ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Oι Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία , είχε μιλήσει για την "Αταραξία"...και στην συνέχεια...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 22:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο M.HEIDEGGER...ανέφερε:

"Oι πολεμικές κάθε είδους αποτυγχάνουν εξαρχής να διαφυλάξουν το σκέπτεσθαι".

Αναφέρεται δε στην εκστατική δομή του "Εδωνά-είναι" ..... ιστάμενο εκτός Εαυτού......εισάγοντας τον "όρο" Μέριμνα , ως την ουσιώδη διάνοιξη του είναι του ανθρώπου...

Μπορούμε να το δούμε και να προσπαθήσουμε να "μυηθούμε" στην ιδιαιτερότητα της σκέψης του μεγάλου στοχαστή...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 11:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα! Μήπως να μας εξηγούσες και λίγο τι λέει ... ;;; Μισό ... να το πάρω sequel :

"Oι Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία , είχε μιλήσει για την "Αταραξία"...και στην συνέχεια... Ο M.HEIDEGGER...ανέφερε: "Oι πολεμικές κάθε είδους αποτυγχάνουν εξαρχής να διαφυλάξουν το σκέπτεσθαι".

Πω, πω, κάβλοσα! Τι λέει ο M.HEIDEGGER ρε παιδί μου ... !!! Και τι φανταστική σχέση που έχει με την Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία και την "Αταραξία" ... !!!! τι να πω ... θα χύσω!

Edited by - zip on 16/07/2010 11:51:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 12:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωραίο θέμα! Μήπως να μας εξηγούσες και λίγο τι λέει ... ;;; Μισό ... να το πάρω sequel :

"Oι Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία , είχε μιλήσει για την "Αταραξία"...και στην συνέχεια... Ο M.HEIDEGGER...ανέφερε: "Oι πολεμικές κάθε είδους αποτυγχάνουν εξαρχής να διαφυλάξουν το σκέπτεσθαι".

Πω, πω, κάβλοσα! Τι λέει ο M.HEIDEGGER ρε παιδί μου ... !!! Και τι φανταστική σχέση που έχει με την Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία και την "Αταραξία" ... !!!! τι να πω ... θα χύσω!

Edited by - zip on 16/07/2010 11:51:41


Πρόσεξε μην λερωθείς μόνο , μαγουλάκια..!

Διάβασε λιγάκι , δεν θα σου κάνει κακό απο το μαλακίζεσαι συνέχεια..!

Δές ειδικά για τον Heidegger...και για τις αναφορές του στον Αριστοτέλη...και κόψε την μαλακία , σε έχει πειράξει στ'αυτιά..!!!

Χοντρούλι...που θέλεις να "ψαρέψεις" εδώ μέσα...γι'αυτό η μαλακία σε έχει φάει!!!

ΥΓ:"Πάντως σ'ευχαριστώ για την συμμετοχή σου..για να δούμε θα κάνει καλό "ποδαρικό".."???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 16/07/2010 12:46:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 14:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια μεγάλη αλήθεια, διαπραγματεύεται το θέμα που θέτεις αγαπητέ
μου Εαρινε....Το λέω, γιατί, όντως, απο την στιγμή που ο άνθρωπος έρχεται σε αντιπαράθεση με κάποιον, με κατι,αντιμετωπιζει μια κατάσταση,σταματά να δημιουργεί,αντιδρά, πολεμά, σταματά να σκέπτεται και αντιδρά μόνο, σε ότι του συμβαίνει, ενώ παύει η υγιής σκέψη, που οδηγεί τον άνθρωπο σε μια εξέλιξη του, σαφώς καλύτερα απο την αντιδραση, σε κατι που ήδη, υπάρχει ...
ΤΟ θέμα αυτό, με απασχολεί χρόνια, με την εφαρμογή του στην σύγχρονη κοινωνια, όπου ο νόμος, λειτουργει κατασταλτικά,ενοώντας τον πολιτη, εκγληματία, που πρέπει να συμμορφωθει κι όχι κάποιον που δεν ξέρει και πρέπει να ενημερωθεί σωστά....
Ειναι πολλά, τα κακώς κείμενα, αλλά, το αμ έπος αμ έργον, είναι μια πάροδος του θέματος σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 14:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια μεγάλη αλήθεια, διαπραγματεύεται το θέμα που θέτεις αγαπητέ
μου Εαρινε....Το λέω, γιατί, όντως, απο την στιγμή που ο άνθρωπος έρχεται σε αντιπαράθεση με κάποιον, με κατι,αντιμετωπιζει μια κατάσταση,σταματά να δημιουργεί,αντιδρά, πολεμά, σταματά να σκέπτεται και αντιδρά μόνο, σε ότι του συμβαίνει, ενώ παύει η υγιής σκέψη, που οδηγεί τον άνθρωπο σε μια εξέλιξη του, σαφώς καλύτερα απο την αντιδραση, σε κατι που ήδη, υπάρχει ...
ΤΟ θέμα αυτό, με απασχολεί χρόνια, με την εφαρμογή του στην σύγχρονη κοινωνια, όπου ο νόμος, λειτουργει κατασταλτικά,ενοώντας τον πολιτη, εκγληματία, που πρέπει να συμμορφωθει κι όχι κάποιον που δεν ξέρει και πρέπει να ενημερωθεί σωστά....
Ειναι πολλά, τα κακώς κείμενα, αλλά, το αμ έπος αμ έργον, είναι μια πάροδος του θέματος σου...

H ίδια η κοινωνία Βαγγέλη "δημιουργεί" τους εγκληματίες αλλα και τους ψυχολογικά ασθενείς -βλέπε Zipοειδή συμπτώματα- και ή καλείται να τεθεί αντιμετωπή τους ή το συνηθέστερο να κατηγοριοποιήσει και να δικάσει και να φυλακίσει τα "επαχθή" τερατουργήματά της!

Μια υποκρισία και μια λάθος νοηματοδότηση διατρέχει απ'ακρου σ'ακρη αυτήν την κοινωνία , όπου τα όρια ανάμεσα στο "καλό" και στον "κακό" είναι διαδιάκριτα και η μπαλαφαρία του διανοούμενου της σύγχρονης κουλτούρας -Της μαλακίας δηλαδή- περιφέρεται σε σαλόνια ηλιθίων -πληθαίνουν- που αδυνατούν να την διακρίνουν , δημιουργώντας μια "φανταστικά ωραιοποιημένη εικόνα" των εκάστοτε ψυχομαλακωμπουκωμένων...ΑΛΛΑ , η οδύνη για όλους αυτούς επέρχεται δια της σκληρής οδού κάποια στιγμή , με την αναγνώρισή τους!

Όσο η σκέψη θα είναι "εκ-χωρημένη" στο να λύσει παλιά βάσανα φίλε μου , τότε δεν θα μένει πολύ απο αυτήν να σκεφθεί σε Ενεστώτα χρόνο...

Θα οδηγείται εκεί , πάντα εκεί...και τίποτα δεν θ'αλλάξει!

Απομονωμένη μέσα στην "λογικοφανή έγκριση του ψυχομαλακωμπουκώματος" θα ατενίζει το μέλλον με σοφιστείες της ψύχωσής της!

Αδέκαροι και περήφανοι στην τσέπη και στο μυαλό -στην κυριολεξία- θα εφευρίσκουν μηχανισμούς στήριξης της μαλακίας τους και μια ζωή ολόκληρη θα περνάει μέσα απο τα καυδιανά δίκρανα του καθημερινού ευνουχισμού τους!!!

Κάτι τυπηκάριοι σαν τον μπουλούκο φίλε μου για μένα είναι ανύπαρκτοι...και μόνο για χαστούκια αν χρειασθεί!

Νά'σαι καλά Βαγγέλη , προσωπικά και με το χέρι στην καρδιά , μόνο βελτίωση σε σένα βλέπω και ας μας χωρίζουν ωκεανοί ιδεών!

Ιδέες...τείχη αδιαπέραστα φαντάζουν...όμως δεν είναι..είμαστε μείς μόνον!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 15:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

H ίδια η κοινωνία Βαγγέλη "δημιουργεί" τους εγκληματίες αλλα και τους ψυχολογικά ασθενείς -βλέπε Zipοειδή συμπτώματα- και ή καλείται να τεθεί αντιμετωπή τους ή το συνηθέστερο να κατηγοριοποιήσει και να δικάσει και να φυλακίσει τα "επαχθή" τερατουργήματά της!

Μια υποκρισία και μια λάθος νοηματοδότηση διατρέχει απ'ακρου σ'ακρη αυτήν την κοινωνία , όπου τα όρια ανάμεσα στο "καλό" και στον "κακό" είναι διαδιάκριτα και η μπαλαφαρία του διανοούμενου της σύγχρονης κουλτούρας -Της μαλακίας δηλαδή- περιφέρεται σε σαλόνια ηλιθίων -πληθαίνουν- που αδυνατούν να την διακρίνουν , δημιουργώντας μια "φανταστικά ωραιοποιημένη εικόνα" των εκάστοτε ψυχομαλακωμπουκωμένων...ΑΛΛΑ , η οδύνη για όλους αυτούς επέρχεται δια της σκληρής οδού κάποια στιγμή , με την αναγνώρισή τους!


Βλέπω είσαι εντός θέματος ... και μάλιστα θέματος που εσύ ο ίδιος άνοιξες ... Είπαμε ... αν η Μαλακία ήταν χώρα, θα ήσουν η σημαία της. Σε ψηλό κοντάρι.

quote:
Κάτι τυπηκάριοι σαν τον μπουλούκο φίλε μου για μένα είναι ανύπαρκτοι...και μόνο για χαστούκια αν χρειασθεί!

Ανύπαρκτοι, ανύπαρκτοι, όλο μ' αυτούς όμως ασχολείσαι ...

quote:
Ιδέες...τείχη αδιαπέραστα φαντάζουν...όμως δεν είναι..είμαστε μείς μόνον!!!

Και πάλι εντός θέματος ...

Edited by - zip on 16/07/2010 15:48:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 15:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagivere

ΤΟ θέμα αυτό, με απασχολεί χρόνια, με την εφαρμογή του στην σύγχρονη κοινωνια, όπου ο νόμος, λειτουργει κατασταλτικά,ενοώντας τον πολιτη, εκγληματία, που πρέπει να συμμορφωθει κι όχι κάποιον που δεν ξέρει και πρέπει να ενημερωθεί σωστά....


Μαλάκα μου, έχω πέσει κάτω από τα γέλια ... ειλικρινά, ειλικρινά, χαχαχαχαχαχα!

Δεν μου λες ρε trexagivere, πόσα ακριβώς χρόνια σε απασχολεί το συγκεκριμένο θέμα ;;; χαχαχαχαχαχα! Νταλκάς ε ; Μεγάλο πρόβλημα ... ε, ναι, αξίζει ένα τέτοιο πράγμα να σε απασχολήσει χρόνια ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 15:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Πάντως σ'ευχαριστώ για την συμμετοχή σου..για να δούμε θα κάνει καλό "ποδαρικό".."???

Παρακαλώ ρε στόκε, παρακαλώ, δεν κάνει τίποτε. Χαρά μου και τιμή μου να συμμετέχω σε ένα θέμα και να εκθέσω κι εγώ τις απόψεις μου, βεβαίως βεβαίως ... ένα θέμα το οποίο φυσικά, είναι απόλυτα τεκμηριωμένο, αναφέρει πηγές, βιβλιογραφίες, είναι ολοκληρωμένη μελέτη του ερευνητή που ασχολήθηκε επ' αυτού και εμπεριέχει συγκριτικά στοιχεία και δεδομένα. Ειδικά το εισαγωγικό σημείωμα και ο πρόλογος ήταν ... άσε, έχυσα σου λέω, μεγάλη κάβλα, μεγάλη ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 16:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
"Πάντως σ'ευχαριστώ για την συμμετοχή σου..για να δούμε θα κάνει καλό "ποδαρικό".."???

Παρακαλώ ρε στόκε, παρακαλώ, δεν κάνει τίποτε. Χαρά μου και τιμή μου να συμμετέχω σε ένα θέμα και να εκθέσω κι εγώ τις απόψεις μου, βεβαίως βεβαίως ... ένα θέμα το οποίο φυσικά, είναι απόλυτα τεκμηριωμένο, αναφέρει πηγές, βιβλιογραφίες, είναι ολοκληρωμένη μελέτη του ερευνητή που ασχολήθηκε επ' αυτού και εμπεριέχει συγκριτικά στοιχεία και δεδομένα. Ειδικά το εισαγωγικό σημείωμα και ο πρόλογος ήταν ... άσε, έχυσα σου λέω, μεγάλη κάβλα, μεγάλη ...



Το συγκριτικό στοιχείο -θέλει και συγκριτικά στοιχεία ο Μπουλούκος..-είσαι σύ και θεώρησα δεδομμένο ότι θα το αντιλαμβανόσουν μαλακάκο μου.....χονρτρουλέ μαλακάκο.....!

Δεν μου λές κάτι , μεταξύ μας τώρα...καμμιά γκομενίτσα απο δώ βρήκες ή όλες σε πήραν είδηση μαλάκα μου???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 16/07/2010 16:23:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 19:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι καλό αποδεικτικό στοιχείο του θέματος, αυτό που κανεις με τον φίλο zip, αγαπητέ μου Εαρινέ, γιατί, όντως, η ...αταραξία απέναντι του, δίνει μαθήματα, έστω όσον αφορά, την πραγματικη ενέργεια της υγιούς δράσης κι όχι αυτή της αντίδρασης....
Διότι, η δράση, ειναι θεική ιδιότητα, του ανθρώπου, αφού δημιουργεί,
δεν ακολουθά...Ειναι μια ικανότητα, που έπρεπε να ασκεί ο άνθρωπος....Να δημιουργεί, να γεννά το νέο, να δίνει λύσεις...
Όχι να αντιδρούμε σε μια πληκτική αλλά, αδυσώπητη καθημερινότητα, που ζούμε με τους ρυθμούς που μας κινούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2010, 00:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip μπορείς να μου εξηγήσεις κάτι…

Όταν ένα θέμα δεν σε ενδιαφέρει και σου είναι αδιάφορο, ακόμα και αν δεν έχει ξεκινήσει η ανάλυση (όπως πρέπει) από τον θεματοθέτη ώστε να γίνει περισσότερο κατανοητό, το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να μπαίνεις και να αρχίζεις τα μπινελίκια και τις ειρωνείες …

Εκτός βέβαια και αν αυτός, είναι ο μοναδικός τρόπος για να δηλώσεις την παρουσία σου εδώ μέσα…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2010, 01:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός,επειδή ο χρόνος μου είναι λίγο περιορισμένος λόγω διαβασμάτων,μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι η αταραξία?

Αν κατάλαβα καλά είναι μια στάση συμπεριφοράς που αποφεύγει την βίαιη αντίδραση,αλλά πριν τοποθετηθώ θα ήθελα να είμαι σίγουρος για αυτό π κατάλαβα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2010, 10:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός,επειδή ο χρόνος μου είναι λίγο περιορισμένος λόγω διαβασμάτων,μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι η αταραξία?

Αν κατάλαβα καλά είναι μια στάση συμπεριφοράς που αποφεύγει την βίαιη αντίδραση,αλλά πριν τοποθετηθώ θα ήθελα να είμαι σίγουρος για αυτό π κατάλαβα.



Καλημέρα Stelara!

Είναι αυτό που εννοεί η ίδια η λέξη φίλε μου!
Η μη-ταραχή..."εκ-νευρισμός" κατα μια άλλη έννοια ...τα συναισθήμτα εκεινα που ενεργοποιούνται εντός μας και αίρουν την αρμονία εντός μας και στην ζωή μας γενικότερα!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2010, 10:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συμπληρώσω μόνο φίλε μου Εαρινέ, ότι αταραξία,αφορά και στην απρόσκοπτη λειτουργία του ανθρώπου, πορέια που σιγουρα έχει,ως οντότητα, διχως τις αντιδραστικές εκφράσεις, που ζούμε, όπως ας πούμε, σήμερα...
Το να μένεις, παράδειγμα, σε μια πολυκατοικία, όπου σε ενοχλεί, που ο ένας γείτονας έχει τη μουσική τέρμα, ο άλλος φωνάζει, κλπ, ειναι μια τεχνητή κατάσταση, που ο άνθρωπος, μπορεί αλλά, δεν αποφεύγει...
Όταν μένανε απόσταση, 500 μέτρα ο ένας απο τον αλλο,ή και μακρύτερα, ότνα ήταν λιγότεροι, είχαν άριστες σχέσεις...Βασίζονταν στον γείτονα,ο ένας στον άλλο, ενώ τα 500 μέτρα,δεν ενοχλούν, όσο τα 50 εκατοστά....
Έχει μεγάλο βάθος το θέμα...Κι εφαρμογή εντελώς αντίθετη στην κοινωνία μας....
Παράξενο μόνο;....Δεν είμαστε σε τεράστια κλουβιά, ακριβώς για να ειμαστε σαν ζώα, που αντιδρούν μόνο και δεν δρουν; Επιβιώνουν και
δεν ζούν;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2010, 12:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Zip μπορείς να μου εξηγήσεις κάτι…

Όταν ένα θέμα δεν σε ενδιαφέρει και σου είναι αδιάφορο, ακόμα και αν δεν έχει ξεκινήσει η ανάλυση (όπως πρέπει) από τον θεματοθέτη ώστε να γίνει περισσότερο κατανοητό, το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να μπαίνεις και να αρχίζεις τα μπινελίκια και τις ειρωνείες …

Εκτός βέβαια και αν αυτός, είναι ο μοναδικός τρόπος για να δηλώσεις την παρουσία σου εδώ μέσα…




Καλημέρα Elo!

Το θέμα κατ'εμέ είναι σωστά διατυπωμένο και η συσχέτηση που έγινε καθόλου τυχαία!

Οι αναφορές δε του Heidegger στον Αριστοτέλη και στον Πλάτωνα είναι πολλές .... και ασφαλώς ο Πλάτωνας πραγματοποίησε το πρώτο βήμα προς την κατεύθυνση της διαλεύκανσης του προβλήματος του "είναι" , όταν επεσήμανε στο Σοφιστή , ότι η φιλοσοφία αρχίζει όταν σταματάμε να αφηγούμαστε μύθους , δηλαδή όταν σταματάμε να εξηγούμε κάποιο όν καταφεύγοντας σε κάποιο άλλο , όπως συμβαίνει με τις Προ-Σωκρατικές θεωρίες για το "Είναι" .

Δεν επρόκειτο λοιπόν ο Heidegger να κανει αναβίωση του Πλατωνισμού αλλα για να το θέσει -όχι το ερώτημα του "όντος" αλλα το ερώτημα για το "είναι" του όντος-με πιο ριζοσπαστικό τρόπο απο εκεινον του Πλάτωνα !

Έχω την αίσθηση , ότι κοινός τόπος ως προς τον τρόπο σκέψεως του Heidegger με του Αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους , ήταν η "εναντίωση" αυτών με με την απόδοση "οντικών χαρακτηριστικών" στο Είναι , χαρακτηριστικά των μύθων και της Θεολογίας!

"Οντολογική διαφορά"...μια διάσταση που συγκροτεί την θεμελιώδη του σκεψη!

Αναφέρει χαρακτηριστικά , ότι το ον "εστί" και το είναι "υπάρχει"...και γι'αυτόν το "Είναι" δεν είναι ένα απο τα υπερβατικά κατηγορήματα αλλα συνιστά το κατεξοχήν!

Σε κάθε περίπτωση , το θέμα αποτελεί και πρόκληση -για όσους ενδιαφέρονται- προκειμένου να διερευνήσουν tην σκέψη του Heidegger...μελετωντας τον!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2010, 12:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Zip μπορείς να μου εξηγήσεις κάτι…

Όταν ένα θέμα δεν σε ενδιαφέρει και σου είναι αδιάφορο, ακόμα και αν δεν έχει ξεκινήσει η ανάλυση (όπως πρέπει) από τον θεματοθέτη ώστε να γίνει περισσότερο κατανοητό, το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να μπαίνεις και να αρχίζεις τα μπινελίκια και τις ειρωνείες …

Εκτός βέβαια και αν αυτός, είναι ο μοναδικός τρόπος για να δηλώσεις την παρουσία σου εδώ μέσα…




Ασφαλώς εσύ φίλε Elo , γνωρίζεις καλύτερα την περιπτωσιολογία "Zipυποκειμένου"...επειδή εγώ δεν γνωρίζω όμως , μια απορία αυθόρμητη μου δημιουργείται:"Ήταν πάντα τόσο Μαλάκας και εξελίχθηκε σε ακόμα μεγαλύτερο"..???

Απορία είναι...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 02:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

1η Απορία - προς zip

Λοιπόν zip με εκπλήσσεις!
Δε σε θυμάμαι παλιότερα να "ενοχλείσαι" τόσο πολύ με θέματα που είναι διατυπωμένα σε μια ποιητική (και με πολλά κρυφά, φιλοσοφικά και ιδιαίτερα βαθυστόχαστα νοήματα) διάλεκτο... Θα έλεγα πως το αντίθετο ίσχυε. Πώς και αποφάσισες τώρα να γίνεις πολέμιος αυτού του τρόπου πραγμάτευσης των θεμάτων;
Θυμάμαι χαρακτηριστικά, πολλά παλιότερα θέματα, διατυπωμένα άλλοτε σε ποιητικό λόγο, άλλοτε σε αινιγματικό - υπονοούμενο και συνθηματικό τρόπο, ενίοτε κακεντρεχή αλλά και αρκετά "αθώα" κάποιες άλλες φορές, τα οποία δε σε είχαν ενοχλήσει ιδιαίτερα. Ακόμα και δικές σου τοποθετήσεις συχνά χρειάζονταν κάποιου είδους αποκρυπτογράφηση.

Τότε, επιμέναμε ιδιαίτερα στο να είναι γραμμένα τα θέματα με σαφή και κατανοητό τρόπο. Και συνεχίζουμε να επιμένουμε βέβαια - σημαντικό στοιχείο μιας σωστής επιχειρηματολογίας και σίγουρα ενός φιλοσοφικού τρόπου πραγμάτευσης είναι η σαφήνεια στον γραπτό ή και προφορικό λόγο. Αλλιώς, πίσω από την ασάφεια και το "μυστήριο" μπορούν να κρύβονται πολλά πράγματα. Ίσως το πιο αθώο από αυτά να είναι η άγνοια. Αλλά συχνά, μπορούν να κρύβονται και λιγότερο αθώες προθέσεις (αναφέρομαι εδώ σε περιστάσεις του παρελθόντος με θέματα που είχανε επίτηδες αινιγματικό χαρακτήρα και ήταν γεμάτα με υπονοούμενα).

Λοιπόν zip;

2η Απορία - προς trexagireve:

quote:
trexagireve - Απεστάλη: 16/07/2010, 19:12:23
Ειναι καλό αποδεικτικό στοιχείο του θέματος, αυτό που κανεις με τον φίλο zip, αγαπητέ μου Εαρινέ, γιατί, όντως, η ...αταραξία απέναντι του, δίνει μαθήματα, έστω όσον αφορά, την πραγματικη ενέργεια της υγιούς δράσης κι όχι αυτή της αντίδρασης....


και:
quote:
Εαρινός - Απεστάλη: 16/07/2010, 12:44:03
Πρόσεξε μην λερωθείς μόνο , μαγουλάκια..!

Διάβασε λιγάκι , δεν θα σου κάνει κακό απο το μαλακίζεσαι συνέχεια..!

Δές ειδικά για τον Heidegger...και για τις αναφορές του στον Αριστοτέλη...και κόψε την μαλακία , σε έχει πειράξει στ'αυτιά..!!!

Χοντρούλι...που θέλεις να "ψαρέψεις" εδώ μέσα...γι'αυτό η μαλακία σε έχει φάει!!!

Εαρινός - Απεστάλη: 16/07/2010, 16:22:28
Το συγκριτικό στοιχείο -θέλει και συγκριτικά στοιχεία ο Μπουλούκος..-είσαι σύ και θεώρησα δεδομμένο ότι θα το αντιλαμβανόσουν μαλακάκο μου.....χονρτρουλέ μαλακάκο.....!

Δεν μου λές κάτι , μεταξύ μας τώρα...καμμιά γκομενίτσα απο δώ βρήκες ή όλες σε πήραν είδηση μαλάκα μου???




Δηλαδή, που ακριβώς την είδες την αταραξία φίλε trexagireve; (θα με τρελάνεις τελείως!!)
Δε νομίζω πως η αντίδραση του Εαρινού στην επίθεση που δέχτηκε από τον zip αποτελεί και το αντιπροσωπευτικότερο δείγμα αταραξίας.
Εκτός εάν έχω καταλάβει λάθος τι σημαίνει αταραξία.
Μπορεί να το εννοεί διαφορετικά ο Heidegger...

3η Απορία - προς Εαρινό:

Εαρινέ, απευθυνόμενος στον zip, στο παρόν αλλά και σε άλλo θέμα, γράφεις:

quote:
Εαρινός - Απεστάλη: 16/07/2010, 12:44:03
"μαγουλάκια..!"
"Χοντρούλι..."

Εαρινός - Απεστάλη: 16/07/2010, 16:22:28
"ο Μπουλούκος"
"..χονρτρουλέ μαλακάκο..."

Εαρινός - Απεστάλη: 09/07/2010, 10:31:41
στο: Σήκω πάνω Αχιλλέα!

"Καλημέρα Zip..όλα καλά ή τα περίσσεια κιλά που έχεις φορτώσει πάνω σου σε σφίγγουν στο λαιμό..???"

Απεστάλη - Απεστάλη: 09/07/2010, 12:32:17
"όσο για τον Zip...η στολή του Ζορό δεν του ταιριάζει...πρέπει να χάσει λίγο βάρος και "ειδικό" να αποκτήσει..!"

[...]


Εαρινέ,
Αυτό το "χοντρούλι" (κ.λπ.) τι νόημα έχει;
Mας έχουν παραξενέψει αυτές οι συνεχείς αναφορές σε φυσικά χαρακτηριστικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 05:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλημέρα Stelara!

Είναι αυτό που εννοεί η ίδια η λέξη φίλε μου!
Η μη-ταραχή..."εκ-νευρισμός" κατα μια άλλη έννοια ...τα συναισθήμτα εκεινα που ενεργοποιούνται εντός μας και αίρουν την αρμονία εντός μας και στην ζωή μας γενικότερα!



Συναισθήματα όπως ο θυμός,οργή,ζήλεια,υπερβολική χαρά.Καταλαβαίνω τώρα.Δεν γνωρίζω σίγουρα για την αρχαία ελληνική φιλοσοφία.Γνωρίζω όμως σίγουρα την γνώμη της Σπάρτης για την αταραξία,ίσως να βάζαμε και τους σπαρτιάτες κάποτε ως συνεισφέροντες στην αρχαία ελληνική φιλοσοφία,αν και πολλοί θα πουν ότι ήταν απλά μαχαιροβγάλτες και πολεμοχαρείς μπάσταρδοι.

Τέλος πάντων,οι σπαρτιάτες είχαν μια θεωρία όσον αφορά την πειθαρχία του μυαλού,να μην επηρεάζεται από τίποτα άλλο παρά μόνο από την ίδια τη σκέψη του.Η 13χρονη αγωγή των σπαρτιατών περιελάμβανε διάφορα μαθήματα που σκοπό τους είχαν την ''σκληραγώγηση'' του νου,ώστε να μην αντιδρά υπερβολικά,ή και καθόλου σε οποιοδήποτε εξωτερικό ερέθισμα που θα μπορούσε να αποσπάσει το άτομο από την επίτευξη του στόχου.Μόνος στόχος ήταν η συγκέντρωση του νου στην επιθυμητή έκβαση της συγκεκριμένης κατάστασης που βρισκόταν το άτομο(μάχη,λογομαχία,κτλ).

Όσοι διδάσκονται πολεμικές τέχνες σίγουρα θα έχουν ακούσει για αυτή τη πειθαρχία του νου,ώστε να μην βγαίνουν εκτός ελέγχου.Είτε αυτό αφορά βίαιη φυσική αντίδραση,είτε βίαιη βομωλοχική αντίδραση.

Πιστεύω ότι ο M.Heidegger αποτυγχάνει να ερμηνεύσει σωστά την αταραξία .Λέει <<Oι πολεμικές κάθε είδους αποτυγχάνουν εξαρχής να διαφυλάξουν το σκέπτεσθαι>>.

Είναι πάρα πολύ γενική η παρατήρηση του,διαφωνώ με αυτή.
Διότι πιστεύω και πως ο πραγματικά ατάραχος,μπορεί να κρίνει πως μια βίαιη σύρραξη είναι αναπόφευκτη και ως εκ τούτου,να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες.Ο ηλίθιος επίσης,μπορεί να προβεί στις ίδιες ενέργειες χωρίς να χρειάζεται.Ο M.Heidegger καταλήγει ότι και οι δύο κατηγορίες όντων,σταματούν να σκέφτονται,εκεί διαφωνώ.

Συγχωρέστε με εάν ερμήνευσα εγώ λάθος το όλο θέμα,η ώρα είναι περασμένη και έρχομαι απέξω.Καλό ύπνο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 11:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου amalia, με χαρα να σου εξηγήσω, γιατί απεκάλεσα, Ατάρακτο τον Εαρινό...Διότι, έκανε ατό που ήθελε αυτός, που είχε ξεκινήσει και δεν αντέδρασε απλά στον φίλο ζίπ...
Είναι πολύ δύσκολο, καλή μου;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 12:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=RdmA0dbrACo&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 16:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας

1η Απορία - προς zip

Λοιπόν zip με εκπλήσσεις!
Δε σε θυμάμαι παλιότερα να "ενοχλείσαι" τόσο πολύ με θέματα που είναι διατυπωμένα σε μια ποιητική (και με πολλά κρυφά, φιλοσοφικά και ιδιαίτερα βαθυστόχαστα νοήματα) διάλεκτο... Θα έλεγα πως το αντίθετο ίσχυε. Πώς και αποφάσισες τώρα να γίνεις πολέμιος αυτού του τρόπου πραγμάτευσης των θεμάτων;
Θυμάμαι χαρακτηριστικά, πολλά παλιότερα θέματα, διατυπωμένα άλλοτε σε ποιητικό λόγο, άλλοτε σε αινιγματικό - υπονοούμενο και συνθηματικό τρόπο, ενίοτε κακεντρεχή αλλά και αρκετά "αθώα" κάποιες άλλες φορές, τα οποία δε σε είχαν ενοχλήσει ιδιαίτερα. Ακόμα και δικές σου τοποθετήσεις συχνά χρειάζονταν κάποιου είδους αποκρυπτογράφηση.

Τότε, επιμέναμε ιδιαίτερα στο να είναι γραμμένα τα θέματα με σαφή και κατανοητό τρόπο. Και συνεχίζουμε να επιμένουμε βέβαια - σημαντικό στοιχείο μιας σωστής επιχειρηματολογίας και σίγουρα ενός φιλοσοφικού τρόπου πραγμάτευσης είναι η σαφήνεια στον γραπτό ή και προφορικό λόγο. Αλλιώς, πίσω από την ασάφεια και το "μυστήριο" μπορούν να κρύβονται πολλά πράγματα. Ίσως το πιο αθώο από αυτά να είναι η άγνοια. Αλλά συχνά, μπορούν να κρύβονται και λιγότερο αθώες προθέσεις (αναφέρομαι εδώ σε περιστάσεις του παρελθόντος με θέματα που είχανε επίτηδες αινιγματικό χαρακτήρα και ήταν γεμάτα με υπονοούμενα).

Λοιπόν zip;

2η Απορία - προς trexagireve:

quote:
trexagireve - Απεστάλη: 16/07/2010, 19:12:23
Ειναι καλό αποδεικτικό στοιχείο του θέματος, αυτό που κανεις με τον φίλο zip, αγαπητέ μου Εαρινέ, γιατί, όντως, η ...αταραξία απέναντι του, δίνει μαθήματα, έστω όσον αφορά, την πραγματικη ενέργεια της υγιούς δράσης κι όχι αυτή της αντίδρασης....


και:
quote:
Εαρινός - Απεστάλη: 16/07/2010, 12:44:03
Πρόσεξε μην λερωθείς μόνο , μαγουλάκια..!

Διάβασε λιγάκι , δεν θα σου κάνει κακό απο το μαλακίζεσαι συνέχεια..!

Δές ειδικά για τον Heidegger...και για τις αναφορές του στον Αριστοτέλη...και κόψε την μαλακία , σε έχει πειράξει στ'αυτιά..!!!

Χοντρούλι...που θέλεις να "ψαρέψεις" εδώ μέσα...γι'αυτό η μαλακία σε έχει φάει!!!

Εαρινός - Απεστάλη: 16/07/2010, 16:22:28
Το συγκριτικό στοιχείο -θέλει και συγκριτικά στοιχεία ο Μπουλούκος..-είσαι σύ και θεώρησα δεδομμένο ότι θα το αντιλαμβανόσουν μαλακάκο μου.....χονρτρουλέ μαλακάκο.....!

Δεν μου λές κάτι , μεταξύ μας τώρα...καμμιά γκομενίτσα απο δώ βρήκες ή όλες σε πήραν είδηση μαλάκα μου???




Δηλαδή, που ακριβώς την είδες την αταραξία φίλε trexagireve; (θα με τρελάνεις τελείως!!)
Δε νομίζω πως η αντίδραση του Εαρινού στην επίθεση που δέχτηκε από τον zip αποτελεί και το αντιπροσωπευτικότερο δείγμα αταραξίας.
Εκτός εάν έχω καταλάβει λάθος τι σημαίνει αταραξία.
Μπορεί να το εννοεί διαφορετικά ο Heidegger...

3η Απορία - προς Εαρινό:

Εαρινέ, απευθυνόμενος στον zip, στο παρόν αλλά και σε άλλo θέμα, γράφεις:

quote:
Εαρινός - Απεστάλη: 16/07/2010, 12:44:03
"μαγουλάκια..!"
"Χοντρούλι..."

Εαρινός - Απεστάλη: 16/07/2010, 16:22:28
"ο Μπουλούκος"
"..χονρτρουλέ μαλακάκο..."

Εαρινός - Απεστάλη: 09/07/2010, 10:31:41
στο: Σήκω πάνω Αχιλλέα!

"Καλημέρα Zip..όλα καλά ή τα περίσσεια κιλά που έχεις φορτώσει πάνω σου σε σφίγγουν στο λαιμό..???"

Απεστάλη - Απεστάλη: 09/07/2010, 12:32:17
"όσο για τον Zip...η στολή του Ζορό δεν του ταιριάζει...πρέπει να χάσει λίγο βάρος και "ειδικό" να αποκτήσει..!"

[...]


Εαρινέ,
Αυτό το "χοντρούλι" (κ.λπ.) τι νόημα έχει;
Mας έχουν παραξενέψει αυτές οι συνεχείς αναφορές σε φυσικά χαρακτηριστικά.




Αμαλία γειά σου!

Τα ερωτήματά σου είναι "εύλογα"...και λογικότατα...μα δεν μπορούν εδώ ν'απαντηθούν..!

Θα πώ απλά ότι αφορούν -αποκλειστικά και μόνο- τον συγκεκριμμένο "καταδύτη"...του αδύνατον να καταδυθεί..και στον αφρό πάντα θα μένει ως φελλός!

Προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορο -ο τυπάκος-...μα υπάρχουν δυο στοιχεία που δεν μπορώ να παραγνωρίσω...

Η επίθεση η προσωπική προς ΦΙΛΟ συνδίκτυο .... και ο κατ'εξοχήν -άλλος- λόγος που συντονίζει κάθε συμπεριφορά του και που είναι τόσο προφανής!

Καλό απόγευμα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 17:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve - Απεστάλη: 18/07/2010, 11:20:38

Αγαπητή μου amalia, με χαρα να σου εξηγήσω, γιατί απεκάλεσα, Ατάρακτο τον Εαρινό...Διότι, έκανε ατό που ήθελε αυτός, που είχε ξεκινήσει και δεν αντέδρασε απλά στον φίλο ζίπ...
Είναι πολύ δύσκολο, καλή μου;....


Καταρχάς trexagireve, για να μιλάμε επί ίσοις όροις, κόψε τις προσφωνήσεις τύπου "καλή μου" και οτιδήποτε άλλο πατερναλιστικό - στο έχω ξαναγράψει άλλωστε...

Δηλαδή, αν για παράδειγμα υπήρχε η δυνατότητα να με εκνεύριζες και σου έδινα μία και σου έσπαγα το κεφάλι () και μετά, μην έχοντας αντιδράσει απλώς, συνέχιζα να γράφω στο θέμα που ξεκίνησα. Θα ήμουν ατάραχη;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 17:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός - Απεστάλη: 18/07/2010, 16:39:42

Τα ερωτήματά σου είναι "εύλογα"...και λογικότατα...μα δεν μπορούν εδώ ν'απαντηθούν..!


Το θέμα αγαπητέ Εαρινέ είναι πολύ απλό:

Εδώ τα γράφεις (δημόσια δηλαδή), εδώ και εξηγείς.
Αυτό είναι και εύλογο και δίκαιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 19:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός - Απεστάλη: 18/07/2010, 16:39:42

Τα ερωτήματά σου είναι "εύλογα"...και λογικότατα...μα δεν μπορούν εδώ ν'απαντηθούν..!


Το θέμα αγαπητέ Εαρινέ είναι πολύ απλό:

Εδώ τα γράφεις (δημόσια δηλαδή), εδώ και εξηγείς.
Αυτό είναι και εύλογο και δίκαιο.




Αν αισθανόμουν την ανάγκη ή έστω την υποχρέωση να αιτιολογήσω το οτιδήποτε Αμαλία για την "εν προκειμένω" στάση μου , σε διαβεβαιώ ότι θα το έκανα...αλλα δεν αισθάνομαι έτσι και οι λόγοι αυτοί έχουν αιτιολογηθεί εντός μου και αυτό για μενα τουλάχιστον είναι αρκετό!

Οι προσδιορισμοί που απηύθυνα προς τον εν λόγω "Κύριο" είναι ελάσσονος σημασίας σε σχέση με την σοβαρότητα των λεγομένων του και τα προσβλητικά του λόγια σε ενήλικες και οικογενειάρχες ανθρώπους!

Και το περίφημο "What's up Mαλάκα μου" , με το οποίο ξεκίνησε την επικοινωνία μαζί μου , ήταν ατυχέστατο...για να μην αναφερθώ στα υπόλοιπα και που του δίνετ(αι) η δυνατότητα-ευχέρεια να πεί...!

Και θα πρέπει να γνωρίζει ότι όλοι μπορούμε να μιλήσουμε την γλώσσα του και στο ύφος του -ενδεχομένως...πάντως εγώ μπορώ-.... απλά δεν το επιλέγουμε....μέχρι ασφαλώς να χρειασθεί!

Προσωπικά κανένας δεν με βρίζει και δεν με προκαλεί στΗν ζωή μου..ΚΑΝΕΝΑΣ..και ασφαλώς δεν προκαλώ και γώ κανέναν για να το κάνει και ΠΟΤΕ..αντιθέτως είμαι ιδιαίτερα ευγενικός με όλους τους συνανθρώπους μου..ίσως και περισσότερο απ'οσο κάποιες φορές χρειάζεται!

Όσο για τα κοντάρια και τις σημαίες -απέφυγα μέχρι τώρα να πώ το οτιδήποτε...όπως και για την "μανούλα μου" που ανέφερε- είδες ότι δεν του είπα που να τα χρησιμοποιήσει..-ενδεχομένως να ραβδίζει ελιές-..!

Ναι , είναι "Υποχόνδριος" λοιπόν...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 19:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσκ,τσκ,τσκ,αγαπητή μου Αμαλία, τι τρόποι ειναι αυτοί;
Το "καλη μου"είναι απο μονο του θετική προσφώνηση, τι φταίω εγώ,
αν εσύ με βλέπεις,ΑΚΟΜΗ καχύποπτα;......
Το ατάρακτος, ναι, έχει σημασία, εφόσον, δεν διακόπτεις αυτό που κάνεις,με την παρέμβαση του άλλου....Βέβαια, ζητούμενο, είναι να
φτάσεις στο σημείο, να αντιλαμβάνεσαι, μέσω της αταραξίας, τι συμβαίνει γύρω σου καλύτερα....Γιατί, ότι συμβαίνουν πράγματα γύρω μας, είναι το μόνο σίγουρο..Έτσι ανεβαίνει και η αντίληψη, η συνειδητότητα,το πνεύμα το ίδιο στον άνθρωπο...
Γι αυτό οι κυνικοί, ήταν ατάρακτοι,αγαπητή μου....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 21:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου πω τι πιστεύω ότι συμβαίνει trexagireve:

Ενώ σε άλλες περιστάσεις, θα ήταν πολύ πιθανό να τσακώνεστε με τον Εαρινό (όπως στο θέμα Ο Θεός είναι μόνο Αγάπη όπου ανταλλάξατε πολλά "καλά λογάκια"), στη συγκεκριμένη περίσταση (που ξεκίνησε στο θέμα Σήκω πάνω Αχιλλέα! ) πέσατε στα δίχτυα του zip (όχι ότι δε σου άρεσε που ασχολήθηκε μαζί σου βέβαια... ).

Μια καλή άμυνα σε ανάλογες περιπτώσεις είναι η συμφιλίωση/"αδελφοποίηση" με κάποιον που υπό άλλες συνθήκες θα κονταροχτυπιόσασταν. Έτσι, έχοντας γίνει πλέον ο "καλύτερος φίλος" του Εαρινού κάτω από την κοινή απειλή (zip ) σπεύδεις να συμφωνήσεις μαζί του και να του πεις και μια καλή κουβέντα. Τα περί αταραξίας, εφαρμογής της στην πράξη και άλλων φιλοσοφιών trexagireve, πιστεύω ότι στη συγκεκριμένη περίσταση είναι μόνο όμορφα λόγια. Τα κοσμητικά επίθετα στο παρόν θέμα είναι μια μόνο ένδειξη γι' αυτό...

Αλλά μη στεναχωριέσαι, δεν είναι κακό να βρίσκεις έναν λόγο να νιώσεις κοντά σε έναν άλλο συνομιλητή σου. Απλά, μην το παρουσιάζεις και ως πόρισμα βαθυστόχαστου φιλοσοφικού συλλογισμού πλαισιώνοντάς το μάλιστα και με δόσεις ειρωνείας - δεν πείθει.

Αφήνω βέβαια και μια περίπτωση, να εννοείς όντως αυτό που έγραψες. Να πιστεύεις πως η αντίδραση του Εαρινού ήταν πράγματι δείγμα αταραξίας. Εάν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο, τι να πω... η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 22:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια στιγμη, αγαπητή μου amalia, ελπίζω να δεις τη ζωή πολύχρωμη, ώστε να μην συμπεραίνεις, τόσο δογματικά,στα του άλλου...Μιλάς για μένα,χωρίς να μιλάω για σενα, με ύφος δόκτωρα, αλλά, το παίρνω στην πλάκα...Λεω, δεν μπορεί,αστεία κάνει,γιατί, αυτό που γράφει, το αναιρεί η ίδια...
Κι, αυτό,είναι σαν να λές, ότι κανεις μαγικά κόλπα και πιανουν...
Αυτο,πάλι,όσο και να το θέλει κανεις, δεν γίνεται...
Απο κει κι έπειτα και με σένα μίλησα,έγραψα, η αντιπάθεια αντιπάθεια,τι να κάνουμε;Ξέρω, δεν είναι έτσι, σου βγαινει
εντελώς ....φυσικά,αλλά, τι να κάνουμε;....
Και γιατί να το κρύψουμε άλλωστε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 23:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να σου πω τι πιστεύω ότι συμβαίνει trexagireve:

Ενώ σε άλλες περιστάσεις, θα ήταν πολύ πιθανό να τσακώνεστε με τον Εαρινό (όπως στο θέμα Ο Θεός είναι μόνο Αγάπη όπου ανταλλάξατε πολλά "καλά λογάκια"), στη συγκεκριμένη περίσταση (που ξεκίνησε στο θέμα Σήκω πάνω Αχιλλέα! ) πέσατε στα δίχτυα του zip (όχι ότι δε σου άρεσε που ασχολήθηκε μαζί σου βέβαια... ).

Μια καλή άμυνα σε ανάλογες περιπτώσεις είναι η συμφιλίωση/"αδελφοποίηση" με κάποιον που υπό άλλες συνθήκες θα κονταροχτυπιόσασταν. Έτσι, έχοντας γίνει πλέον ο "καλύτερος φίλος" του Εαρινού κάτω από την κοινή απειλή (zip ) σπεύδεις να συμφωνήσεις μαζί του και να του πεις και μια καλή κουβέντα. Τα περί αταραξίας, εφαρμογής της στην πράξη και άλλων φιλοσοφιών trexagireve, πιστεύω ότι στη συγκεκριμένη περίσταση είναι μόνο όμορφα λόγια. Τα κοσμητικά επίθετα στο παρόν θέμα είναι μια μόνο ένδειξη γι' αυτό...

Αλλά μη στεναχωριέσαι, δεν είναι κακό να βρίσκεις έναν λόγο να νιώσεις κοντά σε έναν άλλο συνομιλητή σου. Απλά, μην το παρουσιάζεις και ως πόρισμα βαθυστόχαστου φιλοσοφικού συλλογισμού πλαισιώνοντάς το μάλιστα και με δόσεις ειρωνείας - δεν πείθει.

Αφήνω βέβαια και μια περίπτωση, να εννοείς όντως αυτό που έγραψες. Να πιστεύεις πως η αντίδραση του Εαρινού ήταν πράγματι δείγμα αταραξίας. Εάν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο, τι να πω... η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!




Έχω την αίσθηση Αμαλία , ότι η πρώτη μου κίνηση ήταν άλλη και όχι η "αδελφοποίηση" με τον Βαγγέλη -που όπως είπε και κάποιος συνδίκτυος είναι ευθύς ασχέτως αν συμφωνεί ή όχι κάποιος μαζί του- και αυτό διότι διέγνωσα τους σκοπούς του "εξαίρετου φίλου" απο τα παλιά...και δεν συντάχθηκα κυρίως με τον Βαγγέλη....αλλα με το φόρουμ γενικότερα..θα μου πείς τώρα ότι δεν χρειαζόταν ενδεχομένως και άλλοι είναι αρμόδιοι γι'αυτό...

Αν έτσι είναι "οκ" ...λάθος μου και αναλαμβάνω τη ευθύνη , με την υπόσχεση να μην ξανασυμβεί!

Θα ήθελα δε να δηλώσω , ότι είναι εξαίρετο συναίσθημα ... να βλέπω άνθρωπο να αλλάζει τόσο πολύ και πραγματικά τον απολαμβάνω και όμορφα συναισθήματα έχω μόνο γι'αυτόν και το δηλώνω ευθέως και εννοώ τον Βαγγέλη!

Πάντως "άτιμα" δεν φέρεται ΠΟΤΕ...μπορεί να βρίσει και να ρίξει τα μπινελίκια του -και γώ έχω ανταλλάξει μαζί του στο παρελθόν- αλλα ξέρεις με ποιόν έχεις να κάνεις..!

Έχει ασφαλώς τις απόψεις του και τον τρόπο του -σε κάποια σημεία δεν συμφωνώ- και την "μεθοδολογία του".......αλλα ξέρεις με ποιόν έχεις να κάνεις..."μαγκιά" σου ρε Βαγγέλη!!!

Το έχω ξανα-πεί , ότι μπορεί να μας χωρίζουν "ωκεανοί" ιδεών μα μπορούμε να μιλάμε και θέλω να μιλάω μαζί του γιατί θεωρώ ότι είναι καλή ψυχή!

Και προσωπικά ΕΜΕΝΑ αυτό μου αρκεί!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 23:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αφήνω βέβαια και μια περίπτωση, να εννοείς όντως αυτό που έγραψες. Να πιστεύεις πως η αντίδραση του Εαρινού ήταν πράγματι δείγμα αταραξίας. Εάν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο, τι να πω... η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!




Η αταραξία Αμαλία είναι κάτι που κάποιος το αισθάνεται εντός του και το ξέρει μόνο εκείνος που το βιώνει -αν το βιώνει- ασχέτως το πως επιλέγει να διαχειρισθεί -για πολλούς λόγους- μια επιμέρους κατάσταση!

Σε διαβεβαιώνω ότι είμαι "εν αταραξία" όσο και αν τα λόγια μου δειχνουν κάτι άλλο..έφαγα και χθές και προχθές το βράδυ...

Το ερώτημα είναι , αν εσύ το πιστεύεις αυτό...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 23:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και η επικοινωνία, βγαίνει σαν φυσική έκφραση κι όχι αντίδραση στον άνθρωπο, αγαπητέ μου Εαρινέ.....Κι αυτό, υποτίθεται επιδιώκουμε, μπαίνοντας σε φόρουμ...
Αυτό απολαμβάνουμε,αυτό μπορεί να μας δώσει πολλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 00:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και η επικοινωνία, βγαίνει σαν φυσική έκφραση κι όχι αντίδραση στον άνθρωπο, αγαπητέ μου Εαρινέ.....Κι αυτό, υποτίθεται επιδιώκουμε, μπαίνοντας σε φόρουμ...
Αυτό απολαμβάνουμε,αυτό μπορεί να μας δώσει πολλά...

Δεν είναι οι όποιες πεποιθήσεις και ιδέες ρε Βαγγέλη που χωρίζουν τους ανθρώπους .... θα ήταν πολύ μα πάρα πολύ "λίγο" να το πιστέψουμε αυτό...!

Η ιδέα με το "είναι" έχουν γινει ΕΝΑ σε κάθε ψυχολογικό υποκείμενο...σε τέτοιο βαθμό που οποιαδήποτε άλλη διαφορετικά διατυπωμενη άποψη , εκλαμβάνεται ως απόρριψη του ιδίου του εαυτού μας και "θανάσιμη απειλή" ακόμα ... !

Στην ουσία "χ@@@κε" το κάθε ψυχολογικό-υποκείμενο για κάθε ιδέα...για τον εαυτό του "νοιάζεται"...και ΜΟΝΟΝ...μόνο που δεν το αντιλαμβάνεται , δεν αντιλαμβάνεται την διαφορά!!!

Πολλαπλές ταυτίσεις....Ιδέα/έες="Είναι".

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με την θέση σου ως προς την επικοινωνία...την πραγματική επικοινωνία...ότι προκύπτει αβίαστα και ως φυσική συνέπεια..και αυτο διότι επικοινωνία σημαίνει "κατάθεση καρδιάς" και καθιέρωση του "εμείς"...δηλ..αμοιβαία εμπιστοσύνη!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy