ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι τόσο δύσκολο (Νο2);
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 17:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
εγώ περιμένω απάντηση για τα θέματα που έθιξα απο κάποιον συντονιστή ή τον ίδιο τον administrator.
Το όλο παιχνίδι όλοι ξέρουμε πως ξεκίνησε και την αρχή την έκαναν εκείνοι που άρχισαν να αποκαλούν άτομα "εβραιοχριστιανούς","προδότες","πρόβατα", άρχισαν να μιλαν για "γιαχβέδες" και "τζεσουάδες" με ειρωνικό τρόπο κανείς όμως δεν γύρισε να ξεφτυλίσει τον Δία ή την Αθηνά. Κάθε post μετατραπόταν και μετατρέπεται σε ένα δριμυ κατηγορώ απο τους δελαπατρίδηδες στους Εβραίους και τον Ιουδαισμό πράγμα που νομίζω οτι έρχεται σε αντίθεση με τα όσα διακυρήσει στους κανονισμούς του το εσωτερικα.
Το πρόβλημα έχει μια πηγή και προέρχεται απο αυτούς που δεν ανήκουν στο χώρο του εσωτερισμού και ήρθαν εδώ να φωτήσουν εμας τους πλανεμένους.
ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 18:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13
Πρώτα από όλα θα ήθελα να ευχαριστήσω οσους παίρνεται μέρος στην συζήτηση.

Φιλε timetrapped όταν ξεκίνησα το τοπικ είχα στο μυαλό μου κάποιους. Στην αρχή σκέφτηκα να τους κατονομάσω. Μετά όμως αποφάσισα ότι θα ήταν λάθος κάτι τέτοιο. Ο σημαντικότερος λόγος που δεν το έκανα ήταν ότι με το να κατονομάσω κάποιους θα ήταν σαν να τους προκαλώ να πάρουν μέρος στην συζήτηση. Εγώ ήθελα να πάρουν μέρος μόνοι τους και ΜΟΝΟ ΑΝ το ήθελαν εκείνοι. Ήθελα να έχουν την ΕΠΙΛΟΓΗ. Είναι κατι πολύ σημαντικό αυτό.

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι όπως είπαμε πολλές φορές , ολοι μας έχουμε φτάσει σε αυτό το επίπεδο. Αρα το τοπικ είναι για όλους μας. Υπάρχουν και άλλοι λόγοι που δεν θα ήθελα να πω ΤΩΡΑ.

Σχετικα με τον ΑΙΟΝ θα ηθελα να πω ότι,

Οι περισσότερες απόψεις του με βρίσκουν σύμφωνο. Αυτό που δεν συμφωνώ είναι ο τρόπος που επιλέγει να εκφραστεί. Πιστεύω ότι αν μπορούσε να συγκρατήσει τον θυμό του, θα είχαμε ΟΛΟΙ κερδίσει.
Άρα φίλε DAGON πιστεύω ότι ο AION εχει κάθε δικαίωμα να βρίσκεται σε αυτό το τοπικ. Η δε συμμετοχή του είναι παρά πολύ σημαντική. Εξάλλου το γεγονός τι αποφάσισε να πάρει μέρος ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ.
Έτσι δεν είναι;;;
Γιατί δεν του δίνεις μια ευκαιρία;;;
Επίσης νομίζω ότι θα πρέπει να παραδεχτείς ότι ο ΑΙΟΝ τουλάχιστον αποφάσισε να πάρει μέρος
(΄΄η έστω να στείλει ένα μήνυμα…..(θα δούμε)) ενώ υπάρχουν κάποια μέλη του εσωτερικά που γνωρίζουν ότι έχουν δημιουργήσει αυτή την κατάσταση , ΄΄όμως δεν θέλουν να πάρουν μέρος.
Φαντασου ποσο δύσκολο είναι να αποφασίζεις να πάρεις μέρος σε μια συζήτηση που το κύριο θέμα είναι κάτι που και εσύ ΙΣΩΣ να εχεις βοηθήσει. Για εμένα θελει κότσια να παραδεχτείς κάποιο λάθος. Και όσο για το μέλλον…. Ποτέ δεν ξέρεις.

Το τοπικ ανοίχτηκε επίτηδες σε αυτήν την ενότητα.

Φιλε ΤΗΟΤΗ θα ήθελα να σου πω ότι αυτή η συζήτηση υπάρχει σήμερα επειδή η συντονιστές επέτρεψαν να εκφράζει ο καθένας την γνώμη του ελευθέρα.

Και σας ευχαριστώ για αυτό ,γιατί

ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΩ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΗΣΥΧΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΤΣΙΡΟΤΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 19:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
"εγώ περιμένω απάντηση για τα θέματα που έθιξα απο κάποιον συντονιστή"

Σου απάντησε ο AVATARGR στο τόπικ που άνοιξες. Εκτός κι αν περιμένεις κάποιον συγκεκριμένο να σου απαντήσει(ανίερη συμμαχία, the return?).


Για τα υπόλοιπα που λες βαριέμαι να απαντήσω σε αυτήν την απέλπιδα προσπάθειά σου να μας πείσεις. Ωστόσο, μιας και μιλάς που μιλάς, βρες μου ποιούς αποκάλεσα ΕΓΩ "εβραιοχριστιανούς","προδότες","πρόβατα"κλπ.
και που έθιξα ΕΓΩ την θρησκεία κάποιου. Και μην διανοηθείς να μου φέρεις ως επιχείρημα τις θέσεις μου για τον Γιαχβέ οι οποίες τεκμηριώνονται και δεν θίγουν κανέναν(εν αντιθέσει με κάποιους που αποκαλούν τον Δία "γαμίκουλα").

Αυτός είναι ο ΑΙΟΝ.
Ο ΑΙΟΝ που δεν σέβεται όποιον ΤΟΛΜΑ να έχει διαφορετική γνώμη από αυτόν.
Ο ΑΙΟΝ που έχει ως σκοπό την επιβολή των δικών του απόψεων.
Ο ΑΙΟΝ που βρίζει όποτε του γουστάρει όποιον του γουστάρει.
Ο ΑΙΟΝ που ξεσπά τον κομπλεξισμό του σε άλλους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 02:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας.

Αυτή η συζήτηση καθώς και οι σκέψεις του ΑΙΟΝ, δεν είναι η πρώτη φορά που κατατίθενται και καλώς κατατίθενται.

Έχουμε πάρει θέση σε όλες αυτές τις φορές αλλά όμως το ότι έχουμε συγκεκριμένη στάση και θέση δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε έτοιμοι να τις αναθεωρήσουμε αν το κρίνουμε σκόπιμο.

Προς το παρόν δεν νομίζουμε ότι πρέπει να αναθεωρήσουμε αυτήν την θέση.

Σε ένα παλιό topic που κάποιο μέλος μας έθεσε τον ίδιο προβληματισμός είχαμε δηλώσει κάποια πράγματα.

Σταχυολογώ κάποια αποσπάσματα

Ο Kelsos είχε πει

quote:
Πάντως εμείς στο Esoterica.gr με κανέναν τρόπο ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να "φιμώσουμε" ΚΑΝΕΝΑΝ, αλλά προέχει απο αυτό, το να ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΟΥΝ ΟΜΑΔΕΣ & ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΦΟΡΕΙΣ, τις όποιες ιδέες τους και μάλιστα με την συγκάλυψη της ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ και του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ...

Οι γραμμές που ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ τις έννοιες και τις ιδέες, είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΕΠΤΕΣ και πολλές φορές ΑΔΙΟΡΑΤΕΣ, με αποτέλεσμα οι ΙΔΙΟΙ που προσκολούντε σε απόψεις και ιδέες, να "παρασύρονται" σε ένα παιχνίδι που στήνεται στη πλάτη τους, εν οίδη ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗΣ και ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ...

ΑΝ είμαστε ΟΛΟΙ ΜΑΣ λίγο περισσότερο (για να ΜΗΝ πώ πολύ περισσότερο) ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ, νομίζω πώς έτσι θα περιφρουρίσουμε τις ΙΔΕΕΣ ΜΑΣ, ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ και προπαντώς, ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΚΑΠΗΛΕΥΤΕΙ ΤΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ΜΑΣ...

Θεωρώ ότι ΟΛΟΙ ΜΑΣ μέσα στο Εsoterica.gr ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ...


(...)

Υποκειμενικά λοιπόν, θεωρώ πώς ΚΑΝΕΝΑΣ που βάζει ΟΡΙΑ μεταξύ των ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΦΥΛΩΝ, δεν μπορεί να θεωρείται ότι "εσωτερικευεται"...
Μπορεί να ΑΝΑΛΥΕΙ ΕΙΣ ΒΑΘΟΣ τη δική του φυλή, ΑΛΛΑ κάνει ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ σε ότι αφορά την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ, που ας ΜΗΝ ξεχνούμε είναι ΚΑΙ αυτός ΚΑΙ η φυλή (η ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΦΥΛΗ μάλιστα που ενσαρκώνεται) ΜΕΡΟΣ της...

Τα όρια αυτά, τα γεωγραφικοπολιτικοποημένα το ΜΟΝΟ που εξυπηρετούν είναι ότι ακριβώς κάνουν τα ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑΤΑ & τα ΣΥΝΟΡΑ...
Κρατούν τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ μέσα σε ένα σύνολο για ποιό σκοπό;;;
Μα για να τους ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!

Κάτι σαν τον παράδεισο ένα πράγμα....

Θεωρώ λοιπόν, πώς ΟΛΟΙ ΕΚΕΙΝΟΙ οι ΦΟΝΤΑΜΕΤΑΛΙΣΤΕΣ των εκάστοτε ομάδων που δημιουργούντε ΔΗΘΕΝ για την υπεράσπιση ή προάσπιση μιας ΦΥΛΗΣ, σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να θεωρηθούν ότι "εσωτερικεύονται" κιόλας...

'Αλλωστε ο ρατσισμός, θα έπρεπε να απαντάτε ΜΟΝΟ στα ζώα και σε καμία μα ΚΑΜΙΑ περίπτωση στους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, που ΑΝ ΗΞΕΡΑΝ (εκείνοι που κατηγοριοποιούν σε ΡΑΤΣΕΣ τους συναθρώπους τους) το ΠΟΣΟ ΚΟΠΟ & ΠΟΝΟ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ για να καταφέρει να ΞΕΦΥΓΕΙ απο το Ζωικό εκείνο βασίλειο που ανήκει, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ ΕΤΣΙ, δηλαδή ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΑ πρός έναν ΑΛΛΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ μιάς ΑΛΛΗΣ ΦΥΛΗΣ...

Ασε που ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ, ιδέα δεν έχουν ΟΥΤΕ για τη Μετενσάρκωση, ούτε για το Κάρμα, πράγμα που ΑΝ γνώριζαν, δεν θα μιλούσαν ΚΑΘΟΛΟΥ, για το "εμείς" και οι "άλλοι"...

(...)


Λοιπόν, μιάς και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ είναι πώς ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ μπορεί να ανακαλυφθεί ΠΑΝΤΟΥ, μιάς και όλα τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ή ΓΕΓΟΝΟΤΑ έχουν ΑΙΤΙΑ και ΡΙΖΑ σε ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΕΣ, άρα και μέσα σε ένα τόπικ που διαπραγματεύεται το ΔΥΣΚΟΛΟ θέμα του ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ...
Για να είμαι και ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΙΛΗΚΡΙΝΗΣ...
Σε αυτό το θέμα ΜΠΟΡΟΥΝ να ειπωθούν οι μεγάλες αλήθειες του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ, σε σχέση με ΕΜΑΣ και τους ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ...

Αλλά όχι στο ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ...
Μιάς και το Εsoterica.gr όπως ΗΔΗ ανέφερα στο μύνημά μου, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ και το λέω με ΠΑΣΑ ΕΙΛΗΚΡΙΝΙΑ ως φορέας του τόπου που έχω "σπαταλήσει" ΑΠΕΙΡΕΣ ΩΡΕΣ στο να φτάσει ο χώρος ΜΑΣ, ΟΛΩΝ ΜΑΣ, σε ένα σημείο που να είναι μια ΠΗΓΗ ΓΝΩΣΗΣ, ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗΣ, ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ & ΕΠΕΙΧΗΡΗΜΑΤΩΝ σε θέματα που ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ...

(...)

Δεν μπορούμε να ΛΥΣΟΥΜΕ το θέμα του ρατσισμού, ΑΝ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΣΑΡΚΩΝΟΜΑΣΤΕ...
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ, ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ...

Συγγνώμη αν προσπάθησα να μείνω στη Μεταφυσική, αλλά εκεί θεωρώ ότι μπορούμε να βρούμε τις ΛΥΣΕΙΣ που μαστίζουν τον Φυσικό Κόσμο που ζούμε και κινούμαστε...


Εγώ είχα πει

quote:

Νομίζω ότι ο διάλογος δίνει πολύ περισσότερα από ότι... παίρνει και πολύς κόσμος που φλερτάρει με τον εσωτερισμό αλλά και με τον εθνικισμό και νομίζει ότι αυτά τα δύο μπορούν να "παντρευτούν" θα βοηθηθεί στις επιλογές του. Ο φόβος, η συγκάλυψη και η "δαιμονοποίηση" ενισχύουν πάντα τον ζωώδη μας εαυτό και όχι την Αλήθεια.

(...)

Ο φανατισμός και η γενικοποίηση-κοπαδοποίηση είναι υπεύθυνοι για τα χειρότερα εγκλήματα της ανθρωπότητας. Δεκάδες χιλιάδες ή και εκατομμύρια "αστοί", "κομμουνιστές", "φασίστες" κ.α. σκοτώθηκαν στους τελευταίους αιώνες.

Αν τα πράγματα τα βλέπεις εσωτερικά όμως κατανοείς ότι όλες αυτές οι κατηγοριοποιήσεις σκοτώνουν την αλήθεια. Οι φιλόσοφοι-εσωτεριστές δεν θα πρέπει, σύμφωνα με την άποψή μου να πέφτουν σε αυτήν την παγίδα. Μπορεί να αγωνίζονται για το καλό των πολλών αλλά με όπλα την ορθή κρίση. Όταν κοπαδοποιούνται και οι ίδιοι χάνουν την ορθή τους κρίση. Όταν αρχίζουν να βλέπουν τους άλλους ως μπαμπούλες που, αν δολοφονηθούν, θα σωθεί η κοινωνία τότε χάνουν τα όπλα που τους έχει δώσει η εσωτερική τους πραγμάτωση και δεν μπορούν να βοηθήσουν όχι μόνο τους άλλους αλλά ούτε τον ίδιο τους τον εαυτό.

Διαβάστε κάποια λόγια από την απολογία του Σωκράτη:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αλλά, άνδρες Αθηναίοι, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να αποδείξω με περισσότερα επιχειρήματα ότι δεν ευσταθεί η κατηγορία του Μέλητου. Αρκούν αυτά που είπα. Εκείνο όμως που έλεγα προηγουμένως, ότι προκάλεσα τη μεγάλη εχθρότητα πολλών ανθρώπων, είναι απολύτως αληθινό. Και αυτό είναι που θα με καταστρέψει, αν με καταστρέψει: δεν θα είναι ούτε ο Μέλητος ούτε ο Άνυτος, αλλά οι συκοφαντίες και ο φθόνος των πολλών. Αυτά στ' αλήθεια κατέστρεψαν και νομίζω θα καταστρέψουν στο μέλλον πολλούς άλλους δίκαιους ανθρώπους.

Γιατί δεν πιστεύω ότι θα σταματήσει σ' εμένα το κακό.

(...)

Αλλά τώρα πια είναι ώρα να φύγουμε, εγώ για να πεθάνω, κι εσείς για να ζήσετε. Ποιο από τα δύο είναι το καλύτερο, είναι άγνωστο σε μας. Μόνο ο Θεός το γνωρίζει.

--------------------------------------------------------------------------------


Ο πραγματικός εχθρός του εσωτεριστή είναι η ίδια του η κατώτερη φύση. Ελέγχοντάς την, του δίνεται το φυσικό δικαίωμα να μπορεί να βοηθήσει και όλους όσοι δεν τα έχουν καταφέρει ακόμα.

Ας κάνει το καθήκον του στον πόλεμο, ας κάνει το καθήκον του ως εργαζόμενος, ως πολίτης κ.ο.κ. αλλά ας μην ξεχνάει ότι όλα αυτά (που καλώς τα πράττει) αναφέρονται στην κοινωνική του διάσταση και όχι στην πνευματική. "Τα του Καίσαρι τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ"

Όλα τα άλλα τα τερτίπια της ιστορίας να τα βλέπουμε πάντα με απόσταση και καχυποψία γιατί όπου τον εχθρό τον βλέπουμε ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ εκεί έχουμε χάσει ήδη ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.


Αυτή είναι η θέση μας σε γενικές γραμμές.

ΑΙΟΝ, αν κάποιος θεωρεί ότι η ελληνική εθνική θρησκεία τον βελτιώνει σαν άνθρωπο. Αν κάποιος θεωρεί ότι οι θεοί των αρχαίων Ελλήνων υπάρχουν και ότι ο άνθρωπος πρέπει να έρχεται σε κοινωνία μαζί τους. Αν κάποιος θεωρεί ότι η εθνική κοσμοθέαση μπορεί να βελτιώσει την κοινωνία, τότε μπορεί και έχει δικαίωμα να γράφει σε αυτό το forum.

Αν όμως προωθεί, μέσα από αυτές τις θέσεις, τον ρατσισμό και την μισαλλοδοξία οφείλουμε να διαχωρίσουμε την θέση μας, όπως το έχουμε κάνει πολλές φορές.

ΑΙΟΝ, βαρέθηκα να περιμένω να πάει ο κόσμος στον εσωτερισμό. Προσπαθώ να πάει ο εσωτερισμός στον κόσμο. Και για να γίνει αυτό χρειάζονται θυσίες, χρειάζονται προσαρμογές, χρειάζεται ανεκτικότητα, χρειάζεται υπομονή και πίστη σε πνευματικά ιδανικά και αξίες.

Αν κάπου πρέπει να καταπολεμηθεί η άγνοια, ο φανατισμός και η μισαλλοδοξία και να διακριθούν από τη θρησκευτικότητα και την πνευματικότητα καλύτερα να γίνει εδώ στο Esoterica όπου μπορεί να υπάρχει αντίλογος με επιχειρήματα και σεβασμό. Μόνο εδώ θα μπορούν να κατατεθούν οι θέσεις και οι απόψεις για την θρησκευτικότητα και να πολεμηθούν οι ακραίες και μισαλλόδοξες θέσεις με πειθώ και αποτελεσματικότητα.

Είμαστε σε έναν αγώνα γνώσης και αγάπης. Και μέσα σε αυτόν τον αγώνα, δεν μπορείς να έχεις την πολυτέλεια να επιλέγεις ποιους θα έχεις απέναντί σου.

Αυτή είναι η Ελλάδα σήμερα και αυτή η Ελλάδα θα έρθει στο Esoterica. Ας την δεχτούμε με σεβασμό και ας πούμε ο καθένας αυτό που έχει να πει. Ίσως όμως μόνο εδώ θα υπάρχουν και φωνές που πρώτη φορά μιλούν για τον εσωτερισμό και εξηγούν την κοσμοθεωρία του. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω, προς το παρόν.

Ας κάνουμε ένας αγώνα ιδεών, ανοιχτό και ελεύθερο, με σεβασμό και με θέρμη. Μόνο κέρδος θα έχουμε από αυτό.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 08:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Φίλε thoth περίμενα συγκεκριμένες απαντήσεις.
Αρχισε ή δεν άρχισε μια ανούσια και εντελώς άτοπη και ηλίθια διαμάχη απο όλους αυτούς που μιλάν για "γιαχβέδες" και "τζεσουάδες", που σε κάθε θέμα θα πεταχτούν και θα πούν οτι όποιος αναφέρεται στον Χριστιανισμό είναι όργανο του σιωνισμού και προδότης της πατρίδας.
Ρωτησα επίσης αν είδατε εδω κανέναν άλλο εκτός απο τους χλαμυδολάγνους να βρίζουν ή να ειρωνεύονται θρησκείες άλλων ανθρώπων.
Και να έλεγα οτι το κάναν με επιχειρήματα... Εδω έχουμε ακούσει οτι οι Ελληνες εκπολίτησαν τους Ινδούς και τους Αιγύπτιους, έχουμε ακούσει οτι ο Ηρόδοτος ήταν ανθέλληνας, οτι πρώτα πήγε ο Μ.Αλέξανδρος στην Ινδία και μετά οι Ινδοί μίλησαν σανσκριτικά.
Θα πώ κάτι τελευταίο και θα το απευθύνω στις συνειδήσεις όλων μας.
Υπάρχουν πολλοί (και ιδιαίτερα η οργανωμένη εκκλησία) που θέλουν να κάνουν τον εσωτερισμό ΛΟΥΜΠΕΝ και ΠΕΡΙΘΩΡΙΑΚΗ κατάσταση ...μην τους βοηθάμε και εμείς...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 10:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
AION, είναι λογικό να φέρεις την ευθύνη της προσωπικής σου άποψης και θέσης. Είναι λογικό να αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα με τον δικό σου τρόπο. Δεν περιμένω και ούτε πιστεύω ότι χρειάζεται να συμφωνήσουμε. Και να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να μιλήσω πιο συγκεκριμένα. Ίσως κάνω κακό αντί για καλό.

Δεν γνωρίζω αν μπορείς να κατανοήσεις ότι η θέση που εκφράζω είναι μια δύσκολη θέση, προσωπικά, για μένα. Δεν είναι μια αρεστή μου θέση. Είναι μια θέση πραγματιστική.

Σε όλον τον κόσμο όλο και περισσότεροι λαοί, όλο και περισσότεροι άνθρωποι, "διψούν" με την ανάγκη μιας νέας αποστολής, νέων ιδανικών, νέων αξιών. Η πνευματική πείνα, της εποχής μας, μας οδηγεί στην αναθεώρηση της πορείας μας. Σε αυτές τις στιγμές, γεννιούνται πολλά θρησκευτικά και ιδεολογικά ρεύματα, ή αναβιώνουν άλλοτε με καλό, αλλά τις περισσότερες φορές, με κάκιστο τρόπο παλιές θρησκευτικές ή παραδοσιακές μορφές. Και τότε ξεκινάει μια σύγκρουση ιδεών σε όλη την σφαίρα της ανθρώπινης δράσης.

Σε αυτήν την εποχή, βρίσκουν την ευκαιρία οι καιροσκόποι, οι τύραννοι, οι δημαγωγοί, οι φανατικοί να ενσαρκώσουν το "σκοτάδι" τους. Και μαζεύουν γύρω τους όλους τους "χαμένους" και "απογοητευμένους" ανθρώπους που ζητούν κι αυτοί, με φυσικότητα και ειλικρίνεια ένα νόημα στην ζωή τους. Αυτοί οι ψευτοοδηγοί εκμεταλλεύονται την πνευματική φτώχια για να χαρίσουν "κάλπικα" νομίσματα. Αντί να κάνουν από την παράδοση μια αναγέννηση, κάνουν ένα "φρανκεστάιν", ένα τέρας-ζόμπι, μάζα άσχημη, αταίριαστη, βρωμερή, καταστροφική, που κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα επιτεθεί στον δημιουργό της.

Και τα πράγματα επιταχύνονται με ραγδαίο ρυθμό...

Αυτός είναι ο κόσμος και το μέλλον του και πρέπει να δεχτούμε με ειλικρίνεια και φυσικότητα αυτό το γεγονός.

Ο πραγματικός εσωτεριστής, όπως εγώ τον θεωρώ υποκειμενικά, είναι αυτός που πρέπει πρώτα να δεχτεί την πραγματικότητα, χωρίς να την δαιμονοποιήσει και χωρίς να την ωραιοποιήσει και να προσπαθήσει να αναδείξει την ένωση μέσα από την διαφορετικότητα, να θέσει το ένα πριν τα πολλά, γιατί όσο πιο ΕΣΩ πας τόσο πιο ΕΝΑΣ γίνεσαι. Και αυτό πρέπει να το κάνει, ο εσωτεριστής, σωστά, έξυπνα και μεθοδικά.

Ο εχθρός του σε αυτήν την προσπάθεια δεν είναι οι ιδεολογικοί του αντίπαλοι, ούτε οι "νεοφώτιστοι" (που πολλές φορές έχουν έναν πραγματικό ζήλο και καλές προθέσεις). Δεν είναι ούτε η εκκλησία όπως πολύ σωστά επεσήμανες ο εχθρός που περιμένει να αρπάξει την ευκαιρία για να δυσφημίσει αυτήν την "δίψα" για πνευματικότητα. Αυτοί υπάρχουν απέναντί του. Είναι εκεί και θα είναι εκεί, όσες βρισιές ή κραυγές ή ειρωνίες, ή παρακάλια και να τους απευθύνουμε.

Ο πραγματικός εχθρός είναι ο ίδιος του ο εαυτός, είναι πολλές φορές ο ελιτισμός του , η μονομέρειά του, η υπεροψία του, η ανυπομονησία του, η έλλειψη συνέχειας, η προκατάληψη, η εμμονή στην δική του εσωτερική θέαση και σχολή, και άλλα πολλά.

Το Esoterica σε αυτό το μέρος του, το forum (γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι έχει άλλα δύο μεγάλα τμήματα, με την δική τους σκοπιμότητα το καθένα) δίνει μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον εσωτεριστή ή τον ειλικρινή ανθρωπιστή και ιδεαλιστή να εργαστεί προς την κατεύθυνση της ενότητας και να δώσει τον αντίλογο στην εξωτερικότητα και την μισαλλοδοξία.

Το Esoterica πρέπει να αφήσει την πραγματικότητα να το επισκεφτεί, μετά να απομονώσει το "σκοτάδι" και τέλος να του ρίξει φως. Είναι μια φιλόδοξη προσπάθεια και πολύ πιθανά να αποτύχει. Αλλά αυτός είναι ο μακρινός σκοπός του. Το πόση πραγματικότητα πρέπει να δεχτεί, με ποιο τρόπο θα διακρίνει το σκοτάδι και πότε και πως θα ρίξει φως είναι ακόμα ασαφές και "πάσχει" από τον υποκειμενισμό μας.

Και επειδή το σκοτάδι δεν αντιμετωπίζεται με ξόρκια ή με γροθιές (αντίθετα τις περισσότερες φορές το ενδυναμώνει μακροπρόθεσμα), ας του χαρίσουμε όσο φως μπορούμε. Ο καθένας από την θέση του, με τον τρόπο του, με τον χρόνο του, με τον ρυθμό του.

Προχωράμε, προς τις δυσκολίες, παρά τις δυσκολίες...


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 10:17:12  Εμφάνιση Προφίλ
Mετά τον ΤΗΟΤΗ το χάος...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 10:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube
Καλημέρα σε όλους.

ΤΗΟΤΗ. Εγραψες το παρακάτω...

"""Ας κάνουμε ένας αγώνα ιδεών, ανοιχτό και ελεύθερο, με σεβασμό και με θέρμη. Μόνο κέρδος θα έχουμε από αυτό."""

Θέλω μέσα από την καρδιά και το μυαλό μου να εκφράσω το σέβας για αυτά τα λόγια που έγραψες και να σε συγχαρώ. Και να ευχηθώ να γίνει αυτό και μόνο αυτό.

Να είσαι καλά.

Υ.Γ. Τι "σημαίνει" το "ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ" που γράφεις κάτω από κάθε μήνυμα σου?

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 11:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Thoth, αντε και Δημαρχος !!! (η avallon υποθέτω θα κάνει τον χειροκροτητή Παπαγιαννόπουλο...Γκόρτσος!Γκόρτσος!! (χιούμορ κάνουμε...)

Τhoth kαλά τα είπες αλλά δις εις το εγγύς παρελθόν δεν ήθελες να πώ την αλήθεια μου για μια συγκεκριμένη σχολή και μου ζήτησες (πολύ ευγενικά ομολογώ)να μην ασχολειθώ και το έκανα.
Εκεί αλήθεια γιατι δεν άφησες να απλώσω την πραγματικότητά μου και μετά να ριχτεί το φώς ? Φοβήθηκες κάτι ? Εδειξες "υπεροψία" ή "ελιτισμό" ?
Thoth σε συμπαθώ και σε κατανοώ και πολλές φορές σε θαυμάζω , ζήτησα όμως συγκεκριμένες απαντήσεις σε ερωτήματα και όχι τις γενικές σου αντιλήψεις περι εσωτερισμού και ανθρώπου.Εκλαμβάνω την απάντηση σου ώς διπλωματική...
Τόνισα οτι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με αντιλήψεις αλλά με στείρα μισαλοδοξία , η οποία καταστρέφει τις προσπάθειες αναζήτησης.
Εδώ έχουμε να κάνουμε με παραχάραξη ιδεών,με ειρωνία, με προκατάληψη απο ΟΜΑΔΑ ανθρώπων που γνωρίζουμε όλοι απο που προέρχεται...Τονίζω με ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ που οι ίδιοι χλευάζουν την ύπαρξη του Θείου και περηφανεύονται για τον ορθολογισμό τους (πολύ εσωτερικό αυτό...)
Ειδες εσύ εδώ καμια ομάδα Χριστιανών,Ινδουιστών,Ισλαμιστών να θέλει να φωτήσει τον κόσμο ? Να λέει την Αφροδίτη Ιστάρ (παραληλησμός Χριστού και Τζεσουά, μιας και είναι σε όλους γνωστό οτι η Αφροδίτη ήταν η εξέλιξη της Ιστάρ)
Αν είμασταν σε ένα κλειστό χώρο που γνωριζόμαστε μεταξύ μας τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά εδώ όμως έρχονται άνθρωποι, μικρά παιδιά,άνθρωποι που κάνουν τα πρώτα βήματα στην αναζήτηση... Και τι βλέπουν σε κάθε τόπικ σχεδόν ? Οτι για όλα φταίνε οι Εβραίοι με τον θεό που επέβαλλαν στους τέλειους και υπέρλαμπρους Ελληνες των οποίων το αίμα είναι διαφορετικό... Και γώ thoth επ'ουδενί δε γουστάρω να κάνω τον υπερασπιστή των Εβραίων και να πετάγομαι συνεχώς υπέρ τους. (έχουμε και μια Παλαιστίνη σε εκρεμμότητα..μην το ξεχνάμε αυτό) αποκτώντας την "ταυτότητα" του Ιουδαιστή...
Αν αυτή η εικόνα σου αρέσει... αν σου αρέσει να "βαφτίζεται" καθηγητής ο Φουράκης , απολίτιστοι οι Ινδοί, Ελληνες οι Αιγύπτιοι, ανεξίθρησκοι οι Ελληνες, βάρβαροι οι Οθωμανοί,Ανθέλληνας ο Ηρόδοτος,Πράκτορες του Σιωνισμού και Εβραιόδουλοι όσοι μιλάνε για Χριστό,Επανάσταση η Χούντα, τότε τι να σου πώ ...εμένα δε μου πέφτει λόγος...δικό σου είναι το site κάντο όπως θες...(αλλά τουλάχιστον αλλάξτε τους κανονισμούς στην διαδικασία εγγραφής, εκεί που αναφέρεστε για προσβολες σε άτομα και ομάδες)
Τέλος σε παρακαλώ άσε τα περι "εαυτού" μας και αυτογνωσίας για ΑΛΗΘΙΝΕΣ εσωτερικές συζητήσεις...ναι πολύ ωραία τα λές ,ελιτισμός,βιασύνη,υπεροψία κ.α. αλλά ξαναλέω οτι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με σύγκρουση ιδεών και πνεύματος , αλλά με το αν η κότα έκανε το αβγό ή το αβγό την κότα...και το πρόβλημα και το ΜΕΓΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ είναι αν όλο αυτό μπορεί να λέγεται esoterica...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 12:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας και πάλι.

ΑΙΟΝ, καταλαβαίνω την στάση σου και από ότι βλέπω καταλαβαίνεις την δική μου.

Μακάρι να μπορούσα να κάνω περισσότερα αλλά δυστυχώς δεν μπορώ. Πάντως προσπαθώ και εύχομαι οι θετικές δυνάμεις αυτού του κόσμου να ελκυστούν από την προσπάθειά μας και να μας βοηθήσουν. Εγώ πάντως έχω βαρέσει "ταβάνι" γιατί ασχολούμαι με την προώθηση όλου του site και όχι μόνο με την διαχείριση του forum.

Θυμάμαι σε ένα Λούκυ Λουκ που είχα διαβάσει μικρός, έναν τύπο σε ένα εγκαταλελειμμένο χωριό στο Φαρ Ουέστ, που αλλάζοντας καπέλο γινόταν ταχυδρόμος, σερίφης, μπάρμπαν, ξενοδόχος κ.α. γιατί δεν υπήρχαν άλλοι άνθρωποι να το κάνουν. Κάπως έτσι αισθάνομαι κι εγώ.

quote:
Τhoth kαλά τα είπες αλλά δις εις το εγγύς παρελθόν δεν ήθελες να πώ την αλήθεια μου για μια συγκεκριμένη σχολή και μου ζήτησες (πολύ ευγενικά ομολογώ)να μην ασχολειθώ και το έκανα.
Εκεί αλήθεια γιατι δεν άφησες να απλώσω την πραγματικότητά μου και μετά να ριχτεί το φώς ? Φοβήθηκες κάτι ? Εδειξες "υπεροψία" ή "ελιτισμό" ?

Πέρα από το ότι έχω προσωπικά διαφορετική αλήθεια από εσένα για αυτό το θέμα (που μπορούμε να την συζητήσουμε από κοντά κάποια στιγμή), προσπαθώ να μην γίνουμε αρένα Σχολών, Οργανώσεων, Δασκάλων κ.α. αλλά αρένα ιδεολογίας και αξιών. Νομίζω ότι εκεί μπορούμε να είμαστε και πιο εσωτερικοί και πιο αληθινοί και πιο σίγουροι για το ότι είμαστε πιο κοντά στην αλήθεια και όχι στις φήμες. Οι φήμες και το κουτσομπολιό για Σχολές και Οργανώσεις δεν πρόσφεραν καθόλου καλή υπηρεσία και επειδή την έχω πατήσει πάρα πολλές φορές, δεν θα ήθελα να βοηθήσω να εντείνουμε αυτό το λάθος.

Άρα το ζήτημα είναι πολύ γενικότερο και δεν εστιάζω σε μια-δύο περιπτώσεις. Στενοχωριέμαι όταν διαβάζω και ακούω πολλά για πολλούς που έχουν εξαχθεί με ημιμάθεια ή με προκατάληψη. Θυμάμαι και τα δικά μου λάθη. Αυτή είναι η αιτία. Δεν είναι προσωπικό το θέμα. Κι όπως πολύ σωστά είπες "σε παρακάλεσα". Μέχρι στιγμής πάντως, σε γενικές γραμμές, το Esoterica απέφυγε να γίνει αρένα Σχολών και Οργανώσεων και δεν θα ήθελα να γίνει. Γιατί τότε όπως είπες οι εχθροί του εσωτερισμού θα τρίβουν τα χέρια τους. Και θα χάσουμε όλοι μας.


quote:
Thoth σε συμπαθώ και σε κατανοώ και πολλές φορές σε θαυμάζω , ζήτησα όμως συγκεκριμένες απαντήσεις σε ερωτήματα και όχι τις γενικές σου αντιλήψεις περι εσωτερισμού και ανθρώπου.Εκλαμβάνω την απάντηση σου ώς διπλωματική...

Έχεις δίκιο. Είναι...


quote:
Ειδες εσύ εδώ καμια ομάδα Χριστιανών,Ινδουιστών,Ισλαμιστών να θέλει να φωτήσει τον κόσμο ? Να λέει την Αφροδίτη Ιστάρ (παραληλησμός Χριστού και Τζεσουά, μιας και είναι σε όλους γνωστό οτι η Αφροδίτη ήταν η εξέλιξη της Ιστάρ)

Βέβαια και έχω δει. Πολλές φορές και σε άλλα forums και εδώ μέσα. Ο φανατισμός δεν έχει χρώμα, γλώσσα και θρησκεία.

quote:
Αν είμασταν σε ένα κλειστό χώρο που γνωριζόμαστε μεταξύ μας τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά εδώ όμως έρχονται άνθρωποι, μικρά παιδιά,άνθρωποι που κάνουν τα πρώτα βήματα στην αναζήτηση... Και τι βλέπουν σε κάθε τόπικ σχεδόν ? Οτι για όλα φταίνε οι Εβραίοι με τον θεό που επέβαλλαν στους τέλειους και υπέρλαμπρους Ελληνες των οποίων το αίμα είναι διαφορετικό... Και γώ thoth επ'ουδενί δε γουστάρω να κάνω τον υπερασπιστή των Εβραίων και να πετάγομαι συνεχώς υπέρ τους. (έχουμε και μια Παλαιστίνη σε εκρεμμότητα..μην το ξεχνάμε αυτό) αποκτώντας την "ταυτότητα" του Ιουδαιστή...

Και τι να κάνουμε ΑΙΟΝ; Δεν βλέπεις τι γίνεται γύρω σου. Αυτά τα νέα παιδιά τί επιλογές έχουν; Να γραφτούν στα γνωστά forums της Ελλάδας όπου το παιχνίδι ήδη έχει οριστεί και ο φανατισμός ξεχειλίζει και κοντεύει να "στάξει" σαν δηλητήριο από τις ίδιες τις οθόνες των χρηστών; Να έρθουν εδώ μέσα και με το ζόρι να τους πείσουμε ότι αυτά που ακούνε και βλέπουνε κάθε μέρα, κάθε μήνα, κάθε χρόνο, στον δρόμο, στο ταξί, στην τηλεόραση, στις παρέες, στα περιοδικά, στις εφημερίδες κ.ο.κ. είναι λάθος;

Είναι δυνατόν να απαιτήσουμε κάτι τέτοιο; Για φαντάσου το! Είναι δυνατόν να "διαγράψουμε" σχεδόν με βία όλες αυτές τις ιδέες και τις πεποιθήσεις που τρέφουν οι περισσότεροι επισκέπτες μας και οι οποίες έχουν γίνει "ένα σώμα" με την ψυχή τους και την ζωή τους; Το γνωρίζεις ότι είμαστε τόσο ταυτισμένοι με τις γνώμες μας και με τις πεποιθήσεις μας, που αφηνουμε να μας παρασέρνουν στην λάσπη, όπως το κάνει το μαύρο άλογο στο άρμα της ψυχής στην παραβολή του Πλάτωνα.

Μπορούμε να απαιτήσουμε κάτι τέτοιο; Όχι, βέβαια. Αυτή η εργασία θέλει ανεκτικότητα, υπομονή και "γερό στομάχι". Οι επιπόλαιοι συναισθηματισμοί και οι οι θυμοειδείς μας αντιδράσεις μας κάνουν βραχυπρόθεσμα καλό αλλά μακροπρόθεσμα μας απομονώνουν. Έτσι νομίζω γιατί βλέπω τον εαυτό μου να κάνει σχεδόν καθημερινά το ίδιο λάθος.

quote:
Οθωμανοί,Ανθέλληνας ο Ηρόδοτος,Πράκτορες του Σιωνισμού και Εβραιόδουλοι όσοι μιλάνε για Χριστό,Επανάσταση η Χούντα, τότε τι να σου πώ ...εμένα δε μου πέφτει λόγος...δικό σου είναι το site κάντο όπως θες...(αλλά τουλάχιστον αλλάξτε τους κανονισμούς στην διαδικασία εγγραφής, εκεί που αναφέρεστε για προσβολες σε άτομα και ομάδες)

Αυτός είναι ένας συνεχής προβληματισμός μας. Δεν εφησυχάζουμε αλλά και δεν θέλουμε να κάνουμε κάποια βιαστική κίνηση που θα μας κόψει τα "πόδια". Και χωρίς πόδια θα αεροβατούμε.

quote:
Τέλος σε παρακαλώ άσε τα περι "εαυτού" μας και αυτογνωσίας για ΑΛΗΘΙΝΕΣ εσωτερικές συζητήσεις...ναι πολύ ωραία τα λές ,ελιτισμός,βιασύνη,υπεροψία κ.α. αλλά ξαναλέω οτι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με σύγκρουση ιδεών και πνεύματος , αλλά με το αν η κότα έκανε το αβγό ή το αβγό την κότα...και το πρόβλημα και το ΜΕΓΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ είναι αν όλο αυτό μπορεί να λέγεται esoterica...

Σύμφωνα με τον Ορφέα η κότα έκανε το αυγό αφού η μελανόπτερη ΝΥΞ γέννησε ένα Χρυσό Αυγό από όπου ξεπήδησε ο Έρως-Φάνης. Ακόμα και η Γένεση λέει ότι ο Δημιουργός έκανε πρώτα τα ζώα και όχι τα αυγά.

Οι Ινδοί βέβαια αφήνουν να υπονοηθεί ότι το αυγό έκανε την κότα αφού από το Χρυσό Αυγό, το Χιρανιαγκάρμπχα, ξεπήδησε ο Βράχμα

Πέρα από το χιούμορ έχεις κάποιο δίκιο. Αλλά αν αυτό το δίκιο το βλέπουν μόνο λίγοι και "κλωτσάνε" τους πολλούς, αυτούς που δεν το βλέπουν, διώχνοντάς τους μακριά, τότε αυτοί οι πολλοί θα βρουν το "δίκιο" τους αλλού και το "αυγό του φιδιού" θα επωαστεί σε πιο κατάλληλες και θρεπτικές συνθήκες. Αυτό νομίζω είναι χειρότερο.

Τώρα αν αυτό πρέπει να ονομάζεται Esoterica ή όχι, δεν μπορώ να γνωρίζω. Νομίζω όμως ότι, όπως όταν κάποιος παίρνει ένα όνομα για να εκφράσει και να πραγματώσει το πνεύμα του ονόματος, κάποια στιγμή στο μέλλον, έτσι και το Esoterica δεν είναι ακόμη Esoterica, αλλά πήρε αυτό το όνομα γιατί αυτό θέλει να γίνει.

Αν τα καταφέρει ή όχι είναι αμφιλεγόμενο. Θα ήμουν ευτυχής να υπάρχουν κι άλλες δεκάδες τέτοιες προσπάθειες στην Ελλάδα και να επιβιώσει η πιο καλή, η πιο αξιόπιστη, η πιο αποτελεσματική, η πιο μαζική και η πιο εσωτερική. Το ότι αυτήν την στιγμή είμαστε μόνο εμείς, σε αυτόν τον τομέα με αύτό το μέσον, δεν είναι καθόλου καλό, για κανέναν.

Ας ευχηθώ, κάποιος ή κάποιοι να κάνουν κάτι καλύτερο από εμάς στο μέλλον γιατί πάνω από το όνομα (esoterica) είναι η "χάρη" και δεν θεωρώ ότι "όποιος έχει το όνομα έχει και την χάρη".

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο ΑΙΟΝ.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 13:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
Υ.Γ. Τι "σημαίνει" το "ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ" που γράφεις κάτω από κάθε μήνυμα σου?

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.


Είναι μια φράση που αποδίδεται στον Ερμή τον Τρισμέγιστο, αλλά και σε προσωκρατικούς φιλοσόφους.

Υπονοεί ότι το ΠΑΝ αν και φαίνεται να έχει διαφορετικά μέρη που αντιπαλεύουν μεταξύ τους ωστόσο είναι μέρη ΕΝΟΣ όντος. Το ΕΝ για τους Πλατωνικούς και Πυθαγόρειους είναι η ανώτατη αρχή των πάντων. Όσο προχωράμε από την πολλαπλότητα προς την Ενότητα προχωράμε από τα εξωτερικά στα... esoterica

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 13:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube
Καλέ μου ΤΗΟΤΗ.

Διάβασα παραπάνω ότι τα κάνεις όλα μόνος σου στο site.
Μήπως θες βοήθεια? Στείλε μου mail, θα χαρώ να σε βοηθήσω, έχω τις γνώσεις.

Σε ευχαριστώ για την λύση της προηγούμενης απορίας μου.

Να είσαι καλά.
Φιλικά Αναστάσιος / Κύβος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 13:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Όχι προς Θεού (ή...Θεών).

Δεν τα κάνω όλα μόνος μου. Είμαστε μια ομάδα ολιγάριθμη που κάνουμε πολλά πράγματα και υπάρχουν αρκετοί που εντάχθηκαν στην πορεία.

Απλώς ήθελα να εξηγήσω ότι δεν δίνω χρόνο μόνο στο forum αλλά και στα άλλα τμήματα κι έτσι δεν μπορώ να είμαι όσο αποτελεσματικός θα ήθελα στην επιτήρηση και ανάπτυξη του forum.

Ευχαριστώ για την διαθεσιμότητά σου.

Ίσως κάποια στιγμή βοηθήσεις πιο ενεργά στο forum.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 14:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube
Είμαι στην διάθεση σου ΤΗΟΤΗ.

Μετα τιμής Αναστάσιος / Κύβος / 324.

Να είστε όλοι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 23:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf
Η αντικειμενικότητα είναι δεμένη χειροπόδαρα όταν έρχεται αντιμέτωπη με τον φανατισμό, λόγω του ότι δεν προάγεται με φανατικά μέσα.
Piet Hein

Αφιερωμένο στο Esoterica...


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 19:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13
Αν γίνεται θα παρακαλούσα τον Admin να κλειδώσει αυτό το θέμα. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετείχατε, όλους όσους προσπαθήσατε, και εσένα που επέδειξες (σε εμένα τουλάχιστον ) ότι ΔΕΝ φοράς παρωπίδες για να βλέπεις μόνο εκεί που θές, και πήρες μέρος στην συζήτηση.
Τέλος να ευχαριστήσω όλους εκείνος που θελημένα και επιτηδευμένα ανοίγουν θέματα με μοναδικό σκοπό να χλευάσουν την (οποιαδήποτε) θρησκεία κάποιου, και να επιτεθούν . Γιατί όταν θέματα με καθαρά υβριστικό και χλευαστικό περιεχόμενο και επικεφαλίδα φτάνουν με άνεση τις 2 κα 4 σελίδες αυτό σημαίνει ότι το παρόν θέμα έκανε την πορεία του και έδειξε ποιος είναι ποιος και δεν έχει θέση στην πρώτη σελίδα. Φυσικά τα συμπεράσματα είναι δικά σας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 23:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Μετά από αίτημα του δημιουργού του topic, αυτό κλειδώνεται.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy