ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΟΙ ΣΟΦΕΣ ΑΤΑΚΕΣ ΤΟΥ ESOTERICA.GR
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 19:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοίγω αυτό το θέμα εμπνευσμένος απο κάτι που μου συμβαίνει σε συζητήσεις με φίλους των forum.

Που και που, λέγεται κάτι τόσο πετυχυμένο, τόσο "κομπλέ", που μου έρχεται να το κορνιζάρω.

Και όχι μόνο αυτό, αλλα αυτά τα "διαμάμντια" ισχύουν τόσο στο πλαίσιο του Εσωτερισμού, όσο και στο πλαίσιο της συγχρονής Ψυχολογίας.

Ετσι, προτείνω να κάνουμε μια προσπάθεια, σταδιακή και μακροπρόθεσμη, να συλλέξουμε τά πιο ωραία απο αυτά τα αποφθέγματα, καί ίσως κάποτε να μπορέσουν να βρούν και μια ειδική θέση στό esoterica.gr.

Δεν έχω ιδέα αν θα πετύχει αυτο που προσπαθώ, αλλα ίσως αξίζει τον κόπο. Απόψεις πλήζ...
Αν λοιπον ακούσετε (η ήδη έχετε) ένα ιδιαίτερα αγαπημένο σλόγκαν, που να ισχυει Εσωτερικά και Ψυχολογικά, θα χαρώ αν το προσκομίσετε. Το μόνο που δεν είμαι σίγουρος, ειναι αν το θέμα ανοικει στη <<Σοφία>>, οπου και το βάζω αρχικά, μιά που σκοπός ειναι η δόμηση της , στη <<Γνώση>>, ή σε άλλο forum.

=====================

Θα αρχίσω με ένα-δυο που άκουσα πρόσφατα:

"Αυτα που βλεπουμε στους αλλους και μας ενοχλουν, ειναι αυτα τα στραβα που εμεις εχουμε και θελουμε να ξεπερασουμε."
merci Πασχάλη

"Όταν ζητάμε την γνώμη κάποιου, τον έχουμε επιλέξει, άρα κατά κάποιον τρόπο ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ.
Είναι απόλυτα δική μας επιλογή και το αποτέλεσμά της επίσης μας ανήκει. "

merci Zadok


"Η συγκαταβατικότητα δέν είναι παρά άγνοια, αλλά με... κουστούμι"
Αυτό είναι δικό μου. Θέλει ακόμα δουλειά, αλλα δέχομαι προτάσεις πως να το καλυτερέψω


Ελπίζω να σας αρέσει η ιδέα.

Φιλικά
Κ.

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 20:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...εχω μιαν εντυπωση πως παλιοτερα ειχε αρχισει την ιδια προσπαθεια ο wicca...
(τεστ...:)...."αγαπητοι συντονιστες" ποιος ηταν ο τιτλος;;


+ενα μικρουλι-σχολιο...:
Aν δεν περασουν πενηντα χρονια απο τη στιγμη που ειπωθηκε κατι...
παραμενει υποκειμενικο το κορνιζαρισμα....θα 'λεγε η ....Ιστορια...(αν τη ρωταγε ποτε κανεις..:)


"Ayam ãtmã Brahma"...



...the soul of the rose...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 20:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή ιδέα Κυνικέ, καλή.

Μάλιστα έλεγα να ανοίξεις κι ένα παρόμοιο με τίτλο:

"ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ESOTERICA"

Εχει κι εκεί διαμάντια όπως θα ξέρεις, του στύλ:
"Τί λες ρε στόκε..."
"Είσαι τούβλο και κολλημένος..."
"Αμα άνοιγες τα στραβά σου να διαβάσεις τι έγραψα..."
και άλλα τέτοια ( με καλή πρόθεση πάντα ).

Προχώρα με τη σοφία τώρα, προχώρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 01:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλιστα έλεγα να ανοίξεις κι ένα παρόμοιο με τίτλο:

"ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ESOTERICA"



ΑΤΜΑ, τελικά το να ψάξει κανείς σε όλη την επικράτεια των forums τα θέματα που έχει ανοίξει ο wicca, αποδυκνείεται τραγικά δύσκολος μαραθώνιος...21 είναι - ζωή να έχουν, αλλά κανένα από αυτά δεν αναφέρεται στο θέμα που λες, εκτός αν δεν έψαξα καλά (εννοείται ότι δεν άνοιξα και τα 21, παρά μόνο αυτά που ο τίτλος τους θα μπορούσε να αναφέρεται σε κάτι σχετικό).

Αν ωστόσο μπορείς εσύ να το βρεις, παράθεσέ το, γιατί εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά...

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 03:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι το άνοιξες στο κατάλληλο Forum kynike

Άλλωστε η περιγραφή του(Forum) περιλαμβάνει και τα δύο: και τη Σοφία και τη Δόμησή της! "Εσωτερική Φιλοσοφία - Δυτική κι Ανατολική Σοφία - Σύγχρονος Στοχασμός"

Πολύ πιθανώς να αποδειχτεί και ιδιαίτερα χρήσιμο αυτό το Θέμα για να ωθήσει κάποιους ανθρώπους, και για να παραδειγματιστούν και για να αναρωτηθούν αλλά και για να συμμετέχουν πιο γόνιμα στις Συζητήσεις μας! (μόνον προσοχή στον στείρο μιμητισμό...)

"Αγαπητή ΑΤΜΑ", μάλλον εσύ έχεις περισσότερα στοιχεία για την ανεύρεση αυτού του παλαιότερου Θέματος που αναφέρεις. Αν θυμηθείς λοιπόν κάτι περισσότερο, παρακαλώ κάνε ένα "τεστ" να μας βοηθήσεις. Προσωπικά πάντως δεν θυμάμαι την ύπαρξη τέτοιου θέματος. Αλλά σίγουρα μπορεί να κάνω λάθος.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 04:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....:):)

ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΤΜΑ

ΜΗΠΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΥΤΟ:http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2801

ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝ

Edited by - GEORGE D on 03/02/2004 04:38:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 05:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλιστα έλεγα να ανοίξεις κι ένα παρόμοιο με τίτλο:
"ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ESOTERICA"

Βρε NOMIMON,

Έλεγα οτι η ιδέα μου ειναι καλή, αλλά η δική σου είναι... καταπληκτική!!

Το μόνο πρόβλημα, οτι το θέμα με τα μπινελίκια θα γεμίσει 20 σελιδες σε χρόνο μηδεν. Να κάνουμε κάναν διαγωνίσμο καλύτερα, να βρούμε το πιό ζουμερό μεχρι στιγμης; Όλα μέσα...

Admin, σταμάτα για λίγο, αν θές, να διαγράφεις τις "χυδαιολογίες" εδώ μπορεί να βρίσκεται χρυσάφι!!

Κ

ΥΓ. Φανταστικό forum το esoterica.gr, μεχρι και μαθήματα κυνισμού παιρνω --- Να'σαι καλά φίλε, χρειαζόμουνα λίγο γέλιο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 06:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Όταν λέμε εσωτερικά εννοούμε κατανόηση των εγκεφαλικών λειτουργιών
και δεν πιστεύουμε σε μια ψυχή με χαρακτήρα
αλλά σε μια μορφή ενέργειας που χάνεται στο άπειρο"

Η ποιο σοφή ατάκα του εσωτερικά είναι η φράση που έγραψα πιο πάνω

grecoRaelian ...ο Μετριόφρων!

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 08:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχίσαμεεεε...

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 10:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήταν σοφότερες οι ατάκες αν γράφονταν ως "ΟΙ σοφές ατάκες του esoterica gr."

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 12:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθυ:
quote:
Θα ήταν σοφότερες οι ατάκες αν γράφονταν ως "ΟΙ σοφές ατάκες του esoterica gr."

... οκ, μετονομάστηκε!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 00:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ kynikos,

κολακευμένη!!!


Να 'σαι καλά! Θα συμβάλλω κι εγώ στη ροή του τόπικ, γιατί συμπτωματικά έχω κρατήσει κάποιες σε ένα αρχείο word (τόσο καλές!). Απλά πρέπει ν' αναζητήσω τους συγγραφείς...
για να είμαστε και δίκαιοι.

Μία ερώτηση προς Izaura, όχι τελείως άσχετη (η ερώτηση):

quote:
"Όταν λέμε εσωτερικά εννοούμε κατανόηση των εγκεφαλικών λειτουργιών
και δεν πιστεύουμε σε μια ψυχή με χαρακτήρα
αλλά σε μια μορφή ενέργειας που χάνεται στο άπειρο"

Τί σε "χαλάει" τόσο με την έννοια της ψυχής; Υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει να μετονομάζουμε τα πράγματα, ενώ μιλάμε για τις ίδιες καταστάσεις; Έτσι, για να διαφωνούμε αναιτίως ή υπάρχει κάποια ουσία σ' όλα αυτά;

Αν θέλεις, μου απαντάς...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 01:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>Τί σε "χαλάει" τόσο με την έννοια της ψυχής; Υπάρχει κάποιος λόγος >που πρέπει να μετονομάζουμε τα πράγματα, ενώ μιλάμε για τις ίδιες >καταστάσεις; Έτσι, για να διαφωνούμε αναιτίως ή υπάρχει κάποια ουσία >σ' όλα αυτά;

Επειδή νιώθω μιαν ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ικανοποίηση όταν ανταλλάζω ιδέες μαζί σου και επειδή συμφωνούμε σε όλα αλλά με διαφορετικά ονόματα(πάνω κάτω) θα πιστεύω ότι έχω ψυχή όταν μιλώ μαζί σου, αλλά δεν θα ξεχνώ ότι η ικανοποίηση που έχω, οφείλεται σε μια χημική αντίδραση μέσα στον εγκέφαλό μου...

Με αγάπη πλέον...grecoRaelian

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 02:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι,

Σαν αρχικός συγραφέας αυτού του τοπικ, να προτείνω και μια ιδέα που ίσως περιορίσει τα πιο πολλα ευτράπελα.

Προτείνω, λοιπόν τώρα, να μην παραθέτει κανεις δικές του "ατάκες", αλλα μόνο κάτι που να είδε να γράφει ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ.

Στην κάθε περίπτωση, ας μας αναφέρει σε πιό τόπικ το ειδε, και πιό ήταν το θέμα συζήτησης που διαφωτίστικε.

Π.χ.1) Συζητόντας στο << Gay και Εσωτερισμός >>, με την Zadok και την Simori τέθηκε το θέμα <<Δεν θα'πρεπε οι "υπέυθηνοι" ανθρωποι που ρωτάμε, να μας δίνουν θετικές απαντήσεις;>> Δοθηκε η απάντηση / ατάκα οτι:-
"Όταν ζητάμε την γνώμη κάποιου, τον έχουμε επιλέξει, άρα κατά κάποιον τρόπο ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ.
Είναι απόλυτα δική μας επιλογή και το αποτέλεσμά της επίσης μας ανήκει."

Π.χ.2)Ή Σε μία ιδιάτερα εριστική συζήτηση μεταξύ χριστιανών και αρχαιολάτρων, που είχε αρχίσει να παρεκτρέπεται, ένας φίλος επισήμανε οτι:-
"Αυτα που βλεπουμε στους αλλους και μας ενοχλουν, ειναι αυτα τα στραβα που εμεις εχουμε και θελουμε να ξεπερασουμε."

Αν σας αρέσει αυτή η ιδέα, μπορούμε νά την βάλουμε και σάν αρχή στο παρόν τόπικ.

Ευχαριστώ
Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 10:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ!
ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ!ΟΜΟΛΟΓΒ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΚΑΙ ΕΓΩ,ΑΠΛΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΡΕΣΑΝ ΣΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΟΝ,Η ΑΤΑΚΕΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ..ΚΤΛ.
ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΕΣ!
ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΤΗΟΤΗ,ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,ΕΤΣΙ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
"Το καλύτερο όπλο του εσωτεριστή-φιλοσόφου είναι το χιούμορ και ακόμα περισσότερο ο αυτοσαρκασμός. Αν πάρουμε το "εγώ" μας πολύ στα σοβαρά δεν θα μπορέσουμε ποτέ να βελτιωθούμε."

ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 17:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ ειλικρινά την αγαπητή Izaura για την απάντηση!

Και συνεχίζω με μία ατάκα της αγαπητής ΑΤΜΑ:

"ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ/
ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΤΗ ΛΕΩ..."

No further comments

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 18:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ Η sofia7

Όταν μπροστά σου στάθηκα, σα διάφανος καθρέφτης,
μέσα μου κοίταξες εσύ κι είδες το πρόσωπό σου.
Και τότε, αυτό το "Σ' αγαπώ" που μου 'πες δεν εσκέφτης
ότι στ' αλήθεια αγάπαγες - σ' εμένα - τον εαυτό σου.

Ο αγαπημένος Χαλίλ

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 19:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ανοίγω αυτό το θέμα εμπνευσμένος απο κάτι που μου συμβαίνει σε συζητήσεις με φίλους των forum.
Που και που, λέγεται κάτι τόσο πετυχυμένο, τόσο "κομπλέ", που μου έρχεται να το κορνιζάρω.
Και όχι μόνο αυτό, αλλα αυτά τα "διαμάμντια" ισχύουν τόσο στο πλαίσιο του Εσωτερισμού, όσο και στο πλαίσιο της συγχρονής Ψυχολογίας.
Ελπίζω να σας αρέσει η ιδέα.


ΑΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΛΕΕΙ...
ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ Η ΦΟΒΕΡΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΚΡΗΚΤΙΚΗ ΓΡΑΠΤΗ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΤΕΙΝΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥ.
[ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑΣ ΣΟΥ].


ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 20:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ανοίγω αυτό το θέμα εμπνευσμένος απο κάτι που μου συμβαίνει σε συζητήσεις με φίλους των forum.


ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ΑΥΤΑ. ΜΙΚΡΑ ΑΛΛΑ ΕΞΟΧΑ.
ΣΥΝΕΧΙΖΩ...ΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΡΗΚΤΙΚΗ. ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ.
-ΑΧΕΡΟΝΤΑ ΜΑΣ ΜΑΓΕΨΕΣ-!
ΑΧ, ΤΙ ΠΕΡΙΚΛΕΙΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΗ Η ΦΡΑΣΗ!!!

Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ.
----------------------------------------------------------
!!!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 20:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, συγγνώμη για την επέμβαση, αλλά, αν δεν κάνω λάθος, το τόπικ δεν ανοίχθηκε για την καταγραφή λόγων ή ρητών από τις ηλεκτρονικές υπογραφές μας, αλλά για εκφράσεις οι οποίες γράφτηκαν στην πορεία μίας συζήτησης κι αποτελούν σημεία αναφοράς.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 20:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδιά, συγγνώμη για την επέμβαση, αλλά, αν δεν κάνω λάθος, το τόπικ δεν ανοίχθηκε για την καταγραφή λόγων ή ρητών από τις ηλεκτρονικές υπογραφές μας, αλλά για εκφράσεις οι οποίες γράφτηκαν στην πορεία μίας συζήτησης κι αποτελούν σημεία αναφοράς.


zadok μάλλον γιά μένα χτύπησε η καμπανούλα.
Παίρνω πίσω λοιπόν τη πρώτη φρασούλα που αποτελεί έξοχο λόγο ηλεκτρονικής υπογραφής, αλλά όχι έκφραση μέσα από συζήτηση που είναι το ζητούμενο.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 21:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
= Δεν θέλω να σταματήσω κανέναν που πραγματικά αφηγείται κάτι που τον ενεπνεύσε... =

Ποιος ξέρει, μπορει να με εμπνεύσει και εμένα!

Αυτό που κοιτάω να δώ AN γίνεται,
είναι να συλλέξουμε το πιό μεστά λόγια που να ισχυόυν
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ, αλλα ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ.

Αυτό δε, γιατι αλλωτε τα καταλαβαίνουμε καλύτερα ψυχολογικά, αλλωτε εσωτερικά, όταν όμως τα καταλαβαίνουμε και απο τις ΔΥΟ απόψεις, τότε η κατανόησή μας γινεται ιδιαίτερα πρακτική και χειραπτή.

Η προσπάθεια ειναι μακροπρόθεσμη -- δεν μπορουμε εκ των προτέρων να ξέρουμε πότε θα εμπνευσθούμε!

Ισως με τον καιρό να δομήσουμε ένα "TOP TWENTY" με αυτά που μας εκφράζουν καλύτερα όλους.

Lencolas εκτιμώ ιδιαίτερα την συνεισφορά σου -- εχουμε πολλά να μάθουμε απο τον thoth

K


Edited by - kynikos on 04/02/2004 21:26:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 22:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zadok μάλλον γιά μένα χτύπησε η καμπανούλα.


Μη με παρεξηγείς! Δεν ήταν αυτός ο σκοπός...

"Η σιωπή ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ πάντα για δύο λόγους...
'Η γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ...
'Η γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ..."


Κέλσος


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/02/2004 22:15:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 22:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΛΕΕΙ...
ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ Η ΦΟΒΕΡΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΚΡΗΚΤΙΚΗ ΓΡΑΠΤΗ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΤΕΙΝΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥ.
[ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑΣ ΣΟΥ].

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.



Σ'ευχαριστώ καλή μου...
(Αν και κανονικά θα έπρεπε να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά,διότι ο καθένας με εμπνέει μέσα από την ατομική του αλήθεια!)

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 23:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σ'ευχαριστώ καλή μου...
(Αν και κανονικά θα έπρεπε να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά,διότι ο καθένας με εμπνέει μέσα από την ατομική του αλήθεια!)
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

ΑΥΤΗ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑΣ ΣΟΥ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΗ ΖΩΗ. ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΟΣΟ ΖΕΙΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ. ΑΝΑΖΗΤΑΣ. ΔΙΔΑΣΚΕΣΑΙ. ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΟΛΛΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ. ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΣΟΥ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΟΡΤΕΣ.
ΝΟΙΩΘΩ ΚΑΛΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΕΔΩ. ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΦΙΛΙΚΑ. ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ.

ΕΙΣΤΕ ΦΙΛΟΙ. ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ.
ΠΑΝΤΑ.
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 23:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.

Εμένα μου άρεσαν πολύ δύο φράσεις που διάβασα πριν λίγο στο τόπικ
ΠΡΟΣ ADMIN
από τον Πασχάλη:

"Η αλλαγη δεν επιφερει καθολου θυμο και πονο...
Η αντισταση στην επερχομενη αλλαγη ειναι αυτη που ποναει..."


αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 23:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ένα αισιόδοξο μήνυμα από έναν/μια καινούργιο φίλο τον Drakas στο θέμα <Η ανάγκη για θρησκεία>:
quote:
Σ'αυτον τον κοσμο ενα απο τα ελαχιστα οπλα που εχει ο ανθρωπος ειναι η ελπιδα

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cause
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 15:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cause  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν κλείνει μια πόρτα ευτυχίας μια άλλη ανοίγει.Ωστόσο συχνά κοιτάζουμε τη κλειστή πόρτα τόσο καιρό ώστε δεν βλέπουμε την άλλη που άνοιξε δίπλα!

Έλλεν Κέλλερ

ΚΡΥΨΟΥ ,ΓΙΝΕ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ,
ΠΟΛΕΜΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cause
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 15:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cause  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι καυγάδες δε θα κρατούσαν τόσο πολύ αν είχε άδικο μόνο η μια πλευρά

Francois de la Rochefoucauld

ΚΡΥΨΟΥ ,ΓΙΝΕ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ,
ΠΟΛΕΜΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cause
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 15:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cause  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η χαρά δε βρίσκεται στα πράγματα,βρίσκεται μέσα μας.

Richard Wagner

ΚΡΥΨΟΥ ,ΓΙΝΕ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ,
ΠΟΛΕΜΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 17:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Ο άνθρωπος μοιάζει με το αριθμητικό κλάσμα όπου ο αριθμητής είναι ο πραγματικός εαυτός του, ο δε παρονομαστής η ιδέα που έχει για τον εαυτό του. Όσο μεγαλύτερος ο παρονομαστής , τόσο μικρότερη η αξία του κλάσματος. Και όσο ο παρονομαστής εξογκούται προς το άπειρο τόσο το κλάσμα τείνει προς το μηδέν"


Aπλά..ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!
Γραμμένο στο ''Ποιός γνωρίζει την αλήθεια...''
Από τον ΠΛΩΤΙΝΟ

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy