ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Megapolisomancy" ή τρίχες κατσαρές ;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 19:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ κακό για το τίποτα ρε παιδιά...
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Wolffaced.
Και θα κλείσω λέγοντας ότι η κατάκτηση της γνώσης είναι σαν να κοιτάς το ηλιοβασίλεμα και να αναζητάς τα συναισθήματά σου. Τόσο απλή και τόσο δύσκολη συνάμα...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 18:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, το γεγονός ότι ο συγκεκριμένος συγγραφέας αντιμετώπιζε κάποτε πρόβλημα επιβίωσης .. το αναφέρει ρητά ο ίδιος στην αλληλογραφία του Strange Δεκεμβρίου 2000 (τεύχος 28) ως απάντηση σε επιστολή αναγνώστη που τιτλοφορείται «S-Mail:1 Ο ΑΠΟΡΗΜΕΝΟΣ».

Εκεί ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ μεταξύ άλλων θεμάτων περιγράφει και το εξής περιστατικό ως δείγμα εκτίμησης του προς έναν άλλο γνωστό ερευνητή:

«[..]Σε κάθε περίπτωση, είναι ένας εξαίρετος άνθρωπος (σ.τ.σ: ο Ερευνητής που φιλοξενούσε τότε ο ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ) , για τον όποιο δεν μπορώ να ξεχάσω ότι μια μέρα που τον φιλοξενούσα σπίτι μου και εγώ δεν είχα να φάω *(κυριολεκτικά), αυτός μου είπε ότι πηγαίνει στο περίπτερο να πάρει τσιγάρα και επέστρεψε με πέντε γεμάτες σακούλες από το σούπερ-μάρκετ.[..]»

* Η συγκεκριμένη λέξη εντός παρενθέσεως μάλιστα υπάρχει αυτούσια στο κείμενο

Υ.Γ.

1ον)Δεν προλαβαίνω να μελετήσω όλα τα Posts αυτού του topic οπότε αν κάποιος έχει ήδη αναφερθεί στο συγκεκριμένο κείμενο να με συγχωρεί.

2ον)Δεν είναι μεμπτό (αν είχε οικονομικά προβλήματα) αλλά μιας και έγινε «θέμα» νομίζω ότι άξιζε τον κόπο η παράθεση των λόγων του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ultor
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 18:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ultor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν καινούριο μέλος του Forum αυτού, χαιρετίζω όλους τα μέλη που τυγχάνει να διαβάζουν αυτό εδώ το post.
Επί της ουσίας, τώρα, θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να τοποθετηθώ με τις επισημάνσεις-απορίες που θα παραθέσω παρακάτω, σ'αυτήν την άτυπη διαμάχη μεταξύ των μελών του Forum kakao και Αλβέρτου Δημητρίου( Al ).

1) Απ'ότι είμαι τουλάχιστον σε θέση να γνωρίζω, η ΠΡΩΤΗ αναφορά σχετικά με το περιβόητο, πλέον, Megapolisomancy γίνεται απ'τον Fritz Leiber στο, εν πολλοίς αυτοβιογραφικό, βιβλίο του Our Lady Of Darkness (στα ελληνικά, Η Κυρά Του Σκοταδιού). Από εκεί και πέρα, δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου καμία άλλη αναφορά του βιβλίου αυτού, μέχρι στιγμής, πέραν εκείνης στο ομώνυμο βιβλίο του Παντελή Γιαννουλάκη. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο, πολύ θα ήθελα να το ακούσω.
2) Το βιβλίο Megapolisomancy του Π.Γιαννουλάκη, το έχω διαβάσει και ομολογώ ότι τόσο η γλώσσα και το ύφος, όσο και η πλοκή του είναι πολύ καλές. Το γεγονός ότι καλλιεργείται από τις πρώτες του σελίδες μια ατμόσφαιρα μυστηρίου όπου τα πράγματα φαίνεται να είναι αρκετά ομιχλώδη, όπου αλήθεια και μύθος, πραγματικότητα και φαντασία μπλέκονται σε ένα αξεδιάλυτο πλέγμα, είναι σίγουρα παράγοντες που προσδίδουν σαγήνη στο όλο θέμα. Ουσιαστικά, τόσο κατ'ομολογία του ίδιου του Π.Γιαννουλάκη, όσο και μέσω ορισμένων υπαινιγμών που υπάρχουν διάσπαρτοι μέσα του, το βιβλίο Megapolisomancy του Π.Γ. αποτελεί ένα κράμα, ένα αμάλγαμα, όπου πραγματικά και φανταστικά στοιχεία και γεγονότα, αλληλοδιαδέχονται το ένα το άλλο καθ'όλη τη διάρκεια της αφήγησης. ΤΙΠΟΤΑ περισσότερο και ΤΙΠΟΤΑ λιγότερο. Όποιος έχει τυχόν απορίες για αυτό που ισχυρίζομαι, μπορεί να με ρωτήσει σχετικά, ή και να διαφωνήσει, με στοιχεία πάντα.
3) Επειδή "έπαιξε πολύ" το όνομα του Γιώργου Μπαλάνου στα προηγούμενα post, θα ήθελα να πω τα εξής. Όλοι γνωρίζουν το ρόλο και τη σημαντικότητα που έχει το συγγραφικό έργο του Γ.Μπαλάνου στον χώρο τόσο της έρευνας του Αγνώστου, όσο και στον χώρο των μεταφράσεων ξενόγλωσσων βιβλίων και διηγημάτων, ενώ γνωστές είναι και οι διακρίσεις που έχει σε παγκόσμια κλίμακα πάνω στον τομέα αυτό. Ως προς το χώρο της έρευνας, τώρα, δεν πιστεύω, και έτσι είναι, ότι υπάρχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ έλληνας ερευνητής πάνω στη θεματολογία του αγνώστου, του μυστηρίου και του παράξενου από τον Γ.Μπαλάνο. Τι να πρωτοαναφέρει κανείς... την πολυετή του έρευνα πάνω στα U.F.O. και την συμμετοχή του σε παγκόσμιο οργανισμό έρευνας U.F.O., την A.P.R.O. ; Το ότι είναι ο πρώτος που δημοσίευσε στην Ελλάδα νέες και ριζοσπαστικές θεωρίες για την υφή του φαινομένου των Α.Τ.Ι.Α. ; Το ότι έχει βγάλει στην φόρα τόσους και τόσους "παράξενους" τόπους, από την Πεντέλη, μέχρι και εγώ δεν ξέρω τι ; Πως οι γνώσεις του πάνω σε διάφορους τομείς, από μυθολογία και αλλόκοτα φαινόμενα, μέχρι και... σύγχρονη φυσική είναι εξαιρετικά αξιόλογες (όποιος έχει αντίρρηση, ας διαβάσει το βιβλίο του " Άλλοι ωκεανοί, άλλοι κόσμοι" όσον αφορά παράδοξα φαινόμενα όπως εμφανίσεις θαλάσσιων τεράτων αλλά και για το περι-(ή δια-)βόητο Πείραμα της Φιλαδέλφειας, για να μην αναφέρω την επιστημονική ανάλυση ιατρικού περιεχομένου στο βιβλίο του "Κάτι που έρπει... σαν Σκιά..."); Ή μήπως πρέπει να αναφερθώ στην τρομακτική του έρευνα πάνω στον Λάβκραφτ και τη Μυθολογία Κθούλου ; Όποιος έχει τύχει να διαβάσει το βιβλίο του Γ.Μ. " Η Σκιά Του Κθούλου" θα ξέρει τι εννοώ.
4) Όσον αφορά το αν ο Γ.Μπαλάνος αναφέρει ή όχι της πηγές του, ένα έχω να πω : τόσο τον Τζων Κηλ, όσο και τούς Κένεθ Γκραντ και Κάρλος Καστανέντα τους αναφέρει στα βιβλία του. Και ιδιαίτερα για την περίπτωση του Γκραντ, δεν θυμάμαι κάποιον "του χώρου" που να είχε διαβάσει βιβλία του συγκεκριμένου συγγραφέα, και ιδιαίτερα την εποχή εκείνη, πριν από τον Γ.Μπαλάνο. Αυτό και μόνο λεει πολλά...
5) Δεν πιστεύω να αμφισβητεί κανείς το γεγονός ότι το Strange είναι το μοναδικό περιοδικό που ξεχώρισε, και ακόμα ξεχωρίζει, για το ότι αποτραβήχτηκε από το γνωστό μέχρι τότε πλαίσιο και στυλ αναφοράς από τα υπόλοιπα περιοδικά(;) του χώρου, και άρχισε να γράφει για πρωτότυπα και ανέγγιχτα θέματα, δίχως να ανακυκλώνει και να αναμασά όλα τα σχετικά με Area 51, Majestic 12, Rosswel, sahaja (ή krisna ή... ή souvlaki) yoga κ.τ.λ. που τα υπόλοιπα περιοδικά του χώρου ανήγαγαν, και αναγάγουν μέχρι και σήμερα, σε πρώτης τάξεως θέματα, δίπλα σε σελίδες σχετικές με μαγειρική, ποδόλουτρο, Νίκο Γκάλη(άσχετο, αλλά έχει γίνει...). Παρ'όλα αυτά, δεν πιστεύω ότι χρήζουν ιδιαίτερου σχολιασμού τα όσα ειπώθηκαν σχετικά με βγάλσιμο από την μέχρι τότε αφάνεια του Γιώργου Μπαλάνου. Ως προς το θέμα αμοιβών και άλλων σχετικών, η θέση μου είναι ότι δεν με ενδιαφέρει το πόσα παίρνει κανείς, αλλά το ΤΙ γράφει...
6) Τώρα, ως προς αυτό που ο Αλβέρτος ο Δημητρίου ανέφερε σχετικά με το θέμα των καπακιών, ότι δηλαδή η τοποθέτηση στο ζήτημα των καπακιών μέσα στο Megapolisomancy είναι διαφορετική από εκείνη του Μπαλάνου, θα ήθελα να σημειώσω ότι γεγονός παραμένει ότι ο Γ.Μπαλάνος είναι ο πρώτος, απ'ότι είμαι σε θέση να γνωρίζω, που έβγαλε το ζήτημα αυτό στην επιφάνεια μέσω γνωστής σειράς εκπομπών του στην κρατική τηλεόραση το 1994. Οτιδήποτε άλλο πιστεύω ότι θα ήταν περιττό...

Αυτά προς το παρόν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 07:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H prosopikh mou apopsh gia to vivlio einai oti einai arketa endiaferon kai apolaustiko (an kai se kapoia shmeia me tis polles tou anafores se diaforous suggrafeis kai vivlia ginete psilo-kourastiko) oso kai oi ekpompes tou mpalanou sthn ert...Kai na thesw kai ena erwthma... efoswn uparxei toso megalo (pleon)koino pou asxoleite me to "periergo" kai to mustiko... pws kai den exei kammia sovarh ekpomph tou xazokouti e??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tcefreP regnartS
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 01:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tcefreP regnartS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΜΙΑ ΔΥΣΟΙΩΝΗ ΜΟΝΑΞΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΔΡΑΤΤΟΜΑΙ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΝΑ ΠΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Η ΕΠΙΘΕΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗ ΗΤΑΝ ΑΔΙΚΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΑΠΕΙΝΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΚΠΟΡΕΥΟΜΕΝΗ. ΔΗΛΩΝΩ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ (ΑΝ ΚΑΙ ΖΗΛΕΥΩ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ!)
ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΝΕΥΣΤΙ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΒΙΒΛΙΟ, ΚΑΙ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "Η ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΣΚΟΤΑΔΙΟΥ" ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ.ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ (ΛΟΓΩ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗΣ).ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΠΩΣ... "ΕΝΣΤΟΛΑ" ΑΣ ΠΟΥΜΕ, ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΗΣΑ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΩ ΤΗΝ "ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ", "ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ" Η Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ (ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΔΕΝ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ)
ΛΟΙΠΟΝ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΧΝΟΣ ΛΟΓΟΚΛΟΠΗΣ. Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΕΜΠΝΕΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΘΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ "MEGAPOLISOMANCY" ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ, ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ Ο ΦΡΙΤΖ ΛΑΙΜΠΕΡ ΟΥΤΕ ΦΑΝΤΑΖΟΤΑΝ!ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΥΡΩ ΜΑΣ. Η ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΣΙΑ, ΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΞΕΠΗΔΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΓΕΥΤΙΚΗ...ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ H.P.LOVECRAFT ΚΑΙ ΤΟΝ STEPHEN KING ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΤΟΥ "ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥ" ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΧΕ ΚΑΘΗΛΩΣΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΤΟΥ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΨΕΓΑΔΙ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΗΤΑΝ Η ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΣΤΙΧΩΝ ΤΟΥ W.B.YEATS,ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΥΠΟΘΕΤΩ ΣΕ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΠΗΓΗ. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!!!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΑΞΙΚΑ. ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ "ΜΑΣ" ΠΑΡ΄ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ «ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΕΙ» ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΚΡΑΙΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ, ΔΕΝ ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ ΝΑ ΕΜΠΛΑΚΕΙ ΣΤΗ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΥΣΤΕΡΙΑ ΤΗΣ ΦΥΛΕΤΙΚΗΣ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΣΑΝ ΙΟΣ ΕΧΕΙ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ(ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΝΤΥΠΑ ΑΠΟ ΤΟ 1986, ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΩ...)ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΕΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΝΑ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΟΥΝ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ.Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΒΛΕΠΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΘΟΝΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΤΑΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ (ΠΑΕΙ ΠΑΚΕΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΕΤΙΚΗ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 02:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΧΝΟΣ ΛΟΓΟΚΛΟΠΗΣ

αλήθεια; να ένα μικρό παράδειγμα:

Η σελ.477 τού βιβλίου, (από την 3η παράγραφο και κάτω) είναι αντιγραφή/μετάφραση από δώ: http://www.scc.net/~indra/ua/magick/urbano.html , χωρίς να αναφέρει την πηγή!!! (βάζει και δικά του βέβαια, αλλά αυτό δεν αλλάζει την ουσία)

Έχω κι άλλα παραδείγματα, αλλά...κομμένη η διαφήμιση!!! Έχει και άλλον έξυπνο η μαμά σου;

Edited by - kakao on 25/11/2003 18:00:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 03:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, διάβασε κι αυτό... για τα "άλλα κόλπα" στο περιοδικό σας!!!
http://www.geocities.com/xmorfos/carlos3.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 08:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΕΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΝΑ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΟΥΝ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ.

Αυτό ειδικά μου άρεσε πάρα πολύ

Τελικά κάποιοι δεν μπορούν να κάνουν χωρίς τσοπάνη.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ApoksiramenoStroymfaki
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 13:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ApoksiramenoStroymfaki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ApoksiramenoStroymfaki  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ApoksiramenoStroymfaki  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος ApoksiramenoStroymfaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε old tiger μαζόχες είστε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tcefreP regnartS
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 02:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tcefreP regnartS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΛΥΠΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟ ΤΕΛΙΚΑ...
ΔΙΑΡΚΩΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΑΝΤΟΥΝ, ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΕΠΙ ΕΙΚΟΣΙΤΕΤΡΑΩΡΟΥ ΒΑΣΕΩΣ ΩΣ ΑΛΛΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ... ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΙΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ, ΠΑΡΕ ΚΙ ΕΝΑ LINK NA'ΧΕΙΣ... ΕΝΤΑΞΕΙ, ΚΥΡΙΟΙ, ΤΟ 'ΠΙΑΣΑ ΤΟ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ! ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠ'ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΑ!!! ΚΡΙΜΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 08:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Eγώ με μεγάλη μου λύπη διαπιστώνω ότι απαντάς σε ότι σε συμφέρει...δηλαδή πουθενά

Αλλά τι περιμένεις από κάποιον που λέει ότι:

quote:
ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ H.P.LOVECRAFT ΚΑΙ ΤΟΝ STEPHEN KING ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΤΟΥ "ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥ" ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΧΕ ΚΑΘΗΛΩΣΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΤΟΥ!

Προφανώς μόνο αυτούς του δύο θα έχεις διαβάσει...δεν εξηγείται διαφορετικά...ή μήπως εξηγείται;
Ναι τώρα που το καλοσκέφτομαι μπορεί ο Παντελής να είναι η μετενσάρκωση του Lovecraft ή του King

quote:
ΤΟ ΜΟΝΟ ΨΕΓΑΔΙ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΗΤΑΝ Η ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΣΤΙΧΩΝ ΤΟΥ W.B.YEATS,ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΥΠΟΘΕΤΩ ΣΕ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΠΗΓΗ.

Γρήγορα σε αυτόν που τόλμησε να μπερδέψει τον Παντελή

Στρουμφάκι έχω ξεπεράσει το στάδιο του μαζοχισμού και έχω εισέλθει πια σε αυτό της πλάκας, με τη βοήθεια βέβαια του αγαπητού Strange-όπληκτου


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 09:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε tcefreP regnartS τα τελευταία που έγραψες δεν νομίζω ότι αντικατοπτρίζουν την αλήθεια :
quote:
ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΛΥΠΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟ ΤΕΛΙΚΑ...



Δηλαδή πως θα έπρεπε να σε αντιμετωπίσουν κάποιοι "παλίοτεροι" του χώρου οι οποίοι είχαν συμμετάσχει στην προηγούμενη συζήτηση όταν εσύ σαν νεοεισελθών και ενω υπάρχουν ένα κάρο θέματα γενικού ενδιαφέροντος εσύ προτιμάς να συζητήσεις ένα θέμα για το οποίο υπάρχουν ήδη καταγεγραμμένες απόψεις και που έχει ήδη προκαλέσει εντάσεις.
Αν έμπαινες στον κόπο να ρίξεις μια ματιά και σε παλίοτερα θέματα θα έβλεπες ότι κάτι παρόμοιο εχει γίνει και για τον Γιαννόπουλο.

Αλλά μάλλον ήταν άλλος ο σκοπός σου.

Όσο για το αν τα πράγματα είναι χειρότερα από ότι νόμιζες πιστεύω ότι δεν μπορείς να το κρίνεις απο 9 μυνήματα που έστειλες για ένα θέμα που στερείται ουσίας.
Καθημερινά διαβάζουμε βιβλία τα οποία ο καθένας μπορεί να κρίνει για τον εαυτό του αν αυτά που γράφει ο συγγραφέας είναι σοβαρά ή όχι.
Δηλαδή τι περίμενες να βγούν όλοι και να πούνε τι τρομερός συγγραφέας είναι ο Γιαννουλάκης;

Όσο για το άλλο που γράφεις:

quote:
ΔΙΑΡΚΩΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΑΝΤΟΥΝ, ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΕΠΙ ΕΙΚΟΣΙΤΕΤΡΑΩΡΟΥ ΒΑΣΕΩΣ ΩΣ ΑΛΛΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ...
δεν πιστεύω ότι ο oldtiger έχει καμμία διάθεση να το παίξει big brother γιατι αν ήταν έτσι θα ήταν ακόμα συντονιστής.

Edited by - omega on 26/11/2003 10:04:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tcefreP regnartS
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 00:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tcefreP regnartS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ OLD TIGER (ΔΙΚΑΙΩΣ ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ) ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΧΙ ΔΙΟΤΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΕ Ο ΟMEGA, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ (ΚΑΛΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ) ΠΡΩΤΥΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:
1)ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΛΩΣ ΑΛΛΟΙ ΣΟΥ ΜΕΤΕΦΕΡΑΝ. ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ LINKS ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΚΑΛΩΣΥΝΗ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ. ΣΤΟ ΠΕΡΙ ΟΥ Ο ΛΟΓΟΣ ΒΙΒΛΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΗΤΑΝ ΤΟ INTERNET. (ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ, ΤΟΝ ΜΑΪΟ -ΙΟΥΝΙΟ ΠΟΥ ΕΨΑΧΝΑ, ΚΑΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΤΟ ΛΗΜΜΑ "URBANOMANCY".ΠΕΡΙΕΡΓΟ,Ε? ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ SITE ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΝΕΙΣ, ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ? ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΦΙΜΩΣΕ Ο ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΓΚΑΘΕΤΟΥΣ ΤΟΥ?)ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΤΟΥΣ.
1ο ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ "ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ",ΙΟΥΝΙΟΣ 2003, ΕΚΤΕΝΕΣ ΑΡΘΡΟ
ΓΙΑ ΤΟ MATRIX, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΤΑ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ SITE
ΤΗΣ WARNER BROS.
2o ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ "ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ",ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2003, ΚΕΝΤΡΙΚΟ
ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ALISTER CROWLEY-Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΟΡΜΟΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ
ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΥΣΙΟΣ ΣΕ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΟ CD-ROM ΠΟΥ
ΔΙΑΝΕΜΟΤΑΝ ΔΩΡΕΑΝ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ "01" ΠΡΙΝ ΧΡΟΟΟΝΙΑ...ΑΠΛΩΣ
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΝΘΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΥΤΥΧΩΣ, Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ ΠΙΣΩ ΤΗΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΙΛΙΕΤΙΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΚΕΨΗ. ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΧΑΝ ΠΡΩΤΟΙ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΠΑΣΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΑΝΟΗΘΗΚΕ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙ ΤΟΝ EINSTEIN ΓΙΑ ΛΟΓΟΚΛΟΠΗ (ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΣΑΡΚΑΖΕΙΣ, ΣΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΤΟΝ EINSTEIN ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗ!!!)ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΕΣΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΔΙΑΣΕΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΛΟΓΟΚΛΟΠΗΣ, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ(ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΣΠΟΝΣΟΡΑ!)ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ INDEED!!!

2)ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΤΟΣΟ ΟΞΥΔΕΡΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ "ΕΣΕΝΑ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ...ΚΛΠ" ΔΕΝ ΕΠΡΟΟΡΙΖΕΤΟ ΝΑ ΕΚΛΗΦΘΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΚΙ ΕΣΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΓΡΑΠΤΑ ΑΛΛΩΝ ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ!!! ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΣΜΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥ ΧΟΝΔΡΟΕΙΔΕΙΣ ΕΞΥΠΝΑΚΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΛΕΠΤΗ ΕΙΡΩΝΙΑ!

3)ΑΛΗΘΕΙΑ, ΟΠΟΙΑ ΩΡΙΜΟΤΗΣ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ! ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ.

4)"δεν πιστεύω ότι ο oldtiger έχει καμμία διάθεση να το παίξει big brother γιατι αν ήταν έτσι θα ήταν ακόμα συντονιστής."
Ο ΦΙΛΟΣ OMEGA ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ:ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΤΥΧΑΙΟ ΜΕΛΟΣ.ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ "ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ" ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ SITE ?

5) EINAI ΛΥΠΗΡΟ, ΑΛΛΑ Ο ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΣΠΑΣΜΕΝΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 01:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ την συζήτηση ως παρατηρητής μέχρι που διαβάζω το παρακάτω από τον tcefreP regnartS ...

quote:
ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ "ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ" ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ SITE ?

Εσύ ξέρεις; Και από που το ξέρεις; Από που έκρινες ότι υπάρχει σχέση αυτού του site με το Ανεξήγητο; Από την ανταλλαγή διαφήμισης που κάνουμε εδώ και χρόνια; Μα, κάθε μήνα κάνουμε βιβλιοπαρουσίαση και όλα τα βιβλία των εκδόσεων ΑΡΧΕΤΥΠΟ. Αυτό τι σημαίνει ότι είμαστε site του Ελμάζη;

Την συμφωνία ανταλλαγής διαφήμισης με το περιοδικό την είχα κλείσει εγώ εδώ και 2 χρόνια και από τότε κυλάει χωρίς καμία άλλη συμφωνία.

Τελικά, καλύτερα tcefreP regnartS να μιλάς για αυτά που ξέρεις και έτσι να είσαι σίγουρος ότι δεν θα γελοιοποιηθείς, από το να πετάς σπόντες στο αέρα μπας και αποπροσανατολίσεις την συζήτηση.

Εάν έχεις στοιχεία για αυτά που λες, μπορείς να τα φέρεις εδώ, αλλά αφού είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις, αφού δεν υπάρχουν, θα περιμένω να δω τι ανοησίες μπορεί να κυκλοφορούν και να τις πιστεύει ο κόσμος.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 01:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1ο ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ "ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ",ΙΟΥΝΙΟΣ 2003, ΕΚΤΕΝΕΣ ΑΡΘΡΟ
ΓΙΑ ΤΟ MATRIX, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΤΑ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ SITE
ΤΗΣ WARNER BROS.
2o ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ "ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ",ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2003, ΚΕΝΤΡΙΚΟ
ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ALISTER CROWLEY-Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΟΡΜΟΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ
ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΥΣΙΟΣ ΣΕ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΟ CD-ROM ΠΟΥ
ΔΙΑΝΕΜΟΤΑΝ ΔΩΡΕΑΝ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ "01" ΠΡΙΝ ΧΡΟΟΟΝΙΑ...

Για να τα ξέρεις όλα αυτά είσαι σίγουρα περιοδικάνθρωπος.

Edited by - Anounakis on 27/11/2003 01:36:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangewonderer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 03:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangewonderer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΛΥΠΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟ ΤΕΛΙΚΑ...
ΔΙΑΡΚΩΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΑΝΤΟΥΝ, ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΕΠΙ ΕΙΚΟΣΙΤΕΤΡΑΩΡΟΥ ΒΑΣΕΩΣ ΩΣ ΑΛΛΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ... ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΙΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ, ΠΑΡΕ ΚΙ ΕΝΑ LINK NA'ΧΕΙΣ... ΕΝΤΑΞΕΙ, ΚΥΡΙΟΙ, ΤΟ 'ΠΙΑΣΑ ΤΟ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ! ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠ'ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΑ!!! ΚΡΙΜΑ...

tcefreP regnartS


ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ TOPIC ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ,ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ.
ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ.

Edited by - strangewonderer on 27/11/2003 03:10:08

Edited by - strangewonderer on 27/11/2003 03:15:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 08:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε tcefreP regnartS καλημέρα,
Να τα πάρουμε με την σειρά
1ον
Τα links που αναφέρεις τα παρέθεσε ο kakao, άρα ζήτα από αυτόν να σου απαντήσει
1ο & 2o Παράδειγμα
Τα περιοδικά που αναφέρεις μαζί με αυτό που υπερασπίζεσαι με τόση θέρμη, δεν κάνουν τίποτα άλλο παρά να αντιγράφουν διάφορα sites του εξωτερικού, παρουσιάζοντας συνέχεια παγκόσμιες αποκλειστικότητες και διάφορες θεωρίες συνομωσιολογίας
2ον
Πας να ξεφύγεις με μάλλον παιδικό τρόπο. Τα γραπτά που αναφέρεις είναι παγκόσμια κληρονομιά. Από την στιγμή μάλιστα που παραθέτω τον δημιουργό αυτών των στίχων είναι φανερό ότι δεν προσπαθώ να οικιοποιηθώ την πατρότητά τους. Εξάλλου θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να έπαιρνα την άδεια του Blake για τη νόμιμη χρήση τους.
3ον
Ειλικρινά εύχομαι να έχεις διαβάσει περισσότερους συγγραφείς
4ον
Σε κάλυψε νομίζω ο Thoth
5ον
Ναι όντως...σε επαγγελματικό επίπεδο (περιοδικά-επαγγελματίες ερευνητές) είναι μία πεθαμένη και όχι διασπασμένη ιστορία


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 11:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Perfect Stranger, και τα δύο link λειτουργούν άψογα και είναι ξεβρακωτικά τού Γιαννουλάκη σου.
Άσε λοιπόν τις ανοησίες και μην κρύβεσαι πίσω απ΄το δάχτυλό σου...!!!
quote:
ΣΤΟ ΠΕΡΙ ΟΥ Ο ΛΟΓΟΣ ΒΙΒΛΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΗΤΑΝ ΤΟ INTERNET.

Μα ναί! απόδειξη το http://www.scc.net/~indra/ua/magick/urbano.html που ο Γιαννουλάκης αντιγράφει "ξεκάθαρα".
quote:
ΤΟΝ ΜΑΪΟ -ΙΟΥΝΙΟ ΠΟΥ ΕΨΑΧΝΑ, ΚΑΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΤΟ ΛΗΜΜΑ "URBANOMANCY".ΠΕΡΙΕΡΓΟ,Ε?

Καθόλου περίεργο! προφανώς ο J.Palmer έκλεψε τον Γιαννουλάκη! ο άτιμος! Στείλ΄του email και βρίσε τον, Perfect Stranger. Να το email του: jrp36@hermes.cam.ac.uk
quote:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ SITE ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΝΕΙΣ, ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ? ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΦΙΜΩΣΕ Ο ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΓΚΑΘΕΤΟΥΣ ΤΟΥ?

Υπάρχει! υπάρχει! και ο ιδιοκτήτης του δεν είναι όποιος κι όποιος! Και δεν σού το "συστήνω". Στο πετάω στα μούτρα!
http://www.geocities.com/xmorfos/carlos3.htm
quote:
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΥΤΥΧΩΣ, Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ ΠΙΣΩ ΤΗΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΙΛΙΕΤΙΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.

Δηλαδή, επειδή ο φουκαράς ο συγγραφέας πέθανε και η δουλειά του δεν καλύπτεται πλέον από το copyright, ο Γιαννουλάκης πρέπει να τον αντιγράφει χωρίς αιδώ!!! Ωραίο επιχείρημα!!!
quote:
ΟΙ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ INDEED!!!

Πράγματι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΤΑΥΡΟΣ
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 17:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΤΑΥΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΚΑΟ ΕΥΓΕ.ΧΩΣΤΟΥΣ ΚΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΕΓΡΑΨΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tcefreP regnartS
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 23:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tcefreP regnartS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξεβρακωτικά
ανοησίες
βρίσε τον
Στο πετάω στα μούτρα!

ΕΥΓΕ! ΦΟΒΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ!!! ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΓΛΩΣΣΑ!!!!!
ΑΠΟ ΚΑΚΑΟΔΕΝΤΡΟ ΕΠΕΣΕΣ ΕΣΥ???
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΟΗΣΙΑ
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΤΑΥΡΟΣ
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 13:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΤΑΥΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ξεβρακωτικά
ανοησίες
βρίσε τον
Στο πετάω στα μούτρα!

ΕΥΓΕ! ΦΟΒΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ!!! ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΓΛΩΣΣΑ!!!!!
ΑΠΟ ΚΑΚΑΟΔΕΝΤΡΟ ΕΠΕΣΕΣ ΕΣΥ???
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΟΗΣΙΑ
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑ





ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΦΙΛΕ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.
ΞΕΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΝΑ ΑΝΑΛΥΩ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΚΛΗΡΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕΧΡΙ ΕΝΟΣ ΟΡΙΟΥ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΕ ΣΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ.ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ Η' ΤΟ ΧΑΛΑΜΕ.ΧΑΙΡΕΤΕ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Paul23
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 18:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Paul23  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο βρε Κακάο, που εντοπίζεις τις πηγές του Γιαννουλάκη!!! Έψαξες πολύ; Αν είχες διαβάσει το βιβλίο Megapolisomancy, θα είχες προσέξει ότι τις εντοπίζει πρώτος ο ίδιος ο Γιαννουλάκης... Για δες λίγο στη σελίδα 157, για τον Palmer... Ιδού:

"ανακαλύψαμε μερικά ονόματα στο Internet... αλλά αποδείχτηκε ότι ήταν νεαρά άτομα με κοινά ενδιαφέροντα στα RPG και τίποτε περισσότερο. Ο μόνος που διέφερε ήταν κάποιος James Palmer, του οποίου το e-mail ανακαλύψαμε και καταφέραμε να επικοινωνήσουμε μαζί του (jrp36@hermes.cam.uk) και ήταν ένας από τους υποψήφιους εκείνους Majeekians που ίσως να είχε επικοινωνήσει την επίμαχη "σχολή μαγείας" [urbanomancy]]. Φαινόταν κάτι να ξέρει, ήταν αρκετά κρυπτικός και παρόλο που σίγουρα ήταν ένας άνθρωπος-κλειδί για όλα αυτά, τελικά αποφασίσαμε πως είχε απλά εμπνευστεί κάποια πράγματα από την παλιά καλή παράξενη νουβέλα του J.K.Chesterton "The man who was Thursday"..." (κλπ...)

Πολύ ζορίστηκες βρε Κακαούλη...
Να τώρα και η κριτική που σου αρμόζει:

1)Κάνεις τον έξυπνο για ένα βιβλίο που δεν έχεις διαβάσει, κατηγορώντας το συγγραφέα για πράγματα κακοήθη, διαπράτωντας εσύ ο ίδιος κακοήθεια. Αυτό ας το χαρακτηρίσουμε προχειρότητα ή εμπάθεια.
2)Είσαι βαλτός και μάλιστα ολοφάνερα, ο οποίος κρύβεται φυσικά πίσω από την ανωνυμία του και εκφράζεις απλά την ύποπτη στάση κάποιων γνωστών κύκλων απέναντι σε συγκεκριμένα πρόσωπα και πράγματα.

Δεν είμαι μέλος του forum, απλά το διαβάζω που και που, και έμεινα προ εκπλήξεως από την κακήθεια που εκφράζεται από μερικούς και αποφάσισα να την καταδείξω με ένα δείγμα της.

Θα μπορούσα να καταδείξω με λεπτομέρειες τις ανακρίβειες της αδικαιολόγητα έμμονης επίθεσης του Κακάο ενάντια στον Γιαννουλάκη (άσχετα αν κάποιος τον εκτιμάει ή όχι), αν θεωρούσα ότι αξίζει τον κόπο. θα αρκεστώ μονάχα να επισημάνω, για όσους το πρόσεξαν πριν από μερικούς μήνες, ότι το μήνυμα με το οποίο ο Κακάο άνοιξε αυτό το topic ήταν το πρώτο μήνυμά του στο forum! Ωραία εισαγωγή, και από μόνη της ακόμα, λέει πολλά...


Γειά σας, συγγνώμη για την παρέμβαση, πρώτη φορά γράφω εδώ και δεν πρόκειται να ξαναγράψω γιατί προτιμώ να διαβάζω βιβλία στο χρόνο που θα αφιέρωνα εδώ. Διαβάστε μόνοι σας το επίμαχο βιβλίο, για να καταλάβετε τι συμβαίνει.

Και αν κάποιοι βιαστούν να πούνε ότι κάνω διαφήμιση ή το παίζω δικηγόρος, ναι κάνω διαφήμιση ενός αξιόλογου βιβλίου που μου άρεσε πολύ και υποστηρίζω έναν αξιόλογο συγγραφέα που είναι από τους ελάχιστους που μας τιμούν στην Ελλάδα.

Παύλος Καλιπολίτης
Φιλόλογος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 19:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι Παυλάκη αγόρι μου,
πουθενά δεν γράφει πως οι σελίδες 477-478 είναι μετάφραση/αντιγραφή τού κειμένου τού J.Palmer!
Τον αναφέρει, πράγματι, στην σελίδα 157 και τον αντιγράφει, εν ψυχρώ, στην σελίδα 477!
Άλλο "πηγή πληροφοριών" και άλλο "λογοκλοπή"! στοιχειώδες, Παυλάκη!
(Δεν μάς είπες, έκανες σύγκριση τών αποσπασμάτων;)

Δεν είμαι ο πρώτος που εντόπισε την λογοκλοπή!!!
δες εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1489

Ώστε φιλόλογος, ε...;
Σίγουρα θα διασκεδάζεις με την αγραμματωσύνη τού καταπληκτικού σου "συγγραφέα", (π.χ. στις σελίδες 62 και 63)...
Ελπίζω να έχεις εντοπίσει τις χοντράδες, φιλόλογέ μου...

quote:
το μήνυμα με το οποίο ο Κακάο άνοιξε αυτό το topic ήταν το πρώτο μήνυμά του στο forum! Ωραία εισαγωγή, και από μόνη της ακόμα, λέει πολλά...

Το πρώτο μου μήνυμα δεν ήταν αυτό!!! (Το ίδιο λάθος έκανε και ο Albert...!!!)
Ποιός είναι βαλτός, Παυλάκη;

Edited by - kakao on 01/12/2003 20:25:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 23:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον πηρανε χαμπαρι τον Γιαννουλακη και σκυλιασαν οι πελατες του φιλε κακαο...σε λιγο θα σε χαρακτηρησουν ανθελληνα,συνομωτη,και γιατι οχι.. και εβραιο..να προσεχεις...και καλο κουραγιο μιας και τετοια ατομα δεν φαινεται να μπορουν και να θελουν να σκεφτουν λογικα...

Αλ..τι λεει?τα βιβλια/περιοδικα πουλανε καλα?φατε οσο μπορειτε τωρα γιατι εχει αρχισει να γινεται μοδα η "ερευνα" και θα σας το φανε ανταγωνιστες το ψωμακι σε λιγο..

Ναι,ναι..κι εγω εβραιος ανθελληνας ειμαι Αλ που θελω να σαμποταρω την θεοπνευστη εκστρατεια καποιων για την σωτηρια των Ελληνων (αλλα οι Ελληνες δεν θα σωθουν μονοι τους..θα τους σωσουν οι εξωγηινοι λεει...)

Ευτυχως που εχουμε και τον Γιαννουλακη στην Ελλαδα τον μονοδικο λογιο (οπως μας ειπες) γιατι ολοι αυτοι οι Ελληνες λογιοι που τους βγαζουν το καπελο και τυπωνουν τα εργα τους μεχρι και στην Ιαπωνια ειναι ασχετοι και μας ξεφτιλιζουν..

Θα υπογραψω μυνημα με τα πληρης στοιχεια μου τη μερα που οι διαφοροι "λογιοι" αποφασισουν να στηριξουν με πραγματικα στοιχεια τις θεσεις τους..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΕΝΗ_2
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 19:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΕΝΗ_2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παύλος Καλιπολίτης
Φιλόλογος


"Φιλολογος" και κουραφεξαλα. Κουφια κι απιαστα αλλα η καρπαζια ποναει. Ετσι "παυλο"?

ΥΓ:παιδια μην ασχολειστε γιατι τους δινετε αξια που δεν εχουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shastrin
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 00:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shastrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας ακόμα στην παρέα! Το θέμα με ενδιαφέρει εδώ και πολύ καιρό, και ήθελα να ρωτήσω: ο Γιαννουλάκης έχει πει πως έψαχνε κάποτε ένα σπάνιο βιβλίο μ'αυτό το όνομα και αφήνει να εννοηθεί ότι το βρήκε. Τώρα που οι παλιές βιβλιοθήκες αρχίζουν και ψηφιοποιούνται, μήπως το πήρε κανείς το μάτι του;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
urbanchaos
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 08:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους urbanchaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Wow, ποστ μετά από 6 χρόνια και σε τι θέμα κιόλας!
Το βιβλίο είναι το "Μegapolisomancy: a new science of cities" του Thibaut De Castries. Δεν θα το βρεις σε καμία βιβλιοθήκη πολύ απλά γιατί είναι ένα φανταστικό βιβλίο-στην κυριολεξία φανταστικό, επινόηση του Fritz Leiber καθώς ή μόνη αναφορά που υπάρχει για αυτό και τον De Casstries βρίσκεται στο φανταστικό δίηγημά του Leiber "Οur lady of darkness".
Πάνω σε αυτό το δίηγημα πάτησε ο Π.Γιαννουλάκης και συνέχισε τον μύθο με ένα "νέο" βιβλίο για το Megapolisomancy το οποίο από την πρώτη του σελίδα ξεκαθαρίζει ότι πρόκειται για μυθιστόρημα. Μάλλον υπήρξε ενδιαφέρον για το αντικείμενο οπότε πριν κανα δύο χρόνια βγήκε και ένα sequel με τίτλο Cosmopolis Project.
Ελπίζω να σε κάλυψα

ΥΓ.Το θρεντ είναι όλα τα λεφτά. Παλιό καλό esoterica!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 09:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συνοπτικα:

http://en.wikipedia.org/wiki/Megapolisomancy

για τα κοσμοπολις προτζεκτ και δεν συμμαζευεται ρωτηστε εδω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Larp

http://en.wikipedia.org/wiki/Role_playing_games

και γενικοτερα:

http://en.wikipedia.org/wiki/Marketing

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

urbanchaos
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 10:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους urbanchaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστός!

Επίσης, αναλόγου δυναμικής θρεντ σε γνωστό φόρουμ του είδους

http://antidogma.gr/forum/viewtopic.php?f=166&t=4195

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shastrin
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2009, 12:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shastrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Μου ανοίξατε τα μάτια. Επειδή όλη η παρέα των συγγραφέων του φανταστικού που αναφέρει πολλάκις ο Γιαννουλάκης τσαλαβουτούσαν στη Golden Dawn και στο ΟΤΟ, αναρωτήθηκα εάν υπάρχουν έστω και ψιχία αλήθειας στην ιστορία. Οπότε, ξαναγυρνάμε στον πυρήνα του ζητήματος megapolisomancy, που είναι κατ' εμέ τα leys. Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να κοιτάξει το βιβλίο του Alfred Watkins που φόρτωσα στη σχετική σελίδα, εδώ στο forum του esoterica.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy