ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Αϊ Βασίλης και η σημασία του....τελικά -ασχέτως της υπαρξής του- είναι καλός ο Αϊ Βασίλης???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 21:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά, ο Αϊ-Βασίλης υπάρχει;

Υπάρχει, όπως σίγουρα υπάρχουν η αγάπη, η γενναιοδωρία, η ευλάβεια, η γνώση, η ελπίδα, η προσμονή, η γαλήνη, η χαρά και η ζωή. Αλίμονο! Πόσο ζοφερός θα ήταν ο κόσμος μας αν δεν υπήρχε ο Αϊ-Βασίλης. Δεν θα υπήρχε η αγνή πίστη των παιδιών, η φαντασία που κάνει υποφερτή την ύπαρξή μας. Το φως με το οποίο η παιδικότητα γεμίζει τον κόσμο θα έσβηνε. Κανένας δεν βλέπει τον Αϊ-Βασίλη, αλλά αυτό δεν είναι απόδειξη ότι δεν υπάρχει. Τα πιο σπουδαία πράγματα στον κόσμο είναι εκείνα τα οποία ούτε οι μεγάλοι ούτε τα παιδιά μπορούν να δουν. Ο Αϊ-Βασίλης είναι ένα ευχάριστο διάλειμμα από την καθημερινότητα και μια ευκαιρία να αφήσουμε τη φαντασία των παιδιών να δουλέψει προς όφελός τους: Να ονειρευτούν ένα καλύτερο μέλλον, με αγάπη, ειρήνη και πολλά παιχνίδια! Ειδικά ο μύθος του Άγιου Βασίλη είναι απαραίτητος για έναν ακόμη λόγο: Λειτουργεί σαν μια καλή αρχή στο να μάθουν τα παιδιά να σκέφτονται θετικά, να ονειρεύονται, να προσδοκούν πράγματα, να προσπαθούν γι’ αυτά.

http://kids.in.gr/kid-related/psychology/article/?aid=5478815

Υπάρχουν πολλά όμορφα πράγματα στην ζωή και μπορούν να βρεθούν σε διαφορετικά μέρη , το όνειρο και η μαγεία ήταν πάντα πιο θελκτικά απο την μίζερη σκληρή πραγματικότητα των ενηλίκων της κοινωνίας...ακόμα και αυτοί όμως μέσα τους δεν έπαψαν και δεν θα πάψουν -έστω κρυφά- να ονειρεύονται και να ελπίζουν για ένα καλύτερο ξημέρωμα....δεν έπαψαν ποτέ μέσα τους να έχουν και να "χορεύει" εκείνη η "απωθημένη και στριμωγμένη" παιδική ψυχή...ο Αϊ Βασίλης είναι η ελπίδα -συμβολικά- για μια πιο αισιόδοξη μέρα...γεμάτη απο χαμόγελο και όμορφα συναισθήματα..γλυκειές και ανθρώπινες ματιές...απο καταλάγιασμα ψυχής και ολόγιομο αεράκι αισιαδοξιας...ας είναι έστω και ένα όνειρο , έστω και μιας βραδιάς...

Για όλα τα "μεγάλα-{μικρά}-παιδιά" που αρνήθηκαν να "μεγαλώσουν"...και συνεχίζουν να ονειρεύονται...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 23:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου φιλε μου Δήμο, ωραιο το θέμα σου,πραγματικά,κι αποδεικνύει,ότι ο άνθρωπος, όταν πιστεύει σε κατι όμορφο, το μιμείται,το έχει ανάγκη, για να ζεσταθεί εσωτερικά...
Για τον Άγιο Βασίλη, φίλε,η βιογραφία και η ιστορία λέει, ότι μαζέψανε κάποτε λεφτά απο τον κόσμο, για να πολεμήσουν ένα εχθρό του Βυζαντιου,αλλά, ο πόλεμος δεν έγινε και έμειναν τα χρυσά και τα τιμαλφή, που έστειλαν οι πολίτες, για να συμβάλουν στον πόλεμο..
Όταν τα συγκέντρωσαν, λοιπόν, ο τότε αυτοκράτωρ,έδωσε στον Αγιο Βασίλειο τα δώρα των πολιτών και με γρίφο να πάνε πίσω, αλλά, χωρίς να ξέρουν, πια, ποιός έστειλε τι..
Ο άγιος Βασίλειος, προσευχήθηκε στο Θεό,έκανε μικρές πίτες και έστειλε σε όλους που ειχαν στείλει λεφτά,ή χρυσά, με ένα τιμαλφές, μέσα σε κάθε πιτα...Γράφτηκε, ότι όλοι πήρανε πισω, ότι πραγματικά είχανε δώσει...
Αυτό το γεγονός,λοιπόν, δημιούργησε το μύθο και το παιχνίδι με το να είσαι καλός, απέναντι στον άγιο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 23:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γειά σου φιλε μου Δήμο, ωραιο το θέμα σου,πραγματικά,κι αποδεικνύει,ότι ο άνθρωπος, όταν πιστεύει σε κατι όμορφο, το μιμείται,το έχει ανάγκη, για να ζεσταθεί εσωτερικά...
Για τον Άγιο Βασίλη, φίλε,η βιογραφία και η ιστορία λέει, ότι μαζέψανε κάποτε λεφτά απο τον κόσμο, για να πολεμήσουν ένα εχθρό του Βυζαντιου,αλλά, ο πόλεμος δεν έγινε και έμειναν τα χρυσά και τα τιμαλφή, που έστειλαν οι πολίτες, για να συμβάλουν στον πόλεμο..
Όταν τα συγκέντρωσαν, λοιπόν, ο τότε αυτοκράτωρ,έδωσε στον Αγιο Βασίλειο τα δώρα των πολιτών και με γρίφο να πάνε πίσω, αλλά, χωρίς να ξέρουν, πια, ποιός έστειλε τι..
Ο άγιος Βασίλειος, προσευχήθηκε στο Θεό,έκανε μικρές πίτες και έστειλε σε όλους που ειχαν στείλει λεφτά,ή χρυσά, με ένα τιμαλφές, μέσα σε κάθε πιτα...Γράφτηκε, ότι όλοι πήρανε πισω, ότι πραγματικά είχανε δώσει...
Αυτό το γεγονός,λοιπόν, δημιούργησε το μύθο και το παιχνίδι με το να είσαι καλός, απέναντι στον άγιο....

Σ'ευχαριστώ για την συμμετοχή σου Βαγγέλη και το εκτιμώ...
Μα ο σκοπός μου δεν ήταν να το προσεγγίσουμε απο Θρησκευτικής σκοπιάς το θέμα αλλα συμβολικά και δια μέσου της καρδιάς του μικρού παιδιού , που ονειρεύεται και ελπίζει...μια καρδιά που ωστόσο εν-υπάρχει και στον καθένα μας ξεχωριστά και αναζητάει το όνειρο και το παραμύθι.....Μακριά απο τα ψυχρά νούμερα και τις ψυχρές κουβέντες τις "αληθινές" και τις "ενήλικες"...

Σ'ευχαριστώ πάντως πολύ..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 09:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλε μου Δήμο, ας μιλήσουμε, για το συναίσθημα,αυτό το όμορφο
συναίσθημα, της προσμονής, της ελπίδας, της πιστης,για κάτι παραμυθένιο,ή θαυμάσιο....
Αυτό υπάρχει στην καρδιά,γιατί εκεί φυλάσσεται,εκεί το απομονώνουμε, μέσα απο την καθημερινότητα μας....
Αλλά, είμαστε τυχεροί, γιατί, υπάρχουν χιλιάδες μικρές στιγμές, γύρω μας, που περιμένουν αυτο το θαύμα, που επιτρέπουμε, στον εαυτο μας να πιστεύει,μέσα μας,έστω...
Κάθε μέρα, μπορούμε να ζούμε το παραμύθι, τη χαρά, την ομορφιά, φτάνει και να την βλέπουμε..Γύρω μας, τόσοι άνθρωποι, τόσες καταστάσεις, περιμένουν να γινει το θαύμα....
Ειναι περίεργο,όμως, που ο άνθρωπος, δεν κατανοεί, ότι το συναίσθημα το έχει ο ίδιος και το ....περιμένει με το ταχυδρομειο,του Άι Βασίλη,ή της ονομαστικής εορτής, ή των γενεθλίων...
Ειναι δικό μας, αυτο το συναίσθημα,δεν μας το δίνουν...Εμείς ενεργούμε, καταλυτικά, για να ζήσουμε το θαύμα....
Γιατί,λοιπόν, δεν το βγάζουμε συχνότερα;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2010, 09:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποια αναγκη μας , εχει δημιουργησει τον "αη βασιλη" ολων ? καθως απο οσο ξερω ολοι οι λαοι λιγο πολυ εχουν κατι παρομοιο , οχι με την μορφη αγιου ή με τον χοντρο κοκκινοσκουφιτσο των βορειων, αλλα ο καθενας οπως αυτος θελει , τωρα μπορει να ξερω λαθος ,οποτε διωρθωστε με και να αποτελει αποκλειστικα χριστιανικο εθιμο

θα ελεγα οτι ειναι η αναμονη του νεου , της αλλαγης , του καινουργιου , αυτο που θα μας αλλαξει , που θα διορθωσει τα οσα μας χαλανε και που θα μας φερει αυτο που δεν εχουμε και μαζι με αυτο την χαρα ... ποια η καλυτερη μερα απο την πρωτοχρονια για κατι τετοιο, η αλλαγη της χρονιας , ο νεος χρονος

καποτε γιορταζονταν και η αλλαγη της εποχης ακομη και του μηνα , θα μπορουσαμε δηλαδη να ειχαμε σημερα 17 "αη βασιλιδες" και να μας φερνουν το καινουργιο αλλα ισως τοτε να ηταν ΒΑΡΕΤΟ χαχαχα απο την αλλη ομως τα σημερινα παιδια εχουν 365 αηβασιλιδες και εχουν χασει την μπαλα

η αναγκη λοιπον για ελπιδα σε χρονια μαλιστα πολυ ποιο δυσκολα απο τα δικα μας ,σημερα παλι , σημερα ισως εχουμε περισσοτερο απο ποτε αναγκη την ελπιδα , αλλα δεν το ξερουμε , ισως και να μη το θελουμε , δε ξερω , παντως ακομη και τα μικρα παιδια εχουν χασει αυτο το συναισθημα , οταν εχουν οτι ζητουν ολη τη χρονια δεν μενει να ζητησουν τιποτα απο τον "αη βασιλη" αλλα και αυτο που ζητανε θα χαθει με το δωρο των επομενων ημερων της επομενης εβδομαδας ή μηνα

εχω ΣΟΒΑΡΟ , ναι μη γελατε σοβαροτατο , προβλημα με την ανηψουλα μου , δεν ξερω τι δωρακι να της παρω αφου εχει τα παντα ... εγω (ισως γιατι ετσι εμαθα) περιοριζω τα δωρα μου σε 2,3 στιγμες , στα γενεθλια και στην πρωτοχρονια αντε καμια φορα και σε κανενα πανηγυρι, η δε μικρουλα δεχεται δωρα σε εβδομαδιαια αντε να μη το τραβαω ισως σε μηνιαια βαση απο ολους τους γυρω της ... οτι και να παρει την πρωτοχρονια θα τις χαρισει χαρα για μερικα λεπτα και παει περασε ... ετσι φοβαμαι οτι τα παιδια χανουν ακομη και αυτο το δικαιωμα στην χαρα των δωρων , αναλωνουν το συναισθημα της χαρας σε πολλες μικρες χαρες και χανουν την μεγαλη ... δε ξερω μπορει και να γερασα χαχα αλλα τυχαινει να το βλεπω στα ανηψια μου ολα, αλλα η μικρη ειναι και η ποιο αγαπημενη παντα χαχα

μιλαμε εμεις εδω για τον αηβασιλη καθως εχουμε βιωσει απο λιγο (εγω) και ποιο πολυ (οι μεγαλυτεροι μου) το γεγονος ο αηβασιλης να μη φερει τιποτα ή αυτο που θα φερει θα ειναι το παιχνιδι μιας ολοκληρης χρονιας , το ενα και μοναδικο μας παιχνιδι (ακομη εχω τα πρωτοχρονιατικα παιχιδια μου ... αντε ενα ριγος με διαπερνα!!! αρε εαρινε με τα θεματα σου χαχα) και με αυτο βγαζαμε την χρονια (οσοι το ειχαμε και αυτο) και περιμεναμε τον επομενο αηβασιλη με αγωνια απο το καλοκαιρι ή με το ανοιγμα των σχολειων

σημερα αυτο χανετε , ασχετα απο την "θρησκευτικη" του πλευρα που δεν θελω καν να την αγγιξω , και ισως σε μερικα χρονια να μην υπαρχει πλεον αυτη η αναγκη του αηβασιλη δεν ξερω εαν θα εχουμε χασει και την ελπιδα μας πλεον ... ή εαν εχουμε κανει τα παιδια μας να ζουν χωρις ελπιδα γιατι εμεις απο λιγο εως πολυ την ειχαμε , την εχουμε ζησει ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2010, 14:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ποια αναγκη μας , εχει δημιουργησει τον "αη βασιλη" ολων ? καθως απο οσο ξερω ολοι οι λαοι λιγο πολυ εχουν κατι παρομοιο , οχι με την μορφη αγιου ή με τον χοντρο κοκκινοσκουφιτσο των βορειων, αλλα ο καθενας οπως αυτος θελει , τωρα μπορει να ξερω λαθος ,οποτε διωρθωστε με και να αποτελει αποκλειστικα χριστιανικο εθιμο

θα ελεγα οτι ειναι η αναμονη του νεου , της αλλαγης , του καινουργιου , αυτο που θα μας αλλαξει , που θα διορθωσει τα οσα μας χαλανε και που θα μας φερει αυτο που δεν εχουμε και μαζι με αυτο την χαρα ... ποια η καλυτερη μερα απο την πρωτοχρονια για κατι τετοιο, η αλλαγη της χρονιας , ο νεος χρονος

καποτε γιορταζονταν και η αλλαγη της εποχης ακομη και του μηνα , θα μπορουσαμε δηλαδη να ειχαμε σημερα 17 "αη βασιλιδες" και να μας φερνουν το καινουργιο αλλα ισως τοτε να ηταν ΒΑΡΕΤΟ χαχαχα απο την αλλη ομως τα σημερινα παιδια εχουν 365 αηβασιλιδες και εχουν χασει την μπαλα

η αναγκη λοιπον για ελπιδα σε χρονια μαλιστα πολυ ποιο δυσκολα απο τα δικα μας ,σημερα παλι , σημερα ισως εχουμε περισσοτερο απο ποτε αναγκη την ελπιδα , αλλα δεν το ξερουμε , ισως και να μη το θελουμε , δε ξερω , παντως ακομη και τα μικρα παιδια εχουν χασει αυτο το συναισθημα , οταν εχουν οτι ζητουν ολη τη χρονια δεν μενει να ζητησουν τιποτα απο τον "αη βασιλη" αλλα και αυτο που ζητανε θα χαθει με το δωρο των επομενων ημερων της επομενης εβδομαδας ή μηνα

εχω ΣΟΒΑΡΟ , ναι μη γελατε σοβαροτατο , προβλημα με την ανηψουλα μου , δεν ξερω τι δωρακι να της παρω αφου εχει τα παντα ... εγω (ισως γιατι ετσι εμαθα) περιοριζω τα δωρα μου σε 2,3 στιγμες , στα γενεθλια και στην πρωτοχρονια αντε καμια φορα και σε κανενα πανηγυρι, η δε μικρουλα δεχεται δωρα σε εβδομαδιαια αντε να μη το τραβαω ισως σε μηνιαια βαση απο ολους τους γυρω της ... οτι και να παρει την πρωτοχρονια θα τις χαρισει χαρα για μερικα λεπτα και παει περασε ... ετσι φοβαμαι οτι τα παιδια χανουν ακομη και αυτο το δικαιωμα στην χαρα των δωρων , αναλωνουν το συναισθημα της χαρας σε πολλες μικρες χαρες και χανουν την μεγαλη ... δε ξερω μπορει και να γερασα χαχα αλλα τυχαινει να το βλεπω στα ανηψια μου ολα, αλλα η μικρη ειναι και η ποιο αγαπημενη παντα χαχα

μιλαμε εμεις εδω για τον αηβασιλη καθως εχουμε βιωσει απο λιγο (εγω) και ποιο πολυ (οι μεγαλυτεροι μου) το γεγονος ο αηβασιλης να μη φερει τιποτα ή αυτο που θα φερει θα ειναι το παιχνιδι μιας ολοκληρης χρονιας , το ενα και μοναδικο μας παιχνιδι (ακομη εχω τα πρωτοχρονιατικα παιχιδια μου ... αντε ενα ριγος με διαπερνα!!! αρε εαρινε με τα θεματα σου χαχα) και με αυτο βγαζαμε την χρονια (οσοι το ειχαμε και αυτο) και περιμεναμε τον επομενο αηβασιλη με αγωνια απο το καλοκαιρι ή με το ανοιγμα των σχολειων

σημερα αυτο χανετε , ασχετα απο την "θρησκευτικη" του πλευρα που δεν θελω καν να την αγγιξω , και ισως σε μερικα χρονια να μην υπαρχει πλεον αυτη η αναγκη του αηβασιλη δεν ξερω εαν θα εχουμε χασει και την ελπιδα μας πλεον ... ή εαν εχουμε κανει τα παιδια μας να ζουν χωρις ελπιδα γιατι εμεις απο λιγο εως πολυ την ειχαμε , την εχουμε ζησει ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Φίλε μου καλημέρα...
Μια διευκρίνηση...σαν αναφέρω τον Αί Βασίλη δεν το συσχετίζω με την Θρησκεία αλλα σαν ένα παραμυθάκι που εξιτάρει την φαντασία του μικρού παιδιού -θα θυμάσαι άραγε φαντάζομαι πως λειτουργούσε και στην δική μας παιδική ψυχή- που φέρνει τα δώρα και χαμόγελο στις παιδικές καρδιές και όλων όσων αισθάνονται παιδιά και τους αρέσει το παραμύθι που καμμιά φορά είναι πολύ πιο όμορφο απο την σκληρή πραγματικότητα... και μας κάνει να δραπετεύουμε απο αυτήν ... ας είναι και παραμυθάκι και τα παραμυθάκια καμμιά φορά είναι όμορφο να τα ζούμε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2010, 16:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

makfor:

...οτι και να παρει την πρωτοχρονια θα της χαρισει χαρα για μερικα λεπτα και παει περασε ... ετσι φοβαμαι οτι τα παιδια χανουν ακομη και αυτο το δικαιωμα στην χαρα των δωρων , αναλωνουν το συναισθημα της χαρας σε πολλες μικρες χαρες και χανουν την μεγαλη


Καλησπέρα αγαπητέ makfor,
πόσο δίκιο έχεις !!!

Και από την άλλη σκέψου:

η άλλη πλευρά της ...ζωής!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2010, 17:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Εαρινέ,ρωτάς μέσα από το θέμα σου:
"τελικά είναι καλός ο Άϊ Βασίλης;"

Ε,λοιπόν αυτή η φαντασία που εφευρέθηκε από
τους δυτικούς και που αφορά ΜΟΝΟΝ αυτούς,
όχι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ !!!

Γιατί αν ήταν καλός,τόσο αυτός και η ιστορία
που τον συνοδεύει,όσο και η θρησκεία που τον
δημιούργησε,τότε 2000 χρόνια μετά δεν θα υπήρχαν
αυτές οι ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ!!!

Θα είχαν εξαληφθεί!
Αλλά αυτοί,οι καλοί χριστιανοί,πήγαν στην
Αφρική και σε άλλες "τριτοκοσμικές" όπως
τις ονόμασαν χώρες (εγώ λέω όπως τις κατάντησαν
αυτοί οι "εκπολιτιστές-χριστιανοί της δύσης),
και ορίστε το αποτέλεσμα σήμερα!!!

Γιατί να μην τους αφήσουν έτσι όπως ζούσαν
στην ησυχία τους;
Τι πρόβλημα είχαν τόσες χιλιάδες χρόνια
που πήγαν να το διορθώσουν;;;!!!

Όχι,δεν είναι καλός ο αϊ Βασίλης...
Δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ καλό από την
υποκρισία που αντιπροσωπεύει ο
χριστιανισμός!!!
ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΝΑ ΨΕΜΑ !!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2010, 17:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις αγαπητέ Εαρινέ,τα παιδικά μου
χρόνια τα έζησα στην Θεσσαλονίκη,και
συγκεκριμένα στο Κορδελιό.
Εκεί λοιπόν υπήρχαν κάποιοι πρόσφυγες από
την Γιουγκσλαβία,μάλιστα οι περισσότεροι
από τα Σκόπια. Τους λέγαμε στο σχολείο
σερβάκια.
Αυτοί ήταν πολύ φτωχοί! Όταν έρχονταν οι
γιορτές των Χριστουγέννων,μάς έλεγαν οι
δάσκαλοί μας,να φέρουμε ότι ο καθένας μπορούσε,
κυρίως από φαγώσιμο (μια ζάχαρη,ένα πακέτο μακαρόνια
ένα γάλα κ.λ.π.),τα έφτιαχναν πακέτα και
τα έδιναν στα παιδάκια αυτά.

Όταν εμείς στο σπίτι πέρναμε τα δώρα μας,τα
οποία (λόγω ευκαίριας του πατέρα μου τότε
τα είχαμε και σε μεγαλύτερη συχνότητα),
πολλές βραδιές πρωτοχρονιάς,σκεφτόμουν
εκείνα τα παιδιά! Τους συμμαθητές/τριές μου
που το φαγώσιμο που ως δώρο τους προσφέρονταν
ήταν κάτι το ιδιαίτερο,το πρωτοχρονιάτικο
δώρο τους !!!
Τα σκεπτόμουν εκείνα τα παιδιά...

Και σήμερα; Σήμερα μας "έφαγε" πνευματικά
η υπερκατανάλωση... Ποιός σκέπτεται άραγε
κάποια παιδιά;;;!!!...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2010, 19:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξέρεις αγαπητέ Εαρινέ,τα παιδικά μου
χρόνια τα έζησα στην Θεσσαλονίκη,και
συγκεκριμένα στο Κορδελιό.
Εκεί λοιπόν υπήρχαν κάποιοι πρόσφυγες από
την Γιουγκσλαβία,μάλιστα οι περισσότεροι
από τα Σκόπια. Τους λέγαμε στο σχολείο
σερβάκια.
Αυτοί ήταν πολύ φτωχοί! Όταν έρχονταν οι
γιορτές των Χριστουγέννων,μάς έλεγαν οι
δάσκαλοί μας,να φέρουμε ότι ο καθένας μπορούσε,
κυρίως από φαγώσιμο (μια ζάχαρη,ένα πακέτο μακαρόνια
ένα γάλα κ.λ.π.),τα έφτιαχναν πακέτα και
τα έδιναν στα παιδάκια αυτά.

Όταν εμείς στο σπίτι πέρναμε τα δώρα μας,τα
οποία (λόγω ευκαίριας του πατέρα μου τότε
τα είχαμε και σε μεγαλύτερη συχνότητα),
πολλές βραδιές πρωτοχρονιάς,σκεφτόμουν
εκείνα τα παιδιά! Τους συμμαθητές/τριές μου
που το φαγώσιμο που ως δώρο τους προσφέρονταν
ήταν κάτι το ιδιαίτερο,το πρωτοχρονιάτικο
δώρο τους !!!
Τα σκεπτόμουν εκείνα τα παιδιά...

Και σήμερα; Σήμερα μας "έφαγε" πνευματικά
η υπερκατανάλωση... Ποιός σκέπτεται άραγε
κάποια παιδιά;;;!!!...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Φίλη Καποδίστρια καλησπέρα...

θα ήθελα , πριν προχωρήσω στην απαντησή μου , να πώ ορισμένα "πραματάκια"...
θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω , ότι δεν είμαι δα και τόσο αφελής και πρίν αναρτήσω το θέμα , διαισθανόμουν τις αντιδράσεις που αυτό θα έφερνε και την πιθανή σκέψη αρκετών συνδικτύων "Ρε τι έγινε τώρα , μπάς και σάλεψε , ο τύπος"..???
Όμως ο σκοπός μου δεν ηταν αυτός , να γίνει οποιαδήποτε διασύνδεση του Αι Βασίλη με θρησκευικές σκοπιμότητες αλλα αυτό καθ'εαυτό το "ψυχολογικό μήνυμα" που μπορεί να φέρει στην παιδική ψυχή...και ας προέρχεται συσχετιστικά με τον Χριστιανισμό...προσωπικά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα και αν θεωρήσω ότι υπο όρους κάτι μπορεί να εισφέρει θεματικά σε κάποιον , δεν έχω ταμπού -δεν λέω ότι έχεις εσύ ..."..

Εξάλλου , το ολο θέμα ... έχει ξεπεράσει πλέον την αρχική θρησκευτική του υπόσταση και διατρέχει τον ανθρώπινο νού και την ψυχή ως ένας μύθος -για τους ενήλικες- και τίποτα περισσότερο...

Και με τον Freud δεν συμφωνώ σε πολλά απ'οσα είπε και με τον Πλάτωνα -δεν εννοώ τον σσυνδίκτυο-...ακόμα και με τον Αριστοτέλη -που είμαι και ένθερμος θαυμαστής του- και με την Αρχαία Ελληνική Θρησκεία δεν συμφωνώ αλλα ωστόσο πολλά μου αρέσουν και απο αυτήν , ακόμα και η ιστορία με τον Κυανοπώγωνα -ως ψυχολιγικό μάθημα- με εξιτάρει... μολονότι πρόκειται για μια φανταστική Ιστορία...ακόμα και μέσα απο τον "Άρχοντα των δακτυλιδιών" μπορούν να εξαχθούν πολύ χρήσιμα στοιχεία-συμπεράσματα......ακόμα και οι Κυράδες σου , μπορεί να λειτουργήσουν θεραπευτικά στην/ις ψυχή/ές των μικρών παιδιών και όχι μόνο...ακόμα και σύ η ίδια...!!!

Βλέπεις δεν έχω στεγανά φίλη μου , όσο και αν αυτό σου φανεί περίεργο...δεν φοβάμαι απο τίποτα και μπορώ να δώ ακόμα και μέσα στο μαύρο ... το εκτυφλωτικό φώς...!!!

Οι απόψεις μου περί των Θρησκειών , είναι καταγεγραμμένες και το γνωρίζεις ... ωστόσο η ιστορία του Άι Βασίλη και ιδιαίτερα τα δώρα που κομίζει και η ανθρωπιά του αλλα και το χαμόγελό του λειτουργούν θεραπευτικά -έχω την αίσθηση- στην παιδική αγνή καρδούλα...μια καρδούλα -στριμωγμένη μεν- που εν-υπάρχει και εντός μας και αναζητάει έστω για λίγο να ζήσει το παραμύθι...και να ξεφύγει απο την "αλήθεια" των ανθρώπων...

Εξάλλου προσωπικά αν πρέπει να δώσω τον δικό μου ορισμό για τον Θεό -αν δεχθούμε ότι υπάρχει-, θα έλεγα ότι ορίζω ως Θεό ... όλα όσα βλέπω και δεν βλέπω γύρω μου , όλα και όλους ....

Μήπως δεν υπάρχουν άραγε και όμορφοι άνθρωποι μέσα στον Χριστιανισμό που βλέπουν σε αυτόν ένα στήριγμα για τις οδύνες και τους φόβους τους...ασχέτως του τι πιστεύουν ενδόμυχα γι'αυτόν...???

Την ανάγκη τους οι άνθρωποι για κάτι φίλη μου την κάνουν φιλότιμο και πραγματικότητα -περί αυτού πρόκειται-...άλλοι εδώ και άλλοι εκεί και άλλοι παραπέρα..

Ένας μύθος είναι και τίποτα περισσότερο και μάλιστα για παιδάκια...

Την καλησπέρα μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 15:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα , έχασα την πολυ-αγαπημένη μου αδερφούλα και τα συναισθήματά μου είναι μικτά.."χαρά" και "βαθειά λύπη" ταυτόχρονα...

Χαρά , διότι λυτρώθηκε απο τα βάσανα του πόνου -σωματικού και ψυχικού- μήνες τώρα...και "Βαθειά λύπη" για την αδελφή και έναν πραγματικά υπέροχο άνθρωπο , γεμάτο χαρά και αγάπη και καλοσύνη για όλο τον κόσμο...έφυγε νωρίς...

Απλά ήθελα να το μοιρασθώ μαζί σας...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 16:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Παρτα κολογαυρε!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 16:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωχ!
Τωρα ειδα το πιο πανω μηνυμα!


Τι να πω,τι να πεις να'σαι καλα να ενθυμεις
μεχρι και παλι να τη ματαδεις!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 16:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συλλυπητήρια Εαρινέ...Μακάρι η χαρά και η λύπη που λες να γίνουν δύναμη για σένα και τους αγαπημένους σου από εδώ και μπρος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 17:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συλλυπητήρια φίλε Δήμο,να είναι καλα εκεί που βρισκεται τώρα και
εύχομαι,με κάποιο τρόπο, να σου ξαναμιλήσει, να την ξαναδείς....Ίσως, στον ύπνο σου,ίσως στη σκέψη σου....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 19:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Εαρινέ,είμαι νοητά κοντά σου...
Άς της το σιγοτραγουδήσουμε αποχαιρετόντας την ...


Gud bye to u my trusted friend

Να την θυμάσαι ΠΑΝΤΑ χαρούμενη,καλέ μου Εαρινέ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 20:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε εαρινε σκεφτομαι πολλα αλλα δεν θελω τι να πω τιποτα , νιωθω ομως παραξενα γιαυτο που διαβασα σαν να σε ξερω απο "κοντα" ρε φιλε τοσα νιωθω , κραταω το λυτρωθηκε ... και νομιζω οτι "κακώς" λυπομαστε , αλλα ... !!!!

να εισαι ΚΑΛΑ και να την θυμασαι ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ευχομαι !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 22:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί να μην τους αφήσουν έτσι όπως ζούσαν
στην ησυχία τους;
Τι πρόβλημα είχαν τόσες χιλιάδες χρόνια
που πήγαν να το διορθώσουν;;;!!!

Πολύ καίριο και σωστό ερώτημα. Όλοι λίγο εως πολύ το έχουμε κάνει, βλέποντας
την υπάρχουσα κατάσταση. Είναι φανερό ότι ο κόσμος
'τρέχει σε διαφορετικές ταχύτητες" και πολλοί άνθρωποι ζουν μέσα σε πολύ δύσκολο
περιβάλλον. Σ'αυτό που είχαν εκατοντάδες χρόνια. Ο ΄άνθρωπος της δύσης έχει μια
μόνιμη μανία στο συγκεκριμένο θέμα,
να φέρει όσους δεν ακολουθούν το τρόπο ζωής, να τους "προσφέρει" με διάφορους τρόπους
πράγματα από τη κουλτόυρα του. Για χάρη της ευκολίας φυσικά. Να "ανακουφίσει" να
εκμοντερνίσει, να δώσει -που για καλό το σκέφτεται/κίνητρο- αλλά με το δικό του
αποκλειστικό τρόπο. Στο όνομα της προόδου όμως πέφτει σε παγίδες όμως. Η φύση γίνεται
κάτι ξένο κι απόμακρο από/προς τον άνθρωπο. Μόνιμος κάτοικος μεγάλων πόλεων όπου τα πάντα
είναι στο τεχνητό έχει χάσει τη ρίζα, την ένωση που τον συνδέει με το κόσμο.
Κατ' επέκτασιν και με τον ίδιο του τον εαυτό. Οργανώνει, δομεί κ ταξινομεί με απίστευτο
τρόπο όσα του είναι απαραίτητα αλλά έχει πολυ δρόμο ακόμα μέχρι να καταλάβει
τα πολύ βασικά. Πίσω στα βασικά ανατρέχει μόλις τα βρει σκούρα -αν δε γλυτώσει- τη
σχιζοφρένεια και τα χάπια! Είναι στην ουσία "εθισμένος" πρεζάκιας στο υλικό, στα
πολλά πράγματα που τον "ρολάρουν" σε πολλά ζόρια. [εδώ να θυμηθούμε το "σχίσμα"
μεταξύ σώματος και ψυχής-πνεύματος από...διάφορες πηγές όλες τις χιλιετίες, ο άνθρωπος
α - μόνο κι αποκλειστικά πνεύμα, η διανόησή του του απαγορεύει σχέση με το περιβάλλον
του, μετά ο άνθρωπος ύλη και αποκλειστικά ύλη, βιομηχανική επανάσταση λοιπόν,
ιμπεριαλισμός της αγροτικής επανάστασης και πάει λέγοντας, η γη θα φάει "στύψιμο"
μέχρι τελικής σταγόνας για να υπηρετήσει τη "κορωνίδα" της δημιουργίας. Η βαθιά και πολύ
λογική ανάγκη του ανθρώπου να μη νιώθει μόνος αρα θα φτιάξει το θεό απο ανάγκη, ή θα
οδηγήσει τώρα πια σε θεωρίες εξέλιξης κλπ κλπ. για να έχει κάτι για να του δίνει δύναμη
έξω από αυτόν -άρα να τον εμποδίζει ταυτόχρονα να ανακαλύψει και τη τεράστια δύναμη
που έχει. Διωγμός από το κήπο της εδεμ και απώλεια της συμβιοτικής σχέσης με το περιβάλλον
του. Ο διαχωρισμός του αρσενικού με το θηλυκό στοιχείο -χειρουργικά- ο "πόλεμος" των φύλων]
Όλο γεμίζει και γεμίζει σε ένα αγώνα δρόμου! Κι έτσι πάμε μέχρι σήμερα.
Τιβι, ουσίες, περσόνα, ρουτίνα,
άλλοι άνθρωποι, (κοινωνική υπο-χρέωση κι ας μη το θέλει!!!), ιδεολογικές γραμμές,
ολική βύθιση σε εργασία (αν δε δουλεύει κάποιος είναι "ύποπτος" "παράσιτο" "θα
πεθάνει στη ψάθα"!). Εξάρτηση απόλυτη. Αν όμως μπορέσουμε να βγάλουμε το αίτιο της
εξάρτησης οι εθισμένοι παθαίνουν φυσικά κρίση! Ακολουθεί το παράδειγμα της εξόντωσης
της μεσαίας τάξης σαν πανάκεια. Και φυσικά βία. Ηθική. Καθημερινή. Μαζί με σαδισμό ένα
άμετρο πάθος για καταστροφή της ζωής και έλξη για το αντίθετο. Νεκροφιλία. Ότι είναι ψόφιο, δόξα και τιμή! Θα συνεχίσει σε άλλους κόσμους! Αυτός ο κόσμος-σκέφτεται- δε μπορεί να έχει
ανθρώπους που ζουν σε αρμονικές συνθήκες με τη φύση πρέπει να μπουν όλοι αναγκαστικά στο
τρυπάκι! Να βοηθήσουμε θέλουμε, με το...δικό μας τρόπο όμως. Απαγορεύεται να είσαι σε μια
φυλή που ζει στο δάσος. Είσαι..."άγριος"!

PS: Φίλε η σκέψη είναι κοντά σου.

many questions, tiring answers

Edited by - treptolemus on 25/11/2010 22:28:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 22:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ συλληπητήρια.
Να ζει πάντα μέσα σου στις ομορφότερες στιγμές της και να σε συντροφεύει στις δύσκολες δικές σου στιγμές δίνοντάς σου δύναμη...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 22:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα συλλυπητήρια μου Δήμο και να είσαι σίγουρος πως όσο την έχεις μέσα στην καρδιά σου και στο μυαλό σου πάντα θα βρίσκεται δίπλα σου…!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 23:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός :Σήμερα , έχασα την πολυ-αγαπημένη μου αδερφούλα και τα συναισθήματά μου είναι μικτά.."χαρά" και "βαθειά λύπη" ταυτόχρονα...

Χαρά , διότι λυτρώθηκε απο τα βάσανα του πόνου -σωματικού και ψυχικού- μήνες τώρα...και "Βαθειά λύπη" για την αδελφή και έναν πραγματικά υπέροχο άνθρωπο , γεμάτο χαρά και αγάπη και καλοσύνη για όλο τον κόσμο...έφυγε νωρίς...

Απλά ήθελα να το μοιρασθώ μαζί σας...


Φίλε μου Εαρινέ, τα συλλυπητήριά μου. Μόλις διάβασα το μήνυμά σου για το συμβάν. Δεν τα καταφέρνω σ'αυτές τις περιπτώσεις να εκφράζομαι με τον καταλληλότερο τρόπο. Το μόνο που βρίσκω αυτή τη στιγμή να σε διαβεβαιώσω είναι η ειλικρινής συμπαράστασή μου στα όποια συναισθήματα σε διακατέχουν. Το διαισθάνομαι όμως, αυτό, και θα στο πω : Από εκεί που βρίσκεται είμαι σίγουρος ότι πάντα θα είναι κοντά σου και θα σου συμπαραστέκεται .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

felosial
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 23:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ αερινέ..
το φως της θα συνεχίσει να ζει μέσα σου.. να τη σκέφτεσαι κ να χαμογελάς.. εύχομαι..καλό της ταξίδι..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 16:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σήμερα , έχασα την πολυ-αγαπημένη μου αδερφούλα και τα συναισθήματά μου είναι μικτά.."χαρά" και "βαθειά λύπη" ταυτόχρονα...

Χαρά , διότι λυτρώθηκε απο τα βάσανα του πόνου -σωματικού και ψυχικού- μήνες τώρα...και "Βαθειά λύπη" για την αδελφή και έναν πραγματικά υπέροχο άνθρωπο , γεμάτο χαρά και αγάπη και καλοσύνη για όλο τον κόσμο...έφυγε νωρίς...

Απλά ήθελα να το μοιρασθώ μαζί σας...


ένα τραγούδι που είμαι σίγουρος ότι εκφράζει τα αισθήματα όλων για όσους έχασαν
http://www.youtube.com/watch?v=epAy5q_tGj0

κάτι τέτοιες στιγμές εύχομαι να κάνω λάθος και να υπάρχει παράδεισος ώστε κάποια στιγμή να βρεθούμε πάλι με τα αγαπημένα μας πρόσωπα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 17:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συλλυπητήρια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 19:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός :Σήμερα , έχασα την πολυ-αγαπημένη μου αδερφούλα και τα συναισθήματά μου είναι μικτά.."χαρά" και "βαθειά λύπη" ταυτόχρονα...

Χαρά , διότι λυτρώθηκε απο τα βάσανα του πόνου -σωματικού και ψυχικού- μήνες τώρα...και "Βαθειά λύπη" για την αδελφή και έναν πραγματικά υπέροχο άνθρωπο , γεμάτο χαρά και αγάπη και καλοσύνη για όλο τον κόσμο...έφυγε νωρίς...

Απλά ήθελα να το μοιρασθώ μαζί σας...


Καλό της ταξίδι Δήμο μου.
Ενα δάκρυ και απο εμέναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 19:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συλλυπητήρια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 22:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και τον καθένα ξεχωριστά...
Θαρρείς ότι κάποιοι άνθρωποι τυχαία σε τούτο δώ τον κόσμο δεν ήρθαν...αλλα σαν αστεράκια ολόλαμπρα για να μας μεταδώσουν λίγο απο το πλέριο φώς της καρδιάς τους...μιας καρδιάς που ζωγραφίζεται στο πρόσωπό τους...στα μάτια...στο χαμόγελό τους...μιας καρδιάς ανοιχτής για να δεχθεί και ν'αγκαλιάσει όλες τις άλλες υπάρξεις και να ολοκληρωθεί...

Ήμουν τυχερός που ήταν η δική μου αδερφή...γέμισε η ζωή μου απο αισθαντικότητα και νομίζω απο λίγη "τσίπα" και ανθρωπιά...να είστε όλοι καλά...ευχαριστώ ξανά..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 07:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος:

κάτι τέτοιες στιγμές εύχομαι να κάνω λάθος και να υπάρχει παράδεισος ώστε κάποια στιγμή να βρεθούμε πάλι με τα αγαπημένα μας πρόσωπα



Αυτή είναι η αλήθεια...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 15:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
αθεος:

κάτι τέτοιες στιγμές εύχομαι να κάνω λάθος και να υπάρχει παράδεισος ώστε κάποια στιγμή να βρεθούμε πάλι με τα αγαπημένα μας πρόσωπα



Αυτή είναι η αλήθεια...




Αναρωτιέμαι , άραγε αυτό το όμορφο συναίσθημα της ευτυχίας ή της χαράς που δημιουργείται εντός μας και διαχέεται σε όλο μας το "είναι" , άραγε το δημιουργούμε εμείς αποκλειστικά ή είναι ένα συδ-δημιούργημα πολλών πααραμέτρων και πολλών συνανθρώπων μας..???

Μήπως ένα χαμόγελο καρδιάς ή μια γλυκειά ματιά ή οτιδήποτε άλλο που ως ερέθισμα έρχεται απο τους γύρω μας ... δεν αποτελεί ή δεν είναι η γενεσιοποιός εκείνη αιτία για την απαρχή της εμφάνισης αυτών των συναισθημάτων...???

Φθάνουν κάποιες στιγμές στην ζωή μας , για να αντιληφθούμε την μικρότητα της ύπαρξής μας αλλα και το μεγαλείο που η ίδια εμπεριέχει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Allah
troll


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 21:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Allah  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 28/11/2010

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2010, 21:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σήμερα , έχασα την πολυ-αγαπημένη μου αδερφούλα και τα συναισθήματά μου είναι μικτά.."χαρά" και "βαθειά λύπη" ταυτόχρονα...

Χαρά , διότι λυτρώθηκε απο τα βάσανα του πόνου -σωματικού και ψυχικού- μήνες τώρα...και "Βαθειά λύπη" για την αδελφή και έναν πραγματικά υπέροχο άνθρωπο , γεμάτο χαρά και αγάπη και καλοσύνη για όλο τον κόσμο...έφυγε νωρίς...

Απλά ήθελα να το μοιρασθώ μαζί σας...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Ό,τι και να σου πούμε θα είναι λίγο. Είναι ό,τι πιο δύσκολο να χάνεις έναν αγαπημένο άνθρωπο. Σε βεβαιώνω πως αν και δεν σε ξέρω καθόλου, λυπάμαι πραγματικά γι αυτό. Καλά έκανες και θέλησες να το μοιραστείς. Να είσαι καλά. Η αδερφούλα σου δεν θα "χαθεί" ποτέ, αφού την αγαπάς τόσο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy