ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΒΙΒΛΟΣ Η ΟΧΙ;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 17:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν πιστεύω πως θα χρησιμεύσει σε τίποτα να παραθέσω τις αναφορές από τη Βίβλο, όπου βλέπουμε τον Κύριο να επισκέπτεται τους ανθρώπους σε διάφορες στιγμές της ζωής τους όταν Τον έχουν ανάγκη.

Θεωρώ πως είστε προκατειλημμένοι (δεν είναι καινούργιο αυτό) και ο μόνος λόγος για τον οποίο γίνεται τώρα η συζήτηση αυτή είναι, απλά, για να δώσετε τροφή στην τακτική της λασπολογίας του Sesostris.

Νικομάχε,
σε όλα όσα ανέφερες, έχουν δοθεί απαντήσεις. Έχουν προηγηθεί και άλλοι χριστιανομάχοι, πριν από εσάς. Το γεγονός ότι τα ανασύρετε και δημιουργείτε θέμα από το πουθενά, ικανοποιεί μόνο τη δική σας φαντασία.

Πληροφοριακά, όμως, και μόνο, για όποιους ενδιαφέρονται, αν επισκεφθείτε την ιστοσελίδα της ΟΟΔΕ ή του Ανώνυμου Απολογητή, θα βρείτε τεκμηριωμένες απαντήσεις στα δήθεν ερωτήματα των ανόητων λασπολόγων.



Ψηλέ , κάπου τα έχεις εντυπώσει στρεβλά τα πράματα...
Το γεγονός δηλαδή ότι δεν "πιστεύω" στον Χριστιανισμό -όπως και σε καμμιά άλλη Θρησκεία- αυτό αυτοματικά με προσδιορίζει ως Χριστιανομάχο .. τόσο εμένα ή τον οποιοδήποτε άλλο ???

Δηλαδή σαν αναφέρουμε τις ενστάσεις μας , που προκύπτουν είτε απο την ανάγνωση των "Ιερών Βιβλίων" ... είτε απο γνώσεις που προέρχονται απο άλλες πηγές , αυτό κατα την γνώμη σου μας καθιστά Χριστιανομάχους..???

Να σου πώ κάτι φίλε μου και με όλη μου την ειλικρίνεια???
Προσωπικά δεν μου καίγεται καρφάκι σε οτιδήποτε και αν πιστεύει κανείς για να μιλήσω μαζί του ή για να τον κάνω παρέα...αν εκείνον τον κάνει να αισθάνεται όμορφα εκείνον ... "πάσο"....

Ωστόσο , θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι..???

Τι κάνουμε ακριβώς εδώ , δεν καταθέτει ο καθένας την προσωπική του άποψη ή για να θεωρούμαστε ως υγιείς άνθρωποι θα πρέπει να συμφωνούμε με όλα όσα κάθε Θρησκεία θεωρεί εκείνη ως αληθή..???

Προσωπικά έχω καταθέσει τις απόψεις μου -έναντι του δόγματος- και έχω αναφέρει τους λόγους για τους οποίους διαφωνώ αλλα αυτό σε καμμιά περίπτωση δεν κινείται ενάντια σε σένα και πάντα σαν αναφέρω κάτι επιζητώ και την άλλη άποψη , με το ενδεχόμενο κάτι -ενδεχομένως- να μην έχω συμπεριλάβει στο όλο σκεπτικό μου και να εξάγω εσφαλμένα συμπεράσματα...ωστόσο θα μου επιτρέψεις να πώ , ότι μέχρι σήμερα -κατα την άποψή μου- δεν ήρθε κανένα στοιχείο που να με κάνει να ανιρέσω το οτιδήποτε θεωρώ ως ορθό...αντίθετα μάλιστα...!!!

Ωστόσο σε διαβεβαιώ , ότι επι προσωπικού ΟΥΔΕΠΟΤΕ γαι μένα υπήρξε θέμα ..εκτός βέβαια των περιπτώσεων που υπάρχουν συμπεριφορές ακραίες...αλλα και κεί προσπαθώ όσο μπορώ να μην μπαίνω σε διαδικασία και να μην υπερβαίνω κάποια όρια...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 17:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Εάν δεν με υπακούσητε... και εγώ θέλω κάμει τούτο εις εσάς, θέλω βάλει εφ' υμάς τρόμον, μαρασμόν, και καύσωνα,τα οποία θέλουσι κατατήκει την ψυχήν υμών...
θα σπέρνεις και τα γεννήματά σου θα τα τρώνε εχθροί σου.
Εχθροί θα σε εξουσιάζουν.
Αν δεν με υπακούσετε, θα σας επιβάλλω επταπλάσια τιμωρία για τις αμαρτίες σας, θα συντρίψω την δύναμη σας, και θα κάνω τον ουρανό από πάνω σας σαν σίδερο και την γη από κάτω σας σαν χαλκό, και δεν θα αποδίδει η γη γεννήματα, άκαρπα θα μένουν τα δέντρα σας.
Επταπλάσιες πληγές θα φέρω για τις αμαρτίες σας.
Και θα στείλω εναντίον σας τα άγρια θηρία να φάνε τα παιδιά σας και τα ζωντανά σας. Θα φέρω εναντίον σας μάχαιρα και μέσα στις πόλεις σας όπου θα καταφεύγετε, θα στέλνω θανατικό (Ο΄«και εις τας πόλεις υμών εξαποστέλλω θάνατον εις υμάς»). Με έλλειψη άρτου.
Θα πέσετε στα χέρια των εχθρών σας.
Θα σας συντρίψω.
Θα τρώτε μα δεν θα χορταίνετε.
Εάν και πάλι δεν με υπακούσετε τότε θα πορευτώ εναντίον σας με θυμό (Ο΄«εν θυμώ πλαγίω» - με ύπουλο δηλαδή θυμό!) να σας παιδεύσω επταπλάσια. Τις σάρκες των υιών σας θα φάτε και των θυγατέρων σας, και θα κάνω να ερημώσουν οι δρόμοι και οι πόλεις σας, και η γη των εχθρών σας θα σας καταφάει».
Λευιτ. ΚΣ΄14,16

Αυτός όλος ο οχετός ύβρεων και καταρών,κάτι μου θυμίζει...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 17:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως ...τρολάρει κι' ο γιαχβέ; !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 18:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Δεν πιστεύω πως θα χρησιμεύσει σε τίποτα να παραθέσω τις αναφορές από τη Βίβλο, όπου βλέπουμε τον Κύριο να επισκέπτεται τους ανθρώπους σε διάφορες στιγμές της ζωής τους όταν Τον έχουν ανάγκη.

Θεωρώ πως είστε προκατειλημμένοι (δεν είναι καινούργιο αυτό) και ο μόνος λόγος για τον οποίο γίνεται τώρα η συζήτηση αυτή είναι, απλά, για να δώσετε τροφή στην τακτική της λασπολογίας του Sesostris.

Νικομάχε,
σε όλα όσα ανέφερες, έχουν δοθεί απαντήσεις. Έχουν προηγηθεί και άλλοι χριστιανομάχοι, πριν από εσάς. Το γεγονός ότι τα ανασύρετε και δημιουργείτε θέμα από το πουθενά, ικανοποιεί μόνο τη δική σας φαντασία.

Πληροφοριακά, όμως, και μόνο, για όποιους ενδιαφέρονται, αν επισκεφθείτε την ιστοσελίδα της ΟΟΔΕ ή του Ανώνυμου Απολογητή, θα βρείτε τεκμηριωμένες απαντήσεις στα δήθεν ερωτήματα των ανόητων λασπολόγων.



Ψηλέ , κάπου τα έχεις εντυπώσει στρεβλά τα πράματα...
Το γεγονός δηλαδή ότι δεν "πιστεύω" στον Χριστιανισμό -όπως και σε καμμιά άλλη Θρησκεία- αυτό αυτοματικά με προσδιορίζει ως Χριστιανομάχο .. τόσο εμένα ή τον οποιοδήποτε άλλο ???

Δηλαδή σαν αναφέρουμε τις ενστάσεις μας , που προκύπτουν είτε απο την ανάγνωση των "Ιερών Βιβλίων" ... είτε απο γνώσεις που προέρχονται απο άλλες πηγές , αυτό κατα την γνώμη σου μας καθιστά Χριστιανομάχους..???

Να σου πώ κάτι φίλε μου και με όλη μου την ειλικρίνεια???
Προσωπικά δεν μου καίγεται καρφάκι σε οτιδήποτε και αν πιστεύει κανείς για να μιλήσω μαζί του ή για να τον κάνω παρέα...αν εκείνον τον κάνει να αισθάνεται όμορφα εκείνον ... "πάσο"....

Ωστόσο , θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι..???

Τι κάνουμε ακριβώς εδώ , δεν καταθέτει ο καθένας την προσωπική του άποψη ή για να θεωρούμαστε ως υγιείς άνθρωποι θα πρέπει να συμφωνούμε με όλα όσα κάθε Θρησκεία θεωρεί εκείνη ως αληθή..???

Προσωπικά έχω καταθέσει τις απόψεις μου -έναντι του δόγματος- και έχω αναφέρει τους λόγους για τους οποίους διαφωνώ αλλα αυτό σε καμμιά περίπτωση δεν κινείται ενάντια σε σένα και πάντα σαν αναφέρω κάτι επιζητώ και την άλλη άποψη , με το ενδεχόμενο κάτι -ενδεχομένως- να μην έχω συμπεριλάβει στο όλο σκεπτικό μου και να εξάγω εσφαλμένα συμπεράσματα...ωστόσο θα μου επιτρέψεις να πώ , ότι μέχρι σήμερα -κατα την άποψή μου- δεν ήρθε κανένα στοιχείο που να με κάνει να ανιρέσω το οτιδήποτε θεωρώ ως ορθό...αντίθετα μάλιστα...!!!

Ωστόσο σε διαβεβαιώ , ότι επι προσωπικού ΟΥΔΕΠΟΤΕ γαι μένα υπήρξε θέμα ..εκτός βέβαια των περιπτώσεων που υπάρχουν συμπεριφορές ακραίες...αλλα και κεί προσπαθώ όσο μπορώ να μην μπαίνω σε διαδικασία και να μην υπερβαίνω κάποια όρια...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Αγαπητέ Εαρινέ,
από όσο σε γνωρίζω, θεωρώ πως δεν θα έμπαινες στο τρυπάκι να αρχίσεις να παραθέτεις τις ανοησίες που φέρνει κάθε τρεις και λίγο ο Sesostris, παρουσιάζοντάς τες ως τις μέγιστες ανακαλύψεις, μόνο και μόνο για να ρίξει λάσπη στο Χριστιανισμό.

Ενστάσεις ή/και σημεία της Βίβλου που απαιτούν περαιτέρω συζήτηση, υπάρχουν, και μάλιστα ενδέχεται να τεθούν προς συζήτηση και από Χριστιανούς.

Εγώ είμαι αντίθετος με τον τρόπο που παρατίθενται, καθώς και με τον σκοπό για τον οποίο παρατίθενται, από τους γνωστούς ανόητους λασπολόγους.

Συζήτηση με χαζοϋπονοούμενα και αισχρότητες, δεν γίνεται.
Είναι φανερό πως σκοπός των εν λόγω ατόμων δεν είναι να συζητήσουν αλλά να χλευάσουν και να ρίξουν λάσπη.

Επειδή πιστεύω πως δεν είσαι τέτοιο άτομο, πολύ ευχαρίστως να συζητήσουμε (αν έχω και εγώ τις γνώσεις για να κάνω κάτι τέτοιο) όποια ένσταση έχεις πάνω σε κάτι συγκεκριμένο, αλλά αφού πρώτα παραθέσεις, όσο το δυνατόν αναλυτικότερα, το ή τα επίμαχα σημεία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 18:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

«Εάν δεν με υπακούσητε... και εγώ θέλω κάμει τούτο εις εσάς, θέλω βάλει εφ' υμάς τρόμον, μαρασμόν, και καύσωνα,τα οποία θέλουσι κατατήκει την ψυχήν υμών...
θα σπέρνεις και τα γεννήματά σου θα τα τρώνε εχθροί σου.
Εχθροί θα σε εξουσιάζουν.
Αν δεν με υπακούσετε, θα σας επιβάλλω επταπλάσια τιμωρία για τις αμαρτίες σας, θα συντρίψω την δύναμη σας, και θα κάνω τον ουρανό από πάνω σας σαν σίδερο και την γη από κάτω σας σαν χαλκό, και δεν θα αποδίδει η γη γεννήματα, άκαρπα θα μένουν τα δέντρα σας.
Επταπλάσιες πληγές θα φέρω για τις αμαρτίες σας.
Και θα στείλω εναντίον σας τα άγρια θηρία να φάνε τα παιδιά σας και τα ζωντανά σας. Θα φέρω εναντίον σας μάχαιρα και μέσα στις πόλεις σας όπου θα καταφεύγετε, θα στέλνω θανατικό (Ο΄«και εις τας πόλεις υμών εξαποστέλλω θάνατον εις υμάς»). Με έλλειψη άρτου.
Θα πέσετε στα χέρια των εχθρών σας.
Θα σας συντρίψω.
Θα τρώτε μα δεν θα χορταίνετε.
Εάν και πάλι δεν με υπακούσετε τότε θα πορευτώ εναντίον σας με θυμό (Ο΄«εν θυμώ πλαγίω» - με ύπουλο δηλαδή θυμό!) να σας παιδεύσω επταπλάσια. Τις σάρκες των υιών σας θα φάτε και των θυγατέρων σας, και θα κάνω να ερημώσουν οι δρόμοι και οι πόλεις σας, και η γη των εχθρών σας θα σας καταφάει».
Λευιτ. ΚΣ΄14,16

Αυτός όλος ο οχετός ύβρεων και καταρών,κάτι μου θυμίζει...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Βρε Καποδίστρια,
Σίγουρα, ακούγονται άγρια και τρομακτικά όλα αυτά ......, αλλά γνωρίζεις σε ποιους απευθύνονταν; Ποιους στόχευαν; Γιατί έπρεπε να είναι τόσο ξεκάθαρες οι "απειλές";

Γνωρίζεις ποιες ήταν οι αξίες του λαού; Ποιες ήταν οι συνήθειες και το καθεστώς που επικρατούσε;

Λες, Καποδίστρια, οι "απειλές" αυτές να απευθύνονταν σε φιλήσυχους πολίτες, όπου επικρατούσε το δίκαιο, η καλοσύνη και η αγάπη;

**Όταν βλέπω σκεπτόμενα άτομα, όπως και εσύ Καποδίστρια, να θέτετε τέτοια ψευτοδιλήμματα, θεωρώ πως πρώτα από όλους, θέλετε να ξεγελάσετε τον εαυτό σας και να πιστέψετε, ντε και καλά, σε κάτι που ακόμη και οι κουτοί (χμ.....) καταλαβαίνουν το πόσο χαζό είναι.

Edited by - Ψηλός on 20/01/2011 18:25:46

Edited by - Ψηλός on 20/01/2011 18:33:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 18:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν με άκουγες το τι λέω στα πιτσιρίκια μου, το τι "απειλές" ξεστομίζω όταν δεν με ακούνε, για να προσέχουν όταν βγαίνουν στο δρόμο μην τους πατήσουν τα αυτοκίνητα,
το βράδυ όταν δεν θέλουν να κοιμηθούν,
όταν ξεσηκώνουν το σπίτι και δεν γίνονται με τίποτα καλά,
......

.........

περίπου τα ίδια με εκείνα που έλεγαν και οι γονείς μου σε μένα.

Ούτε και οι γονείς μου με μισούσαν και μου τα έλεγαν αυτά, ούτε και εγώ μισώ τα παιδιά μου.
Αντιθέτως, τα λατρεύω!!!!!

Edited by - Ψηλός on 20/01/2011 18:36:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 20:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Επειδή παρατήρησα σήμερα το απόγευμα ότι τις δύο τελευταίες μέρες γράφονται πολλά και διάφορα παντελώς αυθαίρετα και ανυπόστατα πράγματα, θα ξεκαθαρίσω και γώ τη δική μου θέση μια και καλή, για να μην συνεχίσουν να υφίστανται όλα αυτά τα υπονοούμενα και οι ταμπέλες ακραίας και επιπόλαιας αυθαιρεσίας όσον αφορά και το δικό μου πρόσωπο.

Έχουν χρησιμοποιηθεί έννοιες και λέξεις όπως Παγανιστές, Νεοπαγανιστές, Δωδεκαθειστές, Ειδωλολάτρες του Δία και της ελληνικής μυθολογίας, Χριστιανομάχοι, Μουσουλμανομάχοι κ.τ.λ, απο τους φίλους αυτούς που εγώ δεν τους ξέρω, αλλά αυτοαποκαλούνται ως τρολ, geostat με όλες τις παραλλαγές του ψευδωνύμου.

Λοιπόν για να ξεκαθαριστούν τα πράγματα και να μπούν στην θέση τους και για εμένα μια και καλή, γράφω τα εξής:

Δεν γνωρίζω κανέναν απο εδώ μέσα και δεν παίρνω το μέρος κανενός.
Δεν εντάσσομαι σε κανένα στρατόπεδο.
Άλλο αν συγκλίνουν κάποιες απόψεις, γνώσεις απο προσωπική έρευνα και μελέτη.

Μεγάλωσα σε μια οικογένεια αυστηροτάτων ηθικοτάτων αρχών, αξιών και αρετών.
Επίσης το οικογενειακό μου περιβάλλον ήταν συνειδητά Χριστιανικοτάτων αρχών και αξιών.
Εκτός αυτών, το στενότερο αλλά και ευρύτερο οικογενειακό μου περιβάλλον διέπεται απο εθνικοφρόνου χαρακτήρα αρχές.
Ας με συγχωρήσουν όλοι οι φίλοι εδώ μέσα, που χρησιμοποίησα μια έννοια που δεν θέλω να παρερμηνευτεί και να προκαλέσει διαχωρισμούς ειδικά στην εποχή μας, δεν είναι η πρόθεση μου σε καμία περίπτωση, αλλά την ανέφερα για να καταδείξω τις καταβολές απο τις οποίες προέρχομαι.

Ο πατέρας μου εκτός απο όλες αυτές τις αρχές, αξίες, αρετές και χαρακτηριστικά τα οποία μου μετέδωσε, μου έλεγε απο μικρό παιδί πάντα εκτός των άλλων τις εξής κουβέντες:
"Μην είσαι φανατικός με τίποτε. Μη φανατίζεσαι με τίποτε.
Μη γίνεσαι οπαδός κανενός και σε τίποτε.
Αν φανατίζεσαι, αν είσαι φανατικός και λειτουργείς σαν τυφλός οπαδός τότε χάνεις τον εαυτό σου.
Να σέβεσαι τους πάντες και τα πάντα."

Μου έλεγε και κάτι ακόμα:
"Να ερευνάς. Να μελετάς. Να μην παίρνεις τίποτε σαν δεδομένο. Να εξετάζεις τα πάντα μόνος σου. Να έχεις υπομονή, επιμονή και παρατηρητικότητα. Να λειτουργείς πάντα με τη λογική. Να βάζεις κάτω τη λογική."

Λοιπόν ούτε Παγανιστής είμαι, ούτε Νεοπαγανιστής, ούτε Δωδεκαθειστής, ούτε ειδωλολάτρης του Δία και της μυθολογίας, ούτε Ειδωλολάτρης παντός είδους, ούτε Βουδιστής, ούτε Ινδουιστής, ούτε Ταοιστής, ούτε Χριστιανομάχος, ούτε Μουσουλμανομάχος, ούτε τίποτα απ' όλα αυτά, ούτε μάχομαι καμία θρησκεία, ούτε μάχομαι κανέναν και τίποτα.
Δεν έχω ταξιδέψει ούτε στην Ινδία, ούτε στο Θιβέτ, ούτε στην Κίνα και ούτε πρόκειται να το κάνω.
Δεν έχω συναντήσει ποτέ στη ζωή μου Δασκάλους τέτοιου είδους και ούτε πρόκειται να το κάνω.
Δεν έχω συμμετάσχει ποτέ σε γκρουπ διαλογισμού και ούτε ποτέ θα το κάνω.
Δεν έχω συμμετάσχει ποτέ σε εκδηλώσεις τύπου Δωδεκαθειστών και ούτε πρόκειται να το κάνω.

Είμαι Χριστιανικών καταβολών, Χριστιανός δηλαδή,
αλλά ΟΧΙ Ειδωλολάτρης της Βίβλου και του Χριστού.

Είμαι σκεπτόμενος άνθρωπος, που επιζητώ την έρευνα στα πάντα.
Δεν ταυτίζομαι με καμία ιδέα έτσι απλά επειδή μου το λένε οι άλλοι.
Επιδιώκω να την επεξεργάζομαι με την δική μου λογική.
Μ' αρέσει να μελετώ, να ερευνώ, να εμβαθύνω και στα θέματα αυτά Εσωτερικής Φύσεως, της Ύπαρξης και της Δημιουργίας εκτός απο τα καθαρά επιστημονικά.
Αλλά αυτή η μελέτη, η έρευνα επιζητώ να είναι πολυδιάστατη, ολοκληρωτική και όχι μεμονωμένη, αποσπασματική.

Η 40μερη Νηστεία Του Χριστού στην έρημο γιατί έγινε?
Τουρισμό έκανε εκεί ο Χριστός???
Διαλογισμό δεν έκανε ο Χριστός στην έρημο???

Δεν μ' αρέσει να προσηλυτίζω, ούτε να με προσηλυτίζουν.
Λειτουργώ μέσα στην κοινωνία, συνεξελίσσομαι μαζί της και μέσα απ' αυτήν, έτσι όπως είναι.

Η επιστήμη και αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς, έχει αυτό ως αρχή:
Να εξετάζει και να ερευνά.
Αναπτύσσει θεωρίες που άλλες αποδεικνύονται και άλλες όχι.
Δεν θεωρεί τίποτα δεδομένο και συνεχίζει να εξελίσσεται τροποποιώντας τις θεωρήσεις της όπου προκύπτει ανάγκη αναθεώρησης.
Η επιστήμη δεν δέχεται δογματισμούς. Οι άνθρωποι θέτουν δογματισμούς, φανατισμούς.

Και επαναλαμβάνω:
Είμαι Χριστιανικών καταβολών, Χριστιανός δηλαδή,
αλλά ΟΧΙ Ειδωλολάτρης της Βίβλου και του Χριστού.

Λοιπόν, μακριά κι απο εμένα όλα αυτά που ίσως εντέχνως επαναλαμβάνονται ως υπονοούμενα, και θέλω να πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει και για την μεγαλύτερη πλειοψηφία όσων γράφουν στο φόρουμ.

Η ελευθερία βέβαια του καθενός να πιστεύει και να γράφει αυτό που θέλει είναι πάντα σεβαστή, για να μην παρεξηγηθώ.

Αυτοί οι φίλοι που ίσως εντέχνως και σκοπίμως επιδιώκουν κάτι τέτοιο ας ελέγξουν πρώτα τον δικό τους εαυτό και ας μην εκτοξεύουν επανειλημμένα τέτοιους αυθαίρετους χαρακτηρισμούς και ταμπέλες με τέτοια ευκολία.
Οι ταμπέλες και οι χαρακτηρισμοί αρμόζουν πρώτιστα σ' αυτούς.

Και όπως λέει ένας πασίγνωστος αθλητικογράφος και σχολιαστής των αθλητικών και του ποδοσφαίρου, ο οποίος είναι ο μόνος που κάποιες φορές κάθομαι να τον ακούσω, γιατί αυτά που λέει τα έχει σκεφτεί καλά πριν τα πεί και πάντα ξέρει τι λέει (μου διαφεύγει το όνομα του αυτή τη στιγμή) :

ΗΜΑΡΤΟΝ!!! ΞΕΚΟΛΑΤΕ.
ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

Με κάθε φιλική διάθεση,

Η διαδρομή είναι που φέρνει την ευτυχία, όχι ο προορισμός.
Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!

Edited by - trelantonis on 20/01/2011 20:53:47

Edited by - trelantonis on 20/01/2011 20:55:57

Edited by - trelantonis on 20/01/2011 21:15:52

Edited by - trelantonis on 20/01/2011 21:21:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 22:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PREDATOR
λοιπον... επειδη προβλεπεται παλι διαρροια απο "εντερικα" ατομα... πρεπει να ξανα επεμβουν οι διαχειριστες, με οριστικη διαγαφη του θεματος (νομιζω)...

Όχι φίλε PREDATOR . Δεν πρέπει να τους γίνη το χατήρι και να απενεργοποιηθή το θέμα . Δεν κατάλαβες ότι τους τσούζει και γι' αυτό έχουμε όλη αυτή την επίθεση από τα εγκάθετα trolls της ΟΟΔΕ ? Αν προσέξης τις ώρες κατά τις οποίες γίνονται οι παρεμβάσεις , θα διαπιστώσης ότι ο άνθρωπος δεν έχει άλλη ασχολία , είναι επαγγελματίας του είδους ! Εμείς θα πρέπει να συνεχίσουμε αυστηρά επί του θέματος , αγνοώντας τις εκτός θέματος παρεμβάσεις των πάσης φύσεως trolls , σαν να μην υπάρχουν . Εγώ ήδη τους αγνόησα , και ψάχνω την Βίβλο για άλλα ....
quote:
PREDATOR
δεν γινεται αλλο αυτη η κατασταση... μηπως θα επρεπε να τεθουν και καποια νεα θεματακια για την εισοδο στα forum ???

Και σ' αυτή την σωστή σου παρατήρηση είμαι σύμφωνος φίλε μου . Πρέπει να βρεθή κάποιος τρόπος ώστε να μη μπορούν να μπαίνουν στο ESOTERICA τα παράσιτα που έχουν σαν σκοπό να το πλήξουν .



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 22:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Εγώ ήδη τους αγνόησα , και ψάχνω την Βίβλο για άλλα ....


Αγαπητέ Εαρινέ,
Τι έλεγα μόλις σε προηγούμενο μήνυμά μου?
Ψάχνει τη Βίβλο, λέει.

Μάλλον για αγνό ενδιαφέρον θα πρόκειται, ε; Το ενδιαφέρον του αμερόληπτου και αντικειμενικού ερευνητή, τα λέω καλά;

Edited by - Ψηλός on 20/01/2011 22:36:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 22:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Δεν αναφέρθηκα στο απόσπασμα, αλλά στον ισχυρισμό του Sesostris, στο πώς το ερμηνεύει.

Ο Sesostris, παρακινούμενος από αισχρούς λογισμούς, καθώς και αισχροί είναι οι θεοί που πιστεύει, θέλει να προσδώσει στον Κύριο τα δικά του/τους χαρακτηριστικά.



Τι σου είναι τέλος πάντων αυτοί οι ταραταμπούμ χριστιανοί !!! Δεν μπορούν να ξεχωρίσουν στο μυαλό τους ότι κάποιος που δεν είναι οπαδός της θρησκείας τους , δεν είναι ντε και καλά δωδεκαθεϊστής ! Γι αυτούς όποιος δεν είναι χριστιανός , είναι οπωσδήποτε πιστός στον Δία ! Σύνελθε Ψηλέεεεε βγάλε τις παρωπίδες της θρησκοληψίας και κοίταξε γύρω σου όλον τον ορίζοντα !


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 22:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Δεν αναφέρθηκα στο απόσπασμα, αλλά στον ισχυρισμό του Sesostris, στο πώς το ερμηνεύει.
Ο Sesostris, παρακινούμενος από αισχρούς λογισμούς, καθώς και αισχροί είναι οι θεοί που πιστεύει, θέλει να προσδώσει στον Κύριο τα δικά του/τους χαρακτηριστικά.


ας δεχτούμε ότι έχεις δίκιο ότι όντως ο Sesostris λατρεύει αισχρούς θεούς
είναι δυνατόν από την στιγμή που όπως λες είναι εναντία στον θεό σου να θέλει να του προσδώσει χαρακτηριστικά που έχουν οι δικοί του θεοί; χαρακτηριστικά που είναι ο λόγος που τους λατρεύει;

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 22:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι πράγματα είναι αυτά βρε παιδιά;
Τι απολογίες είναι αυτές και ως πρός ποιόν;

Ποιός είναι αυτός ο τόσο "μάγκας" που σας έκανε
να νοιώσετε μια τέτοια ανάγκη;

Δεν κατάλαβα...


Εδώ βρισκόμαστε για να ανταλάσσουμε απόψεις και ΤΙΠΟΤΑ
περισσότερο!
Ο καθένας μπορεί να ανήκει ή να πιστεύει
ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ή ΠΟΥΘΕΝΑ,και ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ή ΚΑΝΕΝΑ!

Δεν έχει να δώσει λογαριασμό ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ, απολύτως
ΚΑΝΕΝΑΝ!!!

Για να σοβαρευτούμε λιγάκι,γιατί πολύ αέρα έχουν πάρει
κάποιοι και αυτό αρχίζει και γίνεται πολύ
ενοχλητικό!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 22:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλε,ηρθα.
Εχεις κατι για μενα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 22:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Αγαπητέ Εαρινέ,
Τι έλεγα μόλις σε προηγούμενο μήνυμά μου?
Ψάχνει τη Βίβλο, λέει.

Μάλλον από αγνό ενδιαφέρον θα πρόκειται



Ρε Ψηλέ ειλικρινά όλοι εσείς οι χριστιανοί έχετε μεγάλο μπέρδεμα και κόλλημα ! Από τη μια μεριά κατηγορείτε τους Εβραίους και λέτε ότι η Παλαιά Διαθήκη δεν ισχύει για σας , γιατί ο Θεός σας έστειλε τον γιο του με την Καινή διαθήκη , και από την άλλη κόπτεστε για την Παλαιά Διαθήκη , θεωρείτε θεόπνευστες τις αντιγραφές των Εβραίων , και δοξολογείτε τους πορνοπατριάρχες τους αποκαλώντας τους προπάτορες , άγιους και ένδοξους . Και μετά τσαντίζεστε όταν σας αποκαλούν Εβραιοχριστιανούς .
Και κάτι ακόμα . Αν διάβαζες κι εσύ την αρχαία ελληνική γραμματεία όσο έχω διαβάσει εγώ τα δικά σας ιερά κείμενα , δεν θα αντέγραφες αμάσητα τις μπούρδες που σου σερβίρουν η ΟΟΔΕ και οι απολογητές της συμφοράς !


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 22:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε κάθε περίπτωση φίλοι μου , προσωπικά αντιλαμβάνομαι πολύ καλά ποιά είναι εκείνη η εσωτερική φωνή που ορίζεται απο την δηλωμένη θέση ζωής του καθενός και δεσμεύει όλο το είναι του προς χάριν της υπεράσπισής της , κατανοώ την συλλογική δύναμη της οποιαδήποτε ομάδας και πόση δύναμη αντλούν οι οπαδοί τους , εντασσόμενοι σε αυτές αλλα και κατανοώ πλήρως την αδυναμία αντίληψης εκ μέρους των μελών τους για την συνειδητοποίηση αυτής της εξάρτησης και της ταύτισής τους με και απο αυτές τις ιδέες που πηγάζουν εκ μέρους αυτών των ομάδων....

Χθές βράδυ καθώς επέστρεφα στο σπίτι μου , είδα σκηνές που δεν θα ξεχάσω....κάποιοι "φίλαθλοι" υπερασπίζοντας τις ιδέες τους -που φαντάζουν ως ο ίδιος ο εαυτός τους-...είχαν σταματήσει δυό νεαρούς -γύρω στα είκοσι- και αφού τους έσπασαν στην κυριολεξία τις μηχανές τους , τους έδειραν ανηλεώς και τους εξευτέλισαν ως άτομα , πολύ φοβάμαι ότι αυτά τα άτομα κακοποιήθηκαν τόσο πολύ που λογικά σήμερα θα πρέπει να είναι σε κάποιο νοσοκομείο με μεγάλα προβλήματα ... ελπίζω πάντως και εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου , να είναι καλά τόσο σωματικά , όσο και ψυχολογικά....


Αναρρωτιέμαι με ποιό δικαίωμα αλήθεια ορισμένοι άνθρωποι προβαίνουν σε τέτοιες πράξεις και ποιός τους είπε ότι έχουν το δικαίωμα να χειροδικούν και να προβαίνουν σε τέτοιας έκτασης ωμότητες...αλλα δεν είναι τελικά θέμα δικαιώματος και δικαίου αλλα εσωτερικής στάσης και ελευθερίας....

Αναρρωτιέμαι κάτι τέτοιες στγμές , ποιός είναι ο "δυνατός" και ποιός ο "αδύνατος" ...που βρίσκεται η δύναμη...στον "δέρνοντα" ή στον "δερνόμενο"...προσωπικά θεωρώ ότι η δύναμη βρίσκεται σε κείνον που έχει πέσει κάτω και παρ'ολ'αυτά βρίσκει και την δύναμη να σηκωθεί και να κατανοήσει αλλα και να συνεχίσει την ζωή του , παρ'ολες τις αντιξοότητες και τα εμπόδια που θα συναντήσει μπροστά του....μη προβαίνοντας σε αντίποινα και μη επιδιώκοντας να συμμετέχει σε αντίστοιχες συμπεριφορές και πράξεις , ορίζοντας άλλους δρόμους στην ζωή του ... δρόμους ελεύθερους και δρόμους συνεύρεσης...


Τίποτα και καμμιά ιδέα δεν πρόκειται να είναι -όπως και ουδέποτε ήταν- υγιής , απο την στιγμή που καλεί τον οποιοδήποτε προς υπέρασπισή της και μιας και μιλάμε για Θρησκειες και Θεούς , θα έλεγα τούτο :"Ο πραγματικός ή οι πραγματικοί Θεοί -εφόσον δεχθούμε ότι υπάρχει/ουν , δεν χρειάζεται/ονται - κανενός είδους υπεράσπιση και δεν πρόκειται -κατ'εμέ- να καλέσουν ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ να σκότωθεί ή να σκοτώσει γι'αυτούς...δεν το έχουν ανάγκη...είναι αυτάρκης/εις ο ίδιος/οι και δεν χρειάζεται/ονται επίσης προσκύνημα και θυσίες...ίσως το μόνο που "επιζητά/ούν" είναι κάποια στιγμή να τον/ους βρούμε εντός μας και ως τέτοιοι να γίνουμε καλύτεροι και πιο ελεύθεροι ως άνθρωποι , εκμεταλλευόμενοι περισσότερο το δυναμικό που υπάρχει μέσα μας...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 22:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλουλη
εχω μια ερωτησουλα τοσο δα μικρη.

Τα λογια του θεου στο Λευιτικον,πουβ εφερε η Καποδιστρια εχει καμμια σημασια σε ποιον απευθυνονται[

Μηπως εχει σημασια απο ποιον εκστομιζονται?????????????

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 16:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:

quote:

Βρε Καποδίστρια,
Σίγουρα, ακούγονται άγρια και τρομακτικά όλα αυτά ......, αλλά γνωρίζεις σε ποιους απευθύνονταν; Ποιους στόχευαν; Γιατί έπρεπε να είναι τόσο ξεκάθαρες οι "απειλές";


Βρέ Ψηλέ,αυτά όλα που υπογραμμίζεις,
κατανοητά,ΟΜΩΣ
δεν νομίζεις πως είναι πολύ ανθρώπινα;

Εγώ νομίζω πως ο Θεός απέχει πολύ της ανθρώπινης
ιδιοσυγκρασίας,εκτός κι' άν
η αποδοχή της ψεύτικης ύπαρξής του
δεν θέτει ΟΥΔΕΝ θέμα!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 19:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Μια και είχα χρόνο φίλοι μου , και με αφορμή τις προσφιλείς στους χριστιανικούς κύκλους φωτογραφίες που έστειλε το troll , ξεφύλλισα την Βίβλο στο κεφάλαιο των Βασιλειών για να ξετρυπώσω κάποιο από τα πιπεράτα συμβάντα που περιγράφονται εκεί . Φθάνοντας λοιπόν στο 2ο κεφάλαιο του Α’ Βασιλειών , δεν μπόρεσα να μη γελάσω , με το λαβράκι που ξετρύπωσα .
Δεν ήταν λοιπόν μόνο ο Ζευς μουρντάρης και γυναικάς όπως τον κατηγορούν οι χριστιανοί , αλά και ο Θεός τους ο Γιαχβέ δεν π’ηγαινε πίσω στα τσιλιμπουρδίσματα και όταν του γυάλιζε καμιά μικρούλα δεν έχανε την ευκαιρία .
Αυτό συνέβη και με την Άννα την νεώτερη από τις δύο γυναίκες του Ελκανά , και μητέρα του Σαμουήλ , την οποία επισκέφθηκε αρκετές φορές από ότι φαίνεται ο Κύριος , γιατί απέκτησε τελικά όχι ένα , αλλά πέντε παιδιά τρεις γιους και δύο κόρες . Καρπερός βλέπετε ο...Κύριος .
Παραθέτω παρακάτω το σκαναρισμένο απόσπασμα από την (Αγία) Γραφή προς γνώσιν των χριστιανών κυρίως , οι οποίοι από ότι φαίνεται αγνοούν και τα δικά τους ιερά κείμενα .
Α'ΒΑΣΙΛΕΙΩΝ (2,12-36)

Παραμύθια της Χαλιμάς.
Στο αμέσως προηγούμενο κεφάλαιο, διαβάζουμε ότι ο σύζυγος της Άννας είχε δύο γυναίκες. Την Άννα και την Φεννίνα. Ενώ όμως η Φεννίνα του είχε δώσει απογόνους, η Άννα δεν μπορούσε να τεκνοποιήσει.
Έτσι όταν είχαν πάει για προσκύνηση στη Σιλώ, η Άννα παρακάλεσε με δάκρυα τον Κύριο να την ευλογήσει να μείνει έγκυος και αυτή θα του αφιέρωνε το παιδί αυτό.

Και πράγματι στη συνέχεια στο στοίχο 19 του κεφαλαίου ένα, διαβάζουμε ότι μόλις ο Ελκανά με την Άννα επέστρεψαν στο σπίτι τους στην Ραμαθά από το αγιαστήριο της Σιλώ και συνευρέθηκαν, ο Κύριος θυμήθηκε την Άννα και αυτή συνέλαβε τότε το πρώτο τους παιδί.
"καὶ εἰσῆλθεν ῾Ελκανὰ εἰς τὸν οἶκον αὐτοῦ ᾿Αρμαθαὶμ καὶ ἔγνω τὴν ῎Ανναν γυναῖκα αὐτοῦ, καὶ ἐμνήσθη αὐτῆς Κύριος, καὶ συνέλαβε"

Και η Άννα κράτησε την υπόσχεσή της και αφιέρωσε το παιδί στον Κύριο. Έτσι το παρέδωσε στον ιερέα της Σιλώ Ηλεί, εξηγώντας του το λόγο:
27"ὑπὲρ τοῦ παιδαρίου τούτου προσηυξάμην, καὶ ἔδωκέ μοι Κύριος τὸ αἴτημά μου, ὃ ᾐτησάμην παρ᾿ αὐτοῦ·
28 κἀγὼ κιχρῶ αὐτὸν τῷ Κυρίῳ πάσας τὰς ἡμέρας, ἃς ζῇ αὐτός, χρῆσιν τῷ Κυρίῳ."

Στο κεφάλαιο 2 που αναφέρει ο Sesostris και πριν από το επίμαχο σημείο, ο ιερέας Ηλεί ευλογεί το ζευγάρι και ζητάει από το Θεό να τους δώσει άλλα παιδιά στη θέση του Σαμουήλ, το οποίο η Άννα από ευχαρίστηση το αφιέρωσε στον Κύριο.
Και πράγματι ο Κύριος ενδιαφέρθηκε για την Άννα και της έδωσε άλλα 5 παιδιά, αφού ο Σαμουήλ υπηρετούσε τον Κύριο κοντά στον Ηλεί.

"20. καὶ εὐλόγησεν ῾Ηλὶ τὸν ῾Ελκανὰ καὶ τὴν γυναῖκα αὐτοῦ λέγων· ἀποτίσαι σοι Κύριος σπέρμα ἐκ τῆς γυναικὸς ταύτης ἀντὶ τοῦ χρέους, οὗ ἔχρησας τῷ Κυρίῳ.
καὶ ἀπῆλθεν ὁ ἄνθρωπος εἰς τὸν τόπον αὐτοῦ,
21. καὶ ἐπεσκέψατο Κύριος τὴν ῎Ανναν,
καὶ ἔτεκεν ἔτι τρεῖς υἱοὺς καὶ δύο θυγατέρας.
καὶ ἐμεγαλύνθη τὸ παιδάριον Σαμουὴλ ἐνώπιον Κυρίου."

Το επεσκέψατο, ο Sesostris το ερμηνεύει ως επίσκεψη αυτοπροσώπως που λένε!, ενώ σημαίνει ότι την θυμήθηκε, ότι την σκέφτηκε, ότι ασχολήθηκε με την υπόθεσή της.

Ο Θεός της Βίβλου βρίσκεται πολύ μακριά από τον μουρντάρη Δία.
Όχι μόνο δεν επισκεφτόταν τις γυναίκες για να τις μαμήσει όπως ο Δίας, αλλά απαγόρευε διά νόμου τη μοιχεία.
Αυτό από μόνο του αρκεί ώστε να καταλάβει τα αυτονόητα......και όμως...! απ ότι φαίνεται οι χριστιανομάχοι θέλουν ιδιαίτερο σκούντημα!

Σημερον αλλος ουρανος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 19:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Θλιβερή κατάσταση,
Η (αγάπη) της βιβλου είναι διάχυτη, 
οπως και η επιλογες των επιτήδειων,
Θα έλεγα (βαλτων)
της διατήρησης του δόγματος, 
Που όχι μόνο είναι εμφανέστατη,
μα ξεφτυλιζει στην κυριολεξία 
αυτόν που νομιζουν πως κοπτονται 
και νοιάζονται,
μαλιστα ζητάνε απο τους αλλους...
να διατηρήσουν...και να  προσκυνήσουν!!!

Δεν μιλάνε ποτε με λόγια αγάπης, 
γιατί δεν έχουν αγάπη, 
Γνωρίζουν μόνο μίσος. 

Δεν κατάλαβαν ποτε το Χριστό, 
Μα ακολουθούν πίστα,
Την τυφλα της βίβλου. 

Η αγάπη όμως δεν είναι έτσι. 

Η αγάπη δεν έπιβαλεται με το ζόρι, 
είναι σαν το δάσος που ανανεώνεται συνεχώς,
 γιατί κάθε στιγμή πεθαίνει. 
Δεν υπάρχει διατήρηση στην αγάπη, 
γιατί τη διατήρηση
Την ψάχνει η σκέψη. 

Όσοι σκέφτονται,
εχοντας σαν πρότυπο τη Βίβλο 
δεν αγαπούν.

Είναι το συναίσθημα της σκέψης, 
που είναι εντελώς διαφορετικό 
απο τo συναίσθημα της αγάπης.

Το πρώτο σε κάνει δέσμιο, 
Υποφερεις στη ζωή,

στο άλλο απλά ανθίζεις
ευωδιαζει η αγάπη, 
που δεν ανήκει σε κάποιο σύστημα, 
η σε καποια θρησκεία.

Το συναίσθημα της σκέψης, 
θα το βρεις σε όλες τις θρησκείες, 
ειναι πίσω απο κάθε ισμο, 
πίσω απο την πίστη στο άλλο. 

Η αγάπη είναι ανώνυμη,
δεν γνωρίζει την βία,
μα ο λόγος της,

Γκρεμίζει την ψευτια



Ένα μήνυμα γεμάτο αγάπη προς τους αδελφούς χριστιανούς!...από τον αδελφό Πλάτωνα!

Όπως βλέπεις Ψηλέ, πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας....ειδ' άλλως είσαι!

Δεν έχουν ιδέα από τη θρησκεία του χριστιανισμού, δεν έχουν καν επιχειρήματα εναντίων του και ψάχνουν στο διαδίκτυο ότι βρουν! ανήμποροι να καταλάβουν ότι εκτήθενται σε όσους έχουν πράγματι διαβάσει τη Βίβλο ολόκληρη και όχι μία παράγραφο.

Γι΄ αυτό και πολύ εύστοχα ο Ξυλούρης μας τραγούδησε:
"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς, τόσες θα σε σταυρώσουν."


ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 20:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Εάν δεν με υπακούσητε... και εγώ θέλω κάμει τούτο εις εσάς, θέλω βάλει εφ' υμάς τρόμον, μαρασμόν, και καύσωνα,τα οποία θέλουσι κατατήκει την ψυχήν υμών...
θα σπέρνεις και τα γεννήματά σου θα τα τρώνε εχθροί σου.
Εχθροί θα σε εξουσιάζουν.
Αν δεν με υπακούσετε, θα σας επιβάλλω επταπλάσια τιμωρία για τις αμαρτίες σας, θα συντρίψω την δύναμη σας, και θα κάνω τον ουρανό από πάνω σας σαν σίδερο και την γη από κάτω σας σαν χαλκό, και δεν θα αποδίδει η γη γεννήματα, άκαρπα θα μένουν τα δέντρα σας.
Επταπλάσιες πληγές θα φέρω για τις αμαρτίες σας.
Και θα στείλω εναντίον σας τα άγρια θηρία να φάνε τα παιδιά σας και τα ζωντανά σας. Θα φέρω εναντίον σας μάχαιρα και μέσα στις πόλεις σας όπου θα καταφεύγετε, θα στέλνω θανατικό (Ο΄«και εις τας πόλεις υμών εξαποστέλλω θάνατον εις υμάς»). Με έλλειψη άρτου.
Θα πέσετε στα χέρια των εχθρών σας.
Θα σας συντρίψω.
Θα τρώτε μα δεν θα χορταίνετε.
Εάν και πάλι δεν με υπακούσετε τότε θα πορευτώ εναντίον σας με θυμό (Ο΄«εν θυμώ πλαγίω» - με ύπουλο δηλαδή θυμό!) να σας παιδεύσω επταπλάσια. Τις σάρκες των υιών σας θα φάτε και των θυγατέρων σας, και θα κάνω να ερημώσουν οι δρόμοι και οι πόλεις σας, και η γη των εχθρών σας θα σας καταφάει».
Λευιτ. ΚΣ΄14,16

Αυτός όλος ο οχετός ύβρεων και καταρών,κάτι μου θυμίζει...



Εμένα αυτό που μου θυμίζει είναι την άγνοια που έχουν τα βαποράκια οι χριστιανομάχοι επί της Βίβλου.
Μεταφέρετε άκριτα ότι βρίσκεται νομίζοντας ότι κάτι κάνετε....έλα όμως που το μόνο που κάνετε είναι να προκαλείται γέλια σε όσους έχουν διαβάσει τη Βίβλο!

Στο Λευιτικό, σύμφωνα με τη Βίβλο, οι Ισραηλινοί έκαναν μία Διαθήκη με το Θεό. Σύμφωνα με αυτή ο Θεός θα τους πρόσεχε και θα φρόντιζε να ζούσαν με ευμάρεια.
Έπρεπε όμως να υπακούν στους νόμους του, στις δέκα εντολές.

Ού κλέψεις....
Ού ψευδομαρτιρήσεις...
Ού φονεύσεις....
Τίμα τον πατέρα σου και τη μητέρα σου κ.λ.π.

Εάν αθετούσαν τις εντολές του, σπάζοντας τη Διαθήκη, τότε η τιμωρία! θα ήταν αμείλικτη.
Έτσι εδώ δεν έχουμε παρά την αποκατάσταση της ηθικής τάξης.

Στη συμφωνία δεν μετέχει ένα ή δύο άτομα, αλλά ένας ολόκληρος λαός.
Οπότε ο λαός αυτός στο σύνολό του είναι υπεύθυνος για την τήρηση της συμφωνίας και φυσικά για τη μή τήριση.

Είναι σα να αναρωτιόμαστε γιατί υπάρχει η θανατική καταδίκη σε ορισμένες χώρες και τα ισόβια δεσμά στις υπόλοιπες, για όσους παρανομούν!...γιατί αυτή είναι η συμφωνία του κράτους με τον πολίτη είναι η απάντηση.

Ακριβώς το ίδιο βλέπουμε και στη Βίβλο. Ο Θεός δεν κάνει παρά να φυλάγει τη Διαθήκη αμόλυντη και απροσπέλαστη από τους επίορκους. Όσους παρανομούσαν τους τιμωρούσε και όσους ήσαν παράδειγμα προς μίμηση τους εξύψωνε.

Έτσι βλέπουμε άσημους ανθρώπους, οι οποίοι όμως ήσαν γεμάτοι ηθική και ευλάβεια να γίνονται βασιλιάδες και ισχυρούς βασιλιάδες να διώχνονται από το θρόνο τους επειδή ασέβησαν.

Αυτά όμως ένας χριστιανομάχος τα προσπερνάει....όπως και την ουσία μαζί τους....το γιατί είναι απλό!....
τι σόι χριστιανομάχος θα ήταν αν κοίταγε το δάσος και όχι το δέντρο?

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 20:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το θέμα είναι όμως ότι εσύ ως ειδικός της Βίβλου και της Σοφίας της , δεν μας λές και μάς μια Σοφία που απορρέει απο αυτήν...εδώ είμαστε και σ'ακούμε και αν όντως έτσι είναι , προσωπικά θα το δεχθώ...για πές λοιπόν εσύ που γνωρίζεις με λεπτομέρεια....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 21/01/2011 20:56:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 21:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αρχισαμε παλι...


το θεμα ειναι οτι ΠΑΛΙ θα διαγραφουνε (λειαν συντομως)... οποτε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 21:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναμένω απάντηση επι των δηλώσεων περί Σοφίας εκ-πορευομένης απο την Βίβλο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mία μόνο?

Μόνο και μόνο οι δέκα εντολές 1.400 χρόνια περίπου π.Χ. αρκούν για να δείξουν τη Σοφία της.
Η ενημέρωση του κόσμου για τον Έναν και μόνο Θεό από το Λόγο του Θεού που ανταποκρίθηκε στην παγκόσμια αναζήτηση δίνοντας τις πληροφορίες για τον Λόγο αυτό, δεν είναι παρά δείγμα Σοφίας.

Μία Σοφία από την οποία εσείς οι χριστιανομάχοι απέχετε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που απέχει ο διάολος από το λιβάνι!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:

quote:

Μία Σοφία από την οποία εσείς οι χριστιανομάχοι απέχετε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που απέχει ο διάολος από το λιβάνι!

Και τώρα εσύ τι θα κάνεις;
Θα μας λιβανίσεις για να έχεις
...αποτέλεσμα;

Άκου Σοφία η Βίβλος!!!
Άκου οι 10 εντολές!!!

Δεν λες καλύτερα οι απαγορεύσεις που τους δόθηκαν
μήπως τους κάνουν ...ανθρώπους!!!

Αλλά να μας πείς και όλες τις άλλες που γράφει η
παραμυθολογία των εβραίων και δεν τις κάνουν
ευραίως γνωστές...

Για πες μας για την περιτομή για ποιόν λόγο
τους την επέβαλε ο γιαχβέ;


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Mία μόνο?

Μόνο και μόνο οι δέκα εντολές 1.400 χρόνια περίπου π.Χ. αρκούν για να δείξουν τη Σοφία της.
Η ενημέρωση του κόσμου για τον Έναν και μόνο Θεό από το Λόγο του Θεού που ανταποκρίθηκε στην παγκόσμια αναζήτηση δίνοντας τις πληροφορίες για τον Λόγο αυτό, δεν είναι παρά δείγμα Σοφίας.

Μία Σοφία από την οποία εσείς οι χριστιανομάχοι απέχετε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που απέχει ο διάολος από το λιβάνι!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Μία ζητάω φίλε Ευρωπαίε...απο τις χιλιάδες , εδώ και ώρα..



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για ανθρώπους που πιστεύουν ότι ο αέρας είναι άυλος και ότι ο όρος θηλαστικό έχει να κάνει με την αναπνοή οι 10 εντολές είναι σοφία
για τους άλλους ,τους σκεπτόμενους είναι κάτι το απλό όσο απλό είναι η αναπνοή

(οι 5 πρώτες έχουν να κάνουν με το πως θα τιμάς τον θεό οπότε τις αφήνουμε και βλέπουμε αυτές που αφορούν την κοινωνία)

5. Τίμα τον πατέρα σου και την μητέρα σου, ίνα ευ σοι γένηται και ίνα μακροχρόνιος γένη επί της γης.
φυσικά μια τέτοια εντολή πρέπει να έχει κάποιος μεγάλη σοφία γιατί μέχρι να την δώσει ο γιαχβέ όλα τα παιδιά έσφαζαν τους γονείς τους με το που απογαλακτιζόντουσαν

6. Ου φονεύσεις.

καλά γι αυτό δεν το συζητώ δεν τολμούσες να συναντήσεις άνθρωπο μέχρι να γραφτεί αυτή η εντολή, γεμάτος ο τόπος με πτώματα

7. Ου μοιχεύσεις.

πάλι καλά που ειπώθηκε και αυτό γιατί μέχρι τότε οπού έβρισκαν τρύπα το έβαζαν και οπού έβλεπαν κάτι να προεξέχει καθόντουσαν

8. Ου κλέψεις.

ξέρεις πόσοι κυκλοφορούσαν γυμνοί γιατί φοβόντουσαν μην τους κλέψουν τα ρούχα και έλεγαν "να κάπου εδώ θα βρεθεί κάποιος να του κλέψω εγώ αυτά που έχει"

9. Ου ψευδομαρτυρήσεις κατά του πλησίον σου μαρτυρίαν ψευδή.
εδώ να δείτε, όλο και κάποιος θα πεταγόταν και θα έλεγε "να αυτός είναι ο σούπερμαν" και ο λεξ τους πυροβολούσε με κρυπτονίτη

10. Ουκ επιθυμήσεις πάντα όσα τω πλησίον σου εστί.

αυτό γινόταν πάντα λίγο πριν παραβούμε την 8 εντολή

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άθεος:
(οι 5 πρώτες έχουν να κάνουν με το πως θα τιμάς τον θεό οπότε τις αφήνουμε και βλέπουμε αυτές που αφορούν την κοινωνία)

5. Τίμα τον πατέρα σου και την μητέρα σου, ίνα ευ σοι γένηται και ίνα μακροχρόνιος γένη επί της γης.
φυσικά μια τέτοια εντολή πρέπει να έχει κάποιος μεγάλη σοφία γιατί μέχρι να την δώσει ο γιαχβέ όλα τα παιδιά έσφαζαν τους γονείς τους με το που απογαλακτιζόντουσαν
6. Ου φονεύσεις.
καλά γι αυτό δεν το συζητώ δεν τολμούσες να συναντήσεις άνθρωπο μέχρι να γραφτεί αυτή η εντολή, γεμάτος ο τόπος με πτώματα
7. Ου μοιχεύσεις.
πάλι καλά που ειπώθηκε και αυτό γιατί μέχρι τότε οπού έβρισκαν τρύπα το έβαζαν και οπού έβλεπαν κάτι να προεξέχει καθόντουσαν
8. Ου κλέψεις.
ξέρεις πόσοι κυκλοφορούσαν γυμνοί γιατί φοβόντουσαν μην τους κλέψουν τα ρούχα και έλεγαν "να κάπου εδώ θα βρεθεί κάποιος να του κλέψω εγώ αυτά που έχει"
9. Ου ψευδομαρτυρήσεις κατά του πλησίον σου μαρτυρίαν ψευδή.
εδώ να δείτε, όλο και κάποιος θα πεταγόταν και θα έλεγε "να αυτός είναι ο σούπερμαν" και ο λεξ τους πυροβολούσε με κρυπτονίτη
10. Ουκ επιθυμήσεις πάντα όσα τω πλησίον σου εστί.
αυτό γινόταν πάντα λίγο πριν παραβούμε την 8 εντολή


quote:
άθεος:
για ανθρώπους που πιστεύουν ότι ο αέρας είναι άυλος και ότι ο όρος θηλαστικό έχει να κάνει με την αναπνοή οι 10 εντολές είναι σοφία
για τους άλλους ,τους σκεπτόμενους είναι κάτι το απλό όσο απλό είναι η αναπνοή

Για ανθρώπους που η μόνη τους ικανότητα είναι να συκοφαντούν τίποτε από τα παραπάνω σχόλια δεν με παραξενεύει!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
που ακριβώς υπάρχει συκοφαντία;

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2011, 22:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόνο και μόνο οι δέκα εντολές 1.400 χρόνια περίπου π.Χ. αρκούν για να δείξουν τη Σοφία της.


Εχουν βρεθει και χρονολογηθει;Για δωσε λεπτομερειες...πολυ ενδιαφερων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy