ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΨΥΧΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2002, 20:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι,
ειναι ενα θεμα που μ εχει απασχολησει αρκετα,αλλα ποτε ως τωρα δε το ειχα συζητησει ,και μαλιστα τοσο ανοιχτα και μαλιστα "δημοσια".Παρακατω .παραθετω μια εμπειρια που ειχα οταν ειμουν αρκετα μικρος (9 χρονω).Μεγαλωνοντας ,ακουσα να μιλανε για τις μεταθανατιες εμπειριες,και αλλοι ανθρωποι,ακουσα διαφορες αποπειρες να εξηγηθει το φαινομενο,οσον αφορα τα αποτελεσματα που εγω εβγαλα,δεν ειναι ουτε σαφη,ουτε οριστικα(και πως θα μπορουσαν αλλωστε?)Θα θελα λοιπον,να ακουσω τη γνωμη σας,πιστευετε οτι μπορουμε να μιλαμε για μεταθανατιες εμπειριες?ειναι κατι που εξηγειτε ιατρικα?ειναι κατι που παραμενει με τη μορφη μυθου στο συλλογικο ασυνειδητο,και παιρνει μορφη καποια κρισιμη ωρα??ειναι μια μορφη αστρικης προβολης?συνδεεταιμ αυτΟ?εχει ζησει κανεις κατι παρομοιο?οπως και να χει,θα θελα να ακουσω τη γνωμη σας...
''.... Οι καλοκαιρινες μου διακοπες συνεχιζονταν στο χωριο μου,(καπου στ Αγρινιο),οταν αρρωστησα απο δηλητηριαση.Την 2 η 3 μερα,η κατασταση μου χειροτερεψε,και κεινο το βραδυ,ειμουνα παρα πολυ εξαντλημενος,απο πολυ υψηλο πυρετο(40-41),και συμπτωματα αφυδατωσης.Διπλα μου να με φροντιζει μονο η γιαγια μου.Θυμαμαι συγκεκριμενα αποσπασματα απο κεινη τη νυχτα και θα τα λεω οπως τα θυμαμαι.Το πρωτο που εγινε ηταν η για πολλοστη φορα επιθυμια μου να βγαλω οτι ειχα μεσα μου........Στα χωρια οι τουαλετες ηταν εξω απο το σπιτι παλια.Ετσι και εκει.Υποβασταζομενος,βγηκα εξω απο το σπιτι,ενα σπιτι που ηταν στα ριζα του Αρακυνθου,κοντα στα στενα της Κλεισουρας.Ακουσα αποσκοσμες φωνες,κραυγες απο το βουνο,και σκεφτηκα οτι φωναζουνε εμενα,ηταν επιταχτικες φωνες,αλλα εμοιαζαν πολυ και με μελωδια....Το δευτερο,ηταν οταν στο κρεβατι,ζητησα απο τη γιαγια μου να με συγχωρεσει για οτι ειχα κανει(!!!!!!)...Αμεσως μετα,θυμαμαι τοσο εντονα ακομα και τωρα,το ρολοι,ρωτησα τη γιαγια μου τι ωρα ειναι..μου ειπε...ειναι 2...κοιτουσα και γω...η ωρα ηταν 7,,εβλεπα αναποδα το ρολοι...Μετα,αρχισαν τα πιο σοβαρα....εξαφνα..ενα απεραντο αισθημα γαληνης με κυριεψε,,,μπορουσα να με δω στο κρεβατι,μπορουσα να δω τη γιαγια μου διπλα μου,και μονο σαν υπενθυμιση ατελης μια σκεψη οτι ειμαι στο ταβανι δε μου προσφερε καμια αισθηση φοβου,αλλα αντιθετα μια υπεροχη αισθηση γαληνης ,και ασφαλειας.Δεν εκρινα,δεν φοβομουνα,δεν αναρωτιομουνα.Δυσκολευομαι ακομα και τωρα που γραφω να βρω τις καταλληλες λεξεις να περιγραψω.Μοιαζει με αποπειρα να πω τι εζησα,ειναι δυσκολο να βρεις λεξεις ικανες να περιγραψεις συναισθηματα τετοια.Αναγκαστικα χρησιμοποιω συμβατικες λεξεις....Επομενο σταδιο,ενα ''ταξιδι''..σ ενα χαντακι...ουτε χαντακι ηταν..ναι εμοιαζε πολυ με τουνελ.ξαναλεω ειναι πολυ συμβατικες οι λεξεις.Η διαδρομη ηταν ανηφορικη,το τουνελ αυτο φωσφοριζε δεξια αριστερα,η ταχυτητα ηταν ασυληπτη,η χαρα απεραντη.....και ξαφνικα.....αερας...αερας χρωματισμενος.Αερας με δυο χρωματα,,,ενα σαν αυτο που ξερουμε σαν γαλαζιο(αλλα καμμια σχεση),,και ενα αλλο σαν αυτο που ξερουμε σαν πρασινο(παλι καμμια σχεση),,μυριζα ενα χρωματισμενο αερα........''
Ανοιξα τα ματια μου,και ειμουνα σ ενα δωματιο,Ακουγα φωνες και δεν εβλεπα.Ακουσα το γιατρο που λεγε...''αν δε του χες δωσει τα λεμονια εκεινα,θα ειχε πεθανει..''.Αργοτερα εμαθα...η γιαγια μου ειχε κατεβει σα παλαβη στο κηπο,,εκοψε λεμονια και δε προλαβε ουτε να τα στιψει,,τα ξεζουμισε στο στομα μου κατευθειαν...μεσα στη νυχτα ξυπνησε γειτονες,φωναξαν taxi,περιμεναν να ερθει να με παρει..ολη αυτη την ωρα ειμουν αναισθητος,ετσι με πηραν αναισθητο μ ενα Ταχι,και μεσα στη νυχτα με πηγαν σ ενα γιατρο στο Αιτωλικο....εγω ξυπνησα την αλλη μερα οπου και ακουσα αυτα τα λογια οταν ξυπνουσα.....
Αυτο ηταν,...,νιωθω παραξενα που το ειπα σε ανθρωπους μετα απο 25 και χρονια,να σημειωσω οτι μια φορα συζητηθηκε το θεμα με τη γιαγια μου απο κει και περα,η γιαγια μου δε μου ειπε ποτε αλλες λεπτομερειες,σταυροκοπιοτανε μοναχα,εκλαιγε,και απεφευγε να μιλισει γιαυτο το περιστατικο....οσο για μενα,ηξερα οτι κατι μου συνεβη,κατι που ακουω πολλους να λενε οτι εζησαν ,καποιους αλλους να προσπαθουν να εξηγησουν..μενω λιγο σιωπηλος ,αλλα ναι,,παντα μεσα μου υπηρχε αυτη η απορια,,τι εγινε εκεινη τη βραδυα???


nNoe

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2002, 22:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε μου και καλωσόρισες...
Πραγματικά συγκλονιστικά τα όσα περιγράφεις.Κατά τη γνώμη μου ήταν όντως μια επιθανάτια εμπειρία και θέλω να σε συγχαρώ και να σε ευχαριστήσω που μοιράζεται κάτι τόσο σημαντικό μαζί μας.
Για να δικαιολογήσω την άποψή μου (όπως κάνω πάντα) θα παραθέσω και εγώ μια ανάλογη εμπειρία που είχα.

Ήμουν 7 ετών όταν αρρώστησα βαριά.Μετά από ένα μήνα στο κρεβάτι και ισχυρότατα φάρμακα,η κατάσταση δεν είχε βελτιωθεί τόσο ώστε να αναμένεται γρήγορη ανάρρωση.Ένα βράδυ λοιπόν, καθώς ήμουν στο κρεβάτι με 41 πυρετό,αιστάνθηκα ένα περίεργο μούδιασμα σε όλο το σώμα μου.Δεν ήταν σύγκρυα από τον πυρετό,έμοιαζε πιο πολύ με την αίσθηση που έχεις όταν μια ζεστή μέρα βουτάς σε κρύο νερό,σαν ανατριχίλα.Τα μάτια μου ήταν κλειστά και όμως κατά ένα περίεργο τρόπο "έβλεπα" γύρω μου το γνώριμο δωμάτιο και τα αντικείμενα.
Και τότε η "όρασή" μου αυτή ξεθώριασε και αιστάνθηκα να ανεβαίνω προς τα πάνω,σαν κάποιος να με σηκώνει.Αμέσως μετά στα όρια της αντίληψής μου ένιωσα μια παρουσία σαν κύμα ζεστής αύρας.Κατάλαβα,δεν ξέρω πως, ότι ήταν ένα πρόσωπο που με αγαπούσε πάρα πολύ και είχε φύγει από τη ζωή όταν ήμουν ακόμη βρέφος.
Αυτό πρέπει να διήρκησε γύρω στα 15 λεπτά της ώρα,υποθέτω.Δεν είχαμε κάποια επικοινωνία.Στο τέλος πρέπει να αποκοιμήθηκα,αλλιώς τώρα δεν σας έγραφα αυτά τα πράγματα!
Θυμάμαι πάντως χαρακτηριστικά ότι δεν μπορούσα να καταλάβω τί συνέβαινε όμως δεν ένιωθα ΚΑΝΕΝΑ ΦΟΒΟ!!!
Δεν ξέρω τί ήταν αυτό το πράγμα...ξέρω μόνο ότι έγινε.
Και περιμένω τα σχόλιά σας!!!!

Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2002, 00:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και απο μενα παιδια.

Πραγματι συνγκλονιστικες και οι 2 εμπειριες που περιγραφετε.
Θα συμφωνησω και εγω στο οτι ειχατε μια επιθανατια εμπειρια.
Το μονο που θα πω ειναι οτι εισαστε τυχεροι.
Πολυ θα ηθελα να ΖΗΣΩ και εγω μια τετοια εμπειρια οσο ασχημο και εγωιστικο σας φαινετε αυτο.(αν και εχω βιωσει κατι παρομοιο).
Και νομιζω οτι εισαστε πολυ ευτιχισμενοι ανθρωποι γιατι τωρα δεν φοβαστε τον θανατο.Το μονο που φοβοσαστε ειναι για τα αγαπημενα προσωπα που θα μεινουν πισω.
Μην με παρεξηγησετε,δεν λεω πως νιωθετε.Λεω πως θα εννιωθα εγω μετα απο μια τετοια εμπειρια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2002, 15:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dark Angel,καλως σε βρηκα και εσενα.Διαβασα την εμπειρια σου.Νομιζω μπορουμε να πουμε με σιγουρια,πως σε περιπτωσεις υψηλου κινδυνου για την υγεια,σχεδον οριακες θα ελεγα,μπαινει σε λειτουργια ενας μηχανισμος,που αν μη τι αλλο εξαφανιζει τον πονο και καθε δυσαρεστο συμπτωμα.Τωρα τι ειναι αυτος....δε ξερω.Ακομα και αν θα μπορουσε να αποδειχτει 100% οτι δεν ειναι επιθανατιες εμπειριες,ειναι κατι παραπανω απο εκπληκτικη, η λειτουργια αυτου του μηχανισμου.Θελω να σημειωσω τρια πραγματα ακομα.
Το ενα ειναι οτι θυμομαστε ακομα και μετα απο χρονια οτι συνεβη,και οτι το θυμομαστε ειναι ''παραξενο'',αφου με τοση πιεση που δεχομαστε εκεινη την ωρα,πως ειναι δυνατον να θυμομαστε ακομα και λεπτομερειες?? Ειναι φανερο οτι αυτος ο μηχανισμος που ελεγα πριν εχει εξαιρετικες ιδιοτητες γιατι δραστηροποιει δυνατοτητες εντελως θαμμενες μεσα μας,και εντελως αγνωστες μεχρι τοτε.
Το αλλο ειναι τα συναισθηματα εκεινη την ωρα,που οχι απλα αφαιρουν τον πονο και την αισθηση της καταπονησης,αλλα αντιθετα προβαλλουν και ενισχυουν τοσο ομορφες καταστασεις,που δε συγκρινονται με κανενα απο τα γνωστα συναισθηματα που εχουμε εν ζωη,και υγιεις.
Το τριτο αυτο που ειπε ο Νικολας.Ο Νικος,ειπε κατι που ειναι η πεμπτουσια του ολου θεματος,και αφορα τη κατοπινη μας ζωη μετα απο αυτο το περιστατικο.Θα ειμαι ειλικρινης.Δε ζω σε συμφωνια με κεινα τα συναισθηματα,και πολλες φορες νιωθω εντονα,οτι ειμαι πολυ πολυ μακρια απο οτι εγινε τοτε.Μια εντονη επιθυμια μου να μπορεσω να βαλω σε μια συμφωνια και μια αρμονια εκεινα τα συναισθηματα με την καθημερινη μου ζωη,δεν εχει παντα διαρκεια,και δεν εχει καταστει επιτυχης μεχρι τωρα.Το μονο που μπορω να πω με καποια σιγουρια,ειναι μια παραξενη σταση που συνειδητα εχω απεναντι στο θανατο.Δε τον φοβαμαι τοσο,σαν γεγονος,περισοτερο θα ελεγα μου θυμιζει καθε μερα,οτι η απουσια του σημαινει κατι για μενα.Αυτο το γεγονος μου δινει την ουσια της ολης αισιοδοξιας που εχω σαν ανθρωπος,Αυτο ειναι μεχρι στιγμης το τεραστιο οφελος μεχρι τωρα,οφελος που δημιουργει απο μονο του την αναγκη πια -και οχι την επιθυμια απλα-να γινω ''καλυτερος ανθρωπος''....
με εκτιμηση

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Desdaemona
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2002, 19:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Desdaemona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρα κι απο μενα
Θα ηθελα να καλοσορισω κι εγω τον καινουργιο φιλο μας nNoe. Πραγματικα συγκλονιστικη η εμπειρια που περιγραφεις καθως και της φιλης Darkangel. Και η δικη μου αποψη ειναι οτι προκειται για μια κλασικη Near Death Experience. Θα προσπαθησω να απαντησω στο ερωτημα σου αν εξηγηται ιατρικα.
Λοιπον εχουν αναφερθει πολλα παρομια περιστατικα σε καταστασεις που συνοδευοντε απο ελειπη αιματωση του εγκεφαλου η χρηση ορισμενων φαρμακων. Πιο συγκεκριμενα κατα τα πρωτα σταδια της εκπαιδευσης αστροναυτων της Nasa, οπου οι πιλοτοι υποβαλοντε σε πολυ υσχιρη φυγοκεντριση, ειναι πολυ συνηθησμενο να χανουν τη συνηδηση τους. Πολλοι απο τους εκπαιδευομενους αναφερουν στη συνεχεια εμπειριες παρομιες με αυτες που κατα καιρους περιγραφοντε απο ανθρωπους που κινδυνεψαν να πεθανουν οπως καρδιοπαθεις, χρηστες ναρκωτικων, θυματα τροχαιων κ.α. και που γνωριζουμε με τον ορο Near Death Experience. Ειναι εξαλου πολυ γνωστες σε ολους μας περιπτωσεις ασθενων κατα τη διαρκεια χειρουργικων επεμβασεων που βιωσαν παρομιες εμπειριες (εβλεπαν απο ψηλα το σωμα τους στο χειρουργηκο τραπεζι, ακουγαν τους γιατρους να συνομιλουν, ειδαν το "τουνελ" κτλ). Μοιραια λοιπον οδηγουμαστε στο συμπερασμα οτι αυτου του τυπου οι εμπειριες ειναι δυνατο να σχετιζοντε με ορισμενες καταστασεις του εγκεφαλου, οι οποιες χαρακτηρηζοντε απο μειωμενη αιματωση. Για τη συγρονη ιατρικη εξαλλου το κατωφλι μεταξυ ζωης και θανατου οριζεται απο τον εγκεφαλικο θανατο που προκαλειται απο ανοξια. (Θα εκπλαγητε αν μαθετε ποσο μεταβλητο ειναι αυτο το οριο με το περασμα των χρονων, αρκει να σας πω οτι πριν απο 80 περιπου χρονια πεθαμενος θεωρουταν καποιος που εχανε τις αισθησεις του απο ακατασχετη αιμορραγια, πριν απο 25 περιπου χρονια η καρδιακη ανακοπη ηταν ασφαλες σημαδι θανατου, και σημερα απαιτηται διαπιστωση εγκεφαλικου θανατου με ηλεκτροεγκεφαλογραφημα για να θεωρηθει καποιος νερκος, και το μελλον ποιος ξερει τι μας επιφυλασει ακομα...)
Φαινεται λοιπον οτι οταν ο εγκεφαλος στερηθει Οξυγονου απο ενα σημειο και μετα αρχιζει η διαδικασια "αναχωρισης" του αστρικου σωματος απο το υλικο, εαν τωρα η αιματωση αποκατασταθει πριν επελθει νεκρωση η μονιμη βλαβη ο ασθενης επιστρεφει για να μας διηγηθει τα οσα συγκλονιστηκα εζησε.
Αρκετα ομως σας κουρασα με τα ιατρικα, οσον αφορα τη σχεση της μεταθανατιας εμπειριας με την Α.Π. προσωπικη μου παντα αποψη ειναι οτι συνδεονται αμεσα. Προς θεου δεν λεω οτι οποιος επιχηρει ΑΠ κυνδινευει να πεθανει η να βλαψει την υγεια του, (σιγουρα υπαρχουν κι αλλοι τροποι να βγει κανεις απο το σωμα του χωρις να υπαρχει εγκεφαλικη ανοξια), αλλα διαβαζοντας και για τα δυο θεματα δεν μπορω παρα να παρατηρησω τη μεγαλη ομοιοτητα που εχουν. Ισως η βασικη διαφορα τους να εγκειται στο γεγονος οτι κατα τη μεταθατια εμπειρια λειπει η ασημενια χορδη που μας ενωνει με το υλικο σωμα μας κι ετσι η επιστροφη να ειναι αδυνατη, και οτι φυσικα δεν γινεται ηθελημενα. Δεν καταφερνω να εντοπισω καποια αλλη σημαντικη διαφορα. Τα βιβλια του Μονρο νομιζω ριχνουν αρκετο φως στη σχεση απ και θανατου. Κατα τη γνωμη μου η Near Death Experience ειναι μια Α.Π. που γινεται ακουσια σε παθολογικες καταστασεις, και που οταν συνοδευεται απο σωματικο θανατο απλα δεν υπαρχει πλεον δυνατοτητα επιστροφης στο σωμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2002, 23:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά!
Φίλε Nikolas δε σε παρεξηγώ,έχεις καταλάβει στο περίπου πως νιώθω.Η αλήθεια είναι ότι η εμπειρία αυτή μου δίδαξε ότι δεν πεθαίνουν οι άνθρωποι αλλά μόνο τα υλικά τους σώματα.Οι ψυχές όχι μόνο δεν πεθαίνουν,αλλά υπάρχουν "κάπου εκεί έξω" και είναι πολύ πιο κοντά μας από ότι φανταζόμαστε.
Τότε ξύπνησε και τον ενδιαφέρον μου για ζητήματα μεταφυσικής,μου άνοιξε ένα "παραθυράκι" σε άλλους κόσμους και αισθάνομαι τυχερή,ναι,που έχω ζήσει κάποια πράγματα που αρκετοί δεν έχουν ζήσει.(Πιστεύω να με καταλαβαίνετε και να μην ακούγουμαι...ψώνιο.)

Γι'αυτό ακριβώς ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΙΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ.Όμως ΔΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΠΙΣΩ,γιατί όταν περάσω στην "άλλη πλευρά" τότε θα μπορώ να είμαι πιο κοντά τους από ότι είναι τώρα.
Ίσως δεν πανικοβλήθηκα γιατί δεν ήξερα τί ακριβώς μου συνέβαινε λόγω ηλικίας.Αν γινόταν τώρα για πρώτη φορά δε ξέρω πως θα ένιωθα,ειλικρινά μιλάω.Αν θέλεις πες μας τη δική σου εμπειρία και το συζητάμε...
Εις το επανα-γράφειν...
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2002, 23:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι!!
Φίλη μου Desdaemona διάβασα προσεκτικά το σχόλιό σου γιατί περίμενα να ακουστεί αυτή η άποψη της ιατρικής,την οποία σέβομαι απόλυτα.
Όμως στη δική μου περίπτωση,πώς εξηγείται η αίσθηση ότι υπήρχε μια παρουσία??Δεν είδα ούτε τούνελ,ούτε φως ούτε άκουσα κάτι.Πολλοί λένε ότι ακούγεται μουσική,φωνές ή ότι βλέπουν απωλεσθέντα οικεία τους πρόσωπα.Εγώ δεν είδα τίποτα από όλα αυτά.
Ρώτησα κάποιον που είχε ασχοληθεί με αυτά τα θέματα και μου είπε ότι υπάρχει μια δοξασία,σύμφωνα με την οποία όταν πεθαίνει ένα παιδί,η ψυχή ενός νεκρού οικείου προσώπου αναλαμβάνει να το "συνοδέψει" στην άλλη πλευρά.
Ίσως το τούνελ που αναφέρουν όσοι βιώνουν μια επιθανάτια εμπειρία να είναι ΟΝΤΩΣ μια παραίσθηση,αλλά αναρωτιέμαι:Πώς γίνεται να είναι κοινή για όλους???Ακόμα και για όσους δεν έχουν καν ακούσει τον όρο "επιθανάτια εμπειρία" για λόγους υποβολής.
Ένα πράγμα κατάλαβα τότε:ότι υπάρχουν κόσμοι που δεν μπορούμε να δούμε αλλιώς και ότι είναι τόσο κοντά όσο και μακριά μας...
Εν αναμονή απαντήσεων...
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 14:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Καλησπερα φιλες-οι,
Η Ιατρικη εξηγηση,ειναι σεβαστη και απο μενα,ειναι πολυ πιθανο,και σιγουρο θα λεγα,οι δυνατοτητες της επιστημης,να αυξανονται συνεχως,και να ειναι σε θεση ολο και καλυτερα ,ολο και πληρεστερα, να δινουν μια εξηγηση του τι συμβαινει.
Κατα τη γνωμη μου κατι τετοιο δεν ερχεται σε αντιθεση,με την πιστη η την εικασια,οτι υπαρχει ενα μονοπατι προετοιμασιας,η καλυτερα ενα πρωτο σταδιο ,οπου η υπαρξη μας περναει σε μια καινουργια διασταση.Βεβαια αυτο ειναι ακριβως το σημειο,οπου υπαρχουν οι πολλες ενστασεις,για το αν υπαρχει αλλη,και κατα συνεπεια καινουργια διασταση της υπαρξης μας.Η γνωμη μου ειναι η πιστη μου,και αυτη πρεσβευει πως ναι,σ εκεινο το σημειο κανει τη εμφανιση της μια καινουργια διασταση μας ολο και πιο εντονα,μια διασταση που το ξετυλιγμα της της θα μας οδηγησει να ειμαστε μια αλλη μορφη ενεργειας.
Δε μπορω ομως να σημειωσω και το αλλο και πολυ πιο σημαντικο.Η μεταθανατια η η σχεδον μεταθανατια εμπειρια,εχει νοημα,και αξιζει κανεις ν ασχοληθει μαζι της,μονο σαν πρακτικη εφαρμογη του νοηματος που μπορει να βρει στην καθημερινη μας ζωη,και οχι σαν ενα ονειροπολημα για το πως θα ειναι η ζωη μας στο επεκεινα.Πρεπει να παραδεχτω πως ακομα και αυτο ομως κρυβει μια εξερετικα μεγαλη γοητεια...αλλα την ιδια ακριβως στιγμη αυτο φανταζομαι ειναι μια απο τις αναριθμητες παγιδες,που ελοχεουν στην εσωτερικη αναζητηση,η αναλωση δηλαδη σε υποθεσεις,και εικασιες,απο τις οποιες,και εδω ειναι η παγιδα,δε θα υπαρχει κανενα μα κανενα νοημα και καμμια εφαρμογη σ αυτο το κοσμο και σ αυτη τη διασταση που ζουμε..
με εκτιμηση
απο μια ολοενα και πιο ζεστη Αθηνα

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 16:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρα σε ολους.

Αγαπητε "σκοτεινε αγγελε", οταν ειπα για τα αγαπημενα προσωπα που μενουν πισω,εννοουσα το πως θα βλεπουν εκεινοι μια κατασταση.
Τιποτα δεν μπορει να τους παρηγορηση εστω και αν ξερουν οτι ο ανθρωπος τους ειναι καπου κοντα.

Οσο για την δικη μου εμπειρια που ζητησες να σου πω την συζηταμε ειδη σε αλλο topic..
Και την ανεφερα γιατι συμφωνω με την desdaemona που λεει οτι η μεταθανατια εμπειρια και η αστρικη προβολη εχουν αρκετα κοινα σημεια.

Παντα φιλικα Νικος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Desdaemona
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 19:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Desdaemona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα δεν νομιζω οτι διαφωνουμε πουθενα Σκοτεινε μου Αγγελε
Το γεγονος οτι ενα σωρο διαφορετικοι ανθρωποι και μαλιστα χωρις να εχουν καν ακουσει τον ορο "επιθανατια εμπειρια" οπως λες, βιωνουν παρομιες εμπειριες αποδεικνυει νομιζω την αυθεντικοτητα τους. Θα διαφωνησω μονο ως προς τη λεξη "παραισθηση" (αν ριξεις μια προσεκτικη ματια θα δεις οτι δεν τη χρησημοποιω), δεν πιστευω οτι προκειται για παραισθησεις τουλαχιστον οχι με τη συνηθησμενη εννοια. Οταν λεω οτι "αρχιζει η διαδικασια αναχωρησης" κυριολεκτω, το αστρικο σωμα φευγει απο το υλικο και μαζι και η ψυχη και η συνειδηση. Δεν ειναι δυνατη πλεον η χρηση των αισθητηριων οργανων και η οποια αντηληψη εχουμε για το περιβαλλον προερχεται απο αλλα μεσα. Η λεξη παραισθηση εμπεριεχει την εννοια του λανθασμενου του ψευδους, της παραπλανησης. Πιστευω ομως οτι οτι βιωσες εσυ καθως και ο φιλος μας ο nNoe ειναι περα για περα αληθινο.
Τωρα οσον αφορα την "παρουσια" που ανεφερες γιατι σου φαινεται τοσο παραξενο? γυρω μας υπαρχουν πολλα περισσοτερα απο αυτα που μπορουμε να αντηληφθουμε με τις πεντε αισθησεις μας, και σιγουρα σε μια κατασταση διευρυμενης συνειδησης και απαλαγμενοι απο το δυναστη που λεγεται εγκεφαλος μπορουμε να ερθουμε σε επαφη μαζι τους. Πρεπει να γινει σαφες οτι κατα τη διαρκεια μιας τετοιας εμπειριας εισερχομαστε στο αστρικο πεδιο οπου τα παντα η σχεδον τα παντα ειναι δυνατα ακομα και να ερθουμε σε επαφη με συγγενικα μας αποθανοντα προσωπα η και με αλλες νοημονες οντοτητες μη ανθρωπινες.
Και κατι τελευταιο, ο ορος "μεταθανατια εμπειρια" μου φαινεται λανθασμενος γιατι προυποθετει τον θανατο οσων τη βιωσαν , κατι τετοιο ευτυχως δε συνεβει αλλιως θα ηταν αδυνατο να εχουμε τις οποιες μαρτυριες τωρα. Προκειτε για φαινομενα που συμβαινουν σε περιπτωσεις που φτανουμε πολυ κοντα στο θανατο αλλα χωρις να ειναι απαραιτητο να περασουμε το κατωφλι, γι`αυτο νομιζω ειναι σωστοτερος ο ορος "Near Death Experience".
Αυτα για την ωρα, περιμενω τις αποψεις σας

Desdaemona

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 21:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..Aγαπητοι φιλοι,
..Υπαρχει ενα ερωτημα που θελω να κανω,κυριως στη φιλη μας,που ειναι ειναι Ιατρος,αλλα οχι μονο,και που αφορα την κατασταση των ανθρωπων οταν βρισκονται στην εντατικη,σε πληρη καταστολη.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΩΜΑ ΑΡΑΓΕ??Οι ιδιοι ακουνε?καταλαβαινουν?...και αν ναι....τι να συμβαινει σαν θελουν να μιλισουν και δε μπορουν???
Εγω θα αναφερω εδω μια πολυ πικρη εμπειρια,που εγινε πριν ενα χρονο περιπου.Η μητερα μου ηταν στην εντατικη για 20 μερες περιπου.Οι γιατροι μας διαβεβαιωναν οτι δεν ακουει,δε καταλαβαινει,τιποτα.Παρολα αυτα καθε φορα που εμπαινα για να τη δω(,εκεινα τα εφιαλτικα διλεπτα,που επιτρεπουν στην εντατικη,)και της κρατουσα το χερι και της μιλουσα,,,,εβλεπα εκεινο το μηχανημα που δειχνει τους χτυπους της καρδιας,να ζωηρευει και να τραβαει την ανηφορα...ενω ταυτοχρονα ειχα τοσο εντονη την σιγουρια οτι μ ακουει και με καταλαβαινει,αλλα δε μπορει να μου μιλησει...φυσικα αυτο μπορει να προερχοταν απο τη δικη μου επιθυμια να συνεβαινε ετσι,αλλα και παλι δε ξερω....
......Η μητερα μου τελικα, αν και παλεψε πολυ και σκληρα,δε τα καταφερε.Η απορια μου ,εγινε ενα κουβαρι με τα υπολοιπα συναισθηματα,μ αυτα πορευομαι,και αποκρυσταλωνοντας τα με το περασμα του χρονου,εμεινε και η απορια μου να υφισταται.
Σ αυτο το σημειο να πω,οτι ειναι δυο διαφορετικα πραγματα....το να ξερεις,η καλυτερα να πιστευεις (και μαλιστα απο μια δικη σου εμπειρια),οτι ο θανατος δεν αφορα παρα ενα προσκαιρο τελος,σ αυτη εδω τη ζωη,και απο την αλλη να προσκρουεις πανω σ ενα σκληρο και αδιαπεραστο τειχος που σου κοβει καθε επικοινωνια,ετσι οπως την ειχες συνηθισει τουλαχιστο.....
Περιμενοντας τη γνωμη σας ,και ελπιζοντας να μη σας"εριξα"
με εκτιμηση

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Desdaemona
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2002, 18:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Desdaemona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετω ξανα τη παρεα
Καταρχην να εκφρασω τα συληπητηρια και την απεριοριστη συμπαθεια μου στο nNoe για το τραγικο συμβαν.
Πριν αποπειραθω να απαντησω στο ερωτημα σου πρεπει να σας πω οτι η επισημη ιατρικη δεν παραδεχεται τα περι αστρικου σωματος κτλ, δεν διδαχτηκα κατι τετοιο στο πανεπιστημιο και ουτε και στη βιβλιογραφια απο οτι ξερω υπαρχουν αναλογες πληροφοριες.
Το οτι οι χτυποι της καρδιας της μητερας σου αυξανονταν καθε φορα που της μιλουσες σαφως σημαινει οτι σε ακουγε. Ειναι δυνατον ασθενεις που βρησκοντε σε βυθιοτητα να ακουν ηχους απο το περιβαλον τους ακομα και αν δεν ειναι σε θεση να αντιδρασουν ετσι ωστε να εχουμε καποιο σημαδι οτι μας ακουσαν, ακομα θα ελεγα και αν δεν ειναι σε θεση να κατανοησουν τι τους λεμε(εξαρτατε παντα για ποσο βαθυ κομα μιλαμε). Η μητερα σου λοιπον σιγουρα αναγνωριζε τη φωνη σου και η συναισθηματικη εξαψη που της δημιουργουσε εκδηλωνοταν με αυξηση του καρδιακου ρυθμου. Βαιβαια ο πιο αρμοδιος για να σου απαντησει σε τετοια θεματα θα ηταν ενας αναισθησιολογος και μαλιστα αυτοι που φροντιζουν ειδικα ασθενεις της εντατικης, αυτοι εχουν την μεγαλυτερη πειρα σε τετοια περιστατικα.
Οσο για το αστρικο σωμα, προσωπικη μου αποψη ειναι οτι πρεπει κατα διαστηματα τουλαχιστον, να αποχωριζεται απο το υλικο. Αυτο το συμπερενω λογικα συμφωνα μετα οσα ξερουμε για την αστρικη προβολη και για τις Near Death Experiences. Δωστε μου λιγο χρονο να ψαξω λιγο στη νευρολογια για τη φυσιοπαθολογια των ασθενων σε κομα και τα ξαναλεμε μολις εχω νεοτερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2002, 23:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερίζω την όμορφη παρέα μας!!

Πρώτ'απ'όλα να εκφράσω τα ειλικρινή μου συλληπητήρια στο φίλο μας nNoe για την τραγική απώλεια που βίωσε και μάλιστα έχοντας βρεθεί στη δύσκολη θέση του να είσαι συγγενής ασθενούς.Είθε φίλε μου να παίρνεις κουράγιο από τη μοναδική απόδειξη που ΕΖΗΣΕΣ,ότι ο κόσμος "εκεί" είναι γαλήνιος και φωτεινός...

Όσο για τα ερωτήματα που παρατέθηκαν,η άποψή μου είναι η εξής:

"...που αφορα την κατασταση των ανθρωπων οταν βρισκονται στην εντατικη,σε πληρη καταστολη.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΩΜΑ ΑΡΑΓΕ??Οι ιδιοι ακουνε?καταλαβαινουν?...και αν ναι....τι να συμβαινει σαν θελουν να μιλισουν και δε μπορουν??"

Δεν είμαι γιατρός και η καλή φίλη μας Desdaemona ίσως μπορεί να δώσει αξιόπιστες απαντήσεις,αλλά πιστεύω ότι είναι μια "αμυντική τακτική" του εγκεφάλου που επιβάλλει στο σώμα αυτούς τους περιορισμούς (ακινησία κλπ) για οικονομία δυνάμεων,μέχρι να αρχίσει κάποια διαδικασία ανάρρωσης.Οι εγκεφαλικές λειτουργίες υφίστανται ακόμα και γι'αυτό η "ανταπόκριση" σε κάποιο ερέθισμα,πχ μια οικεία φωνή,είναι η αύξηση των καρδιακών παλμών.Δηλαδή η μητέρα σου χρησιμοποίησε το σώμα της για σου πει ότι σε ακούει.Φυσικά το κώμα στο οποίο είχε πέσει δεν ήταν πολύ βαθύ.

Ως προς την έννοια "παραισθήσεις" που ανέφερα η φίλη Desdaemona σχολίασε:

"...Θα διαφωνησω μονο ως προς τη λεξη "παραισθηση" (αν ριξεις μια προσεκτικη ματια θα δεις οτι δεν τη χρησημοποιω), δεν πιστευω οτι προκειται για παραισθησεις τουλαχιστον οχι με τη συνηθησμενη εννοια. "

Χαίρομαι φίλη μου που είσαι τόσο ανοιχτόμυαλη γιατρός διότι έχω συναντήσει πολλάκις την άποψη ότι οι εμπειρίες αυτές είναι κυριολεκτικά παραισθήσεις (και όχι κατάσταση διευρυμένης συνείδησης),που προέρχονται από ελλειπή οξυγόνωση και αιμάτωση του εγκεφάλου.Ένα παράδειγμα πιο ...ελαφριάς μορφής είναι η ζαλάδα που αισθάνεται κανείς όταν έχει υπόταση.Όσο για την επιστήμη της ιατρικής,θεωρώ ότι δεν δέχεται την ύπαρξη του αστρικού σώματος διότι δεν έχει αποδειχτεί στο εργαστήριο ακόμα ότι υπάρχει.Αλλά αυτό ίσως αλλάξει πολύ σύντομα.Εξάλλου πριν από 3 αιώνες "μόνο" κανείς ανατόμος της εποχής δε δεχόταν ότι οι αρτηρίες και οι φλέβες εκτελούσαν διαφορετικές εργασίες.Σήμερα το μαθαίνουμε στο σχολείο,έτσι δεν είναι?

Και μια τελευταία απορία φίλη μου:
Γιατί λες ότι "Οσο για το αστρικο σωμα, προσωπικη μου αποψη ειναι οτι πρεπει κατα διαστηματα τουλαχιστον, να αποχωριζεται απο το υλικο" ??
Συγνώμη αν είναι αφελής η ερώτηση αλλά τόσοι και τόσοι που δεν έχουν βιώσει τον αποχωρισμό αυτό,τί έπαθαν?

Συγγνώμη για την πολυ-γραφία!!!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATMAN
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2002, 23:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATMAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους τους αγαπητούς φίλους που καταθέτουν τις εμπειρίες τους !

Δεν είμαι σίγουρος αν ποτέ έχω βιώσει κάτι παρόμοιο, καμμιά φορά είμαι μπερδεμένος αν σε ακραίες καταστάσεις υγείας είχα επιθανάτια εμπειρία ή ο εγκέφαλός μου (αυτός ο Υπερυπολογιστής που έχουμε), ευρισκόμενος σε κατάσταση έντασης μου έπαιξε -και σας έπαιξε- περίεργα παιγνίδια που εξελήφθησαν σαν επιθανάτιες εμπειρίες.

Ποιός από όλους εμάς γνωρίζει τις διεργασίες και τις δυνατότητες του εγκεφάλου μας ;
Θα είχαμε ποτέ αυτές τις εμπειρίες αν είχαμε ένα υποτυπώδη εγκέφαλο ;
Μήπως όλα αρχίζουν και τελειώνουν στα άπειρα κανάλια των εγκεφαλικών νευρώνων και εμείς πιστεύουμε για ύπαρξη άγνωστων κόσμων ;

Δεν θέλω να φανώ προκλητικός, αλλά διατηρώ έντονες αμφιβολίες κατά πόσον αυτά όλα που βιώνουμε είναι παραστάσεις άλλων κόσμων και διαστάσεων ή είναι παραισθήσεις και ψευδοεικόνες.

Σας χαιρετώ
Ατμαν


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2002, 12:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....Καλημερα φιλες και φιλοι.
Καταρχην να πω ενα ειλικρινες ευχαριστω,για τα καλα λογια σας.
Διαβασα τα post,που στειλατε,και τις σκεψεις σας,αλλα και τις αποριες σας φιλε Αtman.Βρισκω πολυ λογικα τα ερωτηματα σου,τα εχω κανει και εγω στον ευατο μου.Οτι θα πω ειναι αποτελεσμα μιας υποθεσης.
Αν υποθεσουμε λοιπον,οτι ολα αυτα τα θαυμαστα,ειναι αποτελεσμα εργων μυωνων του εγκεφαλου και νευρικων αποληξεων τους.Καταρχην με την πρωτοδιατυπωση αυτης της υποθεσης,θεωρουμε σαν δεδομενο....ενα θαυμα!!!!Επειδη ξερουμε οτι υπαρχει ο εγκεφαλος μας,και σ ενα βαθμο εχουμε ανακαλυψει οτι κανει μια σειρα ατελειωτων και πολυπλοκων διεργασιων,νομιζουμε οτι αυτη η λογικη διατυπωση ,δεν συνιστα ενα θαυμα.Το γιατι ομως κανει οτι κανει ο εγκεφαλος μας,το πως διαχειριζεται,και πως κατευθυνει μια αυλη μορφη ενεργειας,και τη μετουσιωνει σε υλικη αντανακλαση,δε νομιζω οτι εξηγειτε τοσο ευκολα,μονο και μονο επειδη ξερουμε την λειτουργια καποιων νευρωνων,(και παλι οχι ολων).ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΞΗΓΟΥΜΕ με μοχθο,ιδρωτα και απειρες θυσιες απο την πλευρα των αφωσιωμενων επιστημονων και ανθρωπων της γνωσης,δεν ειναι παρα η φυσικη πορεια κ εξηγηση καποιων πραγματων.ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ειναι γιατι η ενεργεια με τις πολλες μορφες της κινει τα νηματα ΣΥΝΕΧΩΣ ,ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΑ, ΚΑΙ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ προς καποιες κατευθυνσεις,ειτε αναρχα ειτε,βαση καποιου σχεδιου(...)Αυτο δεν ειναι θεμα προς εξηγηση.Αυτο συμβαινει απλα.Αλλα το ιδιο απλα, προκειτε και γιατο μεγαλυτερο και ανεξηγητο θαυμα. της υπαρξης ενος εντελως αγνωστου κοσμου...του ιδιου του κοσμου μας....
Μιλαω για το θαυμα της ζωης,μιλαω για το θαυμα της ενεργειας που ποτιζει τα παντα,μιλαω για την επιστημη,που οσο προχωρα οχι μονο δεν ερχεται σε αντιθεση μ αυτο που αποκαλουμε θεο,αλλα το αποδυκνυει συνεχως.
Και παμε τωρα στους ...''αλλους'' κοσμους.
Πως θα παμε θα μου πεις,αν δε εχουμε εξερευνησει το δικο μας ,που ειναι ακομα αγνωστος....Αναγκαστικα,θα χρησιμοποιησουμε τα οπλα μας ,τη γνωση που προκυπτει απο την παρατηρηση,την εξερευνηση των φαινομενων,προσπαθωντας καθε φορα να ειμαστε ανοιχτομυαλοι,και να εξεταζουμε καθε τι που πεφτει στην αντιληψη του συνειδητου μας,ακομα και αν αυτο δεν μπορουμε να το αποκωδικοποιησουμε,ακομα και αν δε μπορουμε να βρουμε την αμεση εφαρμογη του καπου στη ζωη μας....
Σ αυτο το σημειο θα παραθεσω μια εμπειρια μου,που εχει να κανει με γεγονοτα που προηγηθησαν του θανατου της μητερας μου.Ενα μηνα πριν συμβει οτι συνεβη,δεχτηκα την ''επιθεση'' μεγαλου αριθμου ονειρων τα περισσοτερα απο τα οποια κατεγραψα στο χαρτι,οταν καθιδρος ξυπνουσα μεσα στην νυχτα.Οταν αρχισαν να εκδηλουνται με αστραπιαια ταχυτητα τα γεγονοτα ,αρχισαν ενα ενα τα ονειρα να αποκωδικοποιουνται,και μετα την ελευση των πεπραγμενων,ξανακοιταξα ολα τα ονειρα μου.Μια ΑΓΝΩΣΤΗ ΠΥΘΙΑ...ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΔΥΣΝΟΗΤΟΥΣ ΧΡΗΣΜΟΥΣ ΤΗΣ,καιρο πριν.... ΠΟΥ ΕΞΗΓΗΘΗΚΑΝ ΠΛΗΡΩΣ σε μενα ,αμεσως μετα τη σειρα των γεγονοτων....Τι να υποθεσω?? οτι αυτη η πυθια ανηκει σε εναν αλλο κοσμο η κατοικει μεσα μου?? οτι ειμαι εγω και οι νευρωνες του μυαλου μου μπορουν να προβλεψουν μελλοντα περιστατικα?? ,,,Μα.....το μελλον δεν υπαρχει συμφωνα με τη δικη μου λογικη ...το ιδιο το αποκαλουμενο σα μελλον ειναι ενας αγνωστος κοσμος......αρα,,πως εγω δινω πληροφοριες για μενα σε μενα για κατι που ειναι αγνωστο και μη υπαρξιμο??
Θα συνεχισω ομως,να αμφιβαλλω ,και θα θυμηθω τα συναισθηματα που ειχα βιωσει σαν αποτελεσμα λειτουργιας των εξαιρετικα πολυπλοκων διαργασιων του εγκεφαλου μου,οταν βρεθηκα κοντα στο επεκεινα.Δε θελω να παραδεχτω οτι υπαρχει αλλος κοσμος.Δε μπορω να κλεισω τα ματια ομως στα υλικα γεγονοτα που αντιλαμβανομαι.Ο πονος εξαφανιστηκε,η αγωνια επισης,η ασφαλεια ηρθε με αλλη εννοια πιο ολοκληρωμενη,η γαληνη σα το μαλακοτερο χαδι που εχεις γευτει ποτε,η χαρα που ηταν το αθροισμα ολων των μικροχαρων που ειχα ζησει ως τοτε και ακομα πιο πολυ...,η απελευθερωση απο ενα ειδικο βαρος που με καθοριζε σαν υλη εστω και αν ειμουνα μικρουλης,περιεργος,υσηχος αλλα και διαολακι...Αφου δε μπορω να κλεισω τα ματια σ αυτο,και αφου δε πιστευω η δε μπορω να αποδειξω οτι υπαρχει αλλος κοσμος,θα ,,,μεινω τουλαχιστον αναυδος με τη δυνατοτητα που εχει ο εγκεφαλος μου να μου προσφερει αυτη την κατασταση τη πιο δυσκολη ωρα μου..και θα γυρισω τα ματια να πω,,ενα ευχαριστω....και να σκυψω το κεφαλι απο δεος απο κατι που συμβαινει εδω,,τωρα,,σ αυτο το κοσμο...αλλα αδυνατω να κατανοησω το πως........
Αυτη την υποθεση ακολουθησα εγω ακομα μια φορα πιο ολοκληρωμενα μετα τα γεγονοτα με τη μητερα μου,και ενθυμουμενος τη δικη μου εμπειρια ,και διαπιστωσα οτι τη μεγαλυτερη σημασια εχει πως ρωτας για κατι..το πως ρωτας για κατι εχει να κανει αμεσα με την απαντηση που θα παρεις γιαυτο...
με εκτιμηση


nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Desdaemona
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2002, 16:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Desdaemona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον οπως ακριβως το περιμενα στα βιβλια νευρολογιας δεν βρηκα τιποτα που να ριχνει λιγο φως στα ερωτηματα μας .
Το μονο που μπορω να προσθεσω ειναι οτι τα εγκεφαλικα κυματα ασθενων σε κωμα μοιαζουν με αυτα κατα τη διαρκεια του υπνου και κατα τη διαρκει βαθιας χαλαρωσης και διαλογισμου, εχουν δηλαδη μια πιο χαμηλη συχνοτητα απο αυτη της εγρηγορσης.
Τωρα ξερουμε οτι α.π. πετυχαινουμε ακριβως οταν βρησκομαστε σε χαλαρωση η κατα τη διαρκεια του υπνου. Αφου λοιπον αυτες οι δυο καταστασεις χαρακτηρηζοντε απο εκγεφαλικα κυματα παρομια με αυτα του κωματος μου φαινεται πολυ λογικο και πολυ πιθανο να εχουν α.π. οι ασθενεις σε κωμα.
Λεω "προσωπικη μου αποψη" Σκοτεινε μου Αγγελε, γιατι αυτο ειναι ενα συμπερασμα που το εβγαλα εγω συμφωνα με τη δικη μου λογικη και σκεψη, και συμφωνα με τα οσα ξερω απο ιατρικη και α.π. Δεν το ειδα δηλαδη πουθενα γραμμενο, ουτε το ακουσα απο καποιον. Και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν ειμαι απολυτη, δεν λεω οτι ολοι οσοι ειναι σε κωμα η χανουν για καποιο λογο τις αισθησεις τους η βρησκοντε πολυ κοντα στον θανατο εχουν α.π., απλα το θεωρω πολυ πιθανο να συμβει, δηλαδη πρεπει να συβαινει τις περισοτερες φορες.

Υ.Γ. Sorry για τα ορθογραφικα μου (κωμα και οχι κομα) αλλα ελειπα απο την Ελλαδα πολλα χρονια και οπως καταλαβαινετε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Triton
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2002, 12:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Triton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλυμερα παιδια ειμαι ενα μελος το οποιο ψαχνει να βρει καποιες απαντησεις οπως και εσεις...
τωρα με το θεμα της μεταθανατιας εμπειριας
πιστευω υπαρχουν δυο εκδοχες.

1)Πραγματικα να πεθαινουμε και να ξαναγυριζουμε πισω στη γηινη ζωη μας...
2)Μπορει και να ειναι και παιχνιδια του μυαλου απο τον φοβο του θανατου...

...Triton

TritonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2002, 23:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου.
Φίλε μου Triton,έχεις δίκιο να ρωτάς...Αλλά πώς γίνεται αυτά τα οράματα να είναι κοινά σε όλους τους ανθρώπους,είτε έχουν ακούσει για nde (near death experiences) είτε όχι????
Οι παραισθήσεις είναι και θέμα βιωμάτων,που είναο τόσο ποικίλα όσο και οι άνθρωποι οπότε αποκλείεται να είναι παραισθήσεις.Τουλάχιστον όχι στο 100% των περιπτώσεων.Είναι πιστεύω η επαφή με "κάτι" ή "κάποιον" εκεί έξω,που υπάρχει και μας περιμένει.Οπότε τείνω στην εκδοχή Νο1!!!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημοκράτης
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2002, 03:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημοκράτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την παρέα.Ομολογώ πως χαίρομαι ιδιαίτερα που βρίσκω σ'αυτό το site ανθρώπους με τόσο γνώριμα προς σ'εμέ ενδιαφέροντα καθώς και ανθρώπους με ανάλογες εμπειρίες.Είχα κι εγώ πριν από χρόνια μια τέτοια εμπειρία "ανύψωσης" χωρίς όμως να είμαι άρρωστος ή με κάποια ιδιαίτερη ιατρική ανάγκη.Φιλοξενούμουν σε φιλικό σπίτι κι ενώ είχα κοιμηθεί, ξαφνικά ξύπνησα νοιώθωντας μια τρομερή πίεση στο στήθος μου σαν κάποιος υπέρβαρος να είχε πέσει πάνω μου με όλη του τη δύναμη.Το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να ανοιγοκλείνω τα βλέφαρα.Όλο μου το κορμί ήταν παράλυτο ενώ καταλάβαινα πως αυτό που ζούσα δεν ήταν μέρος κάποιου ονείρου αλλά πραγματικότητα.Άξαφνα λοιπόν άρχισα να μην αισθάνομαι άλλο αυτήν την "μαρμάρινη πλάκα" ,όπως την ονόμασα κατόπιν ,στο στήθος μου και βρέθηκα να κοιτάζω όλα τα αντικείμενα του σπιτιού από το ταβάνι.Ήμουν σε μιά κατάσταση ευφορίας και αυτό κράτησε σύμφωνα με την αντίληψη μου εκείνη τη στιγμή 10' . Το πιό παράξενο όμως που έχει μείνει ακόμα στο μυαλό μου και με τυραννάει είναι ότι από κει ψηλά που ήμουν έβλεπα και τους φίλους μου στο δίπλα δωμάτιο οι οποίοι είχαν έρθει στο σπίτι αφού εγώ είχα κοιμηθεί και θυμόμουν τα ρούχα που φορούσαν ενώ δεν τους είχα δει καθόλου πριν, όταν δηλαδή ήμουν στην κανονική κατάσταση.Πως λοιπόν να εξηγήσω ότι κάτι τέτοιο είναι δημιουργία του υποσεινήδητου και μόνο;
Θέλω επίσης να εκφράσω τη συμπαράσταση μου στον nNoe μιας κι έζησα την ίδια ακριβώς εμπειρία πριν από 34 ακριβώς μέρες χάνοντας με τον ίδιο τρόπο τον πατέρα μου ύστερα από 10 μέρες αγώνα στην εντατική.Αλήθεια ο πόνος είναι πολύ μεγάλος.Όταν όμως κοπάσει λίγο η πρώτη του μπόρα, τότε ψάχνω βαθύτερα και προς όλες τις κατευθύνσεις να βρω τι γίνεται.Που πάμε; Και ειδικότερα γιατί μοιάζουν όλες οι εμπειρίες αυτές σαν αυτήν που σας προανέφερα; Τι είναι τελικά αλήθεια και τι ψέμα;
Αλήθεια, και μόνο που έγραψα αυτές τις γραμμές σε κάποιους που θα με καταλάβουν με κάνει να αισθάνομαι ήδη καλύτερα. Σας χαιρετώ και σας καλημερίζω........

ΔημοκράτηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2002, 18:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρα κα παλι.
Ειχα καιρο να δω τα μυνηματα,και .πρωτα απ ολα...φιλε Δημοκρατη ,τα ειλικρινη μου συλληπητηρια για τον πατερα σου...
Χτες βραδυ,20/08,παρακολυθησα στη Νετ,ενα ενδιαφερον ντοκυματερ,που ειχε σα θεμα ακριβως αυτο..ΤΙΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,Η ΤΙΣ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ οπως αλλιως λεγονται.
Παρατεθηκαν αποψεις,και ιστοριες ανθρωπων που ειχαν τετοιες εμπειριες.
Οι βασικοτερες απο αυτες ηταν¨:1.Τα κοινα χαρακτηριστικα γνωρισματα,των εμπειριων αυτων.Δηλαδη,εξωσωματικη εμπειρια,εμφανιση τουνελ,φως,ευχαριστα συναισθηματα,περιγραφη τοπιων ειδυλιακων,και σε πολλες απο αυτες σημειωνεται και η υπαρξη μορφων,γνωστων η αγνωστων στον υποκειμενο στην εμπειρια ανθρωπο.Καποιες απο αυτες,αναφερουν την υπαρξη γεφυρων,οικοδομηματων,και ενος περασματος που αν αποφασιστει απο τον ταξιδευτη να το περασει,τοτε ξερει πως σιγουρα ειναι ο θανατος του.
2.Ενα ποσοστο γυρω στο 4%,δεν αναφερει ωραιες εμπειριες,αλλα και αυτα που αναφερει δε θελει να τα συζητησει σχεδον καθολου.Προκειτε για επωδυνα "ταξιδια",με τρομαχτικα χαρακτηριστικα,και δυστηχως δεν υπαρχουν παρα ελαχιστες μαρτυριες και συνεπως καποια ελαχιστα επισης σπερματα πληροφοριων.
3.Μεγαλο ποσοστο,των ταξιδευτων ειναι παιδια ηλικιας μεχρι 14 ετων περιπου,και το γεγονος ειναι αξιοσημειωτο,διοτι λιγοστεουν πολυ στις μικρες ηλικιες οι συνειδητες γνωσεις και οι εκ των προτερων αντιληψεις και δοξασιες περι της μεταθανατιας ζωης.Ολα τα παιδια,αναφερθηκαν με χαρακτηριστικες λεπτομερειες στην εμπειρια τους,μαλιστα καποια τις ζωγραφισαν,και τα συναισθηματα τους ηταν ευχαριστα.
4.Οι επιστημονες και οι ερευνητες πανω στο θεμα,παρουσιασαν τις αποψεις τους.Η πλευρα που δεν αποδεχοταν την υπαρξη της ψυχης,ελεγε οτι ολα αυτα ειναι αποτελεσμα των διαδικασιων που ακολουθει ο εγκεφαλος,οταν αρχιζει να στερειται οξυγονο,και αιμα.Ειναι μια φυσικη διαδικασια -ελεγαν-ενα,αντιδοτο,ενας φυσικος τροπος προστασιας του εγκεφαλου,απο τον πονο και την οδυνη του πασχοντα,μια προετοιμασια να περασει κανεις ευχαριστα στον θανατο.Σημειωναν μαλιστα οτι ακριβως ιδια χαρακτηριστικα,εχουμε και στους πιλοτους των καταδιωκτικων πολεμικων αεροπλανων,οταν κατα την εκπαιδευση τους,σε μια φυγοκεντρο κατασταση με ασκηση πολυ μεγαλης πιεσης ,σταματουσε να οξυγονωνεται ο εγκεφαλος και εμφανιζαν τις ιδιες εικονες(τουνελ..φως..κλπ..κλπ..)Επισης ,ιδια χαρακτηριστικα εχουμε με την ληψη απο τον ανθρωπο καποιας ουσιας ,νομιζω Ακεταμινης λεγεται,σου δινει εντονη την αισθηση του ταξιδιου ,και σε καποια clubs γινεται χρηση τους απο τους χορευτες...
Η αλλη αποψη ηταν σιγουρη,για την υπαρξη της ψυχης,και της προετοιμασιας της γιατην εξοδο απο το σωμα και την αρχη του μεγαλου ταξιδιου της.
Σημειωση δικη μου....οπως και να ναι,το εχω ξαναπει,ακομα και αν ενα κομματι της επιστημονικης κοινοτητας δεν παραδεχεται ανοιχτα την υπαρξη της ψυχης,και μονο απο τα λεγομενα τους,προσπερνανε σα δεδομενο ενα απιστευτο θαυμα.Ακομα και αν ολα αυτα ειναι αποτελεσματα του εγκεφαλου μας,ειναι αλυτη και φανταζει αιωνια η απορια...ποιος εκανε ενα τετοιο εγκεφαλο με τετοιες γνωσεις και τετοια χαρακτηριστικα...???
με σεβασμο στην καθε αποψη...
σας χαιρετω και σας ευχομαι να ειστε υγιεις ,χαρουμενοι και αισιοδοξοι...
nNoe

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2002, 15:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά!
Με τη σειρά μου να εκφράσω και γω τη συμπαράστασή μου στο φίλο μας Δημοκράτη...
Αγαπητέ φίλε,ότι και να συζητάμε εδώ,ότι κι αν σου λένε,ο πόνος είναι μεγάλος,αλλά ο χρόνος γιατρός,ευτυχώς!

Φίλε nNoe,είδα και εγώ την εν λόγω εκπομπή στη ΝΕΤ.Κρίμα που προβαλλόταν τόσο αργά (στις 2 το πρωί τελείωσε) και δεν είχαν την ευκαιρία να την παρακολουθήσουν παρά μόνο ...τα νυχτοπούλια! !

Λυπήθηκα και ξαφνιάστηκα πάρα πολύ όταν διαπίστωσα με πόσο σκεπτικισμό αντιμετωπιζόταν το θέμα από μερικούς επιστήμονες...Μα,είναι δυνατόν να υποστηρίζει κανείς ότι οι άνθρωποι δεν έχουν ψυχή?? Τότε τί "φεύγει" από μέσα μας την ώρα του θανάτου μας?Τί μας διαχωρίζει από μια καρέκλα ή μια πέτρα ή ένα κομμάτι χαρτί?

Ωραία,είπαν ότι τα αποτελέσματα αυτά (τούνελ,φώτα κλπ) ήταν τα ίδια τόσο στους ετοιμοθάνατους όσο και σ'αυτούς που χορηγήθηκε κεταμίνη.Η άποψή μου είναι ότι μπορεί τα αποτελέσματα να είναι τα ίδια,τα αίτια όμως είναι διαφορετικά.Ποιός μπορεί να μελετήσει τον εγκέφαλο ενός ανθρώπου στο χείλος του θανάτου?? Ποιός έχει αποκωδικοποιήσει αυτό το μεγαλούργημα που λέγεται εγκέφαλος και κρύβει τόσα μυστικά?
Και ποιός ξέρει πόσες μαρτυρίες ακόμα πιο συγκλονιστικές,δεν έχουν δει ακόμα το φως τη δημοσιότητας???

Και μια απορία για να μη σας κουράσω πολύ: την αύρα γιατί δεν την εξέτασε κανένας γιατρός?Ή μήπως δεν υπάρχει ή δεν έχει εξέχουσα σημασία??

Αν μη τι άλλο,ως επιστημονική κοινότητα,θα έπρεπε να τεκμηριώνουν και να αποδεικνύουν αυτό που λένε,αλλά ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να αφήνουν ένα παραθυράκι ανοιχτό για κάτι καινούριο...θέλω να πιστεύω ότι το μέλλον μας επιφυλάσσει πολλές εκπλήξεις...

Σας χαιρετώ και περιμένω τις απαντήσεις σας!!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2002, 15:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη φιλη DarkAngel
Θα συμφωνησω μαζι σου.Εμενα δε με πειραζουν ουτε οι επιφυλαξεις μερους της επιστημονικης κοινοτητας,ουτε ο προβληματισμος,και φυσικα ουτε οι εξηγησεις ουτε και οι ερευνες που διεξαγουν .Και νομιζω και κανεναν μας βεβαια.Εκεινο που με ενοχλει,ειναι η επαρση,η απολυτη σιγουρια,η ειρωνεια,και η μεχρι τελικης πτωσης προσπαθεια με ολα τα μεσα να ισχυριστουν οτι ισχυριζονται περι ανυπαρξιας της ψυχης.Ας λενε οτι πιστευουν,ας ανακοινωνουν τα αποτελεσματα του κοπιαστικου εργου τους.Με σοκαρει ομως η διατυπωση της προτασης τους,εκει καπου στο τελος της,οτι ολα αυτα λοιπον αποδεικνυουν οτι δεν υπαρχει ψυχη.Μα καλα....τοσο πολυ θα ενοχλουσε η υπαρξη της ψυχης καποιους????Ειλικρινα βλεπω σκοτεινο το προθεμα των υπογειων σκεψεων τους..διαισθανομαι μια εντονοτατη κακη,αρνητικη ενεργεια στα λογια οσων χρησιμοποιουν τετοιο λεξιλογιο....
Κακα τα ψεματα.Το συγκεκριμενο θεμα των ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ,ειναι απο τα πλεον προκεχωρημενα πεδια μαχων... αντιληψεων ,δοξασιων,πραγματικοτητας,και αγνωστου...Πιστευω οτι δεν ειναι τυχαια τα κατα περιοδους ντοκυματερ,οπως επισης και η κρυφη καθως και η φανερη πληθωρα αναφορων.Δεν ειναι τυχαιο οτι σ αυτο το θεμα,μεγαλο κομματι των Ιατρων κυριως,ερχεται προσωπο με προσωπο με την πεμπτουσια ολων των θεματων,,την υπαρξη της ψυχης,της αυτονομης προσωπικοτητας της.Εκει σ αυτο το πεδιο μαχης θα γινονται για πολυ χρονο σκληρες αντιπαραθεσεις..

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2002, 15:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι!
Αγαπητέ nNoe,εσύ,εγώ (και ποιός ξέρει πόσοι άλλοι αναμεσά μας) ζήσαμε κάτι που αναμφίβολα ονομάζεται επιθανάτια εμπειρία.Ότι και να ακούσω για τη μη-ύπαρξη ψυχής με αφήνει εντελώς,μα εντελώς αδιάφορη.Με εξοργίζουν όμως δυο πράγματα:

1) Όπως πολύ σωστά είπες η απόλυτη σιγουριά ορισμένων που,όχι μόνο λένε ότι δεν υπάρχει ψυχή,αλλά προσπαθούν να πείσουν κι άλλους γι'αυτό.Μα,αν δεν απατώμαι,ΚΑΘΕ θρησκεία υποστηρίζει,ή καλύτερα στηρίζεται στην ύπαρξη ψυχής.Αν μη τι άλλο,ας σεβαστούν τις θρησκευτικές αντιλήψεις του καθενός,άσχετα με το ποιές είναι αυτές.

2) Το δεύτερο που με απασχολεί,είναι ότι οι άνθρωποι αυτο-αποκαλούνται ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ.Αλήθεια ε? Κι εγώ η αφελής νόμιζα ότι οι επιστήμονες κάνουν έρευνα και οι υπόλοιποι δόγματα...

Όσο για την απολυτότητα,αυτή θα γυρίσει μπούμερανγκ εναντίον τους.Κάποτε πίστευαν απόλυτα ότι η γη είναι επίπεδη αλλά ήρθε μια ωραία πρωία όπου απεδείχθη το αντίθετο.Ελπίζω μόνο να μη χρειαστεί κάποιος να καεί <<στην πυρά>> σήμερα...
Σας χαιρετώ,Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2002, 17:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..Καλη μου DarkAngel,και σεις υπολοιποι φιλοι,
να σημειωθει οτι οι εμπειριες που εχουν καταγραφτει,αφορουν ανθρωπους απο ολες τις θρησκειες,και απο ολο τον κοσμο,και ειναι οι ιδιες,εννοω αναφερουν σχεδον τα ιδια χαρακτηριστικα..
Οσον αφορα τους επιστημονες και δη τους Ιατρους,θελω να πω,μονο,οτι ισως εχουμε απο αυτους τρομερες απαιτησεις.Εδω ενα μεγαλο κομματι τους,δεν πιστευει στην ιαση ασθενειων με βαση τη ψυχολογια των ασθενων,αλλα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με την παροχη φαρμακευτικων(χημικων) ουσιων.Το να ζητας απο αυτο το κομματι των ανθρωπων,να πιστεψει στην υπαρξη της ψυχης και τον αποχωρισμο της απο το σωμα,θα ηταν καπως....αδοκιμο και αστοχο.Εν τελει ,δε ζητας τιποτα.Ζητας να ειναι καλα οι ιδιοι ,οι δικοι τους, να εχουν ειρηνη μεσα τους,και να κοιμουνται υσηχοι τα βραδυα..

Με εκτιμηση

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2002, 21:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά!!
Καλέ μου nNoe,δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα,ο καθένας έχει δικαίωμα στα πιστεύω και τις απόψεις του,άσχετα αν με βρίσκουν σύμφωνη ή όχι.Αυτό όμως που θα ήθελα,είναι να προσπαθήσουν να σεβαστούν όλοι τις απόψεις των υπολοίπων και να μην κάνουν αφορισμούς,ειδικά πάνω σε θέματα για τα οποία γνωρίζουμε ελάχιστα...
Ας δούμε όλοι και τις άλλες πλευρές των θεμάτων,μόνο ωφελημένοι θα βγούμε...
Σας χαιρετώ όλους,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 02:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο, ψαγμένο θέμα.

Βέβαια το topic ακολούθησε τον τίτλο του και έτσι έγινε: "Topic, κοντά στον θάνατο".

Όποιος θέλει μπορεί να το... αναστήσει.

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ: "Για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 19:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουσιαστικά όλα αυτά υπάγονται στην αναζήτηση απάντησης του άν υπάρχει ψυχή και ζωή μετά θάνατον . Μια και δεν ξέρουμε σή΄μερα τις λειτουργίες του εγκεφάλου και τις δυνατότητες που έχει δεν μπορού΄με να λέμε με σιγουριά το αν αυτές οι εμπειρίες είναι απλώς προιόν σωματικών και μεταβολικών διεργασιών ή αντιστοιχούν σε αυτό που λέμε ψυχή . το θέμα είναι πως είναι επιθανάτιες εμπειρίες πράγμα που σημαίνει ότι είναι εμπειρίες πριν τον εγκεφαλικό θάνατο και άρα πριν τον θάνατο . ο μόνος τρόπος για να πάρουμε απαντήσεις είναι να προκληθεί ο ΄θάνατος και τότε να μας διηγηθεί αυτός ο πρώην νεκρός την εμπειρία του . βέβαια ό΄μως αφού θα έχει πεθάνει πως θα γυρίσει στη ζωή ? ίσως η λύση σε αυτό το πρόβληλμα είναι λίγο πριν τον εγκεφαλικό θανατο να "καταψύξουμε" τον άνθρωπο και να τον "ξυπνήσουμε" μερικές μέρες μετά . βέβαια ποιός θα δεχόταν να πάρει μέρος σε ένα τέτοιο πείραμα ?

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 22:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα, και από τα πιο αξιοπρεπή του forum...
Θα ήθελα να εκφράσω μία δική μου απορία σχετικά:
Έχουν καταγραφεί εμπειρίες ανθρώπων είτε στο όνειρό τους είτε σε κάποια εμπειρία α.π., οι οποίοι να έχουν συναντήσει απωλεθέν οικείο τους πρόσωπο και να τους έχει διηγηθεί ΤΙ υπάρχει εκεί έξω;

Και μία παρατήρηση-σχόλιο: Τι είδους "επιστήμονες" μπορεί να είναι αυτοί οι οποίοι ασχολούνται μόνο με την ύλη και την υποστηρίζουν με σθένος; Δεν αναγνωρίζουν ως... συναδέλφους τους επιστήμονες τους ψυχιάτρους και τους ψυχολόγους;

Υ.Γ. Καλή επιτυχία στην επιχείρηση: "Για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι" thoth! Πολύ καλή κίνηση...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 04:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΘΑΝΑΤΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΔΥΟ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ.
Η ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΜΙΑ ΕΓΧΕΙΡΙΣΗΣ ΠΟΥ ΥΠΕΣΤΗ ΣΤΑ 16. Σ΄ ΑΥΤΗΝ ¨ΘΥΜΑΜΑΙ¨ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΙΩΡΟΥΜΟΥΝ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ. Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΔΡΟΣΕΡΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΣΑΝ ΑΠΟΡΡΟΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ. Η ΑΝΥΨΩΣΗ ΑΥΤΗ ΕΓΙΝΕ ΟΤΑΝ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΜΙΑ ΠΗΓΗ ΦΩΤΟΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕ ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΡΘΩ ΜΑΖΙ ΤΗΣ. ΥΣΤΕΡΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΑΚΡΟ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ. ΤΟΤΕ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΠΙΣΩ. ΕΤΣΙ ΞΥΠΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΝΟΙΩΣΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΤΡΑΒΗΞΑ ΤΗΝ ΠΛΟΥΖΑ ΤΟΥ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΛΗΦΘΗ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΣΥΝΕΛΘΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΝΑΙΣΘΗΤΙΚΟ.
ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΪΟΝ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΔΡΑΣΗΣ ΤΟΥ ΝΑΡΚΩΤΙΚΟΥ, ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΖΩΗΡΗ ΕΝΘΥΜΗΣΗ;

Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΒΗ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ. ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΤΡΙΩΝ ΑΤΟΜΩΝ. Ο ΕΝΑΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ 27 ΕΤΩΝ. ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟ. Ο 27ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΟΙΜΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΙΜΟ. ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ. ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΑΡΓΟ ΡΥΘΜΟ. ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΜΕ ΠΙΕΣΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΕΝΩ ΕΓΩ ΠΙΕΖΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ. ΜΕΤΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΙΜΟ. Η ΑΝΑΣΑ ΜΟΥ ΚΟΒΟΤΑΝ ΕΝΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΧΑΝΑ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ . ΞΑΦΝΙΚΑ ΒΡΕΘΗΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΜΕΡΟΣ ΟΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΠΟΥ ΜΕ ΙΛΙΓΓΙΩΔΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ. ΠΟΥΘΕΝΑ ΦΩΣ, ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΑΙΣΘΗΤΗ. ΕΝΟΙΩΘΑ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΙΣΜΕΝΟΣ. ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΤΟ ΘΕΟ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΑΙΣΘΑΝΘΩ. ΗΤΑΝ ΔΙΑΧΥΤΗ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ. ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ... ΚΑΛΟΥΣΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΤΟΤΕ ΑΚΟΥΣΑ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ. ΞΥΠΝΗΣΑ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΖΑΛΙΣΜΕΝΟΣ. ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΑΝ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕ ΧΤΥΠΗΣΑΝ (ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕ Ο ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ) ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΛΘΩ. ΤΙΠΟΤΑ. ΑΝΤΙΘΕΤΑ, ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ (ΕΚΕΙ ΜΕ ΧΤΥΠΗΣΑΝ). Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ "ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΣ" ΚΡΑΤΗΣΕ
1 ΩΡΑ. ΕΓΩ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 15 ΛΕΠΤΑ ΑΛΛΑ ΗΜΟΥΝ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΙΣΗ ΜΕΡΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ. ΕΝΟΙΩΘΑ ΤΟΣΟ ΜΟΝΟΣ...ΚΑΙ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΜΕΝΟΣ...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ, ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΡΑΤΑΩ ΣΑΝ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΑΝΑΖΗΣΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ(ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΝΑΝΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙ).


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_NemoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 23:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ
ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑ
ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ
ΜΕ ΤΙΣ ΨΥΧΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ
ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΡΕΥΝΕΣ ΕΧΟΥΝ
ΒΓΕΙ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΩΠΟΛΕΙΑ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ
ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ!
ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 14:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΖΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΠΙΤΙ ΟΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑ
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy