ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΒΙΒΛΟΣ Η ΟΧΙ;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2011, 21:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτο που παραθεσες δικο μου ειναι ρε φιλε. Αnyway οπως θα καταλαβες χεστηκα για το τι γνωμη θα εχουν οι αλλοι για μενα. Λεω απλα αυτο που βλεπω και δεν υπολογιζω κανενα.




Αφού σου είπα, έκανα λάθος. Πόσο πιο απλά να το πω;

Αντιθέτως, στο θέμα με τον Λωτ, σε απάντησή μου προς την Καποδιστρια, είπα πως συμφωνώ με κάποια που είπες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2011, 22:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Total Eclipse :

quote:
Αυτο που παραθεσες δικο μου ειναι ρε φιλε. Αnyway οπως θα καταλαβες χεστηκα για το τι γνωμη θα εχουν οι αλλοι για μενα. Λεω απλα αυτο που βλεπω και δεν υπολογιζω κανενα.


Βρέ πώς τα κατάφερες και τους έχεις ξεγελάσει όλους!!!
Α,ναι, πρόλαβες και έγινες
μέλος 1ης βαθμίδος!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2011, 23:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Κάθομαι και διαβάζω κάποιες σελίδες από τον "Αληθή λόγο" του Κέλσου και αναρωτιέμαι το πόσο φανατισμένοι είναι οι χριστιανομάχοι εδώ μέσα, που γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια ακόμη και Τον κατεξοχήν χριστιανομάχο που, διαβάζοντάς τον, βλέπεις πως περιγράφει γεγονότα τα οποία έχει πάρει ΑΚΡΙΒΩΣ μέσα από τα ευαγγέλια και ...... έχεις τους χριστιανομάχους του Esoterica να επιμένουν περί της πλαστότητας των ευαγγελίων ή το ότι γράφηκαν πολύ αργότερα, κατά τον 4ο αιώνα μ.Χ., τη στιγμή που ο Κέλσος έγραψε το εν λόγω σύγγραμμα το 178 μ.Χ.

Απορία ψάλτου βηξ!!!
Κατανοώ την αδυναμία σου Ψηλέ να απαντήσης στα όσα παρέθεσα , και να προσπαθής λόγω αυτής ακριβώς της αδυναμίας , δηλαδή να με κατηγορήσης ότι παρερμηνεύω τα κείμενα της Π.Δ. , να εκτρέψης την συζήτηση από την Π.Δ. , στην Κ.Δ. και τον Κέλσο . Όμως φίλτατε Ψηλέ πρέπει να ξέρης ότι ο φόβος της αλήθειας , διαιωνίζει την δουλεία του πνεύματος , και το ότι αποφεύγεις να θίξης τα κακώς κείμενα και θεωρείς όλες αυτές τις ασυναρτησίες της εβραϊκής μυθολογίας θεόπνευστες αποδεικνύει , ότι η θρησκεία σου είναι συνέχεια του ιουδαϊσμού και άρρηκτα συνδεδεμένη μ’ αυτόν , δηλαδή εβραιοχριστιανική .

Και μια και αναφέρθηκες σε ημερομηνίες , θα σε πληροφορήσω ιστορικά πάντοτε , ότι η....θεόπνευστη Π.Δ. δεν είναι τίποτα περισσότερο από την συρραφή διηγήσεων διαφόρων νομαδικών φυλών , που διατηρήθηκαν προφορικά επί αιώνες , και για τον λόγο αυτό είναι γεμάτα από επαναλήψεις , αντιφάσεις και ανακολουθίες . Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτών είναι η «ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΣ» την οποία υποτίθεται ότι την έγραψε ο ίδιος ο Μωυσής . Όμως αν την έγραψε αυτός , αποκλείεται να γνώριζε για τους Ασσυρίους οι οποίοι εμφανίστηκαν πολύ μετά , και το κυριότερο , είναι ποτέ δυνατόν ένας συγγραφέας να γράψη για τον θάνατό του ;

Κλείνω την παρένθεση και συνεχίζω για το ιστορικό της Π.Δ. . Όπως έγραψα πιο πάνω , οι προφορικές αυτές παραδόσεις προέρχονταν από διάφορες φυλές , και ανάλογα με αυτά που υποστηρίζουν χωρίζονται στις παρακάτω ομάδες :
Των Ελοϊμιστών-πολυθεϊστών , οι οποίες έχουν σαφείς επιρροές από την αιγυπτιακή θρησκεία .
Των Γιαχβιστών , οπαδών του αγρίου και εκδικητικού ποιμενικού θεού Γιαχβέ , ή Ιεχωβά , η Ιαβέ , ή Γιαχού , ή Βακχού των Μαδιανιτών .
Των Ζωολατρών , που λάτρεψαν το «Χρυσό Μοσχάρι» που κατασκεύασε ο φερόμενος σαν αδελφός του Μωυσή Ααρών , αλλά και τον «Χαναναϊκό Γάιδαρο» .
Και τέλος των Ερανιστών , δηλαδή αυτών που αντέγραψαν , και στη συνέχεια τροποποίησαν και προσάρμοσαν στην θρησκεία τους , μύθους , παραδόσεις , ονόματα και ιδέες , από τους Ασσυρίους , τους Βαβυλώνιους , τους Αιγυπτίους , τους Πέρσες , τους Έλληνες , ακόμα και τους Ρωμαίους , προκειμένου να αναδείξουν τον λαό τους εκλεκτό του Θεού , και προορισμένο να κυβερνήση όλους τους άλλους λαούς .

Πρωτότυπα της Π.Δ. στα Εβραϊκά δεν υπάρχουν , μόνο η μετάφραση των Ο’ στα Ελληνικά , και τα αρχαιότερα βιβλία της στα Αραμαϊκά και στα Εβραϊκά , είναι του 2ου αι. μαχχ . Αυτά τα ολίγα ιστορικά Ψηλέ , και πρόσεξε μη ταυτίζεσαι με το troll , γιατί όπως λέει και ο σοφός λαός «Όποιος κοιμάται με στραβό , το πρωί αληθωρίζει» .



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2011, 13:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που μένουν και κρίνονται είναι τα λόγια και οι πράξεις μας.

Προσωπικά, δεν με εξυπηρετεί η φυγή κανενός, η φίμωση.
Ακόμη και όσοι εκφράζονται με όποιο "άσχημο" τρόπο εκφράζονται, χρησιμεύουν, κατά κάποιο τρόπο, για να δείχνουν σε όσους μας διαβάζουν το τι άνθρωπος είναι ο καθένας μας.
Πιστεύω πως ο καθένας μας δίνει/μεταδίδει στους συνανθρώπους του από αυτό που έχει στην καρδιά του.
Όπως είσαι εδώ μέσα, έτσι είσαι και έξω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2011, 16:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ειναι ακριβως ετσι Ψηλε.

Οπως εξηγησε ο Γιουνγκ, οταν αυξανεις την δημιουργικοτητα σου, αυξανεται και η καταστροφικη σου διαθεση και μεγαλωνει η Σκια-Εωσφορος.



Δεν ξέρω, ειλικρινά δεν ξέρω. Μου φαίνεται όμως τραβηγμένο.

quote:

Δεν υπαρχει δημιουργια, χωρις καταστροφη.


Χμ, ψάχνω να βρω ζεύγη καταστροφή/δημιουργία και το πρώτο που ήλθε στο μυαλό ήταν ο δεύτερος παγκόσμιος πόλεμος. Δεν βρίσκω όμως πως αυτό που ακολούθησε την τεράστια καταστροφή του πολέμου, να ήταν το αποτέλεσμα (δημιουργία) του πολέμου αυτού.

quote:

Εδωσε παραδειγματα με αγιους, που το πρωι ηταν αγιοι και το βραδυ περναγαν μπροστα τους στρατιες απο δαιμονες.

Ναι, αν διαβάσεις βίους Αγίων, οι ίδιοι οι Άγιοι αναφέρουν τέτοια περιστατικά, τις μέτωπο προς μέτωπο μάχες τους με τους δαίμονες.

quote:

Η αλλη λυση ειναι αυτη που σου ειπα τοτε, για τον Αγιο Ορος και το εννοουσα οτι το εχω σκεφτει.


Δεν είναι και από τις πιο εύκολες λύσεις.
Είναι, πράγματι, βαριά η καλογερική. Βέβαια, μπορείς να δοκιμάσεις, όπως και να είναι, ακόμη κι αν πας, υπάρχει η δοκιμαστική περίοδο όπου ο δόκιμος έχει τη δυνατότητα να διαπιστώσει και ο ίδιος αν αυτό που διάλεξε κάνει γι’ αυτόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2011, 17:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καταστροφη για την καταστροφη υπαρχει. Δημιουργια χωρις καταστροφη δεν υπαρχει.

Ακομα και ο πιο αγιος ανθρωπος, οταν θελει να δημιουργισει κατι σε καποιον πιστο, πρεπει να καταστρεψει κατι αλλο.




Είναι ο θάνατος καταστροφή;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2011, 18:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βασικα εγω συμφωνω με αυτο που διδασκει η ορθοδοξια(με την οποια δεν εχω και τις καλυτερες σχεσεις).

Αν πεθανεις πριν πεθανεις, οταν πεθανεις δεν θα πεθανεις.

Ο θανατος ειναι το ζητουμενο της ζωης και η ανθρωπινη ζωη μια σκια του θανατου.



Δεν καταλαβαίνω;
Που είναι αυτά γραμμένα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2011, 18:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Βασικα εγω συμφωνω με αυτο που διδασκει η ορθοδοξια(με την οποια δεν εχω και τις καλυτερες σχεσεις).

Αν πεθανεις πριν πεθανεις, οταν πεθανεις δεν θα πεθανεις.

Ο θανατος ειναι το ζητουμενο της ζωης και η ανθρωπινη ζωη μια σκια του θανατου.



Δεν καταλαβαίνω;
Που είναι αυτά γραμμένα;



Ψηλέ,αδιάβαστος ήρθες; !!!

Πάντως οφείλω να σημειώσω πως μια ουγγαρέζικη
ορθόδοξη χριαστιανική σελίδα,
πιθανόν να διαφέρει από μια ελληνική ορθόδοξη
χριστιανική σελίδα!!!
Λέω...


Η ιστοσελίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου Κων/πολεως Εξαρχια Ουγγαρίας

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 26/01/2011 18:43:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2011, 18:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως εμένα ότι και να πατήσω "κινέζικα" βγάζει!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2011, 20:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ισως βοηθουσε μια άλλη ερμηνεια στο θεμα σας,εχει ως εξης,οποιος εγραψε το [αν πεθανεις πριν πεθανεις όταν πεθανεις δεν θα πεθανεις]νομιζω πως είναι γραμμενο σε καποιο μοναστηρι του αγιου ορους, ηταν μυστης,ενημερωνει για την πιο σοβαρη στιγμη της υψηλης τεχνης του διαλογισμου.Η πιο σοβαρη στιγμη στην διαδικασια του διαλογισμου είναι ο «θανατος» των αισθησεων.Απο τα αρχαια χρονια η αλληγορια του «θανατου» χρησιμοποιειται από ολους τους «μυστες».Εχουμε λοιπον.
[Αν πεθανεις πριν πεθανεις]
Ερμηνεια-αν μπορεσεις να διαλογιστεις πριν φτασεις στα γηρατεια και τον φυσικο θανατο.
[όταν πεθανεις δεν θα πεθανεις]
Ερμηνεια.-όταν «θανατωσεις» τις αισθησεις σου,διαλογιζομενος, δεν πεθαινεις πραγματικα.
Φυσικα οι Χ.Ο. το ερμηνευουν όπως και πολλα αλλα ,κατά το δοκουν.
Καλη και δημιουργικη εποχη του ΥΔΡΟΧΟΟΥ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 19:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Από πότε φίλε Νώντα οι απειλές και οι τιμωρίες έγιναν σοφία ;;; Αν ανοίξης οποιοδήποτε λεξικό στη λέξη «σοφία» θα διαβάσης τα παρακάτω όπως αυτά από το λεξικό του Μπαμπινιώτη :

Και σε ρωτώ , υπάρχει κάποια από αυτές τις προϋποθέσεις , για να χαρακτηρισθούν σοφία αυτά που μου παραθέτεις ; Έχουν καμία σχέση αυτές οι απειλές και οι υπερβολές με τους Πλατωνικούς διαλόγους στο «ΣΥΜΠΟΣΙΟ» ; Βλέπεις εσύ πουθενά κάποια ωφέλιμη συμβουλή ; Μόνο απειλές και τιμωρίες όπως διαπιστώνεις και συ ο ίδιος για να καταλήξης απορώντας , «μα ποια ήταν τέλος αυτή η γυναίκα? ο Σούπερμαν?» .



Δεν το έθεσα όπως έπρεπε ώστε να με καταλάβεις.
Σε αυτό το όραμα ο προφήτης αναφέρεται στις τιμωρίες που θα πλήξουν το Ισραήλ και όχι κάποια συγκεκριμένη γυναίκα, λόγω απιστίας.
Η Σοφία λοιπόν έγγυται στην εύρεση του αληθινού προσώπου της γυναίκας που ήταν το Ισραήλ και όχι στην τιμωρία.
Δικαίως λοιπόν απόρησες.

Σίγουρα εδώ δεν έχουμε σοφία (όσον αφορά την τιμωρία), έχουμε όμως Θεοπνευστία! αφού η προφητεία έγινε με τη χάρη του Θεού.

-Θέλω όμως να σου επισημάνω ότι είχες γράψει κάποτε προς εμένα: "Δεν είμαι φίλος σου , και ούτε υπάρχουν οι προϋποθέσεις για κάτι τέτοιο."
Άλλαξε κάτι από τότε?

Απλά θέλω να σου επισημάνω ότι στο φόρουμ δεν μπαίνουμε για να τσακωθούμε.

Πρέπει λοιπόν, ειδικά εσύ ως μεγαλύτερος να αποφεύγεις τέτοιες ακρότητες και μάλιστα να επεμβαίνεις όπου βλέπεις να γίνονται τέτοιες.
Εδώ μπαίνουμε απλά για να γράψουμε τις απόψεις μας και να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας.
Αν κάνουμε κανά φίλο έχει καλώς, απαγορεύεται όμως να κάνουμε εχθρούς.
Βέβαια η λέξη φίλος έχει ιδιαίτερη βαρύτητα, αλλά εδώ την αναφέρουμε ως προσφώνηση κ.λ.π.

quote:
Sesostris:
Όπως φαίνεται φίλοι μου , ο Ιεζεκιήλ έχει πολύ ψωμί , και όσο τον σκαλίζεις , τόσο βγαίνουν στη επιφάνεια θεόπνευστες σοφίες . Έτσι λοιπόν στο κεφάλαιο 4 , αφού ο Κύριος τον διατάζει να παραμείνη ξαπλωμένος στο αριστερό πλευρό για 150 μέρες , και ύστερα άλλες 40 μέρες στο δεξιό (το γιατί ας μου το εξηγήσουν οι Θεολόγοι του forum) . Στη συνέχεια του δίνει το μενού , και τον διατάζει να ψήνη το φαγητό του χωμένο , αν είναι δυνατόν , μέσα σε ανθρώπινα σκατά .Φαίνεται ότι ο Γιαχβέ μέσα στις άλλες ανωμαλίες ήταν και κοπρολάγνος . Αλλά καλύτερα να διαβάσετε το συγκεκριμένο απόσπασμα . Έχει πολλή πλάκα .

-Πάρε για τον εαυτό σου σιτάρι, κριθάρι , κουκιά , φακές , κεχρί και σίκαλη και βάλε τα σε ένα πήλινο δοχείο . Με αυτά θα παρασκευάσης το ψωμί σου για το διάστημα των ημερών , κατά τις οποίες θα είσαι ξαπλωμένος , δηλαδή επί εκατόν ενενήντα ημέρες , θα τρως από αυτά .Το δε φαγητό , το οποίο θα τρως , θα είναί με το ζύγι είκοσι σίκλοι για κάθε ημέρα .
Δεν θα τρως όμως από τα τρόφιμα αυτά κάθε μέρα , αλλά από καιρού εις καιρό . Και το νερό επίσης θα το πίνης με μέτρο . Ενα έκτο κάθε μέρα , κατά αραιά χρονικά διαστήματα θα πίνης νερό . Τα τρόφιμα που θα τρως , θα έχουν μορφή κριθαρόπιτας , η οποία θα ψήνεται χωμένη μέσα σε θράκα από ξερές ακαθαρσίες ανθρώπου , θα ψήνης εκεί μέσα το ψωμί σου μπρος στα μάτια των Ιουδαίων .

Και τότε θα τους πης • αυτά λέει ο Κυριος , ο Θεός του ισραηλιτικού λαού • «Οι Ισραηλίτες θα φάνε κατά τον ίδιο τρόπο ακάθαρτα φαγητά ανάμεσα εις τα ειδωλολατρικά έθνη , που θα έχουν διασκορπισθή». Εγώ τότε απάντησα• «Κυριε και Θεέ του Ισραήλ, ποτέ και κατά κανένα τρόπον να μη γίνη αυτό. Να , η ψυχή μου δεν έχει μολυνθεί από ακάθαρτες τροφές . Από τη μέρα που γεννήθηκα μου και μέχρι αυτή την ώρα ποτέ δεν έφαγα κρέας από πτώμα ζώου ούτε από ζώο , που είχε κατασπαραχθεί από θηρίο . Ποτέ δεν μπήκε στο στόμα μου κρέας ακάθαρτο» . Μου είπε ακόμα ο Κυριος• «να , σου δίνω ακαθαρσίες βοδιών σαν καύσιμα αντί των ανθρωπίνων ακαθαρσιών και με αυτές θα ψήσης το ψωμί σου».

Και μου είπε ακόμα • «Γιέ του ανθρώπου• να εγώ θα καταστρέψω και θα μειώσω εις την Ιερουσαλήμ το ψωμί , που είναι το στήριγμα της ζωής , και θα φάνε με το ζύγι το ψωμί τους . Και με μέτρο θα πίνουν το νερό, γιατί θα φοβηθούν, μήπως λείψη εντελώς το νερό . Αυτοί θα περιπέσουν σε μεγάλη στέρηση του ψωμιού και του νερού . Σιγά σιγά θα σβήση κάθε άνθρωπος και ο συγγενής του , και θα λιώσουν από την πείνα και την δίψα εξ αιτίας των αμαρτιών τους».

Και για να μην ισχυριστούν ορισμένοι ότι γράφω ανακρίβειες και παραποιώ τα κείμενα της Π.Δ. , παραθέτω πιο κάτω και το πρωτότυπο κείμενο της για να τους διευκολύνω .

9 Καὶ σὺ λάβε σεαυτῷ πυροὺς καὶ κριθὰς καὶ κύαμον καὶ φακὸν καὶ κέγχρον καὶ ὄλυραν καὶ ἐμβαλεῖς αὐτὰ εἰς ἄγγος ἓν ὀστράκινον καὶ ποιήσεις αὐτὰ σεαυτῷ εἰς ἄρτους, καὶ κατὰ ἀριθμὸν τῶν ἡμερῶν, ἃς σὺ καθεύδεις ἐπὶ τοῦ πλευροῦ σου, ἐνενήκοντα καὶ ἑκατὸν ἡμέρας φάγεσαι αὐτά.10 καὶ τὸ βρῶμά σου, ὃ φάγεσαι, ἐν σταθμῷ εἴκοσι σίκλους τὴν ἡμέραν· ἀπὸ καιροῦ ἕως καιροῦ φάγεσαι αὐτά.11 καὶ ὕδωρ ἐν μέτρῳ πίεσαι τὸ ἕκτον τοῦ εἴν· ἀπὸ καιροῦ ἕως καιροῦ πίεσαι.12 καὶ ἐγκρυφίαν κρίθινον φάγεσαι αὐτά· ἐν βολβίτοις κόπρου ἀνθρωπίνης ἐγκρύψεις αὐτὰ κατ᾿ ὀφθαλμοὺς αὐτῶν 13 καὶ ἐρεῖς· τάδε λέγει Κύριος ὁ Θεὸς τοῦ Ἰσραήλ· οὕτως φάγονται οἱ υἱοὶ τοῦ Ἰσραὴλ ἀκάθαρτα ἐν τοῖς ἔθνεσι. 14 καὶ εἶπα· μηδαμῶς, Κύριε Θεὲ τοῦ Ἰσραήλ· ἰδοὺ ἡ ψυχή μου σὺ μεμίανται ἐν ἀκαθαρσίᾳ, καὶ θνησιμαῖον καὶ θηριάλωτον οὐ βέβρωκα ἀπὸ γενέσεώς μου ἕως τοῦ νῦν, οὐδὲ εἰσελήλυθεν εἰς τὸ στόμα μου πᾶν κρέας ἕωλον.15 καὶ εἶπε πρός με· ἰδοὺ δέδωκά σοι βόλβιτα βοῶν ἀντὶ τῶν βολβίτων τῶν ἀνθρωπίνων, καὶ ποιήσεις τοὺς ἄρτους σου ἐπ᾿ αὐτῶν.16 καὶ εἶπε πρός με· υἱὲ ἀνθρώπου, ἰδοὺ ἐγὼ συντρίβω στήριγμα ἄρτου ἐν Ἱερουσαλήμ, καὶ φάγονται ἄρτον ἐν σταθμῷ καὶ ἐν ἐνδείᾳ καὶ ὕδωρ ἐν μέτρῳ καὶ ἐν ἀφανισμῷ πίονται,17 ὅπως ἐνδεεῖς γένωνται ἄρτου καὶ ὕδατος· καὶ ἀφανισθήσεται ἄνθρωπος καὶ ἀδελφὸς αὐτοῦ καὶ τακήσονται ἐν ταῖς ἀδικίαις αὐτῶν. ΙΕΖΕΚΙΗΛ 4, 9-17

Τα συμπεράσματα δικά σας ! Καλή ανάγνωση .


Για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα θα πρέπει να γίνει πλήρης αποσυμβολισμός της προφητείας-οράματος του ΙΕΖΕΚΙΗΛ.
Με μία πρώτη ματιά εδώ ο ΙΕΖΕΚΙΗΛ χωρίζει την τιμωρία των Ισραηλιτών σε δύο μέρη.
Στο αριστερό πλευρό, όπου είναι και οι περισσότερες ημέρες, συμβολίζεται η σκλαβιά, ως τιμωρία του Ισραήλ από τους Βαβυλώνιους και αμέσως μετά από τους Πέρσες και τους Μακεδόνες.

Ενώ στο δεξιό πλευρό, έχουμε την τιμωρία ειδικά της φυλής του Ιούδα, η οποία κυριάρχησε με την επαναστάτη των Μακκαβαίων, αλλά και πάλι μετά η Ιερουσαλήμ δεν έμεινε για πολύ ελεύθερη.

Τώρα τα περί φαγητού με ακαθαρσίες κ.λ.π. δεν είναι παρά ο συμβολισμός της τιμωρίας.
Η έλλειψη φαγητού δεν είναι παρά η απομάκρυνση από την Εβραική θρησκεία (φαγητό) και το φαγητό που τρώνε μέσα από τις ακαθαρσίες δεν είναι παρά η ανάμειξη με την ειδωλολατρεία που παρείσφρισε μέσω των κατακτητών τους.

Κωστής Παλαμάς, Ακρίτας Διγενής κι ο Χάροντας

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 15:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaiso2:
«Για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα θα πρέπει να γίνει πλήρης αποσυμβολισμός της προφητείας-οράματος του ΙΕΖΕΚΙΗΛ.»

Τι να βγούνε λέει?? «Ασφαλή συμπεράσματα»?????

Και ΠΟΙΟΣ θα τα εξάγει αυτά τα «ασφαλή συμπεράσματα»? ΕΣΥ????

Το παραμύθι της «αλληγορίας» το κάνουνε χρήση οι χριστιανοί ΠΑΝΤΟΤΕ κατα το δοκούν! Όταν πρόκειται να αναγνώσουνε τις υποτιθέμενες προφητείες για τον Χριστό (που είναι ανύπαρκτες..), τότε είναι......κυριολεξίες τα όσα γράφει! Εάν δεν βολεύει το σενάριο τότε.......πρέπει να βγούνε «ασφαλή συμπεράσματα»!

Αλληγορικό βιβλίο λοιπόν η Εβραϊκή «Παλαιά Διαθήκη». Βρε για δες ΤΙ σκαρφίζονται, και προπάντων με ποιο περιτύλιγμα «χρυσώνουνε» το χάπι!

Επομένως (έτσι για την ιστορία δηλαδή…) πρόκειται περί μίας σύνθεσης αφηγημάτων, ας πούμε, όπου οι συντάκτες (οι…Γιαχβεδολόγοι) χρησιμοποιούν συμβολικές πράξεις (ας το συγκρατήσουμε αυτό παρακαλώ) ως μέσο, προκειμένου να γίνει το μήνυμα τους πιο αισθητό στον αναγνώστη.

Κάπως έτσι φίλτατε άρπα-κόλλα ευρωπαίε?

Εφόσον λοιπόν μας μεταφέρεις την ανάγκη ερμηνείας ώστε να αντιληφθούμε το «κρυφό» μήνυμα που αφήσανε κληρονομιά οι ΕΒΡΑΙΟΙ για τους ΕΒΡΑΙΟΥΣ (μην ξεχνιέσαι: «ερμηνεύεις» την υφαρπαγμένη Εβραϊκή ιστορία) θα με διευκόλυνες πραγματικά ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ εάν μου εξηγούσες το……αλληγορικό μήνυμα των παρακάτω «μηνυμάτων».

1) «Και είπεν ο Κύριος προς τον Μωυσήν. Λάβε πάντας τους αρχηγούς του λαού και κρέμασον αυτούς ενώπιον του Κυρίου, κατέναντι του ηλίου…και είπεν Ο Μωυσής (επαυξάνων!) …φονεύσατε έκαστος τους ανθρώπους αυτού. Ήσαν δε οι αποθανόντες εν τη πληγή εικοσιτέσσαρες χιλιάδες»

2) «Αν ο θεός είναι μετ’εμού και με διαφυλάξη εν τη οδώ ταύτη εις την οποίαν υπάγω και μοι δώση άρτον να φάγω και ενδύματα να ενδυθώ και επιστρέψω εν ειρήνη εις τον οίκον του πατρός μου τότε (!) ο Κύριος θέλει είσθε Θεός μου» (Γεν. ΚΗ’20) (θαυμάστε ΣΟΦΙΑ που επέδειξαν οι τσοπαναραίοι στους…όρους αποδοχής του Θεού!)

3) «και είπεν η πρεσβυτέρα (κόρη) προς την νεωτέρα…ελθέ άς ποτίσωμεν τον πατέρα ημών οίνον κι ας κοιμηθώμεν μετ’αυτού» «…άνθρωπος δεν είναι επι της γής (η…δικαιολογία έτοιμη!) δια να εισέλθη προς ημάς κατά την συνήθεια πάσης της γής(του στραβού το δίκαιο να λέγεται!)» (Γεν.ΙΘ’ 31-32) (Μα, τι ΗΘΟΣ ΔΙΚΑΙΩΝ δείχνουνε οι δύο παρθένες! )

4) «έχω δύο θυγατέρας αίτινες δεν εγνώριζαν άνδρα (χμμμ), να σας φέρω λοιπόν αυτάς έξω και κάμετε είς αυτάς όπως φανή είς εσάς αρεστόν» (Φαίνετε λοιπόν ότι οι γυναίκες δεν είναι παρά το….προστατευτικό «σώμα» των βιβλικών πατριαρχών. Σε κάθε ευκαιρία!)

5) «και όμως αληθώς αδελφή μου είναι (!) θυγατήρ του πατρός μου αλλ’ουχί θυγατήρ της μητρός μου, και έγινε γυνή μου» (Γεν. Κ’12) (Δεν μπορείτε να πείτε: λεπτότατοι διαχωρισμοί περί συγγένειας στην Χαλδαική Θεουργία!)

6) «Ιδού γνωρίζω ότι είσαι γυνή ευειδής. Θέλει συμβή λοιπόν ώστε καθώς σε ίδωσιν οι Αιγύπτιοι, θέλουσιν ειπει, Γυνή αυτού είναι αυτή και θέλουσι φονεύσει εμέ, εσέ δε θέλουσι φυλάξει ζώσαν, ειπέ λοιπόν ότι είσαι αδελφή μου (!) δια να γίνει καλόν εις εμέ εξ αιτίας σου και να φυλαχθή η ζωή μου» (Γεν. ΙΒ’10-13) (Διαβάστε, και ξαναδιαβάστε αυτό το «μεγαλείο» του….κρυμμένου μηνύματος! Περιττό να πούμε ότι έγινε…ανάρπαστη η πρώτη κυρία!!)

7) «Ουδέν θνησιμαίον θέλετε τρώγει,εις τον ξένον τον εντός των πυλών σου θέλεις δίδει αυτά, δια να τρώγη αυτό ή θέλεις πωλεί αυτό εις αλλογενή διότι λαός άγιος είσαι» !!!! (Δευτ. ΙΔ’21) (Απολαύστε το μεγαλείο του εβραιοχριστιανικού Θεού! Απολαύστε…..μήνυμα!)

8) «και επεβαρύνθη η χείρ του Κυρίου επι τους Αζωτίους και εξωλόθρευσεν αυτούς και επάταξεν αυτούς (Ο’ είς τας εδρας) με αιμορροϊδας, και την Αζωτον και τα ορια αυτης» (Α’Σαμουήλ Ε’6& Ο’ Α’ Βασιλ. Ε’1-6) (Ποιο άραγε να είναι ΕΔΩ το άτιμο το «κρυφό μήνυμα» που κρύβεται πίσω από….αναμμένους πρωκτούς, οπίσθια και έδρες????)

Ας μην συνεχίσουμε όμως καλύτερα με την αθλιότητα της κατά τα άλλα «Αγίας Γραφής». Απλά ας την διαβάσει ο κόσμος επιτέλους, χωρίς παραισθησιογόνα και αλληγορικές δικαιολογίες, για να καταλάβει τι χορό στήσανε στην καμπούρα του!

ΑΜΗΝ, ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 20:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
Τι να βγούνε λέει?? «Ασφαλή συμπεράσματα»?????
Και ΠΟΙΟΣ θα τα εξάγει αυτά τα «ασφαλή συμπεράσματα»? ΕΣΥ????

Το παραμύθι της «αλληγορίας» το κάνουνε χρήση οι χριστιανοί ΠΑΝΤΟΤΕ κατα το δοκούν! Όταν πρόκειται να αναγνώσουνε τις υποτιθέμενες προφητείες για τον Χριστό (που είναι ανύπαρκτες..), τότε είναι......κυριολεξίες τα όσα γράφει! Εάν δεν βολεύει το σενάριο τότε.......πρέπει να βγούνε «ασφαλή συμπεράσματα»!

Αλληγορικό βιβλίο λοιπόν η Εβραϊκή «Παλαιά Διαθήκη». Βρε για δες ΤΙ σκαρφίζονται, και προπάντων με ποιο περιτύλιγμα «χρυσώνουνε» το χάπι!
Επομένως (έτσι για την ιστορία δηλαδή…) πρόκειται περί μίας σύνθεσης αφηγημάτων, ας πούμε, όπου οι συντάκτες (οι…Γιαχβεδολόγοι) χρησιμοποιούν συμβολικές πράξεις (ας το συγκρατήσουμε αυτό παρακαλώ) ως μέσο, προκειμένου να γίνει το μήνυμα τους πιο αισθητό στον αναγνώστη.
Κάπως έτσι φίλτατε άρπα-κόλλα ευρωπαίε?

Εφόσον λοιπόν μας μεταφέρεις την ανάγκη ερμηνείας ώστε να αντιληφθούμε το «κρυφό» μήνυμα που αφήσανε κληρονομιά οι ΕΒΡΑΙΟΙ για τους ΕΒΡΑΙΟΥΣ (μην ξεχνιέσαι: «ερμηνεύεις» την υφαρπαγμένη Εβραϊκή ιστορία) θα με διευκόλυνες πραγματικά ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ εάν μου εξηγούσες το……αλληγορικό μήνυμα των παρακάτω «μηνυμάτων».


Εάν εσύ είσαι ανίκανος να ερμηνεύσεις πράγματα, αυτό δεν αποτελεί γενίκευση.

Δεν είναι τυχαίο ότι η Εκκλησία έχει χωρίσει τα βιβλία της Βίβλος σε τρία μέρη:
"Στα Ιστορικά"
"Στα Ποιητικά-Διδακτικά" και
"Στα Προφητικά"

Δεν είναι τυχαίο ότι ο Ιεζεκιήλ ανήκει στα προφητικά βιβλία.

Αφού όμως εσύ δε βλέπεις συμβολισμούς που επιδέχονται ερμηνείες όπως στην προφητεία του Ιεζεκιήλ, που μας ανέφερε ο Sesostris και που σχολίασα εγώ, τότε να μας πεις πως είναι δυνατόν και προκειμένου να αντιμετωπίσουν μία γυναίκα πόρνη την Ολιβά, χρειάστηκε να μαζευτούν ολόκληροι στρατοί!, Βαβυλώνιοι, Χαλδαίοι, Ασσύριοι κ.λ.π...... με επίλεκτους μάλιστα στρατηγούς και ηγεμόνες! για να περικυκλώσουν ΤΙ? Την Πόρνη Ολιβά!!!!!


quote:
Schwabe:
1) «Και είπεν ο Κύριος προς τον Μωυσήν. Λάβε πάντας τους αρχηγούς του λαού και κρέμασον αυτούς ενώπιον του Κυρίου, κατέναντι του ηλίου…και είπεν Ο Μωυσής (επαυξάνων!) …φονεύσατε έκαστος τους ανθρώπους αυτού. Ήσαν δε οι αποθανόντες εν τη πληγή εικοσιτέσσαρες χιλιάδες»

2) «Αν ο θεός είναι μετ’εμού και με διαφυλάξη εν τη οδώ ταύτη εις την οποίαν υπάγω και μοι δώση άρτον να φάγω και ενδύματα να ενδυθώ και επιστρέψω εν ειρήνη εις τον οίκον του πατρός μου τότε (!) ο Κύριος θέλει είσθε Θεός μου» (Γεν. ΚΗ’20) (θαυμάστε ΣΟΦΙΑ που επέδειξαν οι τσοπαναραίοι στους…όρους αποδοχής του Θεού!)

3) «και είπεν η πρεσβυτέρα (κόρη) προς την νεωτέρα…ελθέ άς ποτίσωμεν τον πατέρα ημών οίνον κι ας κοιμηθώμεν μετ’αυτού» «…άνθρωπος δεν είναι επι της γής (η…δικαιολογία έτοιμη!) δια να εισέλθη προς ημάς κατά την συνήθεια πάσης της γής(του στραβού το δίκαιο να λέγεται!)» (Γεν.ΙΘ’ 31-32) (Μα, τι ΗΘΟΣ ΔΙΚΑΙΩΝ δείχνουνε οι δύο παρθένες! )

4) «έχω δύο θυγατέρας αίτινες δεν εγνώριζαν άνδρα (χμμμ), να σας φέρω λοιπόν αυτάς έξω και κάμετε είς αυτάς όπως φανή είς εσάς αρεστόν» (Φαίνετε λοιπόν ότι οι γυναίκες δεν είναι παρά το….προστατευτικό «σώμα» των βιβλικών πατριαρχών. Σε κάθε ευκαιρία!)

5) «και όμως αληθώς αδελφή μου είναι (!) θυγατήρ του πατρός μου αλλ’ουχί θυγατήρ της μητρός μου, και έγινε γυνή μου» (Γεν. Κ’12) (Δεν μπορείτε να πείτε: λεπτότατοι διαχωρισμοί περί συγγένειας στην Χαλδαική Θεουργία!)

6) «Ιδού γνωρίζω ότι είσαι γυνή ευειδής. Θέλει συμβή λοιπόν ώστε καθώς σε ίδωσιν οι Αιγύπτιοι, θέλουσιν ειπει, Γυνή αυτού είναι αυτή και θέλουσι φονεύσει εμέ, εσέ δε θέλουσι φυλάξει ζώσαν, ειπέ λοιπόν ότι είσαι αδελφή μου (!) δια να γίνει καλόν εις εμέ εξ αιτίας σου και να φυλαχθή η ζωή μου» (Γεν. ΙΒ’10-13) (Διαβάστε, και ξαναδιαβάστε αυτό το «μεγαλείο» του….κρυμμένου μηνύματος! Περιττό να πούμε ότι έγινε…ανάρπαστη η πρώτη κυρία!!)

7) «Ουδέν θνησιμαίον θέλετε τρώγει,εις τον ξένον τον εντός των πυλών σου θέλεις δίδει αυτά, δια να τρώγη αυτό ή θέλεις πωλεί αυτό εις αλλογενή διότι λαός άγιος είσαι» !!!! (Δευτ. ΙΔ’21) (Απολαύστε το μεγαλείο του εβραιοχριστιανικού Θεού! Απολαύστε…..μήνυμα!)

8) «και επεβαρύνθη η χείρ του Κυρίου επι τους Αζωτίους και εξωλόθρευσεν αυτούς και επάταξεν αυτούς (Ο’ είς τας εδρας) με αιμορροϊδας, και την Αζωτον και τα ορια αυτης» (Α’Σαμουήλ Ε’6& Ο’ Α’ Βασιλ. Ε’1-6) (Ποιο άραγε να είναι ΕΔΩ το άτιμο το «κρυφό μήνυμα» που κρύβεται πίσω από….αναμμένους πρωκτούς, οπίσθια και έδρες????)

Ας μην συνεχίσουμε όμως καλύτερα με την αθλιότητα της κατά τα άλλα «Αγίας Γραφής». Απλά ας την διαβάσει ο κόσμος επιτέλους, χωρίς παραισθησιογόνα και αλληγορικές δικαιολογίες, για να καταλάβει τι χορό στήσανε στην καμπούρα του!


Το να αντιγράψεις ότι βρίσκεις στο διαδίκτυο προκειμένου να πεις κάτι, είναι το ποιο εύκολο.

Γράφεις: "Ας μην συνεχίσουμε όμως καλύτερα με την αθλιότητα της κατά τα άλλα «Αγίας Γραφής». Απλά ας την διαβάσει ο κόσμος επιτέλους, χωρίς παραισθησιογόνα και αλληγορικές δικαιολογίες, για να καταλάβει τι χορό στήσανε στην καμπούρα του!"

To να τη διαβάσει είναι όντως το ζητούμενο.

Θα σχολιάσω, μόνο ένα γιατί είναι κουραστικό και άνευ νοήματος να ασχοληθώ με τα υπόλοιπα.
Αν θέλεις όμως διάλεξε όποιο θες από τα υπόλοιπα για να το σχολιάσω.
Εσύ αυτό που κάνεις είναι να αντιγράφεις από το διαδίκτυο και τίποτε περισσότερο.

Στο δια ταύτα.
Αναφέρεσαι στην τιμωρία που επέβαλε ο Θεός στους Ισραηλίτες που λάτρεψαν τον Βάαλ-Φεγώρ.
Η συγκεκριμένη λατρεία του Βάαλ-Φεγώρ, επέτρεπε την αιμομιξία, την κτηνοβασία και ακόμη απαιτούσε την ανθρωποθυσία!
Οι Μαδιανίτες ήσαν και αυτοί Εβραίοι! δεν ήσαν όμως Ισραηλίτες. Θα πρέπει να αναφερθεί αυτό.

Ο Θεός λοιπόν κάλεσε τον Εβραίο Ιακώβ και σύναψε μαζί του μία συμφωνία.
Η συμφωνία αυτή έπρεπε να τηρηθεί και δεν ήταν άλλη από την πίστη στον Έναν και αληθινό Θεό, και ο Θεός έκτοτε τον ονόμασε "Ισραήλ".
Όταν λοιπόν οι Ισραηλίτες, δηλαδή οι απόγονοι του Ιακώβ που ασπάστηκαν τον Θεό του Ιακώβ, άρχισαν να καταστρατηγούν τη συμφωνία αυτή και να λατρεύουν άλλους θεούς, έγιναν επίορκοι καταπατώντας τη συμφωνία.

Θα μπορούσαν να εγκαταλείψουν τους λοιπούς Ισραηλίτες και να πάνε με τους άλλους Εβραίους Μαδιανίτες, όχι όμως να θέλουν να λέγονται Ισραηλίτες αλλά να λατρεύουν άλλους θεούς.
Εμφανίζεται λοιπόν αυστηρός εδώ ο Θεός, αλλά έτσι έπρεπε να είναι τη στιγμή που δημιουργείτε ένας θρησκευτικός και όχι εθνικός λαός.
Αν κάποιος δεν ήθελε θα μπορούσε να φύγει, να εγκαταλείψει τους υπόλοιπους Ισραηλίτες.

Την υποκρισία όμως ο Θεός δε φαίνεται να τη συμπαθεί.
Απονομή δικαιοσύνης έχουμε λοιπόν.
Παράβαση του κανόνα και τιμωρία του παραβάτη. Σε κανέναν δεν επέβαλε κάτι, όποιος δεν ήθελε μπορούσε να φύγει. Όχι όμως να μείνει και να καλείτε "λαός του Θεού" καταστρατηγώντας τη συμφωνία με το Θεό.

Ο Θεός ήθελε σιγά σιγά να προετοιμάσει τον άνθρωπο να δεχτεί τη διδασκαλία Του και το Λόγο Του. Έκανε έναν πόλεμο λοιπόν και πόλεμος χωρίς θύματα δεν υπάρχει.
Το σφάλμα λοιπόν ανήκει σε αυτούς που παραβίασαν τους όρους και όχι σε αυτόν που τιμώρησε για την παραβίαση των νόμων.

Εάν ο Θεός είχε αφήσει τους Ισραηλινούς να ανακατευτούν με τους Μαδιανίτες, και να ασπαστούν τους θεούς τους, τότε θα είχαν χάσει τον προσανατολισμό τους και θα θυσίαζαν στους ψεύτικους αυτούς θεούς, τους γιους τους και τις κόρες τους και το πως? τους καίγανε στη φωτιά, για αφιέρωμα προς τους θεούς αυτούς! (Δευτερονόμιο κεφ.12 30-31).

-Για τα υπόλοιπα διάλεξε ένα όποιο θες και θα το σχολιάσω.

Η Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου απο τους Τούρκους

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 13/02/2011 20:15:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy