ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πρέπει η Ελλάς να διεκδικήσει της αλύτρωτες της πατρίδες???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 21:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά για μενα το ελληνικό κρατός είναι ενα κομματι της Ελλάδας.Ελλάδα είναι απο την Βόρεια Ήπειρο εώς την Κρήτη και απο την Κύπρο εώς την Τραπεζούντα.

ΕΛΛΗΝ

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 23:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και το θεμα σου φιλε Βυζαντινε , δεν ειναι για την ενοτητα "ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ"
Σου καταθετω την αποψη μου (και πιστευω πολλων Ελληνων)

....Θεμα διεκδικησεων ποτε δεν εγειρε το ελληνικο κρατος και ουτε προκειται .
Η Ελλαδα σεβεται τις συνθηκες ( βλεπε συνθήκη Λωζάνης 1922 κτλ )
και βεβαια το ιδιο πρεπει να απαιτει κι απο τους αλλους
(εκει ισως εχω ενστασεις για το αν δiνουμε με σωστο και δυναμικο τροπο να καταλαβουν "μερικοι" οτι δεν παιζουμε)

Προσωπικα πιστευω οτι η Ελλαδα ειναι ΕΔΩ που ειμαστε , εδω ξεκινησαν ολα ....
Τι κι αν επεκταθηκαν καπιοι καπου καποτε ? το ιδιο εκαναν και οι αλλοι ..
Eιναι σαν να λεμε οτι επειδη ο Μεγας Αλεξανδρος εφτασε στα βαθη της Ανατολης , να "γλυκοκοιταζουμε" εκεινα τα μεροι μπας και παρουμε και κανενα κομματακι κι απο εκει κατω :)

Βεβαια προφανως αναφερεσε σε Ποντο και Μικρα Ασια
Το να θεωρουμε "αλυτρωτα" ορισμενα εδαφη της καθ' ημας Ανατολης, στα οποία ηκμασε ελληνορθοδοξος πολιτισμος και εζησαν δεκαδες γενεες Ελληνων, δεν σημαινει αναγκαστικα οτι απαιτουμε αλλαγη συνορων ή παραβιαση διεθνων συνθηκων.
Σημαίνει πολυ "απλα" ότι αισθανόμαστε μέσα στην ψυχή μας μία ιστορική αδικία... ως εκει .

Τα σηνορα εχουν οριστει και δεν αλλαζουν !!!
Eιπα δεν αλλαζουν ???
Ναι δεν αλλαζουν ... Θεού θέλοντος και ΟΗΕ επιτρέποντος .... :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 23:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Aithervamon αυτο είναι το λάθος των εκάστοτε ελληνικών κυβερνήσεων.Το οτι η Ελλάς δεν διεκδικεί τιποτα.(????)
Και με όλο το θάρρος αυτό είναι το "σύνδρομο" των ελλήνων της κυρίως Ελλάδος και ιδιαιτερα της Αθήνας.Εμείς εδώ είμαστε Ελλάδα και άστους αλλους να φωνάζουν οτι είναι έλληνες.Είμαι απο την Ελληνική Κύπρο(οχι οτι υπάρχει και άλλη)και θα ήθελα τουλάχιστον η Ελλάς να παίξει τον κυριότερο ρόλο στην επίλυση του προβλήματος.Δώσαμε τόσα στην Ελλάδα, αγωνιστήκαμε και σκοτωθήκαμε για αυτήν και μας πούλησε(ΟΧΙ ο αδελφός ελληνικός λαός,αλλα η ηγεσία του).
Επίσης η Βόρεια Ήπειρος είναι ενα ακόμη προπύργιο το οποιο η Ελλάδα μπορει χρησιμοποιήσει.Ούτε συνθήκες υπάρχουν ούτε αποδοχή και παράδοση της στην Αλβανία.
Τώρα για την Μικρά Ασία το θέμα θαφτηκε οριστικά το 1922 και ο Ελληνισμος ξεριζώθηκε απο την καθαρά ελληνικη γή του.
Σίγουρα δεν μπορουμε να διεκδικούμε εδάφη μέχρι τον Ινδό ποταμο..Διεκδικούμε εδάφη στα οποια άκμασε ο ελληνικος πολιτισμος και συνεχίζει να ζει ελληνικος πληθυσμός.

Αλλα που με τέτοια κυβέρνηση(δεν είμαι ουτε ΝΔ ουτε Πασοκ).Ούτε τα δίκαια του ελληνικου λαού δεν μπορει να υπερασπιστει......

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 00:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικα φιλε Βυζαντινε την Κυπρο δεν την βλεπω ως ξεχωριστο κρατος αλλα ως Ελλαδα ...
Ο "δακτυλος" που μπηκε την αποφραδα εκεινη μερα(ες)
ξερεις πολυ καλα οτι ειχε να κανει με τα παιχνιδια τις CIA (και οχι Αγγλων Γαλλων Πορτογγαλων)η Ελλαδα ποναει για την Κυπρο!
Γι αυτο οταν ακουω για "Βασιλιαδες" και πρασινα αλογα με πιανει κατι !!!
Σε λιγο θα μας πουν καποιοι οτι οι Ελληνες εφεραν τη χουντα .. τελος παντων να μην επεκταθω σε αυτο .
(Και κλεινω θυμηζοντας σου οτι και Ελλαδιτες εδωσαν το τιμημενο αιμα τους για τα αδερφια τους στην Κυπρο μας)
Και να σαι σιγουρος οτι θα το ξανακανουν ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 01:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι πραγματικά φίλε Aitherovamon οταν βλέπω ανθρώπους σαν και σένα πατριώτες και ελληναρες να ασχολούνται με την Κύπρο.
Το τόνισα ο ελληνικός λαός είναι αδελφός λαός.Το ποιο επίλεκτο σώμα στρατου στην Κύπρο εκείνη την περίοδο αλλα και σήμερα είναι η Ελληνικη Δύναμη Κύπρου(ΕΛΔΥΚ).Το 74 κέρδισε όλες τις μάχες αλλα έχασε τον πόλεμο.
Και οι κύπριοι πολλες φορες το έπραξαν(πολέμησαν) και θα το ξανα κάνουν αν χρειαστει για την μητέρα Ελλάδα.Η σημαία μας είναι η γαλανόλευκος.την άλλη την βγάζουμε στις εθνικές επετείους γιατι πρέπει.
Και τώρα για τους βασιλιάδες.Σε παρακαλώ.Εγώ είμαι με τον Βασιλέα!Τον Παλαιολογό φυσικά!!!!!τον αλλον τον έχω χ...

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 01:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε, η Συνθήκη της Λωζάνης έπαψε να υφίσταται defacto όταν παραβιάστηκε από τους Τούρκους το 1955 με τον διωγμό των Ελλήνων της Κωνσταντινούπολης (η Συνθήκη εγγυόταν την ασφάλεια και ακεραιότητα της ζωής και περιουσίας των καθώς και των Μουσουλμάνων της Θράκης). Σε απάντηση, η Ελλάδα θωράκισε τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου μετά τη δημιουργία της Στρατιάς Αιγαίου (απαγορευόταν ρητά στη συνθήκη να έχουμε στρατό στα νησιά, για να μην απειλούμε τις απέναντι ακτές).


-----------


ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
May the Force be with you...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 01:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας
Τι γίνεται;
Τι νέα από τον Άνθιμο;
...

Το θέμα αυτό, όπως πολύ σωστά σημειώνει ο AitheroVamon δεν ταιριάζει στην κατηγορία ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ όπου έχει αναρτηθεί.
Για την ακρίβεια, δεν είμαι καν σίγουρη κατά πόσο ταιριάζει γενικότερα στη θεματολογία του esoterica, αλλά αυτό θα εξαρτηθεί από το πως θα εξελιχθεί η συζήτηση.

Υπενθυμίζω για όσους δεν το γνωρίζουν, πως κάποια θέματα που έχουν μικρή μόνο σχετικότητα με τη θεματολογία των συζητήσεων που γίνονται στο ESOTERICA, μπορούν να διατηρηθούν ενεργά, εφόσον μέσα από τη συζήτηση αναπτύσσονται κάποιες φιλοσοφικές πτυχές ενός θέματος.

Το θέμα μεταφέρεται λοιπόν στην ενότητα "Απόψεις, Προτάσεις, κ.α." και η πορεία του θα δείξει, αν θα διατηρηθεί ενεργό.

Καλές γιορτές


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 01:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλύτρωτες πατρίδες δεν υπάρχουν. Αλύτρωτος Ελληνικός λαός υπάρχει. Που ζει απαίδευτος και πολιτισμικά υποδουλωμένος σε απαίδευτους.
'Όποιος ονειρεύεται την Κων/πολη των 15 εκ κατοίκων, ας την θρέψει ύστερα με ντόπα, ρύπους, και ζαχόπουλους. Έλεος εδώ μέσα. Από την μία βλέπετε πολέμους με τους γείτονες, από την άλλη βασιλιάδες Γιάννιδες με σταυρούς και κοσμοσφαίρες, Χριστούς και Παναγίες να βλογάνε τα όπλα στην Αγία Σοφιά και άλλα τέτοια...
Την τύφλα μας την μαύρη δεν τη βλέπετε ρε γ@μώτο???????



"Σαν το σύννεφο φεύγω πετάω έχω φίλο τον Ήλιο Θεό με του αγέρα το νέκταρ μεθάω αγκαλιάζω και γη κι ουρανό"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 02:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπομονή τέκνον μου Marte.

Με υπομονή θα την πάρομεν την Πόλην, πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι δικιά μας θα γίνει.

Και μετά θα προχωρήσουμε. Θα πάρουμε την Αίγυπτο, την Κάτω Ιταλία (και την πάνω θα την πάρουμε, το χρωστάμε αυτό στον Μουσολίνι), θα πάρουμε και όλη την Τουρκία, τα Βαλκάνια θα γίνουν δικά μας και θα φτάσουμε μέχρι τη Γερμανία...

Είμαστε παιδιά του Μέγα Αλέξανδρου εμείς οι Έλληνες.
Είμαστε ικανοί για μεγαλειώδη πράγματα!

("Ψιτ Κούλα, πιάσε μια μπύρα και λίγα σπόρια ακόμα. Και που σαι... φέρε μου μια καρέκλα να ακουμπήσω τα πόδια γιατί πιάστηκαν εδώ χάμου τόση ώρα!")

"Φιλοσοφική" συμπλήρωση:
Το παραπάνω δεν είναι διακωμώδηση του θέματος, αλλά της ελληνικής νοοτροπίας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 13:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχος ετσι ειναι Αμαλια μου ...
Υπαρχει μια σιγουρια ενα πραμα οτι οι Ελληνες θα κατακτησουν τον κοσμο
Εδω καλα καλα δεν μπορουν να κατακτησουν τα προς το ζειν ,
Η νοοτροπεια μας δεν μας επιτρεπει να παμε μπροστα , δεν το εκανε τοσα χρονια τωρα θα το κανει ?
Εχουμε εγκλωβιστεί σε ενα ενδοξο παρελθον και χανουμε το μελλον ...
Η ιστορια εχει δειξει οτι οσοι λαοι ειχαν περασει δοξες και μεγαλεια στην "αρχαιοτητα" , αυτη η βαρια κληρονομια εγινε "βαρος" αβασταχτο που δεν μπορεσαν ποτε να σηκωσουν στις "γερασμενες" πλατες τους .
Αυτο το παρελθον λειτουργει ως "βαριδι" που σε κρατα παντα κατω .
Ιστορικα παντα μετα απο την ακμη ερχετε η παρακμη , και μετα ? ανακαμψη
μετα την παρακμη ? τα φτωχα ιστορικα μου στοιχεια δεν εχουν και πολλα παραδειγματα .

ΥΓ
Να δεις που το θεμα του φιλου μου του Βυζαντινου θα καταληξει "μεταξυ τυριου και αχλαδιου"
(πλακα κανω συνονοματε φιλε Ανδρεα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 17:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπομονή τέκνον μου Marte.

Με υπομονή θα την πάρομεν την Πόλην, πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι δικιά μας θα γίνει.

Και μετά θα προχωρήσουμε. Θα πάρουμε την Αίγυπτο, την Κάτω Ιταλία (και την πάνω θα την πάρουμε, το χρωστάμε αυτό στον Μουσολίνι), θα πάρουμε και όλη την Τουρκία, τα Βαλκάνια θα γίνουν δικά μας και θα φτάσουμε μέχρι τη Γερμανία...

Είμαστε παιδιά του Μέγα Αλέξανδρου εμείς οι Έλληνες.
Είμαστε ικανοί για μεγαλειώδη πράγματα!


Τί είναι όλη αυτη η ΕΙΡΩΝΙΑ και αποστροφή απο τα δίκαια της Ελλάδος.Κάποιοι γαίδαροι στην Κυπρο και στην Β.Ήπειρο περιμένουν δικαίωση και αποκατάσταση της δημοκρατίας και της ελευθερίας που η Ελλας οφείλει να τους δώσει.
Σίγουρα ΔΕΝ διεκδικουμε και ΔΕΝ πρέπει να διεκδικούμε εδάφη ως τον Ινδό ποταμό.
Η Ελλάς δεν είναι σε θέση να διοικηθει απο μόνη της και να προχωρήσει με ευημερία στη σύγχρονη εποχή,πόσο μαλλον να κάνει πολέμους.Όμως πρέπει να διεκδικήσει αυτα που και δικαιωματικά της ανήκουν.Αλλιώς θα χαθεί και η ίδια απο τον χάρτη.

Ακριβώς φίλε AitheroVamon λεμε εμείς οι έλληνες κάναμε το ένα και το άλλο.Τώρα ΤΙ κανουμε.Τίποτα.Ούτε διεκδικούμε ούτε αγωνιζόμαστε.

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 18:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιοι γαίδαροι στην Κυπρο και στην Β.Ήπειρο περιμένουν δικαίωση και αποκατάσταση της δημοκρατίας και της ελευθερίας που η Ελλας οφείλει να τους δώσει.

Φίλε Βυζαντινέ .. γιατί τους ονομάζεις γαιδάρους?

Ωραία τα λές αλλά πρέπει να σκεφθείς κάτι.
Τοσο καιρό προσπαθούμε με νύχια και με δόντια να κρατήσουμε τη Μακεδονία Ελληνική. Μας εχουν υποσχεθεί σφαλιάρες κλωτσιές και μπουνιές αν δεν κάνουμε πίσω.
Τώρα να ζητήσουμε και τα παράλια της Μικράς Ασίας?
Απο ποιούς?
Απο τους Τούρκους?
Εχεις αναλογιστεί τι ξύλο θα φάμε?
Εχεις αναλογιστεί οτι μας έχουν στη μπούκα και αντί για τα παράλια της Μικράς Ασίας χάσουμε τα μισά νησιά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 22:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ρε Νεοέλληνα... αυτή η απαισιοδοξία και ο τρόμος προς τους Τούρκους... τους Τούρκους που δεν μπορούν ούτε τους ξεβράκωτους Κούρδους αντάρτες να κερδίσουν...

-----------


ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
May the Force be with you...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 14:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Βυζαντινέ .. γιατί τους ονομάζεις γαιδάρους?


Και γώ Κύπριος είμαι.Και γι αυτο τα λέω έτσι..Γιατι κάποιοι εδω μέσα καλα την έχουν στο αραχτο και εμεις είμαστε πιο ελληνες απο τους άλλους.Κάτσε ρε φίλε(οχι εσύ φίλε allzaro,γενικά μιλάω)οι άλλοι βλάκες είναι που πολέμησαν και ακόμα πολεμουν για αυτο το γ... το
ΟΧΙ και για μια Ελλάδα που δεν τους ανταμοιβει??Αγανάκτηση είναι φίλε...
Εγώ δεν είπα οτι θα μπορουσε η Ελλας να διεκδικήσει την Μικρά Ασία(οχι γιατι της το απαγορεύουν συνθήκες,αλλα επειδη της το απαγορεύει η αδύναμη και άχρηστη πολιτικη ηγεσία).
Τουλάχιστον όμως την Κύπρο και την Β.Ήπειρο


ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 15:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τουλάχιστον όμως την Κύπρο και την Β.Ήπειρο

Καλέ μου φίλε
Οι χαμένες πατρίδες.΄
Εσύ Κύπριος, εγώ Ιωνας.
Απόγονος του Ασκληπιού αυτού του μεγάλου Ελληνα φιλάνθρωπου-Θεού-Ανθρώπου.
Κατοικήσαμε σε αυτά τα μέρη ως Ιωνες και ιδρύσαμε πόλεις μεγάλες και τρανές. Αφήσαμε στη μνήμη των σημερινών ανθρώπων την ``μυθιστορία μας`` και τόσα αλλα.
Χαμένες πατρίδες πλέον είναι αυτές που δεν κατοικούν Ελληνες.
Οι χαμένες αυτές πατρίδες είναι πλέον στη μνήμη μας και στις καρδιές μας.
Σήμερα κατοικούν αλλοι σε αυτές τις πατρίδες που και αυτοί ακόμα οταν μιλούν για τους παλιούς κατοίκους βουρκώνουν τα μάτια τους και μονολογούν. Είμαστε Ελληνες.
Κάποτε πρίν απο πολλά χρόνια ταξίδευα στην Αδριατική. Για κάποιο λόγο επρεπε να πιάσουμε λιμάνι. Μετά απο κάποια κυβερνητική συνεννόηση βγήκαμε σε ενα λιμάνι.
Ενα πολύ παράξενο λιμάνι διαφορετικό απο τα αλλα.
Χειμάρρα.
Ολοι μιλούσαν Ελληνικά.
Ο Εκτωρας, ο Αχιλλέας, ο Επαμεινώνδας, η Καλλιόπη, η Ιφιγένεια μας κοιτούσαν περίεργα και μας εξήγησαν οτι ήταν Ελληνες.
Μας εδειξαν τα αρχαία μνημεία, τον ναό των Αγίων Πάντων εκεί που δίδασκε ο Αγιος Κοσμάς το Λάμανι εκεί που υπήρχε το Μικρό Ασκληπειό θεραπευτικό κέντρο και τα μάτια τους βουρκώναν.
Σήμερα τα αδέρφια μας αυτά τα έχουμε μαζί μας.
Ζούνε ανάμεσα μας. Εχουν Ελληνικές ταυτότητες. Δεν είναι πλέον μισοί Αλβανοί μισοί Ελληνες.
Κάποιοι εδώ τους προσφωνούν Αλβανούς ακόμα.
Κάποιοι εδώ μπορεί να με θεωρήσουν Ελληνάρα.
Οπως και οι προγονοι μου λοιπόν κάποτε ήρθαν διωγμένοι απο τη Μικρά Ασία, ετσι και αυτοί ήρθαν εδώ, κοντά στα αδέλφια τους.
Με τη διαφορά ομως οτι αυτοί δεν εχουν μόνο στην καρδιά τους την πατρίδα τους. Μπορούν και πηγαίνουν στα σπίτια τους στον τόπο που γεννήθηκαν. Το ιδιο και εσύ Κύπριε φίλε μου. Εισαι στην πατρίδα σου. Εκεί που γεννήθηκες.
Η δική μου πατρίδα ομως που είναι?

Στο αρχαίο Λάμανι. Εκεί ύπήρχεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 15:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπαρχει μια σιγουρια ενα πραμα οτι οι Ελληνες θα κατακτησουν τον κοσμο

quote:
Σίγουρα ΔΕΝ διεκδικουμε και ΔΕΝ πρέπει να διεκδικούμε εδάφη ως τον Ινδό ποταμό.

Σε ολα τα έθνη του κόσμου υπάρχει ο ακροεθνικιστικός παράγοντας.
Ετσι και εδώ.
Ποιός είναι ομως ο λόγος να γίνεται κάποιος ακροεθνικιστής.
Είναι αλάζονας και πιστεύει οτι είναι απόγονος του Δία?
Είναι πορωμένος απο την Ελληνική φιλοσοφία?
Είναι λάτρης της αρχαίας Ελληνικής ιστορίας?
Είναι πρόσφυγας?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 15:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι χαμένες πατρίδες.

Λάθος όρος φίλε μου.Οχι χαμένες πατρίδες αλλα Αλησμόνητες και Αλύτρωτες πατρίδες.Γιατι πιστεύω οτι σε κάποια φάση θα τις ανακτήσουμε..

quote:

Χαμένες πατρίδες πλέον είναι αυτές που δεν κατοικούν Ελληνες.
Οι χαμένες αυτές πατρίδες είναι πλέον στη μνήμη μας και στις καρδιές μας.


Εμείς όμως ακόμα ξεχνούμε και την ύπαρξη των σκλαβωμένων και ξεχασμένων αδελφών μας στην Τουρκία. 1.500.000 Ελληνόφωνοι και Τουρκόφωνοι Μουσουλμάνοι και Κρυπτοχριστιανοί προσμένουν ένα χαμόγελο από την Μάνα Ελλάδα και λίγο ενδιαφέρον.

quote:

Το ιδιο και εσύ Κύπριε φίλε μου. Εισαι στην πατρίδα σου. Εκεί που γεννήθηκες.
Η δική μου πατρίδα ομως που είναι?


Ναι είμαι στην πατρίδα αλλα είναι υπο κατοχή έστω και η μισή.Είμαι πρόσφυγας και νοσταλγώ την επιστροφή...
Θα μπούμε ελευθερωτές στην Μικρά Ασία φίλε μου!!!

Τα όνειρα μας κρατούν ξύπνιους..!


ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 16:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι είμαι στην πατρίδα αλλα είναι υπο κατοχή έστω και η μισή.Είμαι πρόσφυγας και νοσταλγώ την επιστροφή...
Θα μπούμε ελευθερωτές στην Μικρά Ασία φίλε μου!!!

Φίλε μου ..είμαι κατά της βίας ..κατά του να χυθεί αίμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 16:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο μέσος Έλληνας είναι κατά των πολέμων και γώ με αύτούς είμαι.Αλλα όταν τους βλέπω να λεηλατουν τις εκκλησίες μας και να ξεριζώνουν κάθε τι το ελληνικό νευριαζω.Είναι ενας λαός που έσφαξε,έκλεψε,έκαψε και κατάστρεψε οτι βρήκε μπρόστα του.Απο τον καιρό που ήρθε στην περιοχή υπάρχουν αναταραχές και πολέμοι.Δεν μπορώ να τους συγχωρέσω.

απορία:πιστεύεις σε προφητείες αναγνωρισμένων απο την εκκλησία μας αγίων??

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 16:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

απορία:πιστεύεις σε προφητείες αναγνωρισμένων απο την εκκλησία μας αγίων??

...άσχετο βέβαια

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 18:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι ενας λαός που έσφαξε,έκλεψε,έκαψε και κατάστρεψε οτι βρήκε μπρόστα του.Απο τον καιρό που ήρθε στην περιοχή υπάρχουν αναταραχές και πολέμοι.

Οσο σκέφτομαι .. τις ``χαμένες πατρίδες`` γιατί για εμένα χαμένες είναι.. οσο σκέφτομαι οτι για 3.000 χρόνια ζούσαμε εκεί οσο σκέφτομαι τον τρόπο με τον οποίο εκδιωχθήκαμε συμπεριλαμβανομένων και των Ποντίων και των Αρμενίων αλλά και αλλους ναί.. με πνίγει το δίκιο... αλλά: εκεί σήμερα ζούν αλλοι, με τις οικογένειες τους ζούν άνθρωποι.
Θα ήθελα να ζήσουμε ειρηνικά. Χωρίς πολέμους.

quote:
πιστεύεις σε προφητείες αναγνωρισμένων απο την εκκλησία μας αγίων??

Τις διαβάζω.
Εχω βγάλει κάποιο νόημα σε οτι αφορά τον κοινό εχθρό.
Δεν μου φταίνε οι Τούρκοι, ούτε οι Αλβανοί, ούτε οι Σκοπιανοί, ούτε οι Αμερικάνοι ούτε οι Εβραίοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 11:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι «μη μου τους κύκλους τάραττε»…Αμαλία,
κλπ….Μη φοβάστε δεν θα σας κουνήσει κανείς από τις θέσεις σας,
δεν γίνονται πόλεμοι από την Ελλάδα που ποτέ δεν έκανε κατακτητικούς πολέμους( και μη μου πείτε για τον Μέγα Αλέξανδρο, γιατί οι Πέρσες ήρθαν εδώ, δεν πήγαμε εμεις εκεί και μετά ήταν οι διπλανοί τους λαοί που ηγέρθησαν, κλπ…)
Αλλά άλλο οι πόλεμοι κι άλλο να λέμε αν υπάρχουν πατρίδες που
έχουν ελληνικό στοιχείο μέσα τους και οι εκεί κάτοικοι
περιμένουν κάποια μέρα κάτι… Παράδειγμα οι Πόντιοι της
Τραπεζούντας, αγαπητή Αμαλία έχουν κάνει αντάρτικο, τι λες;
Να πάμε να τους καταστείλουμε; Η η αταραξία που λέγαμε είναι
επίφοβη ούτως ή άλλως;
Φίλη μου, (αν και ποτέ δεν έχεις απαντήσει σε πόστ μου) έχεις κρατήσει μια αλήθεια δική σου και μοιάζει να σου είναι δύσκολο
να δεις στοιχεία άλλα… Οι πόντιοι, επαναλαμβάνω, έχουν κάνει αντάρτικό, η Κύπρος στενάζει κάτω από τον τουρκικό ζυγό,
εσύ τι λες, ή η Κούλα που λες πιο πάνω είναι η απάντηση σου;…

Φίλοι μου όντως πάλι με χρόνια με καιρούς( που πλησιάζουν…)
πάλι δικά μας θα’ ναι…Κι οι πληθυσμοί των περιοχών που λέμε
έχουν γαλουχηθεί και περιμένουν κι είναι πιο Έλληνες από μας γιατί, η πίεση κάνει πιο παθιασμένο τον Έλληνα....
Χωρίς να ξεχνάμε το ελληνικό DNA,κ που μέσα τους μιλάει
για Ελλάδα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 15:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αλλά: εκεί σήμερα ζούν αλλοι, με τις οικογένειες τους ζούν άνθρωποι.
Θα ήθελα να ζήσουμε ειρηνικά. Χωρίς πολέμους.


Με αυτο το σκεπτικό φίλε μου να υπογράψουμε για διχοτόμηση της Κύπρου σε δύο κράτη(για να ζουμε ειρηνικά(????)αν είναι δυνατον)επειδή στα σπίτια μας ζούν άλλοι τώρα.Ε ΟΧΙ φίλε αυτο το χώμα είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟ και δεν το χαρίζω σε κανέναν.Είναι το σπιτι που μεγάλωσα και θέλω να επιστρέψω.

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 15:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Φίλοι μου όντως πάλι με χρόνια με καιρούς( που πλησιάζουν…)
πάλι δικά μας θα’ ναι…Κι οι πληθυσμοί των περιοχών που λέμε
έχουν γαλουχηθεί και περιμένουν κι είναι πιο Έλληνες από μας γιατί, η πίεση κάνει πιο παθιασμένο τον Έλληνα....
Χωρίς να ξεχνάμε το ελληνικό DNA,κ που μέσα τους μιλάει
για Ελλάδα...


Και μετά μου λέτε ότι τα UFO και τα σαυροειδή όντα στην Τακλαμακάν και στο Πεντάγωνο δεν υπάρχουν

Ωρες ώρες πιστεύω ότι ο Λιακόπουλος γράφει στο φόρουμ, είτε για πλάκα, είτε στα σοβαρά μεσω λογαριασμών συγκεκριμένων μελών.

Για τους υπόλοιπους που βαυκαλίζονται με ονειρώξεις για επανάκτηση χαμένων πατρίδων από τους "εχθρούς" του Ελληνισμού νομίζοντας ότι αποτελούν μετεμψύχωση του Λεωνίδα και του Μεγαλέξανδρου, προτείνω να εκτονώσουν την απατηλή εθνική οργή τους αρχικά με ένα Counter Strike στο PC και μετά βλέπουμε...(αν θα χρειαστούν πελάτες οι ψυχολογοι εννοώ)...

Οι αλυτρωτισμοί και η μισαλλοδοξία δεν αρμόζουν σε υγειώς σκεπτόμενους ανθρώπους που επιζητούν την ειρηνική συνύπαρξη και συνεργασία με τους γείτονές τους, απαγκιστρωμένοι από τα μίση παλιών δεκαετιών και περασμένων αιώνων για το καλό όλων μας και την εξασφάλιση μέλλοντος ευημερίας των παιδιών μας. Μόνο φαύλο κύκλο βίας τροφοδοτεί η διατήρηση εθνικών αλυτρωτικών συαναισθημάτων και επιδιώξεων, χωρίς ευδιάκριτη και σταθερή κατάληξη, αφού ο "ηττημένος εχθρός" πάντα θα καραδοκεί για τη "ρεβάνς", εκτός αν ο "προαιώνιος εχθρός" εξοντωθεί οριστικά και εξαφανισθεί από προσώπου γης. Αυτό θέλετε?

Και μετά μου το παίζετε πιστοί της θρησκείας της αγάπης...

Υποκρισία στο φουλ...

Δεν είναι θέμα δειλίας. Είναι θέμα καθαρής σκέψης και ορθής κρίσης που ξέρει να εξελίσσεται δημιουργικά λαμβάνοντας υπόψη τα δεδομένα της κάθε εποχής προς το συμφέρων όλων μας.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 15:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι αλυτρωτισμοί και η μισαλλοδοξία δεν αρμόζουν σε υγειώς σκεπτόμενους ανθρώπους που επιζητούν την ειρηνική συνύπαρξη και συνεργασία με τους γείτονές τους, απαγκιστρωμένοι από τα μίση παλιών δεκαετιών και περασμένων αιώνων για το καλό όλων μας και την εξασφάλιση μέλλοντος ευημερίας των παιδιών μας.


Εαν είναι αλυτρωτισμός να θελω να παω
στο σπιτι μου
τοτε τί είναι ο πατριωτισμος???
Απαντησε μου τί ειναι??Ποιος σας είπε οτι δεν θέλω να ζήσω ειρηνικά.επειδή ακριβώς αυτο θέλω,επιδιώκω το αυτονόητο.Να επιστρεψω στο σπιτι μου, στα χωράφια μου, στο αγαπημένο μου χωριό.
Και στην Ελλαδα και στην Κύπρο όποιος μιλα και αναφέρεται για τα κατεχόμενα και για την πατρίδα γενικότερα τον βαφτίζουν Εθνικιστή.Ε οχι εσείς είστε οι φασίστες που δεν θέλετε να ακουγεται καμια φωνή υπέρ της Ελλαδος και των δικαίων της.Ισοπεδώσατε τα πάντα για χάρη της παγκοσμιοποιησης....
Ζήτω οι ελεύθεροι άνθρωποι που πολεμουν για μια Ελλάδα....

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 16:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βυζαντινός


Εαν είναι αλυτρωτισμός να θελω να παω
στο σπιτι μου τοτε τί είναι ο πατριωτισμος???
Απαντησε μου τί ειναι??


Εσύ φίλε μου μπορεί να θες πολλά.

Εάν όμως όλοι οι πληθυσμοί των Βαλκανίων και της Μικράς Ασίας που οι πρόγονοί τους διέθεταν σπίτι εξω από τα σύνορα της σημερινής τους χώρας αποφασίσουν να σκέφτονται όπως εσύ, θα πρέπει να γίνουμε ξανά μαλλιά κουβάρια όλοι εδώ στην πολύπαθη περιοχή της Βαλκανικής και της Ανατολίας επανατροφοδοτώντας φαύλους κύκλους αίματος! Τι θα γίνει αν και οι μουσουλμάνοι τουρκόφωνοι που εκδιώχτηκαν από τα Βαλκάνια προς την ενδοχώρα της Μικράς Ασίας κατά τους Βαλκανικούς πολέμους απαιτήσουν να γυρίσουν στις αρχικές τους εστίες? Αντιλαμβάνεσαι το ματαιόδοξο και το αφελές της υπόθεσης? Αντιλαμβάνεσαι το σχετικό αδιέξοδο που προκύπτει από ανάλογα σκεπτικά και αναχρονιστική συνθηματολογία?

Σύνελθε φίλε Βυζαντινέ. Δεν σου κλείνει κανείς τη φωνή όπως διαπιστώνεις, αλλά πάψε να νιώθεις και να αυτοπαρουσιάζεσαι ως το μοναδικό εξιλαστήριο θύμα που αδικήθηκε από την παράνοια του πολέμου. Υπάρχουν κι άλλοι με παρόμοια βιώματα όπως εσύ αλλά από την "άλλη πλευρά" των "εχθρών"....
Μ'αυτούς τι λες να κάνουμε ρε Βυζαντινέ? Αυτοί δικαιούνται να γυρίσουν στα σπίτια των προγόνων τους ή όχι?

Προχώρα λίγο τη σκέψη σου χωρίς παρελθοντικές αδιεξοδικές εμμονές.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 17:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσύ φίλε μου μπορεί να θες πολλά.

Πόλλα να πάω στο σπίτι μου???Δεν νομίζω.

quote:

Εάν όμως όλοι οι πληθυσμοί των Βαλκανίων και της Μικράς Ασίας που οι πρόγονοί τους διέθεταν σπίτι εξω από τα σύνορα της σημερινής τους χώρας αποφασίσουν να σκέφτονται όπως εσύ,

Συγνώμη αλλα εγώ ΔΕΝ βρίσκομαι έξω απο τα σύνορα του Κυπριακού Κράτους.Και γι αυτο διεκδικώ το σπιτι μου όπως και όλοι οι προσφυγες γιατι ΔΕΝ υπογραψαμε την διχοτόμηση της Κύπρου.Η Ελλάς όμως το έκανε(πούλησε τα παιδιά της στην Μ.Ασία) γι αυτο δεν μπορει να διεκδικήσει αυτα τα εδάφη.

Τα ξέρω απο πρώτο χέρι αυτα φίλε μου.Στην ίδια πατρίδα ζώ με τους Κύπριους Μουσουλμάνους.


ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 17:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βυζαντινός

Συγνώμη αλλα εγώ ΔΕΝ βρίσκομαι έξω απο τα σύνορα του Κυπριακού Κράτους.Και γι αυτο διεκδικώ το σπιτι μου όπως και όλοι οι προσφυγες γιατι ΔΕΝ υπογραψαμε την διχοτόμηση της Κύπρου.


Τα παράπονά σου στην Χούντα των "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών".

Μ'αυτούς που ζουν τώρα στα εδάφη που ήταν το σπίτι σου, τι θα γίνει? Τι θα τους κάνουμε αυτούς? Θα φύγουν οικειοθελώς?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 17:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα παράπονά σου στην Χούντα των "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών".

Μ'αυτούς που ζουν τώρα στα εδάφη που ήταν το σπίτι σου, τι θα γίνει? Τι θα τους κάνουμε αυτούς? Θα φύγουν οικειοθελώς?


Την Χούντα που εσείς φέρατε.Γλύτωσε η Ελλάδα και χάθηκε η Κύπρος.Γ...την χούντα και τον βασιλιά.
Αν όχι οικειοθελώς,υποχρεωτικά.Τι δλδ επειδη ζουν εκει 34 χρόνια ΠΑΡΑΝΟΜΑ είναι και δικά τους.Δεν σε καταλαβαίνω,ξεχνάς πολυ ευκολα και χαρίζεις ευκολότερα.

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 19:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την Χούντα που εσείς φέρατε.Γλύτωσε η Ελλάδα και χάθηκε η Κύπρος.Γ...την χούντα και τον βασιλιά.

Δεν μας τα λές καλά Βυζαντινέ.
Πήρες φόρα και λές πολλά.
Το ``εσείς`` δεν ακούγεται καλό. Σε καλώ να επανορθώσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 21:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν μας τα λές καλά Βυζαντινέ.
Πήρες φόρα και λές πολλά.
Το ``εσείς`` δεν ακούγεται καλό. Σε καλώ να επανορθώσεις.

Συγνώμη φίλε allzzaro αν σε πρόσβαλα ή και οποινδήποτε εδω μέσα.Απλά ήθελα να πω ότι υπάρχουν πολλοι σαν τον Agnostic που αδιαφορούν για την Κύπρο και με μία κυνικότητα....με παραπέμει στους πραξικοπιματίες.
Προς Θεού ΔΕΝ σας αποκάλεσα χουντικούς.

Καλή Ανάσταση και Χρόνια Πολλά!

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy