ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Η Γνώση είναι Ενοχή (?)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
tom_robins
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 12:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tom_robins  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όσους και ξεκινώ.

Ο τίτλος του θέματος στροβιλίζεται στο μυαλό τον τελευταίο
Καιρό . Σκέφτομαι πως με κάθε τι που μαθαίνω, με κάθε τι
που παίρνοντας με από το χέρι με πάει ένα βήμα παραπέρα αυξάνει και
μάλιστα πολλαπλασιάζει το μέγεθος και την ένταση της ερώτησης.


--------ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙ’ΑΥΤΟ ?---------

Με αυτά που ήξερες, με όλα αυτά που μαθαίνεις, τώρα που νιώθεις,
Τώρα που Ξέρεις
Τι κάνεις?


Τι κάνεις για τον αέρα,
Το νερό
Το χώμα
Το δέντρο
Το σκυλί
Τον πλησίον
Τον Εαυτό Σου
Τη Γη
Το Σύμπαν
Τον κόκκο…


...ειναι αρκετο?

Μεθώντας με τ'αρωμα
του Ονείρου

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 13:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Γνώση είναι Ενοχή (?)


ναι στα πρωτα σταδια ειναι ενοχη
και μετα προσπαθεις να την μεταδοσης για να λυσεις τα προβληματα του κοσμου ολου
και μετα ευτυχως σπαει η ροζ φουσκιτσα που εχεις βαλει τον εαυτο σου και επιβιωνεις
διοτι αν δεν εσπαγε και προχωρουσες σε αυτο τον δρομο (του να σωσεις τον κοσμο) θα σε σταυρωναν.

ναι... ναι...
συνεβει και αυτο πριν απο πολλα χρονια σε καποιον αλλα ειναι αλλο θεμα


μετα ερχεται η ωριμωτητα
και ο "ψαγμενος"
Στα-αρχιδι-σμος*

*φιλοσοφικο ρευμα που σερνεται υπογειος στις μερες μας και που ειναι θεμα χρονου να εκφραστει δημοσια

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 14:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι αυτό το όμορφο θέμα ταιριάζει περισσότερο στο Forum .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.

Μεταφέρεται εκεί από το Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Binational
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 12:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Binational  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πεπρωμένο του ανθρώπου είναι να μάθει. Εάν μάθεις να βλέπεις θα δεις ότι τίποτα δεν έχει πραγματική σημασία.

Ένας άνθρωπος της γνώσης ζει με την πράξη, όχι με τη σκέψη της πράξης, ούτε με τη σκέψη για αυτό που θα σκεφτεί όταν θα έχει τελειώσει την πράξη.

Ένας άνθρωπος επιλέγει ένα μονοπάτι με την καρδιά … και το ακολουθεί … και έπειτα κοιτάζει και χαίρεται και γελά …και έπειτα βλέπει και ξέρει. Ξέρει ότι η ζωή του σύντομα θα έχει τελειώσει … ξέρει ότι αυτός, καθώς επίσης και ο καθένας άλλος, δεν πηγαίνουν πουθενά, ξέρει … επειδή βλέπει, ότι τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό από κάτι άλλο.

Με άλλα λόγια, ένας άνθρωπος της γνώσης δεν έχει τιμή, αξιοπρέπεια, οικογένεια, όνομα, χώρα, αλλά μόνο ζωή που βιώνεται, και κάτω από αυτές τις περιστάσεις ο μόνος δεσμός του με τους άλλους συνανθρώπους του είναι η ελεγχόμενη τρέλα του.

Κατά συνέπεια ένας άνθρωπος της γνώσης προσπαθεί, και ιδρώνει, και ξεφυσά, και εάν τον κοιτάξει κάποιος είναι απλά οποιοδήποτε συνηθισμένο άτομο, εκτός από το ότι η τρέλα της ζωής του είναι υπό έλεγχο. Τίποτα δεν του είναι σημαντικότερο από κάτι άλλο, ένας άνθρωπος της γνώσης επιλέγει οποιαδήποτε πράξη, και ενεργεί σαν να έχει σημασία. Η ελεγχόμενη τρέλα του τον κάνει να πει ότι, ό,τι κάνει έχει σημασία και κάνει την πράξη σαν πραγματικά να έχει, και όμως ξέρει ότι δεν είναι έτσι … όταν εκπληρώνει τις πράξεις του, υποχωρεί στην ειρήνη, και είτε οι πράξεις του ήταν καλές ή κακές, είτε πέτυχαν ή όχι, δεν τον απασχολεί καθόλου.


Λένε πως τα μάτια είναι οι καθρέπτες της ψυχής … ο λόγος όμως είναι η ρίζα της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yunan
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 23:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yunan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H gnwsh enoxh ??
Pote. Oi foreis tis mporei na einai auth omws den mporei.
Gnwrizoyme auta pou blepoume gyro mas , osa den blepoume ta pisteboyme.
Ara den ginetai h gnwsh toy peribalontos kosmoy na einai enoxh gia otidhpote

1.61803398874989484820458683436564...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 10:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙ’ΑΥΤΟ ?---------

Πόσο βασανιστικό το ερώτημα! Και πόσο αφοπλιστική η κυνική απάντηση : "ΤΙΠΟΤΑ!"

Ναι, διότι όσο περισσότερες απογοητεύσεις σου φορτώνει ο χρόνος, τόσο περισσότερο συνειδητοποιείς ότι το "φίδι" είναι πολύ βαθιά μέσα στην "τρύπα" του...και δεν είναι αυτές δουλειές για εσένα...

Ξέρεις, drumx, το "φιλοσοφικό ρεύμα" στο οποίο αναφέρεσαι μου έχει χτυπήσει από πολύ νωρίς την πόρτα...ναι...τώρα που ίσως θα έπρεπε να είμαι "εκεί κάτω" και "να φέρνω τον κόσμο στα μέτρα μου, πριν να με φέρει εκείνος στα δικά του"...Είναι όμως "ρεύμα"; Ή μήπως είναι το μόνο άλλοθι που μας μένει για την πνευματική μας οκνηρία; Ή μήπως έπρεπε να πω δειλία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tom_robins
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 15:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tom_robins  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω μαζί σου durden
-------“Είναι όμως "ρεύμα"; Ή μήπως είναι το μόνο άλλοθι που μας μένει για την πνευματική μας οκνηρία; Ή μήπως έπρεπε να πω δειλία;”


Eίναι μήπως ο εύκολος δρόμος?
Η απόρριψη και ο συμβιβασμός και αυτό το «τίποτα»
είναι άραγε το τίποτα που δεν θέλουμε να θυσιάσουμε?
Και πως προχωράμε μπροστά? Τι μορφή μπορούμε άραγε
να δώσουμε στα όνειρα μας όταν ίσως από δειλία
συμβιβαζόμαστε με το τίποτα των πράξεων μας. Και περιορίζουμε
την αντίδραση μας σε μια κουβέντα με ένα φίλο, ένα σε ένα τοπικ
εδώ μέσα και σε μια στάση κριτική σαυτα που βλέπουμε. Αλλά μέχρι εκεί.
Από αυτή τη δειλία δεν βάζω τον εαυτό μου έξω.
Νοιώθω όμως πως η αμφισβήτηση έκανε τον κύκλο της
Και πια είναι όλο και πιο δύσκολο να κοιτάς με τα χέρια στις τσέπες.

Αγαπητε/η Drumx,

quote:

... μετα προσπαθεις να την μεταδοσης για να λυσεις τα προβληματα του κοσμου ολου
και μετα ευτυχως σπαει η ροζ φουσκιτσα που εχεις βαλει τον εαυτο σου και επιβιωνεις
διοτι αν δεν εσπαγε και προχωρουσες σε αυτο τον δρομο (του να σωσεις τον κοσμο) θα σε σταυρωναν.

ναι... ναι...
συνεβει και αυτο πριν απο πολλα χρονια σε καποιον αλλα ειναι αλλο θεμα


Συμφωνώ αλλα
πόσους Σταυρούς μπορούν να σηκώσουν άραγε?

Μεθώντας με τ'αρωμα
του ΟνείρουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 19:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι όμως "ρεύμα"; Ή μήπως είναι το μόνο άλλοθι που μας μένει για την πνευματική μας οκνηρία; Ή μήπως έπρεπε να πω δειλία;”

ρευμα;;;

μα τι λες φιλε μου ειναι σταση ζωης ....
...για ατομα απο μια ηλικια και πανω ειναι τελειως ανωριμο να προσπαθεις να σωσεις τον κοσμο

μα τελειως...

quote:
Αγαπητε/η Drumx,



αγαπητε

quote:
Συμφωνώ αλλα
πόσους Σταυρούς μπορούν να σηκώσουν άραγε?


εχουν καταφερει παρα πολλα μεχρι τωρα

εκτος απο τον πρωτο σταυρο
εχουν σταυρωσει οι ανθρωποι κυριολεκτικα και μεταφορικα
ολους αυτος που σημερα ονομαζουμε αγιους ηρωες οσιους
γενικα δηλαδη ολους οσους θεωρουμε προτυπα

για αυτο σου λεω κοιτα την παρτη σου
σκοπευσε στην αυτοβελτιωση σου
και ασε τον κοσμο
διοτι δεν θελει να σωθει

κανεις στο κατω κατω δεν σου ζητησε βοηθεια για να τον σωσεις
ολοι για να παρουν κανα κοματι ψωμι τζαμπα ζητουν
και αμα τους πεις και τιποτα περι σωτηριας θα σε που και ψωνιο.


μια φορα πριν απο χρονια ελεγα τα ιδια(μα ακριβωςτα ιδια) με εσενα πραγματα σε μια αγγλιδα φιλη μου

και εκεινη με ρωτησε...

"και τι θελεις να κανεις δηλαδη"

να σωσω τον κοσμο ειπα

και μου απαντησε

"get in the line" (μπες στην γραμμη)

και με "εστειλε"


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tom_robins
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 00:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tom_robins  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υγειά και Χαρά Σόλους,

Αγαπητέ Drumx,
Καταλαβαίνω αυτό που λες και ξέρω πως αργά η γρήγορα θα νιώσω και εγώ έτσι. Όσο και αν δεν θέλω να το παραδεχτώ ίσως το νεαρό της ηλικίας (25) να με κάνει λίγο πιο ονειροπόλο.

quote:

μια φορα πριν απο χρονια ελεγα τα ιδια(μα ακριβωςτα ιδια) με εσενα πραγματα σε μια αγγλιδα φιλη μου

και εκεινη με ρωτησε...

"και τι θελεις να κανεις δηλαδη"

να σωσω τον κοσμο ειπα

και μου απαντησε

"get in the line" (μπες στην γραμμη)

και με "εστειλε"



Μπορώ να σκεφτώ τον τρόπο που γίνεται η προσγείωση και ίσως αυτή να είναι ο μοναδικός δρόμος και εντελή ο σωστότερος από όλους. Δεν αμφισβητώ ούτε στο ελάχιστο την πορεία αυτής σου της σκέψης και πεποιθεσης για τη ζωή Όμως μιλάς για ήρωες, άγιους. Εγώ για χρόνια τους λέω τρελούς. Και προσπαθώ να σκεφτώ τον κόσμο χωρίς αυτούς. Και σκέφτομαι πως και που ανέβηκαν το Γολγοθά τους δεν άλλαξε και τίποτα.
Όταν το καλοσκέφτομαι όμως λέω πως ανέβηκαν για να τους δω. Πως αν δεν ήταν εκεί εγώ δεν θα είχα που να κοιτάξω και πως τώρα μάλλον δεν θα έκανα αυτή τη σκέψη.
Δεν ξέρω αν οδηγούν πουθενά όλα αυτά αλλά το «τίποτα» αυτή τη περίοδο της ζωής μου με κάνει να νιώθω πολύ άσχημα.


Με σεβασμό Τοm

Το μέλλον φτιάχτηκε για να αλλάξει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 10:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΠΡΟΤΥΠΑ


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tom_robins
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 11:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tom_robins  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι οκ.
Τι σημαινει αυτο?

Το μέλλον φτιάχτηκε για να αλλάξει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 12:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτοι που αναφερεις ειναι αυτο που λεμε προτυπα
quote:
Εγώ για χρόνια τους λέω τρελούς. κλπ κλπ


αλλα για να καταλαβαινομαστε και να συνεχισει η κουβεντα για ποια γνωση μιλας;;

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 14:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ tom_robins ΕΝΑ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.
ΧΑΙΡΩΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.

ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΣΟΥ.

ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ **Η Γνώση είναι Ενοχή (?)**

ΜΗΠΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΗΝ ΝΑ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ** ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ????? **

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΩΤΑ ?????

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tom_robins
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 20:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tom_robins  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι καλησπέρα,

Αγαπητέ Drumx,
Μιλώ για την μαγική στιγμή που καταλαβαίνεις πως κάτι δεν πάει καλά εδώ κάτω. Όταν ανοίγεις τα μάτια και συνειδητοποιείς πως τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται. Βλέπεις τον άνθρωπος να κατευθύνεται από παντού με χίλιους τρόπους, στη συμπεριφορά του, στη ζωή του, στη σχέση του με τους άλλους, στις προτεραιότητες του. Βλέπεις τη ζημία που έχει κάνει τα τελευταία 100 χρόνια στο περιβάλλον, τους πόλεμους του που άλλαξαν τις ζωές χιλιάδων ανθρώπων για πάντα, τις προοπτικές για το μέλλον όπου δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια αισιοδοξίας. Όταν βλέπεις άβουλα άτομα στημένα μπρος από την TV, να χάβουν ότι τους σερβίρουν, όταν βλέπεις χιλιάδες κόσμο να εξαντλεί το πάθος και την ενέργεια του στη μπάλα, στο Βig Brother, στη Τατιανα, στο Χριστοδουλο, στη Βισση, όταν βλέπεις παιδία να μεγαλώνουν με κινητό απτή κούνια και Όνειρο τους να γίνουν μοντέλα η ο νέος Ρουβας, όταν βλέπεις κόσμο να υποκρίνεται παίζοντας το δίκαιος καλός φιλικός με τους ξένους, αδελφός με τους τούρκους, νουνός με τους Αλβανούς και μόλις γυρίσεις την πλάτη, ο έλληνας, Ο Ελληναρας μας γίνεται ο πιο Ξενόφοβος στην Ευρώπη, ο πιο τρομαγμένος, ο πιο ανόητος.

Και δεν μιλώ μόνο για την Ελλάδα. Καταλαβαίνω πως παντού είναι παρόμοια η κατάσταση. Δεν βάζω τοπικά το ζήτημα. Ο άνθρωπος στο νου μου φαντάζει πολύ πρωτόγονος πια. Έχει κουρδιστεί καλά και δουλεύει, δουλεύει , δουλεύει, για να πάρει, να πάρει να πάρει, γιατί συνεχώς θέλει, θέλει, θέλει. Και μπροστά σαυτες τους τις ανάγκες ΔΕΝ βλέπει τίποτε άλλο. Πιο μακριά απτή μύτη του.
Ίσως πάλι να πεις πως όλα αυτά δεν είναι γνώση αλλά Συνειδητοποίηση, Εξέλιξη.
Πες το όπως θες, εξακολουθεί να με κάνει να νιώθω άσχημα.

Αγαπητέ Avatar
Euχαριστω για το καλωσόρισμα. Ο χώρος εδώ είναι μια ευχάριστη έκπληξη.

Ρώτας γιατί να ζήτω τη γνώση. Αν στον ορισμό της συμφωνούμε (βλέπε παραπάνω) νομίζω πως είναι μονόδρομος πια. Αν το μικρόβιο σου μπει….μμμ δύσκολα σου φεύγει.

Δεν στέκομαι σόλα αυτά παίζοντας το wannabe Χριστός. Σκέφτομαι όμως πως σε παρόμοιες στιγμές υπήρχε πάντα κόσμος όπου δημιουργούσε μια κατάσταση, το έδαφος αν θες για την αντίδραση. Άνθρωποι που άναβαν φωτιές στα μυαλά. Μιλώ για ποιητές, συγγραφείς, ερμηνευτές –όλους αυτούς που αυτοαποκαλούνται Διανοητές- οι οποίοι πρώτοι αντιλαμβάνονταν τις καταστάσεις και γεννούσαν συνειδήσεις.
Ρίξε μια μάτια γύρω σου. Που είναι όλοι αυτοί τώρα. Η μήπως ο κόσμος δεν τους έχει πια ανάγκη. Και δεν μιλώ μόνο για την παλιά συμβιβασμένη τους γενιά, την κρυμμένη πίσω από τους καπνούς της πίπας τους και από τους «βαθυστόχαστους» μονόλογους τους, δεν έχω απαιτήσεις πια από αυτούς. Ίσως ο δικός τους κύκλος να έκλεισε.
Αναρωτιέμαι όμως γιατί τίποτα καινούργιο δεν γεννιέται.

Με σεβασμό Τοm


Το μέλλον φτιάχτηκε για να αλλάξει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 23:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

εχεις απολυτο δικιο αδερφε
απολυτο
και αν ψαξεις θα βρεις και αλλους να εχουν τα ιδια μυαλα με εσενα πολλους και καλους και δεν φαινονται διοτι κρινουν οτι δεν υπαρχει λογος
διοτι οπως ειπα παραπανω κανεις δεν θελει να σωθει/μαθει
εχει κολησει στις αληθειες του και στα βολεματακια του και δεν θελει να του χαλας την ρουτινα διοτι τον τρομαζουν η αλαγες και να του θυμιζεις ποσο αγνοια εχει

το ειχα καταλαβει οτι αυτα ενουσες οταν εθεσες το ερωτημα σου για την γνωση και την ενοχη
απλα ηθελα να σιγουρετυτω διοτι ο λογος ειναι γραπτος και η αποσταση δημιουργει καμια φορα παρεξηγησεις


θα σε βοηθησω.... ή θα σε απογοητευσω αλλα εγω θα στο πω

"τα παντα ειναι θεμα συμφεροντος φιλε μου..."
ολοι κοιτουν την παρτη τους

αυτο ειναι το επομενο σου βημα που θα ηθελα να αποφυγεις διοτι ειναι κολυμα και απομυθοποιει τα παντα....

και μετα η λυσεις ειναι δυο
η αλαζεις τον κοσμο..... ή κοιτας την παρτη σου οπως κανουν ολοι
και μαλλον θα επιλεξεις το δευτερο γιατι φαινεσε προσγειωμενος

μην ξεχνας ομως και το αλλο συμπερασμα που θα βολεψει καποιες ανυσιχιες σου αν αποφασισεις τελικα να μην αλαξεις τον κοσμο
το...
"Η γνωση ειναι δυναμη"

ειναι μεγαλο ατου να ξερεις ποιο ακριβως ειναι το κινητρο ολων των ανθρωπων
απλα απομενει να βρεις τροπους να το εκμεταλευθεις

freedom


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 13:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ tom_robins.

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΟ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ.

ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ?????
ΑΠΛΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ?????
ΑΔΙΚΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΠΟΣ ΕΑΝ ΕΤΣΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΗΣΟΥΜΕ ?????
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ ????

ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΟΧΟΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ????? (ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΓΝΩΣΗΣ)

Η ΑΠΛΑ ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ ΜΕ ΣΤΕΙΡΑ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ.

ΠΟΙΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ?

ΕΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΟΤΕ Η ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΧΗ. (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ).

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΓΝΩΣΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ..

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2768

ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΩΣ ΘΕΜΑ **ΑΝΑ-ΓΝΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ)**
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 16:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνωση ειναι μια φωτια που ως αλλος πρωτοπλαστος δεν ξερεις τι να την κανεις
οταν πλησιαζεις πολυ καιει
οταν εισαι μακρια κρυωνεις και την αποζητας
και οταν εισαι στην σωστη αποσταση σε ζεαταινει αλλα δεν ειναι αρκετο

Ειναι ενοχή
οταν δεις αλλους να ψαχνουν να την βρουν και να μην βλεπουν οτι ειναι εκει μπροστα τους και την αγνοουν διοτι γι ααυτους δεν εχει σημασια η ιδια η γνωση αλλα να την βρουν αυτοι ή καποιος που θεωρητικα ειναι ανωτερος απο αυτους
αυτοι ειναι πολυ εγωιστες και αυτο ειναι που τους κανει τυφλους

Ειναι ενοχή
οταν σου δωθει ή την βρεις ψαχνοντας πραγμα εξαιρετικα απιθανο ....(διοτι κατα την γνωμη μου υπαρχει κωδικας)

αρχιζεις να αναρωτιεσε γιατι σου δοθηκε και οντας νορμαλ και φυσιολογικος ανθρωπος θελεις να την μοιραστεις....
για να μην ξεχωρησεις απο αυτα που ξερεις , απο το συμπαν σου απο την ρουτινα σου που βολευει...

Νιωθεις ενοχες που εσυ ξερεις και δεν κανεις τιποτα νιωθεις ενοχες διοτι σαν αντικρυσμα για αυτην την γνωση μαθαινεις ταυτοχρονα οτι ενω θα ξερεις δεν θα μπορεις πλεον να κανεις τιποτα...

Ορκιστικες σιωπηλα οτι θα προσπαθησεις να μεταλαμπαδευσεις οτι ξερεις αλλα βλεπει οτι ειναι απιθανο να συμβει κατι τετοιο
εκτος αν θελεις να αποκτησεις μαθητες
και να τους αποκωδικοποιησεις την γνωση

πραγμα που δεν θελει κανενας σοφος

Η γνωση ειναι εμπειρια εινα βιωση και ειναι η ουσια των παντων και εκει που τελειωνει η λογικη και ο λογος,

το οτι επιλεχτηκες για να γνωρισεις δεστω ως χαρισμα
(οπως ο δρομεας η τραγουδιστης εχει το ταλεντο του)
ετσι και εσυ για να βολευτεις.....

μπλεκεις σε τετοιες εξηγησεις..


δεν γινεται να κανεις αλιως διοτι θα τρελαθεις


προσπαθησε να πεις αυτα που γνωριζεις και θα δεις οτι κανεις δεν ακουειδιοτι απλα φιλε μου δεν καταλαβαινει και εδω μπαινει ο κωδικας που ειπα παραπανω...

διοτι κανεις δεν θελει να μαθει αλλα ουτε και να γνωριζει οτι ξερεις
κατα πρωτον
και κατα δευτερον σου χρειαζονται εκατομυρια παραβολες για να καταφερεις να μεταλαμπαδευσεις ενα κοκο γνωσης
σου χρειαζεται να κανεις την ζωη σου παραδειγμα για να δωσεις μονο αλλο εναν κοκο γνωσης
και καπου εκει λες "αει σιχτιρ" εγω θα σωσω τον κοσμο

"ας ρωτησει και θα μαθει
οποιος εχει ματια βλεπει
ας χτυπησει την πορτα μου και θα του πω.."


και ενα σωρο αλλα


αν πρωχορησεις να διδαξεις θα σταυρωθεις ή θα πεθανεις απο κωνιο ή απο κατι τετοιο βιαιο
μετα θανατον ισως και να αναγνωριστεις διοτι τοτε θα εισαι ακυνδηνος και προβλεψιμος το μονο που θα εχεις καταφερει ειναι να ιδρυσεις εναν αλλον ...-ισμο το πολυ πολυ

Η γνωση ειναι ενοχη λοιπον...
και δεν μιλω για την γνωση που παιρνουμε απο το α ή το β ή το .... Γ... ή ...το G
"σχολειο" αλλα για την... Γνωση

εκει μεσα(στο α ή το β ή το .... Γ .... ή ...το G)
μαθαινεις απλα να την.... διαχειριζεσαι...

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 17:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ drumx13 ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΞΗΓΗΣΗ (ΚΑΤ'ΕΜΕ) ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΨΗΓΜΑΤΑ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΤ' ΑΝΑΓΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΘΕΙ ?????
ΚΑΤ' ΑΝΑΓΚΗ ΦΙΑΧΝΕΙ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ....ΙΣΜΟ ????

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΑΠΛΑ ????
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ???
ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 17:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ
quote:
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ???


ναι διδασκαλος εν ζωη...

ο ....ισμος ερχεται (το πολυ πολυ οπως ειπα) οταν ο δασκαλος πεθανει απο βιαιο θανατο
και τοτε ειναι ενας ακομα ακινδηνος ...ισμος

quote:
ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΨΗΓΜΑΤΑ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΤ' ΑΝΑΓΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΘΕΙ ?????

Η θυσια ερχεται οταν ξερει οτι πλεον δεν μπορει να μεταδωσει οτι ξερει...

οχι γιατι εχει δωσει ορκους η κατι τετοιο αλλα γιατι φοβαται τον θανατο...τον βιαιο
απο αυτους που θελουν τα μυστικα του ή απο αυτους που πηραν τα μυστικα του (ανθρωποι)
δεν ειναι τυχαιο οτι αυτος ο φοβος εξηγειτε και νικιεται υποτιθεται σε καποιους -ισμους...

ή ακομα
και γιατι φοβαται οτι αν δωσει την φωτια του θα ειναι αχρηστος και μια αληθεια που μαθαινεις (απο τις πρωτες)στο ταξιδι στην γνωση ειναι να φυλας τα μυστικα σου/ την φωτια σου


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 20:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H γνώση είναι "Ενοχή" όταν είναι πολύ βαριά για να τη σηκώσεις στους ώμους σου ... όταν δεν μπορείς να τη μοιραστείς για πολλούς και διάφορους λόγους και όταν δεν σε κάνει καλύτερο...


quote:
ειναι μεγαλο ατου να ξερεις ποιο ακριβως ειναι το κινητρο ολων των ανθρωπων απλα απομενει να βρεις τροπους να το εκμεταλευθεις

Αυτό είναι τελικά το ζητούμενο? Η εκμετάλευση?
Το να ξέρεις το κίνητρο των άλλων είναι χρήσιμο... αλλά η εκμετάλευση είναι ο λάθος λόγος...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 20:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε drumx13,
Παρακολουθώ την συζήτηση και ώς τώρα είμουν απόλυτα σύμφωνη με όσα έλεγες, αλλά θα σταθώ σε μερικές λέξεις σου και ζητώντας συγνώμη από όλους και πρώτα από τον/ην tom robins (παρεπιπτόντως, καταπληκτικό το "άρωμα του ονείρου", ένα από τα αγαπημένα μου), θα θέσω μερικά άσχετα ερωτήματα.

quote:

ναι διδασκαλος εν ζωη...

ο ....ισμος ερχεται (το πολυ πολυ οπως ειπα) οταν ο δασκαλος πεθανει απο βιαιο θανατο
και τοτε ειναι ενας ακομα ακινδηνος ...ισμος


Ας πάρουμε ένα γνωστό ...ισμο, τον Χριστιανισμό.
Και ρωτώ:
Πόσο ακίνδυνος ήταν ο Χριστιανισμός για τους Έλληνες Εθνικούς και για την Γνώση που αυτοί κατείχαν;
Αν ήταν ακίνδυνος γιατί μαρτύρισαν τόσοι φιλόσοφοι και ιερείς;
Γιατί γκρεμίστηκαν τα στολίδια του τόπου μας ή έγιναν στάνες, πορνεία, εκκλησιές κ.α.;
Πάνω σ' αυτό το θέμα έχω πολλά ακόμη "γιατί", αλλά ίσως ακουστώ μονότονη και βαρετή στο τέλος...

quote:

ή ακομα
και γιατι φοβαται οτι αν δωσει την φωτια του θα ειναι αχρηστος και μια αληθεια που μαθαινεις (απο τις πρωτες)στο ταξιδι στην γνωση ειναι να φυλας τα μυστικα σου/ την φωτια σου

Ας μην κοιτάξουμε πολύ μακριά, σε φιλοσοφίες και δαίδαλους γνώσης... ας κοιτάξουμε πίσω στα εφηβικά μας χρόνια, στα χρόνια που λαμβάναμε την γνώση, (έστω και πειραγμένη έστω και τσαλακωμένη έστω και βιασμένη) από τα σχολικά βιβλία μας και από τους δασκάλους μας (τώρα θα πείτε πως δεν είναι το ίδιο, πως οι δάσκαλοι βαριούνται που ζούν και απλά σου πετούν το βιβλίο στην μούρη και άντε εσύ να κολυμπήσεις στα βαθια....)
Δεν είναι όλοι οι δάσκαλοι έτσι, υπάρχουν μερικοί παλιοί, γερασμένοι, σκυφτοί και σκεβρωμένοι, από τα χρόνια που πέρασαν πάνω από την πηγή της γνώσης και από τα κεφάλια των παιδιών, που σαν άλλος Προμυθέας φέρνουν το πύρ στα άγουρα μυαλά. Ίσως ο AVATARGR, να καταλαβαίνει για ποιούς δασκάλους μιλώ, ίσως και εσείς οι υπόλοιποι να είχατε συναντήσει έναν τέτοιο δι-δάσκαλο, όπως έτυχε και σε εμένα να συναντήσω έναν τέτοιο δάσκαλο και να πύρ-πολήσει την ψυχή μου.

Αυτός που κρατά την γνώση για τον εαυτό του είτε γιατί φοβάται, είτε γιατί θεωρεί τους γύρω του "λίγους" και υλιστικά πορωμένους, λυπάμε αλλά δεν είναι δι-δάσκαλος, είναι Εγωϊστής.

Σας ζητώ, ξανά, συγνώμη αν έβγαλα το θέμα από την πορεία του ή αν ακούστηκα φανατισμένη, ειλικρινά δεν είμαι.

Με εκτίμηση,
Mantis.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 22:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon
quote:
Αυτό είναι τελικά το ζητούμενο? Η εκμετάλευση?
Το να ξέρεις το κίνητρο των άλλων είναι χρήσιμο... αλλά η εκμετάλευση είναι ο λάθος λόγος...

Οχι διαφωνω
ειναι ενα ατου που το εκμεταλευεται καθενας οπως κρινει
οπως ο μαραθωνοδρομος εχει την αντοχη του και ο ηθοποιος την τεχνη του
Ο σοφος εχει την γνωση του
και την εκμεταλευεται αναλογα τις επιδιωξεις του
και οχι κατα αναγκη για το χρημα
απο εκει και περα ειναι σε ποιον εχει πεσει ο "κληρος" και ποσο ωριμος ειναι για να το διαχειρηστει για τους σωστους λογους.

Υποθετω οτι μεχρι εδω συμφωνεις...;

αλλα ποιοι ειναι οι σωστοι λογοι και ποιος θα τους κρινει ο κοσμος ή ο σοφος...?


μαντις

quote:
Ας πάρουμε ένα γνωστό ...ισμο, τον Χριστιανισμό.
Και ρωτώ:
Πόσο ακίνδυνος ήταν ο Χριστιανισμός για τους Έλληνες Εθνικούς και για την Γνώση που αυτοί κατείχαν;
Αν ήταν ακίνδυνος γιατί μαρτύρισαν τόσοι φιλόσοφοι και ιερείς;
Γιατί γκρεμίστηκαν τα στολίδια του τόπου μας ή έγιναν στάνες, πορνεία, εκκλησιές κ.α.;
Πάνω σ' αυτό το θέμα έχω πολλά ακόμη "γιατί", αλλά ίσως ακουστώ μονότονη και βαρετή στο τέλος...



Ο χριστιανισμος
χμ
πιστευω οτι αν δεν σταυρωνωνταν ο χριστος θα εφερνε το χαος με την παρουσιατου και τον ανατρεπτικο του λογο

Η δυναμη που ειχε συγκεντρωσει οδηγησε τους επαναστατες εβραιους να τον επιλεξουν για αρχηγο της επερχομενης επαναστασης....

και η προσδοκια τους αυτη οδηγησε στην θριαμβευτικη εισοδο του ιησου στα ιεροσολυμα .....τελικα μετα να προδωθουν .... κατι που οδηγησε στην σταυρωση...

Ο ανατρεπτικος λογος του ηταν παρα πολυ επικυνδηνος για την εξουσια-συστημα της εποχης του. Ιερατειο


Οταν καταντυσε η διδασκαλια του να γινει -ισμος και να χωρεσει τα θελω του καθε πικραμενου ..
οταν αφεθηκε στα χερια των ανθρωπων και εγινε δογμα κα επισημη θρυσκεια τοτε εχασε καθε δυναμη και καθε γοητεια που μπορει να ασκουσε σε καποιους σοφους -φωτισμενους ανθρωπους
εγινε ενας ακομα ακυνδηνος -ισμος μερος του συστηματος

quote:
Ας μην κοιτάξουμε πολύ μακριά, σε φιλοσοφίες και δαίδαλους γνώσης... ας κοιτάξουμε πίσω στα εφηβικά μας χρόνια, στα χρόνια που λαμβάναμε την γνώση, (έστω και πειραγμένη έστω και τσαλακωμένη έστω και βιασμένη) από τα σχολικά βιβλία μας και από τους δασκάλους μας (τώρα θα πείτε πως δεν είναι το ίδιο, πως οι δάσκαλοι βαριούνται που ζούν και απλά σου πετούν το βιβλίο στην μούρη και άντε εσύ να κολυμπήσεις στα βαθια....)
Δεν είναι όλοι οι δάσκαλοι έτσι, υπάρχουν μερικοί παλιοί, γερασμένοι, σκυφτοί και σκεβρωμένοι, από τα χρόνια που πέρασαν πάνω από την πηγή της γνώσης και από τα κεφάλια των παιδιών, που σαν άλλος Προμυθέας φέρνουν το πύρ στα άγουρα μυαλά

κανενα πυρ και καμια γνωση δεν μεταδωσαν αυτοι που αναφερεσαι
απλα μεταδιδουν τα βασικα εφοδια επαγγελματικης αποκαταστασης και αυτα τις περισοτερες φορες ανεπαρκεστατα
δεν εχουν να μεταδωσουν τιποτα αλλο και δεν τους επιτρεπετε να μεταδωσουν τιποτα αλλο
quote:
Αυτός που κρατά την γνώση για τον εαυτό του είτε γιατί φοβάται, είτε γιατί θεωρεί τους γύρω του "λίγους" και υλιστικά πορωμένους, λυπάμε αλλά δεν είναι δι-δάσκαλος, είναι Εγωϊστής.

απολυτο λαθος

Οταν σου φανερωθει η γνωση ειναι συνηθως ως βιωματικη αποκαλυψη και οχι απο σπουδες και φοιτηση κοντα σε σοφους..
οποτε ο σοφος ξερει οτι δεν μεταδιδεται αυτο που ξερει
μπορει απλα να βοηθησει καποιους ετσι ωστε να αρχισουν να σκεφτονται αλλα δεν μπορει να διδαξει την γνωση αυτουσια
διοτι δεν γραφεται δεν διδασκεται δεν μεταδιδεται αλλα βιωνεται

και αν δεις καποιον δασκαλο να υποσχεται γνωση μαλλον λεφτα ψαχνει...
αν δεις καποιον δασκαλο να υποσχεται νικη επι του θανατου μαλλον προκειτε για οπαδο μιας θρυσκειας...
αν δεις καποιον να σου λει να κανεις νοητικες ασκησεις μπορει και να ξερει κατι...

αλλα αν δεις δασκαλο που θα σου πει να κανεις ερωτησεις.... ακολουθησε τον.


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 22:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, φίλε μου drumx13, έχω την εντύπωση ότι ο Χριστός (εντελώς συμβολική η χρήση του ονόματος) δεν ενέδωσε σε αυτό που πιο πάνω όρισες ως "η ωριμωτητα και ο "ψαγμενος" Στα-αρχιδι-σμος"...

Εκτός αν, κρίνοντας εκ του αποτελέσματος και αναγνωρίζοντας ότι λίγο άλλαξε τον κόσμο με το κήρυγμά του, δεχτούμε ότι ήταν κι αυτός ένας ακόμη "πλανεμένος ρομαντικός"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 23:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είναι όλοι οι δάσκαλοι έτσι, υπάρχουν μερικοί παλιοί, γερασμένοι, σκυφτοί και σκεβρωμένοι, από τα χρόνια που πέρασαν πάνω από την πηγή της γνώσης και από τα κεφάλια των παιδιών, που σαν άλλος Προμυθέας φέρνουν το πύρ στα άγουρα μυαλά


quote:

κανενα πυρ και καμια γνωση δεν μεταδωσαν αυτοι που αναφερεσαι
απλα μεταδιδουν τα βασικα εφοδια επαγγελματικης αποκαταστασης και αυτα τις περισοτερες φορες ανεπαρκεστατα
δεν εχουν να μεταδωσουν τιποτα αλλο και δεν τους επιτρεπετε να μεταδωσουν τιποτα

Καλέ μου drumx13, δεν κάνω λόγο για την μάζα, για τους καθ-ηγητές, αλλά για τον ΔΑΣΚΑΛΟ, αυτόν που διάβαζε στα αρχαία την Οδύσσεια, ίσως για εκατομμυριοστή φορά, και δάκριζε, αυτόν που μου είπε "πέτα όλα τα άχρηστα και πάρε να διαβάσεις Πλάτωνα και Αριστοτέλη"... μιλώ για τον δάσκαλο που στα εβδομήντα του και ενώ είχε βγεί σε σύνταξη, δίδασκε με την ελπίδα πως από τα 27 "παιδιά του", έστω τα πέντε θα έπιαναν το νόημα και δεν θα έμπαιναν στην "τροφική αλυσίδα"....αυτός ο δάσκαλος μου έριξε μια "σπρωξιά" στην ανηφόρα και μετά μου είπε "ψάξε και θα μάθεις"...

quote:

Οταν σου φανερωθει η γνωση ειναι συνηθως ως βιωματικη αποκαλυψη και οχι απο σπουδες και φοιτηση κοντα σε σοφους..
οποτε ο σοφος ξερει οτι δεν μεταδιδεται αυτο που ξερει
μπορει απλα να βοηθησει καποιους ετσι ωστε να αρχισουν να σκεφτονται αλλα δεν μπορει να διδαξει την γνωση αυτουσια
διοτι δεν γραφεται δεν διδασκεται δεν μεταδιδεται αλλα βιωνεται

Σωστά και συμφωνούμε, αλλά αυτός που ξέρει μπορεί να δείξει την αρχή του "μονοπατιού" σε αυτούς που πραγματικά θέλουν να αφυπνηστούν. Οχι μασημένη γνώση, αλλά ερωτήματα που καίνε και ουρλιάζουν για απαντήσεις.

quote:

αλλα αν δεις δασκαλο που θα σου πει να κανεις ερωτησεις.... ακολουθησε τον.

Μήπως τελικά λέμε τα ίδια πράγματα...

Με εκτίμηση,
Mantis.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2003, 14:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΦΙΛΗΣ Avallon

quote:
H γνώση είναι "Ενοχή" όταν είναι πολύ βαριά για να τη σηκώσεις στους ώμους σου ... όταν δεν μπορείς να τη μοιραστείς για πολλούς και διάφορους λόγους

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ .....
ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΟ TOY ΒΛΕΠΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ. (ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΣΗ)

ΙΣΩΣ Ο ΦΟΒΟΣ Η' ΕΝΟΧΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΘΕΙ Η ΓΝΩΣΗ.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΜΕΤΑΛΑΜΠΑΔΕΥΣΗ ΤΗΣ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΙΚΑΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2003, 22:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ AVATARG, χαίρομαι που τουλάχιστον εσύ με καταλαβαίνεις!
quote:
Avallon
quote:
Αυτό είναι τελικά το ζητούμενο? Η εκμετάλευση?
Το να ξέρεις το κίνητρο των άλλων είναι χρήσιμο... αλλά η εκμετάλευση είναι ο λάθος λόγος...
Οχι διαφωνω ειναι ενα ατου που το εκμεταλευεται καθενας οπως κρινει οπως ο μαραθωνοδρομος εχει την αντοχη του και ο ηθοποιος την τεχνη του Ο σοφος εχει την γνωση του
και την εκμεταλευεται αναλογα τις επιδιωξεις του και οχι κατα αναγκη για το χρημα απο εκει και περα ειναι σε ποιον εχει πεσει ο "κληρος" και ποσο ωριμος ειναι για να το διαχειρηστει για τους σωστους λογους.
Υποθετω οτι μεχρι εδω συμφωνεις...;
αλλα ποιοι ειναι οι σωστοι λογοι και ποιος θα τους κρινει ο κοσμος ή ο σοφος...?

Φίλε drumx13 θα με συγχωρήσεις αλλά θα διαφωνήσω...βέβαια εξαρτάται και από το τι εννοούμε όταν λέμε εκμετάλλευση...

Το να ξέρεις το κίνητρο των άλλων είναι χρήσιμο...ναι ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΕΙΣ...είναι χρήσιμο για να τον κατανοήσεις...είναι χρήσιμο ίσως για να αμυνθείς...Το πρώτο στην περίπτωση που ο άλλος είναι φίλος και το δεύτερο στην περίπτωση που είναι "εχθρός"...

Η εκμετάλλευση όμως είναι νομίζω πολύ μεγάλη κουβέντα...
Η γνώση είναι Ενοχή όταν δεν μπορεί να σε κάνει σοφότερο


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tom_robins
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2003, 23:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tom_robins  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπερα μου σολους,

Αγαπητη Avalon νομιζω πως εδωσες την σωστη διασταση στο θεμα.

quote:

Η εκμετάλλευση όμως είναι νομίζω πολύ μεγάλη κουβέντα...
Η γνώση είναι Ενοχή όταν δεν μπορεί να σε κάνει σοφότερο


quote:

H γνώση είναι "Ενοχή" όταν είναι πολύ βαριά για να τη σηκώσεις στους ώμους σου ... όταν δεν μπορείς να τη μοιραστείς για πολλούς και διάφορους λόγους και όταν δεν σε κάνει καλύτερο...


Μέσα από τη συζήτηση αυτή πολλές απαντήσεις δόθηκαν στο ερώτημα «τι κάνεις με την γνώση». Ένα ερώτημα το οποίο δεν ήταν ξεκάθαρο μέσα μου.

Αυτή η προσπάθεια μεταφοράς της γνώσεις σε όλους είναι πράγματι μια ουτοπία. Δεν συμφωνώ με την λέξη «εκμετάλλευση» αλλά θα μπορούσαμε να πούμε πως γνωρίζοντας το κίνητρο των πράξεων μαθαίνεις να αμύνεσαι, να προλαμβάνεις, να αναμένεις πολλές φορές τις εξελίξεις.


Η ουσία όμως αυτών των σκέψεων θέλω να πιστεύω πως είναι η προσπάθεια η καλύτερα η βοήθεια πολλές φορές σε ανθρώπους που μοιάζουν πιο χαμένοι από σένα αλλά όμως απεγνωσμένα ψάχνουν να βρουν τις δικές τους ισορροπίες στις ακροβασίες της ζωής.
Και είναι μεγάλη η χαρά να ξέρεις πως από μια κουβέντα, μια φιλική συμβουλή, μια συζήτηση η πολλές φορές μια μικρή παράξενη σου πράξη, έβαλες έναν άνθρωπο σε σκέψη, τον έκανες να ανθήσει όπως άνθησες και συ με τα λόγια αυτών που δεν θα ξεχάσεις ποτέ. Αυτών που σου έδειξαν τον δικό σου δρόμο.
Δεν έχει να κάνει με σχέση δάσκαλου και μαθητή - άλλωστε ποιος θεωρεί τον εαυτό του δάσκαλο?- όσο με την φανέρωση ενός αλλού τρόπου σκέψης, με την συνείδηση πως δεν είσαι ο μόνος που σκέφτεται έτσι.


Με σεβασμό Τom.


Το μέλλον φτιάχτηκε για να αλλάξει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 01:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνώση και ενοχή… ε λοιπόν είναι η πρώτη φορά που βλέπω αυτές τις λέξεις μαζί…!!?
Αν είναι η γνώση ενοχή…?

ΟΧΙ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ…

και μου κάνει εντύπωση που το συζητάτε…. Αλλα να μου πεις… αυτοί που δεν γνωρίζουν κάθονται και το συζητάνε…

εγώ γνωρίζω… και δεν σκοπεύω να το συζητήσω… (απλά να το δηλώσω)

Γιώργος
… Chaotic and slightly insane,,,

Υ.Γ γραψτε τι θέλει να πει εδω ο "ποιητής"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 18:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα
quote:
Πάντως, φίλε μου drumx13, έχω την εντύπωση ότι ο Χριστός (εντελώς συμβολική η χρήση του ονόματος) δεν ενέδωσε σε αυτό που πιο πάνω όρισες ως "η ωριμωτητα και ο "ψαγμενος" Στα-αρχιδι-σμος"...

ο Χριστος (μερος ενος σχεδιου) ακουλουθησε το σχεδιο με σκοπο να διδαξει τους ανθρωπους να αποφυγουν τον σταρχιδισμο

Ο Σταρχιδισμος ερχετε ωε απαραιτητο βολεμα μεσω της λογικης του εγκεφαλου στην ερωτηση αν ή γνωση ειναι ενοχη
αν δεν το βρεις αυτο το βολεμα..... ή σταυρωνεσαι ή τρελενεσαι ....
μαντις

quote:
τελικά λέμε τα ίδια πράγματα...

\αν συμφωνουμε οτι η μεγαλυτερη γνωση ειναι η αυτογνωσια και κατα συνεπεια δεν μεταδιδεται ε τοτε ναι....
συμφωνουμε


avallon

quote:
Η εκμετάλλευση όμως είναι νομίζω πολύ μεγάλη κουβέντα...
Η γνώση είναι Ενοχή όταν δεν μπορεί να σε κάνει σοφότερο


δεν μπαινω στο δηλιματικο τροπο σκεψης ουτε θα νιωσω ενοχες και ουτε θα μπω στον κοπο να απολογηθω

θα μπορουσα να φερω χιλιαδες παραδειγματα αλλα πιστευω οτι θα υποβαθμισουν την συζητηση...

κοματι και κοκος γνωσης ειναι και το οτι τα παντα ειναι θεμα συμφεροντος.

Ο λογος που ξεκινα κανεις το ταξιδι ειναι πρωσοπικος και εχει μεσα του κινητρα τις περισοτερες φορες σκοτεινοτερα απο το αποτελεσμα ...
Η γνωση ειναι δυναμη

σημασια δεν εχει πως θα χειρηστεις αυτο που εχεις αλλα οτι το εχεις...
Αν αυτο που εχεις σου δινει δυναμη μου ειναι και θα πρεπει να ειναι για ολους αρκετο...

Η γνωση ειναι δυναμη

Επειδη λοιπον ξεκιναμε ολοι απο την ιδια αφετηρια για να γνωρισουμε την γνωση (κατ εμε τον εαυτο μας.....) αν εσυ χαθεις στην πορεια σε νοητικα οικοδομηματα η σε δοξασιες και αφορισμους/δογματισμους δεν θα λυπηθω καθολου διοτι θα εχεις κανει τις επιλογες σου..
ο καθενας ειναι αξιος της μοιρα του...και

Η γνωση ειναι δυναμη

Αν εσυ μετα το ταξιδι παραμεινεις αρκετα ρομαντικος ( πες οτι θες) για να οδηγηθεις στην σταυρωση...
...ειναι επιλογης σου
παλι ομως πρεπει να εξετασθει το κινητρο σου.... διοτι

Η γνωση ειναι δυναμη

Μπορεις ομως καθε φορα να ρωτησεις αποδεχομενως την ασχετιλα σου (παλι μπορεις να πεις οτι θες) και να επιστρεψεις στο δρομο
ο δρομος ομως θα ειναι ο δικος μου και οποτε θα ονομαστεις.... μαθητης...
μπορεις ομως παντα να επιμεινεις στον δρομο σου ξεροντας πως αυτο που ψαχνεις ειναι εαυτος σου σε μια πραγματικοτητα..καθως
Η γνωση ειναι δυναμη

τελος παντων το πως θα χειριστω εγω ομως.... οτι εχω βρει ειναι δικος μου λογαριασμος...
και οι δρομοι σου αναφερθηκαν ποιο πανω...καλ ειναι να τους ξερεις διοτι

Η γνωση ειναι δυναμη

γιατι αλωστε να θελω την γνωση αν οχι για να την εκμεταλευθω για να φτιαξω ενα.... new word order
(σου θυμιζει κατι αυτο???)

χρησιποποιοντας καθε μεσω και εχοντας πιστη στο σχεδιο και στο θεο
και οντας.....

εξ ορισμου το κεντρο του συμπαντος


οποιος καταλαβε.... καταλαβε

η γνωση ειναι δυναμη
αναρωτιεσε ακομα γιατι?


τομ

quote:
Δεν έχει να κάνει με σχέση δάσκαλου και μαθητή - άλλωστε ποιος θεωρεί τον εαυτό του δάσκαλο?- όσο με την φανέρωση ενός αλλού τρόπου σκέψης, με την συνείδηση πως δεν είσαι ο μόνος που σκέφτεται έτσι.

πρεπει ο μαθητης να αποδεχτει την αυθεντια του δασκαλου για να μαθει

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 00:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ drumx13 ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ.ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΟΡΤΙΟ ΒΑΡΥ.ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ,ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΑ;ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΑΥΤΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΚΡΑΤΩΝ ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ;ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΤΟ ΧΑΟΣ,ΤΗΝ ΑΝΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΙΑ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 01:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Γνώση είναι Ενοχή (?)

Η γνώση όταν δε γίνει βίωμα είναι ημιτελής πληροφορία και κατ' επέκταση, κρύβει τον κίνδυνο να γίνει βάρος στο δρόμο του ερευνητή.
Γιατί όπως σωστά είπε η Avallon,
quote:
Η γνώση είναι Ενοχή όταν δεν μπορεί να σε κάνει σοφότερο

Και εδώ απλά να αντικαταστήσω τη λέξη "σοφότερο" με τέλειο.
Σκοπός, στόχος του ερευνητικού-έλλογου Όντως με το χάρισμα της αντίληψης και της νόησης, είναι να φτάσει τη θέωση.
Η γνώση απο μόνη της δε φέρνει τη θέωση αν δε συνοδεύεται απο μια καθαρή καρδιά, ικανή να εξερευνεί αυτά που το μυαλό προσφέρει.
Ο άνθρωπος, ο ανώτερος άνθρωπος οφείλει να δρά ως σύνολο.
Να χρησιμοποιεί όλα αυτά που απλόχερα του προσφέρονται και να τα ερμηνεύει όχι μόνον με το Νού αλλά, να επιτρέπει να εισχωρούν ενδοφλέβια, όπου εκεί μόνον, στο βίωμα, των όσων ατελείωτα συλέγουμε, εκεί μόνον μπορούμε να...ελευθερωθούμε απο το "βάρος" αυτής της γνώσης.

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.359375
Maintained by Digital Alchemy