ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 " ΟΤΙ ΣΑΣ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ..." μέρος Β'
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 21:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθως συγκαταλεγομαι και εγω στην κατηγορια των 17χρονων το μονο που εχω να απαντησω στην καποδιστρια ειναι οτι πολυ απλα δεν υπαρχει κατι σοβαρο να αναλυσουμε στο αχλαδοτυρι...

Μηπως να κατσουμε να πιασουμε κουβεντα για το αγαθο του Πλατωνα και τις εξεις του Αριστοτελη η να φωναξουμε και τον κολλητο μας να μας αναλυσει τα μποζονια??

Ελεος δηάδη...Και στο κατω κατω εσενα τι σε νοιαζει ρε κοπελα μου?? Σε φωναξε κανενας να πιασεις κουβεντα μαζι μας? Αν δεν γουσταρεις μην μας μιλας και ασε τους αλλους που δεν εχουν προβλημα και κομπλεξ ανωτεροτητας να μας μιλανε...

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 21:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρέ παιδιά,μην τρελαίνεστε!
Θα έρθει ο καιρός (με τα χρόνια δηλαδή),που
θα καταλάβαιτε ότι ο καθένας μπορεί να έχει την
άποψή του και να την ...λέει!!!

Τόσο απλά είναι τα πράγματα!!!

Καλή σας νύχτα...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 22:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados:

quote:

Ξημερωνει κυριακη.
http://www.youtube.com/watch?v=2PRgmdNx0eY

Άχ,skartados
τώρα είδα την παράθεσή σου!

Κρίμα να μην την έβλεπα εχθές να σου ευχηθώ για τον ΠΑΟΚ!

Τέτοια γκαντεμιά,πιά!!!

Εννοια σου όμως,θα σου εύχομαι από 'δώ και στο εξής
για κάθε αγωνιστική που μένει!!!


Υ.Γ. Δεν είμαι όμως και η ...Κίρκη,μην μου ρίξεις ευθύνες άν κάτι πάει ...στραβά...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 22:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μηπως να κατσουμε να πιασουμε κουβεντα για το αγαθο του Πλατωνα και τις εξεις του Αριστοτελη η να φωναξουμε και τον κολλητο μας να μας αναλυσει τα μποζονια??
Θεωρητική είσαι;
quote:
Η erze ενταξει εκανε μια μαλακια, ολοι εχουμε κανει μαλακιες. Δεν θα την

κρεμμασουμε.


Μμ τι ακριβώς έκανε η Έρζε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 01:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καθε μέρα ειναι διαφορετική ,εγώ κουράζομαι μέ τα τόσα που εχω όπως καί άλλοι ,δέν εχει σημασία η ηλικία αλλά τό πώς νοιώθη κανείς καί θέλει να ξεδώση ,μακάρι να ημουν 17 δέν θά ειχα τά προβλήματα που ζω εδώ και χρόνια ,τουλάχιστων περνώ καποιες ώρες μέ γέλιο ,αυτό χρειάζομαι πρός τό παρών καί αυτό παίρνω ...........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 01:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειναι διαβολικος και βαζει τα κοριτσακια και οχι μονο σε πειρασμο.
Παπαρίωνα άμα σε βαλα και σένα σε πειρασμό κέρδισα το διαβολικό μου παιχνίδι
Περίμενε όμως να επιστρέψει ο Mr Hyde για να σου απαντήσει καλύτερα γιατί με πέτυχες λίγο off guard εδώ πέρα και δε μπορώ να παριστάνω εκείνον είναι τρομερά κουραστικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 12:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

skartados:

quote:

Ξημερωνει κυριακη.
http://www.youtube.com/watch?v=2PRgmdNx0eY

Άχ,skartados
τώρα είδα την παράθεσή σου!

Κρίμα να μην την έβλεπα εχθές να σου ευχηθώ για τον ΠΑΟΚ!

Τέτοια γκαντεμιά,πιά!!!

Εννοια σου όμως,θα σου εύχομαι από 'δώ και στο εξής
για κάθε αγωνιστική που μένει!!!


Υ.Γ. Δεν είμαι όμως και η ...Κίρκη,μην μου ρίξεις ευθύνες άν κάτι πάει ...στραβά...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Μεγαλη γατα εισαι,αμεσως καταλαβες τι ηθελα.....Πω πω,ο θεος να φυλαει τον αντρα σου ,ειτε αν εχεις τωρα,ειτε τον μελλοντικο.Δεν θα μπορει να ξεφυγει με τιποτα,μονο αν θελεις εσυ να τον κανεις να νομιζει οτι ξεφυγε.Ξου,ξου,ξου.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 13:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατρε ηθελα να σου το πω οτι ταιριαζουμε, το καταλαβα αμεσως μολις ειδα το σοβρακο σου, αλλα θα ειναι εγκλημα για το ανθρωπινο ειδος. Τι θα κανουν τοσες γυναικες χωρις εμας; Ασε που θα αρχισουν να κοβουν φλεβες τα κοριτσακια και να πηδανε απο τα παραθυρα. Δεν μπορει να γινει αυτο μεταξυ μας και πραγματικα λυπαμαι.

Αα! Αυτό να λέγεται και φίλτατε! Και εγώ την ίδια απορία είχα! Μη πηδηχτούμε απ' το παράθυρο κιόλας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 14:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θεωρητική είσαι;


Ναι γιατρουλη θεωρητικη ειμαι...

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 14:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρουσα κατεύθυνση, ιδίως αν έχεις τους σωστούς καθηγητές. Αν όχι.. έτσι κι έτσι. Θέλει όμως πολύ διάβασμα αν θέλεις να μπεις κάπου στο πρώτο πεδίο(εκεί είναι ακόμα έτσι;). Εγώ έχω ακόμα τα βιβλία μου απο τότε που έδινα καταχωνιασμένα κάπου.Των λατινικών μόνο σκεφτόμουνα να τα κάψω αλλά... ειρήνη ημίν. Αν θέλεις κάπου βοήθεια πες μου, το κατέχω το θέμα. Να ξέρεις πάντως ότι οι μαθητές της Αθήνας πλεονεκτούνε σημαντικά σε σχέση με αυτούς των πιο επαρχιακών πόλεων, οπότε μη κρίνεις απο τον εκεί ανταγωνισμό, τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 14:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακομα στο πρωτο πεδιο ειναι!!! Εγω λατρευω τα λατινικα!!!

Στα αρχαια ομως τα βρισκω μπαστουνια....Και ειδικα στο γνωστο...

Laskarina_Mpoumpoulina?? Αλλο παλι και τουτο!! Τι αλλο θα δουμε εδω μεσα??Εγω παντως αρνουμαι κατηγορηματικα να μαζεψω την γλωσσα μου...

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 15:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ακριβώς το ανάποδο φίλη Τσες! Ειδικά το γνωστό το λατρεύω... το άγνωστο εντάξει, άστο καλύτερα.. Γνωστό όμως ήμουν μανούλα.

Λατινικά οκ μου ψιλοαρέσαν αλλα ρε φίλε... πολύ λεπτομέρεια ρε παιδί μου.


Λασκαρίνα τι έχουν τα σόβρακά μου!; Θέλω να πω, πώς έιναι ένα σύγχρονο σόβρακο;
Κοίτα, βασικά, εγώ συνήθως κολλητά φοράω και αρκετά σπάνια τέτοια. Η αλήθεια είναι προτιμώ τα άλλα. Αλλά τι κακό έχουνε;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 16:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω εχω κολλημα με τις ξενες γλωσσες,τις λατρευω και στα λατινικα το 'χω... Το μπλαμπλα της φιλοσοφιας ομως..

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 16:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγω εχω κολλημα με τις ξενες γλωσσες,τις λατρευω και στα λατινικα το 'χω... Το μπλαμπλα της φιλοσοφιας ομως..

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύ



Εμένα και τα δύο μου αρέσουν πολύ, πιστεύω ότι θα την απολάμβανα τη θεωρητική(με εξαίρεση την ιστορία ίσως)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 16:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


3. DR JEKYLL MR HYDE= Απο εσενα δεν εχω παραπονο...Δεν εισαι κακος...Κοιτα μονο να εκμοντερνισεις τα σωβρακα σου!!!





Γιατί ρε τι έχουν τα σώβρακά του???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 16:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί ρε τι έχουν τα σώβρακά του???
Δεν δείχνουν το περίγραμμα μάλλον

quote:
Εμένα και τα δύο μου αρέσουν πολύ, πιστεύω ότι θα την απολάμβανα τη θεωρητική(με εξαίρεση την ιστορία ίσως)
Ναι κάπως έτσι...
quote:
Εγω εχω κολλημα με τις ξενες γλωσσες,τις λατρευω και στα λατινικα το 'χω... Το μπλαμπλα της φιλοσοφιας ομως..
Ε μάλλον δεν έχετε καλό καθηγητή/τρια. Άμα θέλεις να γράψεις το γνωστό θα πρέπει να κάνεις μάστερ την λογική σκέψη. Θα σου χρειαστούν και αυτά που μαθαίνετε για την έκθεση σχετικά με τις προκείμενες και τα συμπέρασματα και να άν έχουν εκυρότητα τα επιχειρήματα και είναι αληθής ο συλλογισμός. Θέλει μυαλό τον γνωστό δεν είναι εύκολο. Αλλά όπως είπα μπορώ να σε βοηθήσω και αντί να ασχολείσαι με το μπλα μπλα που γράφουν οι φωτοτυπίες κάποιου βοηθήματος που θα σου δώσει η καθηγήτρια να σου πω την ουσία.

Για αυτό τα παιδιά της επαρχίας μειονεκτείτε λίγο στις βαθμολογίες σε σχέση με τους πρωτευουσιάνους γιατί τα μεγάλα φροντιστήρια και οι καλοί καθηγητές βρίσκονται στην Αθήνα και εσείς μένετε σε τάξεις χαμηλού επιπέδου μαθητών με καθηγητές τους γνωστούς άχρηστους του δημοσίου και τους κακοπληρωμένους ιδιωτικούς υπάλληλους των μικροφροντιστηρίων (οι οποίοι ασχολούνται παράλληλα με μαθητές άλλων τάξεων και μαθημάτων). Εγώ τα πέρασα στον μικρότερο βαθμό αυτά.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/02/2011 16:32:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 16:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει,ρε γιατρέ, δεν θα σκάσουμε κιόλας...

Ό,τι μπορούμε θα κάνουμε...!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 16:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσείς θα κάνετε ότι μπορείτε, αλλά οι άλλοι θα κάνουν λιγότερο απ' ότι μπορούν για εσάς
Ας ελπίσουμε ότι αυτό που θα κάνετε θα καλύψει και το μερίδιο των άλλων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 16:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσείς θα κάνετε ότι μπορείτε, αλλά οι άλλοι θα κάνουν λιγότερο απ' ότι μπορούν για εσάς
Ας ελπίσουμε ότι αυτό που θα κάνετε θα καλύψει και το μερίδιο των άλλων.


Μη με αγχώνεις, Ντρ!!

Θα με πιάσουν πάλι οι κρίσεις μου!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 16:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περὶ δὲ τῶν στρατιωτῶν εἶναι ἀναγκαῖον νὰ γνωρίζουν, διὰ τῆς πράξεως, ἐντελῶς, τὴν γύμνασιν τῶν ἀρμάτων, καὶ νὰ βαδίζουν τακτικῶς, νὰ ὑπακούουν εὐθὺς εἰς τὰς προσταγὰς τῶν ἀρχηγῶν, αἱ ὁποῖαι πρέπει νὰ εἶναι ὅσον τὸ δυνατὸν βραχύλογοι.
Τέλος πάντων, πρέπει νὰ εἶναι συνηθισμένοι εἰς τὸ νὰ ὑποφέρουν κάθε κόπον, ἀλλὰ τὰ τοιαῦτα διὰ μέσον τῆς καλῆς διοικήσεως μόνον ἀποκτῶνται, καὶ μόνη ἡ ἐλευθερία εἶναι πρόξενος καὶ πρώτη αἰτία τῶν μεγάλων κατορθωμάτων.
Ἡ τακτικὴ ὅμως δὲν συνίσταται μόνον εἰς τὸ νὰ ἠξεύρῃ τινὰς πῶς νὰ πολεμήσῃ εἰς ἀνοικτὴν πεδιάδα, ἐπειδὴ ἤθελεν ἀποκατασταθῆ καθ᾿ ὅλου ἀνωφελής, ὅταν ὁ ἐχθρὸς ἤθελεν εὑρεθῆ περισφαλισμένος εἰς ἕνα κάστρον, ἢ περιφυλαγμένος μέσα εἰς δύσβατα ὄρη καὶ δάση. Ὅθεν, ἡ τακτικὴ περιέχει τὰ τοῦ πολέμου ἅπαντα, καὶ μᾶλλον τὰ περὶ τῆς διαυθεντεύσεως, εἰς τὴν ὁποίαν χρεία εἶναι ἡ τέχνη μόνη νὰ ἀναπληρώσῃ τὴν ἔλλειψιν τῆς δυνάμεως, ἢ καὶ νὰ τὴν ὑπερέβῃ.
Ἡ διαυθέντευσις εἶναι, λοιπόν, τὸ δυσκολώτερον μάθημα τῆς τακτικῆς, καὶ διὰ μέσου τῆς καλῆς διαυθεντεύσεως, συχνάκις οἱ ἑκατὸν δὲν νικῶνται ἀπὸ τοὺς χιλίους. Ἡ νίκη στέκεται, ὡς καθεὶς τὸ ἐννοεῖ, εἰς τὸ νὰ θέσῃ τινὰς ἀπέναντι τοῦ δυνατοῦ τὸ δυνατότερον, ἀλλ᾿ ἡ τέχνη μόνη διδάσκει τὸν ἀρχιστράτηγον νὰ τὰ γνωρίσῃ.
Δι᾿ ὃ τῶν ἀρμάτων ἡ ἐπιστήμη εἶναι διεξοδικωτάτη, καὶ χρειάζεται ἓν πόνημα ὄχι μικρὸν περὶ αὐτῆς, διὰ τὸ ὁποῖον οἱ νῦν Ἕλληνες μεγάλην χρείαν ἔχουσι καὶ ἄμποτες κανένας φιλογενὴς νὰ τὸ κατορθώσῃ, διὰ νὰ μάθωσιν ὅλοι, πόσον ἡ τέχνη τοῦ πολέμου εἶναι μεγάλη, καὶ νὰ κλαύσουν πικρῶς, βλέποντες τοὺς ἑτεροφύλους, οἵτινες ἐδανείσθησαν τὰς τέχνας καὶ ἐπιστήμας ἀπὸ τοὺς προγόνους μας, νὰ μᾶς καταφρονῶσι τόσον καὶ ἀψηφίζωσι. Ἀλλὰ δι᾿ ὀλίγον θέλουσι χαρῆ εἰς τὴν ἀγνωμοσύνην των, ἐλπίζω.
Ἡ διαυθέντευσις τῶν Σουλιώτων κατὰ τοῦ τῆς Ἠπείρου τυράννου, ἀρκετῶς θέλει τοὺς ἀποδείξει, ὅτι ἡ Ἑλλὰς γεννᾷ ἀκόμη Λεωνίδας καὶ Θεμιστοκλεῖς. Ὤ, πόσον θέλουν μείνει ἔκθαμβοι, ὅταν ἀναγνώσουν τὰ θαυμαστὰ κατορθώματα τοῦ μεγάλου Φώτου, ἐκείνου, λέγω, τοῦ ἥρωος τοῦ Σούλιου καὶ ὅλων τῶν Σουλιώτων, τῶν ὁποίων ἡ ἀνδρεία, ἡ μεγαλοψυχία, καὶ ὁ ζῆλος περὶ τῆς ἐλευθερίας τῆς πατρίδος των, ἀθανάτισαν τὸ ὄνομά των, καὶ ἔφερον εἰς ἀπελπισμὸν χίλιας φορὰς τὸν ἐχθρόν τους τύραννον, τὸν ἀχρειέστατον λέγω Ἀλῆ!
Ἡ Ἑλλάς, οὐχί! οὐχί! δὲν εἶναι πάντως ὑστερημένη ἀπὸ μεγάλους ἀνθρώπους· ἡ διαυθέντευσίς των διὰ δεκαπέντε χρόνους, περιέχει τοσαύτας καὶ τοιαύτας ἡρωϊκὰς πράξεις, ὥστε παράδοξον ἤθελε φανῆ καὶ εἰς ἡμᾶς τοὺς ἰδίους, ἂν δὲν εἴμεθα μάρτυρες αὐτόπται τῶν κατορθωμάτων των. Αὐτοὶ ἦτον μόνον χίλιοι καὶ διὰ τόσους χρόνους καθημερινῶς σχεδὸν συνεκρότουν πολέμους μετὰ τοῦ τυράννου ἐχθροῦ των, ὁ ὁποῖος, διὰ πολλὰς φοράς, ἐκινήθη ἐναντίον των μὲ ἕως δεκαπέντε χιλιάδας στρατεύματα, καὶ πάντοτε ἐνικήθη.
Ἔπρεπε, βέβαια, νὰ ἔζῃ ὁ Θουκυδίδης ἢ ὁ Ξενοφῶν, διὰ νὰ γράψῃ τὴν ἱστορίαν αὐτῶν τῶν πολέμων καὶ τὰς κακίας αὐτοῦ τοῦ αἱμοβόρου τέρατος, ὁπού, ἕως ἀπὸ τοὺς 1787 μέχρι τῆς σήμερον, δὲν ἔπαυσεν ἀπὸ τοῦ νὰ τυραννῇ τοὺς ταλαιπώρους Ἠπειρώτας καὶ Θετταλούς, σκληρῶς καὶ ἀσπλάγχνως. Αὐτός, ἀφοῦ ἥρπασε μὲ διάφορα πονηρὰ μέσα τὸ ἀνεξάρτητον κράτος τῆς Ἠπείρου καὶ Θετταλίας, καὶ γνωρίζοντας κατὰ πρᾶξιν τὰ πρὸς τὴν τυραννίαν δέοντα, ἐσκεπάσθη κατ᾿ ἀρχὰς μὲ τὸ ἔνδυμα τῆς ὑποκρίσεως, καὶ οὕτως, πλανῶντας μὲ ψευδεῖς ἐπαίνους καὶ πλουσιοπάροχα ταξίματα τοὺς ἄρχοντας καὶ προεστούς, ἠπάτησεν σχεδὸν ὅλους, καὶ καθεὶς ἐνόμισε διὰ ὀλίγον καιρόν, νὰ εὑρῆκεν εἰς αὐτὸν ἡ εὔκαρπος γῆ τῆς Ἠπείρου καὶ Θετταλίας καὶ οἱ κάτοικοι αὐτῶν ἕνα διαυθεντευτὴν καὶ ἕνα πατέρα.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 16:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ἀλλ᾿ ἀφοῦ ὁ ἄσπλαγχνος καὶ σκληρὸς τύραννος ἐστερέωσε τὴν δυναστείαν του, ἔρριψεν εὐθὺς τὴν σκέπην τῆς προσποιήσεως, καὶ παραχρῆμα ἐξατμήθη ὅλη ἡ δυσωδία τῆς τυραννίας του. Τότε οἱ Ἠπειρῶται ἄνοιξαν τοὺς ὀφθαλμούς των, ἀλλά, φεῦ! δὲν εἶδον ἄλλο, εἰμὴ τὸν φοβερὸν θρόνον τοῦ τυράννου ἐπάνω εἰς τὰς κεφαλάς των. Κεχαυνωμένοι οὖν ἀπὸ τὴν τυραννικὴν μέθην, δὲν ἀπεφάσισαν ἐν καιρῷ νὰ συντρίψουν τοσοῦτον ζυγόν· ὅθεν καὶ ηὔξησεν βαθμηδὸν καὶ ἐστερεώθη τόσον, ὥστε ὁποὺ ὁ ἴδιος τύραννος θαυμάζει διὰ τὴν ἀναισθησίαν τῶν δούλων του.
- Αὐτὸς ἔχει ὅλα τὰ ἐλαττώματα ὅλων τῶν τυράννων: χωρὶς συνείδησιν, ἅρπαξ, φονεύς, θηλυμανής, ἀρσενοκοίτης, ἄσπλαχνος, σκληρὸς τῇ καρδίᾳ, κλέπτης φοβερός, αἱμοβόρος, ἄδικος τέλος πάντων, καὶ ἀναιδέστατος ὡς οὐδεὶς ἄλλος. Ἡ πονηρία του δέ καὶ ἀδιαντροπία του παρακινοῦσι τοὺς ἀπανθρωποτάτους κόλακάς του, νὰ τὸν νομίζωσι πνευματώδη καὶ ἄξιον.-
Οὔτε εἰς τὴν γενικὴν ἱστορίαν εὑρίσκεται παρόμοιός του. Ὤ, τῆς ταλαιπωρίας σου ἀνθρωπότης! ὤ, ἀνυπόφορος ἐντροπή! ὤ, θέαμα ἐλεεινόν.
Ἀνάμεσα ὅμως εἰς τὰς τυραννικάς του ψευδεῖς δόξας, ἴσως ἐνόμιζεν ὁ ὠμότατος τύραννος νὰ εἶναι ἀνίκητος, οὔτε νὰ ἐσώζετο πλέον εἰς τὴν γῆν τῆς δυναστείας του τινάς, ὁποὺ νὰ ἤθελεν τοῦ ἐναντιωθῆ. Ἀλλ᾿ ἰδού, τῆς ἐλευθερίας τὸ ξίφος, εἰς τὴν ἰδίαν αὐτὴν γῆν, τοῦ ἀποδεικνύει τὴν φυσικὴν μικρότητα τῆς τυραννίας, καὶ τὸν ἀποκαταστεῖ ποταπότερον τοῦ ἰδίου του τυραννικοῦ ὀνόματος. Δὲν τοῦ χρησιμεύουν πλέον, αἱ συνηθισμέναι του ἀπάται, οὔτε χρήματα, οὔτε δόλοι, διὰ μέσου τῶν ὁποίων διὰ παντὸς ἐνίκησεν καὶ κατέφθειρε τοὺς ἀνάνδρους καὶ ἀνοήτους ἐχθρούς του.
Ἓν μικρὸν χωρίον, τὸ προειρημένον λέγω θαυμαστὸν Σοῦλι, ἔφερεν εἰς φῶς τὴν ἀλήθειαν, ὁποὺ οἱ ὑπὸ τῆς δουλείας ἀγνοοῦσι, ἤτοι τὴν μεγαλειότητα τῶν κατορθωμάτων τῆς ἐλευθερίας. Οἱ Σουλιῶτες, ἄνδρες συνηθισμένοι εἰς τὸν θεληματικὸν κόπον μιᾶς ἡσύχου ζωῆς, ἀνυπόδουλοι, ἐξ ἀρχῆς τῆς κατοικήσεώς των εἰς ἐκεῖνα τὰ ὑψηλὰ βουνά, ἔζουν εὐτυχεῖς μακρὰ ἀπὸ τὴν πολυτέλειαν καὶ κακοήθειαν τῶν διεφθαρμένων πολιτειῶν, ἀνδρεῖοι ὡς ἐλεύθεροι, φιλόξενοι ὡς Ἕλληνες, καὶ στρατιῶται ὡς διαυθεντευταὶ τῆς πατρίδος των. Αὐτοί, λέγω, οἱ ἥρωες, ἡ τιμὴ τῆς ὑποδουλωμένης Ἑλλάδος, καὶ βεβαία ἀρχή τε καὶ πρόξενος τῆς πλησίον ἐλευθερώσεώς της, παρακινούμενοι ἀπὸ τὸν θεῖον ἔρωτα τῆς ἐλευθερίας καὶ πατρίδος των, ἐταπείνωσαν τὴν αὐθάδειαν τοῦ τυράννου, πολεμοῦντες τον ἀδιακόπως καὶ νικοῦντες τον, καὶ οὕτως ἐδιαυθέντευσαν διὰ δεκαπέντε χρόνους τὴν πατρίδα των, μὲ ἀνήκουστον θάρρος καὶ μεγαλοψυχίαν.
Τίς ἄλλη, παρακαλῶ, ἠμποροῦσε νὰ ἦτον ἡ αἰτία, εἰμὴ ὁ ἔρως τῆς ἐλευθέρας ζωῆς; Μήπως δὲν ἦτον καὶ ἄλλα χωρία εἰς τὴν Ἤπειρον, ἄξια νὰ ἐναντιωθῶσι τοῦ τυράννου; Διατί τάχατες ὅλα κλίνουν τὸν αὐχένα; Δὲν ἦτον, ἴσως καὶ μεγαλείτερα, καὶ εἰς ἰδίαν καλὴν τοποθεσίαν, καθὼς τὸ Σοῦλι; Ἔ! φανερὰ εἶναι, ἀδελφοί μου, ἡ αἰτία: ὅσα ὑποδουλώθησαν παρ᾿ αὐτοῦ, ἦτον καὶ πρότερον ὑποδουλωμένα, καὶ μόνον ἄλλαξαν τύραννον. Τὸ Σοῦλι ὅμως, μόνον τὸ Σοῦλι, δὲν ὑποτάσσεται, ἀλλ᾿ ἀψηφεῖ τὸν τύραννον· ὅσον ἀγαπᾶ τὴν ἐλευθερίαν του, τὸν πολεμεῖ, τὸν νικᾷ, καὶ τὸν καταπατεῖ μὲ τοὺς πόδας του.
Εἰς αὐτὸ λοιπόν, ἂς στρέψουν τοὺς ὀφθαλμούς των οἱ δοῦλοι, διὰ νὰ καταπεισθοῦν εἰς τὰ τερατουργήματα τῆς ἐλευθερίας. Εἰς αὐτὸ θέλουν ἰδεῖ ἐνθουσιασμένους ἀπὸ τὸν θεῖον ἔρωτα τῆς πατρίδος, οὐ μόνον τοὺς ἄνδρας καὶ νέους, ἀλλὰ καὶ τοὺς γέροντας, καὶ τὰ παιδία καὶ αὐτὰς τὰς ἰδίας γυναῖκας. Θέλουν ἀκούσει τὴν φοβερὰν φωνὴν τῆς θαυμαστῆς Μόσχως, ἡ ὁποία, ἀνάμεσα εἰς τὸν πολεμικὸν θόρυβον, πολεμοῦσα καὶ τρέχουσα, βλέπει ἔμπροσθέν της φονευμένον τὸν υἱόν της, καὶ ἐγκαλιάζουσα μὲ ἔνθερμον ἀγάπην τὸ νεκρὸν σῶμα του: «καλότυχε, λέγει, σύ, ὦ υἱέ μου, ὁποὺ τόσον τιμίως ἀπέθανες. Τὸ ὄνομά σου ἐγράφη εἰς τὸν κατάλογον τῆς ἀθανασίας». Ἀσπάζουσα δὲ τὸ αἱματωμένον ἡρωϊκόν του πρόσωπον, χαίρεται διὰ τοιοῦτον διαυθεντευτὴν τῆς πατρίδος, ὁποὺ ἐγέννησε, καὶ λαβοῦσα τὸ ἴδιόν του σπαθί, ὁρμεῖ κατὰ τῶν δειλῶν καὶ μισθωτῶν δούλων τοῦ τυράννου, καὶ ἐκδικεῖ τὸν θάνατόν του μόνη της.
Ἂς ἰδοῦν τὸν ἄλλον ἥρωα, ὁποὺ διὰ τὴν σωτηρίαν τῆς πατρίδος του παραδίδεται ἑκουσίως εἰς τὸν τύραννον διὰ ἐνέχυρον τῶν συνθήκων των μετ᾿ αὐτοῦ, καὶ ὕστερον ἀπ᾿ ὀλίγον καιρόν, θέλοντας ὁ ἄπιστος τύραννος νὰ τὸν ξαρματώσῃ, αὐτὸς φονεύεται μόνος του.
Καί, τέλος πάντων, βλέποντες ἓν τόσον μικρὸν χωρίον, ἀπὸ μόνον χιλίους διαυθεντευτάς, χωρίς τινα μάθησιν, οὔτε προητοιμασίαν, νὰ φυλάττεται σῶον διὰ τόσους χρόνους, ἐναντίον ἑνὸς τυράννου τόσον μεγάλου, ἂς συλλογισθοῦν προσεκτικῶς, ὁποίων μεγάλων κατορθωμάτων εἶναι πρόξενος ἡ ἐλευθερία, καὶ ἂς βεβαιωθῶσι πλέον, ὅτι μόνον τὸ ὄνομα τῆς ἐλευθερίας φθάνει, διὰ νὰ δειλιάσῃ τὰς ἀνάνδρους καρδίας ὅλων τῶν μιαρῶν τυράννων τῆς γῆς.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 16:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados:

quote:
Μεγαλη γατα εισαι,αμεσως καταλαβες τι ηθελα.....Πω πω,ο θεος να φυλαει τον αντρα σου ,ειτε αν εχεις τωρα,ειτε τον μελλοντικο.Δεν θα μπορει να ξεφυγει με τιποτα,μονο αν θελεις εσυ να τον κανεις να νομιζει οτι ξεφυγε.Ξου,ξου,ξου.....


Το ξέρω,φίλε μου,το ξέρω!!!
Όσο για τον άνδρα μου,δεν χρειάζεται να ξεφύγει,απλά
εκπέμπουμε στο ίδιο μήκος κύματος οπότε η αρμονία
...ξέρεις...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 17:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pandi:

quote:

καθε μέρα ειναι διαφορετική ,εγώ κουράζομαι μέ τα τόσα που εχω όπως καί άλλοι ,δέν εχει σημασία η ηλικία αλλά τό πώς νοιώθη κανείς καί θέλει να ξεδώση ,μακάρι να ημουν 17 δέν θά ειχα τά προβλήματα που ζω εδώ και χρόνια ,τουλάχιστων περνώ καποιες ώρες μέ γέλιο ,αυτό χρειάζομαι πρός τό παρών καί αυτό παίρνω ...........



Ok. pandi,κανένα πρόβλημα!!!
Άλλωστε όπως νοιώθει,αλλά και όπως το βλέπει κανείς
κυρίως αυτό!!!


Υ.Γ. Πάντως όλο και κάτι ελπίζω να διαβάσετε εδώ μέσα,καλό θα σας κάνει μια τέτοια "μετακόμιση"

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 17:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ἔ! πόσον ἤθελε τὸ ἀποδείξει ἐμπράκτως, ὁ ἀείμνητος Ἕλλην, ὁ Ἥρως, ὁ μέγας, λέγω, καὶ θαυμαστὸς Ρήγας, ἂν μία ἀνέλπιστος προδοσία δὲν ἤθελε τὸν θανατώσει! Αὐτὸς ὁ ἀξιάγαστος ἀνὴρ ἦτον ἐστολισμένος ἀπὸ τὴν φύσιν μὲ ὅλας τὰς χάριτας τῶν μεγάλων ὑποκειμένων, εὐφυής, ἀγχίνους, καὶ ἄοκνος, ὡραῖος τῷ σώματι, καὶ ὡραιότερος τῷ πνεύματι, δίκαιος, καὶ ἐξακολούθως, ἀληθὴς φιλέλλην καὶ φιλόπατρις. Ἐξ ἀρχῆς οὖν ἐπιχειρίσθη τὸ ἐμπορικὸν ἐπάγγελμα εἰς ἀλλοτρίαν γῆν, ἀλλ᾿ ὁ θεῖος ἔρως τῆς πατρίδος του Ἑλλάδος, τὴν ὁποίαν ἔβλεπεν ὑπὸ δουλείας, τοσοῦτον ἀδίκως βασανιζομένην, μὴν συγχωρῶντας, εἰς τοιοῦτον ἄνδρα τοιαύτας μικρὰς ἀσχολίας, ἀνεβίβαζε τὰς ἐλπίδας του εἰς ἄκρον, καὶ ἕως ἀπὸ τὴν νεαρὰν ἡλικίαν του προεμελέτει κατορθώματα ἡρωϊκά, καὶ μόνον ἀνέμενε τὴν ποθουμένην εὐκαιρίαν, διὰ νὰ τὰ βάλῃ εἰς ἔργον.
Ὅθεν, γνωρίζοντας τὴν χρείαν τῆς μαθήσεως, δὲν ἔπαυσεν ἀπὸ τὸ νὰ ἀγωνισθῇ, ὡς οὐδεὶς ἄλλος, εἰς τὰς ἐπιστήμας, καὶ εἰς ὀλίγον καιρὸν ἔμαθεν ἐντελῶς τὰς χρησιμωτέρας. Τότε λοιπόν, ἤρχισε νὰ βάλλῃ θεμέλιον εἰς τὸ μεγάλον κτίριον, ὁποὺ ἡτοίμαζε. Καὶ κατ᾿ ἀρχὰς ἐσύνθεσε εἰς τὴν ἡμετέραν διάλεκτον, μὲ ἀκροτάτην σαφήνειαν, τοὺς δώδεκα Γεωγραφικοὺς Πίνακας τῆς Ἑλλάδος, καὶ διάφορα ἄλλα ἐπωφελῆ πονήματα ἔδωσεν εἰς φῶς, ἰδίοις ἀναλώμασι, πρὸς φωτισμὸν τῶν συναδελφῶν του Ἑλλήνων. Ἔπειτα δέ, συλλέγοντας τὸ ἔχειν του ὅλον, καὶ συνδρομητὰς ἐπιτυχὼν καὶ συνεργούς, ἡτοίμασε, κηδεμόνως καὶ μετὰ πάσης τῆς καλῆς τάξεως, ὅλα τὰ ἀναγκαῖα, καὶ εἰς ἀκμὴν ἔφερεν βεβαίας ἐπιδόσεως.
Ἀλλά, φεῦ, τῆς βασκάνου καὶ φθονερᾶς τύχης τῶν Ἑλλήνων! Ὅτε ὁ τῆς Ἑλλάδος ἐλευθερωτὴς ἦτον ἕτοιμος διὰ νὰ μισεύσῃ πρὸς κατατρόπωσιν τῶν τυράννων αὐτῆς, καὶ νὰ συνθλάσῃ τὰς ἁλύσους, ὁποὺ τὴν φυλάττουσιν ὑπὸ τῆς δουλείας, μὲ μίαν γενικὴν ἐπανάστασιν καὶ ἐπανόρθωσιν τῶν ταλαιπώρων συμπατριώτων του, ὅταν λέγω ὁ ἄξιος Ρήγας βλέποντας τὰ πάντα ἕτοιμα, ὡς ἐβούλετο, ἐκαλοτύχιζε τὸν ἑαυτόν του, διὰ μίαν τόσον τιμίαν καὶ μεγάλην ἐπιχείρησιν, καὶ ἐπρόσμενε νὰ ἰδῇ ὀγλήγορα ἐλευθέραν τὴν Ἑλλάδα ἅπασαν, ἐξαλειμμένον δὲ τὸ ὀθωμανικὸν κράτος· ὅταν, τέλος πάντων, σχεδὸν βέβαιος διὰ τὸ καλὸν τέλος τοῦ ἔργου του, ἐστοχάζετο εἰς τὴν μέλλουσαν εὐτυχίαν τῆς πατρίδος του, καὶ εὐφραίνετο, τότε ἕνας προδότης, ὁ οὐτιδανώτερος τῶν ἀνθρώπων, ὁ πλέον μιαρὸς σκλάβος τῆς γῆς, ἀναιτίως καὶ παραλόγως, τὸν παραδίδει εἰς χεῖρας τῶν τυράννων, καὶ ἡ Ἑλλὰς χάνει εἰς αὐτὸν ἕνα ἀντιλήπτορα καὶ σωτῆρα της.
Ἀλλ᾿ ἂν ἡ φθονερὰ τύχη ἔκλεψεν τὴν ἐλευθερίαν τῆς Ἑλλάδος μὲ τὴν ζωὴν τοιούτου Ἥρωος, δὲν ἠμπόρεσεν ὅμως νὰ ἐμποδίσῃ τὸν ἀναγκαῖον καὶ φοβερὸν κρότον, ὁποὺ ἡ φήμη τοιαύτης ἐπιχειρήσεως ἀνέπεμψεν εἰς τὰς ἀκοὰς τῶν Ἑλλήνων, οὔτε ἠμπόρεσε, λέγω, νὰ ἐκλείψῃ εἰς τὴν ὅρασίν των τὴν λαμπρότητα τοιούτου ἔργου. Τὸ ἀθῶον αἷμα τοῦ Ρήγα προετοίμασε τὴν ταχεῖαν ἐξάλειψιν τῶν βαρβάρων τυράννων, καὶ ὀγλήγορα θέλουσιν ἐμφανισθῆ, βέβαια, οἱ ὀπαδοί του. Τότε δὲ θέλομεν ἀποδείξει ἐμπράκτως τὴν πρὸς αὐτὸν εὐγνωμοσύνην μας, ὑψώνοντες εἰς τὸ κέντρον τῆς ἐλευθέρας Ἑλλάδος στεφάνους δόξης καὶ θριάμβους εἰς μνημόσυνον αὐτοῦ τοῦ μεγάλου ἀνδρός, ὡς ἀρχηγοῦ καὶ πρώτου συνεργοῦ εἰς τὴν τῆς Ἑλλάδος ἐλευθέρωσιν.
Ἴσως, τινὲς τῶν Ἑλλήνων, μὴν στοχαζόμενοι εἰς βάθος τὰ ἀνθρώπινα πράγματα, νομίζουσιν, εἰς τὸν ἑαυτόν των, ὡς μάταιον τὸν σκοπὸν αὐτοῦ τοῦ μεγάλου ἀνδρός. Ἀφήνοντας λοιπὸν κατὰ μέρος ὅλους ἐκείνους τοὺς δισχυρογνώμονας, οἵτινες δὲν καταπείθονται, εἰμὴ εἰς τοὺς ἰδίους των στοχασμούς, καί, ἐξακολούθως, μὴν ἐξετάζοντας τὰς ἑτέρων γνώμας, μένουν πάντοτε σταθεροὶ εἰς τὴν ἀμάθειάν των, παρακαλῶ, ὅσους τὴν ἀλήθειαν ἀγαπῶσι νὰ μάθωσι, καὶ νὰ κρίνωσι δικαίως, νὰ συλλογισθοῦν ὅτι ἡ τύχη εἰς τοιαύτας ἐπιχειρήσεις ἔχει ἄκραν δύναμιν, ὡσὰν ὁποὺ τὸ παραμικρὸν συμβὰν εἰς τὰς μεγάλας ὑποθέσεις δύναται πολλάκις νὰ ἀνατρέψῃ τὸ πᾶν, καὶ κανένα ἄλλο παράδειγμα δὲν μᾶς τὸ βεβαιοῖ περισσότερον, ὅσον τὸ θλιβερὸν συμβεβηκὸς τοῦ Ρήγα.
Αὐτὸς ὁ ἀξιάγαστος ἀνήρ, γνωρίζοντας ἀρκετῶς τὴν ποταπότητα καὶ δειλίαν τοῦ μιαροῦ συντρόφου του, τοῦ ἀχρειεστάτου, λέγω, προδότου Οἰκονόμου, μὲ τοσαύτην ἐπιμέλειαν ἔκρυψεν εἰς αὐτὸν τὰ προμελετήματά του, ὁποὺ καθόλου ὁ χυδαιότατος δὲν ὑπωψίαζεν.
Ἀλλά, φεῦ, τῆς ἀτυχίας! Ὀλίγας ἡμέρας ὕστερον ἀπὸ τὸν μισευμὸν τοῦ Ρήγα, ἔφθασεν μία γραφή του, καὶ ἔπεσεν εἰς χεῖρας αὐτοῦ τοῦ προδότου του, ὁ ὁποῖος, ἀνοίγοντάς την, ἀνέγνωσεν εἰς αὐτὴν σχεδὸν τὰ πάντα, καὶ παραχρῆμα τρέχει καὶ τὸν προδίδει.
Ἰδοὺ λοιπόν, ὁποὺ ἡ τύχη, ἤγουν μερικὰ ἀναγκαῖα συμβεβηκότα, ὁποὺ ὁ ἀνθρώπινος νοῦς δὲν δύναται νὰ προϊδῇ, ἀνέτρεψε καὶ ἠφάνισε ὅλα τὰ προμελετήματα καὶ κατορθώματα τοῦ μεγάλου Ρήγα, καὶ ἐξακολούθως εἶναι βέβαιον, ὅτι ὅσον ἄξιος καὶ ἂν εἶναι ὁ ἄνθρωπος, δὲν ἠμπορεῖ ποτὲ νὰ προϊδῇ τὰ πάντα, μάλιστα δὲ εἰς τοιαύτας ἐπιχειρήσεις ἡ τύχη ἔχει μεγάλον μέρος, ὡς προεῖπον, καθὼς ὁ ἐσφαγιασμὸς τοῦ μεγάλου Ρήγα μᾶς τὸ βεβαιοῖ.
Ἐπειδή, ἀγκαλὰ καὶ ἡ φρόνησίς του νὰ ἐστάθη μεγάλη, ἡ καταδρομὴ τῆς τύχης μόνον ἔφθασε, νὰ ἀφανίσῃ τὸν σκοπόν του, καὶ νὰ ἀφήσῃ τὴν Ἑλλάδα μέχρι τῆς σήμερον ὑπὸ τῆς δουλείας. Ταχέως ὅμως, ἡ σάλπιγξ τῆς ἐλευθερίας θέλει ἀντιβοήσει εἰς τὴν ἑλληνικὴν γῆν, καὶ ἀφεύκτως, καθὼς κατωτέρω δειχθήσεται.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 19:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Γιατί ρε τι έχουν τα σώβρακά του???
Δεν δείχνουν το περίγραμμα μάλλον

Mαλλον εννοει οτι ειναι πολυ φαρδια!!!

quote:
Εμένα και τα δύο μου αρέσουν πολύ, πιστεύω ότι θα την απολάμβανα τη θεωρητική(με εξαίρεση την ιστορία ίσως)
Ναι κάπως έτσι...

Αν σκεφτεις οτι το μονο που δεν λεει το βιβλιο ειναι τι χρωμα σκελεες φοραγε ο Βενιζελος...

quote:
Εγω εχω κολλημα με τις ξενες γλωσσες,τις λατρευω και στα λατινικα το 'χω... Το μπλαμπλα της φιλοσοφιας ομως..
Ε μάλλον δεν έχετε καλό καθηγητή/τρια. Άμα θέλεις να γράψεις το γνωστό θα πρέπει να κάνεις μάστερ την λογική σκέψη. Θα σου χρειαστούν και αυτά που μαθαίνετε για την έκθεση σχετικά με τις προκείμενες και τα συμπέρασματα και να άν έχουν εκυρότητα τα επιχειρήματα και είναι αληθής ο συλλογισμός. Θέλει μυαλό τον γνωστό δεν είναι εύκολο. Αλλά όπως είπα μπορώ να σε βοηθήσω και αντί να ασχολείσαι με το μπλα μπλα που γράφουν οι φωτοτυπίες κάποιου βοηθήματος που θα σου δώσει η καθηγήτρια να σου πω την ουσία.

Για αυτό τα παιδιά της επαρχίας μειονεκτείτε λίγο στις βαθμολογίες σε σχέση με τους πρωτευουσιάνους γιατί τα μεγάλα φροντιστήρια και οι καλοί καθηγητές βρίσκονται στην Αθήνα και εσείς μένετε σε τάξεις χαμηλού επιπέδου μαθητών με καθηγητές τους γνωστούς άχρηστους του δημοσίου και τους κακοπληρωμένους ιδιωτικούς υπάλληλους των μικροφροντιστηρίων (οι οποίοι ασχολούνται παράλληλα με μαθητές άλλων τάξεων και μαθημάτων). Εγώ τα πέρασα στον μικρότερο βαθμό αυτά.

Απο αποψη φροντιστηριου δεν εχω παραπονο...Απλα δεν μπορω τις αμπελοφιλοσοφιες....


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/02/2011 16:32:47


Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 19:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμ εκεί είναι το θέμα. Τα περισσότερα απο αυτά που διαβάζετε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αμπελοφιλοσοφίες. Και το λάθος τις προσέγγισεις γίνεται κυρίως από τους καθηγητές. Αν στις πανελληνίες γράψεις αμπελοφιλοσοφίες, θα πάρεις μια ωραία κουλούρα. Θέλω να πω, χρειάζεται να γράψεις ουσιώδη πράγματα και υπάρχουν ουσιώδη πράγματα μέσα στα κείμενα.

Για δες τα θέματα 2010, υπάρχει χώρος για αμπελοφιλοσοφία;


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/02/2011 19:28:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 19:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eιδες καποδιστρια???? Ειμαι σοβαρη οταν θελω... Γιατρουλη ναι οκ εχουν ουσια,αλλα θα γινομουν ανετα και φυσικομαθηματικος... Δεν ειμαι τοσο της θεωριας οσο της πραξης...

Διαλεξα θεωρητικη λογω τρελας με τις ξενες γλωσσες...Α! Εχεις mail..

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 19:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ειδα...Ε...Αυτο που ουσιαστικα θέλει ανασκόπηση όλου του εργου δεν ήταν δύσκολο..

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 20:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eιδες καποδιστρια???? Ειμαι σοβαρη οταν θελω... Γιατρουλη ναι οκ εχουν ουσια,αλλα θα γινομουν ανετα και φυσικομαθηματικος... Δεν ειμαι τοσο της θεωριας οσο της πραξης...

Διαλεξα θεωρητικη λογω τρελας με τις ξενες γλωσσες...Α! Εχεις mail..

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύ


chess Καλησπέρα!

Κατ'αρχήν θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι πολύ σημαντικό,το
οποίο έχει τα μάλα παρεξηγηθεί!
Βρέ παιδί μου,ποιός σας είπε ότι δεν είστε σοβαροί;
Το ότι είπα την γνώμη μου για εκεί όπου το θέμα είχε
καταντήσει,στην κυριολεξία chat room,όχι μονάχα κατά την δική
μου γνώμη,είναι απόδειξη πως δεν σας θεωρώ σοβαρούς;
Για επιπολαιότητα έγινε λόγος,για ανωριμότητα!
Και φυσικά αυτά έχουν την αιτιολόγηση του νεαρού της ηλικίας!

Τώρα φαντάζομαι πως δεν είναι λόγος αυτός,όταν εκφράζεται
δηλαδή μια άποψη,να κακοφαίνεται,του οποιουδήποτε!
Ακόμη και για μένα ισχύει αυτό!

Λοιπόν για να το τελειώσουμε το θέμα,γιατί ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ με
εχει στεναχωρήσει,απλούστατα διότι δεν έχω ΤΙΠΟΤΑ απολύτως
μαζί σας!
Άν νομίζετε πως πρέπει να σας ζητήσω συγγνώμη,πολύ ευχαρίστως το κάνω
όμως μην εκλαμβάνεται την έκφραση της άποψης ως λόγο για
αντεγκλήσεις! Είναι κρίμα για το φόρουμ,πρωτίστως!

Λοιπόν Συγγνώμη,για να λυθεί κάθε παρεξήγηση.
Είμαστε εντάξει;


Αχ, μωρέ chess,δεν φθάνει που έχουμε τα τρόλ
να μας ταλανίζουν θα έχουμε και τις παρεξηγήσεις;Πάντως μια και είστε εδώ,ρίξτε μια ματιά
στις παραθέσεις της "Ελληνικής Νομαρχίας"
του Ανωνύμου,είναι σπουδαίο έργο και σε πολλά σημεία θα δείτε
πως μπορεί να απηχεί και την σημερινή πραγματικότητα...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2011, 22:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ. Πάντως όλο και κάτι ελπίζω να διαβάσετε εδώ μέσα,καλό θα σας κάνει μια τέτοια "μετακόμιση"

αγαπητη kapodistria δέν σε ξεχνώ ρίχνω τις ματιάς ,αν και δεν γραφω συναίχεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy