ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 "ΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΝ "
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 20:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι ... έχουμε άραγε το δικαίωμα να αφαιρούμε την ζωή κάποιου έστω και αν αυτός έχει κάνει κάτι που να του αξίζει ο θάνατος ? Μήπως και αυτό δεν είναι μια δολοφονία ?

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"

Edited by - T-SEEKER on 18/01/2003 21:00:51

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 11:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως δίνεις μόνος σου τις απαντήσεις, και συμφωνώ μ' αυτές.

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 11:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΑΣ!!!!!!!!
ΧΜ!ΛΑΘΟΣ!...
ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ....
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΚΑΡΜΑ+ΤΑ ΛΟΙΠΑ.....
ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΚΑΡΜΑ!ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ Ο ΔΗΜΙΟΣ ΟΣΟ +ΤΟ ΘΥΜΑ.....

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 11:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλη ΑΤΜΑ.
Εκ διαμέτρου αντίθετα τα ΚΑΡΜΑ του ενός με του άλλου, ε;
Ποιος μας δίνει το δικαίωμα να κάνουμε τον δίμιο θύμα;
Και να γίνουμ' εμείς δίμιοι;
Τι Κάρμα νά 'χουμε έπειτα απ' αυτό άραγε;

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 15:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 17:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία και όμορφα αυτά τα λογάκια, για ρωτήστε όμως και συγγενείς θυμάτων από δολοφονίες και βιασμούς. Απαιτούν τιμωρία. Ειδικά όταν βλέπουν τους ενόχους να την σκαπουλάρουν με μερικά χρονάκια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 18:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι λεπτό το θέμα...
Μπορεί για κάποιους να είναι "λογάκια",
για άλλους ο "ΛΟΓΟΣ" του οποιουδήποτε Θεού τους...
Για μένα πάντως η ΖΩΗ του οποιουδήποτε ανήκει μόνο σ' αυτόν τον ίδιο, ό,τι κι αν είναι αυτός. Ό,τι κι αν έχει κάνει στη ζωή του, όσους κι αν κατέστρεψε. Δεν πιστεύω πως με τον δικό του θάνατο (φόνο) θα ..."εξηλεωθούν" οι ψυχές όσων αυτός δολοφόνησε, ούτε θα αποδοθεί "δικαιοσύνη" (ποιος ορίζει τάχα το δίκαιο;), ούτε νομίζω πως θα παραδειγματιστούν οι επόμενοι φιλόδοξοι βιαστές και δολοφόνοι...
Κλείνω εδώ μα νομίζω πως θα επανέλθω στο θέμα...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 20:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως ότι και να λέμε για δικαιοσύνη και την αξία κάθε ανθρώπινης ζωής θα πήγαιναν περίπατο αν κα΄ποιος μανιακός πχ σκότωνε τα παιδιά κάποιου από δώ . συγκεκριμένα εγώ μάλλον θα προσπαθούσα να τον σκοτώσω ο ίδιος με τα ίδια μου τα χέρια ή μάλλον όχι να τον σκοτώσω για τιί είναι πολύ γρή΄γορο . Θα τον κράταγα και θα του έκανα α΄φανταστα βασανιστήρια μέχρι να ξεψυχήσει ... ξέρω ότι φαίνομαι πολυ εκδηκιτικό άτομο αλλά για βρεθείτε σε μια ανάλογη θέση . εγώ τό έχω σκεφτεί και άμα βάλετε τον εαυτό σας σε μια τέτοια θέση ξέρω ότι όλοι θα θέλατε το ίδιο πράγμα . παρακαλώ πέστε μου αν κάνω λάθος

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 21:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ξέρω ότι όλοι θα θέλατε το ίδιο πράγμα

Απλά, λάθος φίλε μου T-SEEKER...

Αν κάποιος σκότωνε τα παιδιά μου ίσως να γινόμουν ένας θρησκόληπτος ταγμένος στην Εκκλησία προσευχόμενος για τα παιδιά μου και την ταραγμένη ψυχή του δολοφόνου, ίσως ένας απόλυτα μοναχικός τύπος κλεισμένος στον εαυτό μου, ίσως ένας απόλυτα κοινωνικός τύπος προσφέρων βοηθεία σε όποιο παιδάκι με χρειαζόταν, ίσως τρελαινόμουν και έμπαινα σε κλινική, ίσως ακόμα και να έβρισκα τη δύναμη να βιαιοπραγήσω στη δίκη ενάντια στον δολοφόνο... Θα έφτανα στα όριά μου από προσωπικής άποψης κάνοντας κακό ή καλό στον εαυτό μου. Είμαι απόλυτα βέβαιος πως αποκλείεται να στρεφόμουν ενάντια της ζωής του δολοφόνου, του βιαστή, του οποιουδήποτε.
Έβλεπα πρόσφατα στην TV το "λιντσάρισμα" ενός βιαστή παιδιών σε κάποια χώρα, τον οποίον το πλήθος είχε καταξυλοκοπήσει, τον είχαν ξεγυμνώσει και τον έσερναν στο δρόμο μέχρι να ξεψυχήσει...
Ένοιωσα σαφώς απέχθεια για τις πράξεις του, ένοιωσα όμως και θλίψη για την αντίδραση του πλήθους. Τι τύψεις θα νοιώσουν άραγε αυτοί οι άνθρωποι όταν περάσει ο χρόνος και κάποια στιγμή μειωθεί το μίσος και το αίσθημα της εκδίκησης... Γιατί είναι μια πραγματικότητα ότι ο χρόνος ΟΛΑ τα γιατρεύει, ακόμα και τα πιο δύσκολα και τραγικά... Γνωρίζω πως είναι απίστευτα μεγάλες οι αντοχές του Ανθρώπου, σε κάθε χτύπημα της μοίρας, και ας μην παραδειγματιζόμαστε από τις εξαιρέσεις στον κανόνα οι οποίες βέβαια πάντα θα υπάρχουν για να τον επιβεβαιώνουν.

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 22:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά όλα αυτά φίλε μου όμως το κάνουν αυτό γιατί νιωθουν ότι όσα χρόνια φυλακής και να κάνει δεν αρκούν για αυτό που έκανε . κατάλαβες τι ενοώ? θα κοιμάται και θα τεμπελιάζσει μέχρι το τέλος της ζωής του . δεν νομίζω ότι είναι και τρομερή τιμωρία αυτή . εγώ θα προτιμουσα πάντως τους κρατούμενους να τους βάζανε να δουλεύουνε ώστε να προσφέρουν στην κοινώνια και ενοείται υποχρεωτικά κια όχι μόνο όταν το θέλουν αυτοί για να εξαγοράσουν την ποινή τους με εργασία . δε φτάνει που κάθονται όλοι μέρα ! θα φορολογούμαστε για αυτούς από πάνω . πρέπει να δουλεύουνε τσάμπα όσο χρόνο είνναι στη φυλακή . αυτή θα ήταν μία σαφώς καλύτερη τιμωρία και εκτός αυτού χρήσιμη για την κοινωνία .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 03:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έρρωσθε…

Από την στιγμή που δεν είμαστε σε αυτήν την δυσάρεστη θέση, δεν νομίζω να έχουμε την δυνατότητα πρόβλεψης, της συμπεριφοράς που θα εκδηλώναμε. Με μία αρκετά, ε-
πικίνδυνα εσπευσμένη πρώτη σκέψη, η εικόνα που θα αντικρίσουμε πιθανός θα μοιάζει
με μία κινηματογραφική έκδοση του εαυτού μας, ως σκληρού και ανελέητου τιμωρού
που φυσικά οι πράξεις του θα είναι απολύτως δικαιολογημένες .Κατα πόσον όμως μί-
α εικόνα αυτού του περιεχομένου θα μπορούσε να υλοποιηθεί? Δεν πιστεύω πως πρέ-
πει, μα ούτε έχουμε και την δυνατότητα να απαντήσουμε σε τέτοιας φύσεως ερώτημα.
Μόνον υποθέσεις καλούμαστε να κάνουμε, ενώπιον του ιδίου του εαυτού μας. Η από-
σταση που ενώνει ή χωρίζει την ΄΄Υπόθεση΄΄ από την ΄΄Υλοποίηση’’ είναι τόσο μεγά-
λη, που εάν βρεθούμε στην μέση αυτής, δεν πρόκειται να αντικρίσουμε καμία από της
δύο όχθες. Αναφέρθηκε ο όρος ΄΄κάρμα΄΄ ,εγώ θα το αποκαλέσω ΄΄Νέμεσις΄΄ χωρίς να διαφωνήσω με όσους χρησιμοποίησαν τον όρο. Βέβαια το κάρμα με την Νέμεση έχει
εννοιολογικές ομοιότητες, αλά ουσιαστικά είναι κάτι διαφορετικό. Εν πάση περιπτώσει
δεν είναι επί του παρόντος.
Είμαι της άποψης, ότι καμία τιμωρία δεν είναι σε θέση να σωφρονίσει ή να συνετίσει
κανέναν, αλά, ζούμε όμως σε μίαν κοινωνία ανθρώπων, όπου θα πρέπει να υπάρχουν
νόμοι και κανονισμοί. Φυσικά και η θανατική ποινή είναι απάνθρωπη πράξη, ποίος
Θεός εξουσιοδοτεί έναν άνθρωπο να πράξει (τιμωρήσει) κατα αυτόν τον τρόπο?
Αλά από την απέναντι όχθη όμως, ποιος έχει το δικαίωμα να βιάσει, να σκοτώσει, να
βασανίσει και να πράξει εν γένη, τόσα άλλα φρικιαστικά εγκλήματα? Ομολογώ πως
το θέμα που έθεσε ο-η ‘’T-SEEKER’’ με έχει απασχολήσει αρκετές φορές και είμαι
σίγουρος πως όχι μόνον εμένα. Φαντάζει ακατόρθωτο να αποφασίσει ένας άνθρωπος
για την μύρα ενός άλλου ανθρώπου, μα.. στην ουσία δεν φαντάζει. Είναι.

Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον
κόσμοιο τό σύμπαν.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 08:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους...
Νομίζω πώς θα ήταν καλύτερα να μείνουμε στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ μερία και οπτική του θέματος.
Η τοποθέτηση του Εχέμβροτου με βρίσκει σύμφωνο, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ...

Συμφωνώ ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΟΜΟΙ, άλλωστε πού ΔΕΝ υπάρχουν νόμοι;;; Τά ΠΑΝΤΑ υπόκειντε σε νόμους...

Αν θα θελήσουμε να προσεγγίσουμε το θέμα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, τότε ΔΕΝ υπάρχουν πολλές οπτικές, παρά ΜΟΝΑΧΑ ΜΙΑ και για να την αναπτύξουμε θα πρέπει να δεχθούμε ΠΟΛΛΑ που δεν έχουν αναφερθεί στη συζήτηση, αλλά πρωτίστως να ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ τον ΚΑΡΜΙΚΟ ΝΟΜΟ, τον ΝΟΜΟΥ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΣΕΩΣ καθώς και τον ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΩΣ...

Χωρίς αυτούς τους ΘΕΜΕΛΙΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ που ΟΛΟΙ και ΟΛΑ υπόκειντε, δεν θα μπορέσουμε να αναπτύξουμε ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ το θέμα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 09:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Φίλε ΚΕΛΣΟ, με έχουν προβληματίσει και εμένα κατά το παρελθόν αυτά τα θέματα….

Λες πρωτίστως να ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ τους ΝΟΜΟΥΣ. Αν δεν τους αποδεχτούμε, δεν ισχύουν? Φυσικά και θα ισχύουν, γιατί και με το αυτοκίνητο στα φανάρια περνάμε με κόκκινο, μα οι ΝΟΜΟΙ είναι ΝΟΜΟΙ.

Εκείνο όμως που θέλω να ρωτήσω, είναι το εξής.

Έχουμε.

1.ΚΑΡΜΙΚΟ ΝΟΜΟ
2.ΝΟΜΟΥ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΣΕΩΣ
3.ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΩΣ...

Τώρα ας υποθέσουμε πως κάποιος μου κάνει ΚΑΚΟ, το 1 κάρμα μου δεν είναι και τόσο καλό, μα μέσω του 2, ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΩ το κακό!
Αν έχεις την καλοσύνη μας λες ΤΟΤΕ, τι γίνεται με το 3.

Πλατωνας, με ΦΙΛΙΚΗ, ΦΙΛΟΕΣΩΤΕΡΙΚΗ, και ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ διαθεση!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 11:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

ΝΟΜΟΣ +ΧΑΟΣ ,Η ΚΥΚΛΙΚΗ ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΜΕΡΑΣ +ΝΥΧΤΑΣ....
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΜΗ ΔΡΑΣΕΙ ΣΤΟ 2 ΤΟΤΕ Η ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΣΤΟ 3 ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΡΜΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ.ΑΝ +ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΗ ΔΡΩΝΤΑΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ +ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΠΟΥ ΕΠΡΑΞΕ ΕΤΣΙ.'Η ΑΠΛΑ
ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕ ΕΝΑ ΚΥΚΛΟ ΜΕ ΤΗ ΜΗ ΔΡΑΣΗ...ΑΚΟΜΗ ΟΜΩΣ +ΤΟ 'ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 'ΓΡΑΜΜΕΝΕΣ' ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ.....
ΑΣ ΜΗ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ....ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΙΛΕΣ ΣΠΟΡ....

ΚΑΛΗΜΕΡΑ +ΠΑΛΙ,ΑΤΜΑ

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 18/01/2003 11:19:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 14:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν παίζουμε με τις λέξεις Ατμα, απλά ρωτάμε, εκτός πια και απαγορεύεται, όποτε να δεχόμαστε α-φιλτρα οτιδήποτε, η να ψάξω για κανά άλλο φόρουμ...

Τώρα καλή μου ΑΤΜΑ που απαντάς σε όλα, πες μου κάτι. Τι θυμάσαι τι φίλη μου την Καλλιόπη με τα σοκολατακια? Χτες που την άκουσα, μου είπε πως ερωτεύθηκε ένα πιτσιρικά! Ε λοιπόν ο τύπος της άλλαξε την ΖΩΗ!

Πως?

Λοιπόν της είπε πως του αρέσουν οι αδύνατες, και η Καλλιόπη, μιας και το κοκο της αρέσει περισσότερο από τα σοκολατακια, τα πείρε και τα πέταξε! Αν τα πράγματα συνεχιστούν έτσι, το καλοκαίρι θα την βρω ΜΙΑΦΑΡΟΟΥ, αν όχι σαρδελιτσα!

Πες μου τώρα κάτι. Αν συνεχίσει να είναι ερωτευμένη (όχι μόνο με τον πιτσιρικά, μα με τη ΖΩΗ) και προσέξει τον εαυτό της, μπορεί αντί να φτάσει 100 κιλά, να παραμείνει στα 62, και να συνεχίσει μέχρι τέλους. Τι γίνεται τότε? Το ίδιο είναι να ξε-σαρκώσεις με 100 κιλά το ίδιο με 62?

Το 2 δεν επηρεάζει το 1 και το 3?

Πρόσεξε τι θα απαντήσεις…μην λες μετά, πως είμαι κακός!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 16:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως το καλύτερο είναι αυτό που βλέπουμε σε καουμπόικες ταινίες, καταναγκαστικά έργα.

ananass καλά αυτά που λες αλλά μην υποτιμάς το αίσθημα για εκδίκηση.
μου θυμίζεις αυτούς που βγαίνουν σε εκπομπές και κατηγορούν τους ανθρώπους στα χωριά γιατί έχουν πάρει τα όπλα να προφυλαχθούν από τις συμορίες των αλβανών, λες και φταίνε οι άνθρωποι που το κράτος δεν τους προστατεύει.
Φίλοι σκεφθείτε αν μια συμμορία αλβανών σας βίαζε την αδερφή ή την μάνα. Άτμα σκέψου αν σε βιάζανε εσένα την ίδια ομαδικά πολλά άτομα όπως πολλά κορίτσια ακόμα και στην Ελλάδα. Είμαι σίγουρος ότι όλες αυτές οι κουβέντες περί ηθικής θα πήγαιναν περίπατο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 16:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΤΩΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΣΕ ΟΛΑ!...
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ,Wolffaced, ΤΑ ΟΣΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ,ΕΚΠΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΜΑΣ,ΑΛΛΑ +ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ +ΖΟΥΜΕ.ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΥ ΓΗΠΕΔΟΥ,ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ!
ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΟΒΙΣΜΕΝΟΙ,ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΦΟΒΗΘΟΥΜΕ!
ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΟΚΑΡΔΟΙ+ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΚΟΜΗ +ΤΟΥΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ,ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ!
ΚΑΠΟΤΕ ΕΜΕΙΝΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΑΙΣΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ,Σ'ΕΝΑ ΑΠΑΙΣΙΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ...
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΖΗΤΗΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ 'ΤΟ ΤΣΟΥΡΜΟ ΤΩΝ ΑΛΒΑΝΩΝ'ΠΟΥ ΕΜΕΝΕ ΔΙΠΛΑ.ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΙΑΣΑΝ!?
ΑΣΤΕΙΕΥΣΑΙ ΜΑΛΛΟΝ!ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ,ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ,ΙΣΩΣ ΠΕΘΑΙΝΑ ΑΠΟ ΦΟΒΟ!
ΟΤΙ ΔΩΣΕΙΣ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ.
Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΑΝΑΝΑΣ ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΚΑΡΔΟΣ+ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΟΥ.


ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΚΟΡΟΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΦΟΣ+'ΑΔΥΝΑΤΩ'
ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ...

ΟΜΩΣ!ΤΗ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗ ΦΙΛΗ ΣΟΥ,ΠΕΣ ΤΗΣ ΠΩΣ ΤΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ!('Η ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ,'Η ΤΟ ΑΛΛΟ!)
ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ +ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ 666 ΚΙΛΑ +ΤΩΡΑ ΟΥΤΕ 6Ο!!!!!!!

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΕΙΡΩΝ ΜΟΥ, ΕΤΣΙ ΜΕΝΕΙ ΚΕΝΟΣ!

Edited by - ΑΤΜΑ on 18/01/2003 16:56:14

Edited by - ΑΤΜΑ on 18/01/2003 21:10:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 21:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη ατμα , το ότι λέω ότι θα επιθυμούσα την παραδειγματική τιμωρία κάποιου εγκληματία δεν με καθιστά λιγότερο καλόκαρδο άτομο . Εγώ δεν μίλησα ως τρίτος αλλά εξέφερα μία άποψη για το τι θα ένιωθα αν ήμουνα σε μια τέτοια ΄περίπτωση. βέβαια είχε δίκιο κάποιος ο οποίος είπε ότι δεν μπορούμε να δώσουμε απαντήσεις σε υποθετικές ερωτήσεις . η συγχώρεση είναι εύκολη στη θεωρία , από μας ως τρίτα πρόσωπα , αλλά στην πράξη δεν ξέρεις ποιά θα είναι η αντίδρασή σου σε μια ανάλογη περίσταση...


"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 21:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
α ! και κάτι άλλο . μου λέτε γιατί σε κάθε θέμα πρέπει να εμπλέκεται το θέμα της μετεμψύχωσης και του κάρματος ? ίσως να υπάρχουον αρκετοί οι οποίοι να μην πιστεύουν σε αυτές τις θεωρίες .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 21:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΥΧΟΣΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ!
ΤΟ ΚΑΡΜΑ ,'Η Η ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ,+ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΕΣ ΘΑΝΑΤΟΠΟΙΝΙΤΕΣ,ΤΑ ΜΕΛΗ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΠΑΘΟΥΣΑΣ.ΤΕΛΩΣΠΑΝΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ.ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ,ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ!
ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΟΒΑΡΑ,ΑΠΑΝΤΩ.
ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ,ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ??????ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ?

ΩΡΑΙΑ!ΑΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΥΣ!ΤΩΡΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕΣ!?
'Η ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ!?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 21:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί είναι μια πραγματικότητα ότι ο χρόνος ΟΛΑ τα γιατρεύει, ακόμα και τα πιο δύσκολα και τραγικά...

Μια μεγάλη αλήθεια.
Ολα τα γιατρεύει ο χρόνος, κι ας λένε ότι οι πληγές του παρελθόντος μένουν ζωντανές κάτω από το δέρμα σου και σε τρώνε, σαν ξεχασμένες αράχνες...

Ομως, κι αν ακόμη σου πάρουνε το παιδί σου, τον άνθρωπο που αγαπάς, όποιο κακό κι αν σου κάνουνε, ίσως κάποτε να το ξεχάσεις. Να συγχωρέσεις.

Αυτό που δύσκολα μπορείς να ξεχάσεις και να συγχωρέσεις είναι το κακό που εσύ ο ίδιος έκανες, όταν συλλάβεις την έννοια του να κάνεις κάτι κακό. Αυτό που αισθάνεσαι απέναντι στον εαυτό σου τον ίδιο, δύσκολα ο χρόνος μπορεί να το γιατρέψει.

Γιαυτό ίσως φίλε ανανάςςς, καλύτερα να σου κόβανε το χέρι που κράτησε το σπαθί του δήμιου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 21:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

FILOI MOY ELPIZW KANEIS MAS NA MHN BRE8EI SE AYTO TO DYSARESTO STAYRODROMI! KAI KATA THN GNWMH MOY KANEIS DEN 3EREI TI 8A EKANE AN BRISKOTAN ANTIMETWPOS ME AYTHN THN EPILOGH!

PRWSOPIKA ETSI APO APOSTASH, STO ASFALES SYMPLEGMA TO PANEPISTHMIOY MOY, ME SEKURITADES ENA THLEFWNHMA KAI 1-2 LEPTA MAKRIA TO POLY, LEW FYSIKA KAI DEN 8A EPAIRNA TON NOMO STA XERIA MOY. 8A EIXA THN MEGALOPSYXIA KAI SYNESH NA SYNXWRHSW ME TON XRONO (ARGA H GRHGORA). H DIKAIOSYNH DEN EINAI STO XERI MOY, DEN 8A THN APODWSW EGW ALLA O 8EOS (KARMA MESW METENSARKWSHS, NEMESIS K.A ANALOGA ME TA PISTEYW MAS). EGW DEN KERDIZW TIPOTA APO THN DYSTHXIA TOY 8YTH KAI THS OIKOGENIAS TOY...

EAN OMWS BRE8W EGW 8YMA H ENA KONTINO MOY PROSWPO PWS 8A ANTIDRASW?

P.X. EAN KAPOIOS STO DROMO SPITI ME BIASEI 8A SKEFTOMAI AKOMA ETSI? 8A AFHSW TOS AN8RWPINO KAI "8EIKO" (ME "8EIKO" ENNOW GENIKA KARMA K.T.L OXI APLWS XRISTIANIKO 8EO)?
PSAXNONTAS STHN PSYXH MOY BRISKW MIA AMFIBOLIA OTI MPORW NA TO KANW. MAKARI NA MPWROYSA EILIKRINA NA PW OTI MPORW.
ISWS 8A EDINA MIA EYKAIRIA STON AN8RWPINO NOMO. ALLA AN H POINH HTAN PSIXOYLA (1-3 XRONAKIA SYNH8WS KAI META EINAI ELEY8ERA POYLAKIA OI BIASTES) KAI EIXA THN EYKAIRIA DEN NOMIZW OTI 8A EIXA ENDIASMOYS NA TON SKWTOSW. TOYLAXISTON TOTE DEN 8A EKANE TA IDIA SE KAPOIA ALLH DYSTHXH KOPELA. 8A EIXA TON 8ANATO ENOS AN8RWPOY STHN SYNEIDISH MOY, PRAGMATIKA, AYTH EINAI MIA SYNEPEIA POY DEN MPOREIS NA APOFYGEIS SAN NOHMWN AN8RWPOS, ALLA MONIZW 8A TO EKANA.

NOMIZEI KANEIS OTI OI STRATIWTES DEN EXOYN TYPSEIS GIA AYTOYS POY SKWTWSAN STON POLEMO? DEN PAIZEI SHMASIA AN DEN EIXAN ALLH EPILOGH H AN HTAN "SKWTWSE H 8A SE SKWTWSOYN" PANTA OI TYPSEIS EINAI EKEI.

ATMA + PLATWNA KAI OI YPOLOIPOI POY GNWRIZETE PERISOTERA GIA KARMA KTL. KA8ARA FILOSFIKA ESTW OTI SYMBAINEI AYTO. KAPOIOS ME BIAZEI, EGW TON SKWTWNW KAI ETSI TON EMPODIZW NA KATASTREPSEI TIS ZWES KAPOIWN ALLWN (ME "PARENERGEIA" NA PROS8ESW TIS TYPSEIS OTI AFAIRESA THN ZWH ENOS AN8RWPOY STHN DIKH MOY DYSTYXIA) TO KARMA MOY EPHREAZETAI ARNHTIKA H 8ETIKA?

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 22:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

GIA NA MHN PARE3HGH8W EPEIDH OTAN DIABASA THN APANTHSH MOY 3ANA EIDA OTI TO TELEYTAIO MOY ERWTHMA 8A MPOROYSE NA 8EWRH8EI EIRWNIKO 8A 3EKA8ARHSW OTI DEN EIXA KAMIA PRO8ESH NA EIRWNEYTW.

PREPEI NA OMOLOGHSW OTI DEN EXW GNWSEIS ESWTERISMOY KAI ANATOLIKWN 8RHSKEIWN PERA TWN LIGWN, ELEIPESTATWN (KAI PAREPIPTWNTWS "ENTELWS" ANTIKEIMENIKWN) POY DIDASKOMASTE STO LYKEIO (MA8AINW OMWS ME THN BOH8EIA SAS [:-)] .

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 22:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 22:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xmmm
Ayto den 3erw akribws pws na to syllabw ATMA.
As to dextw san symfwnia (dhladh ayto poy me symferei)

y.g. synh8ws sxoliazeis poly ektenestera (toylaxiston se oses apanthseis soy exw diabasei)


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 22:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΥΧΟΣΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ!
ΤΟ ΚΑΡΜΑ ,'Η Η ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ,+ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΕΣ ΘΑΝΑΤΟΠΟΙΝΙΤΕΣ,ΤΑ ΜΕΛΗ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΠΑΘΟΥΣΑΣ.ΤΕΛΩΣΠΑΝΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ.ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ,ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ!
ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΟΒΑΡΑ,ΑΠΑΝΤΩ.
ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ,ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ??????ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ?

ΩΡΑΙΑ!ΑΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΥΣ!ΤΩΡΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕΣ!?
'Η ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ!?


Δεν είχα την πρόθεση να φανώ επιθετικός και σε καμία περίπτωση δεν θα ευχόμουν κάτι τέτοιο . συγνώμη αν έκανα κάποιο λάθος . η αρχική μου άποψη που εξέφερα ήταν εντελώς λάθος και τώρα το βλέπω . ευχαριστώ. ΄πάντως δεν μίλησα για θάνατο , αλλά γαι τιμωρία . χμ... τιμωρία , παρεξεγημένη λέξη .πάντως είναι γεγονός ότι ο χρόνος μπορεί να επουλώσει τις πληγές . και πράγματι το θύ΄μα είναι ικανό να συγχωρέσει τον θύτη, με την προυπόθεση βέβαια ότι ο θύτης εμφανίζεται μτανιωμένος .αλλά βέβαια ξέρω ότι είναι ότι πιο χειρότερο η επιδίωξη της εκδίκησης καθώς όλος σου ο νους δηλητηριάζεται και δεν λειτουργεί σωστά .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 22:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και επίσης να πω ότι αυτ΄ο που είπα σχετικά με τοκάρμα και την μετεμψύχωση δεν σημαίνει ότι τα απορίπτω . απλα τυχαίνει να έχω ασχοληθεί ελάχιστά μαζί τους και έτσι δεν μπορώ να εκφέρω άποψη

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 23:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ανθρώπινη δικαιοσύνη (και αναφέρομαι στους νόμους) σκοπό έχει να σωφρονήσει. Με άλλα λόγια η θανατική καταδίκη, ως κάτι τελεσίδικο, δεν δίνει τη δυνατότητα στον εγκληματία της πιθανής μεταμέλειας. Παράλληλα υπάρχει πάντα η πιθανότητα της δικαστικής πλάνης.
Καλά τα παραπάνω βέβαια αλλά από την άλλη δεν ξέρω τί θα έκανα στην περίπτωση που κάποιος π.χ. βίαζε ή σκότωνε τα παιδιά μου. Από μία πρώτη σκέψη μάλλον θα τον σκότωνα κι εγώ. Από την άλλη όμως θα φτάναμε σε μία κοινωνία πλήρους αναρχίας άν ο καθένας από εμάς έπαιρνε το νόμο στα χέρια του θεωρώντας αυτόν τον τρόπο "πληρωμής" καλλίτερο. Τότε τί νόημα θα είχε η δικαιοσύνη, οι νόμοι και το νομικό σύστημα???

Φιλικά
Tomcat


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 12:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Silverwolf, νομίζω πως η φίλη ΑΜΑΛΙΑ είναι αρκετά ξεκάθαρη…

Ίσως φανεί παιδαριώδες ότι γράψω παρακάτω, μα είναι γεγονός.

Γύρω στα 8 μου χρόνια, πέρναγα το καλοκαίρι κοντά στη γιαγιά, σε ένα νησί. Εκεί ήμουν σχεδόν όλη μέρα με τη φύση, και το παιχνίδι. Ένας μεγάλος μου ξάδερφος μια μέρα αγόρασε ένα αεροβόλο, και μου έδειξε πως το χειρίζεται, μάλιστα λόγο ευσταθείας χεριού, τον ξεπέρασα γρήγορα στο σημάδι. Συνήθως βάζαμε δεκάρες, και γόπες από τσιγάρα! Ένα βράδυ, εκεί που καθόμουν και άκουγα ιστορίες που μου διηγιόταν ένας γέρος του χωριού, φάνηκε με το όπλο και ένα φακό στο χέρι.
Έλα μου λέει, έλα να με βοηθήσεις!
Τον ακολούθησα, η ηλικία των 8 ΕΤΩΝ είναι μιμητική ακόμα ηλικία, έτσι βγήκαμε από το χωριό, και κατευθυνθήκαμε σε μια ρεματιά. Εκεί στο μεγάλο πλατάνι σταματήσαμε, σήκωσε το φακό και άρχισε να ψάχνει στο δένδρο. Σε λίγο βρήκε το θήραμα, και μου είπε να κρατήσω το φακό. Έριξε μα δεν το πέτυχε, έτσι ακούσαμε ένα θόρυβο…και ένα φτερούγισμα. Μετά από λίγο αφού ξαναψάξαμε μου έδωσε το όπλο, και μου έδειξε μέσα από τα φίλα… κάτι άσπρο.

Το βλέπεις ? Ρίξε…

Σημάδεψα, έριξα….και αμέσως ένα γδουπ δίπλα μας, και ο μικρός σπουργίτης να σπαρταράει!. Μαζί με αυτό έπεσε και η ψυχή μου…Ξεκόλλησε ένα κομμάτι από μέσα μου και άρχισε να σπαράζει! Το πείρα στα χέρια μου, και προσπάθησα να το προστατέψω, μα εις μάτην. Σε λίγο σταμάτησε να φτερουγίζει και τα δάκρυα μου έτρεχαν ποτάμι. Ο ξάδερφος μου συνέχισε να ψάχνει με το φακό, λέγοντας μου πως με αυγά είναι πεντανοστημα, μα εγώ έφυγα, το πείρα και το άφησα πιο πάνω κοντά σε ένα κλίμα! Πέρασα το χειρότερο βράδυ της ζωής μου!
Και θα μου πεις, μα καλά αφού έτρωγες τότε κρέας, γιατί σε πείραξε τόσο η πράξη.

Αυτή την πράξη μου, θα την ξανάβλεπα ζωντανή κάποτε που για μέρες άφησα το μυαλό, να μου διηγηθεί την ιστορία του.
Στη φωτιά της αγάπης έσβησε η μαύρη κηλίδα από το παρελθόν,(αυτα για το καρμα), μα είμαι σίγουρος πως αν οι άνθρωποι έπρεπε να σκοτώνουν για να φάνε... θα είχαμε πολλούς, μα παρα πολλούς vegetarian!

Τέλος, ΑΤΜΑ καλή μου, να χαρείς τα όμορφα ματάκια σου! Δεν σε κοροϊδεύω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 12:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ ...

[ΝΟΜΟΣ +ΧΑΟΣ ,Η ΚΥΚΛΙΚΗ ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΜΕΡΑΣ +ΝΥΧΤΑΣ....]
ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ+ΤΗΝ ΑΝΑΡΧΙΑ

Η ΑΤΜΑ ΡΩΤΑΕΙ....ΩΣ Η ΨΥΧΗ ΣΑΣ...:
ΕΧΕΤΕ ΚΛΑΨΕΙ ΠΟΤΕ ...
ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΕΚΟΨΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΤΟ ΑΒΑΤΟ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ,ΟΙ ΒΑΡΒΑΡΟΙ ΕΚΔΡΟΜΕΙΣ?
ΕΧΕΤΕ ΚΛΑΨΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΤΑΜΙ ΠΟΥ ΤΑ ΤΥΡΚΟΥΑΖ ΝΕΡΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΤΑΡΑ ΧΘΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ...?
ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΥΝΕΛΙ?
ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ?
ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΚΟΤΩΜΕΝΟ ΖΩΑΚΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ?
ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΚΟΤΩΜΕΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ?
ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΦΙΛΟΙ ΣΑΣ?
ΕΧΕΤΕ ΧΑΣΕΙ ΔΙΚΟΥΣ ΣΑΣ?
ΕΧΕΤΕ ΠΕΣΕΙ ΘΗΜΑΤΑ ΑΠΑΤΗΣ?
ΕΧΕΤΕ ΒΙΑΣΘΕΙ?
ΕΧΕΤΕ ΞΥΛΟΚΟΠΗΘΕΙ?
ΒΑΣΑΝΙΖΑΤΕ ΖΩΑΚΙΑ ΟΤΑΝ ΗΣΑΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ?
ΧΤΥΠΑΓΑΤΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ?
ΕΧΕΤΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙ ΠΟΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ?
ΕΧΕΤΕ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΑΣ?

........?
ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΝΕΙ,ΟΣΕΣ ΖΩΕΣ +ΑΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ.
Η ΨΥΧΗ ΘΥΜΑΤΑΙ.Ο ΝΟΥΣ ΟΧΙ.

ΥΓ.Silverwolf!,="ΓΝΩΘΙ Σ'ΑΥΤΟΝ",ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ+ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ!ΟΛΑ Τ'ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ,ΑΦΟΥ ΤΑ ΨΑΞΕΙΣ
...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 17:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά τα δύο τελευταία σχόλια της Άτμα και του Πλάτωνα δεν έχουν καμμία σχέση με την θανατική ποινή. Όλοι λυπόμαστε όταν καταστρέφεται η φύση και όταν σκοτώνεται κάποιο ζώο αλλά τι σχέση έχει αυτό με την ΤΙΜΩΡΙΑ της θανατικής ποινής.
Tomcat για αυτό τον λόγο ζητάμε το κράτος να τιμωρεί όπως πρέπει, για να μην έχουμε αυτοδικία.
Αυτά τα <<όλους εγώ τους συγχωρώ>> αφήστε τα για τον θεό, εμείς είμαστε άνθρωποι.
Άτμα, τι σχέση έχει το ότι οι φίλοι σου Αλβανοί δεν σε βίασαν? Το φέρνεις σαν επιχείρημα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy