ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Αταραξια και Ευημερία.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 18:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δόκτορ.
Ωραία, λες λοιπόν ότι όταν κάποιος βρίσκεται στον ωκεανό ο έρωτας, όπως τον εννοούμε εμείς, σαν μια "επικεντρωμένη" ενέργεια, δεν ιφίσταται για αυτόν. 
Καλώς.
Περιμένω να ακούσω και την άποψη του Πλάτωνα επ' αυτού.
......................
Ο έρωτας υπάρχει, μα δεν γίνεται, ουτε δημιουργει ποτε προβλημα. 

Αν δεις μια όμορφη γυναίκα, υπάρχει θαυμασμός, υπάρχει το αρέσει,  μα επεμβαίνει το δεύτερο που έγραψα στο ΕΛΑ, έτσι η σκέψη δεν βρίσκει έδαφος, για να κάνει τα γνωστά παιχνίδια του Νου. 

Αυτο που λένε ερωτευμένος, ερωτοχτυπημενος, κλπ 
δεν μπορείς ποτε να γίνεις, 
γιατί είσαι ηδη τρελλα ερωτευμένος,... 
με την ζωη!

Κάποιος δάσκαλος που διαβάζεις, 
μετα απο ότι συζητήσαμε, 
διάβασα λίγα απο όσα γράφει. 

Δεν είναι κριτική, γράφει και σωστά πράγματα, 
μα μου φενεται μερικες φορες,
πως παίρνει το διαστημόπλοιο, 
για να παει στο δυπλανο δωμάτιο. 

Η ζωη δεν είναι αντίσταση, 
δεν είναι να επιθυμείς μέσα σου τόσο πολυ, 
και να χάνεις όλες σου τις δυνάμεις 
στην αντίσταση και στη σύγκρουση...

Μα να βρει η γυναίκα, 
τη θέση της στη ζωη σου,
Και ΕΣΥ την θεση σου,
Στην δική της.

Αυτο είναι το πλέον δύσκολο,
Και είναι και η ουσία της σχέσης.

Πάντως φίλε δόκτορ, 
όσο πιο ελεύθερος φτάσεις σε κάποια σου σχέση,
Τόσο καλύτερα, (και για τους δυο)

Και κάτι άλλο,

Φρόντισε όσο το δυνατο για το δεύτερο που γραψαμε στο ΕΛΑ,

Δεν κανείς εκλογή, πάω δεν πάω...(αν αυτο σε απασχολεί)
Απλά δεν πας... σε κακοτοπια!

Σε βοηθά η εξυπνάδα για το τι θα κανείς. 

Τέλος περι του (σεχ) θα σου γράψω τι μου είπε ο παπους μου, που ήταν καλός  άνθρωπος.

Μια Κυριακή, με μαλωνε η γιαγιά και ένας θείος μου, που δεν ξύπνησα να πάω εκκλησία, (12/13 ετών) η γιαγιά μου με έλεγε μάλιστα,..αμαρτολο!

Είχα καθησει στα σκαλιά, λιγο παρα πέρα, και σκεφτωμουν πως θα ακολουθούσε και άλλο αξαψαλμο στο τραπέζι, όταν πλησίασε ο παπους, και μου είπε χαμιλοφωνα.

Ξέρεις Πλάτωνα ποια είναι η Μονή αμαρτία στη ζωη?

Να σου ζητήσει μια γυναίκα, να κανείς έρωτα, και να της πεις όχι.

ελπίζω να πιανεις το πνεύμα, που στο γράφω. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 19:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο έρωτας υπάρχει, μα δεν γίνεται, ουτε δημιουργει ποτε προβλημα.

Αν δεις μια όμορφη γυναίκα, υπάρχει θαυμασμός, υπάρχει το αρέσει, μα επεμβαίνει το δεύτερο που έγραψα στο ΕΛΑ, έτσι η σκέψη δεν βρίσκει έδαφος, για να κάνει τα γνωστά παιχνίδια του Νου.

Αυτο που λένε ερωτευμένος, ερωτοχτυπημενος, κλπ
δεν μπορείς ποτε να γίνεις,
γιατί είσαι ηδη τρελλα ερωτευμένος,...
με την ζωη!


Χαίρομαι και εγώ έτσι το αντιλαμβανόμουνα, αλλά ήθελα να ξεκαθαριστεί το ζήτημα.
quote:
Κάποιος δάσκαλος που διαβάζεις,
μετα απο ότι συζητήσαμε,
διάβασα λίγα απο όσα γράφει.

Δεν είναι κριτική, γράφει και σωστά πράγματα,
μα μου φενεται μερικες φορες,
πως παίρνει το διαστημόπλοιο,
για να παει στο δυπλανο δωμάτιο.


Μου το έχουν πει και άλλοι αυτό... Επομένως δύο έγκυρες γνώμες κάνουν ένα έγκυρο συμπέρασμα
(χμμ μημπως να κρύβονται και άλλα πίσω απ' την πολυπλοκότητα αυτή πιο υποχθόνια;..)
quote:
Μα να βρει η γυναίκα,
τη θέση της στη ζωη σου,
Και ΕΣΥ την θεση σου,
Στην δική της.

Αυτο είναι το πλέον δύσκολο,
Και είναι και η ουσία της σχέσης.


Τα προηγούμενα που είπες μπορώ να τα καταλάβω "ενώνοντας τις λέξεις"(μιας και οι λέξεις διαχωρίζουν), αυτό όμως έχω την εντύπωση ότι μόνο εμπειριά θα το καταλάβω.
quote:
Ξέρεις Πλάτωνα ποια είναι η Μονή αμαρτία στη ζωη?

Να σου ζητήσει μια γυναίκα, να κανείς έρωτα, και να της πεις όχι.

ελπίζω να πιανεις το πνεύμα, που στο γράφω.


Ωραίος ο παππούς. Τελικά υπάρχει κάτι στη φύση μας που να μας κρατάει μονογαμικούς άραγε;


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/01/2011 19:17:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 22:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σχέση ανάμεσα στην αγάπη και την μεταβίβαση αποτελεί απόδειξη του ουσιώδους ρόλου του "τεχνάσματος" σε ολόκληρη την αγάπη.
Θα πρέπει δε να αποδώσουμε μεγάλη έμφαση στην στενότατη σύνδεση μεταξύ αγάπης και ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ...η παρουσία της μιάς ενέχει κατ'ανάγκη και την παρουσία της άλλης.
Το φαινόμενο αυτό , ονομάζεται αμφιθυμία και υπήρξε μεταξύ των μεγάλων ανακαλύψεων της ψυχανάλυσης.

Τίποτα δεν είναι τυχαίο απο τον αναφερόμενο ως "ερωτευμένο" ή "αγαπών"...ακόμα και τα δωρα και η μεταβίβαση είναι συντονισμένα στην υφαρπαγή της επιθυμίας της επιθυμίας του άλλου και η λεκτική και όχι μόνο επιβεβαίωσή του...

Η αγάπη ενε΄χει μια φαντασιακή "αμοιβαιότητα"...
Αφού το να "αγαπάς σημαίνει κατ'ΟΥΣΙΑΝ , να ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΓΑΠΗΘΕΙΣ".

Ο εαυτός ήταν - είναι και θα είναι πάντα εγωϊκός...και ιδιοτελέστατος , ότι και να ειπωθεί και ότι και να κάνει και όπως και να θέλει και να το παρουσιάσει...και κάθε "αντικείμενο αποκτά ΑΞΙΑ στο βαθμό πυ καταλαμβάνει την θέση μιας έλλειψης , διαφορετικά δεν θα ενεργοποιούσε καμμιά επιθυμία για τον οποιοδήποτε εξωτερικό άλλο , εφόσον δεν ήταν ελλειπές....

Θα ήταν δυνατόν δε να ειπωθεί -παραδείγματα σωρηδόν καθημερινά- ότι η αγάπη σκοτώνει την επιθυμία , αφού η αγάπη βασίζεται σε μια φαντασίωση ένωσης με τοον "αγαπημένο/η" και αυτό ακυρώνει την διαφορά που προκαλεί την επιθυμία...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 23:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός :

Η σχέση ανάμεσα στην αγάπη και την μεταβίβαση αποτελεί απόδειξη του ουσιώδους ρόλου του "τεχνάσματος" σε ολόκληρη την αγάπη.
Θα πρέπει δε να αποδώσουμε μεγάλη έμφαση στην στενότατη σύνδεση μεταξύ αγάπης και ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ...η παρουσία της μιάς ενέχει κατ'ανάγκη και την παρουσία της άλλης.
Το φαινόμενο αυτό , ονομάζεται αμφιθυμία και υπήρξε μεταξύ των μεγάλων ανακαλύψεων της ψυχανάλυσης.

Τίποτα δεν είναι τυχαίο απο τον αναφερόμενο ως "ερωτευμένο" ή "αγαπών"...ακόμα και τα δωρα και η μεταβίβαση είναι συντονισμένα στην υφαρπαγή της επιθυμίας της επιθυμίας του άλλου και η λεκτική και όχι μόνο επιβεβαίωσή του...


Έχω αναφερθεί αρκετές φορές για την έννοια της αγάπης . Σήμερα θα μιλήσω μόνο για τον έρωτα :

Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην δέχεται (ομολογεί) ότι ο έρωτας είναι η πιο ενδιαφέρουσα μορφή της ανθρώπινης εμπειρίας .

Και είναι εκπληκτικό το ότι τόσο λίγοι ενδιαφέρθηκαν να μελετήσουν την προέλευσή του και την εξέλιξή του .

Πόσο επιβλητικός είναι ο χείμαρρος της φιλολογίας που έχει γραφεί γι’ αυτόν σε όλες τις γλώσσες και από κάθε σχεδόν συγγραφέα – πόσα έπη , δράματα , μυθιστορήματα , πόση περιπαθής και απέραντη ποίηση – , αλλά και πόσο λίγη επιστήμη , πόσο σπάνιες οι προσπάθειες μιας αντικειμενικής και επισταμένης διερεύνησης αυτού του θαύματος , για να βρεθούν οι πηγές του στην φύση και τα αίτια της θαυμαστής ανάπτυξής του από την απλή συνένωση των πρωτοζώων μέχρι την ερωτική λατρεία ενός Δάντη .

Ναι , βέβαια , οι άνδρες επιθυμούν τις γυναίκες και ο έρωτας, ο οποίος "κινεί τον ήλιο και τα άλλα αστέρια" , ανεβάζει τον άνθρωπο σε μια προσωρινή από κάθε σκοπιά ενατένιση της νοήματος της ζωής .

Αλλά γιατί ;

Η ποίηση έχει αποδείξει ότι ο έρωτας αναβλύζει αιώνια στο ανθρώπινο στήθος .

Αλλά πού βρίσκεται η μυστική πηγή της αιώνιάς του νεότητας ;

Γιατί ένας νέος αναρριγεί όταν βλέπει πλούσια κυματιστά μαλλιά να μισοσκεπάζουν μάτια λαμπερά με τοξοειδή φρύδια , ή στην επαφή που δημιουργούν τα λεπτά γυναικεία δάκτυλα με το μπράτσο του ;

Επειδή η γυναίκα αυτή είναι ωραία ;

Αλλά ο έρωτάς του δεν δημιουργεί μήπως την ωραιότητά της , όπως ακριβώς η ωραιότητά της γεννάει την αγάπη του ; Γιατί αγαπάει ;

Τίποτε άλλο στα ανθρώπινα δεν είναι τόσο παράδοξο όσο η επιθυμία των ανδρών , όσων βέβαια , δεν έχουν γεράσει , να κατακτούν γυναίκες – ή η επιθυμία των γυναικών , να τις κατακτούν οι άνδρες .

Τίποτε στην ανθρώπινη συμπεριφορά δεν έχει τέτοια εμμονή όσο το κριτικό βλέμμα του αρσενικού που καθηλώνεται στο θηλυκό κάθε στιγμή .

Ας παρατηρήσουμε αυτό το πονηρό ζώο πώς παρακολουθεί τη λεία του , ενώ υποκρίνεται ότι διαβάζει την εφημερίδα του .

Ας ακούσουμε τι λέει , πώς περιστρέφεται διαρκώς γύρω από αυτό το αιώνιο κυνήγι .

Ας φαντασθούμε πώς η φαντασία του πετάει ακούραστη γύρω από αυτή τη μαγνητική φλόγα .

Γιατί ;

Πώς έχει γίνει αυτό ; Ποια είναι η προέλευση αυτής της ενδόμυχης επιθυμίας και από ποια στάδια πέρασε για να φθάσει στην τωρινή της κορύφωση και παραφορά ;

Ας προσπαθήσουμε , επιτροχάδην , να βρούμε απάντηση σ’ αυτά τα ερωτήματα , τα οποία οι εραστές ποτέ δεν βάζουν στον εαυτό τους .

Ας μαζέψουμε όσες παρατηρήσεις και γνώσεις είναι δυνατόν , για να δούμε αν μπορούμε να συνθέσουμε μια εικόνα , όπου ο έρωτας αφού τοποθετηθεί στη σωστή του θέση , θα μας αποκαλύψει τον μηχανισμό και το σκοπό του και τη σημασία του .

Ας πάμε όσο πιο πολύ μακριά μπορούμε στο παρελθόν , για να αναζητήσουμε τον δρόμο από τον οποίο ήρθε ο έρωτας .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 23:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευστοχες οι παρατηρήσεις σου φίλε Κηφέα αλλα χρειάζεται πολύ γεναιότητα και καθαρό μυαλό για να υπάρξουν ουσιωδεις και αληθεις προσεγγίσεις σε αυτές αλλα και πολύ γνώση...

Υπάρχει στρεβλή ερμηνεία εννοιών και αυτό δεν θα αναιρεθεί και δεν θα γίνει παραδεκτό φίλε μου , μιάς και αν αυτό όντως συμβεί τοτε θα τεθούν πολλά απ'οσα ισχύουν εν αμφιβόλλω...και ενώ τα ίδια ορίζουν θεματικά την αμφιβολλία και την δυστοκία στην ζωή των ανθρώπων...

Ο διαστροφικός απαρνείται τον "ευνουχισμό"...και όλη η καλώς γνωρίζουσα κοινωνία των ειδημόνων...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 23:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑ

Πριν λιγες μερες ζητησες απο καποιον συνδικτυο,φυσικο, να σου εξηγησει,για τα σκεπτονια.
Επετρεψε μου να το κανω εγω.

Σκεπτονια

Επισημα ο ορος δεν ειναι αποδεκτος απο την Ακαδημαικη Φυσικη.
Εμφανως επειδη οχι μονο δεν εχει αποδειχθει,πειραματικα,αλλα και ως θεωρεια δεν εχει γινει δεκτη,απο την επιστημονικη κοινοτητα.

Χρησιμοποιησα τον ορο σκεπτονιο,ορμωμενος απο αποκλειστικα δικες μου σκεψεις.Επειδη,ανεκαθεν,εμεις οι αστροφυσικοι και οι φυσικοι γενικα,
προσπαθουσαμε πρωτα να εκφρασουμε την θεωρεια ενος φαινομενου και
μετα,να προχωρουμε στην πειραματικη αποδειξη,οπου αυτο ηταν εφικτο.

Ετσι,ανακαλυφθηκαν τα βαρυτονια,τα γκραβιτονια,τα κουαρκ και αλλα.
Στο μυαλο ενος φυσικου,πρωτα δημιουργειτε η σκεψη,του οτι πρεπει
να υπαρχει ενα υλικο σωματιδιο,εστω και μηδενικης μαζας,που να
δικαιολογει,μια φυσικη λειτουργια,της οποιας το αποτελεσμα,ειτε ειναι
αμεσα ορατο δια γυμνου οφθαλμου,ειτε δια οργανων,ειτε πιθανολογειται
.
Πολλακις εχω γραψει την καινοτομο αποψη,οτι αν θελουμε να
αντιληφθουμε,πολλα ανεξηγητα στον φυσικο κοσμο,πρεπει να
παντρεψουμε την κβαντικη μηχανικη και την μεταφυσικη και να
προκυψει μια νεα επιστημη,η οποια χωρις τον κινδυνο της
περιθωριοποιησης να εξετασει,ολα τα μη προσκειμενα.

Ετσι λοιπον,ας λαβουμε ως δεδομενο και στη φυσικη και στην μεταφυσικη
οτι δυο ανθρωποι,ανεξαρτητως αν προκειται περι διδυμων,η,αγνωστων
μεταξυ τους,μακρυα ο ενας απο τον αλλον και χωρις δυνατοτητα επικοινωνιας,μπορουν να επικοινωνησουν με την σκεψη.
Εχει ηδη αποδειχθει πειραματικα,κατι που αποδεχεται και η φυσικη και η μεταφυσικη.Η πρωτη δεν μπορει να το αποδειξει με καμμια απο τις
γνωστες θεωρειες.Η δευτερη το ιδιο.Προχωρα ομως λιγο πιο τολμηρα και
αναφερει τα σκεπτονια.

Αρα υπαρχει ενας συνδεσμος,κατι αγνωστο ακομη,που κανει αυτα τα
ατομα να επικοινωνουν.
Λογικα,οπως η βαρυτητα παραγει βαρυτονια,μη ανιχνευσιμα αλλα υπαρκτα
λογω εργου ορατου δια γυμνου οφθαλμου.{πτωση},ετσι και η σκεψη
πρεπει να παραγει,σκεπτονια.
Ισως να ειναι ο συνδετικος κρικος μεταξυ δυο σκεπτομενων οντων σε
αποστασεις χιλιαδων ετων φωτος.

Εστω οτι,ο παραπανω συλλογισμος αληθευει,τοτε τα σκεπτονια θα
κινουνται με ταχυτητες,υπερπολαπλασιες του φωτος,κατι που για την
συμβατικη φυσικη και κατα τον Αινσταιν,ειναι αδυνατον.
Να και ενας απο τους λογους,που ορισμενοι φιλοι σε αλλα τοπικ με
κατηγορουν οτι μεμφομαι τον μεγα των επιστημονων.Δεν ειναι ετσι
ομως.Απλα ο Αινσταιν οπως και αλλοι φυσικοι,εκανε λαθη.Αλλα φανηκαν,
αλλα θα φανουν,χωρις αυτο να σημαινει πως δεν προσεφερε εργο στην
επιστημη και δεν ηταν σωστος σε πολλα.

Προσωπικα,δεν δεχομαι την λεξη αδυνατον,σε επιστημες οπως η δικη μου.
Θεωρω οτι τα παντα μπορουν να συμβαινουν,ανατρεποντας καθε γνωστο νομο.κατω απο τις καταλληλες συνθηκες.

Στα σκεπτονια παλι.
Αν υπαρχουν,θα λειτουργουν σε επιπεδο κβαντων και ως εκ τουτου θα
ειναι,μη μετρησιμα,μη προβλεψιμα,με την γνωστη τεχνολογια.
Ισως ειναι ικανα,να μηδενιζουν τον χωροχρονο και να αλλαζουν το
βελος του χρονου,κατα βουληση του πομπου,του δεκτη και αυτοβουλως ακομη.
Σιγουρα δεν θα υπακουν σε κανενα απο τους γνωστους νομους της
φυσικης.Αλλωστε οι περισσοτεροι φυσικοι νομοι,αφορουν το δικο μας ηλιακο συστημα.Ας λενε καποιοι,οτι διεπουν ολο το συμπαν.Εχω μερικες
επιφυλαξεις για αυτο,διοτι κανεις δεν μπορει να εχει επιτοπια
παρατηρηση σε ενα αστρο ενος γαλαξια 2.000.000 ετων φωτος μακρυα.
Ουτε καν το φασμα του δεν ξερουμε με σιγουρια οτι φθανει σε μας ανεπηρεαστο και σωστο,λογω των μεταβολων που υφιστανται τα φωτονια στο δρομο τους.{καμπυλοτητες,μαγνητικες επιρροες,κ.λ.π}.

Αναρωτιεμαι αν τα σκεπτονια,λειτουργουν κατω απο το πρισμα του απιαστου ονειρου της φυσικης.Τα ενοποιημενα πεδια.Την ενωση των 4
δυναμεων σε μια γενικη.
Αν συμβαινει αυτο,τοτε υπαρχουν και δεν υπαρχουν κατα βουληση.

Ειναι φιλε Πλατωνα,αραγε,καιρος να αρχισεις να σκεπτεσαι,οτι τα
σκεπτονια ειναι ισως ο μονος δεσμος,αναμεσα στην σκεψη και την μη σκεψη-υλη?
Αν υπαρχουν εξηγουν πολλα πραγματα,οπως τηλεπαθεια,υπεραισθητικη αντιληψη,τηλεκινηση,τηλεμεταφορα.
Για αυτο το τελευταιο,θεωρητικα,αν βαλουμε ενα σωματιδιο πανω σε ενα φωτονιο,θα μεταφερθει με ταχυτητα φωτος.
Αν το βαλουμε πανω σε ενα σκεπτονιο,θα μεταφερθει,με αναλογη ταχυτητα.

Η ταχυτητα της σκεψης,ειναι για μενα,η μεγαλυτερη ταχυτητα που υπαρχει,μεχρι να βρεθει και να κατανοηθει,καποια αλλη.Προς το παρον,
ο δικος μου νους,μπορει να κατανοησει την ταχυτητα,της σκεψης
αδυνατωντας να συλλαβει καποια,μεγαλυτερη.

Ποσο μικρο μπορει να ειναι ενα σκεπτονιο?
Δεν εχουμε καμμια γνωση για αυτο.Ξερουμε μονο το κατα Πλανκ
μικρο που ειναι της ταξης των 10-35.
Το σκεπτονιο θα μπορουσε καλλιστα να ειναι πιο μικρο.
Ας πουμε 10-70.Γιατι οχι?Απλα δεν γνωριζουμε.

Και ξανα σας λεω καλοι μου φιλοι αναζητητες,με κινδυνο να φανω
κουραστικος,παντρεψτε την κβαντικη φυσικη με την μεταφυσικη.
Πριν μια δεκαετια,αποφασισα να κανω αυτο το μεγαλο αλμα,μεσα στο νου μου.
Βρηκα πολλες ομοιοτητες και μπορεσα,μεσα στο νου μου παντα,να εξηγησω πολλα που η γνωστη φυσικη αφηνει αναπαντητα και τα θεωρει
λανθασμενα και στερουμενα λογικης.

Ευχαριστως να τα μοιραστω μαζι σας με κινδυνο να γινω περιθωριακος.
Το ξερω οτι ειναι δυσκολο σαν τρισδιαστατα οντα να δεχθουμε
καταστασεις και σκεψεις,που παραπεμπουν σε ανωτερες διαστασεις.

Και το ειρωνικο του πραγματος ειναι οτι η συμβατικη επιστημη δεχεται
αυτες τις πολλαπλες διαστασεις,αλλα λοιδωρει οποιον αναπτυσει θεσεις
για αυτες.

Ετσι φιλοι Πλατωνα,Κηφεα και Τρελαντωνη θα ειμαι στη διαθεση σας
για οτιδηποτε που εχει σχεση αυστηρα με την ερμηνεια στοχασμων που
απορρεουν απο το παντρεμα που προαναφερα.
Και αναφερω εσας τους τρεις διοτι μονο εσεις ως τωρα εχετε διατυπωσει
διαθεση αναζητησης στο συγκεκριμενο θεμα.
Εννοειται,πως οποιοσδηποτε φιλος θελει κατι να ρωτησει,εδω ειμαστε ολοι.

Και συγνωμη για το...σεντονι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 23:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεας
Ας ακούσουμε τι λέει , πώς περιστρέφεται διαρκώς γύρω από αυτό το αιώνιο κυνήγι .

Ας φαντασθούμε πώς η φαντασία του πετάει ακούραστη γύρω από αυτή τη μαγνητική φλόγα .

Γιατί ;

Πώς έχει γίνει αυτό ; Ποια είναι η προέλευση αυτής της ενδόμυχης επιθυμίας και από ποια στάδια πέρασε για να φθάσει στην τωρινή της κορύφωση και παραφορά ;

Ας προσπαθήσουμε , επιτροχάδην , να βρούμε απάντηση σ’ αυτά τα ερωτήματα , τα οποία οι εραστές ποτέ δεν βάζουν στον εαυτό τους .

Ας μαζέψουμε όσες παρατηρήσεις και γνώσεις είναι δυνατόν , για να δούμε αν μπορούμε να συνθέσουμε μια εικόνα , όπου ο έρωτας αφού τοποθετηθεί στη σωστή του θέση , θα μας αποκαλύψει τον μηχανισμό και το σκοπό του και τη σημασία του .

Ας πάμε όσο πιο πολύ μακριά μπορούμε στο παρελθόν , για να αναζητήσουμε τον δρόμο από τον οποίο ήρθε ο έρωτας .
....................

Όμορφα κηφεα! 

Αν απαντήσουμε σε αυτο, αν πάμε σε βάθος σε αυτο, έχουμε κάνει Ένα άλμα στην ανακαλύψει, για το πως λειτουργούμε. 
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 23:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχος

ΠΛΑΤΩΝΑ
Πριν λιγες μερες ζητησες απο καποιον συνδικτυο,φυσικο, να σου εξηγησει,για τα σκεπτονια.
Επετρεψε μου να το κανω εγω.
............

Είχα πει μπας και ερχόταν κατα δω και ο ζιπ, και μιας και είναι φυσικός θα είχε περισσοτερο ενδιαφέρον μια τέτοια συζήτηση. Δεν ήξερα πως είσαι αστροφυσικος νικομαχε, και ειληκρεινα σε διαβάζω με όλη μου την προσοχή!

Εγω το πάντρεμα το έχω κάνει εδω και χρόνια, με την έννοια η παρατήρηση πηγαίνει και προς την κβαντικη. 

Θα σου γράψω λίγες διαφορετικές εμπειρίες, αφου πρώτα εξέτασω και δω μέσα, προσεχτικά το κείμενο που εγραψες.!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 08:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα προσεχτικά όσα εγραψες φίλε Νικομαχε. Το όλο σκεπτικό, το βρίσκω παράλληλο και πολυ κοντά στις δικές μου (κβαντικες) σκέψεις.   

Εκείνο που έχω εστιάσει την προσοχή όμως, είναι κάτι άλλο και στο γράφω. 

Έκανες όμορφη τοποθέτηση, λέγοντας μας πως σκέφτεσαι. Κάνοντας σκέψεις, υποθέσεις, και κατωπιν κοιτας για τις δυνατότητες, και την πραγματοποίηση. 
Πες πως υπάρχουν άλλοι πολιτισμοί, εξωγήινοι, κλπ κλπ. Πες πως μια μέρα μας επισκεφθησαν, και μας είπαν, ρε είσαστε σαλιγκάρια σε σύγκριση με εμάς. 
Όλα αυτα είναι πιθανά, όπως και οι σκέψεις που κανείς για τα σκεπτονια. 
Προς το παρον, σαν ανθρωποτητα, είναι μη γεγονότα. 

Θα μου πεις, και για τον Σωκρατη όμως, στην εποχη του, Ένα ταξίδι στο φεγγάρι, ήταν μη γεγονός.
 
Πρόσεξε τώρα τι θα σου γράψω. 

Αν έφερνες το Σωκρατη στην εποχη μας,
η στις 20 Δεκεμβρίου 2012, 
και του έλεγες πίες το κωνιο, γιατί αύριο τέλος τα πάντα, 
ο Σωκράτης θα παρέμενε γαληνιος, 
ενω ΕΣΥ και εγω (λέμε),
παρολες τις γνώσεις, θα ειμαστε?

Αν κάποιος εξωγηνιος του έλεγε πως είναι σαλιγγαρι, θα του απαντάγε πως το ανθρώπινο σαρικιο του έτρεψε να φτάσει μέχρι εκει. 

Αξίζει λοιπον να έχουμε βλεψη και σκέψεις προς τα εκει, 
μα σε μένα, μέσα μου πρωτα απο ολα,
βιώνεται, (εσωτερικά)  
ότι βρίσκω στις δυνατότητες μου, σαν άνθρωπος, 
να το κατανοώ, 
να το ολοκληρώνω, 
και να το τελειώνω. 

Έτσι λοιπόν, μιας και έχεις εμπειρίες και ΕΣΥ νικομαχε,
Θα διαβάζω ευχαριστα οποία σου αναφορά η συζήτηση σε τέτοια θέματα,
Φτάνει να μην γίνονται εμπόδια στην κατανόηση,
........
Σκέφτεσαι, σκεπτονια,
Δεσμός, (ύλη μη ύλη)
.............

Σκέφτομαι,

Η σκέψη είναι υλική διαδικασία 
Η μη σκέψη δεν είναι...

Τι θα  έλεγες,
Ύλη  κάποιας διάστασης, που δεν έχουμε πρόσβαση? (μα ψίχουλα)

......αν υπάρχει διλαδη, μια σκεπτονικη διάσταση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 14:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Κηφέας:
...
Ναι , βέβαια , οι άνδρες επιθυμούν τις γυναίκες και ο έρωτας, ο οποίος "κινεί τον ήλιο και τα άλλα αστέρια" , ανεβάζει τον άνθρωπο σε μια προσωρινή από κάθε σκοπιά ενατένιση της νοήματος της ζωής .

Αλλά γιατί ;

Η ποίηση έχει αποδείξει ότι ο έρωτας αναβλύζει αιώνια στο ανθρώπινο στήθος .

Αλλά πού βρίσκεται η μυστική πηγή της αιώνιάς του νεότητας ;

Γιατί ένας νέος αναρριγεί όταν βλέπει πλούσια κυματιστά μαλλιά να μισοσκεπάζουν μάτια λαμπερά με τοξοειδή φρύδια , ή στην επαφή που δημιουργούν τα λεπτά γυναικεία δάκτυλα με το μπράτσο του ;

Επειδή η γυναίκα αυτή είναι ωραία ;

Αλλά ο έρωτάς του δεν δημιουργεί μήπως την ωραιότητά της , όπως ακριβώς η ωραιότητά της γεννάει την αγάπη του ; Γιατί αγαπάει ;

Τίποτε άλλο στα ανθρώπινα δεν είναι τόσο παράδοξο όσο η επιθυμία των ανδρών , όσων βέβαια , δεν έχουν γεράσει , να κατακτούν γυναίκες – ή η επιθυμία των γυναικών , να τις κατακτούν οι άνδρες .

Τίποτε στην ανθρώπινη συμπεριφορά δεν έχει τέτοια εμμονή όσο το κριτικό βλέμμα του αρσενικού που καθηλώνεται στο θηλυκό κάθε στιγμή .

Ας παρατηρήσουμε αυτό το πονηρό ζώο πώς παρακολουθεί τη λεία του , ενώ υποκρίνεται ότι διαβάζει την εφημερίδα του .

Ας ακούσουμε τι λέει , πώς περιστρέφεται διαρκώς γύρω από αυτό το αιώνιο κυνήγι .

Ας φαντασθούμε πώς η φαντασία του πετάει ακούραστη γύρω από αυτή τη μαγνητική φλόγα .

Γιατί ;
...


Μήπως η γυναικεία ύπαρξη για τον άνδρα όπως περιγράφεται σ' αυτά τα λόγια είναι ένα προσωποποιημένο κομμάτι της ίδιας της Ύπαρξης μορφοποιημένο σ' αυτό το επίπεδο, σ' αυτή τη διάσταση???
(Τανάπαλιν ισχύει και για τις γυναίκες με την ανδρική ύπαρξη)

Μήπως ένας νέος ή γέρος αναρριγεί, ανασκιρτά βλέποντας μια γυναικεία ύπαρξη με πλούσια κυματιστά μαλλιά που μισοσκεπάζουν μάτια λαμπερά με τοξοειδή φρύδια όταν περνά απο μπροστά του ή σταματά και κοιτά και θωρεί, είναι επειδή εκείνη τη στιγμή είναι σαν να αντικρίζει ένα απειροελάχιστο κομμάτι της ίδιας της Υπαρξης μορφοποιημένο σ' αυτή τη γυναικεία ύπαρξη???

Μήπως αναρριγεί - ανασκιρτά επειδή είναι σαν να βλέπει - να θωρεί την ίδια την Ύπαρξη να τον κοιτά - να τον θωρεί???

Ας θυμηθούμε για μια στιγμή αυτή τη ματιά πως κοιτά, ας φέρουμε για μια στιγμή νοερά την εικόνα αυτής της ματιάς στο μυαλό μας ...

Ας βουτήξουμε νοερά και με απαλή αίσθηση-νοιώσιμο Αγάπης για αυτή τη ματιά, μέσα σ' αυτή τη ματιά...

Τι υπάρχει μέσα και πέρα...απο αυτή τη ματιά???

Μήπως αυτή η ματιά είναι η ματιά της ίδιας της άπειρης Ύπαρξης που εκείνη τη στιγμή τον κοιτά???
Μήπως νοιώθει ότι αντικρίζει τη ματιά της άπειρης Ύπαρξης-του Θεού όταν ενώνεται το βλέμμα του με το δικό της???

Μήπως νοιώθει την ίδια την άπειρη Ύπαρξη να γυρίζει το βλέμμα της ματιάς της και να πέφτει πάνω του κοιτάζοντας τον???

Ας φανταστούμε για μια στιγμή νοερά την βαθύτερη αίσθηση-νοιώσιμο αυτής κίνησης...σαν σε αργή κίνηση....σε πολύ αργή κίνηση....απαλά...πολύ απαλά...
Γυρνά...το...βλέμμα...της...και...πέφτει...πάνω...του...κοιτάζοντας...τον...
Δεν...γυρνά...το...βλέμμα...της...μόνο...η...συγκεκριμένη...γυναικεία...ύπαρξη...αλλά...η...ίδια...η...Ύπαρξη...στο...Όλον...της...στην...Ολότητα...της...
Ρίχνει...το...βλέμμα...της...πάνω...του...κοιτάζοντας...τον...η... ίδια...η...Ύπαρξη...στο...Όλον...της...στην...Ολότητα...της...

Τι υπάρχει πέρα...και απο το άγγιγμα στο μπράτσο???
Μήπως αναρριγεί και ανασκιρτά όταν τον αγγίζει, γιατί είναι σαν να τον αγγίζει η ίδια η άπειρη Ύπαρξη (ως μια μικρογραφία-προβολή και μέσα σ' αυτή τη γυναίκα σ' αυτή τη διάσταση)???

Μήπως αυτή η ματιά, αυτό το άγγιγμα είναι η ματιά και το άγγιγμα της ίδιας της άπειρης Ύπαρξης και γι' αυτό το αρσενικό καθηλώνεται στο θηλυκό κάθε στιγμή???

Μήπως νοιώθει...ότι πέρα απ' αυτά...να υπάρχει κάτι πολύ μεγάλο...κάτι άπιαστο...σαν τον ουρανό...και ακόμα πιο άπιαστο...πιο ασύλληπτο...και αυτό είναι η απεραντοσύνη του απείρου, του χωρίς όρια αγνώστου της ίδιας της Ύπαρξης???

Και μήπως γι' αυτό το αρσενικό καθηλώνεται μπροστά στο θηλυκό αυτήν την κάθε στιγμή, γιατί νοιώθει όταν προσέχει αυτήν την ματιά και αυτό το άγγιγμα με εστιασμένη συνείδηση στο εδώ και τώρα της στιγμής ότι "χάνεται", ότι μπορεί να "χαθεί" μέσα σ' αυτήν την ασύλληπτη απεραντοσύνη της ίδιας της άπειρης Ύπαρξης???

Μήπως αυτή η μαγνητική φλόγα είναι μια ιδέα-μια μυρουδιά της φλόγας που λέγαμε και λέμε φίλοι μου???

Μήπως εκείνη την στιγμή για ελάχιστα δευτερόλεπτα, για δέκατα του δευτερολέπτου αντικρίζει τη ενεργειακή φλόγα που θερμαίνει και ζεσταίνει την καρδιά του γι' αυτό και αναρριγεί και ανασκιρτά???

Μήπως νοιώθει-αντικρίζει αυτή τη φλόγα και γι' αυτό έχει εκείνη τη στιγμή και το καρδιοχτύπι???

Γιατί ακούγεται εδώ και καιρό να λέγεται στις παρέες η έκφραση: "αυτή η γυναίκα, η ματιά της, η παρουσία της, είναι θάνατος"???

Γιατί να νοιώθει το καρδιοχτύπι να κορυφώνεται σαν να κόβονται τα γόνατα όταν εκείνος την πλησιάζει ή όταν εκείνη τον πλησιάζει???

Γιατί χάνονται προς στιγμήν τα λόγια σα να ξεψυχά μέσα του/έξω του η φωνή του???

Μήπως νοιώθει-αντικρίζει αυτή τη φλόγα και γι' αυτό νοιώθει όλη τη θέρμη-ζέστη απο την κίνηση της ενέργειας μέσα σε όλο του το είναι???

Εδώ σιγή στο μυαλό του...σιωπή στο νού του...

Εκείνη τη στιγμή νομίζω πως είναι ένα κρίσιμο σημείο!!!
Εκείνη τη στιγμή νομίζω πως φτάνει-βρίσκεται σε ένα σταυροδρόμι.
Εκείνη τη στιγμή νομίζω πως αν η συνείδηση είναι παρούσα στο τώρα και σε εκείνη τη στιγμή, και δεν παρασύρεται απο το νού και τα παιχνίδια του με τις σκέψεις και τους δυισμούς/διαχωρισμούς, τότε όλα αλλάζουν.
Νομίζω πως παίζονται πολλά σε εκείνη τη στιγμή.
Εκείνη τη στιγμή έχει σημασία η φορά της κίνησης της ενέργειας.
Και νομίζω πως έχει σημασία αν μπορεί να γίνει η αντιστροφή της φοράς της κίνησης της ενέργειας.
Εκείνη τη στιγμή λοιπόν, νομίζω πως υπάρχει ο δρόμος της υγρότητας και ο δρόμος της ξηρότητας.
Η υγρότητα οδηγεί την ψυχή προς τα κάτω.
Η ξηρότητα οδηγεί την ψυχή προς τα πάνω.
Εκείνη τη στιγμή νομίζω πως διαλέγει,
ή να ακολουθήσει το δρόμο της υγρότητας το "προς τα κάτω" και στη συνέχεια να αρχίζει να ψύχεται και να στερεοποιείται σαν τον πάγο '
ή να ακολουθήσει το δρόμο της ξηρότητας το "προς τα πάνω" και στη συνέχεια να αρχίζει να θερμαίνεται και να εξατμίζεται σαν τον ατμό.

(Ανοίγω μια παρένθεση.
Το "Εκείνη τη στιγμή" το χρησιμοποίησα 20 και πλέον φορές μέσα σε 10 γραμμές.
Δεν το σκεφτόμουν καθώς το γραφα.
Παράξενο! Τώρα που το ξανακοιτάω-ξαναδιαβάζω μου κάνει εντύπωση.
Με προβληματίζει προς στιγμήν. Είναι τυχαίο???
Μπορεί και να είναι ιδέα μου. Πλεονασμός δικός μου στην έκφραση, ποιός ξέρει???
Αλλά, νομίζω πως θυμάμαι.
Αυτός ο προβληματισμός τώρα και οι σκέψεις γύρω απ' αυτόν, νομίζω πως είναι πάλι δουλειά του νού.
Οπότε ας αφήσω απαλά αυτόν τον προβληματισμό και τις σκέψεις του στην άκρη.
Το κείμενο σ' εκείνο το κομμάτι του γράφτηκε, έτσι όπως γράφτηκε με αγάπη.
Όλα τα άλλα για το αν χρησιμοποιήθηκε η ίδια λέξη τόσες φορές δεν έχουν σημασία τώρα στη παρούσα φάση, στο παρόν κείμενο.
Στην παρούσα στιγμή, σημασία έχει το νόημα-το πνεύμα που απορρέει απ' τα γραφόμενα.
Κλείνω την παρένθεση και συνεχίζουμε.)

Το θέμα νομίζω πως δεν είναι να κυλήσει το αρσενικό ο άνδρας σαν το νερό προς τα κάτω μέσα απο την βιολογική λειτουργία του έρωτα (σεξ).
Το θέμα νομίζω πως είναι αντικρίζοντας τη ματιά και το άγγιγμα να την υπερβεί-να μετασχηματίσει αυτήν την επιθυμία (του σεξ)...στο πέρα απο την επιθυμία...στο μη-επιθυμία και αντί να κινηθεί προς τα κάτω, να κινηθεί προς τα πάνω!!!
(Όλα αυτά νομίζω πως έχουν σημασία όταν γίνονται αβίαστα με Αγάπη)

Σ' εκείνη την στιγμή-στο σταυροδρόμι νομίζω πως αντικρίζει την ενεργειακή φλόγα για ελάχιστα δευτερόλεπτα, δέκατα του δευτερολέπτου χάνοντας την μετά γιατί εξαφανίζεται.

Την φλόγα του κεριού με την πύρινη βλέψη που εν-περιέχει στην αύρα της, ποτέ δεν μπορούμε να την παρατηρήσουμε στο ίδιο και μόνο σημείο παραπάνω απο ελάχιστα δευτερόλεπτα ή δέκατα του δευτερολέπτου.
Πάντα μετακινείται σε άλλο σημείο και σε άλλο, σαν να εξαφανίζεται-διαλύεται απο ένα σημείο και να εμφανίζεται-μορφοποιείται σε ένα άλλο.

Νομίζω πως η κίνηση του "προς τα πάνω", όταν "εξατμίζεσαι" δηλαδή, τότε την ενεργειακή φλόγα και την πύρινη βλέψη δεν την αντικρίζεις για ελάχιστα δευτερόλεπτα ή δέκατα, αλλά την αντικρίζεις συνέχεια.

Και τότε νομίζω πως δεν είναι "έρωτας-ερωτευμένος" με μια γήινη γυναικεία ύπαρξη που είναι κομμάτι της Ύπαρξης σ'αυτή τη διάσταση.
Τότε νομίζω πως είναι "έρωτας-ερωτευμένος" με την ίδια την Ύπαρξη σ' όλες τις διαστάσεις!!!
Τότε νομίζω πως η ένωση δεν είναι ένωση με μια γήινη γυναικεία ύπαρξη που είναι ένα κομμάτι της Ύπαρξης σ'αυτή τη διάσταση.
Τότε νομίζω πως η ένωση είναι πραγματικά ολοκληρωτική ένωση σε ανώτερα επίπεδα με την ίδια την Ύπαρξη σ' όλες τις διαστάσεις!!!

Και τώρα αυτή τη στιγμή που το γράφω και το εκφράζω και γώ, δεν νομίζω πως υπάρχει πιο μεγάλος και πιο τρελός έρωτας απ' αυτόν με την ίδια την Ύπαρξη στην Ολότητα της στις ανώτερες διαστάσεις!!!
Πιο μεγάλη και πιο τρελή ένωση απ' αυτήν, την άνω ένωση με την ίδια την Ύπαρξη!!!

Κηφέα, ανέκαθεν το ένοιωθα, το μορφοποιούσα κάπως στο μυαλό μου και το εξέφραζα σε ένα βαθμό αλλά ποτέ μέχρι τώρα σ' αυτόν τον βαθμό, με αυτήν την σκέψη και αυτήν την έκφραση!!!

Και με βοηθάτε όλοι εδώ μέσα και ο Πλάτωνας και ο Νικόμαχος και ο Κηφέας και ο Εαρινός και ο Δόκτορας και ο Προμηθέας και ... και ..., όλη η παρέα.
Συγνώμη αν ξεχνώ κάποια ονόματα.
Ολο το εσωτέρικα.

Αλλά πάλι, απλές σκέψεις είναι κι όλες αυτές, όλα όσα έγραψα πιο πάνω.
Συγχωράτε με (συν-χωράτε με) για τα σεντόνια.

Η διαδρομή είναι που φέρνει την ευτυχία, όχι ο προορισμός.
Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!

Edited by - trelantonis on 01/02/2011 14:43:14

Edited by - trelantonis on 01/02/2011 14:58:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 15:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Διάβασα προσεχτικά όσα εγραψες φίλε Νικομαχε. Το όλο σκεπτικό, το βρίσκω παράλληλο και πολυ κοντά στις δικές μου (κβαντικες) σκέψεις.   
------------------------------------------------------------------- 
Κρατησε το αυτο φιλε Πλατωνα ,ειδικα αυτες τις σκεψεις γιατι θα
τις χρειαστεις.Ειναι οι μονες που θα δωσουν ερμηνεια σε πολλες απο
τις αναζητησεις μας.Και επειδη εισαι πολυ προχωρημενος θα δεις την
ευκολια κατανοησης και την ανυπαρξια εμποδιων.
Θα δεις στην συνεχεια τι εννοω.


 
-------------------------------------------------------------------
Θα μου πεις, και για τον Σωκρατη όμως, στην εποχη του, Ένα ταξίδι στο φεγγάρι, ήταν μη γεγονός.
 --------------------------------------------------------------------

Ακριβως.Σωστα το επιασες.Ενα μη γεγονος στην εποχη του Σωκρατη,μια
απλη βολτα στην εποχη μας.Μια ουτοπια τοτε,ενα γεγονος σημερα.
Αυτο σημαινει κατ αναγκην,μια ουτοπια σημερα,ενα γεγονος αυριο!
Οσο γελοιοι θα φανταζαν στην εποχη του Σωκρατη,οι οραματιστες ενος ταξιδιου στη Σεληνη,αλλο τοσο γελοιοι θα φανταζουμε εμεις που
συζηταμε για σκεπτονια και διαστρικα ταξιδια και διαφορα αλλα.


--------------------------------------------------------------------
Αν έφερνες το Σωκρατη στην εποχη μας,
η στις 20 Δεκεμβρίου 2012, 
και του έλεγες πίες το κωνιο, γιατί αύριο τέλος τα πάντα, 
ο Σωκράτης θα παρέμενε γαληνιος, 
ενω ΕΣΥ και εγω (λέμε),
παρολες τις γνώσεις, θα ειμαστε?
---------------------------------------------------------------------

Κατα πασαν πιθανοτητα ο Σωκρατης στην εποχη μας θα διατηρουσε την
εσωτερικη του αταραξια και γαληνη του νου του.Μια τεχνολογικα
προηγμενη κοινωνια σαν την δικη μας,ισως να μην ηταν αγνωστη στον Σωκρατη ακομη και τοτε.Τον Σωκρατη τον εχω ικανο,να ηξερε απο τοτε
οτι και εμεις οι δυο θα τον συζηταμε σημερα,αυτη τη στιγμη!!!
Τωρα για σενα και μενα,αν θα ειχαμε την ηρεμια του Σωκρατη,ισως ναι
ισως οχι.Τουλαχιστον οχι,οσο αυτος.Για το συνολο ομως της
ανθρωποτητας,κατηγορηματικα λεω,οχι.

 ------------------------------------------------------------------

Αξίζει λοιπον να έχουμε βλεψη και σκέψεις προς τα εκει, 
μα σε μένα, μέσα μου πρωτα απο ολα,
βιώνεται, (εσωτερικά)  
ότι βρίσκω στις δυνατότητες μου, σαν άνθρωπος, 
να το κατανοώ, 
να το ολοκληρώνω, 
και να το τελειώνω. 
-------------------------------------------------------------------

Απο την στιγμη,που φθανεις στο σημειο,να κατανοεις τα του εγω σου,
ο δρομος που ανοιγεται για την κατανοηση των υπολοιπων,φανταζει
προσιτος.
Εδω,πιστευω,οτι αν καποιος κατανοησει τα εξω απο αυτον,τα των γυρω του,τα του Δημιουργου,ειναι ενας μικρος Σωκρατης.
Οπως λες,κατανοηση,ολοκληρωση,τελειωμα.
Και μετα τι?
Πολυ απλα,παμε για αλλα.
Για αλλα προς,κατανοηση,ολοκληρωση,τελειωμα.
Συνεχως,αεναως.Χωρις αρχη και τελος.

---------------------------------------------------------------------
........
Σκέφτεσαι, σκεπτονια,
Δεσμός, (ύλη μη ύλη)
.............

Σκέφτομαι,

Η σκέψη είναι υλική διαδικασία 
Η μη σκέψη δεν είναι...

Τι θα  έλεγες,
Ύλη  κάποιας διάστασης, που δεν έχουμε πρόσβαση? (μα ψίχουλα)

......αν υπάρχει διλαδη, μια σκεπτονικη διάσταση.
------------------------------------------------------------------

Σκεπτονικη διασταση Πλατωνα?
Γιατι οχι?

Βλεπω σε σενα την ευκολια με την οποια κανεις μακροβουτια στα βαθεια
και σε ακολουθω.
Ας κανουμε μια προσεγγιση σε αυτο το ερωτημα και για μας και για τους
αναγνωστες.

Ασφαλως,θα ειναι η διασταση,στην οποια θα υπαρχουν και θα δραστηριοποιουνται μονο τα σκεπτονια.Οχι παντα,ομως.
Οταν κανουμε,μεσα στο νου μας σκεψεις για τον εαυτο μας,ειτε για
καθημερινη χρηση,ειτε για να τις αποτυπωσουμε σε χαρτι,τοτε αυτα τα
σκεπτονια,που παραγονται,παραμενουν εντος του νου.
Αρα δεν συζηταμε για αλλη διασταση,περαν της τρισδιαστατης φυσικης μας υπαρξης και την τεταρτη την χωροχρονικη,των σκεπτονιων μας.
Επειδη τα παραγουμε και τα καταναλωνουμε εντος του φυσικου μας πεδιου.
Τι γινεται ομως αν ερθουμε σε επαφη με καποιον αλλο νου,καπου στη Γη
,καπου αλλου στο συμπαν?
Τοτε,εφ οσον υφισταται εκπομπη και ληψη,υπαρχει και ενα μεσοδιαστημα
εστω της ταξης ζεπτο,απο και προς.
Αυτο πρεπει να ειναι η διασταση των σκεπτονιων.Καπως ετσι θα μπορουσε
,ενα μυαλο σαν του Σωκρατη στην εποχη μας,να αντιληφθει μια πιθανη
υπαρξη,σκεπτονικης διαστασης.

Ακομη και οταν δεν εχουμε καποια επικοινωνια,αλλα αφηνουμε απλα τη
σκεψη μας να περιπλανηθει σε αλλους κοσμους,σε αλλες καταστασεις και σε αυτα τα ονειρα,η σκεπτονικη διασταση της σκεψης,ειναι ισως κοντα
στην πραγματικοτητα.

Βλεπουμε λοιπον,ενα ακομη παραδειγμα-αποτελεσμα,του γαμου της
φυσικης με την μεταφυσικη.Ποσο ευκολα και απλα γινονται κατανοητα
θεματα,που για την συμβατικη ανθρωπινη γνωση,φανταζουν,αν οχι γελοια
τουλαχιστον,γραφικα.

Ευκολα θα μπορουσε ενας μη πεπερασμενος νους,διαβαζοντας μας να πει,
τι μακακιες λενε.αυτοι?

Οπως και να το δει κανεις,φιλε Πλατωνα,νομιζω οτι η τοποθετηση του
εφαλτηριου της σκεψης,εχει πρωτευουσα σημασια και ελασσονα τα λοιπα.
Απο κει και περα,οσο ψηλα μπορει να πηδηξει καποιος,τοσο το
καλυτερο,για το συνολο.

Σε κουρασα,παλι και ο χρονος σου ειναι λιγος.
Ομως,εισαι απο τους ανθρωπους που ξεκουραζονται παιδευοντας το
νου τους!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 15:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μήπως αυτή η ματιά, αυτό το άγγιγμα είναι η ματιά και το άγγιγμα της ίδιας της άπειρης Ύπαρξης και γι' αυτό το αρσενικό καθηλώνεται στο θηλυκό κάθε στιγμή???


.)

Και τότε νομίζω πως δεν είναι "έρωτας-ερωτευμένος" με μια γήινη γυναικεία ύπαρξη που είναι κομμάτι της Ύπαρξης σ'αυτή τη διάσταση.
Τότε νομίζω πως είναι "έρωτας-ερωτευμένος" με την ίδια την Ύπαρξη σ' όλες τις διαστάσεις!!!
Τότε νομίζω πως η ένωση δεν είναι ένωση με μια γήινη γυναικεία ύπαρξη που είναι ένα κομμάτι της Ύπαρξης σ'αυτή τη διάσταση.
Τότε νομίζω πως η ένωση είναι πραγματικά ολοκληρωτική ένωση σε ανώτερα επίπεδα με την ίδια την Ύπαρξη σ' όλες τις διαστάσεις!!!

Και τώρα αυτή τη στιγμή που το γράφω και το εκφράζω και γώ, δεν νομίζω πως υπάρχει πιο μεγάλος και πιο τρελός έρωτας απ' αυτόν με την ίδια την Ύπαρξη στην Ολότητα της στις ανώτερες διαστάσεις!!!
Πιο μεγάλη και πιο τρελή ένωση απ' αυτήν, την άνω ένωση με την ίδια την Ύπαρξη!!!

-------------------------------------------------------------------

Γεια σου Τρελαντωνη

Απο οσα εγραψες πιο πανω,απολυτα πετυχημενα,απολυτα αληθινα,
κρατησα αυτες τις παραπομπες,γιατι ειναι,ολα τα λεφτα.
Αν καποιος κατανοει αυτα που γραφεις,να αλλος ενας μικρος Σωκρατης
και ας διαφωνησει οποιος θελει.

Φιλε Χρηστο
Ειμαι σιγουρος,οτι για να τα γραφεις και μαλιστα με τοσο μερακι,δεν προκειται για μια απο τις γνωστες φλασιες σου,αλλα βρισκονται
πραγματι μεσα σου.Προχωρα και δωσε κι αλλα.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 18:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νικόμαχε, πραγματικά με αντιλαμβάνεσαι.
Συμφωνώ στο ακέραιο με όλα αυτά που έγραψες.
Μπορώ να πώ ότι με αντιλαμβάνεσαι καλύτερα κι απο εμένα τον ίδιο.
Νοιώθω έτσι ακριβώς όπως το λές, ότι βρίσκονται πράγματι μέσα μου.
Έχω μια αίσθηση ότι πολλά πράγματα αρχίζουν να βρίσκουν τη θέση τους μέσα στον εαυτό μου.
Κατασταλάζουν σε μια ισορροπία μέσα μου.
Νοιώθω μια βαθύτερη γλυκιά ηρεμία και γαλήνη.
Ένα κάπως έτσι βαθύτερα αρμονικό δέσιμο με την Ύπαρξη.

Θα πώ κάτι που μου έκανε για ακόμη μια φορά εντύπωση τώρα και σχετίζεται τόσο με το δικό σου πόστ γι' αυτά τα τελευταία που έγραψα, όσο και με τα πόστ τα δικά σου και του Πλάτωνα για τα σκεπτόνια και τη σκεπτονική διάσταση.
Θα το πώ βέβαια για να το διαβάσει και όλη η παρέα.

Το κείμενο, όπως το πες, το έγραφα νοιώθοντας αγάπη.
Μετά ένοιωθα μια ακόμα μεγαλύτερη - περισσότερο διευρυμένη αίσθηση αγάπης, ηρεμίας και γαλήνης.
Κάποια στιγμή λίγο αργότερα, ένοιωσα ότι ήθελα να γράψω στο ίδιο πόστ και δεν το έκανα, ότι δε με ενοχλεί καθόλου να χρησιμοποιείτε είτε το ψευδώνυμο trelantonis ή το πραγματικό μου όνομα Χρήστος όταν θέλετε να αναφέρεστε σε μένα αναλόγως με το πως θέλετε εσείς και το πως σας έρχεται κατά νού.
Δηλαδή ότι δε με νοιάζει καθόλου, χρησιμοποιείτε ελεύθερα όποιο απ' τα δύο θέλετε οποιαδήποτε στιγμή.

Το ενδιαφέρον είναι, ότι τώρα διάβαζοντας το δικό σου πόστ Νικόμαχε αυτό που εγώ σκεφτόμουν ακριβώς εκείνο το ίδιο χρονικό διάστημα που εσύ το έγραφες, έκανες τη σκέψη μου πράξη-πραγματικότητα.
Η σκέψη μου εκδηλώθηκε σε πραγματικότητα.

Δεν ξέρω αν αυτό που λέω, ακούγεται χαζό ή γελοίο ή υπερβολικό.
Αναρωτιέμαι μήπως είναι ακόμα μια περίπτωση εκδηλωμένης συγχρονικότητας?
Μήπως σε αυτήν την βαθύτερη κατάσταση αγάπης που ένοιωθα την στιγμή εκείνη που δημιούργησα αυτή τη σκεπτομορφή για το όνομα μου και την έστειλα με αγάπη στο Σύμπαν, στην Ύπαρξη, εσύ πραγματοποίησες αυτή τη σκέψη μου ("επιθυμία") αναφέροντας πρώτα το ψευδώνυμο και μετά λίγες γραμμές παρακάτω και το πραγματικό μου όνομα.

Βέβαια ένα σημείο χρειάζεται να το εκφράσω λίγο διαφορετικά.
Δε στέλνω τη σκεπτομορφή στην Ύπαρξη.
Νομίζω ότι τη σκεπτομορφή που δημιούργησα τη γνωρίζει ήδη η Ύπαρξη, γιατί δημιουργείται απο εμένα που είμαι δημιούργημα και κομμάτι Της.
Άρα και οι δικές μου σκεπτομορφές που οποιαδήποτε στιγμή δημιουργούνται απο εμένα, δημιουργούνται μέσα στο άπειρα παλλόμενο δίχτυ της Ύπαρξης της οποίας όλα και όλοι είμαστε δημιουργήματα.

Σκεπτονική διάσταση, σκεπτόνια, σκεπτομορφές, ε?
Προβάλλονται στο χωροχρόνο απο άλλη διάσταση?
Αποτελούν μέρος του χωροχρόνου?
Μεταδίδονται και μεταβιβάζονται ακαριαία στο χωροχρόνο?
Και μπορούν να εκδηλώνονται/εκδηλώνουν σε/μια πραγματικότητα με συγχρονικότητα την ίδια στιγμή ή κάποια μεταγενέστερη χωροχρονική στιγμή?
Επηρεάζοντας περισσότερους απο έναν ανθρώπους, ένα μικρό ή μεγάλο σύνολο ανθρώπων?

Ευχαριστώ, Νικ και όλη την παρέα.
Ναι, θα προχωρώ και θα δίνω κι άλλα και,
μαζί θα προχωράμε και θα δίνουμε κι άλλα στην πορεία.

Η διαδρομή είναι που φέρνει την ευτυχία, όχι ο προορισμός.
Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!

Edited by - trelantonis on 01/02/2011 19:03:25

Edited by - trelantonis on 01/02/2011 19:09:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2011, 20:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ανεκτικότητα δεν είναι αγάπη .

Η έγκριση δεν είναι αγάπη .

Η εξάρτηση δεν είναι αγάπη .

Η αγάπη μας πρέπει να είναι ανεπιφύλακτη .

Η αγάπη θεραπεύει και μεταμορφώνει το καθετί , αλλά πρέπει να είναι αδάμαστη , διαφορετικά δεν είναι αγάπη .

Ο κόσμος της κρίσης μας παγιδεύει στο Εγώ - μπορούμε απλώς να καθυποτάξουμε άλλους ή να αφήσουμε τον εαυτό μας να καθυποταχθεί .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 13:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ορισμένα θέματα, που χρειάζεται να τα εξετάσουμε πολυ πριν γράψουμε οτιδήποτε. 

Όσο αφορά λοιπον τα σκεπτονια και την σκεπτονικη διάσταση, σκέψεις και υποθέσεις μας ειναι προς το παρόν, μιας και η ίδια η επιστήμη, δεν γνωρίζουν τι ακριβώς τι είναι σκέψη. 

Μου είχε κάνει εντύπωση πολλα χρόνια τώρα, Ένα πείραμα, που οι επιστημωνας παρατυρησαν πως αν πάρουν Ένα κρυστάλλο που σε κανόνικη θερμοκρασία έχουμε διαθλαση φωτός, όσο πλησίαζε η θερμοκρασία το απόλυτο μηδέν, δεν είχαμε καν ελευθερωση ηλεκτρονιων. Διλαδη η δέσμη, περνάγε μεσα του σαν να μην υπήρχε τίποτα. Αν λοιπόν ειμαστε παρατηρητές, (Ένα ηλεκτρονιο της δέσμης φωτός), θα είχαμε πάντα μια διαφορετική παρατηρηση/εμπειρία, για το τι είναι ο κρυσταλλος, ανάλογα με την θερμοκρασία. 
 
Τώρα η σκέψη, αντιλαμβάνομαι πως είναι στο χρόνο, σε μια ηλικία μαθαίνω με στην εικόνα να συνδεω ήχο, (ονομασία, αλφάβητο, γνώσεις), και αυτο γίνεται στο εξωτερικό μέρος του εγκεφάλου. 

Την σκεπτικη διάταξη, τη βλέπω να συμπεριφερεται σαν κυματοηδες πεδιο, (mobile τηλεφωνική σύνδεση) (τοπικα) και συγχρόνως να έχει σύνδεση με τον σιμιλ κρυστάλλο που προανέφερα.  Πολυ πιο λεπτό, διαχυτο, απειρως γρηγορότερο, και χωρίς περιορισμούς. 

Τώρα γυρνάνε όμως σε εμάς. Οι πομποι, και οι δεκτές.

Είναι πράγματα που αν γραφτούν, θα μας πουν σίγουρα τρελλους νικομαχε. Ένα μόνο γράφω, και το σταματώ. Ο πατέρας μου πριν χρόνια, έκανε ενχειρηση, και δεν μου είχαν πει τίποτα, για να μην κατέβω Ελλάδα. Μπήκε στο χειρουργείο στις 11 το πρωί, και του έγινε αναισθησια, μα οχι ολική. Δεν θα σου γράψω λεπτομεριες, μιας και απο ότι μου είπε αργότερα σκεφτόταν συνεχώς εμένα, (όταν είμαι κοντά τους, μου λένε πως τους γέμιζω χαρά). Εγω στις 12 το μεσημέρι, δεν άντεξα και τηλεφώνησα, δεν απάντησε κανείς φυσικά, και πείρα τηλ. Την αδερφή μου. 

Είναι καλα ο πατέρας? την ρώτησα.

Γιατί ρωτάς?

Γιατί υποφερω, ειμαι χάλια... μου ερχεται στο μυαλο, είμαι σίγουρος πως κάτι έχει. Δεν πεταγεσαι να δεις τι γίνεται, δεν απαντά στο τηλέφωνο.

Κόκκαλο η αδερφή μου. Μου είπε πως ήταν έξω απο το χειρουργείο.

Αυτα και αλλα, έχουν γίνει πολλές φορές, και με τη μητέρα μου. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 13:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

Είναι ορισμένα θέματα, που χρειάζεται να τα εξετάσουμε πολυ πριν γράψουμε οτιδήποτε.


Συμφωνώ και υπερθεματίζω, φίλε μου, σ'αυτά που λες : Θεωρώ ότι όλα τα θέματα χρειάζεται να τα εξετάζουμε πολύ πριν γράψουμε οτιδήποτε.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 15:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑ

Ορισμενα θεματα,πρεπει να τα μελεταμε πολυ,πριν γραψουμε κατι,λες.

Ναι,λεω κι εγω και συμφωνω.
Μονο αν προκειται να γραψουμε κατι το χειροπιαστο,το ανατεμνομενο,
το επαρκως αποδειξιμο.

Αν ομως κανουμε σκεψεις,σκεπτομενοι διαφορα πιθανα και απιθανα,
κατι που 1000 χρονια πριν ηταν παλαβομαρα και σημερα καθημερινοτητα?

Κατι που σε 1000 χρονια απο τωρα,θα ειναι η καθημερινοτητα του τοτε?

Αν μιλαμε υποθετικα και προσπαθωντας να εξηγησουμε κατι που ειναι
γνωστο,οτι συμβαινει,αλλα δεν ξερουμε πως?
Δεν εχουμε δικαιωμα και υποχρεωση συναμα,να το ερευνησουμε?

Και πως θα το κανουμε αν δεν σκεφθουμε?
Και αν δεν καταθεσουμε τις σκεψεις μας,πολλοι μαζι να βρουμε,ισως ,
την απαντηση,αν υπαρχει?

Δεν εχουμε υποχρεωση να κανουμε υποθεσεις που ειναι εγγυτατες προς
το ζητουμενο?
Δεν πρεπει να αναπτυσουμε θεωρειες?
Ξερεις ποσες τετοιες υπαρχουν,που περιμενουν στη σειρα για
επιβεβαιωση?

Ανακεφαλαιωνοντας,επιμενω,οτι μιλωντας ερευνητικα και αναζητωντας
διερωτωμενοι,για κατι,εχουμε υποχρεωση να καταθετουμε αυτα που
υποψιαζομαστε,ως πιθανη λυση ενος αγνωστου,αλλα λαμβανοντος
χωραν ,γεγονοτος.

Οι ορισμοι που θα μας αποδιδονται,απο τους οπτικοακουστικους
μαρτυρες,θα ειναι,αναλογοι της νοησης τους.
Αυτο κρατουσε ηρεμο τον Σωκρατη.Ειχε την αποψη του και δεν τον
πειραζε η απορριψη,αλλα ουτε και η παραδοχη της.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 16:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ απλά δεν γίνεται διότι οι άνθρωποι από την φύση μας είμαστε απληστοι, κακοι, κοιταμε μονο το συμφερον μας. Οπότε ένας λαός με αταραξία και ευημερία λιγο δύσκολο μου φαίνεται.


Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει μοναδικό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 16:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη μου φιλη Νασαρουτακι

Μπηκες στο τοπικ,μας διαβασες ολους υποθετω.

Προσεξες την τοποθετηση του θεματοθετη?
Παρακολουθησες τις αποψεις ολων μας?

Μελετησες τα σεντονια μας?

Και αφου το εκανες,τοποθετηθηκες με δυο ακριβως γραμμες!!!

Σαν νεαρη αστροφυσικος που εισαι,δεν σε παρακινησε κατι,ωστε
να αναλωσεις λιγη φαια,παραπανω να μας φωτισεις και μας τους
γερολυκους,με τις νεες αποψεις,θεσεις,παρατηρησεις?

Θα με χαροποιουσε ιδιαιτερα να σε δω να ξετυλιγεις το δικο σου
σεντονι,που στην ουγια να γραφει...Νασαρουτακι!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 23:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλη μου φιλη Νασαρουτακι

Μπηκες στο τοπικ,μας διαβασες ολους υποθετω.

Προσεξες την τοποθετηση του θεματοθετη?
Παρακολουθησες τις αποψεις ολων μας?

Μελετησες τα σεντονια μας?

Και αφου το εκανες,τοποθετηθηκες με δυο ακριβως γραμμες!!!


νομιζω οτι ο,τι και να πω με διο απλες γραμμες και μονο τα λενε ολα!

quote:
Σαν νεαρη αστροφυσικος που εισαι,δεν σε παρακινησε κατι,ωστε
να αναλωσεις λιγη φαια,παραπανω να μας φωτισεις και μας τους
γερολυκους,με τις νεες αποψεις,θεσεις,παρατηρησεις?

αφου μου το ζητας...
quote:
Θα με χαροποιουσε ιδιαιτερα να σε δω να ξετυλιγεις το δικο σου
σεντονι,που στην ουγια να γραφει...Νασαρουτακι!!


οσο για αυτο μενω αφωνη!!!!μεγαλο μαμουθ παταει την γλωσσα μου!

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ο ανθρωπος απο την στιγμη της εξελιξης του ναι μεν ειναι κοινωνικος, αλλα και συμφερεντολογος και απληστος.
ποσοι συγγραφεις φανταστικαν μια μαγικη πολη οπου θα υπαρχει ευημερια και αταραξια;; τοσα βιβλια εχουν γραφτει!
ο ανθρωπος αμα ειτανε μονο καλος δεν θα δημιρουργουσε τον θεο, τον διαβολο, τα φαντασματα. Και ομως μια σκεψη ετσι να τους περνουσε απο το μυαλο για το πως θα ειταν ο ανθρωπος κακος, εκει ειναι που θα ξεκινουσε το κακο. ο καθενας θα σκεφτοταν γιατι να βοηθησω τον αλλον; αυτος με βοηθησε;αυτον τον ξερω για να τον βοηθησω;σημερα ο ανθρωπος σκεφτεται πως θα αποκτησει λεφτα και δοξα, καθως τα παντα περιστρεφονται γυρω απο αυτα.

πολλοι συνδιαζουν την ευημερια και την αταραξια με τον παραδεισο,ομως ειναι οντως στον παραδεισο ετσι τα πραγματα;;
ποιος μπορει να μας εξηγησει πως θα ειναι ο κοσμος με αυτα τα δυο πραγματα;
ολα ειναι ενας κυκλος,ακομα και αν δεν υπηρχε το κακο θα το ανακαλυπτμε και αυτο οπως και το αντιθετο.
αλλοι πιστευουν πως αυτα τα δυο θα συνδιαστουν μονο αν δεν υπαρχει ανθρωπος στην φυση, καθως πολλοι πιστευουν οτι ο ανθρωπος καταστρεφει την φυση.



Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει μοναδικό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 23:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νασα

Χαρηκα που καταφερα να σου εκμαιευσω τοσες πολλες λεξεις
μαζεμενες!

Ελπιζω μονο για αρχη...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 23:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νασα

Χαρηκα που καταφερα να σου εκμαιευσω τοσες πολλες λεξεις
μαζεμενες!

Ελπιζω μονο για αρχη...



ναι ετσι και παρω φορα εγω τιποτα δεν με σταματαει,με το τσιγγελι βγαζω μιλια ομως


Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει μοναδικό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 23:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω μαζί σας, και με τον Πλάτωνα και τον Κηφέα και τον Νικόμαχο.
Συμφωνώ με όσα γράψατε στο σύνολο τους.

Όχι σαν το πρόβατο που ακολουθεί το κοπάδι.
Πραγματικά, ορισμένα θέματα χρειάζονται λεπτούς χειρισμούς τόσο στην προσέγγιση τους που καλόν είναι να είναι σφαιρική, όσο και κατά την έκφραση τους μέσω του λόγου προφορικού ή γραπτού.

Κάποια πράγματα που ένας άνθρωπος ή ένα σύνολο ανθρώπων αντιλαμβάνεται σε μικρό ή μεγάλο βαθμό δεν σημαίνει ότι μπορεί να τα αντιλαμβάνεται με τον ίδιο τρόπο ένας άλλος άνθρωπος ή ένα άλλο σύνολο ανθρώπων.

Οπότε κατά την προσπάθεια έκφρασης μέσα στα πλαίσια συζητήσεων μπορεί να προκύψουν παρανοήσεις, παρεξηγήσεις που να οδηγήσουν σε εκφυλισμό της συζήτησης με εμφάνιση απορριπτικής διάθεσης ή ακόμα και χλευαστικών σχολίων απο συμμετέχοντες στη συζήτηση ή απο τρίτους παρατηρητές.

Όντως χρειάζεται προσεκτική αντιμετώπιση όλων αυτών των θεμάτων χωρίς να διακρίνεται απο βιαστικούς αυθορμητισμούς και παρορμητικότητα προς αποφυγή παρανοήσεων.

Οτιδήποτε εκφράζουμε δεν γνωρίζουμε ακριβώς τι σκέψεις, τι νοητικά μοντέλα και τι νοητικούς συσχετισμούς μπορεί να προκαλέσει και να δημιουργήσει στο νού ενός οπτικοακουστικού αποδέκτη.

Μπορεί μια λέξη μας, μια φράση μας ή ένα κείμενο μας να μεταδώσει γνώσεις, ιδέες, σκέψεις, πληροφορίες που κάποιος άλλος δεν έιναι σε θέση να αντιληφθεί το βαθύτερο νόημα αυτού που διαβάζει, ακούει λόγω διαφόρων παραγόντων.
Δεν γνωρίζουμε τι μπορεί να πυροδοτήσει στο μυαλό του άλλου, στο νού του και μπορεί είτε να το αποδεχτεί ή να το απορρίψει.
Το σημαντικό είναι να μπορεί να βοηθήσει, να βοηθήσουν τον άλλο και όχι να τον βλάπτουν.
Γι αυτό ορισμένες φορές η διστακτικότητα ίσως να είναι και σωφροσύνη.

Έχω αναφέρει σε προηγούμενα πόστ εδώ σ' αυτό το θέμα προσωπική εμπειρία τόσο στον ίδιο μου τον εαυτό (κάποια απο τα βιβλία είχα φτάσει στο σημείο να σκέφτομαι να τα χαρίσω ή να τα πετάξω), όσο και σε φίλους εκτός φόρουμ.

Κι απο την άλλη πλευρά και ολόκληρο το σκεπτικό που αναπτύσσει ο Νικόμαχος με βρίσκει απολύτως σύμφωνο κι αυτό (να μην επαναλάβω πλεοναστικά κάτι) με αποκορύφωμα τη θεώρηση του Σωκράτη.

Είναι σίγουρο πως χρειάζεται και ζύγισμα της έκφρασης ανα πάσα στιγμή και ανάπτυξη και έκφραση σκέψεων,ιδεεών,θεωριών.

Και εδώ ίσως χρειάζεται η χρυσή τομή, η ισορροπία.
Και αυτό είναι εύκολο στα λόγια και δύσκολο στην πράξη.
Και θα καταλήξουμε πάλι στα:
"Σοφία είναι το πράττειν"
"Ο κατάλληλος μοχλός (λόγος στην προκειμένη περίπτωση), στο κατάλληλο μέρος, στην κατάλληλη στιγμή"
Εύκολα λέγονται, δύσκολα πραγματοποιούνται και ακολουθούνται κάθε στιγμή απο εμάς τους ανθρώπους.
Εμ! Αυτό είναι πραγματική σοφία και ΕΛΑ και Αταραξία και Ευημερία.
Πόσο δίκιο έχετε σε όλα Πλάτωνα και Νικόμαχε και Κηφέα.

Η διαδρομή είναι που φέρνει την ευτυχία, όχι ο προορισμός.
Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2011, 23:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πλάτωνα, αυτές οι εμπειρίες που γράφεις είναι συγκλονιστικές και νομίζω πως δεν υπερβάλω χάριν παρορμητικότητας και αυθορμητισμού, ούτε εμπεριέχει κάποιος ίχνος κολακείας.

Θα ήθελα τώρα να κάνω μια επαναπροσέγγιση μέσα απο μια επαναδιατύπωση με άλλη μορφή.

Επειδή έγραψα ένα παράδειγμα συγχρονικότητας σκέψης στο προ-προηγούμενο πόστ που μπορεί να χαρακτηριστεί απο αφελές, παιδικό εως και αστειότητα απο τρίτους ουδέτερους αναγνώστες ή κι απο εμάς, και το κατανοώ, θα ήθελα να γράψω ένα επιστημονικό παράδειγμα που έχει γίνει και καταγραφεί σε επιστημονικό εργαστήριο κατά την διάρκεια πραγματικής επιστημονικής έρευνας.

Το έχω διαβάσει σ' ένα βιβλίο, δεν το θυμάμαι επακριβώς, αλλά το γράφω μέσες-άκρες ώστε να αποδοθεί η ουσία του:

Ένας επιστήμονας έπαιρνε λευκά αιμοσφαίρια και τα απομόνωνε με σκοπό να τα μελετήσει.
Κατά τη διαδικασία αυτή πήρε δικό του σάλιο και το έβαλε σε μια συσκευή φυγοκέντρισης.
Αυτό περιείχε δηλαδή μια ποσότητα λευκών αιμοσφαιρίων την οποία τη διοχέτευε μετά μέσα σε ένα δοκιμαστικό σωλήνα.
Στο σωλήνα είχε βάλει ηλεκτρόδια τα οποία ήταν συνδεδεμένα με ηλεκτρονικά όργανα μέτρησης για εγκεφαλογραφήματα.
Κάποια στιγμή σκέφτηκε να δοκιμάσει να κάνει μια μικρή πληγή-ένα μικρό σχίσιμο στην παλάμη του με ένα ιατρικό νυστέρι.
Ηθελε να δεί αν αυτό θα επηρέαζε τα λευκά του αιμοσφαίρια.
Πήγε στο ντουλάπι για να ανοίξει το συρτάρι και να πάρει ένα νυστέρι.
Πήρε το νυστέρι και γύρισε χωρίς ακόμη να έχει κάνει την πληγή στο χέρι του.
Εκεί είδε κάτι άκρως ενδιαφέρον.
Το γράφημα της ηλεκτρομαγνητικής δραστηριότητας των λευκών αιμοσφαιρίων είχε καταγράψει έντονες και μεγάλες διακυμάνσεις και διαταραχές απο τις προηγούμενες συνθήκες ηρεμίας που διαρκούσαν όση ώρα πήγε να ψάξει, να βρεί και να φέρει το νυστέρι.
Αυτό τον εντυπωσίασε και έκανε τη σκέψη ότι τα λευκά αιμοσφαίρια αντιδρούσαν στην πρόθεση του και μόνο να κάνει πληγή στο ίδιο του χέρι, πριν καν ακόμη την κάνει.
Ακολούθησαν κι άλλα πολλά πειράματα που έδειξαν ότι τα κύτταρα όλων των ζωντανών οργανισμών είτε είναι ακόμη και ζώα, φυτά, βακτήρια εμφανίζουν αυτήν την ιδιότητα της βιοενεργειακής επικοινωνίας.
Λες και τα κύτταρα έχουν κυτταρική συνείδηση και επικονωνούν με άλλα κύτταρα του ιδίου ή άλλου είδους, και το κυριότερο ακόμη και απο απόσταση και ακαριαία.
Δηλαδή έχουμε διάφορους χωροχρονικούς συσχετισμούς μεταξύ γεγονότων τόσο με χωρικές όσο και με χρονικές αποστάσεις.

Αυτό το επιστημονικό πλέον παράδειγμα με καταγραφές επιστημονικών πειραμάτων μέσα σε εργαστήρια, το γράφω όχι κατ' ανάγκη για να αναλωθούμε σε σχόλια γύρω απ' αυτό και σε άλλα παραδείγματα στη πορεία της συζήτησης, αλλά για να να δούμε αν μπορούμε να συσχετίσουμε το νόημα και το πνεύμα κάποιων πραγμάτων στην θεώρηση αυτών που συζητάμε.

Η διαδρομή είναι που φέρνει την ευτυχία, όχι ο προορισμός.
Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2011, 01:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Τρελαντώνη, μάλλον μ'επηρέασες . . .

Πρόσφατα κάπου διάβασα :

Η μεγάλη αφύπνιση έχει σχέση με τη μετατόπιση σε μια ώριμη κοσμολογία, στην οποία δεν είμαστε άθλια σκουλήκια σε αναζήτηση λύτρωσης , ούτε έχουμε εγκαταληφθεί άκαρδα από έναν μακρινό ή απόντα Θεό.

Αντιθέτως είμαστε θεία και δημιουργικά όντα με ανθρώπινη μορφή.

Παραδόξως αυτή η ώριμη αντίληψη του Θεού και του κόσμου εμφανίζεται από την ίδια περιοχή η οποία κάποτε απέρριπτε τον Θεό σαν περιττό και άσχετο : τον κόσμο της επιστήμης. Στην αιχμή του δόρατος της φυσικής και της βιολογίας ένα ψυχο - ενεργειακό όραμα της πραγματικότητας μεταστρέφει την "κοινή λογική" μας .

Μέσα σε αυτή τη νέα κοσμολογία το σύμπαν είναι ένα αλληλοσυνδεδεμένο δίκτυο ενέργειας - συνείδησης .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2011, 08:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NASAROYTAKI

Πολύ απλά δεν γίνεται διότι οι άνθρωποι από την φύση μας είμαστε απληστοι, κακοι, κοιταμε μονο το συμφερον μας. Οπότε ένας λαός με αταραξία και ευημερία λιγο δύσκολο μου φαίνεται.


ο ανθρωπος απο την στιγμη της εξελιξης του ναι μεν ειναι κοινωνικος, αλλα και συμφερεντολογος και απληστος.
ποσοι συγγραφεις φανταστικαν μια μαγικη πολη οπου θα υπαρχει ευημερια και αταραξια;; τοσα βιβλια εχουν γραφτει!
ο ανθρωπος αμα ειτανε μονο καλος δεν θα δημιρουργουσε τον θεο, τον διαβολο, τα φαντασματα. Και ομως μια σκεψη ετσι να τους περνουσε απο το μυαλο για το πως θα ειταν ο ανθρωπος κακος, εκει ειναι που θα ξεκινουσε το κακο. ο καθενας θα σκεφτοταν γιατι να βοηθησω τον αλλον; αυτος με βοηθησε;αυτον τον ξερω για να τον βοηθησω;σημερα ο ανθρωπος σκεφτεται πως θα αποκτησει λεφτα και δοξα, καθως τα παντα περιστρεφονται γυρω απο αυτα.

πολλοι συνδιαζουν την ευημερια και την αταραξια με τον παραδεισο,ομως ειναι οντως στον παραδεισο ετσι τα πραγματα;; 
ποιος μπορει να μας εξηγησει πως θα ειναι ο κοσμος με αυτα τα δυο πραγματα;
ολα ειναι ενας κυκλος,ακομα και αν δεν υπηρχε το κακο θα το ανακαλυπτμε και αυτο οπως και το αντιθετο.
αλλοι πιστευουν πως αυτα τα δυο θα συνδιαστουν μονο αν δεν υπαρχει ανθρωπος στην φυση, καθως πολλοι πιστευουν οτι ο ανθρωπος καταστρεφει την φυση.

................

Καλωσόρισες στην παρέα μας νασαρουτακι.

Ειμαστε λίγοι, αν προσεξες προσπαθούμε μέσου του διαλόγου, ερευνουμε και ασχολούμαστε με ορισμένα θέματα, αφορούν κυρίως την αυτογνωσία, που στον κοινωνικο μας περίγυρο, κατ εμε, λόγω εσφαλμενης διαπαιδαγώγησης, οχι μονο δεν έχουμε πρόσβαση, μα και για εκείνα τα μυαλά που θα μπορούσαν, έχουν ανεγερθεί τοιχη και μια μηχανικοτητα σκεψης/συμπεριφορας, σε τέτοιο βαθμό, ώστε να φερνται και συμπεριφορενται σαν υπνωτισμενοι.

Έτσι επικρατούν αυτα που και ΕΣΥ διακρυνεις, απληστία, συμφέρον, σύγκρουση, κλπ κλπ. 
Συγγραφείς σοβαρούς εκτός της πολειτιας του Πλάτωνα, και της κοσμο Θεωρίας του Μαρχ, δεν έτυχε να διαβάσω, η πρώτη δεν πραγματοποιήθηκε ποτε, η δεύτερη σαν προσπαθεία βρέθηκε απέναντι σε ότι ακριβώς γράφουμε, μια υποτηθεμενα τέλεια κοινωνία, χωρίς ομως να εχει επιτευχθει η ολοκληρωση μας, σαν ατομα.

Έτσι εδω σαν ένας μικρός πυρήνας, αφιερονουμε λιγο απο τον χρόνο μας, γράφουμε και προσπαθούμε να βρούμε τη δεν είναι στη θέση του σε μας, γιατι αν δεν ξεκινήσουμε απο εμάς, τους εαυτούς μας, δεν είναι δυνατή διλαδη η αταραξια και η ευημερία σε εμάς, δύσκολα τα λόγια μας θα βρουν κατανόηση απο τους άλλους.

Πάνω κάτω έτσι προχωράμε, ακούγοντας και ερευνοντας τι λέει ο ένας στον άλλο, κοιτάζοντας τα μέσα μας, αν βρίσκουν τα λογια του τόπο, δεν επιβάλει κανείς τίποτα στον άλλο, γιατί το πίστευω μας είναι η κατανόηση, και πως δεν υπάρχει κανείς και τίποτα που θα αλλάξει στον άλλο, γιατί η πραγματικη αλλαγή γίνεται μόνο σε βάθος, στην επιφάνεια κάποιος μπορει μόνο να μας επιρεασει, μα στο βάθος, η αλλαγή είναι δυνατή, μόνο απο εμάς τους ίδιους.

Έτσι φθάνοντας μέχρι εδω φίλη μας, θα σου αναφέρω κάτι που βρήκα πριν πολλα χρόνια, μιας και είχα την τύχη να ζήσω και έξω απο τη Ελλάδα. Η τύχη, έχει να κάνει γιατί μπόρεσα να δω καλύτερα πράγματα, που θα ήταν δύσκολο να το δω στο χώρο που μεγάλωσα.

Ένας φίλος, που ηταν και ψαλτης, με ρώτησε Ένα καλοκαίρι, πως και δεν κάνω το Σταύρο μου. Ξαφνιαστηκα, μιας και θυμωμουν πως σαν χριστιανός, όταν ήμουν μικρός, τον έκανα, μάλιστα αυτόματα, και του απάντησα χωρίς πολυ σκέψη, ήταν μια συνήθεια, μα ζώντας στο εξωτερικό, την έχασα. Ο φίλος μου, απάντησε πως για αυτόν, ήταν εσωτερική ανάγκη, μάλιστα σε κάθε εκκλησάκι στο δρόμο μας, σταυροκοπιοταν.

Σε μια εσωτερική αναζήτηση λοιπόν, χρειάζεται να δουμε προσεχτικά και το αληθές των όσων σκεπτόμαστε, έτσι μόλις Γύρισα στην Ιταλία, έκανα κάτι σαν πείραμα. Αν η προσευχή είναι συνήθεια, αν μάθω κάτι και μου γίνει συνήθεια, διλαδη το επαναλάβω αυτόματα, θα είχα δίκαιο, αν όχι, θα έπρεπε να κοιτάξω προσεχτικωτερα τα όσα μου είχε πει ο φίλος μου, ο ψάλτης.

Είχα κάπου στη βιβλιοθήκη μου, Ένα αγαλματακι της Αθηνας, έτσι το πείρα και το έβαλα στην είσοδο του σπιτιού, στο εσωτερικό. Όταν έβγαινα η όταν έμπαινα στο σπίτι, έκανα μια κίνηση, κάτι σαν υποκληση. Ήταν σαν σημείο αναφοράς. Πέρασαν μήνες, συνέχιζα να υποκλεινομαι, αλλα ποτε δεν έγινε κατι αυτόματα. 

Αν και συνέχιζα την πράξη, είχε γίνει κατι σαν σημείο αναφοράς, πρέπει να είχα αρκετά ξυπνια συνείδηση, γιατιβδεν γινόταν ποτε αυτόματα. 

Τα Χριστούγεννα είχα κατέβει ως συνήθως για λίγες μέρες Αθήνα, όταν η αδερφή μου, με καλεσε παραμονη προτοχρωνιας να περασουμε μαζι με κάτι φίλους. Έτσι και έγινε, κάποια στιγμη λιγο πριν τα μεσάνυχτα, μου είπε να δω μια φωτογραφία σε Ένα μέρος στο σπίτι, και καθώς πλησιαζα, έκανα αυτόματα υποκλειση! Κάτω απο την φωτογραφία, διέκρινα το ίδιο άγαλμα της Αθηνας, που μας είχαν κάνει δώρο και στους δυο!    

Τώρα αν δουμε προσεχτικά αυτο το γεγονός, τι δυναμη που εχει το σύμβολο, το πως ορισμένα πράγματα που κάνουμε καθημερινά δημιουργούν το χαρακτήρα μας, τον τροπο που ζούμε και αντιδρούμε, Φαντασθειται πόσο εύκολα μετα απο τόσα χρόνια κανονισμού απο το περιβάλλον μας, το πως ειμαστε κανονισμενοι να απαντάμε αυτόματα σε κάθε τι. 

Θέλω να σας πω, πως και η λεκτικοποιηση στην όραση του συμβόλου, της κάθε εικονας, η μηχανική σκέψη, είναι μια αντίδραση, όπως ακριβώς η υποκλειση, που με το χρόνο έγινε η γίνεται, συνήθεια.

Ερώτηση.

Έχετε συνήθειες?

Αν έχετε, όπως μαθαινονται, ξεμαθαινονται!

Τσιγγαρακι? ποτακι? 

P.s αν αντιδρατε με ότι έγραψα, κοιταχτε και αυτο! 

Εδω είναι το πραγματικο ματριχ, και όλο το παιχνίδι!

Δόκτορ, στο είχα υποσχεθεί... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2011, 09:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

Παλιότερα είχα διατυπώσει την άποψη πως η σκέψη είναι ύλη. Ύλη άγνωστης μορφής βέβαια, που δεν γνωρίζω τα δομικά συστατικά της, αλλά με όλα τα χαρακτηριστικά της ύλης όπως π.χ όγκο ή βάρος. Η άποψη αυτή, μάλλον καλύτερα ... η εντύπωση αυτή για τις σκέψεις, μου δημιουργήθηκε κατόπιν ορισμένων παρατηρήσεων [ παρατηρήσεων δηλ. που έκανα εγώ σε μένα, στον εαυτό μου, σε προσωπικό επίπεδο ] που επιβεβαίωναν ότι οι σκέψεις δεν είναι απλώς άυλες και ακαθόριστες νοητικές μορφές. Παρατήρησα λοιπόν [ κατόπιν ανάλογης αντιστοιχίας ] πως ο νους μας, [ και αυτό το λέμε πάρα πολύ συχνά, είναι μια πολύ συνηθισμένη έκφραση ], "βαραίνει από τις σκέψεις", κουράζεται από τις σκέψεις.

Πιστεύω πάρα πολύ στην δύναμη των απλών, λαϊκών εκφράσεων που εθιμοτυπικά περνάνε από γενιά σε γενιά. Γιατί π.χ να υπάρχουν εκφράσεις του τύπου "το μυαλό μου βάρυνε από τις σκέψεις" ή "γέμισα το κεφάλι μου με σκέψεις"; Έτσι λοιπόν, αν ερμηνεύσουμε κυριολεκτικά τις φράσεις μας δημιουργείται μια εντύπωση - δικαιολογημένη - πως οι σκέψεις καταλαμβάνουν χώρο, άρα έχουν όγκο [ αφού γεμίζουν κάτι, στην συγκεκριμένη περίπτωση, το μυαλό μας ] και έχουν βάρος [ αφού βαραίνουν κάτι, και πάλι στην συγκεκριμένη περίπτωση το μυαλό μας ].

Ασφαλώς αυτός ο όγκος ή το βάρος των σκέψεων δεν είναι κατ' ουσίαν φυσικό μετρήσιμο μέγεθος - προς το παρόν - , αλλά προκύπτει από την μεταφορά μιας κυριολεκτικά ερμηνευόμενης φράσης σε φυσικά μετρήσιμα μεγέθη της Φυσικής επιστήμης. Συνεπώς, ο όρος "σκεπτόνιο" δεν μου προκαλεί έκπληξη, γιατί κατά πάσα πιθανότητα αναφέρεται στο πρωταρχικό, βασικό υλικό σωματίδιο της υλικής σκέψης. Βέβαια, είναι παρακινδυνευμένο να υιοθετήσουμε την ύπαρξη ενός τέτοιου σωματιδίου [ από την στιγμή που δεν το έχουμε βρει ] αλλά τίποτε δεν μας εμποδίζει να το υποθέσουμε. Αρκεί να μην ξεχνάμε ακριβώς αυτό : πως πρόκειτε για μια απλή υπόθεση.

[ όταν λέω ύλη εννοώ ΚΑΙ ενέργεια ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2011, 15:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες φίλε ζιπ στην παρέα.

Είναι όμορφο να συζητά κανείς με φίλους, να καταθέτει τις σκέψεις του, και που δίνουν διαφορετικά imput, για να πάμε πιο βαθειά σε ότι ονομάζουμε έρευνα. 

Κοιτάζοντας στο αχλαδοτυρο, τα διαφορα πόστ, 
οπως και το όνομα και το σκοπό του συγκεκριμένου φόρουμ, 
αναρωτιομουν γιατί τόσα πόστ εκει, και όχι εδω. 

Βέβαια καταλαβαίνω πως εκει υπάρχουν αλλα ενδιαφέροντα, απο το να πας σε βάθος μέσα σου, μα ισως σε αυτη την περίοδο, τα άτομα που γράφουν να χρειάζονται περισσοτερο αυτη τη μορφή συναλλαγής και επικοινωνίας, 
απο το να βαρύνουν όπως γράφεις και ΕΣΥ το κεφάλι τους, με σκέψεις. 

Μα και το κλίμα είναι διαφορετικο, ρελαχ, τόσο απο τις μαχες και την επικράτηση που προσπαθείτε στο θρησκείας, όσο και απο κάποιο (καπελωμα, υποτίμηση) που ρισκαρεις στα αλλα φορουμς.

Εγω πάλι σκέφτομαι αυτο ακριβώς που γράφεις. Να τις ελεφρυνω στο λιγότερο δυνατο, (τις σκέψεις που έρχονται ακατάπαυστα), ώστε όταν χρειασθεί, το μυαλο να είναι απόλυτα ενεργό, έντονα ξυπνιο, για να ανταποδώσει σε μέγιστο βαθμό, όταν χρειασθεί.

Τώρα αν γράφει και κάποια υπερβολή, η κάτι που είναι μη γεγονός σε όλους, όπως σωστά γράφεις τα σκεπτονια δεν είναι αποδεκτά ακόμα, μα άτομα που έχουν ξεφύγει απο τα καθωρεπει και την καθιερωμένη αποδοχή για του τι ειμαστε και τι κάνουμε εδω, (είσαι σε αρκετά μεγάλο βαθμο και ΕΣΥ) πιστεύω πως μπορούν να βοηθήσουν τα μέγιστα σε αυτη την προσπάθεια, απλά καταθέτοντας την σκέψη τους.

Και όπως παλιά υπεγραφες,

Τα δέοντα!
&..Τα λέμε!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 15:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς τη συνειδητή επιγνωση ότι αποτελούμε μέρος της δημιουργίας ως μια ζώσης ύπαρξης , στεκόμαστε στη περιφέρεια , ασινείδητοι θεατές του δικού μας πεπρωμένου και του πεπρωμένου του κόσμου .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 16:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεας

Χωρίς τη συνειδητή επιγνωση ότι αποτελούμε μέρος της δημιουργίας ως μια ζώσης ύπαρξης , στεκόμαστε στη περιφέρεια , ασινείδητοι θεατές του δικού μας πεπρωμένου και του πεπρωμένου του κόσμου .
..................

Ας κάνουμε Ένα βήμα μαζυ φίλε κηφεα. 

Για να υπάρχει η να αναγνωρίζεται μια περιφέρεια, παει να πει πως υπάρχει και Ένα κέντρο. 
Διλαδη αυτο που παρατηρούμε, δεν είναι άλλο απο μια κίνηση, απο το κέντρο στην περιφέρεια, και απο την περιφέρεια στο κέντρο. 
Και το κέντρο έχει δυο κινήσεις. 

Η παει προς τα έξω
Η παει προς τα μέσα.

Η περιφέρεια είναι Αυτη ακριβώς η κίνηση, και ότι δημιουργείται.

Αυτη είναι και η κίνηση που μαθαίνουμε απο μικροί. Η κοινωνία εκει βασίζεται.
Είναι η γνώση που αποχταμε σαν ανθρωπότητα, και δίχως δεν θα είχε επιτευχθεί ο πολιτισμός μας.

Βρίσκουμε λοιπόν πρώτα,  κάτι που είναι αναγκαίο. Η γνώση ως έχει, στην επιστημονική στης μορφή. Η γνώση σαν εμπειρία, χρειάζεται να γνωρίζουμε και να διακρίνουμε. Αν δεν λειτουργούμε σε αυτο το επίπεδο, ούτε έξω απο το σπίτι μας θα βγαίναμε.

Και τώρα ας δουμε αυτο το δημιουργημενο, κάποια στιγμη νομιζει τον εαυτο του ξεχωριστό της Ζωσης ύπαρξης και της δημιουργίας, απο την στιγμη που δημιουργείται μια οποιαδήποτε ταύτιση. Ένα οποιοδήποτε πιστεύω!. 

Αυτη η κίνηση δημιουργεί και τρέφει αυτη την εντύπωση μας στο χρόνο, που είναι αυτο το ξεχωρο, που αισθάνεται σαν εγω και δικο μου. Όλη μας η διαπαιδαγώγηση, απο την οικογένεια και την πολιτεία, προωθούν ανεκαθεν αυτές τις αξίες. Δεν σου κάνει εντύπωση που ο Σωκράτης  βρήκε τους νέους της Σπάρτης καλύτερους απο της Αθηνας? Μήπως δεν ηταν η διαπαιδαγώγηση που βασιζοταν κυρίως στην τελειωτητα του σώματος, μα ομαδική πνευματικοτητα που ο κάθε σπαρτιατης δεν ήταν μόνο ο εαυτος του, μα στην μάχη πρόσεχε πάντα και υπερασπιζόταν και τον δυπλα του, που τους έκανε ικανούς να τα βάζουν με ολόκληρες στρατιές?

Το παραπάνω είναι μόνο Ένα παράδειγμα, ώστε να δουμε πως υπάρχει και διαφορετικη διαβίωση, όχι αναγκαστικά γιατί πρέπει να πολεμήσουμε, μα γιατί χρειάζεται να αμυνθουμε και να ερευνησουμε οτιδήποτε μας μετέφεραν σαν σωστό και τέτοιο δεν είναι, γιατί η κοινωνία μας, με τέτοια μοδελλα, που αρνούνται την εσωτερική ελευθερία, δική μας και του συνανθρώπου, είναι απο φύση της συγκροτημένη, εσωτερικά και κατα συνέπεια εξωτερικά. 

Η βια είναι το αποτελεμα, του τι βιώνει μέσα ο άνθρωπος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy