ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Oι Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία , είχε μιλήσει για την "Αταραξία"...και στην συνέχεια...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 01:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία!
Είναι πολύ ευχάριστο το ότι τα βρήκατε, εκφράζεστε και νιώθετε τόσο θετικά ο ένας για τον άλλο!

Εφόσον είσαστε λοιπόν ατάραχοι και πολύχρωμοι (συμπεριλαμβάνω κι εσένα στο "πολύχρωμοι" Εαρινέ - ποιητική αδεία) να μια πολύ καλή ευκαιρία να συμφιλιωθείτε και με τον zip!
Εδώ, σ' αυτή τη συζήτηση (ας παραμείνει εδώ αυτή η όμορφη και ατάραχη κίνηση συμφιλίωσης).

Και ο zip κατά βάθος είναι πολύ καλός άνθρωπος, τον ξέρουμε χρόνια. Μπορεί κάποιες φορές να γίνεται εκνευριστικός βέβαια, αλλά αξίζει μια ειλικρινής προσπάθεια για να τα βρείτε μεταξύ σας.

Βλέπουμε κι εμείς τη ζωή πολύχρωμη!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 08:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Και ο zip κατά βάθος είναι πολύ καλός άνθρωπος.....

.... τον ξέρουμε χρόνια. Μπορεί κάποιες φορές να γίνεται εκνευριστικός βέβαια, αλλά αξίζει μια ειλικρινής προσπάθεια για να τα βρείτε μεταξύ σας.

Βλέπουμε κι εμείς τη ζωή πολύχρωμη!!




Το κατα βάθος με προβληματίζει λιγάκι...πόσο κατά βάθος δηλαδή???

Ασφαλώς αστειεύομαι και ελπίζω ΚΑΙ αυτός να συμμερίζεται τις απόψεις σου!!!

Την καλημέρα μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 08:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το λιγότερο αγαπητή μου amalia, θα έπρεπε να είναι έτσι,οπως τα λές κι απο όλους μας...Κι εγώ, αυτό επιδιώκω με τνο Εαρινό,γιατί, δεν μπήκα για να "τα πω", αλλά, για να σχολιάσω θέσεις, να σκεφτούμε, να δούμε, τι γίνεται ,με ότι μας αφορά...
Και φυσικά, τον ζιπ, τον καταλαβαίνω, ότι έχει πνεύμα,αλλά, δεν έχει τρόπους, σαν κακομαθημένο παιδί...Δεν λέω, μπορεί έτσι να έμαθε και πολλοί άλλοι, αλλά, η ζωή, είναι αλλοιώς...Πρέπει να διευρύνει κανεις την αντίληψη του, όχι να την στενεύει...
Κι όλοι, αυτό προσπαθούμε..Τώρα, γιατί οι κόντρες;Πιστεύω, απο εγωισμό...Γιατί ΕΓΩ ξέρω τα πάντα, εγώ ,κατάλαβα καλύτερα, τι γίνεται... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 21:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το λιγότερο αγαπητή μου amalia, θα έπρεπε να είναι έτσι,οπως τα λές κι απο όλους μας...Κι εγώ, αυτό επιδιώκω με τνο Εαρινό,γιατί, δεν μπήκα για να "τα πω", αλλά, για να σχολιάσω θέσεις, να σκεφτούμε, να δούμε, τι γίνεται ,με ότι μας αφορά...
Και φυσικά, τον ζιπ, τον καταλαβαίνω, ότι έχει πνεύμα,αλλά, δεν έχει τρόπους, σαν κακομαθημένο παιδί...Δεν λέω, μπορεί έτσι να έμαθε και πολλοί άλλοι, αλλά, η ζωή, είναι αλλοιώς...Πρέπει να διευρύνει κανεις την αντίληψη του, όχι να την στενεύει...
Κι όλοι, αυτό προσπαθούμε..Τώρα, γιατί οι κόντρες;Πιστεύω, απο εγωισμό...Γιατί ΕΓΩ ξέρω τα πάντα, εγώ ,κατάλαβα καλύτερα, τι γίνεται...

Για πάρε ένα ένα τα θέματά όπου συμμετείχε και κάλεσε και φίλους σου να γελάτε...

Μια "Fix" ...."λέει" , για την περίπτωση..

Περίμενε και θα δείς απάντηση που θα δώσει...περίμενε.....όλο επιχειρήματα θα είναι και γνώση , ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΓΝΩΣΗ.."ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ"..

Έίναι και "φίνο παιδί"...στον ήλιο γυαλίζει απο μακριά σαν σημαδούρα


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 19/07/2010 21:23:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 22:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς τι η υπεράσπιση,του εν λόγω ατόμου,ή η ενασχόληση μαζί του αγαπητέ μου Εαρινέ;
Αν θέλει γράφει, αν δεν θέλει δεν γράφει..Το πως θέλει να τον βλέπουν, είναι η ουσία...
Όπως κι όλοι μας..Αυτο δεν μας νοιάζει; Να δειχνουμε σωστοί,συγκροτημένοι, όχι να προσπαθούμε να κοροιδέψουμε τον άλλο...
Δεν υπάρχει όφελος, παρά μόνο εγωισ΄μος, σε κάτι τέτοιο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2010, 21:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός - Απεστάλη: 19/07/2010, 21:22:24

Έίναι και "φίνο παιδί"...στον ήλιο γυαλίζει απο μακριά σαν σημαδούρα


Εαρινέ, είπαμε να δώσουμε ένα περιθώριο να πάει η συζήτηση ομαλά, αλλά εσύ επιμένεις.

Όχι μόνο δεν έδωσες εξήγηση σ' αυτό που σε ρωτήσαμε περί των προσωπικών χαρακτηρισμών, αλλά τους συνεχίζεις κιόλας. Αυτή δε η συμπεριφορά, η δημοσιοποίηση προσωπικών στοιχείων και η γελοιοποίηση ανθρώπων, που στο παρελθόν σε πολλές περιπτώσεις ήταν κάτι που έκανε κατά κόρον ο zip, είχε κάνει πολλούς ανθρώπους να δεινοπαθήσουν.
Μην κάνεις το ίδιο κι εσύ λοιπόν...

quote:
Εαρινός - Απεστάλη: 18/07/2010, 19:04:31

Και θα πρέπει να γνωρίζει ότι όλοι μπορούμε να μιλήσουμε την γλώσσα του και στο ύφος του -ενδεχομένως...πάντως εγώ μπορώ-.... απλά δεν το επιλέγουμε....μέχρι ασφαλώς να χρειασθεί!



Σαφώς βέβαια δεν πρόκειται μόνο περί της γλώσσας του zip (που στην προκειμένη περίπτωση δεν είχες -τουλάχιστον ακόμα- αφορμή από τον zip για να "ανταποδώσεις" στη γλώσσα του, παρολαυτά το συνεχίζεις) αλλά περί του ότι στρέφεις την λεκτική σας διαμάχη σε προσωπικά στοιχεία - κάτι που δεν έκανε ο zip στην προκειμένη περίσταση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2010, 21:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς το αντίθετο ,αγαπητή αμαλία,διότι,ο φίλος μας, ο ζίπ,όχι απλά ,ανέφερε προσωπικά στοιχεία ατόμων, αλλα, τα διέσυρε κι όλας, με ονόματα, καταστάσεις κι άλλες λεπτομέρειες...
Δηλαδή, έπρεπε να βάλει και ....φωτογραφίες, για να παρεξηγηθούν, όσοι ανέφερε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2010, 23:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς, απ' όσο είναι γνωστό, το "οφθαλμόν αντί οφθαλμού" είναι πλέον ξεπερασμένο, οπότε εάν το έκανε ο zip δεν δικαιολογείται να το κάνει και κάποιος άλλος.

Όσον αφορά στις προσωπικές αναφορές, σίγουρα είναι το ίδιο απαράδεκτο για όποιον το κάνει (είτε είναι ο zip, είτε είναι ο Εαρινός). Φαντάσου να διαφωνούμε οι δυο μας κι εγώ να ξέρω κάτι προσωπικό σου κι επειδή θέλω να μειώσω τις απόψεις σου και σένα ή θέλω να σου ρίξω το ηθικό, να το επικαλούμαι γελοιοποιώντας σε.

Ο zip όπως έγραψα, το έχει κάνει στο παρελθόν. Στην παρούσα περίπτωση (στο θέμα αυτό τουλάχιστον) δεν το έκανε. Δεν έπεσε στην αντίληψή μου να το έκανε αλλού και ιδιαίτερα στο θέμα όπου άρχισε όλη η διαμάχη (Σήκω πάνω Αχιλλέα!). Εάν κάτι δεν πρόσεξα, ευχαρίστως να το λάβω υπόψη - υπέδειξέ μου το σχετικό θέμα και το σχετικό μήνυμα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2010, 23:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός - Απεστάλη: 19/07/2010, 21:22:24

Έίναι και "φίνο παιδί"...στον ήλιο γυαλίζει απο μακριά σαν σημαδούρα


Εαρινέ, είπαμε να δώσουμε ένα περιθώριο να πάει η συζήτηση ομαλά, αλλά εσύ επιμένεις.

Όχι μόνο δεν έδωσες εξήγηση σ' αυτό που σε ρωτήσαμε περί των προσωπικών χαρακτηρισμών, αλλά τους συνεχίζεις κιόλας. Αυτή δε η συμπεριφορά, η δημοσιοποίηση προσωπικών στοιχείων και η γελοιοποίηση ανθρώπων, που στο παρελθόν σε πολλές περιπτώσεις ήταν κάτι που έκανε κατά κόρον ο zip, είχε κάνει πολλούς ανθρώπους να δεινοπαθήσουν.
Μην κάνεις το ίδιο κι εσύ λοιπόν...

quote:
Εαρινός - Απεστάλη: 18/07/2010, 19:04:31

Και θα πρέπει να γνωρίζει ότι όλοι μπορούμε να μιλήσουμε την γλώσσα του και στο ύφος του -ενδεχομένως...πάντως εγώ μπορώ-.... απλά δεν το επιλέγουμε....μέχρι ασφαλώς να χρειασθεί!



Σαφώς βέβαια δεν πρόκειται μόνο περί της γλώσσας του zip (που στην προκειμένη περίπτωση δεν είχες -τουλάχιστον ακόμα- αφορμή από τον zip για να "ανταποδώσεις" στη γλώσσα του, παρολαυτά το συνεχίζεις) αλλά περί του ότι στρέφεις την λεκτική σας διαμάχη σε προσωπικά στοιχεία - κάτι που δεν έκανε ο zip στην προκειμένη περίσταση.




Αμαλία , προφανώς δεν πρόσεξες , ότι επρόκειτο περί απαντήσεως σε σχολιό/ά του...δές λοιπόν σε παρακαλώ πολύ , σε ποιό μήνυμά του απάντησα...εκτός και αν θεωρείς ότι ο φίλτατος μπορεί να λέει ότι θέλει και να προσπαθεί να προσβάλλει ή να κάνει επίδειξη ... άσε να μην πώ την λέξη..!


Πού αρχίζει η φαντασία και που η "πραγματικότητα"... [...] ;

Στο τέρμα της οδού Μούρλας, στο Μεταξουργείο, θα βρεις την Ταβέρνα του Σάββα του γκαβού. Στρίψε δεξιά, πίσω από το βενζινάδικο, θα δεις την ταμπέλα "Μόνο για Μαλάκες". Πάρκαρε δίπλα, στην αλάνα. Η είσοδος είναι μπροστά σου ... (δεν πληρώνεις εισιτήριο, είναι τζάμπα για σένα)

η ερώτηση έγινε από το μέλος Εαρινός στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=3&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10586

Σε ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ , δεν "ήρξατο χειρών αδίκων" εγώ και αυτό μπορείς να το εξακριβώσεις...!

ΠΟΤΕ!!!


-Όσο για την δημοσιοποίηση προσωπικών στοιχείων , συμφωνώ μαζί σου Αμαλία και αν το έκανα , είναι και μόνο για ένα λόγο...

Για να καταλάβει -ενδεχομένως- το πως αισθάνονται αυτοί που κάθε φορά αναφέρεται ο εν λόγω "κύριος" και προσωπικά εν ΞΕΧΝΩ ...προσωπικές του αναφορές...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 21/07/2010 00:01:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 05:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ, τουλάχιστον έγινε κατανοητό σε σένα ότι δεν είναι σωστό να χρησιμοποιεί κάποιος προσωπικά στοιχεία και ιδιαίτερα φυσικά χαρακτηριστικά του άλλου γελοιοποιόντας τα με στόχο να τον αντιμετωπίσει σε μια διαφωνία, λεκτική διαμάχη ή λεκτική επίθεση.

Από τις αναφορές που μου έκανες πιο πάνω δεν έβγαλα κανένα νόημα.

Για την ώρα ωστόσο, θα παραμείνω στην προτροπή που δώσαμε, να προσπάθήσετε να τα βρείτε με τον zip και να τελειώσει εδώ (σ' αυτό το θέμα) η συγκεκριμένη διαμάχη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 09:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia, ο Εαρινός δεν έκανε καμία αναφορά σε προσωπικά μου στοιχεία και καμία αναφορά σε φυσικά μου χαρακτηριστικά, νομίζει ότι έκανε ... Έχει διαφορά ... Γι' αυτό άλλωστε και δεν του απάντησα. Μπορεί να συνεχίσει να λέει ότι γουστάρει ... κανένα πρόβλημα από μένα ...

Το γεγονός ότι βγαίνει ένας τενεκές(μέλος) και λέει διάφορα πράγματα - προσωπικής φύσεως, φυσικών χαρακτηριστικών ή προσωπικών στοιχείων - για κάποιο άλλο μέλος, δεν σημαίνει ότι και αυτά που λέει ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Συνεπώς, τι 'χα Γιάννη ; - Τι 'χες πάντα, μηδέν από μηδέν, μηδέν ... Άσ' τον να λέει ότι θέλει. Άμα είναι μάγκας, ας βγει να με κατηγορίσει επωνύμως και ας μου δώσει και τα στοιχεία του (ή ας τα δώσει σε σας, στην διαχείριση). Και θα του εξηγήσω εγώ μετά το όνειρο ... Έπειτα, δεν είπε και τίποτε ο μπέμπης ... είπε πως με λένε Παύλο - με λένε όμως ; ιδού η απορία - και πως εκτελωνίζω - εκτελωνίζω ; - πως το είπε ; μουλάρια ; μοσχάρια ; κάτι τέτοιο. Χέστηκ' η φοράδα μες στ' αλώνι. Τίποτ' άλλο μπορεί να μας πει ; Π.χ λέω τώρα εγώ ... πως πέρασα χθες την νύχτα μου, μπορεί να μας το πει ; Με ποια ας πούμε, πέρασα το σαββατοκύριακό μου, μπορεί να μας το πει ; Το τηλέφωνό μου ; το ξέρει ; μπορεί να μας το πει ; Την διεύθυνσή μου ; Τι μάρκα είναι η χέστρα μου ;

Γι' αυτό σου λέω ... μηδέν από μηδέν, μηδέν. Κανένα απολύτως πρόβλημα.

Με λένε Πόπη, σαν τον παππού μου τον Προκόπη ...


υ.γ Το θέμα βλέπω ... κινείται εντός του τίτλου του ... τα θερμά μου συγχαρητήρια!

Α! η χέστρα μου είναι CERAMICA GSG και έχω και μπιντέ ... άμα λάχει να 'ουμ' ... Και παρεπιντόντως, είμαι πολύ ατάραχος όταν χέζω ... H Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία, έχει να το λέει ...


Edited by - zip on 21/07/2010 09:46:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 10:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μεις ξέρουμε αγαπητέ zip, ότι τα λουλούδια, θέλουν και ...κοπριά για να μεγαλώνουν, αλλά, δεν στο λέμε..Το λέμε;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 10:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

amalia, ο Εαρινός δεν έκανε καμία αναφορά σε προσωπικά μου στοιχεία και καμία αναφορά σε φυσικά μου χαρακτηριστικά, νομίζει ότι έκανε ... Έχει διαφορά ... Γι' αυτό άλλωστε και δεν του απάντησα. Μπορεί να συνεχίσει να λέει ότι γουστάρει ... κανένα πρόβλημα από μένα ...

Το γεγονός ότι βγαίνει ένας τενεκές(μέλος) και λέει διάφορα πράγματα - προσωπικής φύσεως, φυσικών χαρακτηριστικών ή προσωπικών στοιχείων - για κάποιο άλλο μέλος, δεν σημαίνει ότι και αυτά που λέει ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Συνεπώς, τι 'χα Γιάννη ; - Τι 'χες πάντα, μηδέν από μηδέν, μηδέν ... Άσ' τον να λέει ότι θέλει. Άμα είναι μάγκας, ας βγει να με κατηγορίσει επωνύμως και ας μου δώσει και τα στοιχεία του (ή ας τα δώσει σε σας, στην διαχείριση). Και θα του εξηγήσω εγώ μετά το όνειρο ... Έπειτα, δεν είπε και τίποτε ο μπέμπης ... είπε πως με λένε Παύλο - με λένε όμως ; ιδού η απορία - και πως εκτελωνίζω - εκτελωνίζω ; - πως το είπε ; μουλάρια ; μοσχάρια ; κάτι τέτοιο. Χέστηκ' η φοράδα μες στ' αλώνι. Τίποτ' άλλο μπορεί να μας πει ; Π.χ λέω τώρα εγώ ... πως πέρασα χθες την νύχτα μου, μπορεί να μας το πει ; Με ποια ας πούμε, πέρασα το σαββατοκύριακό μου, μπορεί να μας το πει ; Το τηλέφωνό μου ; το ξέρει ; μπορεί να μας το πει ; Την διεύθυνσή μου ; Τι μάρκα είναι η χέστρα μου ;

Γι' αυτό σου λέω ... μηδέν από μηδέν, μηδέν. Κανένα απολύτως πρόβλημα.

Με λένε Πόπη, σαν τον παππού μου τον Προκόπη ...


υ.γ Το θέμα βλέπω ... κινείται εντός του τίτλου του ... τα θερμά μου συγχαρητήρια!

Α! η χέστρα μου είναι CERAMICA GSG και έχω και μπιντέ ... άμα λάχει να 'ουμ' ... Και παρεπιντόντως, είμαι πολύ ατάραχος όταν χέζω ... H Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία, έχει να το λέει ...


Edited by - zip on 21/07/2010 09:46:34


Θα επιλέξω αυτήν την φορά να μην σου απαντήσω , για τα περί "ονείρου"...την επόμενη φορά ΟΜΩΣ -αν υπάρξει , ελπίζω πως θα βάλεις φρένο- θα έχεις ανάλογη απάντηση!
Ελπίζω να το εκτιμήσεις ανάλογα και να σταματήσεις τα παλαβά σου..!

ΑΥΤΟ!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 10:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι μπράβο ... κάνε τουμπέκα τώρα ... Κι όταν φορέσεις παντελόνια, τα ξαναλέμε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 10:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι δείχνεις έλλειψη σεβασμού, σε οποιονδήποτε και μιλάς,
σαν κουλτουριάρης, του....60,το ξέρουμε zip...
Απλά, είναι τρέ μπανάλ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 11:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia

Όχι μόνο δεν έδωσες εξήγηση σ' αυτό που σε ρωτήσαμε περί των προσωπικών χαρακτηρισμών, αλλά τους συνεχίζεις κιόλας.


Και ούτε θα δώσει εξήγηση. Γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙ εξήγηση. Κι όταν κάποιος δεν έχει, τι να δώσει ; Το τίποτα ; Κάποιος του σφύριξε ότι είμαι χοντρός και φαλακρός κι αυτός το έκανε σημαία του. Ε, και ; Μπορεί να αδυνάτισα και να πήγα DHI - το αποτέλεσμα μετράει! - κι αυτός να μην το ξέρει. Και καλά φαλακρός αλλά και χοντρός ; Αυτό, όποιος του το είπε ... τον δούλεψε για τα καλά ...

Πάντως, η αλήθεια είναι amalia, πως έχω βάλει μερικά κιλά παραπάνω, έχω κάνει μπάκα δηλ. αλλά ρε παιδί μου, χοντρό δεν με λες με τίποτε ... α, ρε amalia, με τι ασχολείται ο κόσμος, ε ;;; Εύχομαι να είσαι(στε) καλά.

Τα δέοντα,

υ.γ Είχα δίκιο για το θέμα ; Βλέπεις πως δεν λέει απολύτως τίποτε για το θέμα ; Άνοιξε ένα θέμα και δεν έχει πει τίποτε απολύτως με το θέμα. Ασχολείται με μένα, αν είμαι καράφλας ή όχι. Ο άνθρωπος είναι γκάου και ειλικρινά ... μπορώ να τον κάνω ότι θέλω. Κάποια στιγμή θα ανοίξω ένα θέμα για την Τέχνη της κατεύθυνσης και πως μπορεί αυτή η Τέχνη να γίνει Τεχνική.

Edited by - zip on 21/07/2010 11:28:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 11:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
" και ειλικρινά ... μπορώ να τον κάνω ότι θέλω...."
Και μετά, έπεσες απο το κρεβάτι και ξύπνησες...Αγόρι μου,κατέβα λίγο απο το καλάμι!!!
Κι εγώ zip, σου λέω ότι "λαλησες", αν νομίζεις, ότι μπορείς να σύρεις τον Εαρινό, ή όποιον αλλο,σε αυτό που αυτός κανει...
Μήπως, εσύ είσαι μόνο ο γελοτοποιός, που παιζουν όλοι,αλλά
δεν θυμάται κανείς;..Μήπως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 11:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


υ.γ Είχα δίκιο για το θέμα ; Βλέπεις πως δεν λέει απολύτως τίποτε για το θέμα ; Άνοιξε ένα θέμα και δεν έχει πει τίποτε απολύτως με το θέμα. Ασχολείται με μένα, αν είμαι καράφλας ή όχι. Ο άνθρωπος είναι γκάου και ειλικρινά ...


...μπορώ να τον κάνω ότι θέλω
.


Κάποια στιγμή θα ανοίξω ένα θέμα για την Τέχνη της κατεύθυνσης και πως μπορεί αυτή η Τέχνη να γίνει Τεχνική.

[/font=Book Antiqua]

Edited by - zip on 21/07/2010 11:28:13


http://www.metacafe.com/watch/1188236/anekdoto_o_kokoras/

Το θέμα είσαι σύ πλέον...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 21/07/2010 11:57:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 13:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να ρθούμε λίγο και στο θέμα, πραγματικά πιστεύω, ότι η εποχή μας,άγεται και φέρεται, ενώ εμείς, σαν κοπάδι, κάνουμε,ότι μας λένε, καόμη και με την άρνηση μας....
Η ατομική και εσωτερική αταραξία, με την ανάλογη φιλοσοφική θεώρηση,
θα βοηθούσε να νικήσει ο άνθρωπος, την πιο επικίνδυνη γι αυτόν
ασθένεια: Αυτή του να ...."πιάσει την πλάτη του, τρέχοντας γύρω απο ένα δένδρο", που με το άγχος της, τον σκοτώνει κάθε χρόνο, σε μεγάλους αριθμούς και με πολλούς τρόπους...
Γιατί αντιδρούμε στην έννοια της ανάγκης, όταν, ουσιαστικά,σε σχέση
με το γενικό σύνολο, δεν έχουμε ανάγκη;
Εδώ χρειάζεται η αταραξία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 09:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Το θέμα είσαι σύ πλέον...


Χαίρομαι που με άφησες να γίνω θέμα ... και λυπάμαι που δεν μπορείς να υπερασπίσεις και να υποστηρίξεις αυτό που ξεκίνησες. [όχι βέβαια πως είχες και τίποτε να μας πεις επί του θέματος, αλλά εσύ ήσουν αυτός που το ξεκίνησε]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 09:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Κι εγώ zip, σου λέω ότι "λαλησες", αν νομίζεις, ότι μπορείς να σύρεις τον Εαρινό, ή όποιον αλλο,σε αυτό που αυτός κανει...


Ειδικά εσένα, ειδικά όμως, αν σου πω να πέσεις από έναν γκρεμό, θα το κάνεις με μεγάλη προθυμία και μετά θα μου πεις κι ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 09:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε καλώς το παλικάρι αγκαλιά με το σκουτάρι!!!Που σαι ρε zip!!
Μέζεψες ,επιτέλους, τα συντρίμια του εαυτού σου και ξαναφάνηκες;...
Κάτσε λίγο, όμως, μη βιαστείς να φύγεις πάλι...
Να πούμε καμιά κουβέντα, ρε παιδί μου...
Δεν μου λες, ακόμη να συνέλθεις απο τον ...γκρεμό που έπεσες;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 09:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός

Το θέμα είσαι σύ πλέον...


Χαίρομαι που με άφησες να γίνω θέμα ... και λυπάμαι που δεν μπορείς να υπερασπίσεις και να υποστηρίξεις αυτό που ξεκίνησες. [όχι βέβαια πως είχες και τίποτε να μας πεις επί του θέματος, αλλά εσύ ήσουν αυτός που το ξεκίνησε]



Έτσι σε θέλω "συναισθηματικό παιδί" ... λυπήσου λοιπόν για το ανυπεράσπιστο και ανυποστήριχτο θέμα.....αλλα μην κλαίς.... κουράγιο..!!!

Δεν υπάρχει οτιδήποτε φίλε μου που θα με καλούσε να το υποστηρίξω...τίποτα..!!!

Αν σε σένα υπάρχει κάτι που σε ωθεί για την υπέρασπισή του και σε θέτει υπο την "αιγίδα" του...δές το και παρακολουθησέ το...που ξέρεις όλο και κάπου μπορεί να σε "βγάλει"...είναι πολλοί οι πονεμένοι σε τούτο τον κόσμο...μην ανησυχείς...όλα καλά θα πάνε!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 22/07/2010 10:19:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 12:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο την τελευταία σου αποστροφή, φίλε Εαρινέ, δράττομαι
της ευκαιρίας να σου πω,ότι η αταραξία, υπάρχει, γιατί, όντως,
στο τέλος, όλα θα πανε καλά...Ότι συμβαίνει,καποια στιγμή τελειώνει...
Δεν είναι μια απόδειξη αυτό,της αρμονίας και όχι των αντιδράσεων, που διέπουν τον κόσμο μας;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 13:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Βαγγέλη...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 14:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μεσημέρι αλλελέγκυε της άγνοιας μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 21:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Heidegger δεν αρκείται στην διατύπωση μιας γενικής οντολογικής θέσης αλλα διεξάγει αντιθέτως μια "συγκεκριμμένη" οντολογική έρευνα...

Χρειάζεται πράγματι να διαφωτισθεί η χρονική έννοια του "Είναι" , με απαρχή ένα ιδιαίτερο είναι ή μάλλον ένα ιδιαίτερο "ον".


Επιλέγει να ξεκινήσει απο ένα ον που ΚΑΤΑ-ΝΟΕΙ ΤΟ ΕΙΝΑΙ...δηλαδή αυτό το ον για το οποίο μονάχα "υπάρχει" το Είναι...τον ίδιο τον άνθρωπο ..... χωρίς ωστόσο να αρκείται στο να το αποκαλέσει "συνείδηση" ή "υποκείμενο" σύμφωνα με τις νεωτερικές επωνυμίες του αλλα βάπτίζοντάς το με τον όρο [Εδώνά-ειναι].


Αυτό που ως εδωνά - είναι προσδιορίζει ουσιωδώς τον άνθρωπο , είναι η ύπαρξη -existence- , δηλαδή το γεγονός ότι ίσταται εκτός εαυτού...του ότι διαθέτει μια εκστατική δομή , σε αντίθεση με το περιχαρακωμένο στον εαυτό του νεωτερικό υποκείμενο .


...Ο Heidegger , αποκαλεί "Μέριμνα" αυτην την ουσιώδη διάνοιξη του "Είναι" του ανθρώπου..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 22/07/2010 21:10:58

Edited by - Εαρινός on 22/07/2010 21:11:43

Edited by - Εαρινός on 22/07/2010 21:12:12

Edited by - Εαρινός on 22/07/2010 21:12:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 21:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Εαρινέ,με συγκλονίζει η πρόσθεση του "Εδώ να",
στην απλή και παθητική έννοια είναι...Ειναι η παραδοχή, ότι
κάτι συμβαινει, ότι κατι επίκειται και θέλει προσοχή,ότι κάτι αξίζει να προσεχθεί...
Χάνουμε λέξεις και γι αυτό και νοήματα,αλλά, δεν μπορεί ο άνθρωπος
να οπισθοδρομεί, οπότε, η ένταση, η επηροή της καθημερινότητας μας
εναντίον μας,δεν έχουνε μόνο αρνητικό σκοπό..
Ίσως, μαθαινουμε να αντέχουμε, όχι απλά να ζούμε όμορφα..
Γιατί, όμως, μπήκαμε στην άμυνα;Γιατί χαλάσαμε, την αταραξία μας;
Απο την σύγκριση νομίζω φίλε μου..
Μάθαμε να συγκρίνουμε,ο ένας με τον άλλο τα πάντα..Πως να έρθει η πίστη σε οτι κάνουμε, η αταραξία, ότι όλα τα πάμε προς τη βλείωση των;
Υπάρχουν τόσες πλευρές βελτίωσης, που χαθήκαμε...Κι όμως, είναι απλά ένα στάδιο...Κι αυτο θα ξεπεραστεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 23:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Υπάρχουν τόσες πλευρές βελτίωσης, που χαθήκαμε...Κι όμως, είναι απλά ένα στάδιο...Κι αυτο θα ξεπεραστεί...



Το τί και κατα πόσο θα ξεπερασθεί ειλικρινά δεν το γνωρίζω και αν θές την άποψή μου αμφιβάλλω..!

Η αυθεντική σκέψη βλέπεις φίλε μου απέχει απο την καθημερινή ... αυτής της "εν κενώ" σκόπευσης που ορίζεται απο την συμβολική σκεψη...

Τρώμε μακαρόνια διότι παραγγείλαμε και μας έφεραν αυτά που γνωρίζουμε ως μακαρόνια...και αυτή είναι μια "Αλήθεια" μας..και τα μακαρόνια έχουν όνομα και "σηματάκι" του εργοστασίου παραγωγής...

Σπέλλα..Ντίσκο...κλπ...κλπ...ακόμα και τα χωριάτικα έχουν ονομασία προέλευσης..

Θα συνεχίσουμε λοιπόν να τρώμε "επώνυμα" προϊόντα ...."καθαρά" και "αξιόπιστα" ή αν θές "εγκεκριμμένα"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2010, 08:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστευω, ότι όλα παίζουν το ρόλο τουςε φίλε μου Εαρινέ κι ότι
ακόμη και να συννεχίζουμε να τρώμε,να πινουμε, ότι μας δινουν,
ο άνθρωπος, αντέχει..Γινεται πιο δυνατός και καποια στιγμή θα
τα ξεπεράσει με την αταραξία του...
Στάδιο είναι κι αυτό...
Και θα τα θυμόμαστε, κάποτε,γελώντας...
Αλλα, η αταραξία ειμαι βέβαιος, πως αποτελεί μέρος της ικανότητας του ανθρώπου, στην αντίληψη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy