ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΚΑΤΕΡΡΕΥΣΕ Ο ΜΥΘΟΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΚΑΙΑΔΑ ΣΤΗ ΣΠΑΡΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 17:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Ο Χριστιανιμός μιλάει για αιώνια τιμωρία εφόσον δεν ακολουθήσεις τους λόγους του όχι εφόσον απλά δεν είσαι Χριστιανός!
-Εφόσον δεν είσαι Χριστιανός ως θρήσκευμα αλλά είσαι ως πράξεις-έργα
τότε δεν υπάρχει θέμα!

Αυτές είναι δικές σου αυθαίρετες ερμηνείες. Διάβασε ξανά το ευαγγέλιο του Ιωάννη και θα δεις ότι κάνεις λάθος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 17:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Schwabe! Το παράδειγμα είναι σαν παραβολή!»

Έτσι σε βολεύει να χρυσώνεις το χάπι?

Οι παραβολές φίλτατε έχουνε εδώ και αιώνες χαρακτηριστεί και οριοθετηθεί από τον χριστιανισμό, και εδώ δεν υφίσταται καμία απολύτως «παραβολή»!

Ψάξε κάτι καλύτερο για δικαιολογία.

europaios2:
«Εν τέλει μια και δε σέβεσται το Θεό να μην έχετε και απαιτήσεις από αυτόν! αφού νομίζεται ότι δεν έχεται καμία υποχρέση να μη ζητάτε δικαιώματα!»

Τον Θεό, εφόσον υπάρχει, ο καθένας τον σέβεται. Ποιος σου είπε εσένα ότι αυτό που εσύ διαβάζεις είναι απαραίτητα και……«θεός»?

Επίσης, κανείς δεν ζήτησε τίποτα, οι χριστιανοί είναι αυτοί που κραδαίνουν εδώ και αιώνες επάνω από τα κεφάλια των κυβερνήσεων και των κοινωνιών την απειλή του θεού!

europaios2:
«Μετά από τη σταύρωση ο άνθρωπος απάλαχτηκε από την άγνοια και την υποχρέωση να λατρεύει τα ζώα και τα δάση!»

Ναι, και κατάντησε να….λατρεύει και να φιλάει μούμιες, κόκαλα και βαμμένες εικόνες!!!!!

Η υποτιθέμενη άγνοια φίλτατε που επισημαίνεις, δεν στέκει θεολογικά διότι αυτή την «άγνοια» την ξεδιάλυνε ο θεός ήδη κατά τα δρώμενα της Παλαιάς Διαθήκης. Τι νομίζεις ότι δίδαξε δηλαδή ο Θεός στην Παλαιά Διαθήκη?

Συνεπώς, αυτό το οποίο μένει ως ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΦΕΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ μετά την υποτιθέμενη «θυσία» τι είναι? ΑΕΡΑΣ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟΣ!

Και που σαι, μάθε ότι για να υπάρξει θυσία, θα πρέπει κάποιος να έχει ΧΑΣΕΙ κάτι. Ο Θεός εκ των πραγμάτων δεν δύναται να πεθάνει, συνεπώς ούτε καν θυσία υφίσταται…

europaios2:
«Ευαγγέλια είχανε? Αγίους είχανε? Αποστόλους είχανε? θαύματα μέχρι τις μέρες μας είχανε?»

Δηλαδή έπρεπε να είχανε κείμενα που να τα αποκαλούσανε με ελληνικές λέξεις?? Το ότι υπήρχε πολλούς αιώνες πριν αυτός ο μύθος με τον θεό που ήρθε να πεθάνει για το καλό και την λύτρωση δεν σου φτάνει?

Ο κάθε λαός είχε τα ιερατεία του (=Απόστολοι) αλλά και τα θαύματα που έκαμνε ο θεός ή η θεότητα τους. Οι «Άγιοι» είναι νεοτερισμός, διότι ούτε ο Ιησούς ο ίδιος δεν ανέφερε ποτέ «Αγίους» και πράσινα άλογα.

Όσον αφορά δε τα «θαύματα» των ημερών μας, άσε, ας μην το πιάσουμε το θέμα διότι βρομάει από άκρη σε άκρη!

europaios2:
«Το φως της Αναστάσεως? τα είχανε?»

Το δήθεν «φως της Αναστάσεως» είναι μια ακόμα απάτη, ένα τρικ που παρέλαβαν οι ορθόδοξοι από τους καθολικούς μοναχούς μόλις τον 11ο αιώνα. Ας αφήσει ο παπάς έστω και μια φορά έναν ανεξάρτητο επιστήμονα να εισέλθει μαζί του στο…χρονοντούλαπο της αυτανάφλεξης και θα σου πω εγώ τι ξύλο έχει να πέσει!!

europaios2:
«Εάν ναι τότε δε χωράει αμφιβολία ότι πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο.»

Δεν πρόκειται για «το ίδιο πρόσωπο» αλλά για τον ίδιο μύθο που βρήκαν και κληρονόμησαν οι χριστιανοί φίλτατε. Όσο πραγματικά είναι τα «Χριστούγεννα» στις 25 Δεκεμβρίου (Εορτή της Ηλιακής θεότητας του Μίθρα στην Ρώμη..), άλλο τόσο είναι και το παραμύθι με τον Ιησού που και αυτός όλος παράξενα γεννήθηκε από παρθένο μητέρα και ήρθε για το καλό των ανθρώπων του…

europaios2:
«Αντιθέτως αν έφτασες για να βρεις δεκανίκια δε φτάνουν! πρέπει να μου αναφέρεις κάτι από την εποχή των δεινοσαύρων!»

Κοίτα να δεις, με την λογική που πορεύεσαι, μάλλον για την εποχή των δεινοσαύρων είσαι θα έλεγα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2008, 13:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
europaios2- Ο Χριστός τι λέει? όπιος θέλει πίσω μου ελθεί! Όπιος δε θέλει.....μη ζητήσει μετά περιουσία (μετά θάνατον ζωή!), θα τον φάει το σκοτάδι! Λογικό δεν έιναι? Δεν εξοιντώνει κανέναν εν ζωή! για μεταθάνατο καταστάσεις μιλάει!

Ψηλός -Δηλαδή, οι άθεοι ή οι χριστιανομάχοι, τι είδους "περιουσία" απαιτούν ή περιμένουν από το Ιησού, τη στιγμή που δεν τον αναγνωρίζουν ως Θεό Πατέρα και δεν πιστεύουν στην "περιουσία" που Αυτός κληρονομεί στα τέκνα του;


Αλήθεια europaios2 και ψηλε μιας και είστε γνώστες του χριστιανισμού (και δεν το λέω ειρωνικά) και από την στιγμή που σας γεμίζει σε ΟΛΑ αυτή η θρησκεία, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ;

Πως είναι δυνατόν να υπάρχουν αυτές η αντιθέσεις στην διδασκαλία της αγάπης του Χριστού που μας έχουνε μάθει οι άνθρωποι που τον έζησαν .

Από την μια αυτό που λέτε εσείς και ο χριστιανισμός ως θρησκεία…όποιος δεν ακολουθήσει θα έχει αιώνια τιμωρία….και από την άλλη οι παραβολές της αγάπης που γνωρίζουμε μέσα από την βίβλο.. που πιστεύω να τις γνωρίζεται και εσείς ;

Ο Άσωτος υιός(Λουκά 15, 11-32)

Το χαμένο πρόβατο(Λουκά 15, 1-7)

Πως είναι δυνατόν ο Χριστός, ο διδάσκαλος της αγάπης, το μόνο πράγμα που τον ενδιαφέρει να είναι η αποδοχή μιας ταμπέλας και όχι αυτό που πράγματι δίδασκε…αγάπη…εκτός και η αποδοχή της ταμπέλας ενδιέφερε και ενδιαφέρει μόνο τον άνθρωπο…



Ο άνθρωπος έχει το δικαίωμα της επιλογής.
Επιλέγει ποιον δρόμο θα ακολουθήσει.

Ή άρνηση της σωτηρίας που παρέχεται στον άνθρωπο μέσω του Ιησού Χριστού, δεν σημαίνει ότι, ο άνθρωπος, θα λάβει κάποια τιμωρία ως ποινή.
Απλά, θα χάσει αυτό που, εν τη ελευθερία του και συνειδητά, δεν επέλεξε.
Θα ήταν εγωιστικό και αυθαίρετο, εκ μέρους του Θεού, να επιβάλλει κάτι στον άνθρωπο που δεν το επιθυμεί. Δεν συμφωνείς;

Τώρα, ο Θεός, ως μακρόθυμος και πολυέλεος Πατέρας που είναι, μπορεί να ανατρέψει τα πάντα την τελευταία στιγμή και ο, έως εκείνη τη στιγμή αρνητής, να κερδίσει τη σωτηρία.
Ο άνθρωπος, είναι αδύνατο να γνωρίζει τη βούληση του Θεού.

Όσον αφορά την περίπτωση του «κακού Χριστιανού» και του «καλού άθεου» που ανέφερε η φίλη Κεραυνός, αν και είναι ένα πολύ υποθετικό παράδειγμα, διότι κακοί Χριστιανοί, ύπάρχουμε πολλοί, καλοί άθεοι, όπως τον παρουσίασε η ίδια, δεν υπήρξε, αλλά ούτε και θα υπάρξει ποτέ κανείς, θα πω την άποψή μου.

Στη Γραφή, το λέει καθαρά πως τα έργα μας θα μας κρίνουν. Αν έκρινες με αυστηρότητα, με αυστηρότητα θα κριθείς. Αν ήσουν επιεικής, το ίδιο θα είναι και ο Θεός μαζί σου. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως ο άνθρωπος θα πρέπει να επαναπαύεται και να μην επιδιώκει την, κατά Θεό, τελειότητα.
Συνήθως, ο «καλός άθεος» ενεργεί με βάση το «δεν κάνω στον συνάνθρωπό μου, ό,τι δεν θέλω να μου κάνει και αυτός». Ο Χριστιανός, όμως, αυτός που αγωνίζεται, άσχετα αν εμείς θα τον χαρακτηρίζαμε καλό ή κακό σύμφωνα με όσα βλέπουμε, ενεργεί με το «κάνω στον συνάνθρωπό μου, ό,τι θα ήθελα να κάνει και αυτός για μένα».

Ο καλός άθεος, στερείται της χαράς που δίνει το σωτήριο μήνυμα της γέννησης του Θεανθρώπου (μιας που είναι και επίκαιρο λόγω των ημερών). Ή θλίβεται ή, στην καλύτερη περίπτωση, έχει συμιβαστεί ή μάλλον τον έχουν υποχρεώσει να συμβιβαστεί, με την ιδέα του ότι είναι το αποτέλεσμα μιας τυχαίας απλής χημικής αντίδρασης και περαστικός, άπαξ και διαπαντός.

Είναι και πολλά άλλα που ο «καλός άθεος» στερείται αλλά τώρα βιάζομαι και πρέπει να φύγω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2008, 17:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και καλή χρονιά

Πολύ ενδιαφέρον το αρχικό θέμα του Schwabe, δυστυχώς όμως έχει ξεφύγει εντελώς ο διάλογος από την αρχική του ατραπό.
Φίλε Ψηλέ, γράφεις

quote:
καλοί άθεοι, όπως τον παρουσίασε η ίδια, δεν υπήρξε, αλλά ούτε και θα υπάρξει ποτέ κανείς,

Πολύ γενικόλογη η προσέγγιση σου, φανερώνει στερεοτυπική σκέψη και εκ των πραγμάτων αδυναμία αποδείξεως, πως μπορεί να γίνει δεκτή ως επιχείρημα;

quote:
Συνήθως, ο «καλός άθεος» ενεργεί με βάση το «δεν κάνω στον συνάνθρωπό μου, ό,τι δεν θέλω να μου κάνει και αυτός». Ο Χριστιανός, όμως, αυτός που αγωνίζεται, άσχετα αν εμείς θα τον χαρακτηρίζαμε καλό ή κακό σύμφωνα με όσα βλέπουμε, ενεργεί με το «κάνω στον συνάνθρωπό μου, ό,τι θα ήθελα να κάνει και αυτός για μένα».

Ο καλός άθεος, όπως παρουσιάστηκε, είναι πρώτα απ'όλα καλός άνθρωπος. Αν για τη δική σου πραγματικότητα η καλωσύνη ισούται με την ορθόδοξη πίστη, φοβάμαι ότι θα έχεις σημαντικές δυσχέρειες για να αποδείξεις τα λεγόμενά σου.

quote:
Ο καλός άθεος, στερείται της χαράς που δίνει το σωτήριο μήνυμα της γέννησης του Θεανθρώπου (μιας που είναι και επίκαιρο λόγω των ημερών). Ή θλίβεται ή, στην καλύτερη περίπτωση, έχει συμιβαστεί ή μάλλον τον έχουν υποχρεώσει να συμβιβαστεί, με την ιδέα του ότι είναι το αποτέλεσμα μιας τυχαίας απλής χημικής αντίδρασης και περαστικός, άπαξ και διαπαντός.

Μπορώ να συμφωνήσω, από τη δική σου οπτική, στην πρώτη σου πρόταση. Δεν είναι όμως απαραίτητο να θλίβεται για τη γέννηση (είπαμε : το να μην πιστεύει κάποιος σε κάτι δε σημαίνει ότι το μισεί κιόλας, μπορεί να του είναι πραγματικά αδιάφορο ή και άγνωστο), όσο για τα περί χημικής αντίδρασης, δεν είναι και έγκλημα να αποτελεί άποψη κάποιου. Μπορεί κατ' εσέ να μην είναι σωστή, σεβαστό, αλλά δεν είναι έγκλημα. Όσο για το περαστικός ή μη, για τον άθεο (καλό ή κακό, αδιάφορο) δεν έχει και κάποια σημασία.

quote:
Είναι και πολλά άλλα που ο «καλός άθεος» στερείται αλλά τώρα βιάζομαι και πρέπει να φύγω.

Το τι στερείται κανείς, το γνωρίζει ο ίδιος. Όλοι οι υπόλοιποι μπορούμε απλά να προσεγγίσουμε την πραγματικότητα του μέχρι ενός σημείου. Μη γινόμαστε αξιωματικοί και κομιστές θεσφάτων, εξασθενούμε την επιχειρηματολογία μας. Παρόλα αυτά, θα με ενδιέφερε να ολοκληρώσεις αυτή σου την προσέγγιση.
Όσον αφορά στο αρχικό θέμα, προσωπική άποψη δεν έχω, καθώς δεν έχω εξερευνήσει τις πηγές. Εντούτοις, ας μη διαφεύγει σε κανέναν ότι ακόμα και αν ισχύει η επικρατούσα θεωρία, η "ευθανασία" μη αρτιμελών, σωματικά ή πνευματικά, βρεφών δεν έπαψε ποτέ να αποτελεί στοιχείο των κοινωνιών, ανεξαρτήτως πολιτευμάτων, λιγότερο ή περισσότερο φανερά. Το ότι η κατηγορία αυτή έμεινε να βαραίνει την αρχαία Σπάρτη θα μπορούσε να είναι και καθαρός λίβελος, αλλά αδυνατεί ως επιχείρημα να χρησιμοποιηθεί από οποιαδήποτε ιστορική περίοδο για τη δική της υπεροχή έναντι της προαναφερθείσας.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2008, 20:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα και καλή χρονιά

Πολύ ενδιαφέρον το αρχικό θέμα του Schwabe, δυστυχώς όμως έχει ξεφύγει εντελώς ο διάλογος από την αρχική του ατραπό.
Φίλε Ψηλέ, γράφεις

quote:
καλοί άθεοι, όπως τον παρουσίασε η ίδια, δεν υπήρξε, αλλά ούτε και θα υπάρξει ποτέ κανείς,

Πολύ γενικόλογη η προσέγγιση σου, φανερώνει στερεοτυπική σκέψη και εκ των πραγμάτων αδυναμία αποδείξεως, πως μπορεί να γίνει δεκτή ως επιχείρημα;



Πώς να προσεγγίσεις περισσότερο το «ένας καλός άνθρωπος»;
Εγώ σου λέω, καλός άνθρωπος, πέραν του Θεανθρώπου, δεν υπήρξε ούτε και υπάρχει σήμερα. Το καλό/αγαθό είναι μόνο ένα.
Εμείς σήμερα έχουμε μάθει να το διαβαθμίζουμε γιατί έτσι μας βολεύει, μας κάνει να νιώθουμε καλύτερα με τις ενοχές και τις τύψεις μας.
Οπότε, στα στερεότυπα, απαντάς με στερεότυπα.

quote:

quote:
Συνήθως, ο «καλός άθεος» ενεργεί με βάση το «δεν κάνω στον συνάνθρωπό μου, ό,τι δεν θέλω να μου κάνει και αυτός». Ο Χριστιανός, όμως, αυτός που αγωνίζεται, άσχετα αν εμείς θα τον χαρακτηρίζαμε καλό ή κακό σύμφωνα με όσα βλέπουμε, ενεργεί με το «κάνω στον συνάνθρωπό μου, ό,τι θα ήθελα να κάνει και αυτός για μένα».

Ο καλός άθεος, όπως παρουσιάστηκε, είναι πρώτα απ'όλα καλός άνθρωπος. Αν για τη δική σου πραγματικότητα η καλωσύνη ισούται με την ορθόδοξη πίστη, φοβάμαι ότι θα έχεις σημαντικές δυσχέρειες για να αποδείξεις τα λεγόμενά σου.



Φίλε Κωστάκη, τι είναι για σένα καλός άνθρωπος; Ίσως η συμβατική γενικότητα του «καλός άνθρωπος» που ξεστομίζουμε όλοι μας σήμερα με πολύ ευκολία;
Αν ανοίξεις την Καινή Διαθήκη, θα δεις τι σημαίνει «καλός άνθρωπος» για έναν Χριστιανό.
Εγώ, λοιπόν, έχω επιχειρήματα (σου υπέδειξα που μπορείς να τα βρεις και εσύ) για να «αποδείξω τα λεγόμενά μου», εσύ;


quote:

quote:
Ο καλός άθεος, στερείται της χαράς που δίνει το σωτήριο μήνυμα της γέννησης του Θεανθρώπου (μιας που είναι και επίκαιρο λόγω των ημερών). Ή θλίβεται ή, στην καλύτερη περίπτωση, έχει συμιβαστεί ή μάλλον τον έχουν υποχρεώσει να συμβιβαστεί, με την ιδέα του ότι είναι το αποτέλεσμα μιας τυχαίας απλής χημικής αντίδρασης και περαστικός, άπαξ και διαπαντός.

Μπορώ να συμφωνήσω, από τη δική σου οπτική, στην πρώτη σου πρόταση. Δεν είναι όμως απαραίτητο να θλίβεται για τη γέννηση (είπαμε : το να μην πιστεύει κάποιος σε κάτι δε σημαίνει ότι το μισεί κιόλας, μπορεί να του είναι πραγματικά αδιάφορο ή και άγνωστο), όσο για τα περί χημικής αντίδρασης, δεν είναι και έγκλημα να αποτελεί άποψη κάποιου. Μπορεί κατ' εσέ να μην είναι σωστή, σεβαστό, αλλά δεν είναι έγκλημα. Όσο για το περαστικός ή μη, για τον άθεο (καλό ή κακό, αδιάφορο) δεν έχει και κάποια σημασία.



Αυτό ακριβώς, η αδιαφορία είναι η αντίδραση ενός ανθρώπου όταν δεν υπάρχουν προοπτικές, είτε λόγω άγνοιας είτε λόγω άρνησης. Δεν είπα πως τα «περί χημικής αντίδρασης» είναι έγκλημα.
Είναι κρίμα, εμπρός στην τόση τελειότητα που αντικρίζει τριγύρω του ο άνθρωπος, κάποιοι, να προσπαθούν να τον πείσουν πως δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια «τυχαία χημική αντίδραση»


quote:

quote:
Είναι και πολλά άλλα που ο «καλός άθεος» στερείται αλλά τώρα βιάζομαι και πρέπει να φύγω.

Το τι στερείται κανείς, το γνωρίζει ο ίδιος. Όλοι οι υπόλοιποι μπορούμε απλά να προσεγγίσουμε την πραγματικότητα του μέχρι ενός σημείου. Μη γινόμαστε αξιωματικοί και κομιστές θεσφάτων, εξασθενούμε την επιχειρηματολογία μας. Παρόλα αυτά, θα με ενδιέφερε να ολοκληρώσεις αυτή σου την προσέγγιση.
Όσον αφορά στο αρχικό θέμα, προσωπική άποψη δεν έχω, καθώς δεν έχω εξερευνήσει τις πηγές. Εντούτοις, ας μη διαφεύγει σε κανέναν ότι ακόμα και αν ισχύει η επικρατούσα θεωρία, η "ευθανασία" μη αρτιμελών, σωματικά ή πνευματικά, βρεφών δεν έπαψε ποτέ να αποτελεί στοιχείο των κοινωνιών, ανεξαρτήτως πολιτευμάτων, λιγότερο ή περισσότερο φανερά. Το ότι η κατηγορία αυτή έμεινε να βαραίνει την αρχαία Σπάρτη θα μπορούσε να είναι και καθαρός λίβελος, αλλά αδυνατεί ως επιχείρημα να χρησιμοποιηθεί από οποιαδήποτε ιστορική περίοδο για τη δική της υπεροχή έναντι της προαναφερθείσας.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!



Αν ποτέ σου δεν αντίκρισες το Φώς, πώς είναι δυνατόν να γνωρίζεις την αξία του; Πώς είναι δυνατόν να έχεις συναίσθηση ότι το στερείσαι;
Γνωρίζουμε ότι στερούμαστε κάτι μόνο όταν πρόκειται για κάτι που είχαμε και το χάσαμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2008, 23:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:
«Schwabe! Το παράδειγμα είναι σαν παραβολή!»
Schwabe:Έτσι σε βολεύει να χρυσώνεις το χάπι?

Να χρησώσω το χάπι? Είναι κάτι που όντως θα συμβεί εάν με απαρνηθεί ο γιος μου.
<<δεν μπήκατε στον κόπο να πάτε και στη θέση του παιδιού! μόνο του πατέρα! Για πείτε μου λοιπόν είσαστε το παιδί και απαρνιόσαστε το φυσικό σας πατέρα! θα πάτε μετά να του ζητήσετε μερίδιο? >>
Δε μου απάντησες όμως!Schwabe!
quote:
Οι παραβολές φίλτατε έχουνε εδώ και αιώνες χαρακτηριστεί και οριοθετηθεί από τον χριστιανισμό, και εδώ δεν υφίσταται καμία απολύτως «παραβολή»!

-Ο Θεός λοιπόν καλεί στο βασίλειό του τους ανθρώπους! Με το να δεχτούν το λόγο του. Αυτοί δεν τον αποδέχονται και μετά θάνατον ο Θεός δεν τους κληρονομεί το βασίλειό του!
Που δε βλέπεις την παραβολή?
για καλύτερη δικαιολογία ψάξε εσύ που έχεις την απαίτηση να κληρονομήσεις χωρίς να αποδεχτείς τον κληροδόχο, παρά θες κληρονομιά στο όνομα της αγάπης. Μην πολυκοπιάζεις γιατί στο όνομα της υποκρισίας μόνο χρέη θα σου δώσει!
quote:
Επίσης, κανείς δεν ζήτησε τίποτα, οι χριστιανοί είναι αυτοί που κραδαίνουν εδώ και αιώνες επάνω από τα κεφάλια των κυβερνήσεων και των κοινωνιών την απειλή του θεού!

-Λες ο Μητσοτάκης ή ο Μπους να είναι θεοσεβούμενοι? Θα μας ακούσει κανά σκυλί και θα βάλει τα γέλια!
quote:
[Και που σαι, μάθε ότι για να υπάρξει θυσία, θα πρέπει κάποιος να έχει ΧΑΣΕΙ κάτι. Ο Θεός εκ των πραγμάτων δεν δύναται να πεθάνει, συνεπώς ούτε καν θυσία υφίσταται…/quote]
-Δεν θυσιάστηκε ο Θεός! ο άνθρωπος θυσιάστηκε και έγινε με τη θυσία του και την ανάστασή του θεάνθρωπος!
quote:
europaios2:
«Ευαγγέλια είχανε? Αγίους είχανε? Αποστόλους είχανε? θαύματα μέχρι τις μέρες μας είχανε?»
Δηλαδή έπρεπε να είχανε κείμενα που να τα αποκαλούσανε με ελληνικές λέξεις?? Το ότι υπήρχε πολλούς αιώνες πριν αυτός ο μύθος με τον θεό που ήρθε να πεθάνει για το καλό και την λύτρωση δεν σου φτάνει?
Ο κάθε λαός είχε τα ιερατεία του (=Απόστολοι) αλλά και τα θαύματα που έκαμνε ο θεός ή η θεότητα τους. Οι «Άγιοι» είναι νεοτερισμός, διότι ούτε ο Ιησούς ο ίδιος δεν ανέφερε ποτέ «Αγίους» και πράσινα άλογα.

-Είχανε δηλαδή κείμενα οι αρχαίοι κάτοικοι της χερσονήσου του Γιουκατάν? Σε τι γραφή ήταν? Στη γραμική Α? Β?
Τον Μακάμπ ως ιστορικό πρόσωπο ποιοι τον έχουν αποδεχτεί? Γιατί θα πρέπει με τη λογική σου να πιστέψουμε μέχρι και στον άρχοντα των δακτυλιδίων! Αλλά γιατί όχι και στον κόρακα με την αλεπού του Αισώπου!
quote:
Το δήθεν «φως της Αναστάσεως» είναι μια ακόμα απάτη, ένα τρικ που παρέλαβαν οι ορθόδοξοι από τους καθολικούς μοναχούς μόλις τον 11ο αιώνα. Ας αφήσει ο παπάς έστω και μια φορά έναν ανεξάρτητο επιστήμονα να εισέλθει μαζί του στο…χρονοντούλαπο της αυτανάφλεξης και θα σου πω εγώ τι ξύλο έχει να πέσει!!

-Θα πρέπει να είναι μεγάλος μάγος ο παπάς! Οι Εβραίοι μόνο και μόνο με τον έλεγχο που του κάνουν………….μέχρι και που τον γδύνουν! Ή δε το ξέρεις? Και δε μου λες η φλόγα που πριν ο παπάς προλάβει να βγεί! Αρχίζει και μεταδίδεται στον αέρα με τρομερή ταχύτητα, ανάβει σε κάποιον και στον ακριβώς διπλανό του όχι! Τα κεριά που για μισό λεπτό όπως τα κρατάνε φλεγόμενα οι πιστοί τα βάζουν στο πρόσωπό τους και δεν καίγονται? Όλα τρικ είναι?
quote:
Δεν πρόκειται για «το ίδιο πρόσωπο» αλλά για τον ίδιο μύθο που βρήκαν και κληρονόμησαν οι χριστιανοί φίλτατε. Όσο πραγματικά είναι τα «Χριστούγεννα» στις 25 Δεκεμβρίου (Εορτή της Ηλιακής θεότητας του Μίθρα στην Ρώμη..), άλλο τόσο είναι και το παραμύθι με τον Ιησού που και αυτός όλος παράξενα γεννήθηκε από παρθένο μητέρα και ήρθε για το καλό των ανθρώπων του…

-Επίσης παράξενο για σένα είναι που σταυρώθηκε! Και δεν τα βρήκε με τους Φαρισαίους να κονομήσει το κατιτίς!
quote:
europaios2:
«Αντιθέτως αν έφτασες για να βρεις δεκανίκια δε φτάνουν! πρέπει να μου αναφέρεις κάτι από την εποχή των δεινοσαύρων!»
Κοίτα να δεις, με την λογική που πορεύεσαι, μάλλον για την εποχή των δεινοσαύρων είσαι θα έλεγα!!

-Στην εποχή των δεινοσαύρων ναι! Αλλά των ανθρώπων δεινοσάυρων!
quote:
Πάμε όμως να σου μάθουμε ορισμένα απλά πράγματα φίλτατε.
Είναι προφανές ότι τόσο από την ζωή όσο και τις συνήθειες του Ιησού, έχουμε να κάνουμε με έναν καθόλα ευσεβή Εβραίο. Τιμούσε τον Νόμο του Μωυσή, έκανε περιτομή, θεωρούσε τον Ναό όπως ο κάθε Εβραίος οίκο του Θεού του λαού Ισραήλ.

-Κάθε ευσεβής Εβραίος σεβόταν και άκουγε τους γραμματείς και τους Φαρισαίους! Πω τόπες? Ψιλά γράμματα!
quote:
Ως πιστός Εβραίος, φυσικά ουδέποτε πάτησε το πόδι του σε γη απερίτμητων, πόσο δε μάλλον γη Εθνικών, δηλαδή ειδωλολατρών κατά τις απόψεις του Ιησού και των Εβραίων. Έτσι, ούτε στην Ελλάδα τον βλέπουμε να ταξιδεύει ούτε και σε καμία άλλη χώρα πλην των ολίγων τετραγωνικών χιλιομέτρων πέριξ της ιερής πόλης των Ιουδαίων.

-Άρα τι δουλειά είχαν οι μαθητές του για παράδειγμα στην Έφεσο στην Ελλάδα και στην Ιταλία? Μάλλον δεν άκουγαν το διδάσκαλό τους! Γι΄αυτό και τους σκώτωσαν
quote:
Ερχόμαστε τώρα στα όσα «πιστά παραδίδει» ο Μάρκος στο Ευαγγέλιο του. Αξίζει κατ αρχάς να σημειώσουμε ότι Ο ΜΑΡΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΠΤΗΣ ΜΑΡΤΥΣ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, αλλά μεταφέρει τα όσα…….«άκουσε» είτε από τον Πέτρο είτε από τον Παύλο, ο οποίος Παύλος φυσικά ούτε καν ο ίδιος του υπήρξε μάρτυς αυτόπτης αλλά και αυτός τα άκουσε από άλλους!!
Αυτά για να αντιλαμβανόμαστε ότι ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΜΑΡΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΔΕ Η ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ.
Κάτι που είναι τελείως ξεκάθαρο εάν δούμε το τι μας λέει ο Ευαγγελιστής Ματθαίος, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΥΠΗΡΞΕ ΑΥΤΟΠΤΗΣ ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΔΙΔΑΞΕ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ (σε αντίθεση με τον Μάρκο..), ο οποίος μας μεταφέρει τα εξής λόγια του Ιησού:
« Τούτους τους δώδεκα απέστειλεν ο Ιησούς παραγγείλας αυτοίς λέγων. είς οδόν εθνών μη απέλθητε και είς πόλιν Σαμαρειτών μη εισέλθετε » Κατά Ματθαίον (κεφ. Ι’ 5).
Διαβάζοντας λοιπόν τα όσα πιστά μας μεταφέρει ένας άνθρωπος που έζησε μαζί με τον Ιησού, βλέπουμε την ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΝΤΟΛΗ («μη απέλθητε..») ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ διάδοσης του κηρύγματος του Ιησού στους Εθνικούς, μάλιστα με μία ιδιαίτερη έμφαση της απαγόρευσης ως προς τους Σαμαρείτες.
Περιττό να υπογραμμίσουμε ότι ΩΣ ΕΘΝΙΚΟΙ ΝΟΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕΝΟΙ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ, όπως π.χ. οι Έλληνες ή οι Αιγύπτιοι.

-Περττό να πούμε Schwabe [κατά τα λεγόμενά σουότι Ελληνική Μυθολογία δεν υπήρχε αφού ούτε καν δε γράφτηκε από σύγχρονούς τους συγγραφείς αλλά μετά από χιλιάδες χρόνια! Άρα μιλάμε για Ελληνικά παραμύθια, περιττό να πούμε ότι ο Ηρόδοτος έγραψε παραμύθια αφού σε καμία μάχη δεν ήταν παρόν…….κ.λ. πολλά! που λέει και ο φίλος μου ο Μπάμπης!
quote:
Εάν όντως ήταν αληθές ότι ο Ιησούς θέλησε να διδάξει και σε Εθνικούς και γενικότερα σε κάθε αλλοεθνή, ΤΟΤΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΙΤΕ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΙ ΕΙΤΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΡΑΞΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΥ!

-ΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΣΤΟ FORUM!
quote:
Υπάρχουνε τόσο μα τόσα πολλά τα οποία θα μπορούσε να είχε πράξει κάποιος ο οποίος όντως θα αισθάνονταν ως ο «απεσταλμένος του Θεού για κάθε έθνος», όμως αυτό το οποίο εμείς βλέπουμε είναι μια αυστηρά ιουδαϊκή εκτέλεση μιας συγκεκριμένης θεολογικής άποψης περί τα δρώμενα της Πεντατεύχου, όπως αυτή την φαντάστηκε ο ιουδαίος Ιησούς.

-Πως τη φαντάστηκε? Αφού για σένα ήταν φανταστικό πρόσωπο! Να δείνω και ιδέες σε συγραφείς: <<οι φαντασίες ενός φανταστικού προσώπου>>
quote:
Μπορεί κάλλιστα να ήταν άνθρωπος με όρεξη για αλλαγές από τις καθεστωτικές αντιλήψεις του ιερατείου του Ναού της Ιερουσαλήμ, αλλά αυτό δεν αλλάζει σε τίποτα την ανυπαρξία όσων με ζήλο θέλουνε να του αποδώσουνε οι σημερινοί χριστιανοί.

-Είπαμε είχε πολλές φαντασιώσεις………….. πιστεύω ότι ήθελε να γίνει πολιτικός μηχανικός για αυτό εξάλλου ήθελε να γκρεμίσει και να ξανακτίσει το Ναό! Αλλά δεν είχε έγκριση από το οικονομικό επιμελητήριο!

[quote]Schwabe :Όσο κυνήγησε ο Ιησούς τους εμπόρους του Ναού, άλλο τόσο θαρρώ θα κυνηγούσε και σήμερα όσους του έστησαν αυτή την θρησκεία εις την μνήμη του…


-Να δεις πως θα κυνηγούσε όσους βεβηλώνουν το όνομά του


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 01/01/2008 23:59:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 10:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
<<δεν μπήκατε στον κόπο να πάτε και στη θέση του παιδιού! μόνο του πατέρα! Για πείτε μου λοιπόν είσαστε το παιδί και απαρνιόσαστε το φυσικό σας πατέρα! θα πάτε μετά να του ζητήσετε μερίδιο? >>
Δε μου απάντησες όμως!Schwabe!

Δε νομίζω να σου απαντήσει γιατί δεν είναι αυτό το θέμα συζήτησης.

Δηλαδή πόσες συστάσεις πρέπει να γίνουν για να επανέλθει το θέμα στην αρχική του πορεία και τι μέτρα πρέπει να παρθούν για να επιτευχθεί αυτό;
Είναι τόσο δύσκολο δηλαδή να γίνει αντιληπτή η ανάγκη ένα θέμα να παραμένει στο αρχικό του θέμα ή δεν υπάρχει η διάθεση για κάτι τέτοιο;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 12:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Για πείτε μου λοιπόν είσαστε το παιδί και απαρνιόσαστε το φυσικό σας πατέρα! θα πάτε μετά να του ζητήσετε μερίδιο?»

Η ερώτηση αυτή όχι απλά ξεφεύγει από το θέμα που ήδη έχει πάρει το φευγιό, αλλά υπεισέρχεται σε πτυχές της οικογενειακής σχέσης. Άνοιξε εάν θέλεις άλλο θέμα, εδώ είναι άνευ περιεχομένου το ερώτημα.

europaios2:
«Ο Θεός λοιπόν καλεί στο βασίλειό του τους ανθρώπους! Με το να δεχτούν το λόγο του. Αυτοί δεν τον αποδέχονται και μετά θάνατον ο Θεός δεν τους κληρονομεί το βασίλειό του!»

Δουλειά ενός (υποτιθέμενου..) Σοφού και γεμάτου αγάπη Δημιουργού δεν είναι να ενεργεί ως……λαχειοπώλης ψυχών (!), λέγοντας είτε τραβάς τον λαχνό και με δέχεσαι είτε δεν τραβάς και….ΣΕ ΚΑΙΩ, αλλά το να εμφυσήσει με την πρόνοια του Γνώση στο δημιούργημα ώστε να είναι ορατή η αντίληψη που απαιτείται.

Και εάν το δημιούργημα παίρνει τον λάθος δρόμο, και πάλι απαιτείται η αγάπη και η σοφία του Δημιουργού και όχι η μισαλλόδοξη και παιδαριώδη στάση που θα επεδείκνυε ο κάθε τσαρλατάνος «Σωτήρας Ψυχών» προβαίνοντας σε…..αποκλήρωση του δημιουργήματος.

Αυτά που μας ξαμολάς φίλτατε δεν είναι θεολογία αλλά μενού εμπορικής συναλλαγής μεταξύ χριστεμπόρων και υποψήφιων θυμάτων!

Με τέτοια μυαλά τρομάρα σας πορεύεστε εν έτη 2007?

europaios2:
«Τον Μακάμπ ως ιστορικό πρόσωπο ποιοι τον έχουν αποδεχτεί?»

Γιατί, μήπως μπορείς να μας προσκομίσεις έστω και μια ανεξάρτητη ιστορική έρευνα που να βεβαιώνει την ύπαρξη του Ιησού και των μαθητών του μήπως??

Η νομίζεις επειδή το λένε τα Ευαγγέλια που έχει συρράψει η Κωνσταντίνεια Χριστολογία είναι ταυτόχρονα και αλήθεια?

Ακόμα με αυτά τα παραμύθια ζεις ως «ιστορία»?

europaios2:
«Θα πρέπει να είναι μεγάλος μάγος ο παπάς! Οι Εβραίοι μόνο και μόνο με τον έλεγχο που του κάνουν………….μέχρι και που τον γδύνουν!»

Καλά, καλά, ηρέμησε, έχω παρευρεθεί και τίποτα απολύτως δεν γίνεται σε πληροφορώ!

Ένα show είναι, και η γελοιότητα του δήθεν «ελέγχου» ξεχνάει κάτι πολύ πιο σημαντικό: ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΥΒΟΥΚΛΙΟΥ ΕΙΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΒΡΑΙΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ!

Έ, ξύπνα, κόλπο αυτανάφλεξης είναι που ούτε καν οι ίδιοι τους δεν επινόησαν!

europaios2:
«Και δε μου λες η φλόγα που πριν ο παπάς προλάβει να βγεί! Αρχίζει και μεταδίδεται στον αέρα με τρομερή ταχύτητα..»

Ναι, δεν το ήξερες ότι………το Άγιο Πνεύμα έχει και τάσεις πυρομανίας??

Σοβαρέψου λέω εγώ, και μάθε πως το κόλπο με την αυτανάφλεξη μπορεί να το κάνει ο καθένας, ο Καλόπουλος το έχει προ πολλού αναπαραστήσει στην τηλεόραση. Ήμουν εκεί, και καμία φλόγα δεν…..τρέχει στον αέρα!

europaios2:
«Τα κεριά που για μισό λεπτό όπως τα κρατάνε φλεγόμενα οι πιστοί τα βάζουν στο πρόσωπό τους και δεν καίγονται?»

Δεν έχει υπάρξει ποτέ κανένας που να κράτησε όχι……μισό λεπτό αλλά ούτε καν 5 δευτερόλεπτα την φλόγα του κεριού πάνω στο πρόσωπο τους. Ευτυχώς να λέμε διότι θα είχαμε και θύματα από αυτό το θεουργικό κόλπο των παπάδων!!

Και που είσαι, ας τολμήσει ο παπάς που βγαίνει από το κουβούκλιο να βάλει την φλόγα κάτω από τα γένια του για λίγα δευτερόλεπτα και….τότε να δεις γέλια μέχρι λυγμού που θα έχουμε!!

europaios2:
«Επίσης παράξενο για σένα είναι που σταυρώθηκε!»

Παράξενο δεν είναι που υποτίθεται ότι σταυρώθηκε, η σταύρωση εκείνη την εποχή ήταν σύνηθες φαινόμενο για έκνομους.

europaios2:
«Κάθε ευσεβής Εβραίος σεβόταν και άκουγε τους γραμματείς και τους Φαρισαίους! Πω τόπες?»

Η άγνοια σου, δικαιολογεί θα λέγαμε και τέτοιες ιστορικές πατάτες που γράφεις.

Άλλο η ευσέβεια φίλτατε ΣΤΙΣ ΙΕΡΕΣ ΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ, και άλλο η αποδοχή του ιερατείου που κατείχε την τύχη του Ναού. Άλλο το ένα, και άλλο το άλλο!

Ο Ιησούς ήταν ευσεβής Εβραίος, αλλά πολλοί και τότε δεν συμφωνούσαν με το ιερατείο, όπως για παράδειγμα οι Ναζιραίοι ή οι Εσσαίοι.

Είπαμε, ψιλά γράμματα για σένα…

europaios2:
«Άρα τι δουλειά είχαν οι μαθητές του για παράδειγμα στην Έφεσο στην Ελλάδα και στην Ιταλία?»

Το τι έπραξαν οι ακόλουθοι, ποσώς μας ενδιαφέρει. Ο Ιησούς έκανε περιτομή ως όφειλε, ο Παύλος όμως την κατήργησε, και φυσικά είναι και αυτός που ουσιαστικά ίδρυσε τον σημερινό χριστιανισμό. Τι…..«παράξενο» έ?

Το ποδαράκι του ο Ιησούς δεν το πάτησε για δεκαετίες σε χώμα εκτός του Ισραήλ, και αυτό λέει πάρα πολλά για την υποτιθέμενη «οικουμενική θρησκεία» που ήθελε..

europaios2:
«Περττό να πούμε Schwabe [κατά τα λεγόμενά σουότι Ελληνική Μυθολογία δεν υπήρχε..»

Αν δεν ξέρεις τι να απαντήσεις, καλύτερα να σιωπάς φίλτατε.

Μου λες τι έγραψε ένας που ουδέποτε αντίκρισε τον Ιησού, σου απαντώ το τι έγραψε ένας που τον έζησε και τον άκουσε να διδάσκει, και μετά….αρχίζεις και πάλι τις αρλούμπες! Σύνηθες για σένα…

europaios2:
«ΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΣΤΟ FORUM!»

Εσύ είσαι Χριστιανός φίλτατε, όπως κατά τον ίδιο τρόπο θα ήσουν και Μουσουλμάνος εάν είχες γεννηθεί στο Ιράν! Εσύ μπορεί να λες ότι σου κατέβει, αλλά ο Ιουδαίος ονόματι Ιησούς δεν σε κάλεσε σε καμία «οικουμενική θρησκεία»!

europaios2:
«Πως τη φαντάστηκε? Αφού για σένα ήταν φανταστικό πρόσωπο!»

Το πώς την «φαντάστηκε», εννοεί το πώς προκύπτει μέσα από τα γραφόμενα ως δήθεν λόγια του Ιησού. Αναλύουμε τα όσα ΦΕΡΕΤΑΙ να είπε και όχι σώνει και καλά τα όσα…..σε βίντεο έχουμε καταγράψει!

europaios2:
«Να δεις πως θα κυνηγούσε όσους βεβηλώνουν το όνομά του»

Για παράδειγμα εσένα!


Πάντως, εάν επιθυμείς να μάθεις περισσότερα θεολογικά ζητήματα, μπορείς να ανοίξεις ένα κατάλληλο θέμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 10:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε Ψηλέ

quote:
Πώς να προσεγγίσεις περισσότερο το «ένας καλός άνθρωπος»;
Εγώ σου λέω, καλός άνθρωπος, πέραν του Θεανθρώπου, δεν υπήρξε ούτε και υπάρχει σήμερα. Το καλό/αγαθό είναι μόνο ένα.
Εμείς σήμερα έχουμε μάθει να το διαβαθμίζουμε γιατί έτσι μας βολεύει, μας κάνει να νιώθουμε καλύτερα με τις ενοχές και τις τύψεις μας.
Οπότε, στα στερεότυπα, απαντάς με στερεότυπα.

Το καλό και αγαθό είναι μόνο ένα και για μένα, αν και πολύς κόσμος δε συμφωνεί με αυτή την άποψη. Οι καλοί και αγαθοί όμως υπάρχουν και είναι αυτοί που προσεγγίζουν το δυνατόν περισσότερες πτυχές του. Το να μην είναι κανείς τέλειος, είναι φυσική συνέπεια της ανθρώπινης φύσης, άλλωστε για να μην κάνεις λάθος, δεν πρέπει να κάνεις τίποτα. Σίγουρα πάντως διαφωνώ με την προσωποποίηση του καλού και αγαθού στη δράση ενός, οποιοσδήποτε και να υπήρξε αυτός. Εκτός των άλλων, δαιμονοποιείται συλλήβδην οποιαδήποτε θετική δράση που απλά δεν έτυχε να αναληφθεί από το συγκεκριμένο πρόσωπο.

quote:
Φίλε Κωστάκη, τι είναι για σένα καλός άνθρωπος; Ίσως η συμβατική γενικότητα του «καλός άνθρωπος» που ξεστομίζουμε όλοι μας σήμερα με πολύ ευκολία;
Αν ανοίξεις την Καινή Διαθήκη, θα δεις τι σημαίνει «καλός άνθρωπος» για έναν Χριστιανό.

Έχουμε δύο ζητήματα : α) τι σημαίνει καλός άνθρωπος για μένα και β) τι σημαίνει καλός άνθρωπος για την Καινή Διαθήκη. Πάμε λοιπόν...
α) καλός άνθρωπος κατ' εμέ είναι αυτός που κατορθώνει να ζει την ελευθερία του πράττοντας το δυνατόν λιγότερες παρεμβάσεις στις ατομικές και κοινωνικές ελευθερίες των άλλων. Είναι το άτομο το οποίο, ον μέσα στην κοινωνία, διοχετεύοντας αγαπητικά συναισθήματα και δράσεις, υπό τη δεδομένη αίρεση ότι πραγματοποιεί και λάθη, τα οποία μελετά και αντιμετωπίζει μέσω ενδοσκόπησης και αυτοκριτικής. Πρόσεξε όμως ότι συζητάω αποκλειστικά για άτομα που δρουν εντός της κοινωνίας, της εκάστοτε κοινωνίας, με όλα τα δεινά και τις προκλήσεις της. Το να βγω εντελώς εκτός κοινωνίας, δε με κάνει απαραίτητα καλό άνθρωπο, ακόμα και αν περιορίσω δραστικά τα λάθη μου. Η ανθρώπινη προσφορά και αγάπη παρέχεται στο πλαίσιο της κοινωνίας, όχι έξω από αυτή.
β) καλός άνθρωπος για την Καινή Διαθήκη. Λυπάμαι, δεν το έχω εύκαιρο, αλλά δεν ξέρω πόσο απέχει από μία γενική θεώρηση του καλού. Αλήθεια, πιστεύεις ότι η συγκεκριμένη τοποθέτηση αποτελεί πανανθρώπινη αξία ή μόνο χριστιανική; και αν ισχύει το δεύτερο, όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι είναι καταδικασμένοι στη μη αγαθότητα;

quote:
Είναι κρίμα, εμπρός στην τόση τελειότητα που αντικρίζει τριγύρω του ο άνθρωπος, κάποιοι, να προσπαθούν να τον πείσουν πως δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια «τυχαία χημική αντίδραση»

Θέλω να πιστεύω πως αντιλαμβάνομαι την έννοια της τελειότητας που θες να εννοήσεις (συμπαντική ισορροπία π.χ παρότι δεν είμαστε σίγουροι για το τι ακριβώς ισχύει), γιατί αν αναφέρεσαι σε οτιδήποτε άλλο, φυσικά και διαφωνώ.

quote:
Αν ποτέ σου δεν αντίκρισες το Φώς, πώς είναι δυνατόν να γνωρίζεις την αξία του; Πώς είναι δυνατόν να έχεις συναίσθηση ότι το στερείσαι;

Κανείς δεν είναι σίγουρος ότι αντίκρυσε το φως. Άλλωστε, η θέωση βιώνεται διαμέσου εσωτερικών πνευματικών συνειδησιακών αναζητήσεων και όχι βάσει εξωτερικής διδασκαλίας. Το να αντιλαμβάνεσαι το ρόλο σου στο Χώρο και το Χρόνο και να προσπαθείς να αξιοποιήσεις το ελάχιστο προσδόκιμο ζωής σου για να κάνεις όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους ευτυχισμένους αποτελεί φώτιση για μένα προσωπικά. Μπορεί να διαφωνείς, αλλά εν τέλει θα πρέπει να αποφασίσουμε αν παραθέτουμε τις απόψεις μας ή ερμηνεύουμε περιληπτικά ένα κείμενο : το δεύτερο είναι απλή αποστήθιση και, ανεξαρτήτως νοημάτων κειμένου, δεν προσφέρει στην πνευματική μας εξέλιξη και αυτογνωσία.
Όσον αφορά στο αρχικό θέμα μας, μοιραία παρεκτρέπεται ολοένα και περισσότερο, αφενός γιατί οι πρόσφατες επιστημονικές έρευνες δεν μπορούν αυτή τη στιγμή να αμφισβητηθούν, άρα ισχύουν τα λεγόμενα υπό του θεματοθέτη περί παραποίησης της ιστορίας των αρχαίων Ελλήνων (αδιάφορο από ποιους), αφετέρου γιατί το ενδεχόμενο να υπάρχουν παρεμβάσεις τέτοιου τύπου από χριστιανούς ή άλλους ερευνητές, χωρίς κατά τη γνώμη μου να είναι το βασικό, ιντριγκάρει τους υποστηρικτές των διαφόρων θεωριών. Όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, το γεγονός αυτό, ακόμα και αν συνέβαινε σε βάρος μη αρτιμελών βρεφών, δε διαφέρει σε τίποτα από αντίστοιχες δράσεις καθόλη τη διάρκεια της (γνωστής) ανθρώπινης ιστορίας, οπότε δεν αποτελεί παράγοντα διαχωρισμού και διαπόμπευσης των αρχαίων Λακεδαιμονίων.

Φιλικά
Κωστάκης

Υ.Γ. Φίλε dying, θα αποφύγω να αντιπαρατεθώ περαιτέρω με τον Ψηλό στο παρόν forum, καθώς υποθέτω ότι η απάντησή του θα μας εκτρέψει, αναπόφευκτα και χωρίς να είναι δικό του λάθος, περαιτέρω του θέματος.

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 23:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus:Δε νομίζω να σου απαντήσει γιατί δεν είναι αυτό το θέμα συζήτησης.

-Tότε να μη σχολίαζαν!

quote:
Schwabe: Η ερώτηση αυτή όχι απλά ξεφεύγει από το θέμα που ήδη έχει πάρει το φευγιό, αλλά υπεισέρχεται σε πτυχές της οικογενειακής σχέσης. Άνοιξε εάν θέλεις άλλο θέμα, εδώ είναι άνευ περιεχομένου το ερώτημα.

-Ξεxνάς? Εσύ άνοιξες το θέμα και αμέσως μετά το γύρισες στην Παλαιά Διαθήκη!
-Γιατί όμως σχολίασες την τοποθέτησή μου? Αφού επρόκειτο για πτυχές οικογενειακής σχέσης? Μάλλον γιατί δε φαντάστηκες τη συνέχεια!
quote:
Και εάν το δημιούργημα παίρνει τον λάθος δρόμο, και πάλι απαιτείται η αγάπη και η σοφία του Δημιουργού και όχι η μισαλλόδοξη και παιδαριώδη στάση που θα επεδείκνυε ο κάθε τσαρλατάνος «Σωτήρας Ψυχών» προβαίνοντας σε…..αποκλήρωση του δημιουργήματος.
Αυτά που μας ξαμολάς φίλτατε δεν είναι θεολογία αλλά μενού εμπορικής συναλλαγής μεταξύ χριστεμπόρων και υποψήφιων θυμάτων!
Με τέτοια μυαλά τρομάρα σας πορεύεστε εν έτη 2007?

-Αν δεν ήταν σοφός δε θα έστελνε τον Υιό του! Και αν θα ήταν μισαλλόδοξος δε θα τον άφηνε να σταυρωθεί! Όλα εν σοφία τα έχει ποιήσει! Την άποψη σου μην ξεχάσεις να του την πεις! Πες του έλα μωρέ αδερφάκι Θεέ! Πήρα το λάθος δρόμο που είναι η αγάπη σου να με δεχτείς!
Κάτι μου λέει ότι θα σου πει ΄’δεν ήξερες! Δε ρώταγες!
quote:
Γιατί, μήπως μπορείς να μας προσκομίσεις έστω και μια ανεξάρτητη ιστορική έρευνα που να βεβαιώνει την ύπαρξη του Ιησού και των μαθητών του μήπως??
Η νομίζεις επειδή το λένε τα Ευαγγέλια που έχει συρράψει η Κωνσταντίνεια Χριστολογία είναι ταυτόχρονα και αλήθεια?
Ακόμα με αυτά τα παραμύθια ζεις ως «ιστορία»?

-Ποια είναι η ανεξάρτητη ιστορική έρευνα? Η δική σου?
quote:
Καλά, καλά, ηρέμησε, έχω παρευρεθεί και τίποτα απολύτως δεν γίνεται σε πληροφορώ!
Ένα show είναι, και η γελοιότητα του δήθεν «ελέγχου» ξεχνάει κάτι πολύ πιο σημαντικό: ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΥΒΟΥΚΛΙΟΥ ΕΙΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΒΡΑΙΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ!
Έ, ξύπνα, κόλπο αυτανάφλεξης είναι που ούτε καν οι ίδιοι τους δεν επινόησαν!

-Τον τάφο μία εβδομάδα πριν τον ελέγχουν οι Ισραηλινοί στρατιώτες σπιθαμή προς σπιθαμή! Εν συνεχεία σφραγίζουν την είσοδο και τη φυλάνε νύχτα μέρα!
quote:
Ναι, δεν το ήξερες ότι………το Άγιο Πνεύμα έχει και τάσεις πυρομανίας??
Σοβαρέψου λέω εγώ, και μάθε πως το κόλπο με την αυτανάφλεξη μπορεί να το κάνει ο καθένας, ο Καλόπουλος το έχει προ πολλού αναπαραστήσει στην τηλεόραση. Ήμουν εκεί, και καμία φλόγα δεν…..τρέχει στον αέρα!


-Ήσουν εκεί? Καμία σχέση η αυτανάφλεξη! Εάν ήσουν εκεί σίγουρα δε θα είδες και τη λάμψη που αιωρείται ψηλά! δευτερόλεπτα πριν την έλευση του φωτός! Και κυριολεκτώ σε ότι λέω!
- Και ξέρεις ο κύριος παράγοντας να μη τα δεις είναι τόσο η πίστη όσο και η μύτη!
quote:
Δεν έχει υπάρξει ποτέ κανένας που να κράτησε όχι……μισό λεπτό αλλά ούτε καν 5 δευτερόλεπτα την φλόγα του κεριού πάνω στο πρόσωπο τους. Ευτυχώς να λέμε διότι θα είχαμε και θύματα από αυτό το θεουργικό κόλπο των παπάδων!!
Και που είσαι, ας τολμήσει ο παπάς που βγαίνει από το κουβούκλιο να βάλει την φλόγα κάτω από τα γένια του για λίγα δευτερόλεπτα και….τότε να δεις γέλια μέχρι λυγμού που θα έχουμε!!

-Σε μερικούς έχει κρατήσει και πάνω από λεπτό! Σε σένα πάντως αν σε ακούμπαγε!!!!!!!!! Θα σε καίγε ολοσχερός
quote:
Παράξενο δεν είναι που υποτίθεται ότι σταυρώθηκε, η σταύρωση εκείνη την εποχή ήταν σύνηθες φαινόμενο για έκνομους.

-Μα σταυρώθηκε χωρίς για σένα λόγο! ή υπήρχε? πιος ήταν?
quote:
Το τι έπραξαν οι ακόλουθοι, ποσώς μας ενδιαφέρει. Ο Ιησούς έκανε περιτομή ως όφειλε, ο Παύλος όμως την κατήργησε, και φυσικά είναι και αυτός που ουσιαστικά ίδρυσε τον σημερινό χριστιανισμό. Τι…..« παράξενο» έ?

-Α! ποσός μας ενδιαφέρει τώρα ε? Δε σε ενδιαφέρει που δεν ακολούθησαν τις εντολές του Θεού τους? Για σκέψου του σου δίνω ιδέες

quote:
europaios2:
«Περττό να πούμε Schwabe [κατά τα λεγόμενά σουότι Ελληνική Μυθολογία δεν υπήρχε..»
Αν δεν ξέρεις τι να απαντήσεις, καλύτερα να σιωπάς φίλτατε.


-Δε σου αρέσει το ένα μέτρο ε? θέλεις 2! Ένα για τα λεγόμενά σου και ένα για τους άλλους!
quote:
Εσύ είσαι Χριστιανός φίλτατε, όπως κατά τον ίδιο τρόπο θα ήσουν και Μουσουλμάνος εάν είχες γεννηθεί στο Ιράν! Εσύ μπορεί να λες ότι σου κατέβει, αλλά ο Ιουδαίος ονόματι Ιησούς δεν σε κάλεσε σε καμία «οικουμενική θρησκεία»!

-Ενώ εσύ άθεος! Είσαι χωρίς σύνορα!
quote:
europaios2:
«Να δεις πως θα κυνηγούσε όσους βεβηλώνουν το όνομά του»
Για παράδειγμα εσένα!

-Μπά έχω λάβει τα μέτρα μου! Για σένα χτυπάν οι καμπάνες!
quote:
Πάντως, εάν επιθυμείς να μάθεις περισσότερα θεολογικά ζητήματα, μπορείς να ανοίξεις ένα κατάλληλο θέμα.

-Δεν επιθυμώ! Είμαι ολιγαρκής!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 08:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Tότε να μη σχολίαζαν!

Για αυτό το λόγο επενέβην ώστε να μην συνεχιστεί αυτός ο σχολιασμός επάνω σε ένα οικογενειακό θέμα από καμία πλευρά.
Οπότε το συγκεκριμένο ζήτημα λήγει εδώ.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 21:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Γιατί όμως σχολίασες την τοποθέτησή μου? Αφού επρόκειτο για πτυχές οικογενειακής σχέσης?»

Καλό είναι να συμβάλλει ο καθένας με τον τρόπο του, ώστε να μην επεκτείνουμε σε προσωπική βάση.

europaios2:
«Αν δεν ήταν σοφός δε θα έστελνε τον Υιό του!»

Μα, το αντίθετο ισχύει!!

Εάν ήταν σοφός, τότε ακριβώς δεν θα έστελνε κανέναν απολύτως! Διότι, ο (υποτιθέμενος..) ερχομός έγινε η απαρχή διαίρεσης της ανθρωπότητας σε πιστούς και άπιστους, σε «καλούς χριστιανούς» και σε κακούς μουσουλμάνους π.χ.!

europaios2:
«Και αν θα ήταν μισαλλόδοξος δε θα τον άφηνε να σταυρωθεί!»

Μα, εάν δεν σταυρωνόταν κάποιος, τότε…..θα είχε βγει υποτίθεται ψεύτης ο ίδιος ο Θεός!!! Συνεπώς, το θέατρο ήτανε στημένο και έπρεπε να βρεθεί το θύμα!!

europaios2:
«Κάτι μου λέει ότι θα σου πει ΄’δεν ήξερες! Δε ρώταγες!»

Μωρέ εγώ σου είπα ότι έχεις μπερδέψει την Θεολογία με……τα καρτούν αλλά εσύ δεν λες να ακούσεις!!

europaios2:
«Ποια είναι η ανεξάρτητη ιστορική έρευνα? Η δική σου?»

Μα, εφόσον δεν σου κάνουνε τα όσα βλέπεις, τότε γιατί δεν μας υποδεικνύεις το ΠΟΙΟΣ ιστορικός έχει βεβαιώσει τα παραμύθια της Καινής Διαθήκης?

Άντε ντε, τόσο δύσκολο είναι?

europaios2:
«Τον τάφο μία εβδομάδα πριν τον ελέγχουν οι Ισραηλινοί στρατιώτες σπιθαμή προς σπιθαμή! Εν συνεχεία σφραγίζουν την είσοδο και τη φυλάνε νύχτα μέρα»

Κανείς δεν «ελέγχει» τίποτα, απλά γίνεται η…τουριστική ατραξιόν με τον δήθεν «έλεγχο» του Πατριάρχη (!), και μετά προχωράει στο στημένο κόλπο.

Και δεν μου λες, έχει και…..ελληνορθόδοξες προτιμήσεις ο θεός ολάκερης της οικουμένης???

Συνάμα, μήπως γνωρίζεις ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΤΟ «ΑΓΙΟ ΦΩΣ» ΓΙΑ ΟΛΑΚΕΡΑ ΧΙΛΙΑ ΧΡΟΝΙΑ?? Διότι, μόλις και μετά βίας τον 11ο αιώνα το «ανακαλύπτουν» ΚΑΘΟΛΙΚΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ φίλτατε. Λοιπόν, μήπως ξέρεις τίποτα?

Βρε δεν σοβαρεύεστε λέω εγώ καλύτερα!

europaios2:
«Και ξέρεις ο κύριος παράγοντας να μη τα δεις είναι τόσο η πίστη όσο και η μύτη!»

Μπούρδες και πάλι μπούρδες.

Τίποτα δεν συμβαίνει, εάν αφήσουνε μια ομάδα επιστημόνων να αποκρυπτογραφήσει το υποτιθέμενο «θαύμα», θα….τους πάρουνε με τις ντομάτες φίλτατε!!

Για ρώτα τους, αφήνουνε έστω και έναν ανεξάρτητο επιστήμονα-ερευνητή να παρευρεθεί δίπλα στο…………«θαύμα»??

europaios2:
«Σε μερικούς έχει κρατήσει και πάνω από λεπτό! Σε σένα πάντως αν σε ακούμπαγε!!!!!!!!! Θα σε καίγε ολοσχερός»

Σε κανέναν απολύτως δεν έχει μείνει η φλόγα ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ και να μην το κάψει. Αυτά, είναι μυθεύματα των παπάδων και ολίγων θρησκόληπτων.

europaios2:
«Ενώ εσύ άθεος! Είσαι χωρίς σύνορα!»

Λάθος!

Είμαι ΧΩΡΙΣ ΜΑΝΤΡΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΑΤΑΡΧΗ φίλτατε, ενώ εσύ βρίσκεσαι μέσα για να μη σε φάει ο «λύκος» που σου έχουνε πει ότι είναι η ριμάδα η αμφισβήτηση…

europaios2:
«Μπά έχω λάβει τα μέτρα μου! Για σένα χτυπάν οι καμπάνες!»

Α ναι, τι έγινε, έκανες για παράδειγμα κανένα…τάμα σαν το μπόι σου?

Ο κάθε χριστιανός, κάπως προσπαθεί να κατευνάσει τον θεό του: άλλοι στολίζουνε τις «θαυματουργές εικόνες», άλλοι πέφτουνε στα γόνατα μπροστά από κάποιες εικόνες, άλλοι στολίζονται με σταυρούς και κομποσκοίνια, άλλοι προσκυνούνε τίποτα «άγια κόκαλα» όπως κρανία, χέρια ή ολάκερα μουμιοποιημένα σώματα…

europaios2:
«Δεν επιθυμώ! Είμαι ολιγαρκής!»

Αυτό να λέγεται! Ειδάλλως, δεν θα δεχόσουν να πιστεύεις κάτι που δεν γνωρίζεις, δεν ακούς, δεν είδες, δεν διαπιστώνεις, αλλά απλά υποθέτεις!

Ε ρε Ελλάδα με τους φιλοσόφους σου, που να είστε να μας δείτε πως καταντήσαμε από την Ασιατική δεισιδαιμονία….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 15:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Schwabe! Έχεις τις απόψεις σου έχω τις δικές μου!
quote:
Αυτό να λέγεται! Ειδάλλως, δεν θα δεχόσουν να πιστεύεις κάτι που δεν γνωρίζεις, δεν ακούς, δεν είδες, δεν διαπιστώνεις, αλλά απλά υποθέτεις!
Ε ρε Ελλάδα με τους φιλοσόφους σου, που να είστε να μας δείτε πως καταντήσαμε από την Ασιατική δεισιδαιμονία….


-Δε χρειάζεται να δεις κάτι ο ίδιος για να το πιστέψεις! Εκτός και αν πάσχεις από υπέρμετρο εγωισμό!
-Όπως λες υποθέσεις κάνω τις οποίες τις στηρίζω όμως σε γραπτά των Αγίων Αποστόλων και στη ζωή αλλά και δράση-θαύματα των Αγίων Μαρτύρων! Από κει και έπειτα προσωπικά γεγονότα και καταστάσεις μαζί με τα παραπάνω μου έχουν δημιουργήσει την πεποίθηση περί των πιστεύων μου.
-Τους φιλόσόφους μη τους επικαλείσαι σε θρησκευτικά θέματα γιατί τους μειώνεις πολύ! Μη ξεχνάς ότι επί εποχή τους είχαν το Δωδεκάθεο!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 21:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Δε χρειάζεται να δεις κάτι ο ίδιος για να το πιστέψεις! Εκτός και αν πάσχεις από υπέρμετρο εγωισμό!»

Τότε πιστεύεις και ότι υπάρχουνε πράσινα ανθρωπάκια στην σελήνη ας πούμε? Και αυτό δεν το βλέπεις, το πιστεύεις?

europaios2:
«Όπως λες υποθέσεις κάνω τις οποίες τις στηρίζω όμως σε γραπτά των Αγίων Αποστόλων και στη ζωή αλλά και δράση-θαύματα των Αγίων Μαρτύρων!»

Κάθε λαός έχει και μια άλλη θρησκεία, η οποία ΠΑΝΤΟΤΕ συνοδεύεται από «θαύματα». Το ίδιο παιχνίδι γίνεται εδώ και χιλιετίες!

Τίποτα δεν σου λέει η ανθρώπινη αφέλεια απέναντι στον φόβο του θανάτου?

europaios2:
«Από κει και έπειτα προσωπικά γεγονότα και καταστάσεις μαζί με τα παραπάνω μου έχουν δημιουργήσει την πεποίθηση περί των πιστεύων μου.»

Ο άνθρωπος πάντοτε τείνει να χρεώνει τα πάντα στον Θεό που έχει φανταστεί. Έτσι, η αυθυποβολή βαφτίζεται «πεποίθηση»….

Απλές υποθέσεις κάνεις φίλτατε, και εικάζεις με χαρά. Αυτό σημαίνει και πίστη.

europaios2:
«Τους φιλόσόφους μη τους επικαλείσαι σε θρησκευτικά θέματα γιατί τους μειώνεις πολύ! Μη ξεχνάς ότι επί εποχή τους είχαν το Δωδεκάθεο!»

Τόσα ξέρεις, τόσα λες. Το κακό είναι ότι προφανώς γνωρίζεις πολύ λιγότερα για τους Έλληνες φιλοσόφους από τα ήδη ελάχιστα περί της Βίβλου…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 22:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τότε πιστεύεις και ότι υπάρχουνε πράσινα ανθρωπάκια στην σελήνη ας πούμε? Και αυτό δεν το βλέπεις, το πιστεύεις?

-Εσύ πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν πουθενά πράσινα ανθρωπάκια στο σύμπαν?
quote:
Τίποτα δεν σου λέει η ανθρώπινη αφέλεια απέναντι στον φόβο του θανάτου?


-Για τους Ορθοδόξους στην πράξη δεν υπάρχει φόβος απέναντι στο θάνατο! ψάξε αλλού για αφελείς!
quote:
Ο άνθρωπος πάντοτε τείνει να χρεώνει τα πάντα στον Θεό που έχει φανταστεί. Έτσι, η αυθυποβολή βαφτίζεται «πεποίθηση»….
Απλές υποθέσεις κάνεις φίλτατε, και εικάζεις με χαρά. Αυτό σημαίνει και πίστη.


Οι υποθέσεις τυχαίνει να μην είναι ασυνόδευτες!
quote:
Τόσα ξέρεις, τόσα λες. Το κακό είναι ότι προφανώς γνωρίζεις πολύ λιγότερα για τους Έλληνες φιλοσόφους από τα ήδη ελάχιστα περί της Βίβλου…


-Μια και γνωρίζεις εσύ πολύ περισσότερα για πες μου για κανά φιλοσοφικό κίνημα εναντίον του δωδεκαθέου! και πάντα μιλάμε πριν την κατάκτηση από τους Ρωμαίους!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 23:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Εσύ πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν πουθενά πράσινα ανθρωπάκια στο σύμπαν?»

Αυτό δεν το πιστεύω, όμως η υπόθεση και μόνο δεν θα με κάνει να πέσω γονυπετής και να προσπαθώ να είμαι αρεστός σε περίπτωση που…..κάποιο από τα πράσινα ανθρωπάκια τύχει και είναι ο Δημιουργός!!

Διότι εσύ, αυτό ακριβώς κάνεις.

europaios2:
«Για τους Ορθοδόξους στην πράξη δεν υπάρχει φόβος απέναντι στο θάνατο! ψάξε αλλού για αφελείς!»

Αυτά τα ευχολόγια, είναι καλά για κατανάλωση, δίχως την ελάχιστη ουσιαστική αξία. Τον θάνατο τον φοβούνται οι ορθόδοξοι όσο και οι αλλόδοξοι!

Τον θάνατο τον τρέμουνε όλοι, είτε είναι ορθόδοξοι είτε οτιδήποτε άλλο. Τον θάνατο δεν τον φοβούνται μονάχα ορισμένοι ακραίοι, όπως οι διάφοροι που ζώνονται εκρηκτικά στη Μέση Ανατολή.

europaios2:
«Οι υποθέσεις τυχαίνει να μην είναι ασυνόδευτες!»

Ναι, έχεις δίκαιο.

Συνοδεύονται με…..άλλες υποθέσεις, με ευφάνταστα «θαύματα» (π.χ. εικόνες που «κλαίνε»..), γενικώς με μπόλικη φαντασία!

Αλλοίμονο, «ασυνόδευτες» οι υποθέσεις, μα τι λες!

europaios2:
«Μια και γνωρίζεις εσύ πολύ περισσότερα για πες μου για κανά φιλοσοφικό κίνημα εναντίον του δωδεκαθέου! και πάντα μιλάμε πριν την κατάκτηση από τους Ρωμαίους!»

Για τους Προσωκρατικούς έχεις ακούσει τίποτα ποτέ σου? Λέω τώρα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 15:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Για πες μου για έναν που καταφέρθηκε εναντίον του Δία για παράδειγμα! Γιατί ναι μεν είχανε πάρει πρέφα τη μπαρούφα του Δωδεκάθεου αλλά που να τολμήσουν να μιλήσουν ξεκάθαρα........
-Ενώ ο Ιησούς μιλούσε ξεκάθαρα και όχι με μισόλογα!
quote:
Schwabe:Αυτό δεν το πιστεύω, όμως η υπόθεση και μόνο δεν θα με κάνει να πέσω γονυπετής και να προσπαθώ να είμαι αρεστός σε περίπτωση που…..κάποιο από τα πράσινα ανθρωπάκια τύχει και είναι ο Δημιουργός!!
Διότι εσύ, αυτό ακριβώς κάνεις.


-Νάτα μας! ξέρεις τι γίνεται μέχρι την άκρη του σύμπαντος ε? μα πιος είσαι? ο Schwabe?
quote:
Αυτά τα ευχολόγια, είναι καλά για κατανάλωση, δίχως την ελάχιστη ουσιαστική αξία. Τον θάνατο τον φοβούνται οι ορθόδοξοι όσο και οι αλλόδοξοι!
Τον θάνατο τον τρέμουνε όλοι, είτε είναι ορθόδοξοι είτε οτιδήποτε άλλο. Τον θάνατο δεν τον φοβούνται μονάχα ορισμένοι ακραίοι, όπως οι διάφοροι που ζώνονται εκρηκτικά στη Μέση Ανατολή.


-Βλέπεις πόσο γραφικός είσαι? ότι δε σου αρέσει ή μάλλον δεν μπορείς να καταλάβεις! το θεωρείς ακραίο! άρα και γω είμαι κατά τα γραφόμενά σου ένας ακράιος που θα ζωθώ με εκρηκτικά! Που να τρέχω όμως στην Ανατολή? μέχρι το Λουτράκι θα πάω για καφέ σε κανά μισάωρο! Εκτός και έρθω κατά σένα μεριά! Που ξέρεις με καμιά ;eκρηξη μπορεί να σε επισκεφτεί το Άγιο πνεύμα! μέρα που ναι!.........

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 06/01/2008 15:27:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 18:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Για πες μου για έναν που καταφέρθηκε εναντίον του Δία για παράδειγμα! Γιατί ναι μεν είχανε πάρει πρέφα τη μπαρούφα του Δωδεκάθεου αλλά που να τολμήσουν να μιλήσουν ξεκάθαρα...»

Πολλοί υπήρξαν οι Προσωκρατικοί οι οποίοι καυτηρίασαν τις Θεότητες, ουσιαστικά την τάση προς εκχυδαϊσμό που ορισμένες περιστάσεις έδειχναν. Επί τούτου, μπορούμε να αναφερθούμε ξέχωρα.

Το Δωδεκάθεο δεν υπήρξε «μπαρούφα» για κανέναν απολύτως, απλά υπήρξανε και διαφορετικές απόψεις, κάτι το οποίο ιστορικά υπήρξε κεκτημένο της Ελληνικής σκέψης, σε αντίθεση με την Ιουδαϊκή που εκφράζει ο Χριστιανισμός, όπου τόσο η αμφισβήτηση είναι ανάθεμα όσο και κάθε άλλη διαφορετικότητα καταδικάζεται αυτομάτως.

Το Δωδεκάθεο, η Ελληνική Κοσμοθεώρηση ευρύτερα, έχει φιλοσοφικό υπόβαθρο και «χρώμα», κάτι το οποίο ουδέποτε είχε ο Χριστιανισμός, και έτσι γνωρίζουμε άριστα ότι η Ελληνική φιλοσοφία αποτέλεσε και το σκαλί ώστε να μπορέσει να εκφραστεί η Ιουδαϊκή αυτή σέκτα στη δύση.

Να κάτσεις πρώτα να μελετήσεις και μετά να ξαμολάς τόσες μπαρούφες.

europaios2:
«Ενώ ο Ιησούς μιλούσε ξεκάθαρα και όχι με μισόλογα!»

Ο Ιησούς είπε αυτά που θεωρούσε σωστά ως προς την Ιουδαϊκή θρησκεία του Ιεχωβά της Πεντατεύχου. Δεν είπε τίποτα άλλο, δεν είπε τίποτα το καινοφανές ούτε και κάτι που έχει ιδιαίτερη φιλοσοφική αξία.

Τα λόγια του Ιησού έχουνε αξία μόνο για έναν πιστό, ενώ τα λόγια ενός Πλάτωνα, ενός Ηράκλειτου, ενός Πυθαγόρα, ενός Σωκράτη, έχουνε αξία για κάθε άνθρωπο, ασχέτως θρησκείας!

Αυτό φίλτατε, δεν το κατάφερε ποτέ κανένας Ιησούς. Σου λέει τίποτα αυτό?

europaios2:
«Νάτα μας!ξέρεις τι γίνεται μέχρι την άκρη του σύμπαντος ε? μα πιος είσαι? ο Schwabe?»

Μα, για αυτό ακριβώς φίλτατε δεν θέλω να πέφτω γονυπετής!! Επειδή δεν βλέπω, δεν ακούω, δεν υπάρχει τίποτα πλην υποθέσεων!

Εσύ όμως, αρκείσαι μακάριος σε όλα αυτά που…..δεν γνωρίζεις!!

Εύγε!

europaios2:
«άρα και γω είμαι κατά τα γραφόμενά σου ένας ακράιος που θα ζωθώ με εκρηκτικά!»

Ξέρεις, δεν χρειάζεται να ζωθείς με εκρηκτικά για να προκαλέσεις ζημία. Μπορείς να «ζωθείς» και την γραφικότητα της υποθετικής ύπαρξης ενός «θεού», και μετά να…..αρχίσεις να πυροδοτείς την φαντασία όσων σε ακούνε!!

Αυτό να δεις πόσο εκρηκτικό είναι!

Και….ο νοών νοείτω……..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 22:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το Δωδεκάθεο δεν υπήρξε «μπαρούφα» για κανέναν απολύτως, απλά υπήρξανε και διαφορετικές απόψεις, κάτι το οποίο ιστορικά υπήρξε κεκτημένο της Ελληνικής σκέψης, σε αντίθεση με την Ιουδαϊκή που εκφράζει ο Χριστιανισμός, όπου τόσο η αμφισβήτηση είναι ανάθεμα όσο και κάθε άλλη διαφορετικότητα καταδικάζεται αυτομάτως.
Το Δωδεκάθεο, η Ελληνική Κοσμοθεώρηση ευρύτερα, έχει φιλοσοφικό υπόβαθρο και «χρώμα», κάτι το οποίο ουδέποτε είχε ο Χριστιανισμός, και έτσι γνωρίζουμε άριστα ότι η Ελληνική φιλοσοφία αποτέλεσε και το σκαλί ώστε να μπορέσει να εκφραστεί η Ιουδαϊκή αυτή σέκτα στη δύση.
Να κάτσεις πρώτα να μελετήσεις και μετά να ξαμολάς τόσες μπαρούφες.


-Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?
quote:
Ο Ιησούς είπε αυτά που θεωρούσε σωστά ως προς την Ιουδαϊκή θρησκεία του Ιεχωβά της Πεντατεύχου. Δεν είπε τίποτα άλλο, δεν είπε τίποτα το καινοφανές ούτε και κάτι που έχει ιδιαίτερη φιλοσοφική αξία.

-Α! η αγάπη δεν έχει φιλοσοφική αξία! σωστά!....ούτε εμπορική!
quote:
Τα λόγια του Ιησού έχουνε αξία μόνο για έναν πιστό, ενώ τα λόγια ενός Πλάτωνα, ενός Ηράκλειτου, ενός Πυθαγόρα, ενός Σωκράτη, έχουνε αξία για κάθε άνθρωπο, ασχέτως θρησκείας!


-Τα λόγια του Ιησού έχουνε αξία για κάθε άνθρωπο, ασχέτως θρησκείας!
από κει έπρεπε να ξεκινήσεις, αλλά που μυαλό!
quote:
Ξέρεις, δεν χρειάζεται να ζωθείς με εκρηκτικά για να προκαλέσεις ζημία. Μπορείς να «ζωθείς» και την γραφικότητα της υποθετικής ύπαρξης ενός «θεού», και μετά να…..αρχίσεις να πυροδοτείς την φαντασία όσων σε ακούνε!!
Αυτό να δεις πόσο εκρηκτικό είναι!


-Πρόλαβα και σε βάπτισα γραφικό! σεβασμός στο Νουνό!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 10:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?

Αγαπητέ europaios2, θεωρώ εξαιρετικά άδικο το περιπαικτικό σχόλιο σου για την αρχαία ελληνική θρησκεία.
Ως θρησκεία σίγουρα περιέχει πολλά θετικά στοιχεία - κι αρνητικά όπως κάθε θρησκεία - κι η συμβολή της στην περαιτέρω ανάπτυξη του αρχαίου ελληνικού πνεύματος και του λαμπρού αυτού πολιτισμού υπήρξε μεγάλη.

Ακόμη κι αν δεν αποδέχεσαι το περιεχόμενο της, θα σε συμβούλευα με κάθε φιλική διάθεση να την διερευνήσεις λίγο βαθύτερα με σκοπό να αποκομίσεις τα όποια οφέλη έχει να σου προσφέρει.
Από το κάθετί μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα αρκεί να έχεις την ειλικρινή διάθεση να τα αντιληφθείς και να στοχαστείς επάνω σ' αυτά.

Τα λόγια του Ιησού μπορούν να έχουν διαχρονική αξία στην διαμόρφωση της κοσμοαντίληψης κάποιου ανθρώπου όπως κι οι λόγοι του Ηράκλειτου, του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη, του Αναξίμανδρου, του Δημόκριτου κλπ.
Αν και δεν γίνεται να επιχειρήσουμε μια σύγκριση ανάμεσα τους καθώς θα συγκρίναμε με αυτόν τον τρόπο ανόμοιες περιπτώσεις μεγάλων φιλοσόφων, πιστεύω πως τα λόγια τους θα μπορούσαν να λειτουργήσουν ως σπόροι στην καρδιά και στο νου κάποιου.
Με την κατάλληλη φροντίδα εκ μέρους του "παραλήπτη", μπορούν να φυτρώσουν πολλά άνθη...

Μη μειώνουμε όμως την προσφορά όλων αυτών των φωτισμένων φιλοσόφων και Διδασκάλων όπως ο Ιησούς, μειώνοντας την βαρύτητα της προσφοράς τους στον Άνθρωπο επειδή είμαστε αρνητικά διακείμενοι απέναντι τους λόγω μεροληπτικών κριτηρίων κατά κύριο λόγο.

Ο έχων ώτα ακουέτω...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 11:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus:
Αγαπητέ europaios2, θεωρώ εξαιρετικά άδικο το περιπαικτικό σχόλιο σου για την αρχαία ελληνική θρησκεία.
Ως θρησκεία σίγουρα περιέχει πολλά θετικά στοιχεία - κι αρνητικά όπως κάθε θρησκεία - κι η συμβολή της στην περαιτέρω ανάπτυξη του αρχαίου ελληνικού πνεύματος και του λαμπρού αυτού πολιτισμού υπήρξε μεγάλη.
Ακόμη κι αν δεν αποδέχεσαι το περιεχόμενο της, θα σε συμβούλευα με κάθε φιλική διάθεση να την διερευνήσεις λίγο βαθύτερα με σκοπό να αποκομίσεις τα όποια οφέλη έχει να σου προσφέρει.
Από το κάθετί μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα αρκεί να έχεις την ειλικρινή διάθεση να τα αντιληφθείς και να στοχαστείς επάνω σ' αυτά.


-Φίλε μου το δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις, ο Ιησούς το είχε πει?
-Όχι! για ποια θετικά στοιχεία να καθίσω να ψάξω αφού ο Δίας....με την αδερφή του την Ήρα? και οι μορφές που έπαιρνε για να ξεγελάσει ή να τρομάξει και έτσι να βιάσει ψυχικά και σωματικά τις δύσμοιρες Ελληνοπούλες?
-Είδες πουθενά τον Ιησού να μεταμορφώνεται σε κάπιον άλλον ή να πηδάει την αδερφή του? Για ποια θετικά να ψάξω όταν οι ίδιοι οι φερόμενοι ως αρχηγοί της θρησκείας αυτής είναι πρωταγωνιστές και μιαρών πράξεων? Δεν πάσχω από στρουθοκαμιλισμό! αντιθέτως βλέπω πολλές
καμήλες να ψάχνου για καμπούρες αλλού!
quote:
Τα λόγια του Ιησού μπορούν να έχουν διαχρονική αξία στην διαμόρφωση της κοσμοαντίληψης κάποιου ανθρώπου όπως κι οι λόγοι του Ηράκλειτου, του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη, του Αναξίμανδρου, του Δημόκριτου κλπ.
Αν και δεν γίνεται να επιχειρήσουμε μια σύγκριση ανάμεσα τους καθώς θα συγκρίναμε με αυτόν τον τρόπο ανόμοιες περιπτώσεις μεγάλων φιλοσόφων, πιστεύω πως τα λόγια τους θα μπορούσαν να λειτουργήσουν ως σπόροι στην καρδιά και στο νου κάποιου.
Με την κατάλληλη φροντίδα εκ μέρους του "παραλήπτη", μπορούν να φυτρώσουν πολλά άνθη...


-Έχω μάθει να ξεχωρίζω τη φιλοσοφία από τη θρησκεία! Κάπιοι όμως μπερδεύον τους φιλοσόφους με τους Θεούς! και δεν είμαι εγώ αυτός!
-Αν δεν ήσαν μπερδεμένοι θα μπορούσαν να πάρουν πρέφα ότι ένας από τους πρόδρομους του Χριστιανιμού ήταν και ο Σωκράτης ως φιλόσοφος πάντα! Το θέμα είναι το μπέρδεμα αυτό είναι εσκεμένο ή όχι? Άν όχι Θεός σχωρέστους! αν όμως ναι............Θεός τους περιμένει
quote:
Μη μειώνουμε όμως την προσφορά όλων αυτών των φωτισμένων φιλοσόφων και Διδασκάλων όπως ο Ιησούς, μειώνοντας την βαρύτητα της προσφοράς τους στον Άνθρωπο επειδή είμαστε αρνητικά διακείμενοι απέναντι τους λόγω μεροληπτικών κριτηρίων κατά κύριο λόγο.
Ο έχων ώτα ακουέτω...


-Που είδες να μειώνω την προσφορά τους? ίσα-ίσα! τους θαυμάζω και τους θεωρώ προδρόμους του Χριστιανισμού! ούτε μερολητπικός είμαι! ούτε εθελοτηφλείς, αλλά ούτε και συμφεροντολόγος!,
-και ώτα και μάτια που βλέπουν και πίσω από τις κάμερες που λένε! Μόνο νάξερες..........φίλτατε! τι ξεσκεπάσματα έχω κάνει και πόσοι φυσάνε το γιαούρτι για να μην καούν!...... άσχετο βέβαια με το θέμα μας αλλά και με τα περί θρησκείας!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 07/01/2008 11:34:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 09:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2, ο Δίας κι η Ήρα συμβόλιζαν κάτι οπότε η ένωση αυτή έδειχνε ακριβώς την συνένωση των όσων εκφράζονταν.
Πέρα από αυτό η ένωση αυτών των δυνάμεων υπάρχει σε πολλές ακόμη πανάρχαιες θρησκείες με τη μορφή του γάμου μεταξύ αδελφών θεών.
Αυτό για μένα μπορεί να εξηγηθεί ως ένας συμβολισμός ένωσης, σύνθεσης και συμπόρευσης των πάντων ως ένα σύνολο κι όχι χωριστά.
Είναι ένα δείγμα της σύνδεσης των πάντων στο ένα.

Εάν κάποιος θέλει να μείνει μόνο στο ότι ο Δίας κι η Ήρα που ενώθηκαν ήταν απλά αδέρφια και δεν θελήσει να σκεφθεί βαθύτερα τι μπορεί να εκφράζεται μέσα από αυτή την σχέση, δεν θα μπορέσει να δει πολλά πράγματα από όσα κρύβονται πίσω από την επιφάνεια.
Άλλωστε θεωρώ άτοπη μια προσπάθεια να κατανοήσουμε μια κοσμοαντίληψη ενός λαού που διαμορφώθηκε 2500 χρόνια πριν με την ηθική και την κοσμοαντίληψη του σήμερα.

Έχεις μάθει να ξεχωρίζεις την θρησκεία από την φιλοσοφία αλλά αυτόν τον διαχωρισμό τον κάνεις με τα δικά σου υποκειμενικά κριτήρια.
Για μένα πχ έχουμε να κάνουμε με τη μορφή ενός Διδασκάλου και της φιλοσοφίας που μας μετέδωσε και με την φιλοσοφία που εκφράστηκε από κάποιες άλλες λαμπρές μορφές.
Σεβαστή κι η μία οπτική, σεβαστή κι η άλλη.

Δε μπορώ να συσχετίσω την φιλοσοφία του Σωκράτη, των Προσωκρατικών, την Νεοπλατωνικών, των Επικούρειων, των Πυθαγορείων με την διδασκαλία του Ιησού γιατί πολύ απλά έχουν εκφραστεί σε διαφορετικές χρονικές στιγμές μεταξύ τους και σε διαφορετικά γεωγραφικά μέρη.
Μπορεί να έχουμε να κάνουμε με κάποιες ομοιότητες αλλά έχουμε και σημαντικές διαφορές.
Για παράδειγμα, απορώ εάν μπορούμε να συγκρίνουμε την αντίληψη του Ιησού για την ψυχή μετά θάνατον με αυτήν των Πυθαγορείων...

Η κάθε φιλοσοφία λοιπόν έχει τα δικά της χαρακτηριστικά, αποτελεί μια προσέγγιση κι έκφραση της Αλήθειας και του Θείου από διαφορετική οπτική γωνία αλλά δε μπορώ να θεωρήσω τους Έλληνες φιλοσόφους ως πρόδρομους του Ιησού.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 10:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Φίλε Dying_Incubus! οι υποκειμενικές διαφορές μας είναι πολύ μικρές!
-
quote:
Η κάθε φιλοσοφία λοιπόν έχει τα δικά της χαρακτηριστικά, αποτελεί μια προσέγγιση κι έκφραση της Αλήθειας και του Θείου από διαφορετική οπτική γωνία αλλά δε μπορώ να θεωρήσω τους Έλληνες φιλοσόφους ως πρόδρομους του Ιησού.

-Για πράδειγμα το ανωτέρο!
-Όμως και ο Πυθαγόρας ήταν υπαρκτός και ο Σωκράτης και ο Ιησούς! Αυτόν τον Δία πιος τον είδε ή πιος τον άκουσε να διδάσκει!? Κανείς είναι η απάντηση!
-Όσον αφορά το ερώτημά σου
quote:
Για παράδειγμα, απορώ εάν μπορούμε να συγκρίνουμε την αντίληψη του Ιησού για την ψυχή μετά θάνατον με αυτήν των Πυθαγορείων...

-Είναι πολύ κοντάγια μένα! Και για τον Πυθαγόρα η ψυχή απελευθερονόταν για να περάσει από κάθαρση στον Άδη και εν συνεχεία όμως να επιστρέψει σε νεό σώμα!
-Σκέψου όμως τις διαφορές! ποτέ δεν είπε ότι ήταν Θεός και στα μυστήριά του υπήρχε άκρα μυστηκότητα! Εάν συνηπήρχε με τον Ιησού πιστεύω ότι σίγουρα θα γινόταν μαθητής του!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 15:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?»

Μέσα στην άγνοια σου, δικαιολογείσαι να λες ότι σου κατέβει φίλτατε!

Δίχως τις έννοιες του Θείου που εισήγαγε η Ελληνική γλώσσα, όπως τα «Θεοφάνεια» ή έννοια του «Λόγου» που κάνει χρήση ο Ευαγγελιστής Ιωάννης για να πακετάρει με ομορφιά την κοσμοθεωρία της Ασιατικής κουλτούρας του χριστιανισμού, ξέρεις τι θα ήταν η χριστιανική διδασκαλία?

Ένα άχαρο πόνημα.

europaios2:
«Α! η αγάπη δεν έχει φιλοσοφική αξία! σωστά!....ούτε εμπορική!»

Την αγάπη την δίδαξαν πολλοί έλληνες φιλόσοφοι, δίχως μάλιστα να το αναγάγουνε σε κάτι το «σπουδαίο». Απλά έγραψαν για αυτήν!

Ο Ιησούς συνάμα, δεν μίλησε για αγάπη για τον καθένα, διότι όποιος θεωρεί άπιστο τον Εθνικό, όποιος θεωρεί χαμένο από χέρι όποιον δεν πιστέψει στα λόγια του, κάθε άλλο παρά για «αγάπη» μιλάει!

europaios2:
«Τα λόγια του Ιησού έχουνε αξία για κάθε άνθρωπο, ασχέτως θρησκείας!
από κει έπρεπε να ξεκινήσεις, αλλά που μυαλό!»

Λόγια τα οποία ΔΙΧΑΖΟΥΝΕ, λόγια τα οποία καλούνε σε σχηματισμό ομάδων αποκλείοντας άλλες κοσμοθεωρίες και απόψεις, λόγια τα οποία από την στιγμή που υιοθετήθηκαν ως «αλήθεια»από την ανθρωπότητα έφεραν μονάχα αίμα, πόλεμο και μισαλλοδοξία, με άλλα λόγια όλα τα λόγια τα οποία δίδαξε ο Ιησούς, ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΝΑΙ!!!

Εάν ήταν έτσι, τότε πρώτα από όλα οι ίδιοι οι χριστιανοί θα ήσαν ενωμένοι και αγαπημένοι, αλλά το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει: ο χριστιανισμός ήταν ανέκαθεν χωρισμένος σε φατρίες η οποίες τότε και τώρα μισούνε η μία την άλλη!!

Δεν δικαιούσαι φίλτατε να ομιλείς περί «αγάπης» με τέτοιο ηθικό υπόβαθρο, πάρτο χαμπάρι και μάθε να σκέπτεσαι και όχι απλά να παπαγαλίζεις τα λιγοστά που έτυχε να ακούσεις.

europaios2:
«Πρόλαβα και σε βάπτισα γραφικό! σεβασμός στο Νουνό!»

Μέσα στην ασχετοσύνη που σε δέρνει, και ελείψει επιχειρημάτων, τι άλλο σου μένει άραγε να κάνεις από αυτό?

Συνάμα, εάν μέσα από τα όσα σου έχω γράψει δεν έχεις αντιληφθεί ότι μονάχα μια γραφική φιγούρα θα μπορούσε να ξαμολάει τόσες κοτσάνες, τότε τι να σου πω, δικαιούσαι…...να κερδίσεις τα επινίκια της «πρωτιάς σου»!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 15:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Όμως και ο Πυθαγόρας ήταν υπαρκτός και ο Σωκράτης και ο Ιησούς! Αυτόν τον Δία πιος τον είδε ή πιος τον άκουσε να διδάσκει!? Κανείς είναι η απάντηση!»

Αυτό και εάν δεν είναι «λογική»!!!

Τον Δία ποιος τον είδε έ?? Ρε συ, την…….Θεότητα του Ιησού ποιος την είδε δηλαδή??

Ποιος σου είπε εσένα ότι ακόμη και εάν λάβουμε ως δεδομένο ότι υπήρξε ο Ιησούς (που δεν είναι έτσι..), ότι………Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΘΕΟΤΗΤΑ??

Η μήπως θέλεις να πιστέψει ο κόσμος τα μυθεύματα των αφηγήσεων που συμπεριέλαβαν οι παπάδες που συντάχθηκαν με την Κωνσταντίνεια Χριστολογία ως «αλήθεια»?

Και γιατί να μην είναι αλήθεια το Ισλάμ για παράδειγμα? Και γιατί να μην είναι Ο Βουδισμός?

Με τέτοια μυαλά θα πορεύεσαι φίλτατε?

europaios2:
«Σκέψου όμως τις διαφορές! ποτέ δεν είπε ότι ήταν Θεός και στα μυστήριά του υπήρχε άκρα μυστηκότητα! Εάν συνηπήρχε με τον Ιησού πιστεύω ότι σίγουρα θα γινόταν μαθητής του!»

Ξέρεις τι λέει ο σοφός λαός? Ο ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΡΒΕΛΙΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ!!!

Το ίδιο κάνεις και εσύ, διότι εάν συναντιόνταν ο Ιησούς με τον Πυθαγόρα, μάλλον θα απολάμβανε της ίδιας τύχης που απόλαψε και ο Παύλος όταν πήγε στην Αθήνα να μιλήσει με τους Έλληνες: περίγελος και φλυαρία το σχόλιο!

Και κάτι ακόμα, για να μαθαίνεις και ενίοτε να αναγκάζεσαι να πιάνεις και κανένα βιβλίο στα χέρια σου: Ο ΙΗΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ!

Μήπως θέλεις να μας υποδείξεις ΠΟΥ είπε ότι είναι Θεός και…..δεν έτυχε να το διαβάσουμε??

Άντε να σε δούμε!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 22:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιος σου είπε εσένα ότι ακόμη και εάν λάβουμε ως δεδομένο ότι υπήρξε ο Ιησούς (που δεν είναι έτσι..), ότι………Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΘΕΟΤΗΤΑ??
Η μήπως θέλεις να πιστέψει ο κόσμος τα μυθεύματα των αφηγήσεων που συμπεριέλαβαν οι παπάδες που συντάχθηκαν με την Κωνσταντίνεια Χριστολογία ως «αλήθεια»?
Και γιατί να μην είναι αλήθεια το Ισλάμ για παράδειγμα? Και γιατί να μην είναι Ο Βουδισμός?Με τέτοια μυαλά θα πορεύεσαι φίλτατε?


-Τι να σου πω τώρα! Με πιάνεις αδιάβαστο τόσο για τα θαύμτα του Βούδα! όσο και του Μωάμεθ!
quote:
Ξέρεις τι λέει ο σοφός λαός? Ο ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΡΒΕΛΙΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ!!!
Το ίδιο κάνεις και εσύ, διότι εάν συναντιόνταν ο Ιησούς με τον Πυθαγόρα, μάλλον θα απολάμβανε της ίδιας τύχης που απόλαψε και ο Παύλος όταν πήγε στην Αθήνα να μιλήσει με τους Έλληνες: περίγελος και φλυαρία το σχόλιο!
Και κάτι ακόμα, για να μαθαίνεις και ενίοτε να αναγκάζεσαι να πιάνεις και κανένα βιβλίο στα χέρια σου: Ο ΙΗΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ!
Μήπως θέλεις να μας υποδείξεις ΠΟΥ είπε ότι είναι Θεός και…..δεν έτυχε να το διαβάσουμε??Άντε να σε δούμε!


-Λέει και το άλλο! ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΟΥΚΙΑ ΦΑΕ! ΜΙΚΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΕΣ!!
-Τότε γιατί τον κάψαν τον Πυθαγορα? είχαν έλειψη φωτισμού?
-Ρε συ Schwabe! είπαμε..............! εκεί θα κολύσουμε? Υιός Θεού απεκαλέσθη! Εντάξει τώρα? ικανοποιημένος?
quote:
Μέσα στην άγνοια σου, δικαιολογείσαι να λες ότι σου κατέβει φίλτατε!
Δίχως τις έννοιες του Θείου που εισήγαγε η Ελληνική γλώσσα, όπως τα «Θεοφάνεια» ή έννοια του «Λόγου» που κάνει χρήση ο Ευαγγελιστής Ιωάννης για να πακετάρει με ομορφιά την κοσμοθεωρία της Ασιατικής κουλτούρας του χριστιανισμού, ξέρεις τι θα ήταν η χριστιανική διδασκαλία?Ένα άχαρο πόνημα.

-Διεκδικούμε δηλαδή τώρα και την πατρότητητα του παγκοσμίου λεξιλογίου? Πως συννενοούνταν οι άλλοι με νοήματα?
quote:
Ο Ιησούς συνάμα, δεν μίλησε για αγάπη για τον καθένα, διότι όποιος θεωρεί άπιστο τον Εθνικό, όποιος θεωρεί χαμένο από χέρι όποιον δεν πιστέψει στα λόγια του, κάθε άλλο παρά για «αγάπη» μιλάει!

Απλά..
quote:
Λόγια τα οποία ΔΙΧΑΖΟΥΝΕ, λόγια τα οποία καλούνε σε σχηματισμό ομάδων αποκλείοντας άλλες κοσμοθεωρίες και απόψεις, λόγια τα οποία από την στιγμή που υιοθετήθηκαν ως «αλήθεια»από την ανθρωπότητα έφεραν μονάχα αίμα, πόλεμο και μισαλλοδοξία, με άλλα λόγια όλα τα λόγια τα οποία δίδαξε ο Ιησούς, ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΝΑΙ!!!
Εάν ήταν έτσι, τότε πρώτα από όλα οι ίδιοι οι χριστιανοί θα ήσαν ενωμένοι και αγαπημένοι, αλλά το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει: ο χριστιανισμός ήταν ανέκαθεν χωρισμένος σε φατρίες η οποίες τότε και τώρα μισούνε η μία την άλλη!!
Δεν δικαιούσαι φίλτατε να ομιλείς περί «αγάπης» με τέτοιο ηθικό υπόβαθρο, πάρτο χαμπάρι και μάθε να σκέπτεσαι και όχι απλά να παπαγαλίζεις τα λιγοστά που έτυχε να ακούσεις.

-Και ξανά.........
quote:
Μέσα στην ασχετοσύνη που σε δέρνει, και ελείψει επιχειρημάτων, τι άλλο σου μένει άραγε να κάνεις από αυτό?
Συνάμα, εάν μέσα από τα όσα σου έχω γράψει δεν έχεις αντιληφθεί ότι μονάχα μια γραφική φιγούρα θα μπορούσε να ξαμολάει τόσες κοτσάνες, τότε τι να σου πω, δικαιούσαι…...να κερδίσεις τα επινίκια της «πρωτιάς σου»!!!

-Ξέρεις καμιά φορά μια εικόνα χίλες λεξεις!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 09:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Όμως και ο Πυθαγόρας ήταν υπαρκτός και ο Σωκράτης και ο Ιησούς! Αυτόν τον Δία πιος τον είδε ή πιος τον άκουσε να διδάσκει!? Κανείς είναι η απάντηση!

Αγαπητέ europaios2, προφανώς δεν είχες την διάθεση να σκεφθείς λίγο βαθύτερα τα όσα σου έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου.
Δεν ξέρω ποιός είδε τον Δία, υπάρχει όμως πληθώρα αναφορών με τη μορφή μύθου ότι οι αρχαίοι Έλληνες μπορούσαν να δουν τους Θεούς του Ολύμπου.
Από την άλλη, δεν ξέρω αν μπορεί να αποδειχθεί εύκολα η ιστορικότητα του Ιησού, τα θαύματα που έκανε ή ακόμη κι ο Θεός της Αγίας Γραφής όπου κανένας δεν τον αντίκρυσε ποτέ...
Δε μπορώ να κατανοήσω το λόγο λοιπόν αλλά και τα κριτήρια που τις αναφορές για θεάσεις Θεών του Ολύμπου τις θεωρούμε μύθους αλλά τις αναφορές για την γέννηση και την ζωή του Ιησού τις θεωρούμε πραγματικά γεγονότα...
Μου φαίνεται ότι σε τέτοιες περιπτώσεις τα κριτήρια ταλαντώνονται είτε υπερβολικά με αποτέλεσμα να χαλαρώνουν απίστευτα ενώ άλλες φορές καθόλου με αποτέλεσμα να θεωρούνται αμετακίνητα.

quote:
-Είναι πολύ κοντάγια μένα! Και για τον Πυθαγόρα η ψυχή απελευθερονόταν για να περάσει από κάθαρση στον Άδη και εν συνεχεία όμως να επιστρέψει σε νεό σώμα!

Η Πυθαγόρεια φιλοσοφία υποστήριζε τη μετενσάρκωση, έννοια που δεν υποστηρίζεται στην Χριστιανική φιλοσοφία.
Οπότε πως είναι κοντά η μια θεώρηση με την άλλη;

quote:
-Σκέψου όμως τις διαφορές! ποτέ δεν είπε ότι ήταν Θεός και στα μυστήριά του υπήρχε άκρα μυστηκότητα! Εάν συνηπήρχε με τον Ιησού πιστεύω ότι σίγουρα θα γινόταν μαθητής του!

Παρόλα αυτά οι μαθητές του τον θεωρούσαν ως μια ενσάρκωση του Απόλλωνα και για αυτό το λόγο για πέντε χρόνια μπορούσαν να ακούνε μόνο τις διδαχές του κι όχι να τον κοιτάζουν.
Τώρα για το εάν θα γινόταν μαθητής του Ιησού - και μάλιστα σίγουρα, όπως λες - τι να πω!
Μπορεί να ίσχυε και το αντίθετο μπορεί και τίποτα.
Μιλάμε εντελώς υποθετικά οπότε δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο...

Όσον αφορά για τα θαύματα του Μωάμεθ ή του Βούδα, θεραπεύονται αρκετοί Μουσουλμάνοι και Βουδιστές όπως κι αρκετοί Χριστιανοί.
Αυτό λοιπόν εμένα μου λέει ότι ο άνθρωπος έχει πολύ μεγάλες ικανότητες σε ειδικές καταστάσεις καθώς κι ότι η Ανώτερη Δύναμη μπορεί να δρα ανεξαρτήτως του ονόματος που της έχουν δώσει οι άνθρωποι για να την κατανοήσουν και να την φέρουν στα μέτρα τους.

quote:
-Τότε γιατί τον κάψαν τον Πυθαγορα? είχαν έλειψη φωτισμού?

Δεν τον έκαψαν, σύμφωνα με τον Διογένη τον Λαέρτιο σκοτώθηκε ενώ προσπαθούσε να διαφύγει από τους Κροτωνιάτες, οι οποίοι έσφαξαν αυτόν και τους μαθητές του ενώ σύμφωνα με τον Δικαίαρχο έμεινε 40 μέρες νηστικός.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 10:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ europaios2, προφανώς δεν είχες την διάθεση να σκεφθείς λίγο βαθύτερα τα όσα σου έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου.
Δεν ξέρω ποιός είδε τον Δία, υπάρχει όμως πληθώρα αναφορών με τη μορφή μύθου ότι οι αρχαίοι Έλληνες μπορούσαν να δουν τους Θεούς του Ολύμπου.
Από την άλλη, δεν ξέρω αν μπορεί να αποδειχθεί εύκολα η ιστορικότητα του Ιησού, τα θαύματα που έκανε ή ακόμη κι ο Θεός της Αγίας Γραφής όπου κανένας δεν τον αντίκρυσε ποτέ...
Δε μπορώ να κατανοήσω το λόγο λοιπόν αλλά και τα κριτήρια που τις αναφορές για θεάσεις Θεών του Ολύμπου τις θεωρούμε μύθους αλλά τις αναφορές για την γέννηση και την ζωή του Ιησού τις θεωρούμε πραγματικά γεγονότα...
Μου φαίνεται ότι σε τέτοιες περιπτώσεις τα κριτήρια ταλαντώνονται είτε υπερβολικά με αποτέλεσμα να χαλαρώνουν απίστευτα ενώ άλλες φορές καθόλου με αποτέλεσμα να θεωρούνται αμετακίνητα.


-Να δεις τι πληθώρα αναφορά υπάρχει στους θρύλους των Ιδιάνων για τον μανιτού!
-Δεν είδα όμως κανέναν από αυτούς! να γίνεται μαθητής του να παίρνει τα όρη και τα λαγκάδια και να παιθάινει με βασανιστληρια και ανιδιοτελώς για χάρη του!
-Όσο για τη φυσική ύπαρξη του Ιησού δεν υπαρχει καμία αμφιβολία! έχει ξεκαθαρίσει!
-Για τη φυσική όμως ύπαρξη του Δία? ίσως σε κανά λιβάδι να πρέπει να την αναζητήουμε! του άρεσε εξάλου να κάνει τον ταύρο!
quote:
Η Πυθαγόρεια φιλοσοφία υποστήριζε τη μετενσάρκωση, έννοια που δεν υποστηρίζεται στην Χριστιανική φιλοσοφία.Οπότε πως είναι κοντά η μια θεώρηση με την άλλη;

-Με την έννοια της μεταθανάτου ζωής και την πόρευσή της ανάλογα με τις εν ζωή πράξεις! Είναι τόσο απλό! λίγο θέληση χρειάζεται φίλε μου και τίποτα άλλο!
quote:
Παρόλα αυτά οι μαθητές του τον θεωρούσαν ως μια ενσάρκωση του Απόλλωνα και για αυτό το λόγο για πέντε χρόνια μπορούσαν να ακούνε μόνο τις διδαχές του κι όχι να τον κοιτάζουν.
Τώρα για το εάν θα γινόταν μαθητής του Ιησού - και μάλιστα σίγουρα, όπως λες - τι να πω!
Μπορεί να ίσχυε και το αντίθετο μπορεί και τίποτα.
Μιλάμε εντελώς υποθετικά οπότε δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο...

-Τον Απόλλωνα ήξεραν! αυτόν θεωρούσαν!
-Για μένα σίγουρα για τον άλλον σίγουρα όχι ή ίσως! Λογικό να υπάρχουν διαφορετικές υποκειμενικές απόψεις!
quote:
Όσον αφορά για τα θαύματα του Μωάμεθ ή του Βούδα, θεραπεύονται αρκετοί Μουσουλμάνοι και Βουδιστές όπως κι αρκετοί Χριστιανοί.
Αυτό λοιπόν εμένα μου λέει ότι ο άνθρωπος έχει πολύ μεγάλες ικανότητες σε ειδικές καταστάσεις καθώς κι ότι η Ανώτερη Δύναμη μπορεί να δρα ανεξαρτήτως του ονόματος που της έχουν δώσει οι άνθρωποι για να την κατανοήσουν και να την φέρουν στα μέτρα τους.


-Ο ίδιος ο Μωάμεθ θεράπευσε κανά λεπρό?
quote:
Δεν τον έκαψαν, σύμφωνα με τον Διογένη τον Λαέρτιο σκοτώθηκε ενώ προσπαθούσε να διαφύγει από τους Κροτωνιάτες, οι οποίοι έσφαξαν αυτόν και τους μαθητές του ενώ σύμφωνα με τον Δικαίαρχο έμεινε 40 μέρες νηστικός.

-Σύμφωνα με άλλον τον έκαψαν! Δεν έχει σημασία! το αποτέλεσμα μετράει!
-<<....ενώ σύμφωνα με τον Δικαίαρχο έμεινε 40 μέρες νηστικός.>>
-Τα βλέπεις? σίγουρα μαθητής του θα γινόταν!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 12:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Όσο για τη φυσική ύπαρξη του Ιησού δεν υπαρχει καμία αμφιβολία! έχει ξεκαθαρίσει!
-Για τη φυσική όμως ύπαρξη του Δία? ίσως σε κανά λιβάδι να πρέπει να την αναζητήουμε! του άρεσε εξάλου να κάνει τον ταύρο!

Μα αυτό προσπαθώ να σου πω, αγαπητέ.
Ότι τις αναφορές για το ότι γεννήθηκε κι έζησε ο Δίας τις θεωρούμε μύθους ενώ τις αναφορές για το ότι γεννήθηκε κι έζησε ο Ιησούς τις θεωρούμε πραγματικές.
Για αυτό αναφέρω ότι δε μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτός ο διαχωρισμός.

quote:
-Ο ίδιος ο Μωάμεθ θεράπευσε κανά λεπρό?

Θα τον ρωτήσω και θα σου πω!
Πέρα από τον αστεϊσμό, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι επάνω σε αυτόν τον πλανήτη που θεραπεύονται ενώ πιστεύουν σε διαφορετικές θρησκείες.
Οπότε είτε θα πρέπει να δεχθούμε ότι όλες αυτές οι θεότητες υφίστανται παράλληλα ή ότι έχουμε μια Ανώτερη Δύναμη και της έχουμε δώσει διάφορες ονομασίες.

quote:
-Τα βλέπεις? σίγουρα μαθητής του θα γινόταν!

Σύμφωνα με τη λογική αυτή λοιπόν, μπορώ να υποθέσω ότι ο Ιησούς - ως μεταγενέστερος του Πυθαγόρα - αποφάσισε να ακολουθήσει το παράδειγμα του Έλληνα φιλοσόφου κι έγινε μαθητής του!

Εν πάσει περιπτώσει, έχουμε ξεφύγει από το αρχικό μας θέμα οπότε ας κλείσουμε την παρένθεση αυτή κι ας επιστρέψουμε στα του Καιάδα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 16:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Τι να σου πω τώρα! Με πιάνεις αδιάβαστο τόσο για τα θαύμτα του Βούδα! όσο και του Μωάμεθ!»

Μην στενοχωριέσαι, μια από τα ίδια είναι: παραμύθια!

Για παράδειγμα, θαύματα διάφορα έκανε κατά την αρχαιότητα και ο Ποσειδώνιος, ο οποίος και λατρεύονταν σχεδόν ως Θεός, και φυσικά ουδέποτε δήλωσε ότι ήταν κάτι το ιδιαίτερο ή «θεός». Ά, μεταξύ άλλων ανέστησε λένε και ένα νεκρό κορίτσι..

europaios2:
«Λέει και το άλλο! ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΟΥΚΙΑ ΦΑΕ! ΜΙΚΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΕΣ!!»

Αυτό να το ενστερνιστείς εσύ καλύτερα, διότι…..δίχως τίποτα στα χέρια σου έχεις «περιγράψει» τα πάντα για τα επέκεινα!!!!

europaios2:
«Ρε συ Schwabe! είπαμε..............! εκεί θα κολύσουμε? Υιός Θεού απεκαλέσθη! Εντάξει τώρα? ικανοποιημένος?»

Μόνο που Υιός Θεού δεν….απεκαλέσθη φίλτατε στην Βίβλο μόνο ο Ιησούς αλλά και άλλοι!!!

Μήπως τελικά διδάσκει η Βίβλος τον……..Πολυθεϊσμό??? Η μήπως το Υιός Θεού σημαίνει απλά κάτι άλλο και εσύ (όπως και τόσα άλλα..) δεν γνωρίζεις??

Σου είπα, μάθε να σκέφτεσαι ο ίδιος και όχι να αναπαράγεις απλά λόγια άλλων…

europaios2:
«Διεκδικούμε δηλαδή τώρα και την πατρότητητα του παγκοσμίου λεξιλογίου?»

Τελετουργικά τα οποία ΠΡΟΥΠΗΡΧΑΝ, καλό είναι να μαθαίνεις ότι απλά υιοθετήθηκαν από την χριστιανική θρησκεία, η οποία ας σημειώσουμε δεν είχε ούτε εορτές, ούτε και φιλοσοφικό υπόβαθρο.

Η νομίζεις ότι…..οι κατάρες στις συκιές και το σάλιο στα μάτια είναι αυτό που γέμισε την Καινή Διαθήκη με υλικό για ανάγνωση?

europaios2:
«Ξέρεις καμιά φορά μια εικόνα χίλες λεξεις!»

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι κακώς εμπλέκεσαι σε τέτοιες συζητήσεις, διότι απλά δεν γνωρίζεις την θεματολογία και συνεπώς δεν είσαι σε θέση να προσφέρεις όχι απλά στην συζήτηση, αλλά ούτε καν στο ίδιο σου το δόγμα.

Αλλοίμονο φίλτατε εάν περίμενε το δόγμα σου από «επιχειρηματολογία» τέτοιου είδους να υπερασπίσει τις θέσεις του!!

europaios2:
«Δεν είδα όμως κανέναν από αυτούς! να γίνεται μαθητής του να παίρνει τα όρη και τα λαγκάδια και να παιθάινει με βασανιστληρια και ανιδιοτελώς για χάρη του!»

Και οι Μάρτυρες των ακολούθων του Ισλάμ στο σήμερα (π.χ. Al Quaida), όχι μονάχα σε βασανιστήρια είναι έτοιμοι να υποβληθούνε, αλλά ανατινάζονται στον αέρα με χαρά για την πίστη τους φίλτατε!

ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ??

Σημαίνει αυτό κάτι ως προς την πραγματική αλήθεια ή πρόκειται απλά για την αυθυποβολή μιας νοσηρής ιδεοληψίας?

Κάτι ποιο σοβαρό δεν σκέφτηκες να πεις?

europaios2:
«Όσο για τη φυσική ύπαρξη του Ιησού δεν υπαρχει καμία αμφιβολία! έχει ξεκαθαρίσει!»

Πολύ θα το ήθελες!

Όσο έχει «ξεκαθαριστεί» ότι υπάρχουνε……Νεράιδες, Καλικάντζαροι και Δράκοι που φτύνουνε φωτιά (!), άλλο τόσο έχει «ξεκαθαριστεί» φίλτατε ότι τάχα έχει υπάρξει ο Ιησούς που η Καινή Διαθήκη περιγράφει!!

Έχουμε και λέμε λοιπόν.

Εξωχριστιανικές πηγές για την ιστορικότητα του Εβραίου στην καταγωγή Ιησού:

1. Άμεση αναφορά
http://en.wikipedia.org/wiki/Josephus_on_Jesus

Για την ιστορικότητα του Χριστού, άμεση αναφορά σε πηγές της εποχής υπάρχει ΜΟΝΟ στον Εβραίο Ιώσηπο. Πολλοί ιστορικοί θεωρούν το σχετικό απόσπασμα ως πλαστό και τουλάχιστον παράδοξο.

2. Έμμεση αναφορά

2.α Εβραίοι
http://en.wikipedia.org/wiki/Yeshu#Primary_references_to_Yeshu

Ο Ιησούς που αναφέρεται στο Ταλμούδ, εικάζεται ότι μπορεί να ταυτίζεται με τον Χριστό των ευαγγελιστών, όμως Ιησού υπήρξαν πολλοί με δράση Ραβίνου. Πολλοί ειδικοί διαφωνούν με αυτή την ταύτιση. Όπως και να έχει όμως είναι πάντα ένα θρησκευτικό κείμενο, χωρίς ιστορικές αξιώσεις και σίγουρα με θρησκευτικούς στόχους, οι οποίοι και θα πρέπει να μας κάνουνε ιδιαίτερα καχύποπτους.

2.β Εθνικοί (Ρωμαίοι και Έλληνες)
http://en.wikipedia.org/wiki/Historicity_of_Jesus#Nazareth_or_Nazirite.3F

Αναφέρονται στην Ιουδαϊκή αίρεση και σε κάποια από τα πιστεύω της. Ο Χριστός δεν αναφέρεται παρά ΣΑΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ στο οποίο μια ομάδα των Εβραίων (οι αποκαλούμενοι ως Χριστιανοί, ένεκα ελληνικών επιρροών) πιστεύει.

2.γ Χριστιανοί Παραχαράκτες υπογράφοντες ως Εθνικοί
http://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_and_textual_evidence

Από το 2ο μχ αι και μετά εμφανίζονται πολλά κείμενα που παρουσιάζονται ως αυτοκρατορική αλληλογραφία και αναφέρουν τον Χριστό ως δήθεν ιστορικό πρόσωπο. Αυτά έχουν σήμερα πλέον αποκαλυφθεί ως χονδροειδής χριστιανική προπαγάνδα, δηλαδή ΚΟΙΝΕΣ ΑΠΑΤΕΣ (πχ Γράμμα Ηρώδη προς Πιλάτο-Publius Lentulus).

Μια καταμέτρηση μας δίνει:

Άμεσες ιστορικές αναφορές: 0
Έμμεσες ιστορικές αναφορές: 0

Συμπέρασμα όσον αφορά την ύπαρξη του Χριστού της Καινής Διαθήκης:
Δεν υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο.

europaios2:
«Ο ίδιος ο Μωάμεθ θεράπευσε κανά λεπρό?»

Όσο «αληθινή» είναι η ύπαρξη του φίλτατε, άλλο τόσο αληθινή είναι και αυτή η αφήγηση!!!

Δηλαδή τι περίμενες να γράψουνε κάποιοι που διαλαλούσαν νέα θρησκεία? Να λέγανε μήπως «….ήταν εδώ ο θεός αυτοπροσώπως και δεν κούνησε ούτε το κουλό του»??

Ρε συ, παραμύθι γράψανε, ζωηρό και γεμάτο φαντασία έπρεπε να είναι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2490234
Maintained by Digital Alchemy