ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ένα πείραμα σε βάθος ΙΙ, Κάθοδος / Κατάδυση (συγκριτική μελέτη)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 23:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
toxotis

Και να πω, πως όσο κι αν "μαγεύομαι" από τον κόσμο τούτο του βυθού, δεν ξεχνώ γιατί είμαι εκεί. Επιθυμία μου είναι να βελτιωθώ ως άνθρωπος και αν ότι αποκομίζω από τις "βουτιές" δεν αποκρυσταλλώνεται σταδιακά στην εδώ διάσταση, θαρρώ πως γίνεται το αντίθετο της "Ανα-Ψυχης".

Δηλαδή, γίνεται υποκατάστατο της "εδώ" πραγματκότητας. Μία τάση φυγής, που σε τίποτε δεν διαφέρει από τη χρήση ναρκωτικών ή ψυχαιδελικών ουσιών...

Είναι σαν να μην αποκομίζουμε τα δώρα από τη βουτιά στη θάλασσα μας. Και είναι τότε δυο φορές πιο επικύνδινο ως πρακτική.


Πολύ πιθανόν να υπάρχει μέσα σου κάτι πολύ άσχημο, ένα βίωμα π.χ που να σου άφησε μια πολύ βαθιά πληγή. Η κατάδυση, ναι, είναι μια διέξοδος. Δεν θα έλεγα πως είναι τάση φυγής. Περισσότερο για μένα, είναι μια διέξοδος από το άγχος, από το στρες, απ' όλη αυτήν την φασαρία, ένα είδος μοναχισμού, μια απόδραση από την βαβούρα, την κοσμοσυρροή, το μπάχαλο της ζωής μας ... έτσι όπως την φτιάξαμε ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 23:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χμμμ, κάτι μου λέει πως εκεί που θα εισβάλλω, επειδή δεν ξέρω τι θα συναντήσω, θα πρέπει να είμαι προετοιμασμένος για τα πάντα.
Άρα θα πρέπει να εφοδιαστώ με όλα τα απαραίτητα εργαλεία π.χ. στολή από νεοπρέν για να μήν κρυώσω, μαχαίρι, κ.τ.λ.
Το ένστικτο, με άλλα λόγια με αποτρέπει από μια εξερεύνηση προφανώς γιατί κάτι μου λείπει αλλά δεν ξέρω τί...

Σαφώς. Ο "εξοπλισμός" μας είναι πολύ σημαντικό κομμάτι στην "κατάδυση". Πρέπει να είναι καλο-διατηρημένος, αποτελεσματικός. Όπως και να 'χει φίλε helios2012, να ξέρεις πως όταν βρεις αυτό που σε "κρατάει", αυτό που σε αποτρέπει να μπεις σ' αυτήν την πόρτα ή τις πόρτες, όταν λοιπόν το ανακαλύψεις αυτό ... τότε η πόρτα αυτή ή οι πόρτες αυτές, δεν θα υπάρχουν πια ... θα εξαφανιστούν ως δια μαγείας ... Βέβαια, ίσως εμφανιστούν κάποιες άλλες, αλλά έτσι είναι το παιχνίδι ...

Edited by - zip on 12/11/2008 23:28:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 23:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι δυσκολίες στην ζωή μας, τα τείχη, οι κλειστές πόρτες, οι περιφράξεις και τα συρματοπλέγματα, εμφανίζονται όταν εμφανίζεται μέσα μας αυτό το ακαθόριστο που μας αποτρέπει να τα ξεπεράσουμε. Μόλις αυτό το ακαθόριστο γίνει καθορισμένο, μόλις αυτό το αόριστο γίνει ορισμένο, μόλις πάρει χαρακτήρα, τότε τίποτε απ' όλα αυτά δεν υπάρχει μπροστά μας και συνεχίζουμε τον δρόμο μας ακάθεκτοι. Ίσως, πιο κάτω, στην επόμενη στροφή, να συναντήσουμε άλλα τείχη, άλλες κλειστές πόρτες κι άλλα συρματοπλέγματα. Και πάλι κάτι άλλο ακαθόριστο να μας αποτρέπει να τα προσπεράσουμε. Αυτό όμως είναι το παιχνίδι, έτσι είναι το παιχνίδι και αυτό το παιχνίδι ονομάζεται ΖΩΗ, ονομάζεται ΥΠΑΡΞΗ. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 00:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα στον δρόμο βρήκα μια αφίσα :

"Ο διαλογισμός μοιάζει με την κατάδυση στον βυθό της θάλασσας, όπου το κάθε τι είναι ήρεμο και γαλήνιο. Ακόμη κι αν στην επιφάνεια υπάρχουν πλήθος κύματα, ο πυθμένας της θάλασσας μένει αδιατάραχος. Στα έσχατα βάθη της, η θάλασσα παραμένει σιωπηλή." Sri Chinmoy

Αυτό έγραφε. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 00:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
uote:toxotis

Και να πω, πως όσο κι αν "μαγεύομαι" από τον κόσμο τούτο του βυθού, δεν ξεχνώ γιατί είμαι εκεί. Επιθυμία μου είναι να βελτιωθώ ως άνθρωπος και αν ότι αποκομίζω από τις "βουτιές" δεν αποκρυσταλλώνεται σταδιακά στην εδώ διάσταση, θαρρώ πως γίνεται το αντίθετο της "Ανα-Ψυχης".

Δηλαδή, γίνεται υποκατάστατο της "εδώ" πραγματκότητας. Μία τάση φυγής, που σε τίποτε δεν διαφέρει από τη χρήση ναρκωτικών ή ψυχαιδελικών ουσιών...

Είναι σαν να μην αποκομίζουμε τα δώρα από τη βουτιά στη θάλασσα μας. Και είναι τότε δυο φορές πιο επικύνδινο ως πρακτική.

Πολύ πιθανόν να υπάρχει μέσα σου κάτι πολύ άσχημο, ένα βίωμα π.χ που να σου άφησε μια πολύ βαθιά πληγή. Η κατάδυση, ναι, είναι μια διέξοδος. Δεν θα έλεγα πως είναι τάση φυγής. Περισσότερο για μένα, είναι μια διέξοδος από το άγχος, από το στρες, απ' όλη αυτήν την φασαρία, ένα είδος μοναχισμού, μια απόδραση από την βαβούρα, την κοσμοσυρροή, το μπάχαλο της ζωής μας ... έτσι όπως την φτιάξαμε ...



Θαρρώ καλέ μου zip, πως δεν πρόσεξες το "αν". Τοποθετήθηκα έτσι ορμώμενη από την κουβέντα μας, όπου νομίζω ο ήλιος έλεγε πως δεν θα ήθελε να βγει από εκεί, λόγω της μαγείας και της τεράστειας αντίθεσης με την εδώ πραγματικότητα.

Δεν είπα πως για μένα είναι αντικατάστατο πραγματικότητας, το ακριβώς αντίθετο. Θεωρρώ πως πέρα από την γαλήνη και την διέξοδο που προσφέρει, αποτελεί ένα μεγάλο σχολείο. Ένα εργαλείο αν θες για την εξέλιξη και τη βελτίωση μας εδώ. Δηλαδή, καλές όλες αυτές οι εμεπειρίες, αλλά να μην γίνουμε ένα είδος αναχωρητές. Αντίθετα να πάρουμε τα δώρα και να τα χρησιμοποιήσουμε εδώ και τώρα στην καθημερινότητα μας.

Δηλαδή "αν" δεν παίρνω μαζί μου τα δώρα του βυθού, μετά την "έξοδο", για να "βοηθηθώ" στην εδώ πραγματικότητα, την Ζωή, τότε η "βουτιά" ναι μεν είναι ένα ωραίο παιχνίδι, μια ωραία διέξοδος, αλλά δεν πετυχαίνει ως εργαλείο, την πλήρη Ανά-ψυχή, την Ανάταση της Ψυχής.
Σε βάθος χρόνου γίνεται μια απλή "διέξοδος" σε ένα "μαγικό κόσμο" και αυτό είναι πολύ ... λίγο για την κατάδυση.

Αυτό εννοούσα ως "επικύνδινο". Δηλαδή πέρα από τους όποιους άλλους κινδύνους, διατρέχεις τον κίνδυνο να μη θέλεις να ζήσεις στην εδώ πραγματικότητα.

Τώρα αν αυτή η τοποθέτηση μου -πλήρέστερα ανεπτυγμένη- σε παραπέμπει σε βαθύ τραύμα... τι να πω. Όλοι μας θαρρώ λίγο πολύ κουβαλάμε κάποια βιώματα ή τραύματα και δεν θα ισχυριστώ πως δεν ισχύει και για 'μένα.

Όμως ακριβώς και σε τέτοια τραύματα, στην "αποθεραπεία" τους μπορεί να φανεί ιδιαίτερα χρήσιμη η κατάδυση. Και σίγουρα πιο "οφέλιμη" έτσι από το να είναι μια "απλή" διέξοδος -παρόλο που αναγνωρίζω τη χρησιμότητα της διεξόδου στη σημερινή εποχή.


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 02:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Ο διαλογισμός μοιάζει με την κατάδυση στον βυθό της θάλασσας, όπου το κάθε τι είναι ήρεμο και γαλήνιο. Ακόμη κι αν στην επιφάνεια υπάρχουν πλήθος κύματα, ο πυθμένας της θάλασσας μένει αδιατάραχος. Στα έσχατα βάθη της, η θάλασσα παραμένει σιωπηλή." Sri Chinmoy

Την ίδια παομοίωση κάνει και ο Τσόπρα νομίζω ή ο Ντυερ...
Όπου τα κύματα-η επιφάνεια είναι η εδώ πργματικότητα. Καθώς στην καθημερινότητα μας είμαστε "εκτεθειμένοι" στις "εξωτερικές συνθήκες":
αέρα, ήλιο, κτλ. Ο αέρας αναταράσει την επιφάνεια, μπορεί να σηκώσει τεράστια κύματα, όμως ο βυθός μένει ανεπηρέαστος...


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 14:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
toxotis

Δεν είπα πως για μένα είναι αντικατάστατο πραγματικότητας, το ακριβώς αντίθετο. Θεωρρώ πως πέρα από την γαλήνη και την διέξοδο που προσφέρει, αποτελεί ένα μεγάλο σχολείο. Ένα εργαλείο αν θες για την εξέλιξη και τη βελτίωση μας εδώ. Δηλαδή, καλές όλες αυτές οι εμεπειρίες, αλλά να μην γίνουμε ένα είδος αναχωρητές. Αντίθετα να πάρουμε τα δώρα και να τα χρησιμοποιήσουμε εδώ και τώρα στην καθημερινότητα μας.

Δηλαδή "αν" δεν παίρνω μαζί μου τα δώρα του βυθού, μετά την "έξοδο", για να "βοηθηθώ" στην εδώ πραγματικότητα, την Ζωή, τότε η "βουτιά" ναι μεν είναι ένα ωραίο παιχνίδι, μια ωραία διέξοδος, αλλά δεν πετυχαίνει ως εργαλείο, την πλήρη Ανά-ψυχή, την Ανάταση της Ψυχής.
Σε βάθος χρόνου γίνεται μια απλή "διέξοδος" σε ένα "μαγικό κόσμο" και αυτό είναι πολύ ... λίγο για την κατάδυση.

Αυτό εννοούσα ως "επικύνδινο". Δηλαδή πέρα από τους όποιους άλλους κινδύνους, διατρέχεις τον κίνδυνο να μη θέλεις να ζήσεις στην εδώ πραγματικότητα.


OK, no problem, μάλλον εγώ κατάλαβα λάθος. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 16:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
toxotis

1. Για μένα είναι συνήθως Άνοδος, Ανάβαση -εξού και τα ανάλογα -πιθανολογώ- μοτίβα γαλαξιών και όχι βυθών, μολονότι είναι απαραίτητο ένα "βούλιαγμα" μέσα μας πριν από το πέταγμα...
Πάντοτε με τράβαγε το "πέταγμα" περισσότερο από την "βουτιά".
Λέτε να έχει και κάποιες ουσιαστικές διαφορές? Δηλαδή, ναι με και στα ύψη η αναπνοή χρειάζεται προσαρμογή, όπως στο βάθος της θάλασσας, άλλα μήπως βουτάμε σε άλλους "χώρους"?
Μήπως κάπου το Υπο-συνείδητο, η συνείδηση και το Υπέρ-συνείδητο έχουν κάποιες αναλογίες και εδώ?

Μήπως έχουν και νόημα σχετικά με την πηγή, προέλευση μας? Άλλοι από υγρό στοιχείο, άλλοι από φωτιά ή αέρα, τα άστρα...???

Πολλά ερωτήματα μαζί, αλλά ας είναι νομίζω θα δόσει τροφή στη φωτιά της συζήτησης μας


Ο Ηράκλειτος έχει δώσει νομίζω την απάντηση > "Οδός άνω κάτω, μία". Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 22:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Φιλε zip εξαιρετικη η εργασια σου,θα μπορουσες να την βαλεις σε
βιβλιο.

Θελω να σε ρωτησω σχετικα με την καταδυση, ειναι εφικτο ενας ανθρωπος αντι να παει ο διος στον βυθο να στηλει ενα εργαλειο?

π.χ. μια καμερα μεσω ενος σωληνα. Αυτη η καμερα θα του στελνει πληροφοριες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 23:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:
Με την παραπάνω φράση τελειώνει, αυτό που η εκκλησία ονομάζει "μυστήριο του γάμου". Η φράση είναι σύμφωνη με το ομο-ούσιο της τριαδικότητας.
Ας την δούμε κάπως διαφορετικά :
Λέει πως ο "θεός", μετά την τελετή αυτή του "μυστηρίου του γάμου", συνέζευξε τον άνθρωπο έτσι - με κάποιον τρόπο - ώστε να μην χωρίζει το ζεύγος που παντρεύεται.
Τι συμβαίνει σήμερα ; Κάθε άλλο παρά αυτό ε; Ας μην εξετάσουμε το θέμα της "τελετής". Κατά την άποψή μου, και μια απλή γνωριμία δύο ανθρώπων είναι ένα είδος τελετής διότι κάτι συν-τελείται, κάτι γίνεται την στιγμή εκείνη.
Όμως ας εστιάσουμε την προσοχή μας στο "συνέζευξε" - με ποιον τρόπο δηλ - "άνθρωπος μη χωριζέτω". Όντως, συνέζευξε ; Και τότε γιατί ο άνθρωπος "χωριζέτω" διαρκώς ; Μάλλον ο "Θεός" των "Χριστιανών", δεν ήξερε ΤΙ κόλλα να χρησιμοποιήσει για να "συζεύξει" τους ανθρώπους.

Ή δεν ήξερε τι έκανε, ή δεν έβαλε σωστή κόλλα. Γιατί πως αλλιώς θα "χωριζέτω" οι άνθρωποι ; Πόση δύναμη μπορεί να έχει ένας άνθρωπος ώστε να διαχωρίσει, να ξεκολλήσει αυτό που έχει κολλήσει ένας "Θεός" ; Ασφαλώς η "κόλλα" ήταν μούφα ... Ή ο "θεός",

το οποίο βέβαια δεν μας απασχολεί στο παρόν θέμα. Τι σόι κόλλα θα ήταν αυτή, ώστε πραγματικά "άνθρωπος μη χωρίζέτω" ;



Eδώ έχουμε ευχή αλλά και απαίτηση, τίποτα όμως περισσότερο.
Ο Θεός δεν πήρε καμία κόλλα.
Εκφράζεται με αυτή τη φράση η βούληση Του.
Δεν θέλει σε καμία περίπτωση να μπει τρίτος στο ζευγάρι και να το χωρίσει. Άλλο όμως το δε θέλει ή απαιτεί και άλλο το τι τελικά γίνεται.
Ο Θεός έδωσε τις επιταγές του και στο τέλος της ζωής του ο καθένας θα πάει για εξαργύρωση.......έχει αφήσει τον άνθρωπο να επιλέξει ελεύθερα, δεν παρεμβαίνει και μόνο στο πλήρωμα του χρόνου για τον κάθε άνθρωπο ........θα κάνει το ταμείο.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 08:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θελω να σε ρωτησω σχετικα με την καταδυση, ειναι εφικτο ενας ανθρωπος αντι να παει ο διος στον βυθο να στηλει ενα εργαλειο?

π.χ. μια καμερα μεσω ενος σωληνα. Αυτη η καμερα θα του στελνει πληροφοριες.


Χα! είσαι πονηρός. Ωραίος πονηρός όμως.

Ναι, ασφαλώς θα μπορούσε. Όμως τι θα σήμαινε αυτό αν το αντιστοιχούσαμε - έτσι όπως το λες - στην εσωτερική κάδοθο ; Δηλ. εσύ μας λες τώρα, "ρε μάγκες, αντί να κάνω κάθοδο εγώ, βάζω ένα ROV (Remotely Operated underwater Vehicle) και την κάνει την δουλειά για μένα!", σωστό σε βρίσκω αγόρι μου, εύγε! Όμως ...

κατ' αρχήν, η διαδικασία της καθόδου, είναι ουσιαστικά μια βουτιά στην θάλασσα του "εγώ" μας. Αν αυτήν την βουτιά την κάνει το ROV αντί για μας, τότε σε ποια θάλασσα, ποιανού "εγώ", θα εργαστεί ; Το ROV θα μας δώσει απλά κάποιες πληροφορίες για την κατάσταση του βυθού, ok, θα μπορούσε. Όμως ποιες θα ήταν η δικές μας αντιδράσεις ; Δηλ. με ποιον τρόπο ο εαυτός μας θα συμπεριφερόταν στην ανάλογη κατάσταση του βυθού ; Ποιες θα ήταν οι συμπεριφορές του - του εαυτού μας δηλ. - στα ρεύματα π.χ ή στην αλλαγή της θερμοκρασίας ; Αυτό δεν μπορεί να μας το πει το ROV. To ROV - και κάθε ROV δηλ. - δεν μπορεί να μας δώσει πληροφορίες για τον εαυτό μας, θα μας δώσει μόνο γενικές πληροφορίες του βυθού, μια γενική εικόνα όπως σωστά λες π.χ. ένα γραφικό αποτύπωμα, μια αναπαράσταση. Σαφώς, αυτή η αναπαράσταση δεν μπορεί να εξηγήσει πλήρως την όλη διαδικασία της καθόδου, η οποία - σημείωσέ το αυτό please - είναι αμιγώς βιωματική. Ποιο θα είναι το "βίωμα" του ROV ; (αν μπορούμε δηλ. να διατυπώσουμε ένα τέτοιο ερώτημα). Την κάθοδο / κατάδυση, σ' αυτήν την περίπτωση θα την έχει "ζήσει" το ROV, όχι εμείς. Εμείς απλά θα πάρουμε κάποιες πληροφορίες, οι οποίες σε κάποιο βαθμό, ναι, ίσως θα μπορούσαν να ήταν χρήσιμες, αλλά απο 'κει κι έπειτα ;

Χα, ROV χρησιμοποιούν οι ψυχολόγοι - ψυχοθεραπευτές, θα μπορούσα να πω. Όταν πας σε έναν τέτοιον τύπο, ουσιαστικά αυτός στέλνει ένα ROV μέσα σου. Θέλει δηλ. με κάποιον τρόπο να δει τον βυθό σου. Στέλνει λοιπόν ένα τέτοιο μηχάνημα και βλέπει π.χ την κατάσταση του βυθού σου, αν έχει ρεύματα, αν είναι βραχώδης ή αμμώδης, αν έχει κρύο 'κει μέσα σου, αν έχει ζέστη, πιθανώς να δει κάποιο "ναυάγιό" σου. Αλλά, σκέψου, τι σημασία μπορεί να έχει για τον ψυχολόγο αν δει ένα "ναυάγιό" σου αυτός, ενώ εσύ ο ίδιος δεν μπορείς να το δεις ; Καταλαβαίνεις ; Αν αφήσεις όλη αυτήν την διαδικασία να την κάνει κάποιος άλλος αντί για σένα τον ίδιο, τότε είναι πολύ αμφίβολα τα αποτελέσματα που θα έχει αυτή. Αυτός θα πάρει κάποιες εικόνες, κάποιες πληροφορίες, ok. Αλλά πως θα τις διαχειριστεί ; Κι αν τις διαχειριστεί σωστά, πάει κάλα. Αν όμως τις διαχειριστεί λάθος ; Τότε, μαύρο φίδι που σε έφαγε ... με εννοείς ;


Edited by - zip on 02/04/2009 08:59:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 13:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκφράζεται με αυτή τη φράση η βούληση Του.

Καλή η βούλησή του αγορίνα ... αλλά δεν φτάνει. Από το βούλομαι να κάνω κάτι μέχρι το να κάνω κάτι υπάρχει άβυσσος. Ωστόσο, τα λόγια ... είναι λόγια, 'ντάξει. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 13:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:
Καλή η βούλησή του αγορίνα ... αλλά δεν φτάνει. Από το βούλομαι να κάνω κάτι μέχρι το να κάνω κάτι υπάρχει άβυσσος. Ωστόσο, τα λόγια ... είναι λόγια, 'ντάξει.

Toν αφήνει ελεύθερο τον άνθρωπο να πράξει όπως αυτός νομίζει.
Δεν πράττει ο Θεός για τον άνθρωπο, απλά μέσα από το Λόγο Του, τον ειδοποίσε.
Μέχρι εκεί.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 14:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Toν αφήνει ελεύθερο τον άνθρωπο να πράξει όπως αυτός νομίζει.
Δεν πράττει ο Θεός για τον άνθρωπο, απλά μέσα από το Λόγο Του, τον ειδοποίσε.
Μέχρι εκεί.

καλά, καλά ... έχεις να πεις τίποτε άλλο σε σχέση με το θέμα ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 15:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:
καλά, καλά ... έχεις να πεις τίποτε άλλο σε σχέση με το θέμα ;


Σε σχέση με το θέμα το ανέφερα.....δικά σου σχόλια σχολίασα.....όχι δικά μου.
Εκτός εάν αυτά που έγραψες, ήσαν εκτός θέματος.........οπότε και τα δικά μου.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 15:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε σχέση με το θέμα το ανέφερα.....δικά σου σχόλια σχολίασα.....όχι δικά μου.
Εκτός εάν αυτά που έγραψες, ήσαν εκτός θέματος.........οπότε και τα δικά μου.

'Ντάξει ρε φίλε, το είπες, το σχολίασες, το διαβάσαμε, ok. Τι άλλο θες τώρα ; Θες ν' αρχίσουμε να κάνουμε τίποτε κολοτούμπες ή να βγάλουμε κάνα πανό ; Το θέμα φίλε είναι μια παρουσίαση. Δεν έχει μόνο εκείνη την παράγραφο που σχολίασες. Έχει ένα σωρό πράγματα. Άλλο τίποτε έχεις να πεις πάνω σ' αυτά; (στα άλλα δηλ που λέει, όχι αυτά που σχολίασες). Εκείνα τα σχολίασες, πάει, τέλειωσε, good bye, chiao, finito, the end! Θες κάτι άλλο να πεις σε σχέση με τα άλλα που αναφέρονται στο θέμα ;


Edited by - zip on 02/04/2009 15:32:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 17:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:
'Ντάξει ρε φίλε, το είπες, το σχολίασες, το διαβάσαμε, ok. Τι άλλο θες τώρα ; Θες ν' αρχίσουμε να κάνουμε τίποτε κολοτούμπες ή να βγάλουμε κάνα πανό ; Το θέμα φίλε είναι μια παρουσίαση. Δεν έχει μόνο εκείνη την παράγραφο που σχολίασες. Έχει ένα σωρό πράγματα. Άλλο τίποτε έχεις να πεις πάνω σ' αυτά; (στα άλλα δηλ που λέει, όχι αυτά που σχολίασες). Εκείνα τα σχολίασες, πάει, τέλειωσε, good bye, chiao, finito, the end! Θες κάτι άλλο να πεις σε σχέση με τα άλλα που αναφέρονται στο θέμα ;

Όχι! θα πρέπει να τα διαβάσω σχολαστικά και δεν έχω το χρόνο που θα ήθελα.
Μη νομίζεις και για αυτό που σχολίασα φταίει η συγκυρία.
Απλά έπεσε το μάτι μου σε ένα πολύ γρήγορο πέρασμα που έκανα μετά από πληροφόρηση για το θέμα σου, σε άλλο θέμα.........όπως κατέβαζα το κείμενο πήγε και έπσε το μάτι μου στη λέξη Θεός...........θα μπορούσα να το είχα προσπεράσει και να μην παρέμβω καθόλου.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 02/04/2009 17:25:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 17:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι! θα πρέπει να τα διαβάσω σχολαστικά και δεν έχω το χρόνο που θα ήθελα. Μη νομίζεις και για αυτό που σχολίασα φταίει η συγκυρία.
Απλά έπεσε το μάτι μου σε ένα πολύ γρήγορο πέρασμα που έκανα μετά από πληροφόρηση για το θέμα σου, σε άλλο θέμα.........όπως κατέβαζα το κείμενο πήγε και έπσε το μάτι μου στη λέξη Θεός...........θα μπορούσα να το είχα προσπεράσει και να μην παρέμβω καθόλου.

OK, που πάει και πέφτει το άτιμο το μάτι καμιά φορά, ε ; ΟΚ, πάντως, όποτε θες ... εδώ είμαστε ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serafina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 05:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serafina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω παλι θεωρω οτι τα απλα τα κανουμε δυσκολα. υπαρχει ενα ολοκληρο συμπαν μεσα μας, βυθος αν προτιματε, αλλα δεν ειναι τιποτε παραπανω απο ...εμας! τοσο απλο! που ειναι το προβλημα λοιπον; ε στην απλοτητα του! οταν μας πουν οτι θα αναγεννηθουμε απλα και μονο γνωριζοντας μας εμεις θα το θεωρησουμε παιδαριωδες και δε θα ασχοληθουμε καν με το θεμα. αν το ντυσουμε ομως με καθε λογης φουμαρα, η θρησκεια-καθε ειδους θρησκεια- ειναι ενα απο δαυτα, νομιζουμε μας ειπαν κατι σημαντικο και στεκομαστε σαν χανοι με το στομα ανοιχτο! το ειπε ο ταδε και το δηλωσε ο δεινα! ελεος! αυτο δειχνει οτι δεν ειμαστε αυταρκεις. δεν πιστευουμε στον εαυτο μας και αυτον καλουμαστε να ανακαλυψουμε. αν δεν τον εμπιστευομαστε...που πας ρε καραμητροοοοοοοο;
οσον αφορα το θεμα των..δασκαλων κολυμβησης και μη: αχρειαστοι εως αχρηστοι. οσο μπορουν να βοηθησουν, τοσο μπορουν να καταποντισουν..ο δρομος ειναι μοναχικος. εμεις νοιωθουμε ανασφαλεις και στρεφομαστε σε βοηθεια. βεβαια πρεπει εδω να ομολογησω οτι υπηρξαν φορες που μου δωθηκαν καλες ιδεες που ισως μονη μου να μην τις ειχα σκεφτει, η να καθυστερουσα να τις σκεφτω ή ή ή ..σε γενικες γραμμες ομως μου ειναι απωθητικη η σκεψη του δασκαλου,της αυθεντιας κοκ καθενας μας ειναι δασκαλος του εαυτου του. αυτος βιωνει αρα αυτος και μονον ξερει την αληθεια του.
κακο δε βρισκω στην ανταλλαγη εμπειριων. αυτην την αναζητω. ξερω ομως πως υπαρχει μια αληθεια οταν λενε: μην μιλας για τις εμπειριες σου. οκ βοηθας καποιον(παιρνω τη θετικη πλευρα) αλλα χανεις εσυ. το τι συμβαινει; απλα αποφορτίζεται το ασυνειδητο...βρισκει προς τα εξω διοδο...κακο αυτο...χαιντε μετα να το ξαναφορτισεις...πχ λες στη φιλη σου: ειμαι εξπερ στην εξωσωματωση..βιωσα τουτο το αλλο το δεινα και μετα για μηνες μενεις να παλευεις κολλημενος στο σωμα σου και να αναρωτιεσαι γιατι το ανοιγες το ρημαδι.(το απλοποιω λιγακι αλλα χοντρικα ετσι παιζει)
στα δωρα του βυθου λεμε ναι! προσωπικα το βρισκω γλυκο να αιωρουμαι στα μαυρα σκοταδια του νου μου αλλα αν δεν εχω και απτα αποτελεσματα στην καθημερινοτητα μου την ιδια αισθηση θα μου δωσει και η πτωση με αλεξιπτωτο απο τα 10000(οι υψοφοβικοι ας προσπαθησουν απλα να γελάσουν με την καρδια τους).
εγω προσωπικα ασχολουμαι με αυτα... τα δώρα. με ενδιαφερει να ανακαλυψω τις κρυμενες μου δυναμεις..οκ πολλες φορες παιζω κιολας αλλα δεν ειναι ο κανονας...ξερω οτι η αυτοιαση και η προβλεψη του αμεσου μελλοντος ειναι στις δυνατοτητες μας και ειναι αμεσα εφικτες. ο επαναπρογραμματισμος του υποσυνειδητου ειναι κι αυτος μεσα αλλα ακομη δουλευω με αυτον και δεν εχω σχηματισει κανονες. σε απλες συμπερφορες ειναι παντως αποτελεσματικος.
οι πορτες στις βολτες μας ειναι ισως εμποδια...και τα εμποδια μπαινουν φυσικα απο εμας..γιατι βολτες μεσα σε εμας κανουμε..οι φοβοι μας ειναι οι αλυσιδες μας,οι πορτες,οι δεσμοφυλακες μας...το οτι και τριτοι τις βλεπουν; ε ελεος..μας πηραν χαμπαρι! περαν της πλακας ομως αν αυτο ειναι αληθινο σημαινει κοινο τοπο και μαλιστα κοινο τοπο των εγω μας... εγω σε αυτο το σημειο ψαχνομαι ακομη..οκ θεωρητικα το εχουν ντυσει πολλοι..εγω θελω να το βιωσω ομως...
την εκρηξουλα, που ειναι σα να σου ανοιγονται τα συμπαντα για ενα δευτερολεπτο, με τον ηχο που σπαει τυμπανα αλλα παραδοξως κανεις αλλος δεν τον ακουει την βιωσα πριν χρονια οταν ξεκινουσα αστρικες προβολες..λιγο μετα μου συνεβει η πρωτη μου...δεν ξερω αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα αλλα σιγουρα η αυρα ετσι δεν σχιζεται αλλιως οσοι χρησιμοποιουν τη μεθοδο των ηχων για εξωσωματωση θα τριγυρνουσαν κουρελαριες..
για τον φοβο των δαναων: για μενα παντελως ανυπαρκτος για τον μεσο ανθρωπο με σωας τα φρενας. αν ομως μια βιδουλα την εχει την ψιλιλασκα της ορκο δεν παιρνω για το αποτελεσμα. ο μεσος με σωας τα φρενας ανθρωπος ξερει τι θελει οταν ψαχνει μεσα του: μια καλυτερη ζωη. θυμηθειτε τον οδυσσεα: ειχε στοχο την ιθακη του και δεν ξεμυαλιστηκε ουτε απο την κιρκη ουτε απο την μαρικα. οταν ξερεις τι θελεις δε χανεσαι. μπαινεις,παιρνεις αυτο που θες,βγαινεις..απλα πραγματα.αν ομως καπου χανονται λαδια ε δεν φταιει η εσωτερικη αναζητηση για την δυσλειτουργεια του καθε εγκεφαλου..
ο μυθος των τερατων,των πυλων,των κατακτησεων,του φοβου γενικα ειναι μπαλονι που οταν φουσκωνει μας κλεινει το οπτικο πεδιο. η ουσια ειναι απλη: καθε τερας, καθε πορτα, καθε φοβος ειμαστε εμεις. για..παρτε το αλλιως αποψε το βραδυ: για χαιδεψτε εκεινη την τοσο γλυκια φατσουλα μεσα σας..για κανακεψτε την..για πειτε της ποσο ενα ειστε..ποσο αναγκη σας εχει και την εχετε...για συμφιλιωθειτε... η αγαπη η καλοσυνη η αποδοχη και η συμποια ειναι κι αυτος ενας δρομος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 12:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ξερω ομως πως υπαρχει μια αληθεια οταν λενε: μην μιλας για τις εμπειριες σου.

τα όνειρά σου μην τα λες

γιατί μια μέρα κρύα

μπορεί κι οι εσωτεριστές

να 'ρθουν στην εξουσία ...

quote:
καθενας μας ειναι δασκαλος του εαυτου του.

ο πιο καλός ο δάσκαλος, είναι ο εαυτός σου,

μου 'λεγες και τελείωσα μ' άριστα το σχολειό σου.

Δάσκαλε που με δίδαξες το μάθημα το ένα :

Δάσκαλο δεν χρειάζεται ο μαθητής κανένα.

Περίεργο που διάλεξες αυτό εδώ το θέμα, για να μας συστηθείς. Ωστόσο, καλώς ήλθες από μένα. Το θέμα όπως βλέπεις, είναι συγκεκριμένο.

Edited by - zip on 05/04/2009 12:24:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2009, 18:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βουτιά

Μια παλιά
μοίρα μ' ανεβάζει
στα φτερά κάτι ολόλευκων πουλιών
κι από ψηλά
στο κενό μ' αδειάζει
στις σπηλιές των κατάμαυρων βυθών

Μια υπέροχη βουτιά
στα λημέρια μου τα σκοτεινά
στα δικά μου τα νερά
στης αβύσσου μου την σιγουριά
Στην αγκαλιά σου μπορώ
σαν μωρό
να γύρω και να κοιμηθώ
μόνο εκεί ίσως βρω
την φόρα μου ν' αναδυθώ

Δεν μιλώ
και δεν ανασαίνω
στον βυθό
σαν το βότσαλο χτυπώ
ποιος ξέρει αν σωθώ ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 00:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νωρίς καβάλησες το σύννεφο, άδειασες το κορμί σου...
Ταξίδι στ άπειρο δεν είπες ούτε "γειά",
την γλώσσα έβγαλες, κορόιδεψες τον χάρο,
το ξέρω του πες, "έρχομαι να μείνω για καλά..."

Όμως, τα έζησα τα χρόνια μου τα λίγα,
μέρα νύχτα τα στράγγιξα δεν έμεινε γουλιά...

Στην εθνική μάτωσες αργά χθές βράδυ
και σήμερα σε είδαμε όλοι για τελευταία φορά..
Βουβά τα πρόσωπα, τα δάκρυα μας λίγα,
όμως, κανείς στ ορκίζομαι κανείς δεν σε ξεχνά....
Φίλε για σένανε θα πιούμε αυτή τη νύχτα,
θα πιούμε και για σένανε και να περνάς καλά...
Νωρίς καβάλησες το σύννεφο, άδειασες το κορμί σου,
ταξίδι στ άπειρο, δεν είπες ούτε γειά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 21:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και είσαι γνώστης του θέματος των καταδύσεων φίλε zip,θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με τον χρόνο που μπορεί να βρίσκεται κάποιος στον βυθό.Πόσο χρόνο διαθέτει κάποιος εκεί μέσα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 08:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόσο χρόνο διαθέτει κάποιος εκεί μέσα?

Εξαρτάται : α) από το μέγιστο βάθος β) από το αέριο που αναπνέει & την ποσότητα αυτού που διαθέτει γ) από το αν θέλει να κάνει αποσυμπίεση ή όχι. δ) από την κατανάλωση του αερίου που εισπνέει, από την ίδια την αναπνοή του δηλ.

Όλα αυτά είναι συνδυασμός και υπάρχουν πίνακες και μαθηματικές εξισώσεις για να τα συμβουλεύεται και να προγραμματίζει την βουτιά του.

Π.χ ένας αυτοδύτης βουτάει με 18λιτρη μπουκάλα ατμοσφαιρικού αέρα. Έχει μονο μία μπουκάλα, δεν έχει άλλη. Δεν θέλει να κάνει αποσυμπίεση. Θέλει να βουτήξει στα -30m. Ο χρόνος παραμονής του είναι περίπου 25min. Αν παραμείνει παραπάνω, θα πρέπει να κάνει στάση αποσυμπίεσης κατά την άνοδο.

Στο ίδιο παράδειγμα, αν θέλει να φτάσει στα -45m, o χρόνος παραμονής του είναι 5min. Αν παραμείνει παραπάνω, πάλι θα χρειαστεί να κάνει αποσυμπίεση.

Στο ίδιο παράδειγμα, αν θέλει να φτάσει στα -60m, θα πρέπει να χρησιμοποιήσει άλλο αέριο στην μπουκάλα του (μίγμα δηλ, όχι ατμοσφαρικό αέρα γιατί αν δεν το κάνει κινδυνεύει να δηλητηριαστεί από τον ίδιο τον ατμοσφαιρικό αέρα. Το οξυγόνο στα -66m φτάνει στο 100% της μερικής πίεσής του και γίνεται τοξικό). Αν χρησιμοποιήσει άλλο μίγμα, τότε οι χρόνοι αλλάζουν.

Edited by - zip on 27/05/2009 11:04:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 10:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οταν βρισκομαστε στο "βυθό" , υπαρχει ο κινδυνος (ή οχι?) να μη βλέπουμε αυτο που υπάρχει αλλα αυτο που νομιζουμε ή θελουμε να υπαρχει, δηλαδη ειτε καποια ψευδαισθηση (λογω της "διαθλασης" ή λογω "απειριας" του ματιου+εγκεφαλου σε τετοιες συνθηκες), ειτε παραισθησεις (γιατι κατι δεν παει καλα με το "μιγμα" ή την διαρκεια ή οτι αλλο)

οταν πχ κοιταμε την "επιφανεια" βλεπουμε διαφορα "σχεδια" τα οποια για τον καθενα ειναι μοναδικα καθως συνδιαζονται βαση των οσων εχει δει ή φανταστει -δυσκολευομαστε ομως να υπολογισουμε την αποσταση(τουλαχιστον εγω)- κατι τετοιο συμβαινει σε καθε τι που δεν γνωριζουμε αλλωστε καθως και σε καταστασεις που βιωνουμε για πρωτη φορα , το συνδιαζουμε με οτι αλλη πληροφορια εχουμε ωστε να καταληξουμε σε συμπερασμα ή απλα παγωνουμε και δε ξερουμε τι να κανουμε ή να σκεφτουμε ... εδω μπαινει και η εμπειρια ενος τριτου που "ΕΑΝ" μοιαζει με την δικη μας την "ασπαζομαστε ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ" χωρις ομως αυτο να συμαινει οτι βιωσαμε την ιδια κατασταση !!!!

πως λοιπον εξασφαλιζω οτι αυτο που βλεπω - βιωνω σε ενα "βυθο", ειναι αληθινο και κατ επεκταση ισως οτι δεν ειναι κατι που δημιουργει ο εγκεφαλος μου μεσα απο συνειδητες ή ασυνειδητες "προτροπες" ή και "επιθυμιες" ? ή οτι δεν βλεπω αυτο που απλα ΔΙΑΒΑΣΑ σε ενα βιβλιο και τωρα το "δημιουργω"??


ενα αλλο θεμα ειναι το παραδειγμα ειναι οτι εαν κλεισω τωρα τα ματια μου για 10-20δευτερα , θα δω διαφορα "πραγματα" , συνηθως ενα κυκλο/ημικυκλιο , λαμψεις , χρωματα να ανοιγουν ή να κλεινουν και δεν ξερω τι αλλο , "πραγματα" φυσικα καθως οι αισθητηρες του φωτος / χρωματων , εξακολουθουν να αναλυουν πληροφοριες ... ή ποιο απλα , ειναι ακομη "φωρτισμενα" με τις προηγουμενες πληροφοριες ... οταν λοιπον "ταξιδευω" ή βυθιζομαι , με ανοιχτα ή κλειστα ματια , πως οριζουμε τι ειναι αληθινο?? και οχι κατασκευασμα απο εμας τους ιδιους ?

(ελπιζω να μη τα μπερδεψα πολυ αυτα που θελω να ρωτησω χαχα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 11:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οταν βρισκομαστε στο "βυθό" , υπαρχει ο κινδυνος (ή οχι?) να μη βλέπουμε αυτο που υπάρχει αλλα αυτο που νομιζουμε ή θελουμε να υπαρχει, δηλαδη ειτε καποια ψευδαισθηση (λογω της "διαθλασης" ή λογω "απειριας" του ματιου+εγκεφαλου σε τετοιες συνθηκες), ειτε παραισθησεις (γιατι κατι δεν παει καλα με το "μιγμα" ή την διαρκεια ή οτι αλλο)

Καθώς οι ακτίνες του φωτός φτάνουν στο μάτι από κάποιο αντικείμενο μέσα στον βυθό, αλλάζουν μέσο διάδοσης περνώντας από το νερό στο γυαλί της μάσκας και στην συνέχεια στον αέρα μέσα στην μάσκα. Επειδή το νερό, το γυαλί και ο αέρας έχουν διαφορετική πυκνότητα κάθε φορά που περνάει μια ακτίνα φωτός από το ένα μέσο στο άλλο, διαθλάται. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα αντικείμενα να φαίνονται κατά το 1/3 μεγαλύτερα και κατά το 1/4 κοντύτερα από το φυσιολογικό.

Όσον αφορά τις ψευδαισθήσεις : Το φαινόμενο - που ονομάζεται "Νάρκωση Αζώτου" παρατηρείται σε καταδύσεις που χρησιμοποείται ατμοσφαιρικός αέρας ΚΑΙ σε βάθος από -30m και βαθύτερα. Ο ατμοσφαρικός αέρας εμπεριέχει άζωτο. Σ' αυτό το βάθος, ο ανθρώπινος οργανισμός αρχίζει να έχει συμπτώματα μέθης από την αυξημένη μερική πίεση του αζώτου. Αυτά τα συμπτώματα μέθης, μπορεί να είναι η χαλάρωση, μια αδικαιολόγητη ψυχική ευφορία, ίσως και εμφάνιση ψευδαισθήσεων. Αν συνεχιστούν τα συμπτώματα η κατάδυση γίνεται επικίνδυνη. Το πότε θα εμφανισθούν αυτά τα συμπτώματα, εξαρτάται από τον ίδιο τον οργανισμό και την αντοχή του στην μερική πίεση του αζώτου. Κάποιοι αυτοδύτες εμφανίζουν αυτά τα συμπτώματα σε βάθη -30m έως -35m, κάποιοι άλλοι σε βάθη -35m έως -40m και κάποιοι άλλοι λίγο βαθύτερα. ΌΛΟΙ οι αυτοδύτες όμως έχουμε πάθει νάρκωση αζώτου κι ο καθένας μας την έχει βιώσει διαφορετικά. (κάνε τώρα τους συσχετισμούς σου )

quote:
οταν πχ κοιταμε την "επιφανεια" βλεπουμε διαφορα "σχεδια" τα οποια για τον καθενα ειναι μοναδικα καθως συνδιαζονται βαση των οσων εχει δει ή φανταστει -δυσκολευομαστε ομως να υπολογισουμε την αποσταση(τουλαχιστον εγω)- κατι τετοιο συμβαινει σε καθε τι που δεν γνωριζουμε αλλωστε καθως και σε καταστασεις που βιωνουμε για πρωτη φορα , το συνδιαζουμε με οτι αλλη πληροφορια εχουμε ωστε να καταληξουμε σε συμπερασμα ή απλα παγωνουμε και δε ξερουμε τι να κανουμε ή να σκεφτουμε ... εδω μπαινει και η εμπειρια ενος τριτου που "ΕΑΝ" μοιαζει με την δικη μας την "ασπαζομαστε ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ" χωρις ομως αυτο να συμαινει οτι βιωσαμε την ιδια κατασταση !!!!

πως λοιπον εξασφαλιζω οτι αυτο που βλεπω - βιωνω σε ενα "βυθο", ειναι αληθινο και κατ επεκταση ισως οτι δεν ειναι κατι που δημιουργει ο εγκεφαλος μου μεσα απο συνειδητες ή ασυνειδητες "προτροπες" ή και "επιθυμιες" ? ή οτι δεν βλεπω αυτο που απλα ΔΙΑΒΑΣΑ σε ενα βιβλιο και τωρα το "δημιουργω"??


Οι καταδύσεις που κάνουμε, είναι καταδύσεις αναψυχής. Αυτό σημαίνει πως βουτάμε για να γουστάρουμε. Κατά την διάρκεια μιας κατάδυσης / καθόδου, ο νους μας δεν μπορεί να επεξεργαστεί δεδομένα φιλοσοφικής προέλευσης ή υποθετικής βάσης. Ο βυθός τον έχει συνεπάρει ... Παρατηρούμε τον βυθό, ελάχιστες φορές στρέφουμε το βλέμμα μας στην επιφάνεια. Άλλωστε, δεν μας ενδιάφερει πια η επιφάνεια, εμείς βρισκόμαστε κάτω απ' αυτήν, πίσω απ' τον καθρέφτη, κι αυτό είναι η μαγκιά Πρέπει λοιπόν να εμπιστευθείς τις αισθήσεις σου. Αυτές θα σου πουν αν αυτό που βιώνεις είναι αληθινό ή όχι. Ο νους δεν μπορεί να το κάνει αυτό κατά την διάρκεια μιας καθόδου.

quote:
ενα αλλο θεμα ειναι το παραδειγμα ειναι οτι εαν κλεισω τωρα τα ματια μου για 10-20δευτερα , θα δω διαφορα "πραγματα" , συνηθως ενα κυκλο/ημικυκλιο , λαμψεις , χρωματα να ανοιγουν ή να κλεινουν και δεν ξερω τι αλλο , "πραγματα" φυσικα καθως οι αισθητηρες του φωτος / χρωματων , εξακολουθουν να αναλυουν πληροφοριες ... ή ποιο απλα , ειναι ακομη "φωρτισμενα" με τις προηγουμενες πληροφοριες ... οταν λοιπον "ταξιδευω" ή βυθιζομαι , με ανοιχτα ή κλειστα ματια , πως οριζουμε τι ειναι αληθινο?? και οχι κατασκευασμα απο εμας τους ιδιους ?

Ο βυθός είναι αληθινός. Και έχει πάρα πολλούς τρόπους για να στο αποδείξει ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 11:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ , ολα καλα μεχρι εδω ... (και με χρησιμες πληροφοριες)

καταρχην θα πρεπει να ξεχωρισω τον νου απο τις αισθησεις και για να γινω ποιο ακριβης , απο τον εγκεφαλο ?? πως ξεχωριζω οτι κατι δεν ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου??? εχω νου+αισθησεις χωρις εγκεφαλο ?

οι αισθησεις μου (εαν μιλαμε για τις γνωστες και δεν υπονοεις κατι αλλο που δεν γνωριζω) οταν κατεβω σε μεγαλο "βαθος" και απομακρυνομαι ολαο και ποιο πολυ απο την επιφανεια , ΕΠΙΡΕΑΖΟΝΤΑΙ, απο την "πιεση" αλλα και απο την "κατασταση" του εγκεφαλου και ισως και απο αλλους παραγοντες

απο την αλλη , οι αισθησεις μας (οι γνωστες) πολλες φορες μας λενε ψεματα (αν οχι ΠΑΝΤΑ) ... πως ξερω οτι δεν μου λενε για αλλη μια φορα ψεματα την στιγμη που βρισκομαι στο "βυθο"? πραγμα επικινδυνο υπο συνθηκες!!!

η αποψη μου μεσα απο το ταξιδι στο οποιο βρισκομαστε ολοι , ειναι οτι αυτο που βιωνουμε στον βυθο (κατι εχω βιωσει αλλα καποιοι το ειρωνευονται οταν το λεω) ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου μας και μονο , ο βυθος ειναι πραγματικος αλλα τον βλεπουμε μεσα απο τον εγκεφαλο μας ή καλυτερα οπως τον αντιλαμβανεται ο εγκεφαλος μας, σε συνδιασμο παντα με τις γνωσεις - εμπειριες που εχουμε γιαυτο και καθενας βιωνει τον δικο του βυθο καθως ο καθενας "ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ" τον δικο του βυθο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 13:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι σίγουρα περίπλοκο το θέμα.
Αυτά που βιώνουμε στον βυθό είναι αληθινά.
Όμως οι πληροφορίες που φτάνουν στον εγκέφαλο φιλτράρονται.
Αναγκαστικά φιλτράρονται,γιατί άμα δέν γινόταν αυτό δέν θα θυμόμασταν τίποτα.Απο μιά άλλη άποψη ο βυθός είναι πιό αληθινός απο την επιφάνεια.Αλλά ας μήν το μπλέξουμε το θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 14:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καταρχην θα πρεπει να ξεχωρισω τον νου απο τις αισθησεις και για να γινω ποιο ακριβης , απο τον εγκεφαλο ?? πως ξεχωριζω οτι κατι δεν ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου??? εχω νου+αισθησεις χωρις εγκεφαλο ?

Αυτό δεν ξέρω να σου το απαντήσω. Είμαι σίγουρος όμως πως θα 'χεις κι εσύ τον δικό σου τρόπο ...

quote:
πως ξερω οτι δεν μου λενε για αλλη μια φορα ψεματα την στιγμη που βρισκομαι στο "βυθο"? πραγμα επικινδυνο υπο συνθηκες!!!


Αυτό που κρύβεις μέσα σου, στον δικό σου το βυθό, είναι απόλυτα αληθινό. Μπορώ να βάλω το χέρι μου στην φωτιά γι' αυτό. Είναι πεντακάθαρο, αυθεντικό, original, καθαρόαιμο & αληθινό! Ο "βυθός" σου δεν πρόκειτε να σου πει ποτέ ψέμματα. Δεν είναι "επιφάνεια", δεν έχει βιτρίνες, κομπίνες, ψευτιές, υποκρισίες, απάτες, οφθαλμαπάτες, διαφωνίες, αλητείες, απατεωνιές, δεν έχει κακοήθειες, πισώπλατα μαχαιρώματα, πουστιές. O βυθός σου θα σου πει πάντα την αλήθεια. Με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο, δεν πρόκειτε ποτέ να σε ξεγελάσει, να σε πουλήσει, να σε κοροϊδέψει. Δείξε του την εμπιστοσύνη που του πρέπει, σεβάσου τον, πίστεψε σ' αυτόν.

Εμπιστεύσου & τις αισθήσεις σου. Πίστεψε σ' αυτές. Δεν έχεις τίποτε άλλο. Αυτά είναι τα εργαλεία σου. Μάθε να τα χρησιμοποιείς άψογα στην επιφάνεια, γίνε τέλειος χειριστής τους - σαν να ήσουν εσύ ο δημιουργός τους - , και πάρ' τα μαζί σου και στον βυθό σου. Αυτές οι αισθήσεις σου, θα σε βοηθήσουν. Μην χρησιμοποιείς τον νου σου πολύ. Θα σε μπερδέψει, θα σε προβληματίσει, θα σου φέρει εμπόδια. Χρησιμοποίησε τα εργαλεία σου, τα μοναδικά σύνεργά σου. Αυτό που λέει ο Καζαντζάκης : "Παίρνω ξανά τα σύνεργά μου. Όραση, γεύση, ακοή, αφή & όσφρηση. Τα παίρνω και ξαναφτιάχνω τον κόσμο από την αρχή!"


Edited by - zip on 27/05/2009 14:55:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 14:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και παλι συμφωνω ... αλλα και παλι εχω "γιατι και πως και εαν " ειναι της φυσης μου χαχα

η καθαροτητα του βυθου , αυτου που θα βρω μεσα , η αληθεια του και ολα ειναι "δεδομενα" (εως αποδειξεως του αντιθετου γιατι ποτε δε ξερς χαχα)

στην πορεια ή στην παραμονη , οπως πχ αναφερει ο φιλος οτι ειδε μια "πορτα" , εγω παλι βλεπω διαφορα αλλά κολαω οταν βλεπω εμενα ή χωρους αγνωστους που ποτε δεν εχω δει αλλα ΟΤΙ βλεπω συνδεεται με οσα ξερω ή γνωριζω , μπαινει το ερωτημα λοιπον, ΤΟ βλεπω αυτο που βλεπω γιατι το ΒΡΗΚΑ στο βυθο μου ? ή γιατι μου το δημιουργει ο εγκεφαλος ΛΟΓΟ του οτι επελεξα να ΒΟΥΤΗΞΩ ? μιλαω καθαρα για τις εικονες που δημιουργουνται

δηλαδη το οτι βουταω μηπως ΒΑΖΕΙ τον εγκεφαλο σε διαδικασια να ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ αυτα που ΘΕΛΩ (συνειδητα ή ασυνειδητα)? τα θελω μπορει να ειναι ακομη και κατι που διαβασα σε ενα βιβλιο πχ αυτο το "φλασαρισμα" που συμβαινει σε πολλους θα συνεβαινε ΕΑΝ δεν ειχα διαβασει ΠΟΤΕ για αυτο?

δεν ξερω εαν εγινε ποιο κατανοητο αυτο που ρωταω - με προβληματιζει

(εαν κουραζω πεστο να σταματησω οκ ? ή εαν θεωρεις ασκοπες της ερωτησεις μου ... δεν υπαρχει προβλημα να το ξερεις , με ενδιαφερει παντα η αποψη του αλλου για κοινου ενδιαφεροντος θεματα , γιατι παντα εχεις κατι να κερδισεις)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy