχε Αγάπη μεταξύ τους.
επίσης δεν με απασχολεί αν οι μισοί είναι μασώνοι , τέκτονες , ή όπως αλλιώς κι αν θέλετε να τους ονομάσετε.

δεν δικαιολογήστε αγαπητα μέλη όλων αυτών των φόρουμ του εσωτερισμού, του μυστικισμού, της μαγείας κτλ να δηλώνετε άγνοια, όλοι ξέρουμε και αν δεν ξέραμε με τον καιρό καταλάβαμε τι πρεσβεύει το κάθε φόρουμ.
παρόλα αυτά είναι επιλογή μας να παραμένουμε σε αυτά, ο κάθε ένας απο εμάς για τους δικούς του λόγους.

ποτέ δεν μπήκα στην διαδικασία να εξετάσω αν κάτι κρύβετε πίσω απο την βιτρίνα αυτών των φόρουμ, διότι δεν γίνετε να μην κρύβετε.
η μυστικότητα και το απόκρυφο είναι άλλωστε αυτό που κεντρίζει τους πολλούς, οι οποίοι προσπαθούν να εισχωρήσουν στην ομάδα πίσω απο την βιτρίνα...

δημοκρατία έχουμε , ότι θέλει μπορεί να κάνει ο κάθε ένας...

με ενοχλεί όμως amalia το ότι θα κλειδωθεί το θέμα.
είναι η πρώτη φορά που διαφωνώ δημόσια μαζί σας.
πολλές φορές έχω διαφωνήσει ή έχω στεναχωρηθεί στο εσωτερικα απο την ομάδα των συντονιστών δεν το εξέφρασα ποτέ διότι σεβόμουν την διαφορετική κοσμοαντίληψη που έχουμε, αλλά και την διαφορετική "τάξη" ( μέλος-συντονιστής-αντμίν-κτλ)η οποία είναι αποδεκτή και προσυμφωνημένη όταν αποδέχομαι τους όρους πριν γίνω μέλος...
γνωρίζετε ότι όποτε συμφωνώ μαζί σας αλλά και όποτε θεωρώ ότι βάλλεστε αδίκως δημόσια σας στηρίζω ,(εκφράζοντας την γνώμη μου υπέρ σας, σαν απλό μέλος του φόρουμ πάντα).

τώρα όμως είστε λάθος. δεν πρέπει να κλειδωθεί το τόπικ.
οι λόγοι είναι πολλοί, κατα την γνώμη μου, αλλά θα αναφερθώ στους βασικότερους.
δεν είναι ηθικά σωστό να βγαίνουν τα άπλυτα όλων των θρησκειών , διδασκαλιών κτλ στο φόρουμ και να μην επιτρέπετε να βγουν κάποιων οι οποίοι αυτοαποκαλούνται τέκτονες.
λέω αυτοαποκαλούνται διότι δεν γνωρίζω αν είναι ή αν δεν είναι κατ ουσία αλλά και δεν με ενδιαφέρει.
και ο παπάς που φοράει ράσα και λειτουργεί κάθε κυριακή στην εκκλησία ενώ το βράδυ κάνει σεξ στην χήρα λέει ότι είναι χριστιανός αλλά κατ ουσία δεν είναι...
όμως τα άπλυτα του παπά βγαίνουν στα φόρα αγόγγυστα σε πολλαπλά τόπικ στο μύθος και θρησκεία.
εγώ δεν λέω κακώς βγαίνουν, καλώς βγαίνουν διότι ο χριστιανισμός , ο βουδισμός κτλ δεν έχει να φοβηθεί τίποτα απο τον χ τύπο που φοράει το όνομα μια πίστης για άλλους λόγους...
ότι ισχύει όμως για τον ένα πρέπει να ισχύει και για τον άλλο και για τον παράλλο και ου το καθ εξής...

κάποτε είχα ονομάσει το esoterica μια απο της μεγαλύτερες βιβλιοθήκες γνώσης, διότι ακριβώς έβρισκες και βρίσκεις πληροφορίες και ερεθίσματα για όλα τα "σινάφια", και ελεύθερα επέλεγες την ατραπό που θα τραβίξεις...
αν κλειδώσεις το θέμα μου στερείς μια αρνητική πτυχή απο μια συγκεκριμένη ατραπό , άρα δεν μου παρέχεις ολοκληρωμένη γνώση για αυτήν.

η μυστικότητα είναι ευλογημένη και απο τον Ιησού, να μην γνωρίζει το αριστερό σου χέρι τι πράττει το δεξί έλεγε. αλλά άλλο η μυστικότητα και άλλο η απόκρυψη.

σας είπα την άποψη μου με ευθύτητα και σας ζητάω να το ξανασκεφτείτε.

φιλικά πάντα ο ελάχιστος


υγ. γιγενή δεν δημοσιεύω το μήνυμα που έστειλες διότι δεν συμφωνώ με αυτό.
σε ευχαριστώ.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 12:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτοί το δήλωναν από την αρχή...ακόμη και τότε που συμμετείχαν ως μέλη του esoterica.gr

μόνο σημαία της μασωνίας δεν είχαν απλώσει μέσα στο φόρουμ !

οπότε δεν βλέπω το "κακό" του να διατηρούν ένα δεύτερο κρυφό φόρουμ,όπου μπορούν να συζητούν ελεύθερα μεταξύ τους

το τι συζητάνε και με τι ασχολούνται,αυτό είναι δικό τους θέμα

βλέπω πάντως ότι έχει γίνει θέμα συζήτησης παντού...πολλοί τους έχουν "κατηγορήσει" για το κρυφό φόρουμ

εγώ πάλι λέω ότι μάλλον αυτό συμβαίνει σε ΟΛΑ τα φόρα,ακόμη και στο esoterica.gr

ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι ακριβώς υπάρχει πίσω από τη βιτρίνα...αλλά από τη στιγμή που δεν με αγγίζει προσωπικά,δεν με απασχολεί και πολύ

"φανερός" και τίμιος δεν είναι δυστυχώς κανείς...λείπουν τα πράγματα αυτά σήμερα !

πολύ μπλα μπλα αλλά από ουσία μηδέν...ξεκατίνιασμα και έχθρα

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ,
πολύ εύστοχη τοποθέτηση !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 18:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τώρα όμως είστε λάθος. δεν πρέπει να κλειδωθεί το τόπικ.
οι λόγοι είναι πολλοί, κατα την γνώμη μου, αλλά θα αναφερθώ στους βασικότερους.
δεν είναι ηθικά σωστό να βγαίνουν τα άπλυτα όλων των θρησκειών , διδασκαλιών κτλ στο φόρουμ και να μην επιτρέπετε να βγουν κάποιων οι οποίοι αυτοαποκαλούνται τέκτονες.

Φίλε ΕΛΑΧΙΣΤΕ, στην προκειμένη περίπτωση το θέμα δεν είναι να "βγουν στην φόρα τα άπλυτα των τεκτόνων" ούτε μια ευκαιρία πληροφόρησης γύρω από τον Τεκτονισμό.
Εξάλλου στις Συζητήσεις μας έχουν υπάρξει πάρα πολλά θέματα για τον Τεκτονισμό τα οποία μπορεί να διαβάσει ο κάθε ενδιαφερόμενος, προκειμένου να αποκτήσει μια σφαιρική αντίληψη για αυτόν και να διαμορφώσει τα δικά του συμπεράσματα αλλά και να συμμετάσχει σε όσα απ’ αυτά είναι ενεργά καταθέτοντας την δική του άποψη.

Ένα τέτοιο θέμα είναι το εξής (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Σε τι πιστεύουν οι μασόνοι?

Σ' αυτήν την περίπτωση όμως το θέμα αυτό δεν ανοίχθηκε για να υπάρξει πληροφόρηση για τον Τεκτονισμό αλλά για να σπιλωθούν συγκεκριμένοι άνθρωποι κι υπολήψεις.
Παρουσιάστηκαν κάποια στοιχεία – που είναι παραχαραγμένα με διάφορους ηλεκτρονικούς τρόπους με σκοπό την δημιουργία λανθασμένων εντυπώσεων - που φαίνεται πως ήταν προϊόν ιδιωτικών συζητήσεων μεταξύ κάποιων ανθρώπων κι η δημοσιοποίηση τους χωρίς την άδεια τους συνιστά πράξη παράνομη κι ανήθικη.
Κι όλο αυτό επιχειρείται από ανθρώπους οι οποίοι αυτοαποκαλούνται ως πολέμιοι του οργανωμένου Εσωτερισμού!
Η Προσπάθεια του Esoterica ποτέ ως τώρα δεν έδωσε βήμα σε τέτοιες δραστηριότητες και δεν πρόκειται να το επιτρέψει ούτε τώρα.

Η ένσταση μας λοιπόν δεν είναι να υπάρξει ένα θέμα το οποίο αφορά τον Τεκτονισμό κι ακόμη και τα κακώς κείμενα αυτού.
Η ένσταση μας συνίσταται στην δημοσιοποίηση ιδιωτικών στοιχείων με τρόπο παράνομο που καταστρατηγεί τα όρια ελευθερίας κάποιων ανθρώπων.

quote:
"φανερός" και τίμιος δεν είναι δυστυχώς κανείς...λείπουν τα πράγματα αυτά σήμερα !

πολύ μπλα μπλα αλλά από ουσία μηδέν...ξεκατίνιασμα και έχθρα


Φίλε αγνοών, το να κάνεις μια τέτοια γενίκευση είναι εντελώς άδικο και κατά την γνώμη μου εξαιρετικά παρακινδυνευμένο.

Με το να προβάλλεις την συγκεκριμένη ένδειξη δυσπιστίας απέναντι σε όλους τους συνανθρώπους σου έχοντας κατά νου ότι κανείς δεν είναι τίμιος, αφαιρείς από τον εαυτό σου την δυνατότητα να γνωρίσεις έστω και κάποιον άνθρωπο με αγνή προαίρεση κι ειλικρινά κίνητρα που θα μπορούσε να σου αποδείξει ότι δεν ισχύει αυτό που λες.
Ότι τα πράγματα αυτά είναι δύσκολο μεν να βρεθούν αλλά ευτυχώς υπάρχουν ακόμα.
Και χρειάζεται να διανύσεις μια μακρά - μερικές φορές - διαδρομή για να τα ανακαλύψεις, έχοντας όμως κατά νου ότι αυτό που χρειάζεσαι μεταξύ άλλων για να τα αναγνωρίσεις είναι τα μάτια της ψυχής σου να παραμένουν ορθάνοιχτα για να μπορέσουν να δουν που βρίσκονται κρυμμένα αυτά τα όμορφα πράγματα στον κόσμο μας.
Εάν δεν το κάνεις, τότε πολύ απλά δεν θα μπορέσεις να τα αναγνωρίσεις...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 22:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ:
ποτέ δεν μπήκα στην διαδικασία να εξετάσω αν κάτι κρύβετε πίσω απο την βιτρίνα αυτών των φόρουμ, διότι δεν γίνετε να μην κρύβετε.

Το σίγουρο είναι ότι στη δική μας περίπτωση (πίσω από το esoterica) "κρύβονται" άνθρωποι...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

system of a dawn
Διεγραμμένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 22:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους system of a dawn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο

20/8/2007Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 01:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ:
ποτέ δεν μπήκα στην διαδικασία να εξετάσω αν κάτι κρύβεται πίσω απο την βιτρίνα αυτών των φόρουμ, διότι δεν γίνεται να μην κρύβεται.

Το σίγουρο είναι ότι στη δική μας περίπτωση (πίσω από το esoterica) "κρύβονται" άνθρωποι...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!


προφανώς το ορθογραφικό λάθος μου, δίνει τελείως διαφορετικό νόημα.
το γνωρίζω amalia ότι κρύβονται άνθρωποι και πίστεψε με τους θεωρώ και κατ ουσίαν Άνθρωπους.

πίσω όμως από την βιτρίνα κάποιου φόρουμ εσωτερικής πχ αναζήτησης είναι προφανές ότι κρύβονται σκέψεις, γνώσεις, απόψεις και προθέσεις που διαφέρουν απο φόρουμ σε φόρουμ ανάλογα τελικά με το ποιοι άνθρωποι βρίσκονται πίσω απο την κουρτίνα...
η προσωπική μου άποψη είναι δύσκολα έως πάρα πολύ δύσκολα βρίσκεις Άνθρωπους πίσω απο φόρουμ , οργανώσεις, τάγματα, εκκλησίες, που έχουν σαν αντικείμενο την πνευματική ανόρθωση του ανθρώπου...
όχι ότι δεν υπάρχουν, ούτε ότι χάθηκαν οι Άνθρωποι, αλλά επιτρέψτε μου να είμαι καχύποπτος και απο τους 1000 να ξεχωρίζω 3-4.
συνήθως ή οικονομικά οφέλη υπάρχουν ή εγωισμού (είμαι διδάσκαλος πχ) ή ικανοποίησης άρρωστων σεξουαλικών επιθυμιών.
πως όμως να γνωρίζει κάποιος που ψάχνετε απο που να φυλαχτεί;
είναι ανάγκη να καεί για μάθει;
και για μην παρεξηγηθώ δεν μιλάω για το esoterica ή το mystica τώρα.
ειδικά για το esoterica δεν θα το μίλαγα καθότι είχα κάποτε την τύχη να γνωρίσω 3-4 μέλη της ομάδας που το αποτελούν και σε καμία περίπτωση δεν έδειξαν τέτοιοι άνθρωποι.

(συνεχίζω το post απαντώντας και στο φίλο Dying_Incubus)

το νόημα δεν είναι να παραμείνει ανοικτό το τόπικ για να βγουν τα άπλυτα του τεκτονισμού στην φόρα.
το γνωρίζω ότι υπάρχουν τόπικ για αυτήν την πτυχή του θέματος , αλλά δεν με ενδιαφέρουν διόλου για αυτό άλλωστε και δεν συμμετείχα σε κάποιο απο αυτά.
δεν είμαι κριτής κανενός , ούτε άξιος είμαι να κρίνω συστήματα ή και πρόσωπα αυτών.

παρόλα αυτά στα πλαίσια ισονομίας και στα πλαίσια ελευθερίας βούλησης , διαφωνώ με την "απόκρυψη" κατά την γνώμη μου του θέματος.
διότι το κλείδωμα του συγκεκριμένου θέματος και αύριο κάποιου παρόμοιου δεν θεωρώ ότι προστατεύει ονόματα και συνειδήσεις , καθώς τα ψευδώνυμα έχουν μορφή και οντότητα υλική όπου αυτά τα ίδια έχουν επιλέξει να έχουν...
άρα κάποιος ή κάποιοι από εμάς είναι πολύ πιθανόν να μάθαμε κάτι ουσιαστικότερο απο την σπίλωση του χ ψευδώνυμου και αν δεν μάθαμε τώρα, σε μία όμοια περίπτωση αύριο,που θα αφορά κάποιο άλλο φόρουμ να μάθουμε τα ανάλογα.
κλειδώνοντας τώρα αυτό το θέμα θα πρέπει να κλειδωθούν και πιθανά παρόμοια στο μέλλον τα οποία ίσως να προστατέψουν ψυχές...
δηλαδή κάτι που να έχει να κάνει με την μορφή και την ουσία ενός νικ, με τον άνθρωπο δηλαδή πίσω απο το ψευδώνυμο ,ο οποίος θα μπορούσε να μας είχε παρουσιαστεί κάπως διαφορετικά.... πράγμα που είναι σημαντικότερο όλων νομίζω.

για να σπιλωθούν λοιπόν άνθρωποι στο internet, χωρίς να αναφέρετε το πραγματικό τους όνομα, θα πρέπει να τους γνωρίζουμε live,και αυτό δεν γίνετε χωρίς προσωπική επαφή. η επαφή όμως χρειάζεται δύο ανθρώπους...

όσο αφορά το φόρουμ αντιεσωτέρικα, του οποίου την αντιδογματική λατρεία δεν συμμερίζομαι αν και μέλος του (freedom) για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, έχω να πω ότι τελικά ίσως και να παράγει έργο σωστό. διότι με το μίσος που το διακατέχει και την μανία του εναντίων πολλών και διαφόρων , ίσως τελικά να είναι η αφορμή για την τελειοποίηση του εσωτερισμού και όχι μόνο...

ευχαριστώ


υγ. δεν θα ξαναγράψω στο θέμα αν δεν υπάρξει κάποια ανάγκη για παραπάνω διευκρινήσεις.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 20:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying Incubus,
ίσως να είναι η δέκατη φορά που μου λες ότι "γενικεύω επικίνδυνα"

τι ακριβώς εννοείς με τη λέξη γενίκευση ?

μου το είχες πει όταν είπα (σε άλλο τόπικ) ότι οι "ταξιτζήδες είναι ρουφιάνοι"

ναι,το πιστεύω αυτό

απλά δεν είπα ότι όλοι οι ταξιτζήδες είναι ρουφιάνοι,αλλά είναι πιο εύκολο να βρεις ταξιτζή ρουφιάνο,παρά ζαχαροπλάστη

ο λόγος ?

οι ταξιτζήδες κουβαλάνε κόσμο στο αμάξι τους,"κόβουν" φάτσες,κάνουν πιάτσα σε μέρη όπως αεροδρόμια ή σταθμοί τρένων ενώ είναι αποδεδειγμένο ότι οι περισσότεροι από αυτούς δίνουν διάφορες πληροφορίες στην αστυνομία,θέλοντας και μη

επίσης οι περισσότεροι είναι αξύριστοι και βρωμιάρηδες και μοιάζουν επικίνδυνα με ασφαλίτες

ένας φίλος μου έχει περίπτερο σε κεντρικό σημείο,απέναντι από πιάτσα ταξί

ένα βράδι,κάποιος του ζήτησε λεφτά για να πάει στο χωριό του και υποσχέθηκε ότι θα τα δώσει πίσω

ο φίλος μου όχι μόνο του έδωσε λεφτά,κάλεσε κι έναν ταξιτζή από απέναντι για να τον πάει στο χωριό του
(σημείωση : έναν ταξιτζή τον οποίον γνώριζε)

σε πληροφορώ ότι από εκείνη τη μέρα κανείς μαλάκας ταρίφας δεν αγόρασε ξανά κάτι από το περίπτερό του,ενώ έχει δεχτεί τρεις (!!!) φορές επίσκεψη από αστυνομία στο περίπτερο...για ανούσιους λόγους

μετά έμαθε ότι το κακό ξεκίνησε επειδή προτίμησε το φίλο του τον ταξιτζή για να κάνει την κούρσα κι όχι κάποιον άλλον

φυσικά ο φίλος μου τους εξήγησε ότι θα δώσει κι άλλη κούρσα στο μέλλον σε όποιον ταρίφα γουστάρει αυτός κι όχι σε όποιν θέλει η δικιά τους λαικό-μαφία κια ς μην ξαναγοράσουν τίποτε από το περίπτερό του
(και να πα' να γαμηθούνε)

αν αυτό δεν είναι πουστρο-ρουφιάνικη συμπεριφορά ρε μεγάλε,τότε ποια είναι ?

γι'αυτό γενικεύω και λέω ότι οι μπάτσοι και οι ταρίφες είναι οι χειρότεροι επαγγελματίες και αυτή η άποψη είναι τόσο προσωπική όσο δε φαντάζεσαι

γι'αυτό θα σε παρακαλέσω να μη μου ξαναπεις ότι γενικεύω

εσύ που ΔΕΝ γενικεύεις λοιπόν,πες μου ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ τι ακριβώς πρεσβεύει η θεοσοφία, τι κάνει κάπιος θεοσοφιστής σε σχέση με τους άλλους,ποιοι είναι οι σκοποί της θεοσοφίας

και όχι γενικά...ΕΙΔΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ τα θέλω

για να σε δω λοιπόν αν θα γενικεύσεις ή όχι

υγ-όταν μου μιλάς με τον τρόπο αυτό,νιώθω σαν καθυστερημένος-θα σε παρακαλέσω να μην το ξανακάνεις - δε θα σου δίνω λογαριασμό για τις απόψεις μου όπως δε μου δίνεις κι εσύ για τις δικές σου

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΒΡΙΣΤΙΚΩΝ
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ
ΣΥΛΛΗΒΔΗΝ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

21/8/2007
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 01:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγνοών
θα σε παρακαλέσουμε να κάνεις μια προσπάθεια να σεβαστείς τους κανόνες του διαλόγου που αφορούν τον παρόντα χώρο, τον οποίο επέλεξες για να φιλοξενήσει τις απόψεις σου.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 14:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όσο αφορά το φόρουμ αντιεσωτέρικα, του οποίου την αντιδογματική λατρεία δεν συμμερίζομαι αν και μέλος του (freedom) για εγκυκλοπαιδικούς λόγους,

έχω κάνει λάθος, μπέρδεψα το αντιδόγμα του οποίου είμαι μέλος με το αντιεσωτέρικα ,στο οποίο δεν είμαι.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aceman3
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 21:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aceman3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά γιατί δημιουργήθηκε αυτό το θέμα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2007, 23:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λόγος να γίνεται...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1098633
Maintained by Digital Alchemy