ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ένα πείραμα σε βάθος ΙΙ, Κάθοδος / Κατάδυση (συγκριτική μελέτη)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 00:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ όμορφα zip, με μάγεψε ο βυθός. Καταπληκτικός και ο Καζαντζάκης από τις πηγές σου, δεν το γνώριζα το κείμενο καθόλου.

Ως αυτοδύτης -εσωτερικά- πράγματι αναγνωρίζω τις παράλληλες γραμμές που έχεις τραβήξει. Ως δύτης βέβαια... δεν έχω πείρα από άποψη τεχνικής, αλλά θαρρώ πως είναι χρησιμότατες κι έτσι οι πληροφορίες που δίνεις.

Βέβαια στο δικό μου "βυθό" συναντώ "διάστημα", "πλανήτες" και νεφελώματα πολύχρωμα... όμως δεν παύει να είναι... ο "βυθός" μου.

Κι αν κρίνω από τις αντιστοιχίες χρωμάτων που δίνεις για το... "βάθος κατάδυσης"... μια χαρά τα πήγα και χαίρομαι γι'αυτό.

(μόνο με "οραματισμό" ως αφετηρία έχω καταίβει -ως εικόνα σε βυθό".)

Την αποσυμπίεση βέβαια την έμαθα "πρακτικά" καθώς "αυτο-δίδακτη", όμως πράγματι συμβαίνει.

Θαρρώ πως το σώμα μας περιλαμβάνει όλες τις οδηγίες "χρήσεως", αρκεί να το σεβόμαστε και να το "ακούμε", δίχως να το πιέζουμε στα "όρια" του...

Παρ' όλο που οι περισσότεροι συγγραφείς και δάσκαλοι τονίζουν τις 'κακοτοπιές" και τους "κυνδίνους" του διαλογισμού δίχως εκπαίδευση ή παρουσία-οδηγίες από δάσκαλο, προσωπικά δεν είδα τίποτε "επικύνδινο" στη διαδικασία -όσων με αφορά τουλάχιστον γιατί μόνο με εμένα ως σημείο αναφοράς μπορώ να κρίνω-

-λόγω ακριβώς του προβλήματος να βρω αξιόλογο & έμπιστο δάσκαλο μέχρι τώρα- προχωρώ από πολύ καιρό μόνη μου.

Μπορώ μόνο για ευεργετικές επιδράσεις του διαλογισμού να μιλήσω, σε σημείο μάλιστα που αναρωτιέμαι γιατί τόσος θόρυβος για "κυνδίνους"...

Μήπως αυτό δρα ανασταλτικά σε πολλούς, ώστε να μην δοκιμάζουν καν να διαλογιστούν και να βουτήξουν στα βαθειά?

Μήπως γιατί πολλοί δεν θέλουν να δουν τις αλήθειες τους?

Μήπως αφορά "ο κύνδινος" περισσότερο αυτούς που δεν 'εχουν διυρήνει τη συνειδητότητα τους?


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 10:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

αρχικά ευχαριστώ για την συμμετοχή σας και τα καλά σας λόγια. Είναι πολύ ευχάριστο να βλέπεις κάποιες φορές μια τέτοια ανταπόκριση απ' όσα λες κι απ' όσα γράφεις.

Όπως είπαμε, ο βυθός - και ο βυθός μας - είναι μια περιοχή διαβαθμισμένη. Αλλού είναι ρηχός, αλλού είναι βαθύς.

quote:
Μπορώ μόνο για ευεργετικές επιδράσεις του διαλογισμού να μιλήσω, σε σημείο μάλιστα που αναρωτιέμαι γιατί τόσος θόρυβος για "κυνδίνους"...

Συμφωνώ. Γίνεται πολύς θόρυβος γι' αυτούς τους κινδύνους, κατά την γνώμη μου όμως όχι αδικαιολόγητα. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι κίνδυνοι - οι όποιοι κίνδυνοι - αυτοί εμφανίζονται σε μεγάλα βάθη. Όταν λέμε μεγάλα βάθη, εννοούμε περιοχές που ο ανθρώπινος οργανισμός αρχίζει πλέον να ξεφεύγει από τα συνηθισμένα του που λέμε, αρχίζει να επηρρεάζεται από τις συνθήκες ενός δυσβαρικού, ενός υπερβαρικού περιβάλλοντος. Εκεί εμφανίζονται αυτοί οι κίνδυνοι.

Οι άνθρωποι δεν είναι φτιαγμένοι για να ζουν στο νερό. Δεν μπορούν να αναπνεύσουν μέσα στο νερό. Δεν μπορούν να ζήσουν. Όπως στον βυθό μιας θάλασσας, έτσι και μέσα μας, στο "είναι" μας, υπάρχει πίεση. Ας δούμε πόσο άγχος είμαστε γεμάτοι μια συνηθισμένη μέρα, τι πίεση εσωκλείουμε μέσα μας, τι αγωνία. Όταν όλα αυτά - μέσω του διαλογισμού - τα δούμε κατάφατσα που λένε, τότε υπάρχει κίνδυνος. Γι' αυτό θα πρέπει να είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι. Safe diving, αυτό μας ενδιαφέρει.

Οι καταδύσεις αυτές, είναι καταδύσεις ΑΝΑψυχής. Αυτό σημαίνει, πως κάνουμε μια βουτιά, μία κάθοδο, για να περάσουμε καλά, για να έχουμε ψυχική ΑΝΑταση, να νιώσουμε όμορφα. Δεν βουτάμε για να θέσουμε την ζωή μας σε κίνδυνο, δεν βουτάμε για να μείνουμε ανάπηροι. Όταν τηρηθούν όλοι οι κανόνες, τότε - τουλάχιστον από την δική μου εμπειρία - σας διαβεβαιώ πως η αίσθηση που έχεις όταν βγαίνεις από το νερό είναι απίθανη και τα λόγια είναι πολύ φτωχά για να την περιγράψουν.

quote:
Μήπως αυτό δρα ανασταλτικά σε πολλούς, ώστε να μην δοκιμάζουν καν να διαλογιστούν και να βουτήξουν στα βαθειά?

Μπορεί. Σε κάποιους. Εμείς όμως - κατά την άποψή μου - είμαστε υποχρεωμένοι να τους ενημερώνουμε. Το πως ακριβώς θα δράσει αυτή η ενημέρωση για τους κινδύνους στον καθένα, δεν το γνωρίζουμε (και δεν μας απασχολεί). Μια κατάδυση / κάθοδος, είναι ρίσκο. Πάντα. Όσο προετοιμασμένος και να είσαι, όσο καλός αυτοδύτης και να είσαι, όσο καλά κι αν ξέρεις την περιοχή του βυθού. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τι θα βρεις ΜΕΣΑ στον βυθό. Τι θα συναντήσεις. Είναι μια άγνωστη περιοχή. Εδώ, βουτάμε την μέρα σε κάποιο μέρος, βλέπουμε πέντε πράγματα και την νύχτα προγραμματίζουμε μια νυχτερινή κατάδυση ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ που βουτήξαμε το πρωϊ και όταν μπούμε στο νερό, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ! Αυτά που είδαμε το πρωϊ, λες και δεν υπάρχουν! ΑΛΛΑΖΕΙ όλο το τοπίο, κι εκεί που λες, "πάλι εδώ θα βουτήξω ; το ξέρω το μέρος", βγαίνεις και λες "πω, πω! το είδες αυτό ; το είδες εκείνο ; τέλειο, ε; ".

quote:
Μήπως γιατί πολλοί δεν θέλουν να δουν τις αλήθειες τους?

Αναμφίβολα. Δεν μπορούμε να τους κατηγορίσουμε. Μερικοί άνθρωποι έχουν συμβιβαστεί. Άλλοι φοβούνται. Άλλοι, απλώς δεν θέλουν. Η επιλογή είναι δική τους.

quote:
Μήπως αφορά "ο κύνδινος" περισσότερο αυτούς που δεν 'εχουν διυρήνει τη συνειδητότητα τους?

Ο κίνδυνος πάντα υπάρχει. Και μια βουτιά μικρή να κάνεις, ένα μακροβούτι που λέμε, το καλοκαίρι, μπορεί να χτυπήσεις, μπορεί να πάθεις κάποιο ατύχημα. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πνιγεί στο ένα μέτρο. Υπάρχουν κι άλλοι, που πνίγονται σε μια κουταλιά νερό... ας μην το ξεχνάμε αυτό ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 11:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου zip, συμμερίζομαι τις απόψεις σου. Και η αλήθεια είναι πως έχω πολλά ερωτηματικά ακριβώς επειδή είμαι "αυτοδίδακτη". Με τίποτε δεν θα μπορούσα να προτείνω και σε άλλους να κάνουν αυτό που κάνω ή να μην το κάνουν, θαρρώ πως το λιγότερο "ανεύθυνο" θα ήταν εκ μέρους μου...

Πριν ξεκινήσω βέβαια είχα διαβάσει πάρα πολλά, όπου και πάντα μα πάντα συμπεριλαμβανόταν συμβουλές για την απαιτούμενη προσοχή και την αναγκη ύπαρξης δασκάλου. Ανήσυχο πνευμα εγώ όμως, δεν μπορούσα να περιμένω.
Ήθελα να βουτήξω. Τις πρώτες φορές αισθανόμουν να κρέμεται πάνω μου ένας "φόβος" -από τις τόσες επισημάνσεις για τους κυνδίνους και τον "θάνατο" που μπορεί να επέλθει ή άλλες μόνιμες βλέβες- που δεν με άφηνε να ολοκληρώσω τη βουτιά.

Με τον καιρό απέβαλα αυτό τον φόβο. Έμεινε όμως ένα κομμάτι υγιούς φόβου "αυτοσηντήρησης". Άρχισα να βουτάω λοιπόν κάθε φορά και πιο βαθειά, κάθε φορά και περισσότερη ώρα... (Το πιο βαθειά είναι βάβαια σχετικό, καθώς δεν είχα μέτρο ΄συγκρισης για να ξέρω πόσο βαθειά έφτασα, τώρα από 'σένα έμαθα π.χ. τις αναλογίες χρωμάτων)

Διαπίστωσα πως κάθε φορά ήταν διαφορετικά. Και πως πράγματι ερχόταν ένα σημείο που σχεδόν "έπαυα να αναπνέω" και πως ήταν απαραίτητη αποσυμπίεση ανεβαίνοντας κτλ.

Για ένα πολύ μεγάλο διάστημα η Αναψυχή και η Ανάταση ήταν τα μόνο συναισθήματα βγαίνοντας. Μια απέραντη γαλήνη και αρμονία που για ώρες έμενε να με τυλίγει μετά. Τα τοπία ή τα χρώματα ήταν κάθε φορά διαφορετικά, αλλά το αποτέλεσμα κάθε φορά σαγηνευτικό...

Πριν από ενάμυσι μήνα περίπου όμως φαίνεται πως ίσως έφτασα σε κάποιο οριακό σημείο...

(Λέγεται πως καλά είναι να μην αναφέρουμε τις εμπειρίες μας, ωστόσο δίχως λεπτομέρειες θα ήθελα να αναφέρω αυτό το ένα καθώς θεωρρώ, πως ίσως βοηθηθούν και άλλοι από το διάλογο)

"Ξαφνικά" τέλειωσαν οι εικόνες. -Να διευκρινίσω πως τους τελευταίουςμήνες κάθε φορά "έμπαινα"/βούταγα με τη συγκέντωση στο τρίτο μάτι...-
ένα φως ξαφνικά σαν έκρηξη ξεκίνησε από το τρίτο μάτι και απλώθηκε πάνω σε όλο μου το σώμα, με τύληξε στην κυριολεξία. Και μετά... σκοτάδι, βαθύ σκοτάδι. "Τι έγινε τωρά?" σκέφτηκα. Πέθανα? "Σχίστηκε κάτι?", τι ήταν αυτό?

Έμεινα λίγο ακόμη με κλειστά τα μάτια, και αφού άρχισα σιγά-σιγά να "συνέρχομαι" σηκώθηκα.

Ερωτήματα πολλά, αλλά η ηρεμία και η γαλήνη ήταν όπως και κάθε άλλη φορά πάλι εκεί. Φυσικά δεν "έφυγα", δεν "πνίγηκα", αλλά δεν είμαι και σε θέση να γνωρίζω τι ακριβώς έγινε και γιατί...

(αυτή είναι και η μεγαλύτερη έλλειψη σε κάποιον που δεν έχει δάσκαλο= δεν έχει κάποιον πιο έμπειρο να του λύσει απορίες, να τον "τραβήξει έγκαιρα" αν κινδυνεύει και το έχει "παρακάνει"... Αλλά ταυτόχρονα είναι και "ευλογία" γιατί "αναγκάζεσαι" να δώσεις μόνος σου τις απαντήσεις. Σκάβεις όλο και πιο βαθειά. αναγνωρίζεις σταδιακά τις δυνάμεις και τις αδυναμίες σου. Μαθαίνεις τον ίδιο σου τον εαυτό. Κανένας δάσκαλος θαρρώ δεν μπορεί να ξέρει το βυθό του άλλου... Όμως απαιτεί σίγουρα σύναιση και "πολλαπλάσια προσοχή" αν βουτάς ως "αυτοδίδακτος"...)

Οι συμβουλές που είχα διαβάσει κατά καιρούς αναδύθηκαν στο νου. "Λες αυτό να εννοούν ως "κίνδυνο"? Κάποιοι δάσκαλοι αναφέρουν στους κινδύνους ακόμη και μόνιμο "σχίσιμο" της "αύρας"...

Απλά εμπειρικά θα έλεγα, πως ήταν το μακρύτερο μακροβούτι μου...

Αν έχει κανείς "απαντήσεις" στα ερωτήματα μου, πολύ ευχαρίστως να τις ακούσω

Και πριν κλείσω το ποστ, θα συμφωνίσω απόλυτα μαζί σου καλέ μου zip:

quote:
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πνιγεί στο ένα μέτρο. Υπάρχουν κι άλλοι, που πνίγονται σε μια κουταλιά νερό... ας μην το ξεχνάμε αυτό ...

Και άλλοι δεν μπορούν να σταματίσουν κάν τη "φασαρία" των σκέψεων τους για να βουτίξουν... Μένουν ας πούμε κολλημένοι στη βάρκα ή στην παραλία...

Και φυσικά δεν κατηγορεί κανείς κανέναν. Ακόμη και αυτό ισως είναι μια "δικλείδα" ασφαλείας, καθώς τους προστατεύει κατά κάποιο τρόπο από το να θέσουν τον εαυτό τους σε κύνδινο.

"Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία"
Ευχαριστώ



http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 12:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι άνθρωποι δεν είναι φτιαγμένοι για να ζουν στο νερό. Δεν μπορούν να αναπνεύσουν μέσα στο νερό. Δεν μπορούν να ζήσουν. Όπως στον βυθό μιας θάλασσας, έτσι και μέσα μας, στο "είναι" μας, υπάρχει πίεση. Ας δούμε πόσο άγχος είμαστε γεμάτοι μια συνηθισμένη μέρα, τι πίεση εσωκλείουμε μέσα μας, τι αγωνία. Όταν όλα αυτά - μέσω του διαλογισμού - τα δούμε κατάφατσα που λένε, τότε υπάρχει κίνδυνος. Γι' αυτό θα πρέπει να είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι. Safe diving, αυτό μας ενδιαφέρει.

Μήπως, αγαπητέ zip, η κατάδυση αυτή είναι υποσυνείδητα επιθυμητή στον άνθρωπο, γιατί θέλει να επιστρέψει εκεί από όπου η ύπαρξή του ξεκίνησε (το υγρό στοχείο);

Μήπως ο κίνδυνος ξεκινάει όταν ο άνθρωπος φθάσει σε ένα τετοιο σημείο στο οποίο τελειώνει η αντοίχισή της αναζήτησης της ψυχής του με την υποθαλάσσια κατάδυση, επειδή αυτό το σημείο είναι το όριο στο οποίο δηλώνεται ότι η ύπαρξή μας (πηγαίνοντας προς τα πίσω στο χρόνο), πριν από το υγρό στοιχείο ήταν κάτι άλλο;

Φιλικά

ΚηφεύςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 13:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Ξαφνικά" τέλειωσαν οι εικόνες. -Να διευκρινίσω πως τους τελευταίουςμήνες κάθε φορά "έμπαινα"/βούταγα με τη συγκέντωση στο τρίτο μάτι...- ένα φως ξαφνικά σαν έκρηξη ξεκίνησε από το τρίτο μάτι και απλώθηκε πάνω σε όλο μου το σώμα, με τύληξε στην κυριολεξία. Και μετά... σκοτάδι, βαθύ σκοτάδι. "Τι έγινε τωρά?" σκέφτηκα. Πέθανα? "Σχίστηκε κάτι?", τι ήταν αυτό?

Αν έχει κανείς "απαντήσεις" στα ερωτήματα μου, πολύ ευχαρίστως να τις ακούσω


Έφτασες αρκετά βαθιά. Θα σου πω μια δική μου εμπειρία - από την κατάδυση - και κάνε τους δικούς σου παραλληλισμούς. Μπορεί να βρεις αυτές τις απαντήσεις που ψάχνεις.

Προσωπικά κατάλαβα τι σημαίνει κατάδυση, όταν έφτασα κάτω από τα -35m. Κατ' αρχήν, σε τέτοιο βάθος - αναπνέοντας ατμοσφαιρικό αέρα - το άζωτο αρχίζει να επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό. Αρχίζει η νάρκωση αζώτου. Αυτή η νάρκωση εκδηλώνεται στον αυτοδύτη με συμπτώματα παρόμοια με αυτά της μέθης από την αλκοόλη. (Πάντα σε συνδιασμό με τα όρια και τις ανοχές του κάθε οργανισμού) - Είναι δηλ. σαν να μεθάς πίνοντας ένα μπουκάλι ουϊσκι. Αρχικά ο αυτοδύτης - και όσο κατεβαίνει βαθύτερα - αισθάνεται μια ευφορία. Από τα -30m συνήθως εμφανίζεται αυτό - ανάλογα με τον οργανισμό. Μπορεί σε κάποιον η νάρκωση να εμφανιστεί στα -30m, μπορεί σε κάποιον άλλον στα -40m. Όλοι όμως το παθαίνουν γιατί ο οργανισμός αρχίζει στους ιστούς του να "φορτώνει", όπως λέμε, άζωτο δηλ. περισσότερα μόρια αζώτου "φορτώνονται" στο αίμα του. (γι' αυτό και κάνουμε αποσυμπίεση μετά)

Έπειτα, σχετικά με αυτό το σκοτάδι που λες, είναι λογικό. Σε τέτοια βάθη, δεν φτάνει το φως. Μένει μονάχα το σκούρο μπλε. Εγώ προσωπικά κατάλαβα και είπα "ναι, τώρα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κάνω κατάδυση", όταν έφτασα στα -40m. Για παράδειγμα, μέχρι τα -30m, αν ο βυθός είναι καθαρός και έχει καλή ορατότητα, αν κοιτάξεις προς τα πάνω, θα δεις την επιφάνεια. Στα -40m όμως, όσο καλή ορατότητα και να έχει ο βυθός, η επιφάνεια χάνεται και αυτό που βλέπεις μοιάζει με ένα νεφέλωμα (όπως στο διάστημα). Αυτό συμβαίνει γιατί εμφανίζονται διάφορες διάσπαρτες συγκεντρώσεις πλαγκτόν στις οποίες όταν πέσει το φως, λαμπιρίζουν σαν άστρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 13:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην νομίζεις πως τα -40m είναι μικρό βάθος. Αναλογικά αν το δεις, είναι περίπου τρεις πεντα-όροφες οικοδομές. Είναι πολύ μεγάλο βάθος. Εμείς συνήθως βουτάμε στα -25m με -30m. Και φυσικά το κάνουμε για την ασφάλειά μας. Αποφεύγουμε να βουτάμε κάτω από τα -35m, άλλωστε σε τέτοια βάθη χρειάζεσαι φακό για να δεις καλύτερα. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 13:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με ατμοσφαιρικό αέρα στη μπουκάλα σου, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΔΥΘΕΙΣ κάτω από τα -60m. Κατ' αρχήν τα συμπώματα της νάρκωσης του αζώτου θα είναι πολύ έντονα και μπορεί να χάσεις τις αισθήσεις σου, έπειτα το ίδιο το οξυγόνο μετά τα -66m γίνεται τοξικό και θα σε σκοτώσει. Αυξάνει η μερική του πίεση. Για να καταδυθείς σε μεγαλύτερο βάθος με ασφάλεια, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ΜΕΙΓΜΑ αερίων στην μπουκάλα σου, συνήθως TRIMIX, ένα μείγμα που περιέχει αέριο Ήλιον.[κι αυτό δεν είναι τυχαίο, το ήλιον, αλλά δεν θα ήθελα να επεκταθώ εδώ, είναι πολύ εξιδεικευμένο] Και φυσικά, ΣΤΗΝ ΑΝΑΔΥΣΗ, θα πρέπει να είσαι εφοδιασμένος με τις λεγόμενες μπουκάλες stage, δηλ. εφεδρικές μπουκάλες που περιέχουν NITROX ή καθαρό οξυγόνο για να τις χρησιμοποιήσεις στις στάσεις που θα κάνεις για αποσυμπίεση. Αυτή η κατάδυση ονομάζεται ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΑΔΥΣΗ και πρέπει να είσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ εκπαιδευμένος. Διαφορετικά, 99,999% θα βγεις με νόσο, θα μείνεις παράλητος. Δεν θα σου φτάσει ο χρόνος δηλ. για την ανάδυση και την στάση, άσε που μπορεί να μην σου φτάσει και ο αέρας.

Δεν είναι απλή δηλ. μια τέτοια κάθοδος.

Όλα αυτά πάντα σε σχέση με τον χρόνο που θα παραμείνεις στον βυθό, ο οποίος όπως λέει και ο Κουστώ, κάνει κουμάντο. Σχετικά με αυτήν την "έκρηξη" που λες, εγώ θα τολμούσα να το συσχετίσω με την υπέρβαση του χρόνου μηδέν. Όταν στην κατάδυση ξεπερνά κάποιος αυτό τον χρόνο, τον λεγόμενο χρόνο μηδέν, δηλ. τον χρόνο που ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να παραμείνεις στον βυθό ΧΩΡΙΣ να αρχίσεις να "φορτώνεις" άζωτο, στον οργανισμό σου "πέφτει ένας διακόπτης". Αυτό είναι στιγμιαίο, δηλ. μπορεί να νιώσεις μια μικρή δυσφορία. Περνάει, σε χρόνο dt, ίσα ίσα που την καταλαβαίνεις δηλ. αλλά ο οργανισμός σου με κάποιον τρόπο σε ειδοποιεί για αυτήν την υπέρβαση. Είναι σαν να σπας το φράγμα του ήχου σε υπερηχητικό τζετ. Έχεις δει ποτέ εικόνες αεροπλάνου την ώρα που σπάει το φράγμα της ταχύτητας του ήχου ; Ένα τσαφ γίνεται, μια "έκρηξη" ... και μετά κανονικά, σαν να μην έγινε τίποτε ...

Edited by - zip on 12/11/2008 13:45:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 14:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου πω ένα απλό παράδειγμα >

"Βρετανικός", το αδελφάκι του Τιτανικού. Βρίσκεται σε βάθος περίπου -110m, ανοιχτά της Κέας. Πραγματοποιήθηκε κατάδυση για την ανεύρεσή του - μόνο για να βρουν το ναυάγιο δηλ. - από την ομάδα του Κουστώ, βούτηξε και ο ίδιος ο Κουστώ με το χαρακτηριστικό κόκκινο σκουφάκι του! (χε,χε)

Πρωτού ξεκινήσουν την κατάδυση, "βούλιαξαν" έναν θάλαμο - ανοιχτό από κάτω, σαν καμπάνα - σε βάθος -40m, τον οποίον τον στερέωσαν σε ένα συρματόσχοινο που έφτανε μέχρι τον πυθμένα της περιοχής. Αυτός ο θάλαμος, ήταν εφοδιασμένος με καθαρό οξυγόνο και θα ήταν η ΣΤΑΣΗ που θα έκαναν οι δύτες κατά την ανάδυση για να κάνουν αποσυμπίεση. Οι δύτες βούτηξαν με ΤΡΙΜΙΧ στις μπουκάλες τους. Πόσην ώρα νομίζεις ότι χρειάζεται για να φτάσει κάποιος στα -110m ; Δεν χρειάζεται κάποιον χρόνο ; Ασφαλώς, έστω Χ ο χρόνος ΚΑΘΟΔΟΥ μέχρι τα -110m. Κράτα τον αυτόν τον χρόνο, θα μας χρειαστεί.

Τώρα, δεν θα χρειαζόταν και κάποιος χρόνος για να δουν το ναυάγιο ; Για να το παρατηρήσουν δηλ. ; Απλώς να το δουν, όχι τίποτε άλλο. Να το αντικρύσουν δηλ. Έστω Ψ ο χρόνος αυτός. Ο χρόνος μηδέν είναι ο X+Ψ. Για το συγκεκριμένο παράδειγμα ο χρόνος Ψ ήταν νομίζω - απ' ότι θυμάμαι - 10min. Δηλ. ο Κουστώ και η ομάδα του ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΤΑ -110m μονάχα 10min αν ήθελε να κάνει αποσυμπίεση στα -40m, στον θάλαμο δηλ. 3 ώρες! Δηλ. για 10min παραμονή στον Βρεττανικό, το "κόστος" του αζώτου που φορτώνονται οι ιστοί σου "ξεπληρώνεται" με 3 ώρες παραμονή στο θάλαμο αποσυμπίεσης εισπέοντας καθαρό οξυγόνο. Έτσι και κάνεις 1 ώρα αποσυμπίεση - αντί για 3 - και βγεις στην επιφάνεια, το αίμα σου είναι τίνγκα στο άζωτο και σε λίγα λεπτά, είσαι ... γειά σας!

Τέτοιου είδους καταδύσεις, κατ' αρχήν χρειάζονται ομάδα. Έπειτα, χρειάζονται οργάνωση. Δεν είναι απλές. Δεν είναι ΑΝΑψυχής. Γίνονται, ασφαλώς και γίνονται, αλλά χρειάζονται μέσα, χρειάζεται εμπειρία, πολύ καλή εκπαίδευση, άρτια φυσική κατάσταση και χρειάζεται να υάρχει ένας λόγος για να γίνουν, μια εργασία π.χ, μια ανεύρεση ενός ναυαγίου (όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση). Οι συγκεκριμένοι τύποι και ο Κουστώ, έναν μήνα περίπου παιδευόντουσαν ΜΟΝΟ για να βουτήξουν και να αντικρύσουν το κουφάρι του Βρεττανικού. Όχι για τίποτε άλλο. ΜΟΝΟ για να το δουν!

Edited by - zip on 12/11/2008 15:12:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 14:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Zip,

Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας, επανήλθαν στη μνήμη μου δύο περιστατικά που μου είχαν συμβεί σε παιδική ηλικία...

Το πρώτο συνέβη όταν ήμουν 5 χρονών.Έκανα μπάνιο(χωρίς μπρατσάκια μιας και γνώριζα κολύμπι από κολυμβητήριο) στην ''κακιά θάλασσα'' της Κερατέας...
Δεν ξέρω πως έγινε και διέφυγα της προσοχής της μητέρας μου, με αποτέλεσμα να βουλιάξω και να βρεθώ στον πάτο της θάλασσας.
Ακόμη θυμάμαι την εικόνα...Ήθελα να μείνω εκεί, στη απέραντη γαλήνη του βυθού...Έβλεπα την επιφάνεια (το φώς της ημέρας) και δεν ήθελα ν'ανέβω...Ήθελα να περπατήσω εκεί κάτω και να εξερευνήσω το βυθό!
Το αποτέλεσμα ήταν να με τραβήξουν βίαια απ'το νερό και απ'ότι έμαθα, είχα γίνει μπλέ.Στο τσάκ τη γλίτωσα την ασφυξία!

Το δεύτερο μου συνέβη σε ηλικία 12 ετών στην περιοχή του Αιγίου.
Είχαμε νοικιάσει με φίλους ένα θαλάσσιο ποδήλατο και βγήκαμε στ'ανοιχτά για βουτιές...Σαν δεινός κολυμβητής που ήμουν, επιχείρησα ένα μακροβούτι...Δεν ξέρω σε τι βάθος έφτασα αλλά όταν κάποια στιγμή γύρισα να κοιτάξω την επιφάνεια δεν έβλεπα τίποτα! Μαυρίλα...!
Πανικοβλήθηκα...Άρχισα να κολυμπάω πρός τα πάνω,στα τυφλά...Για καλή μου τύχη και κατά την άνοδο, με βρήκε ένας φίλος, επίσης κολυμβητής, και με βοήθησε...

Έκτοτε, και παρότι ποτέ δεν σταμάτησα να λατρεύω τη θάλασσα, ποτέ δεν επιχείρησα να βουτήξω σε μεγαλύτερο βάθος απ'τα 5-10 μέτρα...

Τα ανέφερα αυτά γιατί πλέον επιχειρώ την εσωτερική κάθοδο...
Δυστυχώς μέχρι τώρα (απ'όσα θυμάμαι δηλαδή) στις βουτιές που έχω κάνει συνειδητά πάντα συναντώ μια πόρτα την οποία δεν επιχειρώ κάν ν'ανοίξω...Στέκομαι εκεί (αιωρούμαι για την ακρίβεια) και την κοιτώ...
Μερικές φορές είχα και φίλο οδηγό αλλά δεν θέλησε να παρέμβει, απλά ακολουθούσε σε απόσταση...Η κατάληξη πάντα ήταν μια πόρτα που την κοιτούσα...
Είχα και χειρότερη κάθοδο...
Βρέθηκα να κοιτάω απο ψηλά και μακριά, δύο κόσμους, χωρισμένους με κρυστάλλινες στήλες, ο ένας υπέροχος και πολύχρωμος και ο άλλος σε αποχρώσεις του κόκκινου και του μαύρου με μορφές να περιπλανιώνται σαν τις άδικες κατάρες...
Γνώριζα πως έπρεπε να διαλέξω πού να πάω...Βρέθηκα στα όρια, ανάμεσα στις κρυστάλλινες στήλες θαυμάζοντας την ομορφιά του ενος κόσμου αλλά μη μπορώντας να εισέλθω...

Δεν ξέρω γιατί τα λέω όλα αυτά, ίσως για άλλους, ίσως για βοήθεια, πάντως οι συνειρμοί που έκανα σήμερα με τα γεγονότα που μου είχαν συμβεί στην παιδική μου ηλικία, με οδήγησαν στο συμπέρασμα πώς εξακολουθώ να μην βουτάω στα βαθιά, ίσως λόγω του ότι θα είναι τόσο μαγευτικά που δεν θα γυρίσω ποτέ πίσω...
Κάτι σαν τον μονόδρομο χωρίς επιστροφή...

Το μόνο σίγουρο φίλε zip είναι πως με το θέμα σου, όλοι όσοι το διαβάζουμε, κάνουμε βουτιές και ανακαλύπτουμε ''διάφορα''...
Και είμαστε όλοι ταυτόχρονα και αυτοδύτες και διασώστες!
Και μόνο το γεγονός πως μοιραζόμαστε βιωματικές εμπειρίες τελείως προσωπικές, χάριν της αλληλεγγύης και της αλληλοβοήθειας, είναι από μόνο του, υπέροχο...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 14:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
helios2012

Ήθελα να μείνω εκεί, στη απέραντη γαλήνη του βυθού...Έβλεπα την επιφάνεια (το φώς της ημέρας) και δεν ήθελα ν'ανέβω...Ήθελα να περπατήσω εκεί κάτω και να εξερευνήσω το βυθό!


Χα, χα! Τι μου θύμισες ... Ακριβώς, ακριβώς το ίδιο όμως, είχα πει κάποια στιγμή στην ομάδα μου, όταν κάναμε την "βαθιά" βουτιά στα -40m για το 2ο άστρο, του επιπέδου Advanced, όπως λέγεται. Τους είχα πει, "Οk, όλα καλά, βγήκαμε, αλλά ρε παιδιά ... γιατί βγήκαμε ; Μα, ΓΙΑΤΙ βγήκαμε ; Καλά δεν είμασταν εκεί ; Μια χαρά! Τι θέλαμε και βγήκαμε ; "

quote:
Κηφεύς

Μήπως, αγαπητέ zip, η κατάδυση αυτή είναι υποσυνείδητα επιθυμητή στον άνθρωπο, γιατί θέλει να επιστρέψει εκεί από όπου η ύπαρξή του ξεκίνησε (το υγρό στοχείο);


Μετά από αυτές τις δύο καταθέσεις αγαπητέ Κηφεύς (την δική μου και του helios2012), δεν ξέρω, μάλλον έχεις δίκιο, το πιθανότερο δηλ. είναι να συμβαίνει αυτό που λες ...

quote:
Κηφεύς

Μήπως ο κίνδυνος ξεκινάει όταν ο άνθρωπος φθάσει σε ένα τετοιο σημείο στο οποίο τελειώνει η αντοίχισή της αναζήτησης της ψυχής του με την υποθαλάσσια κατάδυση, επειδή αυτό το σημείο είναι το όριο στο οποίο δηλώνεται ότι η ύπαρξή μας (πηγαίνοντας προς τα πίσω στο χρόνο), πριν από το υγρό στοιχείο ήταν κάτι άλλο;


Δεν ξέρω, σίγουρα όμως υπάρχει κάποιο όριο. Δεν ξέρω αν αυτό υποδηλώνει πως ο άνθρωπος πριν από το υγρό στοιχείο, πριν δηλ. να εμφανιστεί η ζωή στην θάλασσα ήταν κάτι άλλο. Ξέρεις φίλε μου, στο βυθό συνειδητοποιείς πολλά πράγματα, έχεις διάφορα και έντονα συναισθήματα και η επικοινωνία των συν-δυτών σου, ας πούμε, γίνεται με πολύ πιο απλό και ομαλό τρόπο. Ίσως γιατί υπάρχουν κανόνες, ίσως γιατί υπάρχουν όρια όπως λες, δεν ξέρω, πάντως οι δύτες μεταξύ τους σε μια κατάδυση, είναι ενωμένοι σαν γροθιά. Εμένα αυτό, ως εκπαιδευτή καταδύσεων, με ευχαριστεί. Να βλέπω δηλ. ενωμένα τα παιδιά, ο ένας να προσέχει τον άλλον, να υπάρχει δηλ. αρμονία στην ομάδα. Ο σκοπός μας ως εκπαιδευτές, είναι να μάθουμε τον κόσμο να βουτάει. ΝΑ ΒΟΥΤΑΕΙ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Να χαίρεται το μεγαλείο του βυθού. Μέσα όμως απ' όλη αυτήν την διαδικασία, ο κόσμος μαθαίνει το τι σημαίνει ομαδική εργασία, το τι σημαίνει ενότητα και αλληλεγγύη.

Edited by - zip on 12/11/2008 15:08:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 15:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει λίγο να προσπαθήσουμε να αναλύσουμε αυτό το συμβάν της "κλειστής πόρτας" που μας περιγράφει ο helios2012, όπως επίσης και να δούμε αυτήν την εμπειρία του "σχισίματος" που αναφέρει η toxotis. (με την άδειά σας φυσικά, αν θέλετε να το δούμε πιο αναλυτικά, μπορούμε σε επόμενα ποστς να το κάνουμε)

Κατ' αρχήν, πρέπει να έχουμε στο νου μας αυτήν την ΝΑΡΚΩΣΗ ΑΖΩΤΟΥ, επειδή αυτή η νάρκωση (στην κατάδυση) είναι ουσιαστικά μια ζαλάδα, μια μέθη και πολλές φορές οι αυτοδύτες μέσα σ' αυτήν την ζαλάδα τους από την νάρκωση - σε βάθη -30m με -40m - ΦΑΝΤΑΖΟΝΤΑΙ ορισμένα πράγματα. Χαρακτηριστικό είναι πως όταν πραγματοποιείται μια τέτοια βουτιά σε μαθητές του επιπέδου advanced, οι εκπαιδευτές - όταν φτάσει η ομάδα σ' αυτό το βάθος - κάνουν μια απλή άσκηση (σ' αυτόν τον λίγο χρόνο που έχουν) για να δουν κατά πόσο ο κάθε αυτοδύτης έχει επίγνωση εκείνη την στιγμή. Η άσκηση περιλαμβάνει μια απλή αριθμητική πράξη, μια πρόσθεση π.χ που γίνεται σε ένα μικρό πλαστικό table. (5 + 3 = ; π.χ , πάει ο μαθητής και γράφει το αποτέλεσμα) Με αυτόν τον τρόπο, οι εκπαιδευτές καταλαβαίνουν αν ο αυτοδύτης δεν είναι "μεθυσμένος" από την νάρκωση. [είπαμε, σε άλλους αυτή η νάρκωση εμφανίζεται πιο βαθιά, σε άλλους εμφανίζεται από τα -30m, ανάλογα τον οργανισμό και τις ανοχές του στο άζωτο]

Κατ' επέκτασην τώρα, στην εσωτερική κάθοδο, ο ασκούμενος θα πρέπει - με κάποιον τρόπο, με έναν μηχανισμό ελέγχου δηλ. με μια "άσκηση" όπως αυτή της απλής αριθμητικής πράξης - να είναι σίγουρος πως αυτά που βλέπει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΕΣ. Ο καθένας μας έχει τον δικό του τρόπο να ξεχωρίζει το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ από το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ και έχει τον δικό του τρόπο να το ελέγχει αυτό με κάποιον "μηχανισμό".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 16:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη δική μου περίπτωση η επιβεβαίωση για την πραγματικότητα του γεγονότος ήρθε απ'το φίλο-διασώστη ο οποίος μου περιέγραψε ακριβώς ό'τι είχα δεί...
Είδε δηλαδή εμένα να στέκομαι μπροστά στην πόρτα...
Το ίδιο δηλαδή που είχα δεί και γώ...Με τη διαφορά πως εγώ δεν τον είχα παρατηρήσει...και πως θα μπορούσα άλλωστε..., στεκόταν διακριτικά απο πίσω μου, σε απόσταση ασφαλείας (εδώ μου'ρχεται στο μυαλό το κείμενο στο οποίο μας περιγράφεις πώς λειτουργεί ο διασώστης σε περίπτωση προβλήματος- πως δηλαδή αθόρυβα και εν αγνοία του πανικοβληθέντος δύτη, επεμβαίνει...)
Ο ίδιος μου εξήγησε αργότερα, πως ο ρόλος του ήταν προστατευτικός και θα επενέβαινε, παρά μόνο αν διαπίστωνε κίνδυνο...!

Συνεπώς αποτελεί πραγματικότητα η συνύπαρξη δύο διαφορετικών ανθρώπων στο ίδιο χωροχρονικό περιβάλλον και διαπιστώθηκε απ'τις πανομοιότητες περιγραφές του!

Γενικότερα έχω πολλές απορίες αλλά μια εντονότερη!

Μας λές φίλε zip πως για να επανέλθουμε θα πρέπει να πιαστούμε από μια ιδέα ή σκέψη ενός αγαπημένου προσώπου ή ενός στόχου ή τελοσπάντων, κάτι το οποίο θα μας επανέφερε στην ''αυτή'' πραγματικότητα...
Και ερωτώ: Αν περάσω ''κάπου'' όπου τα πάντα είναι υπέροχα και η ομορφιά απίστευτη, τί στην ευχή θα μπορούσα να φέρω στο μυαλό απ'την πεζή και γκρίζα πραγματικότητα, που θα μπορούσε να συγκριθεί με αυτά τα απερίγραπτα μέρη, ώστε να με απομακρύνει από αυτά και να με επαναφέρει στην επιφάνεια???
Ευχαριστώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 17:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν περάσω ''κάπου'' όπου τα πάντα είναι υπέροχα και η ομορφιά απίστευτη, τί στην ευχή θα μπορούσα να φέρω στο μυαλό απ'την πεζή και γκρίζα πραγματικότητα, που θα μπορούσε να συγκριθεί με αυτά τα απερίγραπτα μέρη, ώστε να με απομακρύνει από αυτά και να με επαναφέρει στην επιφάνεια???

Η ερώτησή σου αφορά το γιατί πρέπει να απομακρυνθείς και να ανέβεις στην επιφάνεια ή τι είναι αυτό που θα σε κάνει να ανέβεις στην επιφάνεια ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 17:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:Η ερώτησή σου αφορά το γιατί πρέπει να απομακρυνθείς και να ανέβεις στην επιφάνεια ή τι είναι αυτό που θα σε κάνει να ανέβεις στην επιφάνεια ;

Και τα δύο ταυτόχρονα!
Ελπίζω να μη ζητάω πολλά!
Ευχαριστώ...

Υ.Γ. το είπα εξάλλου, εκ των προτέρων, ότι έχω πολλά αναπάντητα ερωτήματα...όπως φαντάζομαι και οι υπόλοιποι ανα-γνώστες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 18:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τα δύο ταυτόχρονα!
Ελπίζω να μη ζητάω πολλά!
Ευχαριστώ...

OK.

Κατ' αρχήν, να ξαναπούμε κάτι το οποίο το περάσαμε στα ψηλά γράμματα που λέμε : Αυτός ο κόσμος, ο υπέροχος, ο όμορφος, ο αρμονικός, ο κόσμος του βυθού και κατ' επέκτασην του βυθού μας, του "είναι" μας, όσο όμορφος και να είναι, όσο τέλειος και όσο αρμονικός, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ! Δεν φτιαχτήκαμε για να ζούμε εκεί, δυστυχώς, αλλά ο άνθρωπος δεν μπορεί να ζήσει σε έναν τέτοιο κόσμο. Δεν μπορούμε να ζούμε σαν Βούδες, δυστυχώς, αλλά δεν μπορούμε. Εμείς είμαστε απλώς επισκέπτες αυτού του κόσμου, μουσαφίρηδες, για λίγο. Πάμε, βλέπουμε τις ομορφιές του, και μετά ... αντίο, θα ξαναπάμε άλλη φορά. Τα όμορφα πράγματα διαρκούν λίγο κι εμείς απλώς επισκεπτόμαστε αυτόν τον κόσμο, αυτήν την όμορφη περιοχή για να γαληνέψουμε, για να μάθουμε κάτι περισσότερο για τον εαυτό μας, για να εξερευνήσουμε τον εαυτό μας. Κάθε φορά και κάτι άλλο, κάθε βουτιά και κάτι διαφορετικό. Ο άνθρωπος δεν πλάστηκε για να ζει σε έναν υπέροχο βυθό, δυστυχώς, αλλά έτσι είναι ...

Όσον αφορά το γιατί πρέπει να απομακρυνθούμε : Κατ' αρχήν, γιατί ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ. Δεν μπορούμε να παραμείνουμε εκεί, για λόγους χρόνου. Φαντάσου έναν άνθρωπο, που μέσω του διαλογισμού του, έφτασε σε έναν υπέροχο βυθό. Ε, για πες μου τώρα ... ΠΌΣΗ ΩΡΑ μπορεί να διαλογίζεται ; Μία ώρα ; Δύο ; Μία μέρα ; Δεύτερον, αν διαλογίζεται μία μέρα, στο τέλος κάτι θα πάθει στο νοητικό του. Θα βγει από τον βυθό του, με τόσο άζωτο που δύσκολα θα το αποβάλει, κάτι θα πάθει. Γι' αυτό λέμε πως είναι επικίνδυνο, αν ξεπεραστούν κάποια όρια.

Όσον αφορά το τι είναι αυτό που θα σε κάνει να απομακρυνθείς. Πάντα κάτι υπάρχει. Αλλιώς, θα ήσουν Βούδας. Αυτό πρέπει εσύ να το βρεις, εσύ να το καθορίσεις. Προσωπικά για μένα ; Πάντα, κάθε φορά είναι κάτι διαφορετικό. Πολλές φορές είναι κάτι πολύ πεζό, πολύ ανόητο, πολύ χαζό, δεν έχει σημασία. Μπορεί προτού ξεκινήσω τον διαλογισμό μου, να πω μέσα μου "να μην ξεχάσω να πάρω τηλ. τον αδελφό μου". Άλλες φορές, μπορεί να πω μέσα μου "να μην ξεχάσω να πάω μια βόλτα το βράδυ". Αυτές οι σκέψεις, αυτό το "να μην ξεχάσω", όσο χαζό, όσο ανούσιο κι αν είναι, είναι αυτό που σε κρατάει στην επιφάνεια. Και είναι τόσο αναγκαίο, γιατί χωρίς αυτό δεν θα ήσουν αυτός που είσαι ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 18:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε ένας φίλος μου είχε πεί το εξής:

Ο θεός (ο ίδιος φίλος τον θεωρεί ως τον Ωκεανό απ'τον οποίο αποκοπήκαμε και ταυτόχρονα υποστηρίζει πως είμαστε σταγόνες στον Ωκεανό αλλά και ολόκληρος ο Ωκεανός περικλείεται μέσα στην κάθε σταγόνα...) ενώνεται ξανά, παίρνει στην αγκαλιά του, τις τελείως εξαθλιωμένες και ταλαιπωρημένες ψυχές.
Αυτές δηλαδή που έχουν υποστεί αμέτρητες ανακυκλώσεις και έχουν κάνει τα πάντα, με αποτέλεσμα να μην αντέχουν άλλη ανακύκλωση!
Το αν είναι σωστό ή λάθος το παραπάνω δεν είμαι σε θέση να το ξέρω.

Αυτό που ξέρω είναι πως η νοστ-αλγία προκύπτει όταν γνωρίζουμε κατά βάθος ότι αυτό που νοσταλγούμε θα το ξαναβρούμε, αλλιώς θα είχαμε αποδεχτεί το τέλος ή την ανυπαρξία του...
Και μή μου πείτε πως όσοι συμμετέχετε στο εν λόγω θέμα δεν έχετε μια ακαθόριστη νοσταλγία για κάτι απροσδιόριστο....ή έστω μια βαθιά και ακατανόητη θλίψη για κάτι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 18:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτ' απ' όλα να δώσω το οκ, από την πλευρά μου
quote:
Πρέπει λίγο να προσπαθήσουμε να αναλύσουμε αυτό το συμβάν της "κλειστής πόρτας" που μας περιγράφει ο helios2012, όπως επίσης και να δούμε αυτήν την εμπειρία του "σχισίματος" που αναφέρει η toxotis. (με την άδειά σας φυσικά, αν θέλετε να το δούμε πιο αναλυτικά, μπορούμε σε επόμενα ποστς να το κάνουμε)

Το έκανα βέβαια έμμεσα ήδη από τη στιγμή που το περιέγραψα, αλλά μιας και το ζητάς φίλε μου zip, το ξανακάνω με χαρά.

Να πω, πως ήδη με το "υπερηχητικό" μια χαρά το περιέγραψες, κι εγώ σαν κύμα το ένιωσα να απλώνεται, σαν "πυρηνική έκρηξη", σε ένα μόλις "τσαφ" -θαρρώ πως είχα και "ηχο"...κάτι σαν το "τσαφ" που λες, με κέντρο λίγο πιο πάνω και πίσω από τα αυτιά, όχι δηλ. "εξωτερικό" ήχο.

Το "σχίστηκε" ήταν επειδή ανέφερα το "σχίσιμο αύρας" που περιγράφουν κάποιοι συγγραφείς, οι οποίοι μάλιστα τονίζουν πως μένουν τρύπες σε αυτή που επιτρέπουν την "πρόσβαση ανεπιθύμητων ενεργειών/-κων.

Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά θα ήθελα να πω, πως συνειρμηκά το μυαλό μου, πέρα από το "σχίσιμο", που είχε να κάνει με υπάρχουσες σ'εμένα καταγραφές περι "προσοχής" κατά το εγχείρημα,

η πρώτη σκέψη ήταν, μήπως αυτό είναι το satori, που αναφέρεται, καθώς ο Μικάο Ουσούι -ιδρυτής του σύγχρονου Ρεϊκι- "χτυπήθηκε" από έντονο φως στο μέτωπο, πριν να "ξανανακαλύψει" την θεραπευτική τεχνική της χειροθεσίας...

σκέψη φυσικά, που προ-υπήρχε επίσης ως "καταγραφή" στο μυαλό μου...

Βέβαια δεν ανακάλυψα τίποτε
απλά έμεινα με ερωτηματικά, αλλά ήταν μια εμπειρία, για την οποία δεν μπορώ να πω πως υπήρχε "μέθη" ή "φαντασία", καθώς με συνετάραξε ολόκληρη, την ένιωσα σε όλο μου το σώμα σαν ενέργεια και φυσικά κατάφερε να με φέρει "γρήγορα" πίσω -δεν ξέρω πόσο θα είχα παραμείνει αλλιώς.

Και να πω, πως όσο κι αν "μαγεύομαι" από τον κόσμο τούτο του βυθού, δεν ξεχνώ γιατί είμαι εκεί. Επιθυμία μου είναι να βελτιωθώ ως άνθρωπος και αν ότι αποκομίζω από τις "βουτιές" δεν αποκρυσταλλώνεται σταδιακά στην εδώ διάσταση, θαρρώ πως γίνεται το αντίθετο της "Ανα-Ψυχης".

Δηλαδή, γίνεται υποκατάστατο της "εδώ" πραγματκότητας. Μία τάση φυγής, που σε τίποτε δεν διαφέρει από τη χρήση ναρκωτικών ή ψυχαιδελικών ουσιών...

Είναι σαν να μην αποκομίζουμε τα δώρα από τη βουτιά στη θάλασσα μας. Και είναι τότε δυο φορές πιο επικύνδινο ως πρακτική.


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 19:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξανάβλεπα επίσης τον τίτλο του θέματος...
μαζί με την τελευταία τοποθέτηση του ήλιου, για τον βυθό και δεν μπορώ να μην ξαναπώ το εξής:

1. Για μένα είναι συνήθως Άνοδος, Ανάβαση -εξού και τα ανάλογα -πιθανολογώ- μοτίβα γαλαξιών και όχι βυθών, μολονότι είναι απαραίτητο ένα "βούλιαγμα" μέσα μας πριν από το πέταγμα...
Πάντοτε με τράβαγε το "πέταγμα" περισσότερο από την "βουτιά".
Λέτε να έχει και κάποιες ουσιαστικές διαφορές? Δηλαδή, ναι με και στα ύψη η αναπνοή χρειάζεται προσαρμογή, όπως στο βάθος της θάλασσας, άλλα μήπως βουτάμε σε άλλους "χώρους"?
Μήπως κάπου το Υπο-συνείδητο, η συνείδηση και το Υπέρ-συνείδητο έχουν κάποιες αναλογίες και εδώ?

Μήπως έχουν και νόημα σχετικά με την πηγή, προέλευση μας? Άλλοι από υγρό στοιχείο, άλλοι από φωτιά ή αέρα, τα άστρα...???

Πολλά ερωτήματα μαζί, αλλά ας είναι νομίζω θα δόσει τροφή στη φωτιά της συζήτησης μας :)

2. Αυτό με τον ωκεανό και τις σταγόνες μου θύμησε ένα κείμενο της αγαπημένης μου δασκάλας στο Ρεϊκι -Χριστίνας Λιναρδάκη- το οποίο φιλοξενείται τόσο εδώ στο εσωτέρικα, όσο και στο μπλογκ μου για το Ρεϊκι με τίτλο "Πώς μπορεί να πετάξει το νερό; Το εγώ, οι άλλοι και η περιπέτεια της μετενσάρκωσης"http://reikilove.blogspot.com/2008/09/blog-post_27.html και αφορά στη μετενσάρκωση...


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 19:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A,και κάτι ακόμη:
είπα και πριν με ποιό τρόπο στρέφω την προσοχή μου στο "τρίτο μάτι" για να "πετάξω" (το βιολί μου εγώ :))
απ' όσο έχω διαβάσει ανάλογα σε ποιό τσάκρα του σώματος μας επικεντρονώμαστε, ανάλογο είναι και το περιβάλλον στο οποίο "βγαίνουμε".

Οι ομφαλοσκόποι έκαναν μια αντίστοιχη πρακτική...

Μήπως και σ'αυτό οφείλεται η διαφορά "εικόνας"?


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 19:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
helios2012

Δυστυχώς μέχρι τώρα (απ'όσα θυμάμαι δηλαδή) στις βουτιές που έχω κάνει συνειδητά πάντα συναντώ μια πόρτα την οποία δεν επιχειρώ κάν ν'ανοίξω...Στέκομαι εκεί (αιωρούμαι για την ακρίβεια) και την κοιτώ...
Μερικές φορές είχα και φίλο οδηγό αλλά δεν θέλησε να παρέμβει, απλά ακολουθούσε σε απόσταση...Η κατάληξη πάντα ήταν μια πόρτα που την κοιτούσα...


ΟΚ, εφ' όσον όπως λες αυτό δεν ήταν φαντασία - εγώ προσωπικά δεν αμφιβάλω γι' αυτό, δεν έχω κανέναν λόγο για να μην σε πιστέψω - πάμε λίγο παρακάτω. Θα ήθελες να μας πεις ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ήταν αυτή η πόρτα ; (για να σου δώσω να καταλάβεις, τι ακριβώς μας ενδιαφέρει σ' αυτό το σημείο) π.χ τι μέγεθος είχε η πόρτα ; ήταν μικρή ή ήταν μια πόρτα ας πούμε μεγάλη, ενός κάστρου π.χ ; τι χρώμα είχε η πόρτα ; είχε κλειδαριά ή ήταν απλή με χερούλι ; αν είχε κλειδαριά, τι κλειδαριά είχε ; μικρή ; μεγάλη ; που βρισκόταν αυτή η πόρτα ; πόρτες έχουν τα σπίτια, οι οίκοι. Ήταν πόρτα οικίας ; πόρτα κάποιου κτηρίου ; ήταν καγκελόπορτα ; (τέτοιες λεπτομέρειες) Μπορείς να θυμηθείς ; Κατ' αρχήν, sorry, θες να μας πεις ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 19:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοείται πως θέλω να σας πώ!
Και φυσικά θέλω να πάρει φωτιά το εν λόγω θέμα!
Μου φαίνεται πως η toxotis είπε τόσα πολλά που θα πυροδοτήσουν το θέμα πρός το κοινό και ατομικό μας όφελος!

Προτού συνεχίσω, οφείλω να ξεκαθαρίσω πώς αρνούμαι κάθετα την χρησιμοποίηση οιασδήποτε ουσίας (εννοω πάσης φύσεως ναρκωτικά) γενικότερα, και ειδικά σε εσωτερική αναζήτηση...

Θα προσπαθήσω να περιγράψω το περιβάλλον...
Βρέθηκα λοιπόν να αιωρούμαι στο κενό και να κυλάω αργά και αρμονικά πρός το άγνωστο...Το χρώμα δεν μπορώ να το περιγράψω καθώς ούτε μαύρο ήταν, ούτε γκρί, ούτε κάποιο παραπλήσιο και γνωστό χρώμα...
Το κενό έχει χρώμα?
Ουτέ διαφανές μπορώ να το πώ...
Πάντως δεν ένιωθα κάποια απειλή ή αντίσταση, απλά προχωρούσα...
Ξαφνικά, βρέθηκα μπρός σε μια πόρτα!
Δεν είχε πόμολο, ούτε κλειδαριά, ήταν μιά πολύ λιτή, μαύρη θαρρώ, πόρτα, περίπου στο ύψος μου.
Γύρω απ'την πόρτα δεν έβλεπα τίποτε άλλο,ήταν το ίδιο κενό...
Στεκόμουν εκεί γνωρίζοντας πως αν την ακουμπούσα θα άνοιγε χωρίς αντίσταση και κόπο...και ήξερα πως αν την άνοιγα θα έβλεπα κάτι πολύ όμορφο...Δεν ξέρω πως, απλά το ήξερα...
Εκει λοιπόν, είπα στον εαυτό μου, οκ, τη βρήκες, ξέρεις πώς θα την ξαναβρείς αλλά τώρα γύρνα πίσω..., χωρίς φόβο, χωρίς κάποιο εμπόδιο.
Απλά, όχι τώρα, άλλη φορά...
Και γύρισα...
Νόμιζα πως ήμουν μόνος μου κατά τη διάρκεια αυτής της περιπλάνησης, αλλά η περιγραφή του φίλου με σόκαρε...
Και φυσικά κανείς δεν κοιμόταν, όλα έγιναν συνειδητά μέσω διαλογισμού!Δεν υπήρξε ξύπνημα, παρά μια έξοδος από άγνωστο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 20:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
toxotis

Το "σχίστηκε" ήταν επειδή ανέφερα το "σχίσιμο αύρας" που περιγράφουν κάποιοι συγγραφείς, οι οποίοι μάλιστα τονίζουν πως μένουν τρύπες σε αυτή που επιτρέπουν την "πρόσβαση ανεπιθύμητων ενεργειών/-κων.

Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά θα ήθελα να πω, πως συνειρμηκά το μυαλό μου, πέρα από το "σχίσιμο", που είχε να κάνει με υπάρχουσες σ'εμένα καταγραφές περι "προσοχής" κατά το εγχείρημα,

η πρώτη σκέψη ήταν, μήπως αυτό είναι το satori, που αναφέρεται, καθώς ο Μικάο Ουσούι -ιδρυτής του σύγχρονου Ρεϊκι- "χτυπήθηκε" από έντονο φως στο μέτωπο, πριν να "ξανανακαλύψει" την θεραπευτική τεχνική της χειροθεσίας...


Θα σου πω την άποψή μου, σε σχέση με την κατάδυση - για να μην ξεφεύγω και από το θέμα -

Όταν βουτάμε, φοράμε φόρμες κατάδυσης υγρού τύπου [υπάρχουν και οι στεγανές, άλλο αυτό]. Οι φόρμες αυτές - οι υγρού τύπου - είναι κατασκευασμένες από ένα υλικό (neopren) το οποίο έχει την ικανότητα να εγκλωβίζει μικρές φυσαλίδες αέρα στο εσωτερικό του φτιάχνοντας ένα προστατευτικό στρώμα αέρα, έτσι ώστε παρ' ότι βρέχονται, το δέρμα του αυτοδύτη να διατηρεί την θερμοκρασία του για κάποιο χρονικό διάστημα. [μην φανταστείς για μέρες, περίπου όσο διαρκεί μια κατάδυση, δηλ. περίπου μισή ώρα με τρία τέταρτα, ανάλογα και την θερμοκρασία του βυθού). Ο βυθός, όπως καταλαβαίνεις, δεν έχει την ίδια θερμοκρασία με το περιβάλλον κι όσο βαθύτερα πηγαίνεις, τόσο γίνεται πιο κρύος. Οι φόρμες λοιπόν αυτές, κρατούν την θερμοκρασία του σώματος του αυτοδύτη (μια θερμοκρασία περίπου 36 βαθμούς, τόση είναι η θερμοκρασία του σώματός μας, του πυρήνα μας) σε σταθερά επίπεδα. Φυσικά, άμα κάτσεις στον βυθό μια ώρα, τι να σου κάνει η φόρμα ; Θα κρυώσεις. Που θέλω να καταλήξω ;

Αν μπορούσαμε να δούμε, χρησιμοποιώντας εκείνες τις συσκευές υπερύθρων που έχει ο στρατός, την θερμοκρασία του σώματος ενός αυτοδύτη την ώρα που βρίσκεται στο βυθό, θα βλέπαμε ένα έντονο πορτοκαλί χρώμα προς το κόκκινο, σε σχέση με το περιβάλλον του νερού που δεν θα είχε τόσο έντονο χρώμα, λόγω της μικρότερης θερμοκρασίας του. Το ίδιο ακριβώς πράγμα, συμβαίνει με έναν άνθρωπο που διαλογίζεται βαθιά. Η αύρα δεν είναι τίποτε άλλο από ένα είδος ενέργειας. Η ενέργεια δηλ. που εκπέμπει το σώμα μας. Αν μπορούσαμε, πάλι με αυτές τις θερμογραφικές συσκευές να δούμε έναν άνθρωπο που διαλογίζεται βαθιά, πάλι θα βλέπαμε αυτό το έντονο πορτοκαλί προς το κόκκινο, ένα χρώμα περίπου ίδιο με εκείνο της φωτιάς. Αυτό σημαίνει ότι ένας τέτοιος άνθρωπος με κάποιον τρόπο μεταβάλλει την ενέργειά του ή την διατηρεί σε σταθερά επίπεδα χωρίς να επηρεάζεται η θερμοκρασία του από το εξωτερικό περιβάλλον. Δεν έχουμε ακριβώς "σχίσιμο αύρας", αλλά έχουμε μεταβολή ενέργειας. Μιλάω για τον πυρήνα του σώματος, δηλ. μια περιοχή γύρω από την κοιλιακή χώρα και λίγο παραπάνω, δηλ. αυτό που λέμε τα σπλάχνα μας.

quote:
Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά θα ήθελα να πω, πως συνειρμηκά το μυαλό μου, πέρα από το "σχίσιμο", που είχε να κάνει με υπάρχουσες σ'εμένα καταγραφές περι "προσοχής" κατά το εγχείρημα, η πρώτη σκέψη ήταν, μήπως αυτό είναι το satori, που αναφέρεται, καθώς ο Μικάο Ουσούι -ιδρυτής του σύγχρονου Ρεϊκι- "χτυπήθηκε" από έντονο φως στο μέτωπο, πριν να "ξανανακαλύψει" την θεραπευτική τεχνική της χειροθεσίας...

Ακριβώς. Εκείνη την στιγμή έχουμε διάσπαση προσοχής. Αυτό ονομάζεται αλλιώς satori ή αλλιώς ... "έφαγα φλας". Μην σε μπερδεύουν τα ονόματα. Είναι απλώς ονόματα. Την ούσια δες. Αυτό είναι το satori. Αλλού θα το συναντήσεις έτσι, με τον χαρακτηρισμό satori, αλλού - στον Γκουρτζίεφ π.χ θα το συναντήσεις ως διάσπαση προσοχής - αλλού θα το συναντήσεις κάπως αλλιώς κι άμα ρωτήσεις και τους πιτσιρικάδες θα σουν πουν "φλασιά" ή "έφαγα κόλλημα". Η ουσία είναι ίδια. Μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

Ωστόσο, λες πως δεν ανακάλυψες τίποτε. Χμμμ ... θα επανέλθω ...

Edited by - zip on 12/11/2008 20:47:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 20:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
helios2012

Δεν είχε πόμολο, ούτε κλειδαριά, ήταν μιά πολύ λιτή, μαύρη θαρρώ, πόρτα, περίπου στο ύψος μου.
Γύρω απ'την πόρτα δεν έβλεπα τίποτε άλλο,ήταν το ίδιο κενό...
Στεκόμουν εκεί γνωρίζοντας πως αν την ακουμπούσα θα άνοιγε χωρίς αντίσταση και κόπο...και ήξερα πως αν την άνοιγα θα έβλεπα κάτι πολύ όμορφο...Δεν ξέρω πως, απλά το ήξερα...
Εκει λοιπόν, είπα στον εαυτό μου, οκ, τη βρήκες, ξέρεις πώς θα την ξαναβρείς αλλά τώρα γύρνα πίσω..., χωρίς φόβο, χωρίς κάποιο εμπόδιο.
Απλά, όχι τώρα, άλλη φορά...


Την ξαναβρήκες άλλη φορά αυτήν την πόρτα ; Θέλω να πω, υπήρξε άλλη φορά ; Την ξανα-συνάντησες στον διαλογισμό σου ; Σε ρωτάω γιατί κάπου λες :

quote:
helios2012

Η κατάληξη πάντα ήταν μια πόρτα που την κοιτούσα...


Δηλ. σε κάθε διαλογισμό που κάνεις, πέφτεις πάνω σ' αυτήν την πόρτα ; (αυτό εννοώ)


Edited by - zip on 12/11/2008 20:27:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 21:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να, σαι καλά καλέ μου zip. Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις-τοποθετήσεις σου.

Να σου πω την αλήθεια δεν είχα αμφιβολία πως αυτό ήταν "satori", απλά ... το ήξερα.

Δεν ήταν τυχαίο πως το σκέφτηκα άμεσα...

Το ότι δεν "ανακάλυψα" τίποτε, ήταν αναφορά συσχέτησης. Δηλ. ο Ουσούι ανακάλυψε και πάλι τη μέθοδο χειροθεσίας/Ρεϊκι, σε αναλογία με αυτό δεν "ανακάλυψα" κάτι...

Σε κάποιο άλλο επίπεδο, όλο και κάτι "ανακάλυψα"

Αλλά ξέρεις... θα μας περάσουν και για... "ψώνια" στο τέλος ή με "αρπαγμένο σασί" αν επιμένουμε στη σιγουριά μιας τόσο προσωπικής εμπειρίας...
Κι άντε να αποδείξεις... πως δεν είσαι ελέφανατας

Ωστόσο παρακαλώ, περιμένω να επανέλθεις στην περίπτωση μου...
να δούμε ίσως τι δεν "είδα" εκ πρώτης όψεως.

Να ρωτήσω επίσης: από το σημείο που είχα φτάσει, υπήρχε περίπτωση να ήταν δυνατή η συνέχιση της "κατάδυσης"? Δυνατή και ασφαλής?

αν και το "ένστικτό" μου έλεγε πως οφείλω να "ανέβω", ωστόσο ρωτώ



http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 21:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ zip,

Μάλλον έμπλεξες, κάτσε τώρα και κολύμπα μαζί μας στα βαθιά...

Τη συγκεκριμένη πόρτα δεν την ξαναείδα.
Αυτό οφείλεται στο ότι χρησιμοποίησα μια συγκεκριμένη τεχνική που δεν έτυχε να την ξαναεφαρμόσω από τότε...

Γενικότερα όμως, και κατά τη διάρκεια νυχτερινών περιπάτων, έχω διαπιστώσει συγκεκριμένα σημεία όπου το ''πλέγμα'' είναι διάτρητο και πολύ λεπτό, όπου θα μπορούσα άνετα να περάσω ''αλλού'' και πάλι δεν το κάνω!

Έχω κυριολεκτικά βρεθεί μπρός σε πραγματικές πόρτες που με κατάλληλη τεχνική-συγκέντρωση θα μπορούσα να τις ''περάσω'' νοερά, και να βρεθώ σε άλλους ''τόπους'' αλλά δεν το κάνω...
Πάντα κάτι ακαθόριστο με ''κρατάει'' απ'το να μην εισβάλλω...
Δεν ξέρω αν με ''πιάνεις''...
Μιλώ ταυτόχρονα και κυριολεκτικά και μεταφορικά...

Οπως και να'χει,σου οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ!

Edited by - helios2012 on 12/11/2008 21:59:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 21:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιλάω για τον πυρήνα του σώματος, δηλ. μια περιοχή γύρω από την κοιλιακή χώρα και λίγο παραπάνω, δηλ. αυτό που λέμε τα σπλάχνα μας.

εντυπωσιακό...
η Μπάρμπαρα Μπρέναν, αναφέρει σε εκείνο το σημείο ακριβώς την ύπαρξη του "πυρηνικού μας αστέρα"...

το οποίοιο αποτελεί μία φύση του σώματος μας.

Κατά την ίδια το ανθρώπινο σώμα αποτελείται από 4 φύσεις:
1)το φυσικό σώμα
2)την αύρα με τα τσάκρας της
3)σε βαθύτερο επίπεδο "το χαρικό" και
4)ακόμη βαθύτερα "ο πυρηνικός μας αστέρας"

Εννοείται πως το σημείο στο σώμα είναι μια ένδειξη σε σχέση με το φυσικό και όχι "τοποθεσία", όπως ακριβώς με τα τσάκρας.
Πάντως όλα τα σώματα/φύσεις μας επικοινωνούν και στην ουσία η ενέργεια πηγάζει από τον πυρηνικό μας αστέρα προς τα πάνω μέχρι το φυσικό...

(Μια μικρή παρένθεση... )


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 22:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε κάποιο άλλο επίπεδο, όλο και κάτι "ανακάλυψα" ...

Ακριβώς. Αυτό ήθελα να σου πω. Μετά από ένα σατόρι, δεν είναι απαραίτητο σώνει και ντε να ανακαλύψεις κάτι. Μπορεί ένα σατόρι να σε βοηθήσει π.χ να θυμηθείς κάτι που είχες ξεχάσει, να "φρεσκάρει" λίγο την μνήμη σου π.χ ή να σε κάνει να αναθεωρήσεις κάποιες αποκρυσταλλωμένες απόψεις για κάτι ή για κάποιον. Κατά πάσα πιθανότητα πάντως, κάτι έχει αλλάξει μέσα σου.

quote:
Να ρωτήσω επίσης: από το σημείο που είχα φτάσει, υπήρχε περίπτωση να ήταν δυνατή η συνέχιση της "κατάδυσης"? Δυνατή και ασφαλής ? αν και το "ένστικτό" μου έλεγε πως οφείλω να "ανέβω", ωστόσο ρωτώ

Εξαρτάται. Εξαρτάται από το ίδιο το satori. Θα μπορούσες να είχες συνεχίσει την κάθοδο για λίγο ακόμη, πάντως όχι για πολύ και όχι για πολύ βαθύτερα. Αν το "ένστικτό" σου, σου έλεγε να ανέβεις, καλά έκανες και ανέβηκες. Συνήθως, αυτό το "ένστικτό" μας, έχει τις περισσότερες φορές δίκιο ... Ένα satori, όπως σου είπα, δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένας διακόπτης. Αυτός ο διακόπτης πέφτει για να μας δείξει κάτι. Στην ουσία μέσω αυτού του διακόπτη ενεργοποιείται ένα είδος ρεύματος, που είτε είναι ανοδικό, δηλ. μας οδηγεί στην επιφάνεια, σαν να μας λέει "ανάδυση τώρα!", είτε είναι καθοδικό δηλ. μας οδηγεί λίγο πιο βαθιά. Όχι για πολύ όμως.

quote:
η Μπάρμπαρα Μπρέναν, αναφέρει σε εκείνο το σημείο ακριβώς την ύπαρξη του "πυρηνικού μας αστέρα"...

Ακριβώς - αν και την κυρία Μπρέναν, δεν την έχω υπ' όψην μου - όμως αυτό είναι. Αλλού, σε κάποιους άλλους συγγραφείς, θα το συναντήσεις ως "ηλιακό πλέγμα". Σου είπα, μην σε μπερδεύουν οι ονομασίες. Είναι απλώς ονομασίες, απλοί χαρακτηρισμοί, διαφορετικές εκφράσεις. Η ουσία όλων αυτών είναι μία και ίδια. Πυρηνικός αστέρας, πυρήνας, ηλιακό πλέγμα, Ήλιον : Το αέριο που χρησιμοποιείται στο TRIMIX για τεχνική κατάδυση ...

Edited by - zip on 12/11/2008 23:31:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 22:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί σε λέω σκληροπυρηνική καλή μου?
Κάτι ξέρω που το λέω...
Παρένθεση και αυτό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 22:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
helios2012

Πάντα κάτι ακαθόριστο με ''κρατάει'' απ'το να μην εισβάλλω...


Μήπως αυτό το ακαθόριστο που σε "κρατάει", θα πρέπει κάποια στιγμή να το καθορίσεις ; Να το κάνεις λίγο πιο συγκεκριμένο ;

Γιατί χρησιμοποιείς το ρήμα "εισβάλλω" ; Θεωρείς αυτό το άνοιγμα της πόρτας, εισβολή σε κάποια περιοχή, σε κάποιο μέρος ;

Edited by - zip on 12/11/2008 22:20:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 22:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
helios2012

Πάντα κάτι ακαθόριστο με ''κρατάει'' απ'το να μην εισβάλλω...


Μήπως αυτό το ακαθόριστο που σε "κρατάει", θα πρέπει κάποια στιγμή να το καθορίσεις ; Να το κάνεις λίγο πιο συγκεκριμένο ;

Γιατί χρησιμοποιείς το ρήμα "εισβάλλω" ; Θεωρείς αυτό το άνοιγμα της πόρτας, εισβολή σε κάποια περιοχή, σε κάποιο μέρος ;


Χμμμ, κάτι μου λέει πως εκεί που θα εισβάλλω, επειδή δεν ξέρω τι θα συναντήσω, θα πρέπει να είμαι προετοιμασμένος για τα πάντα.
Άρα θα πρέπει να εφοδιαστώ με όλα τα απαραίτητα εργαλεία π.χ. στολή από νεοπρέν για να μήν κρυώσω, μαχαίρι, κ.τ.λ.
Το ένστικτο, με άλλα λόγια με αποτρέπει από μια εξερεύνηση προφανώς γιατί κάτι μου λείπει αλλά δεν ξέρω τί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy