ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όνειρα με UFO
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lula
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2011, 13:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ και ένα χρόνο βλέπω όνειρα με εισβολές εξωγήινων... κάποιες υποτήθετε ότι έχουνε γίνει ήδη, ενώ κάποιες άλλες υποτίθετε ότι πρόκειται να γίνουν στο μέλλον... δεν μοιάζουν με εφιάλτες... αντίθετα μάλιστα... και έχω την εντύπωση ότι είναι προφητικά... είναι ανόητο.. βλέπει κανείς άλλος όνειρα με ούφο?

violent king
Μέλος 1ης Βαθμίδας


90 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2011, 13:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα ονειρα αποτελουν μερος των φοβων μας,των σκεψεων μας,γενικοτετα πληροφοριων που υπαρχουν στον εγκεφαλο μας,δεν ειναι προφητικα,δεν υπαρχει κατι μεταφυσικο σε αυτα,καμια συνδεση με μελλοντικα γεγονοτα.

Countess it is your night
You are haunted by your wild desires
Possessed by bestial lust
You are the goddess of the loveΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2011, 14:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]lula

Εδώ και ένα χρόνο βλέπω όνειρα με εισβολές εξωγήινων... κάποιες υποτήθετε ότι έχουνε γίνει ήδη, ενώ κάποιες άλλες υποτίθετε ότι πρόκειται να γίνουν στο μέλλον... δεν μοιάζουν με εφιάλτες... αντίθετα μάλιστα... και έχω την εντύπωση ότι είναι προφητικά... είναι ανόητο.. βλέπει κανείς άλλος όνειρα με ούφο?
=================================================================Kalv

Εγω τα βλεπω εδω και 50 plus χρονια,απο τοτε που ουτε για UFO ξεραμε
ουτε ουφολογοι και αντιουφολογοι ξερολες υπηρχαν,αν σου λεει κατι αυτο.
Καλως ηλθες στο club και μη χαμπαριαζεις με αντουφολογους ξερολες.
Α!!ουτε με τους ονειροκριτες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2011, 15:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδώ και ένα χρόνο βλέπω όνειρα με εισβολές εξωγήινων... κάποιες υποτήθετε ότι έχουνε γίνει ήδη, ενώ κάποιες άλλες υποτίθετε ότι πρόκειται να γίνουν στο μέλλον... δεν μοιάζουν με εφιάλτες... αντίθετα μάλιστα... και έχω την εντύπωση ότι είναι προφητικά... είναι ανόητο.. βλέπει κανείς άλλος όνειρα με ούφο?



Μην δίνεις σημασία.

Θα έχεις επηρεαστεί από κάποιες σχετικές χολιγουντιανές παραγωγές, ή από ανάλογες ιστορίες στο ίντερνετ.

Δεν πρόκειται κάτι τέτοιο να συμβεί.
Ηρέμησε!!!!

Όταν ξαναδείς τέτοια όνειρα, χαλάρωσε και απόλαυσε το όνειρο, έχοντας κατά νου ότι βλέπεις φανταστικά σενάρια.
Αν μπορείς διασκεύασε και το σενάριο όταν ξυπνήσεις, και στο επόμενο όνειρο θα το δείς να τρέχει αυτή η αλλαγή της ιστορίας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lula
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2011, 19:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα όνειρα αυτά δεν ειναι εφιαλτες, είναι από τα πιο φαντασμαγορικά όνειρα που είχα ποτέ μου... νιώθω μία περίεργη ασφάλεια και προστασία, δεν πάζει θέμα καταστροφής... αντίθετα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2011, 21:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote
===============================================
lula

Εδώ και ένα χρόνο βλέπω όνειρα με εισβολές εξωγήινων... κάποιες υποτήθετε ότι έχουνε γίνει ήδη, ενώ κάποιες άλλες υποτίθετε ότι πρόκειται να γίνουν στο μέλλον... δεν μοιάζουν με εφιάλτες... αντίθετα μάλιστα... και έχω την εντύπωση ότι είναι προφητικά... είναι ανόητο.. βλέπει κανείς άλλος όνειρα με ούφο?
==================================================

Γεια σου lula

Προφητικα ονειρα εχουν δει εκατομμυρια ανθρωποι στον κοσμο.Αρα δεν είναι ανοητο ουτε αδυνατο να γνωριζει «καποιος» το μελλον.

Το θεμα μ’ενδιαφερει και θα ηθελα να σε παρακαλεσω,αν θελεις,να καταθεσεις-περιγραψεις τα ονειρα σου στο φορουμ.

Τα λεμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2011, 02:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
βλέπει κανείς άλλος όνειρα με ούφο?

Εγώ έβλεπα και βλέπω, αρκετά συχνά. Και είναι όλα πολύ έντονα. Τα περισσότερα έχουν κάπως απειλητικό χαρακτήρα. Όχι γιατί οι εξωγήινοι είναι πάντα κακοί, όσο για το ότι απειλείται αυτό που θεωρούσαμε ως δεδομένο μέχρι τη στιγμή της μαζικής εμφάνισης των UFO. Συχνά τα όνειρά μου αυτά συνοδεύονται με ένα αίσθημα τέλους, αποκάλυψης. Περιπετειώδη στην πλειοψηφία τους, αν και σε κάποιες περιπτώσεις έχω δει μονάχα τα φώτα στον ουρανό, σε κάποιους περίεργους σχηματισμούς και απλά ένιωσα πως αυτό ήταν, τελείωσε, δεν θα αναρωτιώμαστε πλέον για το τι υπάρχει πέρα από εμάς, αλλά δεν θα υπάρχει και τίποτε πια για να περιμένουμε.

Δεν ξέρω εάν έχουν κάποιον χαρακτήρα προφητείας, κάποιον χαρακτήρα "ανάμνησης" ή εάν είναι ένας τρόπος κωδικοποίησης του εσωτερικού μας κόσμου και των σκέψεων/φόβων μας κ.λπ. μέσα από ένα στερεότυπο επιστημονικής φαντασίας. Θα ήθελα ίσως να σκεφτώ όταν έχω δει ένα τέτοιο όνειρο πως ήταν προφητικό, πως υπονοούσε μια ιδιαίτερη πρόσβαση που εγώ προσωπικά έχω με τον εξωγήινο κόσμο, να διατηρήσω για λίγο ακόμα τη σημαντικότητά του όντας πλέον ξυπνητή. Αλλά εκεί είναι που σκέφτεται κανείς, ότι ακριβώς αυτές οι σκέψεις εξυπηρετούν αυτόν τον σκοπό: να νιώσει διαφορετικά, σημαντικά, έντονα αυτός που έχει την εμπειρία κι έτσι της προσδίδει ένα πιο βαρύ νόημα.

Ίσως πάλι να το προσγειώνω πολύ το θέμα με τα παραπάνω.
Όταν πάντως εμφανιστούν πάνω από το κεφάλι μας και νιώσω κάποιο οικείο συναίσθημα, από αυτά των σχετικών ονείρων, θα ξέρω να σας πω σίγουρα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2011, 02:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια μικρή συντονιστική σημείωση:

Ο τίτλος του θέματος "ΟΝΕΙΡΑ ΜΕ ΟΥΦΟ" αλλάζει σε:
"Όνειρα με UFO" (είναι πιο εύκολο να βρει κανείς τη λέξη UFO μέσω αναζήτησης, παρά τη λέξη ΟΥΦΟ - όσο για τα κεφαλαία, γενικώς καλό είναι να αποφεύγεται η πολύ συχνή χρήση τους, ακόμα και σε τίτλους θεμάτων)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2011, 03:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]lula

Τα όνειρα αυτά δεν ειναι εφιαλτες, είναι από τα πιο φαντασμαγορικά όνειρα που είχα ποτέ μου... νιώθω μία περίεργη ασφάλεια και προστασία, δεν πάζει θέμα καταστροφής... αντίθετα...

--------------------------------------------------------------

-Eτσι ακριβως νιοθω και εγω,οπως το λες,μια περιεργη ασφαλεια
και προστασια αλλα και ελπιδα.
-Επισης,εχω βρεθει πολες φορες μεσα σε αυτα.Μια απο αυτες,με
θεραπευσαν απο καποιο προβλημα υγειας,οπως το εχω αναφερει
σε αλλο φορουμ εδω στο esoterica και εφαγα και το σχετικο κραξιμο.
-Ομως μου εχει συμβει τοσες πολες φορες και με τετοιο τροπο που το
κραξιμο με αφηνει πλεον αδιαφορο.
-Η τελευταια φορα που βρεθηκα μεσα σε αστροπλοιο ηταν πριν 6 μηνες.
Τα οντα μεσα σ'αυτα,ειναι οπως και εμεις με την διαφορα οτι
εκπεμπουν μια ηρεμια και μια σιγουρια αγνωστη σ' εμας.
-Αυτη την τελευταια φορα με εξετασαν πανω σε ενα ιατρικο μεταλικο
τραπεζι.Ηταν μια γιατρος και δυο ανδρες βοηθοι της.Οταν τελειωσαν
με αυτο που ηθελαν να δουν,με εβαλαν σε ενα σφαιρικο οχημα
κατι σαν φυσαλιδα και επεστρεψα στη γη.
-Οποιος εχει αναλογες εμπειριες μη δισταζει να τις καταθεσει ,το μονο
κακο που κανουν,ειναι οι αντιδρασεις των σκεπτηκιστων,αλλα ας τις
αντιμετωπισουμε με κατανοηση.
-Τονιζω ακομα μια φορα,οτι τα ονειρα αυτα τα βλεπω απο την εφηβικη
μου ηληκια,δηλ. εδω και 50 και πλεον χρονια,μια εποχη που δεν
μιλαγαμε για UFO,ωστε να εχω επιρεαστει.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2011, 05:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις Notirk
Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε ένα συγκεκριμένο τμήμα του μηνύματός σου:
quote:
[...]
-Η τελευταια φορα που βρεθηκα μεσα σε αστροπλοιο ηταν πριν 6 μηνες.
Τα οντα μεσα σ'αυτα,ειναι οπως και εμεις με την διαφορα οτι
εκπεμπουν μια ηρεμια και μια σιγουρια αγνωστη σ' εμας.
[...]
(Ο τονισμός με bold, δικός μου)

Αυτό λοιπόν που μου έκανε εντύπωση είναι, το ότι ενώ στο μήνυμά σου ανέφερες κάποια στοιχεία των ονείρων που έχεις με εξωγήινους χρησιμοποιώντας παρελθόντα χρόνο στα ρήματα των φράσεών σου, στο τμήμα που σημειώνω χρησιμοποιείς ενεστώτα. Το έχεις κάνει συνειδητά αυτό; Ο ενεστώτας σημαίνει ότι κάθε φορά βλέπεις τα εξωγήινα όντα με την ίδια μορφή; ή επεκτείνεται σε κάποια δική σου πεποίθηση; (όπως για παράδειγμα ότι τα όνειρα μπορεί να μην είναι ακριβώς όνειρα αλλά να φέρουν στοιχεία πραγματικής επαφής με εξωγήινα όντα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2011, 08:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Νοtrik,
οποιος έχει ανάλογες εμπειρίες μην διστάσει να τις καταθέσει.

Η πρώτη φορά που βρέθηκα να κοιτώ ένα τέτοιο όχημα (αστρόπλοιο
το ονομάζω, κάτι σαν τεράστιο ιπτάμενο δίσκο σαν ένα τεράστιο οβάλ καθρέπτη,
το αντίκρισα( μέσα σ' ένα τόσο ζωντανό όνειρο, είναι σαν να συνέβηκε τώρα,

επέστρεφα στο πατρικό μου σπίτι,
ενώ δεν ζούσα εκεί(ζούσα στο δικό μου σπίτι)
όπως έστριψα την γωνία, και κατεβαίνοντας το δρόμο, φαινόταν το σπίτι καθαρά,
βλέπω πάνω από το διώροφο (μονοκατοικία)
ένα τεράστιο οβάλ όχημα (δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα)
σημειώνω ότι είχε σκοτεινιάσει, το όχημα όμως ήταν φωτεινό,
ανοίγοντας την πόρτα από το πεζοδρόμιο (ισόγειο) μπαίνω στο σαλόνι,
και αντικρίζω μέσα σε λαμπρό άκτιστο φως, τρεις άνδρες,
με απαστράπτοντα ιμάτια, ο δε μεσαίος άνδρας ήταν καθ υπερβολήν φωτεινός,
με γλυκύτατο παρουσιαστικό μου ανακοινώνει σοβαρός και πράος το λόγο για τον οποίο
είχε έρθει..(το συναίσθημα που βίωσα ήταν μια ανείπωτη ειρήνη, μια βαθιά γαλήνη..δεν περιγράφεται)
Από τό -90- και μετά, αυτό, επαναλαμβάνεται συχνά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2011, 08:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμαλια
Ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις Notirk
Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε ένα συγκεκριμένο τμήμα του μηνύματός σου:
quote:
[...]
-Η τελευταια φορα που βρεθηκα μεσα σε αστροπλοιο ηταν πριν 6 μηνες.
Τα οντα μεσα σ'αυτα,ειναι οπως και εμεις με την διαφορα οτι
εκπεμπουν μια ηρεμια και μια σιγουρια αγνωστη σ' εμας.
[...]
(Ο τονισμός με bold, δικός μου)

Αυτό λοιπόν που μου έκανε εντύπωση είναι, το ότι ενώ στο μήνυμά σου ανέφερες κάποια στοιχεία των ονείρων που έχεις με εξωγήινους χρησιμοποιώντας παρελθόντα χρόνο στα ρήματα των φράσεών σου, στο τμήμα που σημειώνω χρησιμοποιείς ενεστώτα. Το έχεις κάνει συνειδητά αυτό; Ο ενεστώτας σημαίνει ότι κάθε φορά βλέπεις τα εξωγήινα όντα με την ίδια μορφή; ή επεκτείνεται σε κάποια δική σου πεποίθηση; (όπως για παράδειγμα ότι τα όνειρα μπορεί να μην είναι ακριβώς όνειρα αλλά να φέρουν στοιχεία πραγματικής επαφής με εξωγήινα όντα)




-Αμαλια καλη σου ημερα,
-Ναι,το εχω κανει συνειδητα,γιατι καθε φορα που βλεπω εξωγηινα οντα
εχουν αυτη την ανθρωπινη μορφη.Και για να ειμαι πιο ακριβης,μια
απ'ολες τις φορες,αυτη που ηδη εχω αναφερει σε αλλο forum στο
esoterica,ειδα μονο ενα ρομποτ που με μετεφερε στο διαστημοπλοιο.
-Οσο για το αν ειμαι πεποισμενος για το αν ειναι πραγματικα,
ομολογω ακομα οχι.Παρ'οτι εχω τουλαχιστον μια φορα αποτελεσματα
στην "πραγματικη" ζωη,-μετα απο την περιπτωση με το ρομποτ-
και παρ'οτι αρχισα να βλεπω τετοια ονειρα σε εποχη που δεν γινοταν
λογος για ufo,ο σκεπτηκισμος μου-οσο και αν αυτο ακουγεται
αντιφατικο-δεν μου επιτρεπει να πω με βεβαιοτητα οτι ειναι
πραγματικα.Απο την αλλη ομως,θα νιοθω ασυνεπης με τον εαυτο μου
αν πω κατηγοριματικα οτι δεν υπαρχουν.
-Ενας απο τους λογους που ειμαι εδω,στο esoterica,ειναι και αυτος..
να διασταυρωσω τις εμπειριες μου,αυτες και αλλες "περιεργες"
με αλλους συνδικτυους που εχουν παρομοιες,για να βγαλω καποια
ακρη.Η ηληκια μου και οι εμπειριες μου στην ζωη,δεν μου
επιτρεπουν ουτε να εχω φαντασιωσεις και να πεταω στα συννεφα,
αλλα ουτε και να ειμαι κολημενος στις στερεοτυπες και κατεστημενες
γνωσεις.Η ζωη μου εμαθε,οτι αν ψαχνεις μονο εκει που σου εχουν
ΔΕΙΞΕΙ οτι πρεπει να ψαχνεις,τοτε δεν θα βρεις τιποτα καινουργιο
αλλα αυτο που τυχον βρεις ειναι κατι παλιο με αλλη μορφη και ετσι
συμβαλλεις και ενισχυεις την ηδη πλανερη πραγματικοτητα.Αυτο
κρυβει περισσοτερους κινδυνους,απο το να ψαχνεις παραδιπλα
απο εκει που σου εχουν δειξει/επιβαλει/εκπαιδευσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2011, 14:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι πολύ ενδιαφέρουσες εμπειρίες

quote:

-Αυτη την τελευταια φορα με εξετασαν πανω σε ενα ιατρικο μεταλικο
τραπεζι.

Μπορείς να πείς Notirk αν είναι εφικτό αν κατά κάποιο τρόπο σε σκάναραν ενεργειακά;

to puzzle ths xilietias
emre aydın-HoşçakalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2011, 15:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
YUGI-OH
Πράγματι πολύ ενδιαφέρουσες εμπειρίες

quote:
Νοτιρκ
-Αυτη την τελευταια φορα με εξετασαν πανω σε ενα ιατρικο μεταλικο
τραπεζι.

Μπορείς να πείς Notirk αν είναι εφικτό αν κατά κάποιο τρόπο σε σκάναραν ενεργειακά;

to puzzle ths xilietias
emre aydın-Hoşçakal
==========================================================


-Δεν γνωριζω,δεν αντιληφθικα κατι τετοιο.Αφου με εβαλαν στο ιατρικο τραπεζι,δεν ξερω τι μεσολαβισε,βρεθηκα μετα δεν ξερω ποσο χρονο,ορθιος διπλα στο τραπεζι και με οδηγισαν σε ενα αλλο χωρο οπου
υπηρχε μια διαφανης "φυσαλιδα" οχημα,με εβαλαν μεσα και επεστρεψα
στη γη.Ολα σε ονειρο.Ξυπνισα στο κρεβατι μου με καλη διαθεση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2011, 06:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η κατηγορία φαινομένων είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, ειδικά εάν αναλογιστεί κανείς τις τόσες χιλιάδες(μάλλον εκατομμύρια) ανθρώπων σε όλο τον κόσμο που τα έχει βιώσει. Σίγουρα τα βιώνουν πολύ περισσότεροι από όσους τελικά τα αφηγούνται σε άλλους και μάλιστα δημόσια.

Τόσο στην περίπτωση των "Βιωμάτων Απαγωγών από Εξωγήινους" όσο και στην περίπτωση των ονειρικών εμπειριών -εφόσον σε αυτές αναφερόμαστε σε αυτό το θέμα- που περιλαμβάνουν UFO ή εξωγήινους γενικότερα, πάντως, εντοπίζεται ιδιαίτερα συχνά κάποιο στοιχείο "σεξουαλικής" υφής(με την ευρύτερη ή και στενότερες έννοιες).
Για παράδειγμα τα βιώματα ή οι σκηνές ιατρικών εξετάσεων (πολλές φορές με μακριά εύκαμπτα ή άκαμπτα περίεργα εξεταστικά εργαλεία που διεισδύουν διερευνητικά σε διάφορες περιοχές του σώματος -από το κεφάλι έως τα γεννητικά όργανα και τα σπλάχνα) με τον/την εξεταζόμενο/η ξαπλωμένο/η σε ανήμπορη κατάσταση και γυμνό/ή σε ένα τραπέζι υπό τα βλέμματα εξωγήινων όντων, μπορούμε να τα κατατάξουμε σ'αυτό το είδος "συμβάντων".

-----------------------------------

Όμως, περισσότερο θέλησα να καταθέσω σ'αυτή τη Συζήτηση καθώς μου θύμισε μία έρευνα που είχαμε διεξάγει, κάποιοι από τους Συνεργάτες στο Esoterica, πριν αρκετά πλέον χρόνια για μία περίπτωση επίσκεψης εξωγήινων όντων εντός ενός σπιτιού που συνοδευόνταν επίσης και από διάφορες σχετικές ονειρικές εμπειρίες. Είπα λοιπόν πως θα ήταν ίσως χρήσιμες/εδιαφέρουσες ορισμένες πληροφορίες (από την μνήμη μόνον δυστυχώς αυτή τη στιγμή).

Μας είχαν πληροφορήσει λοιπόν και ζητήσει τη συνδρομή μας από τη συγκεκριμένη οικογένεια (ο σύζυγος που ήξερε τον χώρο ήδη) και μας είχαν δόσει από την αρχή αρκετά στοιχεία (λεπτομερείς έγγραφες αφηγήσεις, σκίτσα των όντων -που μάλλον κατατάσσονται στον γενικότερο τύπο των "Greys" κ.ο.κ.). Όταν έτυχε και κάποιοι από εμάς βρέθηκαν κοντά στην περιοχή (που ήταν το νησί της Νάξου) -ε, το πιέσαμε και κάπως- επισκεφτήκαμε και ολόκληρη την οικογένεια καθώς και το ίδιο το σπίτι.

Η σύζυγος ήταν αυτή που ανέφερε τις εμπειρίες αυτές (οι οποιές είχαν αποκτήσει και κάπως πιεστικό χαρακτήρα -συναισθηματικά για την ίδια). Επρόκειτο για μία νέα γυναίκα, μητέρα, αυτό που θα λέγαμε αξιόπιστο μάρτυρα, καθώς ήταν συνεκτική συνάμα και λεπτομερέστατη, χωρίς καμία εμφανή ιδιαιτερότητα στη συμπεριφορά, και είχε και ανώτατο μορφωτικό επίπεδο. Είχαμε πολύωρες ηχογραφήσεις από τη συζήτηση/συνέντευξη.
Επισκεφτήκαμε το σπίτι και τους χώρους των "συμβάντων" διεξοδικά. Όπως θυμάμαι εμπλέκονταν ακόμη και επιδράσεις σε άλλους οργανισμούς (φυτά που ξαφνικά ξεράθηκαν εντελώς για παράδειγμα).

Εξαιρετικά ενδιαφέρον στοιχείο ήταν ότι η μικρή τότε κορούλα της οικογένειας, ένα κοριτσάκι νομίζω κάτω των 10 ετών -όμως δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβή ηλικία επί του παρόντος (χωρίς και τις ίδιες τις καταγραφές)- επίσης αφηγήθηκε (με παιδιάστικο λόγο και δείχνοντας με νοήματα) ότι την επισκέφτηκαν και την ίδια στο δικό της δωμάτιο (ξεχωριστό από της μητέρας) και όπως έγινε κατανοητό από αυτά που μας έδειξε, της έκαναν και κάτι σαν ένεση στο μπράτσο. Αυτά τα "έλεγε" χωρίς καμία καθοδήγηση και οι Συνεργάτες του Esoterica επέμειναν ιδιαίτερα στη διασφάλιση από τέτοια φαινόμενα κατά την διερεύνηση/καταγραφή.

Απ'ότι θυμάμαι, το συγκεκριμένο Θέμα, περισσότερο σύμπλεγμα περιστατικών (άλλα αναφερόμενα ως φυσικά συμβάντα και άλλα ως ονειρικά), δεν το δημοσιοποιήσαμε ποτέ -τουλάχιστον εξ'ολοκλήρου- ούτε στην αρθρογραφία μας, ούτε στα Forums ούτε και σε οποιοδήποτε άλλο μέσο. Αυτό για διάφορους λόγους που δεν το επέτρεψαν.

Υπάρχουν όμως σίγουρα ακόμη "χαμένα" κάπου στο αρχείο μας όλα τα στοιχεία (όλων των μορφών) που συλλέξαμε καθ'όλη τη διάρκεια της μελέτης αυτής τότε. Ίσως κάποια στιγμή μπορέσουμε και να τα επεξεργαστούμε σε εννιαία σύνθεση και τα παρουσιάσουμε εντέλει.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lula
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2011, 22:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέλη οκτωμβρίου είδα στον ύπνο μου, ιπτάμενα αντικείμενα στον ουρανό, ούφο, στις πυραμίδες τις αιγύπτου, τη νύχτα. Ένα από αυτά, το πιο μεγάλο από όλα, βρισκόταν ακριβώς πάνω από την κεντρική πυραμίδα, δίνοντας της λαμπερό φως, σαν να την ενεργοποιούσε κάπως, ή σαν να έδεινε κάτι. Αμέσως μεγάλα χρωματιστά, φωτεινά σύμβολα εμφανίστηκαν πάνω στην μία πλευρά της... κόσμος περίμενε εκεί και παρακολουθούσε μαυροντυμένος, όλοι ήξεραν τι συνέβαινε... όλο αυτό ήταν κάτι σαν γιορτή... καλοσορίσματος, αρχή επικοινωνίας με εξωγήινους, αυτών που θα μας προστατεύανε...

Μόλις πριν δύο μέρες ανακάλυψα τι ήταν αυτά τα σύμβολα...

http://en.wikipedia.org/wiki/Astrological_symbols#Lunar_phases

Σύμβολα των πλανητών...

Πριν από αυτό, έβλεπα αρκετές εμφανίσεις ιπτάμενων αντικειμένων γενικά, φώτα, εντυπωσιακά χρώματα και σχήματα στον ουρανό, ακόμα και πλανήτες σε απόσταση αναπνοής από την γη. κάθε φορά οι εξωγήινοι ήταν όλο και πιο κοντά. Σαν να εξετάζανε την ανθρωπότητα και την γη... ορισμένα όνειρα ήταν μυνήματα για το μέλλον, μέσα στο μυαλλό των ανθρώπων... ότι θα υπάρξει βοήθεια... μόνο να ακολουθήσουν τους κανόνες. Ένιωθα ότι όλα αυτά τα ήξερα μέσα μου... και τα ακολουθούσα και εγώ...

Τελη Νοέμβρη είδα καπνό στην γη και φωτιά στον ουρανό... μυριάδες ούφο το ένα δίπλα στο άλλο, να στριφογυρίζουν κάτω από το φλεγώμενο ουρανό, μπορεί σαν ασπίδα γιατί ήμουν ανακουφισμένη. Ο κοσμός είχε παραμείνει στα σπίτια του, έτσι όπως πίστευε ότι έπρεπε να γίνει. Ένας εξωγήινος πέρασε μέσα σε κάθε σπίτι, σαν φιλοξενεία, ο κόσμος ήταν ήρεμος... εξικειωμένος, λόγο των μυνημάτων, ήξεραν τι συνέβαινε.

Πρώτη φορά έβλεπα εξωγήινο σε όνειρο τόσο κοντά (αν και δεν είμαι σίγουρη αν ήταν εξωγήινος ή ένας αποστολέας τους). Έμοιαζε με κανονικό άνθρωπο, ήρεμο, αγνό, φιλικό, με μόνη διαφορά ήταν ότι είχε μία λευκή θωλή λάμψη γύρω του. Δεν τολμούσε να τον αγγίξει κανένας. Απάνταγε σε όλα, σαν εγκυκλοπαίδεια. Δεν μιλούσε ελληνικά αλλά εγώ καταλάβαινα τι έλεγε.

Τον ρώτησα για τους ιπτάμενους δίσκους, αλλά συγκράτησα μόνο την λέξη βαρύτητα ως απάντηση
Είπε ότι για την ώρα είμαστε ασφαλείς... μετά όταν τελειώσει όλο αυτό, θα υπάρξει ανασυγκρότηση της γης... και ότι κάθε κακό θα φύγει... οπότε περιμέναμε μέχρι ο φλεγόμενος ουρανός εξαφανιστεί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 05:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lula:

ορισμένα όνειρα ήταν μυνήματα για το μέλλον, μέσα στο μυαλλό των ανθρώπων... ότι θα υπάρξει βοήθεια... μόνο να ακολουθήσουν τους κανόνες.



εμένα τώρα, γιατί το παραπάνω μου θυμίζει τρόικα, μνημόνιο και τα συναφή;
Η περιγραφή που κάνεις lula περιλαμβάνει πολλά στοιχεία από αυτά που ζούμε τους τελευταίους καιρούς στη χώρα μας και ίσως να μην είναι τυχαίο αυτό. Περιμένουμε άλλωστε κάποιον "από μηχανής θεό" να μας σώσει από την κατάσταση που ξαφνικά μας έχουν καταδικάσει. Είναι λοιπόν μια πιθανότητα, το μυαλό μας να κωδικοποιεί τις επίκαιρες ανησυχίες μας (που είναι ιδιαίτερα έντονες αυτόν τον καιρό, εξαναγκαζόμαστε σχεδόν να τις έχουμε συνεχώς στο μυαλό μας) σε όνειρα που είναι ντυμένα με εξωγήινο ντεκόρ.

Το παραπάνω είναι μια πιθανή ερμηνεία, ψυχολογικού τύπου, από τις κλασικές ερμηνείες για το τι βλέπουμε στον ύπνο μας (έχουν γίνει αρκετές έρευνες για το πώς επηρεάζει η επικαιρότητα το περιεχόμενο των ονείρων μας). Βέβαια, αν και έχω εφαρμόσει το σκεπτικό αυτό και στον εαυτό μου, προσπαθώντας να εξηγήσω κατά καιρούς κάποια όνειρα που έχω δει, βλέπω ότι δεν με καλύπτει πάντα αυτή η ερμηνεία. Μου έχει τύχει δε, να βρω κάποια ορθολογική εξήγηση για ένα όνειρο αλλά μετά να συμβεί κάτι που με κάποιον τρόπο είχε προβλεφθεί στο όνειρο και η ορθολογική εξήγηση "πάει περίπατο".
Γι' αυτό άλλωστε είμαστε εδώ και συζητάμε τέτοια θέματα

Notirk
μου κάνει εντύπωση η περιγραφή σου για τους εξωγήινους γιατί παρουσιάζουν μια σταθερότητα στην εμφάνισή τους. Γενικά, θεωρώ ότι είναι αινιγματικά όλα τα όνειρα που περιλαμβάνουν κάποια στοιχεία τα οποία τα βλέπεις ίδια σε κάθε όνειρο. Όπως τοποθεσίες, σπίτια, όντα, κ.λπ. Αυτό το "αίνιγμα" με έχει απασχολήσει πάρα πολλές φορές. Σαφώς, πρώτα από όλα, διότι κι εμένα μου έχει συμβεί να βλέπω όνειρα με κάποιο στοιχείο που επαναλαμβάνεται ίδιο σε κάθε όνειρο. Στοιχείο που δεν ανήκει στο καθημερινό περιβάλλον, δηλαδή φανταστικό, θα μπορούσε να πει κανείς.

Γιατί και πώς το μυαλό μας δημιουργεί (αν υποθέσουμε ότι είναι δημιούργημα του μυαλού μας) ένα στοιχείο που αποτελεί σταθερό τμήμα πολλών ονείρων μας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2011, 10:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote
======================================================================
Amalia

Γιατί και πώς το μυαλό μας δημιουργεί (αν υποθέσουμε ότι είναι δημιούργημα του μυαλού μας) ένα στοιχείο που αποτελεί σταθερό τμήμα πολλών ονείρων μας;
======================================================================

Προσωπικα θεωρω πως όλα είναι δημιουργηματα του μυαλου μας.

Το [γιατι και το πώς ]τα δημιουργει εχει να κανει με την επιθυμια των δημιουργων μας να πετυχουμε την ανεξαρτησια του πλανητη μας.Να δουμε πως υπαρχουν και άλλες προοπτικες.

Φανταζομαι πως είναι το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο για ένα προγραμματιστη από τον Σειριο,να τοποθετησει στον ανθρωπινο βιο-υπολογιστη,τον Γενετικο Κωδικα του ανθρωπου, όλα τα στοιχεια για την δημιουργια ολων αυτων των φαινομενων σε κάθε πλασμα που μοιραζεται την ιδια βιο-νανοελικα πανω στον πλανητη.

Παλι σκοπος του δημιουργου είναι να μας υποχρεωσει να κοιταξουμε καλυτερα όλα αυτά τα παραδοξα και να βγουμε από την αιωνια πλανη μας ότι ειμαστε μοναδικοι στο συμπαν και αποτελεσμα καποιου τυχαιου γεγονοτος, όπως η αρχεγονη «σουπα».

Αρχιζοντας από τους επαναλαμβανομενους αριθμους [11-33-55- κοκ] που ορισμενοι βλεπουν χωρις να μπορουν να δωσουν εξηγηση και πηγαινοντας στις πιο σημαντικες απειρες μικρες και μεγαλες ανεξηγητες ικανοτητες εκατομμυριων ανθρωπων και καταληγοντας στα προφητικα ονειρα [είναι γεγονος] και στα ονειρα με συμμετοχη u.f.o. το μονο συμπερασμα που μπορει να βγει είναι αυτό του νοημονα δημιουργου που εχει δωσει «σκονακια» στα παιδια του για να τα βοηθησει.

Συμπερασμα και τα ονειρα με ουφο είναι τοποθετημενα στον γενετικο μας κωδικα για να τα δουμε και να βγαλουμε τα καταλληλα συμπερασματα.

Εχω διακρινει τα εξης μεχρι στιγμης από τις περιγραφες ολων σας .

Α] .- είναι ανθρωποι σας εμας.- [ ο Ομηρος συμφωνει]

Β].- είναι φιλικοι .-[Ο Ομηρος συμφωνει]

Γ].- είναι και εχθρικοι.-[Ο Ομηρος παλι συμφωνει]

Δ].-στις περισσοτερες επαφες μαζι τους οι ανθρωποι μιλουν για καποιο ειδος ιατρικων εξετασεων .-[σωστα, μας υποδεικνυουν τον τροπο που μας δημιουργησαν ,Ο Ομηρος είναι σαφης δημιουργηθηκαμε στα εργαστηρια της ΦΑΙΣΤΟΥ]

Ε].- επικοινωνουν μαζι μας τηλεπαθητικα .-[επεα πτεροεντα κατά Ομηρον]

Ζ].-αν δεν κανω λαθος ολοι μιλουν για ιπταμενους δισκους .

Η].-υπαρχουν και αναφορες σε μικρα πρασινα η γκριζα ανθρωπακια.-[ανεξηγητο για μενα,αλλα και παλι η βιο-νανοελικα αν προγραμματιστει αναλογα δημιουργει τα παντα,αρα μπορει να υπαρχουν στον βραχιονα ΩΡΙΩΝΑ και τετοια πλασματα που επισκεφθηκαν τον πλανητη μας]

Τελος στο θεμα του περιστατικου που αναφερει ο admin ,εκεινο που τραβηξε την προσοχη μου είναι η παρουσια της 10χρονης κορης.

Το μυαλο μου ταξιδεψε στο φαινομενο [ Poltergeist ] και το ερωτημα που προκυπτει για μενα είναι ,ελαβε υπ’οψιν της η ομαδα σας το σημαντικο αυτό δεδομενο;;;

Εξετασατε αυτή την πτυχη στην ιστορια της συγκεκριμενης οικογενειας;;;

Τα λεμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2011, 07:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μυαλο μου ταξιδεψε στο φαινομενο [ Poltergeist ] και το ερωτημα που προκυπτει για μενα είναι ,ελαβε υπ’οψιν της η ομαδα σας το σημαντικο αυτό δεδομενο;;;

Εξετασατε αυτή την πτυχη στην ιστορια της συγκεκριμενης οικογενειας;;;


αμοθεν, τα φαινόμενα τύπου Poltergeist, σύνθετη λέξη (από τα γερμανικά) που αποδίδεται ως "Θορυβοποιό Πνεύμα" ή "Ταραχοποιό Πνεύμα", όπως αυτά καταγράφονται και αναλύονται εκτενέστατα στην διεθνή βιβλιογραφία, δεν παρουσιάζουν τέτοιου είδους σημειολογία.

Υπάρχει πάντως ένα(τουλάχιστον) πολύ καλό σχετικό άρθρο με αυτό που ανέφερες -από παλιά- στην αρθρογραφία μας, μία συνεργασία του γνωστού Συγγραφέα και Ψυχολόγου Γιώργου Ιωαννίδη: "Poltergeist - μια ψυχολογική προσέγγιση"

Αλλά ας επιστρέψουμε καλύτερα τη Συζήτηση στο βασικό της θέμα.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2011, 12:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλτατε Admin

Όχι τυχαια,αφου όλα εχουν καποιο λογο που συμβαινουν, το βιβλιο του Lyall Watson SUPERNATURE II , εκδοση [1986] ,είναι και η δικη μου πηγη σε ότι αφορα τα θεματα Poltergeist - Psychokinesis.

Με ολο το σεβασμο στο προσωπο του ψυχολογου που αναφερεις σαν πηγη,η ανωτερω θεση του πηγαζει από κακης ποιοτητας «κοπτοραπτικη» από την βιβλιογραφια στην οποια αναφερεται.

Ολες οι παρατηρησεις του είναι αστοχες,εμπλεκει και αλλα φαινομενα όπως πνευματα ,φαντασματα, την Ρωμαιοκαθολικη εκκλησια κ.α.

Δεν υπαρχει καμια αναφορα από τον Lyall Watson η τις πηγες του σε πνευματα η φαντασματα,αυτά υπαρχουν μονο στη φαντασια του συμπαθους ψυχολογου.


Ευτυχως καταληγει στο ιδιο συμπερασμα με τον Lyall Watson και τις πηγες του.


Quote
======================================================================
ψυχολογος
Ι) τα φαινόμενα θα πρέπει να επικεντρώνονται πάντα γύρω από ένα άτομο και πάντα υπό την παρουσία του.
===================================================================

Τα φαινομενα λοιπον συμβαινουν ΠΑΝΤΑ με την παρουσια παιδιων ηλικιας [10 εως 20] ετων και των δυο φυλων.Σε κάθε περιπτωση τα παιδια αυτά είναι καταπιεσμενα από το αμεσο περιβαλλον τους και αυτος είναι ο κοινος παραγοντας τετοιων φαινομενων. Από τις τοτε στατιστικες η ηλικια των [19] ετων θεωρηθηκε η πιο επικινδυνη για την εκδηλωση του φαινομενου.


Quote
=========================================================
ψυχολογος
Ο ακριβής τρόπος με τον οποίο όμως γίνεται η εκδήλωση ψυχοκινητικότητας (ως εκδήλωση άλυτων ψυχικών συγκρούσεων) μοιάζει ακόμη άγνωστος.
=========================================================


Ο REX STANFORD ψυχολογος του πανεπιστημιου της Νεας Υορκης ,Αγ.Ιωαννης μας δινει τον ορισμο της ψυχοκινησης που διεπει αυτά τα φαινομενα.

Δεν το ερμηνευω ώστε το συμπερασμα που θα βγαλει ο καθενας ναναι δικο του.

[Psychokinesis = the direct action of mental influence on another object or system]


Φυσικα και μετα την παρελευση [25] ετων η επιστημη δεν είναι σε θεση να μας πει ποιες δυναμεις επενεργουν ώστε να δικαιολογηθουν αυτά τα φαινομενα.


Τελος σου συνιστω να διαβασεις το βιβλιο του Lyall Watson SUPERNATURE II , αν και είναι γραμμενο το [1986] παραμενει επικαιρο.Τον φιλτατο ψυχολογο ,με ολο τον σεβασμο,δεν τον συνιστω σε κανεναν.


Η προσωπικη μου αποψη είναι πως ο παραγοντας που επενεργει στην δημιουργια αυτων των φαινομενων και όχι μονο, είναι η Ελληνικη διπλη βιο-νανοελικα.Μη μου ζητησεις βιβλιογραφια και επιστημονικα τεκμηριωμένες αποδειξεις,ειμαι σιγουρος πως υπαρχουν,απλα δεν εχω τον χρονο να ψαξω.


Με αυτό το σκεπτικο η παρατηρηση μου για την παρουσια της δεκαχρονης,στην ερμηνεια του συγκεκριμενου περιστατικου, εχει μεγαλη σημασια.


Και είναι απολυτα συνδεδεμενη με το θεμα που συζηταμε.

Τα λεμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2011, 14:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμοθεν
Πιστεύεις οτι τόσα εκατομμύρια περιστατικά,"ονειρα",όπως και να το ονομάσει κανείς,είναι δυνατόν να έχουν και μιά ακόμη ερμηνεία?

Δηλαδή να είναι πραγματικά γεγονότα,που λαμβάνουν χώρα,με ασύληπτο σε μας τρόπο?

Admin
Εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει τέτοια πιθανότητα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2011, 19:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νικομαχε

η αποψη μου ειναι πως ειναι πραγματικα γεγονοτα που ελαβαν χωρα στο παρελθον του πλανητη μας.

τοποθετηθηκαν δε στις μνημες του Γενετικου μας Κωδικα απο τους δημιουργους μας.

με το ιδιο σκεπτικο αφαιρεθηκαν μνημες απαγορευμενες σε μας.

οι γενετιστες μιλουν για 95% αχρηστο dna, τι υπηρχε εκει αραγε;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2011, 19:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμοθεν

Πολύ σωστή η θέση σου.
Θα μπορούσε να συμβαίνει και αυτό.
Οπως θα μπορούσε και να εξακολουθεί να γίνεται και στις μέρες μας.

Επίσης θα μπορούσε να είναι όλα παιχνίδια μυαλού.
Ιδομεν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 03:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμοθεν - 05/12/2011, 12:56:59:
quote:
Όχι τυχαια,αφου όλα εχουν καποιο λογο που συμβαινουν, το βιβλιο του Lyall Watson SUPERNATURE II , εκδοση [1986] ,είναι και η δικη μου πηγη σε ότι αφορα τα θεματα Poltergeist - Psychokinesis.

Με ολο το σεβασμο στο προσωπο του ψυχολογου που αναφερεις σαν πηγη,η ανωτερω θεση του πηγαζει από κακης ποιοτητας «κοπτοραπτικη» από την βιβλιογραφια στην οποια αναφερεται.

Ολες οι παρατηρησεις του είναι αστοχες,εμπλεκει και αλλα φαινομενα όπως πνευματα ,φαντασματα, την Ρωμαιοκαθολικη εκκλησια κ.α.

Δεν υπαρχει καμια αναφορα από τον Lyall Watson η τις πηγες του σε πνευματα η φαντασματα,αυτά υπαρχουν μονο στη φαντασια του συμπαθους ψυχολογου.


(...)

Τελος σου συνιστω να διαβασεις το βιβλιο του Lyall Watson SUPERNATURE II , αν και είναι γραμμενο το [1986] παραμενει επικαιρο.Τον φιλτατο ψυχολογο ,με ολο τον σεβασμο,δεν τον συνιστω σε κανεναν.


Η προσωπικη μου αποψη είναι πως ο παραγοντας που επενεργει στην δημιουργια αυτων των φαινομενων και όχι μονο, είναι η Ελληνικη διπλη βιο-νανοελικα.Μη μου ζητησεις βιβλιογραφια και επιστημονικα τεκμηριωμένες αποδειξεις,ειμαι σιγουρος πως υπαρχουν,απλα δεν εχω τον χρονο να ψαξω.


Με αυτό το σκεπτικο η παρατηρηση μου για την παρουσια της δεκαχρονης,στην ερμηνεια του συγκεκριμενου περιστατικου, εχει μεγαλη σημασια.


Και είναι απολυτα συνδεδεμενη με το θεμα που συζηταμε.


αμοθεν, θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο τον τρόπο κριτικής σου(αλλά και το περιεχόμενό της) απέναντι σε έναν καταξιωμένο συγγραφέα και ερευνητή όπως τον Γιώργο Ιωαννίδη.
Ε, όχι και δεν τον "συνιστάς σε κανεναν" και να του προσάπτεις και "κακής ποιότητας 'κοπτοραπτική'"! Μεγάλο θράσος θα μπορούσα να καταλογίσω με τη σειρά μου σε αυτές σου τις επικρίσεις!

Νομίζω πως στην Ελλάδα (περισσότερο, αν και είναι παγκόσμιο το ζήτημα) συνηθίσαμε -πολύ κακώς και λανθασμένα- να μιλάμε με τεράστια ευκολία για διάφορα θέματα και για τον οποιονδήποτε "άλλον" χωρίς να αναλογιζόμαστε το ποιοι παράγοντες και κριτήρια θα μας το επέτρεπαν(και τονίζω ότι αναφέρομαι στην "εύκολη κριτική").

Και συνεχίζοντας επί του γενικού, εάν οποιοσδήποτε νομίζει πως μπορεί να κατακρίνει τόσο εύκολα και φυσικά ανώδυνα έναν επιστήμονα-ερευνητή, συγγραφέα τόσων βιβλίων(μόνος του ή σε συλλογικά έργα), άρθρων και μελετών, σοβαρότατο και μεθοδικότατο ερευνητή του χώρου του Παραφυσικού επί τόσα χρόνια, αρχισυντάκτη ενός από τα πιο γνωστά (και πολυετή στην ιστορία τους) περιοδικά του συγκεκριμένου πεδίου έρευνας (Περιοδικό mystery των εκδόσεων Μεταεκδοτική - Αρχέτυπο), να μας συγχωρεί αλλά εμείς -του παρόντος χώρου- δεν μπορούμε επ'ουδενί να επικροτήσουμε!
... και δεν μπορούμε και να επιτρέψουμε την άκρατη διαιώνιση τέτοιων φαινομένων στις Συζητήσεις μας.
Μάλιστα θα λέγαμε ότι μόνον μία ανάλογη, αναγνωρίσιμη και με σχετική ευρύτητα επίδραση πορεία κάποιου θα μπορούσε -υπό συνθήκες- να επιτρέψει μία τέτοια "γρήγορη" και "αιχμηρή" κριτική -και σίγουρα, πάλι όχι αυτής της ποιότητας.

Όσον αφορά στο βιβλίο του Lyall Watson που μου συστήνεις αμοθεν, ευχαριστώ, το έχω διαβάσει εδώ και πολλά χρόνια.
Αν καταλαβαίνω καλά το "SUPERNATURE II" που γράφεις, αναφέρεται στο:
Μετά την υπερφύση - Μια νέα φυσική ιστορία του υπερφυσικού (η αρχική αγγλόφωνη έκδοση είναι η Beyond Supernature: A New Natural History of the Supernatural).

Συγκεκριμένα περί της σύνδεσης των φαινομένων που περιληπτικά περιέγραψα (που περιλαμβάνουν όνειρα με UFO αλλά και σχετικά άλλα συμβάντα της μορφής της "επίσκεψης") και φαινομένων τύπου Poltergeist, δεν νομίζεις αμοθεν ότι δεν επαρκεί απλά η συμπερίληψη ενός κοριτσιού σε τμήμα των όλων γεγονότων για να ωθήσει κάποιον να τα κατηγοριοποιήσει ως τέτοια(Poltergeist); Ξανατονίζω πως η "σημειολογία" είναι άλλου είδους και ελπίζω να μου επιτρέπεις να έχω την γνώση των ίδιων αυτών των συμβάντων που περιγράφω και που μας αφορούν (ως Esoterica). Έγραψα επίσης πως το κοριτσάκι ήταν "κάτω των 10 ετών(όπως θυμάμαι)", ενώ εσύ επαναλαμβάνεις αμοθεν μία "αφήγηση" περί δεκάχρονης(;;) κόρης και μετά για φαινόμενα που σχετίζονται με ηλικίες 10-20 ετών(με "τα 19 ως την πλέον επικίνδυνη ηλικία" όπως αναφέρεις)... Εγώ αναφέρθηκα σε καθαρά παιδικές περιόδους (πρώιμη ή μέση παιδική ηλικία) ενώ εσύ σε προεφηβικές, εφηβικές και μεταεφηβικές/νεαρού ενήλικα. Υπάρχει καμία σχέση... αλήθεια;

Τέλος πάντων, για να ολοκληρώσω, ήθελα επίσης αμοθεν να σου επιστήσω την προσοχή για την εμμονή σου να συνδέεις πολλά ανεξήγητα φαινόμενα, παραφυσικά κ.ο.κ. (για να μην πω σχεδόν όλα) με τη δική σου υπόθεση της "ελληνικής βιο-νανοέλικας".
Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε με μία τέτοια πρακτική (εκφρασμένη πρακτικά στις συζητήσεις εννοώ) και ούτε μπορούμε να επιτρέψουμε την "κατάληψη" πολλών συζητήσεων από θεωρίες, υποθέσεις, σκέψεις κ.λπ. που έχουν εντονότατα το στοιχείο της μη-διαψευσιμότητας.

Αυτό που μόνον μπορούμε να κάνουμε ως υπεύθυνοι του χώρου (και πιστεύω εκφράζοντας ευρύτερα και την Κοινότητα των Συζητήσεων σε μεγάλο βαθμό) είναι να επιτρέπουμε τη συζήτηση τέτοιων θεωριών σε πολύ περιορισμένο αριθμό θεμάτων, πολύ συγκεκριμένων και αφιερωμένων σε κάθε θεωρία. Εκεί πρέπει να γίνεται διάλογος επ'αυτών σε κλίμα αλληλοσεβασμού και ευγένειας, τόσο από την πλευρά αυτών που εκθέτουν τη θεωρία τους, όσο και από την πλευρά αυτών που έχουν τον ρόλο του αποδέκτη ή/και κριτή. Αυτό έχει γίνει και με την περίπτωση που αφορά το δικό σου σύνολο υποθέσεων. Εντάξει, αποστειρωμένοι δεν μπορούμε και δεν πρέπει να είμαστε, οπότε μία μετριοπαθή άποψη και σε άλλα θέματα μπορεί να είναι αποδεκτή πιστεύω, αλλά μέχρις εκεί...

-----------------------------

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ - 05/12/2011, 14:38:06:

quote:
Αμοθεν
Πιστεύεις οτι τόσα εκατομμύρια περιστατικά,"ονειρα",όπως και να το ονομάσει κανείς,είναι δυνατόν να έχουν και μιά ακόμη ερμηνεία?

Δηλαδή να είναι πραγματικά γεγονότα,που λαμβάνουν χώρα,με ασύληπτο σε μας τρόπο?

Admin
Εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει τέτοια πιθανότητα?


Για να σου πω ΝΙΚΟΜΑΧΕ, πιστεύω πως μπορεί να υπάρχουν πάρα πολλές εκδοχές, τόσες ίσως όσες και οι δυνατές συνθέσεις νοητικών ή ιδεακών στοιχείων που μπορεί να κάνει ο νους του ανθρώπου...
Αλλά κοίταξε παραπάνω την αναφορά περί "μη-διαψευσιμότητας"!


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2011, 11:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

νικομαχε

η αποψη μου ειναι πως ειναι πραγματικα γεγονοτα που ελαβαν χωρα στο παρελθον του πλανητη μας.

τοποθετηθηκαν δε στις μνημες του Γενετικου μας Κωδικα απο τους δημιουργους μας.

με το ιδιο σκεπτικο αφαιρεθηκαν μνημες απαγορευμενες σε μας.

οι γενετιστες μιλουν για 95% αχρηστο dna, τι υπηρχε εκει αραγε;;;




αμόθεντο ότι το 95% του dna μας είναι junk dna μπορεί να εξυπηρετεί πιο πρακτικά θέματα που αφορούν στην ίδια μας τη ζωή, δηλαδή δεν είναι ανάγκη να υπάρχει ντε και καλά κάτι σε αυτό το τμήμα του dna. Think of it...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 01:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλτατε admin

Λιγο το ότι ενεπλεξες τον συμπαθη ψυχολογο ενώ γνωριζες καλυτερα,
Λιγο το ότι αδραξα την ευκαιρια ενώ δεν επρεπε, το «κακο» εγινε.

Υποσχομαι από την μερια μου να ειμαι πιο προσεκτικος στο μελλον.

Για τα υπολοιπα ουδεν σχολιον.

Ας ξαναγυρισουμε στο θεμα μας.

Τα λεμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 01:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote
======================================================================
Narkissa 555

αμόθεν το ότι το 95% του dna μας είναι junk dna μπορεί να εξυπηρετεί πιο πρακτικά θέματα που αφορούν στην ίδια μας τη ζωή,
======================================================================

Συμφωνω

quote
======================================================================

Narkissa555

δηλαδή δεν είναι ανάγκη να υπάρχει ντε και καλά κάτι σε αυτό το τμήμα του dna. Think of it...
======================================================================

Το σκεπτομαι και μαλλον αδυνατω να ακολουθησω την σκεψη σου.Τελικα εξυπηρετει πιο πρακτικα θεματα η δεν είναι αναγκη ντε και καλα να υπαρχει κατι εκει;;; Ποιο από τα δυο πιστευεις πως συμβαινει;;;

Narkissa 555

Αυτό που προκυπτει από την Οδυσσεια είναι πως το ανθρωπινο dna είναι κατασκευασμενο σε εργαστηριο , είναι αθανατο και πως τοποθετηθηκαν σ’αυτό [20000] γονιδια τα οποια στην κυριολεξια καθοριζουν κάθε πτυχη της ζωης μας.Το τελευταιο αποδεικνυεται καθημερινα με νεες ανακαλυψεις για τον ρολο των γονιδιων μας.

Το ότι οι γενετιστες πιστευουν σημερα πως το 95% του dna είναι αχρηστο είναι υποκειμενικο,αυριο μπορει ν’αλλαξει από μια καινουργια ανακαλυψη.

Μην ξεχνας πως πριν [10] χρονια πιστευαν πως τα γονιδια του Γενετικου μας Κωδικα είναι [500.000] και μετα από πολλες διακυμανσεις σημερα εχουν κατεβει νομιζω στις [22.000].Ο Ομηρος δηλωνει πως είναι [20.000].

Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω πως υπαρχει κατι αχρηστο στον Γενετικο μας Κωδικα.Απλα πιστευω πως υπαρχει η δυνατοτητα στον κατασκευαστη να προσθετει και να αφαιρει μνημες από αυτόν,γονιδια η ότι άλλο μπορει να αλλαξει.

Τα λεμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 14:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμόθεν
quote:
Το σκεπτομαι και μαλλον αδυνατω να ακολουθησω την σκεψη σου.Τελικα εξυπηρετει πιο πρακτικα θεματα η δεν είναι αναγκη ντε και καλα να υπαρχει κατι εκει;;; Ποιο από τα δυο πιστευεις πως συμβαινει;;;

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ τι συμβαίνει,απλές υποθέσεις κάνω. Θα σου αναφέρω ένα απλό παράδειγμα.

Οι μεταλλάξεις που προκαλούνται σε "χρήσιμα" τμήματα του dna έχουν τις περισσότερες φορές άσχημο αντίκτυπο στην υγεία του ανθρώπου(αναλόγως βέβαια τη μετάλλαξη, η οποία με τη σειρά της εξαρτάται απο πολλούς άλλους παράγοντες).

Αντίθετα, οι μεταλλάξεις που προκαλούνται στα τμήματα του junk dna δεν μας αφορούν καθόλου, με την έννοια οτι το "άχρηστο" dna δεν έχει κάτι να μας προσφέρει, οπότε είτε γίνει η μετάλλαξη είτε όχι, ούτε που θα το καταλάβουμε.

Σκέψου πως το 95% του dna μας είναι junk dna, γεγονός που σημαίνει ότι σχεδόν όλες οι μεταλλάξεις συμβαίνουν εκεί, βάσει πιθανοτήτων! Άρα, οι μεταλλάξεις που προκαλούνται στο "χρήσιμο" dna είναι πολύ, πολύ λιγότερες... Και έτσι πιστεύω πως πιθανώς εξυπηρετεί τη ζωή μας το άχρηστο dna. Αν και το 95% του γενετικού υλικού ήταν απολύτως χρήσιμο, σκέψου πόσο δύσκολα θα διατηρούνταν η ζωή με τη συσσώρευση τόσων μεταλλάξεων...

Αυτή είναι μια πρακτική "εφαρμογή" του junk dna στη ζωή μας και σημειώνω πως δεν ισχυρίζομαι ότι η άποψη αυτή αποτελεί ντε και καλά την πραγματικότητα...είναι απλώς μια πολύ λογική και βασισμένη σε επιστημονικά τεκμήρια εξήγηση.

quote:
Μην ξεχνας πως πριν [10] χρονια πιστευαν πως τα γονιδια του Γενετικου μας Κωδικα είναι [500.000] και μετα από πολλες διακυμανσεις σημερα εχουν κατεβει νομιζω στις [22.000].

Ακριβώς!! Τα γονίδια είναι -ας πούμε- οι "χρήσιμες" περιοχές του dna. Το γεγονός ότι όσο περνάνε τα χρόνια ανακαλύπτουμε πως τα γονίδια είναι όλο και λιγότερα, σημαίνει ταυτόχρονα πως όλο και μεγαλύτερο μέρος του dna είναι "άχρηστο".

quote:
Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω πως υπαρχει κατι αχρηστο στον Γενετικο μας Κωδικα.Απλα πιστευω πως υπαρχει η δυνατοτητα στον κατασκευαστη να προσθετει και να αφαιρει μνημες από αυτόν,γονιδια η ότι άλλο μπορει να αλλαξει.

Ναι, πολύ πιθανόν το junk dna να μην είναι τόσο "άχρηστο" όσο πιστεύουμε μέχρι τώρα. Όσο για τις μνήμες των γονιδίων έχω την άποψη ότι είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα, με το οποίο όμως δεν είμαι ακόμα εξοικιωμένη και το ψάχνω.

Edited by - Narkissa555 on 07/12/2011 14:11:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2011, 17:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τα ονειρα αποτελουν μερος των φοβων μας,των σκεψεων μας,γενικοτετα πληροφοριων που υπαρχουν στον εγκεφαλο μας,δεν ειναι προφητικα,δεν υπαρχει κατι μεταφυσικο σε αυτα,καμια συνδεση με μελλοντικα γεγονοτα.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω σαν γνώστης του θέματος και να σε ενημερώσω ότι τα όνειρα είναι ένας κώδικας που ορίζει τις υποσυνείδητες σκέψεις και ενέργειες του ατόμου. Τα άτομα με εξωγήινους έχουν 3 σημασίες.
1)Δηλώνει άτομο που το συναρπάζει το άγνωστο και γενικά η αναζήτηση αυτού.
2)Δηλώνει άτομο που έχει φοβίες, αλλά δεν μπορεί να τις ξεπεράσει.
3)Βλέπει πολλές ταινίες του ειδους.
Σε καμιά περίπτωση δεν είναι προφητικό. Αυτό στο εγγυώμαι που γνωρίζω τον ονειρικό κώδικα.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 00:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως δεν θυμάμαι να έχω δει κανένα όνειρο με UFO και εξωγήινους.
Ίσως επειδή δεν ήμουν ποτέ ο πιο ένθερμος λάτρης του θέματος έτσι όπως παρουσιάζεται στα γνωστά μέσα (ταινίες, βιβλία κλπ) ώστε να επηρεάσει πιθανώς τον ονειρικό μου κόσμο ανάλογα

Μόνο κάποιες ακαθόριστες εικόνες διαστήματος μου 'ρχονται στο μυαλό που πιθανώς να έχουν αποτελέσει μέρος κάποιων ονείρων μου...

Θα είχε πάντως ενδιαφέρον αν βρίσκαμε από πότε υπάρχουν αναφορές για τέτοιου είδους όνειρα. Αν αυτά ξεκινούν από την ανάπτυξη των εναέριων μέσων μεταφοράς (αφού συχνές θεάσεις "UFO" σχετίζονται με αεροσκάφη που παρερμηνεύτηκαν από τους μάρτυρες), την "κατάκτηση" του διαστήματος από τον σύγχρονο άνθρωπο και την διάδοση βιβλίων, άρθρων ή ταινιών σχετικών με εξωγήινους τότε μάλλον θα διακρίναμε την ύστερη επιρροή τους στον συνειδησιακό κόσμο των ανθρώπων που εκδηλώνεται με τα συγκεκριμένα όνειρα. Αν όμως υπάρχουν και παλιότερες αναφορές, τότε πώς θα έπρεπε να ερμηνευτούν?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 12:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa555

Ετσι εχουν περιπου τα πραγματα στο πεδιο της μοριακης βιολογιας.Ας ελπισουμε πως θα βρεθει γρηγορα το γονιδιο της γηρανσης ώστε να το αντιστρεψουμε και να γινουμε αθανατοι.

Σου ευχομαι καλο ψαξιμο.

Τα λεμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy