ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ---Kάτι σαν ημερολόγιο....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 12:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυπρόσδεκτες οι γούνες... Αλλά τα καημένα τα ζωάκια...

20 Οκτώβρη.
Φως...

Αγαπημένο μου ημερολόγιο,
Ηττήθηκα λύγισα
έσπασε η ψυχή μου,
πιό κάτω από το χείλος της αβύσσου.
Κι ύστερα ήρθε ένα [σ΄αγαπώ]
από χείλη δακρυσμένα
και να, άρχισα πάλι από την αρχή.
΄Ονειρα εκπληρώνονται
κι εσύ πετάς λόγια παθών πρώτη φορά
στη σκιά του μεθυσμένου φεγγαριού.
Τα χέρια χαιδεύουν προστατευτικά τον κορμό της
λογικής σου.
Εισχωρείς από τις χαραμάδες των δακτύλων,
κι ανασαίνεις.
Είσαι παρών...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.[Μου΄μαθες το κρασί να πίνω, ως την τελευταία σταγόνα,γουλιά να μην αφήνω στο ποτήρι,μου ΄μαθες την ψυχή να δίνω στου ορίζοντα τη σκάλα, στα μάτια σου να γίνω ένα χατήρι.Κι εγώ σου έχω μάθει το γιορτάσι, να πίνεις σ΄ένα στόμα, όλη την πλάση].

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 16:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων


@rwen....the Guardian


Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 19:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!...ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!
ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΕΡΑΜΕ ΓΛΥΚΑΚΙΑ.
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΖΩΑ...ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 08:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτές οι ευχαριστίες PIX...
Λίγο εκτός τόπου...
Και χρόνου...
Αμάν μας φάγανε...
Παγκόσμια μέρα των ζώων.
Των ζωόφιλων;;;

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.[Μου΄μαθες το κρασί να πίνω, ως την τελευταία σταγόνα,γουλιά να μην αφήνω στο ποτήρι,μου ΄μαθες την ψυχή να δίνω στου ορίζοντα τη σκάλα, στα μάτια σου να γίνω ένα χατήρι.Κι εγώ σου έχω μάθει το γιορτάσι, να πίνεις σ΄ένα στόμα, όλη την πλάση].

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 11:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!...ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!
ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΕΡΑΜΕ ΓΛΥΚΑΚΙΑ.
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΖΩΑ...ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ.

..



Χμμμμμμμ δεν φέρατε γλυκάκια γιατί τα φάγατε όλα μόνοι σας, να υποθέσω? χιχιχιχιχι


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 01:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ!
ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΕΓΑ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΨΩ ΤΑ ΕΝΟΧΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...ΓΜΤ...ΤΑ ΞΕΧΑΣΑ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 13:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΧΜ!
ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΕΓΑ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΨΩ ΤΑ ΕΝΟΧΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...ΓΜΤ...ΤΑ ΞΕΧΑΣΑ.


Εντάξει μπορεί να μην τα ... γευτήκαμε, αλλά τουλάχιστον τα είδαμε... κάτι σαν την παροιμία: "φάτε μάτια ψάρια" χιχιχι
Προκλητικότατος όπως πάντα
Καλημέρα σε όλους

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 18:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kάθε νέο επίπεδο συνείδησης έχει τις δικές του προκλήσεις...

το ζητούμενο δεν είναι αν αυτό είναι πάνω ή κάτω από το αντίστοιχο κάποιου συνοδοιπόρου μας ...
οι προκλήσεις αυτές είναι δικές μας και μόνο, δεν μπορούν να τις αντιμετωπίσουν ούτε οι άλλοι για μας ούτε εμείς για αυτούς...

πρέπει να μπορούμε να μέσα στη δίνη αυτών των προκλήσεων να μπορεί να εντοπίζει το ουσιαστικό έναντι του ανούσιου...

να μπορούμε να διακρίνουμε το αυθεντικό μέσα από το ψευδαισθητικό και τελικά αυτό να γίνεται πηγή δημιουργίας και φως για το υπόλοιπο της διαδρομής μας...

οι όποιες επιθυμίες και φόβοι μας δεν αποτελούν παρά μέρος αυτών των προκλήσεων... μα μετά ακολουθεί συνήθως μία ακόμα σοβαρότερη...

ο Νους...

σκοτώστε το Νου λένε στη Ζεν...

πηγή συμπερασμάτων και ερμηνειών με πρότυπα και φίλτρα του παρελθόντος, ποτέ δεν μπορεί να οδηγήσει στην Αλήθεια του Εδώ και Τώρα...

μετράμε κάθε μέρα τις δυνάμεις μας με αντίπαλο τον εαυτό μας... και κάθε πρωί η ανα-μέτρηση πρέπει να μπορεί να επαναλαμβάνεται απ' την αρχή...

μέχρι την επόμενη πρόκληση


Galadriel

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 20:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O χρόνος αγαπητή μου. Μέγας εχθρός και φίλος.
Αποκαλύπτει...
΄Οχι μόνο ρυτίδες...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.[Μου΄μαθες το κρασί να πίνω, ως την τελευταία σταγόνα,γουλιά να μην αφήνω στο ποτήρι,μου ΄μαθες την ψυχή να δίνω στου ορίζοντα τη σκάλα, στα μάτια σου να γίνω ένα χατήρι.Κι εγώ σου έχω μάθει το γιορτάσι, να πίνεις σ΄ένα στόμα, όλη την πλάση].

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 21:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poeta nascitur, non fit.

Αλήθεια ο ποιητής γεννιέται δεν γίνεται.
Είναι ένα έμβιο εκκρεμές ταλαντευόμενο μέσα στους αιώνες που παλινδρομεί ανάμεσα σε δύο σημεία οριακά.
Το στοχασμό και το συναίσθημα.
Πίσω από γνήσιες ποιητικές συνειδήσεις είναι πάντα η συναίρεση ποικιλόμορφων εσωτερικών τριβών ενός οδυνόμενου ανθρώπου.
Ενδοψυχικές συγκρούσεις ζωής.
Αλληλουχία βαθύτερων κινημάτων καρδιάς κάθαρση ρύπων.
Νούς πεφορτισμένος και εμπερίστατος κυριευμένος από την θεία μανία. Και μαγεία...
Ο ποιητής γεννιέται δεν γίνεται.
Και δεν τον τρομάζει τίποτα αγαπημένο ημερολόγιο. Η ποίηση δεν προδίδει, μόνο λάμπει. Ο ποιητής είναι ο άνθρωπος πέρα από τα κοινά μέτρα. ΄Ενας μικρούλης ΘΕΟΣ.
ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟΣ ΑΓΩΓΟΣ ΜΕ ΤΑ ΕΝ ΔΙΕΓΕΡΣΕΙ ΦΟΡΤΙΑ ΑΝΑΦΛΕΞΕΙΣ ΑΠΟΦΟΡΤΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΤΟΥΣΙΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΟΙΗΣΗ.

Τόσο απλά και σύνθετα... Τόσο...

Ευχαριστώ τον Πυθαγόρα γιά τον κωδικό.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 17:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H αναζήτηση παίρνει χρόνια αλλά η αναγνώριση αν είναι αυθεντική μπορεί να είναι στιγμιαία...

δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο που λένε...
και η αναζήτηση αν θέλει χρόνια είναι μόνο γιατί γιατί ο εαυτός μας πρέπει να φτάσει (ως τέτοιος) στο σημείο συνάντησης...

οι σάχλες,
οι μπούχλες
και ενίοτε οι πίκλες είναι μόνο το επιδόρπιο υπερτροφικών Εγώ, αδηφάγων (ένα από τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα δεν είναι και η λαιμαργία?)

καλή χώνεψη...

εγώ κάνω δίαιτα


Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 17:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγοράκο ή Πυραγοράκο ευχαριστώ
Από Αφροδίτη.

Καλό μου ημερολόγιο
Οι πράξεις δεν κρίνονται από την ταχύτητα που γίνονται
αλλά από την τελειότητα που έχουν.
Αχ, η σεμνότητα είναι το λατρεμένο ακριβό ένδυμα του ταπεινού.
΄Οποιος τα ύστερα μετρά, γιά να θυμηθούμε και τον ποιητή
προτού κοντά σιμώσει
αυτός δεν ημπορεί ποτέ,
να στερνομετανοιώσει.
Καλό!!!
Πάμε μπροστά, δεν μπορεί κανείς να βαδίσει προς το μέλλον
με τις πλάτες γυρισμένες σ΄αυτό...
Αφροδιτάκι.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 30/10/2005 17:48:20

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 18:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δια της επικαλύψεως το να μην λέμε τίποτα είναι σύνηθες φαινόμενο...

θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία έλεγε ο ποιητής... ο νεοέλληνας έχει μπερδέψει την τόλμη με το θράσσος... όσο για την αρετή έχει δώσει τελευταίον ασπασμόν στον Σωκράτη χρόνια τώρα και μετά στον τάφο του έβαλε λουλούδια συγκινημένη...

Δια της αποκαλύψεως (και εξ'αυτής ορμούμενοι) είναι πάλι σύνηθες φαινόμενο...

άλλες φορές αποκαλύπτουμε το άγαλμα που στέκει θλιμμένο (πέτρινο γαρ) στην μέση μιας πλατείας μελαγχολικής γιατί τα παιδιά παίζουν πια nintendo κι όχι με τα ποδήλατα ...
κι άλλες φορές αποκαλύπτουμε τους λόγους που ο Λόγος είναι έννοια άγνωστη στους νεοέλληνες που θέλουν να κρατάνε την σημαία (τρομάρα τους)....

Σατόρι : ξαφνική και βιαία Φώτισις....!

και τότε τα βουνά ξαναγίνονται βουνά και τα ποτάμια ξαναγίνονται ποτάμια... ούτε ιπτάμενοι δίσκοι, ούτε δίσκοι προς ανέγερσιν του ιερού (τούτου και άλλου) ναού, ούτε ηλιοβασιλέματα γεμάτα αναμνήσεις...

το ελάττωμα μου? ότι έχω ελαττώματα!


ανθρώπινα
τεράστια
και εξ'αυτής της επίγνωσης και μόνο
μεγαλειώδη!

θα παρκάρω το καλάμι μου δίπλα σε μια μάντρα @...@ ΄
και θα ξεκουραστώ ως είθισται την 7η μέρα...


τι μέρα έχουμε σήμερα?


Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 22:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σα-τυρακι..;_;


Αtma Reloaded
cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 02:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

galadriel

Σατόρι : ξαφνική και βιαία Φώτισις....!



χαιρομαι αφανταστα οταν πραγματα που προσφερα στο φορουμ τα βλεπω να αξιοποιουνται και απο αλλους!


αλλα το σατορι δεν ειναι μια απλη αποκαλυψη, ουτε και Φωτιση (αν και η Φωτιση ερχεται σαν το σατορι ξαφνικα), ειναι απλα αλλαγη αντιληπτικης συχνοτητας.

quote:

και τότε τα βουνά ξαναγίνονται βουνά και τα ποτάμια ξαναγίνονται ποτάμια...



πολυ ωραιο, αλλα γιατι δεν τοβαλες ολοκληρο, οπως τογραψε ο Κινεζος?

quote:

τι μέρα έχουμε σήμερα?



κατσε να δω απο που φυσαει...


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 02:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΤΜΑ

Σα-τυρακι


θα μας κακομαθετε κυριε πρεσβη!

εμενταλ με τσιλι πεπερ!!!

το αγαπημενο μου!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 11:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χεχε.... καλό το cosmopolitan//αλλά χάσατε το Marie Claire
σε άρθρο τύπου "πως να βρεις γκόμενο" βρίσκεται κ η διεύθυνση του esoterica
xμ... πως το έλεγε ρε γμτ... για "φιλοσοφημένους" ή κάτι τέτοιο....

bitch and bites??

"οι μάσκες πέφτουν"---τελευταία ακούγεται πολύ στο Big Mother!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 14:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φυσική, συναισθηματική και διανοητική ανεπάρκεια πολλές φορές οδηγούν τους ανθρώπους (;) σε λανθασμένα συμπεράσματα.
Κατά κύριο λόγο οδηγούν στην επικάλυψη αυτής της ανεπάρκειας με ένα ψευδότυπο Εγώ αρκετά μεγενθυμένο έτσι ώστε να μπαίνουν
οι άκρες του και κάτω από το στρώμα του συνειδητού και να "πιάνουν" καλά και σταθερά στο υποσυνείδητο...

Το προσδιορίζεσθαι ως προσωπικότητα από την έκφραση μέσα από μια δημόσια συζήτηση πολλές φορές είναι αρκετό για να "αποκοιμήσει" το
θηρίο της ανεπάρκειας αυτής, και να πείσει εξίσου "αποκοιμισμένα" Εγώ να συνεχίσουν ασφαλή τον ύπνο τους...

Τίποτα φυσικά απ' όλα αυτά τα τρυκ αυτοεπιβεβαίωσης, δεν είναι άνευ κόστους... Το χιούμορ είναι η πρώτη απώλεια μια και διαφαίνεται μόνο
σε αυθεντικές προσωπικότητες που μπορούν καταρχήν να αυτοσαρκάζονται.... Σε ένα "ψέμμα" τι να αυτοσαρκασθεί εφόσον η ανάγκη αφομοίωσης
αυτού του ψέμματος είναι ισχυρότερη?

Εμμονές μεγαλόπρεπες και με φωνή ηχηρά και καλά ρυθμισμένη που λέει και ο Woody Allen (και ναι, αυτός έχει δικαίωμα να γίνεται σεβαστό το
copyright των λεγόμενών του), κάνουν την εμφάνισή τους έτσι ώστε, να φορτίζουν συναισθηματικά τόσο τον περιβάλλοντα χώρο όσο και την εικόνα που
τρέφει το υπό ανεπάρκεια άτομο....

Ταυτόχρονα δε, και επειδή το υποσυνείδητο ασκεί έντονες πιέσεις στην επιφάνεια (συνειδητό) όσο περισσότερο "καπελώνεται", αρχίζει η πολύ συνηθισμένη
διαδικασία της προβολής.... Χαρακτηριστικά τα οποία, έχουν απωθηθεί και καταπιεστεί βάναυσα προβάλλονται σε ένα άλλο άτομο και εκεί αντιμετωπίζονται
ως μη επιθυμητά με την ίδια βιαιότητα που προηγουμένως, απωθήθηκαν στο Πυρ το Εξώτερον του Συνειδητού...

Ακολουθούν φαύλοι (με όλες τις έννοιες) κύκλοι που τελικά καταλήγουν σε επί τόπου πηδηματάκια έτσι ώστε το κύκλωμα ενεργοποίησης να παραμένει στο On
με τις μικρότερες δυνατόν απώλειες ενέργειας....

Κάποιες φορές στη διάρκεια αυτού του "ύπνου" κάποιο ενοχλητικό έντομο (σαν την αλογόμυγα του Σωκράτη, οίστρος δεν λεγόταν τότε?) απειλεί την μακάρια δραπέτευση μέσω των ονείρων σε έναν κόσμο πιο επιθυμητό και οδηγεί σε άσχημο ύπνο, φαγούρα και έναν καταιγισμό προσβολών προς τα συμπαθή φτερωτά πλάσματα .... Αλλες φορές, το κουδούνισμα του ξυπνητηριού (σατόρι) οδηγεί σε απότομο ξύπνημα και πιθανό πέσιμο απ' το κρεβάτι....

ως εκ τούτου, εντέχνως, μπαίνουν κάγκελα και εντομοαπωθητικά στο δωμάτιο που φιλοξενεί τον ύπνο του ανεπαρκούς ατόμου με μερικές παρενέργειες στις οποίες
δηλώνει ανοχή και υποταγή πλήρη.... οι ουσίες που χρησιμοποιούνται κάνουν τα όνειρα .... εφιάλτες...!

χμ... γιατί όχι? αρκεί να μην είναι αλήθεια...

για να μην το ξεχάσω: "Θεέ μου, θεέ μου .... τι εποίησας γενικά στην πιάτσα?" (W.Allen)

Galadriel


bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 15:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η φυσική, συναισθηματική και διανοητική ανεπάρκεια πολλές φορές οδηγούν τους ανθρώπους (;) σε λανθασμένα συμπεράσματα.
Κατά κύριο λόγο οδηγούν στην επικάλυψη αυτής της ανεπάρκειας με ένα ψευδότυπο Εγώ αρκετά μεγενθυμένο έτσι ώστε να μπαίνουν
οι άκρες του και κάτω από το στρώμα του συνειδητού και να "πιάνουν" καλά και σταθερά στο υποσυνείδητο...

Το προσδιορίζεσθαι ως προσωπικότητα από την έκφραση μέσα από μια δημόσια συζήτηση πολλές φορές είναι αρκετό για να "αποκοιμήσει" το
θηρίο της ανεπάρκειας αυτής, και να πείσει εξίσου "αποκοιμισμένα" Εγώ να συνεχίσουν ασφαλή τον ύπνο τους...

Τίποτα φυσικά απ' όλα αυτά τα τρυκ αυτοεπιβεβαίωσης, δεν είναι άνευ κόστους... Το χιούμορ είναι η πρώτη απώλεια μια και διαφαίνεται μόνο
σε αυθεντικές προσωπικότητες που μπορούν καταρχήν να αυτοσαρκάζονται.... Σε ένα "ψέμμα" τι να αυτοσαρκασθεί εφόσον η ανάγκη αφομοίωσης
αυτού του ψέμματος είναι ισχυρότερη?

Εμμονές μεγαλόπρεπες και με φωνή ηχηρά και καλά ρυθμισμένη που λέει και ο Woody Allen (και ναι, αυτός έχει δικαίωμα να γίνεται σεβαστό το
copyright των λεγόμενών του), κάνουν την εμφάνισή τους έτσι ώστε, να φορτίζουν συναισθηματικά τόσο τον περιβάλλοντα χώρο όσο και την εικόνα που
τρέφει το υπό ανεπάρκεια άτομο....

Ταυτόχρονα δε, και επειδή το υποσυνείδητο ασκεί έντονες πιέσεις στην επιφάνεια (συνειδητό) όσο περισσότερο "καπελώνεται", αρχίζει η πολύ συνηθισμένη
διαδικασία της προβολής.... Χαρακτηριστικά τα οποία, έχουν απωθηθεί και καταπιεστεί βάναυσα προβάλλονται σε ένα άλλο άτομο και εκεί αντιμετωπίζονται
ως μη επιθυμητά με την ίδια βιαιότητα που προηγουμένως, απωθήθηκαν στο Πυρ το Εξώτερον του Συνειδητού...

Ακολουθούν φαύλοι (με όλες τις έννοιες) κύκλοι που τελικά καταλήγουν σε επί τόπου πηδηματάκια έτσι ώστε το κύκλωμα ενεργοποίησης να παραμένει στο On
με τις μικρότερες δυνατόν απώλειες ενέργειας....

Κάποιες φορές στη διάρκεια αυτού του "ύπνου" κάποιο ενοχλητικό έντομο (σαν την αλογόμυγα του Σωκράτη, οίστρος δεν λεγόταν τότε?) απειλεί την μακάρια δραπέτευση μέσω των ονείρων σε έναν κόσμο πιο επιθυμητό και οδηγεί σε άσχημο ύπνο, φαγούρα και έναν καταιγισμό προσβολών προς τα συμπαθή φτερωτά πλάσματα .... Αλλες φορές, το κουδούνισμα του ξυπνητηριού (σατόρι) οδηγεί σε απότομο ξύπνημα και πιθανό πέσιμο απ' το κρεβάτι....

ως εκ τούτου, εντέχνως, μπαίνουν κάγκελα και εντομοαπωθητικά στο δωμάτιο που φιλοξενεί τον ύπνο του ανεπαρκούς ατόμου με μερικές παρενέργειες στις οποίες
δηλώνει ανοχή και υποταγή πλήρη.... οι ουσίες που χρησιμοποιούνται κάνουν τα όνειρα .... εφιάλτες...!

χμ... γιατί όχι? αρκεί να μην είναι αλήθεια...

για να μην το ξεχάσω: "Θεέ μου, θεέ μου .... τι εποίησας γενικά στην πιάτσα?" (W.Allen)

Galadriel


bitch and bites




Τι μου λες!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 15:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eτσι όπως τα λέω είναι φιλενάδα

και οι μονολεκτικές άνευ ουσίας απαντήσεις κι αυτές στο ίδιο επίπεδο και κατηγορία του προηγουμένου ανήκουν....

Εσάς καλέ ποια είναι η ανεπάρκεια σας? Μήπως το περίπτερο δεν κάνει delivery στο σπίτι όλα τα τεύχη των γυναικείων
περιοδικών? γιατί σας βρίσκω εξόχως ενημερωμένη! Μπράβο νέα μου! συνεχίστε έτσι , το διάβασμα κάνει καλό

μη το παρακάνετε μόνο και παραμορφωθείτε ε? δεν είναι σωστό να χαλάτε το image σας ναι?

άντε φιλάκια βρε! στα μουστάκια, στα μουτράκια όπου έχετε περισσότερη ανάγκη ο καθένας


G.


bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 15:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μονολεκτικές άνευ ουσίας απαντήσεις??
Μα, αγαπητή, πως αλλιώς να εκφράσω την έκπληξη κ τον θαυμασμό μου για
τις αλήθειες που τόσο απλόχερα μας αποκαλύπτετε....

Ω, η G. αναρωτιέται για την ανεπάρκειά μου!
Γιατί? Για να ξέρετε από που να "τρυπώσετε"?

όσο για την ενημέρωση....
Πληρώνομαι για να είμαι ενημερωμένη//είναι μέρος της δουλειάς μου αγαπητή...

για το image μου---->don't worry//δεν μ'απασχολεί καθόλου!!

λες να πάρω καμοιά αρνητική ψήφο?
λες να βγω εκτός παιχνιδιού?

εσείς πάντως, μπράβο,μια χαρά τα πάτε!
Ανεβασμένη, ανεβασμένη!!

ε, ότι ανεβαίνει κατεβαίνει...
θα τα πούμε στο ισόγειο όταν με το καλό επιστρέψετε....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 16:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'άρεσε βλέπω φιλενάδα η απάντηση μου!

έτσι, έτσι... γυμνή η Αλήθεια συνηθίζει να εμφανίζεται στους κόλπους των συζητήσεων! Εύγε και πάλι εύγε!
χειροκροτώ το ετυμόλογον του πνεύματος!

και δε με λες μια που πίνουμε καφέ να συνέλθουμε από την νύστα των ημερών.... με σένα τι χωράφι έχω να χωρίσω?

εεεεε?

αρνητικές ψήφοι, ισόγεια, ανώγεια και κατώγεια (κυρίως δε υπόγεια) , τίτλοι και υπότιτλοι αρκούντως υπο-νοητικοί καθορίζουν
την γραμμή πλεύσης.... γιατί? έχεις αναρωτηθεί ποτέ?

με το θάρρος που βγαίνεις να σχολιάσεις την προσωπικότητα κάποιου θα παραδεχτείς και την φυσική άγνοια που συνοδεύει αυτό
τον σχολιασμό?

εσύ, και όσοι άλλοι έχετε βρει βήμα α-λογου διαλόγου με αποστολέα ένα nickname γνωρίζετε την αλήθεια? και την υπερασπίζεστε
με το κριτήριο της αντικειμενικότητας ορμώμενοι από που? η ειρωνία παίρνει συχνά τη θέση του χιούμορ, η συμβολομανία την θέση
της ορθής αποτύπωσης σκέψεων.... και η αλήθεια? που είναι?

σε εικασίες? σε φήμες? σε.... μου είπε η τάδε πως ο τάδε...? και αυτό σε τι ακριβώς αφορά τις εδώ συζητήσεις μας?

και ναι! όταν ανοίγεις μία τρύπα εμφανή στην ανεπάρκεια κάποιος θα τρυπώσει μέσα (με ή άνευ εισαγωγικών,
δεν βαρεθήκατε όλοι την υπο-νόηση?)


γιατί είναι τόσο δύσκολο να αντιμετωπιστούν απλά φυσιολογικές και μη περίπλοκες καταστάσεις? πρέπει να υπάρχει μονίμως ένα
"εμείς ή οι άλλοι"?

εκεί βρίσκεται η έννοια της συνοχής και της ενότητας? ο καθένας που διατείνεται πως βοηθάει στην επίλυση μίας κατάστασης πρέπει
να μπορεί και να το κάνει...

έχει σημασία η προσωπική δική σου ανεπάρκεια? ή η δική μου? σημασία δεν έχει μέσα από την προσωπική μας εμπειρία να βρίσκουμε
κοινό τρόπο συνεννόησης? ή έστω συζήτησης?

εντάξει, προς χάριν εντυπωσιασμού είναι εύκολο ο καθένας να βγαίνει και να ωρύεται για διάφορα κακώς κείμενα... πόσοι όμως μπορούν
να το χρησιμοποιήσουν αυτό σαν βήμα εκκίνησης, σαν ερέθισμα σκέψης?

δηλαδή το ζητούμενο ποιο είναι? ποιος θα μαζέψει περισσότερα μηνύματα? ποιος θα φτιάξει μεγαλύτερη και ισχυρότερη κλίκα? ποιος θα επιβληθεί
της κοινής γνώμης? ποιος θα πάρει σειρά για συντονιστής? ποιος θα αποδείξει ότι είναι από τον Σείριο, την Κοίλη Γη ή απεσταλμένος της Λευκής
Αδελφότητας?

το χαμηλά και το ψηλά φιλενάδα, είναι σχετικά... καλύτερα άγγελος στα χαμηλά παρά σκουλήκι στα ψηλά που έλεγε μία ψυχή κάποτε...
δεν είναι όλα ένα? όχι?

οκ, έγινε τα λέμε....

Χώρισα, χώρισα, ένα "εγώ" στα δύο,
κι έμαθα, κι έμαθα, πως δεν είμαι αυτός.
Έφτασα, έφτασα, ρέστος στο ταμείο,
ξέρω πια, ξέρω πια, ποιος είν' ο Θεός


Galadriel


bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 16:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πλάκα έχει...
λοιπόν... όλα τα παραπάνω καλά τα λες

αλλά
--πάντα υπάρχει ένα αλλά...

που τα λες?
σ'εμένα?

Θα σε γούσταρα πολύ/αν ήσουν έτσι κανονικά
αλλά--ξανά!

υποθέτω ότι δεν είσαι....
πως το υποθέτω?

Διαθέτω μνήμη αγαπητή!

Αρχικά μας το'παιζες μαραμένη γαρδένια
έμπαινες στα διάφορα θέματα κ πέταγες κλαδάκια ειρήνης

Μετά την είδες Ζήνα -στο πιο αισθησιακό της, βέβαια/
χτυπιόσουν για τις αδικίες κ την έλεγες σε όλους.

Τώρα μας τη λες "αφ υψηλού"
*αλήθεια, που οφείλεται η "αναβάθμιση"?

ναι, μεν πετάς τις σπόντες σου αλλά κατά τ'άλλα
"ανώτερο πνεύμα"...

Αυτά μου τη δίνουν εμένα!
Μπορώ να δεχτώ τον οποιοδήποτε αλλά
γι'αυτό που είναι//κ όχι για ότι υποτίθεται ότι είναι.

Χωράφια δεν έχω να χωρίσω με κανένα.
ούτε πλευρές διαλέγω ούτε τίποτα-μόνη μου γράφω εδώ μέσα
εσύ?

Μη μου λες λοιπόν για συνοχές κ για ενότητες
στο δίκτυο είσαι όχι σε κανα τάγμα....

Αγάπη σε όλους κ καλά κρασιά....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 17:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι, έτσι είναι αλλάζω!

και αν μπορώ να καμαρώνω για κάτι για τον εαυτό μου είναι γι'αυτή μου την ικανότητα!
όλα τα άλλα είναι τρίχες κατσαρές (του σημείου και μή)

βγες από την νοοτροπία που ακριβώς από πάνω προσπαθήσαμε να τινάξουμε από
πάνω μας... τι είσαι εσύ? σε ξέρω? όχι βέβαια...
δεν είσαι παρά μία ερώτηση που με ωθεί να σκεφτώ (και να καταγράψω) λίγο ακόμα

αυτό έχει σημασία για μένα
και γι'αυτό σε σένα την absolutely υποθετική συνομιλήτρια μου
απευθύνω την σκέψη μου
για να με οδηγήσεις παρακάτω

και η ενότητα βρίσκεται ακριβώς σ'αυτό (αυτή δεν είναι υποθετική)
στο ότι δεν τσιμπάω ούτε τις σπόντες, ούτε τις μύγες ούτε τα τυράκια
που ίπτανται μονίμως γύρω μου
τσιμπάω στην δημιουργία σκέψης

αν δεν θέλεις να το κάνεις, αν δεν θέλεις να το ακολουθήσεις είναι ένα
δικό σου χαρακτηριστικό απολύτως σεβαστό
όσο για μένα? προβολή τα ξανάπαμε αυτά...

και πάλι σωστά μιλάς ότι είμαι, είσαι, είμαστε στο Δίκτυο
και όχι σε Τάγμα... θα ήταν ευχής έργο να το θυμόντουσαν όλοι αυτό....

για τα κρασιά την κρατάω την ευχή....
η αμπελο-φιλοσοφία αποδεικνύεται πάντα γόνιμη !


cu

Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 23:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν θυμαμαι ποιος τοπε, σορυ...

Η φυσική, συναισθηματική και διανοητική ανεπάρκεια πολλές φορές οδηγούν τους ανθρώπους (;) σε λανθασμένα συμπεράσματα.
Κατά κύριο λόγο οδηγούν στην επικάλυψη αυτής της ανεπάρκειας με ένα ψευδότυπο Εγώ αρκετά μεγενθυμένο έτσι ώστε να μπαίνουν
οι άκρες του και κάτω από το στρώμα του συνειδητού και να "πιάνουν" καλά και σταθερά στο υποσυνείδητο...

Το προσδιορίζεσθαι ως προσωπικότητα από την έκφραση μέσα από μια δημόσια συζήτηση πολλές φορές είναι αρκετό για να "αποκοιμήσει" το
θηρίο της ανεπάρκειας αυτής, και να πείσει εξίσου "αποκοιμισμένα" Εγώ να συνεχίσουν ασφαλή τον ύπνο τους...

Τίποτα φυσικά απ' όλα αυτά τα τρυκ αυτοεπιβεβαίωσης, δεν είναι άνευ κόστους... Το χιούμορ είναι η πρώτη απώλεια μια και διαφαίνεται μόνο
σε αυθεντικές προσωπικότητες που μπορούν καταρχήν να αυτοσαρκάζονται.... Σε ένα "ψέμμα" τι να αυτοσαρκασθεί εφόσον η ανάγκη αφομοίωσης
αυτού του ψέμματος είναι ισχυρότερη?

Εμμονές μεγαλόπρεπες και με φωνή ηχηρά και καλά ρυθμισμένη που λέει και ο Woody Allen (και ναι, αυτός έχει δικαίωμα να γίνεται σεβαστό το
copyright των λεγόμενών του), κάνουν την εμφάνισή τους έτσι ώστε, να φορτίζουν συναισθηματικά τόσο τον περιβάλλοντα χώρο όσο και την εικόνα που
τρέφει το υπό ανεπάρκεια άτομο....

Ταυτόχρονα δε, και επειδή το υποσυνείδητο ασκεί έντονες πιέσεις στην επιφάνεια (συνειδητό) όσο περισσότερο "καπελώνεται", αρχίζει η πολύ συνηθισμένη
διαδικασία της προβολής.... Χαρακτηριστικά τα οποία, έχουν απωθηθεί και καταπιεστεί βάναυσα προβάλλονται σε ένα άλλο άτομο και εκεί αντιμετωπίζονται
ως μη επιθυμητά με την ίδια βιαιότητα που προηγουμένως, απωθήθηκαν στο Πυρ το Εξώτερον του Συνειδητού...

Ακολουθούν φαύλοι (με όλες τις έννοιες) κύκλοι που τελικά καταλήγουν σε επί τόπου πηδηματάκια έτσι ώστε το κύκλωμα ενεργοποίησης να παραμένει στο On
με τις μικρότερες δυνατόν απώλειες ενέργειας....

Κάποιες φορές στη διάρκεια αυτού του "ύπνου" κάποιο ενοχλητικό έντομο (σαν την αλογόμυγα του Σωκράτη, οίστρος δεν λεγόταν τότε?) απειλεί την μακάρια δραπέτευση μέσω των ονείρων σε έναν κόσμο πιο επιθυμητό και οδηγεί σε άσχημο ύπνο, φαγούρα και έναν καταιγισμό προσβολών προς τα συμπαθή φτερωτά πλάσματα .... Αλλες φορές, το κουδούνισμα του ξυπνητηριού (σατόρι) οδηγεί σε απότομο ξύπνημα και πιθανό πέσιμο απ' το κρεβάτι....

ως εκ τούτου, εντέχνως, μπαίνουν κάγκελα και εντομοαπωθητικά στο δωμάτιο που φιλοξενεί τον ύπνο του ανεπαρκούς ατόμου με μερικές παρενέργειες στις οποίες
δηλώνει ανοχή και υποταγή πλήρη.... οι ουσίες που χρησιμοποιούνται κάνουν τα όνειρα .... εφιάλτες...!

χμ... γιατί όχι? αρκεί να μην είναι αλήθεια...

για να μην το ξεχάσω: "Θεέ μου, θεέ μου .... τι εποίησας γενικά στην πιάτσα?" (W.Allen)


μαλλον του αντμινου μας ειναι το κειμενο...

απαντω ουτως ή αλλως: η γνωση δεν μεταβιβαζεται, βιωνεται!


και το ζεν ΜΟΝΟ βιωνεται!

οπως η Ζωη!


(σατορι ειναι το αμεσο βιωμα μιας πιο ευρειας αντιληψης της πραγματικοτητας)


αρα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει το κοπυραϊτ, ουτε του ζεν ουτε της Ζωης...


.


ΥΓ. για να θιχτει καποιος, πρεπει να διαθετει εγωισμο (χωρις κοπυραϊτ κι αυτο )

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 23:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

δεν θυμαμαι ποιος τοπε, σορυ...

έτσι, έτσι... γυμνή η Αλήθεια συνηθίζει να εμφανίζεται στους κόλπους των συζητήσεων!


στην εποχη του εϊτζι και της πουλερογριπης, καλο θα ηταν να παιρνει καποιες προφυλαξεις η αληθεια πριν εισελθει σε κολπους συζητησεων...


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 23:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν θυμαμαι ποιος τοπε, σορυ...


πλάκα έχει...
λοιπόν... όλα τα παραπάνω καλά τα λες

αλλά
--πάντα υπάρχει ένα αλλά...

που τα λες?
σ'εμένα?

Θα σε γούσταρα πολύ/αν ήσουν έτσι κανονικά
αλλά--ξανά!

υποθέτω ότι δεν είσαι....
πως το υποθέτω?

Διαθέτω μνήμη αγαπητή!

Αρχικά μας το'παιζες μαραμένη γαρδένια
έμπαινες στα διάφορα θέματα κ πέταγες κλαδάκια ειρήνης

Μετά την είδες Ζήνα -στο πιο αισθησιακό της, βέβαια/
χτυπιόσουν για τις αδικίες κ την έλεγες σε όλους.

Τώρα μας τη λες "αφ υψηλού"
*αλήθεια, που οφείλεται η "αναβάθμιση"?

ναι, μεν πετάς τις σπόντες σου αλλά κατά τ'άλλα
"ανώτερο πνεύμα"...

Αυτά μου τη δίνουν εμένα!
Μπορώ να δεχτώ τον οποιοδήποτε αλλά
γι'αυτό που είναι//κ όχι για ότι υποτίθεται ότι είναι.

Χωράφια δεν έχω να χωρίσω με κανένα.
ούτε πλευρές διαλέγω ούτε τίποτα-μόνη μου γράφω εδώ μέσα
εσύ?

Μη μου λες λοιπόν για συνοχές κ για ενότητες
στο δίκτυο είσαι όχι σε κανα τάγμα....

Αγάπη σε όλους κ καλά κρασιά....




ακουσα κρασια?

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 23:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν θυμαμαι ποιος τοπε, σορυ...

ναι, έτσι είναι αλλάζω!

και αν μπορώ να καμαρώνω για κάτι για τον εαυτό μου είναι γι'αυτή μου την ικανότητα!
όλα τα άλλα είναι τρίχες κατσαρές (του σημείου και μή)

βγες από την νοοτροπία που ακριβώς από πάνω προσπαθήσαμε να τινάξουμε από
πάνω μας... τι είσαι εσύ? σε ξέρω? όχι βέβαια...
δεν είσαι παρά μία ερώτηση που με ωθεί να σκεφτώ (και να καταγράψω) λίγο ακόμα

αυτό έχει σημασία για μένα
και γι'αυτό σε σένα την absolutely υποθετική συνομιλήτρια μου
απευθύνω την σκέψη μου
για να με οδηγήσεις παρακάτω

και η ενότητα βρίσκεται ακριβώς σ'αυτό (αυτή δεν είναι υποθετική)
στο ότι δεν τσιμπάω ούτε τις σπόντες, ούτε τις μύγες ούτε τα τυράκια
που ίπτανται μονίμως γύρω μου
τσιμπάω στην δημιουργία σκέψης

αν δεν θέλεις να το κάνεις, αν δεν θέλεις να το ακολουθήσεις είναι ένα
δικό σου χαρακτηριστικό απολύτως σεβαστό
όσο για μένα? προβολή τα ξανάπαμε αυτά...

και πάλι σωστά μιλάς ότι είμαι, είσαι, είμαστε στο Δίκτυο
και όχι σε Τάγμα... θα ήταν ευχής έργο να το θυμόντουσαν όλοι αυτό....

για τα κρασιά την κρατάω την ευχή....
η αμπελο-φιλοσοφία αποδεικνύεται πάντα γόνιμη !


cu

Galadriel


cu cu...


ο cucos!

αν οντως κατανοεις και αντιλαμβανεσαι περαν εγωισμου, τοτε η απαντηση μου σε καλυπτει, και μην σε απασχολει αν θα καταλαβει κανενας αλλος...

εγω απαντησα και ελπιζω να εγινα κατανοητος ως ανθρωπας!

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2005, 18:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φεύγοντας, οι ξένοι
αφήνουν τους χωρικούς
κομψότερους

κούκλο σε βρίσκω σήμερα JbG

Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2005, 20:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ικανότητα του Αλχημιστή να διακρίνει μέσα στην μοριακή δομή του μολύβδου την δυνητική του μετουσίωση σε χρυσό είναι το ήμισυ της διαδικασίας.
Δεν υποτιμά κανένα από τα δύο μέταλλα, και ο όρος ευγενές είναι στην συνείδηση του μέρος, τόσο του μολύβδου όσο και του χρυσού...

Η διαδικασία αυτή, είναι επίπονη τόσο για την prima matteria όσο και για τον Αλχημιστή... και οι δύο πρέπει να επιδείξουν το μέγιστο των αντοχών
και της πίστης τους στην μετουσίωση, όσο και αν οι αναθυμιάσεις τους εμποδίζουν να δουν καθαρά τη συνέχεια....

Δεν περνάω καλά λοιπόν, στα σαράντα κύμματα ανάμεσα είμαι και κολυμπάω...
Μα πιστεύω στον Δρόμο που πήρα και εγώ η Ιδια, μόλυβδος και χρυσός, προσπερνάω τις δικές μου αναθυμιάσεις και των άλλων
γιατί ένας ποιητής βρέθηκε στο δρόμο μου κάποια μέρα και είπε :


Για να τις φθάσει να λάμπουν ο χρυσοχόος τις λέξεις του,
προηγουμένως τις βουτά στο φαρμάκι.
Γι' αυτό καθετί πικρό γοητεύει.
Όπως η άγουρη ελιά και του Εμπεδοκλέους το ήτορ.


Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1557617
Maintained by Digital Alchemy