ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΤΥΧΙΑ? ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 03:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ειναι για σας η ευτυχεια(1)?
Πια/πιο συναισθηματα ειναι αυτα/ο που χριαζεται ο ανθρωπος για να ειναι ευτυχισμενος(2)?
Περιγραψτε μας την ζωη σας ως ευτυχισμενος ανθρωπος(3)(Τι θα θελατε να ειχατε κλπ)?

Πιστευετε οτι υπαρχει ευτυχεια?Αν οχι γιατι.(4)
Ειναι καλο που υπαρχει δυστυχεια?(5)

(Αν δεν πιστευεται οτι υπαρχει ευτυχεια απαντηστε στις ερωτησεις 1-3 με βαση ο,τι ειναι για σας πιο κοντα στην ευτυχεια)

Ζηταω την προσωπικη σας αποψη.
Παρακαλω να σεβαστειτε του καθενος τις αποψεις.
Αν πιστευεται βεβαια οτι εκανε καποιο λαθος σε καποιο συλλογισμο του ας το αναφερετε με αιτιολογιση.
Αν για καποιον η ευτυχεια συνδεετε αμεσα με τον θεο παρακαλω να το σεβαστειτε.
Οι ερωτησεις ειναι αριθμιμενες

Ευχαριστω

________________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΤΥΧΕΙΑ?
ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΟΙΡΑΣΤΙΤΕ ΤΟ
ΣΕ
ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΤΥΧΙΑ? ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ.
22/06/2008
________________________________________________________________

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 19:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λολ...

Μα καλα ρε παιδια, ενας απο σας δεν ξερει να δοσει ενα ορισμο?
Κανεις δεν ξερει να πει ενα πραγμα που θα τον εκανε ευτυχισμενο?
ή απλα φοβαστε να "ανοικτειτε"?(oh, scary!)

Νομιζα τοσο καιρο θα ειχατε απαντησει στον εαυτο σας αυτα τα ερωτηματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 21:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde, έχεις σκεφθεί την πιθανότητα, κάποιοι να μην συμμετέχουν σ' ένα θέμα, όχι επειδή αδυνατούν να τοποθετηθούν αλλά επειδή δεν επιθυμούν (για κάποιο) τη συμμετοχή τους σ' αυτό;;

Εδώ είναι φορουμ διαλόγων, δεν είναι εξετάσεις, άλλωστε η ευτυχία συνίσταται για τον καθένα από εντελώς διαφορετικά πράγματα, επειδή είναι εντελώς υποκειμενική κρίση καταστάσεων και συναισθημάτων.

Εννοώ ότι άν εσύ θεωρείς ότι σε κάνει ευτυχισμένο κάτι που εγώ το θεωρώ ασήμαντο, δεν μπορώ να πω ότι είσαι δυστυχισμένος αλλά το αγνοείς και νομίζεις ότι ευτυχείς.

Άρα οι "ορισμοί" της ευτχίας μπορεί να είναι εκατομμύρια...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 21/06/2008 21:04:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 22:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε γιαπετ
συμφωνω μαζι σου και θελω να επισημανω το εξης:Ο προσδιορισμος της ενοιας της λεξης ευτυχιας εγγειται και στο σε ποια φαση(ηλικιακη,οκογενειακη, ψυχολογικη,κλπ)της ζωης μας βρισκομαστε.Ενα ειναι σιγουρο οτι ολοι την αποζητουμε αλλα εγω πιστευω , βαση των προσωπικων μου εμπειριων παντα ,οτι την απολυτη ευτυχια μπορεις να την βιωσεις μετα απο ενα διαστημα δυστυχιας.
Και αν θελουμε να ειμαστε ειλικρινης πρεπει να αναγνωρισουμε οτι ευτιχισμενος ειναι αυτος που εξουδετερωσε καποιες πλευρες της ψυχης του (βλ.απομυθοποιηση του εαυτου μας)

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 23:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε γιαπετ
συμφωνω μαζι σου και θελω να επισημανω το εξης:Ο προσδιορισμος της ενοιας της λεξης ευτυχιας εγγειται και στο σε ποια φαση(ηλικιακη,οκογενειακη, ψυχολογικη,κλπ)της ζωης μας βρισκομαστε.Ενα ειναι σιγουρο οτι ολοι την αποζητουμε αλλα εγω πιστευω , βαση των προσωπικων μου εμπειριων παντα ,οτι την απολυτη ευτυχια μπορεις να την βιωσεις μετα απο ενα διαστημα δυστυχιας.
Και αν θελουμε να ειμαστε ειλικρινης πρεπει να αναγνωρισουμε οτι ευτιχισμενος ειναι αυτος που εξουδετερωσε καποιες πλευρες της ψυχης του (βλ.απομυθοποιηση του εαυτου μας)

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 00:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα για μενα το γεγονος οτι δεν επιθυμει κανεις να συμμετασχει αποδεικνυει αυτο που ειχα πει σε καποιο αλλο φορουμ:δεν εχουν εμπιστοσυνη στον εαυτο τους, στα πιστευω τους, στις αποψης τους κλπ.
Φοβουνται να ανοιχτουνε, γιατι νιωθουν φοβο για το τι θα βγαλουν.
Γιατι να νιωθουν φοβο?Επειδη εμεις ειμαστε "αναμαρτητοι" και θα τους κρινουμε?
Εγω παλι δεν πιστευω οτι εχω κατι το οποιο να ντρεπομαι να πω.Ειμαι ενας ελευθερωτατος ανθρωπος.Και για μην λεμε, την ερωτηση μου στο αρχικο μηνυμα την εχω ηδη απαντησει στο θεμα:απομυθοποιηση του εαυτου μας.

Πιστευω λοιπον οτι αν υπηρχαν volunteers για το θεμα θα βγαιναμε στο συμπερασμα οτι η ευτυχεια δεν ειναι τοσο υποκειμενικη εννοια.
Φυσικα καθε ανθρωπος εχει καποια διαφορετικη ασχολια ή επαγγελμα χωρις την οποια δεν ειναι ευτυχισμενος.Αυτο ειναι κατι που μεταβαλλεται απο ανθρωπο σε ανθρωπο.Εγω δεν θελω να εστιασω εκει απλα ρωταω:Δοστε μου τον δικο σας ορισμο της ευτυχειας.Προφανως ομως ελαχιστοι ξερουν τι ψαχνουν τελικα.

Πιστευω οτι η ευτυχεια οπως και η αληθεια ειναι ενα κουκουλι απο το οποιο ανα περισταση βγαινει καποιο διαφορετικο ειδος πεταλουδας.Αλλα παντα πεταλουδα.

Για μενα γενικα επιχειρηματα του τυπου: "Ειναι σχετικο, ειναι υποκειμενικο" ειναι απλα ενας τροπος να αποφυγουμε το γεγονος οτι δεν μπορουμε να βρουμε την αληθεια.Και τετοια επιχειρηματα στηριζονται στις εξαιρεσεις.Λετε δηλαδη οτι αφου υπαρχει η εξαιρεση γιατι να βρουμε τον κανονα.Αλλα ειναι οπως στα μαθηματα

ΠΡΩΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΤΥΠΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ(!!) ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ


Στην πραγματικοτητα, συνηθος, οσο περισσοτερο απεχει καποιος ανθρωπος απο αυτο που το μεσο ορο των ανθρωπων οριζει ως ευτυχεια τοσο ειναι και απομακρυσμενος απο τη γνωση των πραγματων που επιθυμει(αυτο που λεμε:"δεν ξερει τι θελει")
ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ

Ας πουμε μια βασικη αληθεια:Ο ανθρωπος για να ειναι ευτυχισμενος χριαζεται ΑΓΑΠΗ. Διαφωνει καποιος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 00:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά, απλά να προσθέσω ότι η ευτυχία δεν εξαρτάται μόνο από εμάς!
και το κυριότερο για να είναι κανείς ευτυχισμένος θα πρέπει να μην είναι άπληστος!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 11:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΤΥΧΕΙΑ? ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΟΙΡΑΣΤΙΤΕ ΤΟ ΣΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΤΥΧΙΑ? ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ.





==========================================================






Αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde, νομίζω πως η μορφή ενός "ερωτηματολογίου" ίσως να αποτρέπει έναν αριθμό συνομιλητών μας από το να καταθέσει τις απόψεις του καθώς είναι πιθανόν να νομίζει ότι δίνει ένα είδος εξετάσεων.

Παρόλα αυτά, θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας τις δικές σου απόψεις επί της ευτυχίας;


Το θέμα θα μεταφερθεί σύντομα στην Κατηγορία .-= Η ΣΟΦΙΑ =-. από την Κατηγορία .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. όπου ανοίχθηκε αρχικά.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 11:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Το αντίθετο της δυστυχίας.
2. Τα αντίθετα απο αυτά που έχει όταν είναι δυστυχισμένος.
3. Είναι εντελώς διαφορετική από όταν είμαι δυστυχισμένος.
4. Αφού υπάρχει δυστυχία, η έλλειψη αυτής θα είναι ευτυχία.
5. Δεν θα διακρίναμε την ευτυχία αν δεν υπήρχε δυστυχία.

Ουφ, κουράστηκα αλλά απάντησα.
Τι ώρα να περάσω από το ταμείο? [:))]



Edited by - Marte on 22/06/2008 11:39:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 12:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Κοιτα για μενα το γεγονος οτι δεν επιθυμει κανεις να συμμετασχει αποδεικνυει αυτο που ειχα πει σε καποιο αλλο φορουμ:δεν εχουν εμπιστοσυνη στον εαυτο τους, στα πιστευω τους, στις αποψης τους κλπ.

Αυτή είναι μια εντελώς αυθαίρετη ερμηνεία, διότι με προσωπικά κριτήρια βγάζεις συμπεράσματα για τη στάση κάποιων, εντελώς αγνώστων σε σένα.

Κατά συνέπεια ολόκληρο το υπόλοιπο μήνυμά σου, είναι καθαρά προσωπικά συμπεράσματα, που πηγάζουν απ’ αυτό που εσύ θεωρείς λόγο μη συμμετοχής.

quote:
Για μενα γενικα επιχειρηματα του τυπου: "Ειναι σχετικο, ειναι υποκειμενικο" ειναι απλα ενας τροπος να αποφυγουμε το γεγονος οτι δεν μπορουμε να βρουμε την αληθεια.

Όπως το λες, «για σένα». Θα μπορούσε κάποιος αν προσπαθούσε να σε ερμηνεύσει, με τον τρόπο που το κάνεις εσύ, να πεί ότι δεν δέχεσαι την αλληλεπίδραση καταστάσεων, τη σχετικότητα των πραγμάτων και όλα για σένα είναι άσπρα ή μαύρα.

Άλλωστε οι ορισμοί, αν δεν είναι ζητήματα σε εξετάσεις (όπως είπα στο πρώτο μου μήνημα), δεν λένε και πολλά πράγματα, διότι πιστεύω ότι χρειάζεται να αναλυθούν για να αποδώσουν νοηματικά.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 13:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:"αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde, νομίζω πως η μορφή ενός "ερωτηματολογίου" ίσως να αποτρέπει έναν αριθμό συνομιλητών μας από το να καταθέσει τις απόψεις του καθώς είναι πιθανόν να νομίζει ότι δίνει ένα είδος εξετάσεων?"

Εχεις δικιο.Αλλα, ξερεις τωρα, θα αρχισω το κηρυγμα οτι αυτο ειναι σημαδι ελειψης εμπιστοσυνης στην αποψη μας, σημαδη επισης υπαρξης φοβου που δεν θα πρεπε να υπαρχει σε ενα μερος που ουσιαστικα κανεις δεν ξερει κανεναν(οχι πως και να ξεραμε ο ενας τον αλλο δικαιολογειτε υπαρξη φοβου... τα εχουμε πει αυτα:"Ο αναμαρτητος πρωτος τη πετρα.. Μη κρινεται η να μη κριθειτε κλπ)

quote:
"Αυτή είναι μια εντελώς αυθαίρετη ερμηνεία, διότι με προσωπικά κριτήρια βγάζεις συμπεράσματα για τη στάση κάποιων, εντελώς αγνώστων σε σένα."
Κοιτα το εγραψα αυτο μηπως και τσικλισω τον εγωισμο καποιον(Βλεπε Μαρτε) ωστε να βαλουν λιγο το μυαλο τους να δουλεψει γυρω απ το θεμα.
Ειναι συστημα που υποσχετε αποτελεσμα.

Στην πραγματικοτητα γνωριζω οτι το προβλημα δεν ειναι οτι φοβουνται να πουν την αποψη τους αλλα οτι δεν ΕΧΟΥΝ αποψει.Προσπαθω να τους εξηγησω οτι ειναι χαζο να ψαχνεις... οταν δεν ξερεις τι ψαχνεις! Οταν δεν ξερεις τι ειναι για σενα ευτυχεια.
Εγω-το εχω ξαναπει(αν κ δεν το συνταξα καλα μαλλον)-οτι τις ερωτησεις που σας κανω τις εχω απαντησει στο θεμα της ΤΑΡΑΣΟΥ "απομυθοποιηση του εαυτου"


Προς Dying Incubus- Και αν ηταν εξετασεις τι θα γραφανε??
Προς Marte- Μαρτε μην περασεις ακομη... ασε να τοκιζεται!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 22:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Κοιτα το εγραψα αυτο μηπως και τσικλισω τον εγωισμο καποιον(Βλεπε Μαρτε) ωστε να βαλουν λιγο το μυαλο τους να δουλεψει γυρω απ το θεμα.
Ειναι συστημα που υποσχετε αποτελεσμα.

Θα ήθελα να σου πω ότι τα φορουμς προσφέρονται για διάλογο (όπως κι αν γίνεται αυτός) και όχι για εφαρμογή ψυχαναλυτικών μεθόδων ούτε για πειραματισμούς.

quote:
Στην πραγματικοτητα γνωριζω οτι το προβλημα δεν ειναι οτι φοβουνται να πουν την αποψη τους αλλα οτι δεν ΕΧΟΥΝ αποψει

Στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΑ.

Αν εννοείς ότι στατιστικά έχεις μια άποψη, ίσως να μην αφορά σε όλους τους συμμετέχοντες στο φορουμ.

Επιπλέον δείχνεις μια τάση... διδαχής προς οποιονδήποτε και αυτό για κάποιους μπορεί να είναι ενοχλητικό και για κάποιους άλλους διασκεδαστικό (καλοπροαίρετα το λέω, μη με παραξηγήσεις).

Πιστεύω ότι θα ήταν καλλίτερα για τους διαλόγους στους οποίους παίρνεις μέρος, η απλή κατάθεση και αιτιολόγηση της άποψής σου, απ' την προσπάθεια ερμηνείας των χαρακτήρων των υπολοίπων.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 00:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα να σου πω ότι τα φορουμς προσφέρονται για διάλογο (όπως κι αν γίνεται αυτός) και όχι για εφαρμογή ψυχαναλυτικών μεθόδων ούτε για πειραματισμούς.

stop me if u can... αλλωστε απ τα παντα μπορεις να βγαλεις συμπερασματα, δεν χριαζεται καν καποια τακτικη ή μεθοδος.Ειναι απλα αναποφευκτο.Αλλωστε δεν θα μπορουσε το φορουμ πχ να αποκλειει τους ψυχολογους/αναλυτες επειδη θα αντιμετωπιζουν τον διαλογο με επιστημονικο ενδιαφερον.
Και δεν ειπα ποτε οτι εγω ειμαι τελειος(γιατι η τελειωτητα μου μιλα απο μονη της)
ή αλανθαστος(Ειμαι βεβαια 2ος μετα τον πάπα...)
και πολλες φορες κανω τα λαθοι που αναγνωριζω στους αλλους(βεβαια τα διορθωνω... για τα ξανακανω πιο μετα)

Απλα γενικα δεν πιστευω σε αξιες, κανω ο,τι ειναι λογικο ανα στιγμη.Ανεξαρτητα αν ειναι ηθηκο, κοινωνικα αποδεκτα κοκ.
Βαζω τη λογικη πανω απο ΚΑΘΕ αξια.

Ειμαι λογικος δεν παει να πει ειμαι πρακτικος.Παει να πει οτι ζυγιαζω το πρακτικο με το συναισθηματικο φορτιο.


quote:
Στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΑ.

Κρινω απ ο,τι γνωριζω.Σημασια δεν εχει τι πραγματικα ειναι ο καθενας τους αλλα τι ΚΑΝΕΙ.Οι πραξεις μιλανε για καθε ανθρωπο.


quote:
Πιστεύω ότι θα ήταν καλλίτερα για τους διαλόγους στους οποίους παίρνεις μέρος, η απλή κατάθεση και αιτιολόγηση της άποψής σου, απ' την προσπάθεια ερμηνείας των χαρακτήρων των υπολοίπων

Μα το 2ο ειναι πιο χρησιμο... και εχει και περισσοτερη πλακα.
Απλα δεν πιστευω οτι εχω κατι ουσιαστικο να μαθω απ το εσοτερικα παρα τον τροπο που αντιλαμβανονται οι αλλοι ανθρωποι τον θεο, τον κοσμο κλπ.
Ενας λογος που συχνα δεν αναλυω πολυ τις αποψεις μου ειναι γιατι οι αλλοι μετα θα μου πουνε-στη καλυτερη περιπτωση-"Συμφωνω" και τελος θεματος! Συμβαινει πολυ συχνα αυτο.Εγω ομως θελω να δω ΠΩΣ και ΤΙ σκεψεις κανουν οι αλλοι.Το "συμφωνω" ειναι... περιεκτικο, αλλα μου λεει λιγα.

Επισης συχνα απ τον τροπο που ακουγονται καποια πραγματα που γραφω φαινονται σωστα.Οποτε αν εγω κανω ολοι την αναλυση σε κατι αληθοφανες αποτρεπω τους αλλους απ το να το να κατσουν να το σκεφτουν και ετσι μετα να το αμφισβητουσουν αν οντως ειναι αμφισβητισιμο.
Και ισως με την αμφισβητηση των αλλων να ανακαλυψω και καποια επιπλεον αληθεια ή γενικα κατι που δεν το χα λαβει υποψη μου.Δεν εχει συμβει βεβαια ακομα, αλλα πιστευω οτι με λιγη καλη(τερη) διαθεση θα μπορουσε να γινει.
Αλλα οχι απ τα 30+ ατομα που γραφουν στο εσοτερικα(και που πολλα απο αυτα τα μελοι γραφουν και για ψηλου πηδημα σε διαφορα θεματα απλα για να πουνε το 1000κουστο) να με αμφισβητουν 1-2 ατομα.
Οι υπολοιποι συμφωνουν απολυτα?
Αν ναι γιατι δεν το γραφουν κιολας να μας το γνωστοποιουνε?
Αλλωστε οσους περισσοτερους υποστηρικτες εχει μια αποψη τοσο μεγαλυτερη και η πιθανοτητα να ισχυει.Η σιωπη μου λεει πολυ λιγα.

quote:
Επιπλέον δείχνεις μια τάση... διδαχής προς οποιονδήποτε και αυτό για κάποιους μπορεί να είναι ενοχλητικό και για κάποιους άλλους διασκεδαστικό (καλοπροαίρετα το λέω, μη με παραξηγήσεις).

Μην ανησυχεις δεν παρεξηγουμε.Σκληρος ειμαι μεν αλλα οχι οτι δεν εχω αισθηση του χιουμορ(καλα μην παιρνετε και θαρρος υπουλα πλασματα!).

Ναι εχω μια διδακτικη τασει.Γιατι αυτο κανω συνηθως:ή διδασκω ή ρωταω.
Ρωταω γιατι οταν εχω επαρκεις ή καθολου πληροφοριες, πχ δεν ασχολουμε τοσο με θεματα επιστημης οποτε θα ζητησω την αποψη του φυσικου ή του γενικα ασχολουμενου με την επιστημη ανθρωπου.Η αποψη μου απο εκει και περα πολυ δυσκολα αλλαζει.Οχι γιατι ειμαι αγυριστο κεφαλι αλλα γιατι οι αλλοι συνηθως δεν εχουν αντεπιχειρηματα.
Και βεβαια επιχειρημα απο επιχειρημα διαφερει, εξαρταται ποσο βαρυ ειναι.Αν 1 επιχειρημα αναμφησβιτιτα ισχυει το παιρνω υποψη μου και ας μην ειναι "βαρυ".Ειναι θεμα ζυγαριας.Αν τα αντεπιχειρηματα ειναι πιο βαρια απ τα δικα μου επιχειρηματα τοτε πρεπει απο αρχης να εξαταστει η αποψη.Αλλιως απλα διερευνειτε.

Αντε... ερχονται και οι Linkin Park σε 3εις μερες.Θα κοπανιομαστε στην αρενα... Θα σας δω εκει :P(Λεμε τωρα... οπως κοβω τους περισσοτερους απο εδω μεσα στη καλυτερη περιπτωση θα ακουτε Pink Floyd... αυθαιρετο συμπερασμα βεβαια, οποτε διευκρινιζω οτι ειναι καθαρα θεμα... ενστικτου)

Rock on!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 09:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βάσει της ετεροχρονισμένης δομικής αντιπαλότητας , η διαχρονική εκτίμηση της ευτυχίας σε συνάρτηση με τα κατώτερα στρώματα του υπερΕΓΩ εξεταζομένου σε ένα ευρύτερο πλαίσιο της σφαίρας της κοινωνικής συνείδησης........είναι πρακτικά αδύνατη !!!

Υ.Γ. Φίλε Jekyll & Hyde δεν μπορείς να φανταστείς τι ακούμε !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 10:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχεις δικιο.Αλλα, ξερεις τωρα, θα αρχισω το κηρυγμα οτι αυτο ειναι σημαδι ελειψης εμπιστοσυνης στην αποψη μας, σημαδη επισης υπαρξης φοβου που δεν θα πρεπε να υπαρχει σε ενα μερος που ουσιαστικα κανεις δεν ξερει κανεναν(οχι πως και να ξεραμε ο ενας τον αλλο δικαιολογειτε υπαρξη φοβου... τα εχουμε πει αυτα:"Ο αναμαρτητος πρωτος τη πετρα.. Μη κρινεται η να μη κριθειτε κλπ)

Από την άλλη βέβαια, θα μπορούσα κι εγώ να αρχίσω το κήρυγμα και να οδηγηθώ στο συμπέρασμα ότι όταν καταθέτεις ένα ερωτηματολόγιο σε κάποιους ανθρώπους είτε δεν έχεις διαμορφώσει δική σου άποψη είτε φοβάσαι να καταθέσεις τις δικές σου πεποιθήσεις...

quote:
Προς Dying Incubus- Και αν ηταν εξετασεις τι θα γραφανε??

Δε μπορώ να το γνωρίζω αυτό.

quote:
Αλλωστε δεν θα μπορουσε το φορουμ πχ να αποκλειει τους ψυχολογους/αναλυτες επειδη θα αντιμετωπιζουν τον διαλογο με επιστημονικο ενδιαφερον.

Εξαρτάται πως το εννοείς αυτό, αγαπητέ.
Εάν κάποιος ψυχολόγος/αναλυτής θέλει να αντιμετωπίσει τον διάλογο από επιστημονική σκοπιά και μόνο πχ για την διεξαγωγή κάποιου πειράματος, οφείλει αφενός να ενημερώσει τους Υπευθύνους του Χώρου κι αφετέρου να ενημερώσει σχετικά τους ανθρώπους που θα υποβληθούν στο πείραμα.
Ειδάλλως το πείραμα δεν είναι έγκυρο και δεν είναι κι αποδεκτό...

Πέρα από αυτό, ο κάθε συμμετέχοντας στις Συζητήσεις μπορεί να εξάγει κάποια προσωπικά συμπεράσματα και να κατανοήσει πολλά πράγματα τόσο για τον εαυτό του όσο και για τους συνανθρώπους του σε σχέση μ' αυτόν.
Αυτό φυσικά εάν έχει την διάκριση και την θέληση για να τα διακρίνει.

Τώρα όσον αφορά το τι ουσιαστικό μπορείς να μάθεις από τις Συζητήσεις στις οποίες συμμετέχουν πολλοί άνθρωποι είτε ως μέλη είτε ως αναγνώστες - κι οι οποίοι υπερβαίνουν σαφώς κατά πολύ τους 30 που ανέφερες - είναι ένα θέμα δικό σου.
Κι αυτό είναι ένα θέμα που έγκειται στην διακριτική ικανότητα την δική σου αλλά και του καθενός μας.
Προσωπικά θα άφηνα κάποια ενδεχόμενα ανοιχτά για το τι μπορώ να μάθω από έναν χώρο όπου αρκετοί άνθρωποι καταθέτουν κάποια κομμάτια τους κι ανοίγονται ο ένας στον άλλον.
Επιπλέον, θα κοίταζα τι μπορούν να μάθουν κι οι άλλοι από εμένα...

quote:
Απλα γενικα δεν πιστευω σε αξιες, κανω ο,τι ειναι λογικο ανα στιγμη.Ανεξαρτητα αν ειναι ηθηκο, κοινωνικα αποδεκτα κοκ.
Βαζω τη λογικη πανω απο ΚΑΘΕ αξια.

Μάλιστα...
Ελπίζω μόνο η λογική σου να μην σε διαψεύσει.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 10:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Ας αποδεχτώ την αρχική πρό(σ)κληση του φίλου dr και ας του απαντήσω εγώ, άμεσα, χωρίς υπεκφυγές.

1) Το να μπορείς να νοιώσεις ότι ζεις τη ζωή σου όπως θα την ήθελες, με εκείνους που θα ήθελες (και που είναι ευτυχισμένοι κοντά σου), αγκαλιά με τη φύση και με τις ελάχιστες δυνατές ανάγκες σε υλικά αγαθά, απλά και μόνο τα όσα κρίνεις εσύ απαραίτητα.
2) Αγάπη, αλτρουισμό, σεβασμό στον εαυτό του, υπέρβαση του υλισμού, κοινωνικότητα. Είναι πολλά ακόμα, αλλά σου αναφέρω τα πρώτα που μου έρχονται...
3) Απλούστατη απάντηση. Παίρνω τον εαυτό μου, τοποθετώ δίπλα μου μία σύντροφο με τα χαρακτηριστικά που εγώ θα ήθελα να έχει, έστω και κατά πλειοψηφία και έγινα ευτυχισμένος. Όλα τα υπόλοιπα που θα ήθελα να έχω, υφίστανται σε βαθμό πλέον του 85% αυτή τη στιγμή στη ζωή μου.
4) Φυσικά και υπάρχει ευτυχία. Το βασικό είναι να μπορείς να την οριοθετήσεις και κάθε φορά που διεκδικείς κάτι παραπάνω (και άρα εξέρχεσαι των ορίων σου) να είναι ένα απλό βήμα βελτίωσης του εαυτού σου και όχι μία απαίτηση - χίμαιρα. Αν ξέρεις τι θες, ξέρεις και τους τρόπους να το βρεις, αρκεί να μην είσαι άπληστος, όπως αναφέρει και κάποιος άλοος συνομιλητής.
5) Καλό δεν είναι, αναγκαίο κακό θα το έλεγα. Ίσως αν δεν υπήρχε δυστυχία, έστω και με τη μορφή ιστορικού γεγονότος, να μην αντιλαμβανόμασταν την ετυχία, ίσως επίσης αν δεν υπήρχε εσωτερική αναζήτηση του εαυτού μας (δηλαδή του τι μας κάνει ευτυχισμένους ή όχι) να μην υπήρχε ευτυχία. Σίγουρα πάντως δεν είναι βραχυπρόθεσμα ευχάριστη η δυστυχία.
Σειρά μου τώρα να ρωτήσω το θεματοθέτη :
1) Η ευτυχία είναι ατομική, κοινωνική ή πανανθρώπινη;
2) Η ευτυχία βρίσκεται σε αυτή τη ζωή ή όχι;
3) Πιστεύεις ότι το να είναι κανείς συνειδητοποιημένα δυστυχισμένος είναι βήμα για την ευτυχία;
4) Νομίζεις ότι ΑΠΑΙΤΩ απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα; όχι, απλά μου κάνει εντύπωση το ότι αφενός πιστεύεις ότι εδώ μέσα υπάρχουν πολλοί υποκριτές και αφετέρου θεωρείς ότι θα "διελκύσεις" ψυχολογικά προφίλ με ένα απλό ερωτηματολόγιο. Πάντως οι δικές μου απαντήσεις να ξέρεις ότι είναι αυτό που διαβάζεις. Αν θες, μπορείς να το διαπιστώσεις και κατ' ιδίαν.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 11:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά θα άφηνα κάποια ενδεχόμενα ανοιχτά για το τι μπορώ να μάθω από έναν χώρο όπου αρκετοί άνθρωποι καταθέτουν κάποια κομμάτια τους κι ανοίγονται ο ένας στον άλλον.
Επιπλέον, θα κοίταζα τι μπορούν να μάθουν κι οι άλλοι από εμένα...



Θα συμφωνησω μαζι σου και ας μου επιτραπει να το διατυπωσω καπως διαφορετικα.

Να περνάς τον καιρό σου μόνο μ' εκείνους που σε κάνουν καλύτερο. Ν, αφήσεις να σε πλησιάζουν μόνο εκείνοι, τους οποίους εσύ ο ίδιος μπορείς να τους κάνεις καλύτερους.


Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 16:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν κάποιος ψυχολόγος/αναλυτής θέλει να αντιμετωπίσει τον διάλογο από επιστημονική σκοπιά και μόνο πχ για την διεξαγωγή κάποιου πειράματος, οφείλει αφενός να ενημερώσει τους Υπευθύνους του Χώρου κι αφετέρου να ενημερώσει σχετικά τους ανθρώπους που θα υποβληθούν στο πείραμα.
Ειδάλλως το πείραμα δεν είναι έγκυρο και δεν είναι κι αποδεκτό...

Τωρα μου το λες που φτιαχνω και τον 12ο τομο πανω στο "οι διαλογοι στο εσωτερικα"... αμαν... αντε παλι delete...

quote:
Επιπλέον, θα κοίταζα τι μπορούν να μάθουν κι οι άλλοι από εμένα...

Το κανω αυτο.Συμβαινει αναγκαστηκα μεσα απ το διαλογο.Τοσο τεραστιες αποψεις που γραφω(σε αλλα θεματα οχι τοσο εδω) ουτε πανελληνιες να ητανε.Το μεσο μηνυμα μου παιρνει πανω απο 20 λεπτα να το συνθεσω γιατι ο αλλος ψαχνει της λεπτομερειες για να σε βγαλει λαθος(κ παλι οχι σε αυτο το θεμα).

Για σου Κοστακι.
Μ'αρεσε η απαντηση σου.
Ας αρχισω,
1)ΑΝ εισαι ατομικα ευτυχισμενος τοτε θελεις να κανεις και τους ανθρωπους γυρω σου ευτυχισμενους.Οταν η κοινωνια γινει ευτυχισμενη τοτε προσπαθει να κανει και τις υπολοιπες κοινωνιες ευτυχισμενες(βλεπε Αμερικη...no comments)
Απο εκει και περα η ευτυχεια απλα δεν γινεται να ειναι ατομικη.Κανεις μονος ανθρωπος δεν ειναι ευτυχισμενος.Ακομα και αν η παρεα του ειναι ο θεος ο ιδιος!(Βλεπε ερημιτες, μοναχους κοκ)

2) Για εμενα που-οσο να 'ναι-πιστευω στο Χριστο, η ευτυχεια βρισκετε ΚΑΙ στη γη.Απλα στη γη ειναι πιο ασταθεις και πιο περιορισμενη σε μεγεθος.

3)Χμμμ.... να μια δυσκολη.
Η πλακα ειναι οτι προσπαθουσα να την απαντησω και εγω αυτη την ερωτηση πολυ προσφατα(χα, το "συλλογικο ασυνειδιτο"... ή απλα συμπτωση)
Και ο λογος που η ερωτηση ειναι δυσκολη ειναι οτι η απαντηση ειναι σχετικη.
Ενας ανθρωπος μπορει συνειδιτοποιώντας την δυστυχεια του να κατσει να σκεφτει λογικα τι επιθυμει(δεν λεω "θελει") και τι πρεπει να κανει για να αποκτησει αυτο που επιθυμει.
Καποιος αλλος ομως μπορει πχ να επεφτε σε καταθλιψη ή να αποφασιζε να αυτοκτονησει!
Δεν ειναι λοιπον απαραιτιτα βημα για την ευτυχεια
Βημα για την ευτυχεια ειναι ο ανθρωπος να συνειδιτοποιει οτι ΔΕΝ εχει λογο να ειναι δυστυχισμενος, γιατι ηταν τυχερος και μονο που γεννηθηκε(αν βεβαια αυτος ο ανθρωπος πιστευει και στη μεταθαντον ζωη, ακομα καλυτερα)

4)Δεν το απαιτεις εσυ.Εγω το απαιτω απ τον εαυτο μου.Απο φιλοτιμο, ενδιαφερον και αισθημα υποχρεωσης.
Κατσε τωρα, δεν καταλαβατε.ΔΕΝ εφτιαξα το θεμα για να παρω ψυχολογικα προφιλ αλλα για να μελετησω αποψεις και τυχον ενδεχομενα που αμελησα στη διακια μου αποψη περι ευτυχειας.Και να τωρα που με την ερωτηση που μου εκανες μου εδοσες το εναυσμα να απαντησω και μια ερωτηση δικια μου που απλα δεν εμπαινα ποτε στο κοπο να απαντησω και ουτε την ειχα θεσει τοσο ξεκαθαρα όσο εσυ στον εαυτο μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 20:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jelyll:
quote:

Παραθετω ενα απ τα αγαπημενα μου τραγουδια
για την ευτυχεια
Artist:Mudvayne
Album:Lost and Found

Happy?

In this hole
That is me
The dead are rolling over
In this hole
Thickening
Dirt shoveled over shoulders

I feel it in me
So overwhelmed
Oh, this pressured center rising
My life overturned
Unfair the despair
All these scars keep ripping open

Peel me from the skin
Tear me from the rind
Does it make you happy now?

Tear meat from the bone
Tear me from myself
Are you feeling happy now?

In this hole
That is me
A life that's growing feeble
In this hole
So limiting
The sun has set; all darkens

Buried underneath
Hands slip off the wheel
Internal path-way to contention

Peel me from the skin
Tear me from the rind
Does it make you happy now?

Tear meat from the bone
Tear me from myself
Are you feeling happy now?

Are you
HAPPY?

Are you
HAPPY?

Are you feeling happy?

In this hole
That is me
Left with a heart exhausted
What's my release??
What sets me free?
Do you pull me up just to push me down again?

Peel me from the skin
Tear me from the rind
Does it make you happy now?

Tear meat from the bone
Tear me from myself
Are you feeling happy?

Peel me from the skiiiiiiiiiin
Peel me from the skiiiiiiiiiin
Tear me from the rind
Does it make you happy now?

Tear me from the boooooooooone
Tear me from the boooooooooone
Tear me from myself
Are you feeling happy?

Does it make you happy?
Are you feeling happy?
Are you ****ing happy?
Now that I'm lost left with nothing

Does it make you happy?
Are you feeling happy?
Are you ****ing happy?
Now that I'm lost left with nothing


Ταρασου:

quote:
Θα σου απαντησω λοιπον,οταν θελω να ειμαι ευτυχισμενη ειμαι,αλλα την πολυ ευτυχια δεν την αντεχω γι αυτο κανω διαλλειματα και σε πληροφορω εχω αισθανθει πολλες φορες ευτυχισμενη με διαφορετικους τροπους παντα γιατι η επαναλληψη των συνθηκων δεν ευνοει αυτο το συναισθημα.Και τωρα η σειρα σου,εσυ εισαι ευτιχισμενος?

Ειναι αληθεια οτι ο,τι καλο επαναλμβανεται συνεχως καποια στιγμη κατανταει βαρετο ή οταν το ξανακανεις μετα απο καποιο καιρο δεν ειναι τοσο καλο οσο την πρωτη φορα αν αυτο εννοεις.

Οσιν αφορα εμενα, δεν θα λεγα οτι νιωθω ευτυχισμενος.Οχι οτι ειμαι καθε ωρα κ στιγμη δυστυχισμενος απλα σε μια πληθορα στιγμων ειμαι.
Γιατι ενω εχω πολλα πραγματα, και ζω αρκετα γεματη ζωη δεν εχω αυτα που ειναι ουσιαστικα για την ευτυχεια.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 23/06/2008 20:10:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 20:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατι ενω εχω πολλα πραγματα, και ζω αρκετα γεματη ζωη δεν εχω αυτα που ειναι ουσιαστικα για την ευτυχεια.

Μη νομιζεις οτι χρειαζονται καποια δεδομενα για να εισαι ευτυχισμενος.Μερικες φορες η ζωη μας ειναι τοσο ανιαρη και προβλεψιμη με ολα αυτα τα υποτιθεμενα δεδομενα(π.χ για σενα μια γυναικα που να αγαπας, παιδια,μια καλη δουλεια κλπ οπως εχεις αναφερει)και αντιλαμβανεσαι αφου τα αποκτησεις οτι τελικα δεν η ευτυχια δεν ηρθε.Φιλε μου καλε ευτυχια δεν προκειται να βρουμε εφοσον εχουμε επιθυμιες.Ξερεις τι ειναι χειροτερο απο μια ανεκπληρωτη επιθυμια?Η εκπληρωση μιας επιθυμιας και ειναι βασανιστικο να ψαχνεις να βρεις αλλη.Αν και η σωστη λεξη για την ευτυχια ειναι η ευδαιμονια (ετσι οπως την περιγραφεις) γιατι η ευτυχια ειναι ενα συναισθημα που το προκαλόυμε εμεις οι ιδιοι στον εαυτο μας.Πρεπει να μαθεις να παραγεις ευτυχια για να μπορεις να την απολαυσεις.



Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 21:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Indeed, Indeed.Εντουτης δεν το θεωρω και απολυτα απαραιτιτο.
Οταν ερχεται μια καλη στιγμη μετα απο πολλες κακες δεν μπορεις παρα να την απολαψεις.

quote:
ευτυχια δεν προκειται να βρουμε εφοσον εχουμε επιθυμιες

Εχεις δικαιο, σε πιστευω.Αλλα γιατι εχεις δικαιο δεν ξερω.
Πολλες αποψεις για τη μεταθανατον ζωη λενε οτι ο ανθρωπος τελικα απελευθερωνεται απο τις επιθυμιες του(και γινεται ενα με το συμπαν, με το θεο, παει στο παραδεισω και διαφορα τετοια).
Μηπωε τελικα αυτο που μας κρατα απ το να εχουμε ερωτα για τη ζωη και καθημερινη ευτυχεια ειναι οι(εστω και υποσυνειδητα) οι επιθυμιες μας?
Μηπως αυτη ειναι η κολαση μας τελικα?

Τελικα, ακομα και αν δεν εχουμε επιθυμιες υπαρχει κατι αλλο που χριαζομαστε για να ειμαστε ευτυχισμενοι?
Μηπως αυτο το κατι ειναι η αιωνιοτητα?Μηπως ειναι κατι αλλο?

Για δες που βγαινουμε καπου τελικα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 01:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Για δες που βγαινουμε καπου τελικα...

Χαιρομαι που κατανοεις τον τροπο που σκεφτομαι.Πολυ σωστα το εθεσες τ θεμα με την μορφη της αμφισβητησης.Οι κινεζοι εχουν μια παροιμια που λεει:
Καθολου αμφισβητηση καθολου σοφια μικρη αμφισβητηση μικρη σοφια μεγαλη αμφισβητηση μεγαλη σοφια.

Αυτα για σημερα εις αυριον τα σπουδαια
καληνυχτα

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 09:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε dr, οι απαντήσεις σου με κάλυψαν απολύτως. Είμαστε σε ένα καλό δρόμο για να εμπλουτιστεί το topic με περισσότερες απόψεις. Στο μόνο που έχω διαφορετική άποψη είναι στην απάντησή σου στο ερώτημα no.3 : προσωπική μου άποψη είναι ότι το να αντιλαμβάνεσαι τους λόγους για τους οποίους είσαι δυστυχισμένος (βραχυπρόθεσμα ή πιο μόνιμα έχει βέβαια κάποια σημασία) δυνητικά αποτελεί ατροπό προς την ευτυχία ή έστω την αναζήτησή της. Όχι ότι θα τα χαλάσουμε κι εκεί βέβαια...
Γράφεις

quote:
Ειναι αληθεια οτι ο,τι καλο επαναλμβανεται συνεχως καποια στιγμη κατανταει βαρετο ή οταν το ξανακανεις μετα απο καποιο καιρο δεν ειναι τοσο καλο οσο την πρωτη φορα αν αυτο εννοεις.

Αυτή είναι η φυσική ροή της ικανοποίησης. Σκέψου την ανάγκη της δίψας π.χ. Εντούτοις, το θέμα είναι αν αξίζει τον κόπο να αναζητήσει κανείς τις ελάχιστες αλλαγές που θα δημιουργούσαν κάτι καινούριο στη βάση μίας παλιάς, ξεθωριασμένης από τη ρουτίνα, ικανοποίησης ή αν πρέπει να αλλάξει εντελώς μοτίβο και να ψάξει για κάτι διαφορετικό. Προσωπικά είμαι οπαδός του πρώτου.

quote:
Γιατι ενω εχω πολλα πραγματα, και ζω αρκετα γεματη ζωη δεν εχω αυτα που ειναι ουσιαστικα για την ευτυχεια.

Τι θεωρείς ουσιαστικό για ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ευτυχία; τι σου λείπει; έχεις ψάξει τρόπους να το διεκδικήσεις, έστω και σταδιακά;

quote:
Μηπωε τελικα αυτο που μας κρατα απ το να εχουμε ερωτα για τη ζωη και καθημερινη ευτυχεια ειναι οι(εστω και υποσυνειδητα) οι επιθυμιες μας?
Μηπως αυτη ειναι η κολαση μας τελικα?

Τελικα, ακομα και αν δεν εχουμε επιθυμιες υπαρχει κατι αλλο που χριαζομαστε για να ειμαστε ευτυχισμενοι?
Μηπως αυτο το κατι ειναι η αιωνιοτητα?Μηπως ειναι κατι αλλο?


Αν οι επιθυμίες είναι χίμαιρες, ναι. Αν οι επιθυμίες είναι στιγμές απόλαυσης που εναλλάσουν το καθημερινό σκηνικό, όχι. Το να είσαι ευτυχισμένος είναι, όπως λέει και η φίλη tarasou (αμάν βρε παιδάκι μου, σε όσα λες συμφωνώ...) δεν είναι μόνο συνάρτηση ικανοποίησης επιθυμιών. Πολλές φορές μπορεί να σχετίζεται με τη μη ύπαρξή τους, το απόλυτο κενό βραχυπρόθεσμα. Άλλες φορές πάλι είσαι ευτυχισμένος χωρίς να καταλαβαίνεις το γιατί. Για μένα πάντως σημαντικός παράγοντας για την ευτυχία είναι και η εσωτερική αυτοπεποίθηση (για να μην πω αυθυποβολή) περί μίας καλύτερης ζωής. Προσπάθησε να ψαχτείς έτσι και είναι σίγουρο ότι θα αυξήσεις, το λιγότερο, τις στιγμές ευτυχίας στη ζωή σου.
Για το θέμα της αιωνιότητας, με βρίσκεις από την άλλη πλευρά. Ένας από τους βασικότερους λόγους που με κάνει ευτυχισμένο είναι, σε καθαρά ατομικό επίπεδο, η αδιαφορία που με χαρακτηρίζει για το τι θα γίνει μετά θάνατον. Προσοχή, δεν εννοώ "ηθική αδιαφορία" της μορφής "κάνω ότι γουστάρω, γιατί δε δίνω μία. Εννοώ ότι υπερβαίνω την προοπτική του τέλους, ζώντας την κάθε μέρα ξεχωριστά και αναζητώντας ανθρώπους να μοιραστούμε τη χαρά μας. Η μετά θάνατον αιωνιότητα είναι πολύ μακρινή και πολύ κοντινή ως προοπτική, ενώ ταυτόχρονα είναι ελάχιστα χειροπιαστή και πολύ θεωρητική. Δεν αποκλείω να υπάρχει, δεν αποκλείω να μην υπάρχει... η θετικότητα όμως στο χαρακτήρα μας διοχετεύεται από τη φιλοσοφία ζωής και τις πράξεις στο συνειδητό κόσμο, όχι από το τι θα απογίνουμε μετά.

Φιλικά
Κωστάκης

Υ.Γ. Έλσα παιδί μου... προσπάθησε να διαφωνήσουμε σε κάτι, δεν έχει γούστο η απόλυτη συμφωνία (πλάκα κάνω). Αν και, κρίνοντας από τα hobbies σου, θα δυσκολευτούμε πολύ να βρεθούμε σε αντίπαλα στρατόπεδα.

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 11:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ. Έλσα παιδί μου... προσπάθησε να διαφωνήσουμε σε κάτι, δεν έχει γούστο η απόλυτη συμφωνία (πλάκα κάνω). Αν και, κρίνοντας από τα hobbies σου, θα δυσκολευτούμε πολύ να βρεθούμε σε αντίπαλα στρατόπεδα.

Αγαπητε φιλε Κοςτακι γιατι πρεπει απαραιτητα να διαφωνουμε για να εχει προοδο μια συζητηση δεν το καταλαβαινω.Ολοι οι ανθρωποι εχουμε τις ιδιε ανησυχιες απλα ο τροπος που τις εκφραζουμε ειναι διαφορετικος.Το δυσκολο ειναι μεσα απτην συμφωνια να εξελισεται υγειης μια συζητηση (αποτην πειρα που εχω εως τωρα)γιατι τοτε μιλαμε
για προεκταση της αληθειας, για ουσιαστικη επικοινωνια.Την επιστήμη την γνωρίζεις με την βοήθεια των λέξεων, την τέχνη με άσκηση, αλλά την αποξένωση γνωρίζεις μέσα σε μια παρέα. Αυτο συμβαινει γιατι δεν εχουμε μαθει να ακουμε προσεκτικα αυτα που προσπαθει να μας πει ο αλλος, γιατι ειμαστε εγκλωβισμενοι στο εγω μας και στα πιστευω μας.(βλ.απομυθοποιηση του εαυτου μας).
Χαιρομαι που συμμετεχεις στο θεμα γιατι ειχε γινει διαλλογος και ειχα αρχισει να ανησυχω.
Υ.Γ ακομα κοιμασαι dr?

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 17:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασ τα... ξυπνησα στης 1 το μεσημερη!Γιατι κοιμηθηκα χτες στης 3 ή 4.
Εβλεπα κατι που ειχα κατεβασει.Κατεβασα και ολη τη δισκογραφια των Police που αναφερες στο αλλο θεμα.Ειχα μονο λιγα τραγουδια τους.Καλο συγκροτηματακι.

Anyway

quote:
Τι θεωρείς ουσιαστικό για ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ευτυχία; τι σου λείπει; έχεις ψάξει τρόπους να το διεκδικήσεις, έστω και σταδιακά;

Θα σου πω την αγαπη... Το θεμα δεν ειναι τοσο οτι δεν μπορω να παρω αγαπη οσο το οτι δεν εχω να δοσω.Και η αγαπη ειναι κατι που γενικα αντιλαμβανομαι καπως διαφορετικα μαλλον απ τους αλλους ανθρωπους.
Π.χ. ποτε δεν θελω να αγκαλιαζω ανθρωπους αν δεν ειναι ερωτικα.Απο 4 χρονων δεν αγκαλιαζω τους γονεις μου ή φιλους/ες μου.Το νιωθω σαν κατι που θα εκανα με το κοριτσι μου και μονο με αυτο.Το πολυ με καποιον πολυ στενο και αγαπητο φιλο.Φυσικα σε πολλες κοινωνικες περιστασεις αναγκαστηκα να αγκαλιασω ανθρωπους και απλα δε μου αρεσε οταν το κανα.
Αυτο οσον αφορα το-ισως- παραξενο της συναισθηματικης μου αντιληψης.
Εντουτης δεν ειναι λιγες οι φορες που σκεφτομαι "Και να ειχες οσα επιθυμουσες(οικογενεια, παιδια κλπ) then what?

Υπαρχει κατι παραπανω?
Ο αγγελος91 θα ελεγε ο θεος κλπ
υπαρχει ομως καποια αλλη προταση?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2008, 09:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλη Τάρα

quote:
Αγαπητε φιλε Κοςτακι γιατι πρεπει απαραιτητα να διαφωνουμε για να εχει προοδο μια συζητηση δεν το καταλαβαινω.

ΑΜΑΝ, με έφαγες! Ένα αστείο σου φτιάξαμε!!!

Φίλε dr

quote:
Θα σου πω την αγαπη... Το θεμα δεν ειναι τοσο οτι δεν μπορω να παρω αγαπη οσο το οτι δεν εχω να δοσω.Και η αγαπη ειναι κατι που γενικα αντιλαμβανομαι καπως διαφορετικα μαλλον απ τους αλλους ανθρωπους.
Π.χ. ποτε δεν θελω να αγκαλιαζω ανθρωπους αν δεν ειναι ερωτικα.Απο 4 χρονων δεν αγκαλιαζω τους γονεις μου ή φιλους/ες μου.Το νιωθω σαν κατι που θα εκανα με το κοριτσι μου και μονο με αυτο.Το πολυ με καποιον πολυ στενο και αγαπητο φιλο.Φυσικα σε πολλες κοινωνικες περιστασεις αναγκαστηκα να αγκαλιασω ανθρωπους και απλα δε μου αρεσε οταν το κανα.

Αυτό είναι όντως αξιοπρόσεκτο. Το να μην έχεις να δώσεις αγάπη σε άλλο τομέα πλην του ερωτικού, σημαίνει ότι είχες έλλειμμα αποθέματος σε μικρότερες ηλικίες. Αν και κατά τη γνώμη μου το να μην αγκαλιάζεις ανθρώπους δεν αποτελεί έλλειμμα αγάπης, αλλά μάλλον οριοθετημένη εξωστρέφεια. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αν δεν αποτελεί πιστό αντίγραφο των συναισθημάτων σου : ίσως να είναι απλά ο τρόπος εξωτερίκευσης που διαφέρει... όποιος σε καταλαβαίνει εντέλει!!!

quote:
Εντουτης δεν ειναι λιγες οι φορες που σκεφτομαι "Και να ειχες οσα επιθυμουσες(οικογενεια, παιδια κλπ) then what?

Για να τα είχες και θα συζητούσαμε τι θα έψαχνες μετά. Μην πας στη λογική του μη ήδη πραγματοποιηθέντος "αν", έλεγξε το σήμερα και αυτά που μπορείς να ζήσεις, ζήστα στο μέλλον. Αρκεί να το χεις πάρει απόφαση και να μην μπεις πάλι στη λογική "αν ΔΕΝ είχα κάνει οικογένεια, μήπως θα ήταν καλύτερα;"

quote:
Υπαρχει κατι παραπανω?
Ο αγγελος91 θα ελεγε ο θεος κλπ
υπαρχει ομως καποια αλλη προταση?

Ο καθένας το παραπάνω του το ξέρει καλύτερα. Αρκεί να στοχεύεις σε ρεαλιστικά πράγματα για να μπορείς που και που να πιάνεις κάβο. Ήταν ωραίο το ταξίδι του Οδυσσέα, όχι μόνο γιατί δεν έφτασε αμέσως στην Ιθάκη, αλλά - και κυρίως - γιατί είχε πολλές και διαφορετικές στάσεις ενδιάμεσα. Θα ήταν πολύ βαρετό να ψάχνει την Ιθάκη και μόνο αυτή...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2008, 12:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το να μην έχεις να δώσεις αγάπη σε άλλο τομέα πλην του ερωτικού, σημαίνει ότι είχες έλλειμμα αποθέματος σε μικρότερες ηλικίες.

Αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον... δεδομενου οτι οι γονεις μου γυρω στη ηλικια που εμφανιστηκαν τα "συμπτωματα" ηταν η περιοδος που χωρισαν.Οχι οτι σταματησα να βλεπω και τους δυο γονεις αλλα οταν απ την μια πλευρα εχεις τον πατερα σου να χτηζει σπιτια και απ την αλλη να ζεις στη φτωχια με την ανεργη μηταρα σου που συνεχεια κλαιει ειναι καπως... παραξενα ας πουμε.


quote:
αλλά μάλλον οριοθετημένη εξωστρέφεια.

Δεν το νομιζω.Δεν νομιζω οτι χριαζεται σε τοσο μικρη ηλικια να εισαι εσωστρεφης... με τους γονεις σου.Το οτι γενικα ειμουν εσωστρεφης μεχρι καποια ηλικια, ειμουν αρκετα.Αλλα τελικα η εφηβεια απεδειξε οτι μαλλον πηρα πιο πολλα απ το πατερα μου.Μπολικη εξωστρεφια.Αν και εκει βοηθησα περισσοτερο εγω που αναγνωρισα τα κομπλεξ μου και τις ανασφαλειες και εκανα βηματα για την αντιμετωπιση τους.Τα οποια ειχαν πολυ συντομα αποτελεσμα στο κοινωνικο τομεα.

quote:
Για να τα είχες και θα συζητούσαμε τι θα έψαχνες μετά. Μην πας στη λογική του μη ήδη πραγματοποιηθέντος "αν", έλεγξε το σήμερα και αυτά που μπορείς να ζήσεις, ζήστα στο μέλλον. Αρκεί να το χεις πάρει απόφαση και να μην μπεις πάλι στη λογική "αν ΔΕΝ είχα κάνει οικογένεια, μήπως θα ήταν καλύτερα;"

I've made up my mind.Απλα, δεν ειναι και δυσκολο αυτα που σε ικανοποιουσαν πριν να μη σε ικανοποιουνε μετα.Το σκεφτομαι αυτο.Αλλα ειναι κατι που θα πρεπει να αντιμετωπισω σε ο,τι και να κανω αναγκαστηκα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 10:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Τζ.Χ
Μας τρομαξες λιγο με αυτες τς εξομολογησεις σου,ισως να τρομαξες και εσυ και γιαυτο χαθηκες.
Ελπιζω α εισαι σε διακοπες και να περνας καλα και να οφειλεται εκαι η σιωπη σου.
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν τελικα τις εγλειψες τις πληγες σου μετα απο ολα αυτα τα δυσαρεστα που σου συνεβησαν?
Περμενω την συμμετοχη σου ξανα στο φορουμ γιατι οφειλω να ομολογησω ο λειπουν οι ακατεργαστες-αρχεγονες ερωτησεις και οι καθαρες σου αποψεις.

Φιλικα

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 14:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μας τρομαξες λιγο με αυτες τς εξομολογησεις σου,ισως να τρομαξες και εσυ και γιαυτο χαθηκες.

Περσινα ξυνα σταφυλια.Κανενα προβλημα να θιγω κλεισμενες υποθεσεις.Αλλωστε... ειμαι εξωστρεφης ανθρωπος και κανεις δεν μπορει να αμφισβητισει αυτο που ειμαι τωρα.
Απλα δεν ειχα τι να γραψω μετα.

quote:
Ελπιζω α εισαι σε διακοπες και να περνας καλα και να οφειλεται εκαι η σιωπη σου.

Μπαα.Μεχρι τον τελη Ιουλιου θα πηγαινοερχομαι Αθηνα οποτες θα μπορω να γραφω αρκετα συχνα.Μονο τον Αυγουστο δε θα μπορω.Θα λειπω για να κανα μηνα στο νησι μου.Αντε να γραφω μεσο ιντερνετ καφε ανα καιρους.

quote:
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν τελικα τις εγλειψες τις πληγες σου μετα απο ολα αυτα τα δυσαρεστα που σου συνεβησαν?

...Ειναι γνωστο οτι ο,τι δε σε σκοτωνει σε κανει δυνατοτερο.Η δικια μου γνωμη ειναι οτι αυτο ειναι... λαθος, γιατι μπορεις καλλιστα να αφησεις ο,τι αρνητικο εχεις μαζεψει μεσα σου να καταστρεψει τη ζωη σου.Οι μικρες πληγες κλεινουν, οι μεγαλες ανοιγουν οποτε ξυνεις τα ραματα.Απλα πρεπει να βγαλεις ο,τι αρνητικο απ το μυαλο σου και να κανεις αλλαγες.
Εκει ειναι που δυσκολευονται οι περισσοτεροι ανθρωποι.
Εγω παλι ξεκινησα να κανω αλλαγες εχοντας τα λογια του καβαφη στον νου μου "Τους Λαιστρυγόνας και τους κύκλωπας, τον αγριο ποσειδωνα δεν θα συναντησεις αν δεν τους κουβανεις μες την ψυχη σου, αν η ψυχη σου δεν τους στηνει μπρος σου.".

Αν διαγραψεις ο,τι αρνητικο πηρες απ τις εμπειριες σου, ΤΟΤΕ σου μενει μόνο το καλο μαθημα και μπορεις να θεωρηθεις δυνατοτερος.

Η δυστυχια, σε αντιθεση με την ευτυχια, παει σχεδον παντα καπακι με τη γνωση.Αλλα αλλο πραγμα η γνωση και αλλο τα κομπλεξ κοκ.

Λενε επισης "ο ανθρωπος πευτει για μαθει να σηκωνεται" Πολλοι δεν το καταλαβαινουν αυτο και πιστευουν οτι δεν δουλευει.Αυτο συμβαινει γιατι ξεχνανε τη λεξη "μαθει".Νομιζουν οτι ο ανθρωπος πευτει απλα για να σηκωθει.Μα αν δε ΜΑΘΟΥΝ να σηκωνονται, φυσικα και θα ξαναπεσουν.

Ετσι τα φερνει η ζωη και ο θεος.Ακομα και αφου τα μαθεις, η ζωη θα βρησκει τροπους να σιγουρευει οτι δεν τα ΞΕΧΝΑΣ.Ετσι υπαρχουν ανθρωποι που λενε "Life sucks.Και που σηκωθηκα τι καταλαβα? Ξαναεπεσα μετα." Μα εκανες καποια αλλαγη στη ζωη σου την τελευταια φορα που σηκωθηκες ή απλα εισουν τυχερος? Εκανες το παθημα μαθημα ή απλα συνεχισες να ζεις?

Και θα πω αυτο που ελεγα σε πολλους φιλους.
Για να κανεις μια υποσυνειδιτη(συναισθηματικη) αλλαγη χριαζεται πρωτα μια συνειδιτη.
Και πρεπει να ξερεις μεχρι ποσο μεγαλες αλλαγες εχεις τη δυνατοτητα να κανεις.
Εγω μπορουσα και εκανα μεγαλες αλλαγες σε μικρο διαστημα, γιατι παρ ολο που δεν ειχα τοσες εμπειριες τοτε, ειχα πολλες γνωσεις και ευπροσαρμοστη λογικη σκεψη.
Το θεμα ειναι να μπεις στη λογικη(εννοω κυριως τη συναισθηματικη λογικη) καθε πραματος.Πχ υπαρχουν υπαρχουν κατι παπουδες 60+ χρονων που ειναι εξπερτ με τους υπολογιστες! Ποσοι παπουδες ομως εχουν αρκετα ευπροσαρμοστη λογικη(και ιδεολογια-οσον αφορα τη ζωη)ωστε να το κανουν αυτο? Ελαχιστοι.
Εν κατακλειδι ναι εγω τις εχω γλειψει, αλλα δεν μπορω να ξερω με σιγουρια Αν και Τι κατακαθια(συναισθηματικα ή ιδεολογικα) των εκεινων και των αλλων εμπειριων εχουνε μεινει.Με αυτα ασχολουνται οι ψυχαναλυτες αν δεν κανω λαθος.

quote:
Περμενω την συμμετοχη σου ξανα στο φορουμ γιατι οφειλω να ομολογησω ο λειπουν οι ακατεργαστες-αρχεγονες ερωτησεις και οι καθαρες σου αποψεις.

Με τιμαει αυτο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 15:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε Τζ.Χ χαιρομαι πυ επανηλθες στο φορουμ τοσο δυναμικα.Τι δυναμικα δηλαδη ,χειμαρος εισαι.
quote:
.Ειναι γνωστο οτι ο,τι δε σε σκοτωνει σε κανει δυνατοτερο.Η δικια μου γνωμη ειναι οτι αυτο ειναι... λαθος, γιατι μπορεις καλλιστα να αφησεις ο,τι αρνητικο εχεις μαζεψει μεσα σου να καταστρεψει τη ζωη σου.

Συμφωνω μαζι σου και θα ηθελα να προσθεσω οτι δεν μπορεις να γινεις πιο δυνατος εαν δεν απαντησεις σε μια αδικια που εχει γινει εις βαρος σου.
Εχω να σου κανω μερικες ερωτησεις και αν θελεις απαντας:
Πως μπορεσες να εχεις προτυπο τον πατερα σου μετα απο αυτην συμπεριφορα?

Ποια ειναι η ηλικια σου?

Οι φιλοι σου πως σε αντιμετωπιζουν?

Ειχες μεγαλης διαρκειας σχεση εως τωρα?
Πως αντιλαμβανεσαι την αγαπη?

Μηπως ρωταω πολλα?

Φιλικα

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 01:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως μπορεσες να εχεις προτυπο τον πατερα σου μετα απο αυτην συμπεριφορα?

Δεν τον ειχα ως προτυπο, απλα ετυχε να του μοιασω σε διαφορα πραματα στο σόι του και σε αυτον.Θετικα πραματα.Πχ να εχω ενα επικοινωνιακο χαρακτηρα που μιλαει σε αυτο που ο αλλος κρυβει πισω απ το εξωτερικο του προσωπο(πολυ χρησιμο στις γυναικες αυτο), οπως επισης να κανω σε ενα βαθμο οικονομια, να μη φοβαμαι να παιρνω πρωτοβουλιες, να κανω παραλληλα με τη πνευματικη και σωματικη ασκηση κα.
Εν ταξει τα πραματα δεν ηταν τοσο δραματικα οσο ακουστηκε να ειναι με την οικογενεια μου.Δεν ειναι και κανας μεγηστανας ο πατερας μου απλα εκεινη την εποχη απ οσο γνωριζω συμληρωνε οικονομικα για να χτηστει ο 2ος οροφος στο εξοχικο των γονιων του(το χρησιμοποιουσε πολυ και ο ιδιος) απο εκει και περα συνεχεια αγωραπολλουσε διαφορα πραματα(μετοχες, το σπιτι του κα) για να αγωρασει καλυτερα.Καμια σχεση βεβαια με τα επαγγελματα του αυτο.Απλα σιγουρα θα μπορουσε τουλαχιστον να μας πληρωνει ενα καλυτερο σπιτι να ζουμε(αυτο που ζουσαμε το νοικιαζαμε).

quote:
Ποια ειναι η ηλικια σου?

Δεν απεχω πολυ απ την εφηβεια.

quote:
Οι φιλοι σου πως σε αντιμετωπιζουν?

Σαν γκουρου σαν συμβουλο(ηδιως σε θεματα αντιθετου φίλου), σαν αρχηγο και καμια φορα σαν ειδολο.Αυτο για τους πιο στενους μου φιλους.
Γενικα οι φιλοι μου με αγαπανε και στεκονται διπλα μου οποτε εχω αναγκη(εκτος αν προκειτε για θεμα τσακομου-ξύλου οποτε εξαφανιζονται σε δευτερολεπτα) αν και δυστυχως δε μπορω να πω οτι κανω κ εγω το ιδιο παντα.Ενα καλο παραδειγμα ειναι η συναυλια των Linkin.Ειμασταν πισω-πισω στη αρενα(ο χωρος μπροστα απο την εξεδρα του band)και τους επεισα να παμε πιο μπροστα(φοβοντουσαν τα γομαρια... μου ρηχνουν και τουλαχιστον 1κεφαλι και 15κιλα... αλλα εκεινοι φοβουνται!).Εκεινοι μειναν λιγο πιο πισω, εγω πηγα ακριβως εκει που γινεται ο χαμος μαζι με τους υπολοιπους μανιακους.
Οταν τελειωσε το σόου και ειμασταν ολοι ξεθεωμενοι,υγροι γεματοι με χωματα στα ποδια μας(καλυτερα βεβαια απο οταν τρωγαμε το χωμα στη διαρκεια των χωροπηδητων)εγω ειμουν σε ακομα πιο αθλια κατασταση.Η μεση μου με ποναγε τρομερα λογο της ορθοστασιας και των χωροπηδητων, το κεφαλι μου πονουσε, το δεξι ποδι μου ειχε παθει ελαφρα κραμπα, η μυτη μου και το στωμα μου ειχαν αιμα και στο κεφαλι μου ειχα ενα καρουμπαλο.Καταφερα να μεινω ορθιος μεχρι να βγουμε στο δρομο μετα κρατιομουν απ τον κολιτο μου(με αυτον γνωριζομαστε απο τη 1η δημοτικου).Οταν φτασαμε στα λεφορια καθησα στο δρομο.Ο κολιτος μου και ενα αλλο παιδι αμεσως προσφερθηκαν να μου παρουν νερο, κοκα κοκ(no xtra charge).Το δε κοριτσι της παρεας που της ειχε ανοιξει η μυτη να με ρωταει συνεχεια "εισαι καλα?".
Στο γυρισμο μου λεγε ο κολιτος μου "Καλα μας ελεγες να παμε πιο μπροστα.. αλλα ρε συ το παρακανες... στα σπροξηματα τι ηθελες να μπεις?"
"Ας ειχα το 1.88 και τα 90 κιλα σου θα σου λεγα..."
Καπως ετσι ειναι τον περισσοτερο καιρο, εγω τους δινω ιδεες, τους παροτρυνω να κανουμε διαφορα οταν βαριουνται και φυσικα τους πηραζω διαρκως-για να μενουν σε ενγρηγορση οχι τιποτα αλλο.Μετα με κερνανε κ ενα ποτο αν εχω ελλειψη στερεας υλης.

quote:
Ειχες μεγαλης διαρκειας σχεση εως τωρα?

Οχι δεν θα το λεγα.Δεν γινεται τιποτα σοβαρο, γιατι ουτε της ηλικιας ιδιεταιρα ειναι(οχι και οτι δεν συμβαινει) ουτε τα περισσοτερα κοριτσια απο αυτα που ειχα, τα ειχα σε υψηλη εκτιμηση.Αλλωστε ακομα και αν γουσταρα να μεινω καιρο με καποια το πιο πιθανο ειναι να μη με αντεχε ή να βαριοτανε εν τελει.Πολλες φορες δεν ξερω τι να κανω για να γεμισω το χρονο μου με ενα κοριτσι.Ηδίως αν το κοριτσι το ιδιο εχει περιορισμους απο γονεις(μην ανοιξω το στωμα μου τωρα...), απο(ψευτο-)ηθηκες αξιες ή φοβατε να κανει εκεινο ή το αλλο ή το παραλλο.Συνηθως εχουμε κ ελαχιστα κοινά πραματα με της συντροφισες(Να μη μιλισω για τα κοριτσια που δε κανουν σχεδον τπτ στη ζωη τους).Βεβαια εμενα με ελκουν τα "καλα" κοριτσια και γι αυτο εχω πολλα απ τα παραπανω προβληματα, αλλα και με τα "κακα" δεν αλλαζουν πολυ τα πραματα.Ποσα ειναι τα κακα κοριτσια που το μοναδικο πραμα που κανουν(για να μη πω και το μοναδικο πραμα που κανουν καλα)ειναι να καπνιζουν.Εμενα πχ μ'αρεσει η πεζοπορια(νομιζω κ εσενα σ'αρεσει) και θελω καποια στιγμη σε αυτο το καλοκαιρι να παω να ανεβω στο ταδε βουνο που εχει πανω απο 1000μ ύψος.Ποιο κοριτσι θα ερχοταν να το κανει αυτο μαζι μου(σηκωτε τα χερια)?

quote:
Πως αντιλαμβανεσαι την αγαπη?

quote:
δεν μπορεις να γινεις πιο δυνατος εαν δεν απαντησεις σε μια αδικια που εχει γινει εις βαρος σου.

Αυτα ειναι μεγαλα θεματα... θα τα απαντησω αλλη στιγμη.Προς το παρον μαζεψε τις πιθανες ερωτησεις σου, σχολια κλπ αν εχεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2949219
Maintained by Digital Alchemy