ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι τόσο δύσκολο (Νο2);
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 00:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13
Είναι τόσο δύσκολο;


Ίσως να είμαι ένας Φτηνός αντιγραφέας της επικεφαλίδας του θέματος του Εχεμβροτου, αλλά αυτό δεν με ενοχλεί καθόλου. Ίσως ο φίλος thoth μου πει ότι άνοιξα το θέμα σε λάθος σημείο. Ίσως το απόψεις προτάσεις να ήταν το σωστότερο. Θα διαφωνήσω και ελπίζω να γίνω κατανοητός στο γιατί.

Είναι λοιπόν τόσο δύσκολο να ανοιχτεί ένα οποιοδήποτε θέμα σχετικό με τις θρησκείες και να μην υπάρξουν αυτές οι ακρότητες, οι υπερβολές και οι προσωπικές επιθέσεις; Τόσο δύσκολο είναι; Και αν ναι , ΓΙΑΤΙ;

Φυσικά και δεν μιλάω για τις απλές αντιπαραθέσεις. Οι διαφωνίες είναι το ΑΛΑΤΙ της συζήτησης. Όμως με κάποιο μέτρο. Θα συμφωνούσα ακόμα και στο να δείξουμε ότι έχουμε εκνευριστεί με κάποιον. Όμως ως εκεί.

Γιατί πρέπει κάθε τέτοια συζήτηση να έχει την γνωστή κατάληξη;

Γιατί πρέπει να κάνουμε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ επίθεση σε κάποιον, που δεν συμφωνούμε με τις ιδέες του;

Γιατί θα πρέπει ΠΑΝΤΑ ο φανατισμός μας να ΚΑΙΕΙ όλα τα ωραία θέματα ;

Η μεν και οι δε έχετε γεμίσει το side με μηνύματα σχετικά με τις σφαγές και τις αδικίες που έγιναν στο παρελθόν. Όταν όμως διαβάζω τα μηνύματα σας, από την μία νιώθω ότι είστε ενάντια σε αυτό , από την άλλη όμως πιστεύω ότι αν σας έβαζα σε μια αρένα θα μπορούσατε το ίδιο εύκολα να αλληλο-φαγωθείτε και να κάνετε όλα αυτά που καταγγέλλετε .

Τα αποτελέσματα είναι γνωστά. Το εκάστοτε θέμα, όσο ενδιαφέρον και αν είναι, χάνει τελικά την ουσία του κα η συζήτηση περιορίζεται σε δύο τρεις πυρινο-κέφαλους , που αφού κάψουν το θέμα , ανανεώνουν σιωπηλά και συνωμοτικά το ραντεβού τους για το επόμενο θέμα.

Θα ήθελα λοιπόν πάρα πολύ να ακούσω (διαβάσω) την γνώμη σας ή έστω μια δικαιολογία. Θυμηθείτε όμως ότι ο γραπτός λόγος έχει πολλά μειονεκτήματα σε σχέση με τον προφορικό , όμως έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Σου χαρίζει την άνεση του χρόνου να σκεφτείς την απάντησή σου για να εκφραστείς σωστά.


Edited by - alati13 on 28/08/2003 00:54:41

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 13:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Αγαπητέ φίλε alati13,

Forum δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένας χώρος ανταλλαγής απόψεων, ένας χώρος ΔΙΑΛΟΓΟΥ. Όταν λοιπόν έρχεσαι στο "ναό" αυτό του διαλόγου φορτωμένος με τις προκαταλήψεις σου--πολλές φορές και με τα απωθημένα σου--, όταν δεν σε ενδιαφέρει να ακούσεις τις υπόλοιπες απόψεις αλλά μόνο να "φωνάξεις" με λόγια πολλά και κουραστικά το δικό σου κήρυγμα, όταν είσαι απόλυτα πεπεισμένος για τις μικρές αλήθειες που νομίζεις ότι ανακάλυψες και οι οποίες το πιθανότερο είναι ότι απλά σου φυτεύτηκαν στο κεφάλι, ε λοιπόν είναι ΤΡΟΜΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΟ η συζήτηση να μην έχει την κατάληξη που προαναφέρεις.

Το έχουμε ξαναπεί και στο παρελθόν αλλά δεν θα πάψουμε να το επαναλαμβάνουμε : ΔΥΣΤΥΧΩΣ κάποιοι επιμένουν ότι το σπουδαιότερο πρόβλημα αυτού του έθνους σήμερα είναι σε ποιον "Θεό" θα πιστεύει. Ότι αν οι εκκλησίες--ή αντίστοιχα τα λίγα αρχαία ερείπια--καούν τότε αυτόματα λύνονται όλα τα προβλήματά μας και το έθνος βρίσκει ξανά το "δρόμο προς τη δόξα"...Ας είναι...Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν οι μικροκαυγάδες τους θα πρέπει να μου προκαλούν γέλιο ή θλίψη...Μάλλον τείνω στο δεύτερο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 13:25:52  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΑΤΙ13 ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΟΙΧΘΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ "ΓΝΩΣΗ" ΚΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΗΤΑΝ "ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ".

ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΩΣ "ΔΙΑΦΩΝΙΑ" ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΕΡΜΕΤΡΕΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΟΥΣ.

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΤΟΠΙΚ ΔΙΑΦΩΝΙΩΝ ΜΕ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ.

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΗΣ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.

ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΘΕΜΙΤΟ.
ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΟΧΙ ΣΩΣΤΟ
ΚΑΙ ΠΡΕΠΩΝ ΤΡΟΠΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΡΕΠΕΙΑ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΑΛΑΤΙ13 ΕΙΝΑΙ ΧΡΕΟΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΧΞΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΑΦΟΥΓΚΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΩΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟΘΕΤΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 17:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13
Φίλε Durden Alie θα συμφωνήσω με αυτά που γράφεις. Όσο για το τελευταίο, εμένα μου προκαλούν θλίψη αλλά και θυμό. Γιατί τελικά είναι τρομερά εγωιστικό να μονοπωλείς μια συζήτηση, υποβαθμίζοντάς την, βγάζοντας την εκτός θέματος, μόνο και μόνο επειδή απλά διαφωνείς.

Όμως τελικά δεν είναι οι διαφωνίες το πρόβλημα. Γι αυτό και δεν το ονόμασα Διαφωνίες όπως προτείνει ο φιλος μου ο Αβαταρ. Το να διαφωνείς με κάποιον , είναι το πιο φυσικό και το πιο ωραίο. Το αντίθετο είναι εκνευριστικό. Δηλαδή να συμφωνείς πάντα και με όλους.

Όμως το πρόβλημα ξεκινάει στον τρόπο που διαλέγεις να διαφωνείς. Οι χαρακτηρισμοί , οι προσβολές και οι προσωπικές επιθέσεις ,τι χρειάζονται;

Αλλά εγώ σου λέω ότι έστω κάποια στιγμή παρασύρεσαι. Μετά δεν μπορείς να σταματήσεις και να σεβαστείς και τους άλλους;
Μια φορά είχα μια αρκετά σκληρή διαφωνία στο θέμα της Πεντέλης. Κατάλαβα οτι τελικά αποσυντονίζω το θέμα και ζήτησα να μεταφέρω τι διαφωνία μου στο βρισθείτε και τσακωθείτε (ή κάπως έτσι). Όσο παιδικό και αν ακούγεται, τελικά είχε αποτέλεσμα. Οι τόνοι έπεσαν και το θέμα της Πεντέλης συνέχισε να κυλά φυσιολογικά.

Σε μια χειρότερη περίπτωση , είχα εκνευριστεί με τις απόψεις και τον τρόπο που της έδινε ένα μέλος στο «πως θα γίνει καλύτερη η πατρίδα μας». Ίσως να εκνευρίστηκα και πέρασα λίγο τα όρια. Όταν όμως μου ζητήθηκε ευγενικά να «ρίξω λίγο τους τόνους» σεβάστηκα την ευγένεια και το τόπικ του φίλου Μάνου
(ΠΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΣΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ) και το έκανα.

Τώρα μπορώ να δω ότι ίσως να μην χρειαζόταν να είμαι τόσο επιθετικός, παρά το γεγονός ότι εξακολουθώ να πιστεύω στο μέγιστο αυτά που έγραψα. Απλά μπορούσα να τα γράψω λίγο διαφορετικά.

Σας εξήγησα παραπάνω τον τρόπο που αντέδρασα όταν κατάλαβα ότι βγαίνω εκτός ορίων, και νομίζω ότι ήταν σωστός και ΤΕΛΙΚΑ δεν ήταν πολύ δύσκολο.

Θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις άλλων που έχουν βρεθεί σε παρόμοια θέση αν και νομίζω ότι κάποιοι δεν θα θελήσουν να μας τιμήσουν.
Ίσως τελικά αυτή η κατάσταση που επικρατεί να ενοχλεί μόνο μερικούς από εμάς και να μην χρειαζόταν να το κάνω ολόκληρο θέμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 22:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Aγαπητέ φίλε,

έχω το θάρρος και τον ανδρισμό να απαντήσω σε αυτά που παραθέτεις, καθότι και για μένα είναι δισάρεστη αυτή η κατάσταση και δεύτερον, γιατί πιστεύω κι εγώ ότι κάποιοι όντως δεν θα τιμήσουν το θέμα που άνοιξες.

Δεν πρόκειται να αναφερθώ ούτε στην απαράδεκτη συμπεριφορά ορισμένων μελών, ούτε στην ΑΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗ και προσβλητική συμπεριφορά κάποιου Συντονιστή, αλλά ούτε και στους μάλλον θολούς οφθαλμούς κάποιων ΑΛΛΩΝ μπροστά σε αυτή τη κατάσταση.

Θα θέσω μερικά ερωτήματα τα οποία οδηγούν σε συμπεράσματα(σε όλα αυτά
συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου γιατί με θεωρώ συνυπεύθυνο σε κάποιες από αυτές τις καταστάσεις-ΜΟΝΟ όμως αφού προκλήθηκα με τον χειρότερο τρόπο και το θέμα ήδη είχε ξεφύγει προ πολλού).

1)Είναι δυνατόν να μην σεβόμαστε το δικαίωμα του άλλου να πιστεύει σε κάτι διαφορετικό ή κι αν λέμε ότι δήθεν το σεβόμαστε, να μην τον εφαρμόζουμε κι όλας?

2)Σκοπός μας είναι ο υγιής διάλογος ή η επιβολή ντε και καλά των δικών μας απόψεων?

3)Μπορούμε να έχουμε επιθετική διάθεση ή και να εξιβρύζουμε(!) ένα μέλος επειδή δεν συμφωνούμε μαζί του ή απλώς επειδή έτσι μας γουστάρει?(πόσο μάλλον όταν φέρουμε και τον τίτλο """Συντονιστής""")

4)Μπορούμε να αλλάζουμε με δόλια μέσα(μάλιστα, δόλια) την ομαλή ροή ενός θέματος, πράγμα που συχνά οδηγεί σε τέτοιες καταστάσεις?(πόσο μάλλον όταν φέρουμε και τον τίτλο"""Συντονιστής""")

5)Γνωρίζουμε ότι δεν είμαστε μόνοι μας , αλλά ότι υπάρχουν κι άλλοι(πχ απλοί αναγνώστες)? Τους σεβόμαστε?

6)Κατανοούμε ότι δεν πρέπει να ξεσπάμε τον φανατισμό-κομπλεξισμό μας σε άλλους?

7)Τέλος, μπορούμε να αδρανούμε και να αποδεχόμαστε τέτοιες συμπεριφορές?


Τα παραπάνω δεν αποτελούν προσωπική επίθεση σε κανένα-όπως είπα κι εγώ παρεκτράπηκα κάποιες φορές, αηδιασμένος από την αθλιότητα.
Απλές σκέψεις κάνω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 12:51:30  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΑΛΑΤΙ13 ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΓΕΙ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ.

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 Η 2 ΜΕΡΕΣ ΠΑΛΙ ΤΟ/ΤΑ ΤΟΠΙΚ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΔΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΚΙΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΧΑΛΑΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ/ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΩΣΤΟ.
ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΕΚΦΡΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΘΕΤΟΥΜΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 11:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13
Είναι πολύ ωραίο και τίμιο – κατά την γνώμη μου- που κάποιοι από εμάς ξεκίνησαν να γράφουν σε αυτό το θέμα , παραδεχόμενοι κάποια λάθη τους.
Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι πολύ απλή.

ΑΝ υπήρχαν περισσότερες ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ, δεν θα μπορούσε να είναι μια καλή αρχή για να διευκρινιστούν κάποιες αντιδράσεις, και γιατί όχι να μειωθούν;

ΙΣΩΣ μια συζήτηση, να αρκεί για να μειωθεί το χάσμα. Ζητάω πολλά;
Έστω μια προσπάθεια. Να μπορούμε να λέμε στους εαυτούς μας ότι προσπαθήσαμε;
Τόσο παράλογο είναι αυτό που ζητάω ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 13:46:16  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.


ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΑΤΙ13 ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Είναι πολύ ωραίο και τίμιο – κατά την γνώμη μου- που κάποιοι από εμάς ξεκίνησαν να γράφουν σε αυτό το θέμα , παραδεχόμενοι κάποια λάθη τους.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ..

ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡEΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 16:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER
Eίναι τόσο δύσκολο , άραγε ?... είμαστε μία μικρογραφία της κοινωνίας , οπότε ναι , θα έλεγα πως είναι δύσκολο .Πάντα θα υπάρχουν εκείνοι που δεν θα υπολογίζουν και θα διαστρεβλώνουν τις συζητήσεις επαναλαμβανόμενα ... μεκείνους λίγα μποροόυν να γίνουν .
Τί γίνεται με μας όμως?
Προσωπικα παραδέχομαι κιεγω ότι ασυναίσθητα έχω πεσει σε τέτοιες παγίδες περιπου δύο φορες στο εσοτερικα και όταν κοίταξα μετα απο μερικό καιρό τις συζητήσεις διαπίστωσα ότι περισσότερο κακό παρά καλό έκαναν αυτες οι αντιπαραθεσεις... και στις δύο περιπτωσεις , κανείς άλλος δεν έγραφε εκτός απο μενα και το άλλο άτομο , και έτσι κατάλαβα πόσο διαβρωτικο΄εόιναι αυτό για τις συζητήσεις . Πέσαμε και οι δύο σε έναν αγώνα για να πείσουμε ο ένας τον άλλο ( με πρωτοπώρο τον εαυτό μου θα έλεγα , δυστυχώς ) και να προσπαθήσουμε να γκρεμίσουμε τα επιχειρήματα του άλλου ... ήταν ιδιαίτερα κουραστικό και επικίνδυνο γιατί έβλεπα σιγά σιγά ότι άρχιζαν τα μυνήματα να γίνονται όλο και πιο επιθετικά , και παρόλο που αυτός το άρχισε μπήκα καιεγω στο πειρασμό και εγινα κκαι εγω πιο επιθετικός . ευτυχως όμως το κατάλαβα εγκαίρως και έδωσα ένα τέλος...

είναι ιδιαίτερα εύκολο να πεσει κανείς σε αυτήν την παγίδα αλλα πιστεύω πως και μόνο που το παραδέχεται έχει κανει ένα πολύ σημαντικό βήμα για να μην ξανακάνει αυτό το λαθος στο μελλον .

πάντως μου κανει εντύπωση που υπάρχουν τόσο λίγες συμμετοχές σε αυτό το θέμα...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 01:04:26  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ T-SEEKER ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
πάντως μου κανει εντύπωση που υπάρχουν τόσο λίγες συμμετοχές σε αυτό το θέμα...

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΔΙΞΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 03:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf
Καλησπέρα (ή καλημέρα τέτοια ώρα καλή είναι... )

Και ποιός δεν έχει "αμαρτήσει" και βλέποντας τι είπε και έκανε αναρωτιέται "εγώ τα είπα αυτά;" Ούτε εγώ μπορώ να πώ όχι!

Σημασία είναι να το καταλαβαίνουμε.

Δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε κάποιον να το κάνει όμως... μόνο μόνος σου κάνεις αυτοκριτική. Όσοι τόλμησαν να το κάνουν πρέπει να δώσουν το καλό παράδειγμα και να λογοκρίνουν τον εαυτό τους. Και εγώ προσπαθώ να το κάνω αν και οι προκαταλήψεις που μας γέμισαν στο σχολείο και στην κοινωνία από μικρά βγαίνουν από στόμα πότε πότε και με σοκάρουν όταν συνειδητοποιώ ποιός τις ξεστόμισε. Καλό κόλπο που είναι αρκετά αποτελεσματικό για εμένα είναι να αναβάλω την απαντησή μου.

Για θέμα θρησκείας προσπαθώ να θυμάμαι ότι δεν έχω εγώ το δικαίωμα να μειώνω κάποιον που διάλεξε ότι μια θρησκεία τον εκφράζει. Όποια και αν είναι αυτή, και όσο παράλογη κι αν μου φαίνεται εμένα. Μόνο τότε μπορώ και εγώ να απαιτήσω να σεβαστούν οι άλλοι την δική μου επιλογή. Όσο παράλογη και αν τους φαίνεται αυτή.


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 09:20:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ίσως να είμαι ένας Φτηνός αντιγραφέας της επικεφαλίδας του θέματος του Εχεμβροτου, αλλά αυτό δεν με ενοχλεί καθόλου.

Θα σε ενοχλήσει όμως ιδιαίτερα όταν θα πέσεις στα χέρια μου!!!!! Παλιοκλέφτη!!! Αντιγραφέα!!! Κάθαρμα!!

Φυσικά αστειεύομαι….

Επανέρχομαι να πάρω θέση στο θέμα του αλατιού!


Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορας των Forums Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 13:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλημέρα αγαπητό και νοστιμότατο ΑΛΑΤΙ!

Επίκαιρο το θέμα σου, κι όχι μόνο σχετικά με την ποικιλλομορφία των απόψεων και τις διαφωνίες που προκείπτουν ως παρενέργειες εξαιτίας αυτής της ποικιλλομορφίας, αλλά και σχετικά με το πως εκφραζόμαστε, απευθυνόμαστε, αμυνόμαστε ή και επιτιθόμαστε στις συζητήσεις μας με τους άλλους στα φόρουμς - ή και έξω από αυτά.

Ρωτάς πιο πάνω

quote:
Σας εξήγησα παραπάνω τον τρόπο που αντέδρασα όταν κατάλαβα ότι βγαίνω εκτός ορίων, και νομίζω ότι ήταν σωστός και ΤΕΛΙΚΑ δεν ήταν πολύ δύσκολο.
Θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις άλλων που έχουν βρεθεί σε παρόμοια θέση αν και νομίζω ότι κάποιοι δεν θα θελήσουν να μας τιμήσουν.


Νομίζω ότι κάτι τέτοιο έχει συμβεί στους περισσότερους από εμάς. Είτε να βγουν εκτός ορίων μέσα στο γραπτό λόγο τους, είτε να διαβάσουν μία απάντηση που απευθύνεται σε αυτούς και να τους ανεβεί το αίμα στο κεφάλι. Δικαίως, ή και αδίκως...
Δύο - τρεις φορές μου έχει συμβεί το παραπάνω.
Σκέφτηκα ότι θα ήταν σωστό να ενημερώσω το άτομο που με τα λεγόμενά του με προσέβαλλε, μέσω προσωπικού email, για να μην χαλάσω το θέμα στο οποίο συμμετείχα. Το αποτέλεσμα ήταν αγαπητέ ΑΛΑΤΙ εντυπωσιακό. Δεν μετάνοιωσα που συγκράτησα τα νεύρα μου, σκεπτόμενη πιο ψύχραιμα. Εάν μπεις στη διαδικασία να αντιμετωπίσεις μία προσβολή (που μπορεί να έγινε και τυχαία, μπορεί να οφειλόταν στο τεταμένο κλίμα μιας συζήτησης) με ψυχραιμία και θετική διάθεση, ανακαλύπτεις ότι τις περισσότερες φορές ο "εχθρός" που βλέπεις απέναντί σου, θα μπορούσε να είναι ένας πολύ καλός φίλος.

Τελικά, ίσως να μην είναι και τόσο δύσκολο...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 19:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13
Όταν πρώτο άνοιξα αυτό το θέμα ήθελα να πάρουν μέρος κάποιοι συγκεκριμένοι άνθρωποι (με την ελπίδα ότι μπορούν να καλυτερέψουν το φόρουμ.). Κάποιοι που με τα γραπτά τους με έχουν εντυπωσιάσει θετικά και αρνητικά. Κάποιες φορές μπορούν να γράψουν υπέροχα πράγματα ενώ άλλες ξεφεύγουν και εκνευρίζονται και φτάνουν σε ακρότητες. Όσο περνάει ο καιρός όλο και πιο πολύ σιγουρεύομαι ότι δεν θα υπάρξουν τέτοιες συμμετοχές.

Όμως

Όταν εχθές το βράδυ-πρωί , ξανά διάβασα τα μηνύματα σας είδα ότι όλοι μας γράψαμε για κάποια λάθη που κάναμε. Ο Αβαταρ είπε
ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ??????

Τώρα που το κατάλαβα μπορώ να σας πω ότι ακόμα και αν κλειδωθεί τώρα το θέμα, θα έχει ήδη κάνει κάτι πολύ καλό και ειλικρινά σας ευχαριστώ για αυτό. (ΑΒΑΤΑΡ , DAGON, SILVER WOLF, T-SEEKER, AMALIA)

Όσο για εσένα
Εχεμβροτε μην γίνεσαι εριστικός παιδί μου !!! Δεν έκλεψα τίποτα από εσένα. Απλά επηρεάστηκα και το καλυτέρεψα.
(όπως λένε και τα μουσικά γκρουπάκια)
και σοβαρά τώρα θα ήθελα πολύ την γνώμη σου στο θέμα.

Για αυτό που γράφεις Αμαλία με το προσωπικό μήνυμα είναι για εμένα πολύ δύσκολο και πραγματικά δεν νιώθω και πολύ ωραία που το παραδέχομαι.

Γιατί όταν υπάρχει μια διαμάχη που την παρακολουθούν διάφοροι, και ξαφνικά δεν απαντήσω στο φόρουμ αλλά στείλω προσωπικό μαιλ, τότε στους άλλους θα φανεί σαν να κάνω πίσω.
Η εικόνα μου τι θα γίνει;;;;
τι θα νομίσουν οι άλλοι για εμένα;;;
Μήπως με παρεξηγήσουν;;;
Και ο εγωισμός μου;;;
Ποιος τελικά θα κερδίσει;;;

Ειλικρινά ντρέπομαι που παραδέχομαι δημόσια αυτές τις Μα**##2@@***νες σκέψεις μου αλλά είναι αλήθεια. Το καλύτερο που είμαι ικανός να κάνω είναι να στείλω μήνυμα πρίν διαφωνήσω ανοιχτά με κάποιον. Το έχω κάνει μια φορά και πραγματικά είχε πολύ καλό αποτέλεσμα.

Όμως έχει μεγάλη σημασία και η αντίδραση του άλλου.
Κάποτε έστειλα ένα αρκετά επιθετικό μήνυμα στον Ράμογλου ( που σίγουρα δεν του άξιζε , γιατί τον εκτιμώ πολύ) και αυτός αντί να αντεπιτεθεί μου έστειλε ένα προσωπικό μάιλ γεμάτο ευγένεια και κατανόηση. Το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να τον ευχαριστήσω που μου έδειξε τον σωστό τρόπο.
Άρα υπάρχουν λύσεις έτσι δεν είναι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 19:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos

alati,θελω να ξερεις πως παρακολουθω τις συζητησεις σας και το μονο που εχω να συμπληρωσω ειναι πως ειστε ολοι σημαντικοι.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 31/08/2003 19:40:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 19:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube
ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΜΟΝΟ.
ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΑΣ ΑΛΛΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΟΚΑΛΑ ΤΣΑΚΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΝ ΦΩΤΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΤΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ Η ΗΡΕΜΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΕ. ΔΙΟΤΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η ΕΥΓΕΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΦΘΟΡΑ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΡΑΦΕΙ. ΑΠΛΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟΙ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΟΥΝΕ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
ΒΑΖΩ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ, ΕΙΔΑ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑΚΙΑ Α Α.
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.
ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.
ΦΙΛΙΚΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 11:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

Και ο εγωισμός μου;;;


Φίλε alati13,
Αυτό που είπες είναι ΟΛΗ Η ΟΥΣΙΑ!

Σκεφτείτε απλώς μία "εικόνα": Να παρουσιαστεί δίπλα σας ό,τι σημαντικότερο έχετε φανταστεί (ας πούμε ο Πλάτωνας ή ο Βούδας ή ο Χριστός ή...ή...) και να σας πει: θα μπεις στο esoterica και θα αρχίσεις να λες βλακείες ή θα τους βρίζεις όλους, έτσι ώστε να εννοήσουν όλοι ότι το επίπεδό σου είναι ό,τι χειρότερο. Ο σκοπός είναι ότι εσύ θα μειωθείς πολύ τώρα αλλά σε δύο άτομα στην επόμενη πενταετία θα τους κάνεις μεγάλο καλό!

Πως θα αντιδρούσαμε;;;

Και να σκεφθείτε ότι πρόκειται για ένα "ανώνυμο" forum!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 16:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER
Eλπίζω να μην το ζητουσε ποτέ αυτό... δεν μου αρέσει η ιδέα του θεού του τύπου του "Να θυσιασεις το παιδί σου για να δοκιμάσω την πίστη σου..."
είμαστε άνθρωποι και θα πρέπει να δεχτουμε ότι έχουμε έμφυτα μεσα μας τα συναισθηματα του πόθου για αναγνωριση , για λίγο "εγωισμό" με την έννοια που τον όρισε ο αλατι ...
δεν χρειάζεται να φτάσουμε στο σημείο της αγίασης για να γνωρίσουμε λίγο απο το θείο . Δε θέλω μία ζωη ταπεινότητας και προσευχής αλλα μία ζωή ενεργητική και λαμπιρίζουσα...
γιατί θα πρέπει να απαρνηθουμε εντελως τον εγωισμό μας ?

υγ:μιλάω για τον εγωισμό όπως τον όρισε ο αλατι και όχι για τον ωμό και αυτοκαταστροφικό εγωισμό ...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 20:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
RYCHE ΧΑΙΡΕΤΑ ΑΛΑΤΙ13

ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΑΛΑΤΙ ΕΠΕΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ...ΕΝΩ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΥΜΩΣΩ ΠΟΤΕ..ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ...ΜΙΛΗΣΑ ΚΑΠΩΣ ΑΣΧΗΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΙΑΜΒΛΙΧΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΧΟΝΟΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ...ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 21:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos
quote:

RYCHE ΧΑΙΡΕΤΑ ΑΛΑΤΙ13

ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΑΛΑΤΙ ΕΠΕΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ...ΕΝΩ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΥΜΩΣΩ ΠΟΤΕ..ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ...ΜΙΛΗΣΑ ΚΑΠΩΣ ΑΣΧΗΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΙΑΜΒΛΙΧΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΧΟΝΟΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ...ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩ


ΜΗ ΛΥΠΑΣΑΙ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΥΠΕΡΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΟΙ ΜΑΧΕΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ. ΕΔΩΣΑ ΦΩΣ ΣΤΑ ΡΗΧΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΚΕΛΣΟ .

ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ

ΦΙΛΙΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ Ο ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΩΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 21:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube
RYCHE ΠΡΙΝ 10 ΛΕΠΤΑ ΗΣΟΥΝ ΚΑΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΑΜΒΛΙΧΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΗΡΘΕΣ ΝΑ ΕΞΙΛΕΩΘΕΙΣ ΣΤΟ ΑΛΑΤΙ13.

ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗΝ ΣΟΥ ΒΑΛΕΙ Ο ΑΛΑΤΙ13 ΑΛΑΤΙ ΣΤΙΣ ΠΛΗΓΕΣ ΜΟΛΙΣ ΜΑΘΕΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ.

Η ΔΙΧΟΝΟΙΑ ΔΕΝ ΣΠΕΡΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΤΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.

ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΧΘΡΟΣ. ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΜΙΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΟΝ. ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ :-()

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΩ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΑΜΒΛΙΧΟ Ή ΓΙΑ ΤΟΝ RYCHE.

ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΕΙΣ...
ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΝΘΙΣΟΥΝ...
ΜΗΤΕ ΣΟΥ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥΣ...
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΗΣΥΧΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ...
ΝΑ ΧΑΜΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΩΔΙΑ ΤΟΥΣ!
ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΝΘΙΣΟΥΝ...ΣΠΕΙΡΕ ΝΕΑ ΣΠΟΡΙΑ!
ΧΩΡΑΦΙ ΥΠΑΡΧΕΙ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.
ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 21:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
RYCHE XAIRETA CUBE

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ CUBE ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ TO MIΣΟΣ ΚΑΛΙΕΡΓΗΤΑΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΤΕΥΤΗΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΙΛΗΣΑ ΑΣΧΗΜΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΙΜΟΥΝ ΛΙΓΑΚΙ ΕΙΡΩΝΙΚΟΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΙΛΕΩΘΩ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΟΥ ΙΑΜΒΛΙΧΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΧΟΜΟΥΝ ΕΔΩ ΔΕΝ ΚΡΥΒΩ ΚΑΤΙ...
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΛΗΓΕΙ ΕΔΩ...
ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ ΘΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΩ...
ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΥΒΕ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 21:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube
ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ RYCHE ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΓΩΙΣΤΗΣ. (ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ ΘΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΗΣΩ!)

ΕΧΕΙΣ ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ!

ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΗΣΗ ΔΕΝ ΠΑΣ ΑΣΧΗΜΑ... ΒΛΕΠΕ ΘΕΜΑ "ΣΕΛΗΝΗ".

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΣΥΓΧΑΡΩ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.

ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΟΘΑΥΜΑΣΤΟΣ.

ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΥΓΕΝΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΥΒΟΣ.
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 21:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
RYCHE XAIRETA CUBE
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ...
ΕΓΩ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ...
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΕΙΔΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ ΜΙΚΡΕ ΠΟΙΗΤΗ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΣΩΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΦΩΣΧΗΤΟΥ ΓΙΑ ΠΙΟ ΕΣΩ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1863
ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 01:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13
Να κάνω μια μικρή διευκρίνιση. Σε αυτό το τοπικ δεν έχει απολογηθεί κανένας. Δεν υπάρχει δικαστής. Απλά Συζητάμε ένα φαινόμενο και προτείνουμε λύσεις. Τίποτα άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 08:56:44  Εμφάνιση Προφίλ
To φαινόμενο αγαπητό αλάτι όντως υφίσταται...
Λύσεις όμως υπάρχουν?
Είμαι λίγο απαισιόδοξη σε αυτό.

Είναι ανθρώπινο να υπάρχουν συγκρούσεις και διαμάχες γιατί είμαστε...
...τόσοι πολλοί....
...τόσο διαφορετικοί...
...τόσο βιαστικοί...
...τόσο απρόσεκτοι...

διαφορετικοί σαν τα αποτυπώματά μας,
βιαστικοί ώστε να μην βουτάμε την πέννα μας στο μυαλό όταν είναι να απαντήσουμε σε κάποιον,
απρόσεκτοι ώστε να βάζουμε λόγια στο στόμα κάποιου ενώ τα είπε κάποιος άλλος, μα είναι γραπτά και τα γραπτά μένουν.

Συμβουλή: Πριν απαντήσετε διαβάστε καλά... Πριν ρωτήσετε διαβάστε καλά... η ερώτηση πολύ πιθανόν να έχει ήδη απαντηθεί... Πριν χλευάσετε διαβάστε καλά.... ναί! και πίσω από τις λέξεις...

Παρεξηγήσεις στον προφορικό λόγο γίνονται γιατί τα λεγόμενα δεν υπάρχουν γραπτώς μ'αποτέλεσμα να μπερδευόμαστε, να ξεχνάμε.
Παρεξηγήσεις στο γραπτό λόγο γίνονται γιατί δεν βλέπουμε το πρόσωπο, το ύφος, τις γκριμάτσες του άλλου όταν γράφει... Και εδώ σπουδαίο ρόλο παίζουν πιστεύω οι "γελαστούληδες".

Γενικότερα πιστεύω ότι συγκρούσεις θα συνεχίσουν να υπάρχουν σε κάθε επίπεδο και κάθε περίσταση όσο υπάρχουν άνθρωποι.

Το θέμα είναι αφήνουμε τις συγκρούσεις να γίνουν για να βγουν τα οποιαδήποτε προσωπικά μας απωθημένα ή γιατί πρέπει όντως να κάνουμε τον αντίλογο με αυτό τον άμεσο και κάθετο τρόπο?



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 15:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped
quote:

Είναι τόσο δύσκολο;

Είναι λοιπόν τόσο δύσκολο να ανοιχτεί ένα οποιοδήποτε θέμα σχετικό με τις θρησκείες και να μην υπάρξουν αυτές οι ακρότητες, οι υπερβολές και οι προσωπικές επιθέσεις; Τόσο δύσκολο είναι; Και αν ναι , ΓΙΑΤΙ


Είναι σίγουρα δύσκολο φίλε alati13 γιατί υπάρχει το τοίχος του ΕΓΩ μπροστά από τον καθένα μας, ένα τοίχος που δυστυχώς δύσκολα γκρεμίζει κάποιος! Αξίζουν συγχαρητήρια σε αυτούς που καταφέρνουν και θάβουν τον εγωισμό τους έστω και καθυστερημένα, σε αυτούς που καταλαβαίνουν ότι η ένταση της στιγμής τους έκανε να απαντήσουν επιθετικά και παραδέχονται το λάθος τους. Το να παρασυρθείς σε μια τέτοια "συζήτηση" δεν είναι δύσκολο και αυτό οφείλεται στο ότι είμαστε άνθρωποι και είναι λογικό να χάνουμε κάποιες φορές την ψυχραιμία μας! Ας είμαστε λοιπόν λίγο πιο ανεκτικοί με τους συνομιλιτές μας, ας προσπαθήσουμε με καλή διάθεση να τους "αντιμετωπίσουμε" και νομίζω πως θα δούμε καλά αποτελέσματα! Όσοι βρίσκονται (κατά τη γνώμη μου πάντα) άλλωστε σε αυτή την όμορφη παρέα νομίζω πως έχουν όλη την καλή διάθεση να μάθουν όσο το δυνατόν περισσότερα και να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι. Αν πάλι υπάρχουν και κάποιοι που είναι απόλυτοι για τις απόψεις τους (δεν είμαι αρκετό καιρό εδώ για να το γνωρίζω αυτό) και προσπαθούν να τις επιβάλλουν στους υπόλοιπους τότε φίλε alati13 θα έπρεπε να αναφερθείς προσωπικά σε αυτούς και αν δεν "παίρνουν" από λόγια τότε μπορούμε να τους αγνοούμε!

quote:

Γιατί πρέπει κάθε τέτοια συζήτηση να έχει την γνωστή κατάληξη;

Γιατί πρέπει να κάνουμε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ επίθεση σε κάποιον, που δεν συμφωνούμε με τις ιδέες του;

Γιατί θα πρέπει ΠΑΝΤΑ ο φανατισμός μας να ΚΑΙΕΙ όλα τα ωραία θέματα ;


Είναι οι ανθρώπινες αδυναμίες κατά τη γνώμη μου που οδηγούν σε αυτά τα αποτελέσματα αλλά στο ESOTERICA το φαινόμενο αυτό δεν το έχω συναντήσει τόσο συχνά και αυτό οφείλεται στο υψηλό επίπεδο των φίλων συνομιλητών που υπάρχουν εδώ μέσα. Σε άλλα Forums είναι καθημερινό φαινόμενο αυτό και μάλιστα σε θέματα επουσιώδη.

You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 15:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Παρακολουθώ το θέμα αυτό που άνοιξε ο Alati13 με ενδιαφέρον και νομίζω ότι είναι αρκετά χρήσιμο για να μας κάνει να μπορούμε να σκεφτούμε δυο φορές πριν κάνουμε τον αντίλογο, μια κοκκορομαχία.

Δεν μπορώ όμως να μην ικανοποιηθώ(εκ μέρους των δημιουργών, των διαχειριστών, των συντονιστών και των παλιών καλών μελών) για τα λόγια του "Χρονοπαγιδευμένου"

quote:
Είναι οι ανθρώπινες αδυναμίες κατά τη γνώμη μου που οδηγούν σε αυτά τα αποτελέσματα αλλά στο ESOTERICA το φαινόμενο αυτό δεν το έχω συναντήσει τόσο συχνά και αυτό οφείλεται στο υψηλό επίπεδο των φίλων συνομιλητών που υπάρχουν εδώ μέσα. Σε άλλα Forums είναι καθημερινό φαινόμενο αυτό και μάλιστα σε θέματα επουσιώδη.

Ας σκεφτούμε ότι έχουμε απέναντί μας ανθρώπους που πιστεύουν με ειλικρίνεια και με θέρμη, όπως και εμείς ίσως, αντίθετες απόψεις από εμάς.

Ας φανταστούμε ότι είναι απέναντί μας παλιοί φίλοι, γνωστοί, συγγενείς, αδέρφια που έχουμε διαφορετικές απόψεις και όχι εχθροί μας.

Ας αναλογιστούμε μήπως όλοι είμαστε μέρος ενός μεγάλου κτιρίου όπου η θέση και η αντίθεση είναι σαν κολώνες παρόμοια χρήσιμες για την δομή και την εξέλιξη της κατασκευής του.

Ειρήνη σε όλους

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 16:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
έχω την εντύπωση οτι το site ονομάστηκε esoterica για συγκεκριμένους λόγους και όχι για να προπαγανδίζουν κάποιοι ιδέες όπως η εθνική συνείδηση, ή ο ρατσισμός, που καμία σχέση δεν έχουν με τον εσωτερισμό.
Εδώ δεν συναντάμε μόνο αυτό αλλά και την ευθεία επίθεση σε ανθρώπους που πιστεύουν σε άλλες θρησκείες.(πολύ εσωτερικό αυτό...)

Εχω την εντύπωση οτι επειδή οι διαχειριστές του Εσωτερικα είναι άνθρωποι φιλελεύθεροι και σε καμια περιπτωση δεν θέλουν να τους πούν οτι "φιμώνουν" (είναι και γνωστοί στην πιάτσα) άφησαν την όλη κατάσταση απο τότε που ξεκίνησε σε μια χαλαρή επόπτευση με αποτέλεσμα στο σήμερα να έχει ξεφύγει απο κάθε άποψη και να ακούμε χυδαιότατους χαρακτηρισμούς για θρησκείες και φυλές κάνωντας το εσωτέρικα να θυμίζει ένα απο τα πολλά φορα που κυκλοφορούν στο internet και οπου ο κάθε επίδοξος πατριδοκάπηλος λέει το κοντό και το μακρύ του...
ΞΑΝΑΛΕΩ ΤΟ ΣΙΤΕ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ !!! ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΔΩ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΥΠΡΟ,ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΚΙΝΕΖΟΥΣ ?
Υπάρχουν χιλιάδες ελληνικά και ξένα φόρουμ οπου ο καθένας μπορεί να χύνει το φαρμάκι του, μην φοβάστε λοιπόν οτι θα φιμωθούν όλοι αυτοί...
Εδώ είναι ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ , site για ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ ....
Αν κάνω λάθος διορθώστε με ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 16:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
"και να ακούμε χυδαιότατους χαρακτηρισμούς για θρησκείες και φυλές"

Είναι τραγελαφικό...αυτά τα λόγια από το στόμα του ΑΙΟΝ...
Δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό...δεν γίνεται...όχι εδώ...
Προσπαθείς να δικαιολογήσεις την συμπεριφορά σου με αυτό το τρόπο? Νομίζεις ότι έτσι δεν τρέχει και τίποτα που περιφέρεις το μίασμά σου από τόπικ σε τόπικ και βρίζεις ΑΙΣΧΡΑ και αδιακρίτως ανθρώπους που είχαν την ΤΟΛΜΗ να πουν την γνώμη τους-μία γνώμη διαφορετική από την δική σου?
Αυτό προσπαθείς να κάνεις?
Να δικαιολογήσεις την συμπεριφορά σου?

Αλήθεια τί έχεις προσφέρει εσύ πέρα από ύβρεις(ο φίλος μας σπάει το ρεκόρ λογοκρισίας με αστερίσκους)?
Τί?
Τα ίδια που λες ότι δήθεν βλάπτουν αυτόν τον χώρο, τα έχεις ξαναπεί
με την μορφή ενός ολόκληρου τόπικ("ΑΓΑΠΗΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ") στο οποίο πήρες απάντηση και από Συντονιστή.

Σε καταλάβαμε φίλε ΑΙΟΝ. Προσπαθείς να χρυσώσεις το χάπι. Οι
"χιμπατζίδες", οι "αρχαιολάγνοι", οι "μπανάνες", τα "σκ@τ@" και τα ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ άλλα που έχεις πει δεν δικαιολογούνται όσο κι αν προσπαθείς.

Η ανανδρία και η θρασυδειλία σου δεν έχει όρια. Όχι μόνο δεν έκανες την πάπια(όπως θα έπρεπε να κάνει κάθε ψοφοδεής ανθρωπάκος που βρίζει κρυμμένος πίσω από το πληκτρολόγιό του) αλλά έρχεσαι εδώ, σε ένα τόπικ που προσπαθεί να δώσει λύση σε φαινόμενα που προκαλούνται από ανθρώπους σαν κι εσένα.
Ανθρώπους που δεν δέχονται την ελευθερία της άποψης.
Που καταπιέζουν με την συμπεριφορά τους τους γύρω τους.
Μου αρέσει που μου το παίζεις και δημοκράτης. Αυτή είναι η δημοκρατία σας κύριε ΑΙΟΝ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 17:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Ειναι τοσο δυσκολο φιλε alati13 για εκεινους που δεν μπορουν να δεχτουν οτιδηποτε αλλο περα απο το ΕΓΩ τους!

Φυσικα ουδεις αναμαρτητος και εγω πρωτη και καλυτερη.Δεν θα απολογηθω ομως για τα οσα εχω ηδη πει,θα ηταν υποκρισια αν ελεγα οτι τα αναιρω!

Καλο θα ηταν ομως να μενουμε μεσα στα πλαισια του διαλογου κι οχι της προσωπικης επιθεσης επειδη καποιος δεν συμφωνει μαζι μας.Δεν μπορουμε να στερησουμε το δικαιωμα απο κανεναν να εχει τα δικα του πιστευω.Απαιτειται να εκφραζουμε αλλα και να εισπρατουμε σεβασμο.

Φιλε DAGON ακομη και σε ενα τετοιο topic πεφτεις παλι στην ιδια παγιδα;

Να ειστε ολοι καλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy